Page 1

www.kosicednes.sk,

piatok 14. október 2016, číslo: 198 / ročník 3

kosicednes

ok

Kukláč Miloš Dolanský mal na strednej škole 150 centimetrov, tenké ruky a nohy. Teraz na súťažiach policajtov a hasičov v kulturistike pravidelne boduje a nosí domov cenné kovy. strany 10-11

SVALNATÝ P LICAJT strany 10-11

foto: archív md

POTULKY MESTOM

UDALOSTI

ŽOBRÁKOV DOM

Košické zubry putovali až do Rumunska

Jednu z najkrajších budov v centre mesta postavil obchodník Vojtech Strasser. Zrekonštruovali ju pred návštevou pápeža strana 12 v roku 1995.

Historický moment zažila naša zoo. Prvýkrát poskytla zvieratá zo svojho odchovu inej zoologickej záhrade. Párik zubra európskeho sa presťahoval do Tigru Mures. strana 8


02 TÉMA DŇA DNES ODPORÚČAME 5 Policajti ho odviedli domov, aj tak skočil pod auto Muž z Pereša je ťažko zranený, mal cez 3 promile v krvi.

4 Obžalovaných z tunelovania Ex Brokers stíhajú aj za inú kriminalitu Spoločnosť nechala za sebou takmer päťtisíc poškodených klientov s celkovou škodou vyše 218 miliónov korún.

16 Tip na víkend - Sedlo pod Suchým

Vyberte sa do prírody na bicykli.

22 Závozník posilňuje s minerálkami

Smečiara Martina Sopka mladšieho priviedol k volejbalu tréner Vlkolinský.

14. október 2016

MAGISTRÁT ZVERE EEI vybrala na park V júli a v auguste zaplatili v Košiciach motoristi za parkovanie Výber parkovného spoločnosťou EEI je v Košiciach veľmi diskutovanou témou. Žiadne oficiálne informácie o sume, ktorú motoristi zaplatili, zatiaľ zverejnené neboli. Až teraz ich poskytol magistrát.

POČASIE DNES

Ľubo Ferko lubomir.ferko@kosicednes.sk

Bude prevažne polooblačno. Vietor do 30 km/hod.

DEŇ

NOC

ZÁŤAŽ

14°C

4°C

2

MENINY dnes

Boris zajtra

Terézia, Tereza POSIELAJTE NÁM TIPY: APLIKÁCIA KOŠICE:DNES TIPY@KOSICEDNES.SK INFOLINKA: 0800 300 010

K celkovým číslam sme sa však nedopracovali, údaje z magistrátu sa týkali len nových rezidentských zón. Z nich má totiž mesto podľa zmluvy dostávať polovicu z výnosov EEI. „Výber parkovného v rezidentských lokalitách bol za mesiac júl 2016 v  sume 126  023, 26 eura bez DPH.  V auguste 2016 to bola  suma 32 786,53 eura bez DPH. Tržby za mesiac september 2016 ešte nemáme k  dispozícii. Spoločnosť EEI zasiela mestu podrobný rozpis výpočtu nájomného podľa jednotlivých položiek. Dostávame ich do 14 dní od skončenia príslušného kalendárneho mesiaca v  zmysle dodatku k nájomnej zmluve,“ informoval nás Miroslav Sambor z komunikačného referátu košického magistrátu.

Najviac zacvakali motoristi počas augusta v nových rezidentských zóna V júli najviac zaplatili rezidenti Zaujímalo nás, čo spôsobilo nižšie tržby EEI v auguste. „Naša

10€ AK VÁŠ TIP ZVEREJNÍME

EV 5031/14 a ISSN 1339-7605 Sídlo: Hviezdoslavova 6, 040 01 Košice, Tel.: 055/285 19 19, 285 19 91, Fax: 055/285 19 99; E-mail: office@kosicednes.sk; redakcia@kosicednes. sk; obchod@kosicednes.sk; www.kosicednes.sk Vydavateľ: KRATKY GLOBAL: PUBLISHING, družstvo; sídlo: Protifašistických bojovníkov 11, Košice; IČO: 47 820 594; e-mail: office@kratkyglobal.com Vydavateľ je členom skupiny KRATKY GLOBAL. © KRATKY GLOBAL: PUBLISHING, družstvo Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Preberanie, šírenie, rozmnožovanie či iné použitie textov a ostatného obsahu košice:dnes akýmkoľvek spôsobom, je možné len s predchádzajúcim písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ, ako oprávnený zástupca autorov článkov zverejnených v tomto vydaní košice:dnes si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na verejné rozširovanie rozmnoženiny týchto článkov podľa § 39 autorského zákona. Vychádza v pracovných dňoch.

Z centrálnej mestskej zóny sa Košičania dozvedeli len to, koľko zaplatili za parkovanie esemeskami. foto na dvojstrane: Veronika Janušková

spoločnosť začala v lete s  predajom ročných rezidentských kariet. Najsilnejším mesiacom bol práve júl, keď zhruba do tretieho júlového týždňa bol zaznamenaný predaj väčšiny kariet. Z toho vyplýva, že aj tržby boli najvyššie za spomínaný mesiac,“ odpovedala nám mediálna zástupkyňa firmy Lucia Chovanová. To isté zdôvodnenie sme dostali aj z magistrátu.  Za rezidentské karty zinkasovala EEI v júli vyše 110 tisíc eur, v auguste len bezmála 8 tisíc eur. V júli bol druhým najvyšším príjmom firmy výber parkomatmi – vyše 9100 eur. V auguste už boli parko-


v nových zónach takmer 159-tisíc eur situáciu hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. Príjmy z centrálnej zóny firma tají Napriek zverejneným údajom sa Košičania stále nedozvedeli, koľko v skutočnosti zaplatia firme EEI za parkovné. Týkajú sa totiž len novozriadených rezidentských zón bez centrálnej mestskej zóny, kde sú zrejme tržby parkovacej firmy vyššie.

Mestu sa z celkového výberu parkovného ušlo vyše 22 tisíc eur

maty bezkonkurenčne najvýnosnejšie – vyše 14 tisíc eur. Ku koncu nasledujúceho mesiaca cvakala aj firma EEI. Za júl zaplatila mestu nájomné vo výške 9 164,03 eur bez DPH. Za august to bolo 13 288,75 eur bez DPH. Prečo bolo nájomné v mesiaci, keď sa vyzbieralo menej, vyššie ako v mesiaci, keď sa vyzbieralo viac? „Väčšinu z tých 126-tisíc eur vybraného parkovného za mesiac júl 2016 tvorí príjem z predaja parkovacích kariet. Za tie sa platí v danom mesiaci len jedna dvanástina z príjmu z predaja kariet,“ zdôvodňuje

O získanie údajov o tržbách EEI v rokoch 2012 až 2015 sa pokúsil zástupca starostu mestskej časti Staré Mesto Rastislav Trnka. Najprv o to požiadal magistrát. Odtiaľ však s odôvodnením, že týmito informáciami nedisponujú, postúpili žiadosť priamo parkovacej firme. Odtiaľ dostal odpoveď, ktorá sa dala čakať. Výkonný riaditeľ firmy Juraj Lott napísal, že EEI nie je povinná sprístupniť požadované údaje a preto ich ani neposkytne.  Jediným spoľahlivým údajom teda zostávajú čísla, ktoré aktivistovi Ladislavovi Lörincovi poskytla firma zaoberajúca sa spracovaním SMS parkingu pre všetkých mobilných operátorov. V rokoch 2012 až 2015 sa v Košiciach pohybovali obraty za SMS parkovanie v sumách od 228 tisíc eur do 524 tisíc eur. Koľko teda vybrala a vyberá firma EEI v centrálnej mestskej zóne prostredníctvom ostatných spôsobov (automaty, karty), ostáva pre Košičanov záhadou. Mestu platí ročne 516 tisíc eur, odhady skutočného príjmu sa však pohybujú pri čísle 1,3 milióna eur.

Ladislav Löffler vrdí, že kartu mal umiestnenú za oknom.

Chceli mu dať pokutu, hoci mal platnú kartu Prekvapených ostalo v stredu krátko po poludní viacero podnikateľov parkujúcich na Kasárenskom námestí vedľa obchodného domu Tesco. Na autách totiž našli predvolanie na riešenie parkovacieho priestupku.

padu, na ktorý sme sa pýtali, do uzávierky neposlali. „Môžem potvrdiť, že sa podobné problémy so zobrazením niektorých kariet na mobilnom zariadení stávajú. V každom prípade by mala byť karta umiestnená na viditeľnom mieste, policajt by si však priamo na mieste radšej mal preveriť, či nie je napríklad niekde zapadnutá,“ povedal nám Róbert Juhászi z košickej mestskej polície.

„Na tomto parkovisku stojím takmer denne. Kvôli tomu som si kúpil ešte v máji parkovaciu kartu. Nechápem, prečo odo mňa chcú pokutu,“ povedal nám Ladislav Löffler, ktorý vlastní vínotéku na Hlavnej ulici. Podľa jeho slov sa v podobnej situácii ocitli aj ďalší minimálne štyria podnikatelia.

