Page 1

s.

5

Opolski Hipokrates

s.

7

Obwodnica Czarnowąsy

18

s.

Choinka, a ekologia

Forum OPOLSKA IZBA GOSPODARCZA

Miesięcznik Samorządu Gospodarczego ISSN 1732-4505 nr 12 (126) 2016

OPOLSKIEGO BIZNESU

1

ABC Przedsiębiorczości z OIG FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


Z DRUGIEJ STRONY

Wydarzenia 4. ABC przedsiębiorczości z OIG 5. Opolski Hipokrates Gospodarka 6. Obwodnica Czarnowąsy 7. Zakończył się nabór wniosków w LGD Stobrawski 8. Kolejny nabór na innowacje w OCRG 9. W Kędzierzynie Koźlu powołano Powiatową Radę Przedsiębiorczości 10. Będzie więcej miejsc całodobowej i dziennej opieki w regionie

2

Eko 13. P S Z O K 14. Elektro śmieci, co z nimi? 15. Kominek bez komina 16. Odpady budowlane

Opolska Izba Gospodarcza Henryk Galwas Prezes

Rada Izby Przewodniczący: Marian Duczmal, Wiceprzewodniczący: Ryszard Błaszków, Wilhelm Beker, Andrzej Rybarczyk Sekretarz: Bartosz Ryszka Członkowie: Zdzisław Bąk, Andrzej Drosik, Jarosław Najczuk, Marian Siwon, Renata Gumała, Piotr Żur

Forum Opolskiego Biznesu Wydawca: Opolska Izba Gospodarcza 45-075 Opole, ul. Krakowska 39 tel./fax. 77 44 17 668, 77 44 17 669 www.oig.opole.pl

Skład, łamanie, reklama: Komunikator PR 45-272 Opole, ul. Sosnkowskiego 29 tel. 77 456 95 29 e-mail: biuro@komunikatorpr.pl www.komunikatorpr.pl

Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń.

17. Ciucholand jest eko 18. Choinka, a ekologia

nr12 (126) grudzień 2016

www.forumopolskiegobiznesu.pl


NA DOBRY POCZĄTEK

Szanowni Państwo,

Jak informowałem w ostatnim numerze FOB Izba Gospodarcza wspiera renowację Opolskiej Katedry, gdzie kilku naszych przedsiębiorców wzięło już aktywny udział m.in. w dostarczaniu materiałów budowlanych. W ostatnim czasie co niezmiernie mnie cieszy kolejni członkowie naszej Izby Gospodarczej przyłączyli się do akcji wspierającej remont Katedry w Opolu . Serdecznie dziękuję naszym kolegom za wsparcie tej jakże dla nas - Opolan ważnej akcji.

Henryk Galwas Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej

Kolejną kwestią, która chciałbym się z Państwem podzielić to trwające w naszej Izbie szkolenia dla przyszłych przedsiębiorców. Szkolenie ABC Przedsiębiorczości realizujemy z Państwowym Urzędem Pracy. Jest to dla nas szczególnie istotny temat, gdyż dzięki odpowiedniemu przygotowaniu bezrobotnych osób biorących udział w kursie, dajemy im niezbędne know-how do otwarcia własnej firmy. Do tej pory przeszkoliliśmy 252 osoby, kolejne szkolenie będziemy przeprowadzać z początkiem grudnia o czym będziemy wcześniej Państwa informować. Ósmego grudnia po raz ostatni przed zbliżającą się Galą Laurów Umiejętności i Kompetencji zbierze się Kapituła Laurów, gdzie zamkniemy już ostatecznie listę laureatów Srebrnej Nagrody Laurów. Istnieje w związku z tym jeszcze możliwość zgłaszania propozycji do tego zaszczytnego tytułu. Miesiąc grudzień to czas kiedy w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wiele firm będzie organizować wigilię dla swoich pracowników. Opolska Izba Gospodarcza również będzie miała swoje spotkanie wigilijne, które organizujemy w tym roku w siedzibie Izby Gospodarczej w Opolu dwudziestego grudnia. Szczegółową informację dotyczącą spotkania wigilijnego roześlemy do wszystkich członków OIG. Na koniec korzystając z okazji chciałbym życzyć Państwu Wesołych, Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, a na zbliżający się nowy 2017 rok przede wszystkim zdrowia oraz zapału do realizacji wszystkich założonych celów.

Henryk Galwas

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

3


WYDARZENIE

ABC Przedsiębiorczości z OIG

4

Szkolenia ABC Przedsiębiorczości współorganizuje Opolska Izba Gospodarcza wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Opolu. Szkolenia mają na celu przysposobić przyszłych młodych przedsiębiorców do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. ABC Przedsiębiorczości dedykowane są dla osób bezrobotnych, które na ten cel otrzymają specjalną dotacje finansową z Powiatowego Urzędu Pracy. Szkolenia mają  na celu podniesienie  poziomu wiedzy uczestników min. na temat obowiązków formalno-prawnych związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, podstaw marketingu i reklamy. Dodatkowo na wykładach kursanci dowiadują się jak rozliczać dotacje z PUP oraz jakie obowiązki będą mieli jako przyszli przedsiębiorcy wobec ZUS  i Urzędu Skarbowego. Szkolenia prowadzone są przez wykfalifikowanych trenerów zarejestrowanych w bazie Opolskiej Izby Gospodarczej są to : Izabela Golenia Młynarczyk, Iwonr12 (126) grudzień 2016

na Bednarek Hofman, Jolanta Wolak i Joanna Kupczak. Przypomnijmy, iż OIG posiada niezbędny CERTYFIKAT  Systemu Zarządzania Jakością  zgodnie z normą PN-EN ISO 9001-2009 w zakresie m.in. usług szkoleniowych.  W tym roku począwszy od marca do 23 listopada br. przeszkoliliśmy w Izbie Gospodarczej 252 osoby bezrobotne, kolejne szkolenia będą miały miejsce 5,6,7 grudnia na które zapraszamy osoby zarejestrowane w PUP w Opolu, chcące założyć własną działalność gospodarczą.


