Page 1

TÉMA DŇA

ZAUJÍMAVOSŤ

Dva domy v jednom dvore nepovolia

Kuciak bude mať pamätník v Košiciach

Regulatív výstavbu na takzvaných fúzikoch neumožňuje. Poslanec jeho zrušenie nedosiahol. strany 2 - 3

Pietne miesto zavraždenému novinárovi a jeho snúbenici pripravujú na Južnej triede. strana 4

www.kosicednes.sk,

pondelok 13. august 2018, číslo: 155 / ročník 5

kosicednes

Dnes bude slnečno. Denná teplota 31 °C, nočná 17 °C, južný vietor do 25 km/h.

KD 1800308/12

Meniny dnes Ľubomír

UDALOSTI

ŠPORT

V Mlynskom náhone hynú ryby

Farmu oceliarov bude v Humennom

Podľa odborníka v ňom nie sú rastliny ani umelé čerenie hladiny, ktoré okysličujú vodu. strana 6

Hrať v nej budú mladší perspektívni hráči HC Košice aj starší, ktorým klesla výkonnosť. strany 14 - 15


02 TÉMA DŇA

13. august 2018

V jednom dvore DVA DOMY Výstavbe na takzvaných fúzikoch bez novej cesty bráni regulatív územného plánu. Pos V malých košických mestských častiach by niektorí obyvatelia chceli predať záhrady za svojimi domami ako stavebné pozemky. Pre podmienku vhodného dopravného napojenia rodinných domov by ale noví majitelia stavebné povolenie nedostali.

Tomáš Hrivňák tomas.hrivnak@kosicednes.sk

V Košiciach je v pokročilom štádiu príprava nového územného plánu mesta. Ide o kľúčový dokument pre budúcu výstavbu v jednotlivých lokalitách mesta. Košice sú zároveň rozdelené na zóny, z ktorých väčšina má svoju detailnejšiu územnoplánovaciu dokumentáciu, takzvaný územný plán zóny. Sú ale aj také, ktoré plán zóny nemajú. A práve na tie sa vzťahuje regulatív územného plánu mesta nasmerovaný proti výstavbe rodinných domov na takzvaných fúzikoch. Ten znamená to, že stavba na bývanie musí stáť maximálne šesť metrov od najbližšej verejnej komunikácie. Regulatív o vzdialenosti možnej zástavby od ulice bráni výstavbe rodinných domov na úzkom pozemku za existujúcim do-

Podľa M. Styka výstavba na Úzky pozemok zdieľajú niekedy aj dve rodiny. Podľa Útvaru hlavného archi- fúzikoch sa často končila foto: veja spormi o príjazdovú cestu. fo tekta to bez výstavby novej cesty prináša viacero problémov. mom. Také plochy sa nachádzajú najmä v „dedinských“ mestských častiach Ťahanovce, Pereš, Myslava či Poľov. Regulatív mesto z dôvodu jeho nejednoznačných výkladov aktualizovalo v roku 2015. Poslanec: Nezmysel Za zrušenie tohto pravidla sa dlhšie zasadzuje mestský poslanec Andrej Sitkár (Smer). „Považujem výstavbu obmedzenú touto hranicou za nezmysel,“ hovorí. Tvrdí, že vychádza zo sťažností ľudí, ktorí kvôli podmienke maximálnej vzdialenosti od cesty nemôžu stavať. Spomína, že jedna z obyvateliek Myslavy radšej svoje bývanie vyriešila kúpou bytu, ako

by mala dlhodobo riešiť tento problém pri vybavovaní povolenia na výstavbu rodinného domu. Nie je jediná. Viacerí majitelia dlhých pozemkov si myslia, že by sa na ne zmestilo viac domov tak, že by sa dali plnohodnotne užívať. „Moje deti by na tomto pozemku tiež chceli stavať dom, mohli by sa o mňa aspoň postarať v starobe,“ vysvetľuje obyvateľka Pereša Dagmar Szotáková. Majiteľka: Strata hodnoty Býva v dome na začiatku pozemku blízko cesty. Za ním má pomerne veľkú záhradu, ktorú už nechce využívať len na pestovanie. Dodáva, že jej pozemok pre obmedzenie

výstavby na fúzikoch stratil nielen na stavebnej, ale aj na finančnej hodnote. Sitár kvôli regulatívu na mestskom zastupiteľstve interpeloval primátora. Odpovedal mu referát Útvaru hlavného architekta (UHA) mesta Košice s tým, že obmedzenie výstavby považuje za opodstatnené. Podľa odborníkov z referátu výstavba na fúzikoch prinášala v minulosti viacero problémov. Okrem vytvárania stiesnených pomerov na pozemku, straty intimity pri bývaní a vnášania dopravy do pokojných zón záhrad aj neprimerané zvyšovanie nárokov na technickú infraštruktúru v ulici, ktorá bola dimenzovaná na nižší počet

Riešenie našli v Šebastovciach aj Lorinčíku V mestskej časti Šebastovce aktuálne pripravujú územie na výstavbu rodinných domov v dvoch lokalitách. Jedna sa volá Kríže, druhá Nadmerné záhrady.

„Časti týchto pozemkov darovali alebo za symbolickú cenu predali mestskej časti,“ povedala. Na takto získaných plochách samospráva vybuduje inžinierske siete a novú komunikáciu.

Vznikne v nich priestor na 15 až 18 rodinných domov. Starostka Monika Puzderová vysvetľuje, že ako vyplýva aj z názvu jednej z lokalít, ide o záhrady obyvateľov. Niektorí ich využívajú, iní nie.

Regulatív dodržali Pozemky potom môžu majitelia predať už nie ako ornú pôdu, ale ako stavebný pozemok, čím sa jeho hodnota môže aj zdvojnásobiť. Neporušia pritom regulatív o najväčšej po-

EV 5031/14 a ISSN 1339-7605 - Sídlo: Hviezdoslavova 6, 040 01 Košice, Tel.: 055/285 19 19, 285 19 91, Fax: 055/285 19 99; E-mail: office@kosicednes.sk; redakcia@kosicednes.sk; obchod@kosicednes.sk; www.kosicednes.sk; Šéfredaktor Mediálneho domu KOŠICE:DNES: Dušan Karolyi, e-mail: dusan. karolyi@kosicednes.sk; Šéfredaktor denníka KOŠICE:DNES: Mikuláš Jesenský, e-mail: mikulas.jesensky@kosicednes.sk; Zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES: Roman Rokytka, email: roman.rokytka@kosicednes.sk. Vydavateľ: KOŠICE: DNES PUBLISHING, družstvo; sídlo: Protifašistických bojovníkov 11, Košice; IČO: 47 820 594; e-mail: office@kratkyglobal.com

POSIELAJTE NÁM TIPY:

APLIKÁCIA KOŠICE:DNES

volenej vzdialenosti domov od ulice. V lokalite Nadmerné záhrady dokončujú v súčasnosti stavebné konanie na elektrické vedenie, kanalizáciu, vodu aj cestu. V lokalite Kríže začali s projektovou dokumentáciou na komunikáciu, pokračuje územné konanie na inžinierske siete. Peniaze, ktoré investuje mestská časť, by sa jej mali vrátiť. Viac domov znamená viac ľudí, a to znamená viac peňazí do rozpočtu z podielových daní.

