Page 1

KD 1800043/04

www.kosicednes.sk,

pondelok 12. marec 2018, číslo: 50 / ročník 5

kosicednes

Meniny dnes Gregor, Gregora

Bude premenlivá oblačnosť, miestami prehánky. Denná teplota 14 °C, nočná 7 °C, južný vietor do 30 km/h.

KOŠICE NA NOHÁCH

STRANY 2 - 5 foto: Veronika Janušková

UDALOSTI

UDALOSTI

Prídeme o najlepšieho ministra

Polikliniku zásobujú po chodníku

Takto bráni ministra vnútra Roberta Kaliňáka predseda okresnej organizácie strany Smer v okrese strana 5 Košice IV Milan Géci.

Autá ničia povrch komunikácie aj zeleň. Podľa miestneho poslanca ohrozujú chodcov. strana 6


02 TÉMA DŇA POZNÁMKA

Keď Paškovci sa bavia... Mikuláš JESENSKÝ

šéfredaktor denníka KOŠICE:DNES

P

iatkový podvečer bol nielen pre Košičanov výnimočný. Nekonečný sprievod tisícok občanov na Hlavnej ulici, z ktorých vyžarovala pokora a úcta voči Jankovi Kuciakovi a jeho nastávajúcej, tichá sila, odhodlanie a vôľa zmeniť veci k lepšiemu, vyslala na Úrad vlády jasný signál. Celé rodiny s malými deťmi na krku, v náručí či v kočiaroch, mladí ľudia i dôchodcovia, podnikatelia, zamestnanci i nezamestnaní, vyjadrili slušne, no dôrazne dve základné požiadavky adresované slovenskej vláde - objektívne a nestranne vyšetriť vraždu dvoch mladých ľudí a - odchod súčasnej vládnucej garnitúry na čele s Robertom Ficom.  „Ako som mohla ostať doma?! Tam hore treba urobiť veľké jarné upratovanie,“ povedala mi 92-ročná starenka. Z jednej strany ju podopierala priateľka, z druhej barla... Zatiaľ čo tisícky Košičanov, ktorých do ulíc vyslal, podľa nášho premiéra, pučista George Soros, zvonili na námestí kľúčami, v kaviarni Slávia za zakrytými oknami sa veselo bavili krajské špičky Smeru-SD na čele s predsedom a primátorom Košíc Richardom Rašim. A, samozrejme, košická smotánka. Oslavovali 60. narodeniny expredsedu parlamentu a expodpredsedu strany Pavla Pašku. Viem, nemohol tušiť, že v deň, na ktorý mal naplánované veľkolepé oslavy, vyjdú nielen Slováci do ulíc. Len mi zišla na um symbolická paralela s novembrom 1989. Vtedy PP kachličkoval doma kúpeľňu...

12. marec 2018

Pochod bez násilia, ale s Súvislý nekonečný dav sa vyše hodiny pokojne presúval od Dolnej brány k Tescu a späť. Tisícky ľudí spájala ľútosť za dvoma mladými zmarenými životmi a nespokojnosť s tým, ako k vôbec mohlo dôjsť k takejto tragédii. Kto je za ňu politicky zodpovedný, bolo jasné rečníkom na tribúne aj účastníkom protestného pochodu. Vyjadrili to na viacerých transparentoch. ODSTÚPTE, hlásal jeden z nich na čele pochodu. Pozrite, ako sa za slušné Slovensko protestovalo v (FER) Košiciach.

foto na dvojstrane: Veronika Janušková VIAC FOTOGRAFIÍ A ZÁZNAM PRENOSU Z POCHUD NÁJDETE NA WEBE A FACEBOOKU KOŠICE:DNES

„Aká je u nás sloboda tlače, keď slovenský cisár označuje novinárov za špinavé protislovenské prostitútky? A na konci tu máme zastreleného novinára,“ upozornil pamätník novembra 1989 Daniel Liška.

EV 5031/14 a ISSN 1339-7605 - Sídlo: Hviezdoslavova 6, 040 01 Košice, Tel.: 055/285 19 19, 285 19 91, Fax: 055/285 19 99; E-mail: office@kosicednes.sk; redakcia@kosicednes.sk; obchod@kosicednes.sk; www.kosicednes.sk; Šéfredaktor Mediálneho domu KOŠICE:DNES: Dušan Karolyi, e-mail: dusan. karolyi@kosicednes.sk; Šéfredaktor denníka KOŠICE:DNES: Mikuláš Jesenský, e-mail: mikulas.jesensky@kosicednes.sk; Zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES: Roman Rokytka, email: roman.rokytka@kosicednes.sk. Vydavateľ: KOŠICE: DNES PUBLISHING, družstvo; sídlo: Protifašistických bojovníkov 11, Košice; IČO: 47 820 594; e-mail: office@kratkyglobal.com

POSIELAJTE NÁM TIPY:

Požiadavku adresovanú súčasnej vláde, s ktorou prišli účastníci na protes transparente v čele pochodu. Niesli ho tí, ktorí o niekoľko minút rečnili na pódiu.

APLIKÁCIA KOŠICE:DNES

Nikto nepochybuje o tom, že takto zaplnená Hlavná ulica v Košiciach bola poslednýkrát v roku 1989. Aj vtedy preto, že ľudia už mali plné zuby vládnej garnitúry.

Vydavateľ je členom skupiny KRATKY GLOBAL. © KOŠICE: DNES PUBLISHING, družstvo Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Preberanie, šírenie, rozmnožovanie či iné použitie textov a ostatného obsahu KOŠICE:DNES akýmkoľvek spôsobom je možné len s predchádzajúcim písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ, ako oprávnený zástupca autorov článkov zverejnených v tomto vydaní KOŠICE:DNES, si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na verejné rozširovanie rozmnoženiny týchto článkov podľa § 39 autorského zákona. Vychádza v pracovných dňoch.

INFOLINKA: 0800 300 010

TIPY@KOSICEDNES.SK

10€ AK VÁŠ TIP ZVEREJNÍME


TÉMA DŇA

12. marec 2018

03

pocitom SPOLUPATRIČNOSTI

tný pochod, jasne vyjadroval nápis na .

Farára Petra Gombitu privítal dav nadšeným potleskom. „Vymeniť vládu nie je až také ťažké,“ hovoril a zároveň upozornil, že si treba dať pozor na to, čo príde potom.

Kazateľ Daniel Pastirčák vyzval účastníkov pochodu, aby štrngotom kľúčov odzvonili vláde, ktorá stratila dôveru ľudí.