WYDARZENIE

Opolski Hipokrates Uroczysta gala odbyła się wczoraj (22.11) w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Opolu. Podczas której VIII raz z rzędu wręczono statuetki, nagrody, dyplomy najlepszym medykom i placówkom medyczny Opolszczyzny. Tytuł Opolski Hipokrates organizowany jest przez Nową Trybuną Opolską, tegoroczna VIII edycja była rekordowa pod względem zgłoszonych kandydatur, których było 650 na które czytelnicy NTO oddali 75 000 głosów.

Tegoroczny tytuł Opolskiego Hipokratesa otrzymał dr n. med. Jerzy Jakubiszyn, ordynator oddziału laryngologicznego WCM, prezes Opolskiej Izby Lekarskiej.

Serdecznie gratulujemy zaszczytnego tytułu dr Jerzemu Jakubiszynowi, życząc tym samym wielu radości z wykonywanego zawodu.

5

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


GOSPODARKA

6

Obwodnica Czarnowąsy Zdążymy na czas Budująca się obwodnica Czarnowąs- obecnie jedna z większych inwestycji drogowych w regionie, nabiera coraz większego tempa. Jak informują nas kierownicy robót Piotr Piotrowski i Rafał Chodak z Częstochowskiej firmy DROG-BUD prace idą zgodnie z kalendarzem kontraktu:

- Terminy, które wynikają z kontraktu nie są w żaden sposób zagrożone, roboty postępują terminowo mamy dobre warunki atmosferyczne co oczywiście wykorzystujemy. Zdążymy z pracami na czas.

Przypomnijmy zgodnie z kontraktem obwodnica powinna być oddana do użytku we wrześniu 2017 roku. Dziennie na budowie przebywa 60 osób, są to pracownicy przedsiębiorstwa DROG-BUD oraz przedstawiciele firm podwykonawczych. Koszt inwestycji wynosi 106 800 000 zł brutto (sto sześć milionów osiemset tysięcy złotych). Do końca roku z tytułu robót nie pojawią się żadne utrudnienia w ruchu drogowym. Pierwszy etap, rondo na drodze dojazdowej do Elektrowni Opole będzie oddane już 14 grudnia br.

nr12 (126) grudzień 2016


GOSPODARKA

Nasi nowi członkowie

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „KOPGARD” Sp. z o.o.

prezes Ryszard Joszko ul. Kościuszki 1, 47-110 Kolonowskie Tel. 77 462 25 05 fax 77 462 25 11 sekretariat@kopgard.com.pl

LOGIS-PACK

Zakład Przemysłu Cukierniczego „PIAST”Sp. z o.o.

TRIO KIA Sp. z o.o.

DSO Sp. z o.o.

Anna Polaczek –Janus ul. Pluderska 33, 47-110 Kolonowskie Tel. 502 577 084 logispack@o2.pl

Irena Koznarska ul. Wrocławska 120, 45-835 Opole Tel. 513 133 433 restauracja@trio.opole.pl

Katarzyna Nawrocka ul. Kościuszki 14, 48-250 Głogówek Tel. 77 406 99 30 katarzyna.nawrocka@piast-zpc.pl

Członek Zarządu Piotr Herchel ul. 1 Maja 52 47-100 Strzelce Opolskie Tel. 77 400 45 02 fax 77 400 46 00 sekretariat.strzelce@kronospan.pl

Zakończył się nabór wniosków w LGD Stobrawski Zielony Szlak Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak zakończyła nabór wniosków dotyczących projektów: „Wsparcie dla podejmowania działalności gospodarczej” oraz „Zwiększanie konkurencyjności firm”.

Zgodnie z regulaminem wnioski należało złożyć do 21.11.2016 roku. Na projekt „Wsparcie dla podejmowania działalności gospodarczej” do siedziby Stobrawskiego Zielonego Szlaku wpłynęło 16 wniosków na łączną kwotę 800 000,00 PLN. Profile działalności przedstawione przez wnioskodawców, przyszłych przedsiębiorców dotyczyły głównie usług szkoleniowych, cateringowych, budowlanych. Te najbardziej oryginalne to działalność polegająca na wynajmowaniu tzw. Fotobudek czy utworzenie „Opolskiej Szkoły Arborystyki” (pielęgnacja, wycinka drzew). W drugim projekcie pod nazwą „Zwiększenie konkurencyjności firm” złożono 11 wniosków na kwotę 1 913 653, 26 PLN tutaj wnioskowano o środki na rozbudowę istniejącej działalności, za czym ma iść rozwój firmy i jej konkurencyjność. Przedsiębiorcy wnioskowali głównie o zakup odpowiednich maszyn i sprzętu dzięki czemu zwiększą swój potencjał na rynku. Były też wnioski o środki na budowę np. hotelu- zajazdu oraz stacji kontroli pojazdów. Wnioski które złożono będą teraz odpowiednio sprawdzane przez LGD Stobrawski Zielony Szlak, w dalszej części trafią do Urzędu Marszałkowskiego, który finalnie wyda decyzję co do przyznania wnioskowanych środków. O czym będą listownie poinformowani wnioskodawcy.

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

7


GOSPODARKA

Kolejny nabór na innowacje w OCRG 40 mln zł – to pula unijnego wsparcia, które w ogłoszonym właśnie przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) naborze będą mogły pozyskać firmy z regionu na realizację innowacji w przedsiębiorstwach. Wnioski o wsparcie będzie można składać od 1 do 8 grudnia.

