Page 1

moderný životný štýl

TÉMA ČÍSLA ZARIAĎUJEME DOMÁCNOSŤ

SKUROČNÝ DUCH

CHORVÁTSKA KRÁSA DRAHÝCH

KAMEŇOV

Keramika očami

Gabriely Vidovej

2,50 €

JAR 2013


m

iesto,

kde sa svet točí okolo vás

****

otel Galileo ale nezatvára svoje brány, chystá sa na Veľkonočné sviatky na snehu a vzápätí na jarné prebúdzanie prírody a nastávajúcu letnú sezónu. Zvykli sme si už, že naši hostia majú stále väčší záujem dovo-

H 2

VIP magazine

lenkovať aj v letných mesiacoch na horách. Wellness pobyty sú vhodným načerpaním nových síl po dlhých zimných dňoch. K tomu trochu luxusu, kvalitná gastronómia, a je z toho víkend presne taký ako má byť. Náš personál sa postará o vaše doko-

Zimná sezóna sa pomaly blíži ku koncu, snehu je zatiaľ na zjazdovkách dosť, ale koniec jarných prázdnin je zároveň aj predzvesťou ukončenia zimnej sezóny, teda aspoň na Slovensku a u nás na Donovaloch.

nalé pohodlie. Hotel Galileo na Donovaloch má pre vás k dispozícii 62 pevných lôžok, reštauráciu pre 110 hostí, kongresovú miestnosť pre 40 ľudí. Golfový trenažér je využívaný hlavne v zime, ale je to len na vás. Na letnú sezónu chystáme aj no-


relax

vinku, budú sa dať požičať okrem klasických horských bicyklov aj takzvané e-biky – horské bicykle s elektropohonom, ktorý vám pomôže trochu do kopca. Takže neváhajte, prídite si na pár dní užiť luxus, aktívny alebo pasívny odpočinok do Hotela Galileo **** na Donovaloch. Tešíme sa na vašu návštevu.

Hotel Galileo**** Donovaly recepcia@galileohotel.sk Donovaly 196 tel.: +421 48 4199884 www.galileohotel.sk

VIP magazine

3


summary

02 16 Miesto, kde sa svet točí okolo vás Domy novej generácie

36 Zariaďujeme kuchyňu

Zimná sezóna sa pomaly blíži ku koncu.

Výzor kuchynskej linky výrazne ovplyvňuje vzhľad kuchyne. Variácií na tému tvar kuchynskej linky je veľa.

06 Skutočný duch Chorvátska Krajina na pobreží Jadranského mora sa stala najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou zaslúžene. Zažiť však ducha Chorvátska mimo letnej sezóny je iná krása.

08 Osídlo pre slnko Niektorým rastlinám stačí základná ochrana pred extrémnymi rozmarmi počasia, iným je potrebné dopriať vykurovanie, špeciálne vetranie, osvetlenie a tienenie.

10 Radosť z oddychu

Pri výstavbe moderných domov je trendom budovanie inteligentných domácností, v ktorých je v súlade komfort, pohodlie a nízke prevádzkové náklady.

40 18 Vinárstvo Pavelka Keramika očami Gabriely Vidovej 42 Blahodarné nápoje 24 Praktická voľba 44 Pivnica Radošina Umenie je dôvod na zastavenie, zamyslenie a načerpanie duchovnej potravy.

Je dobré dbať nielen na konzumáciu výživných jedál, ale aj na príjem tekutín.

28 Moderná kúpeľňa Kúpeľne tretieho tisícročia sa stali miestami maximálneho komfortu a nie náhodou sú nazývané wellness oázami domácností.

12 Dokonalý relax

30 Komfort na dosah

Potreba spojenia človeka s prírodou pretrváva veky a utlmiť ju nedokázali ani tie najmodernejšie výdobytky civilizácie. Bez kontaktu s prírodou by sme sa cítili ako siroty – smutní a opustení.

32 Domácnosť

14 Vonkajší obytný priestor Trendom posledných rokov je prepojenie obytných interiérov s exteriérom.

4

VIP magazine

34 Módny dizajn Názov spoločnosti FRAXIS je odvodený z latinského fraxinus – jaseň. Jaseň je považovaný za najzdravšiu a najkrajšiu drevinu.

46 Zdravo a chutne Tymian je symbolom nádeje, čistoty a skromnosti – dá sa z neho pripraviť skvelý čaj a vylepšujú sa ním chute mnohých pokrmov.

50 Stravovať sa zdravo, cieľ uvedomelých ľudí

54 Krása drahých kameňov Šperkom je možné vyjadriť úctu aj vďaku. Klenotom darca zdôrazňuje svoje pocity, ktoré cíti k obdarovanej bytosti. Šperky s drahými kameňmi môžu svojim majiteľom navyše dodať aj pozitívnu energiu.


moderný životný štýl Ročník V.

64 Pre krásny úsmev Čistý zub nemôže ochorieť – tvrdia stomatológovia. S umením starať sa o zuby sa nikto nenarodí, ale môže sa mu priučiť.

Registračné číslo: MK SR EV 3810/09 ISSN 1338-029X Vydavateľ: GK Invest, s. r. o. Desiata ulica č. 16 831 01 Bratislava tel./fax: 02/54 77 19 56

58 Knižné novinky

68

www.printovemedia.sk

Jarná očista

60 Zápisky z teplého domu

Tak, ako sa na jar prebúdza príroda zo zimného spánku, po zime sa „prebúdza“ aj ľudský organizmus.

Generálna riaditeľka: Mgr. art. Gabriela Zorgovská Tel.: 0907 719 510 E-mail: info@printovemedia.sk

Životný príbeh herca, ktorý tak svojím hereckým prejavom, pohľadom na život i správaním často vyvoláva kontroverzné názory.

61 Krstilo sa Pokušenie Spisovateľ Peter Holka vie, čo ženy milujú.

71 Naštartujte organizmus v Aquaparku Senec

Šéfredaktorka: PhDr. Oľga Kašová

72 Na vlnách emócií

Vedúca redaktorka: Mgr. Kvetoslava Čerňanská

62 Zlaté knihy, Platinové knihy

City má iba človek – iba človek je schopný empatie a prejavov emócií.

a Zlaté pero 2012

74 Jarná párty v prírode

63 Kaleidoskop

Redaktor-manažér: Andrea Rozborová Tel.: 0908 192 738 E-mail: redakcia@printovemedia.sk

Záhradné grilovanie umožňuje prípravu jedla neopakovateľných chutí.

Marketingová riaditeľka: Mgr. Tatiana Kasalová Redakčná rada: Alexandra Farkašová Markéta Ježíková Helena Marekovičová Daniela Paculíková Lucia Kašová Veronika Dugová Magdaléna Gondolová Grafická úprava: Akad. mal. Barbara Neumannová Tlač: Merkantil, spol. s r. o. Distribúcia: Mediaprint Kapa Predplatné: Mediaprint Kapa Pressegrosso, a. s. Vajnorská 137, Bratislava Infolinka: 0800/188 826 E-mail: predplatne@abompkapa.sk. Písomné podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov, ani za prípadné vzniknuté škody.

VIP magazine

5


cestovanie

Simona Slováková, foto: archív autorky

POHĽAD NA NÁMESTIE V DUBROVNÍKU Z MESTSKÝCH HRADIEB

Skutočný

duch CHORVÁTSKA Krajina na pobreží Jadranského mora sa stala najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou zaslúžene. Zažiť však ducha Chorvátska mimo letnej sezóny je iná krása.

etnú dovolenku v Chorvátsku si každoročne užívame. Je však škoda, že sme krásy krajiny zatiaľ poriadne neobjavili aj z inej strany. V období, keď slnko až tak nepečie a keď sa nepotkýname na každom kroku o tisíce ďalších Slovákov a Čechov, Chorvátsko ponúka veľa výnimočných zážitkov. Na dokonalé objavovanie histórie, gastronómie, zvykov či skutočného chorvátskeho života sa vyslovene žiada mimosezóna. Dýchať vzduch obohatený o morskú soľ prospeje nielen alergikom – je to balzam na každú dušu.

L

6

VIP magazine

Čas objavovať

Novigrad

„Chorváti tvrdia, že ich krajina je nádherná v každom ročnom období a s tým sa dá len súhlasiť,“ hovorí Tomáš Gašparík z Globtouru. „Architektonické pamiatky z rímskej doby alebo z obdobia Benátskej republiky sa, samozrejme, dajú navštevovať aj v hlavnej sezóne, ale mimo nej pôsobia trochu inak, akosi impozantnejšie a autentickejšie. Možno je to naozaj tým, že si dojem môžete vychutnať naplno, nekalí ho masa ľudí. Odporúčam navštíviť mestá Novigrad, Pula, Trogir, Korčula, Ston či Dubrovník – o silné zážitky nebude núdza,“ radí cestovateľ. Mimo hlavnej sezóny je ľahšie a výhodnejšie nájsť si ubytovanie v hoteloch ako na súkromí. Celoročne otvorené hotely ponúkajú pobyty s výrazne nižšími cenami ako v hlavnej sezóne. Život mimo sezóny tu beží typickým chorvátskym spôsobom.

V chránenej zátoke na vápencovom polostrove objavíte mestečko, ktoré pôvodne patrilo poľnohospodárom a rybárom. V lete je to jedno z najrušnejších turistických stredísk. Mimo sezóny úplne nespí, ale prekvapí pokojom. Nevynechajte unikátny novigradský prístav, ktorý môže pripomínať veľký kurník – kam sa pozriete, tam sú prazvláštne bidlá, ktorými sa vyťahujú rybárske člny aj do výšky troch metrov, aby boli chránené pred vlnobitím.

Pula Kusisko starej Rímskej ríše je do dnešných dní súčasťou prístavného mesta. Najlákavejšou atrakciou je Amfiteáter, ktorý patrí medzi pol tucta najväčších a najlepšie zachovaných rímskych divadiel na svete. Za kapacitu 23-tisíc ľudí sa veru nemusí hanbiť. Z hradieb je na Pulu čarovný výhľad.


ZVONICA V CENTRE MESTA TROGIR

Trogir

Korčula

Nielen paláce, ale aj historické a prírodné unikáty a zvláštny duch miesta prispeli k zapísaniu Trogiru do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Vojdite doň cez brány v hradbách, a potom sa do toho pustite – katedrály, chrámy, opevnenia, bašty, kniežacie paláce.

Malebné zátoky, ale aj dych vyrážajúce útesy, vinice a historické pamiatky sú silným lákadlom tohto turistami obľúbeného ostrova. V hlavnom meste ostrova odporúčame navštíviť Múzeum ikon, Kostol všetkých svätých z roku 1301, Palác Gabriellisov a hradby. Mimo mesta stojí za to

KOSTOL SV. JUSTINE - KORČULA

Katedrála sv. Marka z 15. storočia a vedľa postavený Biskupský palác, ktorý dnes slúži ako Opátska klenotnica.

Dubrovník Ďalšia perla v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Duše romantické zaplesajú, keď sa do starého centra dostanú cez padací most a blažený úsmev si neodpustia v srdci mesta, pri Veľkej Onofriovej fontáne, ktorá bola v trinástom storočí súčasťou dubrovníckeho vodovodného systému. Počas vojny, ktorá nebola až tak dávno (1991 – 1992), dopadlo na mesto vyše dvesto granátov a riadených striel. Poničili polovicu domov a všetky pamiatky. Našťastie, stal sa malý – veľký zázrak. Všetko bolo opravené a Dubrovník sa zase pýši svojou krásou.

www.globtour.sk VIP magazine

7


záhrada

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Osídlo pre

slnko

Niektorým rastlinám stačí základná ochrana pred extrémnymi rozmarmi počasia, iným je potrebné dopriať vykurovanie, špeciálne vetranie, osvetlenie a tienenie.

k sa chystáte vybudovať skleník, je dobré prispôsobiť ho nárokom rastlín, ktoré v ňom chcete pestovať. Najmenej náročným je jednoduchý skleník k prezimovaniu. Jeho základným cieľom je urýchliť čas pestovania niektorých druhov rastlín o niekoľko mesiacov a iným naopak, čas pestovania predĺžiť. Takéto stanovištia sú nazývané aj univerzálnymi skleníkmi, no vo väčšine prípadov nie sú schopné ochrániť rastliny v tuhej zime z dôvodu ľahkej

A 8

VIP magazine

a príliš vzdušnej konštrukcie. Studený skleník je uspôsobený na vykurovanie v zimných mesiacoch na cca 10°C. Bez problémov v ňom prezimuje väčšina južných, balkónových a okrasných rastlín. Dokonalejší je temperovaný skleník, ktorý je špecifický tým, že sa v ňom udržuje po celý rok rovnaká teplota – obvykle od 10°C do 20°C. Disponuje vyrovnanou klímou, ktorú využívajú najmä profesionálni pestovatelia. Takzvaný teplý skleník je plne automatizovaný, so špičkovou

technikou a je potrebný iba na špeciálne druhy rastlín. Mnoho záhradkárov však využíva miesto skleníkov aj najjednoduchšie typy ochrany rastlín – fóliové stany, tunely a pareniská.

Dôležité detaily Mäkká dažďová voda je pre rastliny maximálne vhodná. Na skleníkoch je možné využiť dažďové zvody a vodu odchytávať, zviesť ju buď do sudov, alebo priamo do


skleníka. K technickému vybaveniu skleníka patrí kvalitné vetranie. Ak by neexistovalo, v teplých a slnečných dňoch by v ňom vznikali neznesiteľné teploty, ktoré väčšina rastlín nie je schopná prežiť. Nutné sú dvere, prípadne aj okná, ktoré zabezpečia prirodzené vetranie a únik nadmerne teplého vzduchu. Vysoko efektívne riešenie je vetranie a tienenie riadené elektronicky. Jednoduchším variantom sú vetracie automaty alebo inštalácia zdvíhačov okien. V letných mesiacoch poslúžia aj slamené rohože, ktorými ochránite skleník pred veľmi silným a prudkým slnkom. Vo vybavení skleníka by určite nemal chýbať pracovný stôl, ktorý je potrebný pri rozličných úkonoch, praktické poličky a menšie stolíky. VIP magazine

9


Firma GARDIN, s.r.o. uz štvrtú sezónu úspešne ponúka kvalitné, estetické a pohodlné nábytkové zostavy a solitéry pre záhrady, terasy, restaurácie a miesta oddychu. Záhradný nábytok ponúkaný firmou GARDIN s.r.o., vám zaručí vysokú úžitkovú hodnotu, pohodlie, dlhú životnosť a radosť z oddychu.

Radosť z oddychu Umelý ratan Aktuálnym trendom je čoraz viac populárny záhradný nábytok vyrobený zo syntetického vlákna známeho ako umelý ratan. Vlákna umelého ratanu sa vyrábajú vo viacerých farebných a štruktúrovaných vzoroch, ktoré veľmi verne napodobujú vzhľad prírodného ratanu.

ný. Vďaka týmto vynikajúcim vlastnostiam je umelý ratan najžiadanejším druhom záhradného nábytku medzi zákazníkmi.

V posledných rokoch sa z umelého ratanu vyrába čoraz viac exkluzívnych a dizajnových modelov od jedálenských a oddychových súprav, pohoviek až po lehátka. Tento druh nábytku si nevyžaduje žiadnu zvláštnu údržbu, jednoducho sa čistí, je odolný voči počasiu, odoláva slnečnému UV žiareniu, teda je farbostály a je tiež mrazuvzdor-

Teak Nemenej obľúbeným je nábytok vyrobený z teakového dreva, ktoré je najvhodnejšou drevinou pri výrobe záhradného nábytku. Teakové drevo má vysokú hustotu, je tvrdé a húževnaté a v porovnaní s bežne dostupnými drevinami u nás, je neobyčajne ťažké a pevné. Tieto vlastnosti mu umožňujú eleganciu štíhlych tvarov a zároveň pevnosť a stabilitu dielov a jednotlivých častí konštrukcie a pri dotyku tiež príjemný pocit prírodného materiálu.