Podobný problém mali i v Lorinčíku. Aj tam obyvatelia chceli zadnú časť svojich záhrad využiť ako stavebný pozemok. Pomohla im mestská časť. „Oslovili ma obyvatelia, ide asi o desať domov. Obehal som úrady, našli sme stavebný dozor a cestu aj chodník staviame svojpomocne. Firma by si za stometrový úsek cesty vypýtala státisíce. My si to urobíme za menej,“ konštatuje (ŠIC) starosta Damián Exner.

Vydavateľ je členom skupiny KRATKY GLOBAL. © KOŠICE: DNES PUBLISHING, družstvo Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Preberanie, šírenie, rozmnožovanie či iné použitie textov a ostatného obsahu KOŠICE:DNES akýmkoľvek spôsobom je možné len s predchádzajúcim písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ, ako oprávnený zástupca autorov článkov zverejnených v tomto vydaní KOŠICE:DNES, si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na verejné rozširovanie rozmnoženiny týchto článkov podľa § 39 autorského zákona. Vychádza v pracovných dňoch.

INFOLINKA: 0800 300 010

TIPY@KOSICEDNES.SK

10€ AK VÁŠ TIP ZVEREJNÍME


TÉMA DŇA

13. august 2018

STÁŤ NEMÔŽU

OD PONDELKA 13. AUGUSTA

lanec Andrej Sitkár jeho zrušenie nedosiahol

ľudí. Ďalšími sú zlý alebo nemožný prístup záchranných zložiek k domom a ich zlá orientácia. Spoločensky potrebný postup „Prijatím regulatívu sa zvýšil tlak na potrebu dohodnúť sa so susedmi na vysporiadaní navrhnutých nových komunikácií, ktoré štandardným spôsobom umožnia výstavbu v nadrozmerných záhradách. Je to však spoločensky potrebný postup, ktorý odbúrava nevhodné dopady ad hoc zástavby s dopravným prístupom cez fúzik,“ napísal UHA. Toto potvrdzuje aj vedúci odboru výstavby a bytovej politiky Okresného úradu Košice Matej

1 kg

-50% 1.99

0.

99

Susedské vzťahy kvôli fúzikom často končia na súde

1 kg

Matej Styk, vedúci odboru výstavby a bytovej politiky Okresného úradu Košice Pokračuje, že ich majitelia v snahe zarobiť preregistrujú parcelu zelene na ďalšiu zastavanú plochu a odpredajú ju. Príjazdová cesta je potom predmetom sporov. „Fúzik“ vedie totiž cez pozemok prvého domu od cesty. „Pokiaľ na ceste nie je súdom zriadené právo prejazdu, alebo pôvodný majiteľ tento fúzik neodpredá novému majiteľovi a nespraví si svoju vlastnú cestu, ostáva prístup k domu na dobrom slove, ktoré je ale neisté,“ dodal vedúci odboru.

-45% 2.19

Hrušky Hruš uššky • odroda: Williams

1.

19

Hrozno stolové bezjadierkové 500 g balenie

-47% 1.69

0.

89

foto: Veronika Janušková

(1 kg = 1,78)

250 g balenie

VYPESTOVANÉ

NA SLOVENSKU

1.79

0.

89 (1 kg = 3,56)

Ponuka tovaru platí od 13. 8. do 19. 8. 2018 alebo do vypredania zásob. Chyby v tlači vyhradené. Ceny sú bez dekorácie. Firma LIDL si vyhradzuje právo zmien v baleniach a variantoch ponúkaného tovaru. Odber možný len v obvyklom množstve.

V lokalite Nadmerné záhrady už niekoľko nových domov stojí.

KD 1800652/164

Cherry paradajky datľové

-50% platí do 15. 8.

oto: toh

Nektárinky

Styk. „Výstavbu vo fúzikoch výrazne neodporúčame, často totiž dochádza k poškodeniu medziľudských vzťahov a celý prípad sa končí na súde,“ vysvetľuje. Vysvetľuje, že výstavba na fúzikoch, je najčastejšie spôsob výstavby ďalšieho rodinného domu na časti záhrady iného pozemku. „Parcely sa skladajú z dvoch častí, zo zastavanej plochy a zo záhrady, sadu alebo ornej pôdy,“ hovorí Styk.

Poslanec A. Sitkár hovorí, že sa mu na regulatív sťažovali foto: veja viacerí Košičania.

03


04 V MESTE

13. august 2018

Kuciak bude mať pamätník na Južnej triede Pracuje na ňom výtvarník P. Kalmus, ktorý to sľúbil rodine zavraždených Pietne miesto na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by malo čoskoro pribudnúť v Košiciach.

Robo Hakl

vých spomienkových koncertov v Bratislave v polovici marca.  Pôvodne plánoval umiestniť tabuľu na dome vo Veľkej Mači, v ktorom boli obaja mladí ľudia zavraždení. Prebieha však dedičské konanie, ktoré bude ukončené asi až na budúci rok, a tak to nateraz nie je možné.

robert.hakl@kosicednes.sk

Na pamätníku pre dvoch mladých ľudí začal pracovať výtvarník  Peter Kalmus. Na zámere spolupracuje s poslanom mesta Miroslavom Špakom (nezávislý). Umiestnený bude blízko centra mesta, v malom parku na začiatku Južnej triedy, len pár metrov od rímskokatolíckeho kostola.   Kalmus opisuje, že februárovej tragédii, aká na Slovensku nemá obdobu, bol v kontakte s príbuznými zavraždených, najmä mamou archeologičky Martiny.  Záväzok príbuzným  „Dal som im osobný záväzok, sľúbil som, že urobím všetko preto, aby mali aspoň symbolický pomník,“ hovorí Kalmus. Myšlienka uctiť si takto novinára a jeho partnerku mal už pri jednom z pr-

Blízko centra   Kalmus býva blízko centra mesta a dobre ho pozná. Chodil niekoľko dní, blúdil najmä po parkoch, a hľadal vhodné miesto.  „Chcel som, aby to bolo v centre, no mimo mestskej pamiatkovej rezervácie, pretože s  tým by boli problémy. Toto  miesto sa mi zdalo úchvatné, pretože je tu ruch ulice aj lokalita, kde je miesto na  oddych. Bude tu symbolický, čistý,

Pripravená je pracovná vizualizácia budúceho pamätníka.

