Świat Rezydencji Wnętrz Ogrodów nr 1-2/2022

Page 1

Nr 1-2 (94)

styczeń-luty 2022

Zimowy ogród

Cena: 10,90 zł (w tym 8% VAT) Index 219487 ISSN 1897–3108

Luksusowe kuchnie

trendy 2022

Styl gdański czy rosyjska awangarda?


9934 ®

Registered trademark of a company of the Melitta Group

Melit t®a T O a i c i t L at ®

Tylko 20 cm szerokości, dwie kawy mleczne lub czarne jednocześnie – nowa LaTTicia® OT to Twoja nowa, domowa baristka! Przygotujesz z nią najpopularniejsze kawy jak espresso, cappuccino lub latte macchiato (również w trybie dwóch filiżanek) i to za dotknięciem jednego przycisku!

www.melitta.pl


LATTICIA® OT Mały ekspres, wielkie możliwości Z nowym systemem podwójnego spieniania mleka – przygotuj cappuccino lub latte macchiato z puszystą, mleczną pianką za jednym dotknięciem przycisku (również w trybie dwóch filiżanek)! Warto dodać, że kawy przygotowane są zgodnie z oryginalnym włoskim przepisem a w trybie dwóch filiżanek kawa mielona jest dwa razy, dzięki czemu za każdym razem otrzymujesz perfekcyjną kawę.

PowiĘkszony pojemnik na wodĘ (1,5 l) i na ziarna kawy (250 g) Jeszcze więcej przyjemności z picia kawy, dzięki większej pojemności pojemnika na wodę oraz na ziarna kawy – przygotuj wiele kawowych specjałów, z mlekiem lub bez, również w trybie dwóch kaw czarnych lub mlecznych jednocześnie, bez konieczności częstego dolewania wody i dosypywania ziaren! Dużym udogodnieniem jest również regulowana wysokość dozownika, dzięki czemu możesz korzystać również z wysokich szklanek do latte macchiato.

GWarANCJA PRZYJEMNOśCI – DLA CIEBIE I TWOICH BLISKICH LATTICIA® OT to bardzo smukła i przyjemna dla oka maszyna, intuicyjna w obsłudze, łatwa w utrzymaniu czystości – dokładnie taka, jaki powinien być w pełni automatyczny ekspres do kawy. Wyposażona jest również w niezwykle cichy jak szept młynek, dzięki czemu przygotowanie kawy nawet wczesnym porankiem nie jest uciążliwym hałasem. Po każdej kawie mlecznej możesz przeprowadzić szybkie czyszczenie układu mleka, dla zachowania najwyższej higieny i niezakłóconego smaku kawy (wystarczy wciśnięcie jednego przycisku a ekspres sam zrobi resztę).

PRZEKONAJ SIĘ JAK CUDOWNIE JEST MIEĆ LATTICIĘ W DOMU! www.melitta.pl


W

itajcie w nowym roku. Cieszę się, że snując kolejne plany, wciąż jesteście z nami. W czasach, kiedy zewsząd słyszymy o nieuchronnych zmianach, poczucie stałości też jest pożądaną wartością. Oczywiście, wszelkie odkrycia – choćby te w branży wnętrzarskiej – obserwujemy z dużym zaciekawieniem. Nowe technologie, materiały, kolory pobudzają wyobraźnię. Warto je śledzić i wybierać dla siebie to, co najlepsze. Ale czy trzeba ślepo gonić za modą, za wszelką zmianą, za każdym trendem? Przeglądając projekty wnętrz, które prezentujemy w tym numerze, widzę ogromną kreatywność architektów, ale też silne inspiracje przeszłością. Twórcze natchnienie może przynieść historia budynku, miasta czy sztuki – każda poddana zostaje indywidualnej interpretacji projektanta i po mistrzowsku dopasowuje się do potrzeb współczesnego odbiorcy. Zupełnie jak klasyka, po którą proponujemy sięgnąć podczas urządzania salonów kąpielowych. Jak wiele ma odsłon i jak świetnie wpisuje się w aktualne potrzeby, przekonacie się, sięgając po artykuł Katarzyny Zacharewicz‑Łukaszuk. Autorka udowadnia, że pewne cechy, jak wysoka jakość, harmonia i elegancja nie poddają się próbie czasu i zawirowaniom modowym. Za to od wieków bezkompromisowo wpisują się w przestrzeń i cieszą najbardziej wymagających użytkowników. Życzę Państwu zatem wytrwałości w poszukiwaniu wewnętrznej harmonii i własnego stylu. Inspirujących odkryć oraz mądrości w podążaniu za zmianą. Anna Lewczuk

2

Świat Rezydencji 1-2/2022

Spis treści

p ro je k t z re kome ndac ją

Tak rodzi się wolność

w dużym Formacie

Kurtyna w górę Najlepszym narzędziem projektowania jest pustka. To z niej rodzą się wolność i forma – twierdzi Jan Sikora, autor niezwykłych wnętrz gdańskiego apartamentu. Marzył, by tworząc kolejny projekt poczuć się jak dyrygent, pod którego batutą wybrzmiewa nowa, zaskakująca kompozycja.

Gdyński apartament jest jak misternie zbudowana scena dla epizodów codzienności. Zatopione w luksusie wnętrza projektu Joanny Safranow przywodzą na myśl wzburzony ocean i rafę koralową. Autorskie meble przypominają oszlifowane diamenty.

TeksT: AnnA Lewczuk projekT: arch. jan sikora, sikora WnęTrza archiTekTura, WWW.sikoraWneTrza.com FoT. Tom kurek, WWW.TomkurekThephoTographer.com 28

28

Świat reZydencji 1-2/2022

TeksT: JuLiA BorowskA ProJekT: JoAnnA sAfrAnow, Biuro ProJekTowe sAfrAnow, www.sAfrAnow.PL zdjęcia: kaTarzYna seliga‑WróBleWska i marcin WróBleWski, sTudio FoTomohiTo, WWW.gallerY.FoTomohiTo.eu 29

Z rekomendacją �������������������������������������� 10 Przedstawiamy najgorętsze trendy kolorystyczne tego sezonu. Wśród nich jest czerwień i Veri Peri – Kolor Roku 2022. Ciepły odcień błękitu przełamany odrobiną czerwieni i fioletu to symbol zmian, dodający odwagi i otwartości.

Dobre pomysły ���������������������������������������� 14 Szmer wody, nastrojowe światło, piękne wyposażenie w duchu wellness – to recepta na stres i nadmiar obowiązków.

Godne polecenia ������������������������������������ 18 POROZMAWIAJMY O SZTUCE

Gen kolekcjonowania ���������������������������� 20 Kupujemy dzieła sztuki do aranżacji wnętrz, czasami na prezent, a jeszcze częściej jako inwestycję czy lokatę kapitału. To są pojedyncze zakupy. Co jednak powoduje, że stajemy się kolekcjonerami?

Czytelnia ���������������������������������������������������� 22 GALERIE ŚWIATA

Galerie Rzymu ������������������������������������������ 24

60

61

Kolejny album wydawnictwa ARKADY z serii ARCYDZIEŁA MALARSTWA różni się od pozostałych: zamiast wnikliwego przedstawienia jednego muzeum pokazuje w układzie chronologicznym zbiory aż dziewięciu rzymskich galerii – państwowych, miejskich i prywatnych. Zaprezentowany przekrój malarstwa od starożytności po czasy najnowsze jest absolutnie wyjątkowy. Obejrzenie wszystkich zawartych w nim obiektów w naturze wymagałoby wielkiego nakładu czasu i wysiłku!

inspirowanych barwami natury. W cenie są rzemiosło, jakość i złote dodatki.

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ

W dużym formacie

Tak rodzi się wolność ���������������������������� 28

Kurtyna w górę ���������������������������������������� 60

WYSZUKIWARKA

Wznosimy toast! �������������������������������������� 54 Karnawał sprzyja wznoszeniu toastów. Jak i w czym to robić, by móc w pełni docenić walory szlachetnych trunków? Znajomość alkoholowego savoir vivre pozwoli Ci zabłysnąć w towarzystwie.

Najlepszym narzędziem projektowania jest pustka. To z niej rodzą się wolność i forma – twierdzi Jan Sikora, autor niezwykłych wnętrz gdańskiego apartamentu. Marzył, by tworząc kolejny projekt poczuć się jak dyrygent, pod którego batutą wybrzmiewa nowa, zaskakująca kompozycja.

Gdyński apartament jest jak misternie zbudowana scena dla epizodów codzienności. Zatopione w luksusie wnętrza projektu Joanny Safranow przywodzą na myśl wzburzony ocean i rafę koralową. Autorskie meble przypominają oszlifowane diamenty.

SPOSÓB NA...

Sięgnij po klasykę! ���������������������������������� 72

Kuchnie z klasą – trendy 2022 ������������ 44

Elegancja, harmonia, spokój, szlachetne materiały i wysoka jakość – dzięki tym cechom styl klasyczny nie poddaje się próbie czasu. Stwórz salon kąpielowy, którego wystrój oprze się chwilowym trendom.

Już dawno nie było tak dużych zmian w projektowaniu kuchni. Nadeszła era kolorów ciemnych oraz

44

sposób na...

60

MODNE ROZWIĄZANIA

54

w ys z u ki wa rk a

modne rozwiązania

72

Wznosimy toast!

Kuchnie z klasą trendy 2022

Karnawał sprzyja wznoszeniu toastów. Jak i w czym to robić, by móc w pełni docenić walory szlachetnych trunków? Znajomość alkoholowego savoir‑vivre pozwoli Ci zabłysnąć w towarzystwie. Właściwie dobrany do rodzaju alkoholu kieliszek odpowiednio go wyeksponuje i umożliwi pełną degustację smaku i aromatu. Niektóre naczynia zdobią bar i cieszą oczy, nawet gdy są puste. zeBrała: kaTarzYna zachareWicz‑łukaszuk

Już dawno nie było aż tak dużych zmian w projektowaniu kuchni. Teraz nadeszła era kolorów ciemnych oraz inspirowanych barwami natury. W cenie są rzemiosło, jakość i złote dodatki.

Sięgnij po klaSykę!

małgorzaTa nieTupska

6

44

Świat reZydencji 1-2/2022

54

Fot. Kosta Boda Świat reZydencji 1-2/2022

72

Świat reZydencji 1-2/2022


z w i z y tą

roSyjSka awangarda

od projektu do realizacji

To zabytkowa rezydencja z lat 60. XX wieku. Położona jest na Mont‑Royal – najwyższym szczycie w Montrealu. Mieszkająca tutaj rodzina ma do dyspozycji 26 pokojów.

montreal u stóp

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać suprematyzmu – kierunku sztuki abstrakcyjnej z początku XX wieku, zobaczcie, jak nadal może być inspirujący. Ten moskiewski apartament to przykład rosyjskiej awangardy w luksusowym wydaniu. TeksT: małgorzaTa nieTupska projekT: maxim kashin, maxim kashin archiTecTs, WWW.maximkashin.com zdjęcia: dmiTrY cheBanenko

TeksT: małgorzaTa nieTupska projekT: mu archiTecTure (zespół: charles côTé, jean‑séBasTien herr, alexandre arcens, magda Telenga, lou emier, caTherine auger) dekoraTorzY WnęTrz: jean‑François ménard, rachel gilmore zdjęcia: sTéphane groleau phoTographe

W rezydencji liczącej blisko 900 m² jest kilka salonów oraz kominków. Wszędzie jest dużo drewna, w tym na sufitach. 92

Świat reZydencji 1-2/2022

92

93

118

118

119

Świat reZydencji 1-2/2022

ARANŻACJE

ZIMOWY OGRÓD

NOTATKI Z PODRÓŻY

W szczytowej formie ���������������������������� 84

Nie tylko w bieli ������������������������������������� 108

Przeżyć Timkat – święto radości ���� 134

By stworzyć prywatną siłownię lub strefę wellness trzeba się odrobinę nagimnastykować, ale efekt jest warty wysiłku. Kreatywni projektanci udowadniają, że o kondycję fizyczną i zdrowie można dbać w domu na różne sposoby.

Zamiast zapadać w sen zimowy, początek roku lepiej spędzić w ogrodzie! Doglądanie zimnolubnych roślin, dokarmianie ptaków, odśnieżanie podjazdu czy lepienie bałwana – jest tu tyle do zrobienia. Zmarzlaki mogą przenieść się na ogrzewany taras lub zaszyć w piwniczce z kieliszkiem rozgrzewającego wina w dłoni.

Słowo Timkat w wolnym tłumaczeniu oznacza chrzest, a samo święto obchodzone jest 19 lub 20 stycznia i upamiętnia chrzest Chrystusa w Jordanie. Etiopscy wierni kościoła ortodoksyjnego skupiają się na modlitwie, odnowieniu chrztu, procesjach, święceniu wody, a co najważniejsze – na kilkudniowym świętowaniu.

OD PROJEKTU DO REALIZACJI

LABORATOROIUM DOBREJ MARKI

Montreal u stóp ������������������������������������ 118

Rok pod znakiem Dobrych Marek 140

Zabytkowa rezydencja z lat 60. XX wieku projektu MU Architecture położona jest na Mont Royal – najwyższym szczycie w Montrealu. Mieszkająca tutaj rodzina ma do dyspozycji 26 pokojów.

Za nami kolejny rok pod znakiem Dobrych Marek. Choć w 2021 nie mogliśmy wypełnić Waszych kalendarzy spotkaniami tak szczelnie jak dawniej, cieszymy się, że byliście z nami. Zapewniamy, że w 2022 Laboratorium Dobrej Marki powróci, a póki co dzielimy się wspomnieniami z ostatnich wydarzeń w 2021 roku: we Wrocławiu i w Łodzi.

Z WIZYTĄ

Rosyjska awangarda ������������������������������ 92 Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać suprematyzmu – kierunku sztuki abstrakcyjnej z początku XX wieku, zobaczcie, jak nadal może być inspirujący. Ten moskiewski apartament to przykład rosyjskiej awangardy w luksusowym wydaniu.

WZORNICTWO

Jesteśmy ciepłolubni ������������������������� 100 W sam raz na zimę, ale nie tylko. Kominki, piece i grzejniki mogą być dekoracją wnętrz cały rok. Niektóre wyposażone są w dodatkowe funkcje: świecą, dezynfekują, zastępują szafki i lustra.

a r a n ż ac j e – do m owa si ł ow ni a

SMAKI ŚWIATA

Smakowitości z Zielonej Wyspy ������ 128 Z jednej strony prosta, wiejska, wręcz przaśna, z drugiej – niesamowicie sycąca i smaczna. Taka jest właśnie kuchnia irlandzka. Choć nie zaskakuje wyszukanym smakiem, nigdy nas nie zawiedzie.

84

wzornictwo

w szczytowej formie

NOWOŚCI ������������������������������������������������ 150

100

108

zimowy oGród

jeSTeśmy ciepłolubni

nie tylko w bieli Zamiast zapadać w sen zimowy, początek roku lepiej spędzić w ogrodzie! Doglądanie zimnolubnych roślin, dokarmianie ptaków, odśnieżanie podjazdu czy lepienie bałwana – jest tu tyle do zrobienia. Zmarzlaki mogą przenieść się na ogrzewany taras lub zaszyć w piwniczce z kieliszkiem rozgrzewającego wina w dłoni. JuLiA BorowskA

Ciclotte to potomek Ciclo – XIX‑wiecznego roweru ze stałych zbiorów mediolańskiego Muzeum Wzornictwa. Typową podstawę zastępuje w nim szklane koło, a kierownicę uchwyty w kształcie rogów. Rower treningowy z ekranem dotykowym oferuje 12 poziomów oporu pedałowania. Firma Lamiflex Composites wprowadziła też na rynek model Ciclotte Marine, polecany do treningu na ekskluzywnych jachtach i przestrzeniach otwartych. Proj. Luca Schieppati Fot. l amiFlex composites

Snow Chalet jest cały w bieli! Budynek – a właściwie rzeźba lodowa – to ulokowany na wysokości 1816 m n�p�m� hotelik� Można go odwiedzać od 18 grudnia do 20 marca� Projekt: Hotel Lac Salin Spa & Mountain Resort w Livigno we Włoszech

gdzie cHcesz Bywają takie chwile, że trzeba szybko dogrzać np. łazienkę. Duet projektantów Ludovica+Roberto Palomba stworzyli dla marki Tubes przenośny grzejnik. Nie tylko jest elegancki i poręczny, ale też świeci jak dekoracyjna lampa.

Fot. hotel lac salin

Fot. tuBes/max zamBelli

84

100

Świat reZydencji 1-2/2022

108

Świat reZydencji 1-2/2022

7


Ogrody zimowe Aliplast

– odkryj ich urok

Polski klimat – choć ma wiele uroków – niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Ulewne deszcze, opady śniegu i minusowe temperatury skutecznie zniechęcają do odpoczywania na świeżym powietrzu w chłodnych miesiącach. Doskonałym rozwiązaniem, zapewniającym widoki na cały rok niezależnie od pogody, będzie ogród zimowy.

W

ogrodzie zimowym, niezależnie od pa‑ nujących na zewnątrz warunków pogo‑ dowych, możemy przez cały rok delektować się pięknem krajobrazu, który rozpościera się za szklanymi ścianami naszej oranżerii. To do‑ skonała propozycja na przedłużenie lata, a także idealne miejsce na odpoczynek i relaks. Zachęca do tego duża ilość naturalnego światła wpada‑ jącego do wnętrza przez szklany dach i ściany. Ogród zimowy to również jeden z atrakcyjniej‑ szych sposobów na zwiększenie przestrzeni użyt‑ kowej i podwyższenie standardu domu. Ogrody zimowe łączą doskonałe rozwiązania technologiczne z ponadczasową estetyką i funk‑ cjonalnością. W tym zakresie wszystkie oczeki‑ wania spełnią systemy aluminiowe dedykowane konstrukcjom ogrodów zimowych, oferowane przez firmę Aliplast. Systemy Aliplast cechuje do‑ skonała jakość, trwałość (aluminium) oraz niena‑ ganna estetyka. Materiały użyte do zbudowania ogrodu zimowego są lekkie i bardzo wytrzyma‑ łe, a do tego gwarantują stylowy efekt końcowy. Z myślą o konstruowaniu izolowanych termicz‑ nie zadaszeń ogrodów zimowych jedno- i dwu‑ spadowych, firma Aliplast poleca systemy Aliver 2000+. W przypadku konstrukcji o rozbudowa‑ nych kształtach Aliplast rekomenduje system Victorian Plus, w którym wielospadowy dach ogrodu często zdobiony jest charakterystyczny‑ mi ornamentami. System Victorian Plus poleca‑

ny jest też do ogrodów zimowych o charakterze wiktoriańskim. Zarówno system Aliver 2000+, jak i Victorian Plus są w pełni kompatybilne z innymi syste‑ mami Aliplast do wykonywania wypełnień ścian ogrodu zimowego (w tym przeszkleń nieotwie‑ ranych, drzwi podnoszono‑przesuwnych, uchyl‑ no‑przesuwnych, drzwi harmonijkowych i okien). Systemy oferowane przez firmę Aliplast spełniają również wymagania w zakresie izolacji termicz‑

nej profili, szczelności na wodę opadową i powie‑ trze oraz gwarantują właściwą wentylację przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń wentyla‑ cyjnych niezależnie od warunków pogodowych (np. nawietrzaki). W przypadku opadów śniegu, elementy konstrukcyjne zadaszenia, czyli alumi‑ niowe krokwie, przenoszą obciążenia pochodzą‑ ce z ciężaru własnego konstrukcji, ciężaru wypeł‑ nień (szkło) oraz obciążenia wiatrem i śniegiem. W zależności od potrzeb, profile krokwi można dodatkowo wzmacniać kształtownikami alumi‑ niowymi lub stalowymi. Systemy Aliplast to roz‑ wiązania bezpiecznie i funkcjonalne. Warto również podkreślić, że systemy te ofero‑ wane są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej: paleta RAL (Qualicoat 1518), kolory struktural‑ ne, kolory drewnopodobne Aliplast Wood Colo‑ ur Effect (Qualideco Pl‑0001), anoda (Qualanod 1808), bikolor.

www. aliplast.pl 8

Świat Rezydencji 1-2/2022Meteorolog Wilson Alwyn Bentley (1865 –1931 r.) nazwał kryształki śniegu „lodowymi kwiatami”. Kształt żyrandola Hudson Valley Dunkirk od Sweetpea&Willow przypomina jeden z nich. uusweetpeaandwillow.com

Jak wykute z lodu – krzesło Bullish firmy Shenzhen Arts Culture wystawione na 36. Międzynarodowej Wystawie Projektowania Mebli w Shenzhen (Chiny). Wystawa była częścią targów projektowych w Shanghai World Expo. uudesignshanghai.com

Figurka Anny, bohaterki animowanego filmu „Kraina Lodu 2”, lśni blaskiem kryształów Swarovskiego o 351 fasetach. uuswarovski.com/pl

Zimową porą Mróz to niezwykły czarodziej. Efektem jego działań są finezyjne malowidła na zamarzniętych powierzchniach i sople lodu mieniące się niczym kryształy. Zimowe zjawiska meteorologiczne inspirują designerów z każdej szerokości geograficznej.

10

Świat Rezydencji 1-2/2022

Świece Lumix SuperLight Crystal Cashmere z kryształami Swarovskiego to bezprzewodowe ledy z oferty Krinner. Świecą w trybie ciągłego światła lub migotania. uukrinner.com

Zebrała: Julia Borowska

z re kome ndac jąz re kome ndac ją Marka Alessi ma już 100 lat! Aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz, można nabyć kolekcjonerską wazę Proust. Zaprojektował ją Alessandro Mendini w hołdzie wybitnemu pisarzowi i paryskim pointylistom. Wieko i podstawa dekorowane są ręcznie czystym złotem. Edycja limitowana: 999 egzemplarzy uumanufakturastylu.pl

Piękna aranżacja stylistów Westwing w duchu Veri Peri. Możesz stworzyć własną, korzystając z szerokiego wachlarza produktów dostępnych w sklepie. uuwestwingnow.pl

Veri Peri Kolor roku 2022 Zebrała: Anna Lewczuk

Barwa o numerze 17–3938 to ciepły odcień błękitu przełamany odrobiną fioletu i czerwieni. Eksperci z Pantone Color Institute tworzyli ją inspirując się wirtualną rzeczywistością i prze‑ wrotem, jaki wywołała na świecie pandemia COVID‑19. Oba te czynniki wpływają na wiel‑ kie zmiany w naszym działaniu i myśleniu. Veri Peri to kolor, który ma dodawać pewno‑ ści siebie i rozbudzać ciekawość. To symbol odważnego podejścia do tego, co nowe.

Wyjątkowy design i zaawansowana technologia idą dziś w parze. Dowód? Inteligentny odkurzacz bezprzewodowy Dyson V15 Detect. Wyposażono go w innowacyjny laser wykrywający kurz, którego nie widzisz gołym okiem. Czujnik piezoelektryczny zlicza i mierzy ilość cząstek, dostosowując moc ssania, a ekran LCD pokazuje efekty dokładnego sprzątania. Do tego piękne wykonanie i modne połączenie kolorów. uudyson.pl

12

Świat Rezydencji 1-2/2022

Ekskluzywne sztućce z serii Miroir marki Ercuis dostępne są w Polsce wyłącznie w salonie Cathy‑Anne Gerulewicz. Do wyboru wiele wzorów. uufreeyourhome.com.pl


Szaro, biało czy beżowo? W Nowym Roku 2022 wypada mieć coś czerwonego we wnętrzach i w szafie. To kolor pulsujący energią, optymistyczny i zwracający uwagę. Zawsze i wszędzie!

Tapeta Dature Motion jest kolorowa jak osobowość jej projektanta – Karima Rashida. Designer stworzył ją dla TAPLAB Wall Covering. uutaplab.it

Jedna z najnowszych baterii firmy Ferro: Zumba II. Ma elastyczną, czerwoną wylewkę i chromowane dodatki. Cena: ok. 278 zł uuferro.pl

Czy wiecie, że wiele odmian poinsecji kwitnie aż do marca? Najpopularniejsze są w czerwonym kolorze. uuFot. Stars for Europe

Suknia Silk Road marki Jenny Packham z kolekcji Lockdown – glamour w kolorze czerwonego wina. uujennypackham.com

Zebrała: Małgorzata Nietupska

Coś czerwonego

Umywalki Albume to projekt Carlo Colombo dla firmy Antonio Lupi. Wykonane są z przezroczystego tworzywa Cristalmood. uuantoniolupi.it

13


d o b r e p o m y s ły – k u c h n i a

Jak ośnieżone szczyty gór

Płyty z konglomeratu kwarcowego marki Caesarstone m.in. w odcieniach Montblanc, White Attica czy Empira White (na zdjęciu) zawierają ok. 90% kwarcu. Są nieporowate (nie chłoną tłuszczu i płynów), odporne na uszkodzenia, ścieranie oraz wysoką temperaturę.

Zebrała: Julia Borowska

caesarstone.pl

Biały pejzaż Gdy pomysły na aranżację kuchni zaczerpniemy wprost z natury, wnętrze stanie się harmonijnym dopełnieniem otoczenia. Śnieżnobiały aneks czy uchwyty meblowe w kształcie słońca to tylko niektóre z zimowych inspiracji.

