__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Magazyn Klubu 150 Nr 24, Październik 2015

ADAMIETZ PODBIJA WROCŁAW

s.6

DUŻY POMAGA ROZWIJAĆ SIĘ MAŁEMU

s.10

ORŁY DLA NAJLEPSZYCH EKSPORTERÓW

s.15

350 nowych miejsc pracy

KLUB OPOLSKIE


spis treści

Kolejna fabryka powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ujeździe. Mubea – niemiecki potentat z branży automotiv – rozpoczął budowę dwóch pierwszych hal. Zatrudnia już także pierwszych pracowników.

4 Wiktoria dla opolskich firm

3

Co najmniej 350 miejsc pracy powstanie w Ujeździe

4

Adamietz podbija Wrocław

6

Musimy myśleć ponadregionalnie

7

Zakład GSS stoi / Budowa B+R

8

Zielone światło dla BPO

9

Duży pomaga rozwijać się małemu

10

ANR grunty inwestycyjne

12

Nowy inwestor w Ujeździe

14

Orły dla najlepszych eksporterów

15

Opolskie firmy pytały jak sięgnąć po unijne pieniądze

17

Firma Adamietz ze Strzelec Opolskich coraz lepiej radzi sobie nie tylko na rynku opolskim, ale także dolnośląskim. Właśnie rozpoczyna realizację dwóch inwestycji związanych z przemysłem lotniczym.

6

10 Czy globalny biznes może pomagać w rozwoju małych, lokalnych firm? To jedno z pytań, na które starano się odpowiedzieć podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Branży Spożywczej.

„Inwestujemy w Twoją przyszłość” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 Oś priorytetowa 1 Wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu Działanie 1.3 Innowacje, badania, rozwój technologiczny Poddziałanie 1.3.1. Wsparcie sektora B+R oraz innowacji na rzecz przedsiębiorstw „Opolska Platforma Innowacji” nr decyzji: RPOP.01.03.01-16-016/12-00 z dnia 10.12.2012 r.

2

MAGAZYN K150


KLUB OPOLSKIE

Wiktoria dla opolskich firm

T

rzy opolskie firmy otrzymały statuetki Wiktoria – Znak Jakości Przedsiębiorców. Nagrody odebrano podczas gali w Warszawie, 24 października br. Wśród nagrodzonych znalazły się Weegre sp. z o.o. S.K.A z Opola, która zajmuje się rekrutacją wykwalifikowanego personelu na stanowiska pracy w Polsce, ale również za granicą. Laureatem zostały również Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. - potentat w branży chemicznej i jeden z największych pracodawców na terenie województwa opolskiego. Trzecią z nagrodzonych firm jest Narzędziownia Bogdan Pszenica ze Strojca. Narzędziownia zatrudnia 100 osób i zajmuje się produkcją firm dla odlewu części wytwarzanych na potrzeby branży motoryzacyjnej. W Strojcu powstają formy wykorzystywane do produkcji znanych marek samochodów: Audi, BMW czy Maserati.

Nagrody Wiktoria wręcza Warszawska Izba Przedsiębiorców. W tym roku przyznano je już po raz 18. Do tej pory w konkursie uczestniczyło ponad 5500 firm z całej Polski, a 600 z nich zostało Laureatami. Do tegorocznej edycji konkursu nominowano rekordową liczbę firm – ponad pół tysiąca. Spośród nadesłanych nominacji Kapituła wyłoniła 40 zwycięzców. Tegoroczną edycję plebiscytu Wiktoria honorowym patronatem objęło 19 instytucji, w tym: Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, a także 27 redakcji. Od 18 lat statuetka Wiktorii to symbol rzetelności i wiarygodności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Głównym celem plebiscytu jest promowanie najlepszych polskich przedsiębiorstw zajmujących się handlem, produkcją i usługami.

MAGAZYN K150

3


Co najmniej 350 miejsc pracy powstanie w Ujeździe Kolejna fabryka powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ujeździe. Mubea – niemiecki potentat z branży automitiv – rozpoczął budowę dwóch pierwszych hal. Zatrudnia już także pierwszych pracowników.