21.

mesta. Komunikoval so Správou mestskej zelene, ktorá pomôže s revitalizáciou parku. „Prispel som aj ako stavbár a majiteľ firmy, ktorá sa venuje aj takýmto špeciálnym prácam a dizajnu. Vieme pomôcť aj pri sanácii betónu a  pri príprave pamätníka, keďže mám na to odborníkov,“ uviedol Špak.

trvalý pomyselný hrob,“ povedal.   S vybavovaní potrebných dokumentov na úradoch mu pomáha poslanec M. Špak, ktorého Kalmus oslovil a projekt ho zaujal. Rokoval s útvarom hlavného architekta a  vybavoval ďalšie povolenia od

Pracovná verzia Hotová je pracovná vizualizácia pamätníka. Zároveň je na mieste už osadený betónový blok, na ktorom ešte prebehnú stavebné úpravy.  Uprostred  pomníka bude tráva, na spodnej časti nápis „Za Jána Kuciaka a  Martinu Kušnírovú“. Vľavo ich známy portrét, v strede kruh určený na sviečky a  vpravo  QR kód. „Kto si ho načíta mobilom, presmeruje ho to na webovú stránku, kde budú údaje o mladých ľuďoch a ich osude,“ vraví Kalmus.   Náklady sú osemsto až tisíc eur. Pamätník bude odhalený symbolicky 21.augusta, presne pol roka od smutnej udalosti.

augusta odhalia pamätník zavraždeného novinára a jeho snúbenice

Výtvarník Peter Kalmus našiel miesto, o ktorom si myslí, že bude dôstojným miestom na pamiatku dvom zavraždeným ľuďom. foto na strane: Veronika Janušková

Viac na www.detskazeleznica.sk, www.jelsava.sk Informácie na kezeleznica@gmail.com

Program v Jelšave

stol a líceum • Evanjelický ko l sto ko • Katolícky um • Mestské múze esta • Prehliadka m ehliadka rgovcov - pr • Kaštieľ Cobu z Košíc:

KD 1800214/14

tujúcich (Vstupné pre cesťa zdarma) dospelý 3 €, die

vá i (scénky, dobo • Kaštieľne dn pre verejnosť, ca tan ola šk hudba, ko, , trhové mesteč ľudová veselica tvorivé a y hr , ity tiv dobové ak dielne)

Zmena programu vyhradená!


V MESTE

13. august 2018

05

Na mieste prostitútok STAROSTA VIDÍ NOVÝ PARK Pozemok štátu môže mestská časť lacno získať na verejnoprospešné účely Verejné pohoršenie vyvolávajú prostitútky a ich zákazníci na Svätoplukovej ulici už dlho. Žiadne z doterajších opatrení však ľahké ženy z chodníka pri Pošte 2 nedostalo.

Ľubo Ferko lubomir.ferko@kosicednes.sk

Častejšie kontroly mestskej alebo štátnej polície či namontovanie kamier tak, aby snímali celú šírku ulice, nepomohli. V blízkosti križovatky Svätoplukovej a Thurzovej ulice stále postávajú ženy, ktoré s ponukou na platený sex oslovujú potenciálnych zákazníkov.

Prostitútky sa zatiaľ z okolia pošty na Svätoplukovej dostať nepodarilo. Na zanedbaný pozemok pri budove pošty sa chodí dierou v plote. foto na strane: Veronika Janušková

by doň mohla investovať len vtedy, keby bol jej majetkom.

V osvetlenom parku by sa už prostitútky nemali kde skryť Ľubomír Grega, starosta mestskej časti Staré Mesto Starosta Starého Mesta Ľubomír Grega potvrdzuje, že problém pretrváva. Podľa neho najmä ľudia bývajúci priamo na Svätoplukovej sú pohoršení výjavmi, ktoré pokladajú za nemravné. Nie je nič neobvyklé, že na chodníku nájdu použité prezervatívy. Našli si nové miesto Grega teraz hovorí o novom spôsobe, akým by sa dal problém podľa

FAKULTA BANÍCTVA, Í EKOLÓGIE, RIADENIA A GEOTECHNOLÓGIÍ

www.fberg.tuke.sk

či kríkmi a na pohľad vyzerá zanedbane. Podľa Gregu by pomohlo, keby sa podarilo pred verejnosťou skryté miesto zmeniť na udržiavaný a najmä osvetlený park. „Tam by už mali prostitútky so zákazníkmi problém sa niekam skryť,“ myslí si starosta. Pozemok je majetkom Slovenskej republiky, v správe ho má Okresný úrad Košice. Mestská časť

FBERG RG

Bez prijímačiek do 31. augusta 2018

fakulta, s ktorou nájdeš

UPLATNENIE E

KD 1800307/09

TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH

neho sčasti eliminovať. „Od občanov máme informácie, že prostitútky si našli nové miesto, kam chodia so zákazníkmi. Je to oplotený pozemok hneď vedľa príjazdovej cesty za budovou pošty. Je síce ohradený plechovým plotom, ale na jednom mieste si urobili dieru, ktorou chodia dovnútra,“ opisuje situáciu starosta. Pozemok je zarastený stromami,

Aj za desatinu ceny Okresný úrad odpovedal, že verejný poriadok zabezpečuje podľa zákona samospráva, nie on. Upozorňuje tiež, že zákon neumožňuje ani bezodplatný prevod majetku štátu. „Ak však obec preukáže, že takýto majetok bude využívať na verejnoprospešné ciele, medzi ktoré vybudovanie parku s verejným osvetlením nepochybne patrí, môže pri dodržaní stanovených podmienok pozemok nadobudnúť za nižšiu cenu ako primeranú, teda určenú znalcom. Môže ho dostať napríklad za desať percent primeranej ceny,“ povedal vedúci majetkovoprávneho odboru Okresného úradu Košice Štefan Veselka.


