Page 109

nowoczesny dom ARCHITEKTURA

Architekt musi dokładnie poznać przyzwyczajenia rodziny i ocenić, co jest dla niej naprawdę ważne – przestrzeń wspólna, a więc salon, duża kuchnia z jadalnią, wygodny gabinet do pracy czy luksusowy pokój kąpielowy? Nie ma uniwersalnej zasady, czy lepsze są otwarte wnętrza czy wyraźne podziały. Zależy to od bardzo indywidualnych odczuć, ilości i trybu życia mieszkańców domu. Współczesne rozwiązania technologiczne dają nam możliwość korzystania z zalet jednego i drugiego układu. Najlepiej, jeśli dom jest zaprojektowany tak, że czasami robi wrażenie jednej przestrzeni, ale w razie potrzeby jego część można przysłonić i podzielić wnętrze na mniejsze pomieszczenia. Moim zdaniem ważną cechą nowoczesnego domu powinna być właśnie możliwość jego przekształceń i aranżacji w zależności od potrzeb. Raz mamy otwartą przestrzeń na wigilijne spotkanie rodziny i przyjaciół, innym razem mniejsze, kameralne wnętrze dla domowników, gdy są sami. Czasami konieczność wprowadzenia zmian w układzie funkcjonalnym związana jest np. ze zmianą sytuacji rodzinnej, np. wraz z pojawieniem się dzieci w młodym małżeństwie. Często zdarza się też, że dom wybudowany dla rodziny z dziećmi, po paru latach, kiedy dzieci są już dorosłe i chcą się usamodzielnić, okazuje się za duży i niewygodny dla dwójki starszych ludzi. Jeśli jest szansa na wydzielenie całkowicie niezależnego mieszkania, taki dom ma szanse stać się wygodnym dla kolejnych pokoleń.

WYKOŃCZENIE Czy nowoczesny dom musi być domem minimalistycznym? Jakie materiały wykończeniowe warto wykorzystać? ◗ J.W. Nowoczesne domy często są minimalistyczne, bo taka jest aktualna tendencja, chociaż nie jest jedyna. Tu znowu dużo zależy od kontekstu, otoczenia, sąsiedztwa. Na ogół domy o minimalistycznych, bardziej rygorystycznie potraktowanych materiałach wykończeniowych lepiej współgrają z sąsiednimi i z przyrodą. Dzisiaj zaznaczają się dwa wyraźne nurty w zastosowaniu materiałów wykończeniowych. Jeden używa tych nowoczesnych, jak beton architektoniczny, szkło w najróżniejszych, często przetworzonych

formach, metal, różne okładziny z kompozytów syntetycznych. Drugi nurt to zastosowanie materiałów naturalnych, chociaż często w niekonwencjonalny sposób: użycie drewna, kamienia, łupka, cegły i ceramiki.

EKOLOGIA I ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ Dlaczego nowoczesny dom powinien być energooszczędny i ekologiczny? ◗ J.W. Ekologiczny i energooszczędny powinien być dzisiaj każdy dom, bez względu na jego formę – zarówno ten tradycyjny, jak i nowoczesny. Coraz większe problemy z pozyskiwaniem energii i zanieczyszczenie środowiska nakładają na nas wszystkich obowiązek stosowania technologii, które dają oszczędności zarówno w indywidualnym wymiarze – dla właściciela domu, jak i w wymiarze ogólnym – w sensie ochrony całego środowiska. Szczególnie w nowoczesnych domach powinno się stosować współczesne technologie, które powodują zmniejszenie energochłonności i wykorzystanie walorów związanych z ciepłem ze słońca czy ziemi.

INSTALACJE I WYPOSAŻENIE W co warto wyposażyć dom nowoczesny? W jakie nowoczesne technologie warto zainwestować? ◗ J.W. Wybór wyposażenia zależy przede wszystkim od mieszkańców domu. Niektórzy, zafascynowani aktualnymi możliwościami, fundują sobie wszystkie systemy, jakie można zmieścić w domu – poczynając od skomplikowanych systemów regulujących ogrzewanie, podgrzewanie wody, wentylację mechaniczną i klimatyzację, poprzez systemy bezpieczeństwa, kontroli dostępu, monitoringu, kina domowego i nagłośnienia wszystkich pomieszczeń, do automatycznego zaciemniania okien, centralnego odkurzania, podlewania ogrodu, zapasowego zasilania. Możliwości wydają się niemal nieograniczne. Nie sądzę jednak, żeby wszystkie były

równoważne i niezbędne. Niektórzy wolą, żeby nowoczesny dom nie do końca był taką „maszyną do mieszkania” i żeby to właściciel decydował, co ma ochotę otworzyć albo przesłonić… I oczywiście zawsze pozostaje pytanie, jak taki dom będzie funkcjonował, jeśli nagle zabraknie prądu, a wszystkie urządzenia są zasilane energią elektryczną... Moim zdaniem, warto przede wszystkim zainwestować w te podstawowe instalacje i urządzenia poprawiające komfort mieszkania, a więc głównie związane z ciepłem, podgrzewaniem wody i sprawną wentylacją.

OTOCZENIE Jak wpisać dom nowoczesny w otoczenie – istniejącą wokoło zabudowę i przyrodę? Jak powinien wyglądać ogród wokół takiego domu? ◗ J.W. Nie ma tu prostych, uniwersalnych zasad i przepisów. Każdy przypadek jest odmienny, każda zastana sytuacja może być różnie potraktowana przez różnych projektantów. Nowoczesny dom niezbyt dobrze wpisuje się w tradycyjne sąsiedztwo: współczesna bryła w zestawieniu z dworkowymi kolumnami u sąsiadów może wyglądać śmiesznie. Należy więc z dużym wyczuciem zestawiać ze sobą takie budynki albo tak projektować otoczenie, zieleń, żeby takie sąsiedztwo było akceptowalne. Natomiast prawie zawsze współczesna, nawet awangardowa bryła świetnie wpisuje się w przyrodę – liczne przykłady skandynawskiej czy alpejskiej architektury są tego dowodem. Niełatwo określić charakter ogrodu, jaki powinien otaczać nowoczesny dom. Na pewno powinien być specjalnie zaprojektowany i podkreślać jego walory – otwierać widoki z dużych okien, uzupełniać bryłę domu, tworzyć przestrzeń pomiędzy wnętrzem i ogrodem, np. poprzez zacienione tarasy, przesłony.

5 PROJEKTÓW domów nowoczesnych z różnych pracowni 12/2010 WŁASNY DOM

000-0040_gp_nowoczesny.indd 107

107

22-11-10 13:24:32

Własny Dom 12/2010  
Własny Dom 12/2010  

Własny Dom - miesięcznik dla budujących sie. Wydanie 12/2010

Advertisement