Świat Rezydencji nr 9-10/2022

Page 1

Nr 9-10 (98) wrzesień-październik 2022 cena: 15 zł (w tym 8% VAT)

Malowanie światłem

łazienka

współczesnej damy

Wrażenia

z Mediolanu Index 219487 ISSN 2720-4618

OGRÓD

|

WNĘTRZA

|

ARCHITEKTURA

|

TRENDY


9934 ®

Registered trademark of a company of the Melitta Group

Melit t®a T O a i c i t L at ®

Tylko 20 cm szerokości, dwie kawy mleczne lub czarne jednocześnie – nowa Latticia® OT to Twoja nowa, domowa baristka! Przygotujesz z nią najpopularniejsze kawy jak espresso, cappuccino lub latte macchiato (również w trybie dwóch filiżanek) i to za dotknięciem jednego przycisku!

www.melitta.pl


LAttICIA® OT Mały ekspres, wielkie możliwości Z nowym systemem podwójnego spieniania mleka – przygotuj cappuccino lub latte macchiato z puszystą, mleczną pianką za jednym dotknięciem przycisku (również w trybie dwóch filiżanek)! Warto dodać, że kawy przygotowane są zgodnie z oryginalnym włoskim przepisem a w trybie dwóch filiżanek kawa mielona jest dwa razy, dzięki czemu za każdym razem otrzymujesz perfekcyjną kawę.

Powiększony pojemnik na wodę (1,5 l) i na ziarna kawy (250 g) Jeszcze więcej przyjemności z picia kawy, dzięki większej pojemności pojemnika na wodę oraz na ziarna kawy – przygotuj wiele kawowych specjałów, z mlekiem lub bez, również w trybie dwóch kaw czarnych lub mlecznych jednocześnie, bez konieczności częstego dolewania wody i dosypywania ziaren! Dużym udogodnieniem jest również regulowana wysokość dozownika, dzięki czemu możesz korzystać również z wysokich szklanek do latte macchiato.

GWarANCJA PRZYJEMNOŚCI – DLA CIEBIE I TWOICH BLISKICH LATTICIA® OT to bardzo smukła i przyjemna dla oka maszyna, intuicyjna w obsłudze, łatwa w utrzymaniu czystości – dokładnie taka, jaki powinien być w pełni automatyczny ekspres do kawy. Wyposażona jest również w niezwykle cichy jak szept młynek, dzięki czemu przygotowanie kawy nawet wczesnym porankiem nie jest uciążliwym hałasem. Po każdej kawie mlecznej możesz przeprowadzić szybkie czyszczenie układu mleka, dla zachowania najwyższej higieny i niezakłóconego smaku kawy (wystarczy wciśnięcie jednego przycisku a ekspres sam zrobi resztę).

PRZEKONAJ SIĘ JAK CUDOWNIE JEST MIEĆ LAttICIĘ W DOMU! www.melitta.pl


L

ato zwykle żegnamy niechętnie. Robiąc krótką przerwę w pracy, z nutą nostalgii zaglądamy do galerii zdjęć w telefonie. Chcemy przywołać zapach morza, lasu, górskiego strumienia czy świeżo skoszonej trawy. Jednak po chwili otwieramy nową listę zadań, kalendarz spotkań i skrzynkę odbiorczą. Czy to nie cudowne, że po powrocie z urlopu czekają na nas kolejne wyzwania? Podejmujemy je wypoczęci, a nawet lekko podekscytowani, jak dzieci, które po raz pierwszy idą do szkoły. Pamiętacie uczucia, jakie Wam wtedy towarzyszyły? Nowe miejsca, pedagodzy, koledzy, czyste, jeszcze niepobazgrane zeszyty. Tabula rasa! Każdy, choćby symboliczny początek to czas nieograniczonych możliwości, rozwoju i odnowy. Każde nowe doświadczenie to nauka. Kolejny sukces czy porażka to tak naprawdę wiedza o sobie, którą – niczym podręczny bagaż – zabieramy w dalszą drogę. Przypadkowo spotkana osoba może okazać się mądrym nauczycielem, a usłyszane w biegu zdanie – ważnym drogowskazem. Korzystając z zasobów i doświadczeń przeszłości, nadajemy znaczenie naszemu „teraz”. Tylko w teraźniejszości możemy realizować marzenia i wykorzystywać szanse. Obserwujemy to w życiu, ale i w architekturze. Jak zaskakujące bywają losy budynków przekonacie się, odwiedzając dawne belgijskie bunkry. To będzie pełna nadziei opowieść o tym, jak dzięki pewnej rodzinie, mury starego więzienia i wojskowych koszar zapomniały o koszmarze wojny. Oby wszystkie dzieci, które 1 września wracają do szkoły też mogły o niej zapomnieć. Wkrótce to one będą budować świat. Anna Lewczuk

2

Świat Rezydencji 9-10/2022


Producent mebli wyjątkowych

PPHU AKAN Antoni Kądziela ul. Zygmunta Kurka 13 88-100 Inowrocław tel.: 607 066 650 www.akan.com.pl meble@akan.com.pl

Akan to firma z tradycjami. Od 1989 roku nieprzerwanie spełniamy marzenia o pięknych wnętrzach. Kuchnia jest miejscem dobrych smaków i dobrych emocji. Strefą rodzinnych spotkań, pełną ciepła oraz wspomnień. Kuchnia nazywana jest sercem domu. Możesz sprawić, by jej przestrzeń była wyjątkowa. Witaj w świecie mebli kuchennych Akan, profesjonalizm łączy się z wysublimowaną kreacją, gdzie p a pasja jest siłą napędową w procesie tworzenia.


Spis treści

p ro je k t z re kome ndac ją

Zamieszkać w bunkrach

w duŻym Formacie

Gąszcz designu

Dawne bunkry, koszary i więzienie to obecnie rodzinna siedziba. Budynki połączył podziemny tunel z basenem. Za oknami rozciąga się sielski krajobraz belgijskiego kurortu Knokke‑Heist. Kiedyś o te tereny walczyło wiele państw. Tekst: Małgorzata Nietupska Projekt modernizacji: Govaert&Vanhoutte Architects, www.govaert‑vanhoutte.be

Warszawski Grochów pełny jest małych ulic wijących się wśród zieleni i starych wilii. Przy jednej z nich wybudowano kameralny apartamentowiec. Na parterze zamieszkała Agnieszka. Tekst: Małgorzata Nietupska Projekt: arch. Karina Snuszka i arch. Dora Kuć, pracownia Mood Works, www.moodworks.pl Zdjęcia: Tom Kurek

Projekt kuchni i zdjęcia: Vipp, www.vipp.com

24

24

Świat ReZydencji 9-10/2022

25

Z rekomendacją ����������������������������������������� 8

70

70

Opadające liście to znak, że czas pożegnać lato. Je‑ sienną chandrę przegonią kolory i wesołe zwierzaki.

Dawne bunkry, koszary i więzienie to obecnie ro‑ dzinna siedziba. Budynki połączył podziemny tunel z basenem. Za oknami rozciąga się sielski krajobraz belgijskiego kurortu Knokke‑Heist.

Dobre pomysły ���������������������������������������� 14

WYSZUKIWARKA

Wolny czas można spędzać w eleganckich wnę‑ trzach lub na świeżym powietrzu. Jesienią na ze‑ wnątrz wcale nie musi być zimno.

Wrażenia z Mediolanu �������������������������� 38

Godne polecenia ������������������������������������ 18 POROZMAWIAJMY O SZTUCE

Ile kosztuje luksus ���������������������������������� 20 Dla wielu Polaków sztuka to luksus. Uważają tak, bo wychodzą z założenia, że wszystkie dzieła sztu‑ ki są kosztowne. Myślą, że nie stać ich na to, aby się nimi otaczać, kolekcjonować je i inwestować w sztukę. Czy faktycznie sztuka jest zbyt droga na naszą kieszeń?

71

Świat ReZydencji 9-10/2022

Co słychać w światowym designie? Wszystkie no‑ wości można zobaczyć co roku na targach w Me‑ diolanie. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji były zrównoważony rozwój, świadomość ekologiczna i odpowiedzialne procesy produkcyj‑ ne. Nie zabrakło też poczucia humoru i licznych odwołań do natury.

SPOSÓB NA HOL

Ten jeden raz �������������������������������������������� 46

Pierwsze komody, jak na epokę baroku przystało, miały masywne kształty i bogato zdobione fronty. Jak wyglądają dzisiaj?

ARANŻACJE

Z tęsknoty za latem �������������������������������� 62 Prezentowane na tegorocznym Salone del Mobile w Mediolanie meble i dodatki tworzone były z my‑ ślą o domowym zaciszu. Zainspiruj się pomysłami znanych designerów, aby stworzyć w salonie przy‑ tulną, wygodną przestrzeń na jesienne wieczory.

W DUŻYM FORMACIE

Gąszcz designu ���������������������������������������� 70 Warszawski Grochów pełny jest małych ulic wi‑ jących się wśród zieleni i starych wilii. Przy jednej z nich wybudowano kameralny apartamentowiec. Jedno z mieszkań na parterze wypełnia najlepszej klasy design.

Czytelnia ���������������������������������������������������� 22

Podobno opinię na temat rozmówcy kształtujemy nawet w ułamku sekundy. Czy tak samo jest z wnę‑ trzami? Hol jest wizytówką domu, dlatego musi za‑ chwycać od progu.

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ

WYSZUKIWARKA

Kuchnie w wersjach lux ������������������������ 82

Zamieszkać w bunkrach ���������������������� 24

Commode, czyli wygodna ������������������ 54

Reprezentacyjne kuchnie są jak dzieła sztuki w wy‑ kwintnym menu designu. Zachwycają detalami oraz rozwiązaniami innymi niż wszystkie.

38

w ys z u ki wa rk a

w ys z u ki wa rk a

WZORNICTWO

54

wzornictwo

CoMMode,

Wrażenia z Mediolanu

czyli wygodna

Zrównoważony rozwój, świadomość ekologiczna i odpowiedzialne procesy produkcyjne to motywy przewodnie tegorocznych targów w Mediolanie. Nie zabrakło też poczucia humoru i licznych odwołań do natury. AnnA Lewczuk

Jonathan Adler, Globo Cabinet – mebel o futurystycznej formie; biały front lakierowany na wysoki połysk zdobią niebieskie kaboszony z mosiężnym obramowaniem; nogi z mosiądzu; otwierane w stronę lewą i prawą drzwi; półka wewnętrzna; wymiary (szer�, wys�, gł�): 76,5x117x46 cm; cena: ok� 20�000 zł

Kuchnie w wersjach lux

jonathanadLeR.coM

To nieprawda, że w kuchni można tylko gotować i zmywać. Reprezentacyjne realizacje są jak dzieła sztuki w wykwintnym menu designu. Zachwycają detalami oraz rozwiązaniami innymi niż wszystkie. Małgorzata NietupsKa

FOT� MOOOI

4

38

Świat ReZydencji 9-10/2022

54

Świat ReZydencji 9-10/2022

82

Świat ReZydencji 9-10/2022

82


z w i z y tą

Weinviertel w Dolnej austrii to region doskonale znany amatorom wina. Graniczące ze Słowacją tereny jak okiem sięgnąć obsadzone są winoroślą. Właścicielami jednej z tutejszych posiadłości są twórcy manufaktury wina Clemens Strobl. Zamieszkali w zabytkowym dworku i prowadzą tu rodzinną firmę. TekST: Marta KuliK

ogród inspiracje

ProjekT: destilat design studio, destilat.at ZDjęCia: MoniKa nguyen, MoniKanguyen.net

KaMień na KaMieniu

W krainie

Quarry House położony jest w Kalifornii w pobliżu pasma górskiego Santa Ynez. Parterową rezydencję otacza wspaniały ogród, do aranżacji którego wykorzystano głazy będące nieodłączną częścią tutejszego krajobrazu. Projekt zwyciężył w prestiżowym konkursie Architizer A+Awards, gdzie został doceniony przez publiczność w kategorii domów prywatnych. tłuMaCzeNie i redaKCJa: aNNa lewCzuK proJeKt: aB desigN studio; wNętrza: House of HoNeY; otoCzeNie doMu: progressive eNviroNMeNtal iNdustries zdJęCia: JasoN riCK

100

Świat ReZydencji 9-10/2022

100

101

MODNE ROZWIĄZANIA

Łazienka współczesnej damy ������������ 92 Dawniej o statusie damy decydowała przynależ‑ ność do wyższego stanu. Dziś dama to kobieta z klasą, dbająca o siebie, ale także o środowisko. Co chciałaby mieć w swojej łazience?

112

112

11 POMYSŁÓW NA OŚWIETLENIE OGRODU

metaforą zjednoczenia tych dwóch światów jest Timber Bridge.

Malowanie światłem ���������������������������� 122

NOTATKI Z PODRÓŻY

Każda pora roku jest dobra, by ujrzeć ogród w in‑ nym świetle. Sprawdźcie, jak oświetlić przydomo‑ wą przestrzeń, by stworzyć wieczorem nastrojowy klimat.

Z WIZYTĄ

W krainie wina ��������������������������������������� 100 Weinviertel w Dolnej Austrii to region doskonale znany amatorom wina. Właścicielami jednej z tu‑ tejszych posiadłości są twórcy manufaktury wina Clemens Strobl. Zamieszkali w zabytkowym dwor‑ ku i prowadzą tu rodzinną firmę.

OD PROJEKTU DO REALIZACJI

Lekcja anatomii �������������������������������������� 130 Pamiętacie słynny obraz Rembrandta, na którym doktor Tulp tłumaczy widowni szczegóły budowy ludzkiej ręki? Jak niegdyś Rembrandt, zabieramy Was na pokaz anatomii – nie ludzkiego ciała, lecz architektury.

OGRÓD INSPIRACJE

Kamień na kamieniu ���������������������������� 112 Parterową rezydencję Quarry House otacza wspa‑ niały ogród, do aranżacji którego wykorzystano głazy będące nieodłączną częścią krajobrazu. Pro‑ jekt zwyciężył w prestiżowym konkursie Architizer A+Awards w kategorii Popular Choice 2022.

modne rozwiązania

113

Świat ReZydencji 9-10/2022

ARCHICUDA

Spacer nad rzeką ��������������������������������� 144 Mieszkańcy Jiangmen, przechadzający się mostem nad rzeką Xijiang, mogą symbolicznie dotknąć dzie‑ dzictwa chińskiej kultury, a także stać się świadkami jej integracji ze współczesnością. Architektoniczną

92

Tajemnice Mołdawii ��������������������������� 146 Mołdawia nie należy do turystycznych potęg, ale ma do zaoferowania atrakcje jakich trudno szukać gdzie indziej. W podróż po tym wspaniałym, peł‑ nym tajemnic kraju zabiera nas dr inż. Radosław Kożuszek.

SMAKI ŚWIATA

Ten, który nauczył wiedeńczyków pić kawę ����������������������������������������������������������� 152 Dla jednych kawa musi być czarna i mocna, inni wolą ją pić z cukrem i mlekiem. Mało kto jednak wie, że prawdopodobnie styl picia białej, słodzonej kawy w kawiarnianej oprawie upowszechnił w Eu‑ ropie Polak. Poznajcie tę niezwykłą historię.

Nasze rekomendacje �������������������������� 156

130

od projektu do reaLizacji

Pamiętacie słynny obraz Rembrandta, na którym doktor Tulp tłumaczy widowni szczegóły budowy ludzkiej ręki? Jak niegdyś Rembrandt, zabieramy Was na pokaz anatomii – nie ludzkiego ciała, lecz architektury. Tekst: Julia Borowska Projekt: Petr Janda, Anna Podroužková, Maty Donátová, pracownia petrjanda/brainwork, Zdjęcia: BoysPlayNice, boysplaynice.com

Lekcja anatomii Łazienka współczesnej damy

M

odelem, który odkryje przed nami swoje wnętrze, jest praski pentho‑ use. W roli doktora Tulpa wystąpi Petr Janda z pracowni petrjanda/ brainwork. Asystować mu będą Anna Podroužková i Maty Donátová. Zo‑ baczcie, jak wygląda stworzona przez nich tkanka mieszkalna.

Mózg projektu Brainwork to słowo klucz pierwszego etapu tej inwestycji. Dzięki burzy mózgów zorganizowanej wśród architektów, powstał koncept zakładający niemal całkowitą integrację prezentowanego wnętrza z jego otoczeniem. Właściwie to symboliczne oddanie domu jego pierwotnemu właścicie‑ lowi – miastu. Penthouse powstał bowiem w wyniku przebudowy nie‑ czynnego zakładu przemysłowego. Hołd historii oddaje szczególnie górna nadbudowa odtworzona w miejscu narożnej wieży dawnego zbiornika na wodę. Ściany zewnętrze zastąpiły panoramiczne przeszklenia. Więk‑ szość przegród w budynku zburzono. W efekcie wnętrze „przepływa” przez przestrzeń. Jego granice wyznaczają zarysy wież praskich apartamentów, kamienic i kościołów na tle bezkresnego nieba.

Fot. Ravon

92

Świat ReZydencji 9-10/2022

130

Świat ReZydencji 9-10/2022

131

5


Nowoczesne

żaluzje fasadowe Żaluzje fasadowe SunFas to nowoczesne i eleganckie osłony okienne lub drzwiowe mocowane na zewnątrz budynków. Stanowią doskonałą barierę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pozwalają na regulację dopływu światła oraz ciepła do wnętrza. W pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, bez konieczności stosowania klimatyzacji i dodatkowego chłodzenia. Żaluzje fasadowe są idealnym rozwiązaniem chroniącym wnętrza pomieszczeń w przypadku zastosowania dużych przeszkleń.

P

oza walorami praktycznymi, żaluzje ele‑ wacyjne mogą stanowić estetyczną ozdo‑ bę budynku. Charakteryzują się prostym i no‑ woczesnym wzornictwem, dedykowane są do obiektów o dużej powierzchni okien lub szklanych fasad. Znajdą zastosowanie zarów‑ no w domach prywatnych, jak i komercyjnych inwestycjach. Oferta żaluzji fasadowych SunFas obejmuje dwa rozwiązania montażowe: podtyn‑ kowe (przeznaczone do stosowania w budyn‑ kach w trakcie budowy lub istniejących – to roz‑ wiązanie sprawia, że żaluzje idealnie wpasowują się w elewacje budynku) i adaptacyjne (system przeznaczony głównie do stosowania w istnie‑ jących budynkach – montaż do elewacji budyn‑ ku, we wnęce okiennej lub drzwiowej). Dostępne opcje zapewniają elastyczność na etapie pro‑ jektowania lub doboru produktu do gotowego projektu budynku. System cechuje łatwy i prosty montaż. Dużym atutem jest całkowity brak widocznych śrub montażowych zarówno na prowadnicach, jak i na skrzynce natynkowej. Eleganckie i uniwer‑ salne żaluzje SunFas wpiszą się w każdy styl ar‑ chitektoniczny budynku. Jednym z głównych elementów żaluzji ze‑ wnętrznych są poziome lamele wykonane z wy‑ sokiej jakości aluminium. Do wyboru mamy dwa rodzaje lameli – w kształcie C (żaluzja fasado‑

wa C80) oraz Z (żaluzja fasadowa Z90). Lamele pokryte są wysokiej jakości lakierami – wyka‑ zują odporność na działanie warunków atmos‑ ferycznych oraz zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki szerokiej gamie kolorów można dopasować wizualnie ża‑ luzję do stylu i kolorystyki elewacji. Żaluzje fasadowe to wyjątkowy system, który zapewnia prywatność i spokój, a także spełnia funkcje izolacji termicznej. Latem zmniejszają w znacznym stopniu nagrzewanie się pomiesz‑

czeń i ograniczenie użytkowania klimatyzato‑ rów, zimą zaś redukują koszty ogrzewania. System żaluzji fasadowych SunFas można wy‑ posażyć w napęd elektryczny, który umożliwi swobodne sterowanie żaluzją oraz kątem na‑ chylania lameli. Wyposażone w napęd żalu‑ zje poruszają się łagodnie, lamele ustawiają się perfekcyjnie, modulując światło i kontro‑ lując poziom nasłonecznienia pomieszczeń wewnątrz domu. Istnieje również możliwość współpracy żaluzji z systemem automatyki po‑ godowej. Stosując najwyższej klasy automatykę (w ofercie są napędy marki Somfy oraz innych producentów) uzyskujemy możliwość sterowa‑ nia żaluzjami z poziomu komputera, smartfona czy tabletu. Żaluzje fasadowe SunFas są produktem zapro‑ jektowanym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Więcej informacji: www.sunfas.pl

www.sunfas.pl 6

Świat Rezydencji 9-10/2022


Żaluzje fasadowe – idealne rozwiązanie dla wymagających

Aliplast Sp. z o.o. ul. Wacława Moritza 3

T: +48 81 745 50 30

20-276 Lublin

F: +48 81 745 50 31

www.sunfas.pl

E: biuro@aliplast.pl

www.aliplast.pl

E: sunfas@sunfas.pl


z re kome ndac ją

Porcelanowa rzeźba oświetleniowa inspirowana liściem Ginkgo biloba. Projekt: Andreea Braescu uuandreeabraescu.com

Dekoracyjny uchwyt meblowy Strelitzia Leaf wykonany jest z mosiądzu. Pochodzi z limitowanej kolekcji PAP DECO. uupapdeco.com

Zanim opadną

Prawdziwe liście niedługo spotka to, co nieuniknione. Projektanci zachwyceni ich pięknem postanowili zatrzymać je na dłużej – w wyjątkowej formie.