8

To drugi już w tym roku i w unijnej perspektywie finansowej z lat 2014-2020 nabór na innowacje. W pierwszym wsparto aż 27 nowatorskich projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi. Rozdysponowano wówczas blisko 88 mln zł. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podczas podpisania pierwszych umów z przedsiębiorcami w ramach tego naboru we wrześniu mówił, że miał obawy, czy znajdą się chętni, by realizować niełatwe projekty innowacyjne. – Okazało się, że obawy były niepotrzebne. Bardzo się cieszę, że to, co położyliśmy na stole w postaci środków finansowych na dotacje, zostało przez naszych przedsiębiorców zagospodarowane – mówił wówczas Andrzej Buła. W ogłoszonym właśnie przez OCRG drugim naborze na innowacje w puli jest 40 mln zł. O dofinansowanie w jego ramach mogą ubiegać się w szczególności małe

nr12 (126) grudzień 2016

i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego. Jak informuje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono w ramach tego naboru firmy mogą dostać wsparcie na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego, które służyć będzie rozwojowi działalności innowacyjnej firm, a także na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych - w tym na etap prac demonstracyjnych, linii pilotażowych czy np. pierwszej produkcji. W regulaminie naboru zastrzeżono, że składane przez firmy projekty nie mogą jednak dotyczyć tylko pierwszej produkcji. Każdy projekt pierwszej produkcji musi obejmować również etapy poprzedzające, czyli prace rozwojowe, fazę demonstracji czy i walidacji. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu w tym naborze to 70 proc. Minimalna kwota dofinansowania musi wynieść 500 tys. zł, a maksymalna nie więcej niż 10 mln zł. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru to czerwiec 2017 roku. – Tak jak


GOSPODARKA w przypadku wszystkich dotychczasowych naszych naborów będziemy się oczywiście starać, by i ten został rozstrzygnięty wcześniej, niż przewiduje harmonogram – zapewnił dyrektor OCRG. W regulaminie konkursu zaznaczono, że realizowane w jego ramach mogą być jedynie projekty umożliwiające rozwój branż wskazanych jako inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego. Warunkiem przyznania pomocy w zakresie realizacji projektów innowacyjnych i prowadzenia prac B+R będzie posiadanie przez firmy planów dotyczących prac B+R. Premiowane będą projekty ograniczające oddziaływanie na środowisko, w tym m.in. ograniczające emisję substancji szkodliwych do środowiska.

W ramach tego naboru mogą być również wsparte innowacyjne projekty dużych firm, ale tylko gdy zapewnione zostanie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W regulaminie zastrzeżono też, że w przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane będą projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi firmami czy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi. Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.

W Kędzierzynie Koźlu powołano Powiatową Radę Przedsiębiorczości 9

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


GOSPODARKA

W Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu przedsiębiorcy i samorządowcy podpisali list intencyjny, którego efektem jest powołanie do życia Powiatowej Rady Przedsiębiorczości, spotkanie odbyło się 4.11 br. Głównym kierunkiem działań Rady jest ścisła współpraca tym samym realizacja wspólnych projektów przynoszących korzyści każdej ze stron. Powołanie rady spotkało się z aprobatą środowiska biznesowego. Bardzo szybko pojawiły się propozycje pierwszych tematów. Prędko okazało się w jak wielu płaszczyznach można się wspólnie rozwijać. -  To nie tylko oświata, ale i służba zdrowia czy realizowana już w pewnym zakresie współpraca w zakresie infrastruktury drogowej. Państwa uwagi są dla nas bardzo cenne, wiemy, że możemy się od siebie wiele uczyć, a Powiatowa Rada Przedsiębiorczości będzie zespołem wymiany poglądów, kreowania nowych projektów. Założenia działalności Rady to całe spektrum współpracy możliwej do zrealizowania pomiędzy samorządem powiatowym a przedsiębiorstwami różnych branż – powiedziała podczas otwarcia spotkania starosta Małgorzata Tudaj.

10

- To połączenie biznesu i samorządu, to współpraca chociażby w zakresie edukacji, nie chcemy tworzyć fikcyjnych zawodów, tylko te, po których nasi uczniowie znajdą zatrudnienie, jest tu sporo to omówienia – zaznaczył wicestarosta Józef Gisman.

- Cieszę się, bo w końcu znalazło się miejsce na wypracowywanie konkretnych rozwiązań, szczególnie, że my przedsiębiorcy jesteśmy narażeni na zagrożenia, chociażby w zakresie realizacji wniosków unijnych, myślę, że tematów będzie sporo, dlatego potrzebna jest taka organizacja, właśnie teraz, kiedy mamy do czynienia ze zmianą pokoleniową – ocenił Paweł Kocieniewski, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego Odlewnictwa i Obróbki Metali Lekkich. Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w radzie to tak naprawdę reprezentanci szeregu różnych gałęzi przemysłu. -  Przede wszystkim chciałbym zdobyć nowych pracowników i mieć swój wkład we wspieranie młodych ludzi, chciałbym pomagać w ich kształceniu, to przyniesie nam wszystkim w przyszłości wiele korzyści– powiedział Sebastian Kostka z firmy Seko Serwis z Reńskiej Wsi, która zajmuje się inteligentnymi instalacjami elektrycznymi i alarmowymi. Pod listem intencyjnym podpisało się kilkanaście osób, a wiele innych firm zadeklarowało chęć przystąpienia do rady, dlatego wkrótce odbędzie się zebranie jej członków w pełnym składzie, pojawią się też pierwsze konkretne tematy, którymi zajmie się nowa organizacja, będąca ciałem doradczym starosty powiatu.

