Page 1

2014 | PAVASARIS (6)

METŲ STUDENTĖ: „Geras studentas – ne tas, kuris mokosi dešimtukais“

Šiaulių universiteto žurnalas jaunimui


Lina Jakubauskaitė. Iš ciklo „Jauni gyvenimai“

Labas! Žiema nebuvo per ilga, tiesa? Iškentę kelias žvarbias savaites, rimtai padirbėję per įskaitas, sesijas, parašę kontrolinius (ir juos trumpam pamiršę), jau galime busti iš žiemos snūdulio ir plačiu mostu kviesti pavasarį. Nesitikime (ir jums nemeluojame), kad po kelių savaičių sužaliuos pievos ir obelys išsprogdins pumpurus. To dar šiek tiek teks luktelėti. O kad laukti neprailgtų, siūlome susipažinti su šių metų „naujagimiu“ – pavasariniu žurnalo numeriu. Šį kartą „Atrask!“ pasiūlys žvilgtelėti kitapus tvoros ir apsidairyti aplink – tai pakvies padaryti ir Metų studentė Deimantė. Pakeliausime po mokslo pasaulį: naujausias technologijas pristatys Išmanioji mokykla, kurioje savo patirtimi ir žiniomis dalijasi Šiaulių universiteto studentai ir absolventai. Aplankysime Islandiją ir pažvelgsime į ją muzikos pedagogės Renatos akimis, o kartu su kūrybinguoju Simonu užsuksime į reklamos verslo ir vaizdo gamybos pasaulį. Mados šalininkai irgi turės kuo pasidžiaugti – diplomuota dizainerė Justina pakomentuos pačios sukurtą kolekciją vyrams. Domina studijos? Prašom! Studentai pateiks aktualią informaciją apie tikslinį studijų finansavimą. Taip pat šviežiausiais įspūdžiais pasidalins šį pusmetį atvykę ERASMUS studentai: sužinosite, kas nustebino jaunąjį graiką? Rūpinamės ir karjeros klausimais, tad papasakosime moksleiviams apie Jaunojo pedagogo akademijos veiklą. Pakviesime dalyvauti net dviejuose konkursuose! Žiū, veiklos daugiau nei para turi valandų. Tad brangindami savo jaunystės ir pavasario dienas skubėkite domėtis ir dalyvauti. Tik neniurzgam ir nedejuojam. (Pa)vasarėkim!

2

ATRASK! • PAVASARIS

Nr. 6 ATRASK! ISSN 2029-8390 Šiaulių universiteto žurnalas jaunimui ATRASK! Numerį rengė: Karolina Šerytė (vyr. red.) Zenonas Ripinskis Deimantė Zakarevičiūtė Enrika Valančiūtė Nijolė Veršinskienė Laima Juzulėnienė Lina Bivainienė Maketavo Rasa Šeikuvienė Spausdino AB spaustuvė „Titnagas“ Vasario 16-osios g. 52 LT-76291 Šiauliai Tiražas 4000 egz. Redakcija El. p. komunikacija@su.lt Tel. (8 41) 59 58 20 www.su.lt Vilniaus g. 88 LT-76285 Šiauliai Už reklamos turinį ir kalbą redakcija neatsako. Platinti šio leidinio tekstus ir vaizdo informaciją galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

ATRASK! • PAVASARIS

3


Metų studentė: „geras studentas – ne tas, kuris mokosi dešimtukais“

Visur suspėjanti ir daugelyje renginių dalyvaujanti Šiaulių universiteto Metų studentė Deimantė ragina ir kitus bendraamžius nesnausti, o savo gražiausius jaunystės metus praleisti aktyviai ir kiek galima produktyviau išnaudoti visas gyvenimo galimybes. 4 p.

Išmanioji mokykla: ugdome ne vartotojus, o kūrėjus Išmaniojoje mokykloje Šiaulių universiteto studentai ir absolventai ne tik įtvirtina ir pritaiko universitete įgytas žinias, bet ir kviečia moksleivius susipažinti su naujausiomis technologijomis. 6 p.

verslas negimsta tik pagalvojus apie tai Apie nuosavą verslą svajoja daugelis, bet tik retam kuriam pavyksta įgyvendinti savo idėją ir džiaugtis rezultatais. Pokalbis su Menų fakulteto absolventu Simonu Gyliu, kuris sėkmingai įgyvendina savo kūrybines idėjas ir ragina kitus siekti išsikeltų tikslų. 12 p.

būsimus pedagogus kviečia Jaunojo pedagogo akademija Svajojantiems apie pedagogo darbą, bet dvejojantiems dėl savo gebėjimų Jaunojo pedagogo akademija siūlo lankyti nemokamus užsiėmimus ir daugiau sužinoti apie studijas. Prisijunk! 16 p.

2

ATRASK! • PAVASARIS

Islandijoje gyvenanti Renata: „savo gyvenime nieko nekeisčiau“ Prieš daugiau nei šešerius metus pirmą kartą atvykusi į Reikjaviką Šiaulių universiteto Menų fakulteto absolventė Renata net nenumanė, kad ledo ir ugnies šalis vieną dieną taps artima... 19 p.

HELLO from „Welcome party“ Pusmečiui į Šiaulių universitetą pagal ERASMUS mainų programą atvyko studijuoti 55 užsienio šalių studentai iš dvylikos pasaulio šalių. Kokie jų pirmieji įspūdžiai? 22 p.

diplomuota dizainerė: „mane įkvepia šiuolaikinis jaunimas“ Drąsi aprangos ir aksesuarų (rankinių) kolekcija vyrams „Mes turime jėgos!“ – jaunos ir pretenzingos dizainerės Justinos kvietimas originaliai išreikšti save. 26 p.

tikslinis studijų finansavimas – tiesiausias kelias į sėkmingą karjerą Nušauk du zuikius vienu šūviu: studijuok pagal tikslinį studijų finansavimą! Sužinok privalumus iš studentų lūpų. 30 p.

verslumo turnyre FIX’14 – veržlaus jaunimo ir patyrusių verslininkų dialogas FIX’14 (Future Ideas Experiments) – tradicija tapęs jaunimo verslumo turnyras, kuriame susitinka veržli jaunystė ir solidi patirtis. Kuo šiemet išsiskyrė jubiliejinis projektas? 33 p.

ATRASK! • PAVASARIS

3


UNIVERSITETO SAVI „Kuo daugiau darai – tuo daugiau suspėji“ Veikli ketvirtakursė neapsiriboja vien studijomis. Šiuo metu Deimantė Šiaulių universiteto studentų atstovybėje dirba socialinių ir akademinių reikalų koordinatore, yra Šiaulių universiteto dėstytojų ir mokslo darbuotojų atestacijos ir priėmimo komisijos narė, taip pat savanoriauja Šiaulių miesto vaikų globos namuose. Paklausta, kaip pavyksta suderinti studijas ir visuomeninę veiklą ir rasti laisvo laiko laisvalaikiui, studentė atsako: „Mano veiklos universitete ir atstovybėje užima didžiausią laiko dalį. Žinoma, stengiuosi ne tik visur dalyvauti, bet ir rimtai mokytis. Juk šiemet paskutinieji bakalauro studijų metai“. Tačiau laiko mėgstamai knygai, kelionėms ir draugams Deimantė tikrai randanti. Anot jos, kai žmogus yra nuolat užsiėmęs, suspėja daug daugiau nei tas, kuris nuolat skundžiasi laiko trūkumu.

Metų studentė: „geras studentas ne tas, kuris mokosi dešimtukais“ Karolina Šerytė Vytautas Uldukis, Andrius Paulauskas Praėjusių metų pabaigoje Šiaulių universitete išdalytos tradicinės Metų geriausiųjų nominacijos. Viena iš jų – Metų studentės – atiteko Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto ketvirtakursei Deimantei Šandarytei. „Ši nominacija – ir pripažinimas, ir pareiga. Tai ženklas, kad viską, ką darau, yra teisinga ir pastebima. Nuoširdžiai džiaugiuosi tokia man suteikta garbe. Be abejo, tai įpareigoja nesustoti ir eiti pirmyn toliau, garsinti universitetą ir studentų atstovybę“, – sako Metų studentės nominacijos savininkė. Visur suspėjanti ir daugelyje universiteto renginių dalyvaujanti Deimantė ragina ir kitus bendraamžius nesnausti, o savo gražiausius jaunystės metus praleisti aktyviai ir kiek galima produktyviau išnaudoti visas gyvenimo galimybes. 4

