Świat Rezydencji nr 11-12/2022

Page 1

Nr 11-12 (99) listopad-grudzień 2022 cena: 15 zł (w tym 8% VAT)

Podarunki od serca

Bajkowe

łazienki

Kuchnia

jak u jubilera

Index 219487 ISSN 2720-4618

OGRÓD

|

WNĘTRZA

|

ARCHITEKTURA

|

TRENDY


irish coldbrew Składniki:

Sposób przygotowania:

• 1 szklanka parzonej na zimno kawy • ¼ - ½ szklanki Guinessa • Ok. 30 ml whiskey • Ok. 30 ml syropu cukrowego • ¼ szklanki śmietanki • Kostki lodu

Włóż kostki lodu do szklanki i dodaj kawę Cold Brew, Guinnessa, whisky i syrop. Zamieszaj. Na końcu dodaj śmietankę i pozwól prześlizgnąć się jej przez kostki lodu na brzegu szklanki.

matcha latte Składniki:

Sposób przygotowania:

• 1/2 szklanki + 2 łyżki przefiltrowanej wody • 1 łyżeczka organicznej matchy • 1-2 łyżki miodu • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego • 3/4 szklanki mleka migdałowego • kostki lodu

Podgrzej wodę w małym rondelku na średnim ogniu. Gdy woda będzie ciepła (nie gorąca) dodaj łyżeczkę matchy i ekstrakt waniliowy. Ubijaj, aż wszystko się całkowicie wymiesza. Zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia. Włóż lód do szklanki i zalej go wcześniej przygotowaną matchą. Następnie zalej matchę mlekiem migdałowym i wymieszaj.

espresso negroni Składniki:

Sposób przygotowania:

• 15 ml Compari • 20 ml Cinzano 1757 • 20 ml Gin • 0 ml zimnego espresso • 5 ml syropu cukrowego • Trochę czekolady • Skórka z limonki (drobno pokrojona)

Wymieszaj wszystkie składniki z kostkami lodu (oprócz skórki z limonki) w shakerze. Mieszankę przelej do kubka i oprósz skórką z limonki.

espresso tonic Składniki:

Sposób przygotowania:

• 1 filiżanka espresso • 250 ml wody z tonikiem • kostki lodu • jagody jałowca • 1 plasterek cytryny

Zaparz espresso i odstaw je do ostudzenia. Napełnij szklankę kostkami lodu, dodaj cytrynę i kilka jagód jałowca, wlej tonik i ostrożnie wlej espresso. Wygląda to najlepiej, gdy espresso bardzo delikatnie i powoli spływa do szklanki. W ten sposób tonik i espresso nie mieszają się tak bardzo i powstaje efekt bursztynu.

dzieŃ kawy ŚwiĘtuj codziennie z najlepszĄ mARkĄ roku 2022!

0


%

A DWIE KAWY NA RAZ! www.kawatoprzyjemnosc.pl/raty

10878

®

Registered trademark of a company of the Melitta Group

® Registered trademark of a company of the Melitta Group

8626

0

Ekspres na raty

*

najlepszy produkt roku 2022

Ekspres ciśnieniowy Melitta® Latticia® OT wyróżniony nagrodą Plus X Award

najlepszA MARKA roku 2022

Ekspres Ciśnieniowe Melitta® wyróżnione nagrodą Plus X Award

Oferta może różnić się u wybranych Partnerów. Oferta obowiązuje do 31.12.2022r. lub do wyczerpania zapasów. *Raty nawet do 0%. Promocja dostępna u wybranych dystrybutorów marki Melitta®, na warunkach indywidulanie oferowanych przez tychże dystrybutorów. Warunki promocji, w tym RRSO, mogą się różnić pomiędzy dystrybutorami.


U

wielbiam przyrodę, ale nigdy nie sądziłam, że będę miała ogród. Wydawało mi się, że to ogromne przedsięwzięcie, wymagające specjalistycznej wiedzy i wolnego czasu. Życie potrafi jednak zaskakiwać. Okazało się, że ogród można założyć samodzielnie, w dwie godziny, siedząc w fotelu z notatnikiem i ołówkiem w ręku. Gdyby nie rozmowa z Fryderykiem Karzełkiem, najbardziej nietypowym projektantem ogrodów jakiego spotkałam, nadal byłabym co najmniej sceptyczna. Dziś jestem debiutującą posiadaczką prywatnego założenia. Stworzyłam je mimo braku przestrzeni i pojęcia na ten temat. Koncepcja jest o tyle wyjątkowa, że to Ogród Marzeń. Za radą Fryderyka, posadziłam tam rośliny jednoroczne i wieloletnie, a nawet drzewa. Bardzo lubię przebiśniegi i krokusy, które – mimo chłodu – wcześnie rozkwitają. Liczę na to, że podobnie wykiełkują i rozwiną się moje marzenia. Te małe, choć o ich pielęgnacji czasami zapominam, i te większe, nad którymi z uśmiechem i pokorą nieustannie się pochylam.

Coraz bliżej święta… To czas sprzyjający odkrywaniu najpiękniejszych za-

kątków we własnych wnętrzach. Schyłek roku to z kolei okazja do podsumowań i snucia kolejnych planów. Czy już pracujecie w swoim Ogrodzie Marzeń? Będziemy zaszczyceni, mogąc Wam w tym towarzyszyć. Anna Lewczuk

2

Świat Rezydencji 11-12/2022


Producent mebli wyjątkowych

PPHU AKAN Antoni Kądziela ul. Zygmunta Kurka 13 88-100 Inowrocław tel.: 607 066 650 www.akan.com.pl meble@akan.com.pl

Akan to firma z tradycjami. Od 1989 roku nieprzerwanie spełniamy marzenia o pięknych wnętrzach. Kuchnia jest miejscem dobrych smaków i dobrych emocji. Strefą rodzinnych spotkań, pełną ciepła oraz wspomnień. Kuchnia nazywana jest sercem domu. Możesz sprawić, by jej przestrzeń była wyjątkowa. Witaj w świecie mebli kuchennych Akan, profesjonalizm łączy się z wysublimowaną kreacją, gdzie p a pasja jest siłą napędową w procesie tworzenia.


BALANCE STONE DYS K RE T N Y U RO K Ł AG O D N OŚ CI


O D K RYJ N OWĄ KO L E KC J Ę

To propozycja dla osób ceniących piękno naturalnej skały, ale szukających alternatywy dla wszechobecnej bieli klasycznego marmuru.

Wyróżniający się dekor ułożony na kształt regularnego wzoru, hipnotyzuje artyzmem.


Spis treści

p ro je k T z re kome ndac ją

Galeria osobistości

W duŻym Formacie

to mieszkanie kolekcjonerów sztuki. Jak na haussmanowską kamienicę przystało,

Podlaski brylant

sztuka użytkowa gościła tu od zawsze. w apartamencie można podziwiać perły z prywatnej kolekcji właścicieli oraz współczesne meble światowych marek i uznanych artystów, w tym kolekcje opatrzone logo stéphanie coutas – autorki projektu.

z włoskim szlifem

Tekst: Julia Borowska Projekt wnętrz: Stéphanie Coutas, stephaniecoutas.com Projekty wybranych mebli: SC Edition, stephaniecoutas.com

wiekowa kamienica na Podlasiu skrywa prawdziwy brylant. to apartament inspirowany pałacowymi wnętrzami willi Borghese w Rzymie, skąd właściciele przywieźli moc romantycznych i estetycznych wspomnień. Tekst: Anna Lewczuk Projekt: Anna Beśka, Beśka Design Autorska Pracownia Wnętrz, www.designbeska.com Zdjęcia: Paweł Ławreszuk

Zdjęcia: Francis Amiand, francisamiand.com

40

40

świat rezydencji 11-12/2022

41

Z rekomendacją �������������������������������������� 12 Święta to czas oczekiwania – na śnieg, pierwszą gwiazdkę, prezenty...

Dobre pomysły ���������������������������������������� 18 Szukając niepowtarzalnych przedmiotów do wnę‑ trza, warto mieć oczy szeroko otwarte.

Godne polecenia ������������������������������������ 22 WIELKIE GALERIE

Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie �������������������������������������� 26 W sercu stolicy USA rozciąga się niezwykły zespół parków i pomników upamiętniających najważniej‑ sze postacie amerykańskiej historii, a także budyn‑ ków rządowych i użyteczności publicznej. Jego część pomiędzy gmachem Kapitolu a obeliskiem Waszyngtona nosi nazwę National Mall. I właśnie tu, przy Constitution Avenue, znajduje się jedno z naj‑ większych i najmłodszych muzeów świata.

POROZMAWIAJMY O SZTUCE

Fala designerskiej nostalgii narasta! �������������������������������������������������������� 30

spoTkania

62

62

63

świat rezydencji 11-12/2022

Jeszcze dekadę temu zastanawialiśmy się, czy po‑ wrót mody na design z okresu PRL to chwilowa aberracja rynku sztuki, czy też trwały trend. Dziś bez wątpienia można powiedzieć, że to dynamicznie rozwijająca się dziedzina kolekcjonowania i inwe‑ stowania.

Czytelnia ���������������������������������������������������� 32 SPOTKANIA

Jestem szczęśliwy, ale niezadowolony �������������������������������� 34 W inspirującej rozmowie z Fryderykiem Karzełkiem, Anna Lewczuk szuka odpowiedzi na pytanie, jak zmienić życie w arcydzieło.

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ

Galeria osobistości ���������������������������������� 40 To mieszkanie kolekcjonerów sztuki. Jak na haussma‑ nowską kamienicę przystało, sztuka użytkowa gości‑ ła tu od zawsze. W apartamencie można podziwiać perły z prywatnej kolekcji właścicieli oraz współcze‑ sne meble światowych marek i uznanych artystów.

WZORNICTWO

Dlaczego kochamy biżuterię? Bo nas wyróżnia, czu‑ jemy się bardziej luksusowo i atrakcyjnie. Tak samo jest z kuchniami. Trend jak u jubilera robi furorę.

W DUŻYM FORMACIE

Podlaski brylant z włoskim szlifem ������������������������������������ 62 Wiekowa kamienica na Podlasiu skrywa prawdzi‑ wy brylant. To apartament inspirowany pałacowymi wnętrzami Willi Borghese w Rzymie.

13 POMYSŁÓW NA PRZECHOWYWANIE

Szlachetne trunki ������������������������������������ 74 Szlachetne trunki często trzymamy pod kluczem. Cenne zbiory mogą być też ozdobą wnętrza. Sprawdźcie, jak je efektownie wyeksponować.

SPOSÓB NA święta

Coraz bliżej święta ���������������������������������� 82 Święta Bożego Narodzenia trwają krótko. Chętnie celebrujemy poprzedzające je tygodnie, aby prze‑ dłużyć radosny czas oczekiwania. Świąteczną at‑ mosferę możesz zacząć budować już teraz.

Biżuteryjny sznyt ������������������������������������ 54

34

74

13 p o m ys ł ÓW n a p r z e ch oW y Wa nie

Szlachetne trunki

Jestem szczęśliwy,

ale niezadowolony

Kolekcjonowanie szlachetnych trunków traktujemy jako hobby lub inwestycję. Samodzielnie skomponowany zbiór może być powodem do dumy albo służyć bieżącej konsumpcji. Jedni wolą trzymać cenne zapasy pod kluczem. Inni – przeciwnie – dbają o jak najlepsze wyeksponowanie kolekcji. Są też tacy, którzy pragną mieć „szkło” zawsze pod ręką. kaTarzYNa zaCHareWiCz‑łukaszuk

czy można sprzedać ludziom szczęście? Jak założyć własny ogród marzeń? Jaka jest różnica między byciem szczęśliwym a zadowolonym? Dlaczego szczęście jest dla odważnych? z Fryderykiem Karzełkiem, który codziennie wstaje o 4.30, by już od 5.55 inspirować ludzi do zmiany życia w arcydzieło, rozmawia Anna lewczuk.

Fryderyk Karzełek – przedsiębiorca, mentor, mówca, autor książek. Trener w takich obszarach jak rozwój osobisty, sprzedaż naturalna, komunikacja, przywództwo. Założyciel Klubu 555, którego celem jest inspirowanie Polaków do świadomego życia. Niekwestionowany mistrz samodyscypliny. Uważa, że w życiu najważniejszy jest balans w 6. obszarach Heksagonu Szczęścia.

6

34

świat rezydencji 11-12/2022

1

pałaCoWa WiNNiCa

Anna Lewczuk – dziennikarka i redaktorka z kilkunastoletnim doświadczeniem, moderatorka eventów branżowych Laboratorium Dobrej Marki. Wierzy, że od każdego rozmówcy można się czegoś nauczyć. W wolnych chwilach przemierza ukochane Podlasie i biebrzańskie bagna, zatrzymując w kadrach wszystko, czym się zachwyci.

Kuchnię Officine Gullo w odrestaurowanym pałacu we włoskiej prowincji Latina doskonale wkomponowano w stare mury i sklepienia� Jedną z wnęk zajęła imponująca zabudowa z dwiema nowoczesnymi chłodziarkami na wino� Każdej z nich towarzyszy elegancki kredens mieszczący kieliszki i zastawę stołową� W centrum zabudowy umieszczono lodówkę�

74

świat rezydencji 11-12/2022

75


Firma Meble Matkowski od przeszło 40 lat tworzy niepowtarzalne meble z litego drewna. Każdy jego kawałek jest naturalnym dziełem sz tuki, ksz tał towanym podczas życia drzewa przez słońce, deszcz, wiatr i wahania temperatur. Drewno więc blaknie, jest penetrowane przez wilgoć, wysycha, pęka, kurczy się i ponownie rozszerza. Dzięki temu każdy mebel ma zaklętą w sobie historię i może odzwierciedlać indywidualny charakter swojego użytkownika. Poczuj magię drewna i zainspiruj się pięknem płynącym z natury.


z W i z y Tą

W nurcie

fusion

o G r o dy Ś W i aTa

Księgi ogrodu

Apartament w Bielsku‑Białej jest jak danie kuchni fusion – łączy światowy design z propozycjami lokalnych firm. W efekcie otrzymujemy całkiem nową jakość: swobodną interpretację tradycyjnego przepisu na wygodne, luksusowe wnętrze. TeksT: Katarzyna zacharewicz‑ŁuKaszuK ProjekT: Klaudia ząteK, novel home, novelhome.com.pl ZdjęciA: ŁuKasz KitlińsKi

Po ścieżkach tego ogrodu uwielbiała spacerować Elsie Bambridge, córka autora bestsellerowej powieści „Księga dżungli”. Posiadłość Wimpole Estate należała do niej kilkadziesiąt lat. TeksT: MałgorzaTa NieTupska zdjĘCia: THe NaTioNaL TrusT, WWW.NaTioNaLTrusT.org.uk

110

110

świat rezydencji 11-12/2022

111

136

136

137

świat rezydencji 11-12/2022

Apartament w Bielsku‑Białej jest jak danie kuchni fusion – łączy światowy design z propozycjami lokalnych firm. W efekcie otrzymujemy swobodną interpretację tradycyjnego przepisu na wygodne, luksusowe wnętrze.

Poszukujący bliskiego kontaktu z przyrodą i sztu‑ ką mieszkańcy Chengde we wschodnich Chinach, mogą udać się do niezwykłej sali koncertowej przy‑ pominającej prehistoryczny głaz zrzucony na dno doliny.

OD PROJEKTU DO REALIZACJI

SMAKI ŚWIATA

Białe szczyty w Mill Hill ���������������������� 122

Koszerność – menu życia ����������������� 148

Czym obdarować najbliższych? Najlepiej tym, o czym marzą.

Spacerując po Mill Hill w północnym Londynie można natknąć się na charakterystyczny dom z trzema szczytami, który architekturą nawiązuje do topografii okolicznych terenów. Mieszkająca tu rodzina docenia spokój okolicy, ale też pełne wrażeń spotkania w gronie przyjaciół.

Słowo „koszerne” określa opisany w prawie żydow‑ skim zbiór pokarmów oraz zasad dotyczących ich produkcji, łączenia i spożywania. Jak się jednak okazuje, koszerny może być nie tylko hamburger w przydrożnym barze, ale także lek, ubiór, smartfon i internet.

MODNE ROZWIĄZANIA

OGRODY ŚWIATA

LABORATORIUM DOBREJ MARKI

Jak z bajki �������������������������������������������������� 102

Księgi ogrodu ���������������������������������������� 136

Badamy trendy �������������������������������������� 158

Święta to wyjątkowy czas sprzyjający powrotom do dziecięcych fantazji. Bajkową aurę możemy wprowadzić także do wnętrz naszych łazienek.

Po ścieżkach tego ogrodu uwielbiała spacerować Elsie Bambridge, córka autora bestsellerowej po‑ wieści „Księga dżungli”. Cieszyła się posiadłością Wimpole Estate przez kilkadziesiąt lat.

Po wakacyjnej przerwie wypoczęci i gotowi do pra‑ cy wróciliśmy do naszego Laboratorium Dobrej Marki, by badać i analizować jesienne trendy.

ARCHICUDA

Szukasz pomysłu na prezent lub aranżację wnętrza? Może znajdziesz go wśród naszych rekomendacji?

ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE

Kto przynosi prezenty zimą? �������������� 90 Poczciwy starzec z białą brodą przynoszący zimą prezenty pojawia się w tradycjach wielu krajów. Nie zawsze jednak utożsamiany jest z Mikołajem z Miry – świętym, który zasłynął w historii kościoła jako ten, który obdarowywał ubogich.

WYSZUKIWARKA

Podarunek od serca ������������������������������ 96

Z WIZYTĄ

W nurcie fusion �������������������������������������� 110

modne rozWiązania

Świątynia dźwięków ��������������������������� 146

102

od projekTu do reaLizacji

Jak z BajKi

Polecamy ������������������������������������������������� 164

122

Koszerność – menu życia

Białe szczyty

w mill Hill

Płytki mozaikowe Seletti Black&White od Ceramica Bardelli zaprojektowano tak, by pokrywały zaokrąglone powierzchnie jak tkanina. cEramicabardElli.com

148

s m a k i Ś W i aTa

Koszerne wino może być produkowane jedynie przez żyda. Krzewy co siedem lat powinny odpoczywać i nie wolno zbierać z nich owoców. Fot. Adobe Stock/master1305

Słowo „koszerne” określa opisany w prawie żydowskim zbiór pokarmów oraz zasad dotyczących ich produkcji, łączenia i spożywania. Jak się jednak okazuje, koszerny może być nie tylko hamburger w przydrożnym barze, ale także lek, ubiór, smartfon i internet. dr radosłaW kożuszek

8

102

świat rezydencji 11-12/2022

122

świat rezydencji 11-12/2022

148

świat rezydencji 11-12/2022


Świąteczna zazdrostka Śnieżynka

Dekorując nasze wnętrze warto się zainspirować nowymi trendami. W tym sezonie najlepiej postawić na delikatność oraz glamour. Doskonale sprawdzą się produkty Firanki.pl. Delikatna firanka z woalu, na okno w kuchni lub korytarzu. Złote zdobienia ze świątecznym motywem, wprowadzą wyjątkowo bożenarodzeniowy nastrój. Całość pięknie dopełnią dodatki w tej samej tonacji kolorystycznej.

Ręcznik Ręcznik Lionel zachwyca wyjątkowo dobraną kolorystyką. Wysoka gramatura nadaje im grubości i miękkości. Różnorodność zastosowanych splotów oraz dodatkowe strzyżenie nadaje im pięknego, klasycznego charakteru.

Poszewka Poszewka Świąteczna w kolorze kremowym, dzięki swojej uniwersalnej barwie z łatwością wkomponuje się w wystrój niemal każdego wnętrza.

www . firanki . pl


Nowoczesne wnętrze

z loftowym sznytem Śni Ci się apartament, którego wystrój będzie nawiązywał do stylu nowojorskiego Soho? Szukasz inspiracji i rozwiązań, które pomogą urzeczywistnić marzenie o industrialnym wnętrzu? Warto zwrócić uwagę na nową propozycję w ofercie systemów aluminiowych Aliplast. System IDEAL to lekka i elegancka alternatywa dla tradycyjnych ścianek działowych. Dzięki niej twoje wnętrze zyska loftowy sznyt.

K

ażde komfortowe wnętrze – niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, przestronny dom czy biuro – powinno mieć wydzielone funkcjonalne strefy, dzięki którym zyskamy odpowiednie miejsce zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji są ścianki działowe, które pozwolą usystematyzować przestrzeń.

Praktyczne i efektowne IDEAL to system ścian wewnętrznych oparty na aluminiowych profilach i szklanym wypełnieniu. Charakterystyczny smukły kształt profili (tylko 33 mm przekroju) nadaje ściankom loftowy charakter i pozwala na tworzenie konstrukcji, wpisujących się zarówno w nowoczesny, jak i klasyczny wystrój. Dzięki wykorzystaniu aluminium, konstrukcje systemu IDEAL są lekkie i eleganckie, a przy tym dodają wnętrzom przestronności. Szklane panele w aluminiowej ramie zapewniają swobodne przenikanie światła. Nie stanowią więc optycznej bariery – łączą pomieszczenia, a jednocześnie pozwalają w naturalny sposób podzielić przestrzeń mieszkalną na różne strefy funkcjonalne. Dzielą przestrzeń, optycznie ją powiększając i dodając wnętrzu lekkości.

10

Świat Rezydencji 11-12/2022


Wszechstronne rozwiązanie IDEAL to system, który równie dobrze sprawdzi się w przestronnych rezydencjach i domach, jak też w mniejszych apartamentach. Rozwiązanie to polecane jest także do biur i lokali usługowych. IDEAL doskonale wpisuje się w nowoczesne projekty loftowych wnętrz, ale dzięki szerokiej gamie kolorystycznej oraz zastosowaniu odpowiednich podziałów szprosów – świetnie komponuje się również z tradycyjnymi aranżacjami. IDEAL można dopasować do wnętrza, zarówno pod względem konstrukcji, jak i kolorystyki. Szeroka oferta konstrukcji pozwala zaprojektować spójną i harmonijną kompozycję wnętrza. System oferuje możliwość łączenia drzwi jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych i obrotowych ze ścianami stałymi, dzięki czemu możemy dostosować konstrukcję do indywidualnego projektu oraz naszych potrzeb. Pod względem kolorystycznym mamy do wyboru pełną paletę RAL, a także struktury i dekory imitujące kolory drewna (Aliplast Wood Colour Effect) oraz tak modne ostatnio struktury betonu (Aliplast Loft View). Nie zapominajmy o detalach – aby zachować spójność konstrukcji, system IDEAL posiada specjalnie zaprojektowane pochwyty oraz pasujące do nich klamki i rozety.

IDEAL to IDEALne rozwiązanie do nowoczesnych przestrzeni

Industrial aluminium system

TS

In

11


z re kome ndac ją Zebrała: Małgorzata Nietupska

Płytki ceramiczne Solid Rock, agrob‑buchtal.de

Wieszak drewniany Logs, ton.eu

Pierwszy śnieg Kolekcja z bawełną organiczną na sezon 2022/2023, bomboogie.com

Co kojarzy się Wam z pierwszym śniegiem? Nam: biel, spokój, zapach tonkowca. I oczywiście ciepła kąpiel.

Woda toaletowa dla pań First Snow, victorinox.com

12

Świat Rezydencji 11-12/2022

Zebrała: Marta Kulik

Lampa Venosa, miloohome.plz re kome ndac ją

Świąteczne handmade

Wieniec świąteczny Vintia, Lene Bjerre, westwingnow.pl

Zebrała: Marta Kulik

Ozdoby choinkowe z ręcznym haftem krzyżykowym; Wykonanie: Wiera Kawecka

Choinki z drewna cedrowego, riva1920.it

14

Świat Rezydencji 11-12/2022

O niepowtarzalny klimat świąt zadbają ozdoby wykonane ręcznie przez artystów. Najlepiej, wyeksponowane na wyrazistym tle.

Raspberry Blush to Kolor Roku 2023 według marki Benjamin Moore, benjaminmoore.plz re kome ndac ją Elastyczna, dźwiękochłonna lampa Flexia, artemide.com

Pole do popisu

Meble i inne modułowe elementy wyposażenia domu to gratka dla indywidualistów i designerów amatorów. System ławek i stolików Biscuit, adrenalina.it

Zebrała: Marta Kulik

Stolik kawowy Alpha, decastelli.com

Outdoorowa sofa Palchetto, k ristalia.it

16

Świat Rezydencji 11-12/2022d o b r e p o m y s ły – k u c h n i a

Płytki podłogowe Seletti Distortion inspirowane twórczością Mauritsa Cornelisa Eschera. seletti.it

Talerze Fornasetti z serii Tema e Variazioni. W ramach kampanii United for peace część dochodu z ich sprzedaży trafi do wspierającej Ukrainę organizacji CBM Italia Onlus. fornasetti.com

Zebrała: Julia Borowska

Szeroko otwarte

Wokół tyle się dzieje! W życiu, kulturze, polityce, trendach wnętrzarskich. Aby być na bieżąco, trzeba mieć oczy szeroko otwarte.

Stół Gatsby – wykończony 24‑karatowym złotem, z blatem z marmuru Black Marguina. vgnewtrend.it

18

Świat Rezydencji 11-12/2022

Korkociąg Parrot Proust projektu Alessadro Mendiniego z ręcznie malowanym wzorem. alessi.com


www.bauformat-burger.pl


d o b r e p o m y s ły

Pierścionek The Swanns od Eric van Limpt – diament i złoto w dwóch kolorach. Otrzymał Red Dot 2022.

ericvanlimpt.nl

Inteligentny, elastyczny, pełen mocy – odkurzacz Triflex HX2 od Miele to model bezprzewodowy. Czyści duże powierzchnie, trudno dostępne miejsca pod meblami, ściany, sufit, kanapy, fotele czy wnętrze samochodu.

miele.pl

Kolekcja odzieżowa Burberry dla niej i dla niego – edycja na Rok Tygrysa 2022–2023.

Powiedz tak

Zanim ona jemu odpowie TAK, mają czas. Gdzieś po drodze są wieczory przy świecach, zakupy w butikach, kwiaty, a nawet wspólne sprzątanie.

burberry.com Donica karbowana Vibes Fold Round Elho – np. na pileę, zwaną pieniążkiem.

Zebrała: Małgorzata Nietupska

sklep.hyroponika.pl

Świeczniki w kształcie szminek – seria Lipstick Latern z Garden Glory.