J

ak wynika z wizualizacji pokazywanej na symbolicznym wbiciu pierwszej łopaty pod budowę (15.10 br.), na ponad 14-hektarowej działce, którą kupiła Mubea Automotive Poland, ma stanąć w sumie sześć hal. Dwie pierwsze będą mieć powierzchnię po 10 tys. metrów kw. każda. Będą w nich produkowane komponenty dla branży automotiv: opaski zaciskowe do przewodów hydraulicznych i sprężyny talerzowe do przekładni automatycznych. Cała inwestycja firmy warta będzie 49 mln euro. Produkcja w Ujeździe ma ruszyć już w kwietniu przyszłego roku. Dla opolskiego rynku pracy ważne są dane dotyczące zatrudnienia, jakie planuje niemiecki inwestor. Te są imponujące. Do końca przyszłego roku zatrudnienie w firmie ma znaleźć ok. 230 osób. Dyrektor ds. handlowych firmy, Danuta Wesołowska, na uroczystości rozpoczęcia inwestycji mówiła, że docelowo pracę w firmie Mubea znajdzie co najmniej 350 osób, a niewykluczone że nawet 500. Władze Ujazdu mówią z kolei, że jest szansa nawet na tysiąc miejsc pracy. Pierwsze osoby już zatrudniono. Obecnie są szkolone w Czechach i Niemczech. Oprócz pracowników produkcji Mubea będzie też

4

zatrudniać np. ślusarzy, elektryków, monterów, pracowników utrzymania ruchu, a także konstruktorów maszyn i urządzeń, elektroników czy programistów. - Zanim zdecydowaliśmy o ulokowaniu kolejnego zakładu naszej firmy właśnie w Ujeździe, rozważaliśmy też możliwość zainwestowania na Węgrzech i w Czechach. O wyborze województwa opolskiego zdecydowała niedaleka odległość od działającego już w Czechach zakładu Mubea, bardzo pomocna wobec nas postawa samorządów i instytucji oraz fakt, że na tym terenie mieszka wiele osób mówiących w języku niemieckim – wyjaśnia Andreas Rinsdorf, przewodniczący zarządu spółki. Zdradził on również, że zanim zapadła decyzja o inwestycji w Ujeździe wraz ze współpracownikami odbył podróż po Opolszczyźnie, by „zrozumieć mieszkających tu ludzi”. - Duże wrażenie zrobiły na nas zadbane, dobrze utrzymane domostwa. To był dla nas znak, że mieszkańcy tego terenu mają odpowiedni stosunek do pracy i można na nich polegać – opowiadał.

MAGAZYN K150


Ewa Dudik z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, które prowadziło projekt firmy Mubea na etapie negocjacji, powiedziała, że przedstawiciele niemieckiej spółki obejrzeli sześć lokalizacji w województwie. Odwiedzili także trzy centra kształcenia ustawicznego: w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich. - Chcieli się przekonać jak są szkoleni ich potencjalni pracownicy – wyjaśniła.

Przedstawiciele KSSE zapewniają, że tereny inwestycyjne w Ujeździe to jedna z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów lokalizacji w strefie. W kolejce czekają już kolejni inwestorzy.

MAGAZYN K150

5


Adamietz podbija Wrocław Firma Adamietz ze Strzelec Opolskich coraz lepiej radzi sobie nie tylko na rynku opolskim, ale także dolnośląskim. Właśnie rozpoczyna realizację dwóch inwestycji związanych z przemysłem lotniczym.

- We Wrocławiu realizujemy strategię rozwoju firmy Adamietz, zarówno produktową jak i geograficzną – mówi Szczepan Kusibab, dyrektor zarządzający spółki Adamietz. - W tej chwili realizujemy dwa duże projekty. Oba związane są z przemysłem lotniczym, ale jest to przypadek. Pierwszy projekt dotyczy portu lotniczego, czyli spółki należącej do miasta Wrocławia i PP Porty Lotnicze. To projekt przebudowy starego terminala, skąd kiedyś odlatywano, a teraz będzie on przeznaczony na cele techniczno-serwisowe. Drugi projekt dotyczy budowy hali produkcyjnej dla UTC Aerospace Systems – dużej amerykańskiej korporacji produkującej różne systemy dla przemysłu lotniczego, dla wielu odbiorców, w tym: Lockheed Martin, Boeing… Firma przyjęła ciekawą strategię rozwoju w Polsce. Przejęła byłe fabryki związane z przemysłem lotniczym. We Wrocławiu było to WSK Hydral. Mają też fabryki w Kaliszu, Mielcu i Rzeszowie.

