Świat Rezydencji nr 7-8/2022

Page 1

Nr 7-8 (97) lipiec-sierpień 2022 cena: 15 zł (w tym 8% VAT)

dom

Bajeczne

gotowy na urlop

ogrodowe zakątki

Stylowa łazienka

dla niej i dla niego Index 219487 ISSN 2720-4618

OGRÓD

|

WNĘTRZA

|

ARCHITEKTURA

|

TRENDY
J

eśli nie zdążyliście zaplanować urlopu, zapraszamy w drogę! Odwiedzimy m.in. Irlandię, Hiszpanię, Francję i Holandię, gdzie wspólnie obejrzymy niezwykłe rezydencje i ogrody. Dom w irlandzkim Cork zachwyci Was bogactwem rysunków szlachetnych kamieni, a hiszpański Copper House – niczym dawna villa maritima – wprowadzi w letni klimat za sprawą materiałów i faktur, inspirowanych katalońskimi krajobrazami. Do odbycia podróży w czasie zachęci z kolei paryski apartament Plaine Monceau. Zastanawiałyśmy się, jak we wnętrzach, pełnych soczystych kolorów i oryginalnych mebli, czułaby się Maria Antonina, monarchini słynąca z miłości do mody, wysokiej klasy rzemiosła i ekstrawagancji. Zajrzyjcie tam razem z nami. Oprócz pięknych wnętrz, czekają na nas magiczne ogrodowe zakątki. Najpierw spacer wśród bujnych paproci w holenderskiej rezydencji Outside In. Rośliny, za sprawą ciekawie zaprojektowanego patio, zdają się rosnąć nie tylko na zewnątrz, ale też w samym sercu domu. Potem rozgościmy się na wspaniałych tarasach willi Lea, skąd zerkniemy na światła pobliskiego Monte Carlo i malownicze zatoki Lazurowego Wybrzeża. Na moment uspokoimy myśli, wpatrując się w błękit nieba, bo w planach mamy jeszcze podziwianie wiszących ogrodów Paryża i wycieczkę do Tajlandii. Miasto Aniołów, czyli bogaty w kontrasty Bangkok, odkryjemy z niezastąpionym przewodnikiem – Radkiem Kożuszkiem. Jeśli po takiej wyprawie zostaną Wam siły i chęci, doceńcie to, co mamy tuż obok. My zawsze znajdujemy czas na odkrywanie uroków Polski. W ramach cyklu Laboratorium Dobrej Marki spotkaliśmy się z architektami z Lublina, Poznania i Olsztyna. Wam proponujemy wycieczkę do Wilanowa, jednego z najstarszych polskich muzeów sztuki, albo odkrywanie uroków pięknego Podlasia, z którego Was pozdrawiamy. Życzymy udanych wakacji! Anna Lewczuk

2

Świat Rezydencji 7-8/2022Nowoczesne wnętrze

z loftowym sznytem

Śni Ci się apartament, którego wystrój będzie nawiązywał do stylu nowojorskiego Soho? Szukasz inspiracji i rozwiązań, które pomogą urzeczywistnić marzenie o industrialnym wnętrzu? Warto zwrócić uwagę na nową propozycję w ofercie systemów aluminiowych Aliplast. System IDEAL to lekka i elegancka alternatywa dla tradycyjnych ścianek działowych. Dzięki niej twoje wnętrze zyska loftowy sznyt.

K

ażde komfortowe wnętrze – niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, przestron‑ ny dom czy biuro – powinno mieć wydzielone funkcjonalne strefy, dzięki którym zyskamy od‑ powiednie miejsce zarówno do pracy, jak i wypo‑ czynku. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji są ścianki działowe, które pozwolą usystematy‑ zować przestrzeń.

Praktyczne i efektowne IDEAL to system ścian wewnętrznych oparty na aluminiowych profilach i szklanym wypeł‑ nieniu. Charakterystyczny smukły kształt profili (tylko 33 mm przekroju) nadaje ściankom lofto‑ wy charakter i pozwala na tworzenie konstrukcji, wpisujących się zarówno w nowoczesny, jak i kla‑ syczny wystrój. Dzięki wykorzystaniu aluminium, konstrukcje systemu IDEAL są lekkie i eleganckie, a przy tym dodają wnętrzom przestronności. Szklane pa‑ nele w aluminiowej ramie zapewniają swobodne przenikanie światła. Nie stanowią więc optycznej bariery – łączą pomieszczenia, a jednocześnie pozwalają w naturalny sposób podzielić prze‑ strzeń mieszkalną na różne strefy funkcjonalne. Dzielą przestrzeń, optycznie ją powiększając i dodając wnętrzu lekkości. 4

Świat Rezydencji 7-8/2022


Wszechstronne rozwiązanie IDEAL to system, który równie dobrze sprawdzi się w przestronnych rezydencjach i domach, jak też w mniejszych apartamentach. Roz‑ wiązanie to polecane jest także do biur i lokali usługowych. IDEAL doskonale wpisuje się w nowoczesne projekty loftowych wnętrz, ale dzięki szerokiej gamie kolorystycznej oraz zastosowaniu odpowied‑ nich podziałów szprosów – świetnie komponuje się również z trady‑ cyjnymi aranżacjami. IDEAL można dopasować do wnętrza, zarówno pod względem kon‑ strukcji, jak i kolorystyki. Szeroka oferta konstrukcji pozwala zapro‑ jektować spójną i harmonijną kompozycję wnętrza. System oferuje możliwość łączenia drzwi jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych i ob‑ rotowych ze ścianami stałymi, dzięki czemu możemy dostosować kon‑ strukcję do indywidualnego projektu oraz naszych potrzeb. Pod względem kolorystycznym mamy do wyboru pełną paletę RAL, a także struktury i dekory imitujące kolory drewna (Aliplast Wood Co‑ lour Effect) oraz tak modne ostatnio struktury betonu (Aliplast Loft View). Nie zapominajmy o detalach – aby zachować spójność konstrukcji, system IDEAL posiada specjalnie zaprojektowane pochwyty oraz pa‑ sujące do nich klamki i rozety.

IDEAL to IDEALne rozwiązanie do nowoczesnych przestrzeni

Industrial aluminium system

TS

In

5


Spis treści

p ro Je k T Z re kome ndac JĄ

W duŻym Formacie

Dary Ziemi

W Krainie Czarów

Matka Natura to cudowna siła twórcza. To też niezwykła altruistka – nieustannie rodzi nowe owoce, które oddaje człowiekowi i zwierzętom. Jak skorzystać z jej dóbr i czym się za nie odwdzięczyć? Tekst: Julia Borowska Projekt: Susanna Cots, Susanna Cots Interior Design, www.susannacots.com Zdjęcia: Mauricio Fuertes, www.mauriciofuertes.com

Wnętrza piętrowego domu w Cork zachwycają nie mniej, niż otaczający go krajobraz. Widać w nich kreatywność projektantki, ale także niebywałą odwagę i otwartość inwestorów, którzy pozwolili Róisín Lafferty puścić wodze fantazji i zaproponować rodzinie wystrój, który na długo pozostaje w pamięci. Tekst: Marta Kulik Projekt: Róisín Lafferty, Kingston Lafferty Design, www.kingstonlaffertydesign.com Zdjęcia: Ruth Maria Murphy

36

36

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

37

Z rekomendacją �������������������������������������� 12

60

60

61

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

dziejowe. Historię muzeum poznajemy dzięki Wy‑ dawnictwu Arkady.

do wakacyjnego wyjazdu. Sprawdźcie, jak z pomo‑ cą technologii smart home zapewnić sobie spokój.

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ

W DUŻYM FORMACIE

W Krainie Czarów ������������������������������������ 36

Dary Ziemi �������������������������������������������������� 60

Godne polecenia ������������������������������������ 26

We wnętrzach piętrowego domu w Cork widać kreatywność projektantki, ale także niebywałą od‑ wagę inwestorów. Pozwolili Róisín Lafferty puścić wodze fantazji i zaproponować rodzinie wystrój, który na długo pozostaje w pamięci.

Matka Natura to cudowna siła twórcza. Jak sko‑ rzystać z jej dóbr i czym się za nie odwdzięczyć? Odpowiedź na to pytanie zna architektka Susanna Cots, autorka projektu Copper House.

POROZMAWIAJMY O SZTUCE

UWAGA NA DETAL

Z nożem na obraz ���������������������������������� 28

Z miłości do światła �������������������������������� 50

Sztuka wywołuje silne emocje. Czasami są tak silne, że miłośnik sztuki zmienia się w terrorystę. Zdarza się też, że terrorysta rodzi się w samym artyście.

Każdy, kto kocha dobre wzornictwo, zachwyci się produktami marki CLEONI. Manufaktura z długo‑ letnią historią i doświadczeniem kreuje trendy i za‑ chwyca nietuzinkowymi projektami.

Biała ściana jest jak czyste płótno, które czeka na pierwsze pociągnięcie pędzla. Barwną plamą jest tapeta, a wybór wzoru to okazja do wyrażenia siebie. Wybraliśmy dla Was kilka ciekawych kolekcji okładzin ściennych. Może któraś Was zainspiruje?

SPOSÓB NA INTELIGENTNY DOM

MODNE ROZWIĄZANIA

Gotowy na urlop! ������������������������������������ 52

Razem lecz osobno �������������������������������� 84

Noclegi zarezerwowane, bilety kupione, walizki spakowane – jesteście gotowi na urlop? Warto za‑ dbać o to, aby nasz dom również był przygotowany

Salon kąpielowy przy sypialni to standard w rezy‑ dencjach. Jest jednak inne rozwiązanie: osobne ła‑ zienki dla niej i dla niego. Zobaczcie jak je urządzić, by spełniały wymagania użytkowników.

Żar leje się z nieba, a Ty nie masz pomysłu, co zrobić? Polecamy partyjkę szachów na świeżym powietrzu lub relaksującą kąpiel w domowym salonie spa.

Dobre pomysły ���������������������������������������� 22 Szklanka chłodnej wody z cytryną i spora dawka dobrego designu pobudzą wszystkie zmysły!

Czytelnia ���������������������������������������������������� 30 GALERIE ŚWIATA

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ���������������������������������������������� 32

Zachwycająca barokowa rezydencja to jeden z nie‑ wielu polskich zabytków, które w prawie niezmie‑ nionej postaci przetrwały wszystkie zawieruchy

sposÓb na dom inTeLiGenTny

52

Jak płótno �������������������������������������������������� 74

74

WZornicTWo

Gotowy na urlop!

WZORNICTWO

Razem lecz osobno

Jak płótno Biała ściana jest jak czyste płótno, które czeka na pierwsze pociągnięcie pędzla. Barwną plamą jest tapeta, a wybór wzoru to okazja do wyrażenia siebie.

Noclegi zarezerwowane, bilety kupione, walizki spakowane – jesteście gotowi na urlop? Warto zadbać o to, aby nasz dom również był przygotowany do wakacyjnego wyjazdu. Kiedyś o pomoc prosiło się sąsiada albo kogoś z rodziny, dziś inteligentny budynek może zadbać o siebie sam. Wystarczy, że zostawimy mu jasne dyspozycje. Poznajcie rady ekspertów i zobaczcie, jak z pomocą technologii smart home zapewnić sobie spokój w trakcie urlopu.

84

modne roZWiĄZania

maRTa kulik

kaTaRzyna zachaRewicz‑łukaszuk

Wyposażenie domu w kompleksowy system inteligentnego budynku warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Doradcy firmy IPbud, specjalizującej się w projektowaniu i realizacji takich systemów, pomogą dobrać rozwiązania najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań i możliwości budynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji klienci IPbud mogą przekonać się na własnej skórze, jak funkcjonuje smart home, odwiedzając jeden z lokali pokazowych firmy w Lublinie lub Rzeszowie. To doskonała okazja, by zapoznać się ze wszystkimi funkcjami smart home, a także przetestować jego możliwości. Wizyta w lokalu pokazowym odbywa się w towarzystwie programisty, który na bieżąco wyjaśnia działanie systemu, odpowiada na pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości. FOT. IPBUd

dOPASOwANy dUET W łazience, tak jak w życiu, najważniejsze są dopasowane duety� Tutaj wannę Mega‑N marki Emporia zestawiono z baterią podłogową X‑Line marki VitrA z oferty PGC Polskiej Grupy Ceramicznej�

Salon kąpielowy przy sypialni to standard w rezydencjach. Jest jednak inne rozwiązanie: osobne łazienki dla niej i dla niego. Dzięki temu nie ma sporów o kolory czy rodzaj wyposażenia.

FOT. MURASPEC

małgoRzaTa nieTupska

6

52

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

74

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

84

ŚWiat rezydencji 7-8/2022


bruk Solaris

BRUKI KLINKIEROWE NA TARASY, PARKINGI, ŚCIEŻKI

bruk Antika

www.klinkier.pl


Z W i Z y TĄ

L

ubiła wystawne życie, przyjęcia i modę. Kocha‑ ła też sztukę i piękne przedmioty. Śliczna, deli‑ katna, tryskająca młodzieńczą energią królowa Francuzów, w pierwszych latach życia nad Sekwaną rozkochała w sobie poddanych. Chociaż jej dalsze losy potoczyły się tragicznie, w historii zapisała się jako ko‑ lorowy ptak. Skąd nawiązanie do Marii Antoniny? Już pierwsze spojrzenie na wnętrza apartamentu Plaine Monceau zrodziło w mojej głowie pytanie, jak czuła‑ by się w nich młoda francuska monarchini. Wystrój Plaine Monceau jest dynamiczny i intrygujący. Prze‑ pełnione kolorem, geometrią i sztuką wnętrza wydały mi się ucieleśnieniem jej duszy, przełożonym na język współczesności. Pomyślałam, że gdyby Maria Antoni‑ na przeniosła się w czasie, właśnie w takich wnętrzach chciałaby zamieszkać.

kAPrysy Marii Antoniny

„Boję się nudy” – powiedziała niegdyś młoda królowa Francji Maria Antonina. Jestem pewna, że w kolorowych, modernistycznych wnętrzach Plaine Monceau bawiłaby się znakomicie!

oGrÓd inspiracJe

Wśród paproci

Autorzy projektu – architekci Raphaël Le Berre i Tho‑ mas Vevaud, w swojej pracy stawiają na elegancję, do‑ pracowane detale i wysoką jakość materiałów. Tworzą wnętrza, które świat mody nazwałby „haute coutu‑ re”. Nie wiem czy projektując apartament inspirowali się życiem pierwszej celebrytki Francji (jak mówiono później o Marii Antoninie), ale z pewnością łączy ich z nią podobna wrażliwość na piękno. Raphaël i Tho‑ mas szybko znaleźli nić porozumienia także z właści‑ cielami apartamentu – młodą rodziną z dzieckiem. Po‑ czątkowo parze zależało na symetrycznych wnętrzach utrzymanych w stonowanej palecie barw. Nie zamykali się jednak w swoich wyobrażeniach i w toku współpra‑ cy pozwolili doświadczonym architektom wprowadzić nieco intensywnych barw i elementów wystroju, które przykuwają uwagę.

TeksT: Marta KuliK ProJekT: raphaël le Berre, thoMas VeVaud – le Berre VeVaud, leBerreVeVaud.coM ZdJęciA: stephan Julliard, stephanJulliard.coM

Istnieją domy, w których mieszka się jak w ogrodzie. Taka jest właśnie rezydencja w Holandii. To oaza zieleni z basenem ukrytym na patio. Nawet pomiędzy kuchnią a salonem rosną paprocie. TeksT: małgoRzaTa nieTupska pRoJekT: Bedaux de BRouweR & i29, www.BedauxdeBRouweR.nl oRaz www.i29.nl zdJęcia: i29/ewouT huiBeRs

– Naszym celem było nadanie każdemu pomieszcze‑ niu własnej tożsamości poprzez połączenie wielu sty‑ lów – wyjaśniają projektanci. – Chcieliśmy stworzyć ciepłe w odbiorze wnętrza wzbogacone wyrafinowa‑ nym designem. Zrównoważyć ostre i precyzyjne linie architektoniczne odrobiną nieoczekiwanych akcentów. Zaprojektowany przez pracownię Le Berre Vevaud apartament położony jest w eklektycznej 17. dzielnicy Paryża. Jest to jedno z ulubionych miejsc spotkań mło‑ dych mieszkańców stolicy Francji i miłośników sztuki. Kiedy zamykam oczy, widzę uśmiechniętą Marię Anto‑ ninę spacerującą ulicami, delektującą się winem w jed‑ nej z pobliskich winiarni lub podziwiającą malarstwo w znajdującym się przy 43. Avenue de Villiers, Musée national Jean‑Jacques Henner. Wystrój wnętrz w pełni koresponduje z artystyczną okolicą. Kolorowe meble w stylu art déco i geometryczne wzory architekci ze‑ stawili z klasycznymi detalami, takimi jak drewniana podłoga ułożona w jodełkę, panele ścienne czy dekora‑ cyjne listwy koronowe. Oryginalne elementy architek‑ toniczne, podkreślone przez modernistyczne akcenty, genialnie wydobyły ducha dzielnicy, jednocześnie za‑ znaczając osobowość gospodarzy i artystycznej pa‑ tronki projektu. Wybierzmy się wraz z nią na spacer po tym wyjątkowym apartamencie.n

92

92

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

93

104

104

Z WIZYTĄ

WYSZUKIWARKA

Kaprysy Marii Antoniny ������������������������ 92

Woda na dziób �������������������������������������� 126

„Boję się nudy” – powiedziała niegdyś Maria Anto‑ nina. Jak czułaby się w kolorowych, modernistycz‑ nych wnętrzach apartamentu Plaine Monceau?

Ty masz klimatyzację, chłodzące napoje, basen. Upał i brak wody dokucza także ptakom! Zainwestuj w poidełko – to jednocześnie dekoracja ogrodu.

OGRÓD INSPIRACJE

OD PROJEKTU DO REALIZACJI

Wśród paproci ��������������������������������������� 104

Spokój myśli �������������������������������������������� 130

Istnieją domy, w których mieszka się jak w ogrodzie. Taka jest właśnie rezydencja w Holandii. To oaza zie‑ leni z basenem ukrytym na patio. Nawet pomiędzy kuchnią a salonem rosną paprocie.

Monte Carlo, słynna dzielnica Księstwa Monako, znajduje się kilka kilometrów od luksusowej willi Lea. Światła kasyn, drogie restauracje, ekskluzyw‑ ne jachty i słoneczne plaże są na wyciągnięcie ręki. Właściciele rezydencji wolą spoglądać na to wszyst‑ ko z dystansu, delektując się przestrzenią i bliskością natury.

ARANŻACJE

Bajeczny zakątek ���������������������������������� 116 Odrobina wyobraźni i trochę przestrzeni wystarczą, by wyczarować urokliwy ogrodowy zakątek. Pod‑ powiadamy jak takie miejsce wykreować we wła‑ snym ogrodzie.

ARCHICUDA

Wiszące ogrody Paryża ��������������������� 144 Willa M przy bulwarze Pasteura w Paryżu to adres doskonale znany wszystkim mieszkańcom stolicy Francji. Budynek o charakterystycznej, porośniętej zielenią fasadzie powstał jako twórczy manifest

116

aranŻacJe

przeciwko oddalaniu się ludzi od natury i siebie nawzajem. Zapraszamy do nowego działu Archi‑ cuda, w którym będziemy prezentować przykłady inspirującej architektury z całego świata!

NOTATKI Z PODRÓŻY

Miasto Aniołów ������������������������������������� 146 Bangkok często nazywany jest miastem kontrastów. Można tu zobaczyć ogromne buddyjskie świąty‑ nie schowane w cieniu nowoczesnych drapaczy chmur. Jakie atrakcje czekają na turystów w stolicy Tajlandii? Sprawdźcie z nami!

LABORATORIUM DOBREJ MARKI

Przygotowani na nowe ���������������������� 154 Sezon letni rozpoczęliśmy od spotkań Laborato‑ rium Dobrej Marki w Lublinie, Poznaniu i Olsztynie. Oprócz odkrywania nowych produktów i trendów w branży projektowej, zwróciliśmy uwagę na do‑ tykające nas trudności związane m.in. z degradacją środowiska i napiętą sytuacją geopolityczną.

Nasze rekomendacje ������������������������� 164

130

od proJekTu do reaLiZacJi

Bajeczny zakątek

105

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

Spokój myśli

Odrobina wyobraźni i trochę przestrzeni wystarczą, by wyczarować urokliwy zakątek w ogrodzie. Wypoczywać można w cieniu drzew i otoczeniu kolorowych rabat. W pobliżu fontanny lub oczka wodnego. Pożądana jest każda forma relaksu, która przyniesie ukojenie od letnich upałów. Julia BoRowska

Monte Carlo, słynna dzielnica Księstwa Monako, znajduje się kilka kilometrów stąd. Światła kasyn, drogie restauracje, ekskluzywne jachty i słoneczne plaże są na wyciągnięcie ręki. Właściciele rezydencji wolą spoglądać na to wszystko z dystansu, delektując się przestrzenią i bliskością natury. Tekst: Anna Lewczuk Projekt: Massimo Donizelli/Studiodonizelli, www.studiodonizelli.it Projekt otoczenia: Francesca Benza Zdjęcia: Andrea Martiradonna, www.martiradonna.it/ materiały prasowe Lapitec, www.lapitec.com

Leżanka Vineyard projektu Ramóna Esteve dla marki Vondom dostępna w ofercie sklepu Hydroponika. FOT. HydROPON IKA

8

116

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

130

ŚWiat rezydencji 7-8/2022

131


TWORZYMY MĄDRE DOMY Jesteśmy prężnie rozwijającą się firmą, która zrodziła się z pasji tworzenia miejsc przyjaznych, komfortowych a zarazem wykorzystujących wszystkie możliwe udogodnienia techniczne.

Kompleksowo wykonujemy wszystkie możliwe instalacje dostępne na rynku. Decydując się na nasze usługi oszczędzasz czas. Eliminujesz wystąpienie kolizji między poszczególnymi instalacjami. Jednocześnie masz pewność, że dostałeś dostęp do wszystkich najnowszych rozwiązań w budownictwie. Nasi specjaliści pomogą dobrać opcje najodpowiedniejsze dla Ciebie

#skróć czas budowy

Gwarancja kompletu instalacji w 5 tygodni Działamy na terenie całej Polski oraz Europy # wszystkie instalacje w jednym miejscu # jesteś w trakcie budowy domu, skontaktuj się z nami # kobieta w budownictwie więcej na www.ipbud.pl https://www.facebook.com/IPbud/ https://www.instagram.com/ipbud/?hl=pl

Kontakt tel. +48 881 464 444 info@ipbud.pl

Adres Galeria Gala (3 piętro) ul. Fabryczna 2 20-301 Lublin


Żaluzje drewniane i zasłony

duet idealny Żaluzje drewniane i zasłony to połączenie, nad którym zastanawiają się miłośnicy nowoczesnych rozwiązań i tradycyjnych dekoracji. I nie bez powodu. Łącząc ze sobą oba te elementy, możemy nadać wnętrzu wyjątkowy charakter.

C

hoć w zdecydowanej większości przypad‑ ków wybierane są osobno, połączenie żalu‑ zji drewnianych i zasłon to bez wątpienia warta rozważenia opcja. Wspólnie z marką ANWIS pre‑ zentujemy inspirujące aranżacje okienne z wy‑ korzystaniem tego duetu oraz podpowiadamy, gdzie sprawdzi się on najlepiej.

Żaluzje drewniane i zasłony – czy mogą dobrze współpracować? Zasłony same w sobie stanowią wyrazisty akcent wystroju wnętrza. Zwłaszcza jeśli lubimy boga‑ to drapowane kompozycje z mocno zdobionych, wyróżniających się tkanin. Dodanie do nich jesz‑ cze jednego elementu aranżacji okiennej w po‑ staci żaluzji drewnianych, pozwala osiągnąć spektakularny efekt. Okazuje się bowiem, że oba elementy doskonale ze sobą współgrają. Dlaczego? Bo odpowiednio dobrane drewno czy bambus to bardzo subtelny dodatek, który pasuje do wielu dekoracji, różnych stylów i po‑ mieszczeń. W ofercie ANWIS dostępna jest szeroka kolekcja kolorystyczna, która daje nam możliwość decy‑ dowania nie tylko o barwie, ale także o fakturze 10

Świat Rezydencji 7-8/2022

drewna. Możemy również indywidualnie dobrać takie elementy osłony, jak maskownica rynny górnej czy drabinka (sznurkowa lub tekstylna).

Wszystko to ma istotny wpływ na ostateczny wy‑ gląd żaluzji. Dzięki personalizacji łatwiej zestawić barwę tkaniny zasłonowej z lamelami, a całość


dopasować do stylu dominującego w danym po‑ mieszczeniu.

W jakich wnętrzach sprawdzą się żaluzje drewniane i zasłony? Żaluzje drewniane i zasłony to duet, który jest w stanie z powodzeniem wkomponować się w wiele różnych pomieszczeń. Te, dostępne w ofercie marki ANWIS należą do dekoracji, któ‑ re zwracają uwagę i przyciągają wzrok. Dosko‑ nale sprawdzają się wyeksponowane na dużych powierzchniach, w przestronnych wnętrzach, zwłaszcza takich z oknami od podłogi do sufitu. Im większe przeszklenie, tym bardziej spektaku‑ larny efekt. Połączenie zasłon i drewnianych żaluzji najle‑ piej prezentuje się w salonie, który na ogół pełni funkcję reprezentacyjną. To nie tylko efektowne, ale też bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Żaluzje pozwalają uniknąć nadmiernego nasłonecznie‑

nia w ciągu dnia. Wieczorem, kiedy zależy nam na prywatności i stworzeniu przytulnej, kame‑ ralnej atmosfery, możemy dodatkowo zaciągnąć zasłony. Jeśli nie ma takiej potrzeby, mogą one stanowić jedynie element dekoracyjny wnętrza. Zasłony w połączeniu z żaluzjami drewnianymi odmienią także wystrój stylowych sypialni, speł‑ niając jednocześnie swoją podstawową rolę. W tym miejscu warto zastanowić się nad kwe‑ stią rodzaju tkaniny. W salonie raczej nie chcemy, aby tkanina mocno zaciemniała pomieszczenie, z kolei w sypialni będzie to jak najbardziej pożą‑ dany efekt.

Stylistyka pomieszczeń a połączenie żaluzji drewnianych z zasłonami Dobór koloru i materiału naszego duetu bę‑ dzie zawsze uzależniony od stylu, jaki dominuje we wnętrzu. Możliwości kompozycyjnych w ofer‑ cie ANWIS jest naprawdę wiele, ale jeśli chcemy

uzyskać spektakularny efekt, to żaluzje drewnia‑ ne i zasłony powinny stanowić spójne dopełnie‑ nie wnętrza. Dzięki nim z łatwością stworzymy przytulny czy romantyczny klimat albo podkre‑ ślimy minimalistyczny lub industrialny charakter pomieszczenia. Żaluzje drewniane i zasłony najlepiej komponują się ze stylami: • Rustykalnym, który ceni sobie wszelkie natu‑ ralne materiały, a więc drewno będzie w jego przypadku wyborem numer jeden. Dodatek od‑ powiednio dobranych zasłon może sprawić, że przytulny wystrój, często łączony z romantycz‑ nym stylem prowansalskim, nabierze dodatko‑ wego wdzięku i pożądanego uroku. • Minimalistycznym, co dla niektórych może się wydawać znacznie mniej oczywistym połącze‑ niem. Jeśli jednak zadbamy o stonowane barwy, będziemy unikać mocnych i intensywnych kolo‑ rów, to bez trudu stworzymy udaną kompozycję. Doskonale sprawdzą się tu odcienie czerni, gra‑ natu, ciepłego brązu czy szarości w połączeniu z bielą. • Glamour, który uwielbia bogactwo i przepych, a także najmodniejsze rozwiązania. Jeśli chcemy połączyć te dwie cechy, wybierzmy nowoczesne żaluzje drewniane i odpowiednio dopasowane zasłony z welwetu lub weluru. Warto też postawić na intensywne i szlachetne kolory tkanin – bor‑ do, odcienie złotego czy butelkowa zieleń świet‑ nie komponują się z drewnianymi żaluzjami. • Nowoczesnym, który unika przepychu i stawia na prostotę. Stonowane barwy albo kontrasto‑ we połączenia są jak najbardziej pożądane, ale w tym przypadku kompletna aranżacja okienna powinna być jedynym mocnym akcentem całego pomieszczenia. • Industrialnym, który jest całkowitym przeci‑ wieństwem wnętrz w duchu glamour. Nowocze‑ sne żaluzje drewniane sprawdzą się tutaj jedy‑ nie w połączeniu ze stonowanymi, klasycznymi i mocno minimalistycznymi zasłonami, które nie powinny być pierwszoplanową dekoracją. Nie bójmy się ciemnych i chłodnych barw, pamięta‑ jąc, że w aranżacji pomieszczenia mile widziana będzie także cegła. W każdym z tych stylów połączenie żaluzji drew‑ nianych z zasłonami będzie świetnym i niesza‑ blonowym wyborem, który doskonale podkreśli charakter wnętrza.

www. anwis.pl TS

11


Wakacyjne inspiracje

Obrazy na szkle – nanoszone przez trawienie powierzchni ścian, drzwi, frontów szaf, stolików, a nawet żyrandoli specjalnym kwasem – to propozycja Arte Veneziana. Wzór Volterra przedstawia toskański krajobraz. uuarteveneziana.com

Uważasz, że aranżowanie wnętrz to czysta abstrakcja? Pomysłów szukaj w odwiedzanych podczas wakacji galeriach i zakątkach. Architektura słynnych katedr, kamienic, siedzib książąt czy królów może okazać się bardzo inspirująca!