20

Świat Rezydencji 11-12/2022

gardenglory.com


LIDER PRODUKCJI EKSKLUZYWNYCH MEBLI KUCHENNYCH | LAMELI PREMIUM

ITALIA

NASZE KUCHNIE ZDOBYWAJĄPRESTIŻOWE NAGRODY:

Więcej inspiracji znajdziesz na stronie layman.pl

82-300 Elbląg, ul. Słonecznikowa 10


godne polecenia

Królewskie zaślubiny P

oszukiwania skarbów w stylu Indiana Jonesa czasem przynoszą zdu‑ miewające trofea! Oto przypadek ze Środy Śląskiej: w maju 1988 r.

na tamtejszym wysypisku odnaleziono złote klejnoty, które trafiły tam z prac rozbiórkowych Starego Miasta. Wiadomość o skarbie przyciągnęła poszukiwaczy amatorów i dotarła do służb archeologicznych. W efekcie od‑ zyskano artefakty, które po scaleniu stworzyły unikatowej wartości zespół klejnotów i monet. Skarb Średzki przekazany został do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Po raz pierwszy udostępniono go publicznie w 1996 r. Odtąd przez ostatnie trzy miesiące każdego roku prezentowany jest we wrocławskim Muzeum Narodowym, a od stycznia do października – w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej. Tematem przewodnim te‑

Korona zamówiona na zaślubiny młodej kobiety, przypuszczalnie dla jednej z czeskich królowych: Blanki de Valois lub Elżbiety Przemyślidówny. Fot. MNWR

gorocznej prezentacji jest polityczne znaczenie i ceremoniały królewskich

właścicielką mogła być Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV Luk‑

ślubów Karola IV i Blanki de Valois oraz Jana Luksemburskiego i Elżbiety

semburskiego.

Przemyślidówny. Najcenniejszym artefaktem Skarbu Średzkiego jest koro‑

Skarb Średzki. Królewskie zaślubiny; do 30 grudnia 2022; Muzeum Narodowe

na kobieca, która należała niegdyś do królowych czeskich, a jej ostatnią

we Wrocławiu; pl. Powstańców Warszawy 5; mnwr.pl

TA sukienka N

iektóre kreacje wystarczy nałożyć raz, by odmieniły życie. Tak było z suknią Liz Hurley na premierze filmu Cztery wesela i pogrzeb

w 1994 r. Wypożyczoną z londyńskiego sklepu Versace kreację z odważ‑ nymi rozcięciami i złotymi agrafkami obfotografowano od góry do dołu i okrzyknięto mianem „THAT dress”. Pisał o niej cały świat, a jej tymcza‑ sowa właścicielka stała się... oficjalną reprezentantką Versace. Tym razem legendarna kreacja odwiedzi muzeum Groningen w Holandii. Obok „TEJ” sukienki na wystawie „Retrospektywa Gianniego Versace” fanów krawiectwa haute couture zachwycą z pewnością męskie i damskie stroje, akcesoria, tkaniny, rysunki, szkice wnętrz oraz materiały filmowe z legendarnych pokazów. Perełki z międzynarodowych kolekcji w świetny sposób ilustrują multidyscyplinarność projektanta, łączącego modę z mu‑ zyką, fotografią i projektowaniem graficznym, który pokazy mody wy‑

Gianni Versace w willi w Miami. Fot. materiały prasowe Groninger Museum

niósł do rangi przedstawień teatralnych, a w pierwszych rzędach – zamiast dziennikarzy modowych – usadzał celebrytów i ówczesnych influencerów. Retrospektywa Gianniego Versace; od 3 grudnia 2022 do 7 maja 2023; Groninger Museum; Museumeiland 1, 9711 ME Groningen, Holandia; groningermuseum.nl

Zdjęcie z kampanii Versace z 1992 r., Fot. materiały prasowe Groninger Museum Hugh Grant i Liz Hurley na premierze filmu Cztery wesela i pogrzeb. Fot. materiały prasowe Groninger Museum

22

Świat Rezydencji 11-12/2022

Stylizacje z nawiązującymi do starożytnej Grecji, charakterystycznymi dla Versace motywami. Fot. materiały prasowe Groninger Museumgodne polecenia

Kultura od kuchni O

dkryj kulturę Żydów – od kuchni – w Muzeum POLIN w Warszawie. Żyjąc

w diasporze, do swojej kuchni Żydzi włącza‑ li lokalne produkty i smaki z wielu zakątków świata. Tym, co je łączyło, były zasady koszer‑ ności – ściśle sprecyzowane reguły żywieniowe wywodzące się z prawa religijnego oraz świą‑ teczne zwyczaje kulinarne. Było tak do XIX wieku, gdy religia przestała być centrum ży‑ cia społeczności żydowskiej. Doszło wówczas do rozłamu: niektórzy modyfikowali tradycje żywieniowe i dostosowywali je do wyzwań no‑ woczesności, inni całkowicie z nimi zrywali. Historia żydowskiej kultury kulinarnej to tak‑ że historia migracji jedzenia oraz międzykul‑ turowej wymiany, począwszy od roli Żydów

Plakat wystawy Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna

w rozpowszechnianiu niektórych potraw i pro‑ duktów w średniowieczu, aż po wielkie fale

Na wystawie,,Od kuchni. Żydowska kultu‑

pisy na legendarne potrawy, okazje do spraw‑

emigracji w XIX i XX wieku do Ameryki czy

ra kulinarna” opowieść o kuchni żydowskiej

dzenia, co wspólnego ma czulent z adafiną,

Izraela.

zaprezentowana jest w sposób wielogłosowy.

jak naprawdę wygląda gefilte fisz oraz dlacze‑

Narracji historycznej – zdjęciom, tekstom,

go w Nowym Jorku ogórki kiszone i barszcz

obiektom – towarzyszą nagrania wideo z wy‑

uważa się za dania żydowskie. Apetyt rośnie

wiadami z ekspertami kulinarnymi czy hi‑

w miarę jedzenia!

storykami. Ekspozycja ma też ścieżkę arty‑

Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna; do 12

styczną: 4 instalacje‑stoły autorstwa Anny

grudnia; Muzeum Historii Żydów Polskich

Królikiewicz. Dla głodnych wiedzy kuratorzy

POLIN; Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa;

wystawy przygotowali praktyczne informacje

polin.pl

i niezapomniane doznania: sprawdzone prze‑

Kufelek sederowy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Besaminka ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Sztuka wędrująca

P

odczas II wojny światowej Polska straciła ponad pół miliona dzieł sztuki! To porażająca liczba, znacznie zubożająca nasze dziedzic‑

two kulturowe. Na szczęście, dzięki staraniom różnych instytucji, część z nich systematycznie odzyskujemy. Dzieła opatrzone podpisem „odzy‑ skane”, można podziwiać na stronie dzielautracone.gov.pl w Katalogu Strat Wojennych. Jednym z nich jest obraz Alberta Edelfelta pt. Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko z 1882 roku. Za sprawą działań Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych (przynależnego do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) obraz fińskigo malarza we wrześniu ubiegłego roku zasilił zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Dziś dzieło można obejrzeć na wystawie „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. Ambitny projekt to owoc współpracy MNW z Göteborgs konstmuseum. Ekspozycja skoncentrowana jest wokół zagadnień charak‑

Albert Edelfelt (1854–1905), Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko, olej na płótnie, 92,5x134,5 cm, 1882. Fot. MNW

terystycznych dla sztuki północy: natury i związanego z nią życia, pracy,

24

domu, rodziny, mitów i legend narodowych, pejzażu symbolicznego oraz

Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910; do 5 marca 2023; Muzeum

wokół wnętrza człowieka.

Narodowe w Warszawie; Al. Jerozolimskie 3; mnw.art.pl

Świat Rezydencji 11-12/2022


I N S PI R AC J E | R E ALIZ AC J E | S PR AWDZO N E ROZ WIĄ Z AN IA | P O R ADY ARCH ITE K TÓW


Wielkie Galerie

Ekskluzywna seria Wydawnictwa ARKADY „Arcydzieła malarstwa” jest nieocenionym źródłem wiedzy i elegancką ozdobą każdego wnętrza.

Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie W sercu stolicy USA rozciąga się niezwykły zespół parków i pomników upamiętniających najważniejsze postacie amerykańskiej historii, a także budynków rządowych i użyteczności publicznej. Jego część pomiędzy gmachem Kapitolu a obeliskiem Waszyngtona nosi nazwę National Mall. I właśnie tu, przy Constitution Avenue, znajduje się jedno z największych i najmłodszych muzeów świata. Tadeusz Deptuła

W

Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, fot. Adobe Stock/travelview

26

Świat Rezydencji 11-12/2022

minionym roku, pomimo pandemii, miało ponad 1,7 mln zwiedzających, co daje mu piąte miejsce w światowym rankingu. Otwarte jest przez 363 dni w roku, a wstęp zawsze był i będzie wolny. Obecnie składa się z trzech części. Oddany do użytku w 1941 roku neoklasyczny Gmach Zachodni z różowego marmuru z Tennessee zaprojektował John Russell Pope, zapożyczając kopułę z rzymskiego Panteonu. W swoim czasie był to największy marmurowy budynek na świecie. Znajduje się tu kolekcja obrazów i rzeźb od średniowiecza do końca XIX wieku. W 1978 roku prezydent Carter otworzył Gmach Wschodni zaprojektowany przez Ieoh Ming Pei (autora m.in. słynnej piramidy w Luwrze), w którym wystawiane są dzieła sztuki współczesnej. Oba gmachy połączone są przejściem podziemnym pod 4. Ulicą, które zdobi „Multiverse” – niesamowita rzeźba świetlna Leo Villareala złożona z 41.000 komputerowo sterowanych diod LED. Ostatnią


Peter Paul Rubens, Spotkanie Abrahama z Melchizedekiem, ok. 1625, olej na desce, 66x82,5 cm

część kompleksu stanowi Ogród Rzeźb o powierzchni 2,5 ha udostępniony publiczności w 1999 roku, w którym można podziwiać m.in. brązowe Puellae (Dziewczęta) Magdaleny Abakanowicz. Galeria działa w ramach partnerstwa publiczno‑prywatnego: rząd zapewnia fundusze na działalność bieżącą i konserwację, a wszystkie dzieła sztuki pochodzą z prywatnych darowizn. Nawet swoje powstanie zawdzięcza podatkom, których nie zapłacił Andrew William Mellon, bankier, przemysłowiec i jeden z najważniejszych republikańskich polityków, Sekretarz Skarbu w latach 1921–1932. Swoją kolekcję malarstwa i rzeźby zaczął gromadzić już podczas I wojny światowej, a w 1930 roku ze względów podatkowych założył fundację (trust w znaczeniu prawa amerykańskiego), która miała być właścicielem dzieł. Rok później trust nabył 21 obrazów z Ermitażu wyprzedawanych przez

sowietów, m.in. za horrendalną wówczas sumę 502.899 dolarów „Zwiastowanie” Jana van Eycka, „Wenus z lustrem” Tycjana oraz „Madonnę Alba” Rafaela. Po zwycięstwie w wyborach prezydenckich demokraty, Franklina D. Roosevelta, administracja federalna prowadziła kilka głośnych postępowań w sprawie unikania podatków, m.in. przeciw Mellonowi. Ten zaś ogłosił, że chce wykorzystać swoją fortunę do założenia w Waszyngtonie muzeum wzorowanego na National Gallery w Londynie, gdzie był ambasadorem w latach 1932–1933. Instytucja miała powstać dzięki przekazaniu kolekcji i darowiźnie finansowej, a dalsze jej działanie opłacać miał rząd. Sprawy potoczyły się błyskawicznie, gdy w 1936 roku u Mellona zdiagnozowano nowotwór. Roosevelt propozycję zaakceptował. W dniu urodzin donatora, 24 marca 1937 roku, Kongres zatwierdził powstanie nowej galerii, nie-

zależnej od Smithsonian Institution zarządzającej wieloma innymi placówkami kultury w Waszyngtonie. Wkrótce ruszyła budowa, jednak w sierpniu tego samego roku Mellon zmarł. Miesiąc później urząd podatkowy uznał wszystkie zarzuty wobec niego za nieuzasadnione. Zgodnie z przewidywaniami założyciela, utworzenie Galerii Narodowej zachęciło wielu prywatnych darczyńców do przekazywania dzieł sztuki i darowizn finansowych zapewniających imponujący rozwój zbiorów. W latach 70. dzieci Mellona, Paul Mellon i Ailsa Mellon Bruce, ufundowały Gmach Wschodni. GALERIA SZTUKI W WASZYNGTONIE z arkadowskiej serii „Arcydzieła malarstwa” została przygotowana przez Johna Olivera Handa, kuratora Galerii, wykładowcę uniwersytetów w Denison i Princeton, autora wielu wystaw, katalogów, artykułów i recenzji sztuki renesansowej.

27


Vinci na kontynencie amerykańskim. Kolekcję portretów dopełniają prace Weydena, Botticellego, Sittowa … Prezentację wieku XVI otwiera kilka dzieł Rafaela, w tym „Święty Jerzy i smok” oraz wspomniana już „Madonna Alba (Matka Boska z Dzieciątkiem i małym świętym Janem)”. Następnie poznajemy prace Giorgionego, Tycjana, El Greco, Cranacha Starszego, Dürera itd. Z dzieł powstałych w siedemnastym stuleciu autor wybrał prace Rembrandta, Vermeera, Rubensa, van Dycka, Jana Brueghela Starszego… Obraz tablicowy „Spotkanie Abrahama z Melchizedekiem” Paula Rubensa był wzorem do wykonania modnych wtedy arrasów. Artysta doskonale uchwycił połysk zbroi Abrahama, bogatą fakturę płaszcza Melchizedeka oraz napięte mięśnie mężczyzn niosących wino w amforach ze srebra i złota. W kolejnym wieku dominują tematy świeckie: pejzaże, weduty, portrety, martwe natury. Jest tu kilka obrazów Canaletta (tego samego, który malował Warszawę) przedstawiających Wenecję. Następnie pokazane są dzieła m.in. Bouchera, Watteau, Goyi, Reynoldsa i van Dycka. Ten ostatni jest autorem portretu „Królowej Henrietty Marii z karłem Sir Jeffrey`em Hudsonem”. Była ona podobno „niską kobietą o długich, chudych ramionach, przygarbioną, z wystającymi zębami, które sterczały niczym strzelby z fortecy”. Jednak na portrecie Jej Wysokość promienieje urodą, co dokumentuje troskę mistrza o samopoczucie klienta.

Anton van Dyck, Królowa Henrietta Maria z karłem Sir Jeffrey’em Hudsonem, 1633, olej na płótnie, 219,1x134,8 cm

Na 600 stronach zamieścił on historię powstania galerii oraz jej najcenniejsze obiekty w układzie chronologicznym. Zaprezentował w nim 500 obrazów, z czego ponad jednej trzeciej poświęcił oddzielne artykuły ze szczegółowymi opisami i informacjami o okolicznościach oraz czasie ich powstania. Album otwiera piękna ikona „Madonny Tronującej z Dzieciątkiem” wykonana przez nieznanego mistrza z trzynastego wieku będąca świetnym przykładem tradycji sztuki bizantyjskiej. Badacze do dziś toczą spór o miejsce jej powstania. Część z nich twierdzi, że jest to Florencja, Siena lub Piza, a część opowiada się za Konstantynopolem albo Cyprem. Z XIII i XIV wieku pochodzi jeszcze osiem innych pokazanych tu wspaniałych obiektów o tematyce sakralnej. Wiek XV reprezentowany jest przez 63 obrazy, w większości inspirowane tematami biblijnymi. W tym czasie artyści zaczęli już także malować obrazy świeckie, głównie portrety. Najlepszym przykładem jest „Portret Ginevry Benici” autorstwa Leonarda da Vinci. Przedstawia szesnastoletnią dziewczynę o zamyślonej, melancholijnej twarzy. Do dziś jest to jedyne dzieło Leonarda da

28

Świat Rezydencji 11-12/2022

Andy Warhol, Green Marilyn (Zielona Marilyn) 1962, akryl i serigrafia na płótnie, 50,8x40,6 cm


Vincent van Gogh, Autoportret, 1889, olej na płótnie, 57,15x43,82 cm

Claude Monet, Kobieta z parasolką – Pani Monet z synem, 1875, olej na płótnie, 100x81 cm

Najszerzej reprezentowany jest wiek XIX. Są tu najwybitniejsi impresjoniści: Manet, van Gogh (niezwykły autoportret niebieski), Gauguin, Degas, Renoir, Sisley, Monet, Pissarro, Cézanne, Toulouse‑Lautrec… Wiek XX to przede wszystkim artyści amerykańscy z Andy Warholem na czele. Na-

malowany przez niego, dwa lata po śmierci Marilyn Monroe, portret „Shot Sage Blue Marilyn” niedawno sprzedany został na aukcji w ciągu zaledwie 4 minut za kwotę 195 mln dolarów. Dzięki temu Warhol został najdrożej sprzedającym się artystą XX wieku. Tu można podziwiać „Green Marilyn” z 1962 roku.

Francisco Goya, Señora Sabasa García, między 1806 a 1811, olej na płótnie, 71x58 cm

Album jako jedyny w serii poświęcony jest muzeum spoza Europy. Pozwoli zapoznać się ze zgromadzonymi tu skarbami wszystkim miłośnikom sztuki, którzy nie będą mieli możliwości wyprawić się za ocean.

Tadeusz Deptuła Z wykształcenia – dziennikarz, z pasji – miłośnik sztuki, książek i podróży. Przez 18 lat związany był z Telewizją Polską. Jednocześnie współpracował z wieloma tytułami prasowymi, w których zamieścił setki wywiadów z ludźmi polityki i kultury, recenzje filmów i książek oraz fotoreportaże z wielu krajów świata. Przetłumaczył album „ORNAMENT. Wielka kolekcja”, organizował wystawy malarstwa G.J. Tribowskiego. Od 15 lat jest zastępcą dyrektora ds. handlu i marketingu w Wydawnictwie ARKADY. 29


p o roz m aw i a j m y o s z t u ce

właścicielka Galerii Xanadu, www.galeriaxanadu.pl

Od 20 lat związana zawodowo ze sztuką, zaś od dekady z rynkiem sztuki. Jest historykiem i krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, jurorem konkursów, a także wykładowcą w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem i rynkiem sztuki. Publikowała w takich mediach, jak: Art&Business, Puls Biznesu, Modern Art, Sztuka.pl, Private Banking, Cash Magazine.

Fala designerskiej nostalgii narasta

Jeszcze dekadę temu zastanawialiśmy się, czy powrót mody na design z okresu PRL to chwilowa aberracja rynku sztuki, czy też trwały trend. Dziś bez wątpienia można powiedzieć, że upodobanie do przedmiotów z lat 50–80. XX wieku projektu znanych polskich designerów to nie kaprys młodego pokolenia, które już nie pamięta czasów komunizmu. To dynamicznie rozwijająca się dziedzina kolekcjonowania i inwestowania.

C

zym jest ten kolekcjonowany i stale zyskujący na wartości design z PRL? Łatwiej powiedzieć, czym nie jest. Nie jest to każda rzecz wyprodukowana w tamtym okresie. Mimo że był to czas niedoborów, to jednak wytwarzano wiele przedmiotów użytkowych, których projekty były kiep‑ skie, produkcja masowa, a jakość wyko‑ nania dramatycznie niska. Na nie popytu nie ma.

Cenimy natomiast przedmioty zaprojek‑ towane przez znanych autorów, posiada‑ jące sygnatury fabryk, etykiety i tablicz‑ ki znamionowe. Dzięki nim poznajemy historię konkretnych modeli, ich kon‑ cepcji i projektów zdobniczych. Możemy te przedmioty zidentyfikować i cieszyć się ich pięknem w oparciu o obszerną litera‑ turę przedmiotu, która powstała na prze‑ strzeni ostatnich lat. To nie tylko książki

dla historyków sztuki, a przede wszystkim publikacje popularyzatorskie, napisane prostym językiem, z wieloma zdjęciami i o wysokiej wartości merytorycznej. Po‑ pularyzacji tematu służy też internet. W mediach społecznościowych znajdzie‑ my mnóstwo profili i grup, w których miło‑ śnicy przedmiotów retro dzielą się wiedzą, kupują, sprzedają i wspierają się w identy‑ fikacji konkretnych obiektów. Jaki rodzaj przedmiotów jest najbardziej poszukiwany przez kolekcjonerów, mi‑ łośników designu i inwestorów? Przede wszystkim kluczowa jest ich wielkość. Nasze mieszkania, podobnie jak w okre‑ sie PRL, są coraz mniejsze. Poszukujemy więc mebli niewielkich, lekkich i finezyj‑ nych. Do tego dodatków w postaci cera‑ miki, szkła, oświetlenia i tkanin. Takie kryteria przyjmują miłośnicy desi‑ gnu, którzy chcą poprzez przedmioty re‑ tro dodać charakteru mieszkaniom. Kolek‑ cjonerzy wypatrują znanych i opisanych modeli, sygnowanych przez cenionych projektantów. Inwestorzy podzielają po‑ gląd pierwszej i drugiej grupy, ponieważ liczą, że którejś z nich – z czasem – sprze‑ dadzą posiadane przedmioty.

30

Świat Rezydencji 11-12/2022


Widoczna jest wysoka dbałość o stan za‑ chowania obiektów. Te kolekcjonerskie nie powinny mieć wyszczerbień czy ubytków. Meble można poddać renowacji i często tak się robi, szczególnie na potrzeby wnę‑ trzarskie. Natomiast w przypadku szkła i ceramiki renowacja w zasadzie nie jest możliwa. Tu wartość ma przedmiot w sta‑ nie idealnym. Polski design z okresu PRL spopularyzo‑ wały czasowe wystawy muzealne, takie jak „Chcemy być nowocześni” w Muzeum Narodowym w Warszawie czy „Sza‑ re w kolorze” w warszawskiej Zachęcie. W ślad za ich frekwencyjnym sukcesem przeorganizowano, uwypuklono i obszer‑ niej wyeksponowano stałe pokazy takich obiektów w muzeach narodowych w War‑ szawie, Wrocławiu i Krakowie oraz w Mu‑ zeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Jest skąd czerpać wzorce. Najpopularniejsze kolekcjonersko przedmioty odnajdziemy w ramach tych ekspozycji. To ceramika z Włocławka – tak zwane „pikasy”, figurki porcelanowe projektowane w IWP (Insty‑ tucie Wzornictwa Przemysłowego), serwi‑ sy z Ćmielowa, ceramika z Bogucic, Tuło‑ wic, Pruszkowa, czy niesamowite projekty z katowickiego Steatytu. Do tego specy‑ ficzne koncepcje kamionki z Łysej Góry i ceramiki z zakładów w Mirostowicach oraz Spółdzielni Białystok. Ze szkła uzna‑ niem cieszy się produkcja hut w Ząbko‑ wicach Śląskich oraz wazony, salaterki i patery z Hortensji, Julii czy Sudetów. Oczywiście też meble z FAMEGU czy pla‑ tery z Resovii. Najbardziej poszukiwane są dzieła zna‑ nych projektantów. Tu lista jest napraw‑

dę długa i zaczyna się od takich tuzów projektowania jak Roman Modzelewski, Teresa Kruszewska, Zbigniew Horbowy, Maria Chomentowska, Jan Sylwester i Ery‑ ka Drostowie, Józef Chierowski czy słyn‑ ne z projektu meblościanki małżeństwa Kowalskich. Jak widać, poruszanie się po świecie de‑ signu wymaga znacznej wiedzy. Coraz częściej na rynku antykwarycznym po‑ jawiają się też falsyfikaty. Należy więc uważać. Mimo „wymagań”, jakim muszą sprostać zbieracze designu, od strony fi‑ nansowej ten obszar inwestowania jest bardzo atrakcyjny. Wystarczy popatrzeć na ceny. Przedmioty projektowane przez Zbigniewa Horbowego – wazony i patery – można obecnie kupić za 3000–6000 zł, wazon „Ananas” Jana Sylwestra Drosta wyprodukowany w Ząbkowicach to koszt ok. 4000 zł, figurka „Żubr” z Bogucic projektu Mieczysława Naruszewicza wy‑ ceniana jest na 1000 zł, a „Osiołek” tego samego projektanta z Ćmielowa za nie‑ wiele mniej, bo 700 zł. Jak już jesteśmy przy Ćmielowie to wazony zaprojektowa‑ ne dla tej fabryki przez Zofię Przybyszew‑ ską to wydatek ok. 3000–4000 zł. Moda na design z PRL przywraca też zaintere‑ sowanie tkaniną, która już od dawna nie cieszy się specjalną uwagą kolekcjonerów. Niemniej projekty kilimów z IWP wróciły do łask. Za kilim „Tulipan” projektu Alek‑ sandry Michalak‑Lewińskiej należy zapła‑ cić minimum 1000 zł. Przytoczone ceny wybrałam zupełnie losowo, aby pokazać zjawisko. Oczywiście nie tylko pieniądze motywują miłośników designu. Często potencjalny zysk ma tu najmniejsze zna‑

czenie. Co więc powoduje, że design cie‑ szy się taką popularnością dziś, a śmiem twierdzić, że nie przestanie się nią cieszyć w kolejnych dekadach. Tych powodów jest kilka. Po pierwsze – to zbieranie przedmio‑ tów niewielkich rozmiarów. Na początku kolekcjonerskiej pasji wydaje się nam, że to przestrzennie bezpieczne hobby, do zrealizowania w małym mieszkaniu. Z czasem, kiedy temat naprawdę wcią‑ gnie zbieracza, przestaje być to prawdą, a w domu i wynajętym magazynie piętrzą się pudła z serwisami. Na początek jednak przestrzeń na regale wystarcza. Po drugie – często pasja zaczyna się od zi‑ dentyfikowania autora projektu i wytwór‑ ni wazonu, który znaleźliśmy w kreden‑ sie babci. Nie bez znacznia jest podejście detektywistyczne, które wielu z nas zwy‑ czajnie lubi. Chodzi o tropienie ciekawych przedmiotów na targach i ryneczkach (często o zabójczo wczesnej porze, jeśli faktycznie chce się coś upolować) i śledze‑ nie ofert w internecie. Obecnie trafić na rarytas jest już bardzo trudno, ale przeglą‑ danie kolejnych stron portali aukcyjnych wciąga z ogromną siłą. Liczy się też ni‑ ski finansowy próg wejścia w inwestycję w przypadku pojedynczego przedmiotu. Kilkadziesiąt czy kilkaset złotych łatwiej wygospodarować z budżetu niż kilka tysię‑ cy na obraz czy kilkadziesiąt na zegarek. Na koniec – sama procedura zdobywania wiedzy jest niezwykle emocjonująca. Wie‑ lu kolekcjonerów podkreśla, że w ich zbie‑ ractwie najważniejsza jest właśnie nauka, dociekliwe tropienie informacji i dzielenie się nimi z innymi miłośnikami designu.