6

- Ta hala będzie budowana od podstaw. Natomiast cały obszar jest już terenem przemysłowym od wielu lat. To klasyczny projekt budownictwa przemysłowego, bardzo zaawansowany – mówi Szczepan Kusibab. 17 września br. wmurowano kamień węgielny pod obiekt, który zostanie zbudowany przy ul. Bierutowskiej we Wrocławiu. Inwestycja powinna się zakończyć do maja-czerwca 2016 r. Wartość zamówienia to ok. 20 mln zł. - W ramach rozwoju firmy próbujemy mocniej osadzić się w lokalnych strukturach we Wrocławiu. Jeśli chodzi o konstrukcje stalowe i obudowy to staramy się je wykonywać korzystając z pracowników ze Strzelec Opolskich – tłumaczy Szczepan Kusibab. Firma Adamietz zbudowała już we Wrocławiu m.in. salon Porsche oraz fabrykę dla firmy Schilsner. W Opolu spółka buduje obecnie fabrykę Famet oraz rozbudowuje zakład Aluprof.

MAGAZYN K150


Musimy myśleć ponadregionalnie - Chcemy utworzyć Inkubator Edukacji i Pracy, miałby on działać na terenie Opolszczyzny sieciując szkoły, uczelnie, pracodawców, a jego celem byłoby zadbanie o oferty pracy dla osób do 30. roku życia – mówi Dawid Seifert reprezentujący Fundację Rozwoju Regionów. - Jaka jest geneza powstania Klastra Edukacji i Pracy? - Fundacja Rozwoju Regionów powstała w Krakowie dwa lata temu w odpowiedzi na problemy w obszarach edukacji i pracy. W tym celu powołała Klaster Edukacji i Pracy zapraszając do niego szkoły, uczelnie, pracodawców, licząc również na dobrą współpracę i wsparcie inicjatywy ze strony samorządu. Okazuje się, że w wielu przypadkach edukacja i rynek pracy nie współpracują, co doprowadza do braku oczekiwanej przez rynek pracy odpowiednio wykształconej kadry. Mieliśmy modę na zarządzanie i marketing, a potem na inne kierunki… Taki był trend medialny, ale nie miało to nic wspólnego z potrzebami rynku pracy. Dziś na szczęście trend się odwraca, urealnia, ale z kolei brakuje studentów i uczelnie żeby ratować sytuację ekonomiczną kształcą obywateli Ukrainy. W Opolu liczy się ich już w tysiącach. To dobrze, że uczelnie wychodzą z inicjatywą, my za to chcemy połączyć tych studentów z rynkiem pracy. - Jak zamierzacie to zrobić? - Chcemy utworzyć Inkubator Edukacji i Pracy, miałby on działać na terenie Opolszczyzny sieciując szkoły, uczelnie, pracodawców, a jego celem byłoby zadbanie o oferty pracy dla osób do 30. roku życia, nie wyłączając studentów z Ukrainy. Potrzebujemy wielu spójnych działań żeby zatrzymać problemy demograficzne w Opolskiem, stąd wiedząc, że rynek pracy jest europejski, musimy myśleć ponadregionalnie.

- Czy podjęliście już jakieś działania? - Tak. Rozpoczęliśmy rozmowy z uczelniami wyższymi i mamy pozytywny feedback. Deklarują chęć członkowstwa w Klastrze. Mamy też duży spadek bezrobocia i wciąż rosnące potrzeby pracodawców, więc idziemy w kierunku wspierania studiów dualnych i kształcenia specjalistycznego ściśle powiązanego z rynkiem pracy, pracodawcą, z rzeczywistym zapotrzebowaniem na określone kwalifikacje. Jesteśmy otwarci na rożne inicjatywy. Będziemy też przedstawiać koncepcję Inkubatora władzom województwa, liczymy na pozytywną ocenę. - Jak można dowiedzieć się więcej o państwa działaniach? - Najlepiej zarezerwować czas na konferencję, która jest zaplanowana na 15 grudnia br. Będzie dotyczyć zarządzania wiekiem. Będziemy na niej mówić: o problemach demograficznych, o tym jak osoby z różnych generacji wiekowych mogą współpracować tworząc wspólnie mocny zespół oraz o tym, co Klaster Edukacji i Pracy może dla województwa zrobić w przyszłości. Mamy nadzieję że samorząd, szkoły i pracodawcy dopiszą. Na konferencji będą specjaliści z  kraju i zagranicy ponieważ otrzymaliśmy dofinansowanie z  Funduszu Wyszechradzkiego.