Fico, Kaliňák, Gašpar – odzvonilo vám. Tak, ako pred 29 rokmi tým, proti ktorým vtedy vyšli tisíce ľudí do ulíc. Dnes sú tam opäť.

Organizátori vyzvali účastníkov pochodu, aby si nezakrývali tvár. Táto maska však mala iný význam.

Nápisy na transparentoch vyjadrovali, čo si ľudia myslia o súčasnej situácii a o tých, ktorí k nej Slovensko doviedli.


04 TÉMA DŇA

12. marec 2018

ODSTÚPTE. Odkázala košická Hlavná Ficovej vláde Protestovalo sa bez najmenšieho incidentu. Účasť prekvapila aj organizátorov

Pinocchio s dlhým nosom od klamstiev kŕčovito sa držiaci svojej stoličky – môže existovať presnejšia alegória vyjadrujúca postoj a foto: Veronika Janušková činy Fica a Kaliňáka? Košičania to pochopili okamžite. Bez najmenšieho incidentu prebehol v piatok popoludní protestný pochod v Košiciach. Za slušné Slovensko pochodovalo podľa odhadov od Dolnej brány po Tesco okolo pätnásť tisíc ľudí.

Ľubo Ferko lubomir.ferko@kosicednes.sk

Slušní ľudia sú teraz tu. Tí druhí sedia doma a boja sa, zaznelo z pódia pred začiatkom pochodu. Účastníci si so sebou doniesli transparenty s heslami, ktoré jasne vyjadrovali postoj Slovákov k vláde Roberta Fica (Smer). Ich znenie bolo jednoznačné: Ficorruption, Do basy!, Konečná odstupovať!, či Zastavme korupciu. Jeden z účastníkov, ktorý bol na Hlavnej aj pri pietnej spomienke pred týždňom, priniesol so sebou mreže, na ktorých visel nápis „Mreže pre Fica“.  Žiadne násilnosti  Vo chvíli, keď od Dolnej brány vychádzali poslední účastníci, čelo pochodu s veľkým transpa-

rentom ODSTÚPTE už malo za sebou obrátku pri Tescu a pohybovalo sa pri Dóme sv. Alžbety. „Je nás na celom Slovensku desaťkrát viac, ako sme čakali,“ prezradili vtedy organizátori. Súvislý obrovský dav im spôsobil aj technické problémy. Ľudia vzadu slabo počuli slová z tribúny, zvuková aparatúra na takúto vzdialenosť nebola dostatočne silná. Premiérom R. Ficom avizované obavy z toho, že demonštrácie sa môžu zvrhnúť do násilností, sa v Košiciach ani v náznakoch nepotvrdili. Za pravdu položili život Rečníci za skandovania a mohutného potlesku mnohotisícového davu prednášali príhovory, z ktorých sa nieslo posolstvo, že Slovensko už nechce vládu, v ktorej sú ľudia podozriví z korupcie a stykov s mafiou, a ktorá nezabránila vražde mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.   „Ja verím, že aj keď ich cirkev nevyhlásila za svätých, oni nimi sú, lebo za pravdu položili život. Ale pravda sa zabiť nedá,“ hovoril farár a filantrop Peter Gombita.

„Je nehorázne, aby sa premiér a vláda nevyjadrovali ku skutočnostiam zverejneným v poslednej reportáži novinára Kuciaka,“ rozhorčila sa pedagogička a spisovateľka Juliana Sokolová.

Nie prevrat, ale návrat k normálnosti Publicista Michal Havran prehlásil, že dvoch mladých ľudí popravili v ich vlastnom dome „pre hodinky a obstarávania, lebo to je to, čo ich skutočne zaujíma“. Kuciakov brat: Ľahostajnosť zabíja Herci Divadla Na Peróne vyzvali Slovákov, aby neprestali vyjadrovať svoj názor a prišli do ulíc aj v nasledujúcich dňoch, lebo im nie je jedno, ako to dopadne.  „Ľahostajnosť stála môjho brata život,“ napísal Košičanom v liste, ktorý herci prečítali, mladší brat Jána Kuciaka Jozef. Ľahostajnosťou myslel stratu viery, že táto krajina sa dá meniť k lepšiemu.  

Nahý ako poradkyňa S veľkou odozvou publika sa stretli slová Daniela Lišku, ktorý bol v novembri 1989 jedným zo zakladateľov Občianskeho fóra v Košiciach. „Docent Fico blúzni o štátnom prevrate, o prezidentovi a ľuďoch na námestiach zmanipulovaných Sorosom. Dnes je ale náš cisár nahý. Viac nahý, než jeho poradkyňa na obálkach pánskych časopisov,“ povedal Liška. Posledný z rečníkov, kazateľ Daniel Pastirčák, pripomenul ľuďom, že počas posledných tridsiatich rokov sme mali tri vlny občianskej nespokojnosti. Prvá zmietla komunizmus, druhá mečiarizmus. „Tretia teraz smeruje proti rakovine dvoch Róbertov. Nitky každej veľkej kauzy smerujú k nim, myslia si, že sú bohorovní. Toto nie je žiadny prevrat, to je návrat k normalite. My nemôžeme odísť a oni nemôžu zostať,“ zneli slová prešovského kazateľa.  Napokon vyzval prítomných, aby nedôveryhodnej vláde symbolicky odzvonili, na čo sa ozvalo štrnganie tisícok kľúčov. Zhromaždenie ukončila slovenská hymna, ktorú predspievala Zuzana Orlovská z opery košického divadla.


TÉMA DŇA

12. marec 2018

05

ANKETA Aké je podľa vás najlepšie východisko zo súčasnej politickej a spoločenskej krízy? Katarína manažérka, Košice

M. Géciho, M. Smolkovú a R. Rašiho vidno na rôznych akciách v Košiciach často spolu. Na pôsobefoto: monikasmolkova.sk nie R. Kaliňáka sa ale každý pozerá inak.