EEI: Ide o bežné chybové hlásenie Keď sme sa na podobné prípady pýtali firmy EEI, ktorá policajtom zariadenie dodala, dostali sme odpoveď, ktorá hovorí o inej príčine problému. „Niekedy systém nevie prečítať evidenčné číslo auta z dôvodu jeho znečistenia alebo zlého uhla čítania a vyhodnotí vozidlo ako neplatiace. Ide o bežné chybové hlásenie, ktoré sa objavuje pri rozličných podobných systémoch,“ informovala nás mediálna zástupkyňa EEI Lucia Chovanová.

Polícia: Podobné problémy sa stávajú „Dozvedel som sa, že v smartfónoch, pomocou ktorých kontrolujú platenie parkovného podľa evidenčných čísel áut, údajne nie sú zanesené karty vydané pred 1. júlom 2016,“ povedal L. Löffler. Priamo na mestskej polícii nám stanovisko ku konkrétnemu prí-

Najférovejšia záložňa

ZLATO

(14 karátové)

je v Peňaženke

Záložňa v Peňaženke má najvýhodnejšie úročenie. Namiesto celých týždňov úročíme iba jednotlivé a skutočne využité dni. Neplaťte poplatky, ktoré nemusíte.

25 EUR /1 gram

NAJ

VÝHODNEJŠÍ ÚROK A CENA

0914 221 546 0903 059 043

inz_Zalozna Penazenka_KE Hilton_97x63_KosickeEcho_A+B.indd 2

Hlavná 1, Košice

KD 1600422/04

EJNIL, koľko kovnom

ach v parkomatoch.

03

TÉMA DŇA

14. október 2016

19.9.2016 11:37:58


04 V MESTE Cena dve eurá za celý deň parkovania... Na nezrovnalosť s cenami parkovného uvedenými na záchytných parkoviskách a na internetovej stránke firmy EEI nás upozornil jeden z čitateľov. Podľa neho nie vždy platí maximálna denná suma, ktorú všade oznamujú. „Maximálna cena dve eurá na deň je hlúposť. Ak medzitým auto z parkoviska vytiahnete a zasa ho tam zaparkujete, platíte opäť. Ja som na Festivalovom námestí platil za deň dvakrát po dve eurá. Neviem, načo potom systém zaznamenáva evidenčné číslo auta. Zrejme by tam malo byť napísané, že za jednorazové parkovanie platíte maximálne dve eurá!“ napísal čitateľ. Na problém sme sa opýtali spoločnosti EEI. „Keďže nedisponujeme evidenčným číslom daného vozidla, ktorého sa prípad týka, nevieme to preveriť v systéme. Logicky však platí, že parkovné pre jedno vozidlo za jeden deň nemôže presiahnuť dve eurá,“ odpovedala nám mediálna zástupkyňa firmy Lucia (FER) Chovanová.

14. október 2016

Mesto chce začať rek EŠTE DO KONCA TO

Ministerstvo pri električkovej trati nechce hrať o čas, keďže eurofond O novom termíne rekonštrukcie električkových tratí sme vo včerajšom vydaní uviedli, že stavať by sa mohlo začať najskôr vo februári 2017 pre zdržanie s vybavovaním peňazí z eurofondov. Podľa mesta je ale stále reálny začiatok ešte tento rok.

Matej Šulc matej.sulc@kosicednes.sk

Podľa hovorkyne mesta Košice podanie žiadosti o nenávratný príspevok až uplynulý pondelok 10. októbra, keď sme sa na zdržanie začali pýtať, neznamená, že práce sa nezačnú ešte tento rok. „Vzhľadom na to, že spolupráca mesta Košice s riadiacim orgánom – ministerstvom dopravy je na vynikajúcej úrovni, určite to nebude trvať tak dlho, ako predpokladáte,“ tvrdí Šnajdárová.  Práce sa podľa nej nie mali, ale iba za určitých predpokladov mohli začať v septembri, tak ako sme o tom ešte v júli informo-

Na Terase sa zatiaľ rekonštruovala iba trať na Bardejovskej ulici.

Žiaľ, verejné obstarávanie trvalo oproti predpokladom o dva mesiace dlhšie Linda Šnajdárová, hovorkyňa mesta Košice

www.vitoreal.sk

VITOREAL s.r.o., Slovenskej jednoty 8 (oproti Rokoku), 0915 881 382, vitoreal@vitoreal.sk

KD 1600164/19

Špecialista na domy v Maďarsku


V MESTE

14. október 2016

konštrukciu OHTO ROKA

05

Muž z Pereša prerazil čelné sklo, je ťažko zranený, mal cez tri promile v krvi. foto: polícia

dové peniaze sú k dispozícii až do roku 2023

foto: Veronika Janušková

vali. „Žiaľ, verejné obstarávanie trvalo oproti predpokladom o dva mesiace dlhšie,“ zdôvodňuje Šnajdárová.

Ako je to s lehotami To, že by sa práce mohli rozbehnúť už koncom roka, predpokladá aj komunikačná manažérka ministerstva dopravy Alena Vaškaninová Buchláková. Zároveň potvrdila, že žiadosť o poskytnutie nenávratného príspevku je už od stredy popoludnia na ministerstve.  Začína tak plynúť 35-dňová lehota, počas nej musí ministerstvo posúdiť žiadosť. Avšak v prípade, že bude treba k projektu doplniť dodatočné informácie, začne plynúť lehota 35 dní odznova.  Aj preto nie je možné začiatok rekonštrukcie presne určiť. „Hrať o čas je zbytočné. Nemáme koniec programového obdobia, aby nám išlo niečo prepadnúť, tak ako to bolo predtým. Prijímatelia sú oprávnení na čerpanie do 31. decembra 2023,“ povedala Buchláková.  Po schválení žiadosti ministerstvom nadobudne účinnosť zmluva so zhotoviteľom, spoločnosťou Eurovia SK, ktorá má do 30 dní predložiť harmonogram prác.

Policajti ho odprevadili, aj tak skočil pod auto Podnapitého chodca najprv z miesta nehody odprevadili domov policajti, o dve hodiny sa vrátil a skončil s ťažkými zraneniami. Na košických cestách opäť vyčíňal alkohol. V utorok v nočných hodinách vošiel podnapitý chodec na ceste neďaleko letiska do cesty vodičovi, ktorý zrážke nedokázal zabrániť. „Spoza okraja cesty náhle vošiel do jazdnej dráhy vozidla bez toho, aby sa presvedčil, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Chodec pri nehode utrpel ťažké

zranenia, dychová skúška uňho bola pozitívna s výsledkom viac ako 3 promile. Vodičovi požitie alkoholu zistené nebolo,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Kuriózne na nehode opitého chodca je to, že po vozovke sa nebezpečným spôsobom pohyboval aj dve hodiny pred incidentom. Vtedy ho policajti zjavne pod vplyvom alkoholu odprevadili až do miesta jeho bydliska, keďže býval neďaleko. Na podozrivý pohyb človeka po vozovke upozornil políciu iný občan.  (SUL)

Módna show

3/11/2016 / 19:00h KUNSTHALLE / KOŠICE r e k l a m n ý pa r t n e r

E x k l u z í v n y m e d i á l n y pa r t n e r

m e d i á l n y pa r t n e r

p r o d u k t ov í pa r t n e r i

S p o l u o r ga n i z át o r i :

KD 1600450/01

h l av n ý r e k l a m n ý pa r t n e r

v s t u p e n k y:


06 V MESTE

14. október 2016

OBŽALOVANÝCH V KAUZE Ex Bro

Csaba F., podľa polície organizátor sprenevery majetku nebankovej spoločnosti, má Proces, v ktorom Okresný súd Košice II deviaty rok rieši, či prevody nehnuteľností z Ex Brokers boli spreneverou, komplikuje, že obžalovaní majú aj iné trestné veci.

Roman Rokytka roman.rokytka@kosicednes.sk

Nehnuteľnosti v mestskej časti Juh, ktoré pred konkurzom stratil Ex Brokers, dnes tvoria priemyfoto: rok selný areál Dávid. F. a konateľ Fer-eko Zsolt Sz. Obvinila aj zamestnanca tejto firmy Csabu F., ktorý podľa záverov vyšetrovania bol organizátorom trestnej činnosti. 