ATRASK! • PAVASARIS

Viskas prieš akis Metų studentė socialinės pedagogikos studijas pasirinko visai atsitiktinai. „Mokykloje, dar prieš stojimą į aukštąją mokyklą, sau sakiau, kad stosiu bet kur, tačiau tik ne į su pedagogika susijusią studijų programą. Išėjo visai atvirkščiai. Matyt, teisingai sakoma: žmogus planuoja, o Dievas juokiasi“. Studijų pasirinkimą, prisimena Deimantė, lėmė Šiaulių universiteto darbuotojų apsilankymas jos mokykloje, kai ji mokėsi 12-oje klasėje, ir tai, kad Šiauliai jai artimi. „Studijuoti Šiauliuose apsisprendžiau ir dėl labai paprastos priežasties – arti mano šeima, draugai. Tokiu savo sprendimu esu labai patenkinta. Juk čia mano namai”, – džiaugiasi studijomis būsima socialinė pedagogė. Apie artimiausius planus Deimantė per daug nesvarsto. „Pirmiausia reikia užbaigti studijas. Mąstau ir apie galimybę studijuoti toliau, bet viskas dar prieš akis. Detaliai ir planin-

gai dėlioti ateitį – ne man. Tiesiog džiaugiuosi kiekviena diena, o rytojus atneš naujas mintis ir planus“. Linki čiupti kiekvieną galimybę Deimantei svarbiausia yra šeima, draugai ir, žinoma, studentų atstovybė, kurioje ji praleidžia nemažą savo laiko dalį. Aktyvi ir optimizmu spinduliuojanti Deimantė daug laiko praleidžia bendraudama su bendraamžiais. Anot jos, šiuolaikinis studentas – veržlus, savimi pasitikintis, turintis savo nuomonę ir nebijantis jos išsakyti garsiai, tačiau, anot jos, visada lazda turinti du galus. „Šiandienos jaunimui trūksta noro ar supratimo, kur panaudoti savo energiją. Geras studentas yra tas žmogus, kuris sugeba ne tik mokytis dešimtukais, bet ir save realizuoti kitose veiklose“, – sako studentė. Tokiame amžiuje, pabrėžia studentė, jaunuoliai turi norėti išnaudoti visas galimybes ir išbandyti savo jėgas daugelyje sričių. Todėl būsimiems studentams ji nori palinkėti iš šio laikotarpio pasiimti viską, kas tik įmanoma. „Studento kelias yra be galo įdomus, jame neturi trūkti veiklos, bendravimo, tad neapsiribokite tik maršrutu fakultetas – bendrabutis – fakultetas. Atraskite daug naujų ir įdomių dalykų!“ – nuotaikingai visiems studentams palinkėjo Šiaulių universiteto Metų studentė Deimantė Šandarytė.

ATRASK! • PAVASARIS

5


MOKSLO ALKIS Gimiau, augau, mokiausi, o šiuo metu ir dirbu gimtuosiuose Šiauliuose. Pasirinktos lietuvių filologijos ir ryšių su visuomene studijos leido gilintis į daugelį sričių, kurios man šiandien padeda kryptingai planuoti karjerą. 2008 metais įgijau lietuvių filologijos bakalauro laipsnį Šiaulių universitete, o 2010 metais sėkmingai apsigyniau komunikacijos ir informacijos magistro darbą Vilniaus universitete. Puikiai baigtos ir įvertintos studijos pastūmėjo žengti drąsų žingsnį – grįžti atgal į Šiaulius ir čia kurti geresnę ne tik savo, bet apskritai jaunosios kartos ateitį. Idėją sufleravo jaunimas

Išmanioji mokykla: ugdome ne vartotojus, o kūrėjus Karolina Šerytė Monika Gofencienė

6

ATRASK! • PAVASARIS

Sumanymas įkurti Išmaniąją mokyklą kilo savaime ir be ilgų svarstymų. Bendraudama su jaunimu supratau, kad Šiauliuose trūksta kryptingų technologinės srities veiklų vaikams, norintiems geriau pažinti mokslo pažangą. Daugelis nemažai laiko praleidžia naršydami internete ir domėdamiesi naujausiomis technologijomis, tačiau visiškai neturi galimybės pamatyti tos pažangos iš arti. Mokykloje jaunieji technologijų mėgėjai supažindinami su daugeliu naujovių: 3D spausdintuvu, „Arduino“ platformomis, naujausiais „Lego Mindstorms EV3“ robotais, gilina programavimo ir sistemų („Linux“) administravimo žinias. 2013 metų spalį duris atvėrusios Išmaniosios mokyklos siekis – skatinti jaunimą domėtis mokslu ir technologijomis. Gaila, auga „užkietėjusi“ vartotojų karta, todėl vienas iš pagrindinių mokyklos tikslų – lavinti kūrybinius gebėjimus, kurie jauniesiems specialistams ateityje padėtų priimti netradicinius sprendimus. Ugdyti kūrėją, o ne vartotoją – toks mūsų moto. Bendraudami moksleiviai lavina kalbėjimo įgūdžius, mokosi reikšti mintis, gvildenti ir spręsti kylančias problemas. Turime suprasti, kad kuo anksčiau suteiksime šansą vaikams ir jaunuoliams tobulėti, tuo greičiau subręs sąmoninga ir išsilavinusi karta. Taigi technologijų sritis pasirinkta neatsitiktinai. Technologijos kinta ir vystosi labai sparčiai, turime išmokti jomis naudotis. Tačiau ne tik tai.

Kristina Laurutė, Šiaulių universiteto absolventė, Išmaniosios mokyklos vadovė Nuolat girdime, kad trūksta informacinių technologijų specialistų ir jų poreikis tik didėja. Tad kodėl nepradėjus ugdyti jaunųjų specialistų jau mokykloje? Mūsų komanda pasiruošusi sudaryti tokias sąlygas, kad vaikai žaisdami ir dirbdami drauge galėtų mokytis. Profesionalų komanda – Šiaulių universiteto absolventai Išmaniojoje mokykloje dirba savo srities profesionalai. Džiaugiuosi, kad žiniomis ir praktine patirtimi noriai dalinasi Šiaulių universiteto studentai ir absolventai. Čia jie ne tik įtvirtina ir pritaiko universitete įgytas žinias, bet ir perteikia jas moksleiviams. Vaikai Išmaniojoje mokykloje atranda tai, kas jiems patinka. Populiariausių užsiėmimų sąraše aukščiausias pozicijas užima šios veiklos: robotika, 3D spausdinimas, programavimas, serverių sistemų administravimas. Kiekvienas užsiėmimas – tai naujų dalykų paieška, naujas iššūkis ir šaunaus bendradarbiavimo procesas. Tad kviečiu susipažinti su Išmaniojoje mokykloje dirbančiais žmonėmis, kurie nuo vaikystės domėjosi šiais dalykais, o šiandien yra savo srities specialistai.

ATRASK! • PAVASARIS

7


Šiaulių universitete baigiau informacinių technologijų bakalauro programą. Šią studijų kryptį pasirinkau neatsitiktinai, visuomet domėjausi technologijomis, programavimu, interneto tendencijomis. Programa ganėtinai plačiai apėmė mano profesinius interesus ir leido juos tiesiogiai susieti su karjeros galimybėmis. Džiaugiuosi, kad galėjau suderinti savo gabumus su pomėgiais. Studijų Šiaulių universitete tikrai nepamiršiu. Puikiai prisimenu savo bendrakursius, išradingus dėstytojus, kurie ne tik išaiškino dalyką, bet ir išmokė kritiškai mąstyti, priimti konstruktyvią kritiką, susikoncentruoti darbui.

Ragina nenustoti domėtis Esu vienas iš mokyklos steigėjų, vedu programavimo užsiėmimus jaunimui, „Google Adwords“ ir „Google Analytics“ konsultacinius mokymus suaugusiems. Mitas, kad programuotojas skendi virtualiame pasaulyje, kuriame ilgainiui prapuola. Jei reiktų išskirti keletą būtinų savybių, kurios reikalingos besidarbuojančiam šioje srityje, tai būtų loginis mąstymas, kūrybingumas ir susikaupimas. Užsiėmimų metu raginu visus klausti, domėtis, nepraleisti jokios smulkmenos ir viską išbandyti praktiškai. Visuomet keliame problemas ir bandome netradiciškai jas išspręsti. Būtinai aptariame visas programavimo naujienas, aktualijas – juk žinios ateina per patirtį. Savo jėgas norėjau išmėginti dirbdamas ir su „Google Adwords“ bei „Google Analytics“ priemonėmis, be kurių valdyti internetinę erdvę būtų sunku. Įvairiuose seminaruose ir konferencijose įgyti šių sričių sertifikatai leidžia dalintis savo žiniomis ir vesti konsultacinius mokymus žmonėms, kurie dirba rinkodaros srityje.

8

ATRASK! • PAVASARIS

Artūras Lazejavas, Šiaulių universiteto absolventas,vienas iš Išmaniosios mokyklos steigėjų, „Google Adwords“ ir „Google Analytics“ mokymų lektorius, programavimo grupės lyderis

Linki tapti geriausiais Išmaniojoje mokykloje siekiu perduoti moksleiviams žinias, kokių pats, būdamas tokių metų, neturėjau ir negalėjau turėti. Čia visi kartu esame bendro – žinių, mokslo, technologijų – proceso dalyviai. Gyvename dinamiškame pasaulyje, kuriame naujausios technologijos kasdien tampa vis pažangesnės. O Išmanioji mokykla skirta visiems, kurie nenori atsilikti nuo tos pažangos. Čia renkasi gabūs moksleiviai. Tikiu, kad vieną dieną šie smalsuoliai, kurie tik pradeda mokytis programavimo, susipažįsta su robotų veikimo principais, neišsuks iš savo pasirinkto kelio ir taps pačiais geriausiais specialistais regione ar šalyje.