06 V MESTE

13. august 2018

Z Mlynského náhonu je stoka. Pomohlo by umelé čerenie vody.

foto: Veronika Janušková

V prehriatej vode Mlynského náhonu OPÄŤ HYNÚ RYBY

Nie sú tam vodné rastliny ani umelé prevzdušňovanie, ktoré by produkovali kyslík Aj toto leto sa opakuje v Mlynskom náhone ten istý problém. Pre horúčavy a nedostatok kyslíka v ňom hynú ryby.

Jana Vargová jana.vargova@kosicednes.sk

Stojatá voda s mŕtvymi živočíchmi je špinavá a zapácha. Mestský vodný kanál má v správe Správa mestskej zelene.  Mestský podnik na otázky o odstránení uhynutých rýb, o termíne vyčistenia náhonu, prípadnom zvýšení jeho prietoku či o stave projektu jeho revitalizá-

cie poslal len stručnú odpoveď. „Mŕtve ryby odstraňuje asanačná služba, ale aj my, ak je treba. Rekonštrukcia bude čiastočná, keďže mesto nezískalo fondy na obnovu Mlynského náhonu,“ odpísal hovorca Viliam Štrelinger.    Voda sa prehrieva  Východoslovenská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) o probléme vie. Jeho  ichtyológ Stanislav Géci vysvetľuje, že voda v náhone je plytká, pomaly tečúca voda, alebo stojatá.  „Preto tam môže dochádzať k prehriatiu vodného stĺpca natoľko, že prívod kyslíka do vodného prostredia je sťažený. Podľa in-

60

kusov rýb uhynulo v náhone podľa košickej organizácie rybárského zväzu formácií, ktoré mám z košickej mestskej organizácie SRZ, uhynulo asi 60 kusov rýb,“ hovorí. Dodáva, že v náhone nie je vodné rastlinstvo, ktoré by kyslík počas dňa produkovalo, a neexistuje tu ani žiadne umelé premiešavanie hladiny  vody, pri

PODLAHY OD FIRMY CAMEO Vaše správne rozhodnutie, po ktorom budete kráčať každý deň U NÁS NÁJDETE VIAC AKO:

150 DRUHOV DREVENÝCH PARKIET

150 DRUHOV VINYLOVÝCH DIELCOV

KD 1800319/04

100 LAMINÁTOVÝCH PODLÁH

150 KOBERCOVÝCH ŠTVORCOV www.cameo.sk

Galla centrum, Študentská 1, Košice

K TOMU VŠETKÉMU PARÁDNY SERVIS

ktorom sa dostáva kyslík do vody zo vzduchu.   Hrozí to aj po búrkach  Inde vo východoslovenskej oblasti podľa Géciho zatiaľ toto leto nebol  hlásený hromadný úhyn rýb na vodných tokoch a lokalitách so stojatou vodou v dôsledku jej prehriatia.  „Z praxe sú skôr hlásené úhyny po odznení horúčav, alebo počas intenzívnych a krátkych letných búrok, keď dochádza najmä v mestských aglomeráciách k spláchnutiu zahnívajúcich sedimentov do vodných tokov, ktoré následne spotrebúvajú kyslík, spôsobujú kyslíkový deficit a hromadný úhyn rýb,“ povedal.


V MESTE

13. august 2018

Na plavárni chcú UNISEX ŠATNE

07

Mestskú krytú plaváreň čaká tento rok ďalšia menšia modernizácia. foto: Veronika Janušková

Ešte tento rok zainvestujú do filtrácie vody a osvetlenia Zrekonštruovať časť filtračného zariadenia a osvetlenia plánuje tento rok Mestská krytá plaváreň.  Športovisko má štyri filtre. Podľa jeho riaditeľa Vladimíra Hliváka jeden vedia rekonštruovať aj za prevádzky, preto by to návštevníci nemali vôbec spozorovať. Investovať sa má aj do osvetlenia. Vymenia ho za energeticky úspornejšie.    Hlivák dodáva, že v nasledujúcich rokoch by mohla prísť aj rozsiahlejšia modernizácia. Zamerala by sa na obnovu šatní.  „Chceme ich urobiť ako spoločné unisex šatne, aby sa nám kapacita nedelila na mužov a  ženy. Mali by v nich byť prezliekacie kabíny a kamery, ktoré by monitorovali skrin-

ky, čím by sa zvýšila bezpečnosť a komfort návštevníkov,“ spresnil riaditeľ.  Museli by ju odstaviť Väčšia rekonštrukcia by si ale vyžiadala dlhodobejšie zatvorenie plavárne. Vlani cez leto bola plaváreň mimo prevádzky pre rekonštrukciu podlahy. V tejto sezóne to nechceli opakovať.    Hlivák upozorňuje, že rekonštrukcia plavárne, ktorej prevádzkovateľom je Staré Mesto, bude závisieť aj od financií tejto mestskej časti.  V minulosti prešla plaváreň viacerými stavebnými úpravami. Počas dvoch etáp modernizácie bazénovej haly sa tu okrem iného vymenili okná a  pribudla nová podlaha (TASR) s podlahovým kúrením.

Mesto chcelo športovisko späť Magistrát minulý rok oznámil, že plaváreň chce získať späť od metskej časti Staré Mesto. Podľa samosprávy športoviská a iné zariadenia celomestského významu nemôžu podliehať lokálnym záujmom mestskej časti.  „Preto považujeme za najlepšie riešenie, ak Mestská krytá plaváreň prejde do správy mesta,“ uviedla v novembri hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.  Starosta Starého Mesta Ľubomír Grega reagoval, že budova plavárne je majetkom mestskej časti. Staré Mesto ju kúpilo v roku 2002 práve od mesta a vzalo si na to úver 22 miliónov korún. „Preto nemôže prejsť pod správu mesta, pokiaľ ju mesto neodkúpi,“ podotkol starosta.  (HKL)

KD1800349/11

AQUAPARK dostupný MHD a termálna voda do Košíc

JARO POLACEK K A N D I D Á T

N A

P R I M Á T O R A

FUNGUJÚCE KOŠICE www.jaropolacek.sk

Zábava a relax v Košiciach nielen počas letných horúčav, ale každý deň v roku? Naše mesto má všetky predpoklady na to, aby sme aj v  spolupráci s  krajom zrealizovali pre Košičanov, ale aj okolité mestá a  obce AQUAPARK.