Ešte v roku 2007 prokuratúra trojicu obžalovala zo sprenevery. Podľa nej pôžičky vo výške 50 miliónov korún, ktoré si podľa zmlúv zobrala Ex Brokers

od Fer–eko, boli fiktívne. Práve záväzok z pôžičiek - mali dobu splatnosti len pár dní - poslúžil katastrálnemu úradu ako podklad na zmenu vlastníka nehnu-

KD 1600442/02

Ex Brokers bola najdlhšie fungujúcim košickým nebankovým subjektom. Keď koncom roka 2012 zavrela svoje pobočky, nechala za sebou takmer päťtisíc poškodených klientov s celkovou škodou vyše 218 miliónov korún. V roku 2004, ešte pred vyhlásením konkurzu na Ex Brokers, jej 21 parciel a desať budov nachádzajúcich sa v mestskej časti Juh prešli za pár týždňov do vlastníctva rožňavskej firmy Fer-eko. Za prevodmi podľa polície stáli šéf predstavenstva nebankovky Tibor


V MESTE

14. október 2016

07

kers stíhajú aj za inú kriminalitu na košických súdoch najmenej tri daňové prípady. Je vo väzení v Maďarsku

teľností v hodnote takmer 150 miliónov korún. Odročené na neurčito  Okresný súd Košice II prípad rieši dodnes. Začiatkom októbra pojednávanie odročil na neurčito. Dôvodom bolo, že neprišli dvaja obžalovaní. „Tibora F. zadržala v Nemecku polícia, pracoval tam ako opatrovateľ nejakého

dôchodcu,“ vysvetľoval sudcovi Zsolt Sz., ktorý bol ako jediný na súde prítomný. Podľa neho sa jeho bývalý komplic dopustil v zahraničí majetkovej trestnej činnosti. Na pojednávaní chýbal aj Csaba F., ktorý si v maďarskom väzení odpykáva trest za daňové podvody. Za rovnakú trestnú činnosť v najmenej troch samostatných kauzách ho súdia aj na košických

súdoch. V deň pojednávania v prípade Ex Brokers mal na súde termín aj v jednej z týchto vecí.   Vratky DPH Najväčšia jeho kauza pozostáva zo šestnástich skutkov. Podľa obžaloby bol Csaba F.  „hlavný predstaviteľ“ organizovanej skupiny, ktorá si na daňových úradoch v rokoch 2006 a 2007 neoprávnene

KD 1600449/02

Vlastník nebankového subjektu Ex Brokers Ján Bišto dal pre prevod nehnuteľností trestné oznáfoto: Iveta Vaculová menie. Sám je v inej veci obvinený z podvodu.

uplatnila nadmerný odpočet DPH v celkovej výške 20 miliónov korún (vyše 680-tisíc eur). „Ako konateľ spoločnosti GIP so sídlom v Šaci vytvoril sieť fiktívne vzájomne obchodujúcich spoločností, zabezpečoval vyhotovovanie fiktívnych účtovných dokladov, faktúr, dodacích listov, príjmových a výdavkových dokladov za účelom predstieraného obchodovania najmä s hutníckym materiálom,“ opisuje v obžalobe Krajská prokuratúra v Košiciach. Aby súd posunul prípad Ex Brokers dopredu, požiadal prokuratúru, nech zabezpečí vydanie Tibora F. z Nemecka. S orgánmi v Maďarsku je zase potrebné dohodnúť eskortovanie Csabu F. na Slovensko. Celý proces môže zdržať zásada špeciality. Podľa nej slovenské úrady musia požiadať súdy v krajine, z ktorej bol obvinený vydaný, o súhlas s každým ďalším jeho trestným stíhaním.


08 V MESTE

14. október 2016

ZUBRY putovali do Rumunska Pár košických zubrov európskych si zvyká na novú zoo v rumunskom Tirgu Mures Historický moment prežívali tento týždeň v košickej zoo. Prvýkrát poskytli zvieratá zo svojho odchovu inej zoologickej záhrade. Stalo sa tak vďaka tomu, že sa naša zoo stala právoplatným členom európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EASA).

Málka Sýkorová malka.sykorova@kosicednes.sk

Naša redakcia bola svedkom toho, ako sa finalizoval prevoz dvoch statných zubrov. Prevoz nie je sranda Aj keď už boli naložené v prevoznom kontajneri, dali o sebe vedieť mohutným kopaním. „Päťsto kíl živej váhy, to nie je sranda,“ komentuje Erich Kočner, riaditeľ Zoo Košice. „Najprv sme ich injekčne uspali, ale dávku je potrebné pred prevozom správne odhadnúť, aby sme zvieratám neublížili.“ Zubry nakoniec do kontajnera nakladali žeriavom a v čase našej návštevy sa už pomaly zobúdzali v uzavretých kójach. „No, už by ste mali ísť, lebo sa zobúdzajú!“ upozorňoval rumunských kolegov Kočner. Odovzdanie potrebnej dokumentácie, posledná kontrola lekára a dvere kontajnera sa zatvárajú. Zubry odchádzajú z domáceho prostredia do rumunského Tirgu Mures. Vypiplal ich Košičan Ten, kto bol z odchodu zubrov asi najviac smutný, bol ich ošetrovateľ Ondrej Pásztor. „Je mi ľúto, lebo viem, že ich nikdy neuvidím medzi stádom. Môžem len dúfať, že v inej zoologickej záhrade sa o ne budú takisto vzorne starať ako my.“ Ondrej Pásztor sa staral o zubrycelé štvrťstoročie. V košickej zoo pracuje 32 rokov a so zubrami odvtedy, ako do Košíc prišli prvé, vychované v Topoľčiankach. Prvá výmena Košická zoo dávala prvýkrát zvieratá ako nová členská záhrada

Zubor európsky patrí medzi takmer vyhynuté živočíšne druhy, ktoré sa vo voľnej prírode zriedka vyskytujú. Ilustračné foto: shuttesrtock

500

kíl vážil samec zubra Ošetrovateľ Ondrej Pásztor sa o zubry stará rovných 25 rokov. foto: TV KOŠICE:DNES

európskej asociácie zoologických zvierat EASA do inej ZOO. „Sme priamo napojení na informačné kanály v rámci projektov na záchranu zvierat a biotopov, sme aktívni ako nové centrum ochrany biodiverzity v celoeurópskej sieti, nehovoriac o kontaktoch, ktoré sme získali,“ hovorí Erich Kočner o výhodách členstva v prestížnom klube.

Pribudnú tigre a leopardy V súčasnosti chovajú v Zoo Košice 250 druhov zvierat, čo je podľa riaditeľa maximum, ktoré môže v súčasných chovných zariadeniach ponúknuť. Vďaka členstvu v EASA môže výmenou získať zaujímavé druhy zvierat bezplatne. „Ak v budúcnosti budeme budovať pavilón šeliem, určite budeme mať záujem o čisté usurijské tigre alebo snežné leopardy, ktoré by v horizonte niekoľkých rokov mohli medzi naše osadenstvo pribudnúť.“ (MS)


INZERCIA 09

14. október 2016

ACCU POWER MADE BY STIHL

Akumulátorová píla

Akumulátorový vyžínač

249,– €

169,– €

MSA 120 C-BQ

199,– €*

FSA 56

129,– €*

* Ceny sú uvedené za stroj bez akumulátora a nabíjačky. Sety s akumulátormi a nabíjačkou ako aj samostatné ceny akumulátorov a príslušenstva nájdete na www.stihl.sk Akumulátorový fúkač

BGA 56 149,– €

129,– €*

Akumulátorové nožnice

HSA 56 199,– €

169,– €*

Á N N A E I S C JE AK

Línia C - akumulátorový program STIHL

Poštová 11, Košice, 055/62 24 256, predajna@stenia.sk

KD 1600447/02

Pre majiteľov domov a záhrad ponúka firma STIHL nový, kompaktný program ACCU STROJOV COMPACT - Línia C. Ľahké stroje s výkonnými 36 V Li-lon batériami. Takže starostlivosť o záhradu je ešte jednoduchšia.


10 PRÍBEH

14. október 2016

KOŠICKÝ POLICAJT nosí zo

Kukláč Miloš Dolanský mal na strednej škole 150 centimetrov, tenké ruky a nohy. Košický člen Policajného pohotovostného útvaru Miloš Dolanský nemá problém s tým, aby vzbudil u niekoho rešpekt. Stačí sa len pozrieť na horu svalov a aj agresívny človek si veľmi dobre rozmyslí, či má takémuto policajtovi odporovať.

úspešne. Pravidelne získava drahé kovy na Grand Prix kondičných kulturistov a umiestňuje sa na popredných miestach na Majstrovstvách Slovenska. Cvičenie, cvičenie, cvičenie „Je za tým veľká drina, ale vôbec to tak neberiem. Na celé moje cvičenie pozerám tak, že som mal vlastne veľké šťastie, že sa môj koníček, teda cvičenie s činkami, stal vlastne mojou prácou. Cvičím aj v robote, pretože je to jej súčasť, musíme sa udržiavať vo výbornej fy-

Ľubo Ferko lubomir.ferko@kosicednes.sk

Kapitán Dolanský si z poslednej veľkej medzinárodnej súťaže doniesol najcennejší kov. Na Európskych hrách policajtov a hasičov v španielskom meste Huelva získal zlatú medailu v kulturistike v kategórii do 90 kilogramov. To však nie je všetko. Na predchádzajúcich dvoch Svetových hrách policajtov a hasičov (World Police and Fire Games) v severoírskom Belfaste (2013) a americkom Fairfaxe (2015) získal strieborné medaily v kategórii nad 170 cm. Triumfy „Sú to súťaže, na ktorých sa môžu zúčastniť policajti, hasiči a príslušníci záchranných zložiek. V mojom športe na nich býva naozaj tvrdá konkurencia,“ hovorí úspešný policajt. Podľa jeho slov však bola, paradoxne, náročnejšia európska súťaž v Španielsku, ako predchádzajúce svetové hry. „Vážim si úspech z Ameriky i zo Severného Írska, ale Španielsko bolo náročnejšie. Najmä domáci pretekári boli vo vrcholnej forme, pretože krátko po súťaži mali domáci šampionát, takže boli veľmi dobre pripravení. Ale nakoniec to vyšlo výborne a svoju kategóriu som vyhral,“ porovnáva M. Dolanský, ktorý si nedávno doniesol ďalšie zlato. Tentoraz z „civilnej“ súťaže nazvanej Maximum Open 2016 Ljubljana. V telocvičniach a na kulturistických pódiách sa košický kukláč pohybuje už 12 rokov. Súťaží nielen medzi policajtmi, ale aj na civilných pretekoch. A nemenej

zickej kondícii. No a po práci, keď idú kolegovia na pivo, ja idem do telocvične a opäť cvičím. Pred prácou, v práci, po práci, takže v podstate vlastne nikdy neprestávam,“ smeje sa Miloš.