Studijuoju Šiaulių universitete elektronikos inžineriją. Rinkdamasis šią studijų programą ilgai nedvejojau. Nuo pat mažens mėgau konstruoti, tobulinti žaislus, o vėliau griebiausi ir sudėtingesnės technikos. Visuomet buvo smalsu išmėginti savo jėgas. Jeigu kas sugesdavo, tuoj pat bandydavau sutaisyti. Žinoma, rinkdamasis studijas atkreipiau dėmesį ir į tai, jog inžinerinės specialybės yra paklausios, perspektyvios šiuolaikiniame technikos amžiuje.   Studijuodamas pradėjau dirbti Išmaniojoje mokykloje. Įsitikinau, kad mokslą ir darbą nėra sunku suderinti – tvarkaraštis pakankamai lankstus, be to, turiu supratingus dėstytojus. Darbas Išmaniojoje mokykloje suteikia man galimybę išbandyti naujas technologijas ir tobulėti asmeniškai, ugdyti savo bendravimo įgūdžius, užmegzti naujas pažintis.

Dalinasi žiniomis Universitete įgytas išsilavinimas pravertė organizuojant užsiėmimus Išmaniojoje mokykloje. Čia galėjau ne tik praktiškai pritaikyti teorines žinias, turėjau progą pats konstruoti ir mokyti kitus robotikos mokslo. Technologas turi viskuo domėtis ir nesnausti, t. y. tuoj pat perprasti sparčiai kintančias naujoves ir prie jų prisitaikyti. Žmonija tuoj pasieks automatikos ir robotikos evoliucijos viršūnę. Robotai iš esmės pakeis mūsų požiūrį į mašinas, įneš svarų ir teigiamą indėlį į mūsų visuomenę. Jaunoji karta darosi vis išmanesnė, todėl besidomintiems pažangiomis

Karolis Ringys, Šiaulių universiteto studentas, Išmaniosios mokyklos robotikos grupės lyderis technologijomis tokio pobūdžio užsiėmimai suteikia galimybę pažinti jas geriau. Užsiėmimuose naudojame naujausią „Lego Mindstorms“ serijos „EV3“ robotams kurti pritaikytą konstruktoriaus rinkinį. Jį gali „suvaldyti“ net ir menkai apie technologijas išmanantis žmogus. Čia kiekvienas gali sukurti savo robotą ir, kaskart jį konstruodamas, tobulėti: po kelių užsiėmimų nejudantys robotai gali atlikti įvairias komandas, rungtyniauti tarpusavyje.

ATRASK! • PAVASARIS

9


Prieš šešerius metus įgijau bakalauro kvalifikacinį laipsnį Šiaulių universiteto Technologijos ir gamtos mokslų fakultete. Ilgai sukti galvos dėl studijų nereikėjo. Rinkausi iš dviejų studijų programų – programavimo ir sistemų administravimo. Pasirinkau pastarąją, nes ji man buvo artimesnė. Esu linkęs strategiškai planuoti, racionaliai mąstyti, laikytis disciplinos. Kaip dabar suprantu, tokiomis savybėmis ir turi pasižymėti sistemų administratorius, todėl, manau, patekau būtent ten, kur ir turėjau.

Sistemų administravimas – ne tik techninis darbas Sistemų administravimas apima daugelį sričių ir užtikrina sklandų bankinių sistemų, socialinių tinklų, naujienų portalų ar net kosminių skrydžių darbą. Be to šiandienos informacinės technologijos yra tiesiog neįsivaizduojamos. Sistemų administravimas ypač sudomino tobulėjimo galimybėmis. Įsivaizduokite specialistą, kuris valdo nesuskaičiuojamą kiekį informacijos. Maža klaidelė gali sukelti kokios nors galingos kompanijos žlugimą. Sistemų administravimas, kaip ir operacinių sistemų, tinklų, programinės įrangos, failų sistemos, failų serverių, internetinių sistemų, duomenų bazių sistemų bei sistemos dokumentų administravimas, reikalauja ne tik techninių gebėjimų. Sistemų administratorius privalo išmanyti savo darbą, mokėti bendrauti su žmonėmis, nes dažnai tenka konsultuoti klientus, užsisakiusius sistemų administravimo paslaugas. Į mokslą – per praktiką Užsiėmimuose vaikai susipažįsta su serverio sąvoka, sužino apie serverio komponentus (procesorius, operatyviąją atmintį, duomenų talpy-

10

ATRASK! • PAVASARIS

Artūras Ražinskij, Šiaulių universiteto absolventas, sistemų administravimo grupės lyderis

klas ir t. t.), kaip jie veikia. Taip pat sužino, kas iš tiesų yra internetas, kaip jis veikia, kokie pavojai tyko internete ir kaip nuo jų apsisaugoti. Daugelis iki šiol nėra susipažinę su „Linux“ operacine sistema, todėl Išmaniojoje mokykloje populiariai dėstomi sistemos valdymo pagrindai, pristatomos serverių valdymo komandos. Susidomėjusieji programavimu išklauso dalyko pagrindus, išmoksta naudotis serverio programomis, jas diegti, konfigūruoti, apjungti. Smagu, kad čia susirenka jauni žmonės, kurie dar nėra „sugadinti“ nuobodžių teorinių paskaitų klausymo. Tik atvykęs jaunasis mokslininkas griebia daryti viską praktiškai. Mūsų komandos nariai siekia bendrauti su moksleiviais, skatina juos domėtis ir nebijoti klausti. Mes – ne pikti ir rūstūs mokytojai, o partneriai, kolegos, kuriems rūpi bendras rezultatas – kūrybinis produktas.

ATRASK! • PAVASARIS

11


SĖKMĖS ISTORIJA Simonai, pirmoji Jūsų sėkmingos karjeros stotelė buvo Šiaulių universitetas. Kuo Jus sudomino ir kokių įspūdžių paliko studijos Šiaulių universitete? Galbūt dar studijuodamas plėtojote savo verslo idėją? Žinoma, studijos Šiaulių universitete vienaip ar kitaip turėjo įtakos tam, kuo užsiimu dabar, tačiau tuo metu dar tikrai nebrandinau verslo idėjos. Vyliausi, kad kažkada turėsiu savo kūrybinę vaizdo gamybos studiją, bet viskam yra savo laikas. Reikia patirties, pažinčių, galų gale pradinio kapitalo norint pradėti verslą. Studijuodamas universitete turėjau puikią progą įvertinti savo galimybes ir užmegzti reikiamus ryšius.

verslas negimsta tik pagalvojus apie tai

Kodėl Jus sudomino būtent reklamos sritis? Kada pradėjote svajoti apie savo vaizdo gamybos studiją? Reklama mane traukė nuo vaikystės. Stebėdavau, kaip kuriama reklama, organizuojama vadyba, atliekamas pardavimas (mama dirbo regioninio laikraščio reklamos skyriaus vadove). Jau tuomet žinojau, kad ateityje taip pat užsiim-

siu reklama – ji visuomet mane žavėjo. Tačiau tikrasis lūžis įvyko trečiame kurse, kai videomeno dėstytojas Tomas Andrijauskas televizijos rinkodaros skyriui rekomendavo mane, kaip pagalbininką, vaizdo reklamoms gaminti. Panirau į komerciją visa galva ir supratau, kad būtent reklaminių siužetų gamyba yra man įdomiausia ir verčianti tobulėti sritis. Kada ir kaip kilo mintis persikelti į sostinę? Ar tai buvo susiję su tikslu įkurti nuosavą verslą? Sostinėje atsidūriau beveik atsitiktinai. Kino studijoms Anglijoje artėjant prie pabaigos, pradėjau ieškoti praktikos vietos. Norėjau praktiką atlikti Lietuvos įmonėje. Tiesiog supratau, kad studijos užsienyje yra tarpinė stotelė. Niekada nelaikiau savęs dideliu kosmopolitu. Taigi kilo mintis persikelti į sostinę. Geresnės perspektyvos už galimybę kalbėti savo gimtąja kalba ir dirbti mėgstamą darbą savo šalyje nemačiau. Iki šiol tebesilaikau šios nuomonės.

Enrika Valančiūtė Simono Gylio asm. archyvas Apie nuosavą verslą svajoja daugelis, bet tik retam kuriam pavyksta įgyvendinti savo idėją ir džiaugtis rezultatais. „Tačiau turinčiam verslo idėją ir ja tikinčiam viskas yra įmanoma“, – įsitikinęs Šiaulių universiteto Menų fakulteto absolventas Simonas Gylis. Užsienyje tęsęs ir sėkmingai baigęs studijas, po to į gimtąją šalį sugrįžęs jaunuolis šiandien žinomas kaip perspektyvios vaizdo gamybos studijos „Pocket Films“ įkūrėjas. Šiuo metu sostinėje gyvenantis Simonas sutiko su „Atrask!“ skaitytojais pasidalinti mintimis apie studijas Šiaulių universitete, apie puikiai susiklosčiusią karjerą ir apie tai, kodėl būtina dalintis idėjomis su kitais. 12

ATRASK! • PAVASARIS

ATRASK! • PAVASARIS

13


ribų? O gal jau bendradarbiaujate su užsienio kompanijomis? Jei taip, kokia tai patirtis? Planuojame plėstis. Suprantame ir tikime, kad mūsų galimybės leidžia mums išeiti už Lietuvos ribų. Turime subūrę puikią komandą, galinčią pasiūlyti idėjų ir gamybos paslaugų ne tik vietinei rinkai, bet ir visam pasauliui. Esame užmezgę ryšius su partneriais Anglijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kiekvienas kontaktas su potencialiais partneriais atneša naujų iššūkių ir patirties. Tačiau viena yra konkuruoti vietinėje rinkoje ir visai kas kita – žengti į pasaulinę. Joje konkurencija didžiulė.