Teakové drevo vyžaduje občasnú starostlivosť, je dobré ho počas sezóny jeden až dva krát ošetriť teakovým olejom, ktorý je v ponuke našej firmy. Teakový olej chráni drevo pred rozmarmi počasia, pred slnečným UV žiarením, vysúšaním a následným nasiakaním dažďovej vody. Pravideným ošetrovaním vám bude dlhé roky slúžiť a bude vynikať príjemným sviežim vzhľadom. V našej ponuke nájdete najrôznejšie typy kresiel, stolov, lehátok a doplnkov z teakového dreva. GARDIN, s.r.o. Hlavná ul. 900 42 Dunajská Lužná e-mail: gardin@gardin.sk tel.: 0905 744 105 0903 322 593 Otvorené pondelok až piatok: 900–1800 sobota: 900–1300 nedeľa: zatvorené


www.gardin.sk            


dom a byt

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Dokonalý

relax

Potreba spojenia človeka s prírodou pretrváva veky a utlmiť ju nedokázali ani tie najmodernejšie výdobytky civilizácie. Bez kontaktu s prírodou by sme sa cítili ako siroty – smutní a opustení.

a sídliskách – v mestských výškových domoch je možné nedostatok zelene čiastočne nahradiť pestovaním rastlín na balkónoch, terasách a lodžiách. V domoch je stále populárnejšia forma zimnej záhrady, ktorú je možné využívať ako plnohodnotnú obytnú miestnosť. Zim-

N 12

VIP magazine

ná záhrada je samonosná konštrukcia, ktorá sa v spodnej časti kotví do betónového základu alebo murovanej podmurovky, v hornej časti do priľahlej steny. Jedná sa o teplotný medzi priestor, nachádzajúci sa pred jadrom domu, prípadne zakomponovaný do jadra domu. Vyhovujúce tepelno-

izolačné vlastnosti zimnej záhrady možno docieliť kvalitným izolačným sklom. Vo vykurovaných zimných záhradách sa darí tak citrusovým plodom, ako aj figovníkom, ananásovníkom alebo banánovníkom. Potešenie sprostredkujú aj krásne dracény, mnohé druhy paliem, kaktusy, sukulenty, rovnako ako filodendrony a difembachie.


Pre chvíle pohody Cenovo dostupnejšou alternatívou zimnej záhrady je presklená veranda, ktorá v jarných, letných a jesenných mesiacoch poskytuje možnosť posedenia, s výhľadom do exteriéru. Priestor je dokonale chránený pred náporom vetra a dažďa, no nakoľko pri výstavbe sa obvykle nepoužíva termoizolačné sklo, presklená veranda

je finančne menej náročná. Pozitívne účinky aromaterapie, pôsobenie rastlín na ľudský organizmus, sú všeobecne známe. V nevykurovaných priestoroch tohto typu sa ideálne darí najmä vždyzeleným a opadavým rastlinám i drevinám. Sviežo a pútavo pôsobia aj dekoratívne popínavé rastliny, ktoré majú regeneračné účinky nielen na oči, ale aj na myseľ.

0 9 4 8 7 8 7 7 7 713 w w w. b a l k o n a . e u VIP magazine

Z A S K L I E VA N I E B A L KÓ N O V I T E R Á S

.


exteriér PERGOLOVÉ CLONY

Vonkajší obytný priestor Trendom posledných rokov je prepojenie obytných interiérov s exteriérom. Obytná terasa s posedením je dnes takmer neodmysliteľnou súčasťou každého moderného bývania.

14

Pergolové clony sú tým riešením, ktoré umožňujú posedenie na terase čo najdlhšie aj za nepriazne počasia. Ako jediné riešia takmer všetky naše potreby. V horúcich aj chladných a daždivých dňoch možno na nich uzatvoriť strešnú časť, ktorá má vďaka konštrukcii vysokú odolnosť voči vetru a dažďu. Zároveň možno uzatvoriť zvislé časti buď systémom rolovacích clôn Ermetika s použitím číreho materiálu Crystal – pod pergolou potom nefúka, alebo Screen materálom – chráni pred slnkom a hmyzom, alebo prostredníctvom sklených posuvných dverí. Takto uzatvorený priestor odoláva vetru o sile 62-74 km/h. Je možné ho vykurovať prostredníctvom rôznych vykurovacích telies a ohrievačov.

TIENIACE SLNEČNÉ PLACHTY Tieniace slnečné plachty dajú svojím vzdušným vzhľadom tienenému priestoru osobitý štýl. S pomocou nových technológií a vďaka použitým vysokokvalitným materiálom sú tieniace plachty ideálnym riešením pre tienenie vonkajších plôch. Ovládanie môže byť manuálne, alebo motorové na diaľkové ovládanie, s možnosťou veterného alebo slnečného čidla. Rolovacie tieniace plachty Soliday umožňujú zatieniť jedinou štvoruholníkovou clonou až 85m2 plochy. Soliday Sunsails môžu byť použité ako samostatne stojace, tak tiež môžu byť pre upevnenie ich jednotlivých kotevných bodov využité stávajúce stavebné konštrukcie, alebo dokonca aj stromy. Slnečné plachty Cor-

SLNEČNÁ PLACHTA SUNSAILS CORRADI – WWW.SUNSAILS.SK

PERGOTENDA TWIN 7, V. PODLAŽIE – WWW.PERGOLY-CORRADI.SK

PERGOTENDA MOVE A NÁBYTOK CORRADI – WWW.PERGOLY-CORRADI.SK

PERGOTENDA IRIDIUM S ČELNÝM TIENENÍM – WWW.PERGOLY-CORRADI.SK

PERGOTENDA MILENIUM CORRADI – ZVISLÁ CLONA ERMETIKA – WWW.PERGOLY-CORRADI.SK.JPG

SOLIDAY C S POHYBLIVÝM VÝŠKOVO NASTAVITEĽNÝM CÍPOM PLACHTY – WWW.SOLIDAY.SK

VIP magazine


radi Velombra sa navrhujú s použitím technológií a materiálov známych z jachtingu. Z používanej textílie Dacron sa vyrábajú plachty plachetníc.

EXTERÉROVÉ DOPLNKY A NÁBYTOK Prepojeniu exteriéru s interiérov nahráva aj súčasný moderný terasový nábytok. Od toho interiérového sa na prvý pohľad nelíši. Ani vzhľadom ani materiálmi. Pohodlie interiéru si tak môžete užívať aj v exteriéri. Používa sa textil, syntetická koža, umelé vlákna, exotické drevo, hliník, nehrdzavejúca oceľ, sklo a rôzne kompozitné materiály. Rozdiel zistíte až pri podrobnom skúmaní. Používané materiály svojou kvalitou a odolnosťou zodpovedajú podmienkam daných exteriérom. Vďaka špeciálnym impregnáciám sú nenasiakavé, čím je zabezpečené rýchle vyschnutie po daždi. Matrace sú chránené zatavením do vode-odolnej fólie, farby odolné UV žiareniu zaručujú dlhodobú farebnú stálosť.

DIZAJNOVÉ DOPLNKY Celková atmosféra obytnej terasy môže byť vhodne dotvorená množstvom dizajnových doplnkov ako sú kvetináče, žardiniéry, svietidlá, koberce a podobne. Navrhovaním exteriérového nábytku a doplnkov sa zaoberajú známi architekti a dizajnéri. Ich diela nájdete pod značkami SERRALUNGA, MANUTTI, GANDIA BLASCO, MOREE, CORRADI, VONDOM v prezentačných priestoroch firmy Mikenda Present Bratislava.

Mikenda present Eisnerova 35, 841 07 Bratislava www.slnecniky.sk www.sunsails.sk www.fixscreen.sk www.mikendapresent.sk www.pergoly-corradi.sk

SLNEČNÁ PLACHTA MAGICAL A NÁBYTOK FOGLIA – WWW.PERGOLY-CORRADI.SK

EXTERIÉROVÝ NÁBYTOK GANDIA BLASCO – WWW.MIKENDAPRESENT.SK

SERRALUNGA – EXTERIÉROVÁ LAVICA LOOP BENCH – MIKENDA EXTERIÉR

EXTERIÉROVÉ VÁZY – SERRALUNGA – WWW.MIKENDAPRESENT.SK

NÁBYTOK A VÁZY SERRALUNGA – CHRISOPHE PILLET – MIKENDA EXTERIÉR

SERRALUNGA EXTERIÉROVÉ LAMPY – WWW.MIKENDAPRESENT.SK

METEOR TABLE – SERRALUNGA – MIKENDA – EXTERIÉR

VIP magazine

15


moderný dom

Ria Angelová, foto: archív redakcie

Domy novej

generácie

Pri výstavbe moderných domov je trendom budovanie inteligentných domácností, v ktorých je v súlade komfort, pohodlie a nízke prevádzkové náklady.

meny životného štýlu ostatných ľudských generácií vyvolávajú aj zmeny vo funkciách rodinných domov. Väčší priestor v moderných obydliach dostáva oddych a relax oproti hospodárskym funkciám v minulosti. Trend jednoduchosti v architektúre sa prejavuje v čistých líniách aj zvonka rodinných domov. V interiéri prevláda dokonalá využiteľnosť, maximálna funkčnosť a vyspelé technické

Z 16

VIP magazine

i technologické zariadenia. Stavebníci preferujú nielen estetickú stránku obydlí, ale zdokonaľujú aj možnosti úspor energií. Čoraz častejšie sa stavajú nízkoenergetické a pasívne domy, ktoré majú nízku spotrebu tepla na vykurovanie alebo vykurovanie nemajú a vystačia si s ohrevom vzduchu vstupujúcim do priestoru. Úspora je dosahovaná predovšetkým pasívnym využívaním slnečnej energie a pokroko-

vými tepelnými izoláciami všetkých stavebných prvkov.

Trendy Vďaka rozvoju informačných technológií sú moderné domy vybavené najnovšími technológiami – integrovanými riadiacimi systémami, ktoré riadia chod celého domu. Od elektrospotrebičov, cez vykurovanie, až po bezpečnosť. Inteligentný dom pružne


reaguje na zmenu vonkajších a vnútorných podmienok, efektívne riadi jednotlivé technológie, prístroje a zariadenia. Všetky udalosti v interiéri aj exteriéri sú monitorované a prípadné poruchy okamžite vyhodnocované. Prostredníctvom internetu je možné z akéhokoľvek miesta na zemi prezerať a riadiť všetky atribúty domu. Rozvoj informačných technológií a internetu umožňuje stále väčšiemu počtu ľudí pracovať doma, s čím súvisí aj ďalšia podstatná zmena vo funkciách rodinného domu. Preto nároky na priestor, technické vybavenie domácností a jej fungovanie aktuálne prechádza výraznými zmenami. VIP magazine

17


rozhovor

Andrea Rozborová, foto: archív autorky

Umenie je dôvod na zastavenie, zamyslenie a načerpanie duchovnej potravy. Originálne diela ovplyvňujú nielen naše vnemy a zmysly, ale aj fantáziu. Osobité objekty vytvorené Gabrielou Vidovou umožňujú vnímať krásu keramiky v koncentrovanej podobe.

Keramika očami Gabriely Vidovej

Vyštudovali ste technickú univerzitu, ako ste sa dostali k umeniu? K umeniu ma priviedol otec. Spoločne sme tvorili od môjho ranného detstva prvé kresbičky, koláže a plastiky. S ľuďmi, ktorí milujú umenie, sa stretávam stále – už od ľudovej školy umenia, ktorú som navštevovala ako ■

18

VIP magazine

malé dieťa. Som obdivovateľkou umenia v každej jeho podobe a preto mám záujem niečo krásne vytvoriť, aj vlastnými rukami. Čím vás oslovila práve keramika? Keramika ma zaujala najmä svojimi možnosťami. Je možné z nej vytvoriť temer čokoľvek ■

a kombinovať ju s mnohými materiálmi. Fascinuje ma, že aj keď človek porozumie hline a spozná jej základne zákonitosti, aj napriek tomu ho výsledok môže prekvapiť. Momenty pred otvorením horúcej pece majú pre mňa skutočné čaro. S keramikou sa dá experimentovať a vytvárať z nej fantastické veci.


Vašim obľúbeným motívom sú sošky, prečo práve ony? Neviem. Určite som si tento motív nevybrala vedome, po racionálnom zvažovaní. Akosi som sa pri vlastnej tvorbe a experimentoch k soškám, ako k hlavnému motívu, dopracovala podvedome. Akoby si ma ▼

VIP magazine

19


rozhovor

tento motív našiel sám. Oslovila ma najmä jeho úžasná variabilita. Možnosť jeden nápad variovať a rozvíjať rôznymi smermi. Zaujímavé je, že čím viac pracujem, tým viac možností použitia v keramike vidím. Pri tvorbe najradšej používam zemité farby v kombinácii z tyrkysovou. Obľubujem objekty, ktoré sú glazované len veľmi opatrne, aby vynikla farba prirodzeného črepu. ■ Vytvárate len dekoratívne predmety, alebo aj úžitkové? Na samom začiatku kariéry som vytvárala len dekoratívne predmety. No pri zariaďovaní mojej vlastnej domácnosti som potrebovala aj účelné veci. Začala som ich teda vyrábať, najprv len pre svoju potrebu. Nakoľko mám rada objekty, ktoré plnia viacero funkcií, snažím sa, aby aj úžitková keramika bola zároveň dekoratívna. Začala som doplnkami do kúpeľne, kuchyne a postupne som sortiment rozširovala. Z misiek a pohárov som plynule prešla na kvetináče, až ku kancelárskym doplnkom. Neskôr som začala tvoriť aj väčšie objekty – napájadlá a nádoby do záhrady, lampy, sochy a reliéfy na priečelia domov.

20

VIP magazine

■ Vystavujete v mnohých galériách, je

v súčasnom technickom svete ozdobná keramika žiadaná? Vystavujem v galériách na Slovensku aj v Čechách – v galérii Diela a dielka Banská Štiavnica, Dielo ART Bratislava, Gallerygwerk Bratislava, ART galéria Nitra, Dielo Michalovce, Galéria TEO Banská Bystrica, T Galéria Komárno, Galéria u sediaceho anjela Kežmarok, Galéria Da Vinci Prievidza, ART GALLERY Luhačovice, Galéria H@H Spektrum Trnava, Galéria Velvet Bojnice, Galéria Radosť Kladno, galéria V-ateliér Tišnov a v mnohých iných. Napriek modernej dobe, plnej technických vymožeností, z osobných skúseností viem, že dekoratívna keramika je v súčasnosti žiadaným artiklom. Kultúra ktorého umeleckého obdobia vám učarovala? Určite secesia. Zaujala ma hlavne tým, že bola schopná spojiť umenie s remeslom. Ale aj tým, že umeleckými dielami sa stali aj úžitkové predmety dennej potreby. Secesia zasiahla do architektúry, nábytkárstva, keramiky, textilu, aj sklárstva. Tento štýl uprednostňuje ■


zásadu, že veci majú byť funkčné a zároveň estetické. Secesia dokázala spojiť umenie s technickým pokrokom. Priťahuje ma na nej aj jej výrazná odlišnosť od iných umeleckých smerov. A najmä jej odvaha vybočiť zo zaužívaných stereotypov. ■ Aké miesto zastáva vo vašej domácnosti umenie? Umenie je, samozrejme, pre mňa dôležité a je súčasťou môjho každodenného života. Preto je prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou aj mojej domácnosti. A to nielen pre svoj dekoratívny účel, ale aj pre pozitívnu energiu, ktorá z umeleckých diel vyžaruje. Verím, že človek, ktorý žije obklopený peknými vecami, v prostredí v ktorom sa cíti príjemne, sa stáva lepším človekom. ■ K akému štýlu v bytovom dizajnérstve inklinujete? Mám rada veci s nádychom histórie, ale nie vyslovene starožitnosti. Páči sa mi aj citlivé spojenie starého a moderného dizajnu. Riadim sa pravidlom: všetkého veľa škodí. Preto mám rada jednoduché veci, vzdušný a voľný priestor.

Aké uprednostňujete dekorácie? Bytové doplnky vyberám veľmi opatrne, aby som nimi nezahltila priestor. Kvety v mojej domácnosti tiež nesmú chýbať. Pre mňa osobne symbolizujú spojenie s prírodou, preto prednosť dávam najmä kvitnúcim rastlinkám. Za ďalšiu dôležitú bytovú dekoráciu považujem obrazy, ktoré interiér veľkolepo dotvárajú. Vo všeobecnosti uprednostňujem doplnky, ktoré domácnosť rozjasnia a robia ju útulnou. ■

Aké prostredie je pre vás potrebné pri tvorbe? Pri tvorbe potrebujem priestranný ateliér, kde mám niekoľko modelovacích plôch. V keramickom ateliéri sú potrebné aj odkladacie ■

plochy na materiál, pomôcky a dostatok miesta na sušenie keramiky. Pre mňa osobne je dôležité, aby bolo všetko prehľadné a poruke – potom ma pri práci nič neruší. ■ Ako by ste definovali pohodlie a komfort? Pojem pohodlie a komfort pre mňa znamená dobre sa cítiť. Nie je vôbec spojený s materiálnymi vecami, ale s dobrou energiou prúdiacou v danom priestore. ■ Kde čerpáte svoj životný optimizmus? Energiu mi dáva v prvom rade vlastná tvorba – možnosť vymýšľať, experimentovať a skúšať niečo nové. Keď sa ponorím do sveta umenia, moje denné starosti a problémy zrazu neexistujú. Zázemie mi dodáva rodina a priatelia, ktorí sú v mojom živote veľmi dôležití. A v neposlednom rade svoj prirodzený optimizmus čerpám z každej maličkosti – vo všetkom, čo ma v živote postretne, hľadám niečo pozitívne.