Prihlásil som sa na amatérsku súťaž a hneď prvú som vyhral Miloš Dolanský, policajt

V práci policajta mu cvičenie určite pomáha. Vzhľadom na povahu policajného remesla je totiž nevyhnutné byť v dobrej nielen psychickej, ale aj fyzickej kondícii. Špecifické zákroky, ktoré so sebou táto práca prináša, si to vyžadujú ako samozrejmosť. Tintítko Keď sme sa úspešného kulturistu opýtali, čo ho motivovalo k tomuto nie práve najľahšiemu športu, jeho odpoveď nás pobavila. „Viete, na strednej škole som bol veľmi útly. Mal som nejakých 150 cm a tenké ruky a nohy. Tak som si povedal, že urobím niečo preto, aby som zmohutnel. Začal som dvíhať činky. A celkom sa mi darilo, zakrátko mi svaly narástli a získal som rešpekt okolia a sebadôveru. Potom som si povedal, prečo to neskúsiť súťažne? Prihlásil som sa na amatérsku súťaž a hneď prvú som vyhral. No a potom to už išlo samo,“ spomína na svoje kulturistické začiatky. Okrem policajnej práce a budovania vlastnej muskulatúry stačí vypracovaný muž aj na ďalšie aktivity. Má vlastný kulturistický oddiel s názvom Naytilus bodybuilding klub, v ktorom je už päť rokov inštruktorom.

Do kulturistického starého železa sa ešte nechystá.

Drahý špás Ako sám vraví, má to šťastie, že ho rodina v jeho športovom fanatizme absolútne podporuje. Nie je to totiž lacný špás, najmä zodpovedajúce stravovanie, kto-


PRÍBEH

14. október 2016

11

sveta domov cenné kovy

Teraz na súťažiach policajtov a hasičov v kulturistike pravidelne boduje

Pre povolanie Miloša Dolanského je fyzická kondícia nevyhnutná. Cvičí pred prácou, v práci i po nej. ré je nevyhnutnou podmienkou úspechu v kulturistike. Sám si hradí aj pobyty na súťažiach a cestovanie na ne, sám si zháňa sponzorov, aby sa na nich vôbec mohol zúčastniť. S pomocou sponzorov hradil aj pobyt v Severnom Írsku alebo v Amerike na svetových policajných hrách. Až na európske hry v Španielsku mu prispela policajná organizácia IPA. Od ministra vnútra dostal za svoje medzinárodné úspešné reprezentovanie slovenskej polície len symbolické finančné odmeny. Na súťaže si musí brať dovolenku. Len na európske hry v Španielsku mu zamestnávateľ udelil platené služobné voľno. „Základom v našom športe je strava. Najmä v posledných fázach prípravy ide o tvrdú a prísnu diétu. Treba jesť veľa mäsa, zele-

niny a kontrolované množstvo tuku. Toto je však na dlhú debatu a detaily isto neprezradím, veď každý šéfkuchár má svoje tajomstvá,“ s úsmevom hovorí namakaný muž. Hneď aj dodáva, že je to finančne dosť náročné,

„Anaboliká sú všade, ale viac ich odhaľujú napríklad u atlétov alebo cyklistov, ako medzi kulturistami. Ak je ich užívanie pod lekárskym dohľadom a dostatočne kontrolované, je to každého vec, či sa na to dá. V každom prípade

Keď idú jeho kolegovia na pivo, M. Dolanský zamieri do telocvične. V podstate cvičiť nikdy neprestáva ale jesť predsa musí každý, takže peniaze na stravu sa snaží nevnímať tragicky. Horšie je to totiž vraj s doplnkami výživy... Doping a kulturistika Miloš Dolanský sa pri rozhovore o obľúbenom športe nevyhýba ani nepríjemnej téme dopingu.

však treba povedať, že kulturisti na pódiu nezomierajú, ale na hokejových a futbalových štadiónoch sa to už stalo. Neschvaľujem to, ale ani neodsudzujem. No a od toho, aby sa v športe dodržiavali pravidlá fair-play, sú tu medzinárodné antidopingové kontroly. Na súťažiach, ktorých

foto: archív md

sa zúčastňujem, sú ich pravidlá vždy uvedené v propozíciách,“ hovorí úspešný kulturista. Podpora blízkych Napriek tomu, že má 38 rokov, sa ešte Miloš Dolanský nechystá do kulturistického starého železa. „Existujú pretekári, ktorí sú aj v päťdesiatich rokoch vo skvelej forme. Ak mi to zdravie dovolí, tak by som chcel súťažiť čo najdlhšie,“ prezrádza úspešný policajt a kulturista, ktorý si je podľa vlastných slov vedomý, že bez podpory blízkych by sa nedostal tam, kde teraz je. „Musím sa im poďakovať, najmä rodine, trénerovi a sparringpartnerovi, ale aj všetkým známym, ktorí ma akýmkoľvek spôsobom podporujú. Verím, že im za ich podporu prinášam trocha radosti,“ uzatvára M. Dolanský.


12 POTULKY MESTOM

14. október 2016

ŽOBRÁKOV DOM

Jednu z najkrajších budov v centre mesta postavil obchodník Vojtech Strasser V hornej časti fasády je rok, v ktorom romanticko-secesnú budovu postavili. So sochou sa spája legenda o bohatom žobrákovi.

Romanticko-secesný dom nájdete na Hlavnej ulici číslo 7. foto na strane: Veronika Janušková

Keď sa v roku 1995 mesto pripravovalo na návštevu tisícročia, ktorou sa rozumel Sv. Otec (dovtedy žiaden pápež v histórii nenavštívil Košice), zrekonštruovalo sa za pár mesiacov takmer 30 domov. 

Milan Kolcun redakcia@kosicednes.sk

Odvtedy Košice zaradili takú rýchlosť vo svojej obnove, že banky nestačili dávať úvery. Meštiansky dom Keby existoval titul Miss - obnovená budova, neskorumpovaná porota by ho určite udelila tzv. Žobrákovmu domu. Je to pôvabný romanticko-secesný dom, v  ktorom sídli jedna z najluxusnejších parfumérií v Košiciach s najavantgardnejším výkladom v meste.  Kedysi bol tento dom postavený pre mešťana Vojtecha Strassera, čiže si zaslúži prívlastok meštiansky. Každý, kto nie je krátkozraký,

si môže prečítať v hornej časti fasády, že ho postavili v roku 1898. To, že spomínaný majiteľ, ktorý ho dal postaviť, sa živil nejakým obchodom, je síce nepotvrditeľné, ale na druhej strane vysoko pravdepodobné, lebo na nádhernej alegorickej maľbe je naľavo aj boh obchodu Merkúr (v jeho typickom klobúku, ktorý rád nosil). Zobrazený je ako svedok letného žatevného výjavu. To môže znamenať, že majiteľ tohto domu „žal výsledky svojej práce“, teda sa mu darilo. Z  výsledkov potom čosi možno kvaplo aj mestu, lebo napravo vidno anjela, ktorý drží košický erb. Skrytý pod omietkou Celý tento farebný výjav bol 40 rokov ukrytý pod šedivosťou cementu, čo nebolo vplyvom socialistickej cenzúry, ale neochotou pseudoreštaurátorov v roku 1956 „babrať“ sa s  ním. Trpezlivejší a profesionálnejší bol až majster Pavol Stacho z  Trnavy, ktorý so skupinou reštaurátorov postupne odkryl kontúry maľby a podľa

Maľbu odkryli počas rekonštrukcie v 90. rokoch minulého storočia starých fotiek sa mu ju podarilo obnoviť rovnako ako aj celé priečelie budovy. Maskot festivalu Opraviť bolo treba aj sochu žobráka, lebo ten bol taký úbohý, že mal odpadnutú ľavú ruku. Teraz už tejto 140-centimetrovej postave nechýba nielen ruka, ale ani úctivosť a zdvorilosť. Tieto vlastnosti sa zračia v jeho geste, keď si s úklonom sníma z hlavy klobúk. Kvôli

svojmu čaru sa stal maskotom známeho Festivalu lokálnych televízií, ktorý sa organizuje v Košiciach od roku 1995 a je európskou raritou. Berte to tak, že vás zdraví. I keď legende to nestačilo. Podľa nej je to žobrák, pre ktorého bolo žobranie takým výnosným (a nezdaneným) príjmom, že ho mohol investovať do stavby tejto nehnuteľnosti. Táto legenda však nie je ničím podložená. I tak sa ňou mnohí inšpirujú dodnes.