Szkło i ceramika z polskich hut i wytwórni, lata 60–80. XX wieku, aranżacja i zdjęcia: TWOJE STARE/Maja Sienkiewicz

31


czytelnia

ÛÛOsiągnąć szczęście

Jak osiągnąć nirwanę i wyrwać się z koła sansary – odpowiedzi na te i inne egzystencjalne pytania udzielają duchowy przywódca Tybetańczyków i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlama oraz Thubten Chodron – naukowiec, od wielu lat buddyjska mniszka i założycielka buddyjskiego klasztoru w Waszyngtonie (opactwo Sravasti). W przystępny sposób wyjaśniają czym jest jaźń, opowiadają o potencjale umysłu i odnalezieniu prawdziwej wolności, a także tłumaczą, jak uwolnić się od cyklicznej egzystencji. To obowiązkowa pozycja dla poszukujących mądrości i spełnienia w stanie nirwany. Jego Świątobliwość Dalai Lama, Sansara, nirwana i natura Buddy, Wydawnictwo Editio

ÝÝZa linią boczną

ÝÝPoszukiwanie korzeni

ÝÝPakt milczenia

Jak uprzedzenia rasowe, etykietowanie i prześladowanie mogą zmienić życie dwóch dziewczynek? Dowiesz się tego ze znakomitej książki Marjorie Wallace – dziennikarki, która jako jedyna zdobyła zaufanie sióstr June i Jennifer Gibbons. „Milczące bliźniaczki” to historia jednojajowych bliźniaczek, które trauma spowodowana szykanowaniem z powodu akcentu i koloru skóry wepchnęła w izolację. Siostry przestały komunikować się ze światem zewnętrznym, a między sobą „rozmawiały” zrozumiałym tylko sobie językiem. A to tylko początek wstrząsającej historii – niestety bez happy endu. Książka doczekała się docenionej w Cannes ekranizacji w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Marjorie Wallace, Milczące bliźniaczki, Wydawnictwo Czarne

32

Świat Rezydencji 11-12/2022

Wielowątkowe historie, misternie snute intrygi i zaskakujące zakończenia – za to pokochali Harlana Cobena czytelnicy. Ekranizacje jego książek pojawiające się na platformie Netflix przysporzyły mu jeszcze więcej fanów. Zarówno nowych, jak i wiernych od lat miłośników jego prozy ucieszy fakt, że autor powraca z nową powieścią. Książka „Brakujący element” wraca do postaci Wilde’a – bohatera bestsellerowego „Chłopca z lasu”. Mężczyzna postanawia zbadać swoje pochodzenie rejestrując się w portalu internetowym, kojarzącym spokrewnionych ze sobą ludzi na podstawie nadsyłanych próbek materiału genetycznego. Rezultaty rodzą więcej pytań niż odpowiedzi. Najpoczytniejszy autor thrillerów jest w znakomitej formie! Harlan Coben, Brakujący element, Wydawnictwo Albatros

Nawet jeśli ktoś na co dzień nie interesuje się piłką nożną, podczas Mistrzostw Świata zasiada przed telewizorem, aby z zapałem kibicować drużynie narodowej. Niepowtarzalne emocje, poczucie wspólnoty, niespodziewane rozstrzygnięcia – na to czeka spragnione rozrywki społeczeństwo. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że toczący się równocześnie wątek pozasportowy, jest często znacznie ciekawszy niż wydarzenia na boisku. Świat polityki, korupcji, narodowych waśni nierozerwalnie łączy się ze światem sportu. Reportaż dziennikarzy Krzysztofa Kawy i Remigiusza Półtoraka przedstawia historię mundialu w kontekście geopolitycznym. Autorzy przywołują mało znane fakty i odpowiadają na pytanie do czego zdolni są przywódcy państw, działacze i całe społeczności, aby wystartować w walce o Puchar Świata FIFA. Krzysztof Kawa, Remigiusz Półtorak, Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka 1930–2026 Wydawnictwo Znak


ÛÛOdruch serca

ÝÝBez granic

ÛÛStraszne historie

Opowieści o nawiedzonych domach, zamkach, więzieniach czy szpitalach psychiatrycznych fascynują ludzi od lat, co pokazuje, że to czego się boimy, jest jednocześnie tym, co pociąga nas najbardziej. Podróż Colina Dickey`a po nawiedzonych miejscach USA jest próbą wyjaśnienia na czym polega magia przyciągania tych miejsc, a także pretekstem do przybliżenia czytelnikowi historii Ameryki i ukazania przemian zachodzących w tym kraju na przestrzeni lat. To idealny pomysł na prezent dla tych, którzy lubią się bać.

„Sztuka fantazjowania” to trzecia część serii Marty Motyl przedstawiająca największych twórców i ich dzieła. Tym razem autorka „Sztuki podglądania” i „Sztuki prowokowania” skupia się na artystach, których bujna wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Prezentowane w książce obrazy łączy niezwykle sugestywna wizja zaświatów przyprawiona elementami romantyzmu, symbolizmu i surrealizmu, zakrawającymi niekiedy na szaleństwo. Artyści często przemycają w dziełach skrawki własnych przeżyć. Czy Caravaggio, Goya, Dalí, Malczewski, Beksiński zrobili tak samo? Tego m.in. próbuje dowiedzieć się Marta Motyl.

24 lutego 2022 roku na moment zamarł cały świat. Kiedy otrząsnęliśmy się z pierwszego szoku, zaczęło się w Polsce pospolite ruszenie. Spontaniczne akcje pomocy były czystym odruchem serca matek, ojców, sióstr, braci, których dramatyczne obrazki z inwazji Rosji na Ukrainę popchnęły do działania. Książka Joanny Racewicz ukazuje wydarzenia z pierwszych tygodni wojny z perspektywy wolontariuszy, będących najbliżej tych wstrząsających wydarzeń. Chociaż książka opisuje przejmujące, niekiedy tragiczne historie, jest dowodem niezwykłej siły ludzkiego serca. Pokazuje do czego jesteśmy zdolni w chęci niesienia pomocy bliźniemu. Joanna Racewicz, To nie kraj, to ludzie, Purple Book

Marta Motyl, Sztuka fantazjowania. Między piekłem a niebem, Wydawnictwo Lira

Colin Dickey, Ghostland. Ameryka i jej nawiedzone miejsca, Wydawnictwo Literackie

ÜÜTam, gdzie wzrok nie sięga

Czy są jeszcze w Polsce miejsca wolne od wpływu człowieka? Czy istnieje świat, w którym życie roślin i zwierząt biegnie niezakłóconym torem? Na szczęście tak. W takie trudno dostępne zakątki zabiera nas Grzegorz Bobrowicz. Jego oczami możemy doświadczać niezwykłych spektakli natury, rozgrywanych w miejscach, do których wstęp mają nieliczni. Rykowisko jeleni, rytualny taniec godowy czy zakwitanie rzadkich roślin – autor nie tylko pokazuje te niezwykłe przyrodnicze zjawiska, ale także w przystępny sposób je opisuje. Album wzbogacony jest niesamowitymi zdjęciami, będącymi efektem wielu godzin oczekiwania nie tylko na wydarzenie, ale także na idealny kadr. Grzegorz Bobrowicz, Uroczyska Polski/Wildernesses of Poland, Wydawnictwo Arkady

33


spotkania

Jestem szczęśliwy,

ale niezadowolony

Czy można sprzedać ludziom szczęście? Jak założyć własny ogród marzeń? Jaka jest różnica między byciem szczęśliwym a zadowolonym? Dlaczego szczęście jest dla odważnych? Z Fryderykiem Karzełkiem, który codziennie wstaje o 4.30, by już od 5.55 inspirować ludzi do zmiany życia w arcydzieło, rozmawia Anna Lewczuk.

Fryderyk Karzełek – przedsiębiorca, mentor, mówca, autor książek. Trener w takich obszarach jak rozwój osobisty, sprzedaż naturalna, komunikacja, przywództwo. Założyciel Klubu 555, którego celem jest inspirowanie Polaków do świadomego życia. Niekwestionowany mistrz samodyscypliny. Uważa, że w życiu najważniejszy jest balans w 6. obszarach Heksagonu Szczęścia.

34

Świat Rezydencji 11-12/2022

Anna Lewczuk – dziennikarka i redaktorka z kilkunastoletnim doświadczeniem, moderatorka eventów branżowych Laboratorium Dobrej Marki. Wierzy, że od każdego rozmówcy można się czegoś nauczyć. W wolnych chwilach przemierza ukochane Podlasie i biebrzańskie bagna, zatrzymując w kadrach wszystko, czym się zachwyci.


Fryderyk marzy, by 55.555 uczestników Klubu 555 wypełniło stadion PGE Narodowy.

࢝​࢝Zapewne nie wszyscy nasi Czytelnicy wstają o 5.55, więc nie mieli okazji Cię poznać. Kim jesteś Fryderyku? Najchętniej mówię o sobie, że jestem przedsiębiorcą, ale też sprzedawcą, bo uwielbiam inspirować ludzi, przekonywać ich do czegoś. ࢝​࢝To chyba niezbyt wdzięczny początek… Większość osób ma złe skojarzenia z tym zawodem. W moim odczuciu jest odwrotnie – sprzedaż łączę ze wszystkim, co najlepsze. Wynika to z mojej nietypowej definicji sprzedaży. ࢝​࢝Niektórzy eksperci mówią, że sprzedaż to pomaganie… Sprzedaż to pomaganie ludziom w podjęciu decyzji, które uczynią ich życie lepszym. Na pewno słyszałaś, że pieniądze szczęścia nie dają, ale tylko małe. Jak mamy ich więcej, jest całkiem nieźle. Kiedy w młodości wyjechaliśmy z żoną do Niemiec, wystarczało nam tylko na rachunki. Nie czułem więc szczęścia i zacząłem rozglądać się za czymś, co mi je zapewni. W moim odczuciu miało to być m.in. więcej pieniędzy, które kojarzyły mi się z możliwościami, wyjazdami, dobrym i pięknym życiem. Sprzedawców uważałem za ludzi natrętnych. Pewnego dnia, kiedy już wiedziałem, że muszę coś zmienić, przyjechał jeden z nich i zapytał: może zostaniesz sprzedawcą? Odpowiedziałem: po pierwsze – nie nadaję się do tego, po drugie – nie lubię, więc jak? Okazało się, że... sprzedał mi ten pomysł. Dzięki niemu radykalnie zmieniło się moje życie. Po 20 latach, kiedy wydałem pierwszą książkę, odnalazłem go w Niemczech, żeby mu podziękować. ࢝​࢝Co sprzedawałeś wtedy, a co sprzedajesz teraz? Jako doradca finansowy sprzedawałem produkty finansowe i poczucie bezpieczeństwa. Przekonywałem ludzi, żeby oszczędzali i inwestowali pieniądze, aby mieć ich więcej. Jednak w związku z tym, że ustawodawca zaczął ograniczać te działania, pomyślałem, że skoro koń zdechł, trzeba z niego zsiąść – to stare powiedzenie Indian z plemienia Dakota. Zsiadłem z niego i dziś sprzedaję ideę heksagonu, czyli szczęśliwego życia.

35


„Szczęście jest dla ludzi odważnych, bo trzeba mieć odwagę, aby być szczęśliwym na swoich warunkach”.

36

Świat Rezydencji 11-12/2022


࢝​࢝Jak się sprzedaje szczęście? Przekonuję ludzi, aby żyli długo, mądrze, zdrowo i bogato. Codziennie o 5.55 rano w klubie 555 namawiam wszystkich, żeby planowali każdy dzień, czyniąc go wartym skatalogowania. Zachęcam, by wyznaczali sobie cele, szukali w sobie talentów. Pomagam im w podjęciu decyzji, że warto zamienić życie w arcydzieło. ࢝​࢝Podczas jednego ze spotkań inspirowałeś klubowiczów, aby uczynili 2023 rok najlepszym w swoim życiu. Użyłeś pięknego sformułowania ,,alchemia umysłu”. Czujesz się alchemikiem, który szuka eliksiru na szczęście? Może to dziwnie zabrzmi, ale autentycznie szukam sposobu na dług o w i e c z n o ś ć. Odkryłem książkę „Jak długo żyć” Davida Sinclaira, światowego autorytetu w dziedzinie genetyki. Zdefiniował on starość jako chorobę, którą można leczyć. Ostatnio od 38‑letniego kolegi usłyszałem, że rozmawiając ze mną czuje, jakbym był jego rówieśnikiem. To jest właśnie alchemia umysłu! Mój mózg nie starzeje się jak u sześćdziesięciolatków, bo ciągle zmieniam myślenie na młode. ࢝​࢝Można więc uznać, że znalazłeś receptę na młodość? Tak, jeśli mówimy o stronie mentalnej, nad fizyczną ciągle pracuję. Nieustannie szukam sposobów, aby jak najdłużej utrzymać witalność. ࢝​࢝Jednak dość wcześnie zacząłeś się starzeć. Opowiadałeś, że żona zwróciła Ci na to uwagę. Miałem 30 lat, byliśmy kilka lat po ślubie, mieszkaliśmy w Niemczech. Wracałem po pracy, zjadałem zupę, chwytałem pilot lub siadałem przed komputerem. W pewnym momencie usłyszałem: nie jesteś już osobą, którą znałam. To faktycznie nie był już ten przebojowy i kreatywny Fryderyk, prowadzący klub studencki na Politechnice Śląskiej. Wtedy wszędzie mnie było pełno. Obawiam się, że ten stan dopada wielu mężczyzn. Jesteśmy pełni oczekiwań wobec życia, ale w końcu dosięga nas jego proza. Praca, kredyty, rodzina, rutyna… ࢝​࢝Można pokusić się o twierdzenie, że – jak w przypadku wielu karier – za Twoją również stoi kobieta? Nie demonizowałbym tego i nie lekceważył. Jeśli dwoje ludzi potrafi ze sobą współdziałać na zasadzie win‑win, są w stanie zrobić razem wszystko. Warunkiem jest dobra komunikacja. Partnerzy powinni ze sobą rozmawiać o tym, jak ma wyglądać ich wspólne życie, ale większość par tego nie robi. Coraz rzadziej jest tak, że on wraca po pracy do domu, a ona w milczeniu podaje mu obiad. Jednak jeśli on idzie na siłownię,

ona na masaż, a po powrocie nadal ze sobą nie rozmawiają, pojawia się kłopot. Problemy nie ominęły również mnie. Byłem w pięknym, długoletnim związku, za który jestem wdzięczny. Postanowiliśmy się jednak rozstać. Przestaliśmy rozmawiać, pojawiły się sytuacje, w których nie potrafiliśmy się wspierać. Kiedy wyruszyłem w samotną podróż do Santiago de Compostela i po trzech miesiącach nie czułem tęsknoty za domem, pomyślałem – coś jest nie tak. Dotarło do mnie, że czas na zmiany. Pogodziliśmy się z tym, że tak się zdarza i zostaliśmy przyjaciółmi. ࢝​࢝Z jednej strony mamy Twoje idee – planowanie, dyscyplina, samodoskonalenie i czerpanie z życia. Z drugiej inne trendy: life balance, slow life i body positive. Osobom łączącym role partnera, rodzica, przedsiębiorcy, szefa mówi się: zwolnij, zaakceptuj siebie, jesteś wystarczający. Czy to się nie wyklucza? Nie chodzi przecież o gonitwę, a świadome wejście na ścieżkę rozwoju. Koncentrujemy się zwykle na wybranych elementach życia na jego różnych etapach. Najpierw kształcimy się i zdobywamy pozycję. Potem bierzemy kredyt, budujemy wymarzony dom, tworzymy rodzinę. To wszystko jest oczywiście ważne. Jednak najważniejszą osobą jesteś ty, twoje zdrowie i sprawność umysłu. To pozwoli ci zadbać o wszystkie obszary heksagonu szczęścia, czyli zdrowie, pracę, relacje, finanse, czas dla siebie i rozwój osobisty. ࢝​࢝Jako trener i mentor doradzasz w życiowych dylematach. Istnieje w tym zawodzie kodeks etycznego postępowania? Są obszary, których się nie dotyka w rozmowach? Kieruję się uniwersalnymi wartościami. Z perspektywy faceta, który ma ponad 30 lat doświadczenia w biznesie i relacjach, pokazuję różne rozwiązania i ich konsekwencje. Czy dotyczy to decyzji prywatnych, czy biznesowych, człowiek powinien brać odpowiedzialność za swoje wybory. Szczęście jest dla ludzi odważnych, bo trzeba mieć odwagę, aby być szczęśliwym na swoich warunkach. Zawsze będziesz poddawana krytyce i osądowi. Choć wizerunek biznesowy jest ważny, kompletnie nie powinno nas interesować, co na temat naszego prywatnego życia sądzą inni. Trzeba jednak czuć różnicę pomiędzy byciem szczęśliwym a zadowolonym. Ludzie są zadowoleni, ale nieszczęśliwi. ࢝​࢝A Ty powtarzasz, że jesteś szczęśliwy, ale niezadowolony. Tak! (Śmiech) Jestem niezadowolony, bo nie spełniłem wielu marzeń z mojej listy. Nie umiem tańczyć bachaty i jeździć konno, ale jestem szczęśliwy, bo rozmawiamy przy dobrej kawie i mam pozytywną energię. Rozejrzyj się, ile jest wokół nieszczęśliwych osób. Mają pracę, której nie lubią, narzekają na brak pieniędzy i związek, który się dawno wypalił. Nie spełniają marzeń, bo ich nie mają. Są nastawieni na to, aby przetrwać do emerytury. Tacy ludzie myślą: w sumie jestem zadowolony, nie lubię swojej pracy, ale jest, mam nieidealne mieszkanie, ale jest, przecież jeżdżę raz w roku na wakacje all inclusive. Inni mają gorzej. ࢝​࢝Wolimy porównywać się do tych, którym jest gorzej niż wziąć sprawy w swoje ręce? Jeśli otaczamy się ludźmi, którzy mają gorzej, będą oni w nieświadomy sposób wywierać na nas wpływ. Kiedy doradzono mi, żebym został sprzedawcą, rozmawiałem o tym z kolegą. Usłyszałem: masz pracę, w której zarabiasz, nie znasz języka, taka zmiana to duże ryzyko, nie rób tego. Mówił to w trosce o mnie. Co by było, gdybym go wtedy posłuchał?

37


Fryderyk Karzełek motywuje architektów podczas Laboratorium Dobrej Marki.

࢝​࢝Pewnie byśmy dziś o tym nie rozmawiali. Może czekałbym na emeryturę jak na zbawienie, ale dziś jestem nastawiony na radość życia. Wczoraj widziałem się z Anią Skurą, która uwielbia skydiving. Chciałbym z nią skoczyć ze spadochronem. Niedawno byłem na imprezie, gdzie ktoś chwycił gitarę i śpiewał piosenkę Dżemu pt. Wehikuł czasu. Pomyślałem, że nie potrzebuję takiego wehikułu, bo dziś jest mi najlepiej. Nie chcę cofać czasu, choć wszystko, co się wydarzyło, było mi potrzebne. Ludzie tęsknią za przeszłością, mówiąc: wtedy to były czasy, byliśmy młodzi. Ja nadal czuję się młody! ࢝​࢝Wygodniej jest coś wspominać niż planować przyszłość. Wracamy do przeszłości, bo to nie wymaga myślenia. Przywołujesz to, co już wiesz, więc mózg nie podejmuje wysiłku. Chcąc wykreować coś nowego, musisz się zastanowić, jak to zrobić. Stąd wzięła się idea najlepszego roku 2023. Tworzymy własną wizję, planujemy i mobilizujemy się, by krok po kroku ją wdrażać. ࢝​࢝To idealny czas, żeby założyć ogród marzeń, o którym chętnie opowiadasz. Możemy zasiać pod oknem maciejkę, bo pięknie pachnie. Rośliny jednoroczne są jak małe marzenia, możliwe do zrealizowania bez wielkich przygotowań. Zamiast spędzać kolejny weekend bez planu, umówmy się na masaż, zadzwońmy do starego przyjaciela, zaprośmy go do dobrej restauracji lub na kręgle. Kiedy zrealizujesz takie marzenie, mówisz: wow, było cudownie! W ogrodach sadzimy też krzewy, jak porzeczka czy malina. Zanim skosztujemy ich owoców, minie więcej czasu. Marzysz o tym, żeby polecieć balonem nad Kapadocją, zobaczyć Ostatnią Wieczerzę lub odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej w Londynie? Większość osób może sobie na to pozwolić, dlaczego więc tego nie robimy? Można zaplanować weekend w Mediolanie, obejrzeć jedną z największych katedr na świecie, spojrzeć z jej dachu na Alpy i wypić pyszną włoską kawę. Są jeszcze wielkie marzenia, jak stare drzewa. Warto cieszyć się życiem. Trzeba tylko stworzyć swoją bucket list, czyli listę rzeczy, które

38

Świat Rezydencji 11-12/2022

chcielibyśmy zrobić w życiu i zacząć ją realizować. Od małych marzeń po te wielkie. ࢝​࢝Wbrew pozorom nie jest to proste. Musimy sobie zadać pytania: o czym marzę, a więc czego się chcę nauczyć, kim chcę być, co chcę przeżyć? Ale też co muszę zrobić, żeby te marzenia się spełniły? Jakiej wiedzy i kompetencji potrzebuję, jakie fundusze muszę zgromadzić? Możliwości są tysiące. Można się inspirować książką o stu rzeczach, które musisz zrobić zanim umrzesz, albo zadzwonić do przyjaciół i spytać ich o marzenia. Jeden marzy o wycieczce do Meksyku, inny o skoku ze spadochronem. Niestety, najczęściej ludzie opowiadają o tym, co chcieliby mieć. Dom, samochód... ࢝​࢝I jak już to mają, nadal są nieszczęśliwi... Często wspominam moją samotną wyprawę do Santiago de Compostela. Przez trzy miesiące szedłem z siedmiokilogramowym plecakiem i byłem niesamowicie szczęśliwy. Oczywiście, kiedy przemokłem i zobaczyłem samochód identyczny jak mój, marzyłem, żeby do niego wsiąść, ale zaraz pojawiały się nowe wrażenia, emocje, spotykani ludzie, więc szedłem dalej. Warto wypełniać dany nam czas czymś pięknym. Kiedy słyszę o cudownej symfonii aromatów, smaków i dźwięków w Marrakeszu, od razu chcę tego doświadczyć! Marzę też, aby spędzić noc na Saharze i popatrzeć na rozgwieżdżone niebo. ࢝​࢝Którą z roślin w swoim ogrodzie marzeń podlewasz najdłużej? Wejście na Kilimandżaro. Mówię o tym od 2004 roku, ale już postanowione, że w lutym idziemy! ࢝​࢝A najbardziej kapryśna roślina? Chyba była nią podróż do Santiago de Compostela. Warto było czekać, planować i być cierpliwym. Ta wyprawa przerosła moje oczekiwania. Nie ma to związku z religią czy wiarą. Wejście na szlak jest czystą duchowością, można zapomnieć o wszystkim. To było jak modlitwa i medytacja. Wszystkie związane z tym wydarzenia traktuję w kategoriach cudu.


࢝​࢝Wracając do Twoich marzeń… ¿Hablas español? To jeszcze czeka… ࢝​࢝To też moje marzenie. Myślałam, że się zmobilizujemy i spróbujemy porozmawiać po hiszpańsku. Mam przedtem kilka priorytetów. Przed wejściem na Kilimandżaro chcę schudnąć kilka kilogramów. Ogłosiłem to sobie i światu, bo nie zamierzam nieść zbędnego bagażu. ࢝​࢝Czyli tym razem alchemia ciała… Jeszcze o tym publicznie nie mówiłem, ale chcę wprowadzić na rynek autorski suplement diety typu anti-aging. Zbieg wydarzeń sprawił, że poznałem jednego z największych polskich producentów, który zadeklarował chęć współpracy. Zgłosiłem moje oczekiwania co do składu i wszystkie komponenty już przyleciały. Lada moment będę je testować. Jeden ze składników już zażywam i czuję, że mam energię. Chyba to widać? ࢝​࢝Widać! Twoje energetyczne wystąpienia na Laboratorium Dobrej Marki to potwierdzają! To składnik, który powoduje, że komórki i geny lepiej się regenerują. ࢝​࢝Czy pomimo samodyscypliny z jakiej jesteś znany, są nawyki, których nie udało Ci się wdrożyć? Jestem tylko człowiekiem. To problem większości ludzi! (śmiech) ࢝​࢝Powiedzmy zatem głośno, że nawet Fryderykowi nie wszystko się udaje. Kiedy ludziom coś nie wychodzi, zwykle od razu się poddają. Jestem zdania, że jeśli coś mi nie wychodzi teraz, nie oznacza to, że nie wyjdzie

później. Próbuję jeszcze raz, czekając na właściwy moment. Akceptuję to, że wszechświat wie swoje. W niektórych kwestiach jestem całkowicie zdyscyplinowany, w innych nie. Dobre nawyki warto praktykować, ale czasami trzeba pozwolić sobie na słabość. ࢝​࢝Z czym sobie jeszcze nie poradziłeś? Po raz trzeci podchodzę do tego, żeby zrzucić 10 kilogramów, ale jestem pewny, że teraz już wyjdzie. Wbiłaś mi szpilkę po hiszpańsku – na to też zabrakło przestrzeni czasowej. Póki co porażka za porażką... ࢝​࢝A chciałam zapytać, czy czujesz się człowiekiem sukcesu! (śmiech) Oczywiście, że tak! (śmiech) Porażki to nic innego jak lekcje. Kamienie, które trzeba poukładać tak, żeby móc się po nich wspiąć wyżej. Byłoby nudno, gdybym miał na koncie same sukcesy. ࢝​࢝Mimo to pracujesz nad tym, żeby uczynić ze swojego życia arcydzieło. Człowiek sfrustrowany jest przekleństwem dla innych ludzi. Sztuka życia to sztuka myślenia, ale jak podejmiesz decyzję, że coś robisz, to już nie możesz zastanawiać się, czy decyzja jest słuszna. Wolimy jednak dla bezpieczeństwa pozostawać w stanie, w którym nic się nie zmienia. To najgorsza pułapka. Chcę być w ciągłym ruchu, zamiast leżeć na emeryturze i słuchać głosu w głowie, który mówi: zostań w ciepłym domu, że też ci się chce wychodzić na to zimno... ࢝​࢝Do jakiego arcydzieła porównałbyś swoje dotychczasowe życie? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale przyszła mi do głowy zabawna historia o człowieku, którego przyłapano w Luwrze. Zapytany przez stróża co robi, wytłumaczył, że poprawia swój obraz. Zdegustowany strażnik odpowiedział: Ten obraz nie wymaga poprawy. Jest doskonały, inaczej nie wisiałby tutaj. U schyłku życia chciałbym popatrzeć wstecz i pomyśleć, że wszystko co mogłem, zrobiłem najlepiej. Mieć przekonanie, że wyczerpałem wszystkie swoje zasoby i nic bym nie poprawił. To byłoby piękne uczucie. ࢝​࢝Życzę Ci pięknego nowego roku i dziękuję za wspólnie spędzony czas.

39


p ro je k t z re kome ndac ją

Galeria osobistości To mieszkanie kolekcjonerów sztuki. Jak na haussmanowską kamienicę przystało, sztuka użytkowa gościła tu od zawsze. W apartamencie można podziwiać perły z prywatnej kolekcji właścicieli oraz współczesne meble światowych marek i uznanych artystów, w tym kolekcje opatrzone logo Stéphanie Coutas – autorki projektu. Tekst: Julia Borowska Projekt wnętrz: Stéphanie Coutas, stephaniecoutas.com Projekty wybranych mebli: SC Edition, stephaniecoutas.com Zdjęcia: Francis Amiand, francisamiand.com

40

Świat Rezydencji 11-12/2022


41


Między drzwi w holu Stéphanie zgrabnie wkomponowała fotel projektu SC Edition. Nad nim w lustrze odbija się fragment obrazu koreańskiego artysty Lee Ufana.