V blízkosti Košíc je mnoho nevyužitých geotermálnych vrtov. Ich horúcu vodu využijeme nielen na vykurovanie domácností, ale výborne poslúži aj na rekreáciu. Pustíme sa do výstavby podobných termálnych komplexov, aké poznáme napríklad z  Maďarska, kde ich pravidelne obliehajú aj stovky áut s košickými „ešpézetkami.“ Tobogány, bazény s  čírou aj termálnou vodou, animácie a vodný svet pre najmenších, ale aj wellness a saunový svet na jednom mieste. Práve kombinácia aquaparku s  využitím termálnych prameňov poskytne možnosť letného aj zimného pobytu pre všetky vekové kategórie.

V našom programe sme nezabudli ani na celoročnú plaváreň pre športujúcu verejnosť. Aby „Mesto športu“ nebolo len prázdnym heslom na papieri.

Ľahko dostupné pomocou MHD Na bicykli s rodinou či priateľmi Pohodlné parkovanie Viac info na www.jaropolacek.sk

Objednávateľom reklamy je Jaroslav Polaček

Aj Vám je horúco? Chýba Vám miesto, kde by ste si mohli zaplávať, zabaviť sa na vodných atrakciách, dať si chladený drink alebo vypadnúť z celodenného stresu a len tak si vyložiť nohy na deku a príjemne sa zrelaxovať? Zdajú sa Vám mestské kúpaliská plné?


08 HYDEPARK

13. august 2018

O čom diskutujú KOŠIČANIA Milí naši čitatelia, návštevníci webu a Facebooku KOŠICE:DNES. Teší nás, že témy, ktoré denne prinášame v denníku a na online, sú podnetom na vyjadrenie vašich názorov, postojov, postrehov,

že sa nám podarilo vytvoriť priestor na verejnú diskusiu. Aj dnes prinášame NAJ... komentáre k témam, ktoré vás v uplynulom týždni zaujali, podráždili, rozosmiali. O tom je náš HYDEPARK.

Martin Zeleňák: Vyčistiť celú stanicu od tých asociálov, tam sa ich najviac pohybuje. Sú špinaví, smradľaví, sfetovaní a otravní.

Dragan Stojakovič: Tento problém by vôbec nemusel existovať. Sme jedna z európskych krajín, ktoré majú najviac policajtov na 100 obyvateľov... Policajtov máme toľko, že by na Hlavnej mohol každých 5 m stáť jeden policajt, len to by nesmeli vyberať výpalné v prospech súkromnej firmy, že? A čo sa týka týchto malých otravných detí, ktoré robia zlobu - že nemajú z čoho rodičia zaplatiť pokutu? Ale prosím vás... stiahnuť z prídavkov a vybavené. Linda Lindusik: Kde je sociálka? Zas tu platia práva a žiadne povinnosti.

Lucia Ivanecká: Toluén vládne Košiciam. Jana Siváková: Čo robí mestská polícia! Ak je problém, radšej sa odvrátila! Eva Kopilčáková: Toto je tam na dennom poriadku, sfetovaní, opití, obťažuju zákazníkov sediacich na letných terasách a policajti to prehliadajú. Pracujem na Hlavnej, vidím, čo sa deje, a nikto s tým nič nerobí! Jan Kiral: A kde sú všetky hliadky policajtov? Asi dávajú papuče a merajú rýchlosť.

Gabriela Sotáková Čopáková: Otázka času, kedy to padne na podzemné parkovisko. Lenka Fazekašová: Aj potkaníky tam majú svoj domov. Stefan Mihalov: Presne ako Smer-SD a Raši & spol. Katarína Olejárová: Celá budova je v katastrofálnom stave. A dnu v izbách, čistá hrôza.

Janka Papcunová: Maloleté deti sú hladné, špinavé, opustené. Treba ich zobrať zakaždým na policajnú stanicu, zavolať rodičov a kontaktovať sociálku. Tá môže uložiť výchovné opatrenie. Ak nezaberie, umiestnia dieťa do decáku, rodičia prídu o zdroj príjmov. Hotovo. Stačí 4 - 5 takýchto prípadov, aby skľudnili hormón. Je to síce na dlhé lakte, lebo súdy pracujú pomaly, ale snáď sa tu nenecháme terorizovať... Stanislav Vataha: Problém je v tom, že ľudia im peniaze dávajú. Pokiaľ nedostanú nič, tak nie hneď, ale časom skončia.

Jozef Strýček: Nie je to len hanba, ale zároveň vizuálna ukážka a vizitka, ako sa vlády súdruha Fica a jeho tzv. sociálnej demokracie zaujímali a starali o zdravotníctvo, a teda o nás všetkých. Gabika Siladiová: Chodník tankodróm a nemocnica strašidelný zámok.

Gabika Siladiová: A na Hlavnej otras s nimi... žobrú od stola k stolu, a ked sa opýtate, či chce rožok, tak nie, len peniaze... Sa bojíte, že vám do taniera napľuje a ukradne kabelku, aby mali na fet.

Matúš Ko: Že práve niekto ako ona rozpráva o arogancii moci.. Gabriel Sliž: Aroganciu moci si nám predviedla aj so svojím Riškom v plnej paráde.

Zuzan Ka: Chránený druh toto...

Jozef Strýček: Nech si tá smerácka kreatúra, ktorá obyvateľky Košíc považuje za kravy a obyvateľov za debilov, teraz sama na svojej koži vychutná to, čo celé svoje obdobie robila aj s jej exprimátorom!

Hana Hajduova: Väčšinou to robia sfetovaní, pretože na Staničnom námestí nie je žiadna polícia... Mária Királyová: Áno, aj mňa otravovali dvaja chlapci. Bola som s 2-ročným synom, kričali po mne, žobrali. Malý bol vystrašený, nevedel, čo sa deje.

Jozef Kandráč: Načo máme policajtov? My platíme dane, reštaurácia platí mestu za každú stoličku, čo je vonku. Prečo mesto nezabezpečí pokoj?

Peter Kapel: Karta sa obrátila a trafená hus zagágala. VIAC K TÝMTO TÉMAM NA WWW.KOSICEDNES.SK A FACEBOOK.COM/KOSICEDNES


INZERCIA 09

KD 1800133/41

13. august 2018


10 FOTOUDALOSŤ

13. august 2018

HORÚCE POČASIE PSÍKOV od Lúka v rekreačnom areáli Anička sa v sobotu dopoludnia zmenila na kráľovstvo psíkov a ich majiteľov. Občianske združenie Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov na tomto mieste organizuje každý týždeň základný výcvik štvornohých kamarátov človeka bez rozdielu rasy, či veľkosti, čistokrvných aj „nepapierákov“. To, čo sa naučili, predviedli v rámci súťaže o Pohár psej akadémie, ktorá sa koná raz za rok. Psíkov neodradilo od nadšených výkonov ani horúce a dusné počasie.  (FER) foto na dvojstrane: Veronika Janušková

Za dobrý výkon treba pri výcviku psíka odmeniť maškrtou. Trojmesačné šteňa bígla menom Siggy sa takto učí poslúchať základné povely svojho majiteľa. Okoloidúci človek na vozíčku čuvača Kuba síce zaujal, ale v priebehu výcviku sa už naučil, že rozbehnúť sa za ním nesmie.