8

Stół Fenice powstał z połączenia drewna dębowego, orzechowego i stali. uuvgnewtrend.it Świat Rezydencji 9-10/2022

Zebrała: Marta Kulik

Pozłacany mosiądz i mleczne szkło posłużyły do stworzenia kinkietu z kolekcji Rainforest, inspirowanego lasem deszczowym. uucastrolighting.com


Aquina

Izbica, ul. Leszczynowa 3 05-140 Serock

tel. 22 872 55 10 kom. 512 689 686

aurorats@aurorats.pl www.aurorats.pl


z re kome ndac ją

Wyróżnione Red Dot

Lampa Sizzano do nowoczesnych, prestiżowych wnętrz – nowość Lena Lighting (proj. Jakub Zarzyński). Jej miękkie światło nie męczy oczu. uulenalighting.pl

Zebrała: Małgorzata Nietupska

Ogłoszenie wyników konkursu Red Dot – na początku lata – zawsze elektryzuje świat designu. Zwyciężają produkty, które są piękne, wysokiej jakości i praktyczne. Oto kilku laureatów z roku 2022. Są też polskie akcenty! Umywalki z kolekcji OVO M+ zaprojektowała Paulina Shacalis dla Omnires. Mają wyraziste kształty, doskonałe proporcje i piękne kolory, np. olive. uuomnires.com

To wanna Ypsilon zaprojektowana przez Kryštofa Nosála dla firmy Ravak. Rozszerza się lekko na boki w okolicy ramion, zachęcając do wygodnego ułożenia i rozluźnienia górnej partii ciała. uuravak.pl

Marka Haier zdobyła w tym roku aż 55 nagród Red Dot – w różnych kategoriach. Jedną z nich otrzymała luksusowa winiarka Cesarte z humidorem‑szufladą na cygara. uuhaier.com

10

Świat Rezydencji 9-10/2022


Za gorąco, za zimno, zbyt wietrznie? Pergola Artares z Weinor to model na każdą pogodę. Dach można odsłonić, by podziwiać niebo. uuweinor.de Przelewowy ekspres Melitta Vision przygotowuje kawę w amerykańskim stylu. Proces parzenia można obserwować przez szkło. uuwabilogic.com

p a c k s h o t

Absolutne orzeźwienie od Haier

Nie ma lepszego orzeźwienia w upalne dni niż chłodne napoje w zasięgu ręki. Kostkarka dają‑ ca lód wolny od wszelkich zapachów to jedno z rozwiązań, które proponuje marka Haier w naj‑ nowszej chłodziarce Multidoor 7 HCR7918EIMB. Wbudowana w drzwi kostkarka do lodu Absolu‑ te Ice ma własny system chłodzenia, niezależny od chłodziarki i zamrażarki. Dlatego zarówno lód, jak i filtrowana woda są krystalicznie czyste i po‑ zbawione niepożądanej woni innych produktów. Dzięki wyposażeniu lodówki w wygodny dozow‑ nik, wystarczy jedno dotknięcie przycisku, by mieć dostęp do czystej, schłodzonej, filtrowanej wody. Jedyna na rynku, innowacyjna technologia ABT Pro usuwa 99,99% bakterii w chłodziarce i zamra‑ żarce, zapewniając bezpieczeństwo i czystość nie

tylko wody oraz kostek lodu, ale również chłodzo‑ nych i zamrażanych produktów. Skutecznie zapo‑ biega też tworzeniu się pleśni i eliminuje nieprzy‑ jemne zapachy. Aby żywność pozostała dłużej świeża i zachowała swój oryginalny smak, chłodziarkę Haier Multidoor 7 HCR7918EIMB wyposażono w szereg techno‑ logii Fresher Techs. Szuflada Humidity Zone dba o owoce i warzywa. Membrana z włókien roślin‑ nych utrzymuje wilgotność na poziomie 90% i automatycznie nią zarządza, co pozwala uniknąć kondensacji wody. Dla produktów wymagających indywidualnych potrzeb chłodzenia została stwo‑ rzona szuflada My Zone Plus, która pozwala jed‑ nym dotknięciem ustawić temperaturę w zakresie od -1°C do +3°C. Dodatkowo, lodówka wyposażo‑

na jest w system poziomego przepływu powietrza Air Surround Cooling, który pomaga w utrzyma‑ niu jednolitej temperatury w całej chłodziarce i za‑ pobiega mieszaniu się zapachów. Strefa Switch Zone daje możliwość swobodnego przełączania pomiędzy chłodzeniem a zamraża‑ niem w tym samym obszarze lodówki. Za pomocą cyfrowego wyświetlacza zmienisz ustawienie tem‑ peratury w zakresie od -18°C do +5°C – od ciebie zależy, czy większa będzie przestrzeń do zamraża‑ nia, czy do chłodzenia. A o bezpieczeństwo mro‑ żonej żywności zadba Fresher Shield, zmniejszając zużycie energii podczas automatycznego procesu rozmrażania. Nowa chłodziarka Haier Multidoor 7 HCR7918EIMB to gwarancja bezpieczeństwa, świeżości i absolutnie najlepszych, schłodzonych napojów w twoim domu. www.haier.pl


z re kome ndac ją

Zebrała: Marta Kulik

Rzeźby trzech ptaków – mewy, tukana i kaczki zaprojektowała Ionna Vautrin. uubosatrade.com

Projekt krzesła Don’t F**k With The Mouse powstał w 1988 roku. Najnowsza odsłona proponowana jest przez markę Qeeboo. uuqeeboo.com

Fotel Gorilla pochodzi z kolekcji Forest marki Scarlet Splendour. uuscarletsplendour.com

Fabryka małp Jeśli LUBISZ spędzać czas ze zwierzakami, zaproś je do salonu!

Rezolutne małpy z BD Barcelona służą pomocą. Wezmą płaszcz lub podadzą przekąski. uubdbarcelona.com

12

Świat Rezydencji 9-10/2022d o b r e p o m y s ły – k u c h n i a

Jak wejść do nowojorskiej elity? Wystarczy tylko uchylić drzwi. To model Hampton z katalogu firmy DRE w kolorze ciemny niebieski mat. Cena: ok. 1.194 zł

dre.pl

Wejść do Hampton

Kryształy są w stylu Hampton pożądane. W żyrandolu Eternity z Covet House każdy ma okrągły kształt.

covethouse.eu

Elegancja, dużo bieli, złote i niebieskie dodatki – styl Hampton zachwyca od lat. Wygląda na to, że drzwi do niego długo pozostaną otwarte.

Zebrała: Małgorzata Nietupska

Zlewozmywak w odcieniu złota, jak Grohe K700, to wybór do kuchni reprezentacyjnych. Wykonany jest w technologii PVD. Dzięki niej kolor jest wyrazisty, a odporność powierzchni – wysoka.

grohe.pl

Każdy detal jest ważny! Czasem nie wypada mieć innej baterii niż retro. To może być np. Lacrima z FDESIGN w kolorze starego brązu. Wyposażona jest w stylowe kurki i wyciągany natrysk. Cena: 1.369 zł

Poranki nie tylko w Hampton zaczynają się od kawy z ekspresu przelewowego. Melitta Aroma Fresh RWT – w kolorze miedzianym – przygotowuje do 10 filiżanek aromatycznego napoju. Cena: od 699 zł

f‑design.pl

melitta.pl

14

Świat Rezydencji 9-10/2022d o b r e p o m y s ły Wzbogacone kruszywami płyty VESTONE MUSSO w kolorze OPAL, uszlachetnione są powierzchnią SILCO Elite, która uwypukla detale, podkreśla tonację oraz zabezpiecza je przed zabrudzeniami.

Odlotowa jesień

Choć odczuwamy już pierwszy jesienny chłód, mamy kilka sposobów na to, by czerpać przyjemność z relaksu na świeżym powietrzu. Niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Z frontem w kolorze złota – kuchnia plenerowa PURE od openair kitchen powstała z odpornej na mróz, promienie UV i uszkodzenia powierzchni Dekton od Cosentino.

openair‑kitchen.de

Prosto z Salone del Mobile, dywan outdoorowy Finis terrae marki Warli. Proj. Paolo Zani

warli.eu

16

Świat Rezydencji 9-10/2022

Cosiscoop Original to przenośna latarnia gazowa marki Cosi, typu in- i outdoor. Ma ułatwiającą przenoszenie rączkę. Dostępna m.in. w kolorach oliwka, kość słoniowa, czarny, terra.

tredon.pl

Zebrała: Julia Borowska

vestone.plgodne polecenia

Futurolog czy szaleniec? W

ystarczy usłyszeć o nim raz, by nie móc zapomnieć – Witkacy to po‑ stać na wskroś intrygująca.

Artysta wszechstronny, zajmował się nie tylko sztuką (był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych), ale też fotografią, filozofią, krytyką, literaturą. W swoich książkach i dramatach żywo komentował rzeczywistość (teraź‑ niejszość) i przyszłość. Futurystyczne wizje często trafiały w sedno. Wit‑ kacy przewidział m.in. kruchość „równych, sytych i zautomatyzowanych” cywilizacji zagrożonych przez wszechogarniające szaleństwo oraz napór „niwelatorów” ze Wschodu, Azji i Afryki. Świat nazwał globalną wioską, w której wszystko jest możliwe. Swoje wnioski mógł opierać na obserwa‑ cjach poczynionych podczas podróży (odwiedził m.in. Australię i Cejlon) oraz na drastycznych przeżyciach natury osobistej (samobójcza śmierć narzeczonej, wybuch I wojny światowej, posługa w armii carskiej, rewo‑ lucja październikowa, nieudane małżeństwo). I choć skończył tragicznie – otrzymawszy informację o agresji wojsk radzieckich na Polskę, 18 wrze‑ śnia 1939 r. popełnił samobójstwo – pozostawił po sobie niemałą spuści‑

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Tworzenie świata (1911–12), olej na płótnie, 115x170, fot. Google Art Project

znę. Sami zadecydujcie, czy jego wizje to wytwory myślowe mędrca czy szaleńca.

pierwotna, historia, indywidua (na tle Tajemnicy Istnienia), DADA, zda‑

Przed wyklarowaniem ostatecznego osądu polecamy odwiedzić wystawę

rzeniowość. Obok wskazanych tematów pod lupę wzięte zostały działania

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia w Muzeum Narodowym w War‑

performatywne i paraartystyczne Witkacego. W sumie zaprezentowanych

szawie. Ekspozycja koncentruje się na postawie twórczej Witkacego pod‑

zostało ponad 500 prac. Dzieła z różnych okresów twórczości Witkacego

ważającej konwencjonalne myślenie o sztuce. W miejsce chronologicznej

spotkały się z wizjami awangardy: Wasilija Kandinsky’ego, Maxa Ernsta,

narracji – od pejzażu, poprzez Czystą Formę, do Formy Portretowej – eks‑

Rudolfa Schlichtera, Umberto Boccioniego, Marcela Duchampa. Prawdzi‑

pozycja proponuje przegląd tematów ważnych dla artysty i sztuki nowo‑

wa śmietanka artystyczna.

czesnej. To np. kosmos, ciało, ruch, pierwotna wizja artystyczna, psycholo‑

WITKACY. Sejsmograf epoki przyspieszenia; do 9 października 2022;

giczna intensywność przeżycia metafizycznego, Jedność Osobowości, wizja

Muzeum Narodowe w Warszawie; Al. Jerozolimskie 3; mnw.art.pl

Pod kluczem K

ołatka z Wenecji, późnogotyckie klucze

do XX wieku. Coś dla siebie znajdą fani Wi‑

z kościoła św. Marii Magdaleny czy zamek

kingów (najstarszy eksponat to klucz do zam‑

egipski, to tylko niektóre eksponaty z wysta‑

ka z VIII/X w.) oraz miłośnicy kowalstwa arty‑

wy Żelazny świat. Muzeum Narodowe we Wro‑

stycznego (na wystawie pokazane zostały kłódki

cławiu otwiera przed nami arkany tajemnic

i klamka zamkowa z warsztatu Jaroslava Vonki).

konstrukcji i działania zamków, kluczy, kłó‑

Starożytne systemy zamknięć można podziwiać

dek, kołatek, zawiasów i skrzyń z okresu od IX

dzięki rekonstrukcjom współczesnego metalo‑

Zamek do drzwi z kluczem, Śląsk, 1. ćw. XVII w., fot. MNWR

plastyka, Marona Muldera. Ciekawym obiektem

myśli technicznej i metod zdobniczych swoich

jest zamek skrzynkowy z 1720 r. autorstwa Al‑

czasów.

berta Nicolausa Spihrmana. Ozdobiony grawe‑

Żelazny świat, Zabytki ślusarskie – zamki, klucze,

rowaną kompozycją herbową oraz jako jedyny

kłódki, skrzynie…; do 23 października 2022;

opatrzony datą, nazwiskiem ślusarza i miejscem

Muzeum Narodowe we Wrocławiu,

wytworzenia, świadczy o ogromnej samoświa‑

pl. Powstańców Warszawy 5; mnwr.pl

domości Spihrmana. Po raz pierwszy zwiedzający zobaczą skrzynie pełniące funkcję sejfów. Wśród nich – będąca dużą rzadkością – żelazna beczka na żołd z XVII w., a także skrzynie z motywami egzotycznymi. Klamrą spinającą wystawę są okucia: szyldy klu‑ czowe oraz pochodzące z wrocławskich kamie‑ Kołatka, Wenecja, Alessandro Vittoria, ok. 1550–1580 (brąz), 8,9 kg, fot. MNWR

18

Świat Rezydencji 9-10/2022

nic klamki z przełomu XIX i XX w., dziś już prawie nieobecne w miejskim pejzażu. Całość uzupełniają wywieszki warsztatowe i rzeźbio‑ ne godło cechu ślusarzy z połowy XVIII w. Pre‑ zentowane artefakty są kluczem do uchwycenia

Klucze średniowieczne, od lewej: Śląsk: X–XIV w., XII–XIV w., poł. XIII–XV w.; Wrocław: XV/XVI w., fot. MNWR


#SZTUKA P

rzedstawiamy Wam NOMUS – najmłod‑ sze muzeum sztuki współczesnej w Pol‑

sce. Nowe Muzeum Sztuki (bo tak brzmi jego pełna nazwa) otwarto w październiku 2021 r. (po niemal 7 latach przygotowań), jako oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. To jedyne muzeum w mieście gromadzące stałą kolekcję sztuki współczesnej. Jak działa sztuka, jak działa artysta? To py‑ tanie, na które twórcy NOMUS starali się od‑ powiedzieć, tworząc wystawę Kolekcja w dzia‑ łaniu. Organizatorzy wnioskują, że wystawa ma wymiar społeczny, a jej „sercem” jest sztu‑

Agata Zbylut, Kawiorowa patriotka, 2014, Depozyt Gminy Miasta Gdańska w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, fot. ©Archiwum MNG

Agata Nowosielska, Ksiądz, 2016, Depozyt Gminy Miasta Gdańska w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, fot. ©Archiwum MNG

Karol Radziszewski, Ryszard Kisiel, 2012–2018, Depozyt Gminy Miasta Gdańska w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, fot. ©Archiwum MNG

ka performatywna. Choć często ulotna i opar‑

ekonomicznymi i kulturowymi. Hasła poru‑

ta na chwilowej akcji, sztuka ta może zostać

szane przez wystawę przywołują hasztagi. Pre‑

utrwalona i oddziaływać na nas poprzez przed‑

zentowana kolekcja to kolejny etap uwspólno‑

miot, dokumentację, film, fotografię. Działanie

towienia działań artysty i sztuki. Jej trzon

może mieć miejsce w przestrzeni publicznej,

stanowi gromadzona przez Miasto Gdańsk

galerii, pracowni. Zawsze jednak poprzez nie

Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej, prze‑

artysta angażuje się we wspólnotę. Niezależ‑

kazana w depozyt Muzeum Narodowemu

nie od medium i formy, sztuka jest zanurzona

w Gdańsku. Tworzą ją przede wszystkim dzie‑

we wspólnym doświadczeniu, które ją kształ‑

ła miejscowych artystów, szczególnie wrażli‑

tuje i komentuje. Prezentowane na wystawie

wych na wyzwania współczesności, w której

dzieła dotyczą szerokiego spektrum współcze‑

uczestniczą poprzez sztukę.

snych zjawisk i problemów związanych z do‑

Kolekcja w działaniu; do 23 października 2022;

świadczeniem historycznym oraz nieustający‑

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki; ul. Stefana

mi przemianami społecznymi, politycznymi,

Jaracza 14, Gdańsk; mng.gda.pl

Uwaga młodzi projektanci! Tego nie mogło zabraknąć w naszych rekomendacjach – „Roca One Day Design Challenge” to międzynarodowy konkurs designu dla architek‑ tów i projektantów przed 30. rokiem życia zainicjowany przez markę globalną Roca. Już 15 października rusza IV edycja. Uczestnicy staną przed wyzwaniem stworzenia oryginalnych i innowacyjnych produktów łazienkowych... w ciągu zaledwie jednego dnia! Szczegółowe założenia zostaną ogłoszone w dniu konkursu. Już dziś uchylamy jednak rąbka tajemnicy: zadanie będzie realizowane w digitalowej formule, a więc każdy będzie mógł projektować z własnego domu czy biura. Uczestnicy

Plakat promujący wystawę „Roca One Day Design Challenge”

będą działać pod presją czasu – na wykonanie projektu będą mieli tylko kilka godzin. Projektować będzie można samemu lub w parze. Najważ‑

niem objęły Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Stowarzyszenie

niejsze kryteria jury przy ocenie prac to: oryginalność, design, walory

Architektów Polskich, zaś patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje

użytkowe koncepcji.

Polsko‑Hiszpańska Izba Gospodarcza. Magazyn Świat Rezydencji jest

Przewidziane są atrakcyjne nagrody. Pierwsza wyniesie 1000 euro, druga

patronem medialnym wydarzenia.

700 euro, a trzecia – 400 euro. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie

Konkurs ma długą historię – odbywa się cyklicznie od dekady. Polskie edycje

się 28 października w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich,

wydarzenia cieszą się ogromnym powodzeniem i gromadzą każdorazowo

przy ul. Foksal 2 w Warszawie. Patronat instytucjonalny nad wydarze‑

ok. 300 uczestników. Zachęcamy wszystkich chętnych do zgłoszeń!

19


p o roz m aw i a j m y o s z t u ce

właścicielka Galerii Xanadu, www.galeriaxanadu.pl

Od 20 lat związana zawodowo ze sztuką, zaś od dekady z rynkiem sztuki. Jest historykiem i krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, jurorem konkursów, a także wykładowcą w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem i rynkiem sztuki. Publikowała w takich mediach, jak: Art&Business, Puls Biznesu, Modern Art, Sztuka.pl, Private Banking, Cash Magazine.

Ile kosztuje luksus?

Dla wielu Polaków sztuka to luksus. Uważają tak, bo wychodzą z założenia, że wszystkie dzieła sztuki są kosztowne. Myślą, że nie stać ich na to, aby się nimi otaczać, kolekcjonować je i inwestować w sztukę. Przyjmują tę tezę bez sprawdzania. Czy faktycznie sztuka jest zbyt droga na naszą kieszeń? Czy jest luksusem? Czy wyznacznikiem produktu luksusowego jest jego wysoka cena?

O

d lat staram się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy sztuka to produkt luksusowy, czy produkt premium. To trudne, bo w przypadku sztuki nie da się mówić o marce w takim samym kontekście, jaki mamy na myśli, kiedy chodzi o perfumy, samochód czy zegarek. Dzieło sztuki to obiekt jednostkowy. Jego marka składa się z marki osobistej artysty, a sprzedaż wspierana może być marką galerii lub domu aukcyjnego. Jednak świat sztuki dość wyraźnie odcina się

Agata Rościecha, Dziki gąszcz 1, 2022, akryl, płótno, 80x100 cm, obraz z najnowszego cyklu artystki prezentowanego w Xanadu

20

Świat Rezydencji 9-10/2022

od artystów celebrytów. Zwłaszcza dziś, sztuka znana tylko z tego, że jej autor jest osobowością medialną, nie jest uznawana za twórczość wysokiej próby. Marka osobista artysty budowana jest poprzez inne wskaźniki niż skandale, zamówienia od firm na dekorowanie siedzib i działania na eventach. Budują ją udział w wystawach przygotowywanych przez cenionych kuratorów w prestiżowych galeriach, nagrody w liczących się konkursach, współpraca ze znanymi galeriami komercyjnymi i obecność prac artysty w ważnych kolekcjach publicznych czy zbiorach prywatnych. Jest jednak różnica pomiędzy kolekcją dzieł sztuki cenionej firmy ubezpieczeniowej, która jest opracowana, prezentowana na wystawach i formowana w sposób poparty wiedzą historyków sztuki, a kilkoma obrazami, które zdobią gabinet prezesa innej firmy ubezpieczeniowej. W obu przypadkach doceniamy, że korporacje świadomie inwestują w sztukę. W pierwszym przypadku jednak zauważymy wagę budowania kolekcji, w drugim jedynie wystrój wnętrza. Prace artysty obecne w pierwszej

kolekcji zyskają na wartości poprzez obecność w takich zbiorach, ale w drugim przypadku wzrostu wartości nie będzie. Podobnie jest ze znanymi osobami. Beyoncé i Wojciech Fibak, poza swoją działalnością muzyczną i sportową, znani i uznani są jako kolekcjonerzy. Mieć własne prace w ich zbiorach to marzenie artysty. Fakt, że Kuba Wojewódzki kupił kilka obra-

Nadiia Shepitchak, Cold, 2022, akryl, płótno, 50x50 cm, obraz prezentowany w katalogu 66. Aukcji Młodego Malarstwa i Rzeźby w Xanadu


To się sprawdza przez chwilę i może mieć wpływ na ceny oraz zakupy przez niewyrobionych klientów. Nie spowoduje to jednak sukcesu na scenie artystycznej, a kupującym prace nie przyniesie wzrostu cen takiej sztuki w perspektywie lat czy nawet dekad.

Paweł Wątroba, Pole 1, 2021, akryl, kolaż, papier, 50x50 cm, obraz prezentowany w katalogu 66. Aukcji Młodego Malarstwa i Rzeźby w Xanadu

zów do swojego apartamentu i pochwalił się tym w social mediach nie czyni go kolekcjonerem. Zresztą, Wojewódzki do tego miana nie aspiruje. Prace artystów, które pokazał na swoich kanałach być może wzbudzą zaciekawienie niektórych osób, którym marzy się życie celebryty, ale nie zwrócą uwagi koneserów sztuki. To, co jest wspólne dla budowy marki osobistej w świecie sztuki, w biznesie i w lifestyle’u to fakt, że jeśli o marce osobistej nikt nie wie, to trudno uznać ją za silną i wspierającą wyjątkowość oferowanego „produktu”. Ogromnym mankamentem publicznych galerii sztuki jest to, że w niewielkim stopniu promują prezentowane wystawy i prace pokazywanych artystów. Można na to narzekać, ale… podobnie jest w biznesie. Nikt za nas naszej marki osobistej eksperta nie wypromuje. Zawód artysty, choć owiany magią wyjątkowości, to jednak zawód jak każdy inny. Silne marki osobiste są efektem systematycznej pracy, a bycie artystą to bycie ekspertem w swojej dziedzinie. Umiejętne prezentowanie swoich prac i promowanie idei, które artysta porusza w sztuce jest nieodzowne, aby jego przekaz dotarł do kolekcjonerów, marchandów, kuratorów i krytyków. Niestety, najlepiej radzą sobie z tym artyści, którzy artystycznie mają niewiele do przekazania, a po prostu „umieją w socjale”. Najczęściej to osoby bez artystycznego wykształcenia, które swoje kariery zawodowe rozpoczynały w korporacjach i biznesie. One zwyczajnie wiedzą, jak robić dobrze marketing.

Nieodżałowanym mistrzem budowania marki osobistej był Edward Dwurnik. Od początku swojej kariery wiedział, jak umiejętnie flirtować z mediami, choć były to czasy, gdzie nawet w mediach nie do końca rozumiano, co tak naprawdę robi artysta. Dwurnik był wytrawnym koneserem alkoholi i kobiet. Nosił się elegancko, ale też ekscentrycznie, a po Warszawie jeździł Porsche. Oczywiście czerwonym. Było to w czasach, gdy nawet na ulicach stolicy samochodów było niewiele. Umiał kreować zainteresowanie swoją osobą. Lubił być „na ustach” wszystkich, bo wiedział, że to pomaga w biznesie. Jednocześnie jednak był niezwykle pracowitym, wybitnym twórcą i intelektualistą, który miał wiele do przekazania odbiorcom. Tylko dlatego jego „skandale” sprzyjały rozwojowi kariery. Sam skandal, bez talentu, intelektu i systematycznej pracy działa tylko na chwilę. Wróćmy do tematu luksusu i marek luksusowych. Czym jest marka luksusowa? Myli się ten, kto myśli, że jej wyznacznikiem jest wysoka cena. Cena to wynik, a nie przyczyna bycia produktem luksusowym. Marka luksusowa to taka, która prezentuje najwyższą jakość surowca i wykonania. Często jest to najwyższej klasy rzemiosło. Marka luksusowa ma swoją historię i o niej opowiada, a wraz z tą opowieścią wywołuje silne emocje w odbiorcach. Historie i emocje także wchodzą w skład ceny. Produkt luksusowy zapewnia klientowi prestiż, a jego funkcjonalność nie ma nadrzędnego znaczenia. Tu też patrząc na sztukę widzimy, że wszystko się zgadza. Ważne jest jednak jeszcze coś. Konsumenci luksusu skoncentrowani są na markach kojarzonych ze statusem, niezależnie od ceny. Cena nie musi być bardzo wysoka, jeśli pozostałe znamiona luksusu są spełnione. Zegarki Rolex są drogie, zdecydowanie droższe od modeli innych marek. Nie wszystkie są ekstremalnie drogie, a jednak każdy buduje prestiż właściciela. Tak naprawdę o tym, czy mar-

ka jest luksusowa decydują jej odbiorcy. Ich zdaniem marka luksusowa powinna być sexy, dbać o potrzeby swoich odbiorców, nieść wartość na lata oraz… przynosić zyski. Powinna też łączyć status, przyjemność i przygodę. Dlatego marki luksusowe często wiążą swój wizerunek ze sztuką, która ma wszystkie wymienione cechy. Dobrym przykładem jest marka szampanów Veuve Clicquot, która przygotowała kampanię reklamową wraz z jedną z najbardziej cenionych światowych artystek – Yayoi Kusamą. Sztuka nie musi być ekstremalnie droga. Jest jednak elitarna i stanowi luksus intelektualny. Nie każdego na nią stać. I wcale nie mam tu na myśli materialnej kwestii. Sztuka zmienia swojego posiadacza. Buduje jego prestiż i rozwija go intelektualnie. Mówi się, że konsumenci produktów luksusowych pragną niematerialnego zwrotu z inwestycji. Wystarczy im dostrzegalna zmiana ich statusu społecznego, która wynika wprost z posiadanego dobra. Tak postrzegani są kolekcjonerzy, ale też miłośnicy sztuki i osoby w sztukę inwestujące. Marki luksusowe reklamują się niewiele, a ich przekaz skierowany jest do wybranych. Ciesząca się największą estymą marka zegarków Patek Philippe komunikuje się ze swoimi klientami hasłem „Tak naprawdę nigdy nie jesteś właścicielem Patek Philippe. Ty tylko przechowujesz go dla kolejnego pokolenia”. Zgadzam się z tym, kiedy patrzę na dobre dzieło sztuki.