I

nwestorzy marzyli, by wnętrze apartamentu w XIX‑wiecznej kamienicy stanowiło idealne tło dla zbieranych przez lata arte‑ faktów. Nie chcieli jednak zamienić go w muzeum. Apartament miał być przytulny i funkcjonalny na tyle, by bez przeszkód moż‑ na było w nim organizować luźne spotkania z przyjaciółmi i przy kieliszku dobrego wina dyskutować o designie czy sztuce. Projekt wnętrza powierzyli Stéphanie Coutas. Specyfikę kamienic z czasów Georgesa‑Eugène Haussmanna projektantka i dekoratorka wnętrz zna od podszewki. Ma już na koncie realizację pied‑à-terre (miesz‑ kania tymczasowego) dla kolekcjonerów sztuki – globtroterów. Co więcej, sama mieszka w kamienicy z tamtej epoki.

Powtórka z historii O Monsieur Haussmannie w Świecie Rezydencji pisaliśmy w nu‑ merze 3–4/2022. To urbanista, który przebudował Paryż. Wyburzył części ulic na rzecz przestronnych bulwarów, by wpuścić do bu‑ dynków więcej naturalnego światła. Idąc tym tropem, Stéphanie Coutas zaprosiła do wnętrza apartamentu paryskie słońce, prze‑ nikające przez ogromne okna. Wrażenie przestronności potęgują ściany w odcieniu złamanej bieli oraz jasne dodatki: drzwi, zasłony, dywany. Rozmieszenie poszczególnych dzieł sztuki i mebli w peł‑ nych światła wnętrzach było efektem starannego planowania. – W każdym pomieszczeniu określiłam jego centralny element – przykuwający wzrok obraz lub rzeźbę. W oparciu o ich rozmiar wy‑ tyczałam układ pozostałych elementów wyposażenia. Dzieła sztuki umieściłam w miejscach, gdzie była odpowiednia ilość światła sło‑ necznego – tłumaczy projektantka.

42

Świat Rezydencji 11-12/2022


Niezwykłą atmosferę w strefie wejściowej wprowadzają lampy marki Tom Dixon.

43


44

Świat Rezydencji 11-12/2022


45


Każde wnętrze ma swój centralny element. W salonie to zawieszony nad kominkiem obraz George’a Condo.

Na 330 m² Stéphanie zorganizowała hol, ozdobiony lam‑ pami Toma Dixona, gabinet, dwa salony, kuchnię, jadal‑ nię, łazienki, pokój dziecięcy i sypialnię master. Klimat wnętrz definiują detale typowe dla budynków z epoki Haussmanna. W towarzystwie zabytkowych sztukaterii czy drewnianego parkietu świetnie czują się elementy charakterystyczne dla stylu projektowego Stéphanie Co‑ utas. Projektantka uwielbia łączyć różne faktury (gładkie z teksturalnymi), wykończenia (błysk z matem) i szlachet‑ ne materiały. Najchętniej sięga po brąz, marmur, jedwab, alabaster, szkło Murano, złoto czy masę perłową.

W cieniu drzewa Znajomi odwiedzający apartament po raz pierwszy mogą poczuć się jak na wernisażu w galerii sztuki. W holu wita ich wesoły klaun z obrazu George’a Condo. Na dłuższą wizytę zaprasza też ustawiona na postumencie, uśmiech‑ nięta rzeźba Michela Rico pod tytułem Sérénité bronze (2013) i zdublowany przez lustro obraz koreańskiego ar‑ tysty Lee Ufana. Na chwilę kontemplacji zaprasza ławka Vladimira Kagana i wkomponowany w zabudowę me‑ blową fotel projektu SC Edition – studia projektowego założonego przez Stéphanie w 2005 roku. Przy obrazie Ufana znajduje się wejście do gabinetu, wyposażonego w ekskluzywne meble biurowe marki Hermès. Z kolei autorskim podpisem Stéphanie są kolo‑ rowe pufy o op‑artowych wzorach. Jednak to w repre‑ zentacyjnej części dziennej najbardziej czuć artystyczny rozmach projektu i wyrafinowany gust gospodarzy. Za‑ chwyt gości wzbudza szczególnie monumentalny relief w jadalni. Dekoracja ścienna z gipsu i marmuru to owoc współpracy Coutas z artystą rzeźbiarzem Johnem Looka‑ sem. W cieniu drzew oliwnych projektantka ustawiła zja‑ wiskowy stół jadalniany, którego blat przypomina plaster drewna. W rzeczywistości wykonany został z polerowa‑ nego brązu. To mebel autorstwa Ado Chale – belgijskie‑ go artysty samouka słynącego z unikatowych intarsji. Jego dzieła można podziwiać w galeriach sztuki na ca‑ łym świecie.

Właściciele apartamentu mają nosa do prawdziwych pereł. Jedną z nich jest konsola Philippe`a Hiquily. Prace rzeźbiarza znajdziecie np. w paryskim Pompidou czy nowojorskim MoMA.

46

Świat Rezydencji 11-12/2022


Wnętrze głównego salonu sprzyja celebracji świąt i imprez okolicznościowych. Neutralne barwy są świetną bazą dla dzieł sztuki, oryginalnych dodatków i mebli.

47


Rozmowy o sztuce Choć wystrój salonu może onieśmielać, domow‑ nicy i ich serdeczni znajomi bez skrępowania od‑ dają się tu rozrywce. Siedząc na kanapie projektu Vladimira Kagana, żartują i komentują otaczają‑ cą ich sztukę. Albert Oehlen, Lee Ufan, George Condo... Każdy może mieć swojego faworyta! Inspirującym dyskusjom przysłuchuje się zacne grono ze świata designu: fotel Minotaure z pod‑ nóżkiem autorstwa francuskiego studia Pierre Augustin Rose i ustawione przy marmurowym kominku lampy z logo Maison Charles i Philippe Hiquily. Wysoka lampa z podstawą z kutego mo‑ siądzu wygląda jak muśnięta ręką króla Midasa rzeźba. To w istocie prawdziwy skarb – właści‑ ciele upolowali ją w paryskiej Galerie Y/V Gastou. Lampę zaprojektował w 1974 roku francuski pro‑ jektant Henri Samuel. Stéphanie Coutas, w odróżnieniu od legendar‑ nego króla Midasa, do złota podchodzi z gracją baletnicy. Liczne złote dodatki w salonie stono‑ wała neutralnymi barwami, a całość otuliła mięk‑ kimi fakturami tapicerowanych mebli. Wnętrze salonu sprawia wrażenie jasnego, przytulne‑ go i lekkiego wizualnie. Jego główną ozdobą Stéphanie uczyniła hipnotyzujący obraz nad kominkiem. W kuchni niemałe wrażenie robią garnitur me‑ blowy z blatami z marmuru Calacatta Oro Bor‑ ghini i podłoga z marmuru Fior di Bosco. Co‑ dzienne śniadania i spotkania w mniejszym gronie często odbywają się właśnie tutaj – przy okrągłym stoliku z trawertynowym blatem.

Szary garnitur meblowy i podłogę w odcieniu popiołu projektantka zestawiła ze stołem, krzesłami i blatem kuchennym w jaśniejszej tonacji.

48

Świat Rezydencji 11-12/2022


49


Główna łazienka z oknem przypomina przestronny pokój. Salonowy charakter wnętrza podkreśla krzesło projektu SC Edition i stolik zdobiony haftem.

50

Świat Rezydencji 11-12/2022


Do apartamentu przynależą dwie duże łazienki. Wrażenie ich przestronności potęguje jasny marmur na podłodze i obudowie wanny. Efekt wow w strefie kąpielowej zapewnia ściana z podświetlonego onyksu.

51


Kraina przytulności Do odpoczynku w intymnej atmosferze zachęca sypialnia. Obok wielkiego łoża, mięsistych zasłon i fotela marki Promemoria, wnętrze upiększają de‑ koracje od Karen Swami, marmurowa konsola projektu SC Edition i kolejna rzeźba. Uwagę zwraca też skórzana okładzina ścienna za łóżkiem z mister‑ nie wyciętą trójwymiarową, kwiatową dekoracją. Każdy marchand przyzna – mieć zasoby finansowe i kupować wystawiane na aukcjach obrazy to żadna sztuka. Sztuką jest z pokaźnego zbioru płócien czy rzeźb stworzyć spójną kolekcję. By tego dokonać, trzeba wyznaczyć jej wspólny mianownik. Stéphanie Coutas stworzyła projekt idealnie eks‑ ponujący wszystkie zebrane przez gospodarzy perełki. Nie oznacza to jed‑ nak, że kolekcja jest kompletna. To projekt otwarty, gotowy na przyjęcie kolejnych skarbów! n

Stéphanie Coutas, stephaniecoutas.com Projektantka wnętrz luksusowych. Dzieciństwo spędziła w Hongkongu. Dziś mieszka i tworzy w Paryżu. W przeszłości marzyła, by zostać projektantką mody. Gdy stwierdziła, że moda za szybko się starzeje, energię przekierowała na projektowanie wnętrz. Ma na koncie realizacje luksusowych apartamentów, hoteli, restauracji, ośrodków spa, paryskich pieds‑à-terre (tzw. domów tymczasowych). Współpracuje z prestiżowymi markami, takimi jak Baccarat, Promemoria, Taï Ping, THG Paris. Ma stały kontakt z najlepszymi francuskimi rzemieślnikami i artystami. W 2020 roku trafiła na słynną listę AD Magazine 100 najbardziej wpływowych dekoratorów wnętrz. W 2005 roku założyła agencję SC Edition zajmującą się projektowaniem i dekoratorstwem wnętrz. 52

Świat Rezydencji 11-12/2022


Przytulnie, ale z klasą urządzono sypialnię dziecięcą. Obok łóżeczka firmy Theophile&Patachou ustawiono fotel Eichholtz z oparciem w kształcie muszli. Nad nim wisi lampa marki Moooi. Ciekawe, jak maluch udekoruje swój pokój, gdy podrośnie. 53


wzornictwo

Biżuteryjny sznyt

54

Świat Rezydencji 11-12/2022


Dlaczego kochamy biżuterię? Bo nas wyróżnia, czujemy się bardziej luksusowo i atrakcyjnie. Tak samo jest z kuchniami. Trend jak u jubilera robi furorę. Małgorzata Nietupska

Akan – projekt indywidualny Szkło i porcelana bywają zbyt piękne, aby je chować w zamykanych szafkach. Przeszklone witryny to sposób na ich wyeksponowanie. W tej kuchni witryny mają fronty ze szprosami. Wewnątrz – od góry – są podświetlone, co w połączeniu z dekoracyjnym oświetleniem sufitu daje niesamowity, a zarazem elegancki efekt wizualny. Zwróćcie również uwagę na biżuteryjne, subtelne akcenty, jak uchwyty, bateria, lampy, rzeźbienia na frontach. Dzięki nim klasyczna, biała kreacja kuchni ma nowoczesny szlif. 55


Jura – Z10 Signature Line Szlify brylantowe mają wiele wersji. Każdy z nich podkreśla piękno diamentów i jest uznawany za szczyt osiągnięć jubilerów. Zbiornik na wodę tego ekspresu kojarzy się ze szlifami szlachetnych kamieni! To dzieło szwajcarskiej sztuki inżynierskiej wykonane jest m.in. z płyt aluminiowych o grubości 3 mm. W kosztownych etapach produkcji metal otrzymuje charakterystyczny wygląd linii Z. Elektrochemiczny proces anodowania uszlachetnia powierzchnię. Dystyngowany charakter ekspresu dopełnia tacka na filiżanki z ciężkiego, chromowanego odlewu cynkowego. Przygotowuje specjały kawowe jak prywatny barista. Wśród nich są napoje ciepłe i zimne, od espresso po Cold Brew latte macchiato, a także pianka mleczna i woda na zieloną herbatę.

56

Świat Rezydencji 11-12/2022


Bauformat – Kalmar Natural Oak i Glasgow Czarne mogą być agaty, perły, diamenty, szafiry, onyksy... W kuchniach warto zainwestować w polimerowe, satynowe fronty w tym kolorze. To materiał bardzo odporny na uszkodzenia mechanicznie. Tutaj czarne przeszklenia, zarówno w szafkach górnych, jak i w wyspie, są tylko częściowo przezierne. Uwagę zwracają na nich designerskie, pionowe listwy świetlne. Drewniane wykończenia zaś to fornir w stylu retro. Ma wyrazistą strukturę drewna i sęki. Jego faktura została stworzona przez Naturę – niedoścignioną artystkę i wzór dla jubilerów. 57


Bora – X‑Pure Minimalistyczne stylizacje potrzebują detali oszczędnych w wyrazie, ale z osobowością. Wtedy nawet prostokątna płyta grzejna ma biżuteryjny szlif. Ten model wyposażony jest w unikalny panel sterowania oraz zintegrowany wyciąg. W trybie czuwania są prawie niewidoczne. Podczas gotowania delikatnie świecą w biało‑niebieskim odcieniu. Sterowanie połączyć można z klasycznymi gałkami. Uczta dla wzroku i dotyku!

58

Świat Rezydencji 11-12/2022


Lube – Flavour Gabloty jak w sklepie jubilerskim pozwalają wyeksponować każdy przedmiot: kieliszek, szklankę, karafkę. Co chcesz! Oczywiście niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, najlepiej takie, jakby... go nie było. Dekoracyjne przeszklenia można mieć w szafkach górnych, a także dolnych. W tej kuchni zastosowano bardzo modne rozwiązanie – to witryny w dolnej części półwyspu, umieszczone od strony salonu. Na tło wybrano marmur, złoto i szarość.

59


Officine Gullo – projekt indywidualny Biżuterię niekoniecznie trzeba nosić, by pokazywać innym i się chwalić. Jej posiadanie, przymierzanie, dotykanie w domowym zaciszu też sprawia przyjemność. Jeszcze większą satysfakcję daje kolekcja precjozów wykonanych według indywidualnego projektu. W tej kuchni każdy metalowy detal – od uchwytów po okucia – to ręczna robota. Ich bogactwo podkreśla prestiż rezydencji, ale także kreuje domowy charakter, w sam raz do rodzinnych spotkań w licznym gronie. W takiej kuchni wypada robić ciasteczka bez zdejmowania naszyjnika z pereł.

60

Świat Rezydencji 11-12/2022


61


W DUŻYM FORMACIE

Podlaski brylant z włoskim szlifem

62

Świat Rezydencji 11-12/2022


Wiekowa kamienica na Podlasiu skrywa prawdziwy brylant. To apartament inspirowany pałacowymi wnętrzami Willi Borghese w Rzymie, skąd właściciele przywieźli moc romantycznych i estetycznych wspomnień. Tekst: Anna Lewczuk Projekt: Anna Beśka, Beśka Design Autorska Pracownia Wnętrz, www.designbeska.com Zdjęcia: Paweł Ławreszuk

63


K

iedy inwestorzy kupili mieszkanie w starej białostoc‑ kiej kamienicy, myśleli o nim jak o lokum inwesty‑ cyjnym. Apartament był w fatalnym stanie, od razu zapadła więc decyzja o gruntownym remoncie. Właścicie‑ lom zależało, aby styl aranżacji wnętrz korespondował z ar‑ chitekturą. – Klienci mają ogromny szacunek do zabytkowych budyn‑ ków, dlatego postawili na kamieniczno‑pałacową stylistykę. Pragnęli przywrócić mieszkaniu dawną świetność i zamie‑ nić je w przysłowiowy brylant – wspomina Anna Beśka, wła‑ ścicielka autorskiej pracowni Beśka Design z Białegostoku, odpowiedzialna za projekt. Niestety, nie było to łatwe zadanie. Ze względu na zły stan belek podłogowych, renowacja kasetonowej posadzki w jednym z pokoi okazała się niemożliwa. Wymiany wy‑ magały nie tylko legary, ale również stolarka okienna. Go‑ spodarze wybrali drewniane okna z klasycznymi szprosami i charakterystycznym gzymsem. Korekcie poddano również układ funkcjonalny pomieszczeń, aby dopasować je do po‑ trzeb rodziny z dwójką dzieci. Podczas prac remontowych pojawiało się mnóstwo trudności, ale też niespodzianek – znaleziono tu na przykład zejście do schronu.

Wejście do salonu ozdobione jest zjawiskową, drewnianą opaską z dekoracyjnymi rozetami, wykonanymi przez firmę Jot-eR Meble. Ściany w apartamencie pomalowano trwałą farbą marki Benjamin Moore.

W salonie prym wiodą drewniana podłoga, ułożona we francuską jodłę (Antique Parquets z Hajnówki), lustrzana ściana z ciekawym frezowaniem oraz kryształowe, czeskie żyrandole z oferty Art Crystal.

64

Świat Rezydencji 11-12/2022


65


Klasyka z nutą glamour Pomysł na docelowe przeznaczenie apartamentu ewoluował z dnia na dzień. Jeszcze w czasie prac remontowych, właściciele zdecydowali, że zamieszkają w kamienicy z dwiema córkami. Być może w podjęciu decyzji pomógł im projekt aranżacji wnętrz, który zaproponowała Anna Beśka. Sta‑ ranny, bezkompromisowy, dopięty na ostatni guzik. Jedną z inspiracji były eleganckie wnętrza hotelu Androvandi Palace Willa Borghese w Rzymie. Para zachwyciła się nimi podczas niezapomnianej randki we Włoszech. Inwestorka jest właścicielką sklepu z lustrami i oświetleniem, zatem z do‑ brym wzornictwem obcuje na co dzień. Ważne były dla niej spójność aran‑ żacji, funkcjonalność oraz wysoka jakość materiałów wykończeniowych. – Moim zadaniem był projekt klasycznych wnętrz z zachowaniem pod‑ stawowych cech tego stylu, jak dbałość o proporcje, porządek kompozy‑ cyjny, elegancję i harmonię. Aby uzyskać symetrię, prawidłowo podzielić przestrzeń i zachować dobrą komunikację między pomieszczeniami, zde‑ cydowałam o przesunięciu niektórych ścian w mieszkaniu. W przeciwnym razie do łazienki wchodziłoby się przez kuchnię – uśmiecha się Anna Beśka. Znajdującą się przy kuchni spiżarnię zamieniłam na pojemną szafę gospo‑ darczą, gdzie można ukryć odkurzacz i inne domowe akcesoria – dodaje projektantka. Do dyspozycji rodziny są ostatecznie: przestronny salon ze strefą wypo‑ czynkową i jadalnią, kuchnia z kącikiem śniadaniowym, dwie sypialnie i sa‑ lon kąpielowy.

66

Świat Rezydencji 11-12/2022


Projektantka Anna Beśka zadbała o najwyższej jakości materiały i detale. Klasyka rządzi się swoimi prawami i nie lubi kompromisów.

Sercem domu jest salon z kącikiem wypoczynkowym, kominkiem i jadalnią.

67


68

Świat Rezydencji 11-12/2022


Zabudowa kuchenna została wykonana na zamówienie według projektu Anny. Projektantka ukryła tam między innymi szafę gospodarczą. O funkcjonalności kuchni decydują też nowoczesne rozwiązania, jak bateria Grohe, serwująca filtrowaną i gazowaną wodę, młynek do odpadków pod zlewem czy kosze ułatwiające segregację. Gospodarze lubią pić poranną kawę, siedząc przy stoliku śniadaniowym i obserwując przyrodę za oknem.

69


Sztuka wyboru Aby otworzyć przestrzeń, projektantka zrezy‑ gnowała z drzwi do salonu. Poszerzyła otwór drzwiowy i zastąpiła go drewnianymi opaska‑ mi, których wykonanie zleciła zaprzyjaźnionym stolarzom z firmy Jot-eR Meble. Dekoracyjne ro‑ zety, widoczne w przejściu, inspirowane są wło‑ skimi wnętrzami pałacowymi. Jasna kolorysty‑ ka ścian, które ozdobiono lustrzanymi taflami, to zabieg optycznie powiększający przestrzeń. Efekt potęgują podwieszane sufity oraz dekora‑ cyjne oświetlenie z czeskiego kryształu, pięknie filtrujące światło. – Dużo trudności przysporzył nam wybór kolo‑ ru ścian oraz płyt podłogowych. Beż może mieć przecież setki odcieni, które w różny sposób pra‑ cują ze światłem. Zrobiliśmy kilkanaście próbek. Jedne wpadały w odcienie żółtego, inne w róż, szarość lub błękit. Długo wybieraliśmy również posadzkę w kuchni i korytarzu. Przywoziliśmy na miejsce kolejne płyty, sprawdzając, jak pre‑ zentują się w zastanym świetle. Żadna nie speł‑ niała oczekiwań inwestorów. Ostatecznie zwy‑ ciężył pierwszy zaproponowany przeze mnie kolor z palety Benjamin Moore. Wybór padł też na płytki marki Marazzi, które od początku mia‑ łam w pracowni – śmieje się projektantka.

70

Świat Rezydencji 11-12/2022


Przestrzeń relaksu Właściciele mieszkania lubią pić poranną kawę przy niewielkim stoliku śnia‑ daniowym. Planując dzień, obserwują, jak wraz z porami roku zmieniają się drzewa w pobliskim parku. Zakątków sprzyjających relaksowi jest w domu więcej. Gospodyni marzyła o długich, odprężających kąpielach z widokiem na zieleń. Pamiętając o życzeniu inwestorki, Anna ulokowała wannę przy oknie łazienkowym. – Inwestorce zależało też na tym, aby po obu stronach zabudowy znalazły się półki do wygodnego przechowywania kosmetyków, ręczników i akce‑ soriów kąpielowych. Po przesunięciu ścian udało się to zrobić w taki spo‑ sób, aby zachować proporcje pomieszczeń – mówi Anna Beśka.

Gospodarz odpoczywa z dobrą książką w dłoni, choć jako radca prawny ma na to niewiele czasu. Anna zaaranżowała wygodny kącik do czytania przy oknie w pokoju dzieci. Dziewczynki lubią siedzieć tu na miękkich po‑ duszkach. Rodzina z przyjemnością spędza czas w przytulnym salonie. Oglądają pro‑ gramy telewizyjne albo patrzą na taniec ognia w kominku. Gospodarze są melomanami, mogą więc pochwalić się bogatą kolekcją płyt winylowych. Muzyka jest stałą bywalczynią domu, a jej dźwięki sączą się z eleganckiego gramofonu w stylu retro.

71


Nie tylko stare dzieje Projektantka jest dumna, że udało jej się na tak wymagającej przestrzeni pogodzić niezbędne funkcje pomieszczeń z nie‑ banalną estetyką i potrzebami domowników. Choć ubrała projekt w klasyczne ramy, nie brak mu światła, lekkości i aran‑ żacyjnych smaczków. Anna po mistrzowsku połączyła srebro ze złotem, unikając wrażenia przesytu. Wyrafinowane dodat‑ ki, takie jak kryształowe żyrandole, złote klamki, porcelanowe uchwyty, oryginalne gniazdka oraz włączniki marki Fontini są jak biżuteria dobrana do perfekcyjnie skrojonej garsonki z naj‑ lepszego domu mody. Nie bez znaczenia dla powodzenia tego projektu jest baza w postaci najlepszych, naturalnych materiałów. Zachwyca‑ ją tu drewniana podłoga ułożona we wzór francuskiej jodły, blaty z kwarcytu, kryształowe żyrandole i trawertynowe para‑ pety. Klasyka rządzi się swoimi prawami i nie pozwala na kom‑ promisy. Jakość jest na pierwszym miejscu. Zadziwiające, ile historii może skrywać przestrzeń jednego mieszkania. W jego pamięci zapisane są losy starej kamienicy, jej mieszkańców i dzieje miasta. Pisze się tu również rodzin‑ na historia właścicieli apartamentu, którzy z włoskim szykiem i z profesjonalną pomocą Anny oszlifowali diament z Podlasia.

72

Świat Rezydencji 11-12/2022

W sypialni rodziców króluje wygodne, tapicerowane łoże z pikowanym zagłówkiem, oprawionym w lustrzaną ramę.


Salon kąpielowy z wanną ulokowaną przy oknie to ulubione miejsce relaksu inwestorki. Na jej prośbę, projektantka zaplanowała po obu stronach zabudowy półki na kosmetyki i ręczniki. Uwagę zwraca umiejętne połączenie biżuteryjnych dodatków w złotym i srebrnym odcieniu.

Anna Beśka, BEŚKA DESIGN Autorska Pracownia Wnętrz, www.designbeska.com Naszym głównym założeniem jest tworzenie wnętrz funkcjonalnych, ale i pięknych. Lubię słuchać ludzi i przekładać ich potrzeby na projekty przestrzeni, w których czują się dobrze. Korzystamy z najlepszych materiałów i technologii, by naszym klientom żyło się lepiej. Uwielbiam w twórczy sposób miksować różne style. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, nasza pracownia świadczy kompleksowe usługi wraz z nadzorem autorskim. Projektujemy również „pod klucz”.

73


13 p o m ys ł ów n a p r z e ch ow y wa nie

Szlachetne trunki

1

PAŁACOWA WINNICA Kuchnię Officine Gullo w odrestaurowanym pałacu we włoskiej prowincji Latina doskonale wkomponowano w stare mury i sklepienia. Jedną z wnęk zajęła imponująca zabudowa z dwiema nowoczesnymi chłodziarkami na wino. Każdej z nich towarzyszy elegancki kredens mieszczący kieliszki i zastawę stołową. W centrum zabudowy umieszczono lodówkę.

74

Świat Rezydencji 11-12/2022


Kolekcjonowanie szlachetnych trunków traktujemy jako hobby lub inwestycję. Samodzielnie skomponowany zbiór może być powodem do dumy albo służyć bieżącej konsumpcji. Jedni wolą trzymać cenne zapasy pod kluczem. Inni – przeciwnie – dbają o jak najlepsze wyeksponowanie kolekcji. Są też tacy, którzy pragną mieć „szkło” zawsze pod ręką. KATARZYNA ZACHAREWICZ‑ŁUKASZUK

75


Jak i gdzie przechowywać wino i inne szlachetne trunki? Dora Kuć i Karina Snuszka, współwłaścicielki pracowni MoodWorks, moodworks.pl Idealnym miejscem do przechowywania wina jest oczywiście tradycyjna piwniczka. Konieczne jest ciemne i chłodne pomieszczenie, które zapewni stałą temperaturę 14–16°C oraz około 70-proc. wilgotność powietrza. W piwnicy nie powinno zabraknąć regałów do układania butelek poziomo oraz miejsca, gdzie można wygodnie degustować trunki. Na to rozwiązanie mogą sobie jednak pozwolić głównie mieszkańcy starych domów. Dlatego coraz więcej producentów poszerza ofertę urządzeń AGD o specjalne chłodziarki do wina. Mają one dwie lub nawet trzy strefy przechowywania, by zapewnić każdemu gatunkowi optymalne warunki. O wyborze danego modelu decyduje przede wszystkim ilość miejsca, którym dysponujemy. Niewielkie winiarki możemy zamontować w zabudowie obok piekarnika czy ekspresu do kawy. Nieco większe modele podblatowe sprawdzą się na przykład na wyspie kuchennej. Natomiast dla miłośników wina posiadających dużą kuchnię, właściwym wyborem będzie winiarka zajmująca moduł wysokiej zabudowy, umiejscowiona na przykład obok lodówki. Wszystkie modele mają przeszklone drzwi i ledowe oświetlenie, co ułatwia szybkie odnalezienie właściwej butelki. Wśród winiarek znajdziemy nawet modele z modułem rozbudowanym o barek z wieszakiem na kieliszki oraz humidorem na cygara. W przypadku wysokoprocentowych trunków do ich przechowywania najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju zamykane barki, wyposażone w niezbędne akcesoria do serwowania drinków. Innym, praktycznym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem jest zgrabny barek w formie wózka.