Z KOŠICKÉHO SMERU je za koniec Kaliňáka len Smolková Viacerí okresní funkcionári svoj osobný názor nepovedali Monika Smolková je jedinou z politikov Smeru z Košíc, ktorá verejne hovorí o tom, že minister vnútra Robert Kaliňák by mal odstúpiť. V reakcii na politickú krízu, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, denník KOŠICE:DNES oslovil viacerých funkcionárov košického Smeru. Chcel vedieť ich „osobný názor“ na požiadavku koaličnej strany Most–Híd, aby Smer vymenil Kaliňáka, ktorý sám rezignovať odmieta. Europoslankyňa a zároveň predsedníčka okresnej organizácie Smeru Košice III Monika Smolková povedala, že za odchod Kaliňáka sa vyslovila už vlani a zopakovala to aj minulý týždeň v Košiciach na seminári, ktorý zorganizovala informačná kancelária Európskeho parlamentu. Raši: Všetko pre stabilitu „Minulý rok som navrhovala, aby sa dočasne stiahol, kým sa nevyšetrí kauza Bašternák. Ako členka predsedníctva sa prihováram za rekonštrukciu vlády, mám informácie, že sa aj chystala, a toto to len urýchli,“ povedala na seminári podľa portálu euroactiv.sk. Pre denník KOŠICE:DNES Smolková doplnila, že každá strana má právo klásť požiadavky svojim koaličným partnerom a je

ich vecou, k akej dohode dospejú. Ako „legitímny postoj koaličného partnera“ vníma požiadavku Mosta–Híd aj primátor Košíc Richard Raši, ktorý je podpredsedom Smeru a šéfom košickej krajskej organizácie strany. „Strana Smer na to bude v dohodnutom čase reagovať. Považujem za dôležité, aby sme v záujme

Stratíme jedného schopného, keď nie najschopnejšieho ministra Milan Géci, predseda okresnej organizácie Smer Košice IV upokojenia situácie postupovali rozvážne, so vzájomným rešpektom a nerozdeľovali politickými hádkami Slovensko. Urobíme všetko pre stabilitu našej krajiny,“ odpísal Raši. Géci ho chváli za Schengen Z košických štruktúr Smeru sa najvýraznejšie Kaliňáka zastal predseda organizácie v okrese Košice IV Milan Géci. Kaliňáka opisuje ako „erudovaného ministra“ a „šikovného manažéra“. Vyzdvihuje, ako s „vysokým profesionalizmom“ v roku 2006 a 2007 organizoval splnenie podmienok Európskej únie na zabezpečenie schengenskej hranice.

„Požiadavka koaličného partnera môže byť legitímna, ale stratíme jedného schopného, keď nie najschopnejšieho ministra, za ktorým vidieť kus dobrej práce – Schengen, hasiči, misie v zahraničí a mnoho ďalších,“ tvrdí Géci. Vyjadrovať sa k prípadnej demisii šéfa rezortu vnútra nie je naša kompetencia, zhodne reagujú Pavol Mutafov, podpredseda organizácie Smeru Košice I, a František Petro, predseda Smer v okrese Košice–okolie. Mimo kompetencie „Toto patrí do kompetencie ústredia respektíve predsedníctva stany. Nemám všetky vedomosti o tejto veci, aby som mohol zo svojej pozície k tak zásadným otázkam vystupovať,“ vraví Mutafov. „Túto otázku mi neprislúcha posudzovať. V koalícii sú rozumní politici, a preto verím, že sa s tým vysporiadajú,“ dodáva Petro. Svoj názor na možné stiahnutie Kaliňáka z vlády nepovedala ani predsedníčka Smeru v okrese Košice II Mária Grüllingová. Odvoláva sa na to, že o požiadavke Mosta– Híd bude rokovať koaličná rada. Denník KOŠICE:DNES sa na Kaliňáka pýtal košických politikov Smeru ešte pred vystúpením prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý vo štvrtok opísal podozrenia z korupcie Kaliňáka a exministra financií (ROK) Jána Počiatka.

Celá Ficova vláda na čele s predsedom musí skončiť. Toto by vyriešilo situáciu, už sa dosť nakradlo a je niekoľko vážnych nevyriešených káuz. Žiadna rekonštrukcia, tá už nie je možná, musí odstúpiť.

Henrieta

administratívna pracovníčka, Rožňava Jednoznačne predčasné voľby. Ľudia sa musia rozhodnúť a zvoliť nových ľudí. Možno vzniknú nové politické strany. Musí sa inak rozdeliť moc a musí byť viac kontrolovaná, aby sa nezopakovalo to, čo tu je teraz.

Michal manažér, Košice

V tejto situácii pomôže jednoznačne len demisia vlády a predčasné voľby. Už to zašlo príliš ďaleko na to, aby sa ľudia uspokojili len s nejakými kozmetickými úpravami súčasnej podoby vlády, ktorá prestala mať dôveru ľudí. Dokazuje to počet tých, ktorí tu dnes prišli.

Miška

fotografka, Košice

Riešením je len odstúpenie vlády. Zdá sa, že sa v ľuďoch prebudilo svedomie a vyšli von, aby dali najavo svoj názor. Mali by prísť predčasné voľby, hoci neviem, koho budem voliť. Nie som si istá, že súčasná opozícia by to zvládla. Terajšia vládna garnitúra však musí odísť preč a niektorí aj do basy. (FER), foto: veja


06 V MESTE

12. marec 2018

Chodníky sú vyjazdené a značne poškodené ťarchou zásobovacích vozidiel.

foto: Veronika Janušková

Polikliniku na Terase ZÁSOBUJÚ PO CHODNÍKU

Na Terase sa sťažujú na autá, ktoré k zdravotníckej budove jazdia napriek zákazu Obyvatelia v okolí Brigádnickej ulice na Terase upozorňujú na autá, ktoré si privlastnili chodník vedúci cez park k viacúčelovej budove. Ničia pešiu komunikáciu aj zeleň. O sťažnostiach hovoril poslanec Západu Štefan Rychnavský (KDH) na februárovom zastupiteľstve mestskej časti. Podľa neho pri Poliklinike Centrum na Brigádnickej často najmä dopoludnia hrozia kolízie medzi chodcami a autami.  Opisuje, že po chodníku jazdia autá nielen s udelenou výnimkou pre zásobovanie a obsluhu polikliník, ale aj rôzne nákladné či dopravné vozidlá,“ povedal.  Dodal,

Je potrebný priamy prístup, aby bola poskytovaná riadna zdravotná starostlivosť Jozef Marko, Magistrát mesta Košice že ľudia z okolia žiadajú mestskú časť, aby chodník i priestor pri ňom s vyjazdenými pásmi od pneumatík opravila. „Ľudia taktiež žiadajú o zrušenie výnimiek, ktoré znehodnocujú chodníky a zamieňajú sa za komunikácie pre motorové vozidlá. K objektu ide regulárna cesta z druhej strany, preto sa obyvatelia právom sťažujú,“ doplnil poslanec. Západ to posunul mestu Andrea Hildebrand, prednostka miestneho úradu Západ informo-

vala, že správcom pozemných komunikácií a verejnej zelene je v danej lokalite mesto Košice. „Z uvedeného dôvodu mestská časť postúpi predmetný podnet na riešenie mestu a požiada o stanovisko, prípadne termín a spôsob riešenia,“ uviedla. Na chodníku od Ružínskej ulice k poliklinike majú povolený vjazd len vozidlá, ktoré zásobujú polikliniku, potvrdil Jozef Marko z referátu styku s verejnosťou a médiami košického magistrátu.   

