Page 1

CMYK

E enjte 24.01.2013 Nr. 29, viti II i botimit

Drejtor: Ardit Bido

www.kombetare.al; info@kombetare.al

Greqia kërkon eshtra "ushtarësh" në 696 vende në jug të Shqipërisë

Çmimi: 20 lekë

EKSKLUZIVE

Faqe 4-5

"Kombëtare" siguron listën. Ministria e Jashtme greke ka kërkuar nga Shqipëria leje për të kërkuar në 696 vende të ndryshme, kryesisht fshatra dhe qytete në jug të Shqipërisë për eshtra të ushtarëve pushtues grekë në fund të Luftës së Dytë Botërore SPECIALE Faktet, çamët nuk pranuan të bashkëpunonin me gjermanët kundër grekëve Për qarqet shoviniste greke nuk ishte i pranueshëm mirëkuptimi dhe bashkëveprimi midis komuniteteve shqiptare dhe greke. Për të nxitur përçarjen e tyre ata nxitën vrasjen e çamëve me influencë si Tefik Qemali, Jahja Kasemi, Jasin Sadiku etj...

Faqe 10-11

ZGJEDHJET

Ndahen mandatet me votat e mazhorancës si në 2009-n Faqe 7

PDIU pr ezanton kandida tin për pre kandidatin orçës de putet në Qar kun e K deputet Qarkun Korçës Shpëtim Idrizi nga Devolli: Të sigurtë për fitoren!

Faqe 15

Albanofobia dhe dhuna ndaj shqiptarëv e shqiptarëve Të dielën u dhunua populli shqiptar, u dhunua gjaku dhe kujtimi i kalorësve të lirisë si dhe të drejtat legjitime të qytetarëve të Luginës së Preshevës për të nderuar aktin madhështor të të rënve të tyre për lirinë e Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës. Sot të gjithë jemi të irrituar, të dhunuar dhe të demoralizuar...

Partia Drejtësi, Integrim dhe U n i t e t zhvilloi Konfrencën e Rrethit Devoll, në të cilën u prezantua edhe kandidati për deputet në Qarkun e Korçës, Spartak Meraku. Konferenca u zhvillua në qytetin e Bilishtit me pjesëmarrjen e më shumë se 300 delegatëve dhe u përshëndet nga kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi. Takimi u çel nga kryetari i PDIU-së i Rrethit Devoll, Jetnor Hysolli, i cili bëri një analizë të zgjerimit të PDIU-së në këtë rreth...

Faqe 2

Kulturë

Faqe 3

Zamira Kita, drejtoresha e teatrit "Andon Zako Çajupi" të Korçës, në një intervistë për gazetën "Kombëtare" ka shprehur habinë e saj lidhur me këto reagime që kanë ardhur vetëm në ditën e pestë të shfaqjes. Sipas saj, drama

Editorial

Nga Julian HOXHAJ

Kita: Akuza bsude epr an uk është antif etar e Akuzatt janë a absude bsude,, v ve pra nuk antifetar etare

SPORT

Brazil-Angli, Ronaldinho rikthehet në kombëtare

ZGJEDHJET

"Shën Maria e Beratit" nuk është ndërprerë, pasi vetë trupa kishte vendosur të bënte pushim ditën e djeshme. Zamira Kita shprehet se e gjithë trupa në këtë shfaqje janë ortodoksë dhe se të gjithë e duam ...

Faqe 3

Er monela J aho Ermonela Jaho nominohet kandidaturë në "BBC Music Magazine" Adhuruesit shqiptarë të muzikës klasike kanë arsye të klikojnë në faqen zyrtare të revistës britanike "BBC Music Magazine". Kjo e fundit ka lançuar thirrjen "Votoni për interpretimet më të mira të muzikës klasike të vitit 2012". Në mesin e 21 nominimeve...

Faqe 12

Faqja e pare 24 Janar 2013  

Gazeta Kombetare

Faqja e pare 24 Janar 2013  

Gazeta Kombetare

Advertisement