Fronty kredensu GOTHIK/A od Fratelli Boffi inspirowane są rozetami gotyckich katedr wypełnionych szkłem witrażowym i maswerkami. uufratelliboffi.it

Martwą naturę można podziwiać nie tylko na płótnie. Paula Cademartori wzór kwiatów przeniosła na dywan. To projekt dla Illulian, prezentowany na tegorocznym Salone del Mobile. uuillulian.com

Pamiętacie obraz Edvarda Muncha pt. Słońce? Porównajcie go ze wzorem tapety z kolekcji Wallmotion od Muraspec. uumuraspec.pl

12

Świat Rezydencji 7-8/2022

Zebrała: Julia Borowska

z re kome ndac ją


Industrial aluminium system

IDEAL to IDEALne rozwiązanie do nowoczesnych przestrzeni. Aliplast Sp. z o.o. ul. Wacława Moritza 3 20-276 Lublin T: +48 81 745 50 30 E: biuro@aliplast.pl www.aliplast.pl


Ceramiczna rzeźba Pedone to gratka dla miłośników szachowych rozgrywek. Dekoracja wyposażona jest w oświetlenie LED i dostępna w kilku kolorach. Do wyboru wersja z kablem zasilającym lub akumulatorem litowo‑jonowym. uuartworkitalianheritage.it

Gambit Jedna z najpopularniejszych i zarazem najstarszych gier strategicznych na świecie, inspiruje nie tylko miłośników planszówek.

14

Świat Rezydencji 7-8/2022

Stolik pomocniczy Melody wykonany jest w całości z litego marmuru o matowej, przyjemnej w dotyku powierzchni. uueichholtz.com

Figury szachowe w wersji XXL wykonane zostały ze stalowej kraty, wykorzystywanej tradycyjnie np. na platformach wiertniczych. uucobermasterconcept.com

Nawiązująca do paryskiej awangardy kolekcja tapet Parade od Pierre Frey zachęca do odwagi i szaleństwa w łączeniu wzorów. Produkty francuskiej marki dostępne są w salonie Free Your Home by Cathy‑Anne w Warszawie. uufreeyourhome.com.pl

Zebrała: Marta Kulik

z re kome ndac jąNiech wieje!

Brassie Round to system oświetleniowy autorstwa Gino Carollo. Oprawy zawieszone na stalowych linkach można montować pojedynczo, ale bardziej efektownie prezentują się w grupie. uurondadesign.it

Latem, gdy z nieba leje się żar, warto wybierać przewiewne materiały – także we wnętrzach. Ażurowe wzory, na przykład w formie plecionki wiedeńskiej, dodają lekkości i są hitem sezonu!

Modułowe elementy architektoniczne firmy mg12 inspirowane są brazylijską architekturą lat 50. Model Caterina można pomalować na dowolny kolor. uumg12design.com

Wygląd stołu Brigitte można konfigurować według indywidualnych potrzeb. Do wyboru wiele kolorów ażurowej podstawy oraz bogata oferta wykończeń blatu. uutomasella.it

Ten wyjątkowy mebel zaprojektowała francuska firma z branży metalurgicznej. Każdy z trzech elementów składających się na front szafki może mieć kilka wersji wykończeń. uucobermasterconcept.com

16

Świat Rezydencji 7-8/2022

Portugalska marka Jetclass połączyła modny rattanowy wzór z Kolorem Roku 2022. Na zdjęciu: fotel Pierre w kolorze Very Peri uujetclass.pt

Zebrała: Marta Kulik

z re kome ndac jąz re kome ndac ją

Urządzając salon kąpielowy przy sypialni nie zapomnijcie o roślinach. Donice, np. z kolekcji Suave, mogą być jak dzieła sztuki. To projekt Marcela Wandersa dla Vondom. uuhydroponika.pl

Miło jest stąpać bosymi stopami po mięciutkim dywanie. To propozycja marki Jan Kath: ręcznie tkany Savonnerie Surprise. Wzory klasyczne są wykonane z wełny, a nowoczesne – z jedwabiu. uujan‑kath.pl

Każdego dnia Wanna czy łóżko? Salon kąpielowy przy sypialni to wyjątkowo kusząca perspektywa. Tutaj obowiązkowe są luksus, relaks, piękne przedmioty. Jeżeli marzysz o łazienkowym azylu wyłącznie dla siebie, zajrzyj na str. 84.

18

Świat Rezydencji 7-8/2022

Aby codzienność była przyjemniejsza: kolekcja mebli Moody firmy Elita. Uchwyty są do nabycia osobno – dostępne kolory to chrom, gold, black. Dzięki temu można je dopasować np. do baterii. Cena: 1.300 zł/szafka podumywalkowa (70 cm, biała), 130 zł/uchwyt (chrom) uuelitameble.pl

Zebrała: Małgorzata Nietupska

Bidet elektroniczny pomaga w zachowaniu wysokiego poziomu higieny na co dzień. Model USPA 7235 ma funkcje mycia, suszenia i podgrzewania deski. Cena: 2.760 zł uubiobidet.pl

Podłogowa bateria wannowa to rozwiązanie tylko do eleganckich łazienek. Model Fiesta od Ferro wyróżniają miękko zarysowane linie. Cena: ok. 3.018 zł uuferro.plŚwiatowej sławy grafik Nynke Tynagel stworzył projekt odwzorowujący wnętrze ludzkiego ciała, a pionierzy tekstyliów BYBORRE nanieśli go na innowacyjną tkaninę 3D. Tak powstał projekt Anatomic, wytwarzany ręcznie na zamówienie w Holandii. Krzesło można używać i eksponować na ścianie niczym obraz. uuin‑cc.co

Zebrała: Anna Lewczuk

z re kome ndac ją

Pocztówki z Mediolanu Emocje po czerwcowym święcie designu podczas Salone del Mobile jeszcze nie opadły. Prosto z Mediolanu przenosimy się zatem na słoneczne plaże, by chwilę odetchnąć i w spokoju nacieszyć oczy wzorniczymi perełkami. Urocze stoliki kawowe Bon Bon wykonano z żywicy pięknie filtrującej światło. Przypominają słodkie landrynki, a ich kolor przywodzi na myśl bursztyny znajdowane na plaży. uunilufar.com

Metamorfosi to pełna fantazji kolekcja autorstwa braci Fernando i Humberto Campana dla marki Paola Lenti. Nieformalne siedziska i dywaniki inspirowane światem przyrody powstały ręcznie. uupaolalenti.it

20

Jedna z najbardziej wpływowych projektantek swojego pokolenia, Paola Navone, czerpie inspiracje z podróży do odległych krajów. Podczas tegorocznego Salone del Mobile zaprezentowano jej dywan Fish, stworzony dla Illulian. uuillulian.com Świat Rezydencji 7-8/2022d o b r e p o m y s ły – k u c h n i a Fronty kuchni Visionnaire w stylu wiktoriańskim wykonano ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Wizualny chłód metalu przełamują elementy w wykończeniu antyczny mosiądz. Proj. Alessandro La Spada

Zebrała: Julia Borowska

visionnaire‑home.com

Orzeźwienie

Idealną temperaturę trunku zapewni ręcznie wykonana misa chłodząca od Annabel James ze skórzanym uchwytem i 6 kieliszkami w zestawie.

Gdy za oknem skwar, marzymy o chwili ochłody. Mrożony deser, zimna woda, drink z lodem to szybkie sposoby, by odetchnąć od upałów.

Chłodziarko‑zamrażarkę Liebherr XRFst 5295 wyposażono w kostkarkę do lodu i dozownik InfinitySpring serwujący świeżą, chłodną wodę. Ma też szufladę BioFresh z zimną mgiełką HydroBreeze oraz pojemniki Meat & Dairy‑Safe i Fruit & Vegetable‑Safe, utrzymujące temperaturę około 0°C. Urządzenie warto podłączyć do systemu smart home. Cena: ok. 19.000 zł

home.liebherr.com/pl

Zlewozmywaki Franke Maris z Fragranitu+ są odporne na temperaturę do 280°C, uderzenia, zarysowania i bakterie (dzięki technologii Sanitized® z jonami srebra).Stalowe osłony odpływu i przelewu współgrają z formą komory, a jej cienka krawędź stanowi estetyczną ramę dla zlewozmywaka.

22

Świat Rezydencji 7-8/2022

franke.pl

annabeljames.co.uk


Definicja świeżości w Twojej kuchni. Nasze nowe urządzenia wolnostojące dzięki funkcji InteriorFit doskonale wkomponowują się w Twoją kuchnię, nadając jej minimalistyczny styl. Chcemy przy tym raz jeszcze podkreślić: Liebherr to nie tylko gwarancja świeżości, lecz również nadzwyczajnego wyglądu. Dowiedz się więcej: home.liebherr.com

Chłodziarki i zamrażarki


d o b r e p o m y s ły – k u c h n i a Zebrała: Małgorzata Nietupska

Dla zmysłów

Moda w branży kuchennej zmienia się – wbrew pozorom – bardzo szybko. Dlatego tak cenne są rozwiązania proste, lecz efektowne. To jak woda z cytryną, która zawsze działa na dwa zmysły: smaku i wzroku.

Jakie meble do kuchni? Ponadczasowa jest nowoczesna klasyka. To zabudowa Torino z Bauformat. Elegancka, praktyczna, z podświetlanymi witrynami.

Przepis na bezalkoholowy drink: woda, lód, cytryna. Można podać np. w szklance Avant‑Garde Krosno. Cena: ok. 35 zł/6 szt.

krosno.com.pl

bauformat‑burger.pl Kranówkę w krystalicznie czystą wodę do picia zamienia system kuchenny GROHE Blue Professional. Do wyboru jest woda niegazowana, lekko gazowana lub mocno nasycona gazem. Filtr mieści się w szafce pod zlewozmywakiem. Na zewnątrz jest widoczna elegancka bateria.

grohe.pl

Karafkę z dębowym korkiem Eva Solo wypada postawić na stole nawet podczas uroczystego obiadu. Jej wielkość jest przystosowana do lodówek, by można było wygodnie chłodzić napoje. Cena: ok. 240 zł

evasolo.com

24

Świat Rezydencji 7-8/2022

Blaty z brazylijskiego kwarcytu Vancouver Sensa by Cosentino pokryte są wyjątkową warstwą ochronną, zapewniającą wysoką odporność na zaplamienia. Zwróćcie uwagę na piękne użylenie!

cosentino.com


www.bauformat-burger.pl


godne polecenia

Rok tygrysa

K

ot – istota, inteligentna, żyjąca zgodnie

Pretekstem do zorganizowania wystawy „Ja, kot.

ze swoją naturą, na własnych zasadach.

Koty w sztuce Japonii i Zachodu”, przez Muzeum

Na jego temat napisano nieskończenie

Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, są mi‑

wiele opracowań, powieści, ulotnych haiku, po‑

strzowskie drzeworyty ukiyo‑e z kolekcji Felik‑

ematów, bajek i baśni. Kot stał się bohaterem

sa „Mangghi” Jasieńskiego. Zbiór drzeworytów

filmów i komiksów, zajął swoje miejsce w Inter‑

prezentujących kocie sprawy dotyka takich wąt‑

necie. Jako motyw w sztuce i kulturze pojawił

ków jak piękno kociej natury, kocie zabawy, ba‑

się bardzo wcześnie, dlatego też liczba jego wi‑

keneko yūjo (kurtyzany będące kocimi potwo‑

zerunków – w malarstwie, grafice, rzeźbie, pla‑

rami), a także kotów demonów z kompozycji

kacie, rzemiośle artystycznym i innych mediach

Utagawy Kuniyoshiego.

– wydaje się niepoliczalna. Felis catus, czyli kot

W przestrzeni wystawy kotom towarzyszą bo‑

domowy to najliczniejsze udomowione zwierzę

haterowie z japońskich legend i popkultury

na naszym globie. Rodzina kotowatych (Felidae),

– manekineko i Hello Kitty, zestawione z za‑

czyli drapieżnych kotów żyjących na wolności

chodnimi wyobrażeniami kotów, ich symbo‑

liczy natomiast 40 gatunków, a każdemu grozi

liką, interpretacjami, sposobami obrazowania

wyginięcie.

oraz kulturotwórczą obecnością. Pojawiają się

Rok 2022, zgodnie z chińskim i japońskim ho‑

także projekty Filipa Pągowskiego dla Black

roskopem zodiakalnym, to rok Tygrysa (tora).

Comme des Garçons Rei Kawakubo oraz japoń‑

W Chinach tygrys jest gatunkiem krytycznie za‑

skiego architekta Kengo Kumy Plan dla Tokio

grożonym. Każda część jego ciała znajduje bo‑

2020. To także ekspozycja poruszająca m.in

tania, na które odpowiedzi możemy znaleźć

wiem zastosowanie w tamtejszej medycynie lu‑

problemy międzykulturowości. Jak wiadomo,

tylko my sami...

dowej. W Polsce jedyne żyjące dzikie koty – żbik

koty lubią chadzać własnymi ścieżkami. Eks‑

Ja, kot; do 4 września 2022; Gmach główny

i ryś – objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Im

pozycja składająca się z dzieł z XVI‑XXI wie‑

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,

także grozi wyginięcie.

ku sygnalizuje pewne problemy i stawia py‑

ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków; manggha.pl

Plakat promujący wystawę Ja, kot w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Ale cyrk! K

iedy myślimy o cyrku przed oczami stają nam zazwyczaj ekscentrycz‑ nie wystylizowani akrobaci, klauni, treserzy dzikich zwierząt. In‑

trygujące postaci pobudzały wyobraźnię widzów, a widownia cyrkowa była miejscem prawdziwie egalitarnym. Zasiadali na niej przedstawiciele wszystkich klas społecznych, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. Cyrkiem zafascynowani byli również artyści. Inspirowała ich obserwowana podczas przedstawień wolność oraz przekraczanie ludzkich możliwości. Dla niektó‑ rych cyrk był symbolicznym powrotem do beztroskich lat młodości, inni doceniali w formie cyrkowej możliwość ucieczki od formalizmu. Niektórzy artyści utożsamiali się z odrębnością cyrkowców, chcąc jak oni wykraczać poza utarte schematy i konwencje. Byli też tacy, którzy zachwycali się nie‑

Muzeum Narodowe w Warszawie. Fot. Bartosz Bajerski

mal nadludzką siłą cyrkowców.

26

Wystawa CYRK w warszawskiej Królikarni (Muzeum Rzeźby im. Xawerego

się jako fantastyczny spektakl, gabinet cudów, teatr nieprawdopodobnego,

Dunikowskiego) obejmuje prawie sto obiektów o tematyce cyrkowej (nie

a nawet niemożliwego, dający każdemu szansę ucieczki od szarej rzeczywi‑

licząc zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie jest aż 370 plakatów

stości. Cyrk to jednakże nie tylko wyreżyserowane numery. To wspólne od‑

cyrkowych). Prace dawnych artystów, takich jak Roman Cieślewicz, Fer‑

czuwanie, wspólne wstrzymywanie oddechu, fascynacja, strach i śmiech,

dynand Léger, Jan Lenica, Leopold Lewicki, Max Liebermann, Jan Mło‑

które jednoczą widzów. Idąc tym tropem, ekspozycja CYRK została przy‑

dożeniec, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska, Pablo Picasso, Henryk

gotowana jak spektakl, oferujący nam ogrom niezapomnianych przeżyć.

Tomaszewski, Witold Wojtkiewicz czy Andrzej Wróblewski uzupełniają

Podobnie jak cyrk, wystawa przeznaczona jest zarówno dla dorosłych, jak

plakaty twórców współczesnych: Alicji Bielawskiej, Norberta Delmana,

też dla dzieci, do odbioru na wielu poziomach intelektualnego zaangażo‑

Rafała Milacha. Twórcy wystawy chcą w ten sposób powiązać przeszłość

wania. Towarzyszy jej bogaty program wydarzeń, w tym pokazów umie‑

z teraźniejszością i stworzyć symboliczny pomost między czasem, w któ‑

jętności artystycznych i cyrkowych oraz publikacja zawierająca teksty po‑

rym cyrk był wyjątkowo wyczekiwanym wydarzeniem, a współczesnością,

święcone historii nowożytnego cyrku oraz jego społecznym i kulturowym

kiedy cyrk jest jedną z całego wachlarza rozrywek.

konotacjom.

To, jak widzą cyrk jego dawni i współcześni odbiorcy, zależy częściowo

CYRK; do 2 października 2022; Muzeum Rzeźby im. Xawerego

od osobistych doświadczeń, częściowo od reprezentacji cyrku w sztuce i li‑

Dunikowskiego w Królikarni, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie;

teraturze. Powyższa „mieszanka” tworzy kulturowy mit cyrku. Cyrk jawi

ul. Puławska 113 a, Warszawa; www.mnw.art.pl

Świat Rezydencji 7-8/2022


Zmień perspektywę „Chociaż zabytki, kuchnia i lokalne tradycje bywają ciekawe, to jed‑

pod odpowiednim kątem w obiektywie aparatu, będziecie mogli bawić

nak miejsca zagadkowe i nieoczywiste dają nam najlepsze wspomnienia

się perspektywą i popróbować różnych konfiguracji rozmieszczenia po‑

i emocje” – przekonują założyciele Muzeum Świat Iluzji w Warszawie.

szczególnych elementów ekspozycji. Poznacie też Niemożliwy sześcian:

Otwarte w 2018 roku muzeum jest pełne radości, barw i zagadek. Obiekt

figurę stworzoną przez grafika Mauritsa C. Eschera, który po raz pierw‑

ma charakter edukacyjno‑rozrywkowy. Mieści ponad 60 interaktyw‑

szy użył jej w swojej litografii pod tytułem Belvedere. Figury niemożli‑

nych atrakcji: pokoje luster, komnatę cieni, galerię Einsteina, kosmicz‑

we to figury tworzone zgodnie z zasadami perspektywy w przestrzeni

ny tunel oraz wiele innych niespodzianek ze świata iluzji optycznych

dwuwymiarowej, których nie da się przedstawić w trójwymiarze, czyli

i nie tylko. Możecie tu usiąść na krześle Beucheta. Dzięki iluzji prze‑

w rzeczywistości. Da się tego dokonać jedynie poprzez modele, które

strzennej złożonej z dwóch niepozornych części, łączących się ze sobą

obserwowane pod odpowiednim kątem tworzą iluzję takiej figury. Cie‑ kawym obiektem w muzeum jest też Siatka Hermana. To jedna z iluzji optycznych wynikających z zaburzenia postrzegania światła. W miejscu skrzyżowania się białych linii możemy dostrzec czarne kropki, które po chwili wpatrywania się w nie, znikają. Jak to możliwe? Zachodzi pro‑ ces zwany hamowaniem obocznym, który polega na osłabieniu działań jednego neuronu przy jednoczesnym pobudzeniu neuronów sąsiadują‑ cych. Informacja o polu, w którym krzyżują się białe linie jest wysyłana do naszego mózgu. Nerwy odpowiedzialne za przewodzenie czarnych kwadratów blokują ją, w efekcie czego otrzymujemy wiadomość o roz‑ mazanym polu (widocznym w postaci kropek). Zaintrygowaliśmy Cię? Wybierz się do Muzeum Świata Iluzji, by doświadczyć więcej magicz‑ nych zjawisk! Niebawem także otwarcie nowych oddziałów Muzeum w Kolonii, Londynie, Kopenhadze i Amsterdamie. Muzeum Świat Iluzji; Rynek Starego Miasta 21 (I piętro), Warszawa; www.swiatiluzji.pl

Zdjęcie z wybranych ekspozycji w Muzeum Świat Iluzji

Romantyczny weekend w SPA J

eśli marzy Ci się czas z ukochaną osobą

mantyczną kolację (serwuje się tu tradycyjne

w nastrojowym otoczeniu, najlepiej spędzić

i wegańskie potrawy), do Biowitalnego SPA

go w hotelu dla dorosłych, takim jak mazo‑

na masaż dla dwojga lub wspólny zabieg pielę‑

wiecki kompleks Manor House SPA**** – Pałac

gnacyjny czy na spacer po urokliwym parku,

Odrowążów*****.

skrywającym wiele klimatycznych zakątków,

Ten butikowy hotel, położony w otoczeniu

takich jak przepełniony dobrą energią Ogród

przyrody z dala od zgiełku miasta, kusi ciszą

Medytacji. Miłośnikom relaksu w wodzie pole‑

i spokojem. Jest to miejsce bez dzieci. Jako naj‑

camy kąpiele w wysokich wannach Duo Ofuro

lepszy holistyczny hotel SPA w Polsce do przy‑

oraz relaks na bezchlorowym basenie z wodą

jazdu zachęca zabiegami, masażami, kąpiela‑

ożywioną metodą Grandera. Na zmysły dzia‑

mi i terapiami energetycznymi w Gabinetach

łają seanse saunowe w Łaźniach Rzymskich,

Bioodnowy.

rytuały zdrowia w Witalnej Wiosce – SPA pod

W Manor House SPA można celebrować wspól‑

gołym niebem oraz koncerty na misy i gongi

ne chwile na wiele sposobów: wybrać się na ro‑

tybetańskie. Stylowo urządzone, cztero- i pię‑

Romantyczna kąpiel Duo Ofuro o prozdrowotnych właściwościach.

ciogwiazdkowe pokoje sprzyjają poczuciu pry‑ watności i intymności. Romantyczny czas w takim miejscu docenią pary z krótkim i długim stażem, rodzice i oso‑ by nieposiadające dzieci, a także rodzice doro‑ słych już dzieci oraz dziadkowie, którzy szu‑ kają bliskości i okazji do pogłębienia uczuć w związku. Manor House SPA**** – Pałac Odrowążów*****; ul. Czachowskiego 56, Relaks na bezchlorowym basenie Manor House SPA z wodą ożywioną metodami Grandera i dr Keshego

Chlewiska; www.manorhouse.pl

Masaż dźwiękiem dla dwojga w Gabinetach Bioodnowy najlepszego holistycznego hotelu SPA w kraju.

27


p o roz m aw i a j m y o s z t u ce

właścicielka Galerii Xanadu, www.galeriaxanadu.pl

Od 20 lat związana zawodowo ze sztuką, zaś od dekady z rynkiem sztuki. Jest historykiem i krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, jurorem konkursów, a także wykładowcą w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem i rynkiem sztuki. Publikowała w takich mediach, jak: Art&Business, Puls Biznesu, Modern Art, Sztuka.pl, Private Banking, Cash Magazine.

Z nożem na obraz

Sztuka wywołuje silne emocje. Czasami są tak silne, że miłośnik sztuki zmienia się w terrorystę. Zdarza się też, że terrorysta rodzi się w samym artyście.

C

elowe i zaplanowane zamachy na dzieła sztuki zdarzały się wielokrotnie. Nie są też wymysłem naszych czasów. Co prowokuje ludzi do tak spektakularnych działań? Akty destrukcji wymagają wszak często skrupulatnych przygotowań i przemyślnej strategii. Artystyczne ofiary ataków to zawsze arcydzieła, obiekty powszechnie znane, eksponowane w muzeach i wielbione przez miłośników sztuki. Do zamachów na nie dochodzi więc w muzeach, a każda taka sytuacja zostaje nagłośniona przez media. Szum wokół aktu wandalizmu jest główną przyczyną działania polityków, szaleńców i celebrytów. W ostatnich czasach na polskim podwórku mieliśmy do czynienia z dwoma „zamachami” na sztukę. W 2000 r. aktor Daniel Olbrychski zmasakrował „szablą Kmicica” serię fotosów filmowych, będących dziełem Piotra Ulańskiego z cyklu „Naziści”. Wystawę eksponowano w warszawskiej Zachęcie. Nie przypadkiem działaniom aktora towarzyszyła ekipa telewizyjna. Aktorska szarża pokazała, że Olbrychski nie zrozumiał, a raczej nie chciał zrozumieć przekazu dzieła. Rozumiał za to doskonale, jak działają mechanizmy lansu.

28

Świat Rezydencji 7-8/2022

W tym samym roku dwoje przedstawicieli prawicowego ugrupowania politycznego wtargnęło do Zachęty i zniszczyło rzeźbę „Dziewiąta godzina” Maurizio Cattelana. Przedstawiała papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Poseł zdjął „kamień” z papieża, a posłanka kibicowała. Sprawa karna ruszyła dopiero 13 lat od wydarzenia, bo posła chronił immunitet. Do końca tłumaczył się brakiem zrozumienia dla zarzutów. Uważał, że skoro rzeźba przedstawiała Jana Pawła II, to jego czyn był właściwy. Prawdziwym celem ataku było utrwalenie się w pamięci rodaków za pomocą medialnego szumu. Cel się powiódł, skoro immunitet działał tyle czasu. Nazwisk nie wymieniam celowo. Najwyższą karą za wandalizm powinien być akt niepamięci. Sądowy finał miał też inny atak na sztukę o podłożu politycznym. W 1914 r., w National Gallery w Londynie, została zaatakowana nożem „Venus Rockeby” Velazqueza. Pocięcia obrazu dokonała sufrażystka Mary Richardson. Swoim działaniem chciała zwrócić uwagę na los przebywającej w więzieniu feministki Emily Pankhurst. Mary Richardson skazana została na 6 miesięcy więzienia. Był to najdłuższy wymiar kary, jakim dysponował

sąd w przypadku zniszczenia dzieła sztuki. Polskie prawodawstwo pod tym względem jest bardziej postępowe. Posłowi, który zniszczył rzeźbę groziło do 5 lat pozbawienia wolności. W Holandii nie głupota, a szaleństwo, było przyczyną jednego z najbardziej zna-

Barbara Gębczak, bez tytułu, 2005, akryl, płótno, 180x130 cm. Obraz prezentowany w Galerii Xanadu na 5. Aukcji Sztuki Współczesnej.