i każdego perspektywicznie myślącego obywatela. To nie zabawa tylko walka o zatrzymanie każdego młodego człowieka żeby tu pozostał rozwijał się i założył rodzinę. Zapraszamy na konferencję. Więcej informacji już niedługo na www.f-rr.org. - Dziękuję za rozmowę.

Fundacja Rozwoju Regionów organizuje międzynarodową konferencje poświęconą zarządzaniu wiekiem „Zarządzanie wiekiem – zagrożenia czy szanse”. Odbędzie się ona w Opolu 15.12.2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

- A jeśli nie będzie zainteresowania? - To niemożliwe. To priorytetowy temat dla działającej Opolskiej Strefy Demograficznej, uczelni, pracodawców MAGAZYN K150

7


KLUB OPOLSKIE

Zakład GSS stoi, firma rekrutuje Budowa zakładu amerykańskiej firmy Global Steering Systems trwa w najlepsze. Zakład pnie się do góry na terenie Podstrefy Opole Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ma produkować układy kierownicze do samochodów. Koszt inwestycji to 27 mln zł. Układy kierownicze wytarzane przez GSS są montowane w autach Ford, Chrysler, Volkswagen, Fiat oraz Tesla. Do tej pory przedsiębiorstwo działało głównie na rynku amerykańskim oraz chińskim. Teraz, dzięki fabryce w Opolu, chce dostarczać podzespoły także dla producentów samochodów w Europie. Firma planuje zatrudnić 200 osób. Rekrutacja już trwa, a prowadzi ją firma Randstad.

Budowa centrum B+R firmy ifm ecolink zbliża się do finiszu Mury Centrum B+R już stoją, okna są zamontowane, a pracownicy firmy budowlanej kończą elewację oraz ogrodzenie. Finał budowy centrum badawczo-rozwojowego zaplanowano na grudzień br. ifm ecolink, niemiecki potentat branży czujników automatyki przemysłowej, w swoim drugim już zakładzie w Opolu, zamierza zatrudnić 100 inżynierów. Ściśle współpracuje z Politechniką Opolską. Nowy budynek będzie miał 4 tys. mkw. Inwestycja powstaje przy ul. Północnej, na terenach objętych Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

8

MAGAZYN K150


KLUB OPOLSKIE

Zielone światło dla BPO Pod takim hasłem 19 października br. odbyła się w Opolu konferencja poświęcona branży usług outsourcingowych. O atutach i ograniczeniach dla rozwoju tego sektora w stolicy województwa opolskiego rozmawiali przedsiębiorcy, deweloperzy, naukowcy, samorządowcy oraz media.

Z

wypowiedzi wielu ekspertów zaproszonych do dyskusji panelowych wynikało, że Opole jest rynkiem niezwykle perspektywicznym, nie pozbawionym wprawdzie wielu problemów, ale z pewnością wyróżniającym się na tle innych lokalizacji. Kluczowym atutem, jak mówili sami inwestorzy z branży, jest doskonała znajomość języka niemieckiego, deklarowana przez znaczną część lokalnej społeczności, co daje miastu przewagę konkurencyjną i pozwala przyciągnąć inwestycje, które w innych lokalizacjach podobnej wielkości zwykle się nie zdarzają. - Wprawdzie decyzji o inwestycji w Opolu wciąż jeszcze ostatecznie nie podjęliśmy, jednak troska i zaangażowanie kadry odpowiedzialnej za obsługę inwestorów zasługują na uznanie i zaakcentowanie – relacjonowała Agnieszka Zygner z firmy Capita Poland.