Kaip reagavo aplinkiniai į Jūsų ketinimus pradėti verslą: palaikė ar sulaukėte prieštaringų vertinimų? Kaip pavyko suburti tokį sėkmingą kolektyvą? Pradedant verslą visada kyla abejonių, svarstymų ir klausimų. Tačiau aš džiaugiuosi, kad iš artimųjų sulaukiau tik palaikymo. Verslas negimsta taip paprastai, vos apie jį pagalvojus. Viskas priklauso nuo tinkamo momento ir tinkamų žinių. Reklaminių vaizdo klipų kūrimas yra sudėtingas mechanizmas, susidedantis iš be galo daug elementų. Be profesionalios komandos jis yra neįmanomas, o suburti tokią yra tikras iššūkis, reikalaujantis pastangų, noro ir žinių. Ar pateisino Jūsų lūkesčius „Pocket Films“ veikla? Ar galite tai laikyti svajonių darbu, leidžiančiu visiškai realizuoti savo idėjas? O gal visgi manote, kad atsidūrėte ne ten, kur norėjote? Lūkesčiai pasiteisino su kaupu. Nė karto nesuabejojau, kad galbūt einu netinkamu ke14

ATRASK! • PAVASARIS

liu. Žinoma, tas kelias nėra vien rožėmis klotas. Tenka patirti, kaip gimsta ir miršta idėjos. Tačiau po kiekvieno suklupimo kitas žingsnis jau būna tvirtesnis.

Kokie buvo įdomiausi kūrybiniai projektai? Ko iš jų pasimokėte? Įdomiausi projektai būna skubūs (reikia padaryti čia ir dabar) ir pareikalauja pajėgų bei nervų. Arba tie, kurie įkvepia ir priverčia mąstyti nestandartiškai. Kartais sulaukiame užklausų iš klientų, kurie sudomina savo verslo idėja, tačiau turi labai menką biudžetą vaizdo klipui kurti. Tai būna užsakymai, nevaržantys idėjiniu požiūriu. Tokie mūsų komandai mieliausi, nes leidžia pasireikšti kaip visavertei kūrybinei studijai.

Turite verslininko patirties ir žinote, kas yra svarbiausia. Tad ko palinkėtumėte jauniems žmonėms, nusiteikusiems kurti verslą? Gal norite ką patarti? Pirmiausia patarčiau neskubėti, mėgautis studijomis ir kaupti žinias. Studijos yra paskutinis tarpsnis, kai dar galima mėgautis neįpareigojančiu gyvenimu. Jaunatviškas maksimalizmas yra pageidautinas, bet jis vėliau emociškai sekina. Siūlyčiau mokytis iš tų, kurie imasi panašios veiklos, ir nekartoti jų klaidų. Taip pat raginu dalintis idėjomis su bendraminčiais. Idėja bus nieko verta, jeigu ją laikysite tik savo galvoje. Pasidalinkite su savo draugu, kurso draugu ar potencialiu partneriu. Tuomet jūsų idėja gali kristalizuotis. Dvi galvos visada yra geriau nei viena. Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad idėjos yra vagiamos, todėl geriau jų niekam neatskleisti. Bet kas gali geriau įgyvendinti jūsų idėją nei jūs pats, net jei su kažkuo ja pasidalinsite? Taigi patarimas būtų dalyvauti įvairiuose startuolių renginiuose, dalintis savo idėjomis, ieškoti bendraminčių, partnerių ar potencialių verslo investuotojų, kurie padėtų jas įgyvendinti.

Kaip vyksta ir kiek užtrunka kišeninių filmukų kūrimas? Praktika rodo, kad kokybiško animacinio pris-tatomojo filmuko gamyba trunka apie mėnesį. Turiu omenyje, nuo idėjos iki filmuko paleidimo į platųjį pasaulį. Tuo tarpu TV vaizdo reklamų gamyba labai priklauso nuo kliento poreikių, trukmės, gamybos kaštų. Vietinei rinkai adaptuoti užsienyje pagamintą reklaminį vaizdo siužetą užtrunka vos porą dienų, o vaidybinio klipo filmavimas, gamyba ir postprodukcija (filmo kūrimo baigiamieji darbai, vykstantys po filmavimo iki kopijos išleidimo ir tiražavimo) nuo nulio užima net keletą ar keliolika savaičių. Kokie yra Jūsų ateities planai? Gal ketinate plėsti savo agentūros veiklą Lietuvoje ar už jos ATRASK! • PAVASARIS

15


PROTINGAS LAIKAS

būsimus pedagogus kviečia Jaunojo pedagogo akademija

Tęsia tradicijas Šiaulių universitetas (anksčiau – Šiaulių pedagoginis institutas) bene pirmasis Lietuvoje pradėjo rengti mokytojus. Taigi Edukologijos fakulteto darbuotojai yra sukaupę didžiulę kvalifikuotų specialistų, gebančių sėkmingai konkuruoti su kitų aukštųjų mokyklų absolventais ir įsitvirtinti Lietuvos bei užsienio švietimo institucijose, ugdymo patirtį. Kompetentingų specialistų nuomone, motyvacija, atsakingumas bei atsidavimas profesinei veiklai yra svarbūs faktoriai, būtini pedagogui, todėl tapti juo gali ne kiekvienas. Pastaruoju metu mąžta jaunimo susidomėjimas pedagoginėmis studijomis ir didėja visuomenės bei valdžios susirūpinimas šalies švietimo sistemos ateitimi. Todėl fakulteto bendruomenės iniciatyva buvo įkurta Jaunojo pedagogo akademija. Jos tikslas – populiarinti pedagogines studijas, parodyti jų svarbą šalies ir Europos raidai, sudaryti sąlygas jauniems žmonėms geriau pažinti pedagogo profesiją dar prieš studijas. Moksleivi, nepraleisk progos! Šiandien Šiaulių universiteto Edukologijos fakultete studijuoja apie 600 kūrybingų, drąsių ir energingų studentų, vienas iš jų gali būti ir tu. Svajojantiems apie pedagogo darbą, bet dvejojantiems dėl savo gebėjimų Jaunojo pedagogo akademija siūlo lankyti nemokamus užsiėmimus

Enrika Valančiūtė Vytautas Uldukis Moksleiviai, prieš pasirinkdami studijas ir pradėdami studentauti, turėtų išgryninti savo norus ir įvertinti gebėjimus. Juk kasdien abejoti dėl savo pasirinkimo, dar blogiau – studijuoti tik dėl diplomo nenorėtų nė vienas iš mūsų. Taigi reikia būti tvirtai apsisprendusiam. O apsispręsti dažnai padeda įvairūs kursai, specializuotos mokyklos, tokios kaip Šiaulių universiteto Jaunojo pedagogo akademija. 16

ATRASK! • PAVASARIS

ir daugiau sužinoti apie studijas. Akademijoje turėsi galimybę klausytis paskaitų apie pedagoginio darbo specifiką, asmenybės psichologijos pažinimą, pasijusi savas tarp studentų, pabendrausi su jais ir dėstytojais – jie mielai papasakos apie studijas ir neformalią veiklą. Universiteto dėstytojai ir studentai yra pasirengę atsakyti į tavo klausimus, patarti ir padrąsinti – galbūt tereikia tik lengvo postūmio svajonės link. Todėl pasinaudok šia puikia proga, tapk Jaunojo pedagogo mokyklos nariu ir būk visiškai tikras dėl savo pasirinkimo. Puiki galimybė apsispręsti Laikas, praleistas Jaunojo pedagogo akademijoje, atsipirks su kaupu. Naujos pažintys, dėstytojų ir studentų patarimai – tai tik maža dalis akademijos veiklos. Sėkmingai baigusiems Jaunojo pedagogo akademiją įteikiami pažymėjimai, patvirtinantys, kad yra susipažinta su studijų universitete galimybėmis, pedagoginio darbo ypatumais. Didžiausias akademijos privalumas tas, kad jaunieji pedagogai tampa motyvuoti ir neklysdami priima sprendimą dėl būsimos profesijos. Baigusieji šią mokyklą paprastai dėkoja už suteiktą progą dalyvauti akademijos veikloje. Moksleiviai tvirtina, kad įgytos žinios ir patirtis daugeliui padėjo geriau pažinti ne tik pačią profesiją, bet ir savo tikrąjį „aš“.

Nesnausk ir registruokis! Apie Jaunojo pedagogo akademiją plačiau gali paskaityti Šiaulių universiteto interneto svetainėje www.su.lt/stojantiesiems/moksleiviams. Norėdami užsiregistruoti į susitikimus (galima registruotis individualiai ir grupėmis) ar gauti daugiau informacijos kreipkitės el. p. pedagogoakademija@ef.su.lt arba telefonu (8 41) 59 57 10.