Beata Mura, „Na skraju niemożliwego”, 2022, akryl, płótno, 100x100 cm. Obraz prezentowany w Galerii Xanadu na 64. Aukcji Sztuki Młodej.

nych zamachów na obraz. Warta miliony euro „Straż Nocna” jest najsilniejszym magnesem przyciągającym tysiące turystów do Rijksmuseum w Amsterdamie. W 1975 r. bezrobotny Holender Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno mistrza. Skutecznie. W wyniku ataku dzieło trafiło do renowacji, a sprawca czynu znalazł się w zakładzie psychiatrycznym, gdzie popełnił samobójstwo. Ofiarą szaleńca padł też w 1959 r. „Upadek potępionych” Rubensa ze Starej Pinakoteki w Monachium. Obraz oblał kwasem solnym Walter Menzel. Uważał się za proroka i kierowały nim religijne objawienia. Na policję zgłosił się sam, pisał do mediów, w sądzie wygłaszał manifestacyjne tyrady, a w więzieniu napisał szaloną autobiografię. Można postawić tezę, że wszystkie wyżej opisane przypadki zamachów w pewnym stopniu były sprowokowane przez samo dzieło sztuki. Atakowane były przede wszystkim obrazy kontrowersyjne, przedstawiające nagość lub skupiające uwagę „gwiazdy” kolekcji. Czy coś takiego możemy sobie wyobrazić w Polsce? Otóż tak. I to w kontekście dzieła artysty chyba najbardziej cenionego przez rodaków, a na pewno najbardziej znanego. Mowa oczywiście o Janie Matejko i „Bitwie pod Grunwaldem”. Artysta sprzedał dzieło zaraz po jego powstaniu żydowskiemu bankierowi Dawidowi Rosenblumowi za niebagatelną kwotę, będącą ówcześnie równowartością ceny,

jaką należałoby uiścić za stado 2500 krów. Następnie obraz wyruszył w swego rodzaju tournée po europejskich galeriach. Był pokazywany w Rosji, Francji oraz w Niemczech. W Berlinie wzbudził takie kontrowersje, że stał się przyczyną publicznych demonstracji. Były to pierwsze demonstracje z powodu dzieł sztuki na świecie!

kowe walory wynikające z tej historii. Wystawiła je ponownie na aukcji, zmieniając tytuł na „Love is in the Bin”. Do połowy pocięty obraz estymowano na kwotę 4–6 mln funtów. Ostatecznie po zaciętej licytacji został sprzedany za 18,58 mln funtów. Mądrze przygotowany zamach może być opłacalny.

Po powrocie z objazdu dzieło Matejki stało się dobrem narodowym i zostało zakupione do kolekcji muzealnej ze składek społecznych. Zaraz potem, w trakcie pokazu w Warszawie w 1885 r. stało się przedmiotem zamachu. Pewna kobieta oblała obraz naftą i próbowała go podpalić. Została aresztowana, dzieło na szczęście ocalało. Był to pierwszy zamach na „Bitwę pod Grunwaldem”, ale nie ostatni. W 1928 r. pewien szaleniec próbował pociąć obraz ciupagą. Poważnie go uszkodził i płótno wymagało skrupulatnej renowacji. Zamachowiec uznany został za szaleńca. Ta historia pokazuje, że czasy się zmieniają. Między ciupagą a szablą różnica niewielka. Daniela Olbrychskiego ciągle uważamy jednak za człowieka w pełni władz umysłowych.

W Polsce artyści również podnosili rękę na swoje dzieła, choć nie miało to tak korzystnych skutków finansowych. Do najbardziej znanych zamachów należy ten przeprowadzony przez Władysława Podkowińskiego. Ofiarą artysty padł „Szał uniesień” – obraz uważany za pierwsze polskie dzieło symboliczne. Odrestaurowano go dopiero po śmierci artysty. Akt przedstawiający nagą, rudowłosą kobietę na oszalałym karym koniu stającym dęba wystawiony został w warszawskiej Zachęcie w 1894 r. Wystawie towarzyszyła atmosfera sensacji i skandalu. W pierwszym dniu obraz obejrzało 1000 widzów, a przez cały okres trwania ekspozycji ponad 12 tys. osób. Przyniosło to galerii prawie 350 rubli dochodu. Mimo powodzenia wystawienniczego, obraz nie mógł znaleźć nabywcy. Najwyższa oferta zakupu wynosiła 3 tys. rubli, a Podkowiński żądał 10 tys. Czy to była przyczyna zamachu? Podkowiński rzucił się na obraz z nożem. Później, o przyczynach swojego czynu wypowiadał się niejasno.

Zamachów na sztukę dokonują także sami artyści. Wiele takich dramatów ma cichy przebieg. Rozgrywają się w zaciszu pracowni i często są nieodłącznym elementem twórczego procesu. Sztuka jest domeną silnych emocji. Nie są od nich wolni ani odbiorcy, ani artyści. Artyści też są sprawcami zniszczeń dokonywanych publicznie i przygotowanych z wielką pompą. Ostatnio głośnym przypadkiem było „samozniszczenie” dzieła Banksy’ego podczas licytacji. „Girl with Balloon” to obraz, na którym artysta odwzorował jeden ze swoich najpopularniejszych murali, czyli dziewczynkę wypuszczającą z dłoni balonik w kształcie serca. Dzieło to zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby’s za 1,1 mln funtów, czyli ponad 100 milionów złotych. W momencie przybicia transakcji młotkiem przez aukcjonera uruchomiła się zdalnie sterowana niszczarka, umieszczona w ramie. Na oczach publiczności płótno zostało pocięte na wąskie paski. Przybicie młotkiem oznacza zawarcie transakcji, zatem zniszczone dzieło stało się własnością nowego nabywcy. To nie koniec tej opowieści. Po trzech latach jego właścicielka uznała, że dzieło ma dodat-

Tak na marginesie… co jest z tą Zachętą? Wszystkie zamachy dzieją się tam. Nawet ten na prezydenta.

Iwona Kobryń, „Bez tytułu z cyklu Lekcja rytmiki”, 2022, akryl, płótno, 50x50 cm. Obraz prezentowany w Galerii Xanadu na 64. Aukcji Sztuki Młodej.

29


czytelnia

ÛÛBajka nie tylko dla dzieci

Jeśli szukacie lektury, która pozwoli oderwać się od codzienności, polecamy Wam powieść mistrzyni fantasy – Doroty Terakowskiej – W krainie Kota. To pełna magii opowieść o młodej, spodziewającej się dziecka pisarce, która pod wpływem impulsu zjada korzeń tajemniczej rośliny. Daje to początek niezwykłym wydarzeniom, a przewodzi im tajemniczy Kot – wysłannik Krainy Tarota. Okazuje się, że Ewa i jej synek mają w niej do odegrania ważną rolę. Autorka w bajeczny, a często zabawny sposób uczy czytelnika jak odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć siebie. To fascynująca opowieść, wbrew pozorom, nie tylko dla najmłodszych. Dorota Terakowska, W krainie Kota, Wydawnictwo Literackie

ÝÝBaśń o mistrzu

ÝÝŁoś to jest ktoś!

ÝÝZ pasją o architekturze

Ta ambitna publikacja, będąca dziełem międzynarodowego zespołu architektów i historyków architektury, to obowiązkowa pozycja w domowej bibliotece każdego miłośnika architektury. Prezentuje najwspanialsze światowe osiągnięcia w tej dziedzinie, powstałe od czasów neolitu aż do współczesności. Podczas lektury wspólnie z autorami możemy śledzić rozwój architektury i zmieniające się style, uwzględniając wszystkie typy budynków, od domów mieszkalnych do okazałych katedr. Publikacja przedstawia życiorysy architektów, będących najlepszymi reprezentantami swoich czasów i kultur, z pogłębionymi analizami ich najważniejszych, wyróżniających się dokonań. Historia architektury, Richard Rogers, Philip Gumuchdjian (wstęp), Denna Jones (redaktor naukowy), Wydawnictwo Arkady

30

Świat Rezydencji 7-8/2022

Większość z nas o łosiach słyszy najczęściej w kontekście wypadków samochodowych z ich udziałem. Tymczasem łoś to fascynujący gatunek zwierzęcia, małomówny indywidualista, dumnie przemierzający biebrzańskie mokradła. Autorzy, prywatnie przyjaciele i miłośnicy przyrody, z własnej, nie zawsze tej samej perspektywy uczą nas jak wyjątkowe to stworzenie. W książce przybliżają czytelnikowi styl życia łosia, otoczenie w którym żyje i zachęcają do spojrzenia na to sympatyczne zwierzę z innej, czasem bardziej ludzkiej strony. Czy wiedzieliście, że klępa (samica łosia) to bardzo troskliwa mama? Piotr Dombrowski, Paweł Średziński, Łoś Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy, Wydawnictwo Paśny Buriat

W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy to tom wydany z okazji 90. urodzin wybitnego pisarza Wiesława Myśliwskiego. To niezwykły zbiór zarówno tekstów jego publicznych wystąpień – w tym najsławniejszy: esej Kres kultury chłopskiej – a także wybranych przez samego Autora wywiadów. Dzięki tej książce, fani pisarza mają niepowtarzalną okazję zgłębić historię jego dzieciństwa i młodości, poznać początki literackiej kariery i pracy na etacie redaktora, a także ze wzruszeniem przeczytać o długim i szczęśliwym małżeństwie. Jeśli jesteście ciekawi życia Myśliwskiego i chcecie poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego pisarz nie powinien się śpieszyć, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Wiesław Myśliwski, W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy, Wydawnictwo Znak


ÝÝFascynująca przygoda

ÝÝWysoka stawka

ÝÝDla kolekcjonerów

Geralt z Rivii to postać, której fanom komiksów przedstawiać nie trzeba. Wykreowana przez Andrzeja Sapkowskiego stała się ikoną polskiej popkultury, a w końcu naszym towarem eksportowym, z którego możemy być dumni. Prezentujemy kolekcjonerskie wydanie komiksu, które łączy w jednym tomie sześć powstałych w latach 90. rysunkowych opowieści. Wraz z wcześniejszymi, jednotomowymi edycjami „Funky Kovala” i „Ekspedycji” tworzy niezwykłą trylogię jednego z największych mistrzów polskiego komiksu, Bogusława Polcha. To pozycja obowiązkowa na półce każdego miłośnika komiksów, a także idealna propozycja na prezent dla komiksowych kolekcjonerów.

W powieści Dzień, w którym umarł Kapuściński, Ramón Lobo snuje opowieść o odchodzącym powoli w zapomnienie pokoleniu fotoreporterów wojennych, narażających własne życie, aby relacjonować konflikty zbrojne z całego świata. Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka, to napisana wprost historia dwójki współpracowników, a prywatnie przyjaciół – reportera Roberto Mayo oraz fotografa Tobiasa Hope’a, którzy z bliska obserwowali wydarzenia, zmieniające bieg historii. Jak wiele są w stanie zaryzykować, aby podzielić się z czytelnikiem doświadczeniami wojny? Przekonajcie się sami.

Oparta na faktach książka podróżnika i byłego fotoreportera Grzegorza Kapli zabiera czytelnika w fascynującą podróż w poprzek Ameryki Południowej, od Miraflores nad Pacyfikiem przez Andy, Świętą Dolinę Inków, Machu Picchu, Cuzco, Jezioro Titicaca, Santa Cruz, Asuncion, Iguazu, Sao Paulo, aż do Rio. To niezwykła relacja napisana w zwięzłym, reporterskim stylu, wzbogacona pięknymi fotografiami. Lektura zatrzymuje chwile, ludzi i pejzaże, odkrywając przed czytelnikiem różne aspekty podróżowania, także takie, o których zazwyczaj się nie mówi. Barwna i niezwykle osobista opowieść inspiruje, mobilizuje do pokonywania własnych lęków i zachęca do wyruszenia w drogę, chociaż raz. Grzegorz Kapla, Nad rzekę, której nie ma, Wydawnictwo Lira

Ramón Lobo, Dzień, w którym umarł Kapuściński, Prószyński i S‑ka

Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski, Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie, Prószyński i S‑ka

ÜÜWege kuchnia dla dzieci

Masz w domu niejadka lub alergika? A może po prostu chcesz zapoznać swojego malucha z kuchnią roślinną? Nie ma lepszej propozycji niż Wege dzieci – książka autorstwa Katarzyny Gubały – propagatorki kuchni wege i zdrowego stylu życia. Rodzice znajdą w niej przetestowane na dzieciach (!) przepisy na pyszne, kolorowe i – co najważniejsze – zdrowe dania bez mięsa, jajek, glutenu, cukru i laktozy. Z książki dowiesz się m.in. czym zastąpić jajko w cieście. Wege dzieci to zbiór prostych przepisów na śniadania, obiady, posiłki do szkoły, a także zdrowe słodycze, które maluchy mogą przygotować same. Bonus? Spędzisz więcej czasu ze swoją pociechą! Katarzyna Gubała, Wege dzieci, Septem

31


Wielkie Galerie

Ekskluzywna seria Wydawnictwa ARKADY „Arcydzieła malarstwa” jest nieocenionym źródłem wiedzy i elegancką ozdobą każdego wnętrza.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Zachwycająca barokowa rezydencja to jeden z niewielu polskich zabytków, które w prawie niezmienionej postaci przetrwały wszystkie zawieruchy dziejowe. Stanowi pomnik chwały zwycięzcy spod Wiednia, świadectwo jego romantycznej miłości do Marii Kazimiery i miejsce ekspozycji zbiorów, których zrąb stanowi znakomita kolekcja stworzona przez Stanisława Kostkę Potockiego. Tadeusz Deptuła

W

ilanów jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało ono udostępnione społeczeństwu w 1805 roku przez Aleksandrę i Stanisława Kostkę Potockich, a ich dzieło kontynuowali następcy z rodów Potockich i Branickich. Historia pałacu rozpoczęła się w 1677 roku, kiedy król Jan III Sobieski kupił wioskę Wilanów, a nadworny architekt Augustyn Locci wzniósł typowy, parterowy dwór szlachecki z alkierzami. Kolejne rozbudowy dodały elementy włoskiej willi ogrodowej i pałacu w stylu Ludwika XIV. Powstała w ten sposób Villa Nova , godna siedziba jednego z najznamienitszych polskich monarchów.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Adobe Stock/Joanna Posiak

32

Świat Rezydencji 7-8/2022

Jan Sobieski herbu Janina, po kądzieli prawnuk hetmana Żółkiewskiego, to w oczach współczesnych wzór Sarmaty, zarówno pod względem stroju, jak i obyczajów. W rzeczywistości był nieźle wykształcony, oczytany, obyty w świecie, znał kilka języków i nieobca mu była sztuka retoryki i dyplomacji. Był nie tylko znakomitym dowódcą, lecz także miłośnikiem


Scena rodzajowa, Chiny, XIX w. jedwab, papier, tusz, gwasz, 31x84 cm

sztuki, mecenasem artystów i naukowców, m.in. Jana Heweliusza. Wdzięczny astronom zadedykował mu swoje ostatnie dzieła, a różne świadectwa ich znajomości można podziwiać w muzealnej ekspozycji. Z kolei listy do ukochanej Marysieńki świadczyły nie tylko o wielkim uczuciu, ale i pewnych talentach literackich. Tym niemniej głównym żywiołem Sobieskiego była wojna. O tradycjach rodzin-

nych pisał „pradziad, dziad, wuj i brat rodzony od pogańskiej położony ręki”. Zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem w 1673 roku wyniosło Lwa Lechistanu na tron, a sukces odsieczy wiedeńskiej zapewnił mu sławę w całej Europie. Po śmierci króla w 1696 roku Wilanów odziedziczył najmłodszy syn, Konstanty. Przez zbyt swobodny styl życia popadł w takie długi, że musiał sprzedać go Iza-

Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski (1660–1711), Portret Marii Kazimiery Sobieskiej z córką Teresą Kunegundą, ok. 1690, płótno, 160x125 cm

beli z Lubomirskich Sieniawskiej (nb. romansującej ponoć z jego starszym bratem, Aleksandrem). Za jej czasów pałac odzyskał dawną świetność i został powiększony o boczne skrzydła. Po jej śmierci w 1729 roku właścicielką została jej córka, najposażniejsza partia w Rzeczypospolitej, Maria Zofia primo voto Denhoffowa, później żona Augusta Czartoryskiego. Jednak początkowo Wilanów zagarnął w dożywotnią dzierżawę król August II Mocny, który

Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski (1660–1711), Portret króla Jana III z synem Jakubem, ok. 1690, płótno, 160,8x123,5 cm

33


dzieckiego. Adam Branicki zmarł w 1947 roku, krótko po powrocie do kraju. Dobra wilanowskie zostały przejęte przez państwo na mocy dekretu o reformie rolnej i z inicjatywy profesora Lorentza stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Zrabowane zbiory systematycznie rewindykowano z terenów Niemiec, Austrii i ZSRR. W 1954 roku rozpoczęły się szeroko zakrojone prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne pałacu i parku. Uroczystego otwarcia dokonano 10 września 1962 roku, a dwa dni później, w rocznicę odsieczy wiedeńskiej, pałac udostępniono publiczności. Hojny mecenat władz komunistycznych był możliwy dzięki temu, że Wilanów stał się także rezydencją dla najważniejszych oficjalnych gości, jak np. cesarz Haile Selassie, generał de Gaulle albo prezydent Jimmy Carter, nie wspominając o rozlicznych dygnitarzach z obozu socjalistycznego. Obecną nazwę muzeum nadano w 2013 roku. Należy do niego ponad 30 obiektów architektonicznych, a także park wilanowski z ogrodami włoskim, angielskim, chińskim i francuskim oraz park Morysin. Cały zespół zajmuje 89 hektarów. Album Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, najnowsza pozycja z serii Arcydzieła Malarstwa, istotnie różni się pod względem merytorycznym od pozostałych. Prezentuje bowiem nie tylko kolekcję obrazów, ale cały pałac jako integralne dzieło sztuki, w którym równie ważny jest układ architektoniczny, wy-

Lucas Cranach starszy (1472–1553), Księżniczka z niezapominajkami, 1526, deska, 34,9x23,8 cm

wniósł wiele zmian w jego wystroju. Wprowadził się do upragnionej siedziby w 1732 roku, lecz już w następnym zmarł. Po śmierci Zofii pałac odziedziczyła jej córka, Izabela z Czartoryskich Lubomirska, która w 1799 roku przekazała go swojej córce Aleksandrze i jej mężowi, Stanisławowi Kostce Potockiemu. Kolejnymi właścicielami byli ich syn Aleksander i wnuk August, a po jego śmierci – wdowa, Aleksandra Augustowa Potocka, ostatnia z tej linii rodu. Choć bardzo dbała o zbiory, dokonała też aktu bigoteryjnego wandalizmu, paląc odziedziczoną po Szczęsnym Potockim jedyną w swoim rodzaju kolekcję rysunków i książek – jej zdaniem – obscenicznych. Pozostawiła rezydencję wilanowską swojemu kuzynowi, Ksaweremu Branickiemu. Po I wojnie światowej fortuna Branickich podupadła, a koszty utrzymywania pałacu i historycznych zbiorów sztuki wpędziły ich w długi. Syn Ksawerego, Adam, zmuszony był rozparcelować dobra i wyprzedawać co cenniejsze ruchomości. Podczas II wojny światowej Niemcy i Węgrzy rozgrabili większość wyposażenia wnętrz pałacu, zniszczono także ogród. Rodzina Branickich została wywieziona na Węgry, potem do Związku Ra-

34

Świat Rezydencji 7-8/2022

Marcello Bacciarelli (1731–1818), Izabela z Czartoryskich Lubomirska w stroju ślubnym, 1757, płótno, 139x101 cm


cy tragiczną miłość Amora i Psyche, którego autorem był Michelangelo Palloni. Następna część poświęcona jest kolekcji obrazów. Są tu dzieła Petera Paula Rubensa, Lucasa Cranacha starszego, Nicolasa Pousina, Jacoba Jordaensa, Davida Teniersa, Marcella Baciarrellego czy Bernarda Belotto zw. Canaletto. Najcenniejszym jest jednak wyeksponowany na okładce albumu Portret konny Stanisława Kostki Potockiego pędzla Jacques‑Louis Davida z 1791 roku, jedyna praca tego artysty w polskich zbiorach.

Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski (1660–1711), Plafon Wiosna w Sypialni Królowej, l. 80.XVII w., płótno, 518x429 cm

W wilanowskiej galerii znajduje się wiele obrazów z kręgu wielkich mistrzów, przypisywanych warsztatom m.in. Leonarda da Vinci, Rafaela, Rubensa, Caravaggia. W obszernych esejach Leonardiana, Ru-

bensiana, Cranach i jego warsztat, Caravaggio i caravaggioniści znaleźć można strój wnętrz, dekoracje malarskie sufitów i ścian, elementy wyposażenia. Tom przygotowany został przez pracowników naukowych muzeum pod redakcją naukową Doroty Folgi-Januszewskiej. Szatę graficzną zawdzięczamy Maciejowi Januszewskiemu. Liczy 608 stron i 535 wspaniałych kolorowych ilustracji. Otwiera go obszerna prezentacja czterech imponujących plafonów – umieszczonych na sufitach sypialni i antykamer króla i królowej płócien z alegoriami pór roku. Są one – tak jak wiele innych obiektów z czasów Jana III Sobieskiego – dziełem Jerzego Eleutera Szymonowicza-Siemiginowskiego. Dalej pokazane są kolejne apartamenty: Gabinet Zwierciadlany, biblioteka, Gabinet Holenderski, Pokój Cichy itd. Ponadto omówiono 4 Pokoje chińskie. Szczegółowo opisano też różne elementy wystroju pałacowych wnętrz, faset i sztukaterii, a także galerie ogrodowe, rzeźbiarskie alegorie gloryfikujące króla i jego małżonkę, dekoracyjne freski, w tym cykl przedstawiają-

wiele ciekawych informacji o wspomnianych pracach i o tym, w jaki sposób korespondują one z różnymi europejskimi kolekcjami. Najlepszym przykładem jest Zbawca Świata (Salvador Mundi), kupiony przez Stanisława Kostkę jako dzieło Leonarda da Vinci. Do dziś autorstwo przypisywane jest wielu różnym malarzom. Nawet odbywające się w Wilanowie w 2019 roku międzynarodowe sympozjum pt. „Leonardiana w kolekcjach polskich” nie dało jednoznacznej odpowiedzi. W każdym razie pewne jest, że obraz powstał w pierwszej połowie XVI wieku, a to już stanowi o jego ogromnej wartości. Najliczniejszą i mającą ogromne znaczenie dla kultury narodowej część zbiorów malarskich stanowi kolekcja portretów wybitnych postaci przez kilka wieków mających wpływ na historię Polski. Najwięcej jest, oczywiście, prac przedstawiających króla Jana III i jego rodzinę, ale są też podobizny Anny Jagiellonki, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz Augusta II Mocnego

Peter Paul Rubens (1577–1640) i warsztat, Madonna z Dzieciątkiem, po 1632 r., płótno, 159x119,5 cm

i Augusta III Sasa. Jednak w głównej mierze są tu wizerunki arystokracji. Dzięki nim można odtworzyć niemal całe ciągi rodowe kolejnych właścicieli Wilanowa, a więc Sobieskich, Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich. Dalsze rozdziały tomu poświęcone są wspaniałej kolekcji greckich waz czarno- i czerwonofigurowych, japońskim obrazom na jedwabiu, włoskiej majolice i wyposażeniu wnętrz w dużym stopniu inspirowanym malarstwem. Wartość merytoryczną opracowania podnoszą przypisy, obszerna bibliografia i indeksy. Album prezentując, siłą rzeczy skrótowo, historię i ekspozycję wilanowskiego pałacu stanowi znakomitą zachętę, by koniecznie zwiedzić miejsce kultu obrońcy wiary i ojczyzny, zwycięskiego żołnierza i ostatniego wielkiego króla Rzeczypospolitej.

Tadeusz Deptuła Z wykształcenia – dziennikarz, z pasji – miłośnik sztuki, książek i podróży. Przez 18 lat związany był z Telewizją Polską. Jednocześnie współpracował z wieloma tytułami prasowymi, w których zamieścił setki wywiadów z ludźmi polityki i kultury, recenzje filmów i książek oraz fotoreportaże z wielu krajów świata. Przetłumaczył album „ORNAMENT. Wielka kolekcja”, organizował wystawy malarstwa G.J. Tribowskiego. Od 14 lat jest zastępcą dyrektora ds. handlu i marketingu w Wydawnictwie ARKADY. 35


P ro je k t z re kome ndac ją

W Krainie Czarów Wnętrza piętrowego domu w Cork zachwycają nie mniej, niż otaczający go krajobraz. Widać w nich kreatywność projektantki, ale także niebywałą odwagę i otwartość inwestorów, którzy pozwolili Róisín Lafferty puścić wodze fantazji i zaproponować rodzinie wystrój, który na długo pozostaje w pamięci. Tekst: Marta Kulik Projekt: Róisín Lafferty, Kingston Lafferty Design, www.kingstonlaffertydesign.com Zdjęcia: Ruth Maria Murphy

36

Świat Rezydencji 7-8/2022


37


P

Nieoczywiste połączenia kolorów i materiałów – na to postawiła projektantka. Jednym z przykładów jest duet trójwymiarowych płytek z tapicerowanymi panelami w kolorze intensywnej czerwieni, które zdobią ścianę za łóżkiem.

ołożone w południowej Irlandii miasto Cork nazywane jest przez jego mieszkańców drugą lub prawdziwą stolicą kraju. Od oficjal‑ nej – Dublina – dzieli je zaledwie 20 kilometrów. Malownicze pejzaże miejscowość zawdzięcza przede wszystkim oszałamiającym klifom, z któ‑ rych rozpościera się widok na Morze Celtyckie i Zatokę Cork. To nie tylko jeden z najważniej‑ szych portów morskich Irlandii, ale także baza Irlandzkiej Marynarki Wojennej. Cork słynie także z pięknego zamku Blarney, a konkretnie z wbu‑ dowanego w jego mury obronne wapiennego kamienia (Kamień z Blarney). Legenda mówi, że ten kto pocałuje kamień, otrzyma dar elokwen‑ cji i przekonywania. Wspaniały krajobraz i histo‑ ria budynku z lat 70. natchnęły projektantkę Ró‑ isín Lafferty do stworzenia magicznych wnętrz

wypełnionych kolorem, geometrią i designem, a przede wszystkim osobowością gospodarzy.

Kraina nostalgii Bogactwo występujących tu barw, deseni i kształtów przyprawia o zawrót głowy. Czasem można się tutaj poczuć jak... Alicja w Krainie Czarów. Zwłaszcza, kiedy przechodzimy przez czarne łukowate drzwi ukryte w ciemnej ścia‑ nie lub niczym Biały Królik nurkujemy w szafie, gdzie ukryto przejście do dziecięcego pokoju. Budynek powstał w latach 70. XX wieku. Właśnie te czasy stały się inspiracją dla projektu. – Punktem wyjścia był centralny, dębowy, mo‑ dułowy rdzeń schodów z lat 70., zaprojektowany przez pierwszych architektów. Łącząc strukturę i materiał z lat 70. z otaczającym krajobrazem, staraliśmy się uzyskać w pomieszczeniach klimat z nutą nostalgii – mówi Róisín Lafferty, założy‑ cielka Kingston Lafferty Design. Panująca tu atmosfera czasami niepokoi, a in‑ nym razem zaskakuje niczym łazienka wyłożo‑ na w całości płytami lastryko w wersji XL, któ‑ re przywodzą na myśl... cętki krowy. Odważne połączenia głębokich odcieni, np. bordo z bu‑ telkową zielenią, sprawiają, że wnętrza zyskały teatralny charakter.

Kraina bogactwa Jeśli chcielibyśmy wybrać pierwszoplanową gwiazdę tego magicznego przedstawienia, z pewnością jest nią marmur. W każdej formie, kolorze, rozmiarze. – Odcienie i użyłowanie wybranych gatunków kamienia nawiązują do bogactwa krajobrazu Cork, naśladując m.in. naturalne barwy mchu i bujnych drzew – tłumaczy Róisín. Będąc w salonie zachwycamy się więc marmuro‑ wą okładziną kominka, której rysunek przypomi‑ na wzburzone fale Morza Celtyckiego. W łazien‑ ce króluje marmur w odcieniach zieleni i bordo. Kuchnię ubrano w płomienną czerwień, zaś mar‑ murowa podłoga w holu wygląda jak płynąca nieopodal rzeka Lee. Rolę drugoplanową dum‑ nie pełni wspomniane lastryko, a towarzyszy mu ocieplające aranżację drewno. Bogactwo kolo‑ rów i faktur oszałamia, ale nie przytłacza.

Modułowy rdzeń schodów z lat 70. został wykonany z drewna dębowego. To oryginalny element architektoniczny budynku, który stał się inspiracją do stworzenia klimatycznych wnętrz z nutą nostalgii.