2 76

POD BLATEM Chłodziarkę na wino Hoover H‑Wine 700 HWCB 60D/1 można umieścić pod blatem, w wyspie lub półwyspie. Winiarka ma dwie strefy temperaturowe, co pozwala na przechowywanie różnych win w optymalnych warunkach. Współpracuje z aplikacją hOn, umożliwiając dostęp do informacji i fachowych porad na temat efektywnego przechowywania i zarządzania zawartością winiarki.

Świat Rezydencji 11-12/2022


POD SCHODAMI

3

W londyńskim apartamencie piwniczkę na wino ulokowano pod schodami, dopasowując rozmieszczenie półek do szerokości stopni. Butelki można przechowywać luzem i w skrzynkach. Projektantka Kelly Hoppen zadbała też o spójność aranżacji. Tafla szkła pełni funkcję balustrady i zamienia się w zdobioną czarnymi szprosami witrynę. Fot. Mel Yates

4

NA WIDOKU

Kolekcję alkoholi można wykorzystać jako efektowną ozdobę salonu. W tej kawalerce butelki wyeksponowano na pięknie podświetlonych półkach przeszklonego regału. Architekci pracowni MIKOŁAJSKAstudio wkomponowali w zabudowę także telewizor i szafkę RTV. Pytanie tylko czy mając wokół tak kuszące trunki, ktoś spojrzy na ekran? Fot. Jakub Dziedzic

77


5

SZKLANA PIWNICZKA Profesjonalną piwniczkę od salonu oddziela jedynie tafla dymionego szkła. Dzięki temu właściciele zawsze mają na oku cenną kolekcję szlachetnych trunków. Wykonanie piwniczki powierzono specjalistom, którzy zadbali o zapewnienie wewnątrz odpowiednich warunków do przechowywania poszczególnych gatunków alkoholi. Projekt wnętrza i zdjęcia: Chevalier Morales.

Zestaw profesjonalisty Wolnostojąca chłodziarka na wino Miele KWT 6834SGS jest wyposażona w zestaw sommelier – oferuje chłodzenie kieliszków oraz przygotowanie wina do dekantacji. Trzy oddzielne strefy temperaturowe umożliwiają jednoczesne przechowywanie do 3 różnych rodzajów wina w idealnej temperaturze. Filtr Active AirClean zapobiega przedostawaniu się zapachów do wnętrza chłodziarki. Elastyczne półki dopasowują się do butelek różnej wielkości.

78

Świat Rezydencji 11-12/2022

7


6

DĘBOWY REGAŁ Ogromny regał zajmujący całą ścianę w salonie wykonano według projektu Katarzyny Kaftańskiej, odpowiedzialnej za wystrój dwupoziomowego apartamentu w Poznaniu. Mebel pełni funkcję domowej galerii oraz biblioteczki. Otwarte dębowe półki, przystosowane do przechowywania butelek, służą też do zaprezentowania kolekcji win. Fot. Tomasz Hejna (LAGOMphoto)

79


8

W CIĄGU AGD Kompaktowa chłodziarka na wino, umieszczona w zabudowie meblowej obok innych urządzeń AGD tej samej serii, to spójne estetycznie i wygodne rozwiązanie. Aby sprawdzić zawartość winiarki, sięgnąć po butelkę, wyregulować temperaturę itp. nie trzeba się schylać. Chłodziarka Franke umożliwia przechowywanie do 24 butelek oraz regulację temperatury od 5 do 20°C.

9

80

Świat Rezydencji 11-12/2022

WYSOKA ZABUDOWA Alternatywą dla profesjonalnej piwniczki może być pojemna chłodziarka na wino. Winiarka Haier Wine Bank 50 Series 7 HWS77GDAU1 mieści 77 butelek i jest wyposażona w technologię naturalnego przepływu powietrza. Dzięki temu utrzymuje na idealnym poziomie zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Filtr z węglem aktywnym oczyszcza powietrze, a szklane drzwiczki z filtrem UV chronią wino przed szkodliwymi promieniami.


10

NA PIERWSZYM PLANIE Wyposażony w mosiężne blaty i ozdobiony setkami błyszczących mosiężnych kulek, bar Oasis od Scarlet Splendour przyciągnie uwagę gości na każdym przyjęciu. Jest nie tylko efektowny, ale też w pełni funkcjonalny. Pozwala na wygodne przechowywanie alkoholi, kieliszków i akcesoriów, jak również przygotowywanie i serwowanie drinków. Projekt: Richard Hutten

11 12 OTWARTY REGAŁ

Niewielki regał na alkohol możemy ustawić w spiżarni, jadalni lub w salonie. Model marki Costway posiada 24 miejsca na butelki. Pozwala na organizację i klasyfikację wina według typów, dat czy miejsca produkcji. W górnej części regału znajduje się 6 specjalnych wyżłobień na kieliszki.

STOJAK NA WINO

Ptolomeo Vino to wersja słynnego wolnostojącego regału na książki Original Ptolomeo, zaprojektowanego przez Bruno Rainaldiego. Projektant uznał, że do pełnego relaksu przy lekturze często brakuje mu kieliszka dobrego wina. Stworzył więc dla marki Opinion Ciatti wariant z uchwytem na butelki. Stojak Ptolomeo Vino dostępny jest w wersji wolnostojącej oraz ściennej.

13 KOMPAKTOWO

Barista to kompaktowy mobilny bar, zaprojektowany przez studio Adriano Design dla marki De Castelli. Nienaganną prezencję zawdzięcza ciekawej bryle oraz efektownemu miedzianemu wykończeniu. W środku znajdziemy szklane półeczki na alkohol i kieliszki, zaś górna powierzchnia może służyć do serwowania drinków bądź odstawienia naczyń.

81


s p o s ó b n a ś w i ę ta

Coraz bliżej święta...

Święta Bożego Narodzenia trwają krótko. Chętnie celebrujemy poprzedzające je tygodnie, aby przedłużyć radosny czas oczekiwania. Świąteczną atmosferę możesz zacząć budować już teraz.

B

oże Narodzenie kojarzy się z dzieciństwem. Wracamy wspomnieniami do czasów, gdy z niecierpliwością wyglądaliśmy na niebie pierwszej gwiazdki. Święta działają na wszystkie zmysły, więc każdemu z nas kojarzą się inaczej. Jedni przywołują w pamięci zapachy, np. choinki, kawy z cynamonem czy świątecznych potraw. Inni pamiętają przyjemną fakturę pluszowego koca z reniferem lub odgłos trzaskających w kominku płomieni. Najdłużej zostają z nami jednak chwile spędzone z najbliższymi. Radosne rozmowy, składane od serca życzenia i smutek, kiedy trzeba się rozstać. Święta to magiczny okres, dlatego wielu z nas chciałoby, by trwał jak najdłużej. Jak stworzyć przyjemną atmosferę zanim w salonie pojawi się świąteczne drzewko? Oto kilka sposobów. n

Fot. Stars for Europe

82

Świat Rezydencji 11-12/2022

Marta Kulik


Okres przedświąteczny to czas próby dla blatu kuchennego. Wykrawanie pierniczków, lepienie pierogów i uszek do barszczu – przed Wigilią wiele się na nim dzieje. Blat z drewna bukowego od DLH test z odporności na zabrudzenia i zarysowania zaliczy na piątkę. Przy okazji będzie towarzyszył budowaniu pięknych wspomnień.

Zapytani o kolor najbardziej kojarzący się ze świętami, bez zastanowienia odpowiemy – czerwony. To ciepła barwa, która ma wiele wcieleń. Propozycją marki Annie Sloan jest farba kredowa w czerwonobrązowym odcieniu Primer Red.

Poinsecja to częsty element bożonarodzeniowych aranżacji. Nie każdy jednak wie, że można z niej wyczarować mnóstwo dekoracji, np. świąteczny wieniec. Fot. Stars for Europe

83


Drewniana podłoga kojarzy się z wizytą u dziadków, kiedy skrzypienie desek pod stopami towarzyszyło poszukiwaniu prezentów. Kolejnym pokoleniom wspomnienia pomoże zbudować podłoga z kolekcji Chapel Parket w kolorze Reef.

Często to właśnie zapachy budują najpiękniejsze wspomnienia. Twoje święta mogą pachnieć jak Xmas Soul – zestaw od Kave Home, składający się ze świecy zapachowej i odświeżacza powietrza. To propozycja firmy Wisan na świąteczną metamorfozę wnętrza– poszewka z materiału typu velvet z metalicznym motywem choinki.

Ławeczkę od Costway można postawić w salonie lub przy toaletce w sypialni. Idealnie pasuje do wnętrz glamour i tych w zimowym klimacie. Ma siedzisko ze sztucznego futra i złote nóżki ze stali odpornej na rdzę.

84

Świat Rezydencji 11-12/2022


Świąteczne dekoracje mogą też uczyć. Włoska firma Riva1920 stworzyła kolekcję cedrowych choinek, wśród których znajdziemy model z wyjmowanymi elementami. Dzięki niej dzieci będą rozwijać zdolności z zakresu małej motoryki, a my w tym czasie przygotujemy świąteczny obiad.

Nie wszyscy lubią typowo świąteczny klimat – rozstawione na kominku mikołaje, serwetki z gwiazdkami czy renifery paradujące po parapecie nie muszą być w naszym guście. Przytulną atmosferę o każdej porze roku gwarantuje naturalne drewno. Na tegorocznych targach Warsaw Home firma Matkowski Meble zaprezentowała nową kolekcję. Pochodzi z niej piękny drewniany stół, który zachwyci gości niezależnie od okoliczności.

85


Tym z was, którym nie po drodze z czerwienią, polecamy wykorzystanie równie świątecznych kolorów – złota i srebra. Może to być ekskluzywna zastawa stołowa, własnoręcznie zrobiony stroik z bombek lub ornament na sztućcach. To świąteczna aranżacja stołu stylistów Westwing.

Bez mikołajów, ale z leśnymi skrzatami. Zimowy serwis obiadowy Åsa’s Christmas z oferty Fyrklövern jest alternatywą dla kompletów z typowo świątecznymi wzorami. Projekt: Åsa Götander

Bajkowy klimat zapewni kolekcja zastawy stołowej powstała dzięki współpracy marek Disney oraz Fyrklövern. Elementy zestawu zdobią znane i lubiane postacie, takie jak Myszka Mickey, Kaczor Donald czy Bambi. Zachwyceni będą nie tylko najmłodsi!

86

Świat Rezydencji 11-12/2022


Kawa Kingston Karaibski koktajl kawowy z rumem, Curaçao Triple Sec i skórką pomarańczy to idealna mieszanka dla orzeźwiających jamajskich klimatów. Składniki na 1 szklankę: »»1 filiżanka kawy »»20 ml białego rumu »»20 ml Curaçao Triple Sec (lub Cointreau) »»śmietana »»1 pomarańcza Przygotowanie: »»Wlej biały rum i Curaçao Triple Sec do szklanki. »»Napełnij gorącą kawą. »»Udekoruj bitą śmietaną i skórką pomarańczy.

Pikantny Chocochoc Gorąca para: słodka czekolada i pikantne chili. Składniki na 1 szklankę: »»150 ml mleka »» 10 g gorzkiej czekolady »»50 ml śmietanki »»chili w proszku /w płatkach »»1 szczypta cukru »»1 espresso Przygotowanie: »»Rozpuść czekoladę w mleku podgrzanym na średnim ogniu. »»Ubij śmietanę ze szczyptą chili w proszku i szczyptą cukru. »»Wlej espresso do ogrzanej wcześniej szklanki. »»Dodaj mleko z czekoladą. »»Udekoruj bitą śmietaną i posyp chilli.

Wskazówka: Zamiast chili możesz użyć cynamonu lub pomarańczy.

Potrzebujesz czegoś na rozgrzewkę? Dzięki ekspresowi Melitta Latte Select przygotujesz mnóstwo kawowych specjałów. Oto dwa przepisy które sprawią, że zapomnisz o zimowych chłodach.

87


Wystrój bez świątecznych motywów Beata Dąbrowska, Dyrektor Marketingu Sklepy KOMFORT Przed świętami w większości sklepów, w tym KOMFORT, można kupić wiele dodatków w kolorystyce, charakterystycznej dla Bożego Narodzenia. Nie brak tu więc koloru czerwonego, tak bardzo kojarzonego ze świętami i naszym sklepem. Ten szczególny czas w roku można podkreślić również za pomocą innych barw takich jak złoto, srebro czy biel. Te neutralne kolory sprawdzą się przez cały rok. Zamiast świątecznych wzorów i materiałów można wykorzystać te kojarzące się z zimą. Świetnie zaprezentują się miękkie tekstylia z weluru, aksamitu, włochate „shaggy” i o grubym splocie. Dodatki w kolorze srebrnym dobrze będą wyglądać zarówno na kanapie w salonie w stylu boho, jak i w skandynawskiej sypialni. Dla lubiących nieco bardziej awangardowe akcenty proponuję połączenie np. koloru czarnego ze złotem. Świąteczno‑zimowy nastrój kojarzy się z ciepłem, zadbajmy zatem, aby pod ręką mieć przyjemny w dotyku koc. Poza czerwonym z typowo świątecznymi akcentami można zdecydować się np. na modny w tym sezonie model w musztardowym kolorze ze wzorem w drobne heksagony przypominające plaster miodu.

Szukając inspiracji można wykorzystać typowe świąteczne motywy, takie jak choinka, mikołaj, renifer. W tradycyjnej bożonarodzeniowej aranżacji ważny jest też kolor czerwony. Można też wybrać neutralne barwy jak złoto, srebro, biel i szarości, które świetnie się prezentują przez cały rok. Pasujące poduszki, narzuty i koce znajdziesz w sklepach KOMFORT i na stronie komfort.pl

88

Świat Rezydencji 11-12/2022


Drewniana podłoga jest jak koktajlowa sukienka – pasuje do każdej okazji. Tutaj jest częścią neutralnej aranżacji, którą można modyfikować w zależności od okoliczności. Przed świętami wystarczy ułożyć na sofie kilka poduszek typu shaggy lub ustawić na stole stroik z poinsecji. Na zdjęciu: podłoga Finishjodła Francuska w kolorze Dąb Caffe Latte z oferty FINISHPARKIET.

O kominku, szczególnie w święta, marzy prawie każdy. Nie każdy jednak może go mieć. Stół Cosiloft 120 marki Cosi pozwala stworzyć przyjemną atmosferę w każdym pomieszczeniu lub na tarasie. Blat stołu wykonany jest z drewna teakowego. Mebel dostępny jest w asortymencie polskiego przedstawiciela marki, firmy Tredon. p a c k s h o t

Mistrzowskie gotowanie z Haier Inteligentne urządzenia AGD ułatwiają nam życie i sprawiają, że codzienne obowiązki stają się przyjemniejsze. Dzięki nim możemy też doskonalić nasze umiejętności i zdobywać nowe. Z piekarnikiem Haier I‑Message 2 HWO60SM2B9XH fartuch szefa kuchni będzie zawsze Twój. Zaskocz gości i zaserwuj im dania jak z najlepszej restauracji. Innowacyjny piekarnik do zabudowy Haier przeniesie Cię w nową erę zdalnego pieczenia. Do swojej dyspozycji masz wirtualnego asystenta Cook With Me, który współpracuje z aplikacją hOn i intuicyjnym, cyfrowym wyświetlaczem. Zastana‑ wiasz się, co ugotować? A może szukasz nowego

pomysłu na obiad? Poproś o pomoc piekarnik! W aplikacji hOn znajdziesz aż 350 przepisów, w tym 50 w formie video. Piekarnik Haier I‑Message 2 HWO60SM2B9XH podpowie optymalne ustawienia i krok po kroku poprowadzi Cię od zwykłego gotowania... do mi‑ strzostwa! Zwiększona pojemność (70 l), przy za‑ chowaniu standardowych wymiarów urządzenia, sprosta wszelkim kulinarnym wymaganiom. Dzięki zaawansowanym technologiom ukrytym w atrakcyjnej, minimalistycznej formie, gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością. Wydajniejsze i bardziej równomierne pieczenie potraw zapew‑ nia panel szefa kuchni, zwiększający cyrkulację powietrza wewnątrz piekarnika. Termosonda zaś umożliwia Ci śledzenie na bieżąco temperatury wewnątrz przygotowywanej potrawy. Piekarnik Haier wyposażono również w szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, uła‑ twiających utrzymanie w czystości oraz ogranicza‑ jących zużycie prądu. Teleskopowe prowadnice zapewniają stabilne i komfortowe wysuwanie go‑ rących naczyń znajdujących się w piekarniku. Prze‑ znaczony do regularnego czyszczenia, energoosz‑ czędny system autoczyszczenia pyrolitycznego ECO+ dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z komory urządzenia. Osady tłuszczu i pozostało‑

ści po pieczeniu (nawet te ukryte w zakamarkach) ulegają całkowitemu spaleniu – wystarczy zebrać popiół miękką ściereczką. A wszystko to w klasie energetycznej A+, aby za‑ pewnić ci niższe rachunki za prąd! www.haier.pl


Ś W I ĄT E C Z N E Z W YC Z A J E

Kto przynosi prezenty zimą? Poczciwy starzec z białą brodą przynoszący zimą prezenty pojawia się w tradycjach wielu krajów na świecie. Nie zawsze jednak utożsamiany jest z Mikołajem z Miry – świętym, który zasłynął w historii kościoła jako ten, który obdarowywał ubogich. Radosław Kożuszek

M

ogłoby się wydawać, że zimowe obdarowywanie prezentami to odwieczny zwyczaj znany na całym świecie. Według jedynej, słusznej legendy prezenty przynosi Święty Mikołaj. Ta baśniowa, pulchna postać ubrana jest w czerwony, obszyty białym futrem płaszcz, nosi krasnoludkową czapę, okulary, ma średniej długości brodę, czerwony nos i rumiane poliki. Mieszka na dalekiej północy – najprawdopodobniej w Laponii, gdzie przez większą część roku wraz z elfami przygotowuje prezenty dla dzieci oraz czyta od nich listy. Niestety, magia hojnego „świętego” może szybko zgasnąć, gdy uświadomimy sobie, że postać Mikołaja wykreowana została w latach 30. ubiegłego wieku przez amerykański koncern produkujący napoje gazowane, a jego czerwono‑biały płaszcz nawiązywać miał do koloru etykiet.

Bliskowschodni darczyńca Pierwowzór Świętego Mikołaja istniał naprawdę. Najprawdopodobniej urodził się około roku 270 n.e. w Patarze, na obszarze dzisiejszej Turcji. Po uzyskaniu święceń powołano go na biskupa Miry (dzisiejsze miasto Demre). Po śmierci wyniesiony został na ołtarze zarówno przez kościoły Wschodu, jak i Zachodu w związku ze swoją dobrodusznością, dokonanymi cudami oraz wstawiennictwem u cesarza Konstantynopola w obronie słabszych.

90

Świat Rezydencji 11-12/2022

Dziedzicząc po rodzicach duży majątek, biskup Miry miał możliwość materialnej pomocy biednym. Według przekazów obdarowywał potrzebujących, nie ujawniając tożsamości. Jedna z legend wspomina, że zadłużony kupiec nosił się z zamiarem oddania córek do domu publicznego. Inna wersja głosi, że chciał wydać je za mąż, ale nie miał pieniędzy na posag. Mikołaj dowiedziawszy się o problemach mężczyzny, nocą, ukradkiem wsunął pieniądze w suszące się przy kominku pończochy dziewcząt. W ten sposób narodził się anglosaski zwyczaj wieszania skarpet przy kominku. Biskup zmarł 6 grudnia, najprawdopodobniej między rokiem 345 a 352, a jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087, kiedy miasto opanowali muzułmanie. Doczesne szczątki świętego przewieziono do Bari – miasta w południowych Włoszech. Tam, 29 września 1089 roku ówczesny papież Urban II poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku czci świętego. Dzięki Mikołajowi, bizantyjskiemu świętemu, narodził się na terenie chrześcijańskiego świata zwyczaj obdarowywania innych prezentami. Kościół jako wspomnienie świętego wyznaczył dzień 6 grudnia. Postać autentycznego św. Mikołaja posłużyła wielu narodom do wykreowania bajkowej postaci, która nie tylko przynosi prezenty w dniu upamiętniającym biskupa Miry, ale także w Wigilię, Święta Bożego Narodzenia lub w Nowy Rok.


Strój Mikołaja został wykreowany przez firmę produkującą napoje gazowane i miał być kolorystycznym nawiązaniem do ich etykiet. Fot. AdobeStock/Andrey Kiselev

91


Według tradycji holenderskiej Sinterklaas przypływa do Holandii statkiem gdzieś z Antyli. Dzieci oczekują go z niecierpliwością i podekscytowaniem w porcie. Fot. AdobeStock/TTStock

Skąd pochodzi Mikołaj? Kiedy Anglicy weszli w posiadanie Nowego Amsterdamu – miasta zwanego dzisiaj Nowy Jork, spotkali się tam ze zwyczajem, że 6 grudnia prezenty przynosi Sinterklaas (z holenderskiego Sint‑Nicolaas). Na swój sposób zamerykanizowani Anglicy zaczęli nazywać go Santa Claus, a po czasie wykreowali go jako najbardziej rozpoznawalnego na świecie bożonarodzeniowego darczyńcę. Według legendy, Sinterklaas przybywa do Holandii z Hiszpanii parowym statkiem, zawsze w pierwszą sobotę po dniu św. Marcina, który przypada 8 listopada. Przybycie Sinterklaasa oznacza, że od tego momentu dzieci mogą każdego wieczoru przed pójściem spać ustawić swój wyczyszczony but przy kominku lub obok drzwi, by o poranku znaleźć w nim słodkie podarunki. Jednak główny prezent wkładany jest do buta 5 lub 6 grudnia (w zależności od regionu). Tradycja wykładania butów sięga XV wieku, kiedy to ubodzy Holendrzy wystawiali je w kościele, w wigilię święta Sinterklaasa, czyli 5 grudnia. Bogaci mieszkańcy danej parafii wkładali do butów prezenty. Z kolei 6 grudnia, który jest oficjalnym dniem śmierci św. Mikołaja, zebrane dary rozdzielane były między najuboższych. W Europie Zachodniej postacią tożsamą ze św. Mikołajem był zapewne germański bóg Wodan, który poruszał się, podobnie jak późniejszy Sinterklass, na latającym, siwym koniu. Z kolei w Europie Wschodniej bogiem odpowiedzialnym za grudniowe odwiedziny w domach był Spas Zimowy – patron zimowych zajęć. Poświęcony był mu dzień 6 grudnia. Jeżeli tego dnia spadł śnieg, wróżyło to urodzaj w polu. Sprowadzona wraz z wiarą chrześcijańską postać św. Mikołaja nie została od razu przyjęta przez ludność słowiańską. Dowodem na to jest archaiczne ludowe powiedzenie: „poproś Mikołaja, on przekaże Spasowi”. W dawnej Rosji, rolę św. Mikołaja powierzono Dziadkowi Mrozowi. Kiedyś uważano go za złego czarnoksiężnika, którego przodkami mogli być 92

Świat Rezydencji 11-12/2022

starosłowiańscy bogowie. Pogwizd był bogiem wiatru i pogody, Zimnik – bogiem zimy, a Korochun – bogiem podziemnego świata. Uważano, że pierwotny Dziadek Mróz mógł zamrażać ludzi i porywać dzieci, które wsadzał do olbrzymiego worka. Rodzice, żeby je odzyskać, musieli dawać mu w zamian prezenty. Z czasem, głównie pod wpływem prawosławia, charakter Dziadka Mroza uległ zmianie i przejął on niektóre cechy św. Mikołaja, rozdając w styczniu prezenty wraz ze swoją wnuczką – Śnieżynką. Po rewolucji październikowej i przejęciu władzy przez bolszewików Dziadek Mróz w związku ze swoim religijnym i burżuazyjnym charakterem był początkowo nieakceptowany. Jednak po czasie wykreowano z niego świeckiego Dziadka Mroza, który stał się główną postacią rozdającą prezenty w Związku Radzieckim. Po upadku komunizmu bajkowy Dziadek Mróz odzyskał po części swój prawosławny charakter i zamieszkał w nowej posiadłości we wsi Kamieniuki, po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. Jego druga, konkurencyjna siedziba od 2005 roku znajduje się w rosyjskiej wsi Wielki Ustiug.

Inne wcielenia Mikołaja Na części terenów Niemiec zarówno 6 grudnia, jak i w Wigilię Bożego Narodzenia prezenty dzieciom przynosi Weihnachtsmann, czyli świąteczny gość. Podobnie rzecz się ma we Francji, a świąteczna postać nazywana jest tam Père Noël (Ojciec Boże Narodzenie). Niestety wraz z nim po kraju podróżuje Père Fouettard, czyli ojciec „Klapsiarz”, który wyszukuje niegrzeczne dzieci. Jego obecność zwiastuje klapsy lub bryłkę węgla. Z kolei dzieci angielskie wierzą, że w wigilijny wieczór prezenty w skarpecie zostawia Father Christmas (Ojciec Boże Narodzenie). W dawnej Szwecji prezenty przynosił koziołek, który został zamieniony na Jultomtena – krasnoluda pojawiającego się z darami po wigilijnej kolacji. Duński darczyńca zwany Julemanden przyjeżdża w towarzystwie elfów saniami zaprzężonymi w renifery. Po skończonej pracy liczy, że Duńczycy poczęstują go mlekiem i cynamonowym puddingiem.


Dziadek Mróz z wnuczką Śnieżynką odwiedzają dzieci głównie w krajach wschodnioeuropejskich. Fot. AdobeStock/caxa75onohoi

93


Włoskie i hiszpańskie dzieci, podobnie jak mali Rosjanie, mogą cieszyć się z zimowych prezentów dopiero w styczniu. Włochy nawiedza wówczas wiedźma Befana, której należy zostawić coś słodkiego. W przeciwnym wypadku zamiast prezentu w skarpecie można znaleźć węgiel. Z kolei w Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie. W krajach Ameryki Południowej w wigilijny lub styczniowy wieczór grzeczne dzieci odwiedzają Trzej Królowie, Dzieciątko Jezus lub św. Łucja. W Japonii funkcję Świętego Mikołaja pełni Hotei‑osho – buddyjski mnich. Uważa się, że ma on oczy także z tyłu głowy, dlatego dzieci muszą być w okresie zimowym grzeczne. Mali chrześcijańscy Chińczycy obdarowywani są z kolei przez długobrodego Dun Che Lao Ren („świąteczny staruszek”), który wkłada podarunki w muślinowe pończochy.