Marek Domaniecki, Garden party 3, 2022, olej, płótno, 80x70 cm, obraz prezentowany w katalogu 66. Aukcji Młodego Malarstwa i Rzeźby w Xanadu

21


czytelnia

ÛÛJesteśmy na wczasach

To jedna z najpopularniejszych piosenek Wojciecha Młynarskiego – filologa, poety, satyryka, artysty kabaretowego, konferansjera, dramaturga, scenarzysty, librecisty, tłumacza, felietonisty, kompo‑ zytora, reżysera teatralnego i wykonawcy własnych piosenek. Znany był z tego, że rzeczywistość, często trudną i smutną, potrafił opisywać lekko i z humorem. Jest autorem ponad 2000 tekstów pio‑ senek. Pisał nie tylko dla siebie, ale także dla innych wielkich, m.in. Kaliny Jędrusik, Skaldów, Maryli Rodowicz, Michała Bajora czy Zbigniewa Wodeckiego. Prezentowany tom to najpełniejszy zbiór wierszy i piosenek Młynarskiego, a także hołd złożony jego twórczości. Wojciech Młynarski, Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki, Prószyński i S‑ka

ÝÝPodaj łapę

ÝÝJesteś superbohaterem

ÝÝMiłość i sztuka

Jak kochają artyści? Jaki wpływ ma miłość na pro‑ ces twórczy? W końcu, jak rodziło się uczucie mię‑ dzy słynnymi artystycznymi parami? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela Kate Bryan – kuratorka sztuki, przewodniczka i pisarka, a także dyrektor‑ ka działu zbiorów w Soho House & Co. W książce opisuje historie miłosne XX‑wiecznych par – Fri‑ dy Kahlo i Diego Rivery, Josepha Cornella i Yayoi Kusamy, Josefa i Anni Albers, Gilberta & George’a. Zgłębia początki ich relacji, targające nimi emocje, śledzi wzloty i upadki ich związków, a niekiedy dra‑ matyczne okoliczności rozstania. Kate Bryan, Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par, Wydawnictwo Arkady

22

Świat Rezydencji 9-10/2022

Lubisz komiksy i filmy o superbohaterach? Zazdrościsz im supermocy? Zamiast marzyć o tym, aby stać się jednym z nich, spójrz w lustro. Profesor Yuval Noah Harari udowadnia, że su‑ perbohaterem jest każdy z nas. „Niepowstrzy‑ mani” to opowieść o historii ludzkości pokazana z zupełnie nowej perspektywy. Z lektury dowiecie się m.in. jak dzięki ogniowi udało nam się zmniej‑ szyć żołądki, co gra w piłkę nożną mówi o byciu człowiekiem i dlaczego spośród wszystkich ba‑ jek najwięcej osób uwierzyło w tę o pieniądzach. Choć to pozycja, za pomocą której autor chce przedstawić się młodemu pokoleniu, może po nią sięgnąć każdy, kto kiedykolwiek zadał sobie pyta‑ nie: Kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy? Yuval Noah Harari, Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem, Wydawnictwo Literackie

Doczekaliśmy się czasów, w których nasi czwo‑ ronożni pupile mają swoje konta na Instagra‑ mie, Facebooku czy Tweeterze. W ten sposób ich opiekunowie dają mocno do zrozumienia, że pies to nie „tylko pies”, a kot to nie „tylko kot” – to członkowie rodziny. Suczka Ramona– na‑ leżąca do Kory, Bo – pies Baraka Obamy, psy rasy Welsh Corgi Pembroke – ukochane przez Elżbietę II – są znane prawie tak samo jak ich opiekunowie. W książce „Sławne psy i ich ludzie” Michał Korda skupia się na relacjach sławnych ludzi z psami. Odpowiada na często stawiane pytania, m.in. czy psy potrafią żyć bez swojego właściciela, czy zrobią wszystko, by zaskarbić sobie jego sympatię? Na koniec najważniejsze: Kto kogo potrzebuje bardziej? Pies człowieka, czy człowiek psa? Michał Korda, Sławne psy i ich ludzie, Wydawnictwo Znak


ÝÝJak zostać piekarzem

ÝÝBezpieczna przystań

Pandemia sprawiła, że więcej czasu spędza‑ liśmy w czterech ścianach. To z kolei uświa‑ domiło nam, jak duże znaczenie dla naszego samopoczucia ma otaczająca nas przestrzeń. Autorka książki „Mieszkaj szczęśliwie” stara się zmienić nasze podejście do urządzania wnętrz, a robi to poprzez pięknie ilustrowany poradnik, wzbogacony wskazówkami, a także pokaźną dawką wiedzy i wynikami naukowych badań. Dowiesz się z niej np. jak nadać wnętrzom ko‑ lory szczęścia, jak wykorzystać dobroczynny wpływ kwiatów na poprawę nastroju, odkryjesz sekret dobrego snu i poznasz najszczęśliwsze zapachy. Victoria Harrison, Mieszkaj szczęśliwie. Jak stworzyć dom, który obdaruje was zdrowiem i szczęściem, Wydawnictwo Literackie

ÝÝWspółczesne megalopolis Los Angeles – miasto czy państwo? To temat lekcji, który na tablicy zapisuje Rosecrans Baldwin. Autor na podstawie własnych wspo‑ mnień, obserwacji, oraz rozmów z ludźmi, próbuje znaleźć dla niego najlepsze określenie. Czy organizm polityczny niebędący stanem, zamieszkiwany przez około jedenaście milio‑ nów ludzi, wywodzących się z różnych kultur, mówiących w prawie dwustu językach można jeszcze nazwać miastem? Książka odnosi się nie tylko do Miasta Aniołów jako zagad‑ ki urbanistycznej, ale ukazuje je także jako przestrzeń kontrastów, gdzie bieda sąsiadu‑ je z luksusem, a bezdomni mijają się na ulicy z celebrytami.

Masz dość wstawania skoro świt i codzien‑ nych wycieczek do piekarni? Jednocześnie nie wyobrażasz sobie śniadania bez chrupkiego, pachnącego pieczywa? Paweł Płaczek ma dla Ciebie radę – stwórz piekarnię we własnym domu! W książce „Domowa piekarnia” autor dzieli się z czytelnikami przepisami na pysz‑ ne wypieki, od tradycyjnego pszennego chle‑ ba, przez angielskie scones, precle i słodkie muffiny, aż po wyśmienite ciasta i pączki. Udowadnia jednocześnie, że tworzenie tych wspaniałych wypieków nie wymaga czarów i sztuczek, a jedynie chęci, czasu i wyobraźni. Paweł Płaczek, Domowa piekarnia, Purple Book

Rosecrans Baldwin, Los Angeles Miasto‑państwo w siedmiu lekcjach, Wydawnictwo Czarne

ÜÜKim jest Banksy?

To pytanie rozgrzewa fanów artysty od lat. Na pewno jest jedną z najbardziej tajemniczych osobo‑ wości świata sztuki współczesnej. O bycie Banksym podejrzewano wiele osób, z muzykiem słynnej grupy Massive Attack – Robertem Del Nają na czele. Co wiemy o nim na pewno? Przede wszystkim to najbardziej znany twórca sztuki ulicznej na świecie, którego prace sprzedawane są na aukcjach za miliony funtów. Autor zaprasza nas za kulisy kariery i sławy artysty, ukazując ewolucję same‑ go Banksy’ego, ale też złożone przyczyny jego wykluczenia przez świat sztuki. W jednym tomie zręcznie łączy reportaż, powieść detektywistyczną oraz refleksję nad kondycją sztuki współcze‑ snej. Czy dowiemy się z niej kim jest Banksy? Will Ellsworth‑Jones, Banksy. Rewolucjonista spod ściany, Wydawnictwo Arkady

23


p ro je k t z re kome ndac ją

Zamieszkać w bunkrach Dawne bunkry, koszary i więzienie to obecnie rodzinna siedziba. Budynki połączył podziemny tunel z basenem. Za oknami rozciąga się sielski krajobraz belgijskiego kurortu Knokke‑Heist. Kiedyś o te tereny walczyło wiele państw. Tekst: Małgorzata Nietupska Projekt modernizacji: Govaert&Vanhoutte Architects, www.govaert‑vanhoutte.be Projekt kuchni i zdjęcia: Vipp, www.vipp.com

24

Świat Rezydencji 9-10/2022


25


W

ychowany po żołniersku cesarz rzymski Jó‑ zef II Habsburg (1741–1790) zasłynął jako władca absolutny i wróg dworskiej etykiety. Przyczynił się do rozbioru Polski, zniósł poddań‑ stwo chłopów i wprowadził tolerancję religijną. Wydał też rozkaz, by w Knokke‑Heist – wówczas w granicach Austrii – wybudować fort wojsko‑ wy. Tak zaczęła się niezwykła historia tej rezyden‑ cji. Przez kilkaset lat były tutaj koszary, strażnica i więzienie. Z czasów I i II wojny światowej zo‑ stały cztery bunkry i wały obronne. Dziś w pod‑ ziemiach jednego z nich jest basen, a w innym mieszkają... kury i owce. Knokke‑Heist zaś jest największym nadmorskim kurortem w Belgii.

Posiadłość to teren dawnego fortu wojskowego. Znajdują się tutaj m.in. bunkry z I i II wojny światowej.

Marzenia się spełniają Rodzinny dom Axela – właściciela posiadłości, jest położony 2 kilometry dalej. Zawsze fascy‑ nował go stary, opuszczony przez wojsko fort. Marzył, aby kiedyś tutaj zamieszkać. Przypadek sprawił, że niedawno nieruchomość została wy‑ stawiona na sprzedaż. On i jego żona Margaux kupili ją od razu. Na terenie posiadłości znajdo‑ wały się cztery bunkry, dom wiejski oraz stodoła. Nowi właściciele postanowili tak odrestaurować budynki, aby odtworzyć klimat dawnego fortu wojskowego, a jednocześnie stworzyć rodzinną siedzibę na miarę XXI wieku. Para chciała nie tylko tutaj zamieszkać, ale i wy‑ najmować – w osobnej części – kilka pokojów letnikom. Mały pensjonat ulokowali w jednym z bunkrów – nazwali go The Bunkers. W innych bunkrach zamieszkały kury oraz owce.

26

Świat Rezydencji 9-10/2022

Budynki łączą szklane konstrukcje oraz podziemny tunel. Z okien rozciąga się pejzaż na belgijski kurort Knokke‑Heist.


27


Surowy design Jak dawniej mieszkali tutaj żołnierze? Tego nie wiadomo. Na pewno za czasów Józefa II Habs‑ burga nie było żadnych wygód. Projekt moder‑ nizacji starych budynków wykonało belgijskie studio Govaert&Vanhoutte. Dawna strażnica i więzienie to obecnie komfortowy, rodzinny dom. Z zewnątrz główny budynek otrzymał ele‑ wację z drewna. Jest ona częściowo ruchoma, co pozwala m.in. regulować nasłonecznienie wnętrz latem. Przeszklona weranda połączyła dom z byłym więzieniem. W jednym z bunkrów

ulokowano kilka pokojów dla letników. Archi‑ tekci zaprojektowali wnętrza tak, aby wyeks‑ ponować oryginalne elementy wyposażenia, np. betonowe podłogi. Aranżacja wnętrz jest prosta, ale jednocześnie luksusowa. Wszędzie jest dużo betonu i cegły, które podkreślają daw‑ ny surowy wystrój fortu. Ocieplają je drewno, nastrojowe oświetlenie, dywany. Niektóre be‑ tonowe podłogi są oryginalne. Pamiętają czasy, gdy stąpali po nich żołnierze. Z dawnego wy‑ stroju zachowały się także głazy oraz ceglane mury, które umacniały fundamenty i ściany for‑

tyfikacji. Budynki łączy współcześnie wykonany podziemny tunel, który przypomina korytarz w betonowym schronie. W piwnicy czeka ba‑ sen kąpielowy z wodą podświetlaną w kolorze jadeitu. Pływanie tutaj jest wyjątkowym przeży‑ ciem. Ma się wrażenie, że to podziemny zbior‑ nik w tajnej wojskowej twierdzy. Usytuowany jest tak, aby mogli z niego korzystać i domow‑ nicy, i goście.

Kuchnia na pierwszym planie Właścicielom bardzo zależało, aby kuchnia była przestrzenią wspólną nie tylko dla nich. Tutaj serwują gościom aromatyczną kawę oraz wła‑ snoręcznie przygotowane dania, m.in. z jajkami od kur mieszkających w bunkrze, a także miód z pasieki w ogrodzie. Marzyli, aby pomieszczenie było eleganckie, nowoczesne, pasujące do mili‑ tarnej historii rezydencji. Dlatego zdecydowali się na stalowe meble kuchenne duńskiej marki Vipp w czarnym kolorze. Z Vipp pochodzą tak‑ że m.in. lampy, bateria, naczynia, kosz na śmieci – właściciele dokupują je sukcesywnie, gdyż marka stała się ich ulubioną. Wprowadzili je także do ła‑ zienek, w tym kultowe kosze na śmieci. Uważają, że prosty, nowoczesny design marki Vipp dosko‑ nale podkreśla historyczny charakter rezydencji. Centrum kuchni zajęła betonowa wyspa, której kolorystykę dopasowano do zabytkowej pod‑ łogi. Sprawia wrażenie, jakby stała tutaj od za‑ wsze. Pod jej blatem, od strony kuchni, ukryte są m.in. półki na naczynia oraz zmywarka. Pijąc kawę czy jedząc śniadanie, można podziwiać sielski krajobraz za oknami. W ogrodzie stale pa‑ sie się stadko owiec (nie trzeba używać kosiarki). Na horyzoncie widać morskie nadbrzeże i rezer‑ wat przyrody. Spokój i cisza. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś były tutaj linie frontu. Dziś historia jest pisana od nowa. n

Duże przeszklenia otworzyły dom na sielski krajobraz.

28

Świat Rezydencji 9-10/2022


Przez kilkaset lat były tutaj koszary, strażnica i więzienie. Z czasów I i II wojny światowej zostały bunkry i wały obronne. Dziś to rodzinna siedziba.

Główny budynek ma ruchomą fasadę. Dzięki temu przeszklenia XXL można dowolnie przesłaniać.

29


30

Świat Rezydencji 9-10/2022


31


Meble kuchenne z czarnej stali to model duńskiej marki Vipp. Wyspa z betonu nawiązuje do militarnej historii budynku.

Właściciele rezydencji – Axel i Margaux. Tutaj mieszkają i prowadzą mały pensjonat. W ich kuchni zawsze czeka na gości wyśmienita kawa.

Betonowa podłoga to pozostałość z czasów, gdy stacjonowali tu żołnierze.

32

Świat Rezydencji 9-10/2022


33


Z dawnego wyposażenia koszar zachowały się podłogi, tynki, belki. Pieczołowicie je odrestaurowano.

34

Świat Rezydencji 9-10/2022


Właściciele lubią wzornictwo Vipp. Do sypialni wybrali m.in. minimalistyczne lampy tej marki.

W łazienkach jest dużo betonu i szkła. Wszystkie akcesoria są ze stali, a wybrano je z katalogu Vipp.

35


Wąska klatka schodowa przypomina zejście do schronu. Prowadzi do podziemnego tunelu łączącego budynek z basenem.

36

Świat Rezydencji 9-10/2022


W podziemiach dawnego fortu wojskowego znajduje się basen z wodą w kolorze jadeitu.

O pracowni Govaert&Vanhoutte Architects Studio Govaert&Vanhoutte Architects prowadzą Damiaan Vanhoutte oraz Benny Govaert. Pracownię tworzy zespół architektów. Studio specjalizuje się w projektach nowoczesnych, zarówno dla klientów prywatnych, jak i firm. Wielokrotnie były one nagradzane w międzynarodowych konkursach, m.in. IDA Awards Los Angeles (USA), Architizer A+ Awards (USA), Winner award Civic Trust Awards (Wielka Brytania), Febe Awards (Belgia), Iconic Awards (Niemcy). 37


w ys z u ki wa rk a

Wrażenia z Mediolanu

Zrównoważony rozwój, świadomość ekologiczna i odpowiedzialne procesy produkcyjne to motywy przewodnie tegorocznych targów w Mediolanie. Nie zabrakło też poczucia humoru i licznych odwołań do natury. Anna Lewczuk

FOT. MOOOI

38

Świat Rezydencji 9-10/2022


1

Poczucie bliskości natury to nie tylko kwestia estetyki. To też świadome korzystanie z jej zasobów i troska o środowisko.

MAGICZNY OGRÓD 2

3

4 1/dywan Camelia; Illulian 2/zjawiskowy żyrandol z kolekcji Rainforest; Castro Lighting 3/fotel Hortensia kwitnie na różne kolory; proj. Andrés Reisinger i Júlia Esqué; Moooi 4/baterie Franke z linii Active mają ogranicznik temperatury; pomagają oszczędzać wodę i energię; prosta lub zaokrąglona wylewka; 9 wykończeń 5/dywan projektu Pauli Cademartori dla Illulian jak bajeczny ogród

5

39


1

KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY

2

3

Można bawić się formą i projektować świadomie. Projektanci chętnie wykorzystują resztki poprodukcyjne oraz materiały z recyklingu.

40

Świat Rezydencji 9-10/2022


4

5

6

1/dywany i siedziska Metamorfosi uszyto ręcznie z resztek tkanin; proj. bracia Fernando i Humberto Campana; Paola Lenti 2/dywan The Floor Is Lava; Carpet Edition; proj. PLACéE 3/ lampa L’IDEA DEL BACIO, inspirowana pocałunkiem; Villari 4/Hypernova, czyli lustra, dźwięki, kształty, kolory; instalacja artystyczna Sary Ricciardi cieszyła się zainteresowaniem odwiedzających targi 5/reedycja fotela Karelia w nowym pokrowcu z tkaniny dopasowującej się do kształtu mebla; proj. Liisi Beckmann, Zanotta 6/ dywan Joggler; projekt: Elena Salmistraro dla Illulian 41


1

3

42

Świat Rezydencji 9-10/2022

2

1/graficzna w wyrazie, papierowa lampa Serpentine projektu szwedzkiego kolektywu Front dla Moooi 2/wzory mozaiki z kolekcji Marmosaico z wielu gatunków ręcznie ciętego marmuru; proj. Carlo Dal Bianco dla marki Bisazza Marmo 3/dywan z kolekcji Sand jak wzory na piasku; proj. Sjoerd Vroonland dla Moooi 4/grzejnik Trame niczym gobelin; wzór inspirowany współczesną grafiką i rzemiosłem; klasyczne, stalowe rurki przenikają się płynnie, niczym wątek i osnowa, tworząc efekt trójwymiarowości; Tubes


GRA ZMYSŁÓW

Śmiałe projekty nie tylko działają na zmysły, ale czasem próbują je też przechytrzyć i oszukać.

4

43


1

FLIRT ZE ŚWIATŁEM

Szkło i światło to idealne połączenie. Dodajmy do tego kroplę koloru i jest magicznie!

3

2

44

Świat Rezydencji 9-10/2022

1/jak szkło – okładzina ścienna Artemide; WallPepper 2/kolekcja wazonów ze szkła i porcelany; Funky Graal; proj. Emanuele Pangrazi dla Villari 3/szklane stoliki kawowe The Candy Box; proj: Draga and Aurel; Nilufar Gallery 4/deszczownica Dornbracht ze zintegrowanym źródłem światła w różnych kolorach 5/Intro – rzeźba ze szkła; Lidia Covelli we współpracy z OmniDecor 6/kryształowa instalacja Preciosa Lighting; Tortona Rock; fot. Federico Regalia


4

5

6

45


sposób na hol

Ten jeden raz

Ten hol robi piorunujące wrażenie. Pięknie prezentują się przejścia wykończone łukami, obszerne przeszklenia umilające spacer korytarzem, lampa Horus z oferty Brabbu czy dywan Heron z motywem żurawi pochodzący z katalogu Rug’Society. Fot. Rug’Society

46

Świat Rezydencji 9-10/2022


Podobno opinię na temat rozmówcy kształtujemy nawet w ułamku sekundy. Czy tak samo jest z wnętrzami? Wizytówką domu jest hol, dlatego prezentujemy pomysły na to, jak zachwycić gości od progu. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz! Marta Kulik

Amatorom wnętrz w stylu azjatyckim spodoba się realizacja pracowni fws_work. Hol, w jednym z apartamentów w Tajwanie, od strefy dziennej separuje częściowo ściana działowa zbudowana z drewnianych paneli, wypełnionych warstwą tkanej trzciny. Ich zadaniem jest zapewnienie prywatności gospodarzom i przepuszczanie do korytarza światła dziennego. Fot. Studio Suiyu

Hol z ukrytymi drzwiami to propozycja destilat Design Studio. W dwupiętrowym apartamencie w Wiedniu, architekci zaprojektowali korytarz, którego ściany wykończono orzechowym drewnem. Niewidoczne drzwi i szafy sprawiają, że korytarz wygląda niezwykle elegancko i nowocześnie. W opozycji do ciemnego odcienia ścian, podłoga wykończona została wielkoformatowym gresem porcelanowym o wyglądzie marmuru w jasnym odcieniu. Warto zwrócić uwagę także na konstrukcję schodów, dzięki której aranżacja nie straciła lekkości. Fot. Mon ika Nguyen

47


Piękna i trwała podłoga Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket Wybór odpowiedniej podłogi to decyzja na lata. Nie ma znaczenia czy mowa o podłodze w salonie, sypialni, kuchni czy też... holu. Ten ostatni, często traktowany z mniejszą uwagą, również zasłu‑ guje na solidną podstawę, bo jest łącznikiem między wnętrzami. Elementem spinającym przestrzeń domu może stać się solidna dębowa podłoga. Dlaczego warto postawić właśnie na nią? Bezpieczna, trwała, łatwa w pielęgnacji, odpowiadająca zmienia‑ jącym się potrzebom inwestorów – taka powinna być idealna pod‑ łoga. Profesjonalnie zaimpregnowane drewno spełnia wszystkie te wymagania. W przypadku podłogi ważne jest również, aby nie stwarzała zagrożenia m.in. poślizgnięcia się i upadku, dlatego warto zadbać o odpowiedni sposób jej wykończenia. Olej woskowy stosowany przy produkcji podłóg drewnianych podnosi odporność drewna na uszkodzenia związane z codzien‑ nym użytkowaniem. Preparat tak dobrze zabezpiecza drewniane elementy, że nie wymagają one nawet cyklinowania. W miejsce tego skomplikowanego i dość kosztownego procesu wystarczy raz na rok przeprowadzić olejowanie. Równie łatwa co okresowa kon‑ serwacja jest bieżąca pielęgnacja – z prawidłowo zaimpregnowa‑ nego drewna szybko i sprawnie usuniemy zabrudzenia. Wzór, kolor, długość desek, sposób ułożenia czy wykończenia podłogi to indywidualny wybór inwestora. Pamiętajmy jednak, że hol to integralna część domu, dlatego aby zachować harmonię i spójność aranżacji warto wybrać deski o takim samym wzorze i wybarwieniu jak w pozostałych pomieszczeniach.

