Page 86

WOKÓŁ DOMU oświetlenie

oszczędne źródła światła

fot. Praktiker

7

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze oświetlenia należy rozważyć nie tylko koszty instalacji ale także energochłonność całego układu.

Lampy solarne

7 8 OŚWIETLENIE OSZCZĘDZAJĄCE PRĄD: Bezprzewodowe lampki ładowane energią słoneczną (ładują się w dzień i włączają automatycznie wraz z zapadnięciem zmierzchu) oraz świetlówki (zdjęcie poniżej)

fot. Gervida

fot. Praktiker

fot. Philips Lighting

8

Są najtańsze w utrzymaniu, nie stanowią jednak alternatywy dla tradycyjnych źródeł światła, nie da się przy nich czytać czy oświetlać nimi zieleni. Światło takie można określić jako żarzenie, rozprasza mrok lub wyznacza kierunek ścieżki, nie oświetlając samej powierzchni ruchu. Lampy solarne posiadają niewielkie ogniwo fotowoltaiczne, przetwarzające promieniowane słoneczne na energię elektryczną. Jej ilość wystarcza na 6-8 godzin delikatnej poświaty po zapadnięciu zmroku. KOSZT! lampy ogrodowe solarne 30-150 zł

Świetlówki kompaktowe

fot. Osram

Tradycyjne żarówki przetwarzają na światło jedynie 5% energii elektrycznej, pozostała część jest przetwarzana na ciepło, co w przypadku oświetlenia zewnętrznego jest ewidentną stra-

9 DIODAMI LED można oświetlić nawet podjazd. Prezentowane zdjęcie pochodzi z „Domu bez żarówki", całkowicie – wewnatrz i na zewnątrz oświetlonego światłem emitowanym przez diody LED. Wybudowany on został w Piasecznie k. Warszawy i jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych technologią LED (więcej na www.klusdesign.pl)

9

84

fot. Klus Design

fot. Deck-Dry

9

tą. Świetlówki kompaktowe nazywane żarówkami energooszczędnymi zużywają co prawda pięciokrotnie mniej energii elektrycznej, ale ich sprawność zdecydowanie spada przy częstym włączaniu, a jasność świecenia jest uzależniona od temperatury otoczenia. Są, podobnie jak zwykłe żarówki, wrażliwe na wstrząsy. Z powodu zawartości rtęci muszą być utylizowane w specjalistycznych punktach (nie wolno ich wyrzucać). Żarówki halogenowe silnie się nagrzewają, wymagają specjalistycznych, stosunkowo drogich opraw i transformatorów.

Diody LED Nowością na rynku są lampy wykorzystujące technologię LED. Energooszczędne diody o niewielkich rozmiarach pozwalają na pełną dowolność w projektowaniu opraw. Pracują przy niskim napięciu, co zwiększa ich bezpieczeństwo. Są odporne na wstrząsy, niewrażliwe na częste włączanie, a ich żywotność wynosi 50-100 tys. godzin, czyli ok. 6 lat ciągłego świecenia. Diody RGB pozwalają na uzyskanie wielu kolorów światła bez konieczności stosowania filtrów. Chociaż standardowe lampy LED są zasilane 12 V lub 24 V, to w ofercie rynkowej znajdują się żarówki diodowe z gwintem umożliwiającym zastosowanie w istniejącej instalacji na 230 V. Decydując się na zakup oświetlenia, pamiętajmy, że zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w ciągu najbliższych lat energooszczędne źródła światła nowej generacji (np. diody LED) zastąpią stosowane obecnie tradycyjne żarówki i halogeny starego typu.

Na specjalne okazje Dodatkowe możliwości iluminacji ogrodu otwierają się podczas organizacji przyjęcia w ogrodzie. Mamy do dyspozycji wstęgi świetlne lub lampki oplatające konary, lampki naftowe, lampiony rozwieszone wśród gałęzi, wreszcie świece w osłonach zabezpieczających przed zdmuchnięciem płomienia czy zaprószeniem ognia. Wtedy też dopuszczalne jest użycie wszystkich kolorów, a nawet pulsujących świateł.

WŁASNY DOM 10/2010

081-085_oswietlenie2.indd 84

19.11.2010 15:57:09

Własny Dom 12/2010  
Własny Dom 12/2010  

Własny Dom - miesięcznik dla budujących sie. Wydanie 12/2010

Advertisement