Po skúškach zo základnej poslušnosti sa už súťažiaci mohli pustiť aj do zábavnejších činností. Napríklad obľúbenej hry s loptičkou.

Horúce sobotňajšie počasie potrápilo majiteľov aj psov. Pomáhala osviežujúca voda, ktorú si nezabudol zobrať žiadny z psíčkarov.


FOTOUDALOSŤ

13. august 2018

11

súťažných výkonov neodradilo Majitelia museli svojich štvornohých miláčikov naučiť, že sa nesmú rozbehnúť ani za lákavou vôňou špekáčikov šíriacou sa z tašky okoloidúceho chodca. Poldruharočný slovenský čuvač Kubo ukázal, že pravidelný výcvik priniesol svoje ovocie. Poslúchnuť základné povely mu nerobí žiaden problém.

Na najposlušnejších psíkov a ich majiteľov čakali víťazné medaily a poháre v kategóriách začiatočníkov a mierne pokročilých.

Rozhodujúcim je vždy vzťah psa a majiteľa. O tom, že napríklad ročný kríženec maďarskej vyžly a jeho majiteľka Barborka sa majú naozaj radi, nebolo pochýb.


12 SERVIS

13. august 2018

Aby vás neotravovali osy Okrem chemických prostriedkov nepríjemný bodavý hmyz neznáša vôňu citróna. Ľahko ho utopíte v pive

Osy sa síce živia nektárom, ale sladkostiam z ľudských obydlí neodolajú. Osa obyčajná je blanokrídly hmyz, ktorý je typický svojim žlto-čiernym sfarbením. Žije v kolóniách a hoci je pre väčšinu ľudí otravná, je užitočná, pretože opeľuje a ničí škodcov.  

Jana Vargová jana.vargova@kosicednes.sk

Šesťdesiat ôs môže v priebehu jednej hodiny uloviť až 200 múch a mušiek. Živia sa prevažne nektárom, muškami a muchami, prezretým ovocím, ale aj sladkými dobrotami z ľudskej ríše. Osy samy nikdy neútočia, ak sa necítia ohrozené. Jed osy nie je pre človeka nebezpečný, ak nie je alergik.  Na svete existuje viac ako 10-tisíc druhov tohto tvora. V súčasnom horúcom počasí sa nám zdá, že sú všade. Podľa odborníkov je ich ale každý rok rovnako. Keďže je sucho a  nemajú toľko potravy inde, lietajú k ľuďom. Citróny a čili Na balkóne sa osvedčili pasce na osy. Do mištičky pripravte zmes rozdrveného klinčeka, nastrúhanej citróno-

vej kôry a čili. Takúto zmes tento nepríjemný hmyz neznáša. Odpudzuje ich do vzdialenosti až 40 centimetrov. Ak k miske postavíte aj sviečku s vôňou citróna, účinnosť sa zvýši.  Využiť môžete aj čili s cesnakom. Osvedčilo sa natrieť túto zmes na drevené doštičky a  povešať ich

BODNUTIE MÔŽE OHROZIŤ AJ ŽIVOT v okolí. Pomáha aj ocot, ktorým treba potrieť prahy dverí a okraje okien.  Vôňu citrónov osy naozaj neznášajú. Ak si pripravíte namiesto sladkých nápojov citronádu, budete mať istotu, že vás nebudú otravovať.  Atrapa hniezda  Na druhej strane z piva alebo sladkého sirupu či medu môžete pripraviť pascu. Nádobu ale položte aspoň meter od miesta, kde sa budete zdržiavať. Ak budete sedieť v  záhrade a popíjať pivo v plechovke, nechajte pár dúškov na dne. Takéto plechovky rozvešajte po okolitých stromoch. Osy sa v nich utopia. Ľudia bojujú proti osám aj inými

zbraňami. Existujú aj rôzne spreje či chemické prípravky. Ale v prípade, že vonku či na terase jete, nie je to vhodné. Výborným prostriedkom je imitácia osieho hniezda. Keď osy vidia cudzie hniezdo, nejdú konkurencii do revíru. Nemali by lietať v  okruhu piatich metrov od atrapy. Dá sa jednoducho vyrobiť z papiera.   Nebezpečné žihadlo Osy na rozdiel od včiel majú hladké žihadlo a vedia ho použiť aj viackrát. Včelie má na konci maličké háčiky a po jeho použití včela uhynie. Obe žihadlá je dobre vyberať pinzetou, nie prstami, pretože na každom je malý vačok s jedom, ktorý by sa tak dostal do tela. Na bodnuté miesto je dobré priložiť plátok cibule alebo

foto: haus.de

vhodný chladivý krém z lekárne. Ak bodnutému človeku okrem miesta vpichu začína opúchať aj tvár, alebo sa na jeho tele vytvoria vyrážky, je potrebné ísť k  lekárovi. Niektorí ľudia môžu začať aj zvracať a sťažka dýchať. Vtedy môže dôjsť aj k ohrozeniu života. Ak vás hmyz bodne do krku alebo do pery, ochladzujte sa ľadom alebo aj zmrzlinou. Jednotlivé osy ale aj sršne nikdy nezabíjajte. Je to neúčinné. Po smrti totiž tento hmyz uvoľňuje látky, ktoré signalizujú ostatným, že je v blízkosti nebezpečenstvo, a preto môžu začať aj útočiť. Tak isto ich neprovokujte a  zbytočne nenaháňajte. Iba ich viac podráždite a vyvoláte ich útočnú reakciu. Ak sa k vám osy vracajú vo veľkých kolóniách, využite služby deratizátora.

Vedeli ste?  Sršeň patrí medzi najväčší lietajúci hmyz a je málo ochlpený na zadočku.  O niečo menší je čmeliak, ktorý je na rozdiel od sršňa ochlpený celý.  Ešte menšia je osa a podobne ako sršeň nemá na zadočku chlpy.  Včela je najmenšia a je chlpatá.