ATRASK! • PAVASARIS

17


GYVENIMAS SVETUR

Islandijoje gyvenanti Renata: „savo gyvenime nieko nekeisčiau“ Deimantė Zakarevičiūtė Renatos Pratusytės asm. archyvas

Linos Jakubauskaitės autoportretai 18

ATRASK! • PAVASARIS

Šiandien tolimąją Islandiją Renata Pratusytė vadina antraisiais namais. Prieš daugiau nei šešerius metus pirmą kartą atvykusi į Reikjaviką Šiaulių universiteto Menų fakulteto absolventė net nenumanė, kad ledo ir ugnies šalis vieną dieną taps artima. Renata tvirtai žengia profesiniu keliu – vadovauja Islandijos lietuvių bendruomenės ansambliui „Gija“, aktyviai dalyvauja miesto kultūriniame gyvenime ir šiuo metu sėkmingai studijuoja islandų kalbą Islandijos universitete. ATRASK! • PAVASARIS

19


Renata, Šiaulių universitete Menų fakultete studijavote muzikos pedagogiką. Ar visada siejote savo gyvenimą su muzika? Nuo septynerių metų lankiau muzikos mokyklą, fortepijono klasę. Muzikos mokykloje lavinau savo gebėjimus groti ne tik pianinu, bet ir akordeonu, liaudies instrumentais, dainavau chore. Baigusi muzikos mokyklą, dažnai užsukdavau pas savo fortepijono mokytoją – tiesiog nenorėjau liautis muzikuoti. Nors baigusi muzikos mokyklą apie muzikos pedagogikos studijas nemąsčiau (ketinau studijuoti, pavyzdžiui, geografiją, logopediją, socialinius mokslus), tačiau atsitiko priešingai – 2006 metais įstojau į Šiaulių universiteto Menų fakultetą studijuoti muzikos pedagogikos specialybę. Galiu tik džiaugtis, kad muzika mane lydi visą gyvenimą. Kas Jums yra muzika? Muzikos mėgėjai juokauja: pasakyk, kokią muziką klausai, ir aš pasakysiu, kas tu esi. Muzika yra neatsiejama mano gyvenimo dalis, ji padeda išreikšti save, savo nuotaiką. Aš girdžiu ją upės čiurlenime, paukščių giesmėje, net klaviatūros tarškėjime ar žmonių šurmulyje. Neįsivaizduoju savo gyvenimo be jos. 20

ATRASK! • PAVASARIS

Jei turėtumėte antrą galimybę pasirinkti mokslo, karjeros kelią, koks jis būtų? Tikrai nieko nekeisčiau, nes kitaip pasikeisčiau ir pati, kaip asmenybė, kitaip vingiuotų mano gyvenimo kelias. Tuomet tikriausiai negyvenčiau šioje nuostabioje šalyje, nedėstyčiau Islandijos lietuvių vaikams jų gimtąja kalba, neprisidėčiau prie lietuvybės puoselėjimo. Nenorėčiau atsisakyti savo pasirinkto kelio. Kokius prisiminimus paliko studijos Šiaulių universitete? Šiaulių universitetas paliko tik gražiausius prisiminimus. Studijuodama įgijau įvairios patirties: dainavau universiteto choruose „Littera“ ir „Studium“, atlikau praktiką Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje, kur įgijau daug didaktikos žinių. Labai praktiškos ir šiuolaikiškos buvo mano studijos! Manau, universitete parengti kvalifikuoti muzikos mokytojai gali dirbti ne tik bendrojo lavinimo mokyklose. Jie geba burti muzikinius kolektyvus ir jiems vadovauti. Universitete įgytas žinių ir gebėjimų bagažas labai man pravertė naujame gyvenimo etape. 2010 m. baigiau Šiaulių universitetą ir įsidarbinau lituanistinėje Islandijos lietuvių mokyklėlėje. Tais pačiais metais pradėjau dainuoti Islandijos lietuvių ansamblyje „Gija“, kuriam po vienerių metų ėmiau vadovauti. Su lituanistinės mokyklėlės vaikų choru ir ansambliu „Gija“ dalyvaujame ne tik Islandijos lietuvių bendruomenės organizuojamuose renginiuose, bet ir Reikjavike organizuojamuose renginiuose, kultūros dienose, eisenose.

Kaip atsidūrėte Islandijoje? Kuo ši šalis patraukė Jus? Pirmą kartą į Islandiją atvažiavau 2007 metų vasarą, baigusi pirmą kursą. Tąkart trumpai padirbėjau ir vėl grįžau rugsėjį į Šiaulius tęsti studijų. Apsigynusi bakalaurą, vėl susiviliojau galimybe vienerius metus pasidarbuoti. Maniau, kad neužtruksiu ilgai, po metų grįšiu tęsti magistrantūros. Tačiau pasilikau. Islandija – ledo ir ugnies šalis – patraukė savo grožiu, kalnais ir ugnikalniais, ledkalniais, geizeriais ir kriokliais. To Lietuvoje nepamatysi! Išeini iš namų – o tau kalnas ir vandenynas šalia. Negali nepatikti. O dar žiemomis pasirodo šiaurės pašvaistės... Mėgstu keliauti, o Islandija viliojo savo gamta, nepažįstamais peizažais. Čia gamtos mylėtojams tikrai yra ką pamatyti. Daug keliavau po šalį ir su savo šeima, draugais. Teko apsukti ratą aplink salą – kraštovaizdis tiesiog žodžiais nenusakomas. Su draugais sukorėme tūkstantį tris šimtus trisdešimt septynis kilometrus.

Islandai, kaip ir lietuviai, labai vertina nepriklausomybę ir kultūrinį išskirtinumą. Islandai labai didžiuojasi savo kilme iš vikingų ir islandų kalba. Islandijos visuomenėje visiškai nėra moterų diskriminacijos, čia moterys užima aukštas pozicijas valdžios ir verslo struktūrose. Islandijoje, mano galva, daugiau laisvės ir ramumos. Kartais atrodo, kad viskas vyksta „sulėtintu“ tempu, neskubant. Islandai labai mandagūs žmonės, visada sveikinasi ir nevengia parodyti dėkingumo. Iš pradžių jie gali atrodyti šaltoki, tačiau artimiau susipažinus jie tampa artimais draugais.

Lietuvoje manoma, kad tokio pobūdžio įstaigos, kaip jūsų mokyklėlė, puoselėja lietuvių kalbą, skatina nepamiršti, iš kur esame kilę. O ką, Jūsų nuomone, jos reiškia tiems, kurie gyvena svetur? Prieš penkerius metus įkurta Islandijos lietuvių bendruomenė puikiai atlieka savo funkcijas: organizuoja lietuviškus renginius, muges, lietuviškų filmų peržiūras, veikia ir knygų klubas. Šiemet rugsėjo mėnesį lituanistinė sekmadieninė mokyklėlė švęs 10-ies metų jubiliejų. Pagrindinė mokyklėlės misija – puoselėti lietuvybę ir perduoti ją į Islandiją atvykusių lietuvių vaikams. Mokome vaikus naudotis rašytiniais šaltiniais, reikšti mintis ir jausmus gimtąja kalba. Skatiname domėtis ir lietuviškomis tradicijomis, papročiais.

Kuo užsiimate laisvu laiku? Šiuo metu mano laisvalaikis yra mano bakalauro studijos Islandijos universitete. Praeitų metų rugpjūtį pradėjau studijuoti islandų kalbą, kaip antrąją gimtąją. Tad savo laisvalaikį skiriu knygoms islandų kalba skaityti, kalbai mokytis. Nepamirštu ir slidinėjimo, keliavimo, plaukiojimo, kopinėjimo.

Ką patarsite aplankyti Islandijoje tiems, kurie planuoja nuvykti į šią šalį. Privaloma pamatyti didžiausius gamtos stebuklus – krištolo skaidrumo ežerus, kerpėmis padengtus lavos laukus, įstabius ugnikalnius, fiordus, geizerius, krioklius, arklių ir avių bandas. Be abejo, garsiąją Žydrąją lagūną. Pamatyti šio gamtos stebuklo plūsta lankytojai iš viso pasaulio.

Ar ilgitės Lietuvos? Ko labiausiai Jums trūksta? Vasaros dienos Islandijoje niūrios, saulė pasirodo retokai. Daug lyja, gamta ne tokia turtinga žalumos, kaip Lietuvoje. Žemės paviršius padengtas akmenimis ir lava. Net smėlis juodas! Be galo pasiilgstu Lietuvos miškų, krūmų ir kaitrios saulės.

Kokių panašumų ir skirtumų randate tarp Lietuvos ir Islandijos? Kokie yra Islandijos žmonės?

ATRASK! • PAVASARIS

21


ERASMUS ZONA

HELLO from „Welcome party“ Deimantė Zakarevičiūtė Vyginta Pėželytė Šių metų vasarį pusmečiui į Šiaulių universitetą pagal ERASMUS mainų programą atvyko studijuoti 55 užsienio šalių studentai iš dvylikos pasaulio šalių: Prancūzijos, Ispanijos, Portugalijos, Bulgarijos, Turkijos, Pietų Korėjos, Kolumbijos, Ukrainos, Čekijos, Gruzijos, Latvijos ir Graikijos. Devyni studentai iš Latvijos, Turkijos, Ispanijos, Prancūzijos ir Ukrainos studijuos Šiaulių universitete antrą semestrą. 22

ATRASK! • PAVASARIS

Vasario pirmomis dienomis „Erasmus Students Network“ surengtame vakarėlyje „Welcome party“ naujokai buvo nuotaikingai pasveikinti ir supažindinti su jau nebe pirmą semestrą studijuojančiais studentais, kurie noriai pasidalijo viešnagės patirtimi. Tai kuo gi nustebino Lietuva ir studijos Šiauliuose?