38

Świat Rezydencji 7-8/2022


39


– Materiały zostały użyte w przemyślany, ale kon‑ trastowy sposób, aby połączyć pierwiastki męski i kobiecy. To co surowe, zestawiłam z elementami dopracowanymi w najmniejszym detalu – wyja‑ śnia projektantka. Tak odważne połączenia, użyte bez wyczucia, mogłyby wywołać stylistyczny chaos. Jednak w wykonaniu Róisín przyciągają wzrok i fascynu‑ ją. Jednym z ciekawszych pomysłów jest ściana za łóżkiem w głównej sypialni, wyłożona trójwy‑ miarowymi płytkami. Dla spotęgowania efektu, płytki zestawiono z tapicerowanym panelem w odcieniu intensywnej czerwieni. Kolejny cie‑ kawy zabieg aranżacyjny zaskoczy każdego, kto spojrzy pod nogi. Dywan, wbrew temu czego można oczekiwać, został wkomponowany w spe‑ cjalnie do tego przygotowane wycięcie w drew‑ nianej podłodze.

40

Świat Rezydencji 7-8/2022

Kraina wyobraźni Róisín zadbała też, aby w domu nie zabrakło ciekawych detali architektonicznych, wpływa‑ jących na sposób poruszania się pomiędzy po‑ mieszczeniami. Próżno szukać tu tradycyjnych drzwi i zwykłych ciągów komunikacyjnych. Mamy za to stolarkę wykończoną łukiem, wą‑ ski korytarz pod skosami prowadzący do sypial‑ ni, ukryte w szafie tajemne przejście do pokoju synka gospodarzy czy też wykończone błysz‑ czącymi płytkami przejście między kuchnią a strefą dzienną, przywodzące na myśl pod‑ ziemny korytarz metra. Na wyobraźnię działa też wszechobecna geometria, za pomocą któ‑ rej projektantka dynamizuje przestrzeń. Półku‑ liste abażury lamp, proste przecinające się linie oprawy oświetleniowej nad wyspą kuchenną, w końcu półkola wycięte w obudowie dziecię‑ cego łóżka. W zaprojektowanych przez Róisín wnętrzach nie czuje się żadnych granic. Wyzna‑ czają je wyłącznie talent projektantki, otwartość domowników i wyobraźnia każdego, kto jest go‑ towy, by dać się ponieść fantazji. n

Mieszkający do tej pory w neutralnych wnętrzach gospodarze, wyruszyli z projektantką w podróż do świata kolorów. Odkryli bogactwo odcieni kamienia i siłę kontrastu, które nie pozostawiają nikogo obojętnym.

We wnętrzach zaprojektowanych przez Róisín króluje marmur. Rysunek i kolor kamienia z którego wykonano obudowę kominka w salonie przywodzi na myśl wzburzone fale Morza Celtyckiego.


41


42

Świat Rezydencji 7-8/2022


43


44

Świat Rezydencji 7-8/2022


Na wyobraźnię działa wszechobecna geometria, za pomocą której projektantka dynamizuje przestrzeń.

Wyłożony błyszczącymi płytkami ciąg komunikacyjny łączący kuchnię ze strefą dzienną, przypomina korytarze na stacji metra.

Paleta odcieni i materiałów, którą odkrywamy w trakcie przemieszczania się po pokojach jednocześnie kontrastuje ze sobą i uzupełnia. Jak na przykład chłodny w odbiorze czerwony marmur i głęboka czerń drewnianych hokerów.

45


Odcienie i użyłowanie wybranych gatunków kamienia nawiązują do bogactwa krajobrazu Cork, naśladując m.in. naturalne barwy mchu i bujnych drzew.

Każda z łazienek opowiada inną historię. Jedna jest nieco mroczna, majestatyczna, wręcz onieśmielająca...

46

Świat Rezydencji 7-8/2022


... druga zaskakująca, frywolna, witająca mieszkańców i ich gości z przymrużeniem oka.

W zaprojektowanych przez Róisín wnętrzach nie czuje się żadnych granic. Wyznaczają je wyłącznie talent projektantki, otwartość domowników i wyobraźnia każdego, kto jest gotowy, by dać się ponieść fantazji. 47


W magicznym pokoju małego synka właścicieli domu można poczuć się jak w bajce.

Róisín Lafferty, założycielka pracowni Kingston Lafferty Design Każdy projekt traktujemy wyjątkowo, jako okazję do przekraczania norm i łamania z góry przyjętych w projektowaniu zasad. Lubimy stawiać sobie wyzwania i tworzyć dla naszych klientów wnętrza, które ekscytują, rozbudzają w nich wyobraźnię, ciekawość i dają szczęście. Uważamy, że dobry projekt to coś więcej niż pojedyncze elementy. W naszej pracy staramy się uchwycić nastrój, emocje i atmosferę, które łączą wszystkie zmysły. Wierzymy, że projektowane przez nas przestrzenie wpływają na emocje, zachowanie i postrzeganie świata każdego z nas.

48

Świat Rezydencji 7-8/2022


od 1991r.


U WAG A N A D E TA L

Z miłości do światła

Każdy, kto kocha dobre wzornictwo, zachwyci się produktami marki CLEONI. Manufaktura z długoletnią historią i doświadczeniem kreuje trendy i oczarowuje nietuzinkowymi projektami. O filozofii przyświecającej twórcom wyjątkowych opraw oświetleniowych rozmawialiśmy z Michaliną Nowakowską. Rozmawiała: Julia Borowska Zdjęcia: Cleoni, www.cleoni.pl

Kinkiet Kvarc sprawia, że światło miękko „rozpływa się” po ścianie. Dzięki geometrycznym kształtom oprawa idealnie wpisuje się w każde wnętrze.

AUTOR PROJEKTU: PROKONCEPT-IZABEL A KRZEMIEń

50

Świat Rezydencji 7-8/2022


Wyjątkowy design i niepowtarzalna forma dekoracyjnej lampy Invidia projektu Łukasza Wawrzyniaka idealnie doświetli przestrzeń np. nad biurkiem czy stołem jadalnianym.

Lampa Cotton Panel

Użytkownicy chwalą je nie tylko ze względu na design, ale też na wa‑ lory praktyczne i opcję personalizacji funkcji.

Michalina Nowakowska, ekspert marki Cleoni Oprawy oświetleniowe może tworzyć każdy, lecz oprawy wyjątko‑ we, mało kto. Jaki cel przyświeca twórcom marki? – Naszą misją jest tworzenie spersonalizowanych dzieł sztuki, a moto‑ rem napędowym – miłość do światła i wyjątkowego designu. Podążamy za trendami, nie boimy się nowości, a przede wszystkim dajemy z siebie wszystko, aby zadowolić osoby poszukujące niebanalnych rozwiązań. Sta‑ wiamy na nowoczesne wzornictwo, ale wsłuchując się w potrzeby Klientów uzupełniamy nasze portfolio również o klasyczne plafony, które znajdą zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu. Nie ukrywamy, że naj‑ większą frajdę sprawiają nam projekty personalizowane. Szyte na miarę oprawy oświetleniowe uruchamiają w nas ogromne pokłady kreatywno‑ ści.

– Wyposażamy je w najnowocześniejsze systemy światła LED, które cha‑ rakteryzują się wysoką skutecznością. Użytkownicy mogą skorzystać z różnych opcji ściemniania strumienia świetlnego. Wśród nich jest stan‑ dardowe ściemnianie za pomocą przycisku dzwonkowego lub zarządza‑ nie oprawami za pomocą aplikacji mobilnej z poziomu smartfona. Ilość światła może być dzięki temu idealnie dostosowana do pory dnia, nastroju użytkowników, okoliczności. Za pośrednictwem konfiguratora dostępne‑ go na naszej stronie internetowej można też samodzielnie wybrać m.in. kąt rozsyłu i temperaturę barwową światła emitowanego przez wybraną lampę czy plafon. Nie bez znaczenia jest fakt, że troszczycie się o ochronę środowiska. Jakie działania podejmujecie w tym celu? – Współpracujemy z najlepszymi światowymi markami, które dostarczają nam wysokiej klasy komponenty elektroniczne. Dbamy o środowisko, uzu‑ pełniając nasze oprawy oświetleniowe o energooszczędne źródła światła. Ma to również dodatkowy walor praktyczny: nasi odbiorcy nie muszą się martwić o wysokie rachunki za prąd. Poza tym staramy się minimalizować odpady produkcyjne. Zamiast magazynować czy utylizować, wykorzystu‑ jemy je do tworzenia prototypów i próbek nowych opraw oświetleniowych. Państwa przepis na sukces? – Nasza recepta jest prosta – dobrze, spektakularnie i w Polsce! Lubimy chwalić się faktem, iż 100% korpusów do naszych opraw jest produko‑ wanych w kraju. Dzięki temu wspieramy rodzimy rynek oraz budujemy polski kapitał. Jednak odnosicie też sukcesy na arenie międzynarodowej.

Zoria to ozdoba dnia i nocy. Wygląd lampki łączy klasykę z nowoczesnością. Wiszące włączniki pozwolą odkryć dwa oblicza światła: jednym z nich włączymy oświetlenie główne, drugim – uruchomimy łagodne światło emitowane przez szklany klosz na zewnątrz abażura.

– Nasza droga była długa i wyboista. Mimo to marka wkroczyła na właści‑ wy szlak i mogła rosnąć w siłę. Coraz częściej nasze prace wystawiane są wspólnie z projektami renomowanych, światowych marek. To potwierdza, że obraliśmy właściwą drogę.

51


SPOSÓB NA DOM INTELIGENTNY

Gotowy na urlop!

Noclegi zarezerwowane, bilety kupione, walizki spakowane – jesteście gotowi na urlop? Warto zadbać o to, aby nasz dom również był przygotowany do wakacyjnego wyjazdu. Kiedyś o pomoc prosiło się sąsiada albo kogoś z rodziny, dziś inteligentny budynek może zadbać o siebie sam. Wystarczy, że zostawimy mu jasne dyspozycje. Poznajcie rady ekspertów i zobaczcie, jak z pomocą technologii smart home zapewnić sobie spokój w trakcie urlopu. Katarzyna Zacharewicz‑Łukaszuk

Wyposażenie domu w kompleksowy system inteligentnego budynku warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Doradcy firmy IPbud, specjalizującej się w projektowaniu i realizacji takich systemów, pomogą dobrać rozwiązania najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań i możliwości budynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji klienci IPbud mogą przekonać się na własnej skórze, jak funkcjonuje smart home, odwiedzając jeden z lokali pokazowych firmy w Lublinie lub Rzeszowie. To doskonała okazja, by zapoznać się ze wszystkimi funkcjami smart home, a także przetestować jego możliwości. Wizyta w lokalu pokazowym odbywa się w towarzystwie programisty, który na bieżąco wyjaśnia działanie systemu, odpowiada na pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości. Fot. IPbud

52

Świat Rezydencji 7-8/2022


Jak korzystać ze smart home w czasie urlopu? Joanna Poniatowska‑Staniec, Prezes Zarządu IPbud Sp. z o.o. Korzyści z posiadania domu wyposażonego w systemy inteligentnej automatyki odczuwamy nie tylko wtedy, kiedy w nim przebywamy. Wiele zalet smart home docenimy w trakcie urlopu. Bez obaw możemy wyjechać na dłuższe wakacje. Dom zadba o siebie sam, a my będziemy mieć zdalną kontrolę nad całym budynkiem z każdego miejsca na świecie. Korzystając z aplikacji właściciel w każdej chwili może sprawdzić, co dzieje się na posesji i wewnątrz domu. Wie, kto pod‑ czas jego nieobecności próbował go odwiedzić, gdyż na telefonie ma podgląd obrazu z wideodomofonu oraz kamer. Jeśli np. w trakcie urlopu kurier będzie chciał dostarczyć przesyłkę, może otworzyć mu zdalnie bramę wjazdową bądź furtkę, a także drzwi wejściowe, aby paczka bezpiecznie znalazła się w środku. Podczas tych czynności ma ciągły pod‑ gląd na to, co robi kurier, więc jest to bardzo bezpieczne. Właściciel może też zdalnie otworzyć dom, aby wpuścić kogoś z przyjaciół bądź rodziny, kto podleje kwiaty i nakarmi ukochanego kota, chomika albo rybki. Systemy inteligentnego domu zapewniają nam również pełną kontrolę nad roślinnością na posesji. Przed wyjazdem warto zaprogramować podlewanie ogrodu o określonych porach oraz dostosować nawadnianie do ilości opadów i wil‑ gotności powietrza. A wszystko to z pomocą jednej, czytelnej i łatwej w obsłudze aplikacji. Jak przygotować inteligentny dom do urlopu? Z doświadczenia mogę powiedzieć, że na pewno warto przed wyjazdem zaprogramować harmonogram: »» podlewania ogrodu, »» włączania świateł zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych (jeśli urlop wypada w okresie Bożego Narodzenia, warto zaprogramować także harmonogram włączania zewnętrznych dekoracji świątecznych), »» otwierania i zamykania osłon okiennych zewnętrznych bądź wewnętrznych, »» ogrzewania (jeśli wybieramy się na urlop zimą) lub chłodzenia (klimatyzacji) budynku (jeśli wyjeżdżamy na wakacje latem, a w domu zostają zwierzęta).

Kompleksowe rozwiązania umożliwiają zdalne zarządzanie budynkiem za pomocą aplikacji na telefon. Wystarczy, że zamontujesz w swoim domu centralkę smart home Hörmann homee i zainstalujesz na smartfonie aplikację Hörmann BlueSecur. Urządzenia komunikują się bezprzewodowo ze wszystkimi napędami i odbiornikami radiowymi firmy Hörmann, a w razie potrzeby także z innymi urządzeniami działającymi w technologii bezprzewodowej. Za pomocą aplikacji można np. ryglować zewnętrzne drzwi wejściowe, otwierać bramę garażową, wjazdową i drzwi wewnętrzne, włączać oświetlenie lub regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Co więcej, centralka daje możliwość modułowej rozbudowy w dowolnym momencie. Fot. Hörmann

Kiedy ty będziesz w spokoju wypoczywać na wakacjach, niewielka centrala TaHoma switch od Somfy zatroszczy się o twój dom. Dzięki niej wszystkie urządzenia będą działać jak dobrze wyszkolony, zgrany zespół. Wystarczy, że zostawisz jej jasne dyspozycje. Kiedy powinna włączyć światła i jakie? Kiedy podnieść i opuścić rolety? Jaka powinna być temperatura w pomieszczeniach? Kiedy podlać rośliny w ogrodzie? Możesz być pewny, że wszystko będzie dokładnie tak, jak zaplanowałeś. A gdy wrócisz po urlopie, brama wjazdowa otworzy się sama, by powitać cię w twoim smart domu. Fot. Somfy

53


Inteligentny osprzęt elektroinstalacyjny – taki jak np. łączniki i gniazda Simon 100 – pozwala na zaprogramowanie scenariuszy świetlnych na czas urlopu. W ten sposób smart home symuluje obecność domowników. Dzięki integracji łączników i gniazdek z systemem Simon iO, istnieje także możliwość odłączenia prądu w wybranych gniazdkach i pozostawienia go tylko tam, gdzie to konieczne (np. w gniazdku, do którego podłączona jest lodówka). Sąsiedzi i nieznajomi nawet nie zorientują się, że nie było cię w domu! Fot. Kontakt‑Simon

Bezprzewodowy system inteligentnego oświetlenia Inteligentne oświetlenie może działać w oparciu o bez‑ przewodowe sieci przesyłu danych, takie jak Wi‑Fi czy Bluetooth. W ten sposób bez „wypruwania” kabli ze ścian zmienisz swoje mieszkanie w smart home i będziesz mógł zdalnie sterować oświetleniem wewnątrz i na ze‑ wnątrz domu. Taki system może też kontrolować rolety, bramy, drzwi itp. Wyjazd na wakacje to w tej sytuacji żaden problem – wy‑ starczy, że wybierzesz odpowiedni scenariusz i możesz w spokoju cieszyć się urlopem. Masz pewność, że twoje „gniazdko” jest bezpieczne i nigdzie nie świeci się żadna zapomniana żarówka, niepotrzebnie zużywająca prąd. Scenariusz powiązany z warunkami pogodowymi po‑ zwala na okresowe, automatyczne przewietrzenie po‑ mieszczeń. Rolety mogą być podnoszone i opuszczane od strony oświetlanej przez słońce, by – w zależności od pory roku – nagrzać albo zabezpieczyć pomieszcze‑ nia przed przegrzaniem.

Pod nieobecność gospodarzy w nagłych wypadkach przyda się w domu zaufana osoba. Jeśli nie chcesz zostawiać nikomu kluczy, możesz zdalnie wpuścić gościa do środka. Nowy system kontroli dostępu firmy SIEGENIA umożliwia scentralizowane sterowanie i ryglowanie oraz pełny monitoring funkcji smart home. Zdalny dostęp pozwala sprawować kontrolę nad drzwiami nawet w trakcie podróży. SIEGENIA Comfort to aplikacja wykorzystywana do sterowania i zarządzania inteligentnymi rozwiązaniami w ramach domowej sieci Wi‑Fi. Za pomocą smartfona możesz teraz udzielać dostępu do budynku upoważnionym osobom w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Informacje o podjętych działaniach otrzymasz w czasie rzeczywistym w postaci powiadomień push. Fot. Siegenia

Wszystko gotowe do wyjazdu? Wsiadaj do auta i nie oglądaj się za siebie. Bramę zamkniesz jednym kliknięciem na smartfonie, a po powrocie otworzysz w ten sam sposób. Wystarczy, że zainstalujesz napęd BULL624 TURBO i moduł Wi‑Fi firmy Beninca. Napęd otwiera bramy o masie do 600 kg dwukrotnie szybciej niż pozostałe siłowniki dostępne na polskim rynku. Ponadto zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkownika. Jest wyposażony w 2 systemy antyzgnieceniowe: enkoder i przeciążenie amperometryczne. Moduł Wi‑Fi wyposażony jest w dwa kanały, które umożliwiają sterowanie zarówno bramą, jak i furtką. Fot. Beninca

54

Świat Rezydencji 7-8/2022


Domowe AGD na urlopie Anna Szyszkiewicz, e‑marketing manager w BSH Cyfryzacja dotyka coraz to nowych sfer na‑ szego życia. Jeszcze kilka lat temu nie po‑ myślelibyśmy, że urządzenia gospodarstwa domowego będą nam nie tylko pomagać, ale całkowicie wyręczać w domowych obowiąz‑ kach. W odpowiedzi na potrzeby konsumen‑ tów powstała aplikacja Home Connect, która pozwala zdalnie zarządzać AGD z dowolnego miejsca na świecie. W sezonie wakacyjnym najbardziej pomocną funkcją jest możliwość ustawienia urządzenia w tryb urlopowy. Uzy‑ skujemy dzięki temu bezpieczne przechowy‑ wanie żywności i optymalne zużycie energii. Dodatkowo jeżeli chłodziarka nie zostanie prawidłowo zamknięta, od razu dostajemy powiadomienie na telefon. A jeśli wracamy z pa‑ miątkami z wakacji – serami, wędlinami czy egzotycznymi owocami – przed przyjazdem możemy zdalnie włączyć funkcję Super Freeze i dzięki temu uniknąć wahania temperatury w chłodziarce po włożeniu żywności. Ponadto, dzięki Home Connect możemy w każdej chwili sprawdzić status naszych urzą‑ dzeń: pralki, zmywarki, suszarki. Jeśli cokolwiek wydarzy się podczas naszej nieobecności, aplikacja natychmiast powiadomi nas o problemie, np. wycieku wody czy przerwaniu do‑ stawy prądu. To sprawia, że możemy spokojnie odpoczywać na urlopie.

Chcesz, aby twój dom powitał cię po powrocie lśniącą czystością? Zainwestuj w robot sprzątający. BEAM 3d Neabot NoMo Q11 odkurza i mopuje podłogi. Dzięki ukrytej wiązce laserowej dokładnie poznaje wnętrze domu i na tej podstawie opracowuje najlepszą drogę podczas każdorazowego sprzątania. Intuicyjna aplikacja pozwala na zaprogramowanie harmonogramu sprzątania oraz sprawdzenie w dowolnym momencie statusu robota sprzątającego! Możesz ustalić obszar pracy, zadania, zaplanować trasę, a także ograniczyć dostęp do miejsc, do których Q11 ma się nie zbliżać. Fot. Beam

Próbujesz przypomnieć sobie, co zostało w lodówce i co można będzie ugotować po powrocie do domu? Dzięki dwóm, przeciwlegle zainstalowanym w lodówce kamerom oraz intuicyjnej aplikacji Home Connect, możesz zajrzeć do środka chłodziarki Siemens KG39NHXEP z dowolnego miejsca. Kiedy przyjdzie do Ciebie kulinarna inspiracja, sprawdzenie, które składniki masz w domu, a których potrzebujesz, zajmuje tylko kilka sekund. Dodatkowo aplikacja Home Connect pozwala połączyć się z chłodziarko‑zamrażarką w każdej chwili. Steruj jej ustawieniami nawet po wyjeździe na wakacje – zlecając przełączenie na tryb urlopowy. Fot. Siemens

Marzysz o tym, by po powrocie z podróży napić się swojej ulubionej kawy? Zadbaj o to, by w domu czekała na ciebie osobista baristka. Ekspres Latticia® OT marki Melitta przygotowuje cappuccino czy latte macchiato zgodnie z oryginalnymi włoskimi przepisami. W trybie dwóch filiżanek ziarna mielone są dwa razy, dzięki czemu zawsze otrzymujesz napój o perfekcyjnym smaku i aromacie. Nowy system podwójnego spieniania mleka umożliwia przygotowanie dwóch filiżanek kawy z puszystą, mleczną pianką! Fot. Melitta

55


Chłodziarka do wina Wine Bank 50 Series 7 firmy Haier umożliwia przechowywanie cennej kolekcji alkoholi w takich samych warunkach, jak w profesjonalnej piwnicy na wino. Wyjeżdżając na urlop możesz być spokojny o swoje trunki. Urządzenie jest podłączone do sieci Wi‑Fi, dzięki czemu nawet poza domem będziesz mieć wszystko pod kontrolą. Aplikacja hOn pomaga też w odkrywaniu nowych trunków, które napotkasz w podróży. Wystarczy zeskanować etykietę butelki za pomocą funkcji „Skanuj swoje wino”, aby zobaczyć takie informacje, jak nazwa winnicy, z której pochodzi, rodzaj użytych winogron, rok produkcji i inne. Fot. Haier

Kiedy ciebie nie ma w domu, lodówka też może mieć wolne! Chłodziarko‑zamrażarka do zabudowy Liebherr ICBNdi 5183 jest wyposażona w tryb HolidayMode. Włącz go tuż przed wyjazdem na urlop, a wentylator oraz funkcja SuperCool nie będą aktywne. Lodówka ustawi swoją temperaturę na +15°C. W ten sposób zmniejszysz zużycie prądu i zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Zamrażalnik pozostaje naturalnie włączony. Fot. Liebherr

Dzięki modułowym akcesoriom ALL‑IN od Franke możesz być dobrze zorganizowany gotując w domu, a także w czasie, gdy odpoczywasz poza domem. Pomysłowy organizer oszczędza miejsce w kuchni. Z jego pomocą zaaranżujesz wygodną przestrzeń do pracy przy zlewozmywaku nawet w niewielkim pomieszczeniu. A kiedy wyjeżdżasz na urlop, możesz go wykorzystać do przechowywania żywności w lodówce. Akcesoria są wykonane z trwałych materiałów i zabezpieczone specjalną technologią Sanitized, która eliminuje drobnoustroje. Fot. Franke

Z lodówką Candy Fresco CCE4T618EW masz pewność, że nawet w trakcie dłuższego urlopu Twoje jedzenie się nie zmarnuje. Imponująca, większa o 43% powierzchnia zamrażalnika, pozwala bezpiecznie przechowywać wszystkie najważniejsze artykuły spożywcze i zapobiec ich zepsuciu. Ponadto, Fresco w połączeniu z aplikacją hOn umożliwia zarządzanie artykułami w lodówce za pomocą smartfona. Wystarczy, że wczytasz listę produktów, by mieć pełną kontrolę nad datami ważności i otrzymywać powiadomienia na telefon, gdy tylko będzie zbliżał się koniec terminu. Z aplikacją możesz też tworzyć wirtualną listę zakupów, zmieniać temperaturę i tryb działania urządzenia bez wstawania z kanapy. Fot. Can dy

56

Świat Rezydencji 7-8/2022


Sięgnij po więcej możliwości

z Lodówką

Elegancka, nowoczesna, pojemna, gotowa na wszystko – oto chłodziarko‑zamrażarka Haier Multidoor 5 HCR5919ENMB. Ta niezwykle funkcjonalna, wolnostojąca, czterodrzwiowa lodówka w pełni zaspokoi potrzeby współczesnej rodziny. Jak przystało na wieloletniego lidera sprzedaży sprzętu AGD na świecie, producent zastosował tu wiele innowacyjnych rozwiązań, które gwarantują doskonałe warunki do przechowywania żywności.

R

óżne produkty spożywcze wymagają innego sposobu przechowywania. Marka Haier ma na to swoje sprawdzone sposoby! System Total No Frost oraz Fresher Techs wpływają na bezpieczniejsze przechowywanie jedzenia. Sprawiają, że we wnętrzu urządzenia nie ma szronu, a zapachy przechowywanych produktów spożywczych nie mieszają się ze sobą. Lodówka Haier Multidoor 5 HCR5919ENMB została wyposażona w system antybakteryjny ABT®. Wykorzystuje on światło ultrafioletowe do usuwania aż 99,9% zarazków – i to zarówno we wnętrzu lodówki, jak i z przechowywanej żywności. W ten sposób pomaga zachować smak i jakość produktów na dłużej, doskonale chroniąc zdrowie Twojej rodziny. Urządzenie posiada też system poziomego przepływu powietrza Air Surround Cooling. Dysze chłodnego nawiewu znajdują się na każdej półce, co pomaga utrzymać idealną temperaturę w całej chłodziarce i stanowi gwarancję, że przechowywana żywność będzie dłużej świeża. Chłodziarko-zamrażarka Haier Multidoor 5 HCR5919ENMB zapewnia imponującą ilość miejsca w każdej ze stref. Świetnie sprawdza się przy przechowywaniu dużych ilości produktów przy ograniczonej kuchennej przestrzeni. Stylowy, cyfrowy wyświetlacz dotykowy umożliwia łatwą i intuicyjną zmianę wewnętrznych ustawień. Możesz w prosty sposób kontrolować temperaturę i inne parametry pracy urządzenia bez konieczności otwierania drzwi. Personalizowana szuflada MyZone pozwala za jednym dotknięciem dostosować przestrzeń chłodniczą do warunków odpowiednich do przechowywania owoców, warzyw, mięs czy nawet owoców morza. W zależ-

ności od aktualnych potrzeb możesz ustawić temperaturę w szufladzie w zakresie od -3°C do 5°C. Praktyczna strefa wilgotności Humidity Zone utrzymuje świeżość owoców i warzyw dwa razy dłużej. Dzieje się tak dzięki technologii HCS, która zapewnia wilgotność na poziomie 90% i automatycznie zarządza jej poziomem, co pozwala uniknąć kondensacji wody wewnątrz szuflady. Lodówka Haier Multidoor 5 HCR5919ENMB umiejętnie łączy wyszukany design i funkcjonalność. Wytrzymałe półki ze szkła hartowanego są nie tylko stylowym wykończeniem wnętrza, ale przede wszystkim znacząco ułatwiają utrzymanie jej w czystości. Sześć wygodnych balkoników na drzwiach chłodziarki zapewnia szybki i łatwy dostęp do ulubionych napojów, majonezu lub ketchupu, a specjalna półka pozwala na bezpieczne i wygodne przechowywanie wina. Innowacyjne rozwiązania technologiczne sprężarek marki Haier umożliwiły znaczącą redukcję drgań podczas działania chłodziarko-zamrażarki. Dzięki temu urządzenie pracuje ciszej i wydajniej. Wysoka efektywność energetyczna (klasa E) oznacza oszczędność energii, poprawę wydajności i dbałość o środowisko. Technologii Haier możesz być pewien – producent potwierdza to piętnastoletnią gwarancją na kompresor inwerterowy.

www.haier.pl TS

57


Okna na straży Agnieszka Gołębiewska, szefowa marketingu Anwis Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do zabezpieczenia okien na czas dłuższej nieobecności domowników są rolety zewnętrzne. Sprawdzają się w domach oraz w mieszkaniach w bloku – i to zarówno pod względem praktycznym, jak i dekoracyjnym. Z uwagi na swoją konstrukcję, rolety nie tylko chronią wnętrza przed intensywnym słońcem, ale tak‑ że zwiększają ich bezpieczeństwo. Nam z kolei gwarantują spokój, zwłaszcza podczas urlopu. Ochronę pomieszczeń przed przegrzewaniem się oraz możliwością zaglądania do wnętrza zapewnią także osłony we‑ wnętrzne. Wśród żaluzji poziomych dużym zainteresowaniem cieszą się te wykonane z drewna. Z uwagi na konstrukcję, stabilność lamel i ich wytrzymałość, będą skutecznie osłaniały każdą okienną wnękę. Jeśli chcemy jednak zablokować 100% promieni słonecznych możemy zdecydować się na inne rozwiązanie. Pełne zaciemnienie oraz prywatność zagwa‑ rantują nam osłony tkaninowe typu blackout. Popularne w ostatnim czasie są żaluzje plisowane oraz rolety materiało‑ we. Wyposażone w dodatkową warstwę odbijającą światło będą nieocenioną pomocą, np. przy osłanianiu dużych prze‑ szkleń i okien na poddaszu. Zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi osłonami możemy sterować smartfonem. Możemy je również podłączyć do programatora czasowego oraz czujników pogodowych. Wówczas rolety oraz żaluzje elektryczne będą podnosiły się i opuszczały samodzielnie – o wyznaczonych godzinach – lub zależnie od natężenia światła i temperatury w pomiesz‑ czeniu. Takie rozwiązanie przydaje się nie tylko podczas wyjazdu, ale też na co dzień. Dopasowana do naszych indywidu‑ alnych potrzeb ilość naturalnego światła w pomieszczeniu zapewni komfortowe warunki wszystkim domownikom.