VIP magazine

21


mv{v速 m|sn|y


w•„Ž—Œ†Ž5 ™’E…„ krgq† yrÂ&#x;ed rvyhwohqld lqwhul“ux qdyrg› su›mhpq° dwprvi“ux d }udnry° srkrgxĂœ q† lqwhq}lwd rvyhwohqld mh srwuheq† qd rvyhwohqlh nxfk|qvnhm olqn|ĂĄ lq† gr fkrge| doher kdo|ĂĄ reÂľydfhm l}e| ÂŽl n°shÂ&#x;qhĂœ



ylhwlgo† vd }y|ÂŽdmqh ghold gr sldĂ° wlfk }†nodgqÂľfk vnxs›q d wr srgÂ&#x;d lfk xplhvwqhqld Ă° vwursq“ vylhwlgo†å q†vwhqq“ vylhwlgo†å }†yhvq“ vylhwlĂ° go† d oxvwuhĂĄ vwrmdflh odps| d yvwdydq“ Ă° }†sxvwĂ° q“ vylhwlgoÂ†Ăœ rqndmÂŹlh Ă° h{whul“ury“ rvyhwohqlh grpx doher }†kudg| vsu›mhpq› yhÂŽhuq“ srvhĂ° ghqlh v urglqrx d suly›wd su›mhpqÂľp vyhworp sulfk†g}dm°fh q†yÂŹwhy|Ăœ dmÂŽdvwhm›p w|srp yrqndmÂŹlhkr rvyhwohqld v° yrqndmÂŹlh q†vwhqĂ° q“ vylhwlgo†å nwru“ p§¡x e|ÂŽ y|edyhq“ vq›pdĂ° ÂŽrp srk|exĂĄ nwru“ vd dxwrpdwlfn| }dsq° sul srk|eh rv§eĂœ nr }yrolÂŽ vsu†yq| w|s vylhwlĂ° glho d vsu†yq| w|s rvyhwohqld y }†ylvorvwl qd sulhvwrurfkĂŠ d wr vph vd rsÂľwdol uldglwhÂ&#x;d vsrĂ° orÂŽqrvwl xojxuĂĄ qjĂœ dyod rxghonxĂœ

„ †wh qhmdn“ sorÂŹq“ rgsru°Ždqld qd ykrgĂ° q° yrÂ&#x;ex suh mhgqrwoly“ plhvwqrvwl Ă° reÂľydflh l}e|ĂĄ ndqfho†ulhĂĄ n°shÂ&#x;qhĂĄ mhg†oqh d vs†oqhĂĄ doher y¡g| }†oh¡› qd nrqnu“wqrp srv°ghq› plhvwqrvwl d sr¡ldgdynh }†nd}q›ndĂŠ vreqh rgsru°Ždp ulhÂŹlÂŽ rvyhwohqlh lqglylĂ° gx†oqh nx nd¡g“px sulhvwrux v rkÂ&#x;dgrp qd wrĂĄ dn“ exgh mhkr y|x¡lwlhĂœ qdn exghph vylhwlÂŽ y

vs†oql d lqdn y reÂľydfhm l}ehĂœ ÂŹhrehfqh doh rgsru°Ždp pdÂŽ y plhvwqrvwl grvwdwrÂŽq“ qdĂ° vylhwhqlh qd mhghq y|s›qdÂŽĂĄ suh mhgqrgxfk“ qdvylhwhqlh fhohm plhvwqrvwlĂĄ suh °Žho| xsudĂ° wrydqldĂĄ reolhndqldĂĄ kÂ&#x;dgdqld suhgphwry dwÂ?Ăœ )dohm pdÂŽ w}yĂœ orn†oqh rvyhwohqlh mhgqrwolyÂľfk plhvw y sulhvwruh dnr mh qdsu›nodg mhg†ohqvnÂľ vw§oĂĄ nrqihuhqÂŽqÂľ vwro›nĂĄ sudfryqÂľ vw§o doher dpelhqwq“ qhsuldph rvyhwohqlh vwlhq d vwurĂ° sryĂœ ul yÂľehuh vylhwlglho ku† yhÂ&#x;n° urox gl}dmq d vdpr}uhmph dm fhqd vylhwlgodĂœ „ dnÂľp gl}dmqrp vylhwlglho vd p§¡x }†ð nd}q›fl vwuhwq°Ž yr ydÂŹhm srqxnh d gr dn“kr vhjphqwx v° ydÂŹh vylhwlgo† xuÂŽhqÂ“Ăœ h prqĂ° w†¡ ydÂŹlfk vylhwlglho }or¡lw†Ê uhihuxmhph vylhwlgo† v mhgqrgxfkÂľp gl}dmĂ° qrpĂœ †nd}q›fl p§¡x yrolÂŽ °soqh qhq†sdgq“ vylhwlgo†å nwru“ qd vhed qlmdnr qhxsr}ru¢xĂ° m° yÂľud}qÂľp gl}dmqrp doher p†ph y srqxnh vylhwlgo† y nrpelq†fll s†o ò nryĂĄ s†o sodvw doher s†o guhyrĂœ h greu“ vl xyhgrplÂŽĂĄ ¡h dn mh vylhwlgor nrpelqrydq“ } yldfhuÂľfk pdwhĂ° ul†oryĂĄ mhkr xplhvwqhqlh vd x¡ qhkrg› xqlyhuĂ° }†oqh gr yÂŹhwnÂľfk lqwhul“uryĂœ ÂŹhrehfqh mh


prqw†¡ qdÂŹlfk vylhwlglho yhÂ&#x;pl mhgqrgxfk† d }yo†gqh mx nd¡gÂľ wurfkx }uxÂŽqÂľ }†nd}q›nĂœ hÂ?¡h doh qlh nd¡gÂľ ur}xplh hohnwulnhĂĄ mh greu“ y su›sdgh qhlvwrw| udgÂŹhm sr}ydÂŽ rgeruq›ndĂœ „ † vruwlphqw mh yhÂ&#x;pl ur}vldko| Ă° rg ergryÂľfk vylhwlglhoĂĄ fh} oxvwuhĂĄ odpslÂŽn| d¡ sr vylhwlgo† srg nxfk|qvn° olqnx ÂŽl ¡ldĂ° ulynry“ vylhwlgoÂ†Ăœ nr mh wr v guxkrp rvyhwohqld d dnÂľ yro›wh }gurm vyhwod gr ydÂŹlfk vylhwlglhoĂŠ §¡h vl }†nd}q›n y|eudÂŽ qdsuĂœ °vsruq° ¡ldurynxĂĄ ¡ldurynx d srgreqhĂĄ doher mh wr vwulnwqh gdq“ w|srp vylhwlgodĂŠ dÂŹh vylhwlgo† vph vfkrsq› rvdglÂŽ Â&#x;xeryrÂ&#x;qÂľp w|srp vyhwhoq“kr }gurĂ° mdĂœ odw› yÂŹdnĂĄ ¡h whqwr }gurm pxv› vr vylhwlgorp odglÂŽĂœ gh q†p r uryqrĂ° phuqÂľ ur}sw|o vyhwodĂĄ nwruÂľ vylhwlgor y|¡duxmhĂĄ de| qhgrfk†g}dor n rvoĂ° qhqlxĂœ |slfnÂľp su›nodgrp devro°wqh qhykrgq“kr srx¡lwld vyhwhoq“kr }gurmd v° gok“ Ă‹ doher ĂŒ °vsrun| ĂĄ nwru“ ylvld } oxvwury d y§ehf qlh v° vfkrydq“ }d wlhqlgorpĂœ rwr vyhwor yhÂ&#x;pl ÂŽdk† rÂŽl d mh suh gok› sre|w yhÂ&#x;pl qhsu›mhpqÂ“Ăœ (dvwr wr ylg›ph y uhÂŹwdxu†fl†fkĂĄ ngh e| qdrsdn pdor e|ÂŽ su›mhpq“ qhsuldph rvyhwohqlhĂœ „ nr mh wr vr vylhwlgodpl suh yrqndmÂŹlh rvyhwohqlhĂĄ dnÂľ srvwxs e| vwh rgsru°Ždol sul yÂľehuhĂŠ h ohsÂŹlh yrolÂŽ mhgqrgxfk“å doh sudnwlfn“ vylhwlgo† doher vl y|ehudÂŽ }r ÂŹn†o| gl}dmqryÂľfk suynryĂŠ h prqw†¡ wÂľfkwr vylhwlglho qlhŽ›p ÂŹshflƒfn†Ê r }†oh¡› qd ynxvh }†nd}q›ndĂĄ wydux idv†g| d y qhsrvohgqrp udgh qd wrpĂĄ ÂŽl fkfh pdmlwhÂ&#x; grpx vyhwor dnr grplqdqwqÂľ suyrn doher dnr qhq†sdgqÂľ survwulhgrn qd qdvylhwhqlhĂœ yhwo† vd gdm° }ds°ŽdÂŽ gr idv†ð g| qdsuĂœ suh qdvylhwhqlh fkrgq›nx doher prqwrydÂŽ qd idv†gx suh mhm qdvylhwhqlh doher suh °Žho rvyhwohqld sulhvwrux rnror yfkrgryÂľfk gyhuÂ›Ăœ

hgqrgxfk“ vylhwlgo† vd Â&#x;dknr xgu¡xm° y ÂŽlvwrwhĂœ „ n° iduex vyhwod e| vwh yrolol gr lqwhul“ux d dn° gr h{whul“uxĂŠ {lvwxmh qd wr qhmdn“ sudylgorĂĄ doher mh idued vyhwod y wÂľfkwr su›sdĂ° grfk ÂŽlvwr qd yrÂ&#x;eh }†nd}q›ndĂŠ vreqh rgsru°Ždp y re|wqÂľfk sulhvwrurfk yÂŹdgh whso“ vyhworĂĄ ÂŽoryhn srwrp qhp† srflwĂĄ ¡h mh y ndqfho†ull doher y qhprfqlflĂœ hso“ vyhwor mh pÂ…nn“ d qdyrg}xmh srflw °wxoq“kr survwuhgldĂœ h doh greu“ srŽ›wdÂŽ v wÂľpĂĄ ¡h sul srx¡lw› whso“kr vyhwod mh ohsÂŹlh pdÂŽ udgÂŹhm yÂľnrqqhmÂŹlh vylhwlgo†å suhwr¡h qdvylhwhq“ suhgphw| vd qhmdyld wdn nrqwudvwqh dnr sul srx¡lw› vwxghq“kr vyhwodĂœ wxghq“ vyhwor rgsru°Ždp gr n°shÂ&#x;q› qdg }undgor qdmohsÂŹlh y whsorwh Ă? Ă“Ă“Ă“ Ăœ r mh qdmohsÂŹlh suh qdvylhwhqlh sohwlĂœ hqq“ vyhwor Ă? ĂŽĂ“Ă“ mh srwrp ykrgq“ gr sudfryq“kr survwuhgld dnr mh yÂľuredĂĄ vnodg| d srgreqhĂœ „ gh yÂŹdgh vd p§¡x }†nd}q›fl vwuhwq°Ž v ydÂŹlpl vyhwodplĂĄ grg†ydĂ° wh lfk dm gr refkrgqÂľfk uhÂŽd}fry d yhÂ&#x;nrrefkrgry hohnwurĂŠ †wh yhÂ&#x;Ă° pl suhkÂ&#x;dgqÂľ lqwhuqhwryÂľ refkrg qd sruw†ol zzzĂœixojxuĂœf}Ăœ nr uÂľfkor vwh vfkrsq› uhdjrydÂŽ qd remhgq†yn| Ă° p†wh surgxnw| vnodgrpĂŠ † wrydu rnuhp vruwlphqwx ĂĄ p†ph wuydor vnodgrpĂĄ lkqhÂ? n grgdqlxĂœ hgq† vd kodyqh r vylhwlgo†  v hohnwurqlfnÂľp suhgĂ° udgq›nrp d }gurmrp x¡ y }dn°shqrp edohq݌ Â?dohm vhq}rury“ vylhwlĂ° go† d rs†ory“ vylhwlgo† qdÂŹhm yÂľure|Ăœ nr vwh x¡ xylhgolĂĄ grg†ydph gr refkrgqÂľfk uhÂŽd}fry ruqedfkĂĄ orexvĂĄ ĂĄ dxpd{ d gr yhÂ&#x;nrreĂ° fkrgry hohnwur y fhohm (hvnhm d oryhqvnhm uhsxeolnhĂœ †nd}q›fl vl p§¡x }dn°slÂŽ qdÂŹh vylhwlgo† dm y qlhnwruÂľfk pdorrefkrgrfk hohnwurĂœ „ o†qxmhwh vd }°ŽdvwqlÂŽ qd qlhnwrurp } rgeruqÂľfk yhÂ&#x;wukryĂĄ ngh e| vd prkol }†nd}q›fl eol¡lh }r}q†plÂŽ v ydÂŹrx srqxnrx d srudglÂŽ vd r ykrgqrp yÂľehuh vylhwlglhoĂŠ °Ždvw¢xmhph vd orn†oq|fk yhÂ&#x;wukry v qdÂŹlpl yhÂ&#x;nrrefkrgqÂľpl }†nd}Ă° q›nplĂĄ y mhvhql vd }°Ždvw¢xmhph yÂľvwdy| orv|v y uhqŽ›qhĂœ nwx†oqh vd sulsudyxmhph qd yÂľvwdyx - y uqhĂĄ ngh y†v udgl suly›wdph rg ĂŠĂ’Ăœ gr Ă‹Ă‹ĂœĂŒĂœĂ‹Ă“ĂŠĂŒ y qdÂŹhm h{sr}›fll  ĂĄ vw†qrn Ă“Ă?Ă?Ăœ


ykp }z |}{htl vk ¡©­ kv ¢¢­£­ ¢ª¡£ } uh lwvpjp uh }#z{h} htw y } iyu ± ohsh w± z{ulr ª§§


zariaďujeme

Ria Angelová, foto: archív redakcie

Moderná kúpeľňa Kúpeľne tretieho tisícročia sa stali miestami maximálneho komfortu a nie náhodou sú nazývané wellness oázami domácností. Dizajn väčšiny moderných kúpeľňových zostáv a zariadenia je nadčasový – modely reprezentujú novú generáciu kúpeľňovej keramiky, ktorá vzbudzuje záujem a pozornosť. sobité tvary, materiály a farby moderných umývadiel prekročili tradičné chápanie výroby. Aktuálny výber tvarov kúpeľňovej keramiky je široký. Kúpeľňové umývadlá sú k dispozícii od elipsovitých, cez okrúhle, až po obdĺžnikové a štvorcové. Ideálnymi sa javia najmä tie modely, ktoré disponujú dostatočne veľkým odkladacím priestorom. Módnym hitom vo svete umývadiel sú stále populárnejšie dvojumývadlá, ktoré sú nielen esteticky efektné, ale najmä praktické. Za minimálnu priechodnú šírku, ktorá je potrebná vedľa umývadla, sa považuje 65 až 70 centimetrov. Čo sa týka výšky, umývadlo sa obvykle inštaluje tak, aby vzdialenosť od podlahy k jeho hornému okraju bola okolo 85 centimetrov.