Výnimku nezrušia „Všetky ostatné vozidlá svojím vjazdom porušujú zákon. Podľa našich informácií zásobovanie polikliniky neprebieha nákladnými vozidlami, ale vozidlami s nosnosťou do 3,5 tony, ktoré prevážajú predovšetkým rôzne odbery a vzorky,“ doplnil Marko. Podľa jeho vyjadrenia je potrebné zabezpečiť priamy prístup k poliklinike, aby nedošlo k porušeniu alebo znehodnoteniu vzoriek a  bola poskytovaná riadna zdravotná starostlivosť pacientom. „Mestská polícia Košice bude vo zvýšenej miere kontrolovať túto lokalitu a mesto Košice požiada aj štátnu políciu o súčinnosť pri riešení tohto problému,“ dodal.

Na Juhu ku kameňom pribudnú aj stĺpiky Stĺpiky pribudnú pred obchodným centrom Atómia, bývalou Astóriou, aby autá neparkovali na chodníku. Mestská polícia sa v spolupráci s mestskou časťou Juh snažili zabrániť vjazdu na chodník už v predošlých dňoch. „Osadili sa pevné zábrany a  taktiež aj veľké kusy kameňov. Z dôvodu zamedzenia par-

Vodiči si našli priestor, ako sa dostať aj napriek zábranám na foto: hkl chodník pred obchodné centrum Atómia.

kovania vozidiel dal magistrát osadiť aj zábradlie na chodníku na ulici Milosrdenstva,“ informoval Branislav Barna, starší referent – špecialista z mestskej polície. Vodiči si aj tak našli miesta, napríklad na priechode pre chodcov, cez ktorý sa dostanú na chodník a  zaparkujú tam. Preto tam osadia stĺpiky, niektoré budú sklopné. (HKL)


V MESTE

12. marec 2018

07

ZLEPŠIA praktické vyučovanie Košické školy investujú eurofondy do rekonštrukcie učební, dielní aj vybavenia Až šesť stredných odborných škôl v Košiciach uspelo so svojimi projektmi a získali finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu financovaného z eurofondov.

Nové dielne aj zariadenie „Modernizované budú dve dielne, ktoré budú zároveň vybavené moderným materiálno-technickým zariadením pre žiakov vo vyučovacom predmete Odborný výcvik,“ uviedol pre KOŠICE:DNES riaditeľ školy Ján Pituch. Druhou najúspešnejšou školou bola Stredná odborná škola na Ostrovského 1. Podľa riaditeľky Eleny Tibenskej finančné prostriedky využijú „na stavebné

 SOŠ technická, Kukučínova 23 528 279 €  SOŠ, Ostrovského 1, 483 917 €  SPŠ elektrotechnická, Komenského 44 473 353 €  SOŠ, Učňovská 5 349 078 €  SOŠ automobilová, Moldavská cesta 2 332 244 €

Na SOŠ technická chcú nové stroje do dielní, ale zrekonštruujú foto: Veronika Janušková aj pracoviská odborného výcviku. úpravy priestorov a na materiálno-technické zabezpečenie praktického vyučovania.“ Do projektu sa zapojila aj

Stredná priemyselná škola elektrotechnická na Komenského ulici. Riaditeľ Štefan Krištín uviedol, že chcú zlepšiť odborné

Prídu kraje o kompetencie? Viaceré stredné školy nespĺňajú očakávania trhu práce. Na nedávnej tlačovej konferencii to povedal premiér Robert Fico (Smer). „Musíme uvažovať, či netreba scentralizovať riadenie stredného odborného školstva. Vyššie územné celky vytvárajú na stredných odborných školách odbory, s ktorými sa absolventi nevedia uplatniť a plytvajú tak verejnými financiami,“ vyhlásil. Podľa neho prax ukazuje, že potreby trhu práce nekorešpondujú s ponukou vzdelávacieho systému.

 SPŠ stavebná a geodetická, Lermontovova 1 163 085 € vzdelávanie a prípravu praktických zručností žiakov. Podľa trhu práce „Cieľom je zvýšiť počet žiakov na praktickom vyučovaní a zvýšiť kvalitu vzdelávania podľa požiadaviek trhu práce, zlepšiť materiálno-technické vybavenie, ale aj usporiť prevádzkové náklady realizáciou stavebných prác.“ Na škole vynovia tri elektrotechnické laboratóriá, elektroinštalačnú dielňu a štyri počíta(JV) čové učebne.

KD 1800038/09

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková uviedla, že zastupiteľstvo ešte v apríli 2017 schválilo predloženie žiadostí a zabezpečenie finančných prostriedkov na ich päťpercentné spolufinancovanie. Najviac peňazí, takmer 530-tisíc eur, získala Stredná odborná škola technická na Kukučínovej ulici. Finančný príspevok použije na stavebné úpravy a modernizáciu pracovísk pre praktické vyučovanie.

Úspešné košické školy


08 V MESTE

12. marec 2018

Strongwoman Jana Vašková O Najsilnejšia Európanka pred našimi očami udržala na jednom ramene 95 kíl mužskej Do štúdia KISS RÁDIA zavítala dievčina s príjemným vzhľadom, no so silou za troch poriadnych chlapov. Príležitosťou na jej návštevu bol Medzinárodný deň žien (MDŽ). Jana Vašková sa venuje silovému športu. Je strongwoman a robí aj silový trojboj. Rozdiel v týchto dvoch športoch vysvetlila jednoducho a rýchlo. „Pri trojboji sa cvičia len tri cviky – tlak na lavičke, mŕtvy ťah a drep. Pri strongwoman vyberie organizátor súťaže z desiatich disciplín tri najťažšie, napríklad dvíhanie betónových gulí, ťahanie kamiónov a podobne.“ Dvadsaťtri ročná Jana má za sebou niekoľko náročných výkonov. Pri jednom na bruchu držala dvoch dospelých ľudí, v čom dosiahla stredoeurópsky rekord. Celých desať sekúnd mala na sebe dvesto kíl živej váhy.