A. Lecibil

Będzie więcej miejsc całodobowej i dziennej opieki w regionie Kilkaset miejsc całodobowej i dziennej opieki oraz ponad 200 mieszkań chcą utworzyć w woj. opolskim przedsiębiorcy z unijnym wsparciem. Zarząd województwa właśnie zatwierdził listę projektów, w ramach których miejsca te mają powstać. Mają być one stworzone w ramach inwestycji, które uzyskały wsparcie z puli ogłoszonego przez OCRG w tym roku naboru na tzw. infrastrukturę usług społecznych. Zarząd woj. opolskiego zdecydował o udzieleniu unijnego wsparcia łącznie 14 takim projektom. W ich ramach w całym regionie ma powstać w sumie: 388 miejsc opieki całodobowej, 232 miejsca opieki dziennej oraz 211 tzw. mieszkań wspieranych dla nr12 (126) grudzień 2016

osób zależnych (np. starszych). - Obawialiśmy się nieco zainteresowania tym naborem, choćby ze względu na dopuszczoną ostatecznie przez Komisję Europejską liczbę do 30 miejsc w takich placówkach. Okazało się jednak, że wpłynęło aż 46 wniosków firm zainteresowanych podjęciem takich inwestycji – mówił marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła na zorganizowanej 3 listopada


GOSPODARKA w opolskim urzędzie marszałkowskim konferencji prasowej. Projekty opolskich przedsiębiorców, które mają być realizowane w ramach tego naboru, mają polepszyć dostępność do miejsc opieki i mieszkań wspieranych. Całkowita wartość inwestycji zakwalifikowanych do dofinansowania, które zamierzają wykonać przedsiębiorcy, to ponad 143 mln zł. Przyznane dofinansowanie to z kolei ponad 73,6 mln zł. - To są projekty dobrze przemyślane, zaplanowane i dobrze napisane. Dzięki nim ma powstać w sumie ponad 800 miejsc opieki całodobowej, dziennej i miejsc w mieszkaniach wspieranych – dodał marszałek Buła. Nabór dotyczący wsparcia tzw. infrastruktury usług społecznych OCRG ogłosiło w czerwcu. Skierowany był on do mikro, małych i średnich firm z Opolszczyzny. Pieniądze można było w nim pozyskać na adaptację, remont, przebudowę, budowę czy rozbudowę lokalu albo budynku. Inwestycje te mają dawać możliwość świadczenia usług na rzecz tzw. osób niesamodzielnych - np. niepełnosprawnych czy starszych. Mogą dotyczyć dziennych lub całodobowych domów opieki, a także tzw. mieszkań wspieranych (np. dla osób starszych). Pieniądze dostępne w ramach tego naboru pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-2020. - W zależności od typu przedsiębiorstwa firmy mogły uzyskać od 45 do 70 proc. dofinansowania. Minimalna kwota dofinansowania w ramach tego naboru wynosiła 500 tys. zł, maksymalna – 7,5 mln zł – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. Ogólna, dostępna w ramach tego naboru na etapie jego ogłoszenia pula wynosiła 75 mln zł. W związku z różnicą kursu euro wzrosła ona jednak do ponad 82 mln zł. Pula ta została podzielona terytorialnie, pomiędzy poszczególne subregiony województwa: brzeski (ponad 7,5 mln zł); kędzierzyńsko-kozielski (prawie

17,9 mln zł); północny (14,1 mln zł); południowy (17,7 mln zł) oraz Aglomerację Opolską (25,5 mln zł). Niewykorzystane pieniądze, jak mówił marszałek województwa, pozostawiono jako pulę na wypadek odwołań. Podziału tego dokonano m.in. na podstawie przeprowadzonej w woj. opolskim specjalnej analizy, dotyczącej poziomu dostępności infrastruktury usług społecznych. Wynikało z niej m.in., że w 2015 roku na Opolszczyźnie w 28 domach pomocy społecznej, prowadzonych przez samorząd lub na jego zlecenie, było 3 039 miejsc (o 5 miejsc więcej, niż w roku 2014). W regionie działało też wtedy 75 instytucji sprawujących całodobową opiekę nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi i niesamodzielnymi, w których były ogółem 6 223 miejsca. Rezerwując w RPO pulę pieniędzy na ten cel brano też pod uwagę prognozy demograficzne. A te wskazują, że jednym z największych problemów Opolszczyzny jest starzenie się społeczeństwa. W analizie przywołano m.in. dane, z których wynika, że w latach 2014-2050 liczba osób powyżej 65 roku życia wzrośnie do 269 tys. (z danych GUS wynika, że na koniec 2015 roku liczba osób w tym wieku w regionie wynosiła 163,8 tys.). W latach 2014-2050 ma też nastąpić – według prognoz – 2,5-krotny wzrost liczby osób mających więcej niż 80 lat. Warto dodać, że rozstrzygniecie tego naboru planowano na grudzień. – Udało się ocenić projekty wcześniej, a to oznacza że przedsiębiorcy będą je mogli szybciej zacząć realizować – dodaje Roland Wrzeciono. Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

11


pójrz w górę!

prawdź swoje narzędzia i ubranie!

Poznaj zasady 4

12

prawdź, do czego się podłączasz!

pójrz w dół!

Ważne numery: 112 NUMER ALARMOWY 991 POGOTOWIE ENERGETYCZNE 999 POGOTOWIE RATUNKOWE 998 STRAŻ POŻARNA 997 POLICJA 992 POGOTOWIE GAZOWE 993 POGOTOWIE CIEPŁOWNICZE 994 POGOTOWIE WODNO-KANALIZACYJNE

Zasady 4 nr12 (126) grudzień 2016

Niebezpieczeństwo związane z porażeniem prądem elektrycznym jest bardzo duże. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności oraz racjonalne korzystanie z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpieczne zachowanie w pobliżu infrastruktury elektrycznej.