O

28

VIP magazine

Štýlové zladenie V súčasnosti je na výber nespočetné množstvo druhov WC mís a dosiek, v rôznych farebných a materiálových vyhotoveniach. Niektoré moderné WC sedadlá majú nadštandardné vlastnosti – sú z materiálov, ktoré sú obohatené o zložky s anti-


bakteriálnymi a protiplesňovými účinkami, vďaka ktorým sa udržia v maximálnej čistote. Aktuálne za najmodernejšiu alternatívu, ktorá ponúka mnoho užívateľských výhod, je považované závesné WC. Závesný variant šetrí priestor – koľko centimetrov to, závisí od inštalačného systému. Pri výbere in-

štalačného systému zohľadnite to, či sa bude montovať do muriva, tenkej priečky, sadrokartónu alebo do bytového jadra. Čo sa týka úspory vody, stojací aj závesný variant sú na tom rovnako – oba typy môžu byť vybavené systémom dvojitého splachovania, vďaka ktorému ušetríte denne množstvo vody. Aj keď sa bidet tvarom a umiestnením ponáša na záchod, je to vlastne umývadlo. K bidetom sa inštalujú základné zmiešavacie batérie alebo špeciálne batérie so spŕškou smerujúcou nahor. Bidety sú ponúkané väčšinou bez sedadla, preto vhodnejšie sú keramické výrobky so zaoblenými hranami. Komfortnejším systémom je bidetová doska, ktorej súčasťou je aj fén. Moderné záchody a bidety sa vyrábajú v kolekciách rovnakého dizajnu, preto štýlové zladenie týchto predmetov v kúpeľni je na aktuálnom trhu samozrejmosťou. VIP magazine

29


rÂ’Â?‰’•— ‘„ ‡’–„‹ qrydw›yqh whfkqroÂĽjlh v°Ždvqrvwl sulqlhvol gr qdÂŹlfk grpry nrpiruw d nydolwxĂœ rghuq“ whfkqroÂĽjlh xpr¡¢xm° hihnw›yqh ulhÂŹhqld }d sulmdwhÂ&#x;q“ fhq|ĂĄ qdnrÂ&#x;nr whfkqlfnÂľ srnurn qdsuhgxmh p›Â&#x;ryÂľpl nurnpl d mhkr yÂľvohgn| v° suhsrmhq›p srkrgold d °ŽhoqrvwlĂœ



 grvn| suh pdoÂľfk dm yhÂ&#x;nÂľfk v lqwhjurĂ° ydqÂľp vhg†wnrp vo°¡ld fhohm urglqh Ă° rg ghwlÂŽlhnĂĄ d¡ sr vwduÂľfk urglÂŽryĂœ ĂŚrdohwĂ° qÂľ wu“qhuĂĽ Ă° sudnwlfnÂľ surgxnw y vdqlw†uĂ° qhm reodvwl sulqlhvro gr k|jlhqlfnÂľfk }ÂĽq qdÂŹlfk grp†fqrvw› nrpiruw d nydolwxĂœ rq°nd ghÂŽrp dm grvshoÂľp pr¡qrvÂŽ srxĂ° ¡›ydÂŽ eh} vwudw| ÂŽdvx ynodgdq›p d y|ehudq›p u§}q|fk dgdsw“uryĂœ ĂŚrdohwqÂľ wu“qhuĂĽ }›vnd ydÂŹx g§yhux yÂ?dnd lqwhjĂ° urydq“px vhg†wnxĂĄ nwru“ }deh}shŽ›å de| nd¡gÂľ qd prkro vhglhÂŽ srkrgoqh d eh} vwuhvxĂœ udnwlfn“ urglqq“ grvn| srq°ndm° srprfq° uxnx d }duxÂŽxm° lvwrwx vwdelolw| d eh}shÂŽĂ° qrvwlĂœ rgho| rpiruw d frqrplf glvsrqxm° qrvqrvÂŽrx ĂŠĂŽĂ“ nj d eh}sÂĽuryÂľp sryufkrpĂĄ ÂŽr }duxÂŽxmh mhgqrgxfk° °gu¡ex sul pd{lp†oqhm k|jlhqhĂœ rqw†¡ qhwuy† gokÂŹlh dnr s†u plq°wĂœ ÂľkudgqÂľp glvwule°wrurp lqwholjhqwqÂľfk vhg†wrn qd oryhqĂ° vnx mh vsrorÂŽqrvÂŽ Ăœ

jvtmvy{ rgho| rpiruw p§¡x srx¡›ydÂŽ ghwl dm grvsho݌ v° rvyhgÂŽhq“ y nudmlq†fk }†sdgqhm xuÂĽs|ĂĄ ngh gokrgrer vo°¡ld n pd{lp†oĂ° qhm vsrnrmqrvwl lfk x¡›ydwhÂ&#x;ryĂœ Â?dnd dv|Ă°orvh hfkdql}px vd grvnd mhpqh d srpdo| vno†sdĂĄ vsrpdÂ&#x;rydf› phfkdql}pxv xpr¡¢xmh mhgqrgxfk° pdqlsxo†flx d }deud¢xm°fh vdpryrÂ&#x;Ă° q“px s†gxĂœ |vw“p l{Ă° ols |jlhqd xpr¡¢xmh uÂľfkoh d mhgĂ° qrgxfk“ k|jlhqlfn“ ÂŽlvwhqlhĂĄ eh} gh}lqihnÂŽqÂľfk survwulhgnry v revdkrp djuhv›yq|fk fkhplfnÂľfk o†wrnĂœ

ljvuvtpj rgho| frqrplf Ă° gyd y mhgqrp v° xuÂŽhq“ suh ghwl dm grvshĂ° oÂľfkĂœ Â?dnd pdwhul†ox wkhuprsodvw gxursodvw v° grvn| rgroq“ yrÂŽl srÂŹnrghqlxĂĄ v° fhuwlƒnrydq“ qhphfnrx }q†pnrx nydolw| KĂœ ul ÂŽlvwhq› grvlhn srvwdŽ› srx¡lÂŽ p|gory° yrgxĂĄ q†vohgqh pdwhul†o suhp|ÂŽ ÂŽlvwrx yrgrx d suhwulhÂŽ vxfkrx kdqĂ° gulÂŽnrx Ă° yÂ?dnd nydolwq“px eh}sÂĽury“px sryufkx qlh mh srxĂ° ¡›ydqlh djuhv›yqhm fk“plh y§ehf srwuheqÂ“Ăœ


yvkpuu ~j kvzrh ¶{vhsl{u# {y ulyµ z pu{lnyv}hu#t kl{zr#t zlk{rvt kvwyhql rvtmvy{ }t h }hpt klvt pumvspurh® ª©¤¨ ¨¨ª ¦¨ª l¾thps® „Œ—‘–•’ÍŠ„Œ­†’

ššš­‡ˆ—–Žˆ¾š†­–Ž y’…˜–—‘> ~j ‡’–Žœ “•ˆ „U†‹ „ ™ˆEŽU†‹ –R ™<„Ž„ —‹ˆ•’“„–—˜ ‡˜•’“„–— ’‡’‘> ™’:Œ “’OŽ’‡ˆ‘Œ˜ „ ™<„Ž„ …ˆ“I•’™>˜ “’™•†‹˜ –R „ „›Œ5‘ˆ ‹œŠŒˆ‘Œ†Ž> À ‘ˆˆ†Ž5 ‘5Ž„ Ž™„Œ—œ {}­ ~j ‡’–Žœ j’‰’•— „ l†’‘’Œ† ‡’–—„‘ˆ—ˆ —ˆ•„ –’ E„™’˜ ¡ª Ü À „Ž†Œ„ “„—B ‡’ £¡­ ¥­ ¢ª¡£­

vuspul r|wu€ hkhytv uh ~~~­~hssl{­zr


domácnosť Energetická trieda A+++ Atraktívne pračky Hotpoint Aqualtis prispievajú k zníženiu spotreby energie – sú vyrobené v energetickej triede A + + +. Termoizolačný bubon je vyrobený z polypropylénu, so sklenenými vláknami. Systém Super Silent disponuje špeciálnym bezuhlíkovým motorom, ktorý je doplnený o tri zvukotesné panely a vybavený inteligentným systémom čerpania vody. Systém navyše obmedzuje hlučnosť modelu na minimum.

Pre chvíle pohody V exkluzívnej predajni Potten & Pannen – Staněk dostanete švajčiarsky prístroj UNA Automatic, vo zvodnom fialovom alebo elegantnom bielom šate, v ktorom sa snúbi krása s dômyselnosťou kapsulového systému. Energeticky úsporný model poľahky pripraví nielen desať druhov káv, ale aj ovocné, bylinkové a čierne čaje. www.vasekuchyne.sk

Rekordman v odšťavovaní Esprit home bath concept Spoločnosť Kludi v spolupráci s lifestylovou značkou Esprit predstavuje tri nové hosťovské kúpeľne pod názvami Colour Splash, Bright Bazaar a Selected Nature. Centrom kúpeľne je nástenný counter - nosný modul pre umývadlo a batériu. Lancírovaný biely podstavec umožňuje spolu s umývadlom nápadité farebné kombinácie. Predáva Kludi. www.kludi.sk

32

VIP magazine

S odšťavovačom Orava OS-110 dokážete za necelé tri minúty odšťaviť dva kilogramy pomarančov – asi liter čerstvej citrusovej šťavy. Model je zhotovený tak, aby odšťavil hustý, 100% džús s dužinou, ktorý v citrusovej sezóne vyjde lacnejšie ako „čerstvé krabicové džúsy“, odšťavené na opačnej strane zemegule. Rozmontovať a umyť ho dokážete za dvadsať sekúnd. Kúpite v značkových predajniach Orava v akciovej cene 39,90 € alebo v e-shope www.orava.eu


Vyhrievanie aj chladenie Výhodou klimatizácie LG Inverter je úspora energií. Klimatizačné jednotky zabezpečia okrem ochladzovania vzduchu v letnom období aj pohodlné, zdravé a ekologické riešenie vykurovania počas zimných mesiacov. Vykurovanie klimatizáciou môže ušetriť až 78 % nákladov na vykurovanie, v porovnaní s inými elektrickými spôsobmi vykurovania. Vysoká efektivita je daná DC kompresorom, ktorý má o 66 % vyššiu účinnosť v porovnaní s kompresormi, ktoré majú konštantný výkon.

Svieža a čistá Ak chcete chrániť svoje zdravie a domáce spotrebiče pred vodným kameňom, vodu filtrujte. Patentovaná technológia Brita redukuje nielen vodný kameň, ale aj organické nečistoty, niektoré pesticídy a ťažké kovy. Zároveň vo vode zachováva pevné častice horčíka a vápnika. Okrem tradičnej bielej, modrej a čiernej farby sú k dispozícii aj modely v lákavých zelených a fialových odtieňoch. www.pottenpannen.sk

Inovatívne technológie Spoločnosť LG ponúka umývačky riadu s technológiou TrueSteam™. Pokrokový motor Inverter Direct Drive™ prenáša do trysiek vodu s maximálnou efektivitou - zabezpečuje úsporu energie o 17 % a úsporu vody o 40 %. Umývačka za jeden umývací cyklus spotrebuje iba 0,92 kWh elektrickej energie a deväť litrov vody. Flexibilný systém EasyRack™ naplno využíva priestor v koši. Vďaka špeciálnym izoláciám model neprekračuje hlučnosť 45 dB.

Komfortné temperovanie Suchý systém plošného temperovania Fonterra Reno sa vyznačuje rýchlym spracovaním a nízkou stavebnou výškou. Vlastnosti systému sa spoločnosti Viega podarilo vylepšiť. Nové systémové prvky v kombinácii so špeciálnym poterom umožňujú montáž bez použitia stavebnej dosky. Systém tvoria len 18 mm hrubé dosky zo sadrovláknitého materiálu. Jedná sa o komfortné plošné temperovanie s možnosťou neobmedzenej voľby podlahových krytín.

VIP magazine

33


zariaďujeme

Módny dizajn

Názov spoločnosti FRAXIS je odvodený z latinského fraxinus – jaseň. Jaseň je považovaný za najzdravšiu a najkrajšiu drevinu, preto je spoločnosť pomenovaná po tomto majestátnom strome. poločnosť FRAXIS ponúka komplexné riešenia v oblasti návrhu, dodávky a montáže interiérov na celom území Slovenska a v zahraničí. Vkusne, zaujímavo a podľa konkrétnych predstáv klientov sú odborníkmi zariaďované interiéry aj exteriéry. Ich mottom je: „Takmer každá požiadavka zákazníka z oblasti dizajnu a technológií je splniteľná“. V prípade, že zákazník nemá jasnú predstavu o tom, čo by chcel, skúsení dizajnéri navrhnú niekoľko riešení, z ktorých si môže vybrať každý. V priebehu niekoľkých dní tak predstava dostáva jasné kontúry a je možné ďalej reálne pracovať. Vďaka profesionálom sa sny menia na realitu v priebehu niekoľkých týždňov.

S

Široký sortiment Spoločnosť FRAXIS ponúka komplexné riešenia v oblasti návrhov, dodávok a montáže kuchynských liniek, obývacích zostáv, detských izieb, atypického nábytku, ktorý je vyrobený podľa požiada-

34

VIP magazine


viek zákazníka. V ponuke ďalej nájdete stoly, stoličky, rohové lavice, vstavané skrine a iné komponenty, pochádzajúce od renomovaných výrobcov. Široké možnosti výrobných partnerov dávajú zákazníkovi takmer neobmedzené množstvo možností a riešení konkrétneho priestoru. Zákazník si má možnosť vybrať nielen zo širokej palety už uvedených výrobkov, ale aj z bohatej ponuky drezov, batérií, kuchynských elektrospotrebičov – zabudovateľných alebo voľne stojacich a rôznych ďalších doplnkov.

Komplexné riešenia Grafickým návrhom a objednaním žia-

daných komponentov práca spoločnosti FRAXIS u klienta nekončí. Súčasťou konkrétneho projektu je okrem montáže aj demontáž „starého“ interiéru, ktorá je zabezpečená externými partnermi – demontáž, odvoz a likvidácia „starého“ interiéru, stavebné a opravné práce, obklady stien, elektroinštalačné, vodoinštalačné a kurenárske práce, ako aj iné činnosti spojené s realizáciou projektu a rôzne ďalšie doplnkové služby. Príďte si vybrať svoj nový nábytok a doplnky do vzorkovej predajne vo Zvolene – viac informácií získate aj na www stránkach: www.fraxis.sk.

KUCHYNE, KÚPEĽNE A NÁBYTOK NA MIERU Námestie SNP 75/26 areál Wittmann Center Zvolen tel.: 0907 273 253 e-mail: fraxis@fraxis.sk www.fraxis.sk VIP magazine

35


kuchyňa

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Zariaďujeme

kuchyňu

Výzor kuchynskej linky výrazne ovplyvňuje vzhľad kuchyne. Variácií na tému tvar kuchynskej linky je veľa. Jej usporiadanie závisí od toho, ako chcete zoradiť jednotlivé funkčné zóny – skladovanie potravín, varné a umývacie centrum, pracovnú plochu. Práve tvar a dĺžka trasy, ktorú pri tom musíte prekonať, hovorí o tom, či je usporiadanie optimálne. ineárna zostava kuchynskej linky sa ideálne uplatní predovšetkým v úzkych miestnostiach. Optimálna dĺžka funkčných zón v poradí chladnička – drez – varné centrum je 300 až 360 cm. Pokiaľ je priestor kuchyne dostatočne široký, dve lineárne

L 36

VIP magazine

linky oproti sebe ponúkajú efektívne využitie. Praktické je aj usporiadanie kuchynskej linky v tvare L. Takýto tvar je vhodný aj pre malé kuchyne. Už pri rozmeroch miestnosti 2,5 x 3 metre je možné umiestniť do rozovretej časti L aj malý jedálenský stôl. Usporiadanie ku-

chynských pracovísk do tvaru U predpokladá, že sa medzi nimi „nenabeháte“. Pri tejto dispozícii je pravdepodobné, že aspoň jedno rameno linky bude prechádzať popod okno. V súčasnosti, keď sa v modernej architektúre uprednostňuje otvorená dispozí-


cia obytných priestorov, sú v praxi obľúbené kuchynské ostrovčeky. Jedná sa o pevne zabudovanú pracovnú plochu, stojacu voľne v priestore, ktorá nemá so zvyškom kuchyne žiadne prepojenie. Toto riešenie láka nielen efektným vzhľadom, ale ponúka aj dobré možnosti využitia.