Polscy „mikołajowie” W zależności od regionu Polski w wigilijny wieczór domy odwiedzają postaci, które łączy to, że przynoszą prezenty. Dla części Wielkopolan, Kujawiaków, Kociewiaków, Kaszubów oraz niektórych mieszkańców Polski zachodniej prezenty w wigilijną noc przynosi Gwiazdor. Maluchy czekają na niego z utęsknieniem, w związku z prezentem, ale jednocześnie obawiają się pytań, jakie może im zadać. Gwiazdor zasiadłszy w domu, w pobliżu choinki zazwyczaj pytał dziecko o to, czy było grzeczne, a potem przechodził do odpytywania ze znajomości pacierza, wierszyków czy piosenek. Rzadko jednak otrzymywał bezbłędną odpowiedź z uwagi na przerażenie jakie towarzyszyło gawiedzi. Często taka wizyta

Wiedźma Befana przynosi prezenty włoskim dzieciom. W zamian należy zostawić jej coś słodkiego. Fot. AdobeStock/GioRez

94

Świat Rezydencji 11-12/2022

kończyła się płaczem dziecka i skrywanym śmiechem dorosłych. Odwiedziny Gwiazdora miały charakter edukacyjny, uzmysławiając malcowi, że nic nie jest za darmo, a poza tym opłaca się być grzecznym. Za rok znowu przyjdzie Gwiazdor, który ponownie będzie dopytywał, czy dziecko było grzeczne. Jeśli nie uzyska twierdzącej odpowiedzi, zamiast wymarzonego prezentu z worka może wyciągnąć rózgę. Mali Ślązacy wierzą natomiast, że w wigilijny wieczór, podobnie jak w sąsiednich Czechach, odwiedza ich Dzieciątko, które utożsamiane może być z Jezusem. I to właśnie Dzieciątko, a nie Święty Mikołaj zostawia im 24 grudnia wymarzony prezent. Na Śląsku Cieszyńskim, w regionie, gdzie powszechna jest religia protestancka oraz w części woj. małopolskiego prezenty zostawia Aniołek. W innych częściach Polski południowej prezenty przynosi Gwiazdka, a nawet Krasnoludki. Sprawa zaczyna się komplikować na ziemiach przyznanych Polsce po II wojnie światowej, gdzie w zależności od pochodzenia członków rodziny prezenty w wigilijny wieczór może przynosić jedna z wielu postaci znanych w całej Polsce, z przewagą faworyzowanego przez media Świętego Mikołaja. Nieważne jednak kto i kiedy odwiedza domy małych mieszkańców globu. Najważniejsze, że każda z postaci oprócz obdarowywania prezentami i sprawiania niemałej radości, jest strażnikiem porządku. Zapewne ogólnoświatowy i zglobalizowany Mikołaj czy Gwiazdor nie mogliby wpasować się w różne kultury i każdemu sprawić takiej samej radości. Darczyńca dostosowuje się do środowiska i działa w nim najlepiej jak potrafi. A jak widać po efektach, w tej sprawie każdy jest lokalnym perfekcjonistą! n


Przed świętami w wielu krajach popularne jest wysyłanie listów z życzeniami. Fot. AdobeStock/slayer87

W krajach anglosaskich Santa Claus wkłada prezenty do skarpet lub pończoch. Prezenty znajduje się o świcie w dzień Bożego Narodzenia. Fot. AdobeStock/Robert Appleby

95


w ys z u ki wa rk a

Podarunek od serca Czym pragniemy obdarować bliskich na Święta? Czego tak naprawdę potrzebują? Nowego smartfona, wazonu, lampy? A może raczej serdecznych uczuć, bliskości, ciepła, spokoju i komfortu? Niektórym przydałoby się więcej beztroski i kolorów w życiu. Innych najbardziej ucieszy możliwość zdobywania wiedzy i doskonalenia umiejętności. KATARZYNA ZACHAREWICZ‑ŁUKASZUK

FOT. BONAMI

96

Świat Rezydencji 11-12/2022


1

Najbardziej na świecie chcesz otoczyć bliskich miłością i troską? Zależy ci, by w domowym zaciszu czuli się bezpiecznie i wygodnie? Te prezenty pomogą wyrazić Twoje uczucia.

OPIEKUŃCZE SKRZYDŁA 2

4

3

1/Eve – połączenie grzejnika elektrycznego i nastrojowej lampy; Tubes 2/luksusowe łóżko dla psa; Charley Chau 3/poszewka na poduszkę i koc z bawełny organicznej Adalyn; WestwingNow 4/latarnia gazowa Cosiscoop Original; Cosi, tredon.pl 5/domek dla lalek Loren – nie tylko dla małych księżniczek; inmondo.pl

5

97


1

2

ŻYJ KOLOROWO 3

Jak wywołać uśmiech na zatroskanej twarzy? Ciekawa lektura i więcej kolorów w domowym otoczeniu napawa pozytywną energią. Pomóż bliskiej osobie wrzucić na luz! 98

Świat Rezydencji 11-12/2022

1/lampa Jacaranda z możliwością personalizacji abażuru i podstawy; Bronzetto 2/Marek Gaworski „Śmierć, bale i skandale. Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści”; Wydawnictwo Arkady 3/panda Bernardo – ceramiczna figurka, proj. Elena Salmistraro; Bosa 4/fotel Metropolis inspirowany klasycyzmem starożytnej Grecji i Rzymu; Jetclass 5/lampa Minibox nawiązuje do estetyki lamp górniczych, proj. Gae Aulenti, Piero Castiglioni; Stilnovo 6/ikoniczne kafetierki: 9090 (proj. Richard Sapper) i La Conica (proj. Aldo Rossi) w limitowanej edycji wydanej z okazji setnych urodzin marki Alessi; Alessi 7/ceramiczne wazony Explorer, proj. Jaime Hayon; BD Barcelona


4

5

6

7

99


1

STAN MEDYTACJI 2

3

Kontemplowanie sztuki może przynieść spokój duszy, a odrobina refleksji na co dzień i od święta pozwoli odkryć siebie na nowo...

1/kolekcja fajek wodnych Nebula autorstwa Sereny Confalonieri, fot. Stefania Zanetti 2/grafika Tamary Łempickiej „The Young Girls”; DESA Modern 3/rzeźba‑wazon Nobody, proj. Fabio Novembre; Villari 4/poduszka z kolekcji Bisanto inspirowana mozaikami z Rawenny i Kalabrii, proj. Antonio Aricó; Moooi 5/olejek zapachowy do wnętrz Calli Papayan Room; Moooi 6/wanna retro z zewnątrz czarno-złota i ozdobiona dekoracyjnym motywem na krawędzi; Bleu Provence

6

100

Świat Rezydencji 11-12/2022

4

5


1

Dzięki nieustannej pracy nad sobą, uczeniu się nowych rzeczy stajemy się lepsi. Dbamy o samopoczucie i zdrowie, poprawiamy jakość życia, zdobywamy wytyczone cele i wyznaczamy kolejne!

2

3

MASTER CLASS 4

5 1/Smart Kitchen Dock – inteligentny wyświetlacz obsługiwany głosowo, przeznaczony do kuchni; Siemens 2/rower stacjonarny Fuoripista, proj. Adriano Design i R&D Elite; Elite 3/oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04; Dyson 4/ciężarki Attico z drewna bukowego i mata do ćwiczeń Persiano, proj. Basaglia i Rota Nodari; FAS 5/podręczny odświeżacz tkanin FreshUp przydaje się w podróży; Bosch

101


modne rozwiązania

Jak z bajki Płytki mozaikowe Seletti Black&White od Ceramica Bardelli zaprojektowano tak, by pokrywały zaokrąglone powierzchnie jak tkanina. ceramicabardelli.com

102

Świat Rezydencji 11-12/2022


Święta to wyjątkowy czas sprzyjający powrotom do dziecięcych fantazji. Bajkową aurę możemy wprowa‑ dzić także do wnętrz naszych łazienek. Zabawmy się!

Żyrandol H2‑030 od Besselink&Jones. Jego elementy można personalizować.

Julia Borowska

besselin k .com

Labirynt przeplatających się linii tworzy wzór dywanu Wave projektu Richarda Huttena. qeeboo.com

Pamiętacie uwięzioną w króliczej norze Alicję? By wejść do Krainy Czarów dziewczynka wypiła płyn zmniejszający. Wysoką na 1,21 metra lampę Palm Alicja‑mikrus uznałaby pewnie za gigantyczną. marion i.it

Patrząc na Brabbu Naj można mieć wrażenie, że widzi się dwa fotele: jeden ustawiony bliżej, drugi dalej od obserwatora. brabbu.com

Kraina Czarów „Wszystko jest możliwe, trzeba tylk o wiedzieć o sposobach” – pisał Lewis Carroll. Cytat z „Alicji w Krainie Czarów” jest kluczem do zrozumienia pomysłu na aranża cję łazienki, w której na pierwszy rzu t oka wszystko jest na opak. Jak w laboratorium szalonego Dexter a, meble i dodatki mają op‑artowe wzory lub napompowane rozmiary, niczym wynalazki Pana Kleksa.

Jak figura przestrzenna - lustro Timeless firmy Mogg. mogg.it

103


Mix kolorów, kształtów i faktur – w tej łazience każdy poczułby się jak ryba w wodzie. Wzrok przykuwają m.in. wanna i umywalka Omnires OVO M+ w kolorach midnight blue i teracotta. omn ires.com

Skarby oceanu To królestwo syrenki Ariel i błazenka z bajki „Gdzie jest Nemo”. Podwodny świat to feeria barw: fluorescencyjnych rybek, zielonego fitoplanktonu, koralowców. Zabawa kolorem, formą i skalą przezroczystości – oto przepis na łazienkę jak z morskich głębin.

USPA 7235 to toaleta typu washlet – połączenie tradycyjnej deski sedesowej z funkcją bidetu. Oszczędza przestrzeń i oferuje najwyższy komfort higieny. biobidet.pl

Lippi to perła wśród armatury łazienkowej. Jest eko: ma perlator i ogranicznik przepływu wody do 5,3 l/min. ferro.pl

Na fotelu Ribbon współczesne syreny mogą przysiąść jak na miękkiej morskiej gąbce. qeeboo.com

104

Świat Rezydencji 11-12/2022

Kinkiet Fawcett z mosiężną podstawą i kloszem z mlecznego szkła wygląda jak meduza. essentialhome.eu


W łazience inspirowanej naturą nie może zabraknąć drewnianych akcentów. Na zdjęciu: szafka podumywalkowa Indus w kolorze Dąb Canela elitameble.pl

W dżungli W jakiej łazience dobrze poczuliby się Tarzan lub Mogli z Księgi Dżunglii? Na pewno w tej urządzonej w egzotycznym klimacie. Przed pułapką stylistycznego chaosu aranżację uchronią stonowane meble i dodatki, np. o fakturze drewna.

W roślinny gąszcz idelanie wkomponuje się uchwyt meblowy Lizard w kształcie jaszczurki. mosiezn euchwyty.pl

Rzeźby Jaime Hayona z betonu architektonicznego. Wyższa to wieszak, a niższa – stolik pomocniczy. bdbarcelona .com

Lustro Zadin o nietypowej formie, wzbogacono elementami z kolorowego szkła. hommes.studio

105


Czarne charaktery Sieją zło, knują... i intrygują! Budzą strach, bo są okrutne i nie grzeszą urodą. Często okazuje się jednak, że mają wiele znajomych nam cech. Która z nas nie lubi pięknych przedmiotów? By umiłowanie estetyki nie zamieniło się w próżność, złoty kolor potraktujmy jako dodatek, a bogato zdobione meble i armaturę stosujmy z umiarem godnym damy.

Mrocznie, ale z klasą – tak mogłaby wyglądać np. łazienka Cruelli De Mon. Bazą aranżacji jest gres Onice Rosa, inspirowany różowym onyksem. tubadzin.pl

Gdzie morska wiedźma mogłaby przechowywać np. perfumy? Witryna Koi byłaby do tego idealna. Front mebla wzorowany jest na łuskach karpi. maisonvalentina .n et

Podstawy wanny Borghi180 od Antonio Lupi prawie nie widać. Wykonana jest z materiału Cristalmood i dostępna w wielu kolorach. anton iolupi.it

Bateria DÉCO 87 to biżuteryjny dodatek. Oszczędza wodę (ma aerator). Jest odporna na odciski palców. fir‑italia .it

106

Świat Rezydencji 11-12/2022


Winylowa tapeta Grandeco Romantic Flowers jest piękna i praktyczna: odporna na wilgoć, zabrudzenia i utratę kolorów. gran decogroup.com

Wewnątrz kloszy lampy King Edison Ghost z czarnego szkła ukryto miniaturowe żyrandole. Ukażą się naszym oczom dopiero po włączeniu lampy. youngbattaglia .com

Piękna czy bestia? Przekonaj się, co pokaże lustro Tab.u. Aluminiową ramę ukształtowano tak, by przypominała zmiętą kartkę papieru. OPINIONCIATTI.COM

Kobiece piękno podkreśli pomadka projektu Pat McGrath. patmcgrath.com

107


Za górami, za lasami...

Forma dekoracji Emmanuela Bableda i Lary Morrell jest wzorowana na naczyniach rytualnych mieszkańców Ubundu (miasto w Kongo).

Wędrówka to przygoda. Wiedzą o tym wszyscy, którzy jako dzieci marzyli o szukaniu skarbów jak Hobbit czy Robin Hood. Skarby można mieć też we własnej łazience.

babled.n et

Po dniu pełnym wrażeń ciało i umysł oczyści zestaw prysznicowy Pulsify S. hansgroh e.pl

Umywalka Kong wygląda jak zaklęty w kamieniu skarb. Wykonana jest z marmuru, a jej tajemnicze wnętrze wykończono materiałem jak złoto. kreoo.it

108

Świat Rezydencji 11-12/2022


Poczucie intymności w łazience zapewni parawan De Castelli. Przegroda z mosiądzu, miedzi, żelaza i polerowanej stali nierdzewnej jest jak tarcza, za którą można się schować. decastelli.com

p a c k s h o t

Nowa pralka Candy RapidO PRO Kiedy każda chwila jest na wagę złota, wybieramy urządzenia AGD, które pozwolą skrócić czas poświęcany codziennym obowiązkom. Dlatego marka Candy stworzyła nową – najlepszą i najszybszą w klasie – pralkę Candy RapidO Pro z innowacyjnymi rozwiązaniami oraz superszybkimi programami do zadań specjalnych. Klienci elektromarketów dają jej najwyższą ocenę: 5.0! W pralce Candy RapidO PRO RP 596BWMBC/1‑S przy pełnym załadunku (8 kg) wypierzesz odzież w zale‑

dwie 39 minut. Do wyboru masz 4 programy z parą, które ograniczają prasowanie do minimum. Candy RapidO PRO certyfikowana jest w najwyższej klasie energetycznej A. Posiada cichy i energooszczędny silnik inwerterowy, objęty 10‑letnią gwarancją. Dzięki funkcji KG Detector, pralka sama dostosowuje czas prania do załadunku. Technologia Quick & Clean pozwala na usunięcie trudnych zabrudzeń w niskiej temperaturze i zimnej wodzie, przyczyniając się do ochrony środowiska i odciążając domowy budżet.

Candy RapidO Pro posiada intuicyjne programy, z których aż 9 trwa krócej niż godzinę. W sytuacjach nagłych wystarczy 14 minut, by wyczyścić odzież za pomocą funkcji Odświeżanie. Bardziej wrażliwi użytkownicy docenią program Higiena Plus 59 mi‑ nut, który w niespełna godzinę oczyszcza odzież z bakterii i alergenów. Rodzicom maluchów zaleca‑ ny jest program BabyCare, który pozwoli skutecznie i bezpiecznie uprać wszelkie ubrania, pościel oraz pluszowe zabawki. Pranie już trwa, a ty chcesz jesz‑ cze coś do niego dołożyć? Wybierz funkcję Zatrzy‑ maj i dorzuć rzeczy. Pralką Candy RapidO Pro możesz sterować za po‑ mocą smartfona. Z aplikacją hOn masz dostęp do profesjonalnych porad dotyczących skutecz‑ nego prania, usuwania plam, a także diagnostyki urządzenia. Dzięki opcji Snap & Wash, wystarczy, że zrobisz zdjęcie i zaznaczysz na nim rzeczy przy‑ gotowane do prania, a aplikacja sama zarekomen‑ duje odpowiedni cykl, temperaturę prania, moc wirowania, określi ilość detergentu oraz zasugeru‑ je, na co zwrócić uwagę przed włożeniem ubrań do pralki. Nowa pralka Candy RapidO PRO oszczędza czas i ułatwia życie! www.candy.pl


z w i z y tą

W nurcie

fusion

110

Świat Rezydencji 11-12/2022


Apartament w Bielsku‑Białej jest jak danie kuchni fusion – łączy światowy design z propozycjami lokalnych firm. W efekcie otrzymujemy całkiem nową jakość: swobodną interpretację tradycyjnego przepisu na wygodne, luksusowe wnętrze. Tekst: Katarzyna Zacharewicz‑Łukaszuk Projekt: Klaudia Zątek, Novel Home, novelhome.com.pl Zdjęcia: Łukasz Kitliński

111


G

otowanie w nurcie fusion wymaga od kucharza nie tylko gruntownej znajomości poszczególnych kuchni świata, ale także technik przygotowywania potraw w różnych, odległych od siebie czasowo i geograficznie tradycjach oraz wyczucia smaku, tak aby połączone składniki i aromaty do siebie pasowały. Im bardziej nieoczywiste, zaskakujące zestawienia, tym większa szansa na spektakularny efekt. Klaudia Zątek, właścicielka pracowni Novel Home, projektując wnętrza chętnie sięga po propozycje najlepszych światowych marek. Wie też, co dobrego ma do zaoferowania najbliższa okolica i nie boi się wprowadzać do projektów regionalnych produktów. Najważniejsze jednak są dla niej oczekiwania i gust klientów. – Kiedy widzę, że inwestorowi bardzo się coś podoba, moim zadaniem jest tak poukładać i ubrać otoczenie, żeby ta rzecz tam pasowała – podkreśla architektka. Projektantka od początku wiedziała, że tym razem ważnym elementem kompozycji będą dzieła sztuki. Inwestorzy od lat kolekcjonują rzeźby. Przed rozpoczęciem prac nad projektem pokazali też kilka obrazów, które chcieliby mieć w swoim nowym mieszkaniu. Finalnie cztery z sześciu zaproponowanych płócien trafiły na ściany apartamentu. W podobny sposób rodziły się także pomysły na wystrój pozostałych pomieszczeń. Inwestorzy nie mieszkają na co dzień w Bielsku‑Białej, lecz mają tu rodzinę i przyjaciół. 110‑metrowy penthouse na dachu nowoczesnego apartamentowca u podnóża Beskidów miał im służyć za lokum w trakcie urlopów i częstych weekendowych wypadów. Projektantka uzgadniała szczegóły projektu na odległość. Na dodatek dość szybko okazało się, że właścicielka mieszkania nie lubi wizualizacji. – Postanowiłam przyjąć inną taktykę, czyli przeczesać sklepy i Pinteresta. Chodziłyśmy, szukałyśmy i oglądałyśmy, wypatrując najciekawszych propozycji. Tak trafiłyśmy m.in. na najnowszą kolekcję mozaik z marmuru karraryjskiego od firmy Dunin z Bielska‑Białej. Czarno‑biała mozaika do tego stopnia oczarowała inwestorkę, że w ostatniej chwili zmieniłyśmy projekt łazienki. Myślałam że budowlańcy wyrzucą nas z nowym pomysłem, ale jednak się udało – uśmiecha się Klaudia Zątek. Swoje trzy grosze dorzucił też inwestor. To on wybrał do salonu fotele Boston od BoConcept. – Dowiedział się, że skóra, którą je wykończono jest taka sama jak w Ferrari i w tym momencie nie miałam już nic do powiedzenia. Nawet nie próbowałam go powstrzymać, widząc ten błysk w oku. Zresztą fotele całkiem nieźle wkomponowały się w wystrój części wypoczynkowej – opowiada projektantka. Wyszukane wspólnie najlepsze składniki posłużyły do stworzenia wysmakowanego, eleganckiego wnętrza. Inwestorzy liczą, że już za kilka lat będą mogli w pełni się nim cieszyć na emeryturze. Niewykluczone, że wówczas przeprowadzą się tu na stałe. n

112

Świat Rezydencji 11-12/2022

Strefa wejściowa Do apartamentu, który zajmuje całą najwyższą kondygnację budynku, wjeżdża się bezpośrednio windą. Z niewielkiego korytarza do środka prowadzą częściowo przeszklone drzwi sąsiadujące z kuchenną zabudową. Architektka zrezygnowała z tradycyjnego holu.


113


Jadalnia Strefę jadalni umieszczono pomiędzy salonem a kuchnią. Stylistycznie spina ją klamra kolorystyczna, którą tworzą tapeta z geometrycznym wzorem marki Cole&Son, wyeksponowany na jej tle obraz z kolekcji inwestorów, blat stołu oraz wisząca nad nim lampa Crown od Nemo Lighting. Najwięcej problemów przy komponowaniu wystroju przysporzył stół. Architektka wspólnie z inwestorami długo poszukiwali najlepszej opcji, jednak nawet propozycje włoskich designerów nie spełniały ich oczekiwań. Ostatecznie zdecydowali się na mebel według indywidualnego projektu, wykonany przez lokalnych rzemieślników. Blat jest ze spieku, a nogi z malowanej proszkowo stali.

114

Świat Rezydencji 11-12/2022


Salon Dzięki panoramicznym oknom w strefie dziennej nie brakuje naturalnego światła. Domownicy i ich goście mogą do woli napawać się widokiem beskidzkich szczytów. W promieniach słońca atrakcyjnie prezentuje się też drewniana podłoga firmy Finishparkiet. Wpadające przez okna światło wydobywa urok francuskiej jodły, podkreślając układ słojów oraz strukturę drewna.

Z dębową podłogą dobrze komponuje się wykonana na zamówienie zabudowa meblowa, zajmująca jedyną nieprzeszkloną ścianę w salonie. Wkomponowano w nią telewizor i kominek. W strefie wypoczynkowej inwestorzy postawili na meble BoConcept. Tą marką sygnowane są kanapa, fotele, stoliki i konsole. 115


Kuchnia Proste, wysokie szafki kuchenne nawiązują do klasycznego stylu. Aby ocieplić wystrój, na ścianie pod oknem oraz w wyspie architektka zastosowała nowoczesne fronty, wykończone dębowym fornirem. Sięgnęła też po akcenty złota w postaci uchwytów, mozaiki nad blatem, baterii zlewozmywakowej i dodatków. Ciekawy efekt uzyskała stosując na blatach, podłodze i wyspie kuchennej ten sam materiał. Wydaje się, jakby wyspa wyrastała wprost z podłogi. Pięknie użyłowany, antracytowy kamień pochodzi z pobliskiej firmy Hoder. Ze względów praktycznych na podłogę wybrano wersję polerowaną, a na blaty – szczotkowaną.

116

Świat Rezydencji 11-12/2022


117


Sypialnia Aby poprawić proporcje wnętrza, sypialnię podzielono kolorami na dwie strefy: ciemną – komunikacyjną (wejście z szafą na wprost i garderobą po prawej stronie) oraz jasną – sypialnianą. Inwestorka wybrała łóżko w kolorze musztardowym. Wspólnie z architektką dobrała do niego tapetę belgijskiej marki Khroma oraz stoliki BoConcept w idealnym odcieniu. Do garderoby prowadzą rozsuwane drzwi ze szkła typu flutes. 118

Świat Rezydencji 11-12/2022


Pokój gościnny Głównym elementem wystroju pokoju gościnnego jest tapeta Procuratie con Vista marki Cole&Son, złożona z kilku charakterystycznych printów Piero Fornasettiego. Pomiędzy klasycznymi łukami i balustradami fasady Procuratie na Placu Św. Marka w Wenecji biegają niesforne małpy. Pod ścianą stanęła welurowa sofa z funkcją spania, a naprzeciwko lekka konsolka, która w razie potrzeby służy również za biurko. Odbicie wnętrza w postarzanym lustrze z polerowanych tafli metalu wygląda jak obraz.

119


Łazienka Przestrzeń łazienki została zmniejszona do 6 m², aby wygospodarować miejsce na garderobę przy sypialni. Architektka zadbała jednak o pełną funkcjonalność i wygodę pomieszczenia. Znalazła przestrzeń na przestronną kabinę walk‑in, toaletę, umywalkę i obszerną szafkę na wymiar, której uroku dodają uchwyty PAP DECO. Pomysł na wystrój wnętrza zmienił się w ostatniej chwili, po tym jak inwestorka zobaczyła nową kolekcję marmurowych mozaik firmy Dunin. Dzięki wyrazistym i eleganckim czarno-białym płytkom na podłodze, niewielka łazienka nabrała luksusowego charakteru.

Klaudia Zątek, założycielka autorskiej pracowni architektury wnętrz NOVEL HOME, novelhome.com.pl Studio zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz domów i mieszkań w całej Polsce. W swoim portfolio ma też przestrzenie użyteczności publicznej. Założeniem Pani Klaudii było stworzenie pracowni, gdzie każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju, niezwykły, unikatowy, posiada własne upodobania i nawyki. Architektka tworzy wnętrza skrojone na miarę, wydobywając z nich całą esencję i wyjątkowość, tak aby klient mógł powiedzieć „Tak, to moje.” Każda przestrzeń – nowa czy z odzysku, jest dla Novel Home poszukiwaniem nowych rozwiązań, a źródłem inspiracji są sami inwestorzy, z ich ulubionymi kolorami, marzeniami bądź wspomnieniami z wakacji... 120

Świat Rezydencji 11-12/2022OD PROJEKTU DO REALIZACJI

Białe szczyty

w Mill Hill

122

Świat Rezydencji 11-12/2022


Spacerując po Mill Hill w północnym Londynie można natknąć się na charakterystyczny dom z trzema szczytami, który architekturą nawiązuje do topografii okolicznych terenów. Mieszkająca tu rodzina docenia spokój okolicy, ale też pełne wrażeń spotkania w gronie przyjaciół. Tekst: Marta Kulik Projekt architektury: Robert Hirschfield Architects, www.roberthirschfield.com Projekt wnętrz: Studio Suss Zdjęcia: Philip Vile

L

ondyn jest największym miastem Wielkiej Brytanii, a także trzecim co do wielkości w Europie. Metropolia tętniąca życiem od świtu do zmierzchu nie jest miejscem sprzyjającym każdemu. Londyńczy‑ cy, którzy wolą wieść codzienne życie z dala od zatłoczonego centrum wy‑ bierają spokojniejsze obrzeża miasta. Chętnie zasiedlanym terenem jest po‑ łożona w północnej części Londynu gmina Barnet. Do jej lokalnych atrakcji należą między innymi Obserwatorium Uniwersytetu Londyńskiego oraz Muzeum Królewskich Powietrznych Sił Zbrojnych. To niejedyne atuty tej części miasta. Wielu przyszłych mieszkańców przyciągają tu liczne zielone parki i pola golfowe. Możliwość codziennego obcowania z naturą skusiła także właścicielkę domu z oryginalnymi białymi szczytami. Poszukiwania odpowiedniej działki doprowadziły ją do Mill Hill – jednej z tzw. neigh‑ borhoods (część gminy), w której życie toczy się w niespiesznym tempie.