www.bezpieczniki-taurona.pl


P S Z O K

Kiedy mamy w domach nadmiar odpa-

dów, a termin ich zebrania przez lokalny

zakład komunalny jest dość odległy, warto wtedy skorzystać z

funkcjonujących

Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. Gminy bowiem, oprócz terminowego odbioru odpadów za co odpowiedzialne są zakłady komunalne mają również punkty gdzie mieszkańcy mogą przywieść odpady nie ponosząc z tego tytułu kosztów. Są to tzw. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ustawa z dnia 13 września 1996 roku mówiąca o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2016 r. poz. 250) narzuca na gminy obowiązek do organizowania tego typu miejsc. W myśl ustawy PSZOK musi spełniać dwa podstawowe warunki: Łatwy dostęp punktu dla wszystkich mieszkańców oraz zapewnić przyjęcie odpadów z listy, którą wskazuje ustawa min. stare meble, odpady budowlane, odpady gabarytowe, plastik, papier, szkło etc. Głównym celem tworzenia Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zbieranych selektywnie. Tym samym zmniejszenie masy odpadów zmieszanych kierowanych do składowania. Na przykładzie gminy Dobrzeń Wielki można śmiało powiedzieć, że funkcjonowanie PSZOK jest bardzo istotne patrząc na ilości odpadów, które dostarczają mieszkańcy. Warto tutaj wskazać na odpady, które punkty nie przyjmują są to min: leki, akumulatory, części samochodowe, chemikalia, PCV i PLEXA, odpady nie oznaczone, eternit. Dokładna lista jest dostępna na stronach zakładu komunalnego obsługującego dany PSZOK. Typowy PSZOK to plac, wokół którego rozstawione są zadaszone kontenery. Można tam wrzucać drobne odpady – puszki, butelki, pudełka po płytach CD,

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

kartony po mleku itp. Jest też miejsce na elektro śmieci. Znajdziemy tam również  pojemnik na odzież.  Pamiętajmy o tym by dostarczać odpady niezmieszane tak aby łatwo mogły być posegregowane przez 13 pracowników punktu. Odpady niebezpieczne o płynnej konsystencji muszą znajdować się w oryginalnych, szczelnych i nieuszkodzonych opakowaniach oraz muszą posiadać informację (etykietę lub opis) umożliwiającą identyfikację. W przypadku dostarczenia do PSZOK odpadów z betonu, gruzu ceglanego, materiałów ceramicznych oraz zużytych opon samochodowych pracownik PSZOK dokonuje wpisu do rejestru zawierającego dane o rodzaju i ilości odpadów oraz dane mieszkańca na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Pracownik PSZOK ma prawo odmówić przyjęcia odpadów jeżeli nie spełniają one wymogów określonych w regulaminie, są sprzeczne z przepisami prawa oraz mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu. Pamiętajmy, że kontenery na trenie PSZOK mają ograniczoną pojemność, stąd zawsze przed wybraniem się do punktu sprawdźmy czy jest miejsce na nasze odpady. Wszelkie niezbędne informację możemy znaleźć na stronach zakładu komunalnego odpowiedzialnego za teren naszego zamieszkania. Warto na koniec zachęcić Państwa do korzystania z PSZOK co usprawni proces recyklingu odpadów, a dzięki pozbyciu się z naszych domostw zbędnych rzeczy zrobimy porządek w naszych obejściach.

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


Elektro śmieci - co z nimi ?

Święta Bożego Narodzenia to wzmożo-

ny okres zakupowy, albo dosłowniej szał zakupów. To czas kiedy najwięcej kupujemy i konsumujemy.

14

Sklepy i wielkie sieci sprzedażowe notują wtedy największe obroty, robione są świąteczne kampanie marketingowe mające na celu przyciągnąć jak największą rzeszę klientów. Wystarczy tutaj wspomnieć kampanie Media Markt czy MediaExpert, które specjalnie „włączają niskie ceny”, żeby sprzedać swoje produkty. To między innymi sprzęt RTV jest kupowany w tym okresie bo oprócz klasycznego prezentu to też dobry czas żeby zmienić np. stary telewizor na nowy. Pytanie co zrobić z tym już nieużywanym i jak go zutylizować. Mowa tutaj o tzw. elektro śmieciach, których współczesny konsument generuje coraz większe ilości. Jak podaje ogólna definicja Elektro śmieci (czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie – zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one, jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Utylizacja tych odpadów podlega odpowiednim regułom, weryfikowanym przez ustawę dotyczącą odpadom. W myśl której, powinny być zbierane one selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji. Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD. Które produkty zaliczamy do elektro śmieci ? Wielkogabarytowe urządzenia AGD, urządzenia chłodnr12 (126) grudzień 2016

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

nicze, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, elektryczne urządzenia grzewcze, urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, małogabarytowe urządzenia AGD. Do tego zaliczamy również wszelki sprzęt i osprzęt oświetleniowy. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy zasilany bateriami. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny oraz sprzęt audiowizualny . Z elektro śmieciami należy postępować zgodnie z regułami wynikającymi z ustawy o odpadach. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego śmietnika, ponieważ grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych! Nie należy ich przetrzymywać w domu czy w piwnicy, a oddać do punktu zbierania elektro śmieci lub, gdy są to urządzenia wielkogabarytowe, zadzwonić po bezpłatny odbiór elektro śmieci bezpośrednio z domu. O zakazie wyrzucania elektro śmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Elektro śmieci można pozbyć się także w sklepie, ale tylko przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np.: możesz oddać stary telewizor przy zakupie nowego telewizora. Tak samo jest z innymi elektro śmieciami. Wystarczy je przynieść do sklepu, w którym kupuje się nowy sprzęt. Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektro śmieci trafią do zakładu przetwarzania, gdzie następuje bezpieczny demontaż sprzętu. Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, stąd zawsze należy pamiętać o odpowiedniej, zgodnej z regułami utylizacji .