Żaluzje fasadowe zapewniają nie tylko prywatność i spokój, ale również zmniejszają w znacznym stopniu nagrzewanie się pomieszczeń latem. System żaluzji fasadowych SunFas firmy Aliplast można wyposażyć w napęd elektryczny, który umożliwi swobodne sterowanie kątem nachylania lameli. Istnieje również możliwość współpracy żaluzji z systemem automatyki pogodowej. Stosując najwyższej klasy automatykę uzyskujemy możliwość sterowania żaluzjami z poziomu komputera, smartfona czy tabletu. Fot. Aliplast

Inteligentny dom zapewni ci spokojny i beztroski urlop. Wreszcie nie będziesz się zastanawiać, czy na pewno zamknąłeś wszystkie okna. Okna dachowe FTP- V U5 WiFi firmy Fakro można otwierać i zamykać za pomocą smartfona. Można też ustawić procentowo stopień ich otwarcia lub przypisać je do scenariusza, tak aby np. samoczynnie otwierały się o określonej porze. Co ważne, okna sterowane elektrycznie posiadają czujnik deszczu, który automatycznie zamyka skrzydło podczas opadów. Fot. Fakro

W ofercie rolet zewnętrznych firmy Anwis znajdziemy modele o zwiększonej klasie odporności na włamanie. Posiadają one wzmocniony pancerz, prowadnice oraz stoper listwy dolnej. Firma Anwis oferuje też w standardzie wieszak‑blokadę, który uniemożliwia podniesienie rolety od zewnętrznej strony. Ponadto zakładając alarm w domu czy mieszkaniu, możemy zintegrować go z osłonami. W połączeniu z rozwiązaniami smart home, jesteśmy w stanie zarządzać roletami oraz dowolnymi systemami w domu za pośrednictwem telefonu, niezależnie od tego, gdzie w danym momencie przebywamy. Fot. Anwis

58

Świat Rezydencji 7-8/2022w dużym formacie

Dary Ziemi

60

Świat Rezydencji 7-8/2022


Matka Natura to cudowna siła twórcza. To też niezwykła altruistka – nieustannie rodzi nowe owoce, które oddaje człowiekowi i zwierzętom. Jak skorzystać z jej dóbr i czym się za nie odwdzięczyć? Tekst: Julia Borowska Projekt: Susanna Cots, Susanna Cots Interior Design, www.susannacots.com Zdjęcia: Mauricio Fuertes, www.mauriciofuertes.com

61


A

rchitektka Susanna Cots ma prostą odpowiedź: kreować wnętrza po‑ wstające z poszanowaniem natury. Jednym z przykładów jest Copper House. Przez użyte w projekcie tekstury, odcienie i materiały nadmorska rezydencja oddaje hołd darom Ziemi i sprawia, że jej mieszkańcy każdego dnia wchodzą z katalońską przyrodą w żywą interakcję.

Costa Brava, czyli Dzikie Wybrzeże Wille wkomponowane w otoczenie projektowano już w starożytności (oko‑ ło II w. p.n.e., w Rzymie). Dzielono je wtedy na 4 rodzaje: villa urbana – willa miejska otoczona ogrodem, villa suburbana – willa podmiejska w otwar‑ tym krajobrazie, villa maritima – usytuowana w miejscu o walorach krajo‑ brazowych, często nad morzem oraz villa rustica – dom wiejski położony pośród winnic i gajów oliwnych. Podmiejskie wille miały być otium: miej‑ scami odpoczynku i kontemplacji przyrody, połączonymi z aurą luksusu.

62

Świat Rezydencji 7-8/2022

Copper House to współczesna villa maritima. Zamierzeniem architektki Susanny Cots było wybudowanie domu na morskim zboczu, przy jed‑ noczesnym możliwie najmniejszym wpływie na istniejący teren. Symbo‑ liczny dialog z Naturą rozpoczyna się od przekroczenia bramy wjazdowej rezydencji. Na okazałej posesji domownicy i goście mają do dyspozycji komfortowy kącik wypoczynkowy z sofą outdoorową, basenem i tarasem widokowym. Za transparentną, szklaną balustradą tarasu rozciąga się przed nimi zapierający dech w piersiach widok na architekturę Costa Brava – śród‑ ziemnomorskiego wybrzeża w hiszpańskiej prowincji Girona. Wille z bielo‑ nymi ścianami, niebieskimi okiennicami i wypalaną z gliny, pomarańczową dachówką wyglądają jak wycięte z pamiątkowej pocztówki. Prawdziwym architektem krajobrazu jest jednak natura: o rozmieszczeniu ulic i domów decyduje tu bowiem miejsce zejścia na otoczoną przez wysokie klify z głę‑ bokimi zatoczkami plażę. Tło całości wyznaczają błękitne niebo i lazurowe wody Morza Śródziemnego.


Biel to ulubiony kolor Susanny. Jest jak czyste płótno, na którym natura, w postaci przenikających do wnętrz promieni słońca, każdego dnia „maluje” nowe scenerie do życia mieszkańców.

63


Schronienie przed upałem i chłodem Średnia temperatura na Costa Brava w lipcu wynosi ok. 25ºC w ciągu dnia i 21ºC w nocy, a w miesiącach zimowych może spaść nawet poniżej zera. Tutejsze domy powinny być więc zaprojektowane tak, by latem koić roz‑ grzane przez katalońskie słońce ciała (i umysły) mieszkańców wybrzeża, a zimą – dawać im przyjemne ciepło i bezpieczne schronienie przed desz‑ czem, wiatrem, chłodem. W zimne miesiące o komfort cieplny domowni‑ ków w Copper House dbają między innymi kominki: jeden w salonie, drugi w sypialni na piętrze. Poczucie przyjemnego ciepła po wyjściu z kąpieli gwarantują elektryczne podgrzewacze do ręczników w łazience. Wytchnienie podczas upałów zapewnia z kolei naturalny kamień. Surow‑ cem pokryto elementy zewnętrznej elewacji budynku i ściany w części jadalnianej. Naturalnym filtrem ochronnym przed wysoką temperaturą są też firany w oknach XXL. Powiewające na wietrze, białe zasłony idealnie pasują do wnętrza w stylu letniego kurortu. Długie zasłony mogą też peł‑ nić funkcję moskitier utrudniając wlatywanie do rezydencji owadom. Po‑ nadto, półtransparentne przesłony dają efekt naturalnego rozproszenia promieni słonecznych. Dzięki nim wnętrza z jednej strony są zacienione, z drugiej – sprawiają wrażenie wypełnionych naturalnym światłem, jasnych i przestronnych.

Na parterze, oprócz salonu z częścią kuchenną i jadalnianą, domownicy mają do dyspozycji między innymi częściowo odgrodzony od strefy dziennej gabinet.

64

Świat Rezydencji 7-8/2022

Szufladę biurka pokryto skórą naturalną. Obok ustawiono fotel Nuez projektu Patricii Urquioli.


65


Copper House to nadmorski dom w stylu villa maritima. Klimat letnich wakacji budują tu zwiewne zasłony, kolory ziemi i materiały zaczerpnięte z natury.

66

Świat Rezydencji 7-8/2022


67


W kolorach słońca Do Copper House Susanna zaprosiła słońce. By rzucanego przez nie światła nie zniekształcała żadna wyrazista barwa, wnętrza zaaranżowano z przewagą bieli. Po jasnych ścianach, jak po płótnie, prześlizgują się naturalne promienie: blado‑ żółte o poranku, pomarańczowe w środku dnia, różowo‑fioletowe o wschodzie i zachodzie. – Od samego początku czuliśmy, że wystrój wnętrz powinien jedynie uzupeł‑ niać to, co już do nich należało: cudowne naturalne światło – podkreśla autorka projektu. Biel – znak rozpoznawczy Susanny – wycisza dialog między barwnymi kontra‑ punktami: sprzętami i wyposażeniem w kolorach ziemi, odcieniach miedzi i skó‑ ry naturalnej. Skórzane są tu wybrane meble w salonie, gabinecie, łazience oraz obicia hokerów przy wyspie kuchennej czy dna szuflad aneksu kuchennego. Część mebli wyszła spod kreski Susanny specjalnie na potrzeby tego projektu. Wizualną czystość bieli, oprócz wymienionych elementów, przełamuje jasny dąb. Z drewna wykonano między innymi okładziny ścienne, schody, zabudowę meblową. Przestrzeń jest maksymalnie funkcjonalna. Na parterze właściciele i goście mogą korzystać przede wszystkim z uroków wychodzącego na ogród salonu z kuchnią i jadalnią oraz gabinetu, a na piętrze z prywatnych sypialni. Jak przystało na współczesną villa maritima, nie brak tu elementów z nutą luksu‑ su. Do architektonicznej śmietanki towarzyskiej w Copper House należą fotele projektu Patricii Urquioli, oprawy oświetleniowe z logo Vibia, baterie kuchenne od Gessi czy sofa kultowej włoskiej marki Flexform. Choć stworzony ludzką ręką, Copper House sprawia wrażenie wykreowane‑ go przez Naturę. Można się tu odciąć od codziennego zgiełku. Skupić na so‑ bie i bliskich, trenować sporty wodne, leniuchować. Każdemu z Was życzymy takiego odpoczynku! Niech wspomnienia z beztroskich wakacji otulą Wasze zmysły i ukoją nerwy w momentach wkradającego się niekiedy do życia chaosu i zwątpienia. n

W części jadalnianej nad barem zawieszono lampy Vibia Skan. Obok ustawiono obszyte skórą hokery Norma włoskiej firmy Arper.

68

Świat Rezydencji 7-8/2022


Copper House to dom wpisany w krajobraz. Poczucie integralności z naturą potęgują przeszklenia XXL. Za nimi rozciąga się widowiskowa panorama na plażę i przybrzeżne domy katalońskie.

69


70

Świat Rezydencji 7-8/2022


Na piętrze usytuowano m.in. sypialnię. W chłodniejsze miesiące wnętrza dogrzewa kominek.

71


W pokoju kąpielowym ascetyczną czystość bieli przełamują miedziane akcenty: ozdobne listwy, uchwyt na ręcznik, baterie marki Gessi.

Susanna Cots, Susanna Cots Interior Design, www.susannacots.com Architektka z ponad 20‑letnim doświadczeniem pierwsze studio projektowe założyła w 2001 roku w Katalonii. W miarę rosnącej popularności realizacji sygnowanych własnym nazwiskiem, w 2014 roku otworzyła drugie studio, w Hongkongu. Prace Susanny uhonorowano wieloma międzynarodowymi nagrodami, takimi jak German Design Awards (Niemcy, 2020), Luxury Lifestyle Awards i Lux Life (Anglia, 2017 i 2018) oraz Idea Top Awards (Chiny, 2012 i 2013). Cots była także finalistką nagród Society of British Interior Design SBID Awards, Porcelanosa Interiors Awards, Międzynarodowych Targów Mebli Współczesnych w Nowym Jorku (ICFF) oraz FAD Awards w Barcelonie. Tworzone przez Susannę wnętrza mają jeden cel: służyć dobremu samopoczuciu i komfortowi psychicznemu ich odbiorców. Jej projekty są proste i ponadczasowe. Rządzi w nich biel – ulubiony kolor Susanny. Architektka podkreśla, że tworzy design w wersji slow, który bierze pod uwagę indywidualne potrzeby klienta. 72

Świat Rezydencji 7-8/2022wzornictwo

Jak płótno Biała ściana jest jak czyste płótno, które czeka na pierwsze pociągnięcie pędzla. Barwną plamą jest tapeta, a wybór wzoru to okazja do wyrażenia siebie. Marta Kulik

Fot. Muraspec

74

Świat Rezydencji 7-8/2022


Muraspec – Deco W poszukiwaniu luksusu, ale w nieco frywolnym wydaniu udajemy się do krainy Art Déco. Ta wciąż modna i lubiana stylistyka była inspiracją Muraspec do stworzenia wzorzystej kolekcji tapet Deco, która zachwyciłaby samego Wielkiego Gatsby! Dekoracyjne trójkąty, kwadraty, półkola tworzą niezwykłe kompozycje, wprowadzające do wnętrza dynamikę w wersji de luxe. Kolekcja przyciąga wzrok i zatrzymuje go na dłużej. Inspiruje, intryguje i zaprasza do optycznych zabaw. Kolorowe, żywe motywy przeplatane złotymi detalami przywołują ducha epoki i wprowadzają nutę artyzmu.

75


Moooi – Memento Skłania do refleksji, przypomina o mijającym czasie i potrzebie celebrowania każdej chwili. Kolekcja okładzin ściennych o wiele mówiącej nazwie Memento Moooi ma do przekazania znacznie więcej, niż zewnętrzne piękno. Każdy dekor reprezentuje cechy jednego z pięciu wymarłych gatunków zwierząt, ukazując wzory inspirowane ich upierzeniem, skórą, kolorem futra. W kolekcji znajduje się okładzina wykonana z forniru (Golden Tiger), trójwymiarowy wzór z zamszu (Mimic Moth), okładzina z włókien sizalowych (Queen Cobra), szenili (Pogo Goat) oraz tkaniny plisowanej (Dandelion Cranes). Każda z nich, poprzez kolor, wzór, fakturę opowiada osobną historię nieistniejącego już gatunku, chcąc skłonić nas do refleksji nad procesem przemijania i przeżywania życia bardziej świadomie i aktywnie. 76

Świat Rezydencji 7-8/2022


Tecnografica – Seven Seas Wzburzone morskie fale, dzieła sztuki włoskiej, a może kamienie szlachetne? Włoska firma Tecnografica proponuje innowacyjne panele dekoracyjne. System składa się z wielkoformatowych paneli o zmniejszonej grubości, dostępnych na pięciu różnych nośnikach: Smart Panel Glossy (poliwęglan z błyszczącym wykończeniem), Smart Panel Matt (poliwęglan z satynowym wykończeniem), Dècora Glass (ze szkła laminowanego), Dècora Glass Backlit (szkło laminowane w wersji podświetlanej, ze zintegrowanym systemem LED), Dècora LED (plexi z oświetleniem LED). Wersja z oświetleniem LED daje możliwość zaprojektowania niezwykłych świetlnych dekoracji, które wykreują nastrój dopasowany do tego, co nam w duszy gra. Prezentujemy serię Seven Seas, ukazującą piękno morskich fal. 77


Asteré – Samir Mazer W autorskiej kolekcji przygotowanej dla Asteré, pochodzący z Maroka Samir Mazer przelewa na arkusz papieru motywy sztuki ceramicznej Zellige. Artysta charakterystyczne dla obszaru Andaluzji i Maroka wiekowe rzemiosło przełożył na język współczesności, tworząc dynamiczne kompozycje, które do złudzenia naśladują ceramiczny pierwowzór. Fotograficzne odwzorowanie glinianych płytek, z widocznymi wypukłościami, nierównościami i refleksami sprawia, że tapety żyją we wnętrzu. Autor odświeżył śródziemnomorskie dziedzictwo artystyczne, łącząc tradycję z potrzebami nowoczesności. Kolekcję tapet Samir Mazer dla Asteré można nabyć w salonie Free Your Home by Cathy‑Anne w Warszawie.

78

Świat Rezydencji 7-8/2022


Wall Art Żuraw (z japońskiego Tsuru), jest symbolem długowieczności i szczęścia. Według japońskiej tradycji, chcąc zapewnić sobie pomyślność, w ciągu roku trzeba ułożyć senbazuru, czyli tysiąc papierowych żurawi. Te niezwykłe, majestatyczne ptaki są chętnie wykorzystywanym motywem dekoracyjnym na całym świecie. W ofercie Wall Art rozgościły się na tapetach z kolekcji na sezon 2021/2022. Towarzyszą im m.in. kwiatowe kompozycje, wyglądające jak wycięte z malarskich dzieł sztuki. Kolekcja emanuje elegancją i lekkością, kreując klimat pełny harmonii.

79


Instabilelab – Custom Me Kolekcje tapet zdobiące meble i domowe dodatki to pomysł włoskiej firmy Instabilelab. Grupa kreatywnych architektów i projektantów postanowiła wyjść poza utarte schematy i zaproponować innowacyjne rozwiązanie. Usługa Custom Me pozwala w pełni dopasować do siebie poszczególne elementy wystroju. Motywy z kolekcji tapet przeniesione zostały na tapicerki i tekstylia. Dzięki temu, te same niesamowite wzory mogą zdobić ścianę, sofę, ramę łóżka, dywan, blat stołu, donicę, abażur lampy, a nawet obudowę kominka. Efekt? Spójna i spersonalizowana aranżacja.

80

Świat Rezydencji 7-8/2022


Boråstapeter – Treasured Do skrzyni skarbów szwedzkiej marki tapet zmieściły się motywy ze świata fauny i flory, geometrii i krainy minerałów. Z jednej strony Boråstapeter proponuje wzory liści, kwiatów i ptaków, a z drugiej – kratkę, ciekawy motyw schodów i rysunek trawertynu. Bogactwo stonowanych i nieco bardziej odważnych motywów zachęca do wyjścia poza strefę komfortu i łączenia pozornie niepasujących do siebie deseni. Kolekcja Treasured, dostępna na tapetujemy.pl, to propozycja dla wnętrz mających podkreślić osobowość domowników. Razem z nimi zgłębimy tajniki świata przyrody lub spojrzymy chłodnym okiem na określoną sztywnymi regułami geometrię.

81


Wallcolors – Medicine Stworzona przez polskich projektantów kolekcja marki Medicine zachwyca intensywnością kolorów i bogactwem tropikalnych motywów. Rezolutne małpy, majestatyczne tygrysy, dystyngowane czaple, hałaśliwe papugi – sam możesz wybrać w czyim towarzystwie chcesz spędzać każdy dzień. Kolekcja wciąga nas w tajemniczy, barwny świat tropikalnej fauny i flory zachęcając do obcowania z naturą. Oryginalne, precyzyjnie wykonane wzory powstały na wysokiej jakości materiałach, przyjaznych człowiekowi i środowisku.

82

Świat Rezydencji 7-8/2022


Tapety Muraspec Obiektowa jakość w Twoim domu www.muraspec.pl

Illusion

Camel

Macaw

Triumph

Muraspec Sp. z o.o. | ul. Warszawska 40 | 05-082 Blizne Łaszczyńskiego muraspec@muraspec.com.pl | tel. 22 648 44 67


MODNE ROZWIĄZANIA

Razem lecz osobno

Dopasowany duet W łazience, tak jak w życiu, najważniejsze są dopasowane duety. Tutaj wannę Mega‑N marki Emporia zestawiono z baterią podłogową X‑Line marki VitrA z oferty PGC Polskiej Grupy Ceramicznej.

Salon kąpielowy przy sypialni to standard w rezydencjach. Jest jednak inne rozwiązanie: osobne łazienki dla niej i dla niego. Dzięki temu nie ma sporów o kolory czy rodzaj wyposażenia. Małgorzata Nietupska 84

Świat Rezydencji 7-8/2022


I

le trzeba mieć łazienek? Na pewno kilka! Między holem a salonem niezbędna jest toaleta dla gości. Jeśli w rezydencji znajduje się aparta‑ ment gościnny, powinien mieć dodatkową łazienkę ze strefą kąpielo‑ wą. Obok pokojów dzieci i niani także warto mieć osobne łazienki. Przy sypialni państwa domu zwykle sytuuje się salon kąpielowy. Jednak coraz więcej par woli osobne łazienki wyłącznie dla siebie. Wspólny salon ką‑ pielowy bynajmniej nie jest passe. Przecież można mieć i jedno, i drugie.

wania o czasie. Nie trzeba się śpieszyć podczas robienia makijażu i ukła‑ dania fryzury. Poza tym każdy ma swoje drobne sekrety. Czy ona musi wiedzieć, że on używa szamponu maskującego siwe włosy albo samoopa‑ lacza? Albo czy dla niego to ważna informacja, że dla niej niezbędnym kosmetykiem jest krem na cellulit? Gdy łazienki są osobne, to on lub ona decydują, jak są poukładane drobiazgi na blatach i w szufladach. Znikają też problemy ze składaniem i kolorami ręczników.

Osobne łazienki to rodzaj kompromisu. I on, i ona sami decydują, jak je urządzić. Nie trzeba dyskutować o kolorach, czy potrzebny jest bidet oraz toaletka. Koniec z dylematem wanna czy prysznic oraz ze sprzecz‑ kami o poprzestawiane perfumy, porzucone skarpetki na podłodze albo różowe (lub czarne) mydło. Własna łazienka to także możliwość decydo‑

Przyjęło się, że kobiety wolą biel i pastele w łazienkach, zaś panowie – szarości, czerń i kolor niebieski. Podobnie z kształtami: mężczyźni chęt‑ niej otaczają się zgeometryzowanymi formami, a panie – nawiązującymi do koła i owalami. Osobna łazienka to luksus nieliczenia się z opiniami innych – można ją urządzić zgodnie z własną osobowością. n

Teraz złoto Złoty kolor w nowoczesnych projektach zachwyca wszystkich. Tutaj zwróćcie uwagę na detale, np. profile i zawiasy kabiny Essenza Pro Gold‑KDJ firmy Radaway. Kto jest właścicielem tej łazienki? Strefa umywalki zaaranżowana jak toaletka zdradza, że to kobieta.

Szlachetny blask Czy wiecie, że onyks jest uważany za kamień przynoszący szczęście? W kolekcji płytek gresowych Onice marki Tubądzin udało się uchwycić nie tylko wielowarstwowość minerału, ale przede wszystkim jego transparentność. Do wyboru jest kolorystyka Rosa i Bianco. Szczęściem można się dzielić na pół! 85


Czy panowie do swoich łazienek wybierają inne kabiny niż panie? Hanna Błaszak, ekspertka firmy Radaway, www.radaway.pl Pod względem rozwiązań funkcjonalnych nie ma rozróżnienia na kabiny wybierane częściej przez ko‑ biety czy mężczyzn. O ile w ogóle możemy wprowadzić taki podział, to odnosi się on jedynie do este‑ tyki. Za bardziej kobiece możemy uznać kabiny mające okucia i zawiasy wykończone w kolorze złota. Te połyskujące detale nadają im biżuteryjny wyraz. Inną propozycją może być kabina zwieńczona ła‑ godnym łukiem. Możemy dobrać do niej zaobloną szafkę, okrągłe lub eliptyczne lustro. W ten sposób wprowadzimy delikatność form do wnętrza. Z kolei panom często podobają się kabiny w industrialnym stylu. Są to modele z namalowanymi farbą ceramiczną czarnymi szprosami, które przywodzą na myśl surowe fabryczne okna. Inną propozycją są kabiny z czarnymi profilami i okuciami, gdyż nadają im solidny, bardziej masywny efekt wizualny. Z prysznica korzystamy na co dzień, dlatego warto wybrać kabinę, która będzie komfortowa oraz estetycznie nam bliska.

Czas na relaks Nastrojowe oświetlenie, np. na czas kąpieli w wannie, jest na muśnięcie palca. Oto ściemniacz Simon 100 z możliwością sterowania smartfonem z oferty Kontakt-Simon. Wyposażony jest także we wskaźnik natężenia światła. Do wyboru biel lub czerń w matowym wykończeniu.

Ta sama kolekcja Dwie różne łazienki – dla niej i dla niego – lecz wyposażone w sprzęty z tej samej kolekcji: Darling New Duravit. Podobne, ale różne. Wykorzystanie tej samej kolekcji sprawia, że obie łazienki mają wspólny stylistycznie mianownik.

86

Świat Rezydencji 7-8/2022


Piękna i praktyczna To jedna z najpiękniejszych wanien na świecie – Ypsilon projektu Kryštofa Nosála dla firmy Ravak. Właśnie otrzymała nagrodę Red Dot 2022. Zapewnia nowy wymiar komfortu. Rozszerza się lekko na boki w okolicy ramion, zachęcając do wygodnego ułożenia i rozluźnienia górnej partii ciała. W jednej łazience możecie np. ustawić wersję wolnostojącą, a w drugiej – przyścienną.

W deszczowych strugach To lubi każdy: natrysk w strumieniach deszczownicy. Czy wiecie, że silikonowe wypustki ułatwiają usuwanie kamienia? Dzięki temu moc strumienia jest zawsze taka sama. Taką funkcję mają wszystkie deszczownice i słuchawki prysznicowe marki Oltens.

87


Ponadczasowa klasyka Wiele rozwiązań, które można zobaczyć w łazienkach w dawnych pałacach, nadal nie wyszło z mody. To przede wszystkim klasyka, ręczna robota, wysokiej klasy materiały. Taka jest właśnie ta toaleta! Zwróćcie uwagę na szafkę pod umywalką wykonaną przez stolarzy artystów firmy Akan. W sam raz dla dżentelmenów albo dam.

Szlachetna prostota Minimalistyczne formy inspirowane skandynawskim wzornictwem mają rzesze entuzjastów i entuzjastek. To przykład z katalogu Elita: meble łazienkowe Inge New. Takie wnętrza można personalizować kolorami. On wybierze prawdopodobnie ręczniki i drobiazgi czarne, granatowe lub szare. Ona – raczej białe, kremowe, różowe.

88

Świat Rezydencji 7-8/2022


Eleganckie baterie Meandry urządzania osobnych łazienek dla niej i dla niego bywają zawiłe, ale i fascynujące. W obu możecie mieć takie same baterie, np. z kolekcji Meandro z FDESIGN. Wyróżniają się miękkimi, dynamicznymi liniami wylewek, które nie dominują wystroju łazienek.

Wanna jak dzieło sztuki Panie preferują wannę, zaś panowie – kabinę. Jednak we własnym SPA wanna jest po prostu niezbędna. To także rodzaj użytkowej rzeźby, która wyznacza klasę łazienki. To przykład z katalogu FJORDD: wanna SIDU z kamiennego kompozytu AQUASTONE®.

89


Uniwersalna czerń W szafach damskich i męskich mamy mnóstwo czerni. W tym kolorze są sukienki, garsonki, garnitury, buty, perły... Czerń stała się modna także w łazienkach. Oto bateria Mokait w czarnej wersji z KFA Armatura. Uwagę zwraca jej elegancki, smukły kształt.