Nie tylko w domu

Latte macchiato, cappuccino, mała czarna – automatyczny ekspres do kawy Melitta Latte Select z kolorowym wyświetlaczem i panelem dotykowym potrafi przygotować aż 12 rodzajów kaw. Delektuj się nimi w domu lub przelej do termosu i zabierz do pracy. Dzięki funkcji Moja kawa ekspres zapamięta 6 przepisów np. na ulubioną kawę mamy, męża, przyjaciółki.

melitta.pl

Z marmurowym blatem

Stół Electrum Jonathan Adler ma podstawę z polerowanego mosiądzu i niklu. Blat to naturalny marmur.

jonathanadler.com 14

Inspirowany promieniami słońca

Mosiężny uchwyt meblowy PAP DECO Sun XL rozjaśni wnętrze kuchni w pochmurne, zimowe poranki. Wytwarzany jest tradycyjną technologią odlewniczą. Wymiary: 16x4x2,5 cm Cena: 250 zł (1 połowa)

papdeco.com Świat Rezydencji 1-2/2022


www.bauformat-burger.pl


d o b r e p o m y s ły – ł a z i e n k a Sekretna oaza

Propozycja marki OMNIRES: oaza spokoju w salonie kąpielowym inspirowanym naturą. Zwróćcie uwagę na armaturę w czarnym, matowym wykończeniu oraz biało‑czarną wannę. Kamień o wyrazistym wzorze i wodospad zieleni tworzą dla nich wspaniałe tło. Ceny: 395 zł/bateria umywalkowa BARETTI, 7.398 zł/wanna wolnostojąca MONACO M+

omnires.com

Poezja spokoju

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej wypoczywa się w salonie kąpielowym. Szmer wody, nastrojowe światło, rośliny i piękne wyposażenie to recepta na stres i nadmiar obowiązków. Wystarczy raz spróbować. Higiena i komfort

Deska bidetowa USPA 7000 zapewnia dokładną higienę okolic intymnych po każdej wizycie w toalecie. To model łatwy w obsłudze i montażu (pasuje do większości standardowych misek WC). Wykonany jest z antybakteryjnego materiału. Ma automatyczny dobór parametrów i oczyszczanie dysz. Cena: 2.150 zł

biobidet.pl

Kamienny wzór

Tapeta Mineral z Muraspec do złudzenia naśladuje naturalny kamień. Dodaje wnętrzom splendoru i elegancji. Wyróżnia się dużą odpornością. Cena (netto): 150 zł/m²

muraspec.pl

Zebrała: Małgorzata Nietupska

Jubilerski kunszt

Perfekcyjnie dopracowane detale baterii Zaffiro FDESIGN przypominają szlify kamieni szlachetnych. Inna charakterystyczna cecha: akcent różowego złota. Cena: 749 zł/bateria umywalkowa nablatowa

f‑design.pl

Do prywatnej dżungli

W czym sadzić rośliny? Donice Vivo Matt ELHO nadają się zarówno do uprawy hydroponicznej, jak i w ziemi. Nie tylko monstery to lubią! Cena: 288 zł

sklep.hydroponika.pl 16

Świat Rezydencji 1-2/2022godne polecenia

Tajemnica Abakanów Magdalena Abakanowicz, Ugłowiony, 1997–1998, Plecy, 1976, Tłum, 1986–1994, fot. Arkadiusz Podstawka, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Magdalena Abakanowicz, Mutanty, 1994–1996, fot. Arkadiusz Podstawka, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

K

Magdalena Abakanowicz, Klatka, 1985, fot. Arkadiusz Podstawka, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

to jej nie zna, niech rychło nadrobi zale‑

łam tłumaczyć Abakanów. Miały mówić za sie‑

głości. Magdalena Abakanowicz – rzeź‑

bie. Nie mogłam werbalizować ich tajemnic

biarka, profesor sztuk pięknych, a w młodości

(...). A jednak Abakany spowodowały rewolucję

lekkoatletka – stworzyła nową formę rzeźb prze‑

w tkactwie, stały się szkołą, kierunkiem na ca‑

strzennych z tkanin, które od jej nazwiska noszą

łym świecie”.

miano Abakanów. Wieszane na sufitach rzeźby

Z drugiej strony, Abakany były odzwierciedle‑

z barwionego, sizalowego włókna szokowały od‑

niem jej spojrzenia na tkaninę: materiału po‑

biorców. Autorka pisała o nich:

datnego na kształtowanie, uległego wobec woli

na Biennale w Sao Paulo artystka otrzymała

„Abakany drażniły ludzi. Były nie w porę.

twórcy. Nic dziwnego, że zostały zauważone

za nie złoty medal. Rangę Abakanów podkreśla

W tkactwie: gobelin francuski, w sztuce: pop‑art

na światowej arenie. W 1962 r. na Międzynaro‑

ich wartość w złotówkach: praca „Tłum III” –

i sztuka konceptualna, a tu magiczne, skompli‑

dowym Biennale Tkaniny w Lozannie zachwy‑

grupa 50 rzeźb wykonanych z tkaniny jutowej

kowane, ogromne… Obcy język. (…) Nie chcia‑

ciły publiczność i krytyków, a 3 lata później

i żywicy z 1989 r. – w 2021 roku stała się naj‑ drożej sprzedanym dziełem sztuki w historii pol‑ skiego rynku. Jej cena wyniosła 11 mln zł (13,2 mln zł z opłatą aukcyjną). Wystawę „Abakanowicz. Totalna” można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł w Muzeum Narodo‑ wym we Wrocławiu. To pierwsza tak duża pre‑ zentacja jej dorobku artystycznego. Ekspozycja ukazuje Abakanowicz jako skupioną na badaniu kondycji ludzkiej rzeźbiarkę, pozostającą w bliskiej relacji z naturą. Artystkę, która w oryginalny spo‑ sób wykorzystuje naturalne tworzywa takie jak włókna sizalowe, jutowe, drewno. A przy okazji artystkę doskonale wpisującą się w nurt recyklingu i ekologii w sztuce współczesnej. Abakanowicz. Totalna; do 28 sierpnia 2022 r.;

Magdalena Abakanowicz, Abakany (Abakan January‑February, 1972, Abakan Festival, 1971, Abakan skrzydlaty, 1967) Postacie siedzące, 1974–84, fot. Arkadiusz Podstawka, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

18

Świat Rezydencji 1-2/2022

Pawilon Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu; ul. Wystawowa 1; mnwr.pl


Nie święci garnki lepią M

orderca, awanturnik, niepokorna du‑

na których styl zasadniczy wpływ miały roz‑

sza... Choć sam nie był święty, Caravag‑

wiązania artystyczne wypracowane przez ge‑

gio, czyli Michelangelo Merisi, skrzydła talentu

niusza z Mediolanu. Zaliczają się do nich Do‑

najpełniej rozwinął na gruncie sztuki sakral‑

menico Fetti (Pokutująca Maria Magdalena),

nej. Na wystawie „Caravaggio i inni mistrzo‑

Carlo Saraceni (Znalezienie Mojżesza przez cór‑

wie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego”

ki faraona), Giovanni Battista Caracciolo (Zło‑

na Zamku Królewskim w Warszawie oglądać

żenie do grobu), Mattia Preti (Zuzanna i starcy)

można m.in. obraz Chłopiec gryziony przez

czy Filippo di Liagno (Nocny biwak w świetle

jaszczurkę 1596–1597 r. z rzymskiego (mło‑

księżyca), a z Francji i Holandii zaliczamy do

dzieńczego) okresu twórczości artysty.

nich Valentina de Boulogne (Zaparcie się św.

Na płótnie widać młodego mężczyznę o andro‑

Piotra), Dircka van Baburena (Pojmanie Chry‑

gynicznej aparycji. W chwili sięgania po owoce

stusa), Matthiasa Stomera (dwie sceny z histo‑

zostaje ukąszony przez małego gada. Na twa‑

rią Tobiasza) oraz Gerrita van Honthorsta (Czy‑

rzy chłopca maluje się niezwykła ekspresja bólu

tający mnich). Prezentowane dzieła pochodzą

i zaskoczenia, a scena otwiera wrota symbolicz‑

z kolekcji Roberta Longhiego – włoskiego histo‑

nych interpretacji dotyczących np. utraty nie‑

ryka sztuki, autora fundamentalnych opraco‑

winności, zderzenia młodzieńczej naiwności

wań na temat twórczości Caravaggia i kuratora

z twardą rzeczywistością czy uświadomienia

wystaw jej poświęconych. Obecnie kolekcja jest

sobie dwoistości świata, w którym przyjemność

własnością Fondazione di Studi di Storia del‑

nieuchronnie okupiona jest cierpieniem.

l’Arte Roberto Longhi (Fundacji Roberta Lon‑

Oprócz obrazu Caravaggia, wystawa obejmuje

ghiego) z siedzibą we Florencji.

ponad 40 dzieł mistrzów włoskich i północno‑

Caravaggio i inni mistrzowie, Arcydzieła z kolek‑

europejskich, w tym Lorenzo Lotto (przedsta‑

cji Roberta Longhiego; do 10 lutego 2022 r.;

wienia świętych) czy Battista del Moro (Judyta

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

z głową Holofernesa). Największą grupę stano‑

Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej;

wią prace tzw. caravaggionistów – artystów,

Plac Zamkowy 4; zamek‑krolewski.pl

Caravaggio (Michelangelo Merisi), Chłopiec gryziony przez jaszczurkę, ok. 1596 r., 65x52 cm, olej na płótnie, fot. Civita Mostre e Musei, Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi, Firenze

Zapiski Fluxusu W

Kolekcji krakowskiego MOCAK‑u znaj‑

tutach Polskich w Pradze (1983), Paryżu (1985)

duje się kilkadziesiąt partytur muzyki

oraz w londyńskiej Royal Academy of Music

eksperymentalnej. Są to najczęściej notacje

(1986) na wystawie „Partytura muzyczna jako

muzyczne zapisane w prywatnych językach,

dzieło sztuki”. Wśród nich znajdują się party‑

przeznaczone dla wykonawców, którzy bez‑

tury graficzne Marka Chołoniewskiego, Pio‑

pośrednio współpracują lub współpracowali

tra Grelli‑Możejki, Krzysztofa Pendereckiego,

z danym kompozytorem. Punktem wyjścia tej

Bogusława Schaeffera, Ewy Synowiec. Część

części ekspozycji są prace wystawiane w Insty‑

twórców związana była ze Studiem Ekspe‑ rymentalnym Polskiego Radia, powstałym w 1957 r. w Warszawie. Na wystawie prezen‑ towane są również archiwalia i nagrania. Kolejną część ekspozycji stanowią partytury rozumiane szerzej: zapisane i rozrysowane pla‑ ny akcji i performansów, z których kilka miało miejsce w Krakowie. Ich twórcy wywodzili się przede wszystkim z Fluxusu, jednej z najsłyn‑ niejszych grup artystycznych na świecie. Wielu

Joanna Przybyła, bez tytułu, 1988–1997, kredka, ołówek, tusz/papier, 85×65 cm, Kolekcja MOCAK‑u

jej członków w 1958 r. brało udział w kursie

Leszek Lewandowski, 13xCage, 2008, obiekt ø 58,7 cm, Kolekcja MOCAK‑u

muzyki eksperymentalnej prowadzonym przez

W jej skład wchodzą porysowane, pocięte lub

Johna Cage’a w nowojorskiej New School.

zamalowane płyty gramofonowe.

Na wystawie zaprezentowano dokumentacje

Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment;

działań Dicka Higginsa, Ala Hansena oraz Mi‑

do 13 marca 2022 r.; Muzeum Sztuki Współcze‑

lana Knížáka. Za zgodą Knížáka, MOCAK wy‑

snej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4,

konał remake jego pracy Zniszczona muzyka.

Galeria Beta, Budynek B; mocak.pl

19


p o roz m aw i a j m y o s z t u ce

właścicielka Galerii Xanadu, www.galeriaxanadu.pl

Od 20 lat związana zawodowo ze sztuką, zaś od dekady z rynkiem sztuki. Jest historykiem i krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, jurorem konkursów, a także wykładowcą w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem i rynkiem sztuki. Publikowała w takich mediach, jak: Art&Business, Puls Biznesu, Modern Art, Sztuka.pl, Private Banking, Cash Magazine.

Gen kolekcjonowania

Kupujemy dzieła sztuki do aranżacji wnętrz, czasami na prezent, a jeszcze częściej jako inwestycję czy lokatę kapitału. Co jednak powoduje, że stajemy się kolekcjonerami?

D

zieła sztuki, choć nie tylko one, zebrane w kolekcję, mają większą wartość niż pojedyncze przedmioty, które w skład tej kolekcji wchodzą. Inaczej ujmując – kolekcja zawsze jest bardziej wartościowa niż poszczególne jej składowe. Co na to wpływa? Przede wszystkim kolekcja jest dziełem samym w sobie. Piętno emocjonalności kolekcjonera czyni z niej unikat. To, co składa się na ową emocjonalność jest wypadkową wielu cech, takich jak gust, wiedza, zainteresowania czy nawet poglądy dotyczące otaczającego nas świata. Samo kolekcjonowanie jednak także wyzwala emocje. Jakie? Wybitni polscy kolekcjonerzy mówią o tym w bardzo ciekawy sposób. Jarosław Przyborowski twierdzi, że te emocje są „ Bardzo przyjemne, gdyż kolekcjonowanie zajmuje umysł w bardzo pozytywny sposób. Pozwala nam myśleć o rzeczach ważnych i inspirujących, snuć marzenia”. Zdaniem Cezarego Pieczyńskiego, „Przygoda

Joanna Pałys, NR VI – Zanikanie, 2020, akryl, płótno, 110x150 cm

20

Świat Rezydencji 1-2/2022

kolekcjonowania wiąże się nieprzerwanie z autorozwojem. Kolekcjoner czytając książki, chodząc na wystawy, nawiązując kontakty z artystami, kuratorami czy historykami sztuki, rozwija wrażliwość, ale i buduje kompetencje, które częstokroć mogą osiągać pułap wyspecjalizowanej wiedzy fachowej”. Sławomir Stępniewski uważa, że „Kolekcjonowanie na pewno pobudza ciekawość świata i ludzi. Niewątpliwie pojawia się duma i satysfakcja z każdego pozyskanego dzieła”. Kolekcjonowanie jest więc wyjątkową przygodą, a kolekcja zyskuje wartość, która jeszcze się wzmaga, gdy jej twórca jest osobą znaną i rozpoznawaną, nawet jeśli znaną wyłącznie z bycia wybitnym kolekcjonerem. Kolekcja to zbiór, który dąży do kompletności, choć może być to kompletność domyślna, w praktyce trudno osiągalna. To zestaw powstający według przemyślanego klucza. Czym bardziej jest on zawężony i dokładniej określony, tym kompletność zbioru jest ważniejsza. Kolekcja stale jest przez swojego twórcę analizowana. Bardzo ciekawie mówi o tym Jerzy Starak: „W historii każdej kolekcji pojawiają się ważne momenty podsumowania. To naturalne etapy rozwoju zbioru. Jest czas, w którym warto przeanalizować dawne decyzje i zadać sobie pytanie o zasadność obecności pewnych dzieł sztuki”. Podobnie dynamikę zbioru postrzega Wojciech Fibak: „Prawdziwe kolekcje są żywe i ewoluują, gusta kolekcjonera się zmieniają”. Kolekcjonowanie dzieł sztuki to stała praca. Nie jest to pasja dla osób, które nie chcą poświęcić jej czasu. Czas i zaangażowanie są znacznie ważniejsze od posiadanych możliwości finansowych. Wielu kolekcjonerów pozyskuje niezwykle wartościowe nabytki do swojej kolekcji nie dlatego, że mogą sobie pozwolić na drogie zakupy, a dlatego, że mają ogromną wiedzę, potrafią korzystać z odpowiedniego doradztwa i są zaangażowani w tropie-


Magdalena Karłowicz, We dwoje, 2018, brąz patynowany, 36x12x9 cm

nie ciekawych dzieł oraz poznawanie twórczości interesujących artystów. Na tej podstawie są w stanie przewidzieć przyszłe zainteresowanie kierunkami w sztuce i konkretnymi autorami. Kupują wtedy, kiedy prace są jeszcze relatywnie tanie, ale sami wiedzą już, że będą one drożeć. Kolekcjonerzy mogą przyczynić się do zwiększenia wartości posiadanego zbioru. Z jednej strony, większość z nich chce się dzielić z innymi swoją pasją, poprzez prezentowanie posiadanych dzieł na wystawach, przekazywanie ich w depozyty muzealne, a co najmniej publikowanie na stronach internetowych i w social mediach. Takie prezentacje w znacznym stopniu przyczyniają się też do wzrostu wartości posiadanych prac. Są też inspiracją dla innych miłośników sztuki i mogą mieć moc lansowania trendów. Waldemar Andzelm uważa, że „Marzeniem kolekcjonera jest posiadanie dzieł. Dzielenie się nimi – na przykład w formie wystawy kolekcji – to spotkanie”. Michał Borowik twierdzi wręcz, że „Jesteśmy w momencie, kiedy promocyjna rola galerii się kończy, a ciężar działań promocyjnych spada na artystów, instytucje i... kolekcjonerów”. Prezentacja kolekcji może mieć też poważniejszą rolę do spełnienia. Mówi o tym Grażyna Kulczyk, która jest nie tylko kolekcjonerką, ale także fundatorką muzeum (Muzeum Susch w Szwajcarii): „Kiedy pierwszy raz, lata temu, zdecydowałam się na ten szczególny melanż ekshibicjonizmu i dumy, pokazując swój zbiór, był to dla mnie konieczny rodzaj konfrontacji z krytyką, przeświadczeniami i uprzedzeniami wobec mnie i moich wyborów kolekcjonerskich. Nie była to zatem realizacja marzenia, ale niezbędne rozliczenie z przeszłością i wkroczenie na nową, jeszcze bardziej świadomą drogę kolekcjonowania”.

Czym jest więc kolekcjonowanie? Szaleństwem czy drogą rozwoju? Umberto Eco napisał książkę „Szaleństwo katalogowania”, w której przytacza liczne przykłady przekraczania cienkiej granicy między zdrowym zaangażowaniem i wariacką pasją. Człowiek jednak od zawsze ma w sobie pierwiastek, który skłania go ku zbieractwu. W perfekcyjny sposób wykorzystuje to obecnie marketing stawiając na nowy trend, czyli rywalizację. Za to, że zbieramy zdrapki, bonusy, pieczątki w sklepach i kawiarniach odpowiada ten sam gen co za kolekcjonowanie sztuki. Świetnie analizuje to jeden z najwybitniejszych polskich praktyków marketingu Paweł Tkaczyk – „Dla każdego niemal człowieka rzeczy zebrane w kolekcję mają większą wartość niż pojedyncze egzemplarze. Jesteśmy psychicznie bardzo mocno uwarunkowani do „łatania dziur” i jeśli ktoś pokaże nam, że wśród elementów, które mamy, jakiegoś brakuje, ten brakujący element staje się dla nas bardzo wartościowy”. W takim samym stopniu dotyczy to ostatniej karty z kolekcji Pokemonów, jak i trudno osiągalnego obrazu Wojciecha Fangora. To mechanizm, który wciąga nas na kolejne poziomy gier komputerowych i generuje rekordy aukcyjne. Kolekcjonowanie pozwala nam łatwo porównać się z innymi graczami. Bez względu na to, czy jest to liczba zebranych w jakiejś grze punktów, ilość certyfikatów posiadanych w wyniku odbytych szkoleń czy wiszących na ścianie obrazów. Świadomość tych porównań zmusza nas do kolejnych aktywności. Generuje pragnienia. Dlatego dla kolekcjonerów bardziej wartościowy jest zakup danego dzieła na aukcji, co znajdzie odzwierciedlenie w notowaniach aukcyjnych, niż zakup z galerii, który nigdzie „w sieci” nie jest publicznie poświadczony. Mimo świadomości pewnego szaleństwa i uzależniającej mocy kolekcjonowania, jest to ciągle pasja szlachetna, królewska. Warto w niej naśladować innych. Ludzki mózg poza genem kolekcjonowania, wyposażony jest także w neurony lustrzane. To grupy komórek nerwowych, które uaktywniają się podczas wykonywania pewnej czynności lub obserwowania jej u innych osobników. Podejrzewa się, że dzięki neuronom lustrzanym, mamy też zdolność rozpoznawania cudzych emocji

Ewa Prończuk‑Kuziak, Siostry, 2014, olej, płótno, 120x100 cm

i intencji wyrażanych niewerbalnie. To empatia, współczucie i skłonność do kopiowania zachowań innych ludzi. Mam nadzieję, że czytając wypowiedzi najwybitniejszych polskich kolekcjonerów sztuki współczesnej poczujecie chęć naśladownictwa. Wszystkie cytaty pochodzą z książki wydanej przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, a zatytułowanej po prostu „Kolekcja, kolekcjoner, kolekcjonowanie”.

Instalacja rysunków Agaty Czeremuszkin‑Chrut, eksponowana na wystawie w Galerii Xanadu, listopad 2021

21


czytelnia

ÛÛPrawdziwe życie dinozaurów

Co dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta porabiały na co dzień? Co jadły, jak często ze sobą walczyły, w jaki sposób troszczyły się o swoje potomstwo? Dr Dean R. Lomax, światowej sławy paleontolog z University of Manchester, podjął wyzwanie znalezie‑ nia odpowiedzi na te pytania. W swojej książce ujawnia szczegóły codziennego życia pradawnych zwierząt, odczytane na podstawie odkrytych dotąd przez człowieka ska‑ mieniałości. Są wśród nich zupełnie wyjątkowe znaleziska, w których niczym na foto‑ grafiach odnajdziemy chwile utrwalone w skale. Tego rodzaju odkrycia należą do naj‑ bardziej fascynujących, inspirujących i wyjątkowych zdobyczy, jakie wpadły w ręce paleontologom, zajmujących się badaniem skamieniałości. Dzięki nim możemy dowie‑ dzieć się więcej o tym, jak naprawdę żyły dinozaury. Dean R. Lomax, Jak naprawdę żyły dinozaury. Zachowania zwierząt ukryte w skamieniałościach, Ilustracje Bob Nicholls, Prószyński i S‑ka

ÜÜHistorie rodzinnych pamiątek Rzeczy, które przetrwały na przekór histo‑ rycznym zawieruchom. Przedmioty bez‑ powrotnie utracone, których legenda wciąż jest żywa oraz takie, które trwają nikomu niepotrzebne. Urzędowe akty, listy, dzienniki i notatki. Wszystkie one stały się dla autorki pretekstem do opowiedzenia historii ich wła‑ ścicieli – jej przodków. Te mikrohistorie, wpisa‑ ne w szerszy kontekst, stanowią część wielkiej historii, o której też jest w książce mowa. Nie‑ które z opisywanych obiektów są naprawdę cenne, inne mają znikomą wartość material‑ ną, za to ogromną emocjonalną. Uwaga i czas poświęcony przez autorkę na odtworzenie hi‑ storii rodzinnych pamiątek‑symboli wydobyły je ze „zwyczajności” trwania, nadały im rangę i podkreśliły długo niedocenianą wymowę. Joanna Hübner‑Woyciechowska, dr histo‑ rii sztuki, marszand, wieloletni pracownik IS PAN, jest autorką kilku książek, kilkudziesięciu artykułów, biogramów w Słowniku Artystów Polskich oraz tłumaczką książek z zakresu historii sztuki. W 2019 roku została uhono‑ rowana Nagrodą im. Feliksa Jasieńskiego dla pracownika nauki za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, w tym naukowe opracowanie zbiorów w książce pt. Sztuka Skalnego Podha‑ la. Przewodnik dla kolekcjonerów. Joanna Hübner‑Wojciechowska, Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów, Wydawnictwo ARKADY

22

Świat Rezydencji 1-2/2022

ÝÝDobra energia do gotowania

Joanna Matyjek twierdzi, że miłość do jedzenia dziedziczy się w genach, natomiast najważ‑ niejsze w gotowaniu są chęci i intencja, z jaką się wchodzi do kuchni. Przekonuje, że kulinar‑ ne eksperymenty przynoszą co najmniej tyle samo satysfakcji i przyjemności, co późniejsze delektowanie się smakiem przygotowanych potraw. Jej najnowsza książka to zaprosze‑ nie do wspólnego, pełnego pasji tworzenia wspaniałych słodkości. Czytelnikom proponuje zarówno proste, jak i wysmakowane przepisy: beza w różnych odsłonach, ciasta tradycyjne, kremy, syropy, ptysie, eklery, tarty i torty, a tak‑ że wypieki na szczególne okazje oraz najlepsze na świecie naleśniki. Przepisy i instrukcje przy‑ gotowania poszczególnych słodkości uzupeł‑ nia odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, a także opisami najbardziej popular‑ nych błędów. To istne słodkie dolce vita! Dla po‑ czątkujących i zaawansowanych cukierników. Joanna Matyjek, Sama słodycz. Ciasta, torty, desery, Wydawnictwo Zwierciadło


ÝÝWyprawa w świat bizantyjskich ikon ÝÝNajwspanialsza powieść amerykańska ÝÝGrzechy nauki

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyso‑ ką cenę ma postęp medycyny i innych dziedzin wiedzy? Nauka jest potężną siłą, która działa na korzyść świata – zdarza się jednak, że obse‑ sja naukowych osiągnięć bierze górę nad mo‑ ralnością… Książka „Wszystkie podłości nauki” mistrzow‑ sko prowadzi czytelnika przez dwa tysiące lat historii i przypomina, że niechlubne czyny szalo‑ nych badaczy niestety nie odeszły w przeszłość. Również współczesna nauka ma na swoim kon‑ cie ciemne sprawki. Dość wspomnieć o licznych eksperymentach medycznych przeprowadza‑ nych na ludziach i na zwierzętach, czy zabie‑ gach lobotomii u pacjentów psychiatrycznych w latach 50. ubiegłego wieku. Każdy rozdział tej fascynującej książki poświę‑ cony jest innemu wykroczeniu przedstawicie‑ li naukowego świata – oszustwom, morder‑ stwom, sabotażowi, szpiegostwu, rabowaniu grobów i nie tylko. Niektóre z tych czynów są tak potworne, że wydają się niewyobrażalne. Wszystkie się jednak wydarzyły. Sam Kean, Wszystkie podłości nauki. Morderstwa, oszustwa i kradzieże popełniane przez naukowców, Wydawnictwo Feeria

Amerykańska klasyka w najlepszym tego sło‑ wa znaczeniu! Kolejne wydanie powieści, która w 1940 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera oraz National Book Award, a w Stanach Zjednoczo‑ nych początkowo znalazła się na liście książek zakazanych. Historia o świecie wyzysku i wy‑ siedlania ranczerów z ich rodzinnych stron. Stany Zjednoczone, lata 30. XX wieku. Wielki kryzys zbiera tragiczne żniwo. Rodzina Jo‑ adów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kali‑ fornii. Po dotarciu na miejsce okazuje się jed‑ nak, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mle‑ kiem i miodem płynącą, znaną z reklamowych folderów. Zamieszkujący ją farmerzy – sami dotknięci bezrobociem i ledwo wiążący koniec z końcem – są do nowych przybyszy nastawie‑ ni wręcz wrogo. Czy w takich okoliczno‑ ściach Joadom uda się stworzyć dla siebie jakąś przyszłość? Ile będą gotowi poświę‑ cić, by przeżyć? W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin autora i 60. rocznicę przyznania mu nagrody Nobla. Wydawnictwo za‑ dbało o nową, atrakcyjną szatę graficzną książki, która dostępna jest w eleganckiej, twardej oprawie.

Bogato ilustrowany album wprowadzają‑ cy w mistyczny świat malarstwa ikonowe‑ go, widziany okiem wybitnego bizantologa. Nikodim Kondakow przekrojowo i z wielkim znawstwem rekonstruuje, skąd wzięło się malarstwo ikonowe, jak związane zosta‑ ło ze złożoną teologią ortodoksji oraz jaką funkcję pełniło w polityce Imperium Rosyj‑ skiego. Szczegółowo opisuje technikę pisania ikon, genezę stylu bizantyjskiego malarstwa, jego uwarunkowania historyczne i polityczne. Przyglądając się dziedzinie artystycznej, od‑ krywa nie tylko ważne epizody historii sztuki, ale także historii religii i geopolityki. Z per‑ spektywy czasu można zauważyć, jak pisane w pierwszych dekadach XX wieku opus ma‑ gnum Kondakowa ujmuje ikony z punktu wi‑ dzenia chylącego się ku upadkowi, choć wciąż marzącego o potędze Imperium Rosyjskiego. Nikodim Pawłowicz Kondakow, Ikony. Historia i teologia, Wydawnictwo ARKADY

John Steinbeck, Grona gniewu, Prószyński i S‑ka

ÜÜOdkryj swój potencjał

Chcemy wiedzieć, czy jesteśmy introwertykami czy ekstrawertykami, w jaki sposób podejmu‑ jemy decyzje, jak pozostać sobą i nie dać się manipulować innym. Potęga osobowości pomoże ci odkryć swój niepowtarzalny potencjał i prawdziwą tożsamość. Dzięki poradnikowi dowiesz się m.in. jak zdiagnozować swoje wrodzone mocne i słabe strony, jak odnaleźć ukryte talenty i wydobyć je na światło dzienne. Potęga osobowości została napisana przez gospodarzy popularnego podcastu Personality Hacker – Joela Marka Witta i Antonię Dodge, którzy pomagają tysiącom osób odkryć swój niepowtarzalny typ osobowości i wykorzystać zdobytą wiedzę do poprawy wielu aspektów życia. Antonia Dodge, Joel Mark Witt, Potęga osobowości. Sprawdź, kim jesteś naprawdę, Wydawnictwo Zwierciadło

23


Wielkie Galerie

Ekskluzywna seria Wydawnictwa ARKADY „Arcydzieła malarstwa” jest nieocenionym źródłem wiedzy i elegancką ozdobą każdego wnętrza.