Komfort pri práci

Samotné rozvrhnutie kuchynskej linky by malo vyhovovať všetkým zásadám a pravidlám modernej kuchynskej ergonómie. V súčasnosti sa od štandardných rozmerov ustupuje a uprednostňujú sa individuálne požiadavky. Pohodlné miesto na prípravu jedál poskytuje už pracovná plocha s dĺžkou osemdesiat centimetrov. V jej blízkosti alebo pod ňou by sa mali nachádzať zásuvkové skrinky s kuchynskými pomôckami. Ak plánujete využívať pracovnú plochu zároveň ako odkladaciu, vtedy si doprajte podľa priestorových možností väčšiu dĺžku a zároveň rozšírte aj jej hĺbku. Štandardných VIP magazine

37


kuchyňa

šesťdesiat centimetrov môžete rozšíriť o desať až tridsať centimetrov, čím získate väčší komfort pri práci. V prípade, že ste sa rozhodli pre hlbšiu pracovnú plochu, to umožní umiestnenie multifunkčného žľabu v zadnej časti pracovnej dosky. K dokonalému pohodliu prispeje aj vhodne zvolená výška pracovnej plochy – tú si prispôsobte podľa telesnej výšky. Štandardom je 85 až 95 cm, osobám nad 180 cm ulahodí výška 100 až 105 cm. Bežnou záležitosťou v moderných kuchyniach je napríklad aj umiestnenie rúry na pečenie vo výške očí.

Dôležité detaily Výhodou značkových kuchýň je, že aj tie najmenšie detaily sú v nich obvykle dobre premyslené. Rôzne vysokí ľudia potrebujú rôzne pracovné výšky. Výška kuchynskej linky sa reguluje nastavením výšky sokla a soklových nožičiek alebo výškou korpusu spodných skriniek, prípadne vložením dištančnej

38

VIP magazine

lišty medzi pracovnú dosku a spodnú skrinku. Horné skrinky kuchynskej linky je nutné umiestniť do takej výšky, aby bola dostupná aj najvrchnejšia polica. Výšku udáva vzdialenosť medzi pracovnou doskou a dnom hornej skrinky, obvykle je to okolo päťdesiat a viac centimetrov. Klasické spodné skrinky s dvierkami dnes často nahrádzajú hlboké kontajnerové zásuvky s komfortnou šírkou od deväťdesiat do

stodvadsať centimetrov. Spotrebiče, akými je rúra alebo mikrovlnka, je ideálne zabudovať nad sebou, do výšky potrebnej na manipuláciu bez zohýbania – cca šesťdesiat až deväťdesiat centimetrov od podlahy. Odpadový kôš je vhodné umiestniť do drezovej skrinky, upevnený na dvierkach spodnej skrinky je maximálne praktický – pri otváraní sa vytočí spolu s dvierkami, pričom poklop zostáva v skrinke.


Kuchyňa Samoa akciová cena len 239 € za bm (s DPH).

Kúpte teraz kuchyňu historicky najvýhodnejšie A navyše: Oresi vracia ešte viac peňazí!

53x 13x

Informácie o všetkých našich akciách získate v najbližšej predajni Oresi alebo na www.oresi.sk

Porovnajte našu ponuku s konkurenciou!


gastro

40

VIP magazine


VPS – Vinohradníctvo

PAVELKA A SYN s.r.o. Šenkvická 14/L 902 01 Pezinok tel.: 033 645 10 64 mail: vino@pavelkavino.sk web: www.pavelkavino.sk VIP magazine

41


naš tip

Božidara Hobertová, foto: archív redakcie

Blahodarné nápoje Je dobré dbať nielen na konzumáciu výživných jedál, ale aj na príjem tekutín. Až dve tretiny ľudského tela tvorí voda a efektívny systém dopĺňania organizmu tekutinami je základom pohody a zdravia.

riemerná denná spotreba vody ľudského tela je približne 35 gramov na jeden kilogram hmotnosti. Pre organizmus je potrebné prijímať vyvážené a rovnomerné množstvo tekutín počas celého dňa. Je viacero vhodných druhov nápojov pre organizmus – od najpodstatnejšej vody, cez ovocné a zeleninové nápoje, až po čaje a minerálne či stolové vody. Príjem nápojov s obsahom cukru, a iných konzervačných látok, je vhodné znížiť na minimum, alebo z pitného režimu vylúčiť. V rámci optimálneho pitného režimu je dôležité vyvarovať sa častému zlozvyku, kedy človek prijíma tekutiny až na základe signálov smädu. Piť, až ak sa dostavia pocity sucha v ústach je nesprávne. Na vhodnú hydra-

P

42

VIP magazine

táciu organizmu je odborníkmi odporúčané pravidelné prijímanie menších objemov tekutín, v čo najčastejších intervaloch, počas celého dňa. Nezabudnite na potrebu zvýšených dávok tekutín pri športových aktivitách a fyzicky namáhavých prácach. Dostatočné a plynulé zásobovanie tela vodou a inými tekutinami prospieva nielen zdraviu, ale aj dobrej nálade.


Ríbezľový nápoj  

200 ml minerálnej vody 200 ml ríbezľového džúsu šťava z jedného pomaranča plátok citróna

Ananásový nápoj  

200 ml minerálky 200 ml ananásového džúsu 50 ml cukrového sirupu plátok limetky

Grapefruitovo brusnicový nápoj   

200 ml vody 1 ks vytlačený grapefruit 100 ml brusnicový džús 100 ml jablkový džús med podľa chuti

Jablkový nápoj  

200 ml stolovej vody 100 ml ananásového džúsu šťava z dvoch jabĺk šťava z citróna podľa chuti

VIP magazine

43


gastro

Pivnica Radošina ivnica Radošina obohacuje trh o vína s veľkolepou vinárskou históriou. Radošinské vína sú typické jedinečným charakterom, vôňou i chuťou, k čomu výrazne prispieva aj ílovitohlinitá minerálna pôda s dolomitickým podložím, vhodným najmä pre rulandy. Vinohrady sa rozkladajú na južnom svahu úpätia pohoria Považského Inovca obkolesené lesom, ktorý ich chráni pred severnými vetrami a mrazom. V súčasnosti hospodárime na 33 hektároch vinohradov. Počas posledných desiatich rokov prešli vinice rozsiahlou obnovou. Tretinu našich výsadieb tvorí odroda Rulandské šedé, ďalšou tradičnou odrodou je Sauvignon, Tramín, Rulandské biele a Veltlínske zelené. Z modrých odrôd pestujeme hlavne Rulandské modré, Zwei-

P

44

VIP magazine


geltrebe, Dunaj, Svätovavrinecké, Alibernet. Moderné enologické postupy výroby vína spájame s tradičnými technológiami. Použitie vlastných autochtónnych kmeňov kvasiniek, vyselektovaných v našich viniciach, dodáva radošinským vínam nezameniteľnú jedinečnosť. Červené vína vyzrievajú do krásy vo veľkých 3 000-litrových a barikových dubových sudoch. V priaznivých ročníkoch dorábame také špeciality, ako sú prírodne sladké bobuľové výbery, ľadové a slamové vína. Pôvodné vinice patrili nitrianskemu biskupstvu, a tak sa v minulosti toto víno pilo hlavne v cirkevných kruhoch. Dostalo sa aj k Márii Terézii, Matejovi Korvínovi či na Pražský hrad. Získali si priazeň milovníkov vína i ocenenia na výstavách a súťažiach. A to predovšetkým obľúbený Radošinský Klevner, dodávaný aj na anglický kráľovský dvor, ktorý mu udelil certifikát. V roku 2008 sa práve toto víno podávalo na recepcii pri príležitosti návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Podávalo sa aj pri poslednej návšteve pápeža Jána Pavla II. u nás. A do tretice: pila ho i holandská kráľovná Beatrix v roku 2007. Prvé viničové sadenice do Radošiny doviezli v 15. storočí pod označením Klevner francúzski mnísi na pozvanie nitrianskeho biskupa. Radošinský Klevner je cuveé s dominanciou Rulandského šedého, s menším podielom Rulandského bieleho a ďalšej bielej odrody. Každý ročník je pritom špecifický. Raz je v ňom cítiť tropické ovocie, žltý melón či zrelé hrušky, inokedy viac korenitosť. Vždy je to však plné víno. Po získaní fľašovej zrelosti sa objavujú aj medové tóny. Víno pritom býva ohnivé i alkoholické. Radošinská pivnica prišla minulý rok na trh s novinkou – s Červeným Klevnerom. Je to cuveé zložené z troch modrých odrôd pestovaných v Radošine. Základom a dominantnou odrodou je Rulandské modré – Pinot noir, charakteristické ovocnou korenistou chuťou. Dopĺňa ho Svätovavrinecké, ktoré ho obohacuje o ovocnosť a pikantné kyselinky, a štipka Alibernetu sa postará o sýtu farbu a tanínovú komplexnosť. Jedinečnosť a originalitu mu dodávajú vlastné kmene kvasiniek pri fermentácii a niekoľkomesačné zrenie v dubových sudoch. V bezprostrednej blízkosti vinohradu je situovaný novopostavený penzión s dvanástimi dvojlôžkovými izbami s TV a wifi

pripojením. K dispozícii sú dve miestnosti s kapacitou 150 ľudí, vhodné na degustácie, školenia, semináre aj spoločenské akcie. Popri prezentácii našich vín podávame pečené prasiatka, kačacinu, syrové a šunkové misy a rôzne iné chutné jedlá. Príjemné a tiché prostredie lokality penziónu láka na prechádzky a túry do okolia. Pre priaznivcov cykloturistiky máme pripravených sedem bicyklov. V dňoch 20. – 22. júna 2013 usporiadame už siedmy ročník Dní otvorených pivníc.

Okrem príjemného posedenia pri ochutnávke vín a už spomínaných špecialít našim návštevníkom ponúkame aj prehliadky pivníc. A to všetko za zvukov príjemnej cimbalovej muziky.

Pivnica Radošina s.r.o. Bratislavská 45 917 01 Trnava tel./fax: +421 38 539 8113

VIP magazine

45


gastro

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Zdravo a chutne Tymian je symbolom nádeje, čistoty a skromnosti – dá sa z neho pripraviť skvelý čaj a vylepšujú sa ním chute mnohých pokrmov. Bylinka je aj súčasťou provensálského korenia, ktoré si našlo svoje miesto v kuchyniach mnohých kontinentov. rovensálske korenie je zmes sušených bylín – názov je odvodený z oblasti Provensalsko. Zmes obvykle obsahuje okrem tymianu aj rozmarín, bazalku a niekedy tiež majoránku, oregano a saturejku. Korenie sa často používa na ochutenie dusenej zeleniny, rýb, grilovaného mäsa – najmä kuracieho, králičieho, jahňacieho a baranieho.

P

Pre gurmánov Tymian je dobre známym korením, najmä v stredomorskej kuchyni. Ideálne sa hodí aj na pizzu a cestoviny, do

46

VIP magazine

omáčok, polievok a nálevov. Uľahčuje trávenie, preto sa pridáva aj do menej stráviteľných strukovinových a tučnejších jedál. Výraznú chuť a arómu tymianu môžete zaznamenať aj pri konzumácii tradičných plniek, paštét a klobás. Pri varení je tymian dobre kombinovateľný s bobkovým listom a s cesnakom. Z množstva výnimočných receptov, kde dominuje tymian, spomeňme aspoň zeleninové ratatouille, špeciálne

hubové plnky alebo dusené tofu. Ale aj originálne recepty na prípravu slimákov a plodov mora, obohatené o špecifickú chuť tymianu. Vo Francúzsku je tymian nazývaný aj penicilínom chudobných, pretože je jedným z najsilnejších rastlinných antibiotík. Má vynikajúce účinky pri chorobách z prechladnutia a pri zápaloch. Jednoduchý tymianový čaj si pripravíte z jednej lyžičky sušeného tymianu, ktorú zalejete horúcou vodou


a necháte okolo desať minút lúhovať. Po scedení výluh môžete osladiť medom a piť niekoľkokrát denne.

Antiseptické účinky

Pravlasťou tymianu je Stredomorie rovnako ako mnohých ďalších bylín, ktoré sa využívajú aj v aromaterapii – rozmarín, levanduľa a iné. Rastie na suchých stanoviskách, pokrýva vápencové pohoria, objavuje sa spoločne s ďalšími rastlinami, ktorým neprekážajú dlhé suché obdobia. Neopísateľné sucho a žiara na vrcholkoch kopcov, bez jediného tieňa, dokonale prispôsobilo lístky, vetvičky, stonky a kvety tymianu proti strate vody. Korene sú pevne uchytené v kamenistej pôde a sú ťahané čo najďalej. K tomu má bylina prispôsobený aj rozsiahly koreňový systém. A práve klíma, v ktorej sa tymian nachádza ovplyvňuje jeho vlastnosti. Ker tymianu sa rozmnožuje VIP magazine

47


gastro

semienkami, ktoré je možné sadiť aj do kvetináčov. Jedná sa o vytrvalý drevitý ker s drobnými lístkami, ktoré sú na konci špicaté a pevne sa držia na stopke. Kvety sú biele až svetlofialové. Tymian obsahuje silice – hlavnou zložkou silíc je vzácna, vysoko baktericídna – dezinfekčná látka tymol, ďalej sa v nej nachádza karvakol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné. Tymian patrí medzi rastliny s najsilnejšími antiseptickými účinkami.

Iné možnosti využitia Tymianový éterický olej patrí medzi významné antiseptiká, obvykle sa aplikuje

48

VIP magazine

vo forme kúpeľov, masáží a inhalácií. Éterický olej z tymianu silne zahrieva, stimuluje činnosť príslušných orgánov – dýchaciu, vylučovaciu a obehovú sústavu. Droga rozpúšťa hlieny a v ľudovom liečiteľstve sa používa aj ako kloktadlo. Účinok tymianu na psychiku najlepšie precítite, keď sa poprechádzate alebo zotrváte v mieste jeho výskytu. Tymian je aj symbolom

vytrvalosti. Ak človek dokáže upokojiť svoju myseľ, môže pocítiť rovnakú silu a mať rovnakú trpezlivosť a pevnú vôľu akou disponujú rastliny.


Na zaĚiatku roka zaznamenávame nárast obratov v predajniach Norbi Update. åudia sa asi zĹaknú ruĚiĚky na váhe, alebo sami seba...

no nie vždy dostatoËne. Stravovať sa

ZDRAVO, uvedomelých

Mnohí ľudia sú presvedčení, že pre seba a svoje zdravie spravia všetko, a napriek tomu nie všetci poznajú tú správnu cestu. Čítajú údaje na zadnej strane obalu, no nevedia, čo je pre nich dôležité. Mnohí sledujú napr. kalórie, ktoré môžu zavádzať do omylu.

Čo myslíte, môže byť závislý človek na alkohole či drogách zdravý len vďaka zázračnému lieku, ktorý eliminuje pôsobenie danej škodlivej látky, ktorú dokonca naďalej užíva?

Nie je dôležité koľko!? Dôležité je, z čoho pozostávajú tieto kalórie! Existujú také jedlá, ktoré majú rovnakú kalorickú hodnotu, jedno vás nasýti a od druhého priberiete, a dokonca budete hladní! Napr. 1g bielkoviny =4,2kcal a aj 1g cukru = 4,2 kcal, a predsa to nie je to isté, aspoň nie z hľadiska, ako sa daná energia uloží, či zhodnotí v našom organizme. Od bielkoviny sa nedá pribrať, maximálne tak svalová hmota, s tou však nikto nemá problém. Väčšina ľudí má však problém s nadváhou a tú tvorí telesný tuk, ktorý je výlučne výsledkom pôsobenia rýchlovstrebateľných sacharidov - cukrov! Ak chcete čítať zloženie, hľadajte v prvom rade také výrobky, v ktorých nie sú spomínané sacharidy: pridaný cukor (v každej forme), múka či škrob. Po konzumácii takýchto výrobkov budete cítiť, že ste sa dostali bližšie k zdravej strave. Podľa prieskumu ľudia najviac kupujú prípravky na odbúravanie a rýchlejšie spaľovanie tukov, prípravky na očistenie organizmu (očistné kúry) a lieky na znižovanie chuti do jedla. Prečo uprednostňujú spotrebitelia rýchle riešenia namiesto dlhodobého zdravého stravovania a pravidelného pohybu?! Tak toto v prvom rade spôsobuje zavádzajúci marketing určitých skupín a v druhom rade neinformovanosť národa, ktorá je tiež pravdepodobne zámerná. Je tu aj lenivosť, ktorá je výsledkom hlavne nadmernej konzumácie sacharidov. Len si premietnite, ako to funguje, čím väčšia nadváha, tým „presvedčivejší“ argument a výhovorka, prečo sa to nedá zhodiť a prečo nie je čas na pohyb.