Design od podłogi Piękne wzornictwo baterii wabi elegancją, proporcjami, wyrafinowaną linią. W salonach kąpielowych istotny jest także szlif luksusu. Przykład: podłogowa bateria wannowo‑prysznicowa Allure Grohe. Jaką wannę do niej dopasować? Panowie zwykle wolą zgeometryzowane kształty, a panie – owalne. Idealne są modele wolnostojące.

Personalizowana kabina Japoński minimalizm lubią i panie, i panowie. To propozycja łazienkowej oazy z kabiną EASY STR4P Japan firmy SanSwiss. Ten model można personalizować, np. czarne profile dla niego, a białe – dla niej. Albo odwrotnie!

90

Świat Rezydencji 7-8/2022z w i z y tą

Kaprysy Marii Antoniny

„Boję się nudy” – powiedziała niegdyś młoda królowa Francji Maria Antonina. Jestem pewna, że w kolorowych, modernistycznych wnętrzach Plaine Monceau bawiłaby się znakomicie! Tekst: Marta Kulik Projekt: Raphaël Le Berre, Thomas Vevaud – Le Berre Vevaud, leberrevevaud.com Zdjęcia: Stephan Julliard, stephanjulliard.com

92

Świat Rezydencji 7-8/2022


L

ubiła wystawne życie, przyjęcia i modę. Kocha‑ ła też sztukę i piękne przedmioty. Śliczna, deli‑ katna, tryskająca młodzieńczą energią królowa Francuzów, w pierwszych latach życia nad Sekwaną rozkochała w sobie poddanych. Chociaż jej dalsze losy potoczyły się tragicznie, w historii zapisała się jako ko‑ lorowy ptak. Skąd nawiązanie do Marii Antoniny? Już pierwsze spojrzenie na wnętrza apartamentu Plaine Monceau zrodziło w mojej głowie pytanie, jak czuła‑ by się w nich młoda francuska monarchini. Wystrój Plaine Monceau jest dynamiczny i intrygujący. Prze‑ pełnione kolorem, geometrią i sztuką wnętrza wydały mi się ucieleśnieniem jej duszy, przełożonym na język współczesności. Pomyślałam, że gdyby Maria Antoni‑ na przeniosła się w czasie, właśnie w takich wnętrzach chciałaby zamieszkać. Autorzy projektu – architekci Raphaël Le Berre i Tho‑ mas Vevaud, w swojej pracy stawiają na elegancję, do‑ pracowane detale i wysoką jakość materiałów. Tworzą wnętrza, które świat mody nazwałby „haute coutu‑ re”. Nie wiem czy projektując apartament inspirowali się życiem pierwszej celebrytki Francji (jak mówiono później o Marii Antoninie), ale z pewnością łączy ich z nią podobna wrażliwość na piękno. Raphaël i Tho‑ mas szybko znaleźli nić porozumienia także z właści‑ cielami apartamentu – młodą rodziną z dzieckiem. Po‑ czątkowo parze zależało na symetrycznych wnętrzach utrzymanych w stonowanej palecie barw. Nie zamykali się jednak w swoich wyobrażeniach i w toku współpra‑ cy pozwolili doświadczonym architektom wprowadzić nieco intensywnych barw i elementów wystroju, które przykuwają uwagę. – Naszym celem było nadanie każdemu pomieszcze‑ niu własnej tożsamości poprzez połączenie wielu sty‑ lów – wyjaśniają projektanci. – Chcieliśmy stworzyć ciepłe w odbiorze wnętrza wzbogacone wyrafinowa‑ nym designem. Zrównoważyć ostre i precyzyjne linie architektoniczne odrobiną nieoczekiwanych akcentów. Zaprojektowany przez pracownię Le Berre Vevaud apartament położony jest w eklektycznej 17. dzielnicy Paryża. Jest to jedno z ulubionych miejsc spotkań mło‑ dych mieszkańców stolicy Francji i miłośników sztuki. Kiedy zamykam oczy, widzę uśmiechniętą Marię Anto‑ ninę spacerującą ulicami, delektującą się winem w jed‑ nej z pobliskich winiarni lub podziwiającą malarstwo w znajdującym się przy 43. Avenue de Villiers, Musée national Jean‑Jacques Henner. Wystrój wnętrz w pełni koresponduje z artystyczną okolicą. Kolorowe meble w stylu art déco i geometryczne wzory architekci ze‑ stawili z klasycznymi detalami, takimi jak drewniana podłoga ułożona w jodełkę, panele ścienne czy dekora‑ cyjne listwy koronowe. Oryginalne elementy architek‑ toniczne, podkreślone przez modernistyczne akcenty, genialnie wydobyły ducha dzielnicy, jednocześnie za‑ znaczając osobowość gospodarzy i artystycznej pa‑ tronki projektu. Wybierzmy się wraz z nią na spacer po tym wyjątkowym apartamencie. n

93


94

Świat Rezydencji 7-8/2022


Jadalnia W jadalni dominują oryginalne formy, a prym wiedzie mobilny żyrandol Cloud Soft Light marki Molo. Lampa doskonale odzwierciedla zasadę, w myśl której forma powinna podążać za funkcją. Tworzące niezwykły baldachim przewiewne abażury mają strukturę plastra miodu – poza tym, że zachwycają estetyką, dodatkowo pochłaniają dźwięki. Oprawy wykorzystują energooszczędne oświetlenie

LED, a możliwość regulacji natężenia światła pozwala kreatywnie tworzyć odpowiedni dla danej chwili nastrój. Pozostałe elementy wnętrza hołdują maksymie kolektywu designerskiego Memphis, który uważał, że „Więcej znaczy więcej”, tworząc projekty bogate w soczyste kolory i wyraziste formy. Założę się, że Maria Antonina byłaby tym miejscem zachwycona!

95


Salon Punktem wyjścia projektu przestrzeni dziennej były oryginalne elementy architektoniczne – stolarka okienna, sztukateria i misternie wykonane ozdoby sufitu. Klasykę uzupełniają meble wypoczynkowe o zaokrąglonych kształtach, w tym m.in. reedycja zaprojektowanego w 1975 roku fotela Pacha marki Gubi, sofa Glustin o modnym kształcie nerki oraz dywan i stolik kawowy z lakierowanej, satynowanej stali (oba pochodzące

96

Świat Rezydencji 7-8/2022

ze stworzonej przez Le Berre Vevaud kolekcji). Pokój emanuje świeżością i pozytywną energią, dlatego rodzina uwielbia spędzać tu czas. Codzienną dawkę naturalnego światła oraz widok na tętniącą życiem ulicę zapewniają im wysokie okna z obszernymi przeszkleniami. Dzięki nim domownicy mogą być biernymi obserwatorami życia codziennego mieszkańców 17. dzielnicy lub aktywnie cieszyć się tym, co oferują kawiarnie, winiarnie i miejsca rozrywki.


97


98

Świat Rezydencji 7-8/2022


Kuchnia Z jadalni przez miętowe (choć nie do końca) drzwi przechodzimy do kuchni. To ulubione miejsce rodziny. Gospodarze marzyli o tym, aby projekt tego pomieszczenia umożliwiał im integrację z przebywającymi w strefie dziennej gośćmi i obserwowanie bawiącego się tam dziecka. W ich wyobrażeniu wyspa kuchenna miała być widoczna przez otwarte drzwi. Architekci spełnili życzenie klientów, wyposażając kuchnię w centralnie usytuowaną wyspę z granitu Blue Wood. Niesamowity wzór kamienia skupia uwagę, a białe szafki i zabudowa ze sprzętami AGD marki Miele stanowią dla niej efektowne tło. Granitem wyłożona jest także część podłogi bezpośrednio pod wyspą. Czarny kamień został sprowadzony do paryskich wnętrz z Zimbabwe.

99


100

Świat Rezydencji 7-8/2022


Hol Po przekroczeniu progu, od pierwszej chwili czuje się zapowiedź klimatu, którego możemy spodziewać się w dalszych pomieszczeniach. Intensywny kolor – pokrywający tylko fragment ściany i niecałe drzwi wejściowe, konsola

Bélize z blatem z marmuru White Beauty (pochodząca z kolekcji własnej Le Berre Vevaud) czy wyjątkowe lustro, którego odbicie przypomina widok z wizjera. Wszystko razem tworzy inspirującą aurę, zachęcającą do postawienia kolejnych kroków w niezwykłej podróży. 101


Sypialnia Po dynamicznych wnętrzach pełnych kolorów, utrzymana w odcieniach beżu i błękitu sypialnia daje oddech. Tu gospodarze uspokajają myśli, koją

102

Świat Rezydencji 7-8/2022

zmysły i przygotowują się na wyzwania kolejnego dnia. Fotel oraz siedzisko ustawione przy łóżku pochodzą z kolekcji własnej Le Berre Vevaud.


Łazienka Monochromatyczna łazienka jest kwintesencją francuskiej elegancji. Marmur i baterie w stylu retro podkreślają klasyczny styl wnętrza. Wystrój, w przeciwieństwie do salonu i jadalni, hołduje zasadzie „Mniej znaczy więcej”. Uwagę przykuwa stołek z autorskiej kolekcji projektantów, wykonany z marmuru Nero Marquina.

Le Berre Vevaud Le Berre Vevaud to przede wszystkim duet przyjaciół i projektantów wnętrz. Motywowani wspólnym pragnieniem nadawania znaczenia swoim inspiracjom, Raphaël Le Berre i Thomas Vevaud założyli w 2008 roku własne studio projektowania wnętrz. Raphaël Le Berre rozpoczął naukę w szkole w Penninghen i kontynuował ją w szkole Camondo. Pierwsze projekty wykonywał w Nowym Jorku dla pracowni architektonicznej MR, a następnie kontynuował zdobywanie doświadczenia w Amar Studio w Paryżu. Wykształcony w pracowniach Luwru, a także w szkole Camondo, Thomas Vevaud najpierw dołączył do pracowni projektowania wnętrz Gilles et Boissier, a następnie do pracowni François Champsaur. Wspólnie tworzą liczne projekty dla klientów prywatnych, ale także firm, takie jak biura czy restauracje. Kreują przestrzenie nasycone elegancją, w których dbałość o szczegóły ujawnia ich gust i zamiłowanie do pięknych materiałów i handmade. Raphaël i Thomas opracowują realizacje, w których jakość detali sprawia, że każdy projekt można określić mianem „haute couture”. 103


Ogród inspiracje

Wśród paproci

104

Świat Rezydencji 7-8/2022


Istnieją domy, w których mieszka się jak w ogrodzie. Taka jest właśnie rezydencja w Holandii. To oaza zieleni z basenem ukrytym na patio. Nawet pomiędzy kuchnią a salonem rosną paprocie. Tekst: Małgorzata Nietupska Projekt: Bedaux de Brouwer & i29, www.bedauxdebrouwer.nl oraz www.i29.nl Zdjęcia: i29/Ewout Huibers

105


Ogromne przeszklenia oraz donice zintegrowane z fasadą sprawiają, że rezydencja wtapia się w tło ogrodu. Paprocie i inne rośliny przesłaniają salon.

T

a rezydencja – nazwana Outside In – to świetny przy‑ kład, jak można naturalnie, a zarazem nowocześnie i w wyszukany sposób połączyć wnętrza z otoczeniem. Tutaj paprocie ogrodowe dosłownie rosną wewnątrz domu. Między salonem a kuchnią! Wielkoszybowe przeszklenia tworzą złudzenie, że mieszka się pod koronami drzew. Rośliny z roku na rok anektują dla siebie coraz więcej przestrzeni. Patio z basenem – niewidocznym spoza domu – jest jednym z ulubionych miejsc wypoczyn‑ ku mieszkańców.

Rekreacyjne patio Przestronna willa (400 m²) powstała z myślą o czteroosobowej rodzinie. Wszystkie pokoje znajdują się na tym samym poziomie. Ich okna wychodzą na patio z basenem, co daje poczucie, jakby zawsze panowały tu wakacje. Dzień można zacząć od pływania, a zakończyć wypoczywając na wygodnej sofie. Patio z basenem i ogrodowym prysznicem to rodzaj dodatkowego pomieszczenia rekreacyjnego pod go‑ łym niebem. Zaprojektowane zostało w ten sposób, aby można tutaj było spędzać czas we dwoje, z dziećmi, z przyjaciółmi, a także samotnie. Można opalać się lub ukryć w cieniu, czytać, drzemać, rozmawiać przy kawie, ba‑ wić z dziećmi. To strefa zamknięta z zewnątrz, niedostępna dla przypadkowych osób. Architekci zadbali, aby każdy z do‑ mowników miał własną przestrzeń. Wspólnymi strefami są salon, kuchnia z jadalnią, ogród i właśnie patio z basenem. 106

Świat Rezydencji 7-8/2022


Rośliny, które posadzono wokół domu to mało wymagające gatunki. Tworzą naturalistyczne kompozycje.

107


108

Świat Rezydencji 7-8/2022


Basen znajduje się na patio, które jest niewidoczne z zewnątrz. Większość roślin – głównie trawy ozdobne oraz pnącza – posadzono w donicach.

109


Wśród bujnej zieleni Przesuwne szklane drzwi od podłogi aż po su‑ fit otwierają dom na ogród i patio. Mają jeszcze jedno zadanie: ukryć budynek pośród zieleni. Gdy zewnętrzne żaluzje są podniesione, ścia‑ ny znikają i na wskroś można zobaczyć pozo‑ stałe części ogrodu. Wrażenie potęguje fasada z czarnej cegły, a także zintegrowane z nią doni‑ ce. Po zasunięciu zewnętrznych żaluzji dom zni‑ ka wśród drzew, pnączy i paproci. Warto zwró‑ cić uwagę zwłaszcza na zintegrowaną z fasadą, półkolistą donicę od frontu, która... wchodzi do salonu. Posadzona w niej zieleń (paprocie oraz inne rośliny cieniolubne) tworzy niezwy‑ kle oryginalny parawan przesłaniający wnętrze domu. Wewnątrz rezydencji efekt wzmacnia małe patio – także porośnięte paprociami – pomiędzy salonem a kuchnią z jadalnią.

Czarna cegła i drewno na ścianach budynku tworzą neutralne tło dla roślin.

Ogród jest utrzymany w stylu naturalnym. Na‑ sadzenia – przeprowadzone przy współpracy z MTD Landscaping – wykonano tak, aby nie trzeba było poświęcać wiele czasu na ich pie‑ lęgnację. Wystarczy wiosną usunąć zaschnięte liście, od czasu do czasu zasilić i podlać rośliny oraz skosić trawnik. Bardziej formalny charakter ma ogród na pa‑ tio z basenem. Tutaj bowiem istotne było, aby do wody wpadało jak najmniej liści. Dlatego wybrano zimozielone pnącza i trawy ozdobne (wystarczy je przyciąć raz w roku). Dodatkową dekoracją tarasu są donice z kwiatami – można je przestawiać i tworzyć sezonowe kompozycje. Rośliny przy basenie tworzą przyjemny mikro‑ klimat sprzyjający wypoczynkowi. Delikatny szelest traw na wietrze ma działanie wręcz te‑ rapeutyczne – uspokaja i relaksuje.

Wszystkie sypialnie – rodziców i dzieci – mają bezpośrednie wyjścia na basen. Prysznic to model marki Jee‑o. 110

Świat Rezydencji 7-8/2022


Ażurowa furtka przypomina sekretne przejście. Od strony patio z basenem tworzy rodzaj żywego obrazu.

111


Z szacunkiem dla natury Rezydencja została ukończona niedawno, ale wygląda, jakby stała tutaj od wielu lat. Architek‑ ci zaprosili przyrodę do kształtowania otocze‑ nia według jej reguł. Zaprojektowali m.in. wiele podpór dla pnączy na ścianach budynku. Ze‑ wnętrzne, zintegrowane donice z czasem także jeszcze bardziej zostaną zaanektowane przez posadzone w nich płożące rośliny. Rezydencja jest jednak nie tylko zieloną oazą przyjazną mieszkańcom. To także dom zbu‑ dowany z poszanowaniem środowiska natu‑ ralnego. Jego wnętrza oraz wodę podgrzewają kolektory słoneczne zainstalowane na dachu. Budynek ma również własny magazyn energii geotermalnej oraz pompę ciepła. Wnętrza rezydencji zachwycają elegancką pro‑ stotą. Dominują proste kształty, które nie rywa‑ lizują z zielenią roślin. Wszędzie odnajdziemy dużo drewna skontrastowanego z polerowa‑ nym betonem na podłodze. Tutaj mieszka się komfortowo. W kuchni do dyspozycji domowni‑ ków są urządzenia marki Miele oraz Novy. Cały dom wyposażono w osprzęt marki Gira. Uwagę zwracają nowoczesne lampy Foscarini. W salo‑ nie do wypoczynku zaprasza sofa Hay. Połą‑ czenie designu, natury i nowoczesności stało się patentem na stworzenie rodzinnej siedziby na pokolenia. n

112

Świat Rezydencji 7-8/2022

Między kuchnią z jadalnią a salonem znajduje się małe patio z paprociami. Ma się wrażenie, że rosną wewnątrz rezydencji.


113


Trzystronny kominek ma zabudowę aż do sufitu. To model marki Kalire.

Studio i29 oraz Bedaux de Brouwer Architects Studio i29 założyli Jaspar Jansen (rocznik 1970) i Jeroen Dellen‑ sen (rocznik 1972). Siedziba pracowni znajduje się w Amster‑ damie (Holandia). Projekty i29 były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach dla architektów, m.in. dom Tiny otrzymał tytuł House of the Year Frame Awards 2019. W portfolio studia są wnętrza m.in. dla booking.com, Bi‑ jenkorf Amsterdam (grupa Selfridges), Samsonite Europe, magazynu FRAME, Narodowego Muzeum Ceramiki, Leeu‑ warden. Studio tworzy przestrzenie o silnej tożsamości, które przyciągają i inspirują. Bedaux de Brouwer Architects to holenderska firma ar‑ chitektoniczna, której tradycje sięgają 1937 r. Pracownię tworzy zespół architektów. W ostatnich dziesięcioleciach wiele jej projektów otrzymało nagrody architektoniczne. Są rozpoznawalne dzięki eleganckiej, prostej architek‑ turze inspirowanej modernizmem oraz integralności ze środowiskiem naturalnym. Dbałość o szczegóły oraz równowaga między otoczeniem, budynkiem i wnętrzem to wyznaczniki pracy architektów.

114

Świat Rezydencji 7-8/2022


I N S PI R AC J E | R E ALIZ AC J E | S PR AWDZO N E ROZ WIĄ Z AN IA | P O R ADY ARCH ITE K TÓW


aranżacje

Bajeczny zakątek Odrobina wyobraźni i trochę przestrzeni wystarczą, by wyczarować urokliwy zakątek w ogrodzie. Wypoczywać można w cieniu drzew i otoczeniu kolorowych rabat. W pobliżu fontanny lub oczka wodnego. Pożądana jest każda forma relaksu, która przyniesie ukojenie od letnich upałów. Julia Borowska

Leżanka Vineyard projektu Ramóna Esteve dla marki Vondom dostępna w ofercie sklepu Hydroponika. Fot. Hydroponika

116

Świat Rezydencji 7-8/2022


P

iękne i praktyczne pomysły, jak zaaranżo‑ wać przyjemny kącik do wypoczynku na ta‑ rasie lub w ogrodzie możemy znaleźć w maga‑ zynach, internecie albo... w ogrodach sąsiadów. Jak prezentują się wybrany przez nich komplet wypoczynkowy czy oranżeria po latach użyt‑ kowania? Które gatunki kwiatów dobrze czują

się na słonecznym tarasie? Czy wybrana na‑ wierzchnia przetrwała próbę czasu? Od przyjaciół czy znajomych możemy wziąć kontakt do dostawcy kolekcjonerskich odmian roślin lub artysty słynącego z tworzenia unika‑ towych rzeźb ogrodowych. Inspiracje są wszę‑ dzie, warto więc mieć otwarte oczy. Właściciele

nietypowych posesji, np. ze spadkiem terenu, o pomoc mogą zwrócić się do profesjonali‑ sty: architekta krajobrazu lub doświadczone‑ go ogrodnika. Umiejętnie zagospodarowane ogrodowe zakątki będą zbliżać nas do natury – i zależnie od pory roku – odkrywać przed nami różne oblicza. n

Koszenie trawy bez plączącego się pod nogami długiego kabla oraz ryzyka uszkodzeń klombów czy obrzeży trawnika, to zalety działania profili energetycznych. Kolumna energetyczna z oferty Gira wyposażona w zintegrowane gniazda elektryczne oraz opcjonalnie, w domofon lub lampę, dostarczy energię potrzebną do pracy np. nożyc do żywopłotu, kosiarki, grilla elektrycznego, wieży stereo, TV, laptopa. Na rodzinny grill lub imprezę pod chmurką jak znalazł! Jest wodoszczelna (IP 44). Dostępna w różnych wysokościach, w kolorze aluminium lub antracyt. Fot. Gira

Twórcy ogrodowych dekoracji eksperymentują z formą, poszukując najlepszego sposobu na wyrażenie siebie i nadanie dziełom unikalnego kształtu. Z taką myślą powstają kinetyczne rzeźby wiatrowe od Aurora‑Garden. Rzeźba Wiatrowa Saturn płynnie wkomponuje się między nasadzenia w ogrodzie albo donice z kwiatami. Mocny grot ziemny pozwala na jej stabilne osadzenie, a łożyska kulkowe gwarantują długą i bezproblemową eksploatację. Fot. Aurora‑Garden

117


Fenomen malarstwa francuskiego impresjonisty Claude Moneta polegał na mistrzowskich eksperymentach z kolorami. Tworząc serie obrazów przedstawiających dany krajobraz o różnych porach roku, za dnia i w nocy – przez modyfikację sposobu ich oświetlenia – Monet sprawiał, że przestrzeń zmieniała się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W podobny sposób możemy wyczarować magiczną atmosferę w ulubionych zakątkach ogrodu. Sygnowane przez Catellani & Smith lampy Fil de Fer to kuliste oprawy projektu Enzo Catellaniego z nawiniętymi na aluminiowy drut, maleńkimi diodami LED. Prezentują pełnię dekoracyjnych możliwości po zmierzchu. Fot. Catellani & Smith

Zachowanie ładu przestrzennego wśród ogrodowych zakątków ułatwi podział ogrodu na funkcjonalne strefy: reprezentacyjną (przed domem), gospodarczą (z ogródkiem uprawnym i zabudową o charakterze gospodarczym) oraz rekreacyjną. W obrębie tej ostatniej możemy wydzielić podstrefy, np. część jadalnianą i wypoczynkową. Komplet wypoczynkowy Paradiso z oferty Kler Garden podkreśli ekskluzywny charakter rezydencji i zaskoczy funkcjami. Z obracanych w zakresie 90º modułów kanapy można stworzyć szezlongi z regulowanymi podnóżkami. Kanapa wyposażona jest w poduszki lędźwiowe i ruchome oparcia z zagłówkami o regulowanej wysokości. Fot. KLER GARDEN

118

Świat Rezydencji 7-8/2022


W odpowiedzi na potrzebę obcowania z naturą powstał nurt wnętrzarski o nazwie biophilic design, bazujący na przekonaniu, że budynek powinien być przedłużeniem otaczającego go krajobrazu. Meble outdoorowe również lubią naśladować przyrodę. Barwny wzór na tapicerce fotela Milady i sofy Milord od Missoni Home przedstawia krajobraz z okolic Yulee (hrabstwo Nassau w stanie Floryda). Podobny dekor zdobi dywan Ypsilanti. Fot. Missoni Home

Lampy Pois od Karman Italia budzą skojarzenia z osadzonymi na metalowych łodygach kwiatami. Dostępne w trzech wysokościach oprawy emitują przytulne światło LED o temperaturze barwowej 3000 K. Lampy ze wskaźnikiem ochrony IP65 są wodo- i pyłoszczelne. Proj. Matteo Ugolini Fot. Karman Italia

Miłośnicy niebanalnych rozwiązań zwracają uwagę na detale: ciekawa kombinacja tkanin, unikatowe tekstury, rzadko spotykane kształty mebli, oświetlenia i dodatków. Z wyposażenia o oryginalnej formie słynie Hommés Studio. Outdoorowa lampa Massimo z kolekcji Mediterran Resort ma kształt fali i transparentną obudowę, przez którą sączy się nastrojowe światło. Fot. Hommés Studio

119


O komfort cieplny w chłodniejsze wieczory na tarasie lub w ogrodzie zadba biokominek. Wolnostojący model Echo można ustawić w dowolnym miejscu, bez konieczności instalacji ani podłączenia do przewodu kominowego lub zabrać na weekendowy wyjazd za miasto. Dzięki eleganckiej, nowoczesnej oprawie jest praktyczny i dekoracyjny zarazem. Fot. Kratki.pl

Szlachetność drogocennego minerału stosowanego w jubilerstwie oraz aranżacji wnętrz stała się inspiracją do stworzenia dekoracyjnych płyt MUSSO w odcieniu onyx. Elegancka barwa, wzbogacona drobinkami jasnego kruszywa daje możliwość stworzenia wytwornych przestrzeni. Płyty z oferty Vestone uszlachetniono powłoką SILCO Elite, która zapewnia efekt wzmocnionej barwy, uwypukla detale zastosowanych kruszyw i oferuje unikalną, wyrazistą tonację płyt. Powierzchnia jest też odporna na zabrudzenie, przez co łatwiej utrzymać płyty w czystości. Fot. Vestone

By meble outdoorowe rzeczywiście mogły być stosowane na zewnątrz, powinny być wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie UV. Innowacyjne materiały, nierzadko chronione patentem, są też plamoodporne i hydrofobowe. Sofa Connubia EASY ma zdejmowane pokrowce i metalową ramę przeznaczoną do użytku na zewnątrz. Fot. Connubia

120

Świat Rezydencji 7-8/2022Proponowany przez LHL KLINKIER bruk klinkierowy Antika, wypalany w temp. 1000°C, jest materiałem bardzo trwałym, idealnym do budowy ogrodowych ścieżek, tarasów, schodów czy parkingu. Rustykalny kolor klinkieru z metalicznymi przepaleniami pięknie komponuje się z drewnem, kamieniem oraz ogrodową zielenią. Fot. LH L KLIN KIER

Meble, których moduły można zestawiać ze sobą w dowolny sposób, to patent na stworzenie dopasowanej do osobistych preferencji, wygodnej oazy wypoczynku. Kolekcja Kamea od Haste Garden to modułowe meble outdoorowe z drewna robinii, uzupełnione wysokiej jakości poduchami. Z dostępnych modułów można stworzyć dowolnej wielkości narożnik oraz zestaw z sofą i fotelami. Opatentowany system połączeń poszczególnych elementów ułatwia ich montaż i demontaż. Fot. Haste Garden

122

Świat Rezydencji 7-8/2022


Piękny ogród krok po kroku mgr sztuki inż. architekt krajobrazu Marek Rzepnikowski, www.rzepart.pl Do każdego projektu podchodzę w sposób indywidualny, tak aby stworzyć multifunkcyjny ogród o unikalnych walorach estetycznych. Poniżej przedstawię Wam moją „drogę projektową”, złożoną z sied‑ miu podstawowych kroków. Krok 1. Spotkanie z inwestorem Wywiad z przyszłym użytkownikiem ogrodu. Podczas spotkań poznajemy się nawzajem. Klienci opowiadają o swoich potrzebach związanych z projektowaną przestrzenią. Na tym etapie staram się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących upodobań, ulubio‑ nych kolorów, roślin czy faktur. Spotkania często odbywają się w do‑ mach klientów, dzięki czemu mam szansę poznać ich lepiej. Rozma‑ wiając z inwestorami w ich salonie, zwracam uwagę na styl wnętrza, kolorystykę, detale oraz elementy artystyczne. Ogród powinien być przedłużeniem wnętrza domu, dlatego ważne jest, aby wykonać w środku budynku kilka zdjęć oraz szybkich szkiców na otwarcia widokowe. Etap 2. Wizja lokalna To etap obejmujący między innymi inwentaryzację zieleni zastanej na posesji, polegający przede wszystkim na rozpoznaniu gatunków roślin oraz dokonaniu oceny ich kondycji i walorów wizualnych. Wi‑ zja lokalna to także etap analizy wnętrz architektoniczno‑krajobra‑ zowych. Krok ten jest podstawowym zestawem „narzędzi”, którymi posługuję się w swojej pracy projektowej. Etap 3. Burza mózgów Twórcza wymiana myśli polega na wyszukiwaniu pomysłów, idei oraz rozwiązań, które uwzględniają potrzeby inwestorów zama‑ wiających projekt. Zasiadam wtedy wygodnie i zapisuję wszystkie hasła, które w bardzo swobodny sposób nawiązują do projektowa‑ nego ogrodu. Etap 4. Koncepcja Przystępuję do szkicowania. Na wydrukowany rzut nakładam kalkę i zaczynam szkicować; zazwyczaj przygotowuję około 5–6 szkiców. Rysunki przedstawiają różne formy ogrodu oraz warianty rozwią‑ zań. Etap 5. Konsultacje z klientem Na tym etapie prezentuję inwestorom szkice oraz idee dotyczące projektowanego ogrodu. Etap 6. Opis projektu To rodzaj charakterystyki, uwzględniający sposób pielęgnacji roślin i powierzchni oraz wykaz materiałów. Na tym etapie przygotowuję również wizualizacje, rysunki techniczne i wykonawcze.

r e k l a m a

Etap 7. Akceptacja projektu Po zaakceptowaniu projektu i wprowadzeniu ewentualnych zmian, następuje przekazanie gotowego projektu do realizacji.