GalerieRzymu

Kolejny wydany przez ARKADY album z serii ARCYDZIEŁA MALARST WA różni się od pozostałych: zamiast wnikliwego przedstawienia jednego muzeum pokazuje w układzie chronologicznym zbiory aż dziewięciu rzymskich galerii – państwowych, miejskich i prywatnych. Zaprezentowany przekrój malarstwa od starożytności aż po czasy najnowsze jest absolutnie wy jątkowy, a obejrzenie wszystkich zawartych w nim obiektów w naturze wymagałoby wielkiego nakładu czasu i wysiłku. Tadeusz Deptuła

N

arodowa Galeria Sztuki Dawnej (Galleria Nazionale D’Arte Antica) została powołana na mocy dekretu królewskiego 20 czerwca 1895 roku. Dziś posiada dwie lokalizacje: pałac Barberinich i pałac Corsinich. Pałac Barberinich stał się siedzibą galerii dopiero w 1949 roku, po jego zakupieniu przez rząd. Po wyborze na papieża Maffea Barberiniego, który przyjął imię Urbana VIII (1623–1644), członkowie jego rodu

Panorama Rzymu, fot. Adobe Stock/ Sergii Figurnyi

24

Świat Rezydencji 1-2/2022

kupili położoną na Kwirynale podmiejską willę i przekształcili ją w zachwycające założenie pałacowo‑ogrodowe. Znakomity architekt Gian Lorenzo Bernini zaprojektował m.in. olbrzymią, wychodzącą na ogród salę reprezentacyjną, ozdobioną później malowidłem Alegoria

Boskiej Opatrzności i potęgi Barberinich

pędzla Pietra da Cortony. Francesco Borromini dodał eleganckie, spiralne schody w prawym skrzydle oraz okna wyższych pięter, tworząc arcydzieło wczesnego ba-

roku. W tym miejscu 4 listopada 1950 r. proklamowana została Europejska Konwencja Praw Człowieka. Początki wyjątkowych zbiorów zajmujących pierwsze piętro późnobarokowego pałacu Corsinich sięgają czasów, gdy pod imieniem Klemensa XII na tronie Piotrowym zasiadł Lorenzo Corsini. Jego bratanek, kardynał Neri Corsini (1685–1770), zlecił przebudowę XVI‑wiecznego pałacu Riario i kontynuował gromadzenie pina-


Tycjan (właśc. Tiziano Vecellio), Miłość niebiańska i miłość ziemska, ok. 1515 r., olej na płótnie, 118x279 cm, Galeria Borghese, willa Borghese

koteki zapoczątkowane przez potężnego wuja. Kolekcja, stanowiąca świadectwo jego wrażliwości estetycznej, została wraz z pałacem sprzedana państwu w 1883 roku. Pinakotekę Kapitolińską zawdzięczamy następcy Klemensa XII – Benedyktowi XIV, który zakupił kolekcje obrazów rodów Sacchettich oraz Pio. Już w 1471 roku papież Sykstus IV podarował miastu kolekcję brązów z Lateranu, w tym słynną Wilczycę i umieścił je na dziedzińcu Pałacu Konserwatorów przy Placu Kapito-

lińskim, tworząc w ten sposób najstarsze muzeum na świecie. Pinakoteka mieści się właśnie w Palazzo dei Conservatori przebudowanym przez Giacomo Della Porta według projektu samego Michała Anioła, obejmującego modernizację całego Piazza del Campidoglio. Muzea Kapitolu zarządzane są przez władze miejskie, natomiast kolejną instytucją państwową jest Galeria Borghese. Jej tworzenie zapoczątkował siostrzeniec Pawła V, kardynał Scipione Borghese (1576–1633), który zlecił też budowę

imponującej Villa Borghese. Zwiedzający mają wyjątkową okazję oglądania w pierwotnej siedzibie obrazów i rzeźb gromadzonych przez wieki, mocno jednak zdekompletowanych w dobie napoleońskiej, gdy wiele cennych obiektów trafiło do Luwru. Kolekcja, budynek i stanowiący oddzielną atrakcję turystyczną rozległy park zostały kupione przez państwo na początku XX wieku. Kolejną perłą rzymskich muzeów jest Galeria Spada. Mieści się ona w pałacu wzniesionym w 1540 roku przez archi-

Bronzino (właśc. Agnolo Di Cosimo Tori), Wenus, Amor i satyr, 1503-1572 r., olej na desce, 120x250 cm, Galeria Colonna, pałac Colonna

25


tekta Bartolomeo Baronino na zlecenie kardynała Girolamo Capodiferro. Pałac zakupił w 1632 kardynał Spada i zlecił jego gruntowną przebudowę Francesco Borrominiemu, ten zaś stworzył perłę architektury baroku, a w niej arcydzieło iluzji optycznej – kolumnadę długości 8 metrów, udającą ponad 30‑metrową głębię. Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej powołana została dekretem królewskim 13 sierpnia 1883 roku. W pięćdziesiątą rocznicę zjednoczenia Włoch rozpoczęto budowę nowej (aktualnej) siedziby galerii przy Valle Giulia. Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea (GNAM) posiada największą kolekcję sztuki współczesnej we Włoszech, obejmującą ponad 4400 obrazów i rzeźb. Najstarsza prywatna galeria malarstwa w Rzymie mieści się w pałacu Colonna przy placu o tej samej nazwie. Od XIII wieku budynek był rezydencją tego arystokratycznego rodu. Wydał on m.in. papieża Marcina V (1417–1431) i Marcantonia Colonnę, który dowodząc flotą papieską w 1571 r. pokonał Turków w decydującej bitwie pod Lepanto. Temu wydarzeniu poświęcona jest dekoracja całego pałacu, z freskiem Alegoria bitwy pod Lepanto na sklepieniu galerii. Kolejny prywatny zbiór to Galeria Doria Pamphilj, mieszcząca się w pałacu przy via del Corso. Udostępnione publiczności wytworne wnętrza mieszczą dzieła wielkiej wartości, np. portret Innocentego X namalowany przez Diego Velázqueza. Dziś w pałacu mieszkają spadkobiercy rodów Doria (z legendarnym genueńskim admirałem Andrea Do-

Wassily Kandinsky, Linia tworząca kąt, 1930 r., olej na płótnie, 70x60 cm, Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej

26

Świat Rezydencji 1-2/2022

Vittorio Corcos, Marzenia, 1896 r., olej na płótnie, 160x135 cm, Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej

Lucio Fontana, Koncepcja przestrzenna. Oczekiwania, ok. 1963 r., farba wodna na płótnie i czarnej gazie, 91x73,5 cm, Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej


Hans Holbein młodszy, Portret Henryka VIII, ok. 1540 r., olej na desce, 88,5x74,5 cm, Narodowa Galeria Sztuki Dawnej, pałac Barberinich

ria) i Pamphilj (papież Innocenty X). Są to urodzone w Anglii, adoptowane dzieci księżnej Orietty Dorii Pamphilj: Jonathan i Gesine. Jonathan zawarł związek partnerski z obywatelem Brazylii i wychowuje z nim dwoje dzieci urodzonych przez matki surogatki, a ich prawo do dziedziczenia podważa jego siostra. Jak widać, pochodząca z rzymskiego prawa instytucja fideikomisu, służąca przekazaniu nienaruszonego spadku kolejnym pokoleniom, może napotykać w dzisiejszych czasach zaskakujące wyzwania. W prezentacji rzymskich galerii nie może zabraknąć kolekcji Pallavicini‑Rospigliosi. Pałac, w którym się mieści, został zbudowany na ruinach łaźni Konstantyna dla wspomnianego wyżej kardynała Scipione Borghese na początku XVII wieku. Przechodził z rąk do rąk, by w następnym wieku stać się własnością rodziny Pallavici-

Caravaggio (właśc. Michelangelo Merisi), Chłopiec z koszem owoców, 15931595 r., olej na płótnie, 70x67 cm, Galeria Borghese, willa Borghese

ni‑Rospigliosi spokrewnionej z papieżem Klemensem IX. W 1722 roku majątek, pałac i nawet nazwisko zostały podzielone na dwie linie. Potomkowie Pallavicinich do dziś zamieszkują swoją część rezydencji, natomiast Rospigliosi popadli w długi, a w roku 1995 ich część pałacu i reszta kolekcji przeszły na własność związku zawodowego rolników. Album GALERIE RZYMU przygotował Marco Bussagli, wybitny włoski historyk sztuki, który wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie i kilku europejskich uniwersytetach. Pięknie oprawiona publikacja liczy 440 stron i zawiera blisko 400 ilustracji. Są to prace najwybitniejszych malarzy epoki nowożytnej, takich jak Filippo Lippi, Botticelli, Giovanni Bellini, Perugino, Rafael, Tycjan, Tintoretto, Caravaggio, Veronese, Bronzino, Guercino, Guido Reni.

Malarstwo XIX i XX stulecia reprezentują dzieła Hayeza, Favretta, Leghi, Boldiniego, Boccioniego, de Chirico, Carry, Modiglianiego (wspaniały Portret Hanki Zborowskiej, żony jego polskiego przyjaciela i marszanda) oraz prace przedstawicieli Scuola Romana i słynne „nacięcia” Lucia Fontany. Pokazane są też dzieła artystów zagranicznych, którzy mieszkali i tworzyli w Italii, między innymi Memlinga, Pietera Bruegla starszego, El Greca, Rubensa, van Dycka, Velázqueza, Hansa Holbeina młodszego, Lorraina, Poussina, jak również van Gogha, Moneta, Klimta, Cézanne`a, Braque`a, Pollocka. Rzym od wieków przyciągał artystów z całego globu, wywierał wpływ na kulturę Europy i Ameryki. Zatem mamy tu w pigułce historię malarstwa całego świata zachodniego.

Tadeusz Deptuła Z wykształcenia – dziennikarz, z pasji – miłośnik sztuki, książek i podróży. Przez 18 lat związany był z Telewizją Polską. Jednocześnie współpracował z wieloma tytułami prasowymi, w których zamieścił setki wywiadów z ludźmi polityki i kultury, recenzje filmów i książek oraz fotoreportaże z wielu krajów świata. Przetłumaczył album „ORNAMENT. Wielka kolekcja”, organizował wystawy malarstwa G.J. Tribowskiego. Od 14 lat jest zastępcą dyrektora ds. handlu i marketingu w Wydawnictwie ARKADY. 27


p ro je k t z re kome ndac ją

Tak rodzi się wolność

28

Świat Rezydencji 1-2/2022


Najlepszym narzędziem projektowania jest pustka. To z niej rodzą się wolność i forma – twierdzi Jan Sikora, autor niezwykłych wnętrz gdańskiego apartamentu. Marzył, by tworząc kolejny projekt poczuć się jak dyrygent, pod którego batutą wybrzmiewa nowa, zaskakująca kompozycja. Tekst: Anna Lewczuk Projekt: arch. Jan Sikora, Sikora Wnętrza Architektura, www.sikorawnetrza.com Fot. Tom Kurek, www.tomkurekthephotographer.com 29


W

czasach, kiedy inspiracji wnętrzarskich szukamy w internecie lub na Instagramie, kontemplowanie pustki to dość osobliwe podejście. Kiedy zadzwoniłam, żeby porozmawiać o projekcie błękitnego apartamentu, architekt Jan Sikora właśnie przemierzał Polskę, walcząc z nie‑ dogodnościami komunikacyjnymi. Niespodziewane opóźnienie pociągu okazało się okolicznością sprzy‑ jającą opowieści o pracy nad gdańskim apartamen‑ tem. – Dobrze, że mamy wreszcie więcej czasu, bo jest tu mnóstwo interesujących historii – stwierdził z za‑ dowoleniem Janek Sikora.

BUDDYJSKA JASNOŚĆ UMYSŁU Cieszyłam się na myśl o inspirującej rozmowie z zapra‑ cowanym na co dzień tatą, architektem, jurorem, pre‑ legentem, wykładowcą, szefem. Uwielbiam słuchać zakulisowych opowieści o tym, jak rodzą się jedne z najlepszych projektów wnętrz w Polsce i na świecie. W tym wypadku bez wątpienia powstają z ogromnej pasji, szacunku do historii i lokalnego patriotyzmu. Biorą się też z twórczej pracy ze studentami i niczym nieograniczonej pomysłowości. Ale pustka...? W świe‑ cie, gdzie inspiracje czyhają na nas niemal na każdym kroku, znalezienie pustki i ciszy wydaje się zadaniem trudnym, wręcz niemożliwym.

30

Świat Rezydencji 1-2/2022

– To pustka w znaczeniu buddyjskim – tłumaczy Ja‑ nek. Wyobraź sobie, że zanurzasz się w jeziorze i szyb‑ ko machasz rękami. Muł podnosi się do góry, a ty nic wokół siebie nie widzisz. Nadmiar bodźców, treści, ob‑ razów daje podobny efekt. To chaos, który zaburza jasność umysłu. W pustce wszystko jest poukładane i wyraźne. Trzeba poczuć głód, choćby ten związany z mediami społecznościowymi, żeby go potem zaspo‑ koić w sposób uważny i wartościowy. Kiedy spaceruję po lesie albo pływam na desce, doświadczam wolno‑ ści i czuję, jak porządkują się moje myśli. Widzę wtedy więcej, wyraźniej, szerzej... Moja wyobraźnia pracuje ze zdwojoną siłą i właśnie tak powstają nowe, orygi‑ nalne projekty – uśmiecha się architekt.

Casting odwołany! Pracownię Sikora Wnętrza Architektura polecono inwestorom, przebywającym na co dzień w Stanach Zjednoczonych, jako jedną z trzech – do wyboru. Aby zdecydować, którzy projektanci najlepiej pomogą za‑ aranżować wymarzony, letni apartament w Gdańsku, postanowili urządzić mały casting. Po rozmowie z Jan‑ kiem Sikorą, pozostałe spotkania zostały odwołane. Architekt stwierdził, że przyjmie zlecenie pod warun‑ kiem oddania mu pełnej decyzyjności.


,,Miałem tu okazję poczuć zarówno chaos i dyskomfort budowy, jak też porządek i elegancję skończonego wnętrza. To pozwoliło mi nawiązać niezwykłą, intymną relację z przestrzenią” – mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza Architektura.

31


– Zależało mi, żeby pokazać mocny charakter tego wnętrza jako wakacyjnego apartamentu, położonego blisko morza. Jednocześnie chcia‑ łem podkreślić też jego wspaniałą lokalizację na legendarnej Wyspie Spichrzów w historycz‑ nej części Gdańska. W Stanach Zjednoczonych zawód architekta jest kulturowo ugruntowany. Aranżacja wnętrz przez profesjonalistę trakto‑ wana jest jak dobro luksusowe i podchodzi się do niej z dużą świadomością. Jeśli ktoś decy‑ duje się na współpracę z architektem, zostawia wszystko w jego rękach. To piękne w kulturze mieszczańskiej, że ludzie potrafią zaufać eks‑ pertom. Tak dojrzałe podejście inwestorów za‑ pewniło mi pełną swobodę działania – podkre‑ śla architekt.

Kolaż gdański Mało kto poznał Gdańsk w tak wszechstronny sposób jak Janek Sikora i jego studenci. Już przy okazji poprzednich wywiadów miałam okazję posłuchać o ciekawych badaniach, jakie wspól‑ nie przeprowadzili, próbując odnaleźć charak‑ terystyczne cechy gdańskiego stylu. Przyglą‑ dali się miastu z perspektywy mieszkańców i turystów. Sprawdzali, jak wygląda z różnych perspektyw – z wody czy lotu ptaka. Jak jest prezentowany w książkach historycznych, a jak w folderach reklamowych. 32

Świat Rezydencji 1-2/2022


Do wnętrza apartamentu okraszonego licznymi zabytkowymi detalami, Jan Sikora zaprosił również światowy design w postaci oryginalnych lamp i mebli.

33


34

Świat Rezydencji 1-2/2022


Gdański apartament to otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią, strefą wypoczynku oraz sypialnią, którą można ukryć za kotarą i szklanymi drzwiami. Wakacyjny klimat nadmorskiego kurortu miesza się tu z elementami industrialnymi i wątkami nawiązującymi do historycznej zabudowy miasta.

35


Neorenesansowe biurko z orzechowego drewna wyznacza umowną granicę gabinetu. Co ciekawe, jest niższe od dzisiejszych mebli tego typu. Pokazuje, jak urośliśmy na przestrzeni wieków. Na ścianie widoczne są botaniczne ryciny w oryginalnej oprawie.

36

Świat Rezydencji 1-2/2022


Jan Sikora po mistrzowsku posługuje się detalami, za pomocą których buduje klimat wnętrza. Uwagę zwracają m.in. wykonane na zamówienie industrialne karnisze oraz nadszarpnięte zębem czasu, drewniane belki sufitowe. Pochodzą z rozbiórki i nawiązują do stylu dawnych gdańskich kamienic. 37


Wyspa wyznacza granicę między częścią kuchenną a wypoczynkową.

Miło jest obserwować, jak zebrane wnioski towarzyszą architektowi podczas pracy nad kolejnymi inwestycjami. Każda z gdańskich reali‑ zacji pracowni Sikora Wnętrza Architektura, którą miałam okazję pre‑ zentować, ma unikatowy charakter. Jednocześnie w żadnej nie brakuje ducha miasta. Tak jest i tym razem. Za pomocą kolorów, materiałów i faktur projektant umiejętnie przeniósł elementy stylu gdańskiego do wnętrz apartamentu w jednej z kamieniczek kompleksu Deo Plaza. Mieszkańcy mogą podziwiać z okien zabytkowy Żuraw i Zieloną Bramę. Jankowi zależało, aby również w salonie czuli lekkość nadmorskiego kurortu, industrialną surowość stoczni i niepowtarzalną atmosferę Gdańska. – Kompozycja, która powstała w mojej wyobraźni to połączenie wszyst‑ kich tych elementów. Obecność cegły i starego drewna, odzyskanego z rozbiórki specjalnie do tej przestrzeni, przywołują skojarzenia z za‑ bytkowymi kamienicami. Rytm czarnych metalowych konstrukcji i fa‑ brycznych rurek na karniszach, meblach czy szklanej zabudowie sy‑ pialni to bezpośrednie nawiązanie do pejzażu stoczni. Zaprosiłem też światowy design od najlepszych marek, bo Gdańsk to przecież otwarte miasto z międzynarodowymi wpływami – podkreśla Janek.

Intymna relacja z przestrzenią Kontrastową bazą aranżacji jest czysty głęboki błękit, otulający sufit i ściany pokryte deskami. To barwa, która orzeźwia niczym powiew wia‑ tru podczas wakacyjnego spaceru brzegiem morza. Trudno uwierzyć, że to przemyślane w każdym detalu wnętrze powstało w zasadzie bez... konkretnego planu. Znów poczułam się zaskoczona.

38

Świat Rezydencji 1-2/2022


Otwarte półki z fabrycznymi detalami dodają lekkości kuchennej zabudowie. Charakterystyczne łuki na ścianie to architektoniczne nawiązanie do historycznej zabudowy Gdańska i bram za oknem.

39


Sypialnia oddzielona jest od strefy dziennej za pomocą eleganckiej, metalowej konstrukcji ze szklanymi drzwiami, które można zakryć mięsistą kotarą. Czarne profile nawiązują estetyką do fabrycznych elementów stoczni widocznych za oknem. Przestrzeń całego apartamentu utrzymana jest w spokojnej tonacji gołębiego błękitu, pokrywającego sufit i ściany. Na tym tle świetnie prezentują się obrazy Marioli Jaśko i Mariusza Krawczyka, które mają dla inwestorów wartość sentymentalną.

40

Świat Rezydencji 1-2/2022


41


Przepiękna, zabytkowa szafa z ozdobnym rocaille to kolejna meblowa perełka, która uzupełnia eklektyczną kompozycję wnętrza.

Elegancki pokój kąpielowy z pełnym programem funkcjonalnym – do dyspozycji domowników są wolnostojąca wanna i kabina prysznicowa. Luksusowy wystrój wnętrza podkreśla biżuteryjna armatura z ceramicznymi uchwytami. 42

Świat Rezydencji 1-2/2022


Mieszkańcy apartamentu uwielbiają kontemplować widok na Motławę. Chętnie fotografują go w różnych porach roku i wielu odsłonach.

Janek często podkreśla, że współpracuje z doświad‑ czoną, zgraną ekipą osób. Wie, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Mając za oknem inspirujący widok na Zieloną Bramę i Żuraw wspólnie ekspery‑ mentowali i obserwowali, jak dojrzewa przestrzeń. – Na miejscu rozwiązywałem wszelkie problemy. Wyobraziłem sobie, że dyryguję wykonawcami ni‑ czym wspaniałą orkiestrą. Być może tak pracował Gaudi podczas budowy Sagrada Familia, jednego z najbardziej niezwykłych kościołów Barcelony – uśmiechnął się mój rozmówca. – Zwróć uwagę, że wizja wnętrza jest piękna, dopracowana, miła, przyjemna. Kiedy jesteś w gotowym apartamencie, patrzysz na wizualizacje czy perfekcyjne zdjęcia, niemal czujesz miękkość poduszek, gładkość szkla‑ nych tafli i przytulność dywanu. Z kolei budowa jest sucha, głośna i brudna. Z większym prawdopodo‑ bieństwem otrzesz się o szorstką ścianę czy nadzie‑ jesz na gwóźdź niż zaznasz miękkości jedwabiu. Je‑ śli jesteś wrażliwa na fakturę czy dźwięk, odczujesz to wyraźnie. Tutaj miałem okazję poczuć zarówno chaos i dyskomfort budowy, jak też porządek i ele‑ gancję skończonego wnętrza. To pozwoliło mi na‑ wiązać niezwykłą, intymną relację z przestrzenią. Komponując ją w głowie czy przed komputerem, dotykałem klawiszy niczym muzyk piszący utwór. Siedziałem przed kartką jak malarz przed czystym płótnem. Kontemplowałem każdy detal, jak kolejne pociągnięcia pędzlem. Z ogromną satysfakcją pod‑ pisuję się pod tym wnętrzem. Cieszę się, że mogę sobie pozwolić na luksus tworzenia tak autorskich, jakościowych projektów – spuentował Janek i odje‑ chał na kolejne spotkania, które z pewnością zaowo‑ cują nowymi pomysłami. Zawsze czekam z zacie‑ kawieniem i niecierpliwością, by się nimi podzielić z Czytelnikami. n

dr hab. Jan Sikora, p rofesor ASP, www.sikorawnetrza.com Architekt wnętrz – rocznik 1984, autor ponad stu wnętrz prywatnych i publicz‑ nych. Z pasją tworzy obiekty kultury, takie jak Stacja Kultura czy Sopoteka. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi pracownię Przestrzeni Pu‑ blicznych. Wielokrotnie nagradzany m.in. międzynarodową nagrodą Library Interior, A’Design Award, Nagrodą Architektoniczną Polityki i Bryłą Roku. Pro‑ wadzi autorską pracownię Sikora Wnętrza.

43


sposób na...

Kuchnie z klasą trendy 2022

Już dawno nie było aż tak dużych zmian w projektowaniu kuchni. Teraz nadeszła era kolorów ciemnych oraz inspirowanych barwami natury. W cenie są rzemiosło, jakość i złote dodatki. Małgorzata Nietupska

44

Świat Rezydencji 1-2/2022


Blask złota Od zawsze złoto kojarzy się z luksusem. W kuchniach to mogą być np. detale mebli, ale też baterie, lampy czy naczynia. Na zdjęciu: meble kuchenne Fenice marki Halupczok. W jej projekcie sięgnięto po inspiracje cenionym kruszcem. Barwie złota, pionowo ryflowanych frontów oraz ramek okalających przeszklone witryny, przypisano ważną rolę. Jej elegancja, wyrafinowanie i wrażenie luksusu, jakie roztacza, powodują, że całość uwodzi czarem i inspiruje szykownością. Mnogość świetlnych stref o zmiennej barwie, sterowanych elektrycznie za pomocą dedykowanego pilota, stanowi zarówno walor funkcjonalny, który podnosi komfort użytkowania, jak również estetyczny, uwydatniający blask mieniących się drobinek metalu. Fot. Halupczok

45


N

ie jest łatwo podjąć decyzję, jaką wybrać kuchnię. Na pew‑ no doradzi coś architekt, ale i tak warto wiedzieć w co za‑ inwestować. Bo kuchnia jest jak lokata: w komfort, poczucie luksusu na co dzień i wartość nieruchomości. Na 2022 rok zapowiadane są zmiany, jakich dawno nie widziano w branży. To przede wszystkim kolory. Od kilku lat kuchnie luksusowe są coraz ciemniejsze: antracytowe, czarne, czasem łączone z drewnem. Wygląda na to, że w najbliższych latach będzie królowała przede wszystkim czerń w wersji matowej. Jednak równorzędnie rozwija się trend nawiązujący do kolorów natury. To przede wszystkim zieleń roślin i szlachetnych kamie‑ ni, niebieski jak niebo i lazurowe morze, a także brązy i rudości inspirowane skałami i metalami. W dobrym tonie jest dodać złoto oraz kamień z wyrazistym wzorem. Prywatnych skarbów, jak markowa porcelana czy rodzinne srebra, nie trzeba już cho‑ wać w szczelnie zamkniętych wysokich zabudowach. Teraz eks‑ ponujemy je jak w salonach jubilerskich. Jeśli nie wierzycie, że trendsetterzy mają rację, zwróćcie uwagę na cyfryzację kuch‑ ni. Jeszcze kilka lat temu zdalne sterowanie urządzeniami AGD uważano za zabawę dla gadżeciarzy. Dziś w reprezentacyjnych kuchniach to standard. Różnica polega na tym, że sprzętami można sterować także np. głosem. Nawet nie trzeba wyjmować smartfona z kieszeni czy torebki. n

Ciemne meble Odcienie szarości i czerń robią furorę w kuchniach. Zwróćcie uwagę, że ciemne fronty często mają fakturę drewna. Na zdjęciu: meble kuchenne z frontami Manhattan firmy Nolte Küchen. Na ich ciemnej powierzchni widoczny jest rysunek drewna. Fot. Nolte Küch en

Nowe kolory Nie jest łatwo przewidzieć, jakie kolory będą modne w kuchniach za 5, 10, 15 i więcej lat. Od ponad 100 lat sprawdzają się prognozy stylistów firmy Poggenpohl. Warto przejrzeć ich nowy katalog. Na zdjęciu: zielone meble z linii +VENOVO firmy Poggenpohl. Blat wykonany jest ze szkła pochodzącego z recyklingu. W nowej palecie kolory kuchni inspirowane są naturą i wspomnieniami z dalekich krain. Oprócz zieleni to m.in. niebieski, biały, pomarańczowy, brązowy. Fot. Poggen poh l

46

Świat Rezydencji 1-2/2022


Szuflady świeżości Chłodziarko‑zamrażarka to za mało we współczesnej kuchni. Nowoczesne modele wyposażone są także w szuflady świeżości. Produkty przechowują się w nich dłużej niż w komorach chłodzących, dzięki odpowiednio dopasowanej temperaturze i wilgotności. Na zdjęciu: chłodziarko‑zamrażarka Multidoor Cube 90 Series 5 HTF-520IP7 marki Haier. Pojemne szuflady z technologią HCS zapewniają dłuższą świeżość produktów. Fot. Haier

47


Wyspa w centrum Ma wiele zalet: dzieli na strefy, jest kulinarną sceną i dodatkowym meblem do przechowywania. Wyspa w reprezentacyjnych kuchniach to rozwiązanie pożądane od lat i efektowne. Na zdjęciu: meble kuchenne z wyspą firmy Bauformat. W tej realizacji wyspa jest połączona z blatem barowym, co dodało jej wizualnej lekkości. Fot. Bauformat

Gabloty jak u jubilera Przeszklone kredensy – do przechowywania szkła, sreber i porcelany – mają bardzo długą tradycję. Moda na nie wróciła! Sztukę eksponowania precjozów do perfekcji opanowali jubilerzy. Najlepsze marki korzystają z ich doświadczeń. Na zdjęciu: meble kuchenne firmy Leicht. Wysoka zabudowa to nowoczesny kredens w minimalistycznym stylu. Oświetlenie i specjalne półki eksponują przechowywane przedmioty, jak kieliszki czy trunki. Fot. Leicht