Utiahne autobus Problém nemá ani s ťahaním dopravných prostriedkov. Utiahnuť autobus je pre ňu malina. „Mŕtve ťahy robím bežne s dvesto kilami,“ priznala pokojne, akoby to bolo pre ženy bežné. S týmito schopnosťami dosiahla štvrté miesto v celosvetovej súťaži v Las Vegas. Z Európaniek to bolo najlepšie umiestnenie. Titul najsilnejšej ženy Slovenska získala už dvakrát. Za jej oceneniami je množstvo tvrdej práce. „Šport robím od dvanástich rokov, takže silu som mala už aj predtým, než som začala so strongwoman,“ vysvetlila Jana. Dodala, že sa najprv venovala atletike. Neskôr ju tréner prehovoril, aby to skúsila so silovými športmi. Dnes sa im venuje už tretí rok. Nedokázala prestať Zapáčilo sa jej to natoľko, že s tým podľa jej slov už nedokáže prestať.

Jana Vašková na súťaži v plnom nasadení. foto: ahojberdejov.sk

eXKLUZÍVNe býVaNie byty All Inclusive

e dokončeni8

jar 201

priestranné rodinné byty 3+kk až 5+kk byty 1+kk a 2+kk vhodné pre investíciu unikátne výhľady na panorámu Košíc

KD 1800043/04

najpredávanejší projekt na Slovensku

0905 252 252 www.priradnici.sk

v centre Košíc


V MESTE 09

12. marec 2018

SLÁVILA MDŽ V RÁDIU KISS váhy. Mŕtve ťahy robí bežne s dvesto kilami. Keď je nahnevaná, silou sa neprejavuje

Človek pravidelným tréningom posúva svoje hranice ďalej Jana Vašková, strongwoman

Jana zodvihla obchodníka Libora bez foto: veja najmenších problémov.

definitívna a dá sa zvyšovať. „Pravidelným tréningom posúvam svoje hranice ešte ďalej, a to pod dohľadom dobrého trénera.“ K tréningu patrí aj správna vyvážená strava. Ako priznala, v prvom rade obsahuje veľa mäsa, no upravuje sa podľa toho, či práve chudne, alebo priberá. „Môj jedálniček sa vždy mení. Aby som bola silnejšia, musím mať aj objemovku, nemôžem sa úplne vyrysovať.“

Pri rozchode s mužom ho nemusí hodiť za hlavu len pomyselne. Dokázala by to aj reálne. Netreba sa jej ale preto báť. „Svoju silu v bežnom živote nevyužívam. Aj keď som nahnevaná, silou sa neprejavujem, nevybuchujem,“ dodala s úsmevom. Reakcie Janinho okolia sú rôzne. „Buď sú fanúšikmi, alebo sú zahanbení,“ zhodnotila. Zaskočený Libor Do tej druhej skupiny už zapadol aj náš kolega. Na Facebooku KISS RÁDIA si môžete pozrieť, ako Janka dvihla Libora na jedno rameno. Zodvihnúť muža, ktorý váži 95 kíl, jej nerobilo najmenší problém. Zaskočená bola opačná strana. „Bola to moja prvá taká skúsenosť so ženou. Som veľmi prekvapený, že Janka ma takto dvihla,“ dodal so smiechom Libor. A koľko zodvihne on? „Na mŕtvy ťah najviac 200 kíl, na drep zvládnem (MG, SZ) 180,“ pochválil sa.

KD 1800053/17

Niet sa čo čudovať. „Trénujem ráno dve hodiny a niekedy aj poobede dve hodiny.“ Popri športe momentálne nepracuje, ale študuje. Aj strongwoman však podľa nej majú určitú mieru znesiteľnosti. Tá však podľa jej slov nikdy nie je


10

HYDEPARK

12. marec 2018

O čom diskutujú KOŠIČANIA Milí naši čitatelia, návštevníci webu a Facebooku KOŠICE:DNES. Teší nás, že témy, ktoré denne prinášame v denníku a na online, sú podnetom na vyjadrenie vašich názorov, postojov, postrehov,

Matej Kováč: Hranol len s tým prezidentom operuje, pozeral som jeho vyjadrenie a mal som úsmev na tvári. Agina Vavreková: Malý nahnevaný mečiarik.   Stefan Slosiar: Je to chorý človek!!!   Ľubor Hanák Zvarková: Vláda už stačila demontovať všetky princípy právneho štátu, takže ide o ich obnovenie. Chudáčik, má to v hlave popletené.   Klaudia Krafčíková: Slováci by sa mali spojiť a dať najavo, že už dokraľoval a dokradol. Z odstúpenia nič asi nebude, držia sa jak kliešte, ale verím, že budú predčasné voľby a on sa už k moci nedostane.

že sa nám podarilo vytvoriť priestor na verejnú diskusiu. Aj dnes prinášame NAJ... komentáre k témam, ktoré vás v uplynulom týždni zaujali, podráždili, rozosmiali. O tom je náš HYDEPARK.

Hedviga Benčíková: Kaliňák nech už

radšej vôbec nemyslí.

Ivka Milan Hegedusovci: ... Tu sa má riešiť vražda a pýtam sa, lebo dodnes neviem, kde je pán Nicholson? Veď to on podal zavraždenému články, lebo sa bál a bol ohrozený... Prečo sa bál, koho sa bál? Musel vedieť, kto po ňom ide, či... Kamila Kuľbagová: Kvôli Kaliňákovi padne vláda a celý Smer, len kvôli tomu, že nechce odísť z funkcie, v ktorej už dlho nemá čo robiť.   Pedro Maslez: Mafia sa bojí občanov. To je dobre. Treba sa zorganizovať a vyjsť na námestia protestovať. V tom je sila obyčajných ľudí. Slováci sa to zatiaľ iba učia.   Lucia Labanská: Neviem, aký matroš Kali berie, ale má dobré halucinogénne efekty... Jaroslava Hegedusova: Tiež si myslím, že nehodno obviňovať len jedného najviac. Nech hodí kameňom ten, kto je bez viny. Každý, každá vláda robí chyby. Nik nie je dokonalý. Aj to si treba uvedomiť.