Pokonanie różnic wysokości ułatwią schody, odgrodzone od ścieżek i trawników np. dekoracyjnymi palisadami. Ze stopni blokowych Architect® od Bruk‑Bet można stworzyć funkcjonalne schody. Stopnie z powłoką ochronną Perlon® idealnie łączą się z płytami tarasowymi tego samego producenta. Można do nich dobrać dedykowane podesty lub dzielone płyty podestowe. Fot. Bruk‑Bet

Ogrodowy zakątek jak salon? Takie poczucie dają nie tylko komplety mebli wypoczynkowych do złudzenia przypominające salonowe odpowiedniki, ale również eleganckie dywany zewnętrzne. Są twardsze i sztywniejsze od dywanów salonowych. Od geometrycznego wzoru dywanu NUEVO angielskiej marki Scion Living nie sposób oderwać wzroku. Do kupienia w salonie Carpets&More. Fot. Scion Living/Carpets&More

124

Świat Rezydencji 7-8/2022w ys z u ki wa rk a

Woda na dziób Czy wiecie, że dla motyli też są poidełka? Te z Belightful Design są w kolorach, które je zwabiają. Cena: ok. 215 zł (tworzywo)

belightfuldesign.com

126

Świat Rezydencji 7-8/2022


Ty masz klimatyzację, chłodzące napoje, basen. Upał i brak wody dokucza także ptakom! Zainwestuj w poidełko – to jednocześnie dekoracja ogrodu. Ptasie trele będą gratis. Małgorzata Nietupska

A

ż trudno uwierzyć, ile ptaków może zwabić małe poidełko do ogrodu. Ptaki nie tylko piją z niego wodę, ale także się w nim kąpią. Przylatują sikorki, wróble, mazurki, kowaliki i mnóstwo innych. To pogromcy mszyc, gąsienic i ślimaków. Niektóre w ogrodzie założą gniazdka. Jakie poidełko wybrać? Najpopularniejsze są modele do wbicia w ziemię lub zawieszenia. Dzięki temu ptaki są bezpieczne przed kotami. Niektóre poidełka zimą służą także jako karmniki – wystarczy zamiast wody wsypać ziarna pta‑ sich smakołyków. Zawsze to stylowa dekoracja ogrodu. Przebierać można w materiałach, jak stal, szkło, ceramika. Warto wiedzieć, że do poidełek dla ptaków czasem przylatują również motyle. Specjalnie dla ich można też zrobić oddzielne poidełko. n

Jak czerwony mak! Poidełko Mak z Aurora Garden aż trudno dostrzec na rabacie. Ptaki mogą się w nim także kąpać. Cena: 248 zł (szkło i metal)

aurora‑garden.pl

Jeden trzonek i kilka wymiennych końcówek do wyboru, w tym basen dla ptaków – to rozwiązanie ClickUp! marki Gardena. W dowolnym momencie basen można wymienić na karmnik, lampę solarną, pochodnię, donicę na kwiaty, a nawet deszczomierz.

gardena .pl

127


Latem to poidełko i basen dla ptaków, a zimą – karmnik. Model Fuera marki Blomus ma drążek, który wbija się np. w trawnik czy ziemię w donicy.

Królewska uczta zimą i kąpiel – latem. Ptasie poidełko Cast Iron z Yellow Octopus przypomina kształtem paterę na ciasta.

Cena: 799 zł (stal szlachetna i drewno)

yellowoctopus.com.au

Cena: ok. 125 zł (żeliwo)

futuregardens.pl

Poidełka dla ptaków Loki od WestwingNow pięknie się prezentują zarówno w duecie, jak i solo. Cena: 179,90 zł/2 sztuki (metal powlekany)

Cena: 276 zł (stal nierdzewna w złotym kolorze i guma)

westwingnow.pl

fabrykaform.pl

Ptasie SPA w kształcie gniazdka marki OPOSSUM design – jednocześnie może się w nim kąpać kilka ptaków. Cena: ok. 590 zł (stal corten)

opossum‑design.com 128

Do poidełka Round Up marki Born in Sweden chętnie przylecą nie tylko sikorki. Jest gdzie przysiąść, by osuszyć piórka.

Dwa w jednym: poidełko i karmnik od OPOSSUM design. Basenik można łatwo zdjąć i założyć ponownie. Cena: ok. 830 zł (stal szlachetna i porcelana)

opossum‑design.com


Poidełko od Eva Solo zawiesisz na drzewie, pergoli, altanie. Ptaki chętnie będą się w nim również kąpały. Cena: ok. 230 zł (ceramika i nylon)

evasolo.com

Stylowe ptasie poidełko, które może być także małą fontanną. To propozycja firmy Chronos, np. do ogrodów w stylu angielskim czy włoskim. Cena: od 972 zł (na zamówienie)

chronos.com.pl r e k l a m a

Ogród

marzeń


od projektu do realizacji

Spokój myśli Monte Carlo, słynna dzielnica Księstwa Monako, znajduje się kilka kilometrów stąd. Światła kasyn, drogie restauracje, ekskluzywne jachty i słoneczne plaże są na wyciągnięcie ręki. Właściciele rezydencji wolą spoglądać na to wszystko z dystansu, delektując się przestrzenią i bliskością natury. Tekst: Anna Lewczuk Projekt: Massimo Donizelli/Studiodonizelli, www.studiodonizelli.it Projekt otoczenia: Francesca Benza Zdjęcia: Andrea Martiradonna, www.martiradonna.it/ materiały prasowe Lapitec, www.lapitec.com

130

Świat Rezydencji 7-8/2022


131


132

Świat Rezydencji 7-8/2022


M

ieszkańcy willi wiodą życie na miarę celebrytów, oglądając uroki Lazurowego Wybrzeża przez ogromne przeszklenia domu. Jedząc śniadania i kolacje, delektują się panoramicznym wido‑ kiem na malownicze zatoczki. W wolnych chwilach oddają się kąpielom słonecznym na komforto‑ wo urządzonych tarasach albo pływają w bezkresnym basenie pośród bujnej śródziemnomorskiej roślinności.

Naturalne dzieła sztuki Każdy, kto miał okazję pooddychać tutejszym powietrzem i na własne oczy podziwiać wspaniałą panoramę Francuskiej Riwiery, chciałby oprawić te widoki i zabrać je ze sobą. Powiesić nad kanapą w salonie, patrzeć na nie konsumując posiłki, zasypiać z nimi po intensywnym dniu pracy. Właściciele tej rezydencji mają tę możliwość na co dzień. Wszystkie dzieła sztuki, jakie stworzyła natura, opra‑ wili w ramy wielkogabarytowych przeszkleń i podziwiają je z każdego miejsca w domu i poza nim. Cieszą się ich pięknem budząc się w łóżku, pijąc poranną kawę, odpoczywając na tarasie z książką, medytując czy relaksując się w basenie, który zdaje się nie mieć granic… Willa Lea położona jest na działce o powierzchni 4500 metrów kwadratowych. Rozłożystą bryłę bu‑ dynku osadzono na szeregu połączonych ze sobą tarasów. Opracowania projektu domu, mającego powstać na tak trudnym terenie, podjęli się architekci Massimo i Marco Donizelli z mediolańskiego Studio Donizelli. Główne założenie? Wszystko co najlepsze we współczesnej architekturze, czyli płynna integracja domu z otaczającym go krajobrazem!

Skalna podpora Budynek składa się z trzech części, które wtulają się w naturalną ścianę ze skały. Skalną skarpę wy‑ korzystano też jako podporę, na której spoczywają oba piętra domu. Architekci stworzyli niezwykły kontrast poprzez udane połączenie konceptu ludzkiego umysłu z wytworami natury. Z jednej strony widzimy rygorystyczną geometrię budynku z wyraźnie zaznaczonymi liniami tarasów, szklanymi balustradami, czystymi krawędziami i gładkimi płaszczyznami przegród. Z drugiej – bryła domu opiera się na nieuformowanym ręką człowieka głazie o surowej fakturze, jakże dalekiej od ideału. Najwyższy punkt rezydencji, ze zlokalizowanym na szczycie tarasem, jest też jej strefą wejściową. Przez panoramiczną windę lub schody, które przylegają bezpośrednio do zewnętrznych ścian domu, można się tu dostać z ulicy i przejść do części dziennej na pierwszym piętrze. 133


Willa położona jest tuż przy skalnej skarpie, która stała się częścią aranżacji wnętrz.

134

Świat Rezydencji 7-8/2022


135


Dzięki wielkoformatowym oknom wnętrza willi zdają się nie mieć granic.

136

Świat Rezydencji 7-8/2022


Wyspa kuchenna to połączenie ciemnego marmuru oraz wszechstronnego materiału Lapitec, powstającego z mieszanki naturalnych minerałów, poddawanych opatentowanemu procesowi obróbki. Dzięki temu powierzchnia blatów jest nieporowata, nienasiąkliwa, higieniczna i łatwa w utrzymaniu.

Wszechstronność i wygoda Do dyspozycji domowników w części dziennej przygotowano salon z tarasem o powierzchni 150 metrów kwadratowych, przestronny aneks kuchenny, salę bilardową, piwnicę na wino oraz patio z ogro‑ dem do medytacji. Aranżując wnętrza projektanci zadbali, by ich wy‑ strój nie konkurował z pięknymi widokami za oknem, a stanowił raczej tło i nawiązanie do widocznych tam faktur i kolorów. W to założenie świetnie wpisał się materiał Lapitec, stworzony z mie‑ szanki naturalnych minerałów. Kruszywo jest najpierw topione w tem‑ peraturze 1580°C, a następnie poddawane opatentowanej technologii kompresji próżniowej. Powstające w ten sposób płyty łączą najlepsze cechy ceramiki i gresu porcelanowego, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie zarówno w aranżacji wnętrz, jak też przy wykończeniu elewacji oraz otoczenia domu. Lapitec jest identyczny w całym swoim przekroju, co pozwala na jego swobodną obróbkę i wszechstronne wykorzystanie w zależności od potrzeb. Inwestorów przekonały też inne jego zalety: odporność na zabrudzenia, pleśń, bakterie, mróz i wysoką temperaturę. Mate‑ riał ten nie chłonie wody i mimo narażenia na szkodliwe czynniki ze‑ wnętrzne zachowuje pierwotny wygląd. Architekci Studio Donizel‑ li postanowili w pełni wykorzystać jego możliwości, wprowadzając Lapitec do wnętrza willi, a także stosując go na zewnątrz rezydencji. 137


138

Świat Rezydencji 7-8/2022


139


Otuleni błękitem Wszechstronny materiał został użyty do wykończenia elewacji, basenu oraz strefy kuchennej. Marmurowy blok na wyspie w kuchni tworzy ciekawą konstrukcję z blatem wspornikowym Lapitec w odcieniu polarnej bieli. Domownikom zależało na higienicznej, pozbawionej porów powierzch‑ ni na wszystkich blatach roboczych. Chcieli swobodnie oddawać się ku‑ linarnym przygodom bez zmartwień o rozlane czerwone wino lub sok z cytryny. 140

Świat Rezydencji 7-8/2022

Zamiast troszczyć się o prozaiczne sprawy, można tu eksperymento‑ wać, bujać w obłokach lub zatopić wzrok w widokach rozciągających się za ogromnymi szybami. Bezramowe okna i drzwi, wybrane z oferty Sky‑Fra‑ me, zajmują całe ściany. Po otwarciu tworzą płynną przestrzeń bez barier, która pozwala skupić się na wizualnej relacji wnętrz z otoczeniem domu. Ta sama idea przyświecała architektom podczas projektowania drugiej kondygnacji. To strefa prywatna gospodarzy z ogromną sypialnią, dwiema


garderobami, łazienkami oraz gabinetem do pracy. Błękit wody i nieba towarzyszy inwestorom w czasie codziennych czynności. Pozwala głębiej odetchnąć i nabrać zdrowego dystansu do spraw z pozoru istotnych, a tak naprawdę błahych.

Do dyspozycji domowników są liczne pomieszczenia sprzyjające relaksowi, takie jak sala bilardowa z piwnicą na wino, ogród do medytacji, siłownia, sala do pilatesu czy domowe SPA z łaźnią turecką.

Świetne warunki do wypoczynku – również w aktywnej formie – oferuje poziom zero, częściowo ulokowany pod ziemią. Mieszczą się tu dwie łazienki dla gości, sala kinowa, spa z hydromasażem, łaźnią turecką i prysznicem sensorycznym, a także siłownia i sala do pilatesu. 141


Przy basenie zorganizowano kącik wypoczynkowy i jadalnię zewnętrzną. Przemyślane oświetlenie pozwala cieszyć się urokiem tego miejsca do późnych godzin nocnych. Basen wyposażono w systemy chromoterapii i hydromasażu.

142

Świat Rezydencji 7-8/2022


Wokół wody Miłośnicy wodnych atrakcji chętnie zaszywają się w domku przy basenie. Dla większej wygody zorganizowano tu oddzielny salon z aneksem ku‑ chennym. Przylegający do niego taras prowadzi bezpośrednio na basen z uzdrawiającą chromoterapią i systemem hydromasażu. Został zaprojek‑ towany zgodnie z najnowszymi trendami – ukryta krawędź tworzy efekt bezkresu. Użytkownicy mają wrażenie, że błękit nieba i wody płynnie się przenikają. Powierzchnia basenu została wykończona płytami Lapitec, któ‑ re nawet pod wodą gwarantują bezpieczeństwo i funkcjonalność. Łatwość obróbki tego materiału pozwoliła wykonawcom na dopracowanie detali niemal do perfekcji. Otoczenie rezydencji pięknie prezentuje się nie tylko za dnia, ale również wieczorową porą – rozświetlone lampami i reflektorami, rozmieszczonymi w ogrodzie i na całym obwodzie basenu. Bujna roślinność, komfortowe meble wypoczynkowe i jadalnia na świeżym powietrzu zaostrzają apetyt na niekończący się relaks. W takim otoczeniu łatwiej doświadczać życia i chłonąc je wszystkimi zmysłami, zachowując spokój myśli. n

143


ARCHICUDA

Wiszące ogrody Paryża T

en adres w dzielnicy Montparnasse jest dobrze znany paryżanom. Na szczycie Willi M, wśród ziół, bylin i drzew owocowych mogą oczyścić umysł i relaksować się przy muzyce na żywo. W tygodniu chętnie robią sobie przerwę, by wyskoczyć tu ze współpracownikami na brunch lub późną kawę. W takim otoczeniu miło się rozmawia, nie zawsze o tematach związanych z pracą. Amazońską dżunglę w sercu Paryża wyczarowała francusko‑brazy‑ lijska pracownia Triptyque Architecture, we współpracy z Philippem Starckiem. Willa M została stworzona jako twórczy manifest przeciw‑ ko oddalaniu się ludzi od natury i siebie nawzajem. To przykład in‑ teligentnej i odpowiedzialnej architektury, skłaniającej do bliższych relacji i szerszego, społecznego dialogu na temat kondycji współcze‑ snego człowieka. W skład tego niezwykłego kompleksu wchodzą m.in. hotel, restauracja, przestrzeń do coworkingu oraz centrum zdrowia. Z założenia miało być to miejsce przytulne, gościnne, ciepłe w odbio‑ rze. Jego twórcy postawili w centrum człowieka, chcąc zapewnić mu to, na co współczesny mieszczuch może liczyć coraz rzadziej. Wielo‑ funkcyjna przestrzeń zachęca do kontaktu z przyrodą, wartościowych spotkań, wymiany myśli, dzielenia się doświadczeniami oraz zaopie‑ kowania się sobą w każdym wymiarze.

144

Świat Rezydencji 7-8/2022

Budynek został wzniesiony jako egzoszkielet z prefabrykowanych elementów. Lekka, przewiewna konstrukcja stanowi podporę dla wer‑ tykalnego ogrodu, który bujnie rozrasta się z dnia na dzień, zaziele‑ niając fasadę. Kompleks powstał zgodnie z założeniami ekologicznej, korzystającej z naturalnych materiałów architektury low‑tech, której celem jest zrównoważony rozwój. Zielona, żyjąca fasada poprawia mikroklimat wnętrz i okolicy, pozytywnie wpływa na komfort ter‑ miczny użytkowników i efektywność energetyczną budowli. Wertykalny ogród w centrum wielkiego miasta stał się namiastką utraconej przyrody. Zachęca do przywracania relacji z naturą, ale też budowania innych więzi za którymi tęsknimy. n

Lokalizacja: 24–30 bulwar Pasteura, 75015 Paryż Projekt architektoniczny: Olivier Raffaëlli & Guillaume Sibaud – Triptyque Architecture Projekt architektoniczny i dyrektor artystyczny przestrzeni: Philippe Starck Zdjęcia: Michael Denancé, Yann Monel, materiały prasowe Tekst: Marta Kulik


145


N o tat k i z p o d r ó ż y

Bangkok Miasto Aniołów

Fot. AdobeStock/anake

dr inż. Radosław Kożuszek, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Podróżnik, który odwiedził ponad 70 krajów. Organizator wypraw trekkingowych, przyrodniczych i kulinarnych. Fascynat kuchni lokalnych i optymalnego odżywiania, prowadzący program kulinarny „Pieprz i kartofle” w Polskim Radiu. 146

Świat Rezydencji 7-8/2022


Metropolia ta często nazywana jest też miastem kontrastów. Można tu zobaczyć ogromne buddyjskie świątynie schowane w cieniu nowoczesnych drapaczy chmur. Wspaniałe rezydencje stoją tuż obok małych drewnianych domków, zbudowanych na palach nad brzegami kanałów. Po ulicach jeżdżą luksusowe samochody, a między nimi ciągle przemykają tradycyjne, trójkołowe motoriksze. dr inż. Radosław Kożuszek

T

erytorium dzisiejszej Tajlandii zamieszkane było już 4000 lat p.n.e. Najpierw przybyły na te ziemie ludy Mon, a następnie Khmerowie, którzy między X a XIII wiekiem naszej ery ulegli Tajom – ludowi z południowo‑zachodnich Chin. Stolicą Tajlandii jest Bangkok, założony w 1782 roku przez króla Ramę I. Miasto usytuowano na płaskiej równinie, na brzegach rzeki Chao Praya, kilka kilometrów od jej ujścia do Zatoki Sy‑ jamskiej. Nad tym krajobrazem góruje dziś Sky Train, czyli nowoczesny pociąg łączący dzielnice metropolii. W Bangkoku wyraźnie widać szacu‑ nek Tajów dla tradycji, połączony z dużym zaangażowaniem w postęp. To właśnie tutaj rezyduje rodzina królewska, mają swoje siedziby rząd i administracja państwowa. Skupia się tu również działalność handlu i ban‑ kowości. Miasto nazywane jest Krung Thep, co tłumaczy się jako Miasto Aniołów. Określenie to jest pierwszym w długim szeregu nazw, jakimi określa się Bangkok, co sprawiło, że umieszczono je w Księdze Rekordów Guinnessa, jako tworzące najdłuższą nazwę geograficzną.

Wat Pho uważana jest za najdostojniejszy kompleks świątynny Bangkoku.

Atmosfera bazaru Najwięcej atrakcji turystycznych znajduje się na Starym Mieście otoczo‑ nym kanałami. Wielu ulicom nadano już wprawdzie nowoczesny wygląd, ale w niektórych dzielnicach czas się zatrzymał. W warsztatach rzemieśl‑ niczych, niezmiennie od pokoleń, wykonuje się np. miseczki na jałmuż‑ nę dla buddyjskich mnichów lub statuetki Buddy. W dzielnicy hinduskiej noszącej nazwę Oahurat można poczuć gwarną atmosferę bazaru. Znaj‑ duje się tu również druga poza Indiami, największa świątynia Sikhów. W przylegającej do niej dzielnicy chińskiej Yommarat, wróżbici i złotnicy pozwalają wierzyć, iż znajdujemy się w przedwojennym Szanghaju. Dziel‑ nica ta umieszczona jest w środku miasta na zachód od Placu Siam, który z kolei stanowi centrum handlowe przypominające wielki targ z setkami sklepów, butików, restauracji, klubów, kin i teatrów. Jest to miejsce spotkań studentów i lokalnych yuppies.

Świątynie na dzień Bangkok słynie z licznych świątyń, będących perłami klasycznej sztuki i ar‑ chitektury syjamskiej. Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew) i Pałac Królewski to zespół wspaniałych budynków sakralnych oraz rezyden‑ cji królewskich wybudowanych w czasach panowania króla Ramy I (1782– 1809). Kompleks składa się z wielu pawilonów, między którymi można przy‑ jemnie błądzić. Statuetka Szmaragdowego Buddy, wysoka na ok. 70 cm, wykonana została z zielonego szmaragdu, a znaleziono ją na północy Taj‑ landii około 1430 roku. Szmaragdowy Budda, uważany za strażnika dy‑ nastii i kraju, jest czczony w całym świecie buddyjskim. Widok figury stale przesłania kadzidlany dym tlący się w pomieszczeniu.

Phuang malai to tradycyjne girlandy używane w Tajlandii. Składane są w ofierze w świątyniach buddyjskich lub wręczane na szczęście.

Za jedną z najwspanialszych świątyń Bangkoku uważana jest Świątynia Leżącego Buddy – Wat Pho, która powstała w okresie Ajutthaji. Bywa nazywana pierwszym uniwersytetem Tajlandii, bo od stuleci znajduje się tu szkoła masażu tajskiego i tradycyjnej medycyny. Największą atrakcją jest potężny posąg leżącego Buddy (46 m długości). W pobliżu dworca ko‑ 147


lejowego Hualumphong stoi Wat Traimit (Świątynia Złotego Buddy), którą wybudowano w 1955 roku. Mieści się w niej posąg Buddy o wysokości 3 me‑ trów, wykonany z litego złota i ważący 5,5 tony. Przy świątyni odbywają się kremacje zmarłych. Ceremo‑ nia jest dostępna dla turystów pod warunkiem po‑ siadania stosownego stroju. Z kolei kompleks świą‑ tynny Wat Arun to wizytówka Bangkoku i najczęściej fotografowana atrakcja miasta. Zbudowany został na brzegu rzeki Chao Phraya. Największe i najdłuż‑ sze w Tajlandii sanktuarium posiada świątynia Wat Suthat, której budowę ukończono w okresie pano‑ wania Ramy III. Sanktuarium otacza 28 pagód chiń‑ skich, symbolizujących 28 postaci Buddy. Przed Wat Suthat stoi Sao Ching Cha – Wielka Huśtawka, pamiątka dawnych obrzędów, kiedy młodzieńcy narażali życie i zdrowie, huśtając się na ryzykow‑ nej wysokości. Przebywanie na huśtawce jest dziś zakazane. Wat Phra Jetubon jest z kolei największą świątynią miasta. Wewnątrz znajduje się ogromny posąg leżącego Buddy, liczący 46 m długości i 15 m wysokości. Na dziedzińcach świątyni znajdziemy też wiele mniejszych posągów. W przepięknej dzielnicy Dusit warty zobaczenia jest marmurowy Pałac Królewski, który był siedzi‑ bą władców Tajlandii. Olbrzymi kompleks zbudo‑ wano w 1782 r. jako siedzibę władców ówczesnego Syjamu. Naprzeciwko pałacu znajduje się duży, za‑ dbany ogród zoologiczny, prezentujący faunę z ca‑ łego świata, z naciskiem na zwierzęta pochodzące z Tajlandii.

Stary pałac królewski zamieniony jest w kompleks muzealny.

148

Świat Rezydencji 7-8/2022

Duch strzegący świątyni Wat Arun


Świątynia Świtu Wat Arun dumnie stoi nad rzeką Menam (Chao Phraya). Fot. AdobeStock/mon

149


Od ulicznych sprzedawców kupić można wiele egzotycznych owoców takich jak: jagodziany, rambutany, czapetki malajskie i mangostany.

Noc odkrywców Magnesem przyciągającym turystów do Bangkoku jest jego słynne życie nocne, które zyskało światowy rozgłos. Koncen‑ truje się ono w okolicach ulicy Sukhumvit. To nowoczesne dys‑ koteki, puby, bary go‑go, restauracje z pokazami tradycyjnego tańca, salony masażu… Wieczorem Bangkok zmienia swoje oblicze, stając się pięknym spektaklem, wypełnionym grą świateł, muzyką i uwielbiającymi zabawę ludźmi. Tajowie są przyjaznym narodem, a ich ulubioną rozrywką są spotkania w gronie przyjaciół. Największym centrum rozrywki w Mieście Aniołów jest rejon Patpong. W okolicznych zaułkach jest aż 250 rozmaitych lokali, gdzie główną atrakcją są skąpo ubra‑ ne dziewczęta. Kluby są często połączone z salonami masażu i domami publicznymi, gdzie lokalne dziewczyny dostarczają niesamowitych doznań mężczyznom z całego świata. Stolica Tajlandii oferuje też szereg dyskotek z najnowocześniejszym sprzętem, wielkimi ekranami, światłami i laserami. Klientela takich miejsc to głównie młodzi Tajowie dysponujący sporą ilością gotówki do wydania.

Dalekowschodni smak

W Tajlandii popularne są uliczne garkuchnie.

Podstawą wyżywienia w Tajlandii jest ryż, przyrządzany na wie‑ le sposobów. Podczas jedzenia nie używa się noży. Je się pa‑ łeczkami, ewentualnie łyżką i widelcem. Kuchnia tajska oferuje różnorodność smaków, a subtelna mieszanka ziół, przypraw i świeżych składników czynią z jedzenia niezapomniane do‑ świadczenie. Wielu podróżników uważa tajskie potrawy za naj‑ smaczniejsze na świecie. Znajdziemy w nich wpływy kuchni indyjskiej, japońskiej, perskiej i chińskiej. W dawnej Tajlandii posiłki były spożywane, tak jak w całym regionie Azji – ręko‑ ma. Tak najwygodniej zjadać małe kulki uformowane z kle‑ istego ryżu. Kuchnia tajska różni się w zależności od regionu. Obok go‑ towanych ryb mamy pełną gamę owoców morza, szeroki wachlarz świeżych warzyw i delikatnych mięs drobiowych. Północne dania curry są łagodniejsze niż te z rejonów północ‑ no‑wschodnich lub centralnych. Wpływ kultury birmańskiej jest bezsprzeczny – widać go w takich daniach jak wieprzowina w sosie curry na bazie imbiru, tamaryndu i kurkumy, czy też rosół curry z makaronem, mięsem i dodatkiem cebulek, pikli z kapusty i plasterków cytryny. Tajowie z północy jedzą także sporo mięs duszonych w olejach. Kuchnia północno‑wschod‑ nia odzwierciedla wpływy Laosu. Jest bardzo pikantna z bogac‑ twem ostrych sałatek i dań mięsnych przyprawionych chilli. Powszechne są tutaj smażone mrówki, szarańczaki oraz żaby w sosie curry. Często można spotkać sklepy z bagietkami – to spuścizna po Francuzach. Na południu kraju, tuż przy gra‑ nicy z Malezją, ważną rolę w wielu daniach odgrywa kokos. Jego mleko łagodzi ostre potrawy. Olej kokosowy używany jest do smażenia, a miąższ służy również jako przyprawa. Południe Tajlandii zakochane jest także w owocach morza (ryby, kraby, kalmary, krewetki homary, kałamarnice). n

Sprzedawcy na targowisku w dzielnicy chińskiej oferują spory wybór owoców morza.