48

Świat Rezydencji 1-2/2022


Matowa czerń Wypada mieć czarne talerze, sztućce, meble i urządzenia AGD. Mat czy połysk? Aktualnie lansowane są matowe powierzchnie. Na zdjęciu: urządzenia AGD z kolekcji Matt Black marki AEG. Matowe wykończenie w czerni mają m.in. piekarniki, okap, chłodziarko‑zamrażarka. Fot. AEG

Nobilitacja piekarnika Jeśli używacie piekarnika prawie codziennie to znak, że ten trend jest już obecny w waszych domach. Zamiast gotować czy smażyć na płycie, wolimy przyrządzić posiłek w piekarniku. Dlaczego? Obiad czy kolację złożoną z kilku dań można przygotować jednocześnie na kilku poziomach. Poza tym nowoczesne piekarniki mają zdalne sterowanie i pieką na kilku poziomach bez mieszania się smaków i zapachów. Na zdjęciu: piekarnik firmy Franke z funkcją Cook Assist, która automatycznie konfiguruje pracę piekarnika do wybranej potrawy. Wystarczy wybrać danie z listy na wyświetlaczu, a o resztę zadba urządzenie. Różne potrawy można piec na kilku poziomach bez mieszania zapachów i smaków. Fot. Fran ke

49


Personalizacja To wiodący trend w kuchni. Personalizowane są meble, podłogi, sztućce, a nawet urządzenia AGD. W ten sposób wyrażamy naszą osobowość, gust i oczywiście pozycję zawodową. Na zdjęciu: kolekcja lodówek Bespoke Samsung. Można z nią stworzyć model jakiego nie ma nikt inny, zarówno pod względem stylu, jak i wykorzystania przestrzeni. Zestawy kompletuje się dowolnie, łącząc moduły lodówki i warianty wykończenia. Fot. Samsung

AGD z internetem Internet zmienił życie każdego z nas. Nawet w kuchni! Smartfon jest jak czarodziejska różdżka: można zajrzeć do lodówki, przygotować kawę, włączyć piekarnik lub zmywarkę. Ten trend ciągle rozwija się w kilku kierunkach: w coraz większym zakresie AGD komunikuje się między sobą oraz reaguje na komendy głosowe i gesty. Na zdjęciu: chłodziarka do zabudowy IRf 5101 Pure Liebherr z systemem EasyFresh‑Safe. Po doposażeniu w moduł SmartDeviceBox można zarządzać nią przez internet, np. za pomocą smartfona. Fot. Liebh err

50

Świat Rezydencji 1-2/2022


Odcienie miedzi Ciepłe odcienie miedzi sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne. To kolor pożądany także w kuchniach. Ekspres w takim odcieniu? Dobry wybór! Na zdjęciu: ekspres przelewowy AromaFresh marki Melitta. Wyposażony jest w funkcje automatycznego odkamieniania i automatycznego wyłączania. Ma wskaźnik poziomu wody oraz regulację mocy kawy. Fot. Melitta

Kuchnia marzeń Rzemiosło jest sztuką. Tak powstające meble są jedyne w swoim rodzaju. To jakość, precyzyjne detale, najwyższej klasy materiały. Zrealizować można np. marzenie o kuchni w klasycznym stylu. Na zdjęciu: meble kuchenne Classic Line firmy Akan. Ich proces tworzenia oparty jest na wieloletniej tradycji rzemieślniczej. Wykonywane są ręcznie z litego drewna. Fot. Akan

51


Perfekcyjna kawa Bez filiżanki małej czarnej nie mogą się odbyć spotkania małe i duże. Espresso, cappuccino czy macchiato? Ekspres klasy premium jest jak barista. Te najlepsze przyrządzają nowe rodzaje kawy, np. na zimno. Na zdjęciu: ekspres Z10 firmy Jura. Za naciśnięciem jednego przycisku przyrządza gamę gorących specjałów od espresso do flat white. Ponadto może przygotować zimny napój Cold Brew. Proces ten polega na pulsacyjnym tłoczeniu zimnej wody pod wysokim ciśnieniem przez świeżo zmieloną kawę. Ten nowy rodzaj kawy ma orzeźwiający smak, o wspaniale zrównoważonym aromacie i wyraźniej odczuwanych nutach owocowych. Fot. Jura

Dyskretny okap Okap w kuchni można zamaskować na różne sposoby. Jedno z rozwiązań to model blatowy. Dyskretny, skuteczny, elegancki. Okapy najwyższej klasy włączają się automatycznie. Nie trzeba się zastanawiać, jaki tryb pracy wybrać. Na zdjęciu: wyciąg DAD 4840 Black Levantar firmy Miele. Czarne szkło i elementy matowe sprawiają, że gdy nie pracuje, jest niemal niewidoczny. Po włączeniu płyty grzewczej, wyciąg automatycznie wysuwa się z blatu, a jego elegancka czerń doskonale współgra z powierzchnią płyty. Oświetlenie LED zwiększa komfort gotowania. Okapem można sterować także przy pomocy np. smartfona. Fot. Miele

52

Świat Rezydencji 1-2/2022


AGD

– elegancja i funkcjonalność Nowoczesna kuchnia musi sprostać wysokim wymaganiom i pogodzić zróżnicowane oczekiwania domowników. Nienaganna prezencja powinna iść w parze z funkcjonalnością i wygodą użytkowania na co dzień. Jak to połączyć? Wystarczy wybrać nowoczesne i stylowe urządzenia AGD marki Haier! Domowa kuchnia coraz częściej pełni funkcję reprezentacyjną. Urządzając wnętrze, którym później będziemy mogli chwalić się przed zna‑ jomymi i rodziną, dbamy o każdy detal. Dlate‑ go coraz częściej sięgamy po sprawdzone, naj‑ lepsze marki. Firma Haier to numer 1 w branży AGD na świecie. Korzystając z urządzeń tej marki – od etapu przechowywania składni‑ ków w lodówkach, przez gotowanie na płytach grzewczych, aż po pieczenie w piekarnikach – wszystko, co potrzebne zawsze masz pod ręką. Teraz bez trudu przyrządzisz 5‑gwiazd‑ kowe dania w swojej kuchni, a jednocześnie elegancki sprzęt do zabudowy najnowszej ge‑ neracji dyskretnie podkreśli styl wnętrza. W nowoczesnej kuchni doskonale sprawdzi się lodówka Haier Multidoor Cube 90 Series 5 HTF‑520IP7. Wyróżnia ją elegancki wygląd, nie‑ zwykła funkcjonalność oraz wiele innowacyj‑ nych technologii, które gwarantują doskonałą konserwację żywności. Lodówkę wyposażono w system Total No Frost oraz zaawansowane technologie Fresher Techs® – w tym perso‑ nalizowaną szufladę My‑Zone Plus. Pozwala ona za jednym dotknięciem dostosować tem‑ peraturę w zakresie od -1° do +1°C, w zależno‑ ści od tego, jakie produkty chcesz w niej aktu‑ alnie przechowywać. Urządzenie posiada też automatyczną kostkarkę, zapewniającą za‑ pas lodu, który przyda się, jeśli chcesz szybko

schłodzić ugotowane na parze warzywa albo do szybkiego chłodzenia napojów. O higienę wewnątrz lodówki dba innowacyjna technolo‑ gia antybakteryjna T‑ABT®. Wykorzystuje ona naturalne właściwości minerałów jonów tur‑ malinu i kordierytu w przepływie powietrza w lodówce. Dzięki temu eliminuje do 99,9% bakterii, chroni nasze zdrowie, a także poma‑ ga zachować smak i dobrą jakość produktów. Dzięki płycie indukcyjnej Haier HAFRSJ64MC z funkcją VaryCook potrawy, które przygotu‑ jesz będą smakować jak w najlepszej restaura‑ cji, a Ty zadziwisz gości trikami profesjonalistów.

Aby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę, wy‑ starczy przesunąć garnek na płycie w dół lub w górę. Intuicyjny interfejs użytkownika „Mul‑ tislider” sprawia, że jednym ruchem palca dostosujesz temperaturę do swoich potrzeb. Do wyboru masz aż 9 poziomów mocy. Goto‑ wanie w dużych naczyniach? Z funkcją Brid‑ ge to żaden problem! A jeśli potrzebujesz bar‑ dzo szybko coś podgrzać, wypróbuj funkcję Booster! Intuicyjny wyświetlacz, pieczenie na kilku po‑ ziomach, bezprzewodowa sonda do mięsa i funkcja „Climatech”, która gwarantuje dosko‑ nałe rozprowadzanie ciepła – z piekarnikiem Haier I‑Touch 4 HWO60SM5T5BH wszystkie da‑ nia będą soczyste i doskonale gorące w środku oraz apetycznie zarumienione na zewnątrz. Potrzebujesz wsparcia w kuchni? Autorskie rozwiązanie Cook With Me, na które skła‑ da się m.in. aplikacja na smartfona – hOn, to innowacyjny asystent, który pozwala stero‑ wać płytą grzewczą i piekarnikiem. Aplikacja ma wbudowaną książkę kucharską, która krok po kroku podpowiada, jak przygotować wybra‑ ne danie, a także wspiera poszczególne tryby gotowania. Znajdziesz w niej również przydat‑ ne wskazówki, jak gotować, jak używać i kon‑ serwować sprzęt AGD itp. Złożone przepisy, niezwykłe techniki gotowania – urządzenia Haier zachwycą Ciebie i Twoich gości!

www.haier.pl 53


w ys z u ki wa rk a

Wznosimy toast! Karnawał sprzyja wznoszeniu toastów. Jak i w czym to robić, by móc w pełni docenić walory szlachetnych trunków? Znajomość alkoholowego savoir‑vivre pozwoli Ci zabłysnąć w towarzystwie. Właściwie dobrany do rodzaju alkoholu kieliszek odpowiednio go wyeksponuje i umożliwi pełną degustację smaku i aromatu. Niektóre naczynia zdobią bar i cieszą oczy, nawet gdy są puste. ZEBRAŁA: KATARZYNA ZACHAREWICZ‑ŁUKASZUK

54

Fot. Kosta Boda Świat Rezydencji 1-2/2022


Szampan Dawniej serwowany był w pucharkach o wysokiej nóżce i szerokiej, płaskiej czarce. Dziś pucharki zostały wyparte przez tzw. flety lub tulipany, czyli wysokie, wąskie kieliszki o prostych ściankach i zwężonym wlocie. Wąskie, ostro zakończone dno kieliszka zapewnia stały strumień bąbelków w szampanie, dzięki czemu musuje on aż do samego końca.

Medusa Lumiere Haze, Medusa d’Or i Medusa Lumiere (od lewej), szkło, Rosenthal meets Versace

rosenthal.de

Silvia, do szampana i koktajli, szkło kryształowe ze szlifowanym wzorem, Fyrklövern

fyrklovern.com/pl

Grand Royal Gold, dmuchane szkło kryształowe z ręcznie szlifowanymi detalami, Villeroy&Boch

Regina, szkło dmuchane, projekt Anja Kjær, Holmegaard

holmegaard.com/shop

Sparkling Devil Blue, dmuchane szkło malowane ręcznie 22‑karatowym złotem, projekt Gunnar Cyrén, Orrefors

orrefors.co.uk

villeroy‑boch.pl

55


Wino Kieliszki do wina czerwonego są duże (poj. 180–300 ml) i szerokie, by zapewnić jak największą powierzchnię kontaktu wina z powietrzem w celu wydobycia jego aromatu. Muszą być wykonane z przeźroczystego, cienkiego szkła, co pozwala ocenić kolor i klarowność trunku. Kieliszki napełniamy w ok. ⅓, aby dać możliwość zakręcenia winem i wydobycia pełni aromatu. Wino białe podajemy w mniejszych i smuklejszych kieliszkach, o wyższej nóżce i czaszy przypominającej tulipan. Taki strzelisty kształt pozwala przenieść delikatny aromat trunku wprost do nozdrzy. Kieliszki trzymamy za nóżkę i napełniamy nie więcej niż do połowy. Kolekcja Łatki, szkło kryształowe, projekt Sebastian Pietkiewicz, Huta Julia

hutajulia.com

Prince, szkło dmuchane, Westwing Collection

WestwingNow.pl

Sugar Dandy Medium clear/amber, szkło dmuchane, projekt Åsa Jungnelius, Kosta Boda

kostaboda.se

Avant‑Garde, szkło Crystalline, Krosno Glass

krosno.com.pl

Quatrophil, szkło kryształowe, Stölzle Lausitz

WestwingNow.pl

56

Świat Rezydencji 1-2/2022

Jour, szkło kryształowe, projekt Inga Sempe, Nude

fabrykaform.pl


Coś mocniejszego Kieliszki do wódki cechuje największa różnorodność – występują w wersji z nóżką lub bez. W tych pierwszych serwujemy wódki smakowe i gatunkowe, w drugich – czyste. Pojemność wynosi od 30 do 60 ml, napełniamy je niemal do pełna. W pękatych kieliszkach na niskiej nóżce podajemy koniak i brandy, nalewając jedynie ok. 20–40 ml. Zwężane u góry czasze pozwalają skoncentrować i zatrzymać aromat. Przezroczyste, cienkie szkło służy ocenie koloru trunku i umożliwia jego ogrzewanie poprzez trzymanie w dłoniach. Whisky najczęściej serwuje się w niskich przezroczystych szklankach – okrągłych lub w kształcie prostopadłościanu. Ścianki i dno z grubego szkła zabezpieczają alkohol przed nadmiernym ogrzaniem. Szklanki napełniamy whisky do ¼ wysokości. Serwować w nich można także bourbon oraz drinki i koktajle z innych alkoholi, które podawane są na kostkach lodu.

Balance, kieliszek do wódki, szkło Crystalline, Krosno Glass

krosno.com.pl

Nobel, kieliszek do wódek smakowych i likieru, kryształowe szkło dmuchane, projekt Gunnar Cyrén, Orrefors

orrefors. co.uk

Perfection, kieliszek do brandy i koniaku, projekt Tom Nybroe, Holmegaard

czerwonamaszyna.pl

Mirage, szklanka do whisky i short drinków, szkło kryształowe, Nude

Brigitta, karafka i szklanka do whisky, bezołowiowe szkło kryształowe, Villa Italia

villaitalia.pl

fabrykaform.pl

57


Koktajle Kieliszki, w których serwowane są koktajle również powinny mieć odpowiedni kształt, zależny od rodzaju drinka. Martini i tzw. short drinki (sporządzone z samych alkoholi) podajemy w charakterystycznych kieliszkach w kształcie stożka na wysokiej nóżce. Podobny kształt ma kieliszek do margarity, ale wyróżnia go wklęśnięcie na środku czaszy. Aby wzmocnić smak drinka, brzeg naczynia powinno się zanurzyć w soli. Do serwowania pina colady służą charakterystyczne kieliszki typu hurricane. Można ich też użyć do innych mrożonych drinków i koktajli. Long drinki, czyli alkohole rozcieńczane, najczęściej przygotowujemy w szklankach typu collins – wysokich, wąskich i prostych, o grubym dnie i cienkich ściankach. Można je też serwować w szklankach z bardziej pękatym dnem tzw. highball. Pojemność szklanek do long drinków wynosi od 150 do 350 ml. Napełnia się je, zostawiając przynajmniej 2 cm do górnej krawędzi.

Intermezzo, kieliszek do koktajli i szampana, szkło dmuchane, projekt Erika Lagerbielke, Orrefors

Medusa Lumiere Rhapsody Red, Blue i Amber, szklanki do long drinków, szkło kolorowe, Rosenthal meets Versace

rosenthal.de

58

Świat Rezydencji 1-2/2022

orrefors.co.uk


Avant‑Garde, klasyczne kieliszki do margarity, szkło Crystalline, Krosno Glass

krosno.com.pl

Dimple, kieliszki do martini, bezołowiowe szkło kryształowe, Nude

fabrykaform.pl

Wabi‑Sabi by Shuichi Nagatomo, szklanka do long drinków z kolekcji The Bartender’s Signature, szkło dmuchane, IVV

ivvnet.it

59


W dużym formacie

Kurtyna w górę

Gdyński apartament jest jak misternie zbudowana scena dla epizodów codzienności. Zatopione w luksusie wnętrza projektu Joanny Safranow przywodzą na myśl wzburzony ocean i rafę koralową. Autorskie meble przypominają oszlifowane diamenty. Tekst: Julia Borowska Projekt: Joanna Safranow, biuro projektowe Safranow, www.safranow.pl Zdjęcia: Katarzyna Seliga‑Wróblewska i Marcin Wróblewski, studio Fotomohito, www.gallery.fotomohito.eu 60


61


Salon od kuchni oddziela wielofunkcyjna przegroda. Od strony pokoju dziennego wkomponowano w nią TV, biokominek i slaby podświetlonego onyksu.

S

ekretem fenomenu tej realizacji jest doskonałe rozeznanie w guście i potrzebach inwestorów. Właścicielka biura Safranow współpraco‑ wała z nimi wcześniej, wiedziała więc, że autorskie projekty mebli i śmiałe pomysły wywołają na ich twarzach zachwyt.

Rytmy i powtórzenia W pracy projektowej Joanna unika dosłowności. Do nadmorskiego apar‑ tamentu zamiast sztampowych rozwiązań – połączenia bieli z błękitem w stylu Hampton – wprowadziła autorskie meble, szlachetne materiały i ciekawą paletę kolorystyczną. W sypialni oraz pokoju kąpielowym rzą‑ dzą odcienie nawiązujące do plaży i piasku, a w inspirowanym głębią morza salonie – granat, zieleń, błękit. W głębokim odcieniu granatu „zatopiona” jest także, pokryta płytą MDF, ściana w holu. Na jej powierzchnię znajomy stolarz, Janusz Barzowski, na‑ niósł frezy w kształcie rombów. Do wzoru na ścianie nawiązuje ukośne usłojenie orzecha amerykańskiego, zdobiącego fronty szafy. – By fladry poszczególnych elementów mebla idealnie do siebie pasowa‑ ły, musieliśmy wyselekcjonować sporą ilość forniru – przyznaje autorka projektu. Romby to motyw przewodni aranżacji apartamentu: zdobią mozaikę w kuchni, lampy, a nawet fronty mebli w pokoju kąpielowym. Skośny układ ma też ułożona we wzór jodły podłoga. Jak to możliwe, że taka ilość jed‑ nego motywu nie wygląda przytłaczająco? To efekt architektonicznej żon‑ glerki Asi proporcjami i sposobem wykończenia powierzchni. 62

Świat Rezydencji 1-2/2022

– Długo zastanawiałam się czy skosy i romby w tej ilości nie będą zbyt nachalne. By zgubić dosłowność tych deseni, bawiłam się ich wielkością, kolorem i materiałem – wspomina Joanna. Jasnym kontrapunktem na tle ciemnej ściany z drzwiami do łazienki go‑ ścinnej jest abstrakcyjny pejzaż Roberta Motelskiego. Zafascynowany krajobrazami Pomorza i Mazur artysta – podobnie jak Asia – pragnie ukazać ich harmonię przez odwzorowanie powtarzających się w przyro‑ dzie rytmów i powtórzeń.

Wedle życzenia Inwestorzy marzyli o domu z dużą strefą dzienną i lekko schowaną, a jed‑ nocześnie otwartą na salon kuchnią. By tego dokonać, Asia Safranow część kuchni zdecydowała się odgrodzić od salonu wielofunkcyjną ścianą. – Tworzenie tego elementu było jak projektowanie statku kosmicznego! – śmieje się architektka. Od strony salonu w przegrodę wkomponowano telewizor, biokominek i slaby podświetlonego na bursztynowy kolor onyksu. Od korytarza za‑ planowano szafę wnękową ze sprzętem audio oraz szafę na wyposażenie systemu inteligentnego domu i podświetlaną serwantkę. Ponadto, z boku zabudowy ukryto szklane drzwi dzielące kuchnię od salonu. Całość two‑ rzy zabudowę dla kanału komina wentylacyjnego i w sprytny sposób ukry‑ wa ciąg komunikacyjny prowadzący z kuchni do toalety.


63


Jak tafla morza w pochmurny dzień prezentuje się aneks kuchenny. Przez „kobaltowe chmury” przebija mieniąca się na złoto mozaika marki Sicis.

64

Świat Rezydencji 1-2/2022


65


Wystrój kuchni i salonu z jadalnią inspirowany jest głębią morza, stąd wszechobecny tu granat, zieleń, błękit.

66

Świat Rezydencji 1-2/2022


67


Według projektu Asi wykonano szafki nocne i komodę w sypialni.

Na prośbę właścicieli w kuchni ustawiono okrągły stół i obite zielonym welurem krzesła z katalogu Gubi. Jak tafla morza w pochmurny dzień pre‑ zentuje się ulokowany za nimi aneks kuchenny. Przez „kobaltowe chmu‑ ry” przebija mieniąca się złotem mozaika marki Sicis. Wokół niej, niczym promienie słońca, połyskują uchwyty meblowe w tym samym odcieniu. Złotym blaskiem emanuje też wazon Fast Gold od Rosenthal.

Gra kontrastów Pierwszoplanową bohaterką salonu jest wspomniana już ściana z onyksu. Jej rysunek przywodzi na myśl nadmorskie wydmy. Wizualnym przedłu‑ żeniem tego motywu jest piaskowa tapeta w części jadalnianej. Do re‑ fleksji na temat kształtu i kontrastu skłania obraz Agnieszki Leszczyń‑ skiej‑Mieczkowskiej i fotele Gemma od Moroso. Projektując je, Daniel Libeskind skupił się na zestawieniu ostrej, trójwymiarowej bryły z mięk‑ kością tapicerki. Nieoczywiste konotacje wzbudza również sofa z miękkimi poduchami. Różnorodne kształty i faktury poduszek autorce projektu kojarzą się z rafą koralową. Aranżację strefy dziennej zamyka tercet stolików ka‑ wowych, ustawionych na ogromnym dywanie oraz zestaw mebli jadal‑ nianych, nad którymi unosi się spektakularny żyrandol projektu Patrizi Garganti.

Pocztówka z wakacji Spacer plażą w przewiewnej sukience z wiklinowym koszem na ramieniu – taka wizja przyświecała Joannie podczas projektowania części prywatnej apartamentu z sypialnią i pokojem kąpielowym. Do piaszczystych plaż i letniej mody nawiązują m.in. tapety – z wykończeniem z masy perło‑ 68

Świat Rezydencji 1-2/2022


Pokój kąpielowy przy sypialni to prywatna przystań relaksu właścicieli. Dzięki ekskluzywnemu wyposażeniu mogą się tu poczuć jak gwiazdy odwiedzające luksusowe kurorty na Lazurowym Wybrzeżu.

69


Przejawem inspiracji morzem w sypialni i salonie kąpielowym są kojarzące się z plażą kolory i faktury, zmiksowane z uwielbianymi przez inwestorów stylami glamour i art déco.

wej na drzwiach szafy oraz okładzina o struk‑ turze lnu na komodzie. Poczucie przytulności we wnętrzu budują też stonowana paleta kolory‑ styczna oraz miękkie tkaniny w postaci zasłon czy tapicerki łóżka. Właściciele apartamentu to miłośnicy nowoczesności połączonej ze sty‑ listyką lat 80. Oprócz współczesnego designu uwielbiają styl glamour i art déco. Specjalnie dla nich Joanna zaprojektowała półkoliste dekora‑ cje drzwi i unikatowe szafki nocne. – Tył każdej szafki wygląda tak samo jak przód. Meble przypominają kształtem prawdziwe dia‑ menty. Dobrze komponują się też z ustawioną naprzeciwko łóżka komodą – tłumaczy Joanna.

Morze luksusu W prywatnym pokoju kąpielowym właścicie‑ le mogą poczuć się jak gwiazdy odwiedzające luksusowe kurorty na Lazurowym Wybrzeżu. Ogromne wrażenie robi wyeksponowana na tle 70

Świat Rezydencji 1-2/2022

jasnego spieku kwarcowego, romboidalna mo‑ zaika od Sicis. Do przewodniego motywu rom‑ bów nawiązują też elementy szafek łazienko‑ wych wykonane przez Janusza Barzowskiego. W stylistyce art déco utrzymane są złote detale: uchwyty szafek, łączniki, armatura, oświetlenie. Salonowy charakter wnętrza podkreślają ele‑ ganckie pufy i wielkoformatowe przeszklenia. Gustownie prezentuje się również zaprojekto‑ wana z myślą o pani domu toaletka. Całość oczarowuje funkcjonalnością i wysmakowaną estetyką. W gdyńskim apartamencie Asia Safranow stwo‑ rzyła własną definicję stylu marynistycznego. Zaprojektowane przez nią wnętrza zaskakują wieloznacznością: jednego dnia pobudzają wy‑ obraźnię i skłaniają do działania, innego uspo‑ kajają i zapewniają bezcenne poczucie zakotwi‑ czenia wbrew wszelkim życiowym zamętom. n

Joanna Safranow i Marcin Safranow, biuro projektowe Safranow, w ww.safranow.pl Tworzą duet różnych, ciekawych osobo‑ wości. Asia Safranow to wesoła i otwarta na ludzi architekt, ilustratorka, graficzka i artystka. Ukończyła Wydział Architek‑ tury Politechniki Gdańskiej. Projektowa‑ niem zajmuje się od ponad 10 lat. Marcin Safranow to sympatyczny, spokojniejszy i odpowiedzialny menadżer, podróżnik i triathlonista amator. Z wykształcenia jest informatykiem. Razem promują i projektują niebanalną i doskonałą archi‑ tekturę wnętrz na światowym poziomie. Lubiani przez zagraniczną i krajową prasę. Ich projekty zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Uwielbiają praco‑ wać z otwartymi umysłami i nie boją się wyzwań.modne rozwiązania

Sięgnij po klasykę! 72

Świat Rezydencji 1-2/2022


Wydaje Wam się, że w klasyce wszystko już było? Nic bardziej mylnego. Styl retro możemy zinterpretować na nowo i nadać mu indywidualny charakter poprzez kolor, dobór materiałów, formatów i faktur. W tym utrzymanym w ciemnej tonacji wnętrzu, jak biżuteria wyróżnia się kolekcja klasycznej armatury OMNIRES ARMANCE w szczotkowanej miedzi antycznej. Dokładnie ten sam kolor mają ozdobne lwie łapy, na których dumnie stoi wanna OMNIRES ATENA, wykonana z materiału kompozytowego (M+), którego głównym składnikiem jest skała dolomitowa. Całość dopełniają stylizowane akcesoria łazienkowe OMNIRES ART LINE.

Fot. Omnires

C

zym jest dziś klasyka w łazience? Wbrew po‑ zorom odpowiedź nie jest prosta. Współcze‑ śnie to zdecydowanie coś więcej niż estety‑ ka retro, choć ta naturalnie wpisuje się w klasyczne ramy. Styl klasyczny dobrze opisują słowa Coco Chanel: „moda przemija, styl pozostaje”. Klasyka czerpie bowiem inspiracje z „wczoraj i dziś”. Odsie‑ wa chwilowe trendy, zachowując to, co najlepsze. Czym się kieruje w swoich wyborach? Jej istotę sta‑ nowią ponadczasowa elegancja, równowaga, spój‑ ność kolorów i form oraz... pewność siebie. Aranża‑ cja salonu kąpielowego w stylu klasycznym może przybierać różne oblicza, ale zawsze emanuje spo‑ kojem, bo przecież nic nie musi nikomu udowad‑ niać.