Michal Beneš: ....ináč, kto berie zodpovednosť za zhromaždenie, ak sa niekomu niečo stane? Podľa mňa usporiadateľ. Maria Badzova-Krajcarova: Toto vyzerá na prevrat.   Thomas Mallee: „Určite sú všetci rektori napojení na Sorosa, nie je možné, aby zo dňa na deň dali rektori voľno...“ Toto očakávam od Fica ako vyjadrenie...   Helena Brincková: Už to tu bolo, len vtedy študenti tiež neskoro pochopili, že boli zneužití na prevrat.   Oliver Dučák: Nechcem rýpať, ale nemali by byť univerzity apolitické???   Marek Hric: Študenti nemajú svoj vlastný názor. Robia iba to, čo im prikážu iní.

Ronald Hudak: Tá oblasť je dlhodobo osídľovaná asociálmi... A nik s tým nič nerobí (mesto Košice)...

 

Lenuš Lenka: To sú bezcitní ľudia!!! Jana Drotárová: Je to nehorázne, čo sa už

na Slovensku robí.

Jan Slabej: Takéhoto človeka, čo zničil veľkú krajinu, oceňovať?   Dominik Karaffa: Hej no. V Košiciach máme s prideľovaním bytov „našim ľuďom“ skúsenosti...   Richard Galaba: Skôr by sa mal zamyslieť, ako skončili milióny Rusov pri jeho perestrojke; a jemu sa chce žartovať.

Marta Herich: Odsúdiť a zatvoriť. Zviera skutočne nie je vec!!!!

Dominika Fekete Serbin: ... Obsadia cudzie pozemky, odkiaľ vyženú slušných ľudí, správajú sa ako primitívne opice, špinavé, sfetované, zdegenerované osoby, hlavne že sú pomaly zákonom chránené... VIAC K TÝMTO TÉMAM NA WWW.KOSICEDNES.SK A FACEBOOK.COM/KOSICEDNES


INZERCIA

11

KD 1800042/01

12. marec 2018


12

MIX

12. marec 2018

RECEPT

OSEMSMEROVKA

BRAVČOVÉ PLÁTKY NA HUBÁCH 600 g bravčového karé 1 PL citrónovej šťavy 1 PL masla 2 PL hladkej múky 200 g šampiňónov

3 PL oleja cibuľu 200 ml smotany 200 ml zeleninového vývaru soľ, mleté biele korenie

Postup:

Mäso nakrájame na plátky, rozklepeme, osolíme, okoreníme a obalíme v múke. Prudko opečieme na oleji.  Do výpeku dáme pokrájanú cibuľu a po chvíli huby. Pridáme maslo. Zalejeme vývarom a vrátime späť mäso. Dusíme domäkka, zalejeme smotanou a prevaríme. Na záver dochutíme citrónovou šťavou. PL=polievková lyžica, ČL=čajová lyžica

KINÁ A DIVADLÁ CINEMAX Aféra v Pentagone (ČT) o 20.20, Coco (SD) o 16.00, Červená volavka o 17.40 a 20.10, Čierny panter o 18.10, Čierny panter 3D (ST) o 15.20, Leo da Vinci: Misia Mona Líza (SD) o 15.40 a 16.30, Nočná hra o 18.00 a 20.40, Obyčajná tvár o 15.10, Otcova volga (OV) o 18.30 a 20.30, Päťdesiat odtieňov slobody o 17.50, Prianie smrti o 18.20 a 20.50, Tlmočník (OV) o 17.30 a 19.50, Včielka Maja 2: Sladké hry (SD) o 16.10, Večne tvoja neverná (ČD) o 15.30, Winchester: Sídlo démonov (ČT) o 21.00 hod.

Viete, že... tajnička má 21 písmen ...2,5 miliónov nitov?

AGNESA, ATAŠÉ, BASTARD, BONSAJ, DRIEK, FERIT, FOTKA, FRNIAK, CHOBOT, IRENA, ISKRA, KOSTI, KRAKOREC, KRÁLI, KRAUL, KVIETOK, KVÓTA, LAJDÁČKA, LINEARITA, LOPTA, MOLITAN, MOZOČEK, NÁČINIE, NÁRAZ, NOSIČI, OHRIEVAČ, OKTÁN, ORION, PLECE, POCTA, PRESILA, PRIORÁT, PRSIA, PSYCHOPAT, RASCA, RÚRKA, SITKO, SKRAT, SLOVÁ, STRÝC, ŠPIRÁLA, TABAK, TETKA, TRAKT, TRHAČ, TRNKA, TURCI, UZLÍK, VLOHA, VÝBUCH, ŽLTAČKA.

ČO NOVÉ, PÁN STAROSTA? Na otázky v živom vysielaní TV KOŠICE:DNES po 18. hodine odpovie starosta MČ Košice - Krásna Marek Kažimír. PONDELOK 12. 3. 2018 Otcova volga o 17.00 Mestoláska: Demokratické mesto x Totalitné mesto o 19.00 hod.

„Krásna má pred schvaľovaním rozpočtu na tento rok. V stredu by poslanci mali rozhodnúť, do čoho budeme investovať. V návrhu je viacero investícií na opravy ciest a chodníkov, podpora neziskoviek a jednotlivcov.“

Nultá košická výstava - Miroslav Kotora, 17.00 hod., Výmenník Štítová Romeo a Juliet, 10.00 hod., Scéna Jorik

foto: veja

Dnes po 18. hodine sledujte TV KOŠICE:DNES.

Výkup Inventáre škôl,fabrík

ŠTÁTNE DIVADLO Malá scéna: Doma u Hitlerovcov o 19.00 hod.

ČO KEDY KDE

Marek Kažimír, starosta MČ Košice Krásna.

Starý nábytok,pozostalosti kuriozity 0908179255

Www.

haraburdie

.sk

KD 1700025/03

Potrebujeme:


INZERCIA

12. marec 2018

13

Záhradný program VIKING bude niesť od roku 2019 meno STIHL

2018

2019

Akcia na celý sortiment VIKING v zelenej farbe trvá od 1. 2. do 31. 12. 2018 alebo do vypredania zásob

ŠPECIÁLNA AKCIA

VIKING JE A BUDE STIHL Rozlúčte sa spolu s nami so zelenou farbou našich produktov nákupom za jedinečné, najnižšie ceny v histórii. Využite fantastickú akciu a kúpte si produkt STIHL poslednýkrát v zelenej farbe. (Dodávku náhradných dielov a servis všetkých produktov pod označením VIKING zabezpečuje firma STIHL naďalej v plnom režime.)

