Page 16

TEMAT MIESIĄCA | DOM NOWOCZESNY

WENTYLACJA I OGRZEWANIE

Wentylacja mechaniczna: sterujemy powietrzem ponad dachem), lub wewnątrz budynku (zamiast kratki wentylacyjnej w wywiewnym otworze prowadzącym do kanału wentylacyjnego). Pracujący wentylator, wyrzucając zużyte powietrze z wnętrza domu, sprawia, że tworzy się w nim lekkie podciśnienie, które grawitacyjnie zasysa z zewnątrz świeże powietrze. W systemie nawiewno-wywiewnym wymuszony jest nie tylko wywiew zużytego powietrza, ale także nawiew świeżego. Powietrze z zewnątrz jest mechanicznie zasysane w tzw. czerpni, zaopatrzonej w odpowiednie filtry, z której rozprowadzane jest jednym przewodem do wszystkich pomieszczeń budynku. Powietrze zużyte odprowadzane jest osobnym przewodem i przez tzw. wyrzutnię usuwane na zewnątrz. Za sprawne działanie systemu odpowiedzialna jest tzw. jednostka centralna: zestaw dwóch wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego), zaopatrzony w filtry i odpowiednie mechanizmy sterujące. O ile urządzenia wentylacji wywiewnej można łatwo wprowadzić do istniejącej instalacji grawitacyjnej, o tyle system nawiewno-wywiewny wymaga zaprojektowania przez uprawnionego specjalistę (który dobierze wszystkie parametry urządzeń w zależności od liczby mieszkańców, kubatury pomieszczeń i sposobu ich użytkowania) oraz zamontowania w trakcie budowy domu.

fot. Zehnder

fot. Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Wentylacja mechaniczna zwana jest także wymuszoną, ponieważ obieg powietrza zależy od pracy zasilanego energią elektryczną wentylatora. Dzięki temu w domach wyposażonych w takie rozwiązanie możemy sterować obiegiem (wymianą) powietrza, co jest bardzo ważne przy współczesnych superszczelnych oknach. Najprostszy system wentylacji wymuszonej to wentylacja wywiewna. Wentylator wyciągowy montuje się w miejscu, gdzie w tradycyjnym systemie grawitacyjnym zużyte powietrze wydobywa się z wnętrza budynku (najczęściej zamiast wywietrznika na szczycie kanału wentylacyjnego,

ANEMOSTAT WYWIEWNY na ogół znajduje się w łazience lub kuchni, to przez te pomieszczenia usuwa się powietrze z wnętrza domu

OZDOBNA KRATKA przewodu wentylacyjnego. Dziś możemy nawet ten element bez trudu dopasować do aranżacji wnętrz

Kanały wentylacyjne prowadzi się bowiem najczęściej w stropie i w ścianach. Czerpnia powinna być usytuowana z dala od źródeł emisji dymów, spalin itp., dlatego nie są godne polecenia spotykane w ofertach firm kompaktowe zespoły czerpni i wyrzutni, które pozwalają wprawdzie zaoszczędzić miejsce, ale stwarzają niebezpieczeństwo powtórnego wprowadzenia do wnętrza zużytego powietrza. To rozwiązania niezgodne z przepisami.

DLACZEGO WRACA SIĘ DO WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ? Coraz szczelniejsze domy wymagają coraz sprawniejszej wentylacji. Wszystkie poradniki zalecają montaż wentylacji mechanicznej, tymczasem jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce, Lumina House pod Wrocławiem, oparty jest na wentylacji grawitacyjnej. Jego autorzy twierdzą, że systemy mechaniczne są zbyt energochłonne i niepotrzebnie obciążają środowisko, podczas gdy dobrze zaprojektowany budynek może być naturalnie chłodzony latem i przewietrzany przez cały rok. Pomagają w tym okna dachowe, wzmacniające tzw. ciąg kominowy: gdy je otworzymy ciepłe powietrze szybciej unosi się do góry, zasysając do wnętrza zimne z zewnątrz. Z kolei dobre przewietrzenie poddasza zapewnia rozmieszczenie okien po dwóch stronach dachu, na przestrzał. Trzeba przy tym pamiętać, że okna dachowe mogą służyć także do regulacji temperatury. Te od południa dogrzeją dom zimą, powinny być zaś chronione przed nadmiarem słońca latem.

REKLAMA

po doś nad 2 wia 0 la dcz t eni a

14

WŁASNY DOM 12/2010

004-037_TM.indd 14

22.11.2010 12:13:59

Własny Dom 12/2010  
Własny Dom 12/2010  

Własny Dom - miesięcznik dla budujących sie. Wydanie 12/2010

Advertisement