Klasyczny kanon Ważne, by odróżnić klasykę od luksusu w baroko‑ wym wydaniu. Ta pierwsza jest oszczędna w wy‑ razie, urzeka prostotą jak „mała czarna” i uwodzi detalem. W przeciwieństwie do szlachetnej klasyki, barokowy przepych powinien wystrzegać się braku umiaru. W aranżacji wnętrz przesada daje tandetny efekt. Pamiętajmy zatem o wstrzemięźliwości pod‑ czas urządzania klasycznej łazienki. W dobrym guście jest trzymanie się kanonu, czyli stonowanej kolorystyki i naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Salon kąpielowy w stylu klasycznym bywa zdominowany przez odcie‑ nie bieli i szarości. Inna opcja to paleta ciepłych pia‑ skowych beżów i taupe. Dla urozmaicenia, na pod‑ łodze mogą pojawić się czarno‑biała szachownica lub drewniany parkiet. Deski ułożone w jodełkę dodadzą wnętrzu przytulności. Kolorystykę moż‑ na też wzbogacić, wprowadzając akcenty błękitu, butelkowej zieleni czy bordo (raczej w zgaszonej, złamanej wersji). W klasycznym salonie kąpielowym sprawdzą się lamperie i sztukaterie ścienne, a także lustra w ozdobnych ramach. Dobrym pomysłem będą też płytki o fazowanych krawędziach oraz typu metro. Wolnostojąca wanna np. na lwich nóżkach to na‑ turalny wybór, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamontować również kabinę prysznicową.

Elegancja, harmonia, spokój, szlachetne materiały i wysoka jakość – dzięki tym cechom styl klasyczny nie poddaje się próbie czasu. Stwórz salon kąpielowy, którego wystrój oprze się chwilowym trendom i nawet po kilkunastu latach wciąż będzie modny. Katarzyna Zacharewicz‑Łukaszuk

Kanon klasyki stanowi ceramika w stylu retro, o miękkich, delikatnie zaokrąglonych kształtach. Wielu czołowych producentów ma w swojej ofercie kolekcje, które od lat nie wychodzą z mody. Klasycz‑ ne sedesy i bidety najczęściej występują w wersji stojącej, ale dostępne są również modele wiszące, przystosowane do montażu na stelażach podtyn‑ kowych. Oprócz umywalek na postumencie znaj‑ dziemy też misy do montażu pod blatem. Pięknie prezentują się one w zestawieniu z lekką konsolką na ozdobnych nóżkach lub praktyczną szafką, która pomieści niezbędne przybory toaletowe i kosmety‑ ki. Do klasycznej łazienki doskonale pasują meble z frontami zdobionymi frezem. 73


Nowe spojrzenie na klasykę Tym, którzy nie są przekonani do klasyki spod znaku retro, polecamy styl neoklasyczny lub modern classic. Znane od lat formy wciąż inspiru‑ ją projektantów, skłaniając do ich reinterpretacji i odkrywania znanych kształtów na nowo. Jak więc nadać klasyce współczesne oblicze? Trze‑ ba jej dodać lekkości. Dlatego dzisiejsze spojrzenie na klasykę często łą‑ czy ją z minimalizmem. Czerpie to, co najlepsze z obu estetyk i zestawia z możliwościami współczesnej techniki. Projektanci dążą do uproszczenia form z jednoczesnym zachowaniem eleganckich linii wanien, umywalek, armatury czy mebli. Tradycyjną kabinę możemy więc zastąpić modelem walk‑in, wybierając prostą szklaną ściankę bez brodzika. Niezwykle stylowo w neoklasycznym salonie kąpielowym prezentują się nablatowe umywalki o cienkich ścian‑

kach, proste, wiszące szafki oraz wanny z delikatnym rantem. Podtynkową armaturę warto potraktować jak elegancką biżuterię, zwłaszcza gdy wy‑ bierzemy model w wykończeniu szczotkowane złoto czy mosiądz. Ci, któ‑ rych sercu najbliższy jest styl modern classic, powinni natomiast postawić na błyszczące, chromowane i lustrzane powierzchnie. Wisienką na torcie takiego salonu kąpielowego będzie dekoracyjny, kryształowy żyrandol. Na koniec jeszcze rada dla wszystkich – coś, bez czego klasyczny salon kąpielowy w wersji retro, neoklasycznej czy modern nie może się obejść. Jakość, jakość i jeszcze raz jakość! Bez niej zwyczajnie nie ma klasy. Pa‑ miętajmy, że przejawia się ona zarówno w estetyce jak i w funkcji, od‑ nosi się tak samo do materiałów i produktów, jak też do ich wykona‑ nia. Aby wszystkie elementy stworzyły spójną kompozycję, trzeba mieć oko na każdy detal. n

NOA to wolnostojąca wanna marki EMPORIA. Prosty, a zarazem delikatny kształt połączono z wytrzymałością i odpornością konglomeratu, z którego została wykonana. W zestawieniu z wolnostojącą baterią w złotym wykończeniu otrzymujemy piękne i eleganckie rozwiązanie do łazienki w stylu neoklasycznym. Wanna NOA w rozmiarze 170x72,6x60 cm dostępna jest w kolorze snow white tylko w salonach partnerskich PGC.

FOT. POLSKA GRUPA CERAMICZNA

74

Świat Rezydencji 1-2/2022


Styl i szyk to cechy, które cenimy u gwiazd starego kina. Jeśli czujesz sentyment do lat 20. ubiegłego wieku, linia baterii Retro New marki Ferro może zainspirować Cię do stworzenia klimatycznego wnętrza. W kolekcji znajdziesz baterie umywalkowe, wannowe, a także zestaw natryskowy i baterię bidetową. Charakterystyczny element każdej z nich to pokrętła kształtem przypominające wiatraki, precyzyjnie wykończone oznaczeniami temperatury.

Fot. Ferro

Klasyka dla minimalistów – oto elegancka aranżacja stworzona na bazie kontrastów. Na tle pomalowanej grafitową farbą ściany wyraźnie odcinają się proste białe listwy wokół okien. Dodają wnętrzu uroku, a przy tym wizualnie powiększają okna. Klasycznie wykończone ściany oraz podłoga tworzą tło dla nowoczesnego wyposażenia. W centrum pokoju kąpielowego stanęła wanna Toledo marki RIHO. Jest przeznaczona dla dwóch osób, ale dzięki cienkim krawędziom zachowuje lekkość i nie przytłacza wnętrza. Standardowo wanna dostarczana jest w kolorze białym, w ultramatowym wykończeniu dającym wrażenie ciepła i miękkości. Za dodatkową opłatą może być polakierowana z zewnątrz na dowolny kolor z palety SIKKENS (w wykończeniu matowym lub z połyskiem), co gwarantuje pełną harmonię barw w aranżowanym pomieszczeniu.

Fot. Riho

75


Łukowate sklepienia, sztukaterie na ścianach i suficie, freski... Ten salon kąpielowy urządzono z pałacowym rozmachem, ale bez zadęcia. Nie brak tu też odrobiny nostalgii. W klimat śródziemnomorskiej willi doskonale wpisuje się kolekcja baterii i zestawów natryskowych Lacrima od FDESIGN. Delikatne, okrągłe detale na uchwytach przypominają kropelki łez (wł. lacrima). To nawiązanie jest mocno osadzone w tradycyjnych ornamentach, które od wieków pojawiają się w europejskim wzornictwie. Doskonałym przykładem jest motyw dekoracyjny paisley – inaczej łezka albo kropla.

Fot. FDESIGN

Kolekcja OMNIRES NEO M+, na którą składają się wykonane z kompozytu umywalki nablatowe i wanny wolnostojące to ukłon w stronę tradycji. Jej twórcy – Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski, odwoływali się do neoklasycystycznych form, łącząc współczesny minimalizm z tradycyjnymi klasycznymi detalami. Wyraziste podcięcie przy podstawie, łuki i subtelnie wykończone ranty nadają kolekcji elegancki i ponadczasowy charakter.

Fot. OMNIRES

76


Urządzając klasyczne łazienki trzeba uważać, by nie przesadzić z ilością dekoracji i zdobień. Umiar jest w dobrym guście. Stolarze z firmy Akan postarali się, by wykonana na zamówienie szafka pod umywalkę równoważyła dekoracyjną ramę lustra, wzorzyste zasłony i deseń mozaiki na ścianie. Ta „mała czarna” to prawdziwa elegantka, która twardo stoi na lekkich, toczonych nóżkach.

Fot. Akan

77


W klasycznym salonie kąpielowym kabina prysznicowa również znajdzie swoje miejsce. Wystarczy spojrzeć na model New Rondo marki New Trendy. Jej kształt pozwala na wyeksponowanie długiej ściany w łazience, zapewniając jednocześnie wygodną kąpiel. Doskonale wypolerowane aluminiowe profile tworzą stabilną konstrukcję, gwarantującą bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. System jezdny kabiny został wyposażony w podwójne łożyskowane rolki: górne z regulacją oraz dolne z możliwością wypinania, co zapewnia łatwość przesuwania drzwi i utrzymania kabiny w czystości. Kabina przyścienna New Rondo występuje w wersji z brodzikiem Rondo zintegrowanym, brodzikiem Rondo Ultra posadzkowym lub wysokim brodzikiem Rondo z siedziskiem.

Fot. New Trendy

Biel to kolor często spotykany w salonach kąpielowych w stylu retro. Zróżnicowanie formatów ściennych płytek (wielkoformatowe płyty imitujące marmur zestawiono z mozaiką w kształcie plastra miodu) w ciekawy sposób urozmaica aranżację. Główną rolę gra tutaj wolnostojąca, żeliwna wanna Roca Newcast Classic na dekoracyjnych, chromowanych nogach. Jeśli chcemy mocniej zaakcentować jej obecność, możemy wybrać model dwukolorowy: wewnątrz biały, na zewnątrz szary, czarny, czerwony, miedziany lub niebieski. Do wyboru są też 3 rodzaje ozdobnych nóg.

Fot. Roca

78

Świat Rezydencji 1-2/2022


Znane od lat formy wciąż inspirują projektantów, którzy dążą do ich uproszczenia i udoskonalenia produktów, dzięki nowoczesnym technologiom. Piękno prostoty zaklęte w kabinie prysznicowej prezentuje kolekcja NICA marki Kermi. Zredukowane do minimum wzornictwo uchwytów i profili daje wrażenie czystego szkła. Przekonują też rozwiązania techniczne, takie jak system Soft‑Open‑Close, pozioma listwa uszczelniająca w kształcie rynny chroniąca przed bryzgami wody oraz ułatwiające czyszczenie, odchylane do środka elementy drzwi.

Fot. Kermi

79


Zwolennicy kolorowych aranżacji nie muszą rezygnować z klasyki. Jeśli styl retro wydaje Ci się zbyt monotonny, sięgnij po kolor. Soczyście czekoladowa ściana pięknie komponuje się z lustrem w postarzanej ramie, a pasiaste zasłony ożywiają aranżację. Dzięki nim salon kąpielowy od razu staje się bardziej przytulny. Lateksowa farba akrylowa Aura® Bath & Spa Matte Finish 532 marki Benjamin Moore jest wyjątkowo odporna na działanie podwyższonej temperatury i wilgoci, a przy tym ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Opatentowana technologia ColorLock® Technology zapewnia niespotykaną głębię kolorów i trwałość.

Fot. Benjamin Moore

80

Świat Rezydencji 1-2/2022


Klasyczna łazienka nie powinna być pozbawiona nowoczesnych rozwiązań i udogodnień. Kinkiet łazienkowy Verona marki Astro o podwyższonej klasie szczelności IP44, z wymiennym źródłem światła, daje możliwość zintegrowania z systemami inteligentnego zarządzania oświetleniem. Komfortowe golenie i makijaż o każdej porze dnia zapewnia podświetlane i powiększające lusterko Catena, również od Astro. Emituje 216 LM światła o temperaturze barwowej 3000K, a dzięki składanemu ramieniu o długości 30 cm każdy użytkownik może ustawić je w najwygodniejszej dla siebie pozycji. Kiedy nie jest potrzebne, lusterko składa się płasko na ścianie, więc nie zabiera miejsca.

Fot. Aurora Technika Świetlna

81


Obserwowany od kilku lat renesans lastryko daje podstawy, by włączyć ten znany od lat materiał do kanonu klasyki. Współczesne interpretacje wzoru lastryko znajdziemy dziś w ofercie wielu czołowych producentów płytek. Są prawdziwą ozdobą stylowych, nierzadko luksusowych salonów kąpielowych. Terazzo to kolekcja płytek z gresu porcelanowego włoskiej marki Casalgrande Padana. Przypadkowe i nieregularne wzory tworzą piękne jednorodne powierzchnie na podłogach i ścianach, a kontrasty kolorów wzmacniają naturalne wrażenie kamienia.

Fot. Casalgrande Padana

Wnętrzarski „evergreen”, czyli biała łazienka – tym razem w wersji modern classic. To wnętrze jest dosłownie pełne blasku, dzięki płytkom Selina od Opoczno, w których zastosowano zupełnie nowy rodzaj szkliwa – mikrogranilię z lustrem. Struktura płytek przypomina delikatne zagięcia na pasmach wstążek. Ich powierzchnia natomiast połyskuje na tyle efektownie, że wygląda jakby pokryta szronem, skrzącym się w promieniach zimowego słońca. Nowoczesny charakter wnętrza podkreśli podłoga z płyt o wzorze cementu. W takim zestawieniu połyskujące płytki ścienne będą prawdziwą gwiazdą aranżacji.

Fot. Opoczno

82

Świat Rezydencji 1-2/2022


Paleta barw tego pokoju kąpielowego została ograniczona do szarości i bieli, a jednak tyle się tu dzieje! Wszystko za sprawą ciekawie dobranych płytek z kolekcji Morning od Ceramiki Paradyż. Różne formaty, panelowa struktura oraz finezyjny rysunek kafli inspirowanych marmurem Carrara pobudzają wyobraźnię. Oryginalne platynowe dekory w kształcie heksagonu rozświetlają pomieszczenie, odbijając pierwsze błyski poranka. Modne, a jednocześnie ponadczasowe wzornictwo tworzy udane zestawienie ze szkłem, lustrami oraz klasycznymi dodatkami.

Fot. Cramika Paradyż

Naturalny kamień dodaje klasycznym salonom kąpielowym szlachetności i luksusu. Surowa kamienna płyta (tzw. slab) umieszczona na ścianie za wanną lub pod prysznicem to doskonały sposób na niebanalną dekorację wnętrza. Z całą pewnością jedyną w swoim rodzaju, ponieważ nie ma w przyrodzie dwóch identycznie użylonych bloków skalnych.

Fot. Margraf

83


A r a n ż ac j e – do m owa si ł ow ni a

W szczytowej formie

Ciclotte to potomek Ciclo – XIX‑wiecznego roweru ze stałych zbiorów mediolańskiego Muzeum Wzornictwa. Typową podstawę zastępuje w nim szklane koło, a kierownicę uchwyty w kształcie rogów. Rower treningowy z ekranem dotykowym oferuje 12 poziomów oporu pedałowania. Firma Lamiflex Composites wprowadziła też na rynek model Ciclotte Marine, polecany do treningu na ekskluzywnych jachtach i przestrzeniach otwartych. Proj. Luca Schieppati Fot. L amiflex Composites

84


By stworzyć prywatną siłownię lub strefę wellness trzeba się odrobinę nagimnastykować, ale efekt jest warty wysiłku. Kreatywni projektanci udowadniają, że o kondycję fizyczną i zdrowie można dbać w domu na różne sposoby. Julia Borowska

W

e współpracy Łódź Design Festival z Biurem Badań Społecz‑ nych Question Mark, Ceramiką Paradyż i ekspertami przepro‑ wadzono badania pt. Jakość życia w domu w czasie pandemii. Wzięły w nim udział aktywne zawodowo osoby w wieku od 25 do 50 lat z miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Jak pod wpływem pan‑ demii zmieniał się ich sposób korzystania z mieszkań? Spośród 366 re‑ spondentów ponad 1/3 zaczęła częściej ćwiczyć w domu.

Wśród sposobów na poprawę komfortu fizycznego i psychicznego badani wymieniali m.in. zakup sprzętów, które umożliwiły ćwiczenie w domu oraz przeorganizowanie niewykorzystanych do tej pory przestrzeni np. na mini‑ siłownię. Ankietowani inwestowali też w wyposażenie łazienki w celu uczy‑ nienia z niej domowego SPA oraz miejsca zastępującego zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie. W odpowiedzi na nowe potrzeby, na rynku po‑ jawiło się mnóstwo sprzętów sportowych domowego użytku. Wykonane z najwyższej jakości materiałów rowerki, bieżnie czy steppery przypominają designerskie meble. Dzięki kompaktowym rozmiarom można je ustawić niemal wszędzie: w sypialni, łazience, przy kominku w salonie. Nowoczesne urządzenia sportowe wyposażone są w technologie mierzące puls i poziom natlenienia organizmu. Prawdziwą rewolucją są sprzęty z interaktywnym ekranem, które tworzą wizualizacje wybranego przez nas punktu na mapie. Dzięki nim możemy przebiec fragment maratonu w Tokio lub Londynie... bez schodzenia ze stacjonarnej bieżni we własnym salonie.

Na domową siłownię lub strefę wellness z prawdziwego zdarzenia najle‑ piej jednak zdecydować się na etapie projektu lub renowacji domu. Przy‑ domowy basen, sala ćwiczeń lub sauna muszą spełniać bowiem szereg standardów, dotyczących wysokości pomieszczenia czy termoizolacyj‑ ności. Pokój do ćwiczeń warto podzielić na 2 strefy: sportową (na ciężkie sprzęty takie jak ławka, rower czy bieżnia) oraz strefę relaksu (przezna‑ czoną na prysznic, saunę lub kącik wypoczynkowy). Ponadto, domowa siłownia lub strefa wellness powinny posiadać wydajny system wentylacji i nieprzeszkadzające w ćwiczeniach oświetlenie. Większość sportowców nie obędzie się bez profesjonalnych butów. W domowej siłowni ich odpo‑ wiednikiem może być podłoga – z jednej strony miękka i amortyzująca wywołane ruchem wstrząsy, z drugiej – wyposażona w mocny rdzeń, który zniesie ciężar jej użytkowników i sprzętów ważących nierzadko set‑ ki kilogramów. Jeśli lubimy ćwiczyć przy głośnej muzyce, ściany siłowni warto pokryć dźwiękochłonną tapetą. Podziękują nam za to pozostali domownicy i sąsiedzi. Budowę przydomowego basenu lub sauny najroz‑ sądniej skonsultować z architektem. Oprócz standardowego wyposaże‑ nia, możemy tu wygospodarować miejsce na oranżerię albo kącik relaksu z wygodną sofą lub szezlongiem. n

Siłownia z wielkoformatowymi przeszkleniami to potrójna przyjemność: ćwicząc ciało, można jednocześnie wyciszyć umysł i zregenerować zmęczony wzrok, obserwując przyrodę za oknem. Trening z fenomenalnym widokiem na Ocean Atlantycki to propozycja pracowni TK Architekci. Wnętrze rezydencji zostało w pełni spersonalizowane i dostosowane do trybu życia jego mieszkańców. Fot. TK Arch itekci/Vasco

85


Sauna fińska czy parowa – z SweetSauna90 Combi od Starpool nie musisz wybierać. Wyposażona m.in. w generator pary wodnej i lampy na podczerwień sauna oferuje zarówno wyższą temperaturę przy niskiej wilgotności powietrza, charakterystyczną dla sauny mokrej, jak i niższą temperaturę przy wyższej wilgotności powietrza, typową dla sauny parowej. Projekt: Cristiano Mino Fot. Starpool

Na akcesoria sportowe marki Initially London może zostać naniesiony monogram np. z inicjałem. Personalizacja to design i praktyczność w jednym: dzięki niej podczas wizyty na publicznej siłowni zyskasz pewność, że nikt nie zabierze przez przypadek twojej maty czy ręcznika do ćwiczeń. Fot. In itially Lon don

86


Iwona Trędowska, właścicielka studia Trędowska Design, na piętrze własnego domu zaprojektowała prywatny azyl: pokój do ćwiczeń i relaksu. Można skorzystać tu z rowerka marki Kettler, a potem odpocząć na wygodnej sofie wśród mozaikowych portretów Marilyn Monroe, Coco Chanel czy Audrey Hepburn. To dowód na to, że funkcjonalność i wyrafinowana elegancja mogą grać zespołowo. Fot. Michał Bachulski

Intensywne cardio, wyciszająca joga lub SPA w pachnącej drewnem saunie – w strefie sportowej projektu Humbet&Poyet każdy znajdzie coś dla siebie! O wygodę i jakość ćwiczeń dba tu ławka ze skórzanym siedziskiem. Formę fit prezentuje ustawione obok krzesło Harry’ego Bertoi o lekkiej, ażurowej konstrukcji. Do dyspozycji domowników jest też ukryta za półtransparentną ścianą sauna. Fot. FRANCIS AMIAND

87


5 prostych ćwiczeń na 5 partii ciała w domu i w pracy 1. Głowa Złap lewą ręką z prawej strony głowy, wyko‑ naj wdech i z wydechem powoli pochylaj głowę do ramienia. Wytrzymaj w skrajnej pozycji ok. 15–20 s. Zmień ręce i kontynuuj rozciąganie w drugą stronę. Ćwiczenie powtórz min. 5 razy.

2. Szyja Usiądź prosto, ręce spleć za głową, wyprostuj plecy, oddal łokcie od siebie, weź wdech i dociśnij głowę do dłoni, aż poczujesz napięcie w karku. Z wydechem zbliż brodę do klatki piersiowej, za‑ okrąglij plecy i złącz łokcie. Ćwiczenie powtarzaj 5–10 razy.

3.Nadgarstki Wyprostuj rękę przed sobą, z wyprostowanym łokciem i dłonią skierowaną do góry. Drugą ręką delikatnie pociągnij dolną połowę palców, tak aby – bez zginania ręki w łokciu – pociągnąć nadgarstek w dół. Poczujesz umiarkowany dys‑ komfort, ale nie powinieneś odczuwać bólu. Jeśli odczuwasz ból, wykonujesz ćwiczenie zbyt inten‑ sywnie – złagodź nieco pociągnięcie w dół. Przy‑ trzymaj rękę w tej pozycji min. 30 s, następnie powtórz ćwiczenie na drugim nadgarstku.

Fot. Noti

4.Nogi Usiądź na krześle w małym rozkroku. Prawą nogę wyprostuj i oprzyj piętą o podłogę, lewą ugnij w kolanie i odchyl w bok. Oprzyj ręce o pra‑ we udo. Lekko pochyl się ku prawej nodze: plecy proste, pracuje tylko miednica. Powinieneś od‑ czuwać delikatne rozciąganie wewnętrznej części prawej nogi. Zrób zmianę.

5.Pośladki Połóż nogę na nogę tak, aby goleń jednej nogi był na kolanie drugiej nogi. Wyprostuj się siedząc i jednocześnie wykonaj głęboki wdech. Z wyde‑ chem powoli wykonuj skłon aż do skrajnej pozy‑ cji. Ćwiczenie powtórz 5 razy dla każdej nogi. Źródło: materiały prasowe marki Noti, noti.pl. Autor ćwiczeń: Basia Smirnow‑Kurp, fizjotera‑ peutka i trenerka, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego

O codzienną porcję ruchu dla najmłodszych zadba Circu Bubble Gum Playground z huśtawką, zjeżdżalnią, drabinką i liną do wspinaczki. To plac zabaw z segmentu premium: ma aksamitne obicie, pozłacane detale, elementy z lakierowanego drewna. Jest całkowicie bezpieczny dla dzieci. Fot. Circu

88

Świat Rezydencji 1-2/2022

Choć wygląda jak sztanga, wcale nią nie jest – Banffy to aktywny stołek od Noti, który odchyla się w każdym kierunku. Brak oparcia i zmiany kąta siedzenia wymuszają na nas ciągłe zmiany pozycji, czyli ruch. Klatka piersiowa i biodra są otwarte, przez co lepiej oddychamy, a w efekcie dotleniamy i rozluźniamy ciało. Brak napięć mięśniowych, przykurczów i bólu to lepsze samopoczucie. Projekt: Yuliya Neronskaya i Klaudia Janikowska

Mieć gdzie, a wiedzieć co i jak ćwiczyć, to oddzielne kwestie. Aplikacja Nike Training Club (w skrócie NTC) zastąpi trenera personalnego podczas treningu w domu. Pobierz ją na telefon lub laptop, by mieć dostęp do ponad 200 darmowych programów ćwiczeniowych, porad ekspertów i społeczności pozostałych „domowych” sportowców. Fot. N ike


Schody pełniące funkcję ścianki wspinaczkowej – na taki pomysł wpadli architekci ze studia DEFERRARI+MODESTI. Nietypowy element architektoniczny ma przypominać właścicielom, miłośnikom wspinaczki górskiej, o ich pasji. Fot. An na Positano

Arch. Joanna Kulczyńska z pracowni Kulczyński Architekt w projekt zmodernizowanej willi pod Kielcami wpisała strefę wellness z praktycznym układem funkcjonalnym. Część sportowa (basen) i strefa relaksu (z przeszkloną sauną, wanną z masażem wodnym i powietrznym oraz wygodnymi leżakami) tworzą tu integralną całość. Wiz. Michał Morzy, Blok Studio

89


Według danych zawartych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, podczas ćwiczeń nasz organizm traci nawet do 3 l wody na godzinę. W uzupełnieniu jej rezerw pomoże kuchenny filtr podzlewozmywakowy Aquaphor Kryształ H. Zmiękcza wodę oraz usuwa z niej toksyny i alergeny, zachowując odpowiedni skład mineralny. W efekcie woda jest zdrowsza, a przygotowane na jej bazie napoje i potrawy pożywniejsze, smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Wydajność: 6000 l; szybkość filtracji 2,5 l/min Fot. Aquaphor

Twórcy minitrampoliny Bellicon oferują ponad 400 tys. opcji jej konfiguracji. Wybierz rozmiar, siłę oraz kolor i skacz na niej, ile ciało i dusza zapragną. Fot. Bellicon

Ściany narażonego na wilgoć i kontakt z wodą basenu lub salonu SPA można pokryć farbą o właściwościach hydrofobowych (odpychających cząsteczki wody), a podłogi – antypoślizgowymi płytkami z antybakteryjnych materiałów, które usuwają niemal 100% bakterii. Niektóre z nich można układać na pochyłych lub zaokrąglonych powierzchniach, dopasowanych do najbardziej finezyjnych projektów. Na zdjęciu: płytki Mosaico+ z serii Royal waves Fot. Mosaico+

90

Świat Rezydencji 1-2/2022


Podłoga winylowa Alpha Vinyl od Quick‑Step jest uzbrojona nie gorzej niż Iron Man. Jej mocny rdzeń i ochronna warstwa wierzchnia chronią winyl przed zadrapaniami i uderzeniami hantli, sztang czy innych ciężkich sprzętów. Podłoga jest jednocześnie miękka i dźwiękochłonna. Fot. Quick‑Step

Szusowanie po alpejskich zboczach, wśród łąk lub największych kanionów na świecie – takie atrakcje oferuje stacjonarny rower Fuoripista marki Elite. Ekran tabletu przymocowanego do frontu roweru tworzy wizualizacje wybranej trasy rowerowej. Z nim poczujesz się jak kolaż Tour de France, nie ruszając się na krok z domu. Interaktywny rower wyglądem i jakością wykonania dorównuje najbardziej ekskluzywnym meblom. Proj. studio Adriano Design Fot. Elite

W projekcie MIKOŁAJSKAstudio strefa wellness to prawdziwa oaza relaksu. Znajdują się tu 4‑osobowe jacuzzi, sauna fińska, wygodne leżanki z regulowanymi oparciami i prysznic. Zastosowane materiały – drewno i spiek z kamiennym motywem w stonowanej kolorystyce – wprowadzają atmosferę spokoju, wyciszenia i bliskości natury. Niekwestionowaną ozdobą wnętrza jest zielona ściana z bujnych roślin. Fot. MIKOŁAJSKAstudio

91


z w i z y tą

Rosyjska awangarda

92

Świat Rezydencji 1-2/2022


Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać suprematyzmu – kierunku sztuki abstrakcyjnej z początku XX wieku, zobaczcie, jak nadal może być inspirujący. Ten moskiewski apartament to przykład rosyjskiej awangardy w luksusowym wydaniu. Tekst: Małgorzata Nietupska Projekt: Maxim Kashin, Maxim Kashin Architects, www.maximkashin.com Zdjęcia: Dmitry Chebanenko

93


B

ył rok 1915. Rosyjski malarz, krytyk sztuki, urzędnik pań‑ stwowy Kazimierz Malewicz wystawia w Piotrogrodzie obraz Czarny kwadrat na białym tle. To pierwsze dzieło nieprzedstawiające. Potem był m.in. Biały kwadrat na białym tle. Na płótnie jest on lekko pochylony, jakby szybował w nicości. Tak narodził się suprematyzm. W rosyjskiej awangardzie to wyjątko‑ wy nurt, który inspirował artystów całego świata, tworząc podwa‑ liny minimalizmu. I nie jest to bynajmniej nurt historyczny. Jego założenia nadal inspirują, m.in. w aranżacji wnętrz. Apartament Golden Mile w Moskwie – zaprojektowany przez Maxim Kashin Architects – jest tego modelowym przykładem.