129 € 159 €

AKCIA MI 422

799 € 1190 €

AKCIA GE 103

199 € 249 €

Kompletný zoznam akciových produktov s možnosťou ich nákupu nájdete na

www.stihl.sk Poštová 11, Košice, 055/62 24 256, predajna@stenia.sk

KD 1800005/13

AKCIA ME 235


14 ŠPORT V SKRATKE BÝCI ZAKOPLI VO SVITE

Štvrté tohtosezónne východniarske podkošové derby prinieslo prekvapujúci rezultát. Svit po prvý raz v tomto ročníku Eurovia SBL zdolal tím KB Košice. Býci na pôde súpera prehrali 77:92, keď už po prvom polčase mali desaťbodové manko. Najlepšími strelcami hostí boli so 14 bodmi slovenskí reprezentační pivoti Körner a Sedmák. Košičania sú aj kolo pred koncom základnej časti na druhom mieste, zásluhou lepšieho skóre ako tretie Levice, ktoré v sobotu tak isto zakopli. O tom, z akého miesta vstúpia do play-off, tak rozhodne až záverečné 36. kolo. Zverenci trénera Čuroviča privítajú v sobotu o 18. hodine v Angels aréne (TT) Komárno.

Richard Körner dal vo Svite 14 foto: tasr bodov.

OCELIARI DO PLAY-OFF AŽ Z PIATEHO MIESTA

Už po piatkovom 53. kole Tipsport ligy bolo jasné, že hokejisti HC Košice vstúpia do play-off až z piatej priečky. Oceliari prehrali aj v Nových Zámkoch (2:4), pričom to bola už piata porážka v rade. Košičania v piatok nastúpili vo výrazne oklieštenej zostave, bez jedenástich zranených, alebo chorých hráčov. Isté je, že štvrťfinálovú sériu začnú oceliari prvým stretnutím v sobotu 17. marca na ľade súpera, kde potom séria pokračuje aj v nedeľu. V stredu 21. marca a vo štvrtok 22. marca sa bude hrať tretí a štvrtý duel série v Steel aréne. Až nedeľňajšie posledné kolo základnej časti malo rozhodnúť o tom, či hráči HC Košice narazia (TT) na Trenčín, alebo Zvolen. 

D. Šoltés strelil svoj štrnásty gól sezóny.  foto: tasr

12. marec 2018

Z. JUSKOVÁ: Považovali

Absolútnym víťazom ankety Športová osobnosť Košíc za rok 201

Na galavečere ocenili až 19 laureátov v šiestich kategóriách. V červených šatách absolútna víťazka ŠOK Piatkovým galavečerom v priestoroch Spoločenského pavilónu vyvrcholil 9. ročník ankety Športová osobnosť Košíc. Absolútnou víťazkou ŠOK za rok 2017 sa stala diaľková plavkyňa Zuzana Jusková.

Matúš Kozáček matus.kozacek@kosicednes.sk

Zuzana Jusková sa stala novou kráľovnou košického športu vďaka svojmu heroickému výkonu v slávnom kanáli La Manche, ktorý minulý rok v auguste preplávala za neuveriteľných 11 hodín a 16 minút. „Som v šoku. Je to krásny pocit, no zároveň veľmi zvláštny. Takto

pred rokom som v hlave mala iba to, že musím plávať, plávať a ešte raz plávať, aby sa mi podarilo pokoriť výzvu v podobe Lamanšského prielivu. Pred ľuďmi som o tom rozprávať nechcela, pretože mi veľmi neverili a skôr ma považovali za bláznivú ženskú,“ opísala svoje pocity absolútna víťazka ŠOK – Zuzana Jusková. Premiérové víťazstvo diaľkového plávania Absolútny víťaz vzišiel už tradične spomedzi laureátov kategórie TOP 10. Od roku 2009 si putovnú kovovú plastiku z dielne akademického sochára Jána Leška postupne prevzali atlétka Dana Velďáková, hokejista Peter Bartoš, basketbalistka Lucia Kupčíková, kulturista Igor Kočiš, hádzanár

Richard Štochl, vodný lyžiar Alexander Vaško, tenistka Anna Karolína Schmiedlová a minuloročná víťazka, basketbalistka Zuzana Žirková. V deväťročnej histórii

V mori som sa musela spoliehať iba sama na seba Zuzana Jusková, absolútna víťazka ankety ŠOK 2017 ankety ŠOK je Zuzana Jusková prvým absolútnym víťazom, ktorý sa venuje diaľkovému plávaniu. „Nečakala som to, pretože plávanie je individuálny šport. Nikto mi neprihráva, nikto mi nepomáha a v mori som sa musela spoliehať iba sama na seba. O to viac si ce-

„Šivy“ medzi legendami Majster Európy z Belehradu 1976 sa do sŕdc košických fanúšikov zapísal najmä vďaka šiestim sezónam stráveným v drese VSS Košice. Počas svojho pôsobenia v košickom drese v sezónach 1966 – 1972 síce titul nezískal, no napriek tomu má na naše mesto len tie najkrajšie spomienky. „VSS bolo v tom čase špičkové mužstvo, ktoré disponovalo skvelou generáciou hráčov. Bohužiaľ, akoby nám chýba-

la nejaká extra motivácia, ktorú napríklad v Trnave alebo Slovane mali, keďže dokázali vyhrať titul viackrát po sebe,“ zamyslel sa Pivarník, ktorého spoluhráči i fanúšikovia prezývali podľa hustej blond hrivy „Šivy“. Po skončení svojej hráčskej kariéry si vyskúšal aj trénerský chlebíček. Dohromady takmer štvrťstoročie svojej trénerskej kariéry strávil v exotických krajinách ako Kuvajt, Saudská Arábia, Omán, Spojené arabské emiráty a Katar. „Spomínam si na rok 1985, keď

som prišiel do Kuvajtu. Bolo tam strašne teplo a tak sme trénovali zväčša večer pri ,iba‘ 42 stupňoch Celzia. Tamojší hráči mali radi loptu a vedeli hrať futbal, no chýbala im taktická disciplína, takže tomu sme sa venovali,“ uzavrel Pivarník. Pivarníka nadchla úroveň večera, počas ktorého vyhlásili výsledky ankety. „Myslím si, že tento večer bol krajší ako ten bratislavský, počas ktorého ma prijímali do Siene slávy slovenského futbalu,“ povedal J. Pivarník. (MK)


ŠPORT

12. marec 2018

ma za bláznivú ženskú

017 sa stala hrdinka z kanála La Manche. „Som v šoku,“ povedala Rekord jej zmenil život

2017 Zuzana Jusková.

foto k článku: Veronika Janušková

ním toto prvenstvo, priazeň ľudí a zároveň som šťastná, že som bola kandidátkou minuloročnej víťazky a skvelej basketbalistky Zuzany Žirkovej,“ povedala Jusková.

