Page 1

Umberto eco


Umberto Eco (ur. 5 stycznia 1932 w Alessandrii) – włoski filozof,mediewista, pisarz i felietonista, eseista, bibliofil. Jest profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii. Zajmuje się semiotyką/semiologią, procesami komunikacji i estetyką. Rozsławiła go twórczość beletrystyczna. Jego wielopłaszczyznowe i kunsztownie skonstruowane powieści mają cechy dzieła otwartego, stymulują odbiorcę do własnej interpretacji. Jest także autorem felietonów, pierwotnie publikowanych w tygodniku "L'Espresso", a następnie wydanych w zbiorach Zapiski na pudełku od zapałek.

Cytaty poety: „Czymże jest życie, jeśli nie umykającym cieniem snu?” „Debiutowałem w roli powieściopisarza, a co więcej, dotychczas na powieściopisarzy patrzyłem z drugiej strony barykady. Wstydziłem się opowiadać.” „Kształtujemy się na odpadkach mądrości.” „Biblioteka ma zniechęcać do jednoczesnego czytania kilku książek, bo od tego można przecież dostać zeza.”


Powieści:

„Imię Róży” Jest to pierwsza powieść U.Eco. Książka w języku włoskim zastała wydana w 1980r. a polskojęzyczna w 1987r. Umberto Eco zaprasza czytelnika do udziału w fascynującej, wielopoziomowej grze literackiej. Włoski pisarz nakłada historyczną maskę na współczesne problemy, snując rozważania o ułomności ludzkiej natury, psychologicznych motywach naszego postępowania, moralności i ucieczce od niej.

„Wahadło Foucaulta” Jest to wielowątkowa powieść sensacyjna. Wydana została po raz pierwszy w 1988, a w Polsce w 1993. Niezwykła powieść profesora semiologii. Eco napisał następną po "Imieniu Róży" wspaniałą powieść, w której przeplatają się wątki z przeszłości i teraźniejszości. Templariusze, Różokrzyżowcy, tajemnicze sekty - śledztwo prowadzone przez miłośników historii, szalona podróż po Ameryce Południowej - w tej książce jest wszystko! Wspaniała przygoda.


„Baudolino” Powieść z 2000r. Na polskich półkach ukazała się w 2001r. Baudolino czternastoletni chłopski syn, przyprowadza pod rodzicielski dach zabłąkanego wśród mgieł i moczarów rycerza. Nieznajomym gościem okaże się Fryderyk Barbrarossa. Chłopak zdobywa sympatię cesarza, ten zaś zabierze go ze sobą w świat i pokocha jak syna. Baudolino lubi opowiadać i zmyślać, przy czym jakimś cudem wszystko, co wymyślił staje się rzeczywistością.


Umberto Eco pisze też eseje. Oto kilka z nich: Pejzaż semiotyczny (1972) Dzieło otwarte (1973) O bibliotece (1990) Zapiski na pudełku od zapałek (1993) Gnomy z planety Gnu (1994) Diariusz najmniejszy (1995) Nieobecna struktura (1996) Sztuka i piękno w średniowieczu (1997) Czytanie świata (1999) Rozmowy o końcu czasów (2000) W poszukiwaniu języka uniwersalnego (2002) O literaturze (2003) Filozofia frywolna (2004) Andrzej - małpa czy zwierze? (2005) Jak napisać pracę dyplomową. Poradnik dla humanistów (2007) Szaleństwo katalogowania (2009) Wymyślanie wrogów (2011)

Umberto Eco  

umberto eco2

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you