W nowoczesnych wnętrzach hol nie zawsze przykuwa wzrok. Stawia się raczej na minimalizm w kolorystyce i doborze wyposażenia. Realizacja na zdjęciu zwróciła naszą uwagę za sprawą opraw oświetleniowych Taiko z oferty Astro Lighting. Lampa kształtem przypomina dzwon, a wykonana jest ze stali tłoczonej. Dostępna jest w dwóch kolorach – czarnym i białym. Ma opcję ściemniania. Lampę można nabyć u polskiego partnera marki Astro Lighting – firmy Aurora Technika Świetlna. Fot. Aurora Tech n ika Świetlna

Jak zaimponować gościom już od progu? Piękną podłogą! W pomieszczeniu tak intensywnie użytkowanym jak hol musi ona być przede wszystkim solidna, odporna na ścieranie i odpowiednio zabezpieczona, aby nikt się po niej nie ślizgał i by przetrwała długie lata. Podłogi marki Chapel Parket charakteryzuje wyjątkowa trwałość, a do tego zachwycają wyglądem. Są heblowane i barwione w masie, a proces produkcji zapewnia trwałą zmianę koloru. Klepki, z których układa się jodełkę (np. klasyczną) tworzone są z gładkiego materiału Prime lub drewna z widocznymi sękami wypełnionymi naturalną szpachlą (Rustic A oraz Rustic A/B Mix). W realizacji na zdjęciu wykorzystano dębowe klepki z kolekcji Chapel Parket w odcieniu Channel, które ułożono w klasyczną jodełkę. Projekt i zdjęcia: COLOMBE STUDIO

48

Świat Rezydencji 9-10/2022


Projektanci podpowiadają, aby w miarę możliwości metrażowych w holu pojawiły się szafa i siedzisko. Dla jednego ze swoich klientów firma Akan wykonała klasyczną zabudowę meblową z lustrami na frontach, które optycznie powiększają i rozświetlają wnętrze. Znalazło się też miejsce na wygodne pikowane siedzisko i półki na buty. Elegancko i z klasą! Fot. Akan

Co świadczy o wyrafinowanym guście gospodarzy? Meble ekskluzywnych marek i wysokiej jakości materiały. W tej realizacji uwagę zwraca konsola Lapiaz marki Boca do Lobo, wyglądająca jak dzieło sztuki. Fot. Boca do Lobo

49


Długi wąski hol jest wyzwaniem nawet dla projektantów wnętrz. Co zrobić, aby optycznie wydawał się większy? Architekci radzą wybierać jasne kolory, najlepiej z połyskiem. Prezentowany hol w całości skąpany jest w bieli. Dzięki temu wygląda przestronnie i świeżo. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe, ręcznie robione zabudowy meblowe w klasycznym stylu, sztukaterię na ścianach oraz drzwi wejściowe do pokojów z dekoracyjną koroną do ościeżnicy. Wszystko zostało wykonane na indywidualne zamówienie przez artystów stolarzy z firmy Akan, którzy służyli też fachowym doradztwem technicznym. Hol rozświetlają piękne biżuteryjne oprawy oświetleniowe jak z pałacowych komnat. Autorką projektu holu jest architekt Milena Jurkiewicz. Wykonanie i doradztwo techniczne: Akan Fot. Akan

Drzwi, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, są jednym z najistotniejszych elementów wystroju. Zwracają uwagę szczególnie, jeśli strefa wejścia płynnie łączy się ze strefą dzienną. W takim wypadku są one widoczne np. z salonu. Można zdecydować się na optyczne ukrycie ich w ścianie lub przeciwnie – wybrać model wyróżniający się na jej tle. Lux 10 z oferty DRE to nowoczesne drzwi bezprzylgowe. Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie skrzydła lakierem na wysoki połysk, co podkreśla elegancki charakter wnętrza. Na zdjęciu: drzwi Lux 10 w kolorze Dąb Wiejski Fot. DRE

50

Świat Rezydencji 9-10/2022


Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. W tym wnętrzu uwagę przykuwa zabudowa meblowa z misternie zdobionymi frontami. Warto jednak przyjrzeć się bliżej także uchwytom meblowym, które doskonale uzupełniają aranżację. To model Kesya od PullCast inspirowany korą sosny. Fot. PullCast

51


Jak funkcjonalnie zaaranżować hol? Monika i Adam Bronikowscy, współzałożyciele HOLA Grupa Projektowa W aranżacji każdego wnętrza bardzo ważny jest dobór oświetlenia. We wnętrzach prywatnych naszym klientom zdecydowanie rekomendujemy wybór ciepłej barwy światła. Warto zadbać zarówno o oświetle‑ nie główne (techniczne) doświetlające przestrzeń, jak i lampy przy lustrze. Jako oświetlenie dekoracyjne świetnie sprawdzą się kinkiety lub – jeśli hol jest przestronny – ozdobne lampy wiszące. Wymagającym zadaniem projektowym jest wąski hol. Jak go optycznie powiększyć? Przede wszystkim poprzez wykorzystanie jasnych kolorów. Podobnie działają wszelkie powierzchnie z połyskiem. Nie każdy je jednak lubi i nie do każdego wnętrza pasują. W swojej pracy często proponujemy klientom stosowanie na ścianach różnego rodzaju okładzin ze względu na to, że hol to główny ciąg komunikacyjny. Duży ruch w ciągu dnia sprawia, że ściany (zwłaszcza w wąskim holu) łatwo ubrudzić. W takiej sytuacji dobrze mieć możliwość prostego i szybkiego ich wyczyszczenia. Przestronny hol to idealne pole do kreatywnych rozwiązań projektowych. Możemy postawić w nim na oka‑ załe żyrandole lub lampy stojące oraz siedzisko w centralnym punkcie. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie tu obiektów ozdobnych jak efektowna rzeźba, okazała roślina czy element wodny. Od strefy dziennej hol możemy oddzielić przeszklonymi drzwiami (szerokie, uchylne lub przesuwne), aby nie utrud‑ niały komunikacji, ale stanowiły barierę dla pierwszego chłodu i ewentualnych ciekawskich. Innym rozwią‑ zaniem jest wykorzystanie w holu odmiennego koloru lub materiału na podłodze oraz ścianach. Jakie meble powinny znaleźć się w holu? Świetnie, gdy mamy przestrzeń na garderobę lub minimum na funkcjonalnie zaplanowaną szafę wnękową (potrzebujemy przestrzeni na okrycia wierzchnie, buty, torby). Na mniejszą skalę może pojawić się tu komoda (na takie drobiazgi jak klucze), bądź dekoracyjny wieszak na ubrania. W holu przydadzą się też siedzisko (zaaranżowane np. we wnęce) lub chociaż pufa, a także duże lustro.

Jasne kolory, przeszklenia i lustra to najlepszy sposób na optyczne powiększenie i rozświetlenie przestrzeni. W realizacji Hola Design zachwyca też tapicerowane siedzisko zaaranżowane we wnęce. Mebel pozwala wygodnie usiąść i zdjąć buty lub po prostu odpocząć. Fot. Yassen Hristov

To przykład miksowania stylów. Klasyczny korytarz, przejście wykończone łukiem, sztukateria na ścianach i suficie, jodełka na podłodze, a przy ścianie metalowy, industrialny regał DOiT Parete Creativa firmy Caoscreo. Mebel pozwala na wyeksponowanie zdjęć i drobnych dekoracji. Fot. Caoscreo

52

Świat Rezydencji 9-10/2022


www.chapelparket.pl Facebook/ChapelParketPolska chapel_parket_polska

CHAPEL PARKET podłogi z własną historią

Mieszkanie z jodełką Chapel Parket w kolorze Channel. Projekt: Marta Chrapka, Colombe Studio Zdjęcie: Depasquale+Maffini

Kolory dębowych desek, klepek i kasetonów marki Chapel Parket są wyjątkowo trwałe, gdyż drewno jest barwione w masie, poprzez manipulację czynnikami chemicznymi. Podłogi są zabezpieczone olejem woskowym z dodatkiem związków krzemu. Dzięki temu mają podwyższoną odporność na uszkodzenia związane z ich codziennym użytkowaniem. Montuje się je we wnętrzach różnego typu, także publicznych, również na ogrzewaniu podłogowym.


w ys z u ki wa rk a

Commode, czyli wygodna

Jonathan Adler, Globo Cabinet – mebel o futurystycznej formie; biały front lakierowany na wysoki połysk zdobią niebieskie kaboszony z mosiężnym obramowaniem; nogi z mosiądzu; otwierane w stronę lewą i prawą drzwi; półka wewnętrzna; wymiary (szer., wys., gł.): 76,5x117x46 cm; cena: ok. 20.000 zł jonathanadler.com

54

Świat Rezydencji 9-10/2022


Pierwszym projektantem komód okrzyknięto Charlesa André Boulle. W 1708 roku, pod czujnym okiem nadwornego ebenisty (stolarza) króla Ludwika XIV powstały dwa meble przypominające stół ze skrzynią na ubrania. Jak na epokę baroku przystało, komody miały masywne kształty i bogato zdobione fronty. Jak wyglądają dzisiaj? Julia Borowska

P

o rozbudowie pałacyku myśliwskiego przez Króla Słońce Wersal li‑ czył 700 pokoi. Ich wnętrza należało umeblować tak, by podkreślić majestat i dostatek monarchy. Tworzone przez siebie etażerki, stoły i biurka Boulle zdobił przede wszystkim intarsjami. Na drewniane powierzch‑ nie nakładał fragmenty innych gatunków drewna w różnym wykończeniu, np. barwione, bejcowane, patynowane. Najchętniej zdobił meble motywami roślinnymi lub mitologicznymi. Oprócz tego, w swojej sztuce stolarskiej Boulle sięgał po masę perłową, mosiądz, brąz, mahoń, kość słoniową, płatki złota oraz szylkret – materiał dekoracyjny pozyskiwany z rogowych płytek pokry‑ wających pancerz żółwi szylkretowych. Szczególnie zasłynął z techniki inkru‑ stacji miedzią i szylkretem, stając się wynalazcą i mistrzem metody zdobienia mebli zwanej markieterią (z franc. marqueterrie). Współcześnie meble w bogatym, barokowym stylu mogą narzucać pewne ograniczenia w wystroju wnętrz. Na szczęście designerzy i projektanci z całe‑ go świata proponują mnóstwo alternatyw. To komody w stylu nowoczesnym, futurystycznym, klasycznym. Z przeszkleniem lub bez. Pełniące funkcje baru, gabloty, szafki na ubrania lub sprzęt RTV. Z geometrycznymi, figuratywnymi czy abstrakcyjnymi zdobieniami, albo zupełnie bez zdobień. Podejrzewamy, że niektórych mógłby pozazdrościć sam Ludwik XIV! n

Jetclass, Énigme – drewniana komoda na nóżkach; fronty wypełnione kolorowym szkłem przypominającym witraż; mebel prezentowany na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie. jetcl ass.pt

55


KLER, seria Sonoro – potrójna z szufladami; ozdobne fronty z ornamentami kwiatowymi w złotym kolorze; nóżki z pleksiglasu; wewnętrzna strona drzwi wykończona ekoskórą; system otwierania push; dostępna m.in. w showroomie marki Kler; wymiary (szer., wys., gł.): 86,4x189,2x50 cm; cena: 11.920 zł showroomdeco.pl

Scarlet Splendour, Chhau Donna – komoda projektu Eleny Salmistraro; inspirowana strojami tancerek tradycyjnego indyjskiego tańca Seraikella Chhau; mebel z materiału kompozytowego z ręcznie wykonanymi elementami z mosiądzu i żywicy morskiej w wykończeniu mat/połysk; wymiary (szer., wys., gł.): 96,5x200x74 cm; cena: ok. 178.000 zł scarletsplen dour.com

Hommés Studio, Rebús – łączy style projektowe mid-century (z lat 50. XX wieku) i art déco (lata 20.); blat i półki wewnętrzne z przyciemnianego szkła; nogi i uchwyty z polerowanego mosiądzu; fronty z forniru z ozdobnymi intarsjami; dostępna m.in. w ofercie Archiproducts; wymiary (szer., wys., gł.): 244x85x55 cm; cena: ok. 79.000 zł arch iproducts.com

56

Świat Rezydencji 9-10/2022


Opinion Ciatti, Gagà – z dekoracyjnymi drzwiami z lakierowanej płyty MDF i nóżkami z polerowanej stali nierdzewnej; wewnątrz dwie szklane półki i grawerowana sygnatura projektanta Maurizio Galante; musi być przymocowana do ściany; dostępna w 213 kolorach z palety RAL Classic; wymiary (szer., wys., gł.): 117x120x42 cm opin ionciatti.com

57


Miloo Home, Tissu – komoda z minikolekcji French Art; dzięki stosunkowo niewielkiej głębokości idealna np. do wąskiego korytarza czy do płytkiej wnęki ściennej; intarsjowane drzwiczki z frontem w wykończeniu antique brass; złączone metalową ramą nóżki; wewnątrz 4 praktyczne półki; wymiary (szer., wys., gł.): 95x80x40 cm; cena: 4.490 zł miloohome.pl

Malabar, Ih Maj In – inspirowana kubizmem i twórczością Pabla Picassa; zdobienia na drzwiach wykonano techniką intarsji z forniru bielonego dębu, orzecha amerykańskiego, bejcowanego jesionu; nogi z orzecha i dębu; wnętrze z lakierowanej na wysoki połysk dębiny; wymiary: 70x150x70 cm malabar.com .pt

Phormy, Umami U2 – komoda projektu Maxa Kobieli wyróżniona w konkursie Dobry Design 2022; forma mebla odwzorowuje zamiłowanie do prostoty architektury japońskiej; z korpusem dębowym (fornir naturalny lub czarny) bądź z forniru orzecha amerykańskiego; podstawa ze stali malowanej proszkowo m.in. w ofercie sklepu Euforma; wymiary (szer., wys., gł.): 83x162x46 cm; cena: od 8.590 zł euforma .pl

58

Świat Rezydencji 9-10/2022


Jetclass, Folk – prezentowana podczas Salone del Mobile; fronty z frędzlami i uchwytami w kształcie ważek w folkowym klimacie; materiały: lakierowane drewno, postarzane lustro, stal nierdzewna, skóra, metal jetcl ass.pt

59


Uchwyty meblowe

To biżuteryjny dodatek i element zwiększający komfort użytkowania komody na co dzień. Jeśli zależy Wam na widowiskowym efekcie, wybierzcie uchwyty o ciekawym kształcie, w pokaźnym rozmiarze. Minimalistom polecamy uchwyty w powściągliwej stylistyce, w formie okrągłych gałek lub np. skórzanych pasków.

Natalia Willmott, Resin And Wood Knob – z mosiądzu i drewna; idealny do komody w stylu skandynawskim czy rustykalnym; średnica 4,5 cm; cena: ok. 37 zł nataliawillmott.co.uk

PAP DECO, Coral M – w kształcie koralowca; wykonany tradycyjną technologią odlewniczą w Polsce; dostępny w czterech różnych wzorach i rozmiarach; cena: 330 zł mosiezneuchwyty.pl

Dowsing and Reynolds, Magni – z naturalnej skóry garbowanej roślinnie (bez chemikaliów) dostępne w 7 kolorach i 2 rozmiarach; do montażu w pozycji pionowej lub poziomej, z czarnymi, srebrnymi lub złotymi mosiężnymi ćwiekami; ceny: od ok. 66 zł dowsingandreynolds.com

PAP DECO, ArtSun – mosiężne uchwyty/dekoracje ścienne z serii ArtCollection; dostępne w różnych rozmiarach i wybarwieniach, jak mosiądz naturalny, patyna rustykalna, nikiel, miedź, gunmetal, 24‑karatowe złoto; ceny: od 190 zł papdeco.com

60

Świat Rezydencji 9-10/2022


I N S PI R AC J E | R E ALIZ AC J E | S PR AWDZO N E ROZ WIĄ Z AN IA | P O R ADY ARCH ITE K TÓW


aranżacje

Z tęsknoty za latem

Jesienną porą nasze ciała pragną ciepła, przytulności, wygody. Wybrane przez nas projekty mebli i dodatków, prezentowane na tegorocznym Salone del Mobile w Mediolanie, tworzone były z myślą o domowym zaciszu. Światowi projektanci bacznie obserwują naturę. Inspirują się kolorem liści, strukturą mchu czy kształtami kamieni. Julia Borowska

Jesienne zachody słońca najprzyjemniej obserwować z salonu typu outdoor, czyli na tarasie lub balkonie. Może na wygodnej sofie, takiej jak Arki‑Sofa od Pedrali, z ciepłym pledem na kolanach? Mebel, dostępny w wielu wersjach wykończenia ma wodoodporną tapicerkę.

62

Świat Rezydencji 9-10/2022


J

ubileuszowa 60. edycja mediolańskich targów przyciągnęła ponad 250 tysięcy gości ze 173 krajów. Jednym z promowanych trendów była wi‑ zja domu jako przytulnego gniazda. Zagnieżdżenie się w przytulnych czterech kątach ma ułatwić wyposażenie wnętrz miłe nie tylko dla oka, ale i ciała. To zestawy wypoczynkowe wykończone przyjemnymi w dotyku materiałami, jak jedwab, sztruks, bawełna, aksamit. Oprócz wygody wy‑ różnia je multifunkcjonalność. Elementy składowe modułowych siedzisk można personalizować: dobrać pożądany rozmiar, dokupić podłokietniki czy podnóżki. Projekty pomyślane są na wiele lat i mają dopasowywać się do zmiennych warunków naszego życia. Można je bez trudu modyfikować i adaptować do nowych okoliczności. Misją mediolańskich wystawców jest nie tylko tworzenie designerskich projektów, ale też poprawa jakości życia poprzez troskę o kondycję naszej planety. Co to oznacza w praktyce? Na przykład wykorzystywanie odpa‑ dów produkcyjnych oraz nacisk na pozyskanie surowców z poszanowa‑ niem natury. Kolejny krok to dbałość o mniejsze zużycie wody podczas produkcji oraz promowanie produktów z jak najniższym śladem węglo‑ wym. Zarówno producenci, jak i konsumenci coraz częściej interesują się tym, w jaki sposób produkcja i transport wpływają na środowisko. Czyni to nas coraz bardziej świadomymi konsumentami. Choć to przede wszystkim świadomość, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii. n

Kolor tej sofy nawiązuje do IKB (International Klein Blue) – tytułu 194 obrazów Yvesa Kleina i jednocześnie opatentowanego przez niego, niezwykle intensywnego koloru niebieskiego, którym pokrywał płótna. Paola Navone, idąc śladem malarza, sofę zaprojektowaną dla Turri „zatopiła” w błękicie. Grube sploty na obiciu mebla wykonano z aksamitu.

Sofia Lagerkvist i Anna Lindgren – założycielki studia Front, wystawiające swe prace m.in. w MoMA i Victoria & Albert Museum – na podstawie skanów otoczaków ze szwedzkich lasów stworzyły 18 modułów siedzisk Moroso Pebble Rubble. Niektóre przypominają głazy, inne pnie drzew. Tkaninę wyprodukowano ze zwróceniem szczególnej uwagi na minimalne zużycie wody.

63


Illulian – marka luksusowych dywanów – promuje projekt Pauli Cademartori. Wzór dywanu utkanego ręcznie z jedwabiu i wełny himalajskiej nawiązuje do świata flory. Rozmiar, skład włókien, kształt i wysokość runa można personalizować.

Dywany z kolekcji ECO są przyjazne środowisku. To propozycja TAPIS Studio – ekskluzywnego brandu projektowego HOMMÉS Studio. Do ich produkcji użyto odpadów oceanicznych: poddanych recyklingowi, przekształconych w odporny na zabrudzenia, trwały i łatwy w pielęgnacji Econyl®. Wykorzystanie surowca z recyklingu pozwala zmniejszyć zużycie włókien zwierzęcych i roślinnych w branży tkackiej.

64

Świat Rezydencji 9-10/2022


Oparcia foteli i sof projektu Kati Meyer‑Brühl dla Brühl & Sippold mają kształt kwiatu magnolii. Kolekcja zdobyła prestiżowe nagrody w dziedzinie wzornictwa, takie jak Iconic Award, Red Dot i Green Good Design Award 2022.

Z zabawy kartką papieru powstał koncept dywanu Moooi Serpentine. Iluzję trójwymiarowości – oprócz pofałdowanych linii – potęguje zróżnicowany tonalnie kolor z efektem światłocienia. Dywan jest dostępny w kilku kolorach. Podobny, fantazyjny kształt przyjęła też lampa Serpentine Light, zaprojektowana przez studio Front, którą prezentujemy na stronie 42.

Lubisz obserwować wirujące na wietrze liście? W kolekcji Foliage od Carpet Edition do wyboru są 4 dekory w kolorystyce nawiązującej do pór roku. Ręcznie tuftowane dywany wykonano w 100% z wełny nowozelandzkiej. Proj. Romani Saccani Architetti Associati

65


Debiut na Salone del Mobile zaliczyła marka Instabilelab. Stworzoną na tę okazję linię aksamitnych w dotyku okładzin ściennych z materiału Velvet i dywanów Carpetia Royal wypromowano pod nazwą Milano Collection. Dekory nawiązują do krawiectwa haute couture. Na jesień polecamy utrzymany w ciepłej tonacji wzór Sixty’s, na ściany i/lub podłogę.

Do relaksu wśród otulających zmysły tkanin zachęcają meble Studia Piet Boon w kolorach ziemi i zgaszonej zieleni. Kusi nas szczególnie fotel RENS: z regulowanym oparciem przyjemnie otulającym ramiona i plecy. Równolegle z linią mebli marka wypuściła na rynek autorską linię skór i tkanin. Wybraną tapicerką można pokryć meble z różnych linii stylistycznych tak, by zyskały spójny wygląd.

66

Świat Rezydencji 9-10/2022


Poduszki Rebel Knit Preziosa od The Curious Department to labirynt i uczta dla oczu. Intrygujący wzór zaczerpnięto z luksusowych tapicerek widzianych we włoskich hotelach w latach 70. XX wieku. Aksamitne poszewki wypełniono kaczym pierzem i wykończono dekoracyjnym obrzeżem. Analogiczny wzór może zostać naniesiony np. na abażur lampy, zasłonę, tapetę.

67


Sofa Longhi Ritual, projektu Giuseppe Viganò, to mebel reprezentacyjny, obity przyjemnym w dotyku materiałem, z miękkimi poduchami w komplecie. Szyku dodają jej metalowe listwy m.in. w wykończeniu złoto szampańskie, ciemny chrom, brąz, różowe złoto. Podstawa podłokietników może być gładka lub z pikowaniem w kształcie rombów.

Na pogodę ducha w ponure, jesienne dni, tapeta Cole & Son Verrio Sky. To hołd złożony dekoratorom wnętrz pałaców brytyjskich, stąd nazwa kolekcji: Historic Royal Palaces – Great Masters.

68

Świat Rezydencji 9-10/2022


69


w dużym formacie

Gąszcz designu

70

Świat Rezydencji 9-10/2022


Warszawski Grochów pełny jest małych ulic wijących się wśród zieleni i starych wilii. Przy jednej z nich wybudowano kameralny apartamentowiec. Na parterze zamieszkała Agnieszka. Tekst: Małgorzata Nietupska Projekt: arch. Karina Snuszka i arch. Dora Kuć, pracownia Mood Works, www.moodworks.pl Zdjęcia: Tom Kurek

71


T

ak urządzone mieszkanie z powodzeniem mogłoby się znaleźć w Toronto, Paryżu, Londynie, Berlinie... Na warszawskim Grochowie Agnieszka odnalazła komfort podmiejskiej willi, kameralność domu letniskowego i szlif luksusowego apartamentu. Jej mieszkanie – wewnątrz i na zewnątrz – jest zatopione w zieleni. Pomieszczenia wypełnia najlep‑ szej klasy design.