Zmiany na początek Inwestorka zdecydowała się na zalesioną parcelę położoną między dwoma domami, utrzymanymi w dość klasycznym stylu. Myśląc o nowym lokum chciała, aby było niebanalne, ale jednocześnie płynnie wpisało się w oko‑ liczny krajobraz. Zgłosiła się z tym marzeniem do londyńskiej pracowni Robert Hirschfield Architects. W oparciu o jej wytyczne, architekci zapropo‑ nowali projekt uwzględniający elementy okolicznej architektury, jak cegła, który uzupełnili o współczesne akcenty. Zanim jednak ruszyły prace, trzeba było wprowadzić poprawki w pierwotnym ukształtowaniu terenu. Działka była spadzista, co utrudniało funkcjonalne rozplanowanie poszczególnych jej stref. Architekci zdecydowali się zoptymalizować różnicę między pozio‑ mami poseji od strony ulicy i za domem. Strefa wejścia została obniżona, a stromy podjazd przebudowano tak, aby ułatwić komunikację między bramą wjazdową a głównym wejściem. W centralnej części dziedzińca oraz wzdłuż ogrodzenia po obu stronach domu zaprojektowano kompozycje z kwiatów, drzew i krzewów, które ożywiły plac. 123


Mocne wejście Część fasady została lekko wysunięta, aby zaak‑ centować strefę wejścia. Elewację oraz przed‑ sionek domu ozdobiono ciemną, ręcznie wyra‑ bianą cegłą. Pięknie odcinają się na jej tle białe szczyty wyróżniające dom spośród sąsiednich budynków. Dynamiczna w wyrazie bryła oraz gładka powierzchnia fasady są zapowiedzią wra‑ żeń estetycznych czekających za drzwiami. Hol jest przestronnym wnętrzem o ponadstandar‑ dowej wysokości. Uwagę zwraca tu różnorod‑ ność zastosowanych rozwiązań architektonicz‑ nych. Na poszczególne kondygnacje budynku prowadzą efektowne spiralne schody z antreso‑ lami, z których jak z mostów można obserwo‑ wać toczące się na parterze życie mieszkańców domu. Spokojną biel ścian przełamuje geome‑ tryczna kompozycja wielkoformatowych okien o nietypowych kształtach i ramach w grafito‑ wym kolorze.

Idąc dalej Konstrukcja dachu, jego zróżnicowana wyso‑ kość i dopasowane do niego kształtem okna stanowiły punkt wyjścia dla projektu wnętrz. O pomoc w ich urządzeniu właścicielka domu poprosiła projektantów ze Studia Suss. Simone Suss – założycielka pracowni i jej zespół, wpro‑ wadzili do wnętrz przytulny klimat, umiejętnie łącząc subtelne i wyraziste kolory, różnorodne kształty oraz faktury. Simone chciała, aby jej pro‑ jekt eksponował atuty zastosowanych rozwiązań architektonicznych, ale ich nie zaburzał. Impo‑ nującą wysokość holu projektantka podkreśliła przy pomocy kolorowych opraw oświetlenio‑ wych zawieszonych na długich kablach. Po obu stronach zaplanowała przejścia m.in. do salonu, kuchni z jadalnią, gabinetu i pozostałych części strefy dziennej. Aby zachować minimalistyczny styl pomieszczeń, wybrała drzwi bezprzylgowe. Ich kolor idealnie dopasowała do ścian, dlatego drzwi prawie nie widać.

Na poszczególne kondygnacje domu prowadzi efektowna klatka schodowa, udekorowana kolorowym, długim żyrandolem. Z antresoli można obserwować życie toczące się w strefie dziennej.

124

Świat Rezydencji 11-12/2022


125


Rodzina lubi spędzać czas we własnym gronie, ale docenia także radosne chwile z przyjaciółmi. Chętnie zapraszają gości np. do domowego baru, sauny lub prywatnej sali kinowej.

126

Świat Rezydencji 11-12/2022


127


Sypialnię zaprojektowano na wzór pokoi hotelowych. Miękki, tapicerowany zagłówek wyposażony jest w zintegrowane oświetlenie i gniazdka elektryczne.

128

Świat Rezydencji 11-12/2022


129


Kąpiel z widokiem na niebo to ulubiony sposób pani domu na wieczorny relaks.

130

Świat Rezydencji 11-12/2022


Przylegający do sypialni salon kąpielowy urządzony jest w kobiecym stylu. Pastelowe barwy oraz wkraczająca przez okna i lustrzane odbicia natura sprzyjają odpoczynkowi.

131


132

Świat Rezydencji 11-12/2022


Prywatna sala kinowa to idealne miejsce na wieczorne seanse w gronie przyjaciół.

133


Wieczorową porą Układ funkcjonalny domu miał odpowiadać ryt‑ mowi życia rodziny. Latem domownicy chętnie spędzają czas na zewnątrz, dlatego z tyłu budyn‑ ku znajdują się aż trzy wyjścia do ogrodu. Część prywatną urządzono na piętrze, aby zapewnić rodzinie maksimum intymności. Znajdują się tu sypialnia gospodyni z sąsiadującym salonem kąpielowym oraz pokoje dzieci. W sypialni wła‑ ścicielki eleganckie duże łóżko zaaranżowano na wzór modeli spotykanych w pokojach ho‑ telowych. Świadczy o tym wysoki tapicerowa‑ ny zagłówek ze zintegrowanym oświetleniem oraz gniazdkami elektrycznymi. Można tu czy‑ tać książki, oglądać ulubione seriale lub po pro‑ stu poleżeć myśląc o niczym. Do pokoju kąpie‑ lowego przechodzi się przez podwójne drzwi jak w luksusowych apartamentach. Urządzone w kobiecym stylu wnętrze wyposażone zosta‑ ło w wolnostojącą wannę, umieszczoną pod oknem dachowym. Aromatyczna kąpiel z wido‑ kiem na niebo to ulubiony sposób pani domu na wieczorny relaks.

Kiedy przyjdą goście Rodzina lubi spędzać czas we własnym gro‑ nie, ale chętnie zaprasza też krewnych i przyja‑ ciół. Z radością uczestniczą oni we wspólnych seansach filmowych w domowej sali kinowej i korzystają z prozdrowotnych wizyt w saunie. Latem goście przenoszą się do ogrodu. Czeka tu na nich drewniany taras, na którym można spędzać czas do późnej nocy tańcząc, gawędząc przy grillu lub podziwiając rozgwieżdżone nie‑ bo. Dom Three Peaks jest znany w okolicy, więc goście lubią tu przychodzić także po to, aby po‑ dziwiać jego architekturę. Właścicielka opisuje go jako wygodny, luksusowy dom rodzinny, któ‑ rego projekt został zrealizowany w przemyślany i inteligentny sposób. n

134

Świat Rezydencji 11-12/2022


Dzięki starannie zaplanowanemu oświetleniu zewnętrznemu, dom efektownie prezentuje się także w nocy.

Robert Hirschfield Architects, roberthirschfield.com Pracownia architektoniczna z siedzibą w Londynie założona przez Roberta Hirschfielda. Wspólnie z zespołem współpracowników tworzy projekty z zakresu architektury mieszkaniowej i komercyjnej. W swojej pracy stara się wychodzić poza utarte schematy, przygotowując kreatywne projekty przekraczające oczekiwania swoich klientów. 135


o g r o dy ś w i ata

Księgi ogrodu

Po ścieżkach tego ogrodu uwielbiała spacerować Elsie Bambridge, córka autora bestsellerowej powieści „Księga dżungli”. Posiadłość Wimpole Estate należała do niej kilkadziesiąt lat. Tekst: Małgorzata Nietupska Zdjęcia: The National Trust, www.nationaltrust.org.uk

136

Świat Rezydencji 11-12/2022


137


L

ady Elsie Bambridge była córką i jedyną spadkobierczynią Rudyarda Kiplinga – pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla, autora m.in. powieści „Księga Dżungli”. W posiadłości Wimpole Estate mieszkała prawie 40 lat. Lubiła to miejsce: gotyckie mury, tajemnicze zakątki jakby nietknięte ręką ogrodnika, szelest ozdobnych traw, wiekowe drzewa, trawniki, na których pasły się owce, spokój i ciszę...

Córka Kiplinga Elsie Bambridge i jej mąż – kapitan George Bambridge, najpierw wydzierżawili, a potem kupili posiadłość Wimpole Estate pod koniec lat 30. XX wieku. Dom i ogród były wówczas zaniedbane. Poprzedni właściciel nie miał środków na remonty i ogrodników, a jeszcze wcześniejszy – piąty hrabia Hardwicke, znany jako Champagne Charlie – był hazardzistą w kręgu księcia Walii. W pałacu brakowało wodociągu, kanalizacji, prądu, mebli... Małżonkowie z tantiem po słynnym ojcu Elsie wprowadzali zmiany: meblowali i remontowali dom, porządkowali ogród. W czasie II wojny światowej przenieśli się do piwnic. Niestety, kapitan Bambridge przedwcześnie zmarł w 1943 r. w wyniku przeziębienia, którego nabawił się podczas strzelania. Ona mieszkała tutaj aż do swojej śmierci w 1976 r. W jej nekrologu – w gazecie „The Times” – można było przeczytać, że miała dwie misje w życiu: „podtrzymać pamięć męża kapitana George’a Bambridge’a i ojca Rudyarda Kiplinga”. Zgodnie z jej ostatnią wolą majątek został przekazany National Trust – organizacji zajmującej się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Rękopisy Kiplinga ofiarowane zostały Uniwersytetowi Sussex w Brighton, aby można było z nich szerzej korzystać. Ogród i pałac zaś odzyskały dawny blask. Dziś może je zwiedzać każdy.

138

Świat Rezydencji 11-12/2022

Fot. National Trust Images/Justin Minns


Każda ze ścieżek wiedzie przez tajemnicze zakątki ogrodu. Fot. National Trust Images/Justin Minns

Gotycka wieża została wybudowana pod koniec XVIII w. jako dekoracja ogrodu. Fot. National Trust Images/Justin Minns

139


Fot. National Trust Images/Justin Minns

Starożytne podwaliny Nawet w Wielkiej Brytanii niewiele jest posiadłości z tak starożytną metryką, jak Wimpole Estate. Spacerując krętymi ścieżkami, czy przemierzając rozległe trawniki z pasącymi się na nich owcami, trudno się domyślić, że ten teren jest zamieszkany od co najmniej 2.000 lat. Przed wiekami mieszkali tutaj Rzymianie i Anglosasi. Domy budowano i burzono, a między nimi ciągnęły się pola i ogrody. W XV wieku rodzina Chicheleyów zbudowała okazały dwór. Cieszyła się nim przez 250 lat, aż Thomas Chicheley, poseł z Cambridgeshire i członek armii rojalistów, musiał go sprzedać z powodu długów. Następny właściciel – Sir John Cutler – miał nieposłuszną córkę Elizabeth, która wyszła za mąż bez jego zgody. Przebaczył jej dopiero na łożu śmierci, a przy okazji zapisał w testamencie Wimpole Estate. Młodzi nie cieszyli się długo szczęściem – Elizabeth zmarła kilka lat później. Jej mąż zamienił ogród w jeden z najpiękniejszych w Wielkiej Brytanii. W kolejnych wiekach wprowadzono do niego modne nowinki, które są do dziś, jak ceglane mury z fantazyjnymi zwieńczeniami z cementu portlandzkiego, gotycka wieża, stawy w kształcie węży, pasy drzew chroniące przed wiatrem, chiński most, modelowa farma. 140

Świat Rezydencji 11-12/2022

Fot. National Trust Images/ Paul Harris

W części kuchennej ogrodu uwagę zwracają podpory z chrustu. Wiosną będzie się po nich wspinał np. groch. Fot. National Trust Images/Paul Harris


141


Fot. National Trust Images/Justin Minns

Królowa Wiktoria Gdy wiceadmirał Charles Yorke, ówczesny właściciel, został w 1834 r. 4. hrabią, zapragnął ugościć w Wimpole Estate przyszłą królową Wiktorię. Szykował się wiele lat: rozbudował pałac i stajnie, założył gigantyczną oranżerię, a w niej kazał posadzić rzadkie rośliny pozyskane z różnych kontynentów. Dopiął swego – w październiku 1843 r. przyjechali tutaj królowa Wiktoria – wówczas 24‑letnia matka trójki dzieci – oraz jej mąż książę Albert. Hrabia gościł ich dwa dni. Królewski orszak wjechał na teren posiadłości specjalnie wybudowaną i udekorowaną na tę okazję aleją. Królowa z małżonkiem zamieszkali na pierwszym piętrze pałacu. Okna buduaru Jej Królewskiej Mości wychodziły na aleję wiązów. Kronikarze odnotowali, że królewska para wstała nazajutrz o godz. 7 i jeszcze przed śniadaniem wybrała się na spacer po ogrodzie, mimo że dzień był deszczowy i chłodny. Potem książę wraz z dżentelmenami pojechał na krótkie polowanie do parku. Samych bażantów ustrzelili 18 sztuk! Zwieńczeniem pobytu był bal na 800 osób. Sale były ozdobione setkami białych i czerwonych róż oraz wawrzynami. Między walcem a trzema kadrylami królowa Wiktoria zwiedziła wspaniałą oranżerię.

142

Świat Rezydencji 11-12/2022

Żywe kosiarki, czyli owce, pasą się na rozległych trawnikach nawet zimą. Fot. National Trust Images/Justin Minns


Malownicze ruiny ogrodowych budowli przypominają, że posiadłość liczy tysiące lat. Fot. National Trust Images/Justin Minns

Fot. National Trust Images/Justin Minns

143


Fot. National Trust Images/Paul Harris

Styczniowy poranek w Wimpole Estate – zachwycają oszronione trawy, byliny, krzewy. Fot. National Trust Images/Paul Harris

Cisza i spokój Lady Bambridge, ostatnia właścicielka Wimpole Estate, urodziła się pod koniec panowania królowej Wiktorii. Ceniła ciszę i spokój, które zachwyciły także monarchinię. Nie organizowała balów, wolała spacery po ogrodzie. Na starych zdjęciach szczególnie często można zobaczyć ją stojącą przy wiekowych, ceglanych murach ogrodowych. Ubrana w płaszcz, z torebką w ręku, czy w jasnej sukience wśród rabat, trzymającą bukiet kwiatów... Albo bawiącą się z psem na trawniku. Lubiła wzory w róże. Taką tapicerkę miały fotele w jej apartamencie i ulubiony szal, w którym została sportretowana na medalionie z 1924 r. Ogród Wimpole Estate jest piękny cały rok. Zimą jest tutaj szczególnie spokojnie, wręcz uroczyście. Można godzinami kluczyć wśród przyprószonych śniegiem wiekowych drzew, szpalerów bukszpanów, cisowych topiarów, malowniczych ruin dawnych budowli. Zmarznięci? W tej rezydencji zawsze były tysiące książek i rękopisów. Około 100.000 z nich znajduje się obecnie w Bibliotece Brytyjskiej. W Wimpole Estate na gości czeka m.in. mały antykwariat, gdzie można czytać do woli. Gdy wiosną w ogrodzie zazielenią się trawniki, warto wybrać się na piknik. Mile widziane są także psy. n 144

Świat Rezydencji 11-12/2022ARCHICUDA

Świątynia dźwięków Poszukujący bliskiego kontaktu z przyrodą i sztuką mieszkańcy Chengde we wschodnich Chinach, mogą udać się do niezwykłej sali koncertowej przypominającej prehistoryczny głaz zrzucony na dno doliny.

B

udowla położona jest w pobliżu pozostałości Wielkiego Muru Dynastii Ming. Wzniesiona została z betonu i kruszywa, a jej warstwowa forma i chropowata faktura nawiązują do otaczających ją formacji skalnych. Autorzy projektu – architekci z pracowni OPEN Architecture nazwali swoje dzieło Chapel of Sounds (Kaplica Dźwięków). Bryła budynku, inspirowana kształtem ludzkiego ucha, powstała w oparciu o symulację komputerową, której zadaniem było zoptymalizowanie jakości dźwięku podczas odbywających się tutaj wydarzeń kulturalnych. Konstrukcja została pomyślana w taki sposób, aby w półotwartych wnętrzach uniknąć pogłosu i stworzyć jak najlepszą akustykę. Kiedy muzycy milkną, przez otwory w ścianach i suficie słychać kojące dźwięki natury, grającej własną symfonię. Oprócz półotwartego amfiteatru i sali plenerowej, odwiedzający mają do dyspo-

146

Świat Rezydencji 11-12/2022

zycji ulokowany na dachu taras widokowy, z którego mogą podziwiać niebo, spowitą mgłą okolicę i historyczny Wielki Mur. Przypominające jaskinię wnętrza są ucztą dla zmysłów, dlatego warto je odwiedzić nawet, jeśli nie mamy biletu na koncert. Kiedy nasycimy już wzrok zachwycającą grą światła i cienia w słoneczny dzień, warto dotknąć ścian i surowej faktury betonowych bloków, wziąć głęboki wdech, by poczuć zapach wiatru i wyostrzyć słuch, chłonąc cichy szum liści, grę świerszczy czy śpiew ptaków. Kiedy w sali nie odbywają się imprezy, ludzie przychodzą tu, by doświadczać dobrodziejstw przyrody, tworzyć muzykę, zachwycać się nietuzinkową architekturą albo pomedytować w samotności. n

Tekst: Marta Kulik Projekt: OPEN Architecture Lokalizacja: Chengde, Chiny Zdjęcia: Jonathan Leijonhufvud, Runzi Zhu, Nan Ni, Right Angle


147


s m a k i ś w i ata

Koszerność – menu życia

Koszerne wino może być produkowane jedynie przez żyda. Krzewy co siedem lat powinny odpoczywać i nie wolno zbierać z nich owoców. Fot. Adobe Stock/master1305

Słowo „koszerne” określa opisany w prawie żydowskim zbiór pokarmów oraz zasad dotyczących ich produkcji, łączenia i spożywania. Jak się jednak okazuje, koszerny może być nie tylko hamburger w przydrożnym barze, ale także lek, ubiór, smartfon i internet. dr Radosław Kożuszek 148

Świat Rezydencji 11-12/2022


H

ebrajskie słowo „koszer” oznacza pasować, nadawać się, być dostosowanym. Przeciwieństwem „koszernego” jest słowo „trefny”. Koszerne może być wszystko, co nie jest trefne, a więc to, co jest słuszne, poprawne, zgodne z przepisami religijnego prawa żydowskiego, ustanowionego przez Mojżesza. Przedstawia ono szczegółową formułę koszerności, która polega na przestrzeganiu zasad przygotowywania pokarmów w sposób religijnie czysty. Przepisy dotyczące jedzenia i picia nazywane są kaszrut. Z biegiem lat rozciągnięto je na inne sfery życia.

Koszerne a trefne Prawo Mojżeszowe dzieli ssaki na koszerne i trefne. Dozwolone jest jedzenie ssaków, które są parzystokopytne i przeżuwające. Według Księgi Powtórzonego Prawa można jeść mięso pochodzące od bydła, kóz, owiec, ssaków jeleniowatych, gazeli czy antylop. Niedozwolone jest spożywanie mięsa zwierząt nieparzystokopytnych (koń, zebra, osioł), świń i wielbłądów (nie są przeżuwaczami) oraz wszystkich z nimi spokrewnionych (dziki, guźce, lamy, alpaki). Nie wolno zjadać także królików, zajęcy i innych małych ssaków. Żaden z ssaków nie jest mniej czy bardziej koszerny, dlatego błędne jest stwierdzenie np. że najbardziej nieczyste są świnie. Koszerne są wszystkie ptaki domowe i większość dzikich, z wyjątkiem drapieżników (orły, sokoły), padlinożerców (sępy), ale także np. strusi, ptaków krukowatych, brodzących, mew, dudków i pelikanów. Niekoszerne są wszystkie gady i płazy oraz owady, za wyjątkiem bliżej nieokreślonego gatunku szarańczy, spożywanej niegdyś przez żydów pochodzących z Jemenu. Większość ryb jest koszerna, pod warunkiem, że posiadają łuski oraz płetwy. Trefne są także skorupiaki (krewetki, homary, raki), mięczaki (ślimaki, małże, ośmiornice) i inne owoce morza. Za niekoszerne uznaje się również wszystkie zwierzęta padłe, chore, zranione lub gdy jest podejrzenie, że były źle traktowane. Zabronione jest też spożywanie mięsa z żywego zwierzęcia oraz zabijanie ciężarnych samic.

Ścisłe zasady Dalsze zasady regulują, w jaki sposób zwierzę musi być zabite i które jego części mogą być spożywane. Ssaki i ptaki muszą być zabijane w ściśle określony sposób, który np. w polskim prawodawstwie zalicza się do uboju rytualnego. Ryby nie są objęte żadną procedurą uśmiercania. Ubój zwierząt koszernych nosi hebrajską nazwę szechita. Dokonywać go może jedynie wykwalifikowany rzezak, zwany po hebrajsku szojchetem. Nóż używany przez rzezaka musi być bardzo ostry i gładki, by zdecydowanym i szybkim ruchem podciąć zwierzęciu szyję. W uboju rytualnym nie stosuje się wstępnego ogłuszania zwierząt. Narządy wewnętrzne są badane pod kątem obecności chorób, pasożytów lub urazów. Krew ssaków i ptaków uznawana jest za część żywą zwierzęcia i jest przez Torę zabroniona do spożycia. Mięso często moczy się w wodzie z solą lub posypuje solą, której zadaniem jest wywabienie resztek krwi. To przeznaczone do pieczenia nie musi być dodatkowo moczone, gdyż uważa się, że ogień oczyszcza pokarm.

Mleko nigdy obok mięsa Ważną zasadą koszerności jest zakaz łączenia produktów nabiałowych z produktami mięsnymi. Kilkukrotnie w Torze powtarzane jest stwierdzenie: „Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki”. Ów nakaz najprawdopodobniej ma związek z pogańskimi obrzędami Kananejczyków, utrzymującymi ożywione kontakty z dawnymi ludami Izraela. Mieli oni składać ofiary z gotowanych w mleku koźląt. Izraelczycy, jako wyznawcy religii monoteistycznej, stanowili swoje prawo w opozycji do pogańskich zasad innych ludów. Poza tym w judaizmie mleko kojarzone jest z początkiem życia, z darem matki dla nowo narodzonego potomka, mięso natomiast tożsame jest ze śmiercią. Niedopuszczalne jest zjedzenie mlecznego deseru czy wypicie kawy z mlekiem, po tym gdy jadło się wcześniej gulasz, stek albo rosół. Tradycyjnie po zjedzeniu produktów mięsnych czeka się trzy godziny, zanim sięgnie się po produkty mleczne.

Jedna z zasad koszerności mówi, że nie wolno jeść produktów mięsnych z mlecznymi. Produkty te nie powinny nawet leżeć obok siebie. Fot. Adobe Stock/George

149


Szakszukę podaje się na patelni, na której została usmażona. Fot. Adobe Stock/istetiana

Dwie zastawy Zastawa stołowa służąca do jedzenia i przygotowywania potraw mięsnych nie powinna być używana do dań, w których przynajmniej jednym produktem jest nabiał. W kuchni czy spiżarni produkty mięsne powinny leżeć jak najdalej od produktów mlecznych, a ta sama zasada dotyczy lodówki. Zamożniejsze osoby posiadają dwie lodówki, dwa zlewy, a nawet dwie zmywarki i piekarniki. Zdarza się nawet, że ortodoksyjni żydzi urządzają dwie kuchnie. Osoby, które przestrzegają koszerności nie używają również naczyń, w których gotowano czy pieczono potrawy niekoszerne. Religijni Żydzi jedzą tylko w koszernych restauracjach, posiadających odpowiednie certyfikaty. Warto jednak zauważyć, że popularne w Polsce restauracje żydowskie wcale nie muszą być koszerne, bo głównymi ich gośćmi są Polacy oraz nieżydowscy turyści. Koszerne powinny być leki i suplementy diety, w których nie można łączyć np. koszernej żelatyny i laktozy.

Forszmak jest przystawką serwowaną do głównego dania. Na zdjęciu są siekane śledzie z cebulą i jajkiem na twardo na żytnim chlebie. Fot. Adobe Stock/Natallya Naumava

Koszerne od koszernych

Czulent jest daniem mięsnym z dodatkiem warzyw lub kaszy, które pieczone jest dość długo w dzień poprzedzający szabat. Fot. Adobe Stock/Natalia Hanin

150

Świat Rezydencji 11-12/2022

Zasada przytaczana w Talmudzie (komentarzu do Tory – Pięcioksięgu Mojżesza) mówi: „Co pochodzi od zwierząt koszernych jest koszerne, co pochodzi od zwierząt innych niż koszerne jest niekoszerne”. Łatwo się domyśleć, że chodzi głównie o jaja i nabiał. Tylko mleko ssaków koszernych jest koszerne, a zasada ta dotyczy też wszystkich produktów mlecznych. Jeśli chodzi o jaja, spożywane mogą być tylko te, które pochodzą od ptaków uznanych za koszerne. Za trefne uważane są jaja pęknięte, z widocznym zarodkiem czy z plamami krwi. W niektórych przypadkach judaizm także ogranicza wykorzystanie skór zwierzęcych do tych pochodzących ze zwierząt koszernych, szczególnie jeśli używane są do celów modlitewnych (papirus, tefilin). Jaja, podobnie jak ryby, potrawy mączne, warzywa, owoce czy sól uważane są za produkty neutralne i mogą być spożywane zarówno z mięsem, jak i nabiałem. Jeżeli produkt nie służy do spożycia, a pochodzi od zwierzęcia niekoszernego zazwyczaj może być używany. Dotyczy to np. futer chroniących przed mrozem.


W kuchni koszernej popularne są kasze oraz suszone owoce. Fot. Adobe Stock/finist_4

Zupa harira pochodzi z Maroka i przygotowuje się ją z soczewicy lub ciecierzycy. Fot. Adobe Stock/dzevoniia

151


Podczas święta Rosz Haszana (Nowy Rok) jada się dużo słodkich jabłek, miodu oraz owoców granatu. Fot. Adobe Stock/9dreamstudio

Sól z zasady jest koszerna, pod warunkiem, że jest czysta, bez żadnych domieszek. Sól trefna to ta, do której po rafinacji dodano np. jod. Z kolei miód jest koszerny, gdyż według nauk nie jest pozyskiwany ze zwierzęcia niekoszernego (pszczoła), a jedynie przez to zwierzę produkowany. Piwo i czysta wódka, wyprodukowana ze zboża lub ziemniaków jest koszerna. Jednak aby wino było koszerne, produkowane powinno być przez religijnego żyda z wyłączeniem kobiet, co dotyczy zarówno dbania o krzewy, jak też zbiorów czy butelkowania. Owoce zbiera się dopiero od czwartego roku owocowania. Małą jego porcję należy wylać, a co siódmy rok winnica powinna odpoczywać.