KRÍŽOVKA

14. október 2016

13

K:D

K:D K:D

Viac krížoviek zadarmo na www.krizovkarsky-raj.sk Tajnička zo 30. 9. 2016 znie:  „... OZNÁMILI, ŽE ŠTART SA BUDE PRE TECHNICKÚ CHYBU OPAKOVAŤ.“ Úspešnou riešiteľkou sa stala Helena ONDERKOVÁ, ktorá získava hlavnú výhru v hodnote 50 eur. Peniaze zašleme poštovou poukážkou. Dva lístky na predstavenie Dialógy karmelitánok v Historickej budove Štátneho divadla dňa 25. 10. 2016 o 19.00 hod. vyhráva Bibiána TÓTHOVÁ. Lístky sú pripra-

vené v pokladni ŠD Košice. Každý lúštiteľ môže zaslať do žrebovania iba jedno riešenie! Vylúštenú tajničku s nalepeným kupónom pošlite alebo doneste do redakcie KOŠICE:DNES, Hviezdoslavova ul. 6, 040 01 Košice najneskôr do utorka 25. 10. 2016 do 12.00 hod. Z úspešných riešiteľov vyžrebujeme dvoch výhercov, z ktorých prvý vyhrá 50 eur a druhý dva lístky do Štátneho divadla.

KUPÓN

14. 10. 2016


14 SLOVENSKO

14. október 2016

Sestry nesúhlasia S MINISTROM

Ak chce šéf rezortu udržať sociálny zmier, mal by sa opatrne vyjadrovať o mzdovom ohodnotení

Úprava platov od začiatku tohto roka sa podľa prezidentky komory vôbec netýkala tretiny sestier. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) odmieta tvrdenia ministra zdravotníctva Tomáša Druckera o tom, že sestry sa v súčasnosti majú lepšie ako v roku 2012, lebo ich mzdy majú rásť oveľa rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve.

ilustračné foto: shutterstock

Väčšina má už niekoľko rokov takmer rovnaký plat

tva Drucker príde s vyjadrením o náraste miezd sestier na úroveň 95 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, a tvári sa, ako keby tu žiadny problém neexistoval.

„Skutočnosť je taká, že väčšina zo 40 000 sestier a pôrodných asistentiek má už niekoľko rokov takmer rovnaký plat, pričom je demotivovaná a znechutená zo súčasného stavu,” uviedla komora sestier v stanovisku.

máme dobre a naša ekonomika napreduje, len ťažko v tomto marazme a pri pokračujúcich kauzách, predražených tendroch, uveríme tomu, že na mzdy sestier nie sú peniaze. Sestry si veľmi dobre vedia svoju mzdu zrátať a skontrolovať. Platy sestier sa mali zvýšiť už v roku 2012 počas vlády Ivety Radičovej, ale platnosť zákona zrušil Ústavný súd,” konštatovala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Demotivácia Komora upozorňuje rezort zdravotníctva na to, že ak chce doplniť chýbajúce sestry v systéme, potrebuje ich motivovať jednak úpravou mzdového ohodnotenia, zlepšením pracovných podmienok, ako aj zvýšením spoločenského statusu. „Keď neustále počúvame, ako sa

„Sú to omrvinky“ Šéfka komory pripustila, že základné mzdy sa nakoniec síce upravovali od tohto roku podľa zákona o spoločnom odmeňovaní všetkých zdravotníkov, ale len pre niektoré sestry, a viac-menej podľa Lazorovej o omrvinky. Prezidentka SK SaPA upozornila, že

Nenechať sa opiť rožkom “Ak sa máme tak skvelo a mzdy sú také, ako minister uvádza, prečo nie sú motivačným faktorom, aby sa zvýšili počty sestier na Slovensku a neodchádzali do zahraničia, alebo mimo zdravotníctva? Ako krízový manažér by šéf rezortu mal prejaviť svoju zručnosť a nenechať sa opiť rožkom, že financií v zdravotníctve bude dosť, ale snažiť sa urobiť všetko pre to, aby boli sestry konečne spokojné so svojím spoločenským postavením a motivované ostať v systéme slovenského zdravotníctva,“ dodal Laurinc. Ak chce Drucker udržať i naďalej sociálny zmier do budúcnosti, mal by sa podľa Laurinca opatrne vyjadrovať o súčasnom mzdovom ohodnotení sestier a pôrodných (SITA) asistentiek.

Prezidentka SK SaPA Iveta foto: sita Lazorová. úprava platov od začiatku tohto roka sa vôbec netýkala tretiny sestier, ktoré pracujú v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb, ktorých príjem sa mnohokrát blíži k minimálnej mzde. Podľa člena Rady a Prezídia SK SaPA Milana Laurinca je zvláštne, že po tom, čo sestry zvádzali náročný boj za lepšie pracovné podmienky, minister zdravotníc-


INZERCIA

15

KD 1600132/22

14. oktรณber 2016


16 TIP NA VÍKEND

14. október 2016

ČO KEDY KDE

SEDLO POD SUCHÝM

PIATOK 14. 10. 2016

MARGECANY – KOJŠOV – SEDLO POD SUCHÝM – LAJOŠKA – JAHODNÁ – KOŠICE

21. október 2015

SOBOTA 15. 10. 2016

KULT ÚR A

Dolina Opátky je krásna v každom ročnom období. foto k článku: šk

Štefan Klein

- 56 km - nastúpaných 1023 m - ťažká - 45 % asfalt - 55 % lesné cesty

redakcia@kosicednes.sk

Štart tejto trasy je v Margecanoch. Pozdĺž železničnej trate prejdete do Jakloviec a  popod hlavnú cestu okolo rybníka do Veľkého Folkmaru. Pokračujte po druhej strane potoka v smere na Kojšov. Tento úsek sa dá, samozrejme, prejsť aj cestou, ale je to náročnejšie. Odporúčame použiť navigáciu stiahnutú z webovej stránky tronkosice.sk/Akcie/ A2016/SedloPodSuchym. Cez Kojšov až na Lajošku Ďalej orientačné problémy nehrozia. Prejdite Kojšovom a  pokračujte dolinou Kojšovského potoka k jej záveru a  hore do sedla pod Suchým vrchom, ďalej po žltej turistickej značke do Idčianskeho sedla a odtiaľto červenou na Lajošku. Tri cesty späť Z  Lajošky môžete ísť značenou cyklotrasou vľavo od kaplnky,

www.

o 10.45 h 18. pietna spomienka turistov a milovníkov prírody Košíc a okolia. Chráňme si naše spomienky, lebo tie ostávajú, keď všetko pominie.

K Lajoške prídete zjazdom, ktorý vedie cez les.

NEDEĽA 16. 10. 2016

Vodné pólo- Hornets Košice – Neapol, 9.30 h, Mestská krytá plaváreň Futbal II. liga, VSS Košice – Liptovský Mikuláš, 15.00 h, štadión v Čermeli Celoslovenská burza, 7.00 h, Kultúrno-spoločenské centrum

DIVADLÁ

prípadne červenou na Jahodnú a domov. Tretia možnosť je tzv. zásobovačkou popod Pišivenky nad Vyšný Klátov a ďalej cez Jahodnú alebo Klatovianku do Košíc.  Všetky spomenuté cesty ponúkajú pevný podklad, bez vážnych problémov zjazdný aj teraz po jesenných dažďoch. Pietna spomienka Možno si túto trasu odložte až na začiatok novembra. V kaplnke pri chate Lajoška bude 5. 11.

Futbal II. liga- Lokomotíva Košice –R. Sobota, 15.00 h, Štadión- Družstevná pri Hornáde Vodné pólo- Hornets Košice – BVSC Budapešť, 19.30 h, Mestská krytá plaváreň DIG gallery- vernisáž, 18.00 h, Strojárenská 3 Kurz Adobe Lightroom- kurz, 14.00 h, Výmenník Štítová

PIATOK 14. 10. 2016

ŠD - historická budova: Chrobák v hlave o 19.00 h

SOBOTA 15. 10. 2016

ŠD - Malá scéna: Voľnomyšlienkar o 19.00 h Divadlo Thália: Rusínske srdce, folklórny súbor

NEDEĽA 16. 10. 2016 Cesta vedie aj okolo Ružína.

.sk

Bábkové divadlo: O bračekoch, sestričkách svätého Františka o 14.30 h a 16.30 h

viptaxi@viptaxi.sk

profesionálne a kvalitné služby | nové, komfortné a bezpečné autá možnosť platiť platobnou kartou | vernostné zľavy

0907 55 66 77 | 055/16 500

KD 1600445/04

10

Vodné pólo- Hornets Košice – Kotor, 19.30 h, Mestská krytá plaváreň Oto Hudec – Agú di Tchuba Lda – vernisáž, 19.00 h, Šopa Gallery Tabačka Nights: Moody w/ Kevi Anavi – párty, 22.00 h, Tabačka kulturfabrik Jeseň v Citadele- degustácia vín, 19.00 h, Citadela Wine


TABAČKA

14. október 2016

17

TÝŽDEŇ V TABAČKE STREDA, 19. 10. 2016, 20:00 h VSTUP: 6€ / 9€

Ben Caplan (CAN) Charizmatický zaklínač a senzačný pianista. Šialenec a seriózny básnik. Vybrnkávač jemných akordov a milovník ohnutých, polámaných melódií. Ben Caplan nie je jednotvárny! Keď vydal svoj druhý album, poznali ho vo viac ako desiatke krajín od Austrálie po Európu i naprieč Severnou Amerikou. Žiadne prekvapenie. Caplan je jednoducho nezabudnuteľný - s jeho obrovskou bradou a nepoddajnou hrivou je vizuálne ohromujúci a foneticky veľmi presvedčivý. Jeho tóny s drsnou štruktúrou sa prerezávajú cez preplnené haly, jeho obrovský hlas reve silnejšie ako chrapľavé davy. Mikrofón vyzerá skoro zbytočne, ale zdanie klame. Keď raz upúta Vašu pozornosť, Caplan si môže pohmkávať hladko ako pohár single malt whisky, vlievajúc krásu do tvrdého sveta. Ben Caplan je inšpirovaný východoeurópskymi a židovskými folkovými tradíciami. Mixuje staré hudobné cítenie so svojou vlastnou dušou, priamo z jeho chlpatého srdca.

