Page 81

fot. Velux

oszczędzanie energii

19%

OŚWIETLENIE

ok. całk zuży owiteg cia p o kształty i barwę światłaa rądu

– oszczędzają do 80% % energii. ◗ REFLEKTORY HALOGENOWE dają czyste, mocne światło – zimne lub ciepłe. Pracują z niskim napięciem 12 V, (co zachęca do instalowania lamp w zbyt dużych ilościach). Ich transformatory montowane są na stałe (nie można ich wyłączać) – oszczędności w stosunku do oświetlenia żarowego wynoszą ok. 30%. ◗ DIODY ELEKTROLUMINESCENCYJNE LED są najnowszą alternatywą dla halogenów i CFL. Są bardzo wydajne – dają kilkakrotnie więcej światła niż żarówka pobierająca tę samą ilość energii. Odporne na zniszczenie i zmiany temperatury, nie nagrzewają się i świecą ok. 100 tys. godzin. Mogą być zebrane w „żarówki”, listwy świetlne lub pojedyncze, dowolnie rozstawione punkty (zasilane niskim lub sieciowym napięciem).

fot. Osram

◗ KOMPAKTOWE LAMPY FLUOROSCENCYJNE CFL – nazywane świetlówkami kompaktowymi lub żarówkami energooszczędnymi – zużywają 5 razy mniej prądu niż tradycyjne (te o mocy 11 i 20 W zastępują zwykłe żarówki 60 i 100 W). Są też od nich 10-15 razy trwalsze. Mają różne

Użycie ści do ogrzewania jest opłacalne w bardzo dobrze zaizolowanym domu, w którym zamontowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Nie ma wówczas ucieczki ogrzanego powietrza przez wentylację grawitacyjną. Najbardziej efektywne są piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem (wentylatorami). Gromadzą ciepło podczas II taryfy i oddają je w zaprogramowanym czasie. W łazience i kuchni można też zastosować podłogowe maty grzewcze lub niewielkie piecyki szybko podnoszące temperaturę w pomieszczeniu.

KOMPUTERY SPRZĘT AUDIO-WIDEO Komputery mają funkcję oszczędzania energii, ok. całk ale trzeba ją uaktywnić, zuży owiteg cia p o przy czym nowoczesne rądu laptopy pracują efektywniej niż komputery stacjonarne. Wielofunkcyjne drukarki laserowe mogą zużywać 80% energii więcej niż atramentowe! Monitory i telewizory LCD są bardziej energooszczędne niż zwykłe i plazmowe, ale pamiętajmy, że im większy ekran, tym potrzebuje więcej prądu.

15%

fot. Sony

zuż w za ycie prą d le źród żności u o ła ci epła d elektryczno-

OGRZEWANIE

FOCUS

Wykorzystaj lepiej światło dzienne! Możemy lepiej wykorzystać darmowe światło naturalne, np. montując odpowiedniej wielkości okna w białych ramach, pamiętając o ich częstym myciu oraz nie przysłanianiu kwiatami i ciemnymi firankami. Tam, gdzie to możliwe, zastosujmy świetliki dachowe lub rurowe – osiągniemy zdumiewające efekty we wnętrzach! Zaprojektowanie jasnych ścian i podłóg, powieszenie dużych luster, wstawienie oszklonych drzwi – pomoże w rozprowadzaniu światła w pomieszczeniach. Podobny efekt dadzą meble na wysoki połysk i z jasnymi obiciami. Lepiej też przeznaczać noce na sen zamiast na pracę!

Sam możesz produkować prąd Inwestycja we własną elektrownię np. wiatrową jest opłacalna w regionie o średniej rocznej prędkości wiatru powyżej 2,5 m/s. Przydomowe elektrownie wiatrowe opierają się na turbinach (pionowych lub poziomych) przenoszących, dzięki systemowi przekładni, energię obrotów łopat i wirnika do generatora, który zamienia ją na prąd. Producenci oferują elektrownie: • mikro – ich moc nie przekracza 0,1 kW i wystarcza do ładowania akumulatorów zasilających małe pomieszczenia, np. garaż, • małe – o mocy 0,1-50 kW, są odpowiednie do zasilania niewielkich domów, • duże – z mocą ponad 100 kW, całkowicie zaspokajają potrzeby energetyczne domu, pozwalają też na sprzedaż nadwyżek prądu.

12/2010 WŁASNY DOM

077-080_focus_oszczędzanie energii.indd 79

79

19.11.2010 13:44:59

Własny Dom 12/2010  

Własny Dom - miesięcznik dla budujących sie. Wydanie 12/2010

Własny Dom 12/2010  

Własny Dom - miesięcznik dla budujących sie. Wydanie 12/2010

Advertisement