Uvedomte si, schudnúť sa dá len od toho, čo nezjete! Neexistuje látka, od ktorej keď ju zjete, tak od nej schudnete! Je pravda, že existujú také látky, ktoré zrýchlia váš metabolizmus, alebo ho naopak blokujú, tak ako aj vašu chuť do jedla. Tu si však treba uvedomiť, čo do seba dostávate a čo to s vaším organizmom spraví?! Nie som presvedčený, že po získaní korektných informácií, ktoré asi nikdy nedostanete, by ste boli ochotní tieto prípravky konzumovať. Nie lieky a zázračné prípravky konzumujte, aby ste schudli, ale správne - zdravé potraviny! Ktoré sú to? Tie už spomenuté: bez pridaného cukru, so zníženým obsahom sacharidov, s nízkym glykemickým indexom. Nesmú obsahovať také aditíva, ktoré vám spôsobujú opätovný hlad a škodia vášmu organizmu. Nesmiete zabúdať ani na pohyb, ktorý je v prvom rade dôležitý, aby ste sa dobre cítili a mali silné telo. Správny pomer je 75% zdravá strava a 25% pravidelný pohyb, výsledkom je zdravé a štíhle telo.

Správna odpoveď je NIE! Ak ste tak odpovedali, tak musíte pochopiť, že ani s cukrom to inak nie je! Nie je umenie a ani veda každý rok znova a znova schudnúť, dôležité a prvoradé je zostať zdraví a štíhli a k tomu aby to tak aj bolo, sa musíte správne stravovať a pravidelne sa hýbať!

Schudnite raz a navždy! Buďte štíhli a zdraví! Norbi Update!


Zbavte sa vlčieho hladu

S

travovanie a zdravý životný štýl patria k témam, ktoré rezonujú spoločnosťou. Nečudo, veď medzi nami je veľa takých, ktorí bojujú s nadváhou a pridruženými zdravotnými problémami. Iní ľudia zase o stravovaní veľa študujú, pretože si chcú svoju postavu i zdravie udržať. Či už patríte do prvej alebo do druhej skupiny, som presvedčený, že vám vieme pomôcť. Stačí, ak dodržíte základnú podstatu životného štýlu Update. Začnite tým, že si prečítate knižku „Norbiho tajomstvo po novom“. Okrem iného v nej nájdete aj kopec receptov, ako si zdravo a chutne navariť.

Nestrácajte čas diétami Diéty nie sú riešením. Strieda ich jo-jo efekt, ku ktorému dochádza preto, lebo sa opäť vrátite k tej istej strave, od ktorej ste pribrali aj naposledy. Ak sa chcete z bludného kruhu diét vymaniť, musíte spraviť dve veci: pochopiť váš metabolizmus a hlavne nejesť také výrobky, ktoré obsahujú rýchlovstrebateľné sacharidy pridaný cukor, múku či škrob. Zo začiatku sa vám to bude zdať nemožné, keďže som presvedčený, že práve tieto potraviny milujete a denne ich konzumujete. Bohužiaľ, nie ste jediní. Jedia ich takmer všetci, a to aj vďaka marketingu a reklame. Sú to každodenné potraviny, a preto ťažko uveriť tomu, že nám neprospievajú! Nepomôže ani to, keď z týchto potravín konzumujete len tie najkvalitnejšie a najlepšie značky. Kvalitný bio hnedý cukor či bio múka totiž pôsobia na váš organizmus rovnako ako aj menej kvalitný a komerčný cukor a bežná hladká či celozrnná múka.

Problematické sacharidy Na to, aby ste pochopili, kde je problém, musíte do problematiky načrieť trochu hlbšie. Naše telo nedokáže spracovať veľké množstvo rýchlovstrebateľných sacharidov, ktoré sa hojne nachádzajú práve v bežných potravinách. To množstvo sacharidov, ktoré priemerný človek skonzumuje, sa dá kompenzovať len vrcholovým športom, a to ešte vôbec nemusí znamenať, že zostanete zdraví bez vedľajších účinkov!

Cukor – glukózu však potrebujeme. Bez glukózy nedokážeme existovať, je totiž prvoradým energetickým zdrojom nášho tela. To si ju však dokáže vyrobiť takmer zo všetkého organického, čo zjeme, ba dokonca aj z vlastného telového tuku, čo je aj podstatou chudnutia. Ak zjete napr. jablko či také isté množstvo cukru, aké sa v ňom nachádza, to nie je to isté! V jablku je celý komplex cukrov, minerálov, vitamínov, vlákniny atď., ktoré v tomto spojení pôsobia na náš organizmus úplne prirodzene. Také isté množstvo kryštálového cukru však veľmi ľahko spôsobí výkyvy metabolizmu s následkom vlčieho hladu. Keď máme vysokú glykémiu (následkom konzumácie rýchlovstrebateľných sacharidov), uvoľňuje sa nadmerné množstvo inzulínu, ktorý toto množstvo cukru odnáša priamo do tukov. Nielen, že ste pribrali, ale vaša hladina krvného cukru klesla a telo je opäť v kritickom stave. V krvi je nedostatok cukru a z mozgu dostávate informáciu „hlad“. Opäť siahate po jedle napriek tomu, že ste ešte ani zďaleka nespálili energiu (glukózu), ktorú ste prijali v poslednom jedle. Tomuto ja hovorím umelo generovaný hlad!

S nami zaženiete hlad nadlho Verím, že už čítate medzi riadkami a pochopili ste, ako sa z vášho hladu stáva biznis. A čo je riešením? Konzumujte potraviny, ktoré dodajú vášmu telu potrebnú energiu, výživové hodnoty, ktoré potrebujete a hlavné je, aby vám tieto potraviny umelo negenerovali hlad! Správne potraviny majú nízky obsah rýchlovstrebateľných sacharidov a sú bez pridaného cukru. Nie sú presýtené múkou či škrobom a majú nízky glykemický index (vstrebávajú sa pomaly a nezvyšujú prudko hladinu cukru v krvi). Takéto potraviny teraz nájdete pod jednou strechouv obchodoch Norbi Update. Sú to jediné potraviny na našom trhu, ktoré majú klinicky potvrdené účinky pre redukčnú diétu a vhodnosť pre diabetikov.

Ing. Ivan Gallo špecialista na zdravé stravovanie - Norbi Update

POTRAVINY PRE ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL Sieť predajní a bližšie informácie na

www.update.sk

PODNIKAJTE V ZDRAVOM ŽIVOTNOM ŠTÝLE! Otvorte si aj vy predajňu Norbi Update! Bližšie info na franchise@update.sk


móda

Alex Bajchy Ruttkay, foto: Boris Džurnák, Patrik Ratajský

Bubelíny

inšpiruje nevesty i herečky Mladá módna návrhárka a dizajnérka Michaela Bubelíny opäť zahviezdila. Svoje nápady a pocity vdýchla do svadobnej kolekcie, ktorú odprezentovala na svadobnom veľtrhu v Bratislave. Okrem svadobných šiat, sa na móle objavili aj spoločenské, ktoré si nevesty môžu obliecť po polnoci. Zo všetkých šiat bolo cítiť návrhárkinu dušu i fantáziu a jej typický rukopis – ručne maľovaná kresba. Boli zdobené swarovského krištáľmi, rôznymi krajkami, 52

VIP magazine

čipkami či výšivkami. Modely predviedli známe osobnosti ako Erika Barkolová, Eňa Podzámska, Mirka Partlová, Mária Čírová, Petra Palevičová, Michaela Szocsová, Lenka LeRa Salmanová, Silvia Sakalášová, Ivana Poláčko-vá či Kristína Mečko, ktoré Bubelíny oblieka aj na rôzne spoločenské akcie. Počas módnej prehliadky zaspievala LeRa Ave Máriu a svoju skladbu Najkrajšie áno, z jej posledného albumu.


VIP magazine

53


šperky

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Šperkom je možné vyjadriť úctu aj vďaku. Klenotom darca zdôrazňuje svoje pocity – obdiv, náklonnosť, či lásku k obdarovanej bytosti. Traduje sa, že šperky s drahými kameňmi môžu svojim majiteľom navyše dodať aj pozitívnu energiu a vyladiť niektoré ťažkosti.

Krása

drahých kameňov

rdiečka a iné útvary z drahých kameňov vsadené do náušníc, náramkov, prsteňov a príveskov z módy nevychádzajú. Podľa učenia Feng šuej kamene pôsobia očistne. Hovorí sa, že biele kamene dodávajú fyzické a duševné sily. Červené kamene majú pozitívny vplyv na stavbu buniek a tvorbu krvi. Modré kamene vyladia orgány sluchu a zraku. Purpurové a fialové kamene kladne pôsobia na mozog a centrálny nervový systém. Zelené kamene chránia srdce a pokožku. Žlté a zlaté kamene upokojujú zažívacie ústroje a žalúdok.

S 54

VIP magazine

Drahé kamene

Traduje sa, že šperky s achátom sa majú nosiť, ak sa potrebujete zbaviť bolesti a sú nápomocné aj v boji s neplodnosťou. Lápis symbolizuje vnútornú harmóniu, dodáva pocit istoty a bezpečia. Ak ho vystavíte slnečným lúčom, môžete ho používať aj pri zápaloch. Potláča bolesti hlavy a odporúča sa aj pri boji s nespavosťou. Malachit podporuje koordináciu oboch mozgových hemisfér – uvádza do rovnováhy rozum a cit. S jeho pomocou sa vraj človek stáva kreatívnejším a je prístupnejší k zmenám. Dopomáha k trpezlivosti,


že kameň prináša psychickú rovnováhu a zmierňuje napätie. Diamant pomáha zvládnuť rozbúrené emócie, rozvíja toleranciu a vernosť v partnerstve. Stavia v okolí človeka bariéru pred negatívnou energiou, posilňuje a podporuje bystré myslenie. Granát je nazývaný aj kameňom lásky. Vraj je s ním život jednoduchší – podporuje schopnosť dodržiavať predsavzatia a zvládať aj náročnejšie úlohy. Hovorí sa, že šperky s granátom posilňujú vôľu, zmierňujú depresie a prebúdzajú aktivitu. Podľa učenia Feng šuej ametyst je kameňom duchovnej očisty, posilňuje pamäť, koncentráciu ▼

pomáha preniesť sa sklamaniami a vyrovnať sa s chybami, ktoré sa udiali na ceste jeho životom. Opál zosilňuje emocionálne stavy, ktoré v danej chvíli človek prežíva. Tigrie oko posilňuje sústredenie. Majitelia šperkov s týmto kameňom sú vraj odvážnejší a sebavedomejší, najmä ak sú pred nimi nové životné alebo pracovné šance. Jemný a nežný ruženín je považovaný za kameň umelcov, pretože prebúdza fantáziu a tvorivé myslenie. Otvára srdce a pomáha odpúšťať. Kryštál je symbolom dokonalosti. Traduje sa, že prostredníctvom kryštálu sa ľahšie človek vyrovnáva s minulosťou,

VIP magazine

55


šperky

a pozornosť. Odstraňuje úzkosť, upravuje metabolizmus a posilňuje imunitný systém. Kalcit je kameň sebadôvery – upokojuje myseľ, podporuje pamäť, intuíciu, rýchle reakcie a rozhodnosť.

V znamení symbiózy Traduje sa, že jednotlivé znamenia zverokruhu sú s určitými drahými kameňmi v prirodzenej symbióze. Podľa týchto tvrdení sú pre kozorožca vhodné šperky s kameňom jaspisu, achátu, ónyxu, chalcedónu, obsidiánu, kryštálu a diamantu. Pre vodnára je ideálny tyrkys, opál, akvamarín, topás, fluorit a zafír. Rybám ulahodíte šperkmi s koralom, perlou, akvamarínom a ametystom. Baran je v symbióze s hematitom, jaspisom, karneolom, granátom, rubínom a turmalínom. Pre býka je vhodný achát, aventurín, citrín, korál, malachit, chryzokol, ruženín, zafír a smaragd. Blíženci majú radi karneol, tigrie oko, jantár, topás a chalcedón. Rakov je vhodné obdarovať jaspisom, koralom, karneolom, opálom, smaragdom alebo chalcedónom. Lev obľubuje topás, citrín, granát, rubín, kryštál a diamant. Pre pannu vyberte šperk s jaspisom, jantárom, karneolom, sodalitom, lápisom, ametystom alebo so zafírom. Váham urobí radosť chryzokol, jadeit, koral, perla, ruženín, akvamarín, turmalín a kunzit. Škorpión je v symbióze s hematitom, červeným jaspisom, heliotropom, granátom, malachitom, obsidiánom, opálom a rubínom. Strelec sa cíti dobre so šperkmi, ktoré sú dekorované sodalitom, chryzokolom, aventurínom, chalcedónom, topásom a zafírom.

56

VIP magazine


é sn xu lu 1. E N LI N O o tv rs ná di ho

Seven Seas Barracuda Cena od 1.730 €

Seven Seas Mermaid Cena od 640 €

Petite Seconde Cena od 1.290 €

Latifa Cena od 495 €

Spirit of Baar Cena od 990 €

Birdie Lady Cena od 740 €

Všetky modely hodiniek CIMIER kúpite ONLINE na www.cimier.sk VYBERTE SI TIE VAŠE Výhradné zastúpenie pre SR: CIMIER Slovakia, s.r.o., Piešťanská 3 (Business Centrum Aquapolis) 917 01 Trnava, 0907 77 99 20, info@cimier.sk


knižné novinky

Nylonový svet Poklady slovenskej kuchyne

Matej Rudinský

Silvia Pilková

„Nesnažím sa ženu pochopiť, obdivujem ju.“

K milovníkom dobrého tradičného slovenského jedla putuje ďalšia kniha Silvie Pilkovej z edície Poklady slovenskej kuchyne. Tretia časť prináša zaujímavé recepty z regiónu dolná a horná Nitra a Tekova. Jedným z jednoduchých a pritom výdatných a chutných receptov je aj napríklad Korýtko.

Je muž schopný napísať knihu o ženách? Je schopný pochopiť ich? Matej Rudinský sa o to pokúsil. Prináša nevšedný a pritom veľmi interesantný pohľad na ženský svet. Jeho kniha predstavuje originálne príbehy a vyše dvadsať zaujímavých osudov.

Zrada, 2. vydanie Nesbo Jo Počas návštevy amerického prezidenta v Nórsku policajt Harry Hole omylom zastrelí agenta americkej tajnej služby. Vzápätí sa do Nórska dostáva zbraň, používaná atentátnikmi na celom svete. Pripravuje sa v krajine politicky motivovaná vražda? Na koho má byť zbraň Märklin použitá? Harry Hole odhalí stopu, ktorá vedie k nórskym vojnovým veteránom, bojujúcim v druhej svetovej vojne na strane fašistov pri Leningrade. Akú úlohu v tomto spiknutí hrajú neonacisti z baru U Herberta? Kto je to Princ? Má kontakty priamo na políciu? Kto je Sverre Olsen?

Oko za oko Shakespeare William Hoci je Oko za oko komédia, Shakespeare v nej skúma vážne otázky. Knieža Vincentio sa preoblečie za mnícha a nechá vládnuť svojho zástupcu Angela, o ktorom sa domnieva, že je stelesnená cnosť. Angelo sa však na tróne ani poriadne nezohreje, a príde o svoj čistý štít. Táto hra hlása, že aj nad vladárom musí ešte vládnuť zákon. No aj v treťom tisícročí vieme, že sa to ľahko povie a ťažko uskutočňuje. Z anglického originálu preložil a sprievodné texty napísal Ľubomír Feldek. Ilustrácia na obálke Peter Uchnár.

VIP magazine

Eiber Hans Chytanie rýb je dobrodružstvo! Vyskúšaj to... Rybárčenie je vynikajúca záľuba na voľný čas a nie je to len o chytaní rýb. Si v nádhernej prírode za každého počasia, či svieti slnko, fúka vietor, alebo prší, a zažívaš napínavé dobrodružstvá pri vode. Táto príručka o rybárčení ti poradí, ako sa stať úspešným rybárom. Pre čitateľov od 9 rokov. Praktická príručka pre mladých rybárov.

Stala sa nám láska, 2. vyd. Štrasser Ján Jeden z najznámejších slovenských básnikov a textárov predstavuje výber zo svojej, najmä ľúbostnej tvorby – Stala sa nám láska. Mnohé z týchto básní boli zhudobnené a podnes nám znejú nielen v sluchu, ale i v duši. Vieš, jedna láska je vždy prvá, Zažni aspoň v jednom okne či Tlaková níž sú texty, ktorým ani roky neuberajú na dráždivej, erotickej príchuti. Výber má nápaditú grafickú úpravu a je určený každému, kto rád podľahne najkrajšiemu ľudskému citu.

