Page 82

FOCUS

oszczędzanie energii

Energooszczędne zachowania Liczba urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym rośnie. Warto więc wypracować nowe, ekologiczne nawyki. Zmiana przyzwyczajeń korzystania z urzadzeń zasilanych prądem przynosi codzienne oszczędności. Wydają się mało znaczące, ale z czasem staną się zauważalne.

KORZYSTANIE Z KOMPUTERÓW I SPRZĘTU AUDIO-WIDEO ◗ wyłączajmy funkcję czuwania (stand-by) sprzętu komputerowego i audio-wideo, jeśli z niego dłużej nie korzystamy – ułatwią to listwy przełącznikowe, ale faks, sekretarka, telefon stacjonarny, czujniki, alarm – muszą pozostać włączone, ◗ nie zostawiajmy ładowarek stale podłączonych do kontaktu, bo pobierają prąd nawet puste (podobnie jak transformatory urządzeń niskonapięciowych).

◗ gotując, wyłączajmy płytę grzewczą i piekarnik 5-10 minut wcześniej, niż zaleca przepis – temperaturę utrzyma tzw. ciepło resztkowe urządzeń, ◗ gotujmy w gładkich garnkach pod przykryciem i w małej ilości wody – zmniejszy to zużycie energii o 30%, ◗ używajmy szybkowaru do potraw wymagających długiej obróbki – to 40% oszczędności energii w stosunku do płyty grzewczej, ◗ regularnie czyśćmy i wymieniajmy filtry powietrza w urządzeniach.

fot. Spark

◗ jeśli mamy tańszą, tzw. II taryfę, starajmy się większość czynności z użyciem AGD wykonywać podczas jej trwania (w godzinach 13.00-15.00 i 22.00-6.00), ◗ włączajmy pralkę i zmywarkę tylko z pełnym wsadem, stosując programy dostosowane do stopnia zabrudzenia – przy okazji zaoszczędzimy też wodę, ◗ jak najrzadziej stosujmy programy wstępne i z najwyższą temperaturą, ◗ używajmy suszarki do bielizny tylko wyjątkowo (niepogoda, kilka kolejnych prań) – lepiej zainwestować w ogrzewaną i wentylowaną pralnię z suszarnią, ◗ ustawmy lodówkę w chłodnym, przewiewnym miejscu, odpowiednio wypełnioną, i nigdy nie wkładajmy do niej ciepłych produktów! ◗ stosujmy elektryczną płyte grzewczą (zasilaną 380 V) tylko wtedy, gdy nie mamy taniego gazu ziemnego,

fot. Electrolux

KORZYSTANIE ZE SPRZĘTU AGD

KORZYSTANIE Z OŚWIETLENIA ◗ wyłączajmy światło w nieużywanych pomieszczeniach, chyba, że wychodzimy na krótko – wtedy pobór prądu na ponowny ich „rozruch” jest równy zaoszczędzonemu, ◗ czyśćmy oprawy – brudne zmniejszają skuteczność świetlną o 20-50%, ◗ włączajmy słabsze światło punktowe do pracy i odpoczynku, ogólne pozostawiając np. do sprzątania, ale lepiej jedną mocną żarówkę, niż kilka słabych.

• szukajmy urządzeń „na miarę”, dostosowanych wielkością do naszych potrzeb, • kupujmy najnowsze modele uznanych marek (mimo ich wysokich cen) – są najbardziej zaawansowane technicznie, energooszczędne, zwykle z 5-10-letnią gwarancją i pełnym serwisem, • wybierajmy urządzenia w najwyższych klasach efektywności energetycznej od A do A++ (najbardziej energochłonne mają klasę G) – sprawdzajmy etykiety energetyczne, • sprzęt o dużej mocy rozgrzeje się szybciej, co zwiększy jego efektywność przy mniejszym zużyciu prądu,

80

• funkcja opóźnionego startu (do 19 godzin), którą mają nowoczesne pralki, zmywarki czy kuchenki, pozwoli zaprogramować ich pracę na czas II taryfy, • zastosowanie automatyki pogodowej (reagującej na warunki atmosferyczne panujące za oknem) pomoże regulować pracę kotła i grzejników, • czujniki zmierzchu i ruchu włączą oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu, gdy będzie ono potrzebne, a dodatkowe sterowniki czasowe wyłączą zbędną iluminację, np. po północy, • ścieżki w ogrodzie – możemy oświetlić lampami zasilanymi bateriami słonecznymi.

fot. Philips Lighting

Jakie urządzenia warto wybrać

WŁASNY DOM 12/2010

077-080_focus_oszczędzanie energii.indd 80

19.11.2010 13:45:11

Własny Dom 12/2010  

Własny Dom - miesięcznik dla budujących sie. Wydanie 12/2010

Własny Dom 12/2010  

Własny Dom - miesięcznik dla budujących sie. Wydanie 12/2010

Advertisement