Monumentalna rzeźba Główna idea suprematyzmu (w języku łacińskim supremes ozna‑ cza najwyższy) opiera się na wyższości czystej geometrii i koloru nad dotychczasowym postrzeganiem form i przestrzeni. Nie jest istotne to, co dzieło przedstawia, lecz jakie wzbudza uczucia. Tak jest również w tym moskiewskim apartamencie. Salon jest białym tłem dla linearnej, geometrycznej rzeźby z cortenowskiej stali. Konstrukcja składa się z prostych, geometrycznych płasz‑ czyzn, łączących się w trójwymiarową monumentalną kompo‑ zycję. Przyciąga wzrok, intryguje materiałem i wzbudza emocje. Czy ma znaczenie praktyczne? Z dzieł nieprzedstawiających oraz oderwania sztuki od rzeczywistości zasłynął przecież właśnie su‑ prematyzm. Tradycjonaliści odbierają rzeźbę jak awangardową wyspę usytuowaną na pograniczu kuchni i salonu.

94

Świat Rezydencji 1-2/2022


Inspiracją aranżacji wnętrz apartamentu w Moskwie był suprematyzm – kierunek sztuki abstrakcyjnej. Pomieszczenia spowija biel w różnych odcieniach i fakturach.

95


Monumentalną rzeźbę z metalu usytuowano między kuchnią a salonem.

96

Świat Rezydencji 1-2/2022


97


Biel na bieli

Przestrzeń sypialni można otwierać i zamykać za pomocą przesuwnych ścian.

Kolor biały ma mnóstwo odcieni, które w tym apartamencie wykorzysta‑ no po mistrzowsku. Ich zestawienia tworzą luksusową aranżację wnętrz. To matowa biel frontów kuchennych, ścian i podłóg. W zwierciadłach nad blatem kuchennym biel zyskuje lodowy odcień, a na futrzanych na‑ rzutach – niezwykłą miękkość i ciepło. Białe zasłony, pościel i inne tka‑ niny kreują spektakl światłocienia urzekający tonami i półtonami. Biel – w różnych odcieniach oraz fakturach – wypełnia przestrzeń. Porządkuje ją, kreuje na nowo. Tworzy tło dla sztuki i dodaje głębi pomieszczeniom. Wyposażenie schodzi na dalszy plan. Biel była dla suprematystów sym‑ bolem nieskończoności.

Geometryczne układy Wnętrza apartamentu zostały zanurzone w świecie nieskończonej bia‑ łej przestrzeni, ale także geometrii. Ściany oraz wyposażenie tworzą ro‑ dzaj trójwymiarowej instalacji, jak w galerii awangardowych dzieł sztu‑ ki. Efekt wzmacniają lustra w kuchni, które dublują przestrzeń i jeszcze bardziej zacierają granice między strefami funkcjonalnymi. Przesuwne drzwi w sypialni pozwalają kreować przestrzeń dowolnie: zamykać, otwie‑ rać, a także wpuszczać naturalne światło stopniując jego intensywność. Choć geometria kojarzy się ze sztywnością, tutaj miękkości dodaje jej biel w różnych fakturach oraz oświetlenie. W minimalistycznych wnętrzach panuje ład stylistyczny. Tu nie ma nadmiaru rzeczy. Są harmonia, kom‑ fort oraz sztuka.

Wyrazisty kontrapunkt Jedynym pomieszczeniem, którego nie otuliła biel, jest łazienka. To kon‑ trapunkt wpisujący się w koncepcję projektu całego apartamentu. Jej ścia‑ ny oraz posadzka są w fioletowym kolorze! Zachwyt wzbudza kamienne wyposażenie: wanna, umywalka oraz grzejnik. Wszystkie sprzęty zapro‑ jektowano specjalnie do tego wnętrza. Mają rzeźbiarski charakter – ich geometryczne linie i płaszczyzny efektownie się przenikają. Wyrazisty wzór kamienia sprawia, że łazienkowe wyposażenie awansowało do roli dzieł sztuki. Warto tutaj zwrócić uwagę także na oświetlenie. Światło dys‑ kretnie eksponuje designerskie kształty i mocny wzór kamienia, ale tak‑ że zjawiskowo cieniuje fioletowy kolor spowijający łazienkę od podłogi po sufit. n

O pracowni Maxim Kashin Architects Od 2013 roku pracownia Maxim Kashin Architects tworzy wnętrza prywatne oraz publiczne, m.in. barów i restauracji, biur, pawilonów i instalacji wystawien‑ niczych. Założycielem studia jest Maxim Kashin – absolwent Moskiewskiego Instytutu Architektury. Pracownia stawia sobie za cel tworzenie funkcjonalnych przestrzeni, w których jest miejsce na nowe spojrzenie na formę. Maxim Kashin czerpie inspirację z suprematyzmu i łączy swoje idee z najnowszymi trendami w projektowaniu i nowoczesnym podejściem do architektury. Głównym celem jego pracy jest wykorzystanie koloru oraz kształtów do tworzenia oryginalnych wnętrz. Projekty Maxim Kashin Architects były doceniane w rosyjskich i mię‑ dzynarodowych konkursach, jak Architizer A+ Awards (2015 r.), Iconic Awards (2018 r.), Russian Project (2018 r.), Restaurant & Bar Awards (2019 r.), Russian Project (2019 r.), DNA (2020 r.), Architecture MasterPrize (2020 r.).

98

Świat Rezydencji 1-2/2022

Łazienka wyróżnia się mocną kolorystyką.


Umywalka, wanna oraz grzejnik wykonane zostały z wzorzystego kamienia. 99


wzornictwo

Jesteśmy ciepłolubni

Gdzie chcesz Bywają takie chwile, że trzeba szybko dogrzać np. łazienkę. Duet projektantów Ludovica+Roberto Palomba stworzyli dla marki Tubes przenośny grzejnik. Nie tylko jest elegancki i poręczny, ale też świeci jak dekoracyjna lampa. Fot. Tubes/Max Zambelli

100

Świat Rezydencji 1-2/2022


W sam raz na zimę, ale nie tylko. Kominki, piece i grzejniki mogą być dekoracją wnętrz cały rok. Niektóre wyposażone są w dodatkowe funkcje: świecą, dezynfekują, zastępują szafki i lustra. Małgorzata Nietupska

W

XXI wieku od grzejników, kominków czy pieców wymaga się więcej, niż zapewnienia ciepła. Muszą być także przyjemne dla oka i pa‑ sować do stylu wnętrz. Wbrew pozorom do lamusa nie odeszły kominki i piece, w tym kaflowe. Prawdą jest, że często zastępują je modele na prąd, gaz i podczerwień, gdyż mają opinię łatwiejszych w obsłudze. Co wybrać? Każdy z nas inaczej odbiera ciepło. Bo to nie tylko wyższa temperatura w pomieszczeniu, ale też poczucie przytulności, bezpieczeństwo, widok ognia. Na pewno grzejników nie trzeba ukrywać za firankami. Teraz modnie jest je wyeksponować. Wtapiać się mogą w tło ścian albo wręcz odwrotnie – przyciągać wzrok jak dzieła sztuki. Podobnie jest z kominkami oraz piecami. Nowe modele zaskakują również funkcjami. Niektóre potrafią nawet dezynfekować powietrze w domach. Mogą być dodatkowymi lam‑ pami, minigarderobami, lustrami. Są nawet takie, że gdy się opatrzą, można je przerobić np. na umywalkę. Za projektowanie urządzeń grze‑ jących zabrali się światowej klasy designerzy, jak duety Dante O. Benini i Luca Gonzo oraz Ludovica+Roberto Palomba. I od razu okazało się, że nawet mały, przenośny grzejnik może być gwiazdą nie tylko w łazience. n

Indywidualny projekt … pozwala zrealizować każde marzenie, także o kominku niepowtarzalnym. To przykład z wykorzystaniem konglomeratu kwarcowego Crystal Anthracite Pure firmy Technistone. Można odnieść wrażenie, że prawo grawitacji nie istnieje. Fot. Tech n iSton e

101


Ciepłe ręczniki Gdy zimno za oknami, każdy lubi sięgnąć po cieplutki ręcznik. Zwłaszcza po kąpieli! Grzejnik Teso Antrax IT skonstruowany jest tak, że zawsze czekają na nim wygrzane ręczniki i szlafroki. Projektanci – Dante O. Benini i Luca Gonzo – zadbali, by grzejnik porządkował łazienkę i współgrał z otoczeniem. Fot. Antrax IT

Trzy w jednym Wygląda jak metalowa beczka, ale w rzeczywistości Barrel Artwork firmy Kerasan to wielofunkcyjny przedmiot. Może być umywalką (z odpływem podłogowym lub ściennym), biokominkiem albo lampą, której klosz przypomina płomienie. Fot. Kerasan

102

Świat Rezydencji 1-2/2022


Nastrojowe światło Aby mieć grzejnik inny niż wszystkie, wybrać można np. model z oświetleniem Niagara Led od Luxrad. Do wyboru jest kilkanaście wzorów. Nie pasują? Producent realizuje indywidualne projekty. Fot. Luxrad

Przenośny biokominek Salon, taras, sypialnia, salon kąpielowy – jest tyle miejsc, gdzie prawdziwy ogień kreuje niepowtarzalną atmosferę. Z pomieszczenia do pomieszczenia przenosić można biokominek Echo CIRCLE z Kratki.pl. To model z możliwością postawienia na podłodze lub zawieszenia. Fot. Kratki.pl

103


Grzejące lustro Ogrzewanie podczerwienią to brak tradycyjnych grzejników i wrażenie, jakby pomieszczenie ogrzewało słońce. Tak działa np. Mirror Heating Round firmy Redwell. To model, który wygląda jak lustro. Można się w nim przeglądać! Fot. Redwell

Kamienna obudowa Coś dla tych, którzy nie lubią przygotowywać drewna do kominka na zimę. Do piecyka Marilena Plus z La Nordica Extraflame wsypuje się ekologiczny pellet, który można kupić w worku w każdym sklepie budowlanym albo na stacji benzynowej. Nawet popiołu jest bardzo mało! Ten model wyróżnia elegancka obudowa z kamienia. Fot. L a Nordica Extrafl ame

104

Świat Rezydencji 1-2/2022


Dzieło sztuki Grzejniki z kompozytu mineralnego do złudzenia naśladują kamień. W przypadku modelu Tribus z Welan powierzchnia może mieć strukturę łupanego kamienia lub delikatnie chropowatą. Skojarzenia z dziełami sztuki nie są przypadkowe! Fot. Wel an

Z wieszakiem na ubrania Tylko stojąc z boku można zauważyć, że grzejnik Niva Bath z Vasco to jednocześnie minigarderoba łazienkowa. Ma ukryte z tyłu półeczki oraz wieszak na ubrania. Wystarczy sięgnąć ręką po koszulę czy szlafrok. Fot. Vasco

105


Pałacowy szyk Piece kaflowe z dawnych pałaców ciągle zachwycają oraz inspirują. Wokół nich toczyło się życie rodzinne i towarzyskie. Ten styl reprezentuje piec na drewno Viennese L/A firmy Sergio Leoni. Fot. Sergio Leon i

Dezynfekuje powietrze Mało kto jeszcze wie, ale kominki mogą dezynfekować powietrze w domu. W taką funkcję wyposażony jest model elektryczny Line marki Olmar. Kominek likwiduje m.in. bakterie, grzyby, wirusy. Fot. Olmar

106

Świat Rezydencji 1-2/2022


Jak za dawnych lat W starych dworkach, kamienicach i pałacach często są nieużywane kominki. Wkład Boxtherm 60 na pellet firmy MCZ umożliwia ich renowację bez niszczenia zabytkowej obudowy. Dawni właściciele nie uwierzyliby, że takim kominkiem można sterować jak czarodziejską różdżką, czyli przy pomocy smartfona. Fot. MCZ

107


zimowy ogród

Nie tylko w bieli Zamiast zapadać w sen zimowy, początek roku lepiej spędzić w ogrodzie! Doglądanie zimnolubnych roślin, dokarmianie ptaków, odśnieżanie podjazdu czy lepienie bałwana – jest tu tyle do zrobienia. Zmarzlaki mogą przenieść się na ogrzewany taras lub zaszyć w piwniczce z kieliszkiem rozgrzewającego wina w dłoni. Julia Borowska

Snow Chalet jest cały w bieli! Budynek – a właściwie rzeźba lodowa – to ulokowany na wysokości 1816 m n.p.m. hotelik. Można go odwiedzać od 18 grudnia do 20 marca. Projekt: Hotel Lac Salin Spa & Mountain Resort w Livigno we Włoszech

Fot. Hotel Lac Salin

108

Świat Rezydencji 1-2/2022


P

ierwszym punktem na mapie zimowych rozrywek w ogrodzie może być doglądanie przykrytych białym puchem roślin i krzewów. Oprócz wiecznie zielonych iglaków, nasze oczy mogą cieszyć kwiaty w najróżniej‑ szych kolorach: karminowe lub fioletowe wrzośce, jasnoróżowa kalina, białe przebiśniegi lub biało‑żółte żonkile.

Kwiaty nie tylko latem Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, pielęgnacji i doborze miejsca nasadzenia, w grudniu możemy wypatrywać pierwszych pąków ciemierników, w styczniu oczarów, zaś w lutym leszczyny. Grube buty, rękawiczki i kurtka z kapturem to obowiązkowy zestaw każdego wielbi‑ ciela zimowych aktywności. Kaptur (np. z włókniny lub worka jutowego) ochroni także uprawiane przez nas rośliny m.in. przed zmarznięciem lub złamaniem w trakcie silnych wiatrów. Słomianą matą lub tekturą można owinąć też pnie drzew, a gałązki młodych gruszek, śliw czy jabłoni – przy‑ ciąć tak, by mogły się z nich rozwinąć rozłożyste gałęzie, na których latem zawisną okazałe owoce. Uwaga: zabieg przycinania najlepiej wykonać pod koniec zimy, gdy ryzyko dużych przymrozków jest niewielkie.

Odśnieżanie czas zacząć! Na zaspach śniegu nietrudno o poślizgnięcie lub upadek. By do tego nie dopuścić, warto odśnieżyć podjazd i ścieżki ogrodowe. Pomocne będą odśnieżarki spalinowe i elektryczne. Model elektryczny to dobry wybór w przypadku mniej rozległych posesji – urządzenie sprawnie usunie śnieg z krętych ścieżek i wąskich alejek. Atutami odśnieżarek elektrycznych są też mniejsza waga, cicha praca oraz mniejszy zasięg wyrzutu śniegu. Właścicielom reprezentacyj‑ nych ogrodów przyda się odśnieżarka spalinowa: bardziej wydajna, przygotowana na usuwanie większych ilości śniegu i pracę w trudniejszych

warunkach. Odśnieżyć warto też dach: m³ zalegającego przez kilka dni śniegu waży nawet 900 kg, co stanowi zagrożenie dla ludzi czy zaparko‑ wanych pod dachem aut.

Nie taka zima zła By rozgrzać zmarznięte ręce, warto wykonać kilka ćwiczeń. Krótka prze‑ bieżka po ogrodzie, rozciąganie, przysiady... nagrodą za ruch będzie potężna dawka pozytywnej energii. Ćwicząc w zimowym słońcu, do‑ starczymy sobie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organi‑ zmu witaminy D. W dobry nastrój wprawi nas także kubek gorącej her‑ baty lub kieliszek wina, którymi możemy delektować się w ogrodowej piwniczce czy na ogrzewanym tarasie. W mroźne dni można spędzać tu czas na okrągło. Wyposażony w duże okna taras sprawia, że granice między wnętrzem a otoczeniem się zacierają. Przez ogromne przeszklenia miło jest obserwować odziany w białe szaty ogród i ładować baterie na kolejne zimowe szaleństwa. Budowa igloo, jazda na san‑ kach, obserwacja ptaków – każdy dzień przynosi coś nowego. n

Dekoracyjne choinki Chrismy LED z żywicy polietylenowej świecą m.in. białym światłem LED. To klasyk marki Vondom, dostępny w ofercie sklepu Hydroponika.

Fot. Hydroponika

109


Dom z jasną elewacją nie musi być nudny! Oryginalny charakter nada mu brama garażowa z nietypowym nadrukiem. W projektowaniu bram Hörmann z powierzchnią Duragrain ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Nadruk wykonywany jest w technologii cyfrowej z użyciem wzoru lub zdjęcia.

Fot. HÖRMANN

Urządzenia Kärcher w mig rozprawią się z zanieczyszczeniami w domu, na podjeździe, w garażu czy na tarasie. Myjka wysokociśnieniowa K Mini wyczyści też meble ogrodowe, balkon, rower, samochód. Obok charakterystycznego dla logo Kärcher koloru żółtego, wybrane sprzęty dostępne są w eleganckim, białym odcieniu.

Fot. Kärcher

Brama segmentowa PRIME w odcieniu creme white to propozycja dla zwolenników estetyki w duchu nowoczesnego minimalizmu. W ofercie firmy Wiśniowski znajdziemy też model PRIME w wersji Black Edition. Bramy wyposażono w wytrzymałe panele INNOVO z wypełnieniem z pianki o grubości 60 mm oraz specjalnym systemem uszczelnień i osłon, które zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Fot. Wiśniowski 110


System Galeco Bezokapowy to dyskretny przyjaciel: choć jest niemal niewidoczny, zapewnia efektywne odprowadzanie wody opadowej z dachu. Ma to szczególne znaczenie przy dużych opadach śniegu zimą i roztopach wiosną. Można go stosować do dachów bez okapów. Prostokątna rynna jest wydajniejsza niż rynny o okrągłym profilu. Zaprojektowano ją tak, by cały spust był schowany w ociepleniu budynku – minimalistycznie i nowocześnie.

Fot. Galeco

Odśnieżarkę spalinową Husqvarna ST 131 zaprojektowano tak, by idealnie usuwała świeży śnieg o grubości 5–20 cm z twardych, płaskich i wąskich powierzchni np. na ogrodowych alejkach czy na podjeździe. Dzięki elektrycznemu rozrusznikowi uruchomisz ją bez problemu nawet w duże mrozy.

Fot. Husqvarna

111


Cykl kamiennych rzeźb z oferty Chronos o nazwie Cztery Pory Roku przedstawia spersonifikowaną Zimę, Wiosnę, Lato oraz Jesień (od lewej). Wielbicieli małej architektury i sztuki ogrodowej zapraszamy też do ogrodu pokazowego Chronos w Komorowie pod Warszawą. Znajdziecie tam fontanny, donice, zegary słoneczne, ławki, rzeźby i wiele innych dekoracji z kamienia, szkła oraz metalu.

Fot. Chronos

Fable Hanging Sofa od Myface zmienia perspektywę. Wystarczy, że zawiesisz ją w pobliżu okna, by bujając się beztrosko, obserwować zimową przyrodę. Huśtawka z lakierowanej stali nierdzewnej i wodoodpornego włókna poliestrowego sprawdzi się też na zewnątrz.

Fot. Myface 112

Świat Rezydencji 1-2/2022


Francja, Włochy, Hiszpania... na zimową podróż do najlepszych winnic na świecie, bez opuszczania własnego ogródka, zaprasza piwniczka The Shire Cellar. W jej wnętrzu cały rok panuje dodatnia temperatura, dzięki czemu wina, sery i inne specjały przechowywane są w optymalnych warunkach.

Fot. The Shire Cellar 113


Przyjemnie jest spędzać czas w ogrodzie zimowym – obserwować gwiazdy, czytać, pielęgnować rośliny, rozmawiać z najbliższymi... Systemy ogrodów zimowych marki Aliplast – Aliver 2000+ spełniają wymagania w zakresie izolacji termicznej profili, szczelności na wodę opadową i powietrze oraz gwarantują właściwą wentylację przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń wentylacyjnych niezależnie od warunków pogodowych. Na zdjęciu: ogród zimowy z systemem aluminiowym Aliplast Aliver 2000+ oraz systemem drzwi podnoszono‑przesuwnych Ultraglide

FOT. ALIPLAST

Wełniane skarpety, gruby koc i ogromny kubek z gorącą herbatą to must have na tarasie w chłodne wieczory. Poczucie ciepła zwiększą też wykończone miękką tkaniną fotele. Model Nardi Fino można doposażyć w poduszkę z wypełnieniem z pianki poliueratnowej. Dzięki gumowym zakończeniom nóg fotel będzie stał stabilnie nawet na śliskiej powierzchni tarasu.

Fot. Nardi

114

Świat Rezydencji 1-2/2022


Choć kwitną od marca do maja, pierwsze pędy żonkili mogą wyrastać prosto spod śniegu. By cebulki przetrwały mróz, należy je posadzić jesienią, najpóźniej we wrześniu.

FOT. IBULB

115


Wrzosiec to niska (ok. 30 cm), zimozielona krzewinka. W odróżnieniu od podobnego do niej wrzosu, kwitnie od końca lutego do kwietnia. Jest średnio odporna na mróz, warto więc zabezpieczyć ją osłonką i posadzić w zacisznym miejscu. Kwiaty wrzośca przypominają małe dzbaneczki. Występują w kolorach: białym, różowym, karminowym i jasnofioletowym.

FOT. THE JOY OF PLANTS

Murek Alberto z oferty firmy Polbruk wyróżnia się charakterystycznymi szczelinami nawiązującymi do wyglądu łupka. Z bloczków pochodzących z tej kolekcji zbudujemy przykuwające wzrok elementy małej architektury ogrodowej: donicę, grilla, palenisko czy fontannę. Można też użyć ich do wykończenia tarasu. Kolory: alpen, brenta. Wymiary: 41×18 cm, wys. 7,7 cm

Fot. Polbruk 116

Świat Rezydencji 1-2/2022


Gdy mróz, śnieg i wiatr nie zachęcają do wyjścia na zewnątrz, zimowe krajobrazy bezpieczniej jest obserwować bez konieczności wstawania z kanapy. Panoramiczne widoki na ośnieżony ogród oferują okna w rozmiarze XXL z oferty Awilux. Najnowocześniejsze rozwiązania okienno‑drzwiowe, oparte są o niemiecką technologię firmy Schüco. To stolarka, która skupia się na idei bezpieczeństwa, energooszczędności oraz spełnianiu specjalnych potrzeb m.in. dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Fot. Awilux

Mensch Made Bird’s Palace ma kształt kartonu na mleko! Zwieńczony gałązką leszczyny, ceramiczny domek dla ptaków wykonała rodzinna firma w Meissen (Niemcy).

Fot. Mensch Made

Kalina bodnantska, nazywana czasem kaliną zimową, to miss przedwiośnia. Zależnie od pogody, jej kwiaty mogą rozwijać się późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Kwiatostany początkowo są różowe, a po rozkwitnięciu jaśniejsze. Pachną obłędnie, lecz trzeba chronić je przed przemarzaniem.

FOT. THE JOY OF PLANTS

117


od projektu do realizacji

Montreal u stóp

W rezydencji liczącej blisko 900 m² jest kilka salonów oraz kominków. Wszędzie jest dużo drewna, w tym na sufitach. 118

Świat Rezydencji 1-2/2022


To zabytkowa rezydencja z lat 60. XX wieku. Położona jest na Mont‑Royal – najwyższym szczycie w Montrealu. Mieszkająca tutaj rodzina ma do dyspozycji 26 pokojów. Tekst: Małgorzata Nietupska Projekt: MU Architecture (zespół: Charles Côté, Jean‑Sébastien Herr, Alexandre Arcens, Magda Telenga, Lou Emier, Catherine Auger) Dekoratorzy wnętrz: Jean‑François Ménard, Rachel Gilmore Zdjęcia: Stéphane Groleau Photographe

119


S

zczyt Mont‑Royal to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Montrealu i jednocześnie jego najwyżej położony punkt. Od pół wieku w tym mieście nie można stawiać budynków wyższych niż 233 m n.p.m. (tyle mierzy szczyt), aby Mont‑Royal był rozpozna‑ walny w panoramie tego kanadyjskiego miasta. Pierwszym Euro‑ pejczykiem, który wszedł na wzgórze był Jacques Cartier. Przypro‑ wadzili go tutaj Indianie w 1535 r. Zachwycony pięknym widokiem miał krzyknąć „Quel mont royal!“ („Cóż za królewska góra!“). Kilka wieków później na samym szczycie wybudowana została Rezydencja Mont‑Royal. Powstała w latach 60. XX wieku według projektu archi‑ tekta Pierre’a Cantina. Niedawno dom przeszedł generalną moder‑ nizację, której podjęła się pracownia MU Architecture. Rezydencja ma prawie 900 m² powierzchni i 26 pokojów.

Rozmach i elegancja Gdy budowa Rezydencji Mont‑Royal została zakończona w 1964 r., był to jeden z najnowocześniejszych domów nie tylko w Kanadzie. Wszystko tutaj było wyjątkowe: rozmach inwestycji, luksusowe wy‑ kończenie, styl jak w najlepszych ówczesnych galeriach świata oraz liczne nowinki techniczne. Rezydencja miała najnowocześniejszy, ukryty centralny system wentylacji oraz ogromne przeszklenia. Z ze‑ wnątrz znajdowały się promieniste schody wejściowe, zaś wewnątrz – wysokie na kilka pięter atrium z ogromną antresolą. Konstrukcja budynku to arcydzieło inżynierii budowlanej, którą przykrywa uni‑ kalny dach w kształcie trójkąta.

120

Świat Rezydencji 1-2/2022


Drewniane przepierzenia pojawiają się w wielu miejscach rezydencji. Dyskretnie dzielą przestrzeń.

121


Pół wieku później zamieszkała tutaj młoda rodzina. Potrzebny był jednak kapitalny remont zabytkowego budynku. Projekt wykonała pracownia MU Architecture we współpracy z Departamentem Kana‑ dyjskiego Dziedzictwa oraz miastem Montreal. Rezydencja miała stać się rodzinną siedzibą, ale też wpisać w krajobraz kulturowy Montrealu. Nad renowacją czuwało około dwudziestu konsultantów, inżynierów i specjalistów budowlanych. Wykonawcą był Newsam, o konstrukcję zadbała WSP, w tym inżynier mechanik Antoine Assaf.