Żadnych ciemnych kątów W stworzeniu aranżacji wnętrz pomogły architektki Karina Snuszka i Dora Kuć z pracowni Mood Works. Dokładnie wypełniły zalecenia inwestorki: „żadnych wąskich przejść i ciemnych kątów, ważna jest natura, a mieszka‑ nie ma być pełne przestrzeni i światła”. Apartament znajduje się na parterze. Dlatego można było stworzyć płynne przejścia – dzięki dwóm oranżeriom – pomiędzy jego wnętrzami a oto‑ czeniem. Jedna oranżeria, przylegająca do kuchni połączonej z salonem, służy jako jadalnia. Znajduje się w niej duży stół z dębowym blatem pol‑ skiej marki Hoom, a nad nim – wspaniała kolekcja storczyków. To idealne miejsce na śniadania oraz wieczorne spotkania z przyjaciółmi. Słońce jest tutaj prawie cały dzień, gdyż oranżeria znajduje się od południowo‑za‑ chodniej strony świata. Druga oranżeria jest połączona z sypialnią. To prawdziwe domowe SPA zapracowanej właścicielki: z wolnostojącą wanną i wiklinowym fotelem typu peacock. Do tego ogromne wazony Inout marki Gervasoni projektu Paoli Navone, stworzona na zamówienie armatura Grohe, mnóstwo roślin doniczkowych i oczywiście wygodne łóżko. Przebywając tutaj ma się wra‑ żenie bycia cząstką Natury.

72

Świat Rezydencji 9-10/2022


73


W oranżerii przylegającej do kuchni urządzono jadalnię. Można z niej wyjść do ogrodu.

W kuchni gotuje się w otoczeniu bujnie rosnących roślin.

74

Świat Rezydencji 9-10/2022


Kolorystyka mebli kuchennych, blatów, okładzin ścian inspirowana jest wzorami z natury.

75


– Choć trudno to zrozumieć, nadal przenikanie natury do wnętrza jest dość nietypowe dla pol‑ skich domów czy mieszkań. A przecież to dzięki kontaktowi z przyrodą najlepiej wypoczywamy. Agnieszce, która kocha zieleń, bardzo zależało na połączeniu wnętrz z ogrodem. I dla nas stało się to punktem wyjścia do myślenia o tym miej‑ scu. Mamy tu trochę odwołań do stylu boho, ale w jego bardziej luksusowej i mniej „instagramo‑ wej” wersji. Wnętrze miało przede wszystkim da‑ wać ukojenie, ale też być dalekie od monotonii – podsumowują swoją pracę Karina Snuszka i Dora Kuć z Mood Works.

Nastrój działa Apartament jest skrojony jak sukienka z wybie‑ gów mody haute couture, którą można zakładać na różne okazje. I zawsze wygląda się eleganc‑ ko! Obecne są luksus i sztuka, ale jednocześnie wygodnie się tutaj mieszka, tak jak lubi właści‑ cielka. Za progiem pozostaje uliczny gwar wiel‑ kiego miasta. Można czuć się swobodnie wśród ulubionych roślin‑przyjaciół, a także pięknych przedmiotów. Zapraszać znajomych na kawę czy kolację, ale i gości biznesowych na bardziej for‑ malne spotkania. Czytać przy kominku, ugoto‑ wać coś pysznego, brać kąpiel w oranżerii, przy‑ cinać domowe pnącza... Każdy dzień to nowe wyzwania i drobne przyjemności.

76

Świat Rezydencji 9-10/2022


77


Strefa SPA z wolnostojącą wanną znajduje się w drugiej oranżerii, która przylega do sypialni. Nie mogło tutaj zabraknąć wiklinowego fotela typu peacock.

Na co dzień używane są tutaj ikony światowego designu. To m.in. meble włoskiej firmy Flexform oraz oświetlenie marek Ingo Maurer oraz Catellani&Smith. Nie mogło też zabraknąć współ‑ czesnej sztuki, którą reprezentuje tu m.in. obraz Doroty Bucz‑ kowskiej. Wszystko w otoczeniu charakterystycznej dla Mood Works stonowanej palety barw. Apartament został zaprojektowany tak, aby można było mody‑ fikować jego aranżację w zależności od nastroju czy potrzeby chwili. Umożliwiają to m.in. zasłony w łazience oraz oranżerii z wanną. Wystarczy je zasunąć, by wnętrza stały się kameralne i bardziej intymne. Ogromne pole do zmian dają również rośli‑ ny, których jest tutaj mnóstwo. Wystarczy przesunąć donice lub kwietnik, zamienić rośliny miejscami albo dosadzić nowe oka‑ zy, by wnętrza zyskały odświeżoną dekorację. Niektóre z nich, jak oleandry, lato mogą spędzać na zewnątrz. Zimą towarzyszą Agnieszce podczas relaksu w domowym SPA. n 78

Świat Rezydencji 9-10/2022


79


Wystarczy otworzyć drzwi oranżerii, by ogród dosłownie wszedł do apartamentu.

O pracowni Mood Works Właścicielkami pracowni Mood Works są architektki Dora Kuć i Karina Snuszka, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Obie studiowały również na Politecnico di Milano i Universita di Perugia. Specjalizują się w projektach wnętrz dla klientów indywidualnych i komercyjnych. W portfolio Mood Works znajdują się realizacje wnętrz w najbardziej prestiżowych lokalizacjach rezydencjalnych w Polsce i zagranicą, a także wnętrza butików polskich projektantów mody. Ulubionym motywem architektek jest sztuka, która często stanowi dla nich punkt wyjścia w procesie tworzenia projektu. Cenią współpracę z młodymi twórcami i regularnie korzystają z ich dorobku przy okazji tworzenia projektów dla osób prywatnych oraz firm. Pracownia Mood Works zdobyła wiele nagród w prestiżowych, międzynarodowych konkursach projektowych, m.in. A’ Design Awards za projekty Natura Udomowiona, Modern Palazzo, Eleganckie Cięcie oraz Azyl Myśliwego. 80

Świat Rezydencji 9-10/2022wzornictwo

Kuchnie w wersjach lux To nieprawda, że w kuchni można tylko gotować i zmywać. Reprezentacyjne realizacje są jak dzieła sztuki w wykwintnym menu designu. Zachwycają detalami oraz rozwiązaniami innymi niż wszystkie. Małgorzata Nietupska

82

Świat Rezydencji 9-10/2022


Halupczok – Ariana Zestawienie materiałów o zaskakujących wzorach, wyszukana forma i kreatywność w tworzeniu budują tutaj uzależniające trio. Czarne, pofalowane nieregularnie fronty zaskakują grą światła i cienia. Zachwycający rysunek spieku kwarcowego przywodzi na myśl piaski pustyni, harmonijnie korespondując z ciepłym odcieniem naturalnego dębu. Za loftową estetyką kryją się unikalne i funkcjonalne rozwiązania, jak wygodny stół zintegrowany z wyspą kuchenną, podświetlane szuflady i witryny oraz kunsztowne, drewniane uchwyty na kieliszki i półki na wino umiejscowione w przeszklonych wiszących szafkach.

83


Bauformat – Amsterdam Kuchnia jak wykuta z kamienia! Ten model ma fronty, boki oraz blaty z odpornej ceramiki, której wzory są inspirowane skałami. Wybrać można bazaltowe szarości albo stylizacje jasnego marmuru. W tej realizacji warto zwrócić uwagę na dwa detale. Pierwszy to dekoracyjne podświetlenie ukryte m.in. pod blatem. Delikatna poświata sprawia, że wyspa jest wizualnie lekka i ma rzeźbiarski charakter. Drugi oryginalny detal to wnęka w wysokiej zabudowie – nad piekarnikiem oraz urządzeniem do gotowania na parze. Dzięki temu zabudowa zyskała wizualną lekkość, a jednocześnie powstał rodzaj dekoracyjnej półki na kwiaty, wazony, artystyczne szkło.

84

Świat Rezydencji 9-10/2022


Akan – projekt indywidualny Styl kuchni, jak w dawnych pałacach i dworach nigdy nie wyszedł z mody. Zachwyca bogactwem zdobień, oryginalnych rozwiązań, ręczną robotą, jakością na pokolenia. Te meble kuchenne wykonała – według indywidualnego projektu – firma Akan. Wzrok przyciągają kunsztowna obudowa strefy gotowania nad kuchenką w wersji XXL, a także strefa zmywania przy oknie. Centrum kuchni zajmuje wyspa z podwyższonym fragmentem blatu. Dzięki temu można tutaj jadać drobne posiłki czy wypić kawę. Pod blatem są ukryte m.in. szafki kredensowe na porcelanę stołową i szkło. To kuchnia idealna do przygotowywania dań na rodzinne spotkania w większym gronie. Duży stół umieszczony został obok w jadalni z nietypowym oknem dachowym. 85


Cesar – Maxima 2.2 Wyeksponowanie każdego naczynia w taki sposób, jak w tej butikowej kuchni, to wirtuozeria. Wszystkie przedmioty stają się wyjątkowe, a meble są jak dzieła sztuki. Pejzaż za oknem tworzy niesamowite tło, jak teatralna sceneria. Centrum gotowania to wyspa, z palnikami gazowymi wbudowanymi w blat. Swoboda, rozmach, awangardowe rozwiązania i zestawienie wzorów – na to można sobie pozwolić tylko w kuchniach luksusowych, na których wzorują się inni. Wbrew pozorom jest tutaj mnóstwo miejsca do przechowywania. Ogromna zabudowa – od podłogi po sufit – znajduje się naprzeciwko wyspy. Częściowo została przeszklona, dzięki czemu w jej drzwiach odbijają się arcydzieła stworzone przez Naturę.

86

Świat Rezydencji 9-10/2022


Nolte Küchen – Nova Lack/Legno Szarość ma mnóstwo odcieni, np. skał. Do tej kuchni wybrano odcień grafitowy błyszczący. Jest neutralny, elegancki, luksusowy. Zestawiono go z kolorystyką szampańskiego dębu. Efekt: wnętrze zyskało przytulny szlif. Kształty bezuchwytowych frontów dopasowane są do siebie według matematycznych reguł – prostokąty i kwadraty mają idealne proporcje, co tworzy wrażenie harmonii. Warto zwrócić uwagę na sposób ukrycia dużego AGD, jak piekarnik i urządzenie do gotowania na parze. Ukryte są z boku wysokiej zabudowy, a nie od frontu, przez co trudno je zauważyć. To nowy trend!

87


Poggenpohl – Oriental Temptation Kolorystyka drewna eukaliptusa, tajemniczy odcień kwarcytu i lśniący onyks tworzą stylizację zmysłową, elegancką, ze szczyptą nowoczesnego przepychu. Paleta kolorów kuchni budzi wspomnienia z dalekich krain, przypomina egzotyczne dźwięki i zapachy. Opalizujące tekstury i przyjemne w dotyku powierzchnie nadają meblom szlif luksusu. Dzięki nieoczekiwanemu połączeniu materiałów i wzorów, skojarzeniowej grze kolorów oraz atrakcyjnej aranżacji, ta kuchnia pobudza wyobraźnię. Podświetlona od spodu szmaragdowozielona płyta z onyksu wydaje się unosić nad szafkami. Kreuje złudzenie, że kuchnia znajduje się w rajskim zakątku świata. 88

Świat Rezydencji 9-10/2022


Arclinea – Italia Jej aranżacja opiera się na stali. To materiał, który wprowadza nową jakość estetyczną do wnętrza kuchni i broni się zarówno we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych, jak i klasycznych. Co jest warte uwagi? Po pierwsze: głębsze blaty pozwalające swobodnie przesuwać garnki, patelnie i misy. Po drugie: podwójne zlewozmywaki. Jeden przeznaczony do płukania produktów, a drugi na brudne garnki i patelnie. Po trzecie: dwie wyspy, z których jedna jest typowo robocza, a druga – reprezentacyjna, np. do spożywania posiłków. Przymocowany do niej drewniany barek przełamuje przy tym lekko chłodne wrażenie, jakie pozostawia stal. Po czwarte: okapy wyspowe. Podświetlone, wyposażone w półki do przechowywania produktów, z możliwością zawieszenia na nich narzędzi roboczych. Meble dostępne w salonie Kari Mobili.

89


Aran Cucine – Volare To modelowy przykład, jak kuchnię połączyć z otoczeniem za oknami. Wrażenie, że gotuje się i jada posiłki w ogrodzie, lesie czy na łące (w zależności od pejzażu za oknami), nie jest przypadkowe. Zioła oraz kwiaty doniczkowe uprawiać można w zagłębieniach blatów oraz na specjalnej, wielopoziomowej półce podwieszonej do sufitu. Koniecznie przyjrzyjcie się strefie barowej wykonanej z orzechowego drewna, umieszczonej w wysokiej zabudowie. Wnęka z otwartymi półkami, zamykana szklanymi drzwiami, ma m.in. stojaki do wyeksponowania butelek win. Kolacja we dwoje czy obiad w większym gronie? Taka kreacja pasuje na różne okazje.

90

Świat Rezydencji 9-10/2022


91


modne rozwiązania

Łazienka współczesnej damy

Fot. ravon

92

Świat Rezydencji 9-10/2022


Dawniej o statusie damy decydowała przynależność do wyższego stanu. Dziś dama to przede wszystkim kobieta z klasą, o nienagannych manierach. Taka, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i zawsze wie, jak się zachować. Co chciałaby mieć w swojej łazience? KATARZYNA ZACHAREWICZ‑ŁUKASZUK

W

spółczesna dama jest kobietą elegancką, świadomą własnej wartości i kobiecości. Wie, jak najlepiej o siebie zadbać i dlatego z rozmysłem wybiera rozwiązania służące zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Jej łazienka to prywatny salon SPA, gdzie bez skrępowa‑ nia i w komfortowych warunkach może poddać się rytuałom wellness.

Dzisiejsza lady jest dobrze wykształcona, ma szerokie horyzonty. Szanuje siebie i innych, cechuje ją również troska o środowisko naturalne. Urzą‑ dzając łazienkę ma na uwadze ograniczone zasoby planety, decyduje się więc na technologie i wyposażenie oszczędzające wodę i niezanieczysz‑ czające przyrody. Prawdziwa dama jest pewna siebie. Wie, czego chce i śmiało po to sięga. Jeśli pragnie mieć wannę w sypialni, to będzie ją miała! Nie boi się eks‑ trawagancji i odważnych rozwiązań, kiedy jest przekonana o ich słusz‑ ności. Rozumie też potrzeby innych – ich argumenty potrafią skłonić ją

do kompromisu. Dlatego w sypialni może stanąć wanna dla dwojga albo… gentleman będzie mieć prysznic w pokoju obok. Cenną wartością w życiu damy wczoraj i dziś pozostają szlachetne ka‑ mienie. Dawniej służyły jej przede wszystkim do ozdabiania ciała, dziś często są też wykorzystywane jako dekoracyjny element wystroju salonu kąpielowego. A co zmieniło się w życiu dam? Kiedyś większość codziennych obowiąz‑ ków wykonywały za nie służące. Dziś nie każda dama może liczyć na po‑ moc osobistej asystentki, gosposi, niani czy ekipy sprzątającej. Bywa, że w domowych porządkach nikt jej nie wyręcza, lecz w niczym jej to nie ujmuje. Lady XXI wieku nie boi się zakasać rękawów, a rozsądek podpo‑ wiada jej, że warto korzystać ze zdobyczy techniki. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i urządzeniom sprzątającym, utrzymanie łazienki w czy‑ stości jest obecnie znacznie łatwiejsze i bardziej eko. n

W TROSCE O PLANETĘ Prawdziwe damy wybierają dziś ekorozwiązania. Głowice prysznicowe z kolekcji AXOR Conscious Showers w pięknej formie pokazują, co i w jaki sposób naprawdę należy chronić na naszej planecie. W wariancie EcoSmart+ zmniejszają zużycie wody do mniej niż 6 litrów na minutę, a zarazem pozwalają cieszyć się tą samą przyjemnością prysznica, co zawsze. Projekt: Phoenix Design; Projekt wnętrza: Hadi Teherani Fot. AXOR

93


partner tematu

PRAWDZIWA KLASA Kompozytowa wanna OMNIRES ATENA twardo stoi na lwich łapach, a zarazem prezentuje się niezwykle wytwornie – niczym lady. Nie sposób też odmówić gracji wolnostojącej baterii retro OMNIRES ARMANCE w kolorze szczotkowanej miedzi antycznej. Bo prawdziwa elegancja nigdy nie przemija! Fot. OMNIRES

JAK W PAŁACU Willa Passalacqua nad jeziorem Como została wybudowana pod koniec XVIII wieku. Obecni właściciele odrestaurowali wnętrza z dbałością o najdrobniejszy detal. Freski, sztukaterie, bogato zdobione meble – przebywając w tym salonie kąpielowym każda kobieta może poczuć się jak dama. Kryształowy żyrandol oraz misterne kinkiety z weneckiego szkła to kreacje marki Barovier&Toso. Fot. Barovier&Toso

94

Świat Rezydencji 9-10/2022


EKSTRAWAGANCKO! W łazience damy jest miejsce na ekstrawagancję. Spersonalizowana wanna z grafiką uczyni wnętrze niepowtarzalnym i wyjątkowym, jak ty. Polska manufaktura Ravon wykonuje wanny na indywidualne zamówienie – sama wybierasz wielkość, kształt oraz kolor. A jeśli zechcesz, od zewnątrz wannę może zdobić ręcznie malowana grafika, np. dzieło Gustava Klimta, Picassa, Fridy Kahlo albo Andy’ego Warhola. Fot. RAVON

DAMA NA CO DZIEŃ Świadoma ograniczoności naturalnych zasobów ziemi, współczesna kobieta na co dzień wybiera prysznic. Przestronna kabina narożna z kolekcji 10° od Ravak zapewnia komfort kąpieli, a transparentne 6 mm szkło z powłoką AntiCalc – bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości. Przemyślany asymetryczny kształt oszczędza miejsce i pozwala na wygodne użytkowanie łazienki. Fot. Ravak

95


partner tematu

SPA Z WIDOKIEM Jeśli z łazienki roztacza się taki widok, nie wolno rezygnować z dużych okien! Dzienne światło ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Co z tego, że szyby się brudzą albo że ktoś może do nas zajrzeć. Nowoczesne urządzenia sprzątające w mig rozprawią się z parą wodną, osadami i brudem, a delikatne zasłony zapewnią prywatność. Widokiem na ocean oraz kąpielą w wannie z hydromasażem Centro Duo od Kaldewei możesz podzielić się z bliską ci osobą. Prawdziwe damy są tego warte! Fot. Kaldewei

EKOKOMFORT Toaleta myjąca ogranicza zużycie papieru toaletowego, nawilżanych chusteczek oraz wody. Dzięki dwóm osobnym ramionom natryskowym Grohe Sensia Arena zapewnia maksymalny poziom higieny. Odpowiednio odchylony natrysk, oferujący łagodniejszy strumień wody, delikatnie myje okolice intymne kobiet. Aplikacja na smartfona pozwala zaprogramować indywidualny profil i dostosować funkcje toalety do własnych potrzeb. Fot. Groh e

96

Świat Rezydencji 9-10/2022


Dama pełną parą! Natalia Bała, ekspertka firmy Kärcher Jak zadbać o porządek w łazience bez stosowania szkodliwej chemii? Nie ma sensu powielać starych metod czyszczenia octem czy sodą. Dziś warto postawić na rozwiązanie skuteczniejsze i lepsze – na czyszczenie parą. Parownice to bardzo wszechstronne urządzenia. Czyszczenie parą zapewnia higieniczną czystość – badania naukowe potwierdzają, że parownica Kärcher usuwa 99,9% bakterii typowo występujących w domu, jak również wirusów nieodpornych na działanie wysokiej temperatury (w tym koronawirusa). Mnogość akcesoriów i dodatkowe dysze to gwarancja wielu różnych zastosowań. Dysza do tapet pozwala usuwać stare tapety. Dysza do tekstyliów pozwala odświeżać i prasować ubrania wiszące na wieszakach. Dysza do detali sprawdzi się przy czyszczeniu fug. Żelazko parowe wraz z parownicą stanowi niezastąpiony duet, który pozwala znacznie skrócić i usprawnić prasowanie. Warto korzystać z możliwości jakie daje parownica, tak by moc pary pracowała dla nas i za nas. Parownicą wyczyścisz wszystkie powierzchnie wodoodporne w domu, więc praktycznie całą łazienkę, kuchnię oraz podłogi.

Damą się jest, a nie bywa. Prawdziwa lady w każdej sytuacji jest sobą, nawet gdy przyjdzie jej posprzątać łazienkę wypielęgnowanymi dłońmi. Paznokcie nie ucierpią, gdy sięgniesz po nowoczesną parownicę Kärcher SC 4 EasyFix. Zastosowanie pary sprawia, że można zrezygnować ze środków chemicznych – higienę i nieskazitelną czystość osiągniesz jedynie przy użyciu wody z kranu. Skorzysta na tym również środowisko! Fot. Kärch er

Parownica SC 3 Deluxe EasyFix wyręczy cię w domowych obowiązkach równie skutecznie jak niegdyś służba. Szybko i łatwo wyczyścisz nią podłogę, baterie, umywalkę, płytki, fugi, a także okna i lustra w łazience. Dzięki wygodnemu systemowi rzepów, ściereczkę z mikrofibry można bez wysiłku założyć na dyszę podłogową i zdjąć bez kontaktu z brudem. Zintegrowany schowek umożliwia wygodne przechowywanie kabla zasilającego oraz akcesoriów (m.in. do usuwania uporczywych zabrudzeń na płytkach, w szczelinach i fugach). Fot. Kärch er

97


partner tematu

JAK MUSZLA WENUS Wykonana z mlecznobiałego materiału Solid Surface, wolnostojąca wanna Livia od Sbordoni kształtem przypomina muszlę – zanurzona w kąpieli możesz poczuć się jak bogini Wenus. Fot. Sbordon i

PAŁACOWY STYL Salon kąpielowy w pałacowym stylu pomogą wyczarować dzisiejszym damom najnowsze marmurowe mozaiki Bisazza. Są inspirowane autentycznymi mediolańskimi wnętrzami. Impulsem do stworzenia przez Carlo dal Bianco dekoru Belgioioso Nero (na zdjęciu) była słynna willa z końca XVIII wieku. Fot. Bisazza

98

Świat Rezydencji 9-10/2022z w i z y tą

W krainie 100

Świat Rezydencji 9-10/2022


Weinviertel w Dolnej Austrii to region doskonale znany amatorom wina. Graniczące ze Słowacją tereny jak okiem sięgnąć obsadzone są winoroślą. Właścicielami jednej z tutejszych posiadłości są twórcy manufaktury wina Clemens Strobl. Zamieszkali w zabytkowym dworku i prowadzą tu rodzinną firmę. Tekst: Marta Kulik Projekt: destilat Design Studio, destilat.at Zdjęcia: Monika Nguyen, monikanguyen.net

101


P

atrząc na zdjęcia posiadłości sprzed przebudowy, zastanawiam się jaka hi‑ storia kryje się za ścianami tego wspa‑ niałego dworu. Kim byli pierwsi właściciele. Czy, podobnie jak okoliczni mieszkańcy, zajmowali się produkcją wina? W końcu uśmiecham się na myśl o tym, że na pewno cieszyliby się wi‑ dząc, że ich dawny dom dostał drugie życie. W wyborze nieruchomości pomogli inwestorom architekci z destilat Design Studio. Na działce o powierzchni zabudowy 4.000 m² mieścił się m.in. dworek, lokale użytkowe i łaźnia, a wszystko otaczał wspaniały ogród. Ze wzglę‑ du na zły stan techniczny, budynki zostały w znaczącym stopniu przebudowane. Dodano też kilka nowych, jednak XIX‑wieczny styl zabu‑ dowań został zachowany. Projekt rewitalizacji dworu powstał w oparciu o tradycyjne techniki rzemieślnicze i materiały budowlane z XIX wie‑ ku. W środku zachowały się m.in. fragmenty fresków na sufitach i zabytkowe parkiety uło‑ żone w jodełkę. Kamienną posadzkę wykonano ze starego trawertynu. Ściany i sufity, ozdobione elegancką sztukaterią, zostały pomalowane tra‑ dycyjną techniką pędzla. Odrestaurowano też oryginalne okna skrzydłowe, przez które dawni mieszkańcy podziwiali okolicę. Zwłaszcza sto‑ larka zwieńczona łukami dodaje elewacji uroku. Odkrywając wnętrza dworku w nowej szacie można natknąć się na kilka niespodzianek. Wej‑ ście, które z reguły jest zapowiedzią dalszych estetycznych wrażeń, początkowo wywołuje dy‑ sonans. W prawie pustym holu, pod historycz‑ nym sklepieniem obok starego ozdobnego pie‑ ca, ustawiono na wskroś nowoczesne krzesło i czarną, minimalistyczną lampę. W pierwszej chwili można by się zastanawiać czy to wizja współczesnego artysty ukazująca przeszłość i teraźniejszość stojące dumnie ramię w ramię. Wystrój kolejnych wnętrz również balansu‑ je na granicy historii i świata współczesnego, jednak z czasem zaskoczenie ustępuje miejsca zachwytowi. Z podziwem zauważam jak umie‑ jętnie architekci połączyli ducha dawnych cza‑ sów z nowoczesnym designem. Oddali należne miejsce tradycji, nie stając się jej zakładnikami. Podobnie do swojej pracy podchodzą właści‑ ciele manufaktury Clemens Strobl. Swoje wina tworzą w oparciu o tradycję, wiedzę i doświad‑ czenie, ale są też pełni ciekawości i otwartości na eksperymenty ze smakiem. n

102

Świat Rezydencji 9-10/2022


Hol Od progu domowników i gości wita piękna podłoga wykonana z trawertynu. W dalszej części holu naturalny kamień zastąpiono deskami. Sufity, podobnie jak ściany, zostały odmalowane tradycyjną techniką pędzla. Poza pojedynczymi nowoczesnymi meblami i żyrandolem, stoi tu jeden, z kilku znajdujących się w domu, starych pieców. Uroku dodają przestrzeni nadszarpnięte zębem czasu framugi i drzwi. Schody zdobi metalowa balustrada w stylu art dèco.