Posledný list od milenca

Zrada Borgiovcov

Moyesová Jojo

Poolová Sara

Novinárka Ellie hľadá v novinovom archíve zaujímavý príbeh, no ani celkom neverí, že by skutočne mohla nájsť niečo zaujímavé. Nájde však list z roku 1960, ktorý napísal neznámy muž a žiada v ňom svoju partnerku, aby opustila manžela. Ellie ten ľúbostný príbeh z minulosti fascinuje. Napriek tomu, alebo možno práve preto, lebo sama má pomer so ženatým mužom.

V lete roku 1493 je Rodrigo Borgia takmer rok pápežom Alexandrom VI. Francesca Giordanová, prenasledovaná tieňmi vlastnej minulosti, zohrala kľúčovú úlohu pri Borgiovom zvolení na stolec Svätého Petra a teraz dostala príkaz udržať ho na ňom. Ako dvorná travička najznámejšieho a najnebezpečnejšieho rodu v Taliansku táto majsterka smrti stojí zoči-voči pavučine nebezpečenstiev, intríg a zákerností ohrozujúcich renesančnú osvietenosť. Nebezpečenstvá sa vynárajú zo všetkých strán, preto Francesca vymyslí zúfalý plán a riskuje vlastný život.

Ellin a Jenniferin príbeh vášne, nevery a straty sa v silne emotívnom spoločenskom románe navzájom prepletajú, popretkávané „poslednými listami“ zo skutočného života.

58

Ako chytiť veľkú rybu


AMY, moja dcéra

Rukopis z Akkry

Mitch Winehouse

Najhroznejšia zo zbraní je slovo Paulo Coelho

23. 7. 2011 celý svet zaskočila správa o náhlom úmrtí jedinečnej a nenapodobiteľnej britskej speváčky Amy Winehouse. Bola nadaná, inšpiratívna, ikona svojej generácie. Možno ju charakterizovať mnohými prívlastkami, no fanúšikovia si ju budú navždy pamätať najmä pre jej povestný dôvtip, šarm a životný elán. Ako speváčke sa jej mohol rovnať iba málokto. Osobitá skladateľská zručnosť v spojení s neuveriteľným hlasom spôsobili, že už debutový album Frank si získal srdcia poslucháčov.

Coelho je autor, ktorý oslovuje milióny ľudí po celom svete. V slovenskom preklade vychádza jeho nová kniha Rukopis z Akkry. „Rukopis z Akkry je neveľká knižka s veľkým posolstvom. Je o dôsledkoch, ktoré vznikajú, ak sa medzi náboženstvom a duchovnosťou ukáže rozdiel... Avšak, našťastie, nielen o tom, pretože to by bolo smutné, a tento text pritom smeruje ak nie k radosti, potom určite aspoň k nádeji!“ Radoslav Matejov, literárny kritik a šéfredaktor magazínu Knižná revue

Putinovo tajomstvo Anna Arutunyan Putinova éra poodhalila, že ruský vládca sa naozaj stále podobá na cára. Ako je možné, že tento bývalý príslušník KGB a presvedčený byrokrat si udržiava výsostné mocenské postavenie už viac ako desaťročie, a to v krajine, kde mnohé závisí iba od šťasteny? V čom spočíva jeho čaro? A má vôbec nejaké? Putin, jeden z najmocnejších mužov sveta, je v mnohom odrazom svojej rodnej krajiny, prostredia, ktoré ho vynieslo až na politický vrchol. Ak ho chceme pochopiť, musíme navštíviť nielen Moskvu, ale aj vzdialené mestečká či regionálne centrá.

Na vine sú hviezdy Bolestne krásny, očarujúci a strhujúci príbeh o láske John Green Absolútny svetový knižný hit! V New York Times bestseller celých 52 týždňov po sebe! Podľa časopisu Time najlepšia kniha roka 2012. Zakúpené už boli práva na jej filmové spracovanie. Kritici aj čitatelia sa zhodujú v názore, že román Na vine sú hviezdy je silný predovšetkým vďaka dištancu od smrti, ktorým John Green obdaril svojich hrdinov.

Zamilovaní anjeli (Padlí anjeli 5)

Potom

Kateová Lauren

Luptonová Rosamund

Láska niekedy potrebuje povzbudenie od strážnych anjelov, aby sa mohla dvihnúť zo zeme. No len čo párkrát mávne krídlami, treba jej dôverovať, že poletí sama, do najvyšších možných výšin, do neba – a ešte ďalej.

Čierny dym zahaľuje letnú belasú oblohu. Škola sa v okamihu ocitá v ohni. Grace, jedna z matiek, spozoruje dym a pustí sa do behu. Uvedomuje si, že vnútri mohli zostať jej deti. Grace neváha a vbehne do horiacej budovy...

Vzťah Luce a Daniela je symbolom nekonečnej lásky, no ich príbeh nie je jediné rozprávanie o láske. Zbierka valentínskych príbehov Zamilovaní anjeli je okružnou cestou romantiky, ktorá sa tiahne naprieč časom a našimi srdcami.

Grace sa rozhodne odhaliť totožnosť podpaľača a chrániť svoje deti pred tým, kto sa nevzdáva úmyslu zničiť ich. Bojuje nielen s ohňom, ale aj s pretvárkou, pokrytectvom, nezmyselnými predpismi, pričom odkrýva bezhraničnosť svojej lásky. Jej materinské srdce dostáva šancu opäť darovať život. A potom...

Prečítajte si tieto nezabudnuteľné príbehy – a navždy sa zamilujte!

Terapia láskou Quick Matthew V živote nevychádza všetko vždy podľa plánu. Pat Peoples stratil všetko – dom, zamestnanie aj manželku. Po dlhom čase strávenom na psychiatrii žije v rodičovskom dome, ale je pevne rozhodnutý znovu získať naspäť všetko, predovšetkým svoju manželku Nikki, a verí, že sa mu to podarí. Pat má zvláštnu teóriu: jeho život je film, ktorý režíruje Boh. A on má zvláštne poslanie – byť fyzicky zdatný a citovo vyspelý. Ak svoje poslanie splní, Boh mu vráti Nikky a postará sa, aby sa film jeho života skončil happyendom. Na večeri u svojho priateľa Ronnieho sa Pat zoznámi so svojou švagrinou Tiffany, ktorá nedávno ovdovela. Vznikne medzi nimi zvláštny vzťah a Tiffany sa po čase ponúkne, že mu sprostredkuje kontakt s Nikki. A tak Pat, v nádeji, že sa čoskoro stretne s manželkou, vytrvalo cvičí v domácej posilňovni, aby sa Nikki páčil, keď sa konečne stretnú. Nevyjde to však celkom podľa jeho predstáv, ale v konečnom dôsledku je dôležité hlavne to, že pochopil, čo je šťastie.

www.ikar.sk www.media-klub.sk www.kniznyweb.sk VIP magazine

59


Mária Lešková, foto: IKAR

iktor Horján v ružovom tričku s portrétom kamaráta, módneho návrhára Fera Mikloška, bol na včerajšom krste jeho vlastnej knihy Zápisky z teplého domu neprehliadnuteľný. Krst knihy moderoval, hosťom zaspieval Tango a odpovedal aj na zvedavé otázky dvojice Jozef Bednárik a Viliam Klimáček v talk show s názvom Viktor. Práve títo dvaja páni spolu s Gabrielou Belopotockou z Ikaru na záver túto knihu aj pokrstili. Ako inak, ružovým šampanským. A v ružovom duchu bolo na krste Horjánovej knihy takmer všetko: ružové obrúsky na stoloch, podával sa nealko nápoj Ružový sen, či Kaviárová tramenzina s ružovým kaviárom. Na počesť Viktora Horjána a jeho knihy pripravila kaviareň Green Buddha, kde sa krst knihy konal, aj špeciálne Teplé prekvapenie Viktora Horjána.

V

Životný príbeh herca, ktorý tak svojím hereckým prejavom, pohľadom na život i správaním často vyvoláva kontroverzné názory, napísala novinárka Silvia Lispuchová.

60

VIP magazine

Zápisky z teplého domu



kultúra


pisovateľ Peter Holka vie, čo ženy milujú, aj preto krstným mamám svojho nového románu Pokušenie – herečkám Maríne Kráľovičovej a Kristíne Svarinskej – kúpil laky na nechty. Pre staršiu z dám krvavočervený, pre mladšiu ružový. Čo myslíte, čo s nimi nadšené urobili? Domaľovali niektoré časti portrétu ženy na obálke Pokušenia a tým ju poslali k čitateľom. Originálne pokrstenie knihy, čo poviete?

Krstilo sa S Pokušenie

Aj v najnovšom románe Petra Holku si čitatelia vychutnajú jeho bravúrny rozprávačský talent, humor, iróniu i sebairóniu. S pokušením prečítať si tento smutnosmiešny, no istým spôsobom i dojímavý príbeh naozaj netreba bojovať. Hlavnou postavou Holkovej šestnástej knihy je ŽENA. Jej vôňa, podoba, tajomstvo lákajú rovnako chlapca, ktorého mätú vlastné inštinkty, ako i zrelého muža s pohasínajúcou energiou. Kým pre dieťa je vzrušenie z obnaženého tela ešte nepochopiteľné, pre muža, ktorý už neočakáva nič ani od seba samého, môže oneskorené vzplanutie znamenať hotovú pohromu. VIP magazine

61


kultúra

Mária Lešková, foto: Peter Procházka

Zlaté knihy, Platinové knihy a Zlaté pero 2012 majú svojich majiteľov Jozef Banáš, Andrea Coddington, Jozef Karika, Jozef Pavlovič, Táňa Keleová-Vasilková a Kamil Peteraj sú najúspešnejšími autormi vydavateľstva Ikar za rok 2012. Počas včerajšieho slávnostného popoludnia si prevzali tak komerčné ocenenia – Zlatá a Platinová kniha, ako aj cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Zlaté a Platinové knihy odovzdávali autorom herečky a vášnivé čitateľky Marta Sládečková a Zuzana Tlučková.

Ocenení autori za rok 2012 

JOZEF BANÁŠ – Platinová kniha za román SEZÓNA POTKANOV



ANDREA CODDINGTON – Zlatá kniha za román CUDZIA KRV



JOZEF KARIKA – Zlatá kniha za román V TIENI MAFIE 2. ČAS DRAVCOV



JOZEF PAVLOVIČ – dve Platinové knihy za knižky pre deti PARÁDNICE ZAJAČICE a ROZPRÁVKY OSTRIHANÉ NA JEŽKA, Zlatá kniha za rozprávky ZAJKOVIA MAJKO A KAJKO



TÁŇA KELEOVÁ-VASILKOVÁ – tri Platinové knihy za romány NIKDY, RANČ U STARÉHO OTCA a TÁ DRUHÁ

62

VIP magazine

Cenu literárnej kritiky ZLATÉ PERO za rok 2012 získava KAMIL PETERAJ za básnickú zbierku BOSÁ V PRIESVITNÝCH ŠATÁCH. Porota v zložení: Alexander Halvoník, Jozef Bžoch, Vladimír Petrík hodnotiaca pôvodnú tvorbu vydavateľstva Ikar za rok 2012 odôvodnila svoje rozhodnutie takto: „Kniha Bosá v priesvitných šatách patrí medzi najpozoruhodnejšie knižné diela roka 2012. Nové básnické texty Kamila Peteraja sa vyznačujú mimoriadnou veršovou kultúrou, hlboko prežívanou citovosťou a originálnym mysliteľským záberom. Vo virtuóznom poetickom tvare svojich básní dokázal básnik spojiť najintímnejšie pocity jednotlivca s ostro kritickým pohľadom na spoločnosť či civilizáciu. Typickou črtou jeho poetiky je aktuálnosť, jednoduchosť a zrozumiteľnosť, čo vracia poézii jej stratený spoločenský kredit a básnikovi štatút obhajcu práva moderného človeka na svoju jedinečnosť. Najnovšia zbierka Kamila Peteraja je jedným z najvýrečnejších činov slovenskej poézie posledných desaťročí.“ Zlaté pero Kamilovi Peterajovi odovzdal spevák Janko Lehotský. Zlatú knihu získava slovenský autor, ktorého dielo dosiahlo predaj 15 tisíc výtlačkov, Platinovú knihu pri dosiahnutí 25 tisíc predaných výtlačkov. Zlaté a Platinové knihy odovzdáva vydavateľstvo Ikar od roku 2000. Cenu literárnej kritiky Zlaté pero získava autor pôvodného diela v príslušnom roku a rozhoduje o nej porota. Túto cenu udeľuje Ikar od roku 2004. Každý ocenený autor dostal originálnu plastiku od výtvarníčky Márie Banášovej.


Náš tip To najlepšie pre oči je zdravá výživa

Nočný krém ETANI Nočný krém ETANI Revital Herbal Night Cream je veľmi účinný a jemný prírodný krém určený pre zrelú a unavenú pleť. Vďaka svojmu zloženiu pôsobí blahodárne na pleť. Vysoká koncentrácia účinných prírodných zložiek zabezpečuje rýchly a trvalý účinok krému počas denného použitia. 

Pôsobí proti ochabovaniu pokožky Hĺbkovo vyživuje Vašu pleť ktorá tak ostane jemná a pevná Pôsobí proti pigmentvým škvrnám, fľakom a nedokonalostiam pleti Zanecháva Vašu pleť oddýchnutú zregenerovanú a sviežu, pripravenú pre ďalší namáhavý deň Regeneruje a aktivuje vitálne funkcie zrelšej pleti počas noci Viditeľne spevňuje pleť, bojuje proti vráskam a potláča ich ďalšiu tvorbu Bez farbív, parfumácie a alkoholu 









Krém sa používa ako nočný revitalizačný krém. Redukuje farebné nerovnosti pleti, rozjasňuje ju, hydratuje a vyhladzuje.Pri pravidelnom používaní vyrovnáva pigmentáciu a zabraňuje nadmernej tvorbe melanínu. Účinné zložky krému: Tremella fuciformis sporocarp extrakt, Aloe Vera extrakt, uhorkový extrakt, olej z makadamového orieška, šalviový extrakt, extrakt z prasličky poľnej, cetearyl olivate, extrakt z olív, voda, BEZ PARFUMÁCIE!

3D holografická Milka Caramel Unikátna novinka Milka Caramel pripravila pre spotrebiteľov jedinečný zážitok. Milka ako prvá značka prináša inovatívnu novinku – unikátny 3D holografický stojan, ktorý kombinuje holografické video s reálnym produktom. Samotná holografická animácia predstaví spotrebiteľom novinku Milka Caramel a predovšetkým to, čím je unikátna – tekutý vláčny karamel ukrytý v lahodnej mliečnej čokoláde Milka. Milka je značka, ktorá patrí k najinovatívnejším značkám a aktívne vyhľadáva nové príležitosti ako sa priblížiť svojim spotrebiteľom.

Svoj zrak väčšinou považujeme za samozrejmosť. Nie každý ale vie, ako si možno udržať dobrý zrak aj s pribúdajúcim vekom. Pritom stačí dodržiavať niekoľko základných opatrení. Pre zdravé oči najviac urobíme, ak budeme dodržiavať zásady zdravého životného štýlu – teda vyváženú životosprávu, dostatok pohybu a nefajčenie. Obzvlášť dobré je dbať na prísun kyseliny dokozahexaénovej (DHA), ktorá je ako látka skupiny omega-3 mastných kyselín obsiahnutá v rybách. Ďalej sa odporúča dodávať organizmu vitamíny C a E (ovocie, zelenina, obilniny, orechy), stopový prvok zinok (mäso, mlieko, tuniak, pšeničné klíčky) a karotenoidy luteín a zeaxantín (čučoriedky, listová zelenina). Vyvážená životospráva je zásadná, ak nie je možné ju dodržať, je vhodné zvážiť aj užívanie výživových doplnkov, ktoré uvedené látky obsahujú v optimálnom množstve. Jedným z nich je napríklad Ocuvite® Complete. Pri pravidelnom užívaní možno využiť výhodný bonusový program. Viac informácií nájdete na

www.ocuvite.sk

Mueslibar update 1 tyčinka bez pridaného cukru, vhodná aj pre diabetikov Prepadla Vás náhla chuť na niečo sladké, no pritom zdravé? Jediná müsli tyčinka Mueslibar update 1, ktorá nie je len bez pridaného cukru, ale má zároveň znížený obsah sacharidov aj v cereálnych extrudátoch vám môže spríjemniť deň. Mueslibar update 1 je možné kúpiť v troch príchutiach: Kokosová s kakaovou polevou (energetická hodnota 100 kcal, obsah vstrebateľných sacharidoch 5,6 g), Višňová s kakaovou polevou (energetická hodnota 89 kcal, obsah vstrebateľných sacharidoch 6,8 g) a Jablková so škoricou (energetická hodnota 63 kcal, obsah vstrebateľných sacharidoch 6,5 g). Jednotná cena vo všetkých Norbi Update predajniach na Slovensku 0,48 €/ks (hmotnosť 25g) Viac informácií nájdete na: www.update.sk

VIP magazine

63


krása a zdravie

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Pre krásny úsmev

Čistý zub nemôže ochorieť – tvrdia stomatológovia. S umením starať sa o zuby sa nikto nenarodí, ale môže sa mu priučiť.

zuby čistili. Výsledkom nezáujmu o zuby je, že zubári majú prácu – vŕtajú a trhajú. Zubné protézy a implantáty sú považované za prirodzené, no nemusí to byť pravidlom.