Duch domu Architekci włożyli mnóstwo pracy, by zachować dawny styl domu. Udało się to m.in. dzięki zastosowaniu drewnianych okładzin. Wspa‑ niałe boazerie są na sufitach i ścianach. Drewniane przepierzenia dzielą przestrzeń. Na podłogach ułożono parkiety oraz deski. Tak jak dawniej ogromne wrażenie robi wykończenie klatki schodowej, godne współczesnych galerii dzieł sztuki. Jej ściany oraz stopnie schodów pokrywa drewno. Aby dodać wizualnej lekkości monumentalnym, po‑ dwójnym schodom, wymieniono poręcz. Metalową zastąpiła prak‑ tycznie niewidoczna, minimalistyczna balustrada ze szkła. Nad klatką zawisł ogromny, ażurowy żyrandol w nowoczesnym stylu.

122

Świat Rezydencji 1-2/2022

Przestronna, luksusowa kuchnia połączona jest z jadalnią i salonem. Wzrok przyciągają wzorzysty kamień nad strefą gotowania oraz podświetlana witryna na szkło.


Na dużej wyspie usytuowano strefy zmywania oraz barową.

123


Ogromna klatka schodowa to arcydzieło sztuki budowlanej. Na podestach znajdują się ukryte drzwi prowadzące do apartamentu państwa domu.

124

Świat Rezydencji 1-2/2022


Z salonu na antresoli rozciąga się widok na Montreal. Nad kominkiem jest ukryty telewizor. 125


Sypialnia państwa domu jest połączona z garderobą i salonem łazienkowym. Ich spokojna kolorystyka sprzyja wypoczynkowi.

Z salonu łazienkowego rozciąga się widok na ogród. 126

Świat Rezydencji 1-2/2022


Toaletę gościnną urządzono w kamiennych szarościach. Wnętrze ociepla bursztynowe światło lampy.

Kilkadziesiąt pokojów W sumie w Rezydencji Mont‑Royal jest 26 pokojów. Na dole znajdują się m.in. sypialnie gościnne, siłow‑ nia, warsztat oraz garaż na dwa samochody. Piętro wyżej zajmuje przestronna kuchnia z jadalnią. Stąd można wyjść do ogrodu z basenem, ale także zejść poziom niżej do garażu. Obok usytuowano główny salon. Na tym samym piętrze ulokowano apartament państwa domu, w którym znajduje się m.in. sypial‑ nia, garderoba oraz salon łazienkowy. Wchodzi się do niego – przez duże, solidne, prawie niewidoczne orzechowe drzwi – z dwupoziomowego podestu ma‑ jestatycznych schodów. Bogata kolorystyka parteru, ozdobiona boazerią, kontrastuje z jasnymi, otwartymi pomieszczeniami na najwyższym piętrze. Na przestronnej antresoli po‑ wstał salon wypoczynkowy z barem oraz kominkiem, który jednocześnie jest salą telewizyjną. Trzeba się dobrze przyjrzeć, aby zauważyć, że jest tu telewizor – znajduje się w zabudowie nad kominkiem. Z tego właśnie miejsca rozciąga się za oknami jeden z naj‑ piękniejszych widoków na Montreal. Z saloniku na an‑ tresoli przechodzi się do dużej bawialni. Trzy sypial‑ nie dla dzieci i dwie łazienki uzupełniają ten poziom. Ten wspaniały dom znów tętni życiem. Toczy się w nim życie rodzinne i towarzyskie. Dla montreal‑ czyków to budynek kultowy, związany z historią mia‑ sta. Symbol prestiżu i dbałości o kulturowe dziedzic‑ two. n

O pracowni MU Architecture Założycielami MU Architecture są Charles Côté i Jean‑Sébastien Herr. Architekci zdobyli bogate międzynarodowe doświadczenie m.in. w Wiedniu, Barcelonie, Du‑ baju. Ich pracownia powstała w Montrealu w 2010 r. Obecnie tworzy ją zespół specjalizujący się w architekturze oraz projektowaniu wnętrz inwestycji prywatnych, instytucjonalnych, komercyjnych i przemysłowych. MU Architecture promuje korelację między kultową architekturą a równowagą ekosystemu. Każdy projekt wnosi wkład w ogólną kulturę architektoniczną i staje się odzwierciedleniem współczesnych technologii, ponosząc wielką odpowiedzialność wobec społeczeństwa i środowiska. Projekty MU Architecture ujednolicają kon‑ cepcje struktury, przestrzeni i ekspresji architektonicznej w celu stworzenia niepowtarzalnego i nieskończonego doświadczenia. Fot. Fany Ducharme

127


s m a k i ś w i ata

Smakowitości

z Zielonej Wyspy Z jednej strony prosta, wiejska, wręcz przaśna, z drugiej – niesamowicie sycąca i smaczna. Taka jest właśnie kuchnia irlandzka – choć nie zaskakuje wyszukanym smakiem, nigdy nas nie zawiedzie. dr Radosław Kożuszek

Góry Wicklow (irl. Sléibhte Chill Mhantáin) to najrozleglejszy obszar górzysty w Irlandii.

128

Świat Rezydencji 1-2/2022


Dublin nie jest dużym miastem. Tuż za jego granicą rozpościerają się tereny gór Wicklow.

K

uchnia irlandzka nie wprowadziła do mię‑ dzynarodowych klimatów kulinarnych wielu dań, ale dzięki emigrantom zarob‑ kowym poznał ją cały świat. Stany Zjednoczo‑ ne, Kanada, Argentyna, Australia czy RPA lubują się w tłustych śniadaniach, a irlandzki gulasz gości w każdym z tych krajów w mniej lub bar‑ dziej zmienionej formie. Wysokiej jakości bim‑ ber – whiskey zna każdy, a ci co nie przepadają za czystym alkoholem, na pewno nie odmówią jego dodatku w Irish Coffee.

Full Irish breakfast Mimo że dzisiejsza Irlandia jest krajem nowo‑ czesnym i dość bogatym, jej historia wcale nie była tak słodka, jak mogłoby się wydawać. Bie‑ da, ciągłe nękanie przez sąsiednich Anglików oraz klęska głodu, związana z zarazą ziemnia‑ czaną, nie przyczyniły się ani do rozkwitu na‑ rodu, ani tym bardziej kuchni. Mimo wyzbycia się narodowego języka, po części religii oraz wielu zwyczajów, Irlandczycy nie ulegli całko‑ witemu wpływowi kultury narzuconej przez Anglików. Mało tego, nawet ją zmienili i wpro‑ wadzili do niej wiele swoich akcentów. Dotyczy to na przykład słynnego wysokokalorycznego śniadania irlandzkiego, które tak spodobało się Anglikom, że znane jest na świecie pod na‑ zwą śniadania angielskiego. Mimo ciągłych za‑ rzutów dietetyków i krytyków kulinarnych pod

adresem irlandzkiego patentu śniadaniowego, to właśnie hotele serwujące śniadanie angiel‑ skie cieszą się największą popularnością. Obok typowych śniadań wywodzących się z Europy Wschodniej (polskiego, ukraińskiego, żydow‑ skiego) i Północnej (norweskiego, szwedzkie‑ go), a także śniadań arabskich, jest to zestaw śniadaniowy gwarantujący uczestnikom poran‑ nej biesiady najedzenie się do syta. Śniadanie irlandzkie zawsze składa się z grillo‑ wanego boczku, jajecznicy bądź jaj sadzonych, pieczonej kaszanki lub parówek, ciemnego chleba, a czasami również z placków ziemnia‑ czanych, grillowanych pomidorów i pieczonych ziemniaków. Serwuje się do niego także wędli‑ ny, sery, warzywa sezonowe, słone irlandzkie masło, mleko, herbatę, kawę, a na deser muf‑ finki lub ciastka. Irlandzki zestaw śniadaniowy jest tak popularny, że podaje się go także pod‑ czas lotu w najbardziej luksusowych liniach lot‑ niczych. W porównaniu ze śniadaniem typowo angielskim, Irlandczycy nigdy nie podają fasolki w sosie pomidorowym.

Zielone klify Irlandia to kraj w przeważającej części rolniczy, stąd tradycyjne dania opierają się na kuchni wiejskiej, wykorzystując wiele podstawowych składników. Ze względu na długie okresy chło‑

du i deszczu oraz silne wiatry, w tradycyjnej kuchni irlandzkiej używa się wysokokalorycz‑ nych i odżywczych produktów, do których na‑ leżą: mięsa (wołowina, baranina, wieprzowina), ziemniaki, cebula, kapusta, ryby, owoce morza i nabiał. Dania mięsne spożywane na co dzień są niezbyt wyszukane. Mięso podaje się z chle‑ bem lub ziemniakami w wielu wariantach. Z na‑ biału Irlandczycy upodobali sobie sery, a Gub‑ been i Cashel Blue są dobrze znane nie tylko w Europie, ale też poza nią. Chcąc skosztować rdzennej kuchni Zielonej Wyspy, należy wybrać się jak najdalej od Dublina czy Cork – dwóch największych miast Irlandii. Z dala od cywiliza‑ cji, na baśniowych klifach Moher odnajdziemy maleńkie, nadmorskie knajpki, serwujące daw‑ ne celtyckie potrawy. Klify Moher są zdaniem wielu turystów najpiękniejszym miejscem w ca‑ łej Irlandii. Ciągną się przez 8 km na zachodnim wybrzeżu wyspy i oddzielają ją od wzburzonych wód Atlantyku. W samym ich centrum wznosi się dziewiętnastowieczna wieża – O’Brian’s To‑ wer, skąd można podziwiać zjawiskowe krajo‑ brazy. Spoglądając na wzburzone wody oceanu doce‑ niamy smak dań z ryb i owoców morza, które – obok mięsa i ziemniaków – stanowią żelazną bazę potraw irlandzkich. Ryby (makrela, łosoś, sola) grilluje się, smaży lub dusi w maśle. Jednak 129


Most imienia irlandzkiego dramaturga i prozaika Samuela Becketta w kształcie irlandzkiej liry jest nowym symbolem Dublina.

Temple Bar to słynna dublińska dzielnica z licznymi barami i klubami nocnymi.

hitem są niewielkie rybne kotlety mielone, poda‑ wane z aromatycznymi sosami. Ryby stanowią ważny składnik diety mieszkańców, a codzien‑ ne połowy gwarantują ich najwyższą jakość. Oprócz ryb, irlandzcy rybacy pozyskują z mórz krewetki, ostrygi, kraby oraz glony. Podaje się je często duszone w maśle z dodatkiem trawy cytrynowej i białego wina.

Królestwo ziemniaków Z uwagi na idealny klimat do uprawy ziemnia‑ ków, od momentu ich przywiezienia w XVI wie‑ 130

Świat Rezydencji 1-2/2022

Most O’Connella znajduje się w ścisłym centrum miasta. W głębi kopuła The Custom House – dawnego budynku rządu.

ku, spożywa się je niemal do każdego posiłku. Zazwyczaj Irlandczycy gotują je „w mundur‑ kach”, a potem sporządzają z nich wiele sycą‑ cych potraw. Ziemniaki tłuczone, zasmażane, frytki, puree, placki, ciastka i zupy ziemniacza‑ ne to tylko część możliwości. Aby skosztować tradycyjnych, ziemniaczanych smakowitości, ponownie należy opuścić stołeczny Dublin i udać się w głąb wyspy. Glendalough znajduje się zaledwie godzinę jazdy samochodem z Du‑ blina. Górująca kamienna wieża (schronienie mieszkańców podczas najazdów) i położony

obok niej cmentarz świadczą o tym, że miasto to było ważnym ośrodkiem osadniczym. War‑ to też wybrać się na wycieczkę po tajemniczych i wilgotnych górach Wicklow, gdzie napotkać można stada owiec, pasących się na soczystych górskich łąkach. W pobliżu Glendalough oraz u podnóża gór Wicklow znajdziemy kilka niewielkich zajaz‑ dów, oferujących tradycyjne dania ziemniacza‑ ne. Prawdziwym hitem tej okolicy jest puree ziemniaczane z dodatkami. Champ to wyjąt‑


kowo smaczna potrawa, której bazą są goto‑ wane ziemniaki utłuczone z masłem. Dodaje się do nich mleko oraz wcześniej usmażonego na maśle poszatkowanego pora. Z kolei potra‑ wa zwana colcannon bazuje na wcześniejszym przepisie, jednak wzbogaca się ją dodatkowo pociętą gotowaną kapustą. Puree serwuje się na ogrzanym półmisku, wykonując w środku zagłębienie, do którego wlewa się roztopione masło. Bogatszą wersją dań z ziemniaków jest zapiekanka pasterska „Shepherd’s pie”. W gli‑ nianym garnku umieszczony jest wcześniej przygotowany gulasz z mięsa mielonego i wa‑ rzyw, przykryty warstwą ziemniaków oraz żół‑ tym serem. Potem całość zapieka się w piecu i podaje – o dziwo – z frytkami!

Dawny cmentarz klasztorny w Glendalough.

Finezja smaków mięs Średniowieczny zamek Blarney i jego imponują‑ ce ogrody to jeden z największych hitów Irlandii. Właśnie tu eksponowany jest znany na całym świecie Kamień Elokwencji. Według legendy do‑ tknięcie go to gwarancja, że nigdy nie zabraknie nam słów podczas rozmowy. Nieopodal znaj‑ dują się także Schody Życzeń, po których na‑ leży zejść i wejść z zamkniętymi oczami, wy‑ powiadając pragnienie. Jeżeli chcemy by nasze życzenie spełniło się w ciągu najbliższej godzi‑ ny, warto pomyśleć o najwspanialszym daniu kuchni Irlandii, jakim jest gulasz Irish Stew, gdyż serwowany jest w restauracji nieopodal zamku. Potrawa bazuje na baraninie lub jagnięcinie du‑ szonej z warzywami (kapustą, selerem, grosz‑ kiem, cebulą) w delikatnym rosole z suszonym tymiankiem. W celu wydobycia smaku baraniny, gulasz dusi się długo, podlewając go od czasu do czasu wodą. Często wrzuca się do niego do‑ datkowo kilka kawałków marchwi, ziemniaków czy pasternaka. Na gulasz irlandzki nie ma uni‑ wersalnego przepisu, bo każdy region przygo‑ towuje go inaczej.

Dubliński szyk Dublin, jak na stolicę przystało, oferuje odwie‑ dzającym wszystko, czego dusza zapragnie. Oprócz średniowiecznych kościołów, odbudo‑ wanego zamku oraz uniwersytetu Trinity Col‑ lege ze słynną biblioteką, można odwiedzić tu dzielnicę pubów, zwaną Temple Bar bądź Gu‑ inness Storehouse, gdzie serwuje się najsłyn‑ niejsze ciemne piwo świata. Jeżeli pojawimy się w Dublinie 17 marca, mamy szansę wypić piwo zielone, które nawiązuje do koloru trójlistnej koniczyny – symbolu Irlandii. Zielone piwo jest wynalazkiem amerykańskim, dlatego oprócz tego jednego dnia w roku rdzenni Irlandczycy wolą sięgać po tradycyjnego, ciemnego Guin‑ nessa. Z dodatkiem tego gorzkawo‑słodkiego trunku w stolicy Irlandii przygotowuje się jeden ze smaczniejszych gulaszy irlandzkich. W trak‑ cie duszenia mięsa i warzyw wodę do podlewa‑ 131


Irlandzkie mielone klopsy z mięsa wieprzowego i baraniego

Jedna z wersji zapiekanki pasterskiej z ziemiankami, gulaszem i serem

nia zastępuje się piwem. Dublin Coddle to następne, zaskakujące danie, wymyślone w stolicy kraju. Potrawa składa się z warstwy gotowanych parówek wieprzowych i tłustego, wcześniej usma‑ żonego bekonu z pokrojonymi w plasterki ziemniakami i cebulą.

Prawdziwa irlandzka Dla amatorów mocniejszych trunków niż ciemne piwo, Dublin może okazać się prawdziwym rajem. Irlandzka whiskey wraz ze szkocką whisky serwowane są w każdym miejscu na świecie, ale wszystko smakuje najlepiej tam, gdzie zostało wytworzone. Aby spróbować prawdziwej irlandzkiej whiskey, warto udać się do najsłynniejszej gorzelni Jameson Distillary. Jeżeli natomiast 40% moc whiskey przewyższa nasze możliwości, w ramach ukoronowania wyjazdu do Irlandii można wypić kawę. Ale nie byle jaką! Irish Coffee jest świeżo zaparzonym espresso z sutym dodatkiem narodowego trunku Irlandczyków. Idealnie pasuje do niej ciasto czekoladowo- wiśniowe, podawane na ciepło z gigantyczną porcją bitej śmietany. n

Śniadania irlandzkie są równie tłuste jak angielskie. Trzeba przyznać, że zjedzenie takiego posiłku na długo poskromi głód.

132

Świat Rezydencji 1-2/2022

Typowy irlandzki zestaw obiadowy – zapiekanka ziemniaczana, sztuka mięsa i groszek lub fasolka

Gorąca szarlotka z lodami to standard serwowany w wielu cukierniach Wysp Brytyjskich.


Wnętrze pubu znajdującego się na terenie browaru Guinness.

Dla Irlandczyków słoneczna pogoda to spore zaskoczenie, dlatego korzystają z każdych promieni przesiadując na zewnątrz.

Kawa po irlandzku podawana jest z bitą śmietaną i może być wzmocniona likierami lub whiskey.

133


n no o tta att kk ii zz pp o od dr ró ó żż yy

Przeżyć Timkat – święto radości

Słowo Timkat w wolnym tłumaczeniu oznacza chrzest, a samo święto obchodzone jest 19 lub 20 stycznia i upamiętnia chrzest Chrystusa w Jordanie. Etiopscy wierni kościoła ortodoksyjnego skupiają się na modlitwie, odnowieniu chrztu, procesjach, święceniu wody, a co najważniejsze – na kilkudniowym świętowaniu. dr Radosław Kożuszek

dr inż. Radosław Kożuszek, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Podróżnik, który odwiedził ponad 70 krajów. Organizator wypraw trekkingowych, przyrodniczych i kulinarnych. Fascynat kuchni lokalnych i optymalnego odżywiania, prowadzący program kulinarny „Pieprz i kartofle” w Polskim Radiu. 134

Świat Rezydencji 1-2/2022


Podczas świętowania mężczyźni wykonują taniec z kijami.

K

ościoły wschodnie w wyjątkowy sposób wspominają chrzest Chrystusa w Jordanie. Święcone są rzeki, studnie, baseny, inne zbior‑ niki oraz wszelkie naczynia z wodą. Dzień ten nosi nazwę Chrztu Pańskiego, Objawienia Pań‑ skiego lub Epifanii. W liturgii Kościoła Etiop‑ skiego widać wpływy żydowskie, koptyjskie i bizantyjskie, uzupełnione o wiele elementów tradycji afrykańskiej – zwłaszcza śpiewy i tań‑ ce przy dźwiękach bębnów. Tym, co wyróżnia kościół etiopski spośród wszystkich kościołów wschodnich, jest procesja z udziałem tabotu, czyli repliki Arki Przymierza. Etiopczycy uważa‑ ją, że oryginał Arki znajduje się na terenie Etio‑ pii, w kaplicy przy kościele św. Marii z Syjonu w mieście Aksum. Replikę Arki z kolei można znaleźć w każdym kościele, bo bez odpowied‑ nio przygotowanej kopii Etiopczycy nie uzna‑ ją danego miejsca za święte. Arka nie wygląda jednak jak skrzynia, a ma formę kamiennej lub drewnianej tabliczki. Podczas procesji w świę‑ to Timkat, kopia Arki Przymierza ozdobiona kolorowymi i połyskującymi szatami niesiona jest przez kapłana nad jego głową. Zdarza się także, że taboty osłonięte są od słońca przez kolorowe parasole, które w Etiopii utożsamiane są z dostojeństwem.

Gdzie jest Arka? Podobno kapłani żydowscy zabrali oryginał Arki i opuścili Jerozolimę przed spustoszeniem jej przez Persów. Żydzi początkowo osiedlili się w Egipcie, na jednej z wysp Nilu. Być może była to Elefantyna, na której znajdują się ruiny syna‑ gogi, wybudowanej we wspomnianym okresie. Jednak naukowcy nie są w stanie jednoznacz‑ nie stwierdzić, czy właśnie tam przechowywa‑ no Arkę. W związku z tym, że Nil był wówczas jedyną drogą transportową w północnej Afry‑ ce, a w Egipcie nie było już tak bezpiecznie jak wcześniej, kapłani zdecydowali o dalszej podró‑ ży rzeką. Uważa się, że ówcześni Izraelici trans‑ portowali Arkę zarówno lądem, wzdłuż Nilu, jak i wykorzystując samą rzekę, spławiali do‑ bytek na tratwach. Być może dotarli aż do źró‑ dła Nilu, czyli etiopskiego jeziora Tana. Osiedlili się na jednej z wielu wysp i tam umieścili Arkę. Po latach, gdy wyznawców religii mojżeszo‑ wej było coraz mniej, opiekę nad Arką przejęli chrześcijanie. Przenieśli ją do miasta na półno‑ cy Etiopii, zwanego Aksum. Według kościoła etiopskiego Arka znajduje się tam do dzisiaj w specjalnie wybudowanym sanktuarium. Nikt nie ma tam wstępu, poza kapłanem strzegącym Arki. Nikt też, oprócz kapłana, nie ma prawa jej nawet zobaczyć.

Jednak wierzenia ludzi w Etiopii przedstawiają zupełnie inną wersję faktu znalezienia się Arki Przymierza w Afryce. Według podań, Arkę Przy‑ mierza przewiózł z Jerozolimy cesarz Menelik I, który był bezpośrednim potomkiem żydowskie‑ go króla Dawida i etiopskiej królowej Saby. Pod osłoną nocy ukradł ze świątyni Jerozolimskiej Arkę, podkładając na jej miejsce kopię.

Nie ma kościoła bez Arki Dziś, jak wspomniałem, w każdym etiopskim kościele znajduje się otoczona szczególną czcią kopia Arki. Będąc na licznych wysepkach jeziora Tana można nawet usłyszeć teorię, że w Aksum nie ma jej oryginału. Dziwi nieco fakt, że kapłani z kościołów na wysepkach oddalo‑ nych od siebie zaledwie 3–4 km, twierdzą, że to właśnie u nich, a nie gdzie indziej znajduje się prawdziwa Arka. Bądź co bądź podczas święta Timkat Arka – czy to prawdziwa, czy nie – za‑ winięta w kolorowe szaty wędruje po głównych ulicach miast. Widok procesji podczas Timkat jest niesamowitym przeżyciem. Miałem okazję oglądania obchodów tego święta w Bahir Dar oraz Gonderze. Początkowo całość wydawała mi się mało składna i chaotyczna, lecz po pew‑ nym czasie udało mi się to uporządkować. Arkę zawsze niesie opartą na głowie najstarszy albo 135


Służby sprzątające dbają o to, by czerwony dywan był nieskazitelnie czysty.

najważniejszy kapłan. Wokół niego idą inni do‑ stojnicy kościelni, niosąc kolorowe parasole i krzyże. Przed nimi podąża szpaler mężczyzn uzbrojonych w karabiny, którzy pełnią funkcje straży. Podczas obchodów w Gonderze niektó‑ rzy mężczyźni dzierżyli maczety. W procesji idą też dzieci i młodzież w kolorowych przebra‑ niach, naśladujących księży i biskupów. Dzieci niosą transparenty, flagi i kwiaty.

Barwne procesje

Na Timkat udają się prawie wszyscy etiopscy chrześcijanie.

136

Świat Rezydencji 1-2/2022

Procesji towarzyszą muzyka, śpiewy i tańce. Dzieci klaszczą i śpiewają. Mężczyźni tańczą w kole, unosząc drewniane laski. W tle słychać namiastkę orkiestry, która gra bliżej nieokreślo‑ ną melodię. Ktoś obok uderza w bęben. Wszyst‑ ko jest spontaniczne i naturalne. Przez mega‑ fony rozbrzmiewa nawoływanie kapłanów. Gdy kapłan z Arką przechadza się po czerwonym dywanie, ze wszystkich stron jest strzeżony przez mężczyzn, uzbrojonych w długie szczot‑ ki, których używają w momencie pojawienia się na dywanie najmniejszego listka czy piórka. Procesje podczas Timkat, mimo pozornej cha‑ otyczności, są w pewien sposób zorganizowane. Wiadomo, gdzie wolno, a gdzie nie wolno wcho‑ dzić. Wyraźnie widać miejsce zarezerwowane dla kapłanów. Podczas modlitw, przemówień

i kazań milkną wszystkie pieśni i ustają tańce. Na procesjach obecne jest pogotowie ratunko‑ we, a w miejscach, gdzie świętuje się poza mia‑ stem, ustawiony jest namiot z dyżurującym le‑ karzem. Dostępna jest woda i darmowe kawałki trzciny cukrowej – na wzmocnienie. Po wielogodzinnych modlitwach i nabożeń‑ stwach następuje poświęcenie wody. Kapłan zanurza w wodzie krzyż i gasi świecę, następ‑ nie błogosławi, spryskując wodą uczestników uroczystości. Ceremonia ta jest symbolicznym odnowieniem przynależności wiernych do Ko‑ ścioła Etiopskiego. Czasami po poświęceniu wody w basenach ludzie zanurzają się w nich na znak chrztu. Po zakończeniu ceremonii roz‑ radowany tłum odprowadza w uroczystej proce‑ sji kopie Arki Przymierza do świątyń i rozpoczy‑ na się wielka, trwająca do późnej nocy zabawa, połączona z ucztowaniem i tańcami.

Zabawa po etiopsku Najlepszymi miastami do świętowania są wspo‑ mniane Aksum, Lalibela i Gonder. W związku z ogólnie przyjętą świętością dwóch pierw‑ szych, imprezy po procesji są krótkie i dość wstrzemięźliwe. Jednak w Gonderze, mieście, które nie jest uważane za szczególnie ważne


Dzieci i młodzież przebierają się za kapłanów.

Trzcina cukrowa dostępna jest dla każdego bezpłatnie. Dostarcza zarówno wody, jak i wzmacniającego cukru.

Pokazowe parzenie kawy po etiopsku.

137


w oczach Boga, można rozsmakować się w tym, co Etiopia ma najwspanialszego. Na każdym rogu stoją stragany, oferujące różnego rodzaju towary i usługi. Najwięcej z nich to uliczne ka‑ wiarnie, które prezentują tradycyjny sposób pa‑ rzenia kawy etiopskiej zwanej bunna. Ceremo‑ niał parzenia kawy rozpoczyna się od palenia surowych ziaren, następnie na oczach klienta kawa jest mielona i trzykrotnie podgotowy‑ wana. W innych namiotach serwuje się tedż – średniej mocy alkohol wyprodukowany na bazie miodu, wody i ziół. Tedż nie jest pijany w ciągu roku z uwagi na mnogość dni postnych w kalen‑ darzu etiopskim. Poza tym nie jest tani. Więk‑ szość Etiopczyków pozwala sobie na degusta‑ cję go tylko podczas Timkat. To samo dotyczy ziołowego bimbru, zwanego araki. Niestety dla Polaka o wyrobionym smaku, żaden z tych al‑ koholi nie wydaje się być smacznym. Podczas Timkatu licznie rozstawia się także namioty oferujące przedmioty rękodzielnicze. Chodzi tu głównie o szale, chusty i damskie suknie wykonane z wysokiej jakości etiopskiej bawełny. Na straganach można kupić także bunniarki – niewielkie gliniane dzbanki, służą‑ ce do przetrzymywania już zaparzonej kawy (odpowiednik naszego termosu). Popularne są także mieszanki kadzidłowe. W zależności od upodobań można wybrać specjalne kadzidła do domów, toalet, samochodów, a także do oka‑ dzania ciała, co ma być zamiennikiem perfum. Oczywiście perfumy też można kupić – cięż‑ kie, duszące, kadzidłowe na bazie oleju, a nie alkoholu. Podczas mojego pobytu w Gonderze, na wielkim placu obok dawnego pałacu cesar‑ skiego ustawiono scenę, na której przez całą dobę odbywały się różnego rodzaju pokazy. Śpiewano, organizowano konkurs na pieczenie indżery (etiopskie pieczywo wykonane z mąki teff), tańczono, a nawet wybrano Miss Etiopii. n 138

Świat Rezydencji 1-2/2022

Barwne parasole dodają kolorów, ale i dostojeństwa procesjom.