103


Salon Wnętrze jest przestronne i jasne. Warto się tu zatrzymać i zachwycić oryginalnymi elementami wystroju – klasyczną jodełką na podłodze, drewnianymi oknami z charakterystyczną dwuramienną klamką, a przede wszystkim wyjątkowym piecem, obłożonym kaflami z kwiatowym motywem. Oczyma wyobraźni można zobaczyć, jak ogrzewali się przy nim pierwsi właściciele posiadłości. Stojący na uboczu kredens też nie powinien umknąć uwadze. Dwupoziomowy mebel przykuwa wzrok oryginalnymi, wypukłymi frontami. Pikowany fotel z podnóżkiem jest idealnym miejscem na wieczorny relaks i degustację trunków.

104

Świat Rezydencji 9-10/2022


Kuchnia Spójność wystroju salonu i kuchni podkreśla jednolita podłoga. Głównym punktem eklektycznej kuchni jest drewniana wyspa na podeście, który dodaje jej lekkości. Blat roboczy zachwyca barwnym wzorem lastryko. Kolekcję szkła i porcelany gospodarze wyeksponowali w eleganckiej witrynie na wysokich metalowych nogach.

105


Jadalnia W przestronnym wnętrzu znajdują się tylko (i aż!) ogromny stół wykonany na zamówienie przez firmę Vitra oraz dwa klasyczne kredensy. Wnętrze pełni także funkcję pokoju do degustacji dla smakoszy wina, dlatego przy stole znalazło się miejsce dla 20 osób. Nowoczesne lampy unoszące się nad blatem pochodzą z oferty firmy Vibia. Z ich minimalistycznym wzornictwem kontrastują ozdobne rozety, jakby przeniesione z pałacowych komnat.

106

Świat Rezydencji 9-10/2022


107


Łazienka Nie brakuje tu powodów do zachwytu. Od czarno‑białej szachownicy na podłodze, przez tapetę New Romantic od Wall&Deco pod prysznicem, aż po wolnostojącą wannę od Kaldewei i kolejny piecyk z historią. Długa aromatyczna kąpiel czy szybki orzeźwiający prysznic? Jest tu miejsce dla amatorów obu tych rozwiązań.

108

Świat Rezydencji 9-10/2022


109


Sypialnia To dla gospodarzy idealne miejsce na zakończenie pracowitego dnia. Mimo pokaźnych rozmiarów łóżka o ciekawej metalowej konstrukcji, wnętrze jest przestronne. Uwagę zwracają też piękne drzwi balkonowe wykończone łukiem. Są one nie tylko niewątpliwą dekoracją wnętrza, ale wpuszczają też do pokoju mnóstwo światła dziennego. O historii tego miejsca przypominają odnowione sztukaterie na ścianach i suficie.

110

Świat Rezydencji 9-10/2022


Strefa Wellness Gospodarze lubią spędzać czas w zrewitalizowanej łaźni. Wyjątkowym elementem jest tu sklepienie krzyżowe, które nadaje klimat strefie wellness. Można tu pływać, skorzystać z sauny lub rozsiąść się wygodnie na modułowej sofie Dandy z katalogu firmy Roda. Taniec pełgających w kominku płomieni to przyjemny bonus.

PRZED REMONTEM Jeszcze przed gruntownym remontem inwestorzy zachwycili się niepowtarzalnym urokiem budynku.

destilat Design Studio, destilat.at Pracownia destilat Design Studio ma swoje siedziby w Wiedniu i Linz. Zespołem kreatywnym firmy kierują Harald Hatschenberger, Thomas Neuber i Henning Weimer. Tworzą projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych. Są laureatami wielu nagród, w tym za prezentowany projekt Weinmanufaktur Clemens Strobl. 111


Ogród inspiracje

Kamień na kamieniu

Quarry House położony jest w Kalifornii w pobliżu pasma górskiego Santa Ynez. Parterową rezydencję otacza wspaniały ogród, do aranżacji którego wykorzystano głazy będące nieodłączną częścią tutejszego krajobrazu. Projekt zwyciężył w prestiżowym konkursie Architizer A+Awards, gdzie został doceniony przez publiczność w kategorii domów prywatnych. Tłumaczenie i redakcja: Anna Lewczuk Projekt: AB design studio; Wnętrza: House of Honey; Otoczenie domu: Progressive Environmental Industries Zdjęcia: Jason Rick

112

Świat Rezydencji 9-10/2022


113


A

rchitizer A+Awards to konkurs mający na celu wyłonienie, uhono‑ rowanie i promowanie najlepszego światowego designu i archi‑ tektury, a także ich twórców. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, jak ważny wpływ na nasze życie ma sposób projektowania przestrzeni i przedmiotów, z których codzienne korzystamy. Ich misją jest również zbliżanie do siebie projektantów i producen‑ tów z branży budowlanej oraz dostarczanie architektom pro‑ fesjonalnych narzędzi, by mogli tworzyć dla nas zdrowsze budynki, bardziej przyjazne miasta, a co za tym idzie – budować lepszy świat. Po dwutygodniowej batalii o głosy, internauci z ponad 80 krajów zdecydowali, że nagroda Architizer A+ Po‑ pular Choice w kategorii domy prywatne należy się Quarry House, który mamy przyjemność prezen‑ tować. Ucieszyli się z niej projektanci ze studia AB, odpowiedzialni za bryłę budynku oraz pracownia House of Honey, dzięki której powstały przytulne wnętrza willi. Dom wybudowano w Montecito w Ka‑ lifornii, w pobliżu kamieniołomu położonego mię‑ dzy Santa Barbara a pasmem górskim Santa Ynez. Architektom zależało, by zachować relaksującą at‑ mosferę tego miejsca i przywołać ducha zen. Sprzy‑ jający medytacji klimat czuć nie tylko w komfortowo urządzonych wnętrzach wilii, ale również w starannie zaprojektowanym otoczeniu domu.

114

Świat Rezydencji 9-10/2022


Głazy, będące naturalną częścią tutejszego krajobrazu, zostały wkomponowane w projekt aranżacji zieleni.

115


W ogrodzie rządzi kamień w różnych postaciach (pojedyncze głazy, kompozycje skalne, kruszywo). Jest doskonałym tłem dla zielonego dywanu i licznych sukulentów.

116

Świat Rezydencji 9-10/2022


Rozłożysta, parterowa rezydencja składa się z dwóch części, połączonych długim, przeszklo‑ nym korytarzem. Od zewnątrz architekturę domu spina drewniany taras, unoszący się lekko nad ide‑ alnie przystrzyżonym trawnikiem. Nieodłączną częścią aranżacji posesji są ogromne głazy znale‑ zione pierwotnie w tym miejscu i sprytnie wkom‑ ponowane w projekt założenia. Ten sam materiał został wykorzystany do budowy pobliskiego kom‑ pleksu świątynnego Santa Barbara Vedanta Tem‑ ple z 1956 roku, projektu słynnej architektki Lutah Marii Riggs, która w swojej pracy kładła duży nacisk na szacunek do zastanego krajobrazu. Mieszkań‑ cy Quarry House również czują silną więź z naturą, bo mogą nieustannie podziwiać ją przez obszerne przeszklenia domu. Kiedy chcą poczuć się jeszcze bliżej przyrody, wychodzą na spacer do pobliskiego lasu i wędrują wśród wiekowych dębów. Szlaki komunikacyjne w ogrodzie wytyczono za po‑ mocą jasnych płyt, ułożonych w pewnych odstę‑ pach względem siebie. Na tle zadbanego trawnika tworzą ciekawe, geometryczne kompozycje. Kro‑ cząc ażurowymi ścieżkami po zielonym dywanie mieszkańcy mogą udać się na ogrodowy dziedzi‑ niec, odkryty basen tuż obok domu dla gości, albo spocząć przy ogromnym palenisku. To idealne miej‑ sce do samotnej kontemplacji ciszy lub spędzenia romantycznego wieczoru we dwoje. Rodzina chęt‑ nie też zaprasza przyjaciół na wesołe garden party, szczególnie, że może im zaproponować komforto‑ wy nocleg w oddzielnym budynku.

117


118

Świat Rezydencji 9-10/2022


119


Ogród jest nowoczesny, elegancki i uporządkowany. Można tu poczuć har‑ monię i dostrzec wpływy wschodniej sztuki aranżacji zieleni. Nie brakuje naturalnych materiałów, jak drewno czy kamień. Ten ostatni występuje na przykład w formie kruszywa, będącego ciekawym tłem dla ozdobnych traw i imponującej kolekcji sukulentów. Luźno usypany żwir w ogrodach wschodu bywa też symbolem wody. Z kamienia ułożono niektóre szlaki komunikacyjne, na przykład stopnie schodów. Z kolei największe okazy wyglądają jak ogrodowe rzeźby, wykute dłutem natury. W sztuce japoń‑ skiej symbolizują one trwałość i niezmienność przyrody. Pięknie prezen‑ tują się pojedynczo, jak też w formie imponujących skalniaków, bujnie obsadzonych ciepłolubnymi roślinami o różnych odcieniach zieleni i cie‑ kawym pokroju. Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu punktów świetlnych, po ogrodzie można się bezpiecznie poruszać również po zmroku. Nie ma obaw, że ktoś potknie się o kamień. A gdyby tak przystanąć przy ogromnym, mil‑ czącym głazie i spróbować wsłuchać się w kamienną ciszę. A nuż jakimś cichym pomrukiem zdradzi nam, jakich historii był świadkiem przez ostat‑ nie setki czy tysiące lat. n

Studio projektowe AB To firma kompleksowo zajmująca się architekturą, projektowaniem wnętrz i urbanistyką. Każdy projekt traktuje jak proces eksploracji i poszukiwania kreatywnych rozwiązań osadzonych w konkretnym kontekście. W czasie pracy projektanci poddają zastane miejsce twórczej interpretacji i zastanawiają się, co może ono oferować użytkownikom nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Studio jest nastawione na innowacje i ciekawe pomysły, które budują potencjał każdego projektu. Nowoczesne techniki zawsze idą jednak w parze z odpowiedzialnością i szacunkiem dla środowiska. Projektanci ze Studia AB wierzą w przyszłość i możliwość zmieniania świata poprzez inspirujące projekty. Chcą tworzyć architekturę emotywną, która poprawia jakość życia.

120

Świat Rezydencji 9-10/202211 pomysłów na oświe tlenie ogrodu

Malowanie światłem Jesień, zima, wiosna, lato... Każda pora roku jest dobra, by ujrzeć ogród w innym świetle. Jak mogą wyglądać taras, ścieżki czy patio po zachodzie słońca? Oto pomysły. Małgorzata Nietupska

1

Księżycowa poświata

Nie w każdym zakątku ogrodu potrzebne jest rzęsiste światło. Czasem bardziej pożądane są punktowe akcenty albo delikatna poświata. Minimalistyczne lampy Spine mają specjalne zawiasy, które ułatwiają modelowanie przestrzeni światłem. Zaprojektował je Vincent Van Duysen dla marki Flos.

Fot. Flos

122

Świat Rezydencji 9-10/2022


M

alowanie światłem ogrodów to jeden z wiodących trendów. Projekt przygoto‑ wany przez architekta jest na pewno dobrym pomysłem. Jednak można też spróbować deko‑ rować taras, patio, ścieżki czy inne zakątki ogro‑ du poprzez wprowadzanie drobnych zmian. Warto wiedzieć, że tylko niektóre lampy ogro‑ dowe, np. kinkiety i słupki, montuje się na stałe. Ustawienie innych można dowolnie zmieniać. Wiele z nich, m.in. lampy stołowe i kaganki, ładuje się podobnie jak smartfony. Nadają się do używania zarówno na zewnątrz, jak i w po‑ mieszczeniach. Popularne są także paleniska ogrodowe. Dzięki nim wieczory można spędzać przy świetle ognia. Takie palenisko łatwo zabrać na weekendowy wypad, gdyż mieści się w ba‑ gażniku samochodu. Na pewno oświetlenie zewnętrzne musi być trwałe i dostosowane do każdych warunków pogodowych. Gdy zapada mrok, jest tyle cieka‑ wych opcji spędzania wolnego czasu. Oczywi‑ ście w dobrym świetle! n

2

Usiądź na chwilę Czy na lampach można usiąść? Oczywiście! To przykład: lampy Meridiano marki Vibia (proj. Jordi Vilardell & Meritxell Vidal). Ich światło spowija ogród magiczną poświatą. W tej samej kolekcji jest kinkiet w kształcie gwiazdy.

Fot. Vibia

3

Zjawiskowa fontanna Podświetlona fontanna to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Sztuką jest zrobić to tak, aby każdą strugę maksymalnie wyeksponować. Niezbędne są też lampy odporne na wodę. Gdzie znaleźć specjalistów? Na przykład w firmie Chronos.

Fot. Chronos

123


4

Przeciwsłoneczny parasol W dzień narzekamy na nadmiar słonecznych promieni, a wieczorem – wręcz odwrotnie. Hulasol rozwiązuje ten problem – to jednocześnie i lampa, i składany parasol przeciwsłoneczny. Dzięki kółkom łatwo go przestawiać w dowolne miejsce. Oświetleniem można sterować przy pomocy smartfona.

Fot. Hulasol

5 A może kaganek? Kaganek wymyślono wieki temu. Okazuje się, że nowoczesne wersje, ładowane przez USB, są w sam raz dla tych, którzy lubią spacerować po ciemku w ogrodzie. Nadają się także m.in. na taras. Wodoodporną, przenośną lampę Cachalot zaprojektował Yoshiki Matsuyama dla marki Ambientec. Jej kształt jest inspirowany wielorybami.

Fot. Yume Takakura

124

Świat Rezydencji 9-10/2022

6

Eleganckie słupki To pomysł jak efektownie oświetlić ścieżki. Jest nie tylko jasno! Skierowane ku dołowi światło opraw słupkowych pięknie eksponuje również nawierzchnie. W tym ogrodzie wykorzystano lampy Asker marki Norlys o nowoczesnym wzornictwie, których soczewki mają bardzo szeroki rozsył światła. Do wyboru kolory czarny, grafitowy i aluminium.

Fot. Norlys


125


7

Przytulne gniazdko

Ukryte pośród gałęzi drzew i zieleni liści, wprawia w zachwyt wewnętrznym światłem. Sekret kryje się w jednym słowie – Nest. Ta inspirowana naturą seria lamp ogrodowych – w kształcie gniazd – marki [LND] została stworzona z myślą o przyrodzie i człowieku. W nieinwazyjny sposób integruje się z otoczeniem, pozwala oświetlić drzewa i krzewy, wydobywając z cienia ich naturalny urok.

Fot. [LND]

8

Jak kłosy traw

Jeśli byliście w tym roku na kolacji w klasztorze Astino we włoskim Bergamo, na pewno zwróciliście uwagę na niesamowite lampy – jak świetliste kłosy – między trawami ozdobnymi. Możecie je mieć także w swoim ogrodzie. To kolekcje Syphasera i Syphasfera z Catellani&Smith.

Fot. Nava Rapacchietta

126

Świat Rezydencji 9-10/2022


9

Rzeźbienie światłem W muzyce uwertura to wstęp do większego dzieła, np. baletu lub opery. Taką nazwę nosi też aranżacja oświetleniowa w tym ogrodzie w Mediolanie. Z mroku nocy wydobywa urodę roślinnych detali. Projekt wykonało studio Parisotto+Formenton Architetti z wykorzystaniem lamp Quick Lighting.

Fot. Quick Lighting

127


10

Palenisko ogrodowe Stalowe palenisko umożliwia rozpalanie ognia w ogrodzie bez niszczenia trawnika, rabat czy nawierzchni. Można je przestawiać, a nawet zapakować do samochodu i zabrać na weekend. Goście będą zachwyceni! W ofercie Kratki są różne modele – ten na zdjęciu to Basket.

Fot. Kratki

128

Świat Rezydencji 9-10/2022

11

Podświetlane donice Jedno dotknięcie na smartfonie i donice ogrodowe świecą jak lampy – w różnych kolorach do wyboru. Na zdjęciu są Pure Soft Round marki Elho. Te oraz inne świecące modele znajdziecie w sklepie Hydroponika.

Fot. Elho


Wyjątkowy nastrój w ogrodzie

z marką Kratki

Marka Kratki posiada w swojej ofercie nowoczesne paleniska ogrodowe, biokominki i ogrzewacze gazowe, które pozwolą Ci cieszyć się pięknem ognia w domu, ogrodzie czy na tarasie. Zaskakują eleganckim wzornictwem i funkcjonalnością, udowadniając, że z żywiołu ognia każdy może czerpać radość.

Echo

Paleniska ogrodowe Wolnostojące paleniska, wykonane z najwyższej jakości materiałów, moż‑ na ustawić w dowolnym miejscu. Nie trzeba mieć specjalnie wyznaczone‑ go stanowiska – marzenie o ognisku we własnym ogrodzie da się spełnić w kilka chwil. Jeżeli będziesz w nich palić drewnem, możesz cieszyć się niezapomnianym zapachem i przyjaznym trzaskiem. Co ważne, paleniska marki Kratki – dzięki wyjątkowemu wzornictwu i per‑ fekcyjnie dopracowanym detalom – zapewniają komfort użytkowania i mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny ogrodu, który szybko sta‑ nie się ulubioną ozdobą każdej przestrzeni na zewnątrz.

Ogrzewacze gazowe

Basket praktycznością – działały wydajnie, długo i bezpiecznie. Do zalet ogrze‑ waczy należy dodać także intuicyjną obsługę: urządzenie włącza się jed‑ nym przyciskiem i steruje manualnie lub za pomocą pilota.

Biokominki Dzięki biokominkom marki Kratki będziesz cieszyć się „ciepłem prosto z natury” w chłodne jesienne wieczory. Niezależnie od modelu, wielkości czy wagi, nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych, nie są więc potrzebne żadne pozwolenia na ich montaż i używanie. Prosta instalacja i obsługa sprawiają, że doskonale sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i w przestronnych salonach połączonych z kuchnią oraz niewielkich sypialniach.

www.kratki.com

Łączą w sobie nowoczesne wzornictwo i doskonałą funkcjonalność. Są proste w obsłudze, wydajne, mobilne i – co równie ważne – nie wymagają zasilania elektrycznego. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materia‑ łów oraz wielu innowacyjnych rozwiązań, są także bardzo bezpieczne. Marka Kratki, zadbała również o to, by ogrzewacze gazowe do ogrodu wyróżniały się spośród innych dostępnych na rynku produktów niezwykłą

Patio Slim białe

Umbrella BS biała 129


od projektu do realizacji

Lekcja anatomii

130

Świat Rezydencji 9-10/2022


Pamiętacie słynny obraz Rembrandta, na którym doktor Tulp tłumaczy widowni szczegóły budowy ludzkiej ręki? Jak niegdyś Rembrandt, zabieramy Was na pokaz anatomii – nie ludzkiego ciała, lecz architektury. Tekst: Julia Borowska Projekt: Petr Janda, Anna Podroužková, Maty Donátová, pracownia petrjanda/brainwork, Zdjęcia: BoysPlayNice, boysplaynice.com

M

odelem, który odkryje przed nami swoje wnętrze, jest praski pentho‑ use. W roli doktora Tulpa wystąpi Petr Janda z pracowni petrjanda/ brainwork. Asystować mu będą Anna Podroužková i Maty Donátová. Zo‑ baczcie, jak wygląda stworzona przez nich tkanka mieszkalna.

Mózg projektu Brainwork to słowo klucz pierwszego etapu tej inwestycji. Dzięki burzy mózgów zorganizowanej wśród architektów, powstał koncept zakładający niemal całkowitą integrację prezentowanego wnętrza z jego otoczeniem. Właściwie to symboliczne oddanie domu jego pierwotnemu właścicie‑ lowi – miastu. Penthouse powstał bowiem w wyniku przebudowy nie‑ czynnego zakładu przemysłowego. Hołd historii oddaje szczególnie górna nadbudowa odtworzona w miejscu narożnej wieży dawnego zbiornika na wodę. Ściany zewnętrze zastąpiły panoramiczne przeszklenia. Więk‑ szość przegród w budynku zburzono. W efekcie wnętrze „przepływa” przez przestrzeń. Jego granice wyznaczają zarysy wież praskich apartamentów, kamienic i kościołów na tle bezkresnego nieba. 131


Stalowy szkielet Przez dom przebiega stalowa przegroda w kształ‑ cie fali. To szkielet wyznaczający kierunek głów‑ nych arterii budynku: klatki schodowej, systemu windowego, strefy wspólnej z salonem i jadalnią oraz prywatnych pokoi z wyjściami na taras. W su‑ mie 358 m², w tym 275 m² przestrzeni użytkowej. Część prywatna podzielona została na dwie sekcje: sypialnię master z garderobą i łazienką oraz pokoje dziecięce. Patrząc na fotografie penthouse`u moż‑ na odnieść wrażenie, że to dom z przyszłości. Zdo‑ minowany przez beton i stal, pozbawiony otwartej zabudowy meblowej, z zaokrąglonymi ścianami przypominającymi wnętrze statku Apollo 13. Ten klimat potęguje ascetyczny wystrój wnętrz: rządzi tu nie ilość, lecz jakość. Sprzęty i wyposażenie roz‑ poznawalnych na świecie marek, tj. Nowodvorski, Bora, Grohe, Berker czy Siemens – wprowadzone zostały świadomie, lecz z umiarem.

132

Świat Rezydencji 9-10/2022


133


Ściany zewnętrzne zastąpiły wielkoformatowe okna. Penthouse zdaje się przepływać przez otaczającą go przestrzeń i łączyć z miejską tkanką Pragi.