Enormné úsilie a roky poctivej driny vyústili do historického momentu v stredu 16. augusta 2017. Nástrahy 36–kilometrového prielivu, ktorý oddeľuje Anglicko od Francúzska, zvládla 44-ročná Jusková za 11 hodín a 16 minút, čím o šesť minút prekonala rekord Zoltána Makaia z roku 2002. „Môj tréner mi povedal, že ak sa niekto do toho pustí, musí byť poriadny blázon. Pre mňa to platí ešte o to viac, že ja ako bazénový plavec sa bojím rýb, žiab a všetkého živého. Tie pocity, keď som potom vyšla z vody, si zapamätám do konca života. Stále, keď mám zlý deň, si na to spomeniem, pretože ma tento úspech hreje pri srdci. Zmenilo mi to život,“ vyznala sa Zuzana (MK) Jusková. 

Otec ju vhodil do vody Cesta za úspechom však bola pre rodáčku z Košíc poriadne tŕnistá. Prvý kontakt s vodou prišiel, keď ju do nej otec vhodil, a tak v piatom ročníku na základnej škole namiesto trénovania radšej z bazéna utekala. „Vtedy ma to nebavilo a nepáčil sa mi tento šport. Po roku však prišla reprezentácia a úspechy a už to išlo. Diaľkové plávanie ma uchvátilo v mojich štrnástich rokoch, vtedy bola iná doba a nedalo sa venovať niečomu takému,“ zhodnotila 44-ročná Jusková.

Diaľková plavkyňa Zuzana Jusková má pred sebou ďalšiu poriadnu výzvu. Už podala žiadosť o zdolanie Gibraltárskeho prielivu, ktorý spája Španielsko s Marokom.

Seničovú vzpieranie chytilo

Dve legendy košického športu, Ján Pivarník (vľavo) a hokejista foto: veja Igor Liba. 

Na piatkovom galavečere sa nestratili ani budúce nádeje košického a zároveň slovenského športu. Jednou z trojice ocenených bola iba 17-ročná vzpieračka Nikola Seničová (na snímke). Minuloročná juniorská majsterka Európy v kategórii do 17 rokov v kosovskej Prištine sa k vzpiefoto: veja raniu dostala cez

tenis, s ktorým musela pre rôzne problémy skončiť. „Do Košíc som prišla študovať na športové gymnázium. Vyskúšala som si viacero športov, no vzpieranie ma chytilo už od prvej súťaže,“ povedala laureátka kategórie Nádej Nikola Seničová. Pri svojom minuloročnom skvelom výkone na juniorských ME dokázala v trhu zodvihnúť 85 kg a v nadhode až 106 kg. (MK)

15

V SKRATKE GOOD ANGELS SO SLOVANOM SUVERÉNNE

Basketbalistky Good Angels naplnili papierové prognózy a v extralige prvý štvrťfinálový duel so Slovanom Bratislava vyhrali jednoznačne 94:40. Košičanky dominovali aj bez tria Jurčenková, Žirková, Páleníková, už po prvom polčase viedli 43:21. Bálintová a litovská pivotka Šaraskaitéová zaznamenali po 19 bodov, Stehlíková pridala 15. Už v utorok po zápase v Bratislave by sa 14-násobný slovenský majster mal v našej najvyššej súťaži stať prvým semifinalistom. Cez víkend potom čaká žlto-modré finálový turnaj Východoeuróps(TT) kej ligy v lotyšskej Rige. 

SRŠNI PO DERBY NA PRVEJ PRIEČKE

V prvom kole nadstavbovej časti vodnopólovej extraligy podľahol v košickom derby tím ŠKP Modrí Draci Košice - Staré Mesto svojmu rivalovi ŠK Hornets Košice 7:12. Sršni vyhrali prvú štvrtinu 4:0 a potom už kontrolovali dianie v košickom bazéne. Po tri góly Hornets zaznamenali Šuster a Markoch. V celku Modrých Drakov bol najlepším strelcom trojgólový Grivalský. A keďže Nováky so Sláviou UK Bratislava prehrali, sršni sa dostali opäť na prvé miesto, ich mestskému konkurentovi (TT) patrí štvrtá priečka.

P. Markoch prispel k víťazstvu ŠK Hornets troma gólmi.foto: veja

VOLEJBALISTI NEDALI TRENČÍNU ANI SET

V extraligovom prvom zápase o umiestnenie v skupine o 5. až 8. priečku zdolali košickí volejbalisti Trenčín 3:0 a ujali sa vedenia v sérii 1:0. Hráči VK KDS Šport sa so svojím súperom potrápili iba v druhom sete, ktorý vyhrali 32:30, zvyšné dva boli jasne v réžii domácich. Druhé stretnutie sa hrá v sobotu v Trenčíne. Ak by tam Košičania vyhrali, v závere sezóny by si mohli zabojovať o (TT) konečné 5. miesto.


16 INZERCIA

12. marec 2018

OD PONDELKA 12. MARCA

+ osviežovač

ZADARMO

200 g

-43%

Svetlé výčapné pivo

0.

39

0,5 l

-34% 0.69*

0.

100 kusov

0.69

(100 g = 0,20)

Tablety do umývačky

Mliečna ryža

45

• rôzne druhy

9.

99

(1 kus= 0,10)

Rama

(1 l = 0,90)

• maslová slaná príchuť/ maslová

400 g

-37% 1.59*

0.

99

Kurča

Jahody

cena za 1 kg

500 g balenie

-27% 2.19

1.

59

*Zľava z najnižšej predajnej ceny zistenej na základe porovnania cien dňa 27. 2. 2018.

(1 kg = 2,48)

-40% 2.49

1.

49

(1 kg = 2,98)

... a mnoho ďalších výrobkov na www.lidl.sk

Ponuka tovaru platí od 12. 3. do 18. 3. 2018 alebo do vypredania zásob. Chyby v tlači vyhradené. Ceny sú bez dekorácie. Firma LIDL si vyhradzuje právo zmien v baleniach a variantoch ponúkaného tovaru. Odber možný len v obvyklom množstve.

KD 1700652/04

CHL A DENÉ

KOŠICE:DNES 12.3.2018  
KOŠICE:DNES 12.3.2018  

Najväčší denník v Košiciach