Page 1

CMYK

E martë 15.01.2013

Nr. 21, viti II i botimit

Drejtor: Ardit Bido

www.kombetare.al; info@kombetare.al

Çmimi: 20 lekë

RRËFIMI RRËFIMI II 88-VJEÇARES 88-VJEÇARES

Hysnie Dako: Tapitë e shtëpive tona, frika më e madhe e Greqisë E larguar nga Margëlliçi kur ishte vetëm 15-vjeçe, rrëfen për gazetën “Kombëtare”, masakrat e ushtrive “zerviste”, rrugëtimin e mundimshëm drejt Shqipërisë, pritjen që iu rezervua këtu. 88-vjeçarja shprehet se shteti grek i ka një borxh të madh popullsisë çame. Porosia e vetme që i ka lënë pasardhësve: “Të mos harrojmë Çamërinë”.

OMONIA Provokon Papulias: Helenizmi "vorio epiriot", frymëzim për të gjithë grekët

SPECIALE

President esidentii i parë g grrek: Janina është e Shqipërisë Shqipërisë!!

DEKLARATA

Adem Demaçi: Lugina të tregojë se është e gatshme për luftë Faqe 7

PËRKRENARJA

Lamtumirë armë... Skënderbeu “kthehet” në Vjenë Faqe 12

Data e 16 janarit do të duhej të jetë datë e zakonshme për shqiptarët e Luginës së Preshevës, por ja që Ivica Daçiq e bëri shumë të turbullt. Tani shqiptarët duhet ta presin në ankth, sikur shqiptarët e Republikës së Kosovës që e prisnin ndonjë date fatkeqe para 1999. Do të donim që16 janari për Luginën...

Luftën për pavarësi të Greqisë Kapodistria e bëri të njohur si ide fetare. Kufijtë e Greqisë i kërkonte sipas parimit greko-fetar: "Kush është ortodoks, është grek". Në këtë luftë për çlirimin e Greqisë morën pjesë shumë elementë heterogjenë. Është fakt se 9\10 e heronjve të luftës për pavarësi të Greqisë qenë shqiptarë...

Faqe 2

BO TIMI BOTIMI Çështja shqiptare në diplomacinë britanik e britanike

Faqe 10-11

Dashamir Tahiri: Beteja jonë, ddeeputet i ddytë ytë në qar ku qarku kunn e Vlorë Vlorëss Në praninë e deputetit të Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet Dashamir Tahiri, është bërë inagurimi i fillimit të punimeve në memorialin e "Varrezave të Kllogjerit". Gjatë fjalës së tij, kryetari i Komunës Markat, ka falenderuar të gjithë ata persona që

Të mendosh seriozisht për Luginën e Preshevës! Nga Fidan N. Shaqiri

Emrat e shqiptarëve të Çamërisë që themeluan batalionin me të njëjtin emër Faqe 3

Editorial

mundësuan këtë vepër, të cilën ai e konsideron si një memorial që vlerëson ndjenjat më të larta atdhetare, patriotike dhe liridashëse të kombit tonë, e në veçanti të Çamërisë. Ndërkaq, deputeti Tahiri gjatë një takimi të zhvilluar me banorët e fshatit ...

Faqe 3

Janë me dhjetëra këngë patriotike shqiptare në të cilat Evropa fyhet edhe me terma si "shtrigë e vjetër" e deri tek ajo "kurvë plakë". Shumica e këtyre cilësimeve u janë veshur konferencave të ndryshme të mbajtura në periudhën 1877-1880, ku trojet e atëhershme shqiptare do të copëtoheshin. Një perceptim i tillë ekziston edhe sot në shoqërinë shqiptare. Madje edhe në disa libra të historisë që mësohet ...

Faqe 13

Faqja e pare 15 Janar 2013  

Gazeta Kombetare 15 Janar 2012

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you