äčšina ľudí si zuby čistí tak, že si dá na zubnú kefku kúsok pasty, chvíľu s ňou „pobehá“ po zuboch a vypláchne ústa vodou. A za dvadsať sekúnd už ani nevie, že si

Zdravý chrup

V 64

VIP magazine

Správne čistenie zubov nepredstavuje pár pohybov kefky v ústach. Horizontálnym ťahom kefky sa poškodzujú ďasná, rovnako ako pri čistení veľkými

krúživými pohybmi, ktorých výsledkom bývajú obnažené zubné krčky. Povlak na zuboch správne odstránite pomocou drobných krúžkov a vertikálnych ťahov kefky po zuboch. Zub je potrebné vyčistiť zo všetkých strán. Odporúča sa vyčistenie každého zuba zvlášť, pomocou mäkkej kefky, ktorú tvorí jeden zväzok vláken. Dôležité je čistiť si zuby jeden po druhom, nie niekoľko naraz. Iba vtedy odstránite po-


Dôležitá prevencia Prevencia je pre zdravý chrup najmodernejším postupom aj v dobe laserových vŕtačiek a kompozitných výplní. Najmenej bolí a nezaberie veľa času. Ideálna frekvencia absolvovania preventívnych zubných prehliadok u stomatológa je dvakrát ročne. Podľa prieskumov vyše deväťdesiat percent ľudí na svete trpí zápalom ďasien a následnou paradontitídou – zápalom záves-

ného aparátu zubu, alebo má vysokú kazivosť zubov. Najčastejšie sa jedná o oba problémy súčasne. Viac ako dve tretiny zubných kazov vzniká v medzizubných priestoroch, pretože tie si veľká časť populácie nečistí vôbec. Správnemu čisteniu zubov je potrebné sa učiť odmalička. V niektorých štátoch sa deti učia správnemu čisteniu zubov v prostredí, na ktoré sú zvyknuté – v škole. Napríklad vo Švajčiarsku ▼

vlak aj z medzizubných priestorov. Tam, kde nepreniknete zubnou kefkou, treba si pomôcť zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Bežná kefka tieto nástroje nie je schopná nahradiť. Aj špáradlo vyčistí len najväčšie nečistoty – dokáže odstrániť zvyšky jedla, ale nie povlak na zuboch. Pre čistenie zubov existujú aj ďalšie technické pomôcky – rôzne elektrické kefky a zubné sprchy, ktoré aj premasírujú ďasná.

VIP magazine

65


krása a zdravie

a vo Veľkej Británii je o výučbe zubnej hygieny na školách prijatý zákon. Navyše, vo vyspelých štátoch sveta sú bežné aj návštevy špeciálnych dentálnych hygienikov, ktorí okrem iného propagujú dôležité zásady ako sa správne starať o chrup a ústnu dutinu. Hlavnými bodmi týchto zásad sú: dbajte na správnu výživu a zuby si čistite systematicky, ideálne viackrát denne. Zubná kefka by nemala byť príliš tvrdá, skôr mäkká, a dĺžka jej hlavice by mala mať minimálne štyridsať milimetrov. Kefka má byť klasicky rovná, so správne zaoblenými vláknami. Používajte pastu s fluórom a fluoridom, na dočistenie chrupu používajte medzizubnú kefku, dentálnu niť a počas dňa aj ústnu vodu. Antiseptické ústne vody udržujú zuby nielen belšie, ale znižujú aj tvorbu zubného kameňa. Špeciálne zubné gély, napríklad s aminfluoridmi, remineralizujú a spevňujú zubnú sklovinu. Ich používanie je vhodnou prevenciou pred tvorbou zubného kazu a liečia aj citlivé zubné krčky. A popri kvalitnej dennej starostlivosti o chrup sa nezabudnite pravidelne objednávať na preventívne prehliadky u stomatológa, nech je váš úsmev naozaj krásny.

66

VIP magazine


reklama perla 210 x 297 2013.ai 1 12. 3. 2013 10:39:35


naš tip

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Jarná očista Tak, ako sa na jar prebúdza príroda zo zimného spánku, po zime sa „prebúdza“ aj ľudský organizmus. Aby sa telo cítilo dobre, je vhodné ho očistiť od nazhromaždeného balastu a účinne stimulovať jeho látkovú výmenu.

lhá zima dáva našim telesným schránkam zabrať. Na príchod jari čakáme ako na vykúpenie – ideálne je, ak ju privítame bez povestnej jarnej únavy. Či sa nám to páči alebo nie, naše telá pravidelne prijímajú jedy. Ťažké kovy, voľné radikály, rádioaktívne látky, vírusy, baktérie a metabolické odpady, ktoré sa do tiel dostávajú z ovzdušia, z potravín, z nápojov a sú vytvárané aj stresom. Na jar sa toto

D

68

VIP magazine

zaťaženie prejavuje ako jarná únava. Človeku sa ťažšie rozmýšľa, sústredí, pracuje – sú to signály, ktoré vyzývajú k jarnej očiste organizmu.

Regenerácia Toxíny sa dostávajú z tela von v zásade štyrmi cestami – cez pľúca, pokožku, pečeň a obličky. Pľúcam odľahčíte špeciálnymi dychovými cvičeniami, vhodnými pohybovými aktivitami – športo-

vaním a pravidelným pobytom v prírode. Detoxikovať organizmus cez kožu je ideálne v saune. V chladnom období je ľudská pokožka a podkožné väzivo nedostatočne prekrvované, aby činnosťou nestrácali teplo. Krvný obeh je nadstavený na takzvaný úsporný režim, pri ktorom sa však zároveň v tele hromadia aj škodlivé látky. Saunovaním sa z tela škodliviny vyplavia a nastáva ozdravujúca detoxikácia. Zvnútra tela zhustené tekutiny vystúpia, čím sa pokožka prirodzene zregeneruje a napne. Re-


generačný proces skôr zaženie jarnú únavu a pripraví imunitný systém na letné obdobie. Saunovanie optimalizuje prísun výživných látok do ľudskej pokožky. Kvalitné prekrvenie pokožky zabraňuje jej vysúšaniu, reguluje obsah tuku na povrchu a podporuje prirodzenú elasticitu kože. Striedaním tepla a chladu sa v organizme stimuluje vegetatívny nervový systém. Ochladzovaním studenou vodou sa v tele automaticky zúžia krvné cievy a vďaka tejto skutočnosti sa prekrvujú nielen VIP magazine

69


naš tip

ony, ale aj svalovina. Saunovanie stimuluje imunologické reakcie cievneho systému a pozitívne pôsobí aj na látkovú výmenu.

Strava ako liek Ku komplexnej detoxikácii tela patrí aj očista ďalších vnútorných orgánov – pečene a obličiek. Ideálny spôsob, vďaka ktorému môžete dosiahnuť ich očistu je úprava stravy – vyvážená racionálna výživa. Je vhodné jesť menej mastného mäsa, viac čerstvého ovocia a zeleniny. A k tomu bylinky. Na podporu fungovania pečene a obličiek sú vhodné horké byliny – myší chvost alebo koreň púpavy. Podporujú vylučovanie žlče a pomáhajú pečeni lepšie fungovať. Pečeň sa zbaví toxických látok aj pomocou semien ostropestreca mariánskeho. Pokožke odľahčí všetko, čo podporuje potenie – od bazy čiernej, až po lipu malolistú. Na obličky sú vhodné rastliny, ktoré obsahujú flavonoidy. Flavonoidy sú prírodné látky, ktoré majú protizápalové, protivírusové

70

VIP magazine

a antioxidačné účinky. Chránia bunky pred toxickým pôsobením škodlivých látok z vonkajšieho prostredia, ale aj proti tým, ktoré sa tvoria v tele. Obnovujú prirodzený stav buniek a brzdia degeneratívne procesy. To, že s detoxikáciou je dobré začať na jar nie je výmysel, ale múdrosť matky prírody. Kým v zime fungujeme v akomsi utlenom režime – prijímame menej svetla a slnka, menej sa hýbeme a celkovo máme menej energie, na jar sa podobne, ako celá príroda, začne preberať k životu aj náš organizmus a múdre je pomôcť mu jarnou očistou.


relax

Naštartujte

organizmus

v Aquaparku Senec

k sa potrebujete zrelaxovať a reštartovať organizmus po dlhotrvajúcej zime, navštívte termálne kúpalisko v Senci. Čaká na vás 28 až 38 stupňová voda z vrtu v šiestich rôznych bazénoch. K dispozícii je relaxačný bazén s teplotou 30˚C až 32˚C a plochou 173 m2. Príjemné posedenie ponúka kľudový bazén s teplotou vody 36˚C až 38˚C. Spojenie medzi vnútornou bazénovou halou a vonkajším prostredím poskytuje prieplavový bazén, nepravidelného podlhovastého tvaru, s teplotou vody

A

28˚C až 32˚C a rozlohou 376 m2. V bazénoch nájdu návštevníci vodné trysky, masážne lavice, vodné chrliče atd. Plavcov môžu prekvapiť protiprúdy, či vzduchový gejzír. Deti určite poteší detský bazén a vnútorný oranžovo – modrý tobogan dlhý 76 m. Ak potrebujete viac, navštívte SAI wellness. Nachádza sa hneď vedľa bazénovej časti Aquaparku. Návštevníkom sú k dispozícii suché a parné sauny, infra sauna, turecký hammam a soľná sauna. Tí najodvážnejší si môžu dopriať aj ochladzujúci studený dážď, ktorý ovlaží

a utuží svalstvo. Lymfodrenáž, bankovanie a ďalšie špeciálne procedúry zamerané na starostlivosť o telo, postavu i tvár sú príjemné a bezbolestné. V niekoľkých masážnych miestnostiach si môžu návštevníci dopriať viaceré druhy klasických masáží, tradičné Thajské masáže staré 2500 rokov, ako i exkluzívne Sothys masážne ošetrenia. Vonkajšie časti strediska prechádzajú v súčasnosti stavebnými úpravami. Výsledkom budú nové, zaujímavé atrakcie v nastávajúcej letnej sezóne. www.aquathermal.sk VIP magazine

71


lexikón

Bohuslava Hobertová, foto: archív redakcie

Na vlnách

emócií City má iba človek – iba človek je schopný empatie a prejavov emócií, ktoré zohrávajú v jeho živote významnú úlohu. Sú súčasťou motivačnej štruktúry každého jedinca. Od ich zamerania, hĺbky a stálosti závisí ľudské konanie. odľa psychológov a terapeutov je tréma považovaná za emóciu, ktorá sa občas podobná strachu. Táto podobnosť je však niekedy len náhodná. Tréma je v skutočnosti zložitou kombináciou určitých zreteľne viditeľných signálov a sociálnych zážitkov, životných skúseností, noriem a hodnôt,

P 72

VIP magazine

ktoré sú vlastné každej skupine, kultúre, ale tiež špecifickým prejavom každého jedinca. Trému si vytvárame sami. No netreba zabúdať, že tréma je bežnou reakciou každého z nás a často máva aj pozitívny efekt. Ak sa neprejavuje v chorobnej forme, udržuje pozornosť a dokáže zmobilizovať energiu. Po-

kiaľ sa tréma prejavuje ako strach, môžeme v nej nájsť – podobne ako pri nesmelosti, nedostatok sebadôvery. Vyhlásiť vojnu tréme by sme mali vtedy, keď nás začína brzdiť a narúšať naše jednanie. Ak poznáte typické situácie, kedy vám tréma spôsobuje problémy, určite stojí za pokus, aby ste sa začali zaoberať aj jej pôvodom a podnikli niekoľko konštruktívnych opatrení na jej odstránenie. Jedným z možných opatrení môže byť pomôcka – metóda nazývaná mentálna mapa. Túto metódu


je možné použiť vtedy, keď budete chcieť prepátrať vlastné emócie a zanalyzovať ich do hĺbky.

Cvik robí majstra Základný princíp mentálnej mapy je veľmi jednoduchý. Pracuje sa pomocou introspekcie a asociovania myšlienok k určitým otázkam, ako napríklad: Prečo mám trému, keď musím prehovoriť na verejnosti? Čo sa so mnou deje, keď stojím pred svojim nadriadeným? Prečo prikladám taký význam niečo-

mu, čo okoliu pripadá ako obyčajný detail? Cieľom týchto a ďalších podobných otázok je pátrať vo vlastných pocitoch, emóciách, myšlienkach a spontánnych reakciách vo vzťahu k určitej otázke. Je dôležité pokúsiť sa prekonať predpojatosť a stereotypy. Technika vyžaduje materiálnu, technickú a psychologickú prípravu, ktorú nie je vhodné podceňovať. Predpokladom úspechu a k zodpovedaniu nastolených otázok je začať s najjednoduchšími otázkami, sústrediť sa a správne sa naladiť. Pri

počiatočnom neúspechu sa netreba nechať odradiť. Podobne ako keď chceme podať kvalitný športový výkon, musíme pre získanie žiadaných výsledkov prejsť prípravným tréningom a intenzívne na sebe pracovať. Aj tu platí známe príslovie: cvičenie robí majstra. Tento postup pri skúmaní mechanizmov emócií je špecifický v tom, že je postavený na spojení medzi duševným a fyzickým telom. Mnohokrát ste sa mohli presvedčiť o tom, že medzi „psyché“ a „soma“ existujú pevné väzby. Mentálna mapa nie je určená len na zhromažďovanie predstáv, ale na skutočnej práci na sebe, na vlastných psychofyziologických mechanizmoch. VIP magazine

73


relax

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Jarná párty v prírode Záhradné grilovanie umožňuje prípravu jedla neopakovateľných chutí a vôní, ponúka nové zážitky v prírodnej atmosfére. Pre nadšencov grilovania prinášame niekoľko tipov k vydareným posedeniam.

renosné grily sú dôkazom, že mobilnosť vládne svetom – nevyžadujú žiadne stavebné úpravy, je možné ich využívať variabilne nielen v záhrade, ale aj kdekoľvek inde. Ideálne grilovanie pre množstvo domácich a hostí

P 74

VIP magazine

je buď na štvorcovom alebo oválnom prenosnom grile, najlepšie s odkladacími stolíkmi, ktoré pojmú všetky suroviny a pomôcky vrátane tanierov, príborov a ochucovadiel. Ak sa vám stáva, že výsledok grilovania nemá podobu šťavnatého a rovno-

merne prepečeného pokrmu, chyba môže byť aj v nesprávnej teplote upravovaných potravín. Na kontrolu teploty pripravovaného jedla je k dispozícii široká škála špeciálnych teplomerov, ktoré grilovanie zjednodušujú. Na aktuálnom trhu je k dispozícii množstvo moderných mobilných grilov nielen z kovových materiálov, ale aj z keramiky. Nezabudnite však, že správna údržba záhradného grilu významne ovplyvňuje jeho životnosť.


Kuchyňa Pulita Sorano akciová cena len 233 € za bm (s DPH).

Kúpte teraz kuchyňu historicky najvýhodnejšie A navyše: Oresi vracia ešte viac peňazí!

53x 13x

Informácie o všetkých našich akciách získate v najbližšej predajni Oresi alebo na www.oresi.sk

Porovnajte našu ponuku s konkurenciou!V I P

magazine

III


vip  
vip  

vip vip vip

Advertisement