Konstantinos Papastathis (Graikija): „Vos tik atvykau į Lietuvą, nustebino ir nepamirštamą įspūdį paliko... sniegas. Graikijoje jo žiemą tikrai neišvysi. Tačiau ne tik tuo Lietuva skiriasi nuo mano gimtinės. Esama labai daug skirtumų, kuriuos atrandi tik išvykęs svetur mokytis. Kitokia kultūra, kitokie žmonės mane žavi, ir aš vis

labiau noriu tai pažinti. Nuostabu, kad Lietuvoje įsigijau naujų draugų iš įvairiausių pasaulio šalių. Nors praėjo vos kelios savaitės nuo mano atvykimo, tačiau jau dalyvavau keliuose renginiuose. Džiaugiuosi, kad Šiaulių universiteto studentai yra aktyvūs, linksmi, draugiški. Manau, kad čia praleistas laikas bus prasmingas ir įsimins ilgam.“

ATRASK! • PAVASARIS

23


Katarina Švecova (Čekija): „Mano bendrakursiai, grįžę iš Lietuvos, dalijosi puikiais atsiliepimais apie jūsų universitetą. Nedvejodama pasirinkau studijas Šiaulių universitete. Atvykusi čia ir pati įsitikinau, kad viskas tikrai labai šaunu! Įspūdį paliko pirmosios lietuvių kalbos paskaitos, kurios buvo tikrai įdomios. Nors jūsų kalba labai sunki, tačiau pasižadėjau ją kuo geriau išmokti. Taip pat planuoju aplankyti daugiau Lietuvos miestų, geriau pažinti jūsų šalį. Esu laiminga, kad atvykau čia.“

Hyun Young Kim (Korėja): „Pirmą kartą išvykau iš savo šalies. Europos šalys man yra visiškai neatrastos. Viskas yra nauja ir neįprasta. Galiu tik pasidžiaugti, kad atvykau į Šiaulius ir pasirinkau Šiaulių universitetą. Gyvenu miesto centre, todėl nesudėtinga pasiekti savo fakultetą, prekybos centrus, pramogauti. Galiu pagirti Šiaulių universiteto bendruomenę už organizuotumą. Smagu apsilankyti renginiuose, kuriuose neleidžiama nuobodžiauti ar tinginiauti. Džiaugiuosi, kad visada sulaukiu reikiamos pagalbos iš studentų.“

dalyvauk konkurse „Mano svajonių profesija“! Ar susimąstei kada apie svajonių profesiją? Gal jau pradinėse klasėse žinojai, kuo būsi baigęs mokyklą? O gal jau studijuoji išsvajotą specialybę ir nori pasidalinti savo įspūdžiais?

Vytauto Uldukio nuotr.

Vidal Jean Christophe (Prancūzija): „Šiauliai man paliko gerą įspūdį. Nors miestas nedidelis, jame atrandu tai, ko man reikia. Esu patenkintas studijų kokybe ir dėstytojų paskai-

24

ATRASK! • PAVASARIS

tomis. Atvykęs čia susiradau naujų draugų, tarp kurių daug Šiaulių universiteto studentų. Laikas, praleistas čia, yra neįkainojamas. Negalėjau nepasilikti, todėl studijuoju ir antrą semestrą!“

Moksleivius ir studentus kviečiame parašyti savo istoriją ir laimėti vertingų Šiaulių universiteto prizų.

• Geriausia istorija pasirodys 7-tame žurnalo

• • • •

• Visų konkurse dalyvavusių autorių rašiniai

Siųskite ne ilgesnį kaip vieną A4 formato puslapio tekstą el. paštu komunikacija@su.lt iki 2014 m. birželio 1 dienos.

„Atrask!“ numeryje, kurį išleisime 2014–2015 mokslo metais, rugsėjo mėnesį.

bus publikuojami Šiaulių universiteto interneto svetainėje www.su.lt.

ATRASK! • PAVASARIS

25


DIRBTUVĖS

Kolekciją sudaro šešios rankinės ir aprangos ansambliai vaikinams. Išskirtinių delninių, kelioninių krepšių ir liemenių esminis stilistinis akcentas yra dviejų tarsi nesuderinamų – rankinės ir plakato – elementų sintezė, t. y. meniškas plakato formos ir ultravioletinės spaudos technikos derinys. „Pagrindinė šios kolekcijos idėja – sukurti stilingą, jaunatvišką, žavų ansamblį, kuris skirtas laisvam, originaliam ir iššūkius mėgstančiam jaunam žmogui. Sukurtą stilių priskiriu gatvės madai, prêt-à-porter (iš pranc. „paruoštas dėvėti“)

gaminių grupei, kuri pasižymi funkcionalumu, komfortu. Šiandien jaunimas nuolat skuba, todėl tokie drabužiai labai tinka kasdien, laisvalaikiu, kelionėse“, – savo sumanymą komentavo Justina. Savito kūrybinio kelio ieškanti jaunoji dizainerė kūrybinių idėjų semiasi iš aplinkos. „Didelę įtaką kūrybai daro aplinka. Bendrauju su jaunais ir veržliais žmonėmis, kurie žino, ko nori gyvenime, todėl galiu teigti, kad mane įkvepia šiuolaikinis jaunimas“, – pasakojo ji.

diplomuota dizainerė: „mane įkvepia šiuolaikinis jaunimas“ Karolina Šerytė Zenonas Ripinskis Justinos Rimkutės asm. archyvas 2012 metais Šiaulių universitete taikomosios dailės ir verslo bakalauro studijas baigusi šiaulietė Justina Rimkutė nenurimo. Iškart apsisprendė tęsti studijas ir siekti magistro laipsnio. Šių metų sausį Justina Šiaulių universitete sėkmingai baigė dailės (odos specializacija) magistrantūros studijas ir pristatė drąsią aprangos ir aksesuarų (rankinių) kolekciją vyrams „Mes turime jėgos!“ Ne vyrišką jėgą jaunoji dizainerė siekė pabrėžti, o tokiu skambiu šūkiu kvietė jaunimą originaliau ir drąsiau išreikšti save. Ir tai tik pradžia, nes Justina užsibrėžė ne tik kurti aksesuarus, tačiau ir aktyviai dalyvauti kultūrinėje ir visuomeninėje veikloje.

26

ATRASK! • PAVASARIS

ATRASK! • PAVASARIS

27


Baigusi magistrantūrą diplomuota šiaulietė nežada padėti taško – mada visuomet buvo neatsiejama jos gyvenimo dalis. „Niekada nebuvau nuo jos nutolusi ir neketinu trauktis. Aš dar tik kelio pradžioje. Prieš metus susikūriau savo paskyrą socialiniame „Facebook“ tinklalapyje „Just.in.handmade“, kuriame palengva įsibėgėja mano sukurtų darbų – rankų darbo rankinių vyrams ir moterims – užsakomoji prekyba. Ateityje planuoju dar daugiau kolekcijų, kultūrinių ir visuomeninių darbų“, – apie savo planus užsiminė Justina.

28

ATRASK! • PAVASARIS

ATRASK! • PAVASARIS

29


STUDIJŲ FRONTAS

Savo nuomone apie tikslinį finansavimą sutiko pasidalinti dvi Šiaulių universiteto studentės – Eglė ir Agnė

tikslinis studijų finansavimas – tiesiausias kelias į sėkmingą karjerą Prieš trejus metus Švietimo ir mokslo ministerijai parengus valstybės tikslinio finansavimo studijų programoms įgyvendinti skyrimo tvarkos aprašą, gerokai pakoreguota pretenduojančių į populiariausias specialybes studentų eilė. Juk būsimi studentai vis dažniau galvoja apie praktiškąją studijų pusę ir dar prieš stodami į aukštąją mokyklą planuoja savo karjerą. Todėl jei nori mokytis ne tos populiarios specialybės, kurią renkasi tavo draugai, o to, kas tau įdomu, pasidomėk galimybėmis studijuoti pagal tikslinio studijų finansavimo programą. Nušauk du zuikius vienu šūviu: studijuok visus mokslo metus nemokamai ir būk ramus dėl darbo vietos pagal specialybę po sėkmingai baigtų studijų! KĄ REIŠKIA „TIKSLINIS FINANSAVIMAS“? Tai valstybės parama stojantiesiems, pasirinkusiems valstybei būtinas specialybes. Studijų programos, kurios finansuojamos tikslinėmis lėšomis, gauna tam tikrą garantuotą studijų krepšelių skaičių. Studentas, aukštoji mokykla ir darbdavys pasirašo trišalę sutartį, kuri įpareigoja studentą labai gerai mokytis, kitaip jis neteks krepšelio. Stojančiuosius per bendrąjį priėmimą atsirenka pati aukštoji mokykla. DOMĖKIS! Informaciją apie tikslinį finansavimą teikia Studijų tarnybos specialistai tel. (8 41) 59 57 55, el. p. studijuok@su.lt. 30

ATRASK! • PAVASARIS

KAS GALI PRETENDUOTI Į TIKSLINĮ FINANSAVIMĄ? Tikslinį finansavimą gali gauti ne tik stojantieji į pirmą kursą, bet ir jau studijuojantys bei už mokslą mokantys studentai. Finansavimas tokiu atveju skiriamas studijų kainos daliai kompensuoti ir jų studijoms tęsti. KODĖL TAI NAUDINGA? Tikslines studijų vietas pasirinkę studentai turi galimybę studijuoti nemokamai visą studijų laikotarpį ir, sėkmingai pabaigę studijas, turėti darbo vietą ne mažiau kaip trejus metus.