W przypadku pozytywnej decyzji w tej kwestii byłaby to już kolejna firma świadcząca usługi outsourcingowe w stolicy Opolszczyzny. Dotychczas ulokowały się tu m.in. Capgemini, Opta Data, Ista i Inter Galactica. Konferencję zorganizowało Miasto Opole we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz agencją Bluevine Consulting. Tegoroczna edycja była już trzecią z kolei i jak zauważyli sami organizatorzy, z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością.

MAGAZYN K150

9


KLUB OPOLSKIE

Duży pomaga rozwijać się małemu Czy globalny biznes może pomagać w rozwoju małych, lokalnych firm? To jedno z pytań, na które starano się odpowiedzieć podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Branży Spożywczej.

K

ongres odbył się 6 października br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Opole i Opolszczyzna nie jest przypadkowym miejscem na organizację tego wydarzenia. Region ma nie tylko dobre warunki geograficzne do rozwoju branży rolno-spożywczej, ale także ekonomiczne. Świadczą o tym chociażby ostatnie inwestycje: budowa zakładu Pasta Food Company, rozbudowa będącego częścią koncernu Danone zakładu Nutricia czy uruchomienie nowej linii produkcyjnej w Fabryce Czekolady Mondelez w Skarbimierzu. - Przemysł spożywczy stanowi już 13 proc. polskiego PKB. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna to głównie motoryzacja, ale coraz większy udział mają u nas firmy spożywcze. Mamy 13 takich firm i są to duzi gracze. Intensywnie rozwijają się u nas również branże powiązane: opakowania i logistyka – zauważyła Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. WSSE zorganizowała w ramach kongresu panel dyskusyjny „Globalny biznes – lokalne korzyści – wiemy jak to robić”. - Duże firmy spożywcze inwestują w perspektywie wielu lat, kilkunastu lub kilkudziesięciu. Przy podejmowaniu decyzji liczy się u nich stabilność, spokój inwestycyjny, dobra współpraca i odporność na zmiany polityczne – stwierdził Roman Sitko, prezes zarządu Mondelez Polska Production.

10

Inwestorów zachęca do Polski bliskość innych rynków, szczególnie niemieckiego, a także perspektywa wzrostu polskiego rynku. To bardzo ważne w przemyśle spożywczym, który nie może opierać całej produkcji na eksporcie.

MAGAZYN K150


KLUB OPOLSKIE

W trakcie panelu padło ważne pytanie o to czy światowe koncerny sprzyjają czy też przeszkadzają w rozwoju lokalnym przedsiębiorcom. Paneliści byli zgodni co do tego, że duże koncerny pomagają się rozwijać i podnosić konkurencyjność lokalnym firmom. - W dłuższej perspektywie jest to szansa, ponieważ zwiększa konkurencyjność i innowacyjność małych firm. Lokalne przedsiębiorstwa będą dzięki temu lepiej przygotowane do zdobywania rynków rodzimych i zagranicznych – stwierdził Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zorganizowało I Opolskie Forum Przemysłu Rolno-Spożywczego Polska-Białoruś, Kazachstan, Rosja, Armenia. - Polacy mogą się czuć w Armenii bardzo dobrze i swobodnie. U nas firmę zakłada się w 15 minut mówił ambasador Armenii Edgar Ghazaryan. Zapowiedział też, że wkrótce zostaną uruchomione bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską a Armenią. W Kongresie uczestniczyło łącznie 380 osób. W jego trakcie małe przedsiębiorstwa miały okazję poznać te duże firmy działające na Opolszczyźnie, m.in. Animex, Pasta Food Company, Nutricia, które prezentowały swój potencjał zakupowy. Odbyło się także kilka seminariów tematycznych poświęconych m.in. współczesnemu drobiarstwu czy rozwijaniu firmy i eksportowaniu do Wielkiej Brytanii.