Kominek bez komina

Okres jesienno - zimowy to wzmożony se-

zon sprzedaży kominków domowych, dzięki którym zapewniamy sobie dodatkowe źródło ciepła

oraz to co chyba

wyjątkową atmosferę w domu.

najważniejsze

Nie jest to jednak rzecz tania i dostępna dla wszystkich. Problem w instalacji takiego standardowego kominka to przede wszystkim odpowiednia instalacja oraz koszty. Nie każdy bowiem ma możliwości na to by instalować go w domu nie wspomnę o osobach mieszkających w mieszkaniach bo tam raczej nie ma szans by podłączyć sobie klasyczny kominek. Pozostaje nam opcja zakupu biokominka, który może być montowany w zasadzie wszędzie i do tego nie jest kosztowny. Do jego instalacji nie potrzeba przewodu kominowego, a samo użytkowanie jest bezpieczne i łatwe - nie trzeba nawet usuwać popiołu, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków. Jest to ognisko domowe, które można montować w dowolnym miejscu i stanowi nie tylko dodatkowe, ale również niezwykle efektowne źródło ciepła. Przenośne i dekoracyjne, działa bez konieczności instalowania przewodów kominowych czy też kupowania drewna. Kominek ekologiczny nie wymaga również instalacji elektrycznej. Opałem do biokominka jest biopaliwo, które cechuje duża wydajność. Dzięki niemu uzyskiwany płomień jest jasny i żywy, dając wyjątkowy efekt, a także umożliwiając skuteczne upiększenie każdej przestrzeni. Warto dodać, że możemy zakupić bio paliwo o różnym zapachu jak np. sosna, owoce leśne etc. Kominek ekologiczny, bo i tak bywa nazywany, jest przyjazny dla środowiska, ponieważ efektem spalania biopaliwa nie jest zanieczyszczony i szkodliwy dym,

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

ale para wodna oraz dwutlenek węgla w niewielkich ilościach (równy ilościom wydychanym przez człowieka). Do odprowadzania wystarczy więc tylko wentylacja pomieszczenia – brak zapachów, sadzy czy dymu sprzyja korzystaniu z biokominka w każdym miejscu. 15 Biokominek to szansa dla mieszkańców bloków ! Mogą być one używane w dowolnym miejscu. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do ich umiejscowienia. Może to być zarówno mieszkanie jak i dom jednorodzinny czy domek letniskowy. Łazienka, pokój dzienny lub nawet taras czy ogród. A to dlatego, iż kominki na biopaliwo w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie wymagają odprowadzania spalin na zewnątrz a tym samym instalacji kominowej. Biokominek pełni najczęściej funkcję dekoracyjną, jednak stanowi również ważne źródło ciepła. racji iż pali się w nim prawdziwy ogień. Dzięki temu kominki ekologiczne nie tylko oferują ciekawy efekt wizualny ale również można nimi odczuwalnie dogrzać pomieszczenie nawet o dużej powierzchni. Doskonała wydajność oraz kierowanie energii tylko i wyłącznie do wnętrza pomieszczenia sprawia, że dzięki zainstalowaniu tego rodzaju rozwiązania, można zdecydowanie zaoszczędzić na ogrzewaniu. W kominkach tradycyjnych 60-70 % ciepła ucieka przez komin. Biokominki oddają natomiast do wnętrza pomieszczenia praktycznie 100% wytwarzanego przez nie ciepła. Warto jednak pamiętać, że biokominki nigdy nie zastąpią podstawowego systemu ogrzewania. Przeznaczeniem biokominka jest wprowadzenie przyjemnej atmosfery i klimatu w Twoim domu. Proste, tanie ekologiczne urządzenie, które idealnie spełni swoja funkcję szczególnie w zimowe wieczory.

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


Odpady budowlane

Każda budowa, przebudowa i remont generują odpady, które zgodnie z klasyfikacją zaliczamy jako odpady budowlane. Utylizacja ich należy do inwestora, który powinien zgodnie z obowiązują-

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

cymi wymogami odpowiednio je zabezpieczyć.

16

Regulacje prawne dokładnie opisuje artykuł 3 pkt.22 ustawy o odpadach, jasno wskazując obowiązki inwestora dotyczące pozostawionych na budowie odpadów. Przyjrzyjmy się zatem liście odpadów budowlanych (pobudowlanych)bazując na ustawie o odpadach. Co wchodzi w ich skład i czym one są. Przede wszystkim do odpadów tego typu zaliczamy wszelkie pozostałości po materiałach z budowy jak folie, styropiany, kleje, farby, cegły, izolacje, wełna mineralna i tym podobne. Oprócz tych najbardziej standardowych zaliczamy do nich jeszcze: - odpady materiałów i elementów budowlanych oraz drogowych (np. beton, płyty, cegły, ceramika), - odpady drewna, szkła oraz tworzyw sztucznych (np. pozostałości materiałów stosowanych do wytwarzania drzwi i okien), - odpady asfaltów, smół oraz produktów smołowych (np. pozostałości materiałów izolacji przeciw wilgociowych i pokryć dachowych), - odpady i złomy metaliczne oraz stopów metali (np. pozostałości z instalacji sanitarnych i elektrycznych) Ogólny schemat postępowania z odpadami, określony w ww. przepisie został skonkretyzowany, w odniesieniu do określonych kategorii podmiotów - wytwórców i posiadaczy odpadów, w przepisach ustawy o odpadach. W myśl art. 6 i 7 ustawy o odpadach, inwestor lub wykonawca robót budowlanych uznany zgodnie z ww. zasadami za wytwórcę odpadów, jest zobowiązany przede wszystkim do: nr12 (126) grudzień 2016