Eglė Dargytė

Agnė Pranckutė

Studijuoju Šiaulių universitete specialiąją pedagogiką (specializacija – logopedija). Šiaulių universitetą pasirinkau dėl labai suprantamos priežasties – tai vienintelė aukštoji mokykla, siūlanti tokią specialybę. Be to, girdėjau daug teigiamų atsiliepimų ne tik apie šių studijų kokybę, bet ir apie studentų gyvenimą po paskaitų. Pasirinkimą įtakojo ir tai, kad esu kilusi iš Mažeikių, todėl galimybė studijuoti Šiauliuose man buvo priimtina – kiekvieną savaitgalį galiu grįžti namo. Tikslinio finansavimo programą pasirinkau dėl nemokamos studijų galimybės ir dėl garantijos, kad sėkmingai baigusi studijas turėsiu darbo vietą, – tai yra svarbiausia. Juk baigusiems studijas ir neturintiems daug patirties studentams gana sunku surasti darbą, ypač tą, kuris atitiktų pasirinktą profesinį kelią. Iki tol turiu visas sąlygas mokytis ir praktikuotis, kad greičiau adaptuočiausi darbe. Labai vertinu šią galimybę ir manau, kad tikslinė studijų vieta yra puiki savarankiško gyvenimo ir sėkmingos karjeros pradžia. Galbūt daugelis bijo įsipareigoti darbdaviui trejiems metams, tačiau, mano galva, to bijoti kvaila. Juk nebereikia eikvoti energijos darbo paieškoms, galima iškart po studijų realizuoti gautas žinias ir tobulėti profesine prasme.

Studijuoju lietuvių filologiją su gretutinėmis pedagogikos studijomis. Šią studijų programą pasirinkau todėl, kad mokykloje visuomet puikiai sekėsi lietuvių kalba, mėgau (ir tebemėgstu) skaityti knygas, svajojau būti mokytoja. Mane sudomino galimybė studijuoti lietuvių filologiją ir pedagogiką vienu metu, kas leidžia išvengti papildomų studijų kvalifikacijai kelti. Šiaulių universitetas yra arčiausiai mano namų, todėl pirmenybę teikiau jam. Be to, šį universitetą baigė mano mama ir sesuo. Galima sakyti, tęsiu šeimos tradiciją. Baigusi mokyklą siekiau nemokamo mokslo. Deja, įstoti į valstybės finansuojamą vietą nepavyko, tačiau, mano laimei, gavau pasiūlymą studijuoti pagal tikslinio studijų finansavimo programą ir labai apsidžiaugiau. Dabar ne tik nemoku už studijas, bet ir ramiai miegu, nes žinau, kad baigusi jas turėsiu darbą pagal savo specialybę. Tokias programas vertinu tik teigiamai. Tai didžiausias privalumas turintiems rimtų tikslų ir planuojantiems savo karjerą dar mokyklos suole. Šiuo metu jaunam žmogui, baigusiam studijas, susirasti darbą yra labai nelengva. Todėl manau, jog kiekvienas turėtų suklusti išgirdęs apie tokią galimybę.

ATRASK! • PAVASARIS

31


verslumo turnyre FIX’14 – veržlaus jaunimo ir patyrusių verslininkų dialogas

Karolina Šerytė Audrius Paulauskas Šiemet jaunimo verslumo turnyras FIX’14 (Future Ideas Experiments) sukvietė rekordinį dalyvių skaičių. Per 200 projekte dalyvavusių moksleivių, studentų, universiteto, verslo įmonių ir organizacijų narių dvi savaites dalinosi verslo idėjomis, netradiciniais sprendimais ir numatė, kaip jas galima pritaikyti praktiškai.

32

ATRASK! • PAVASARIS

ATRASK! • PAVASARIS

33


Organizatoriai džiaugėsi, kad tokie netradicinio formato projektai vis palankiau vertinami ne tik perspektyvaus jaunimo, tačiau ir solidžių verslininkų. Interaktyvių studijų centro direktorės doc. dr. Solveigos Skunčikienės teigimu, šiemet sulaukta ypatingo dėmesio. „Jubiliejinio turnyro dalyviai buvo itin aktyvūs. Dalyvių vis daugėja, jie atvyksta ne tik iš regiono, bet ir iš kitų šalies miestų, pvz., Kauno, Klaipėdos. Šiemet išaugo ir

34

ATRASK! • PAVASARIS

dalyvaujančių verslo atstovų skaičius – jų net 40“, – sakė S. Skunčikienė. Jau dešimtą kartą Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto Interaktyvių studijų centro inicijuotu projektu siekiama ugdyti jaunimo verslumo įgūdžius, kūrybingumą, netradicinį mąstymą, skatinti ir puoselėti verslo kultūrą, ieškoti inovatyvių sprendimų.

Skatina į verslumą žiūrėti kitaip FIX projekte dalyvaujančioms komandoms užduotis parengia praktikai – įmonių ir organizacijų atstovai, vadovai ir specialistai, o per dviejų savaičių laikotarpį pasirinktą praktinę užduotį kiekviena komanda atlieka su projekte dalyvaujančiais patyrusiais verslininkais. Pagrindiniai užduoties atlikimo ir pristatymo kriterijai – siūlomų užduočių sprendimų ir alternatyvų realistiškumas, praktinė vertė ir kūrybingumas. Kiekviena komanda turi gebėti ne tik logiškai pagrįsti savo idėjas, bet ir jas pateikti patraukliai.

Socialinių mokslų fakulteto Ekonomikos katedros lekt. Audronės Rimkevičienės teigimu, ypač naudingas I-ajame turnyro etape vykęs komandų konsultavimas pagal idėjų generavimo metodą „Ramunė“. „Kiekviena komanda turėjo galimybę 7 minutes individualiai konsultuotis net su 10 ekspertų-konsultantų, patyrusių praktikų, specialistų“, – teigė ji. Po kelių valandų intensyvių konsultacijų, anot jos, visi buvo pavargę, tačiau vieningai pripažino, kad toks tiesioginis bendravimas su patyrusiais verslininkais buvo labai naudingas. ATRASK! • PAVASARIS

35


Laimėjo išradingiausi Vertinimo komisijos sprendimu, jubiliejinio FIX’14 verslumo turnyrą laimėjo tos komandos, kurios sugebėjo ne tik kūrybingai pažvelgti į užduotį, tačiau nuosekliai ir išradingai ją atliko, apgalvojo visas pateiktos užduoties detales, atsižvelgė į verslininkų pastabas. Versliausiomis komandomis pripažintos: Mažeikių politechnikos mokyklos komanda „Future“ (1 vieta), Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleivių komanda „Daigas“ (2 vieta). Trečiąją vietą pasidalino dvi komandos: Šiaulių Didždva-

36

ATRASK! • PAVASARIS

rio gimnazija „VersliDG“ ir Šiaulių profesinio rengimo centro Buitinių paslaugų skyriaus atstovai „REK‘PO“. Šiemet turnyre naujai startavusios užduoties „FIX atspindys „Facebook’e“: kas laimės viešųjų ryšių karą?“ nugalėtojais tapo Lietuvos verslo kolegijos Šiaulių fakulteto komanda „Prosumeriai“ (1 vieta), Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos atstovai „Undinės“ (2 vieta) ir Lietuvos verslo kolegijos Klaipėdos fakulteto studentai „Aukso grynuoliai“ (3 vieta).

ATRASK! • PAVASARIS

37


KŪRYBOS KAMPAS

paryžietiški trupiniai, arba kalėdinė nepasaka Urtė Uliūnė Urtės Uliūnės asm. archyvas

Pačiame miesto centre, apsuptas triukšmingų gatvių, autobusų stotelėje, glaudėsi senas kioskas. Jis buvo išties senas – geležinės sienos ne vienoje vietoje buvo įlinkusios ir parūdijusios, o kažkada jas puošę mėlyni dažai beveik galutinai nusitrynę. Prie tokio, atrodo, vargano, pasenusio statinio visiškai nederėjo naujutėlaitė, ryškiai geltona iškaba, kuri skelbė: „Paryžietė“. Pavadinimas buvo užrašytas įmantriomis auksinėmis raidėmis, o „ž“ raidės varnelė driekėsi iki pat „ė“. Šis užrašas švietė ryškia malonia spalva ir traukė kiekvieno akį. Bet praeivius kioskas viliojo ne vien savo prabangia iškaba ir keistu pavadinimu... Matote, jau daug metų šiame kioske buvo pardavinėjami nepaprastai skanūs kepiniai. Bandelės, pyragai, riestainiai, sausainiai – ko tik geidžia širdis. Turbūt nebuvo mieste gyventojo, kuris, eidamas pro „Paryžietę“, nenusipirktų kokio rinktinio skanumyno. Niekam nepavykdavo atsispirti puikiausiems kvapams, kurie tvyrojo aplink kioską. Cinamonas, vanilė, imbieras ir muskatas, migdolai, šafranas... Nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro autobusų stotelė skendėjo magiškame šviežių, šiltų kepinių kvapų 38