NEDEĽA, 16. 10. 2016, 19:00 h

VSTUP: 3€ / 2€ (s preukazom FK)

Projekt 100: Toto je náš svet (Captain Fantastic, USA, 2016, 118 min, r. Matt Ross) V lesoch na severozápade USA žije Ben, ktorý oddane vychováva, tu v srdci divokej prírody, svojich šesť detí. Následkom nečakaných tragických udalostí je nútený spolu s nimi opustiť ich alternatívny svet a vydať sa do toho skutočného. Dochádza ku konfrontácii s realitou a otázkou, čo znamená byť rodičom.

UTOROK, 18. 10. 2016, 19:00 h

ŠTVRTOK, 20. 10. 2016, 19:00 h

Retro Stefson (IS)

VSTUP: 3€ / 2€

[fjúžn] sounds – Multikultúrny večer, ktorý vám prináša [fjúžn] – najväčší slovenský festival zameraný na tému migrácie a cudzincov. Retro Stefson je islandská skupina hrajúca alternatívny pop. Základ kapely tvoria bratia Unnsteinn Manuel a Logi Pedro Stefánssonovci, ktorí majú islandsko-angolský pôvod. Celých 10 rokov bola kapela Retro Stefson najmä o dobrej zábave. Teraz sa vydávajú na svoje posledné turné, počas ktorého predstavia svoj nový album Scandinavian Pain. Retro Stefson sa teší na stretnutia s fanúšikmi, po ktorých ich už čaká nová kapitola ich životov…

VSTUP: 3€ / 2€

Zaostrené na… Stanley Kubrick: Mechanický pomaranč

(A Clockwork Orange, VB, USA, 1971, 137 min., r. Stanley Kubrick) Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia...

- GENERÁLNY PARTNER Tabačky Kulturfabrik

28. 9. - 28. 10. 2016

Pod povrchom / Poľské umenie

Výstava „Pod povrchom / Poľské umienie“ sa zaoberá cenzúrou ako súčasťou umenia. Poľskí umelci, v snahe znázorniť dnešný svet, používajú rôznorodé stratégie: v prostredí demokracie, podmienenom radikálnymi nacionalistickými tendenciami, xenofóbiou a narastajúcim autoritárstvom. Umelecký svet, sféra vyplnená dielami, často oslavovanými práve pre ich transgresívne a kontroverzné prvky, v boji za slobodu vyjadrenia neustále rebeluje voči štandardom decentnosti a dobrého vkusu.

www.tabacka.sk


18 TV PROGRAM

14. október 2016

POZRITE SI V PIATOK A CEZ VÍKEND

NÁŠ

TV TIP

PIATOK FILM+ o 20.30 h

Hodnotenie: 82 %

Districk 9

Sci-fi dráma, USA, Nový Zéland, Kanada, Juhoafrická republika, 2009 Pred štvrťstoročím došlo ku kontaktu mimozemskej civilizácie s ľudstvom. Mimozemšťania sú utečencami z vlastnej planéty. Boli ubytovaní v domovoch v juhoafrickom Distrikte 9. Organizácia MNU má nádej na obrovský zárobok, ak dokáže spojazdniť ich zbrane aktivované mimozemskou DNA...

SOBOTA ČT1 o 14.30 h

Hodnotenie: 89 %

Cesta do hlubin študákovy duše Komédia, Československo, 1939

Profesor gymnázia Rabiška roky zapisuje udalosti na gymnáziu a zbiera kuriózne predmety zabavené študentom na vyučovaní. Láskavého profesora prírodopisu Matulku raz nahnevajú študenti natoľko, až sa zrúti. Študentov to zasiahne a vymyslia plán, ako profesorovi pomôcť.

SOBOTA ČT2 o 12.35 h

PIATOK DVOJKA o 21.10 h

Hon

Dráma, Dánsko, Švédsko, 2012

Hodnotenie: 89 %

Winston Churchill Dokumentárny film, Francúzsko, 2014 Filmový portrét mimoriadneho človeka a politika, od ktorého smrti uplynulo 24. januára 2015 päťdesiat rokov. Svojou osobnosťou a nadšením získaval vojnových spojencov a Britom nedovolil prepadnút panike a beznádeji ani vo chvíľach najkrutejších bojov.

7.00 Dobré ráno, KOŠICE:DNES, premiéra; Naštartujte deň s Majkou Hulecovou (na snímke) a Petrom Nádasdim; Deň Bielej palice na cestách; Zviera nie je vec; Aktuálne dopravné informácie z mesta 8.00 Life style, premiéra 9.00 Music Box 14.00 Dobré ráno, KOŠICE:DNES, repríza 15.00 Music Box

16.00 Tabačka stream, záznam z tanečného predstavenia Tomáša Mihálika, repríza 17.00 Life style, repríza 18.00 Stalo sa... zostrih udalostí týždňa, Spravodajstvo z mesta, premiéra 19.00 Stalo sa..., repríza 20.00 Life style, repríza 21.00 Tabačka stream, repríza 22.00 Life style, repríza


TV PROGRAM

14. október 2016

19

zdroj: čsfd, internet

SOBOTA DVOJKA 20.20 h

Hodnotenie: 81 %

Želary

Romantická dráma, Česko, Slovensko, Rakúsko, 2003 V 40-tych rokoch, v dobe okupácie a protektorátu, pracuje Eliška ako zdravotná sestra v mestskej nemocnici. Odbojová skupina, v ktorej sú lekári zapojení, je prenasledovaná gestapom. Elišku ukryje pacient Jozo, ktorého sama zachránila, vo svojom dome uprostred divokej prírody v dedine Želary.

Hodnotenie: 87 % Štyridsaťročný Lucas sa nedávno rozviedol a začína žiť nový život. Má priateľov, novú prácu, priateľku a pohodový vzťah s dospievajúcim synom. Túto porozvodovú idylu ale naruší jedna náhodná lož, ktorá sa rýchlo začína šíriť v spoločnosti jeho priateľov. Obavy a nedôvera sa vymkú kontrole a dedina prepadne podivnej hystérii. Lukas musí obhájiť svoju česť a neskôr v hromadnej štvanici i holý život.

MADS MIKKELSEN NEDEĽA ČT2 o 21.40 h

Hodnotenie: 84 %

Tri dni Kondora Dramatický krimitriler, USA, 1975

V oddelení CIA pracuje mladý literárny vedec Joe Turner. Oddelenie sa zaoberá čítaním brakovej literatúry, aby odhalilo, či sa neobjavujú náznaky úniku informácií zo CIA. Joe jedného dňa nájde svojich spolupracovníkov zavraždených. V ohrození života ale môže byť aj on sám...

NEDEĽA ČT1 o 15.10 h

Hodnotenie: 91 %

Ikarov pád

Dráma, Československo, 1977 Dramatický príbeh rodiny rieši sociálny problém, ktorý so sebou prináša nebezpečenstvo alkoholizmu. Otec Kára, hudobník v bare, prepadá alkoholu. Manželka hľadá východisko v novom vzťahu a jedine syn Ondrej presvedčí otca, aby sa šiel dobrovolne liečiť.

NEDEĽA FILM+ o 12.05 h

Hodnotenie: 76 %

Osudové stretnutie Dráma, USA, 2000

Medzi dvoma úplne rozdielnymi osobnosťami spisovateľa Williama Forrestera a basketbalistu Jamala sa zrodí neobvyklé priateľstvo. Inteligentný chlapec nachádza u spisovateľa podporu, na oplátku dáva svojmu učiteľovi dávno stratenú radosť zo života.

SOBOTA 16.00 Tabačka stream, záznam koncertov, premiéra 17.00 LIFE STYLE blok, repríza 18.00 Študentský film 19.00 – 24.00 reprízy programového bloku NEDEĽA 16.00 Tabačka stream, záznam koncertov, repríza 17.00 LIFE STYLE blok, repríza 18.00 Simultánka Petra Schutza, HOSŤ: Ján Mazák, ústavný právnik, repríza; Stalo sa... zostrih udalostí týždňa, repríza 19.00 – 24.00 reprízy programového bloku


20 MIX

14. október 2016

RECEPT

POČASIE DENNÉ TEPLOTY

NOČNÉ TEPLOTY

14 °C

4 °C

ZÁŤAŽOVÝ STUPEŇ

2

DNES

bude prevažne polooblačno. Denná teplota 14 °C, v noci klesne na 4 °C. Vietor až do 30 km/h.

V SOBOTU

by malo byť zamračené a dážď. Denná teplota 15 °C. Nočná teplota 6 °C. Fúkať bude vietor do 30 km/h.