Organizatorami V Ogólnopolskiego Kongresu Branży Spożywczej byli: Miasto Opole, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

MAGAZYN K150

11


12

MAGAZYN K150


MAGAZYN K150

13


Nowy inwestor w Ujeździe Spółka Prims zbuduje zakład w pobliżu amerykańskiej firmy Tru-Flex, która od niedawna funkcjonuje w Ujeździe na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

S

trefa Ujazd długo uchodziła za atrakcyjne tereny inwestycyjne. Brakowało w niej jednego… inwestorów. Teraz sprawdzają się przepowiednie ekspertów mówiące o tym, że potrzebny był ten pierwszy, który wywoła lawinę. Pierwszy – w ubiegłym roku – pojawił się amerykański Tru-Flex. Dzisiaj zakład produkujący elementy układów wydechowych już działa, a na inwestycję zdecydowała się kolejna firma. Spółka Prims kupiła grunty obok Tru-Flexu i już rozpoczęła budowę. Będzie budować obiekty produkcyjno-magazynowe

14

o powierzchni ok. 5 tys. metrów kwadr. Polska firma zajmuje się różnorodną produkcją: od stalowych lin dla górnictwa, przez elementy konstrukcyjne z drewna po chemię gospodarczą. Początkowo chce zatrudnić 25 pracowników. Nieoficjalnie wiadomo, że są już także kolejni inwestorzy zainteresowani tym by ulokować swoje zakłady w okolicach Ujazdu.

MAGAZYN K150


KLUB OPOLSKIE

Orły dla najlepszych eksporterów Najlepsze opolskie firmy sprzedające swoje produkty na zagraniczne rynki zostały nagrodzone Regionalnymi Orłami Eksportu przyznawanymi przez redakcję „Rzeczpospolitej”.

G

ala wręczenia nagród odbyła się 29 października br. w Hotelu DeSilva w Opolu. Tytuł „Najlepszego Eksportera” zdobyły: Diehl Controls z Namysłowa zajmująca się produkcją automatyki do sprzętu AG; Nutricia z Opola – znany producent żywności dla dzieci (udało się zwiększyć eksport o 40 proc. do 730 mln zł); Fabryka Aparatury i Urządzeń Famet z Kędzierzyna-Koźla, która produkuje elementy elektrowni wiatrowych i w zasadzie całośc produkcji eksportuje do Europy Zachodniej; producent słodyczy ZPC Otmuchów oraz Galmet z Głubczyc. „Najdynamiczniejszymi eksporterami” zostali: producent płytek elewacyjnych Stegu z Jełowej; Nutricia, Multiserwis z Krapkowic, który zajmuje się montażem izolacji przemysłowych, Famet oraz Tower Automotive – działający w branży motoryzacyjnej. W kategorii „Eksportowy Produkt” nagrodzono firmę Kler z Dobrodzienia – znanego producenta mebli tapicerowanych; Ceramikę Tułowice, Stegu oraz Proteę z Kluczborka, która zajmuje się produkcją dźwigów i wyciągarek na potrzeby przemysłu wydobywczego.

- Produkujemy tylko na eksport. Nasze urządzenia ważą po 300-400 ton. Największe z nich było transportowane do portu morskiego w Gdynii 25 tirami – zaznaczył Tomasz Paszkiewicz z Protei. Wśród zdobywców tytułu „Najlepszy Produkt Eksportowy” królowali przedstawiciele branży spożywczej, a konkretnie producenci słodyczy: Mondelez ze Skarbimierza, Cukry Nyskie, oraz Cuprod z Kluczborka. W konkursie przewidziano jeszcze jedną kategorią dla „Osobowości eksportu”. Nagrodzeni zostali: Piotr Kler, właściciel firmy Kler. Na ich meblach siedzą m.in. Władimir Putin, prezydent Rosji czy znani bokserzy – bracia Kliczko. - Nasze produkty eksportujemy od 25 lat. Wiele z nich na Wschód, a ostatnio także do Afryki. Bogaci klienci szukają produktów marek znanych na całym świecie – mówił Piotr Kler. Inni laureaci to Hubert Szaforz, kierownik eksportu w firmie Stegu; Janusz Momot oraz Krzysztof Szajwaj z Głuchołaskich Zakłądów Papierniczych a także Christoph Ludwig, prezes firmy Brokelmann.

MAGAZYN K150

15


KLUB OPOLSKIE

16

MAGAZYN K150


Opolskie firmy pytały jak sięgnąć po unijne pieniądze Opolscy przedsiębiorcy spotkali się w Warszawie z przedstawicielami ministerstw i rozmawiali o możliwościach uzyskania wsparcia z funduszy unijnych.