(JV)


21

Part B

Skill:

MIX

22SUDOKU

RECEPT

6

7

7

8

6

7

9

1

3

23

6

4

8

(ĽAHKÉ)

7 5

4

6 5

5MÁČANÉ 3 REZNE 6 2

8

3

Potrebujeme:

1 kg bravčového mäsa 2 PL horčice 2 PL kečupu 2 KL vegety 1 KL soli 1 KL mletého čierneho korenia 1 KL drvenej rasce

7

2

9

Postup:

8

2

9 3

4

4

4

6

9

7

Ant-Man a Wasp (ST) o 15.30, Hotel Transylvánia 3: Strašidelná dovolenka (SD) o 13.00, 15.50 a 17.40, Hotel Transylvánia 3: Strašidelná dovolenka 3D (SD) o 13.35, Jurský svet: Zánik ríše 3D (SD) o 13.00, Kým prišla búrka (ST) o 13.10, Mamma mia! Here we go again (ST) o 15.40 a 18.20, Meg: Hrozba z hlbín (ST) o 15.20 a 20.40, Meg: Hrozba z hlbín 3D (ST) o 18.10, Mission: Impossible – Fallout (ST) o 20.35, Mis-

2

1

3

6

MÚDRE1MYŠLIENKY

sion: Impossible – Fallout 3D (ST) o 18.00, Mrakodrap (ST) o 15.45, Nezvyčajná cesta fakíra, ktorý uviazol v skrini (ČT) o 18.10, Pablo Escobar: Nenávidený a milovaný (ČT) o 20.10, Plán úteku 2 (ČD) o 21.00, Prekliate dedičstvo (ST) o 20.00, Redbad (ČT) o 20.20, Rodinka úžasných 2 (SD) o 15.10 a 17.50, Rodinka úžasných 2 3D (SD) o 13.10, Smelé mačiatko (SD) o 13.20 a 15.40, Tmavá myseľ (ST) o 13.20 a 20.50, Whitney (ČT) o 17.50 hod.

4

5

9

1

6

9

Prekážky sú to, čo vidíš, keď sa prestaneš pozerať na svoj cieľ. Brian Tracy

4

3

8

9

2

9

7

8 2

4 2

4

5

6

9

5 1

4

8 7

5

Pravidlá: Do prázdnych políčok vpíšte správne čísla od 1 až do 9. V každom riadku, stĺpci a štvorci musí byť každá číslica použitá len raz!

ČO KEDY KDE 24

Zaži sa v stredoveku, 12.00 hod., Výmenník Jegorovovo Papa kvíz, 19.00 hod., Kasárne/Kulturpark TabQuiz: Majstrovstvá sveta – 4. kolo, 20.00 hod., Tabačka

1

7

3

9

5

S ÚSMEVOM...

1

9

8

Žena v supermarkete príde k pokladníkovi a pýta sa ho: „Čo dostanem, keď nájdem výrobok po záruke?“ A pokladník na to: „Salmonelózu.“ Rozprávajú sa dva transformery, keď dopíjajú pivo: „Tak čo, poskladáme sa na taxík?“

4 3

8

2

3 2

1

6

5

KINÁ, TV

9

5

Bravčové mäso naklepeme na rezne. Všetky ostatné prísady zmiešame. Rezne namáčame (môžeme ich máčať 2-3 dni), potom upečieme. Podávame s rôznymi prílohami.

CINEMAX

1 2

1 KL majoránky 1 KL mletej sladkej papriky 1 KL mletej štipľavej papriky 1 KL kari korenia 1 PL sójovej omáčky 1 PL worčesterskej omáčky 1 PL Maggi 5 vajec

13

1

6

4

9

6

2

4

5 7

9

7

5

6 KD 1700679/27

01. Jan 2017

13. august 2018


14

ŠPORT

13. august 2018

Oceliari budú mať FARMU V PRV

Podľa Rastislava Rusiča dostanú na farme šancu perspektívni hráči, ale aj tí, čo už majú V uplynulej sezóne košický hokejový klub svoju oficiálnu farmu nemal, hoci v minulosti mali oceliari farmu v Bardejove, v Trebišove, ale aj v Humennom. V ročníku 2018/2019 bude farmou HC Košice prvoligové Humenné. Predstavitelia oboch klubov spečatili dohodu koncom minulého týždňa.

Tomáš Tóth tomas.toth@kosicednes.sk

Humenné vedené trénerom Milanom Stašom bude ako nováčik prvej hokejovej ligy v nasledujúcej sezóne spolupracovať s účastníkom Tipsport ligy – klubom HC Košice. „Chceli sme mať svoj farmársky tím. Klubov na východe Slovenska je málo, základňa je malá, konkurencia je nízka, tak aj týmto spôsobom chceme pomôcť slovenskému hokeju. A je tu aj ďalší moment. V posledných rokoch strá-

came z našej liahne veľa hráčov, ktorí sa nevedia uchytiť v seniorskom hokeji. Chýbal im medzistupeň pri prechode od juniorov k mužom. Farma im tú možnosť poskytne,“ povedal nám výkonný riaditeľ HC Košice Rastislav Rusič. Aj u nás s modelom so zámoria Farma je úplnou samozrejmosťou trebárs v zámorí. Dostávajú v nej šancu mladší hráči, ale na farme sa rozohrávajú hráči po dlhších zraneniach, či takí, ktorým klesla výkonnosť. „Takýto model, aký

Spolupráci s Košicami budú prispôsobené aj tréningy v Humennom. dlhodobo funguje v zámorí medzi NHL a AHL, chceme nastaviť aj u nás. Vo farme dostanú šancu perspektívni hráči, ale do Humenného pôjdu aj tí, čo už majú za sebou

sľubnú kariéru, no práve nemajú očakávanú výkonnosť.“ Košický klub si za partnera vybral Humenné. To je v prvej lige nováčikom a ako farmársky tím ne-

Lokomotíva schytala päťku, bez bodu je posledná Vo štvrtom kole druhej futbalovej ligy pokračovala košická Lokomotíva v tohtosezónnom trende a opäť prehrala. Na trávniku v Stropkove sa domáci Tatran Prešov so železničiarmi nemaznal, vyhral jednoznačne 5:1.