ATRASK! • PAVASARIS

debesyje. Pasitaikydavo netgi tokių atvejų, kai, užsisvajoję apie minkštą bandelę, žmonės pražiopsodavo savo autobusus – tuomet tekdavo laukti dar pusvalandį. Na, bet per tą laiką kiekvienas užuomarša galėdavo sukrimsti kokį nors skanumyną. „Paryžiete“ džiaugėsi ne vien žmonės. Aplink kioską dideliais būriais nuolat spiesdavosi ir miesto balandžiai. Jų paprastai būdavo tokia galybė, kad akimirką galėjai pagalvoti, jog esi visai ne Lietuvoje, o Italijoje, Venecijoje, garsiojoje Šventojo Morkaus aikštėje, kur yra pritūpę daugybė balandžių. Prie „Paryžietės“ paukščiams dažnai nusišypsodavo laimė rasti gardų trupinį, kartais net ir visą pyrago gabaliuką... O labai retais atvejais pavykdavo aptikti ir nemažą bandelę, pamestą kokio nors išdykusio vaiko. Pasitaikydavo balandžiams susipešti, mat grobio visiems niekaip negalėjo užtekti... Tuomet jų mažos plunksnelės sklęsdavo ore, kol nutūpdavo kur nors baloje ar ant šaligatvio. O kiosko stogą balandžiai būdavo nutūpę nuolat. Strategiškai patogesnės vietos nebuvo – nuo stogo galėjai matyti, kas dedasi aplinkui, koks trupinys kur nukrito. Kiekvienas balandis, tupintis nuošaliau,

slapta vis žvilgčiodavo į stogą – ar neatsiras kur laisvesnės vietelės? Dauguma „Paryžietėje“ apsipirkinėjančių žmonių tos gausybės balandžių nė nepastebėdavo. Arba pastebėdavo ir pasibjaurėdavo – juk tie paukščiai nešioja visokius virusus ir ligas, geriau laikytis nuo jų atokiau... Tačiau atsirasdavo ir kitokių pirkėjų. Buvo tokia senyva moterėlė, nuo daugybės patirtų vargų jau susimetusi į kuprelę, visai žilo plauko, ji bent keletą kartų per savaitę užsukdavo į kioskelį nusipirkti minkštesnio gardėsio. Kartais tai būdavo bandelė su cinamonu, kitąkart – citrininio pyrago gabalėlis. Buvo matyti, kad senučiukė gyvena kukliai, gal net varganai – nuplyšę rudi auliniai bateliai, nunešiotas vilnonis sijonas ir atspurusi skarelė – kitaip apsirengusios jos ir nebūtumėt išvydę. „Paryžietėje“ dirbusi krautuvininkė ilgainiui pastebėjo, kad kiekvieną sykį, pirkdama kažką sau, senutė paimdavo kokį niekelį ir aplinkui tupinėjantiems balandžiams. Išėjusi į lauką su pirkinių maišeliu, ji atidžiai apžvelgdavo būrį laukiančiųjų, išsirinkdavo tuos, kurie jai atrodydavo patys alkaniausi, ir imdavo lesinti. Vėliau ji mėtydavo trupinius į skirtingas puses, kad pasivaišinusiųjų būtų kuo daugiau. Balandžiai senutę atskirdavo iš galybės kitų žmonių. Išvydę jos siluetą, išgirdę lėtus žingsnius, jie žinodavo, kad dabar kiekvienas gaus bent po kąsnelį. Pardavėja, itin racionali ir taupi, viską smulkmeniškai apskaičiuojanti moteris, pro kioskelio langą matydavo, kaip senutė lesina balandžius. Jai buvo nepaprastai keista, netgi nesuvokiama, kodėl paskutinius savo centus senoji šitaip atkakliai išleidžia kvailiems paukščiams. Argi mažai trupinių jie ir taip susirenka? Kaip naivu leisti pinigus balandžiams, kuriuos kai kas net vadina „miesto žiurkėmis“... Geriau jau įsigytų naujus šiltus batus. Vieną dieną į miestą atėjo žiema, ir „Paryžietę“ uždengė sniegas. Krautuvininkė už prekystalio sėdėdavo apsirengusi trimis storais megztiniais ir pūkine striuke, tačiau jos pirštai vis tiek šaldavo. Artėjo Kalėdos, ore tvyrojo šventinė nuotaika ir laukimas. Kūčių dieną tas laukimas, atrodo, įgavo regimą, jau-

čiamą pavidalą – nuo moterų sklido sodrių kvepalų aromatai, vyrai nešė nusipirktas eglutes, klegėjo vaikai. Kiekvienas skubėjo į šiltus namus. Tą dieną „Paryžietėje“ visi kepiniai buvo išpirkti kaip niekada greitai. Atėjus pavakariui, pardavėja jau džiaugėsi galinti uždaryti kioską ir eiti namo, kur jos laukė šeima. Po prekystaliu moteris turėjo pasidėjusi kelis pilnus maišelius, kuriuose buvo didelis minkštas ragaišis, kone visas kilogramas sausainių su migdolais, bandelių su grybais. Kaip smagu bus Kalėdų rytą pradžiuginti saviškius šviežiais skanėstais! Rakindama kiosko duris pardavėja atkreipė dėmesį, kaip aplinkui tylu. Įprastai tokiu metu mieste dar gausdavo automobiliai ir šurmuliuodavo būriai žmonių. Dabar gatvės buvo apytuštės, tik kur ne kur galėjai pastebėti skubančius prie Kūčių stalo vėluojančius miestelėnus. Užtat balandžiai niekur nedingo. Jie tupėjo sau ten, kur visada. Dauguma – ant „Paryžietės“ stogo, kiti – aplinkui ant žemės, o dar keli – apšarmojusiuose medžiuose. Išvydusi paukščius, kurie irgi buvo tylesni nei įprasta, pardavėja netikėtai prisiminė keistąją paukščių lesintoją. Pagalvojo, kad jau geras dvi savaites čia jos nematė. Keista. Juk ji lankydavosi kioskelyje kiekvieną savaitę jau ne vienerius metus. Krautuvininkė rakino visas tris spynas, o įkyrios mintys nėjo iš galvos. Kurgi galėjo dingti senučiukė? Ar nebus jai kas nutikę? Gal ji gyvena viena kaip pirštas ir šiandien ant stalo neturi nė duonos kriaukšlės? Pardavėja neramiai atsiduso. Ji stovėjo prie jau užrakintų durų ir dairėsi tai į balandžius, tai į gatvę. Žvarbo rankos. Palūkuriavusi dar minutėlę, moteris staiga čiupo iš savo maišelio ragaišį ir, atlaužusi gerą jo gabalą, pasisuko į paukščius. Sparnuotieji iškart suklego ir susispietė arčiau. Pardavėja paskubomis sutrupino ir dosniai išbarstė ant žemės didžiulį ragaišio gabalą. Po to dar keletą akimirkų tyliai pastovėjo, pasižiūrėjo, kaip sparčiai, kaip skaniai jie lesa trupinius... Galiausiai apsisuko ir nuskubėjo namo. Visą kelią ji jautėsi neįprastai laiminga, rami ir visai nepavargusi.

ATRASK! • PAVASARIS

39


S S UR S M NK RSA NTSA KONKU DNETAM KO TUUDE S ST

PARODYK PARODYK SAVO ŽINIAS VERSLUI

Roberta Stonkutė Robertos Stonkutės asm. archyvas

SAVO ŽINIAS VERSLUI NEPRALEISK ŠANSO BŪTI PASTEBĖTAS DARBDAVIO!

Susikurk asmeninį portfolio LingJob.lt. Įkelk ir pristatyk studijų darbus. Terminas 2014.04.18 Laimėk vertingų prizų!

pasauliui nustoti Tik sudiržusių, nuo darbo pajuodusių ir sustabarėjusių rankų išsukinėtais sąnariais vaizdas, grubios – jos išnešiojo mane Pasauliui. Tik rudens, šiltų dienų prisiminimas, – jose gyvendama maniausi galinti suteikti laimės – krentančių lapų Pasauliui. Tik dūmų kvapas, kylantis nuo dirvoje padegtų žolių ir bulvienų, – maudydavausi jose, kai dar tikėjau sakralumu, – kai priklaupdavau prieš altoriuje gulintį Jėzaus kūną, atpirkusį nuodėmes Pasauliui.

40

ATRASK! • PAVASARIS

Tik absoliučios tylos garsas, įsiliejantis į mane apsivalymu, užvaldantis kūną ir verčiantis nustoti – Pasauliui.

esu Primena kvapas – pietums atneštos košės, išskalbtų drabužių – tik girdesio aidas, kai jie laša į bliūdus, monotoniškai skęsta. Tik vaizdinio nuotrupa – to paties gyvenimo. Kada tai buvo – neatmena niekas, tik juslės užmena – iš kur esu čia

Vardinė 1000 Lt 6 mėn. narystė sporto 3 mėn. narystė sporto stipendija BŪTI PASTEBĖTAS ir sveikatingumo irDARBDAVIO! sveikatingumo NEPRALEISK ŠANSO klubuose IMPULS už klubuose IMPULS

geriausiąĮkelk teminį darbą + IQ žurnalo prenumerata Susikurk asmeninį portfolio LingJob.lt. ir pristatyk studijų darbus. sporto klubų tema Terminas Laimėk vertingų prizų! X2 2014.04.18 Pagrindinis rėmėjas:

Vardinė 1000 Informaciniai Lt partneriai: 6 mėn. narystė sporto stipendija ir sveikatingumo klubuose IMPULS už geriausią teminį darbą sporto klubų tema

3 mėn. narystė sporto ir sveikatingumo klubuose IMPULS + IQ žurnalo prenumerata

X2

Pagrindinis rėmėjas: Informaciniai partneriai:

Viskas apie konkursą: www.lingjob.lt

ATRASK! • PAVASARIS

41


Lina Jakubauskaitė. Iš ciklo „Jauni gyvenimai“

Atrask 6  
Advertisement