S

potkanie, zorganizowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, odbyło się 15 października br. w Hotelu Mercure w stolicy. Jego celem było umożliwienie opolskim przedsiębiorcom bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami ministerstw, od których dowiedzieli się jakie muszą spełniać warunki, by sięgnąć po unijne pieniądze. - Polska ma gospodarkę innowacyjną, ale te innowacje niestety to zostały wymyślone gdzieś indziej. My tylko je kupujemy – mówił Jerzy Majchrzak, dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. - Jesteśmy jako polska gospodarka, firmy, partnerem uzupełniającym, wykonawczym, dla zachodnich koncernów. A chodzi o to by być partnerem wiodącym. Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podkreślała atuty województwa opolskiego: - Opolscy pracownicy nie są jeszcze zepsuci, tu wciąż jest etos pracy. Wyróżniają się pod tym względem na tle kraju, a nawet sąsiadów. Region ma dobre kadry, ale jest ich mało. Bardzo dobrze wygląda także współpraca z samorządami – mówiła Barbara Kaśnikowska. Marek Szostak, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Zagranicznych z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych podkreślił, że Polska weszła do klubu 20 krajów na świecie, największych odbiorców inwestycji zagranicznych.

– Poprawę widać także na Opolszczyźnie. Przez trzy lata do opolskiego trafiły przy naszym udziale cztery projekty. Dla porównania tylko w 2015 r., który jeszcze się nie skończył, już są cztery – mówił Szostak. Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, przedstawił opolskim przedsiębiorcom główne założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. W trakcie spotkania marszałek Andrzej Buła podpisał umowę partnerską z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która dotyczy Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych. Ze strony NCBiR podpisy pod dokumentem złożyli zastępcy dyrektora Leszek Grabarczyk i Jerzy Kątcki. Strony zobowiązały się do wspólnego wspierania badań naukowych i prac rozwojowych. NCBiR będzie w naszym regionie współpracować w zakresie zarządzania i realizacji programów regionalnych oraz wspólnych inicjatyw, zwłaszcza aktualizacji Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do 2020 roku i wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, m. in. poprzez wypracowanie spójnego mechanizmu finansowania prac badawczo-rozwojowych i inicjatyw na szczeblu krajowym.

MAGAZYN K150

17


KLUB OPOLSKIE

PLANY DZIAŁAŃ KLUBU 150 LISTOPAD 2015 05.XI

„Kapitał dla rozwoju”, organizator: Giełda Papierów Wartościowych, Opole

17.XI

„Marka kobiecego przywództwa”, spotkanie dla Klubu HR, Opole

18.XI 19.XI 27-28.XI 15.XII 17.XII

„Szanse i warunki inwestowania na terenach KSSE w Kędzierzynie - Koźlu” Organizatorzy: KSSE, KKPP, Kędzierzyn-Koźle „Invest-park” Business Mixer, Hala Stulecia we Wrocławiu VIII Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych, Opole „Zarządzanie wiekiem - szanse czy zagrożenia” Organizator: Fundacja Rozwoju Regionów, Opole Spotkanie podsumowujące działalność Klubu 150, Opole

PAT R O N I P R O J E K T U

lat

1924 -2014

Magazyn K 150 Miesięcznik Klubu 150 Wydawca: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ul. Spychalskiego 1a, 45-716 Opole tel. 77 403 36 00 e-mail: biuro@ocrg.opolskie.pl www.ocrg.opolskie.pl Redaktor Naczelny: Maciej T. Nowak tel. 604 64 92 42 e-mail: igimedia@op.pl www.igimedia.pl 18

Foto i video: Witold Chojnacki e-mail: witold.chojnacki@gmail.com tel. 604 405 176

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo do redagowania nadesłanych tekstów MAGAZYN K150

Skład i łamanie: Komunikator Public Relations 45-272 Opole, ul. Sosnkowskiego 29 tel. 77 456 95 29 e-mail: biuro@komunikatorpr.pl www.komunikatorpr.pl

agencja komunikacji marketingowej


KLUB OPOLSKIE

Profile for Komunikator PR

K150 Październik 2015  

K150 Październik 2015  

Advertisement