V NEDEĽU

očakávame oblačno a miestami prehánky. Denná teplota 15 °C. Nočná teplota 8 °C. Fúkať bude vietor do 20 km/h.

KUKURICOVÁ POLIEVKA Potrebujeme:

1 cibuľu 150 g kuracej šunky 1 l kuracieho vývaru 1 pohár sterilizovanej kukurice 200 ml 33 % smotany

Prešov

13 °C

Žilina

13 °C Trenčín

Poprad

11 °C

Košice

14 °C

14 °C

Postup:

Cibuľu nakrájame na jemno a necháme zosklovatieť na oleji. Zalejeme kuracím vývarom a privedieme do varu. Osolíme, okoreníme, pridáme kukuricu a varíme asi 7 minút. Potom pridáme na rezance nakrájanú kuraciu šunku, smotanu s kukuričným škrobom a povaríme ešte asi 5 minút. Pred podávaním posypeme nakrájanou cibuľkou.

Bratislava NITRA 14 °C

Zdroj: meteo.sk

PL - polievková lyžica, KL - kávová lyžička

SUDOKU

KD 1600211/51

14 °C

2 KL kukuričného škrobu soľ mleté čierne korenie 3 PL oleja 2 zväzky jarnej cibuľky

(ŤAŽKÉ)

Pravidlá: Do prázdnych políčok vpíšte správne čísla od 1 až do 9. V každom riadku, stĺpci a štvorci musí byť každá číslica použitá len raz!


21

INZERCIA

14. október 2016

RIADKOVÁ INZERCIA Oznámenia

Geometria nápravy - Servis MKT - 0908 564 898

Burzy starožitností od 8. 00 h do 12. 00 h. dňa 15.10.2016 – Budimír. Stretnutie automotoveteránov – súčasne aj burza automotosúčiastok a príslušenstva. 16.10.2016 Dominikánske námestie. Informácie: 0905 799 177 KDR1600580

Služby

Výkup a predaj použitého nábytku, TV LCD, chladničky,elektroniky. Strojárenská 3, 055/6337709 KDR1600573

Vyrovnávanie hliníkových diskov v MKT servise na Vodárenskej ulici - 0908 564 898, 0908 246 906 KDR1600521

BEZÚROČNÁ pôžička pre podnikateľov - akcia platná od 17.10.2016 Inf: 0944 399 009, 0907 940 218 KDR1600575

Servis osobných a dodávkových vozidiel, MKT servis, ul. Dopravná za ručnou umyvárňou. 0908 564 898

KDR1600522

Krajčírstvo VIKA - Hlavná 83 vo dvore. Oprava odevov a kožených búnd. 0949 775 543 KDR1600570

Rýchla pôžička. 0911 983 877 KDR1600576

Pohreby-Čajková-NONSTOP-stále pracujem aj ako REČNÍČKA-055/6221715, 0905608970www.pohrebycajkova.sk KDR1600483

Liečim rôzne druhy zápalov. Veštím a odrábam. 0903 192 981 KDR1600506

Úvery od 5000 €, prefinancovanie starých dlhov, zníženie splátok. 0907 956 746 KDR1600514

Spomienka

Nehnuteľnosti – kúpa

Pred rokom, 16. októbra 2015, nás opustila naša mamka, sestra, babička, teta a švagriná MUDr. Zuzana FRANCLÍKOVÁ, rod. Trézová. Spomíname. KDR1600552

Zamestnanie - ponuka

Prijmeme stolára na zákazkovú výrobu z masívu aj MDF a DTD v Košiciach. Výhodou sú odmeny zo zákaziek. Volajte na tel. 0905 500 346 alebo 0907 910 428 KDR1600569

Jednoduchá výpomoc v kancelárii cca 4 h. denne. Min. zárobok 400 € mesačne. Minimálne SŠ. 0908399444 KDR1600571

Taxislužba prijme šoférov. 0905 850 850 KDR1600525

Rôzne – predaj

Jazdené + nové pneumatiky, disky plechové a hliníkové + montáž. 0908 959 059, 0908 246 906

Prijmeme troch ľudí na výpomoc do kancelárie na 4 hod. denne, minimálna odmena 400 € mes. 0908456860 KDR1600529

Hľadáme absolventa VŠ na prácu s internetom. 0905471915

KDR1600523

Odvoz-dovoz, sťahovanie-vypratávanie povál, pivníc, uskladnenie stavebného a iného odpadu-0940853620

KDR1600554

KRČMA LETNÁ prijme do TPP kuchára s praxou. Nástupný plat 650 €. 0902 322 858 od 10.00 hod. KDR1600519

Bezlepkové, diabetické a diétne zákusky z Maďarska. Ondavská 3, KE. 0905 715 143

KDR1600542

PRÍJEM RIADKOVEJ INZERCIE Osobne: každý pracovný deň, 8.00 - 16.00 hod, Hviezdoslavova 6 Online: 0907 414 206, inzercia@kosicednes.sk

KDR1600577

Predám veľký 2-izbový byt s balkónom v Ke-Šaci (námestie-pri zmrzlinovom stánku), 42000 €,0918971085 KDR1600546

RD v Medzeve-Grunt. Začatá rekonštrukcia: nová strecha, plastové okná, podkrovie. 40000 €.0915535163 KDR1600547

2-izb. zariadený byt v novostavbe v krásnom prostredí s výhľadom na KE. Cena dohodou. 0915 368 816 KDR1600559

Záhradu 800 m2 s chatou 82 m2 na Červenom brehu - Košice Sever. Cena 38 600 €. Tel.: 0907 913 549 KDR1600563

Prenájom – ponuka

Drobnochov

KDR1600581

KDR1600560

KDR1600520

KDR1600564

Predám reštauráciu Vigvam pub v Košiciach. Tel.: 0905 148 244

KDR1600578

Pasce na líšky, Tel.: 0907 181 800, www.123nakup.eu,

KDR1600565

Chatu - 26 m2, 4 km od Košíc, 830 m2 záhrada, elektrina, studňa, pivnica, cena dohodou. 625 78 93

KDR1600567

KDR1600527

Jazdené pneumatiky, plechové disky a hliníkové disky - 0908 564 898

Nehnuteľnosti – predaj

1-izb. byt, čiastočne zrekonštruovaný, blízko centra (OC Merkúr). 0903 195 640

Výroba domácich knedlí - kvalitné a čerstvé. Dominikánske nám. 8 a Fejova 1, stará sýpka. 0905247556

Rôzne – kúpa

KDR1600543

1-izb. zariadený byt pre 1-2 osoby, Terasa-KE. 0949 204 739

KDR1600536

SLUŽBY VÁM - Údržba zelene a pozemkov. www.sluzbyvam.sk, 0911 399 933

Kúpim 1 - 2-izbový byt v KE. Platba v hotovosti. RK nevolať. 0948 042 515

Samoobslužná jedáleň Košice - Staré Mesto prijme samostatnú kuchárku. PO-PIA 8 hod. 0915 534 804

HUDÁK Juraj - predaj živej hydiny: mladé nosnice pred znáškou, brojl. kurčatá na ďalší chov. Očistené, chladené brojl. kurčatá domácej kvality. 2,40/kg. Očistené morky. Dovoz! 0915788775, 0915960011 KDR1600568

KDR1600562

PRENÁJOM, PREDAJ A KÚPA NEHNUTEĽNOSTÍ Cena: 1,20 € /deň (do 100 znakov) Minimum uverejnení: 10 dní Osobne: Hviezdoslavova 6 (Nám. Maratónu mieru) Mailom: inzercia@kosicednes.sk Tel.: Martina Bušová - 0907 414 206 (aj sms)


22 ŠPORT

14. október 2016

Závozník POSILŇUJE S MINER Smečiara Martina Sopka mladšieho priviedol k volejbalu ako malého, tučného, nem V tíme volejbalistov VK KDS Šport by mal patriť medzi lídrov. Smečiar Martin Sopko mladší už toho pod vysokou sieťou preskákal dosť a teraz to hodlá zúročiť v Košiciach. Extraliga sa začína prvým kolom už v sobotu, Košičania privítajú Starú Ľubovňu.

Tomáš Tóth tomas.toth@kosicednes.sk

Po rokoch legionárčenia v Poľsku a Kazachstane sa vrátil domov. Nie však do rodného Prešova, ale ku konkurencii o 30 kilometrov vedľa. „Rozhodoval som sa medzi Prešovom a Košicami, keďže trebárs Svidník či Stará Ľubovňa sú na tom cieľmi i podmienkami horšie. Tréner Vlkolinský mal enormný záujem, aby som prišiel. Práve on ma priviedol k volejbalu. Ako chlapec som bol maličký, tučný a nemotorný, no aj tak som ho zaujal, videl vo mne potenciál,“ povedal nám Martin Sopko, ktorý je po rokoch opäť pod krídlami Vlkolinského.