Zielono mi Owoce, warzywa i zboża muszą być wolne od szkodników, dlatego przed spożyciem rośliny muszą być dokładnie umyte i przejrzane. Każdy żyd przestrzegający zasad koszerności przesiewa też mąkę. Ciekawostką są zasady dotyczące uprawy roślin. Owoce z drzew mogą być spożywane dopiero po trzecim roku od ich posadzenia. Ziemia może być uprawiana przez sześć kolejnych lat, a w siódmym roku powinna odpocząć. Zabrania się uprawy zbóż lub warzyw w bezpośrednim sąsiedztwie winorośli. Rośliny nie są obarczone licznymi zasadami koszerności, stanowią zatem ważny element współczesnej kuchni. 152

Świat Rezydencji 11-12/2022

Przetworzone produkty roślinne zachowują koszerność pod warunkiem, że użyte do ich produkcji maszyny nie służą do wytwarzania żywności z produktów niekoszernych i zawierających niedozwolone substancje, jak żelatyna z niewiadomych źródeł czy barwnik koszeliny, uzyskiwany z owadów – czerwców kaktusowych. Sprawa wykorzystania produktów roślinnych komplikuje się podczas święta Pesach (Paschy), nazywanego w Polsce Żydowską Wielkanocą. Obchodzi się je na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Przed ucieczką szybko sporządzali oni chleb, nie mając czasu na przygotowanie zaczynu, zwanego po hebrajsku chamec. Podczas święta dozwolona jest więc maca wykonana z czystej mąki pszennej bez dodatku zakwasu chlebowego.

Nie samym chlebem człowiek żyje Pojęcie koszerności rozszerzane bywa poza produkty przeznaczone do konsumpcji. Dla przykładu teksty modlitewne można zaliczyć do koszernych tylko wówczas, gdy nie ma w nich błędów. Sofer, czyli żyd pełniący funkcję skryby, uprawniony do przepisywania świętych pism, używa – jak w dawnych czasach – gęsich piór, które co chwilę trzeba maczać w kałamarzu. Nietrudno jest więc postawić kleksa. Teksty pisane przez skrybę znajdują się np. w tefilinach, czyli dwóch skórzanych pudełkach, które zakłada się podczas codziennej modlitwy – jedno umieszcza się


na czole, drugie na ramieniu. Muszą być zrobione ze skóry koszernego zwierzęcia. W środku znajdują się fragmenty Tory na koszernym pergaminie (materiał pisarski wyrabiany ze skór zwierząt), oczywiście bez kleksów i poprawek. Koszerne również muszą być niektóre judaistyczne pisma, jak np. prawny kontrakt zawierany przed ślubem przez narzeczonych zwany ketubą oraz jego przeciwieństwo – list rozwodowy nazywany gettem. Żaden bogobojny żyd nie pozwoli sobie założyć talitu, czyli chusty modlitewnej, jeśli brakuje w niej chociażby jednego cicita (frędzla). Według judaizmu każde zwierzę i roślina zostało obdarowane przez Boga indywidualnymi cechami, dlatego nie powinno się łączyć nici roślinnych ze zwierzęcymi, o czym mówi przepis religijny zwany szatnez. Istnieją jednak wyjątki: szaty kapłana sprawującego kult w świątyni mogły być wykonane z lnu i wełny.

Blisko Boga

Koszerny telefon komórkowy powinien służyć tylko do przeprowadzania rozmów. Nie może mieć możliwości wysyłania SMS-ów ani łączenia się z Internetem.

Według nauk, wszystko co prowadzi do pokus i oddalania od Boga powinno być traktowane jako trefne. Sprzęt elektroniczny jest neutralny, ale telewizja i internet uważane są za niekoszerne i żaden z ortodoksyjnych żydów nie powinien być ich użytkownikiem. Sprzęt może być używany do pracy lub odtwarzania filmów czy programów, które wcześniej zostały zatwierdzone jako koszerne. Podobnie rzecz się ma z telefonami komórkowymi, które powinny służyć wyłącznie do rozmów. Ostatnio na rynek wprowadzane są telefony z blokadą internetu i niewłaściwych treści reklamowych, bez możliwości wysyłania SMS-ów, korzystania z poczty głosowej czy czatów. Koszerna może być też muzyka, pod warunkiem, że nie zawiera treści nieskromnych i uwłaczających ludzkiej godności. n

Fot. Adobe Stock/mtsyri

Frędzle przy żydowskiej chuście modlitewnej (talit) nazywane są cicit. Jeśli któregoś brakuje, to talit nie jest koszerny i nie nadaje się do modlitwy. Fot. Adobe Stock/eyalg_115

153


pracownia architektoniczna

Projekty architekt SYLWII STRZELECKIEJ

154

Świat Rezydencji 11-12/2022


DOM NA LEŚNEJ DZIAŁCE W ZALESIU GÓRNYM

155


pracownia architektoniczna

Rozłożysta bryła budynku z elewacjami w kamieniu i starej cegle zlokalizowana jest w zadrzewionym, leśnym terenie i wyraźnie odgrodzona od sąsiednich zabudowań, obejmując swoimi dwoma skrzydłami zielony dziedziniec z tarasem. Tworzy się w ten sposób wyodrębniony z pozostałej części działki kameralny, jesz-

156

Świat Rezydencji 11-12/2022

cze bardziej prywatny jej fragment dostępny tylko dla domowników i zaproszonych tu gości. To miejsce jest właśnie kluczem do otwarcia pomysłów na koncepcję całego wnętrza domu. Chęć posiadania swojego intymnego, małego świata z zielenią i naturalnym widokiem na otaczającą przyrodę świadczy o potrzebach, usposobieniu i temperamencie użytkowników tego domu. Natura jest tutaj obecna dosłownie i w projektowanym wystroju każdego pomieszczenia. Są to wnętrza zwyczajne choć niezwykłe, tajemnicze, ciepłe i magiczne. Klimatyczne i minimalistyczne, udekorowane jedynie: widokiem lasu za oknem, subtelnym światłem świec, ciepłem kominka albo jasnym słońcem w zależności od pory dnia, pory roku, nastroju. Pozostałe elementy to stare, rustykalne drewno na podłogach, suficie, schodach i w wyposażeniu.

Kolorystyka nikogo tu nie zaskoczy, nie ma elementów szokujących, drapieżnych i kontrastowych przejść między barwami. Jedynie faktury, podobnie jak w przyrodzie są różnorodne. Królują tu barwy ziemi od ciemnego, nasyconego brązu posadzki w holu, toalecie i kuchni przez nieco bledszy odcień starego, przyciemnianego dębu drewnianych podłóg jadalni i salonu oraz rustykalnych sufitów, belek i słupów do zamglonych szarości bladego nieba na ścianach kuchni. Projekt całego założenia wraz z aranżacją wnętrz domu powstał w pracowni: PROJEKTY SYLWII STRZELECKIEJ, Projekt architektury: arch. Sylwia Strzelecka Projekt wnętrz: arch. Sylwia Strzelecka, arch. Klara Ostaniewicz Zdjęcia z archiwum pracowni


PROJEKTY SYLWII STRZELECKIEJ 02-202 Warszawa, ul. Drawska 5 tel. 22 658 25 65, 607 057 507, e-mail: soprojekt@soprojekt.pl www.projektysylwiistrzeleckiej.pl www.wnetrzasylwiistrzeleckiej.pl

157


l a b o r at o r i u m d o b r e j m a r k i

Po wakacyjnej przerwie wypoczęci i gotowi do pracy wróciliśmy do Laboratorium Dobrej Marki, by badać i analizować jesienne trendy. Towarzyszyli nam – jak zawsze – przedstawiciele naszych partnerów, najlepsi eksperci oraz projektanci z Warszawy, Białegostoku i Krakowa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jesiennych spotkań. Tekst: Anna Lewczuk, Małgorzata Nietupska, Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk

badamy trendy „Piękno z natury, jakość z tradycji” to hasło promujące ekskluzywne podłogi z oferty firmy FINISHPARKIET Fabryka Parkietu, o których opowiadał Daniel Szarubka.

Filtrowana, zdrowa i czysta woda prosto z kranu? Jest to możliwe z systemem Flow Comfort marki Dafi. Jego zalety, budowę oraz działanie objaśniała projektantom Renata Gancarska.

W cudowny świat angielskich inspiracji swoim wystąpieniem wprowadził architektów Piotr Mrozowski, przedstawiciel marki Chronos, która dołączyła do grona Dobrych Marek.

Nie tylko baterie czy umywalki mogą występować w inspirujących kolorach. Kabiny prysznicowe też! Produkty firmy New Trendy prezentował Wojciech Gardocki.

158

Świat Rezydencji 11-12/2022

Powłoka Fusion Hybrid to innowacyjne rozwiązanie do wykończenia podłóg warstwowych, nadająca im wyjątkową trwałość. O tej i innych nowościach w ofercie firmy JaworParkiet mówił Sebastian Sklepik.

Katarzyna Kochańska, kompozytorka i tropicielka zapachów, w humorystyczny sposób opowiadała o roli aromatów w naszym życiu i prezentowała metody ich uzyskiwania. Na co dzień ekspertka tworzy personalizowane zapachy i herbaty, organizuje warsztaty i pokazy pod marką Herba Thea.


6.09.2022 Warszawa

Novotel Warszawa Centrum

Zdjęcia: Tomasz Arciszewski

Skosy dachowe w łazience? Małe, nieustawne pomieszczenie? Z personalizowanymi kabinami Radaway mamy zapewniony komfort projektowania strefy prysznica. Marcin Cielma rozwiewał wszelkie wątpliwości projektantów podczas rozmów na stoisku producenta.

Jarosław Zalewski – reprezentant marki Ospel – uśmiechnięty i gotowy do rozmów z projektantami czekał na gości przy starannie przygotowanym stoisku.

Po prezentacji Roberta Ruteckiego projektanci chętnie zmierzali w stronę najbardziej rozświetlonego stoiska, przygotowanego przez Cleoni.

Postaw na kolor – zachęcała Joanna Kiliszewska, przedstawicielka marki Elita, producenta szerokiego asortymentu wyposażenia łazienkowego.

Konrad Zabiełło, reprezentujący WSC Archicad dba o to, by projektanci byli zawsze na bieżąco z najnowszym oprogramowaniem do projektowania.

Yard to umywalka niczym dzieło sztuki! Konrad Madej z firmy Ravak przekonywał, że w łazience można poczuć się jak w galerii.

Łazienka bez ograniczeń to wyzwanie, któremu sprosta firma Ravon. Na stoisku marki projektanci oglądali piękne umywalki i wanny w nietypowych kolorach i formach. Skróć czas budowy do 5 tygodni! Jak? Konsultując się z ekspertami firmy IPbud , która proponuje, by wszystkie instalacje zamówić w jednym miejscu, korzystając z profesjonalnego doradztwa w zakresie ich doboru i montażu.

Fryderyk Karzełek jest doskonale znany miłośnikom autorskiego Klubu 555, ale też wszystkim osobom, które dbają o rozwój osobisty. Przedsiębiorca, mentor i mówca motywacyjny przygotował energetyczne wystąpienie o nawykach ludzi sukcesu. Podpowiadał też jak zwiększać dochody i efektywność w pracy architekta.

Osprzęt elektroinstalacyjny Simon 100 działa na zmysły i emocje. Nową, intuicyjną w obsłudze serię Kontakt–Simon przedstawiła architektom Aneta Śniegowska.

Laboratorium Dobrej Marki to świetna okazja, by zdobyć nową wiedzę i kontakty, ale też porozmawiać, pożartować, wypić dobrą kawę, wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

P ARTNERZY : TM

PAR T N E R Z Y w s p i e r a j ą c y:

KUCHNIE i

inspiracje

inspiracje

159


22.09.2022 Białystok

Hotel Podlasie Białystok

Zdjęcia: Tomasz Arciszewski

W ramach Laboratorium Dobrej Marki spotykamy się z architektami w różnych miastach Polski. Trzeba jednak przyznać, że do spotkań w Białymstoku, gdzie mieści się redakcja Świata Rezydencji mamy szczególny sentyment.

Oprócz kolorowych umywalek i szafek na stoisku firmy Elita pojawiły się też sympatyczne maskotki.

Słoneczna pogoda sprzyjała prezentowaniu oraz porównywaniu kolorów i faktur również w świetle dziennym.

Architekci powinni przede wszystkim skupić się na tworzeniu ciekawych projektów. Dobry program do projektowania – taki jak Archicad – zajmie się całą resztą, przekonywał w Białymstoku Łukasz Staśkiewicz z firmy Stan Design.

Uczestnicy spotkania chętnie korzystali z możliwości przyjrzenia się z bliska próbkom materiałów i produktów prezentowanych na stoiskach Dobrych Marek. Od lewej: ekspozycje Manufaktury Łomża, Profusion Meble i Karlik Elektrotechnik

160

Świat Rezydencji 11-12/2022


Z systemem Flow Comfort firmy Dafi filtrowanie wody kranowej w domu jest niezwykle proste. Mógł się o tym przekonać każdy, kto odwiedził stoisko firmy.

Joanna Poniatowska‑Staniec na stoisku firmy IPbud wyjaśniała jak wygląda proces projektowania poszczególnych rozwiązań, takich jak np. rekuperacja, ogrzewanie czy system inteligentnego domu.

Cennych informacji jak zwykle dostarczyli eksperci. Lidia Banasiak, radczyni prawna z kancelarii Chudzik i Wspólnicy naświetliła wiele zawiłości związanych z zawieraniem przez architektów umów z klientami. Natomiast Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu udzieliła wskazówek pomocnych w budowaniu trwałych i korzystnych biznesowo relacji z klientami.

Radaway zaproponował architektom udział w quizie. Chętnych nie brakowało, a na zwycięzców czekały nagrody.

W ostatnim czasie firma New Trendy wprowadziła do oferty nowe – modne i inspirujące kolory okuć i wykończeń kabin prysznicowych.

Podłogi to temat, którego nie może zabraknąć na żadnym spotkaniu Laboratorium Dobrej Marki. W Białymstoku byli z nami przedstawiciele firm (od lewej): Jawor‑Parkiet, Barlinek oraz Studio La Casa, które do współpracy zaprosiło producenta podłóg drewnianych MAT‑TAR.

P ARTNERZY :

PAR T N E R Z Y w s p i e r a j ą c y:

KUCHNIE

i AZIENKI inspiracje

TRZA inspiracje

161


11.10.2022 Kraków

Qubus Hotel Kraków

Zdjęcia: Tomasz Arciszewski

Każdy z Partnerów spotkania miał osobne stoisko w przestronnej sali wystawowej. Przy stolikach odbywały się rozmowy kuluarowe przy kawie.

Stoiska partnerów Laboratorium Dobrej Marki zawsze wzbudzają bardzo duże zainteresowanie architektów. Tak samo było w Krakowie! Można było porozmawiać, otrzymać próbki i katalogi, umówić się na kolejne spotkanie czy skorzystać z porad.

162

Świat Rezydencji 11-12/2022


Laboratorium Dobrej Marki to także m.in. wykłady. Przedstawiciele wszystkich partnerów opowiedzieli o nowościach, trendach, ciekawych rozwiązaniach.

Marka ALTAVOLA DESIGN, specjalizująca się m.in. w eleganckich, niebanalnych lampach, była obecna na Laboratorium po raz pierwszy. O nowoczesnym wzornictwie z użyciem technologii LED opowiedział Piotr Stańczyk. Gośćmi specjalnymi byli Fryderyk Karzełek – przedsiębiorca, mentor, mówca, autor książek, oraz Anna Oszajca – trenerka autoprezentacji medialnej, specjalistka od marek osobistych, mediów i biznesu. Pytań do nich było tak dużo, że niezbędna okazała się pomoc asystentek.

Wybór podłogi nie jest łatwy nawet dla architekta. Na stoiskach partnerów można było m.in. porównać kolory, wykończenia i uzyskać wsparcie techniczne.

P ARTNERZY :

PAR T N E R Z Y w s p i e r a j ą c y:

DESI

GN

KUCHNIE i

inspiracje

inspiracje

163


polecamy

Smart home na miarę Specjaliści z firmy IPbud to mistrzowie we wdrażaniu kompleksowych systemów automatyki budynku. Oferują pomoc na każdym etapie inwestycji: od doboru optymalnego systemu inteligentnego domu, przez instalację elektryczną i projekt smart home, aż po wsparcie przez cały okres gwarancji oraz serwis pogwarancyjny. Profesjonalni doradcy proponują rozwiązania skrojone na miarę potrzeb i budżetu. Z myślą o inwestorach ceniących energooszczędność, firma wykonuje również instalacje fotowoltaiczne. ipbud.pl

Architektura ogrodowa Z widowiskowych dekoracji ogrodowych słynie firma Chronos. W ofercie znajdziemy zewnętrzne donice, wazony, rzeźby oraz fontanny wykonane z kamienia, szkła czy metalu. Widoczna na zdjęciu, wolnostojąca Ptasia Fontanna to rozwiązanie 2w1: fontanna i poidełko dla odwiedzających ogród ptaków. Dekoracja polecana jest do ogrodów w stylu klasycznym, nowoczesnym bądź rustykalnym. Opcjonalnie można doposażyć ją w oświetlenie. chronos.com.pl

Ciekawy detal Chcesz, by salon wyglądał przytulniej? Wnętrze wizualnie ocieplą panele lamelowe marki Layman. Dostępne są w wersji pojedynczej lub w formie montowanych bezpośrednio na ścianę kompletów lameli na płycie, w bogatej gamie wykończeń. Maksymalna wysokość lameli i paneli to 2,75 metra. layman.pl

164

Świat Rezydencji 11-12/2022


Klasa premium W ofercie marki Benjamin Moore pojawiła się wodorozcieńczalna lateksowa farba akrylowa Aura® Matte Waterborne Interior Paint 522 z ColorLock® Technology. Innowacyjny system, za sprawą mikrokapsułek z pigmentami, zapewnia farbie niespotykaną głębię i trwałość koloru. Produkt typu Zero LZO nie powoduje alergii. Przeznaczony jest do dekoracyjno‑ochronnego malowania ścian wewnętrznych, sufitów oraz elementów wyposażenia wnętrz. benjaminmoore.pl

W loftowym stylu Nowe warianty drzwi wewnętrznych firmy Hörmann otwierają przed nami szerokie możliwości aranżacji wnętrz. W styl salonu czy sypialni o industrialnym charakterze idealnie wpiszą się pełnoszklane drzwi z czarnymi szprosami o szerokości 7 mm. Warto dobrać do nich klamkę i okucia z serii black.edition. Na zdjęciu: 1‑skrzydłowe rozwierne drzwi stalowe w stylu loftowym z elementami bocznymi, naświetlem górnym i opcjonalnymi szczeblinami (szprosami). hormann.pl

165


polecamy

Z miłości do muzyki Nowością na polskim rynku są dyskretne systemy głośnikowe włoskiej firmy K‑array z oferty Pawlaki Pro Audio. To efekt doświadczeń byłych pracowników instytucji, takich jak teatr czy opera, gdzie dźwięk odgrywa istotną rolę. Eksperci udowadniają, że dobre głośniki nie muszą być większe niż pudełko zapałek. W ofercie są m.in. zestawy elastyczne, które można zawiązać w supeł lub stworzyć z nich nowoczesną rzeźbę oraz systemy z oświetleniem. Z kolei modele ze stopniem ochrony IP65 sprawdzą się na zewnątrz. Dostępne są w kolorach z palety RAL lub w wykończeniu premium, np. 24‑karatowym złotem. k‑array.com/pawlaki.com

Za firanką Charakter wnętrza w dużej mierze zależy od dekoracji okna. Delikatna, haftowana firana z oferty Wisan doskonale dopełni każdą aranżację, wprowadzając do wnętrza wizualną świeżość i elegancję. Firanka o wysokim stopniu przezierności pozwala cieszyć się widokiem natury za oknem oraz naturalnym światłem we wnętrzu z zachowaniem poczucia prywatności. firanki.pl

166

Świat Rezydencji 11-12/2022


Wygoda i ochłoda Chłodziarka do zabudowy Liebherr IRBb 4170 z technologią BioFreshProfessional to pojemne urządzenie (191 l) o klasie efektywności B. Wyposażona jest w oszczędzający energię tryb EnergySaver oraz usuwający nieprzyjemne zapachy filtr węglowy. Obsłużysz ją przez wyświetlacz dotykowy lub zdalnie, po doposażeniu w moduł SmartDeviceBox. home.liebherr.com/pl

Wszechstronne zastosowanie Okrągła czy owalna? Umywalki Yard marki Ravak wyróżnia zależny od jej wielkości, owalny lub okrągły kształt misy. Uwagę zwraca też obniżona tylna krawędź, co sprawia, że akcesoria łazienkowe z jednej strony są sprytnie schowane, z drugiej mamy je zawsze pod ręką. Uzupełnieniem umywalki z wysokiej jakości ceramiki jest konsola Yard 400 w kolorze białym, czarnym lub ze stali nierdzewnej.

Klimat domowego ogniska podkreśli Stara Cegła Staropolska marki Elkamino Dom. Płytki cementowe o wymiarach około 6,5x27 cm i grubości 1,5 cm perfekcyjnie odwzorowują wygląd oryginalnej, XIX‑wiecznej cegły. Wszechstronny materiał o ogromnym potencjale aranżacyjnym świetnie sprawdzi się w połączeniu z elementami z drewna, szkła, metalu czy betonu. Mrozoodporne płytki dostosowane są też do użytku na zewnątrz. elkaminodom.pl

ravak.pl

167


mgr inż. arch. Joanna Sokołowska

Architekt Jarosław Włodarczyk WŁODARCZYK PROJEKT Architektoniczne Biuro projektowe

E‑biuro: ul. Przybyszewskiego 99, 93-126 Łódź Biuro: ul. Armii Krajowej 11, 98-200 Sieradz tel. 43 822 63 18, 604 23 14 61 www.architekt‑wlodarczyk.pl e‑mail: biuro@architekt‑wlodarczyk.pl

Jnk‑Studio

Łódź Warszawa tel. 508 32 42 69

www.jnk‑studio.com e‑mail: wnetrza@jnk‑studio.com

Adres redakcji 15-638 Białystok, ul. Watykańska 13 redakcja@koncept‑wydawnictwo.pl

Redaktor naczelna

mgr inż. arch. Beata Stojanow Jaskot Studio Kwadrat A & House ARCHITEKTURA & WNĘTRZA

ul. Puchalska 12, 02-851 Warszawa tel. +48 601 302 418 www.studio-kwadrat.com.pl e-mail: biuro@studio-kwadrat.com.pl

Iwona Czapiewska

Anna Lewczuk

Iwona Czapiewska – pracownia architektoniczna

Redakcja

Gdańsk tel. 601 946 175

Julia Borowska, Marta Kulik, Małgorzata Nietupska, Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk

www.iwonaczapiewska.pl e-mail: icz@onet.eu

Współpracownicy dr inż. Radosław Kożuszek

Zdjęcia

mgr Sztuki inż. Architekt Krajobrazu

Marek Rzepnikowski

Luksusowe projekty ogrodów, aranżacja balkonów i tarasów, architektura krajobrazu, sztuka, design

www.rzepart.pl rzepart.studio@gmail.com

Warszawa Gdańsk 516 702 669

Czytelnikom poszukującym kontaktu do architektów: bryły, wnętrz czy ogrodów, przedstawiamy wizytówki współpracujących z nami specjalistów. projektowanie domów rezydencji

projektowanie wnętrz

Paweł Ławreszuk, Philip Vile, The National Trust, Francis Amiand, Łukasz Kitliński

*

projektowanie ogrodów

Koncept sp. z o.o. 15-638 Białystok, ul. Watykańska 13

adresy

architektów projektantów salonów

Podarunki OD SERCA

Bajkowe

ŁAZIENKI

KUCHNIA

jak u jubilera

TRENDY

Świat Rezydencji 11-12/2022

Nr 11-12 (99) listopad-grudzień 2022 cena: 15 zł (w tym 8% VAT)

|

168

www.swiatrezydencji.pl

ARCHITEKTURA

NOVEL HOME Plac Świętego Mikołaja 4 43-300 Bielsko-Biała tel. 534 544 117 biuro@novelhome.com.pl www.novelhome.com.pl

reklama@koncept‑wydawnictwo.pl

|

Robert Hirschfield Architects 6a Leverton Place London NW5 2LY tel. 020 7435 6039 studio@roberthirschfield.com www.roberthirschfield.com

tel. 734 475 501

WNĘTRZA

Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny ul. gen. W. Andersa 29 00-159 Warszawa +48 503 012 889 galeria@galeriaxanadu.pl www.galeriaxanadu.pl

Reklama

|

GALERIE STEPHANIE COUTAS 10 Avenue Matignon, 75008 Paryż tel. +33 (0)1 81 29 31 90 contact@stephaniecoutas.com www.stephaniecoutas.com

ewa.kurylowicz@koncept‑wydawnictwo.pl

OGRÓD

arch. Sylwia Strzelecka S&O Projekty Sylwii Strzeleckiej ul. Drawska 5, 02-202 Warszawa tel. 607 057 507 soprojekt@soprojekt.pl www.projektysylwiistrzeleckiej.pl www.wnetrzasylwiistrzeleckiej.pl

Ewa Kuryłowicz

ŚWIAT REZYDENCJI NR 11-12 (99) 2022

BEŚKA DESIGN Autorska Pracownia Wnętrz Anna Beśka ul. Bełzy 9 lok. 53 Białystok tel: 602288244 aniabeska@gmail.com www.designbeska.com

Dyrektor wydawnictwa

Index 219487 ISSN 2720-4618

99

OGRÓD

|

WNĘTRZA

|

ARCHITEKTURA

|

TRENDY

Okładka: Apartament Iéna w Paryżu projektu Stéphanie Coutas, GALERIE STEPHANIE COUTAS, www.stephaniecoutas.com Zdjęcie: Francis Amiand

TS – oznaczenie tekstu sponsorowanego

Redakcja nie zwraca niezamówionych materiałów oraz zastrzega sobie prawo do ich skracania w przypadku publikacji. Wszystkie materiały objęte są prawem autorskim. Prawa autorskie do opracowania plastycznego magazynu należą wyłącznie do wydawcy. Przedruk w jakiejkolwiek formie, bez wcześniejszej pisemnej zgody Dyrektora Wydawnictwa, jest zabroniony. Wszelkie przedstawione projekty podlegają ochronie prawa autorskiego i należą do osób wymienionych przy każdym z nich. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny.


PRODUCENT PŁYTEK na ściany | podłogi | tarasy | schody | parapety

tel. +48 46 856 40 40 | tel. +48 602 292 707 biuro@elkaminodom.pl | www.elkaminodom.pl


„Świeżo mielona, nie z kapsułki.”

Roger Federer Szwajcarska ikona tenisa i ambasador marki JURA od 2006 roku

GIGA 10 – rewelacyjny automatyczny ekspres do kawy, który przełamuje wszystkie dotychczasowe granice funkcjonalności i przyjemności z picia kawy. GIGA 10 oferuje niedostępną wcześniej różnorodność specjałów dzięki dwóm profesjonalnym młynkom do dwóch różnych gatunków kawy, 35 specjałom gorącym i Cold Brew oraz innowacyjnemu wyświetlaczowi Panorama Coffee Panel zapewniającemu najlepszą czytelność. JURA – If you love coffee. jura.com