134

Świat Rezydencji 9-10/2022


135


W sercu domu Sercem penthouse`u jest salon ze strefą kuchenną oraz spektakularny‑ mi schodami. Na balustradzie schodów zamontowano elastyczną siatkę, na której można odpoczywać jak w ogromnym hamaku. Poczucie nieskrę‑ powanej swobody zapewniają ukryte schowki, półki, szafy. By je otworzyć, wystarczy lekko docisnąć metalowe fronty. Po ich zamknięciu zabudowa kuchenna tworzy jednolitą, gładką powierzchnię. Zaprojektowana na pla‑ nie owalu kuchnia, po zasłonięciu umieszczonych na prowadnicach kotar, jest całkowicie niewidoczna! Obserwując wnętrze salonu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec przesuwne drzwi do toalety gościnnej. Przed wzro‑ kiem ukryto również przejście z kuchni do spiżarni połączonej z pralnią i pomieszczeniem gospodarczym.

136

Świat Rezydencji 9-10/2022

Wszystko ma tu swoje miejsce i czas: rano przy barze domownicy mogą wypić filiżankę kawy i zjeść pyszne śniadanie, w trakcie popołudniowego obiadu usiąść z całą rodziną przy stole jadalnianym, a wieczorem poleżeć wygodnie na różowej kanapie lub pomedytować przy oknie z widokiem na Pragę. Wnętrze salonu to żywa tkanka, która w zależności od pory dnia i okoliczności zmienia swe oblicze. Raz jest otwarta na otoczenie, innym razem – dzięki zamontowanym w oknach roletom – skrywa swą przestrzeń i chroni prywatność domowników. Sterowane automatycznie przesłony są jak wprawiające ciało w ruch mięśnie: odpowiadają za bezwysiłkowe otwie‑ ranie i zamykanie okien. Wraz z systemem klimatyzacji dbają też o komfort termiczny mieszkańców. Całość przypomina system zależnych od siebie, sprawnie działających naczyń połączonych jak w żywym organizmie.


Główną osią projektu jest przegroda w kształcie fali. Metalową przegrodę poddano procesom trawienia, szlifowania i polerowania. To nie tylko ściana: za jej ruchomymi frontami w części kuchennej ukryto m.in. schowki na akcesoria kuchenne i urządzenia AGD.

137


138

Świat Rezydencji 9-10/2022


Na balustradzie schodów zamontowano siatkę, która służy mieszkańcom do wypoczynku.

139


Monumentalne schody z salonu prowadzą do pomieszczenia z wyjściem na taras. Panorama praska – taki tytuł mógłby nosić obraz oprawiony w szkło i delikatne ramy profili okiennych. (ZE)wnętrze Widowiskowe, podwieszane schody prowadzą do pomieszczenia przypominającego taras widokowy. Na tle tkanki miejskiej – ni‑ czym ukryci w cieniu głównej bohaterki statyści – prezentują się pojedyncze krzesła, bar i dyskretne punkty oświetleniowe. Można stąd bezpośrednio wyjść na taras. To oaza zieleni porośnięta wyso‑ kimi trawami, brzozami, bylinami. Jesienią kwitną tu astry. Panująca na tarasie atmosfera sprzyja organizacji pikników lub kolacji spoży‑ wanych na tarasie, w cieniu wkomponowanej w elewację markizy. Podobne tarasy – choć nie tak przestronne jak taras górny – ota‑ czają prywatne pokoje na niższej kondygnacji. Z myślą o właścicie‑ lach penthouse’u zaprojektowano sypialnię z ogromnym łóżkiem oraz salon kąpielowy z wanną i prysznicem typu walk‑in. Projekt ła‑ zienki oparto na grze kontrastów: kolorów (czerni i bieli), kształtów (wanny o łagodnym, owalnym rancie z załamującym się pod kątem ostrym stelażem umywalki), światła i cienia (naprzeciwko ogrom‑ nego przeszklenia dostrzec można ścianę w odcieniu głębokiej, pochłaniającej światło czerni). Dzięki półkom wnękowym w strefie umywalki i prysznica salon kąpielowy jest niezwykle funkcjonalny. Za wnęką ścienną ukryto też miskę WC. W podobny sposób urzą‑ dzono łazienkę przy pokoju dziecięcym. Choć tworzenie wnętrz to nie operacja na otwartym sercu, proces projektowy – jak proces uzdrawiania ludzkiego ciała – wymaga ogromnej precyzji i konsekwencji w działaniu. Architekci z pracow‑ ni petrjanda/brainwork dali dowód tej dewizie nie pierwszy raz. Przykładowo, dzięki dokonanej przez nich rewitalizacji składowiska lodu nad rzeką Wełtawą w Pradze zamieniono na pracownie arty‑ styczne, toalety, filię biblioteki i lokale usługowe. Na tym właśnie polega przywracanie życia dawnej architekturze! n

140

Świat Rezydencji 9-10/2022


141


142

Świat Rezydencji 9-10/2022


W części prywatnej znajdują się pokoje domowników z łazienkami, a każdy z nich ma bezpośrednie wyjście na taras. Łazienka master oferuje właścicielom pełny program funkcjonalny z wolnostojącą wanną i prysznicem.

Petr Janda, petrjanda/brainwork, petrjanda.com Architekt i artysta. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Czeskiej w Pradze oraz Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach i wystawach architektonicznych, również w roli jurora. Wyróżniony licznymi nagrodami, m.in. Architecture Master Prize 2020, BigSEE Architecture Award 2020, Iconic Award 2020, BigMat Award 2021 czy European Property Awards 2021 w kategorii Architecture Single Residence. W latach 2011–2014 członek zarządu Czeskiej Izby Architektów i przewodniczący grupy Promocji Architektury. W 2009 roku rozpoczął projekt rewitalizacji praskiego nabrzeża, a w 2017 roku został głównym architektem tego przedsięwzięcia. W 2008 roku założył studio projektowe petrjanda/brainwork. Wraz z zespołem realizuje projekty obiektów artystycznych (pomników, ekspozycji muzealnych), mieszkań i przestrzeni publicznych. W pracy twórczej odrzuca utarte schematy na rzecz innowacyjnych rozwiązań. 143


ARCHICUDA

Spacer nad rzeką M

ieszkańcy Jiangmen, przechadzający się mostem nad rzeką Xijiang, mogą symbolicznie dotknąć dziedzictwa chińskiej kultury, a także stać się świadkami jej integracji ze współczesnością. Architektoniczną metaforą zjednoczenia tych dwóch światów jest Timber Bridge. Mosty na przestrzeni lat zyskiwały coraz bardziej oryginalne formy, stając się popularnymi atrakcjami turystycznymi. Większość z nas zna – choćby z fotografii – Tower Bridge w Londynie, Most Karola w Pradze, Rialto w Wenecji, Most Brookliński w Nowym Jorku czy słynny Golden Gate w San Francisco. Ikoną chińskiego miasta Jiangmen ma szansę stać się ukończony w styczniu 2022 roku drewniany most, zaprojektowany przez Studio LUO. Wyjątkowa konstrukcja została wzniesiona na nabrzeżu dystryktu Gulou i jest częścią ośrodka kulturalnego Gulou Waterfront, który powstał w ramach rewitalizacji obszarów wiejskich. Most został zaprojektowany na wzór korytarza. Zadaszone mosty projektowano już w okresie Walczących Królestw (okres w historii Chin, za drugiego panowania Wschodniej Dynastii Zhou). Taka konstrukcja częściowo chroniła budowlę przed deszczem i słońcem, a dodatkowo podnosi-

144

Świat Rezydencji 9-10/2022

ła jej stabilność. Kształt łuku też nie jest przypadkowy. W czasach, kiedy szlaki wodne były jedynymi formami komunikacji i transportu, mosty musiały być dostępne dla pieszych, ale także stwarzać pod spodem przestrzeń do poruszania się łodzi rybackich. Drewniany most na nabrzeżu Gulou pozwala na płynne poruszanie się nawet dużych statków wycieczkowych, co jest z kolei potrzebą czasów obecnych. Jedną z atrakcji dla pasażerów jest możliwość podziwiania rzemiosła i szczegółów konstrukcji widocznych od spodu. Mieszkańcy poruszający się pieszo oglądają okolicę z dwóch, umieszczonych po obu stronach mostu, platform widokowych. Spacer między nimi uatrakcyjnia gra świateł i cieni, którą tworzą zostawiony w dachu transparentny pas umożliwiający przenikanie światła dziennego, a także warstwy metalowych płyt umieszczone po bokach konstrukcji. n Tekst: Marta Kulik Projekt architektoniczny: studio LUO Lokalizacja: nabrzeże Gulou, Jiangmen, Guangdong, Chiny Zdjęcia: Jin Weiqi


145


n o tat k i z p o d r ó ż y

Tajemnice Mołdawii

dr inż. Radosław Kożuszek, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Podróżnik, który odwiedził ponad 70 krajów. Organizator wypraw trekkingowych, przyrodniczych i kulinarnych. Fascynat kuchni lokalnych i optymalnego odżywiania, prowadzący program kulinarny „Pieprz i kartofle” w Polskim Radiu. 146

Świat Rezydencji 9-10/2022


Mołdawia nie należy do turystycznych potęg, ale ma do zaoferowania atrakcje jakich trudno szukać gdzie indziej. Na południu kraju istnieje republika ludności tureckiej, posługującej się językiem rosyjskim, zaś na wschodzie twór ze wszystkimi atrybutami niepodległego państwa, którego nie uznaje żaden kraj na świecie. Doceniane są wspaniałe mołdawskie wina oraz wysokoprocentowe alkohole wyprodukowane na ich bazie. dr inż. Radosław Kożuszek Dniestr jest rzeką graniczną między Mołdawią a Ukrainą. Po jego prawej stronie rozciąga się Naddniestrze.

N

ajbardziej rozpoznawalne zabytki Moł‑ dawii, czyli Łuk Triumfalny oraz stojąca obok katedra prawosławna znajdują się w centrum Kiszyniowa – stolicy Republiki Moł‑ dawii. Warto odwiedzić też największy miejsco‑ wy klasztor, zwany Ciuflea. Dotrzeć tam moż‑ na ulicą Stefana Wielkiego, przy której znajdują się imponujące gmachy ministerstw, prokura‑ tury, ratusza, sali organowej, rządu oraz pała‑ cu prezydenckiego. Po drodze warto wstąpić na ogromny bazar po mołdawską chałwę, wy‑ twarzaną z prażonych i mielonych ziaren sło‑ necznika. W Kiszyniowie nie ma typowego Sta‑ rego Miasta znanego z innych stolic Europy. Miasto, z licznymi skwerami, parkami oraz sze‑ rokimi ulicami, obsadzonymi drzewami i krze‑ wami, zostało gruntownie przebudowane w cza‑ sach socjalizmu. Z Kiszyniowa warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do trzech ciekawych miejscowości: Tipova, Saharna i Orchej Stary, gdzie zobaczymy klasztory i cerkwie wyku‑ te w skałach. Na terenie Mołdawii spotyka się je na każdym kroku. Nie ma możliwości zoba‑ czenia wszystkich ciekawych miejsc w kilka dni, warto zatem wybrać najciekawsze z nich. Do ta‑ kich należy kompleks klasztorny we wsi Japca położonej nad brzegiem Dniestru oraz grun‑ townie odnowiona cerkiew i klasztor w miejsco‑ wości Curchi. Na północy kraju znajduje się największa atrak‑ cja, czyli twierdza w Sorokach, gdzie za czasów I Rzeczpospolitej stacjonowało wojsko polskie. Na terenie odnowionej twierdzy zostało wiele pamiątek po Polakach. Będąc w Sorokach war‑ to zerknąć na wzgórze willowe, gdzie swoje re‑ zydencje mają osoby narodowości romskiej. W większości są to nieukończone gigantyczne gmachy przypominające np. amerykański Kapi‑ tol czy watykańską bazylikę Piotra i Pawła.

147


Twierdza w Sorokach znajduje się tuż przy ukraińskiej granicy.

Turecka Gagauzja Południowe tereny Mołdawii zamieszkiwane były przez ludność turecką i bułgarską. W późniejszym okresie język turecki ustąpił powszechnie uży‑ wanemu rosyjskiemu, a islam sukcesywnie wypierało prawosławie. Dziś tereny te nazywane są Gagauzją, a ludzie tam mieszkający uważają się za odrębny naród. Porozumiewają się po rosyjsku, wyznają prawosławie lub są ateistami. W referendum osoby te w większości opowiedziały się za przyznaniem Gagauzji autonomii w ramach Republiki Mołdawii. Stoli‑ cą Gagauzji jest Komrat, gdzie umiejscowiono parlament autonomii oraz siedzibę prezydenta. Wydaje się, że mieszkańcy Gagauzji z sentymentem wspominają czasy Związku Radzieckiego. W Komracie można znaleźć kil‑ ka ciekawych pomników pamiętających czasy socjalizmu. Warto pojechać do wioski Avdarma, gdzie w szczerym stepie znajduje się dawne tatarskie źródło, któremu przypisuje się cudowne właściwości. W miejscowości Ceadîr‑Lunga podziwiać można prawosławną cerkiew i klasztor otoczone pięknym ogrodem. Większość Gagauzji stanowi step zwany Budziakiem. To rozległe, suche pola porośnięte niewysoką trawą. Większość terenu zamieniono na pola uprawne, gdzie sadzi się arbuzy, melony lub krze‑ wy winorośli. Bardziej podmokłe tereny stanowią prawdziwy rezerwuar pierwotnej przyrody. Wiosną gromadzą się tam żurawie i bociany, a la‑ tem można spotkać zagrożone wyginięciem susły. Na terenie Gagauzji przetrwało także kilka drewnianych wiatraków oraz tradycyjnych studni z żurawiami, które są wizytówką regionu.

Kraj, którego nie ma Gdy rozpadał się Związek Radziecki, wschodnia część Mołdawskiej Repu‑ bliki Socjalistycznej, znajdująca się na prawym brzegu Dniestru, nie wyra‑ ziła chęci stworzenia nowego kraju. Naddniestrze jednostronnie ogłosiło sukcesję i po krótkotrwałych walkach stało się niezależnym tworem pań‑ stwowym. Ów kraj ma swój rząd, walutę, a także wojsko wspierane przez Rosję. Między Republiką Mołdawii a Naddniestrzem istnieje granica. Po‑ granicznicy z Naddniestrza pytają turystów o cel podróży i każdorazowo nakazują otworzyć bagażnik samochodu. Zazwyczaj kontrola graniczna 148

Świat Rezydencji 9-10/2022

Wieża Dziękczynna w Sorokach


Cerkiew z bramą wjazdową na kompleks klasztorny w Chitcani

wystawia pozwolenia na 10‑godzinny okres po‑ bytu, ale jeśli odwiedzający chcą nocować w Ty‑ raspolu czy Benderach, są one odpowiednio dłuższe. Na dalekiej północy samozwańczego państwa warto odwiedzić niewielką wieś nazy‑ waną Raszków, zamieszkiwaną dawniej przez osoby narodowości polskiej. Dziś w Raszkowie mało kto mówi po polsku. W miasteczku warto zobaczyć stary kościół katolicki św. Kajetana (wzniesiony przez rodzinę Lubomirskich jesz‑ cze przed pierwszym rozbiorem Polski), ruiny cerkwi, synagogę, pięknie obudowane źródełko i polski cmentarz. Według Sienkiewicza, w są‑ siadującej z Raszkowem Waleadynce (Valea Adinca), znajdował się „czarci jar”, w którym Horpyna więziła Helenę. Turyści mogą zatrzy‑ mać się w Domu Polskim „Wołodyjowski” oraz w wyremontowanym domu nad brzegiem rze‑ ki Dniestr, należącym do rodziny z Wielkopol‑ ski. Po wizycie w Raszkowie warto przyjechać do pobliskiej osady zwanej Słoboda‑Raszków, będącej najbardziej polską wsią w całej Moł‑ dawii. Wioska znajduje się tuż przy ukraińskiej granicy. Krzewieniem polskości zajmują się tam kościół katolicki (p.w. św. Marty) oraz szkoła podstawowa, gdzie dzieci mają możliwość na‑ uki języka polskiego jako obowiązkowego języ‑ ka obcego. W południowej części Naddniestrza warto odwiedzić wioskę Chitcani z największym na terenie Mołdawii kompleksem klasztornym, twierdzę w Benderach oraz Tyraspol, gdzie za‑ poznamy się z produkcją mołdawskich konia‑ ków w destylarni Kvint.

Różowo‑niebieska cerkiew w kompleksie klasztornym w Ceadîr‑Lunga w Gagauzji

Żeński zespół klasztorny w Rudi w północnej Mołdawii

149


Zielona zupa zwana zema

Niewielkie gołąbki – liście kapusty faszerowane mięsem

Gagauska kaurma

Mozaika smaków Kuchnia Republiki Mołdawii jest mieszanką kuchni rumuńskiej, sowiec‑ kiej, częściowo ukraińskiej i tureckiej. W każdym, nawet najmniejszym miasteczku znaleźć można sklep, bazar czy osoby sprzedające typowe mołdawskie danie, czyli placzintę. Jest to płaski, nadziewany placek droż‑ dżowy smażony na oleju. Za nadzienie służą ziemniaki, twaróg, kapu‑ sta, mięso, ale także jabłka czy wiśnie. Do najczęściej serwowanych zup w Mołdawii zaliczyć można: zupę zema (rosół z zielonymi warzywami), fasolową z kiełbasą, barszcz ukraiński z kwaśną śmietaną, typowo sowiec‑ ką zupę soljankę oraz okroszkę (chłodnik). Mołdawianie chętnie jadają jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, żeberka w słodkim sosie winogrono‑ wym oraz małe gołąbki zawijane w liście winogron. Popularne są także gulasze, podawane z pieczywem, ziemniakami lub mamałygą, czyli kasz‑ ką kukurydzianą. Mamałygę podaje się często bez mięsa, za to w towa‑ rzystwie tartego, słonawego białego sera, kwaśnej śmietany oraz jajecz‑ nicy. Na słodko jada się naleśniki w różnych wydaniach. Popularna jest piramidka z małych, zawiniętych w rurki naleśników z wiśniami, polana śmietaną i oprószona czekoladą. Innym daniem naleśnikowym jest mule. To małe naleśniki wypełnione słodkim twarogiem, polane śmietaną z ma‑ słem i miodem, a następnie zapieczone.

Smażone placki gagauskie nadziewane masą ze słonego twarogu

Kuchnia regionu Gagauzji charakteryzuje się daniami nawiązującymi do tradycji tureckich. Królują tu baranina i jagnięcina, w tym najbardziej znane potrawy gagauskie, czyli ostry barszcz gagauski, czorba (zupa) z baraniny, kasza bulgur z wątróbką jagnięcą oraz kaurma. Ta ostatnia to długo duszona i zapiekana jagnięcina z dodatkiem przypraw, podawa‑ na zarówno na zimno, jak i na ciepło. W Mołdawii można kupić arbuzy i melony prosto z pola. Piramidka z naleśników nadziewanych wiśniami

150

Świat Rezydencji 9-10/2022


Korytarze piwnic winnych w Cricova ciągną się na długość 120 km.

Magazyn wysokoprocentowych alkoholi w destylarni Kvint w Tyraspolu

Coś mocniejszego Podczas pobytu w Mołdawii grzechem byłoby nie‑ spróbowanie wina. Już od czasów rzymskich uprawia się tu krzewy winogron. To właśnie Mołdawia w daw‑ nym Związku Radzieckim była, obok Gruzji, głów‑ ną republiką dostarczającą na sowieckie stoły wy‑ śmienite alkohole produkowane z winogron. Oprócz win i win musujących na terenie Mołdawii produku‑ je się alkohole wysokoprocentowe nazywane divin. Ich smak jest tożsamy z koniakami czy brandy. Nie‑ spełna 18 km od stołecznego Kiszyniowa znajduje się najbardziej znana winiarnia Cricova. Jej piwnice zostały wykute w skale, a wstęp na ich teren możli‑ wy jest tylko po uprzedniej rezerwacji. Turyści wsia‑ dają w meleksy i przemierzają korytarze, które wiją się przez 120 km pod ziemią. Można zapoznać się tu z etapami produkcji wina oraz wina musującego, zobaczyć liczne sale bankietowe i prywatne piwnice, gdzie swoje wina przechowują wielcy tego świata. Wycieczka do Cricova jest ciekawą opcją, kiedy nie dopisuje pogoda, gdyż główne atrakcje znajdują się pod ziemią. n

Jedna z podziemnych sal bankietowych na terenie piwnic winnych w Cricova.

151


s m a k i ś w i ata

Podpis na pomniku we Lwowie określa Kulczyckiego jako Ukraińca Fot. Adobe Stock/RuslanKphoto

Ten, który nauczył wiedeńczyków

pić kawę

Dla jednych kawa musi być czarna i mocna, inni wolą ją pić z cukrem i mlekiem. Mało kto jednak wie, że prawdopodobnie styl picia białej, słodzonej kawy w kawiarnianej oprawie upowszechnił w Europie Polak. dr Radosław Kożuszek 152

Świat Rezydencji 9-10/2022


Fot. Adobe Stock/Nitr

J

erzy Franciszek Kulczycki zapisał się w historii Polski, Austrii, Ukrainy, Serbii, a nawet Turcji jako przebiegły i bohaterski posłaniec z oblę‑ żonego w 1683 roku Wiednia oraz założyciel pierwszej kawiarni. Do bohaterów przyznaje się wiele narodów, dlatego źródła pisane nie‑ jednoznacznie określają jakiej narodowości był Kulczycki. Polacy uważają, że był Polakiem, a Ukraińcy, że prawosławnym Ukraińcem bądź Rusinem. Zapewne dlatego we Lwowie Kulczycki przedstawiony jest na pomniku jako „Ukrainiec, Galicjanin, bohater obrony Wiednia w 1683 roku, który nauczył Europę pić kawę”. Z kolei Serbowie, niektórzy Austriacy i Węgrzy twier‑ dzą, że być może był Serbem Djuro Kolčiciem z miejscowości Zombor, który nie chcąc wyjawić prawdziwej tożsamości podawał, że pochodzi z Polski. Najprawdopodobniej Kulczycki pocho‑ dził ze spolonizowanej rzymsko‑katolickiej linii pierwotnie ukraińskiego lub rusińskiego rodu szlacheckiego Kólczyckich (Kolczyckich) po‑ sługujących się pieczęcią herbu „Lis”. Urodził się w 1640 roku we wsi Kulczyce koło Sambora w ówczesnym województwie ruskim (od 1920 woj. lwowskie) Rzeczpospolitej Obojga Naro‑ dów. W tej samej wsi na świat przyszedł kozacki dowódca hetman Piotr Konaszewicz-Sahajdacz‑ ny, który w 1621 roku wraz z wojskami Rzeczy‑ pospolitej walczył z Turkami pod Chocimiem.

ce w ówczesnej Turcji. Tym samym okazał się cennym nabytkiem cesarza Austrii, dla którego prawdopodobnie pracował jako szpieg, podró‑ żując dość często między Wiedniem, Belgra‑ dem i Stambułem.

Bohater narodów Historia Kulczyckiego jako bohatera wielu na‑ rodów zaczyna się dopiero w roku 1683, gdy Wiedeń był oblegany przez Turków. Nie mo‑ gące zdobyć miasta, wojska osmańskie uloko‑ wały się wokół, blokując doń dostęp. Sytuacja w Wiedniu była coraz gorsza. Zaczynało bra‑ kować jedzenia oraz środków obrony, a władze nosiły się z zamiarem poddania miasta. W po‑ rozumieniu z ówczesnym burmistrzem Wied‑ nia oraz głównodowodzącym obroną miasta hrabią Starhembergiem, Kulczycki przebrał się za tureckiego żołnierza i wraz z innym szpie‑ giem, dnia 13 sierpnia 1683 roku wydostał się z oblężonego Wiednia. Udając Turka przedarł się przez pozycje Kara Mustafy do stojącego da‑ lej księcia lotaryńskiego Karola V, wodza wojsk cesarskich, któremu przekazał wiadomość o sytuacji wiedeńczyków. Wraz z odpowiedzią zwrotną dotyczącą pomocy, powrócił tą samą

drogą do Wiednia. Informacja przekazana wie‑ deńczykom, o tym, że niebawem otrzymają po‑ moc, wzmocniła ich moralnie, dzięki czemu nie poddali miasta Turkom. Wiedzieli, że nadchodzi odsiecz. Niecały miesiąc później, 12 września 1683 r., wojska koalicji pod dowództwem poin‑ formowanego wcześniej o realnym zagrożeniu Wiednia polskiego króla Jana III Sobieskiego rozgromiły armię wezyra Kara Mustafy, wy‑ zwoliły Wiedeń i tym samym zatrzymały marsz wojsk tureckich w kierunku zachodniej Europy.