KD 1800204/26

V koncovke sa Lokomotíva trápi. Výnimkou bol len duel 2. kola Slovnaft Cupu proti účastníkovi 4. ligy. Baník Stráňavy Košičania cez týždeň zdolali 4:1 po dvoch góloch Novotného a jednom presnom zásahu Pavúka a Terpaja. Ale v druhej lige kráčajú modro-bieli od prehry k prehre. V sobotu si pri-

Zamyslená lavička Lokomotívy. Pod vedením trénerského dua Andrejko – Benkovský prehrali železničiari všetky štyri druholifoto: facebook fclokomotivakosice gové vystúpenia.

písali už štvrtú po sebe. Po prvom polčase to ešte v derby s Tatranom vyzeralo sľubne. Kolek dokázal v 38. minúte vyrovnať na 1:1. Ale po zmene strán už dominoval Tatran. Hráči Prešova strelili od 60. do 83. minúty štyri góly a vyhral 5:1. Lokomotíva je tak v tabuľke šokujúco bez bodového zisku na poslednom mieste. Aj skóre 3:11 je veľavravné. V piatok sa železničiari predstavia na svojom trávniku po tretí raz v sezóne. O 16.30 nastúpia v Družstevnej pri Hornáde proti Skalici. Dočkajú sa po dvoch domácich prehrách s Petržalkou a Banskou Bystricou konečne víťaz(TT) stva?


ŠPORT

13. august 2018

OLIGOVOM HUMENNOM

Pred extraligou Deň fanúšikov HC Košice Košický hokejový klub chystá ešte pred začiatkom extraligy Deň fanúšikov HC Košice. Siedmeho septembra v športovo–zábavnom areáli na Alejovej sa môžu priaznivci oceliarov stretnúť s hráčmi. Proti košickým hokejistom si môžete zahrať hokejbal, nohejbal, golf, stolný tenis, šípky, či šach. Stačí sa len prihlásiť. „Celý realizačný tím, hráči i vedenie klubu si uvedomujeme, že to, čo robíme, bez fanúšikov nemá zmysel. Preto tu máme takéto akcie. Záujemcovia si budú môcť zahrať proti hráčom, všetci sú aj s rodinami vítaní,“ uviedol výkonný riaditeľ HC Košice Rastislav Rusič na margo akcie, ktorej súčasťou bude aj (TT) autogramiáda.

za sebou sľubnú kariéru, no práve nemajú očakávanú výkonnosť foto: Veronika Janušková

Prešova, ale tam dostávali úlohy, s ktorými sme spokojní neboli. Chlapci musia hrať aj vo farme to, čo od nich čakáme v Košiciach. Komunikácia medzi trénermi Košíc a Humen-

Chlapci musia hrať aj vo farme to, čo od nich čakáme v Košiciach Rastislav Rusič, výkonný riaditeľ HC Košice foto: Iveta Vaculová

môže postúpiť do najvyššej súťaže. „Brali sme do úvahy, aké zázemie humenský klub ponúka. A akú má motiváciu na najbližších päť rokov. A v Humennom sme našli pozitívnu

Výkonný riaditeľ HC R. Rusič. odozvu, takže im poskytneme naše skúsenosti. V Humennom nebudú kalkulovať s tým, či im pošleme sedem – osem mladších hráčov. My sme posielali hráčov trebárs aj do

15

ného bude úzka, aj tréningy musia byť tomu prispôsobené. Ak bude na farme hráč, ktorého chceme v Košiciach využívať v druhej formácii na presilovky, tak v Humennom nemôže nastupovať vo štvrtom útoku a chodiť na oslabenia.“

Košice v treťoligovom šlágri nebodovali

Futbalisti FC Košice v sobotu nenadviazali na 2. kolo Slovnaft Cupu, kde uplynulý týždeň vyradili Sláviu TU Košice po víťazstve 3:0. Strelcami gólov boli Gáll, Bandžuch a Kis. Vo Vranove v súboji s ďalším ašpirantom na postup do druhej ligy dostali gól ešte pred prestávkou. Bol to vôbec prvý inkasovaný gól

Vo Vranove sa Košičania tešili z jedného streleného gólu, ten foto: Iveta Vaculová však na zisk bodov nestačil.

Košíc v tomto ročníku tretej ligy. V 65. minúte domáci Babjak zvýšil na 2:0. v 70. minúte síce upravil Boris Gáll po štandardnej situáciu na 1:2, ale ten istý hráč FC už o dve minúty svoj tím oslabil. Dostal červenú kartu a hostia dohrávali duel s deviatimi hráčmi v poli. K vyrovnaniu ich už Vranov nepustil. Košičania tak prišli o neporaziteľnosť. Ich najväčší konkurent Vranov je lídrom súťaže so ziskom deviatich bodov. V piatom kole si zverenci trénera Miroslava Soviča zahrajú na domácom trávniku. V sobotu o 16. hodine privítajú na štadióne v Čermeli amatérsky športový klub (TT) Maria Huta.

KD 1800331/08

Futbalová tretia liga skupiny Východ mala cez víkend na programe stretnutia 4. kola. Mužstvo FC Košice sa v šlágri predstavilo vo Vranove a žlto-modrí sa po prvý raz museli skloniť pred svojím súperom, Vranovu podľahli 1:2.


16 INZERCIA

13. august 2018

OD PONDELKA 13. AUGUSTA

2018/2019

Čokoláda • rôzne druhy

• rôzne druhy

-33% 1.79

1.

19 (1 kg = 3,97)

1.

79 (1 kg =

6,63 ‒ 5,97)

-57% 0.89*

Trvanlivé mlieko

CHL A DENÉ

0.38 Kuracie prsné rezne XXL cena za 1 kgg

68/58/49/42 kusov

-30%

-27%

8.99

3.99

(1 kus = 0,13/ 0,16/0,18/0,21)

*Zľava z najnižšej predajnej ceny zistenej na základe porovnania cien dňa 31. 7. 2018.

... a mnoho ďalších výrobkov na www.lidl.sk

Ponuka tovaru platí od 13. 8. do 19. 8. 2018 alebo do vypredania zásob. Chyby v tlači vyhradené. Ceny sú bez dekorácie. Firma LIDL si vyhradzuje právo zmien v baleniach a variantoch ponúkaného tovaru. Odber možný len v obvyklom množstve.

Lidl i

i

13 8 FOOD X

i

d

198 272 i dd 1

10/08/2018 08 13

KD 1700652/48

5.49

12.99

• veľ.: 2/3/4/5

3.69

1l

• polotučné

Plienky

-51%

300 g

platí do 15. 8.

Bravčové mäso v skle

270 − 300 g

KOŠICE:DNES 13.8.2018  

Najväčší denník v Košiciach

KOŠICE:DNES 13.8.2018  

Najväčší denník v Košiciach