150

Świat Rezydencji 7-8/2022


W Bangkoku dużo szybciej można się poruszać, wykorzystując łodzie.

Delikatny rosół z makaronem ryżowym i natką kolendry

Smażony makaron z kurczakiem, jajkiem i orzeszkami Curry, aromatyczna potrawa kuchni tajlandzkiej. Fot. AdobeStock/foodandcook

151


pracownia architektoniczna

Projekty architekt SYLWII STRZELECKIEJ

HACJENDA W BRAŃSZCZYKU

152

Na skraju Puszczy Białej, na rozległym terenie położonym na prawym brzegu rzeki Bug powstał dom mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Dom mieszkalny parterowy, z poddaszem i z podcieniem od południa wzdłuż całej elewacji frontowej. Parter domu został przeszklony z obu stron – na przestrzał. Od strony północnej – widok z dwukondygnacyjnej jadalni na bezkres łąk i pastwisk aż po brzeg rzeki. Od południa – widok na drogę dojazdową i dwuskrzydłową drewnianą bramę. W podcieniu, przed domem dwa fotele dla gospodarzy oczekujących gości, którzy przybędą tu konno. Architektura pasuje do stylu życia i charakteru mieszkańców – gościnnych, otwartych i spokojnych, kochających przeŚwiat Rezydencji 7-8/2022

strzeń, życie wśród zwierząt i przyrody. Jazda konna jest pasją całej rodziny, dlatego konie też mają tutaj swoje miejsca. Poddasze mieści sypialnie, łazienki i garderoby. Projekt całego założenia wraz z aranżacją wnętrz domu mieszkalnego o powierzchni ponad 380 m kw powstał w pracowni: PROJEKTY SYLWII STRZELECKIEJ. Prezentujemy wizualizacje projektu oraz zdjęcia z realizacji. Wizualizacje: arch. Paweł Orgański, arch. Klara Ostaniewicz Rysunki: autor projektu, arch. Sylwia Strzelecka Zdjęcia z archiwum pracowni S&O Projekt Sylwii Strzeleckiej


PROJEKTY SYLWII STRZELECKIEJ 02-202 Warszawa, ul. Drawska 5 tel. 22 658 25 65, 607 057 507, e-mail: soprojekt@soprojekt.pl www.projektysylwiistrzeleckiej.pl www.wnetrzasylwiistrzeleckiej.pl

153


l a b o r at o r i u m d o b r e j m a r k i

Sezon letni rozpoczęliśmy od spotkań Laboratorium Dobrej Marki w Lublinie, Poznaniu i Olsztynie. Oprócz odkrywania nowych produktów i trendów w branży projektowej, zwróciliśmy uwagę na dotykające nas trudności związane m.in. z degradacją środowiska i napiętą sytuacją geopolityczną. Sprawdzaliśmy, jak w nowych realiach radzą sobie producenci wyposażenia wnętrz, architekci oraz dostawcy produktów i usług premium. TEKST: julia borowska, małgorzata nietupska

Przygotowani na nowe

Wnętrza hotelu Ibis Styles Stare Miasto okazały się wymarzonym miejscem do rozmów o nowych trendach oraz celach i kierunkach, w których zmierza branża projektowania wnętrz. W sercu lubelskiej Starówki architekci spotkali się z reprezentantami Dobrych Marek w następującym składzie: Aurora Technika Świetlna, Cosentino, Dafi, Excellent, FINISHPARKIET Fabryka Parkietu, Kontakt‑Simon, Jawor-Parkiet, Ospel, WSC, New Trendy Kabiny Prysznicowe oraz Partner Wspierający, firma Aliplast. 154

Świat Rezydencji 7-8/2022


10.05.2022 LUBLIN

Hotel Ibis Styles Stare Miasto, Al. Solidarności 7

Zdjęcia: Kamil Roszkowski Fotografia, facebook.com/KamilRoszkowskiFotografia/

P ARTNERZY :

PARTNERZY w s p i e r a j ą c y:

KUCHNIE

i ŁAZIENKI inspiracje

WNĘTRZA inspiracje

Goście Laboratorium z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia Agnieszki Gniotek. Właścicielka Galerii i Domu Aukcyjnego Xanadu zdradziła architektom sposoby, jak budować relacje z klientami sprzedając produkty i usługi premium. W oparciu o własne doświadczenia związane z prowadzeniem firmy i budowaniem marki zarysowała wyraźną różnicę między oczekiwaniami marzącego o własnym biznesie właściciela galerii dzieł sztuki czy biura projektowego, a oczekiwaniami jego klientów.

Wiedzę merytoryczną uzupełniały liczne ciekawostki. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego liczba Pi (w przybliżeniu 3,14) jest idealną proporcją dla armatury łazienkowej. Dzięki ekspertom firmy FINISHPARKIET Fabryka Parkietu odkryliśmy też, jak odróżnić deski olejowane od olejowoskowanych. 155


Nasi Partnerzy zwrócili uwagę na problemy, z którymi borykają się producenci i inwestorzy z powodu zmian środowiskowych oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej i wciąż rosnącej inflacji. Ich odpowiedzią są produkty przyjazne środowisku i dostępne dla każdego, niezależnie od zasobności portfela.

Magda Springer – właścicielka butikowej agencji marketingowej Estoria.pl oraz ekspertka z dziedziny tworzenia strategii marketingowych i komunikacyjnych dla firm doradziła architektom, jak wyróżnić się w sferze marketingu online – narzędzia niezbędnego w pracy każdego studia projektowego. Konkluzja pani Magdy była prosta: jeśli nie ma Cię w social mediach, nie istniejesz!

Kabina prysznicowa z okuciami w odcieniach gunmetal, złoty, biały standard czy chromie? By wybrać odcień idealnie pasujący do konkretnej łazienki, wystarczy wejść na oferowany przez markę New Trendy konfiguratorkabin.pl. Odcienie okuć i profili kabin na żywo można było obejrzeć na stoisku Partnera.

Na prezentacjach multimedialnych ekspertów prześledziliśmy m.in. metody nanoszenia kolorów na sprzęty łazienkowe, procesy produkcji ekskluzywnych podłóg drewnianych oraz sposoby łączenia inteligentnego osprzętu elektroinstalacyjnego. Poznaliśmy też najpiękniejsze kolekcje oświetlenia i patenty na dostarczanie sobie i swojej rodzinie świeżej, zdrowej wody prosto z kranu. 156

Świat Rezydencji 7-8/2022


Zwiedziliśmy wirtualnie liczącą 3,5 mln m² fabrykę wielkoformatowych powierzchni wykończeniowych hiszpańskiej marki Cosentino. Dzięki programowi do projektowania wnętrz firmy WSC, jak przez mikroskop obserwowaliśmy przekrój przez warstwy zaprojektowanego na potrzeby wystąpienia budynku.

Reprezentanci Dobrych Marek jak zwykle służyli fachowym doradztwem i cierpliwie objaśniali wszelkie niuanse związane z zastosowaniem promowanych przez siebie produktów i usług w realizacjach architektów.

Tworzenie scenariuszy świetlnych, zdalne sterowanie oświetleniem i roletami, otrzymywanie powiadomień o zużyciu energii elektrycznej... to tylko niektóre z opcji proponowanych przez twórców sterowanego smartfonem osprzętu elektroinstalacyjnego. Po co to wszystko? By żyło się nam łatwiej i oszczędniej.

Podlaskim akcentem były książki wydawnictwa Paśny Buriat. Związane z Podlasiem, Białostocczyzną, Suwalszczyzną i szeroko pojętym Wschodem pozycje to białe kruki: próżno szukać ich w popularnych sieciach księgarń. 157


2.06.2022 Poznań

Andersia Hotel, Poznań, Plac Andersa 3

Zdjęcia: Maciej Koza/M&M Studio

P ARTNERZY :

P ARTNERZY w s p i e r a j ą c y :

KUCHNIE

i ŁAZIENKI inspiracje

WNĘTRZA inspiracje

Złoty kolor w łazienkach to jeden z wiodących trendów. W takim wykończeniu są m.in. baterie, kabiny, akcesoria. Zaprezentował go Wojciech Herok z Excellent.

Sebastian Sklepik z firmy Jawor‑Parkiet opowiedział o innowacyjnych rozwiązaniach do wykończenia podłóg warstwowych. Na stoisku marki można było m.in. porównać kolory i struktury oraz otrzymać pakiet materiałów przydatnych do projektowania wnętrz.

158

Świat Rezydencji 7-8/2022

Lampy marki Cleoni wyróżniają design i jakość. Kolekcje można personalizować. Do projektowania z Cleoni zachęcała Michalina Nowakowska. Zaprezentowała także realizacje z oświetleniem tej marki. Na stoisku można było obejrzeć wybrane lampy Cleoni, otrzymać katalogi i uzyskać szczegółowe informacje techniczne.


Dobre Marki to liderzy w branży, z którymi warto współpracować przez lata. Na stoisku FDESIGN można było obejrzeć m.in. baterie z najnowszych kolekcji.

Włączniki i gniazdka to niezbędne wyposażenie każdego pomieszczenia. Powinny także podkreślać charakter wnętrz. Na stoisku firmy Ospel wzrok przyciągała bogata kolorystyka oraz eleganckie linie wzornicze.

W Poznaniu partnerzy Laboratorium Dobrej Marki zaserwowali solidną dawkę wiedzy m.in. o nowościach i technologiach w branży podłóg. Dla projektantów i architektów była to świetna okazja, aby nawiązać współpracę. Gira to marka światowa. Jej kolekcje, m.in. Esprit, wyznaczają trendy w branży osprzętu elektroinstalacyjnego. O świecie pomiędzy włącz i wyłącz opowiedział Artur Ogorzałek.

O osprzęcie elektroinstalacyjnym Simon 100 opowiedział Rafał Duszyński z firmy Kontakt‑Simon. Każdy mógł się przekonać, że włączniki czy gniazdka mogą kreować nie tylko eleganckie wnętrza, ale także świat emocji.

Wodoodporne podłogi hybrydowe z drewna Next Step firmy Barlinek są produktem wyjątkowym. To kolekcja, w której warstwa użytkowa jest wykonana z drewna, zaś rdzeń tworzy mineralny kompozyt przyjazny dla ludzi i wyjątkowo trwały. Opowiedziała o niej Gabriela Zawada. 159


Innowacje w procesie projektowania – z wykorzystaniem komputera – przybliżył Konrad Zabiełło z WSC. Architekci i projektanci mogli poznać np. wizualizację w czasie rzeczywistym.

Laboratorium Dobrej Marki w Poznaniu odbyło się w gościnnych wnętrzach Andersia Hotel. Bardzo ciekawy wykład – „Jak pozyskiwać klientów przez social media?” – wygłosił Krzysztof Wróblewski – konsultant ds. marketingu internetowego w agencji ProjectUP. To fachowiec z wieloletnim doświadczeniem w pozyskiwaniu i budowaniu relacji z klientami. Wyjaśnił, dlaczego architekci i projektanci powinni wziąć pod uwagę prowadzenie social mediów oraz czy ta inwestycja się opłaca.

Firma Mazurska Deska słynie z perfekcji. W jej ofercie są m.in. deski warstwowe, jodła francuska, klasyczna oraz węgierska. Witold Zalewski przedstawił nowość: kolekcję podłóg drewnianych Mazurski Vintage.

Kabiny prysznicowe mogą mieć profile w różnych kolorach, ale także szkło ze wzorami i grafikami. Bogaty wybór takich rozwiązań ma firma New Trendy. O trendach, ofercie i możliwościach opowiedział Piotr Wychowaniec.

160

Świat Rezydencji 7-8/2022

Każdy elektryk zna firmę Karlik. To polski producent osprzętu elektroinstalacyjnego. Łukasz Kruszyński przedstawił m.in. nowości, trendy, kolory, możliwości konfiguracji gniazdek i łączników. Na stoisku architekci oraz projektanci dopytywali o szczegóły.


Podczas Laboratorium Dobrej Marki w Poznaniu architekci i projektanci otrzymali mnóstwo materiałów pomocnych w ich codziennej pracy, m.in. próbki podłóg FINISHPARKIET Fabryka Parkietu. Na koniec spotkania wręczyliśmy także gościom niespodzianki ufundowane przez Partnerów.

Firma Aurora Technika Świetlna to partner brytyjskiego producenta Astro Lighting na terenie Polski. Na zdjęciu jest stoisko, ale w programie Laboratorium Dobrych Marek w Poznaniu była także prezentacja „Parametry oświetleniowe – świadomie kreuj blask we wnętrzu”, którą poprowadził Grzegorz Łukasik.

Na stoiskach architekci i projektanci mogli obejrzeć propozycje partnerów Dobrych Marek na żywo, otrzymać próbki, katalogi, porównać kolory i oczywiście nawiązać bezpośrednie relacje.

Każdy uczestnik poznańskiej edycji Laboratorium Dobrej Marki otrzymał bogate pakiety czasopism, katalogów, próbek, folderów.

161


22.06.2022 Olsztyn

Warmiński Hotel & Conference, Olsztyn, ul. Kołobrzeska 1

Zdjęcia: Kamil Roszkowski Fotografia, facebook.com/KamilRoszkowskiFotografia/

P ARTNERZY :

P ARTNERZY w s p i e r a j ą c y :

KUCHNIE

i ŁAZIENKI inspiracje

Wykłady gości specjalnych to stałe punkty wydarzeń z cyklu Laboratorium Dobrej Marki. W Olsztynie wystąpiły Agnieszka Gniotek – historyczka, krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, właścicielka Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny oraz Małgorzata Ludwik – mecenas z Kancelarii Prawa Gospodarczego Wiński.

Każdy z partnerów Dobrych Marek przygotował stoisko. Można było otrzymać katalogi i próbki, zobaczyć na żywo produkty oraz nawiązać kontakty biznesowe. Na pytania architektów i projektantów wnętrz odpowiadali świetni fachowcy.

Kabiny prysznicowe na wymiar to dynamicznie rozwijająca się branża. Stały kontakt architektów i projektantów wnętrz z fachowcami jest konieczny. Dzięki temu można realizować marzenia inwestorów oraz oryginalne aranżacje. 162

Świat Rezydencji 7-8/2022

WNĘTRZA inspiracje

Archicad to narzędzie niezbędne podczas projektowania. Ułatwia i przyśpiesza pracę. Prelekcja o innowacjach w tej dziedzinie udowodniła, że atutów jest więcej.


Listwy przypodłogowe to detale, które mają ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność pomieszczeń. Fachowcy z Döllken Profiles zaprezentowali wiele ciekawych rozwiązań i nowości.

Bezpośrednie relacje są niezmiernie ważne między Dobrymi Markami a architektami i projektantami wnętrz. Jedna z nich to Elita, firma znana z wysokiej jakości mebli łazienkowych.

Wiedza z zakresu elekroinstalacji jest bezcenna. Fachowcy odpowiadali na wszelkie pytania i zapraszali architektów oraz projektantów wnętrz do stałego kontaktu.

Na stoisku FINISHPARKIET Fabryka Parkietu można było m.in. zobaczyć na żywo próbki podłóg.

W Olsztynie Laboratorium Dobrej Marki odbyło się po raz pierwszy. Frekwencja dopisała. Dziękujemy! Nawiązywanie relacji biznesowych zaczyna się od rozmowy i wymiany wizytówek. Było ku temu wiele okazji!

Solidny wykonawca z kompleksową ofertą to skarb na budowie czy podczas remontu. Takie kontakty są na wagę złota. Firma IPbud – instalator marki Grenton przygotowała także m.in. prezentację „Tworzymy mądre domy – skróć czas budowy do 5 tygodni”.

Gniazdka, włączniki oraz inny osprzęt elektryczny to detale, które są przysłowiową kropką nad „i” w aranżacji wnętrz. W tej branży wiele się dzieje. Dlatego architekci i projektanci wnętrz chcą mieć wiedzę z pierwszej ręki. Kolory, wypełnienia, nadruki, grawery, nowe rozwiązania – o kabinach prysznicowych można rozmawiać w nieskończoność.

Filtrowana woda w kuchni to trend z przyszłością. Elementy systemu ukryte pod zlewozmywakami muszą być niezawodne i trwałe, zaś baterie – także eleganckie. 163


N ASZE RE KOME NDAC JE W stylu industrialnym Odpowiadając na aktualne trendy, twórcy marki Elkamino Dom stworzyli produkt idealnie pasujący do wnętrz w stylu industrialnym. Stara Cegła Staropolska pozwala na połączenie ich z wieloma innymi produktami takimi jak beton, drewno czy metal. To wszechstronny materiał o ogromnym potencjale aranżacyjnym. Cena: 61 zł/0,5 m² elkaminodom.pl

JAK ZORZA POLARNA Spectrum to nowa kolekcja dywanów niemieckiej marki Jan Kath. Wzory zaprezentowanych na Salone del Mobile di Milano, ręcznie tkanych dywanów nawiązują do zjawiska zorzy polarnej. Widoczny na zdjęciu dywan to wzór Stavanger. Jego format i skład materiałowy można spersonalizować. jan‑kath.com

Inspirowane naturą Struktura desek Arteo z oferty RuckZuck idealnie odwzorowuje sęki drewna dębowego, a wysoka jakość wykonania oraz naturalne wzornictwo laminatu pozwalają stworzyć podłogi do złudzenia przypominające parkiet. Panele dostępne są w szerokiej gamie wzorniczej oraz kolorystycznej, w kilku rozmiarach. Najmniejsza deska odpowiada wielkości klasycznej płytki ceramicznej, a największa ma ponad 2 metry długości. ruckzuck.pl

164

Świat Rezydencji 7-8/2022


Na taras Ekskluzywne meble ogrodowe Lia z oferty Haste Garden to doskonała propozycja dla osób poszukujących wyposażenia w klasycznym stylu. Sprawdzą się w różnego typu aranżacjach, w tym w ogrodach w stylu francuskim, angielskim, wiejskim, nowoczesnym, rustykalnym. Wszechstronny charakter mebli podkreśla prosta, drewniana konstrukcja z pomalowanego na biało drewna robinii. W kolekcji znajdziemy m.in. stolik oraz narożnik prawy i lewy. hastegarden.pl

Kostka dekoracyjna Nowoczesny format kostki CORTINA sprawdzi się zarówno na podjeździe i ścieżkach wokół posesji, jak też w ogrodzie czy na tarasie. Praktyczne, średniej wielkości elementy dostępne są w szerokiej palecie barw i doskonale łączą się z elementami uzupełniającymi takimi jak obrzeża czy elementy ogrodzeniowe. vestone.pl

To jest eko! Płyty Novator® Heksagon ECO to nowość firmy Bruk‑Bet. Ekologiczny bruk wspiera ochronę naturalnego ekosystemu. Podnosi też walory wizualne posesji oraz pozwala na zmniejszenie opłat za tzw. podatek deszczowy. Spoiny o szerokości 6 cm można wypełnić żwirem, kruszywem, trawą, co pozwoli na prawidłowe odprowadzanie wód opadowych do gleby i uzyskanie odpowiedniej wielkości powierzchni biologicznie czynnej. bruk‑bet.pl

165


N ASZE RE KOME NDAC JE

Zabawa geometrią

Z głębin oceanu

Umywalka nablatowa z kolekcji OMNIRES OVO przyciąga wzrok intrygującym kolorem midnight blue i wyrazistą formą o doskonałych proporcjach. Umywalkę o aksamitnej w dotyku, matowej powierzchni wykonano z kompozytu M+, którego głównym składnikiem jest skała dolomitowa. Produkt zdobył nagrody Red Dot Design Award i Must Have. Cena: 1.189 zł

Ocean – nowa seria uchwytów marki PAP DECO – to symboliczny hołd dla fauny i flory podwodnego świata. Mosiężne uchwyty, oprócz podstawowej funkcji, mogą pełnić rolę dekoracji czy wieszaków ściennych. Na zdjęciu: uchwyt Betta w kształcie ryby z welonem oraz Manta S w kształcie płaszczki Cena: od 290 zł (Betta) od 240 zł (Manta S) mosiezneuchwyty.pl

omnires.com

Nowy wymiar komfortu Nazwa wanny Ypsilon marki Ravak inspirowana jest zakrzywioną linią litery Y. Kształt akrylowej wanny wolnostojącej z jednej strony idealnie wpisuje się w standardy współczesnego wzornictwa, z drugiej – wyznacza nowy wymiar komfortu w łazience. W okolicy naszych ramion wanna rozszerza się lekko na boki, zachęcając do wygodnego ułożenia rąk, otwarcia klatki piersiowej oraz rozluźnienia szyi i głowy, dając nam niezwykłe poczucie wolności. Produkt zdobył nagrodę Red Dot Design Award 2022. Proj. Kryštof Nosál ravak.pl

166

Świat Rezydencji 7-8/2022


Klasa premium Jura GIGA 6 nie odbiega jakością od profesjonalnych ekspresów do kawy. Urządzenie serwuje aż 28 rodzajów specjałów, a na życzenie przyrządza 2 napoje jednocześnie. Potrafi też przygotować mleko i piankę mleczną na 10 poziomach temperatury. Dwa samonastawne młynki pozwalają na stosowanie dwóch różnych gatunków kawy, pojedynczo lub w formie mieszanki, w wybranych przez nas proporcjach. Wyposażony w sztuczną inteligencję ekspres uczy się i rozpoznaje nasze upodobania smakowe. Cena: 14.999 zł

Inteligentny osprzęt elektroinstalacyjny

jura.com

kontakt‑simon.com.pl

Simon 54 GO to linia nowoczesnych sterowników od Kontakt‑Simon, kontrolowanych klasycznie lub przez sieć Wi‑Fi. By sterować oświetleniem czy roletami na odległość, wystarczy zainstalować na urządzeniu mobilnym z systemem Android lub iOS dedykowaną aplikację. Osprzęt można też obsłużyć głosowo, za pośrednictwem asystentów Amazon Alexa i Google Assistant.

Poprawia jakość wody Dostęp do filtrowanej wody prosto z kranu i ochrona sprzętów kuchennych przed kamieniem to główne zalety systemu Dafi Flow Comfort. Wyposażony w kilkustopniową technologię filtracji wody system jest przyjazny środowisku, prosty w montażu (zamontujesz go samodzielnie) i wygodny w użytkowaniu (jeden filtr wystarcza nawet na 12 miesięcy, a o potrzebie jego wymiany informuje elektroniczny wskaźnik). O jakości systemu świadczą liczne atesty oraz chronione patentami rozwiązania konstrukcyjne. Wydajność: do 3,5 l/min. dafi.pl

167


mgr inż. arch. Joanna Sokołowska

Architekt Jarosław Włodarczyk WŁODARCZYK PROJEKT Architektoniczne Biuro projektowe

E‑biuro: ul. Przybyszewskiego 99, 93-126 Łódź Biuro: ul. Armii Krajowej 11, 98-200 Sieradz tel. 43 822 63 18, 604 23 14 61 www.architekt‑wlodarczyk.pl e‑mail: biuro@architekt‑wlodarczyk.pl

Jnk‑Studio

Łódź Warszawa tel. 508 32 42 69

www.jnk‑studio.com e‑mail: wnetrza@jnk‑studio.com

Adres redakcji 15-638 Białystok, ul. Watykańska 13 redakcja@koncept‑wydawnictwo.pl

Redaktor naczelna

mgr inż. arch. Beata Stojanow Jaskot

Iwona Czapiewska – pracownia architektoniczna

Studio Kwadrat A & House ARCHITEKTURA & WNĘTRZA

ul. Puchalska 12, 02-851 Warszawa tel. +48 601 302 418 www.studio-kwadrat.com.pl e-mail: biuro@studio-kwadrat.com.pl

Anna Lewczuk

Iwona Czapiewska Gdańsk tel. 601 946 175

Redakcja Julia Borowska, Marta Kulik, Małgorzata Nietupska, Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk

Współpracownicy

www.iwonaczapiewska.pl e-mail: icz@onet.eu

dr inż. Radosław Kożuszek

Zdjęcia

mgr Sztuki inż. Architekt Krajobrazu

Marek Rzepnikowski

Luksusowe projekty ogrodów, aranżacja balkonów i tarasów, architektura krajobrazu, sztuka, design

www.rzepart.pl rzepart.studio@gmail.com

Warszawa Gdańsk 516 702 669

Czytelnikom poszukującym kontaktu do architektów: bryły, wnętrz czy ogrodów, przedstawiamy wizytówki współpracujących z nami specjalistów. projektowanie domów rezydencji

adresy

projektowanie wnętrz

Andrea Martiradonna, Ruth Maria Murphy, Stephan Julliard, Yann Monel

*

projektowanie ogrodów

Koncept sp. z o.o. 15-638 Białystok, ul. Watykańska 13

architektów projektantów salonów

Bedaux de Brouwer

studiodonizelli

Dr. Keyzerlaan 2

Via Giuseppe Meda, 16

5051 PB Goirle, Holandia

20136 Milano MI, Włochy

+31 13 536 85 55

www.studiodonizelli.it

post@bedauxdebrouwer.nl www.edauxdebrouwer.nl

Ewout Huibers, Mauricio Fuertes, Michael Denancé,

Dyrektor wydawnictwa Ewa Kuryłowicz ewa.kurylowicz@koncept‑wydawnictwo.pl

Reklama tel. 734 475 501 reklama@koncept‑wydawnictwo.pl

www.swiatrezydencji.pl

Susanna Cots Interior Design

i29

17113 Peratallada, Girona, Hiszpania

Industrieweg 29

+34 931 69 13 65

1115 AD Ouder – Amstel, Holandia

www.susannacots.com

Nr 7-8 (97) lipiec-sierpień 2022 cena: 15 zł (w tym 8% VAT)

ŚWIAT REZYDENCJI NR 7-8 (97) 2022

Marquès de Robert, 5

DOM

BAJECZNE

gotowy na urlop

ogrodowe zakątki

OGRÓD |

+31 20 695 61 20

tel. 607 057 507

48 Eastmoreland Lane, Dublin 4

soprojekt@soprojekt.pl

D04 W7R8, Irlandia

www.projektysylwiistrzeleckiej.pl

+353‑1-5514836

www.wnetrzasylwiistrzeleckiej.pl

TRENDY

Kingston Lafferty Design

|

ul. Drawska 5, 02-202 Warszawa

ARCHITEKTURA

S&O Projekty Sylwii Strzeleckiej

|

arch. Sylwia Strzelecka

www.i29.nl

WNĘTRZA

info@i29.nl

STYLOWA ŁAZIENKA

dla niej i dla niego Index 219487 ISSN 2720-4618

www.kingstonlaffertydesign.com Le Berre Vevaud 35 Rue de l’Annonciation 75016 Paryż, Francja 01 45 24 42 00 contact@leberrevevaud.com www.leberrevevaud.com

168

Świat Rezydencji 7-8/2022

97

OGRÓD

|

WNĘTRZA

|

ARCHITEKTURA

|

TRENDY

Okładka: Projekt: Massimo Donizelli/studiodonizelli Projekt otoczenia: Francesca Benza Zdjęcia: Andrea Martiradonna, Żródło: materiały prasowe Lapitec

TS – oznaczenie tekstu sponsorowanego

Redakcja nie zwraca niezamówionych materiałów oraz zastrzega sobie prawo do ich skracania w przypadku publikacji. Wszystkie materiały objęte są prawem autorskim. Prawa autorskie do opracowania plastycznego magazynu należą wyłącznie do wydawcy. Przedruk w jakiejkolwiek formie, bez wcześniejszej pisemnej zgody Dyrektora Wydawnictwa, jest zabroniony. Wszelkie przedstawione projekty podlegają ochronie prawa autorskiego i należą do osób wymienionych przy każdym z nich. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny.


PRODUCENT PŁYTEK na ściany | podłogi | tarasy | schody | parapety

tel. +48 46 856 40 40 | tel. +48 602 292 707 biuro@elkaminodom.pl | www.elkaminodom.pl