Barista Mimo że Kulczycki był szpiegiem, stał się dla wiedeńczyków bohaterem. Został mianowany cesarskim tłumaczem języka tureckiego, otrzy‑ mał prawa mieszczanina, zwolnienie z podat‑ ków na 20 lat, przywilej wykonywania zawodu jaki sobie obierze oraz plac pod budowę domu, tuż obok katedry w centrum miasta. Według tradycji, bezpośrednio po bitwie z Turkami Kul‑ czycki miał otrzymać od samego Jana III So‑ bieskiego zdobyczne worki z ziarnami kawy, pozostawione przez Kara Mustafę. Podania mówią, że król polski pozwolił Kulczyckiemu wybrać cokolwiek z łupów po Turkach. Ten jed‑

Poliglota Wczesne lata życia Kulczyckiego owiane są ta‑ jemnicą. Jako mieszkaniec południowo‑wschod‑ nich ziem Rzeczpospolitej najprawdopodobniej w młodości został pojmany w jasyr, po czym znalazł się na terenach zajmowanych przez Turków. Tam też nauczył się biegle języka tu‑ reckiego. W 1660 r. pojawił się w Wiedniu jako kupiec. Oprócz tureckiego znał także węgierski i kilka języków słowiańskich, w tym serbski, któ‑ rego mógł nauczyć się od osób mieszkających na terytorium zajmowanym przez Turków. Zo‑ stał szybko dostrzeżony i stał się tłumaczem wiedeńskiej kompanii handlowej prowadzącej interesy z ziemiami Imperium Osmańskiego i okresowo osiadł w Belgradzie. Kulczycki znał bardzo dobrze zwyczaje oraz nastroje panują‑

Najsłynniejszy pomnik Kulczyckiego znajduje się w Wiedniu przy Favoritenstraße.

153


W wiedeńskiej Cafe Sacher podaje się różne rodzaje kawy.

nak zdecydował się na dobrze znane mu zielo‑ ne ziarna, które przez wojska koalicji uważane były za paszę dla wielbłądów. Zapasy te służy‑ ły wojskom tureckim jako środek pobudzający podczas walki. W wybudowanym przez siebie budynku przy Domgasse 6 Kulczycki otworzył pierwszą kawiarnię wiedeńską, gdzie serwował paloną przez siebie turecką kawę. Prawdopo‑ dobnie lokal przestał istnieć już następnego roku, po czym Kulczycki otworzył nową kawiar‑ nię na placu św. Stefana. Jego trzecim lokalem była słynna kawiarnia „Pod Błękitną Butelką”. Nazwa nawiązywać miała do butelki z lekiem, który aplikować miała Kulczyckiemu jego żona po bitwie pod Wiedniem.

Co prawda wcześniej niż Kulczycki kawę wie‑ deńczykom próbował podawać Ormianin – Johannes Theodat (Diodado), jednak nie jego, a Kulczyckiego uważa się za właściciela pierw‑ szej, wiedeńskiej kawiarni i głównego propa‑ gatora czarnego napoju. Z kolei pierwsze ka‑ wiarnie na kontynencie europejskim pojawiły się w tureckim Stambule. We Włoszech pierw‑ szy lokal serwujący kawę został najprawdopo‑ dobniej otwarty w roku 1640 w Wenecji. W roku 1650 działała także kawiarnia w Oksfordzie, a w 1652 w Londynie. W Paryżu natomiast pierwszą kawiarnię otworzono w roku 1671. Wiadomo zatem, że kawa znana była w Wied‑ niu, jak i w całej Europie zachodniej dużo wcze‑

śniej niż zaczął parzyć ją Kulczycki, jednak nie wszystkim przypadła do gustu. Była gorzka, cierpka, charakteryzowała się dość dziwnym, nieznanym zapachem. Według podań, Kulczyc‑ ki wpadł na pomysł, by słodzić kawę miodem, a jej czerń rozjaśniać mlekiem. Po czasie oka‑ zało się, że kawa, a w szczególności ta serwo‑ wana przez Kulczyckiego, potrafi jednak dobrze smakować. W swoim lokalu Kulczycki podawał kawę osobiście na oryginalnej, metalowej zasta‑ wie osmańskiej, przebierając się w strój turecki. Do kawy dodawał także ciasteczko w kształcie tureckiego półksiężyca, które prawdopodobnie stało się pierwowzorem popularnych w Europie rogalików.

Patron i legenda Wiedeń z czasem stał się światową stolicą ka‑ wiarni i miejscem, gdzie można było wypić wiele rodzajów wysokogatunkowych kaw. Kulczyckie‑ go z kolei uznano za patrona tamtejszych ka‑ wiarzy. Jego olejny portret ozdobił siedzibę ich zgromadzenia, a na dawnym sztandarze cecho‑ wym widniała scena nadania mu przez cesarza Leopolda I przywileju na prowadzenie kawiarni. Na późniejszych kopiach przedstawiano go za‑ wsze w stroju tureckim, z rogiem w ręce i sakwą u pasa. Kulczycki umarł na gruźlicę 19 lutego 1694 r. w domu przy ulicy Domgasse, a pocho‑ wano go na cmentarzu przykatedralnym, który potem zlikwidowano. Również budynek, w któ‑ rym mieszkał Kulczycki nie oparł się czasom i zastąpiony został inną budowlą. W 1862 roku, blisko 200 lat po bitwie pod Wiedniem, nadano jednej z ulic w stolicy Austrii imię Kulczyckie‑ 154

Świat Rezydencji 9-10/2022


go (Kolschitzkygasse). Z kolei na jej narożniku z ulicą Favorittenstras‑ se w 1885 r. odsłonięty został pomnik Kulczyckiego w tureckim stroju z czajnikiem w jednej ręce i tacą z filiżankami w drugiej. Kopia tej rzeźby zdobi jedną z sal japońskiego muzeum kawy w mieście Kobe, a ogromny pomnik przedstawiający Kulczyckiego z ziarnami zielonej kawy znajduje się w centrum Lwowa. Również tamtejsze staromiejskie kawiarnie trak‑ tują z pietyzmem historię o Kulczyckim, nierzadko wieszając w swoich wnętrzach obrazy z podobizną słynnego Galicjanina. Mimo że przez Po‑ laków Kulczycki uważany jest za rodaka, nie doczekał się pomnika na te‑ renie Polski. W zamian w 2009 r. nasz najsłynniejszy kawosz znalazł się na znaczku Poczty Polskiej w otoczeniu palonych ziaren kawy.

Wiener melange przygotowuje się z podwójnej ilości espresso i gorącego mleka.

Inspirator Można domniemać, że kawowa machineria rozkręcona przez Kulczyc‑ kiego uczyniła wiedeńczyków prawdziwymi kawoszami, którzy oprócz kosztowania czarnego napoju, umieją go perfekcyjnie przygotować i co najważniejsze podać. W Wiedniu istnieje co najmniej 20 różnych, tra‑ dycyjnych napojów na bazie kawy. „Verlängerter Schwarzer” jest typową kawą czarną (mokka) podawaną w dużych filiżankach. Z kolei „Verlän‑ gerter Brauner” to ten sam napój, serwowany z małą ilością podawanej osobno śmietanki. „Schale Braun” to czarna mokka, serwowana w małej filiżance z odrobiną mleka, dzięki któremu przybiera kolor brązowy. Gdy do kawy doda się więcej mleka, według wiedeńczyków uzyskuje ona kolor złoty i nazywana jest „Schale Gold”. „Kleiner Schwarzer” czy „Kleiner Mok‑ ka” to nic innego jak mocne espresso, podawane w małych filiżankach. „Grosser Schwarzer” czy „Grosser Mokka” to podwójne espresso. W skład „Kapuziner” wchodzi mokka, która – w odróżnieniu od włoskiego cappuc‑ cino – podawana jest z bitą śmietaną, oprószoną kakao lub czekoladą. „Franziskaner” z kolei jest napojem kawowym sporządzanym w równych proporcjach z mokki, gorącego mleka i bitej śmietany. W wiedeńskich kawiarniach spotkać się można także z kawami zawierającymi mocniej‑ szy wsad w postaci alkoholu. „Fiaker” oznacza wprawdzie dorożkarza, ale także jest skrótem myślowym podczas zamawiania mocnego espres‑ so z rumem, bądź koniakiem, które serwowane jest w zwykłej szklance. W przeszłości tego rodzaju rozgrzewające kawy pite były przez wiedeń‑ skich dorożkarzy pracujących często na siarczystym mrozie. Dodatkowo były suto słodzone. „Maria Theresia” określa napój kawowy sporządzany na bazie podwójnej mokki z likierem pomarańczowym (cointreau). Całość zwieńczona jest bitą śmietaną i udekorowana skórką pomarańczową. „Mozart” to napój sporządzony z podwójnego espresso, słodkiego Mo‑ zartlikör i bitej śmietany. Polskim akcentem w wiedeńskich kawiarniach jest słodzony, przygotowany z podwójnej mokki napój „Sobiesky”, który – jak łatwo się domyślić – serwowany jest z podawanym osobno kielisz‑ kiem wódki. „Einspnner” z kolei w Polsce często nazywane bywa kawą po wiedeńsku. Jest to mokka, serwowana w szklance z uszkiem lub wyż‑ szej filiżance, podawana z bitą śmietaną. Klient, w momencie zamówienia tego rodzaju kawy, oprócz cukru powinien otrzymać także cukier puder służący do oprószenia napoju. „Melange” bardzo często, dla podkreśle‑ nia miejsca pochodzenia, określana mianem „Wiener Melange” to klasyk wiedeńskich kaw. Przygotowuje się ją na bazie mokki lub espresso, prze‑ dłużonej dodatkiem ciepłego mleka i mleczną pianką na wierzchu. Jej bardziej luksusową wersją jest „Kaisermelange”, której kremowa pianka uzyskiwana jest z mleka oraz utartego żółtka jaja. Czasami do roztarcia żółtka dodaje się miodu, a do kawy wlewa się odrobinę koniaku. W zasa‑ dzie wszystkie napoje kawowe w Wiedniu podaje się na niewielkich, me‑ talowych tackach, na których oprócz szklanki czy filiżanki z kawą, znaj‑ duje się szklanka wody, serwetka i łyżeczka. W zależności od zamówienia na tacce mogą znaleźć się także kieliszki czy dzbanuszki zawierające: mleko, śmietankę lub alkohol. n

Kawowe tradycje Kulczyckiego kontynuuje firma Julius Meinl.

Niektóre z napojów kawowych w Wiedniu podaje się z syropami, śmietaną lub alkoholem.

155


N ASZE RE KOME NDAC JE

O każdej porze Golf Cube firmy Castor to symulator gry w golfa zlokalizowany w budynku o powierzchni zabudowy 35 m². Dzięki niemu możesz cieszyć się ulubionym sportem nawet w okresie jesienno‑zimowym oraz po zmroku. Symulator Golf Cube pozwala na grę w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Rozgrywka odbywa się przy pomocy normalnych piłek i kijów golfowych, a piłkę odbija się z maty wykonanej ze sztucznej trawy w kierunku ekranu. Podłączenie do systemu pozwala na rozgrywanie zawodów i grę z innymi użytkownikami. golfcube.pl

Dobre wejście System przesuwny naścienny DRE przeznaczony jest do drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych. Może być zastosowany do drzwi w wykończeniu DRE‑Cell, folii 3D, laminatach CPL, okleinach naturalnych, a także do wybranych modeli malowanych. System jest montowany bezpośrednio na ścianę (wariant NS) lub z użyciem tunelu regulowanego (wariant NT). dre.pl

W loftowym stylu Aliplast IDEAL to system zabudowy wewnętrznej (bez izolacji termicznej) skonstruowany z aluminiowego profilu i przeszklenia. Dostępny jest w wielu opcjach: drzwi jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, obrotowe, co umożliwia zaprojektowanie dopasowanej do indywidualnych potrzeb industrialnej zabudowy wewnętrznej. Drzwi i ściany mogą mieć różne wzory podziałów, a profile różnorodne kolory. W ofercie znajdują się pasujące klamki, pochwyty i rozety. aliplast.pl

156

Świat Rezydencji 9-10/2022


12 rodzajów kaw

Wiele kolorów i wzorów Płytki Stara Cegła od Elkamino Dom wykonywane są z najwyższą starannością w zakresie odwzorowania naturalnej struktury cegieł. Pokryta nimi ściana zachwyca unikalnym wyglądem. Odporne na zabrudzenia i wilgoć płytki znajdą zastosowanie w salonie, sypialni czy kuchni, urządzonej zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Do wyboru ponad 30 kolorów i ponad 100 wzorów płytek.

Automatyczny ekspres do kawy Melitta Latte Select z kolorowym wyświetlaczem i panelem dotykowym potrafi przygotować aż 12 rodzajów kaw, a dzięki funkcji One Touch po naciśnięciu jednego przycisku przyrządzić 2 kawy mleczne jednocześnie. Ziarna są idealnie zmielone (do wyboru 5 stopni zmielenia kawy), a przyrządzone z nich specjały kawowe mają intensywny smak (4 poziomy mocy do wyboru). Dzięki opcji Moja kawa, ekspres zapamięta 6 przepisów np. na ulubioną kawę męża, mamy, przyjaciółki. Moc 1450 W. Ciśnienie 15 bar. Cena: 2.999 zł melitta.pl

elkaminodom.pl

Energooszczędna i inteligentna Elegancka podłoga drewniana Jodła francuska z oferty FINISHPARKIET Fabryka Parkietu urzeka precyzyjnym wykonaniem i symetrycznym wzorem. Wykonana z materiałów najwyższej klasy, pozwoli zaaranżować wnętrze pełne harmonii. Odporna na ścieranie, dwuwarstwowa podłoga jest olejowoskowana i czterostronnie fazowana, dzięki czemu nie wymaga cyklinowania.

Chłodziarko-zamrażarka Liebherr CNsdd 5763 Prime z systemami EasyFresh (gwarancja świeżości owoców i warzyw), NoFrost (ochrona przed oblodzeniem), kostkarką IceMaker i systemem DuoCooling (2 oddzielne obiegi chłodnicze). Doposaż urządzenie w moduł SmartDeviceBox i steruj nim przez internet. Lodówka w nowej klasie energetycznej D zużywa tylko 203 kWh energii rocznie. Cena: 6.099 zł home.liebherr.com/pl

finishparkiet.pl

157


N ASZE RE KOME NDAC JE Przytulny nastrój Lampa gazowa Cosiscoop Basket to modne akcesorium, które stworzy przytulny klimat na balkonie lub tarasie. Aby ją włączyć wystarczy przekręcić pokrętło i zapalić długą zapalniczką. Lampa zasilana jest 190‑gramowym kartuszem gazowym, który pozwala jej palić się ok. 6 godzin. Dostępna jest w trzech kolorach: czarnym, białym i oliwkowym. tredon.pl

Spektakularna ozdoba tarasu i ogrodu Nowoczesne, proste i eleganckie płyty dekoracyjne VESTONE LAMEZIA są niekwestionowaną ozdobą posesji. Wielkoformatowe elementy doskonale sprawdzą się jako nawierzchnia tarasu oraz ścieżek wokół domu. Dostępne są w formacie 80x80 cm oraz w dwóch pasujących do siebie barwach: kobaltowej i marengo. vestone.pl

Na indywidualne zamówienie

MOVIX PRO z oferty GTV to przykład nowoczesnych i uniwersalnych akcesoriów kuchennych. W skład kolekcji wchodzą kosze cargo ułatwiające zagospodarowanie przestrzeni w dolnych szafkach kuchennych. Zestaw zawiera cztery separatory do szuflad o rozmiarach 150 mm i 200 mm. Seria dostępna w trzech wersjach kolorystycznych: chrom, chrom z białą matą i antracyt.

Ogród pokazowy marki Chronos w podwarszawskim Komorowie zaprasza do obejrzenia niezwykłych rzeźb i dekoracji z kamienia, metalu, szkła. Wśród nich są wyroby z rekonstruowanego kamienia i betonu z kolekcji Haddonstone. Eksperci Chronos współpracują z prestiżową angielską manufakturą od ponad 25 lat. Dekoracje są często sprowadzane na indywidualne zamówienie klienta. Na zdjęciu: rzeźby Haddonstone’s Jacquemart Hunting Dogs z odlewanego wapienia wzorowane na projektach paryskiego artysty, Henri Alfreda Jacquemarta.

gtv.com.pl

chronos.com.pl

Ergonomiczny system przechowywania

158

Świat Rezydencji 9-10/2022


Szklane drzwi Oferta drzwi wewnętrznych firmy Hörmann to propozycja dla indywidualistów, którzy pilnie śledzą trendy w designie. Jedną z nich są drzwi GlassLine ze szkła. Wyglądają szykownie, ale też nadają przestrzeni otwarty i przyjazny charakter, wprowadzając do każdego pomieszczenia szczególną atmosferę. Czarne linie w modnym stylu industrialnym tworzą eleganckie akcenty w nowoczesnych wnętrzach. Modele z tej kolekcji dostępne są w wielu wersjach, m.in. Loft‑Design 2–5 (na zdjęciu). hormann.pl

Na pierwszym miejscu światło

Klasy premium

Prosta jak jej nazwa – Dot (z ang. kropka) to lampa outdoorowa zaprojektowana przez Jana Van Lierde dla firmy Platek z okazji Milan Design Week 2022. Dyskretna forma na pierwszy plan wysuwa światło i wydobyte dzięki niemu piękno architektury ogrodowej. Lampa posiada aluminiową obudowę i żarówkę typu LED. Podpięta pod system plug‑and‑play nie wymaga dodatkowego okablowania.

Płytki Heksalong Marble Mat to pomysł marki Raw Decor na ciekawą aranżację ściany lub podłogi w kuchni czy w łazience. Kafle o kształcie heksagonów mają wzór marmuru. To płytki klasy premium: dzięki nasiąkliwości poniżej 0,5% nie chłoną brudu, są ognioodporne i łatwe w pielęgnacji. Powierzchnia mat/natura. Cena: 60 zł (plaster o wys. 31,3 i szer. 25 cm).

platek.eu

rawdecor.pl

159


mgr inż. arch. Joanna Sokołowska

Architekt Jarosław Włodarczyk WŁODARCZYK PROJEKT Architektoniczne Biuro projektowe

E‑biuro: ul. Przybyszewskiego 99, 93-126 Łódź Biuro: ul. Armii Krajowej 11, 98-200 Sieradz tel. 43 822 63 18, 604 23 14 61 www.architekt‑wlodarczyk.pl e‑mail: biuro@architekt‑wlodarczyk.pl

Jnk‑Studio

Łódź Warszawa tel. 508 32 42 69

www.jnk‑studio.com e‑mail: wnetrza@jnk‑studio.com

Adres redakcji 15-638 Białystok, ul. Watykańska 13 redakcja@koncept‑wydawnictwo.pl

Redaktor naczelna

mgr inż. arch. Beata Stojanow Jaskot Studio Kwadrat A & House ARCHITEKTURA & WNĘTRZA

ul. Puchalska 12, 02-851 Warszawa tel. +48 601 302 418 www.studio-kwadrat.com.pl e-mail: biuro@studio-kwadrat.com.pl

Iwona Czapiewska

Anna Lewczuk

Iwona Czapiewska – pracownia architektoniczna

Redakcja

Gdańsk tel. 601 946 175

Julia Borowska, Marta Kulik, Małgorzata Nietupska, Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk

www.iwonaczapiewska.pl e-mail: icz@onet.eu

Współpracownicy dr inż. Radosław Kożuszek

Zdjęcia

mgr Sztuki inż. Architekt Krajobrazu

Marek Rzepnikowski

Luksusowe projekty ogrodów, aranżacja balkonów i tarasów, architektura krajobrazu, sztuka, design

www.rzepart.pl rzepart.studio@gmail.com

Warszawa Gdańsk 516 702 669

Czytelnikom poszukującym kontaktu do architektów: bryły, wnętrz czy ogrodów, przedstawiamy wizytówki współpracujących z nami specjalistów. projektowanie domów rezydencji

projektowanie wnętrz

Tom Kurek, Monika Nguyen, Jason Rick, BoysPlayNice, Vipp

*

projektowanie ogrodów

Koncept sp. z o.o. 15-638 Białystok, ul. Watykańska 13

adresy AB Design Studio 420 E Haley St, Santa Barbara, CA 93101 Stany Zjednoczone +1 805‑963‑2100 www.abdesignstudioinc.com

Vipp Snorresgade 22 2300 Copenhagen, Dania +45 4588 8800 info@vipp.com www.vipp.com

destilat Design Studio Mariahilferstraße 27/8 A‑1060 Wiedeń, Austria +43 1 97 444 20 +43 699 104 105 11 office@destilat.at www.destilat.at

mgr inż. arch. Petr Janda Na Švihance 8 Praha 2, Czechy +420 776 845 852 petrjanda.brainwork@gmail.com www.petrjanda.com

Govaert & Vanhoutte Architects Oude Sint Annadreef 88–90 8200 Sint‑Andries, Belgia +32 50 38 88 22 info@govaert‑vanhoutte.be www.govaert‑vanhoutte.be

Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny ul. gen. W. Andersa 29 00-159 Warszawa +48 503 012 889 galeria@galeriaxanadu.pl www.galeriaxanadu.pl

Ewa Kuryłowicz ewa.kurylowicz@koncept‑wydawnictwo.pl

Reklama tel. 734 475 501 reklama@koncept‑wydawnictwo.pl

www.swiatrezydencji.pl Nr 9-10 (98) wrzesień-październik 2022 cena: 15 zł (w tym 8% VAT)

Malowanie ŚWIATŁEM

ŁAZIENKA

współczesnej damy

OGRÓD | WNĘTRZA | ARCHITEKTURA | TRENDY

Świat Rezydencji 9-10/2022

Dyrektor wydawnictwa

ŚWIAT REZYDENCJI NR 9-10 (98) 2022

Mood Works arch. Karina Snuszka i arch. Dora Kuć ul. Emilii Plater 27 (przy Wspólnej) 00-688 Warszawa +48 539 933 076 info@moodworks.pl www.moodworks.pl

160

architektów projektantów salonów

Wrażenia

Z MEDIOLANU Index 219487 ISSN 2720-4618

98

OGRÓD

|

WNĘTRZA

|

ARCHITEKTURA

|

TRENDY

Okładka: głowica prysznicowa z kolekcji AXOR Conscious Showers; projekt: Phoenix Design; projekt wnętrza: Hadi Teherani; więcej na: www.axor-design.pl i str. 93

TS – oznaczenie tekstu sponsorowanego

Redakcja nie zwraca niezamówionych materiałów oraz zastrzega sobie prawo do ich skracania w przypadku publikacji. Wszystkie materiały objęte są prawem autorskim. Prawa autorskie do opracowania plastycznego magazynu należą wyłącznie do wydawcy. Przedruk w jakiejkolwiek formie, bez wcześniejszej pisemnej zgody Dyrektora Wydawnictwa, jest zabroniony. Wszelkie przedstawione projekty podlegają ochronie prawa autorskiego i należą do osób wymienionych przy każdym z nich. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny.


PRODUCENT PŁYTEK na ściany | podłogi | tarasy | schody | parapety

tel. +48 46 856 40 40 | tel. +48 602 292 707 biuro@elkaminodom.pl | www.elkaminodom.pl