• stosowania takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, które zapobiegają powstawaniu odpadów lub pozwalają utrzymać na możliwie najniższym poziomie ich ilość, a także ograniczają negatywne oddziaływanie na środowisko lub zagrożenie życia lub zdrowia ludzi; • postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarowania odpadami, wymaganiami ochrony środowiska oraz planami gospodarki odpadami. Każdego roku w Polsce wytwarzanych jest ok. 4 mln ton takich odpadów, co stanowi blisko 4 % odpadów z sektora przemysłowego. Biorąc pod uwagę mający miejsce w ostatnich latach rozwój branży budowlanej, szacowany jest stopniowy stały wzrost ilości tych odpadów. W związku z tym, że do 2020 r. aż 70 % masy odpadów budowlanych ma być poddanych recyklingowi, należy unikać ich składowania. Reasumując pozytywną cechą odpadów budowlanych i rozbiórkowych jest to, że pomimo ich zróżnicowania wiele z nich nadaje się do ponownego wykorzystania. Materiały te po prostym przetworzeniu stanowią pełnowartościowe kruszywo budowlane, mogące znaleźć zastosowanie zarówno przy produkcji materiałów i elementów budowlanych, podczas budowy obiektów budowlanych i dróg, jak i przy niwelacji terenu.


Ciucholand jest eko

Branża odzieżowa bardzo często wykorzystuje temat ekologii w celach promocyjnych.

Ma to związek z projektami, doborem materiałów z których wykonywana jest odzież, stylem bycia i wieloma innymi aspektami związanymi z modą. Ekologiczny styl mody jest więc rzeczą powszechną, widoczny choćby w kuszących klienta kampaniach reklamowych. W rzeczywistości jednak ekologia w branży odzieżowej jest wówczas, kiedy ubrania są jak najdłużej użytkowane i zbędna jest ich ponowna produkcja. Ubranie staje się tym bardziej ekologiczne, im dłużej jest w obiegu. Dlatego to co widzimy w kampaniach reklamowych nie koniecznie promuje trendy ekologiczne z prostej przyczyny chodzi o zakup nowych ubrań. Nie dajmy się więc wkręcić w wir konsumpcji, korzystajmy jak najdłużej z tego, co już zostało wyprodukowane! Warto zatem przyjrzeć się potencjałowi odzieży z second –hand. Przemysł odzieżowy jest jednym z tych, w których konsumuje się najwięcej i produkuje najwięcej odpadów. Ponadto jest odpowiedzialny za dramatyczne warunki pracy i wyzysk pracowników, w tym dzieci oraz cierpienie zwierząt. Faktyczna cena, którą płacimy za odzież jest o wiele wyższa niż ta, która widnieje na metce. Powinniśmy ją powiększyć o biedę w krajach Trzeciego Świata, wyzysk pracowników, zanieczyszczenie środowiska oraz krzywdę zwierząt. W odpowiedzi na rosnącą świadomość konsumentów coraz prężniej rozwija się rynek odzieży ekologicznej produkowanej nie tylko z poszanowaniem środowiska, ale również zgodnie z zasadami Fair Trade. Na razie jednak moda ekologiczna nie dociera swoim zasięgiem do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza w Polsce. Świadomość społeczna dotycząca rynku eko mody i Fair Trade ciągle jest niska, a ceny tego typu ubrań są wyższe niż rzeczy z sieciówek. Pozosta-

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

je więc duża oferta sklepów z używaną odzieżą, których w naszym kraju nie brakuje. W Polsce większość ciucholandów bazuje na odzieży z tzw. zbiórek to jest rzeczy gromadzonych w specjalnych kontenerach, porozstawianych w co lepszych dzielnicach Anglii czy Niemiec. Rzeczy „z drugiej ręki” mogą pochodzić również ze sklepu kiedy np. jakaś linia nie sprzedaje się czy sklep ogłosił upadłość. To normalne, że czasami zmienia się nasz rozmiar czy styl, że są rzeczy, które z czasem się nam nudzą, jednak nie wyrzucajmy ich! Jeśli są w dobrym stanie, na pewno znajdzie się ktoś, kto ucieszy się z nowego nabytku w swojej szafie. Obraz brzydkiego sklepu z używanymi ciuchami na wagę i niemiłą obsługą odchodzi dzisiaj do przeszłości co niezmiernie nas cieszy .W Polsce jest coraz więcej second-handów z prawdziwymi modowymi perełkami z drugiej ręki. Niektóre ubrania są nawet nowe z metką, inne choć noszone znajdują się w świetnym stanie. Second-hand to coraz częściej unikalne miejsce z charakterem i wyszukanymi ciuchami z odzysku. Znajdziemy w nich rzeczy vintage lub ubrania znanych marek, które w regularnych cenach kosztują krocie. Nie dajmy się zwieść kolorowym reklamom firm odzieżowych. To nieprawda, że co sezon musimy wyrzucać zawartość szafy i na miejsce starych kupować stertę rzeczy z nowej kolekcji. To nieprawda, że aby pięknie wyglądać musimy w każdym sezonie kupić ubrania w nowej, modnej kolorystyce. Ślepo podążając za modą, na pewno opróżnimy kieszenie, niekoniecznie jednak będziemy wyglądać atrakcyjnie i propagować ekologiczny styl życia.

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

17


Choinka a ekologia

Niebawem będziemy obchodzić święta Bożego Narodzenia, których nieodzownym akcentem jest przystrojone drzewko.