Podczas święta bardzo ważne są przemowy kapłanów.

Przebrane dzieci tworzą kolorowe procesje.

139


l a b o r at o r i u m d o b r e j m a r k i

Za nami kolejny rok pod znakiem Dobrych Marek. Choć w 2021 nie mogliśmy wypełnić Waszych kalendarzy spotkaniami tak szczelnie jak dawniej, cieszymy się, że byliście z nami. Zapewniamy, że w 2022 Laboratorium Dobrej Marki powróci, a póki co dzielimy się wspomnieniami z ostatnich wydarzeń w 2021 roku: we Wrocławiu i w Łodzi. TEKST: ANNA LEWCZUK, KATARZYNA ZACHAREWICZ‑ŁUKASZUK ZDJĘCIA: TOMASZ ARCISZEWSKI, WWW.TOMASZARCISZEWSKI.PL

Rok pod znakiem

Dobrych Marek

140

Świat Rezydencji 1-2/2022


P

o udanych edycjach w Białymstoku, Poznaniu i Krakowie Labo‑ ratorium Dobrej Marki dotarło do Wrocławia. Przez ogromne przeszklenia luksusowego hotelu The Bridge Wrocław MGallery, po‑ łożonego w samym centrum historycznego Ostrowa Tumskiego, zer‑ kaliśmy na cudowne otoczenie i nieśmiałe promienie listopadowego słońca. Projektanci zjawili się licznie i w dobrych nastrojach, podobnie jak przedstawiciele naszych Partnerów, którymi byli: Anwis, Aliplast, Arcydom, Aurora Technika Świetlna, Döllken Profiles, Fakro, FDESIGN, Grohe, FINISHPARKIET Fabryka Parkietu, Jawor‑Parkiet, Kontakt‑Simon, Mazurska Deska, Niemann Polska i Ospel. Wystąpienia ekspertów i sto‑ iska Dobrych Marek spotkały się z dużym zainteresowaniem projektan‑ tów. Goście poznali nowości z segmentu podłóg drewnianych, listew przypodłogowych czy osłon okiennych. Mieli również okazję przyjrzeć się najnowszym modelom luksusowej armatury kuchennej i łazienkowej, obejrzeć przepiękne okładziny ścienne, zapoznać się z najciekawszymi kolekcjami oświetlenia i osprzętu elektroinstalacyjnego, a także przeko‑ nać się, że płyty meblowe mogą powstawać bez konieczności ścinania nowych drzew. Ostatnie w 2021 roku spotkanie z cyklu Laboratorium Dobrej Marki odbyło się 9 grudnia w Łodzi. Po kilkuletniej nieobecności, powrót wy‑ darzenia do tego miasta okazał się strzałem w dziesiątkę. Przestron‑ ne wnętrza Hotelu Ambasador Premium zgromadziły licznie przyby‑ łych architektów i projektantów, żywo zainteresowanych nowinkami z branży wyposażenia wnętrz. Swoje produkty, ciekawe rozwiązania i techniczne innowacje zaprezentowali przedstawiciele Dobrych Marek: CAD Projekt K&A, Döllken Profiles, Fakro, FINISHPARKIET Fabryka Parkietu, Jawor‑Parkiet, Kontakt‑Simon, Ospel oraz Paulmann. Partne‑ rem wspierającym była firma Aliplast. Wystąpienia poświęcono zagadnieniom związanym z kompleksowym oświetleniem domu i ogrodu, a także możliwościom nowoczesnego osprzętu elektroinstalacyjnego. Goście spotkania otrzymali też solidną porcję informacji o metodach produkcji, rodzajach wykończenia i najnow‑ szych trendach w segmencie podłóg drewnianych. Dodatkową atrakcją w Łodzi była możliwość spotkania z Dariuszem Wardziakiem, czyli „Dar‑ kiem Stolarzem”, znanym z programów telewizji HGTV, który wziął udział w wydarzeniu na zaproszenie firmy FINISHPARKIET. Uzupełnieniem tema‑ tu podłóg była prezentacja poświęcona łatwym w obróbce, estetycznym

i trwałym listwom przypodłogowym. Nie zabrakło również praktycznej wiedzy na temat najnowszej wersji oprogramowania do projektowania wnętrz oraz prezentacji możliwości i zalet funkcjonalnych akcesoriów okiennych. W czasie przerw uczestnicy mogli na żywo zapoznać się z aktualną ofertą partnerów, którą prezentowano na stoiskach. Była to też okazja do wypi‑ cia dobrej kawy, kuluarowych rozmów i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Jak zwykle Laboratorium Dobrych Marek gościło też eks‑ pertów. O roli sztuki w aranżacji wnętrz w obliczu nowych wyzwań, zwią‑ zanych z pracą w domu opowiadała we Wrocławiu i w Łodzi Agnieszka Gniotek – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, właścicielka Galerii i Domu Aukcyjnego Xanadu. Uczestnicy spotkania mogli z jej wy‑ stąpienia dowiedzieć się m.in. w jaki sposób otoczenie w miejscu pracy oddziałuje na psychikę człowieka, a także czym różni się dzieło sztuki od reprodukcji oraz na jaką pomoc ze strony marszanda może liczyć in‑ westor i architekt wnętrz. We Wrocławiu architekci wysłuchali wystąpienia Radosława Skowrona, managera marketingu internetowego z agencji LTB. Ekspert chętnie bada trendy w komunikacji digitalowej i analizuje możliwości wykorzy‑ stania nowych technologii w budowaniu marki. Projektantom opowia‑ dał o tym, jak skutecznie podejmować działania reklamowe z wyko‑ rzystaniem narzędzi, które proponują Facebook i Instagram. Gościem specjalnym łódzkiego spotkania był z kolei Maciej Piotrowski – PR, E‑commerce & Digital Marketing Expert, Co‑fouder w agencji Public Relations Studio 111. Posługując się case‑study, krok po kroku omówił, w jaki sposób powinno się wykorzystywać nowoczesne narzędzia mar‑ ketingu i public relations w skutecznej komunikacji z otoczeniem. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs wizytówkowy, w którym nagrody ufundowali Partnerzy. Okazją do rozmów i podsumo‑ wania dnia pełnego wrażeń był lunch, serwowany na zakończenie każ‑ dego spotkania. Drodzy Projektanci, serdecznie dziękujemy, że byliście z nami. Już dziś obiecujemy, że Dobre Marki wrócą w nowym 2022 roku!

Kto nie był przekonany do sztuki we wnętrzach, ten z pewnością zmienił zdanie po wystąpieniu Agnieszki Gniotek. Właścicielka warszawskiego Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny z humorem i pasją opowiada o ważnej roli, jaką odgrywa sztuka w naszym codziennym funkcjonowaniu w domach i biurach, które coraz częściej są tym samym miejscem.

Skuteczne działania reklamowe na Facebooku i Instagramie w teorii i praktyce omówił Radosław Skowron, ekspert i manager marketingu internetowego z wrocławskiej agencji LTB. 141


Nikt tak barwnie nie opowiada o świetle jak Katarzyna Tworek z firmy Aurora Technika Świetlna, która oczarowała gości interesującą prezentacją nowości z katalogu marki Astro.

W Anwis wszystko jest na wymiar, czyli idealnie! Przekonywał o tym Łukasz Szczupakowski, przedstawiciel producenta personalizowanych osłon okiennych.

Janusz Zagórski opowiedział projektantom z Wrocławia o FDESIGN – nowej marce ekskluzywnej armatury kuchennej i łazienkowej, która w tym roku dołączyła do zacnego grona Dobrych Marek. Oferowane przez nią produkty można było obejrzeć na stoisku firmy.

Robert Dawicki z Niemann Polska zaczął swoje wystąpienie pytaniem: czy płyta meblowa może być eko? Jego dalsza część nie pozostawiła wątpliwości, że produktom tej marki z pewnością jest po drodze z ekologią. 142

Świat Rezydencji 1-2/2022

W jaki sposób podkreślić charakter wnętrz i sprawić, by były funkcjonalne i komfortowe? Warto przekonać się, zaglądając do katalogów firmy Ospel. O kolekcjach nowoczesnego osprzętu elektroinstalacyjnego podczas prezentacji i na stoisku opowiadał Zbigniew Kończyk.

Do bogatej oferty osprzętu elektroinstalacyjnego Kontakt‑Simon dołączyła seria Simon 100, którą przedstawił Bartosz Żołądkiewicz. Ekspert odpowiadał na pytania projektantów również na stoisku firmy.


Do dobrej jakości podłóg potrzebne są porządne listwy podłogowe, które dopełnią aranżację. Marka Döllken Profiles oferuje wysokiej jakości produkty, które w trakcie prezentacji przedstawił Krzysztof Cebo. Na stoisku firmy był też pokaz cięcia profili.

Jawor‑Parkiet wprowadził nowość – powłokę Fusion Hybrid dla kolekcji desek Color Inspiration. O jej zaletach opowiadał Sebastian Sklepik.

16.11.2021 WROCŁAW Hotel The Bridge Wrocław MGallery, Plac Katedralny 8

P A RT N ERZ Y :

Firma Fakro, oprócz okien dachowych i pionowych, ma w swojej ofercie szeroki wachlarz zewnętrznych i wewnętrznych osłon okiennych idealnie dopasowanych do pozostałych produktów i różnych potrzeb konsumentów. Opowiadał o nich Piotr Michalik.

Do Krainy Wielkich Jezior przeniosła projektantów prezentacja Witolda Zalewskiego z firmy Mazurska Deska. Ekskluzywne podłogi dębowe prezentowane były również na stoisku naszego Partnera.

P A RT N ERZ Y w s p i e r aj ą cy :

KUCHNIE

i ŁAZIENKI inspiracje

O zdrowej wodzie, ochronie środowiska i możliwościach produktów Grohe mówił podczas swojej prezentacji przedstawiciel firmy – Cezary Kowalczyk. Atrakcyjnie zaaranżowane stoisko przyciągało uwagę wrocławskich architektów. Na dodatkowe pytania odpowiadała Joanna Konieczna.

WNĘTRZA inspiracje

Podczas prezentacji FINISHPARKIET Fabryka Parkietu projektanci mogli wziąć udział w zabawie, którą przygotowali Mariusz Andrzejewski i Paweł Krzesak. Ten, kto rozpoznał poprawnie sposób wykończenia podłogi, mógł liczyć na atrakcyjne nagrody.

143


Słuchając prezentacji Macieja Piotrowskiego, przedstawiciela agencji Studio 111, uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak zaplanować komunikację oraz w jaki sposób wykorzystać nowoczesne narzędzia marketingu i public relations, aby była ona skuteczna.

Piotr Michalik z firmy Fakro przybliżył architektom szeroką ofertę akcesoriów okiennych tej marki.

Nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny nie tylko poprawia komfort naszych mieszkań, może też podkreślić charakter wnętrza – zwracał uwagę Jan Kowal z firmy Ospel.

Na stoisku Döllken Profiles można było przekonać się, jak prosta jest obróbka listew rdzeniowych tej marki. Ofertę firmy prezentowała Katarzyna Godzińska.

144

Świat Rezydencji 1-2/2022

Agnieszka Gniotek interesująco opowiadała o zjawiskach zachodzących na rynku sztuki. Przekonywała architektów, że dzieła sztuki powinny być istotnym elementem ich projektów. Szerokie możliwości najnowszej wersji programu CAD Projekt prezentowała Małgorzata Kubaszewska z firmy CAD Projekt K&A.


09.12.2021 Łódź Hotel Ambasador Premium, ul. J. Kilińskiego 145

P A RT N ERZ Y :

Kompleksowa oferta oświetlenia do domu i ogrodu niemieckiej firmy Paulmann cieszyła się dużym zainteresowaniem architektów z Łodzi. Produkty prezentowała na stoisku Emilia Śledziona. Różnorodność podłóg drewnianych z oferty Jawor‑Parkiet prezentował Sebastian Sklepik. W swoim wystąpieniu dużo uwagi poświęcił nowej, ultramatowej, ekologicznej powłoce Fusion Hybrid dla kolekcji Color Inspiration.

P A RT N ERZ Y w s p i e r aj ą cy :

KUCHNIE

i ŁAZIENKI inspiracje

Aneta Śniegowska w swojej prezentacji i na stoisku firmy Kontakt‑Simon prezentowała najnowszą kolekcję Simon 100.

WNĘTRZA inspiracje

Podłogi drewniane Finishparkiet uczestnikom spotkania w Łodzi polecali przedstawiciele firmy oraz Dariusz Wardziak – ambasador marki. 145


Willa projekt

Floryda 5

MG Projekt Pracownia Architektoniczna 03-112 Warszawa, ul. Uczniowska 14 tel. 22 676 66 83, fax 22 676 66 82, tel. kom. 600 392 884 e‑mail: mgprojekt@mgprojekt.com.pl

www.mgprojekt.com.pl

arch. Michał Gąsiorowski współwłaściciel Pracowni Architektonicznej MG Projekt w Warszawie Prezentujemy kolejny z projektów luksusowych rezydencji z serii „Willa Floryda”. Tym razem jest to Willa Floryda 5. Dom jest komfortową, piętrową willą, przeznaczoną na działkę z bocznym lub frontowym ogrodem. Architektura domu łączy nowoczesną formę z funkcjonalnie zaprojektowanym wnętrzem. Stylowa, urozmaicona bryła oraz reprezentacyjne wnętrze podkreślą status i dobry gust właścicieli. Rozczłonkowana piętrowa bryła domu przykryta jest czterospadowym dachem, praktycznie niewidocznym z wysokości oczu, dając wrażenie budynku z płaskim dachem, przy zadaszeniu spadzistym (częstym wymogu w zapisach warunków zabudowy). Elewacje podzielone na pasy okien przeplecionych białymi belkami oddzielającymi kondygnacje wprowadzają rytm i porządek. Do budynku wchodzimy eleganckimi szerokimi drzwiami wejściowymi z bocznymi naświetlami pod zadaszeniem balkonu. Front domu ozdabiają pionowa dwukondygnacyjna ściana z naświetlem, duże okna w narożnikach elewacji oraz wygodna wiata przed trzystanowiskowym garażem. Elewacją ogrodową w Willi Florydzie 5 jest elewacja boczna domu z dużym zadaszonym tarasem – miejscem wieczornych biesiad oraz wielkimi narożnymi przeszkleniami salonu. Wnętrze parteru to przede wszystkim ogromna jednoprzestrzenna powierzchnia połączonych pomieszczeń holu, salonu, jadalni i kuchni. To prawie 150 m2 swobodnej, otwartej przestrzeni dziennej. Mieszczą się tutaj reprezentacyjne schody na piętro, salon z dużą pustką i otwarciem na antresolę powyżej, z rozkosznym kompletem wypoczynkowym i ścianą telewizyjną. Poza tym, mamy do dyspozycji jadalnię ze stołem na 14 lub więcej osób i pięknym kominkiem gazowym oraz kuchnię z wyspą, a na środku ogródek na reprezentacyjne rośliny i mnóstwo miejsca na ekspozycję wyjątkowych obrazów i innych dzieł sztuki. Wszystko skąpane jest w świetle szerokich dwukondygnacyjnych przeszkleń. Na zapleczu za kuchnią znajdują się pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, spiżarnia, czy kotłownia. Przy wejściu: szatnia, toaleta i przejście do trzystanowiskowego garażu. Piętro domu to z kolei sypialnia master z garderobami i łazienką, oraz z dodatkowym rezerwowym pokojem i dwie sypialnie dziecięce z własną łazienką. Nad salonem efektownie prezentuje się przeszklone pomieszczenie biura domowego lub biblioteki, oraz otwierająca się na parter i na ogród antresola. Wszystkie pokoje na piętrze mają oddzielne wyjścia na okalające tarasy. Do sypialni master przylega bardzo duży taras z widokiem na ogród. Willa Floryda 5 to kolejna propozycja przestronnego luksusowego domu dla odważnych Inwestorów, pragnących spełnić swoje marzenia o wyjątkowym miejscu do życia, chcących cieszyć się nietuzinkową – nowoczesną zarazem niekrzykliwą a gustowną architekturą. Zapraszamy!

146

Świat Rezydencji 1-2/2022


147


Parter

biokominek spiż. 2 5,63 m

pralnia / suszarnia 2 9,18 m

podcień / zadaszenie tarasu 4,82 m

kuchnia 2 22,06 m

komunikacja 2 4,84 m garaż 2 60,89 m

9,00 m

pustka nad salonem

6,35 m

taras

wc 4,46 m2

TV

szatnia 7,07 m2

przedsionek 5,63 m2

3,32 m

krawędź stropu piętra

9,69 m

hall 29,07 m2

7,71 m

7,48 m

salon + jadalnia 2 85,19 m

kotłownia 2 10,72 m

4,82 m

4,91 m

4,45 m

7,18 m

wiata podest wejściowy

3,06 m

4,57 m

7,92 m

taras

3,09 m

garderoba 2 6,05 m

łazienka 11,62 m2

PIĘTRO

9,25 m

garderoba 2 6,03 m

3,35 m

5,07 m

sypialnia 2 19,90 m

4,52 m

5,94 m

sypialnia 24,17 m2

4,05 m

sypialnia master 2 20,66 m

6,73 m

taras

holl - antersola 2 29,06 m

pustka nad salonem

sypialnia 24,50 m2 5,82 m

łazienka 12,79 m2

4,36 m

3,48 m

5,66 m

biuro 2 19,98 m

balkon

23,32 m

taras

4m

strych nieużytkowy (166,29 m2)

9,91 m

23,30 m

15,25 m

1,05

3m

3m

5,07

4m

16,78 m

35,39 m

148

Świat Rezydencji 1-2/2022

STRYCH


Projekt

Willa Floryda 5

Autor

arch. Michał Gąsiorowski

wymiary domu

28,39 x 16,30 m

użytkowa: 358,61 m2

Powierzchnia

zabudowy: 288,99 m² 375,29 m² (z podcieniami)

Kubatura

2010 m³

Minimalne wymiary działki

35,39 x 23,30 m

149


nowości

Celebruj chwile Elegancki i łatwy w obsłudze: ekspres automatyczny Latticia OT marki Melitta zaparzy nawet dwie kawy jednocześnie, w tym mleczne! Przygotowuje café crema, cappuccino, espresso, latte macchiato oraz spienione mleko i gorącą wodę. Wyposażony jest w młynek do kawy ziarnistej z regulacją stopnia zmielenia, automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, automatyczne wyłączenie oraz filtr Claris Aqua. Ma regulację wysokości dyszy. melitta.pl

Schody na pokolenia Luksusowe schody wykonywane ręcznie według indywidualnych projektów to specjalność firmy Trąbczyński. Nowoczesne i klasyczne, gięte i geometryczne, z drewna i metalu... Wybór jest ogromny. Takie schody to rodzaj pięknego mebla, który kreuje charakter domu. trabczynski.com

Bez zbędnych zapachów

150

Quantum Easy Falmec to nowa wersja zintegrowanego z płytą grzewczą okapu marki Falmec. Urządzenie zostało wyposażone w dokładny filtr węglowy Carbon.Zeo, wykorzystujący naturalne właściwości węgla aktywnego i zeolitu. Jego konstrukcja umożliwia pracę w obiegu zamkniętym, bez potrzeby stosowania dodatkowych kanałów i zestawów filtrujących. Umieszczony na środku płyty grzewczej pochłaniacz posiada ruchome klapy ze szklanymi panelami, które automatycznie otwierają się podczas gotowania i zamykają po jego zakończeniu, kiedy powietrze jest już zupełnie czyste.

Inteligentne żarówki

falmecpolska.pl

wizconnected.com

Świat Rezydencji 1-2/2022

Po prostu wkręć i korzystaj! Bursztynowe żarówki Filament E27 WiZ mają regulację barwy światła (od zimnej do ciepłej bieli) i programowane tryby. Sterować nimi można przy pomocy pilota lub aplikacji WiZ, także przy użyciu poleceń głosowych.


Aksamitna w dotyku Umywalka nablatowa z kolekcji OMNIRES SHELL M+ stworzona została we współpracy ze studiem projektowym Pawlak&Stawarski. Wewnątrz umywalki dopasowana maskownica dyskretnie zakrywa odpływ, nie zaburzając przy tym eleganckiej formy. Umywalkę wykonano z trwałego i odpornego materiału kompozytowego M+, którego głównym składnikiem jest skała dolomitowa. Ceny: 790 zł/biały połysk, 870 zł/biały mat omnires.com

Brąz na Nowy Rok Najnowsza paleta Tikkurila Color Now 2022 skłania do świeżego spojrzenia na dom i zabawy różnymi odcieniami. Kolekcja obejmuje siedem odcieni, a jej sercem jest kolor roku 2022 – spokojny, otulający brąz L478 Kestrel, balansujący między chłodniejszymi i cieplejszymi barwami. Towarzyszą mu zarówno wyraziste tonacje, takie jak relaksujący turkus S440 Silk Road, łagodna czerń X499 Licorice czy wypełniony wspomnieniem upalnych dni energetyczny K396 Safari. Kojącą przeciwwagę w kolekcji stanowią delikatniejsze odcienie – klasyczny beż F466 Parchment, chłodna, elegancka biel V503 oraz mglisty X447 Sea Smoke, które pozwalają mocniej wybrzmieć intensywnym kolorom. tikkurila.pl

Elegancka bateria Wanna na nóżkach? Będzie do niej pasowała podłogowa bateria wannowo‑prysznicowa Lacrima FDESIGN, np. w kolorze starego brązu. Do kompletu można dokupić pozostałe baterie łazienkowe. Cena: 2.331 zł f‑design.pl

Wrzuć tabletkę! Jak zapewnić najwyższy poziom higieny w toalecie przez cały czas? Skutecznym i wygodnym rozwiązaniem jest oferowany przez firmę Viega zasobnik na tabletki czyszczące do WC, schowany za przyciskiem uruchamiającym. Wystarczy delikatnie odchylić przycisk, by włożyć tabletkę, która uwalniając substancje aktywne, gwarantuje czystość i świeży zapach przy każdym spłukiwaniu. Do zasobnika można wrzucać dowolne, niezawierające chloru tabletki i kostki dostępne na rynku. viega.pl

151


mgr inż. arch Joanna Sokołowska

Architekt Jarosław Włodarczyk WŁODARCZYK PROJEKT Architektoniczne Biuro projektowe

E‑biuro: ul. Przybyszewskiego 99, 93-126 Łódź Biuro: ul. Armii Krajowej 11, 98-200 Sieradz tel. 43 822 63 18, 604 23 14 61 www.architekt‑wlodarczyk.pl e‑mail: biuro@architekt‑wlodarczyk.pl

Jnk‑Studio

www.jnk‑studio.com e‑mail: wnetrza@jnk‑studio.com

mgr inż. arch. Beata Stojanow Jaskot

15-638 Białystok, ul. Watykańska 13 redakcja@koncept‑wydawnictwo.pl

Redaktor naczelna Anna Lewczuk

Iwona Czapiewska – pracownia architektoniczna

Gdańsk tel. 601 946 175

Redakcja Julia Borowska, Małgorzata Nietupska, Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk

www.iwonaczapiewska.pl e-mail: icz@onet.eu

DR INŻ.ARCH. URSZULA SWORCZUK

Współpracownicy dr inż. Radosław Kożuszek

Artysta Plastyk mgr Milenia Jurkiewicz

MUTUO studio projektowe

mStyl Toruń

Twoje wymarzone wnętrze – od projektu do realizacji

tel. 605 522 588

www.mutuosp.pl e-mail: mutuo.sp@gmail.com

Adres redakcji

Iwona Czapiewska

Studio Kwadrat A & House ARCHITEKTURA & WNĘTRZA

ul. Puchalska 12, 02-851 Warszawa tel. +48 601 302 418 www.studio-kwadrat.com.pl e-mail: biuro@studio-kwadrat.com.pl

Łódź Warszawa tel. 508 32 42 69

Zdjęcia Dmitry Chebanenko, Stéphane Groleau, Tom Kurek, Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski

tel. 600 277 715

e-mail: jurkiewicz@mstyl.eu

mgr Sztuki inż. Architekt Krajobrazu

Marek Rzepnikowski

Projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz prywatnej, projekty ogrodów

www.rzepart.pl rzepart.studio@gmail.com

Gdańsk Gdynia Sopot 516 702 669

*

Czytelnikom poszukującym kontaktu do architektów: bryły, wnętrz czy ogrodów, przedstawiamy wizytówki współpracujących z nami specjalistów. projektowanie domów rezydencji

projektowanie wnętrz

projektowanie ogrodów

Koncept sp. z o.o. 15-638 Białystok, ul. Watykańska 13

Dyrektor wydawnictwa Ewa Kuryłowicz ewa.kurylowicz@koncept‑wydawnictwo.pl

Reklama tel. 734 475 501

adresy

arch. Joanna Safranow, Marcin Safranow Safranow – Architektura Wnętrz Garnizon, Leśmiana 1/8 80-280 Wrzeszcz tel. 600 722 602 studio@safranow.pl www.safranow.pl

MU Architecture arch. Charles Côté oraz arch. Jean-Sébastien Herr, co-founders Montreal, Kanada tel. 514 907 9092, 514 360 3712 info@architecture-mu.com www.architecture-mu.com

Sikora Wnętrza Architektura arch. Jan Sikora Marszałka Ferdynanda Focha 2 80-156 Gdańsk tel. 606209034 info@sikorawnetrza.com www.sikorawnetrza.com

Nr 1-2 (94)

styczeń-luty 2022

LUKSUSOWE KUCHNIE – TRENDY 2022  ZIMOWY OGRÓD  STYL GDAŃSKI CZY ROSYJSKA AWANGARDA?

Maxim Kashin Architects Maxim Kashin, head architect Moskwa, Rosja tel. +7 926 247 11 25 kashinarchitects@gmail.com www.maximkashin.com

www.swiatrezydencji.pl

NR 1-2 (94)/2022

arch. Michał Gąsiorowski MG Projekt Pracownia Architektoniczna ul. Uczniowska 14 03-112 Warszawa tel. 22 676 66 83, 600 392 884 mgprojekt@mgprojekt.com.pl www.mgprojekt.com.pl

reklama@koncept‑wydawnictwo.pl

ŚWIAT REZYDENCJI WNĘTRZ OGRODÓW

Agnieszka Gniotek XANADU GALERIA I DOM AUKCYJNY Al. Jerozolimskie 101 lok. 52 (klatka C, III piętro) 02-011 Warszawa tel. 503 012 889 agnieszka@galeriaxanadu.pl www.galeriaxanadu.pl

architektów projektantów salonów

ZIMOWY OGRÓD

Cena: 10,90 zł (w tym 8% VAT) Index 219487 ISSN 1897–3108

94

LUKSUSOWE KUCHNIE

trendy 2022

Styl gdański czy rosyjska awangarda?

Okładka: Projekt wnętrza: arch. Jan Sikora, Sikora Wnętrza Architektura, www.sikorawnetrza.com Fot. Tom Kurek

152

Świat Rezydencji 1-2/2022

Redakcja nie zwraca niezamówionych materiałów oraz zastrzega sobie prawo do ich skracania w przypadku publikacji. Wszystkie materiały objęte są prawem autorskim. Prawa autorskie do opracowania plastycznego magazynu należą wyłącznie do wydawcy. Przedruk w jakiejkolwiek formie, bez wcześniejszej pisemnej zgody Dyrektora Wydawnictwa, jest zabroniony. Wszelkie przedstawione projekty podlegają ochronie prawa autorskiego i należą do osób wymienionych przy każdym z nich. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny.


LAMELE PREMIUMMillions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.