Martin Sopko (vpravo) vyhral s Pavlodarom Kazašský pohár a v lige skončil na druhom mieste. chodiť a to bolo v lige mužstvo, ktoré sa na zápasy presúvalo 61 hodín. V tomto štáte stretnete veľa bezdomovcov, alkohol a cigarety sú lacné, ale inak som tam žiadne problémy nezažil.“ Po šichte kávička ako životabudič Okrem toho, že má kontrakt s Košicami, má aj svoje civilné zamestnanie. Je závozníkom vo firme s minerálkami. „Z Kazachstanu som sa vrátil v marci, tak som sa zamestnal. Ve-

Plat sa mu prepadol o 60 percent Dva roky pôsobil v Kazachstane v Pavlodare. Stal sa tam víťazom Kazašského pohára, v tamojšej lige získal striebro. „Celosvetová kríza ma vrátila domov. Plat sme dostávali v kazašskej mene tenge a tá sa za dva roky prepadla o viac ako 60 percent. Podmienky sa tak neustále zhoršovali a byť ďaleko od domova a nezarobiť, to mi za to nestálo.“ V Kazachstane aj 32 hodín vo vlaku To, čo zažil v Kazachstane považuje za skvelú životnú skúsenosť. „Myslím, že také presuny na zápasy ako tam, už nezažijem. Vo vlaku sme strávili 22, ale aj 32 hodín, raz darmo je to deviata najväčšia krajina na svete. Keď z vlaku vystupujete, tak sa učíte

Martin hneď po príchode do Košíc absolvoval s mužstvom VK KDS Šport náročnú týždňovú kondičnú prípravu v Tatrách.

denie firmy praje volejbalu, tak chodím len na popoludňajšie zmeny. V šichte mám prirodzenú posilňovňu, roznášam rôzne balenia vody. Stačí, ak to po schodoch párkrát otočíte a dali ste si do tela,“ hovorí muž, ktorý si medzi dvoma šichtami rád aspoň na chvíľu ľahne a odkedy je aj závozník, stal sa z neho väčší kávičkár. Zistil, že je to pre neho ten správny životabudič. V Košiciach sa mohol stretnúť s bratom Marošom, bývalým kapitánom VK KDS Šport, ktorý však s volejbalom v lete skončil. A tak sa stretávajú akurát v práci. „Aj od neho som mal informácie o Košiciach, o tom, ako to tu funguje. Na Slovensku mnohé veci vydržia len krátkodobo, no ale počul som o klube len pozitíva, tak som tu.“ Už si ho s Martinom Sopkom starším nepletú Martin Sopko je v slovenskom volejbale veľmi často spomínané meno. Má to svoj dôvod. Rovnaké meno aj priezvisko má okrem košickej akvizície aj ďalší Prešovčan. Aj on to dotiahol do slovenskej reprezentácie, aj Sopko starší hráva na poste smečiara a tak isto sa narodil 30. januára, akurát v roku 1982, teda o päť rokov skôr. V podstate aj výškou sú


ŠPORT

14. október 2016

23

ÁLKAMI, chce byť lídrom Košíc otorného chlapca tréner Vlkolinský, po rokoch sa teraz stretli v tíme VK KDS Šport Počul som o klube len pozitíva, tak som tu Martin Sopko, smečiar VK KDS Šport Košice

na tom rovnako, delia ich len dva centimetre. „Nie sme rodina, ani len vzdialená. Ale sme kamaráti, zašli sme aj na kofolu. Kedysi si nás plietli, zvlášť, keď som bol mladý. Raz sa nám to stalo, keď sme so slovenskou reprezentáciou cestovali na

majstrovstvá Európy v roku 2007 do Petrohradu. Pri kontrole sme išli za sebou, tak sa colníci zháčili, že dva razy Martin Sopko.“ V uplynulom ročníku skončilo mužstvo VK KDS Šport na bronzovom stupienku. Kam až môže rúbať v tejto sezóne? „Tím sa obmenil, je v ňom veľa mladých hráčov. Ak v tejto sezóne spravíme krok, dva vpred, tak to bude plus smerom k budúcnosti. Lebo v klube je koncepcia nastavená najmä smerom k ďalším rokom. A potom by mohol prísť veľký úspech. Teraz sa o ňom nahlas nehovorí.“

Aby bol prvý krok víťazný Na úvod extraligy čaká Košičanov v sobotu v 1. kole o 19. hodine v hale hotelovej akadémie Stará Ľubovňa. „Nemám veľmi prehľad o kvalite celkov, keďže som tu dlhšie nebol. Ale náš prvý krok v sezóne by mal byť víťazný. Noví hráči sa budú chcieť ukázať. Želáme si, aby naše zápasy divákov lákali. Veď pre nich sa ten volejbal hrá,“ pozýva do haly hotelovej akadémie Martin Sopko. (TT)

Prešovský odchovanec (vľavo hore) chce v Košiciach skĺbiť civilfoto k článku: archív ms né zamestnanie aj volejbal.

KD 1600418/04

VŠETKO NA JESENNÚ TURISTIKU


24 ŠPORT

14. október 2016

NÁVRAT na európsku scénu po šiestich rokoch Vodní pólisti ŠK Hornets Košice pod vedením nového trénera Tomáša Brúdera odohrajú oddnes do nedele doma tri zápasy proti elitným tímom Fanúšikov vodného póla v Košiciach čaká zaujímavý víkend. Hráči ŠK Hornets od piatka do nedele odohrajú v kvalifikačnej C-skupine Európskeho pohára tri mimoriadne atraktívne zápasy proti vyspelým tímom z krajín, ktoré kraľujú vodnopólovému svetu. Sršni sa vracajú do pohárovej Európy po šiestich rokoch. Šesťnásobný majster Slovenska si túto možnosť vybojoval ziskom bronzovej medaily v uplynulej extraligovej sezóne. V piatok nastúpia Košičania o 19.30 h v bazéne Mestskej krytej plavárne proti Primoracu Kotor z Čiernej Hory. V sobotu si v rovnakom hracom čase zmerajú sily s maďarským tímom BVSC Budapešť, no a turnaj zakončia v nedeľu ráno o 9.30 h duelom proti talianskemu tímu Canottieri Neapol. Zo štvorčlennej skupiny postúpia do ďalšej fázy druhej najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže dve najlepšie mužstvá. Konfrontácia so špičkou „Je super, že sa nám podarilo získať právo zorganizovať turnaj doma v Košiciach. Určite to bude vodnopólový sviatok. S takými

Košičania nastúpia proti Primoracu Kotor, BVSC Budapešť a Canottieri Neapol

kvalitnými súpermi sa slovenské mužstvá nestretávajú každý deň. Pre našich hráčov to bude skvelá konfrontácia s európskou špičkou. Všetci hráči sa na to tešia, aj keď idú tak trochu aj do neznáma,” vraví nový tréner sršňov, 37-ročný Tomáš Brúder, ktorý až dvanásť rokov hráčskej kariéry prežil v Španielsku. Bratislavský rodák ešte na začiatku tohto roka reprezentoval Slovensko na majstrovstvách Európy v srbskom Belehrade, ale v lete ukončil aktívnu hráčsku kariéru. „Chcel som sa v športovom živote posunúť ďalej a začať sa venovať trénerstvu. Ponuka od prezidenta Hornets Jozefa Karabáša teda prišla v správnom čase. Trénerskú prácu v Košiciach som vzal ako perfektnú šancu pustiť sa do niečoho nového.“ Nevzdávať sa za žiadneho stavu Objektívne treba skonštatovať, že všetky tri mužstvá počas víkendového turnaja Európskeho pohára budú nad sily Košičanov. Akýkoľvek zisk bodu sršňov by

Tomáš Brúder v januári reprezentoval Slovensko na majstrovstvách Európy vo vodnom póle. V našom meste teraz začína novú-trénerskú etapu športového života. foto: Veronika Janušková

znamenal senzáciu. Neobáva sa tréner Brúder, že jeho zverenci schytajú aj debakle? „Všetci vieme, kde sa v medzinárodnom meradle nachádza slovenské vodné pólo. Taká je realita, zmeniť ju môžeme len tvrdou a poctivou prácou. Poznám kvalitu našich súperov a ich hru, rovnako mám preštudované súpisky. Ale pred turnajom rozhodne nerozmýšľam nad tým, či sa bojím debaklov. Je skvelé, že naši hráči odohrajú tri ťažké zápasy a nazbierajú cenné skúsenosti. Budem rád, ak po skončení turnaja uvidím, že naši fanúšikovia, vedenie klubu a samotní hráči budú spokojní so svojou hrou a výkonmi. Základ je, aby chlapci bojovali a aby sa nevzdávali za žiadneho stavu,” zdôraznil tré(BL) ner ŠK Hornets Košice.

Prvá trofej na polievkovom festivale Pomerne skoro po príchode do Košíc získal Tomáš Brúder prvú trofej. Nebola však športová. Za najlepšiu polievku na minulotýždňovom 5. ročníku Polievkového festivalu odborná porota určila Astúrsky fazuľový kotlík. Pri jeho varení šéfoval práve košický vodnopólový tréner, ktorý tento recept priniesol na Slovensko. „Milo ma to prekvapilo, keďže súťažilo až 44 rôznych polievok. Varenie je však moja veľká záľuba,” poznamenal s úsmevom. Ku kuchárskemu oceneniu Zlatá vareška by však na konci vodnopólovej sezóny určite rád pridal aj zisk majstrovského titulu v slovenskej extralige s (BL) tímom ŠK Hornets.

KOŠICE:DNES 14.10.2016  

Najväčší denník v Košiciach

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you