18

Ten świąteczny symbol możemy mieć w żywej bądź sztucznej postaci. Zapewne wielu z nas będzie się zastanawiało nad jego wyborem przed świętami. Czy kupić to żywe pachnące lasem a może sztuczne, które często oznaczone jest w marketach mianem ekologiczne. Czy faktycznie sztuczna choinka jest ekologiczna? Zapewne patrząc na materiał z czego jest stworzona, a są to sztuczne tworzywa takie jak PCV i polietylen raczej jest jej zaprzeczeniem. Dodajmy do tego recykling sztucznych choinek, który jest drogi, a ich rozkład to jakieś kilkaset lat. Jedynym sensownym wytłumaczeniem sztucznej, ekologicznej choinki jest, a raczej był pogląd o tym, iż kupując sztuczne drzewko chronimy lasy przed ich dewastacją. Pamiętajmy o tym, że drzewko sztuczne obecnie nie kosztuje tyle co kiedyś. Niskie ceny i nieustannie zmieniająca się moda sprawiają, że niektórzy co roku kupują nową choinkę. Nie bez znaczenia jest fakt, iż sztuczne drzewka szybko szarzeją i w miarę upływu lat tracą swój dawny blask. Można sobie więc łatwo wyobrazić, ile takich drzewek zapełnia nasze składowiska zanieczyszczając środowisko. Na pewno na plusie jest fakt, że sztuczna choinka jest łatwiejsze w utrzymaniu. Nie musimy się o nią specjalnie troszczyć, podlewać, pielęgnować, a i tak przez długie tygodnie majestatycznie zdobi nasz dom. Jak wygląda więc kwestia dewastacji lasu z których wycinane są naturalne drzewka? Obecnie takie sytuacje należą do rzadkości. Drzewka sprzedawane w okresie przedświątecznym pochodzą ze specjalnie powstałych hodowli oraz szkółek leśnych. Z pewnością ich zaletą nr12 (126) grudzień 2016

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

jest szeroki wybór. Coraz częściej dostępne są gatunki niewystępujące naturalnie w Polsce, takie jak świerk serbski czy jodła kaukaska. Dla pewności zawsze możemy poprosić sprzedawcę o dokument potwierdzający legalność sprzedaży. Warto też zwrócić uwagę na to, iż pomimo, że sztucznie prowadzone hodowle nie pełnią tylu funkcji co naturalny las, to jednak produkują tlen, oczyszczają powietrze, a często również hamują erozję podłoża i stanowią schronienie dla zwierząt. Oprócz drzewek pochodzących ze specjalnych hodowli mamy też możliwość zakupu naszego wymarzonego drzewka prosto od leśników. Najczęściej są to świerk pospolity i jodła pospolita – gatunki naturalnie występujące w naszym kraju. Pozyskuje się je z lasów o zbyt dużym zagęszczeniu drzew. Wycinane są w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, których celem jest przerzedzenie drzewostanów. Możemy mieć pewność, że działania te nie zaburzają funkcjonowania ekosystemów leśnych. Za zakupem naturalnych drzewek przemawia również fakt, iż po okresie świątecznym możemy je umieścić w przydomowym kompostowniku lub przekazać komuś na opał. A nawet jeżeli wyrzucimy je na śmietnik, to na składowisku, przy udziale mikroorganizmów ich rozkład będzie o wiele szybszy od tych sztucznych. Warto zastanowić się również nad zakupem drzewka wraz z doniczką. Kupujmy zatem choinki żywe z pewnej hodowli, co będzie miało ekologiczny wymiar, a w naszych domach będziemy mieli prawdziwy, pachnący lasem świąteczny akcent.


19

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


POŻYCZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

20

nr12 (126) grudzień 2016


Szanowni Państwo, Przedsiębiorcy Mam ambicję tworzyć przyjazny klimat dla biznesu w Opolu. Udaje się to, bo dzisiaj jesteśmy oceniani jako jeden z najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom samorządów w Polsce. Te sukcesy są efektem ciężkiej pracy wielu osób. Wspólnie troszczymy się nie tylko o wielki biznes, ale również o dobre warunki dla funkcjonowania małych przedsiębiorców. Rodzimy biznes, związany od lat z miastem i regionem jest dla nas niezwykle istotny. To jeden z filarów stabilności miasta. Tak ukierunkowana polityka miasta dostrzegana jest też w niezależnych i opiniotwórczych rankingach biznesowych. W zestawieniu czasopisma samorządów „Wspólnota” znaleźliśmy się na bardzo wysokim 2. miejscu wśród miast, które stosują największe ulgi w podatkach dla przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, bo preferencje dla przedsiębiorstw są dla mnie czymś naturalnym. Przekonany jestem, że rozwój samorządu miejskiego wprost zależy od kondycji miejskiej gospodarki. Co kluczowe dla Opola - polityka niskich podatków nie oznacza wcale niskich wpływów do miejskiej kasy, za to świetnie się sprawdza. Potwierdziła to także niezależna agencja Fitch, która drugi raz z rzędu podniosła rating Opola - tym razem do oceny “A-”.

NAJLEPSZE MIEJSCE DLA TWOJEGO BIZNESU

OPOLE doskonała lokalizacja 25 000 studentów 9 000 absolwentów do 55 % zwolnienia z podatku dochodowego do 10 lat zwolnienia z podatku od nieruchomości 110 ha w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

investinopole.pl

Pragnę Państwa zapewnić, że konsekwentnie będziemy stosować politykę wsparcia dla biznesu. Niskie bezrobocie, rosnące przychody - tym teraz możemy się chwalić. Dziękujemy za to Wam - przedsiębiorcom, bo to m. in. Wy stoicie za tym, że wspólnie doczekaliśmy się najwyższego w historii Budżetu Miasta Opola. Wchodzimy w obchody 800-lecia miasta, a to znakomita okazja, by życzyć Wam wszystkiego najlepszego, przede wszystkim rozwoju wymarzonych przedsięwzięć biznesowych.

Prezydent Miasta Opola

zeskanuj kod i wejdź na naszą stronę internetową

BIURO OBSŁUGI INWESTORÓW | Urząd Miasta Opola Rynek-Ratusz, 45-015 Opole | tel. +485411379 | e-mail gospodarka@um.opole.pl

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

21


Forum

22

OPOLSKIEGO BIZNESU

nr12 (126) grudzień 2016

Fob grudzień 2016  
Fob grudzień 2016  
Advertisement