Page 1

moderný životný ŠT Ý L TÉMA ČÍSLA

DOM A BYT PRÍRODNÉ MATERIÁLY

V RYTME TRENDOV

EXOTICKÉ POCHUTINY

Štefan Kassay

šťastím neplytvá

2,50 €


summary

06 IMPA Bratislava v novom šate Spoločnosť IMPA Bratislava otvorila prvý modernizovaný showroom ŠKODA v novom korporátnom dizajne značky na Slovensku.

08 Dom pre auto Usporiadanie obydlí je oddávna svedectvom o aktuálnom životnom štýle ľudstva.

10 Ako vybrať bránu

18 Výnimočná krása

36 Umenie na etiketách vín

Sklo a porcelán prinášajú radosť do našich sŕdc nielen počas stolovania. Rovnako nás tešia aj vtedy, ak nimi dekorujeme domácnosť...

Ženy a víno sú nevyčerpateľnou inšpiráciou pre umelcov. A práve toto spojenie sprevádza vína nového ročníka z radu Vitis Galéria spoločnosti Vitis Pezinok.

20

38

Interiér jedným ťahom

Exotické pochutiny

24 Príťažlivý tanec ohňa

V jarných mesiacoch, keď na trhu nie je dostatok ovocia z Európy, je vhodné deficit vitamínov, minerálov a vlákniny nahradiť ovocím, ktoré je dovážané z južných krajín.

42

Kozuby a pece produkujú povrchové sálavé teplo, ktoré sa v interiéri rozkladá rovnomerne. Ľudovo je teplo z kozubov a pecí nazývané aj „zdravé teplo“.

Nôž ako symbol života a umenia

12 Aktívne bleskozvody

28

44

Harmonický celok

Nová špecializovaná predajňa

Na bleskozvod je potrebné myslieť už pri výstavbe základov domu, nakoľko sa jedná o technické zariadenie, ktoré plní významnú ochrannú funkciu.

Trendom dizajnu je umenie detailu, umenie vybrať a zladiť jednotlivé kusy tak, aby vytvorili harmonický celok.

Pre všetkých priaznivcov špičkovej elektroniky v bratislavskom Poluse otvorili novú špecializovanú predajňu Philips.

32 Sólo pre kvalitu

46

V modernom bytovom dizajnérstve nebýva zvykom vytvárať dizajn pre dizajn. V praxi sú požadované mäkké tvary a jednoduché línie, v kombinácii s maximálnou účelnosťou.

Každé zo znamení zverokruhu má niekoľko aspektov, podľa ktorých možno vymedziť vhodnosť šperku s drahými kameňmi pre konkrétneho človeka...

Vonkajšie brány tvoria dizajnovú aj funkčnú časť exteriérovej architektúry, ktorá môže dokonale ladiť s prvkami domu či firmy.

14 Prírodné materiály Ak práve zariaďujete domácnosť a túžite po novej dizajnovej koncepcii, obráťte sa na profesionálov. Odborný návrh ponúka nielen nové trendy, ale aj komfort pri užívaní.

17 Niečo pre chalupárov

34

Patríte medzi vášnivých chalupárov? Skôr než si však začnete vychutnávať pravú pohodu vo vašej chalupe, mali by ste oprášiť jej interiér tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne.

Šťava z ovocia a zeleniny dodá viac živín ako plody v celku. Je jednoduchšie vypiť lahodnú šťavu, než konzumovať veľké množstvo ovocia a zeleniny.

4

VIP magazine

Čerstvé šťavy

Úžasné ženy rodia úžasné deti. A to je prípad úžasnej našej dámy pani Evy Bolečkovej, a jej syna p. Pavla Varšáyiho...

Šperky a znamenia

50 Zmyselné parfumy Voňavka alebo parfum je extrakt s vysokou koncentráciou vonných látok. Jedná sa o roztok alebo tuhý prípravok z vonných prírodných alebo syntetických látok, ktoré vyvolávajú zmyselné pocity.


moderný životný ŠT Ý L Mesačník VIP magazine MODERNÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL Ročník VI. Registračné číslo: MK SR EV 3810/09, ISSN 1338-029X Dátum vydania: IV/2014 Vydavateľ: GK Invest, s. r. o. IČO 35 928 425 Desiata ulica č. 16 831 01 Bratislava tel./fax: 02/54 77 19 56

www.printovemedia.sk

52 Neplytvať šťastím, niet ho priveľa

Generálna riaditeľka: Mgr. art. Gabriela Zorgovská Tel.: 0907 719 510 E-mail: info@printovemedia.sk

Štefan Kassay patrí medzi popredných slovenských podnikateľov. Jeho Horalky, či keksíky Mila poznajú nielen celé generácie Slovákov, ale sú úspešné aj v zahraničí.

Redaktor-manažér: Andrea Rozborová Tel.: 0908 192 738 E-mail: redakcia@printovemedia.sk

66 Úžasná dáma, ktorá pomáha 54 Knižné novinky 56 Nicholas Sparks, rozprávač Je jedným z najpredávanejších a najbohatších spisovateľov na svete. Musel však prejsť kus cesty, aby sa dostal na vrchol.

58 Prvý nádych Najbúrlivejší vývoj dieťaťa je zaznamenaný v prvom roku jeho vývoja, kedy je najviac závislé na pomoci rodičov.

Pomáha ľuďom a miluje to. Tá dáma je nadšenec v pomoci ľuďom, ktorým chýba viac ako len chuť do jedla.

68 Nepriateľ zvaný celulitída Celulitída trápi mnohé dievčiny, slečny, aj zrelé ženy...

71 Varte čerstvo a chutne Spoločnosť Tchibo predstavuje kolekciu chytrého kuchynského náčinia a bohatú ponuku záhradného nábytku.

61 Thermal park Vrbov

72 V rytme trendov

patrí k strediskám v ktorých nebudú rekreanti vyrušovaní hlukom reprodukovanej hudby ani inými rušivými vplyvmi.

Racionálna výživa nie je krátkodobá záležitosť. Má byť trvalá, postavená na vhodnej životnej filozofii a na úcte k zdraviu.

62 V znamení relaxu a oddychu

74 Príjemne a pohodlne

Vychutnajte si príchod jari v znamení oddychu a relaxu v historickom prostredí zámockého hotela Chateau Herálec.

Ako sa dozvedieť, či treba na ceste rátať s dvojhodinovou rezervou, alebo či postačí pätnásť minút?

Šéfredaktorka: PhDr. Oľga Kašová Zástupkyňa šéfredaktorky: Mgr. Oľga Antošíková Redakčná rada: Mgr. Tatiana Kasalová Alexandra Farkašová Markéta Ježíková Helena Marekovičová Daniela Paculíková Lucia Kašová Veronika Dugová Magdaléna Gondolová Grafická úprava: Akad. mal. Barbara Neumannová COVEFOTO: Peter Justin Topoľský Tlač: Merkantil, spol. s r. o. Distribúcia: Mediaprint Kapa Predplatné: Mediaprint Kapa Pressegrosso, a. s. Vajnorská 137, Bratislava Infolinka: 0800/188 826 E-mail: predplatne@abompkapa.sk Písomné podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov, ani za prípadné vzniknuté škody.

VIP magazine

5


auto – moto

IMPA Bratislava

v novom šate

– atraktívnejšom a modernejšom

Spoločnosť IMPA Bratislava otvorila prvý modernizovaný showroom ŠKODA v novom korporátnom dizajne značky na Slovensku. V bratislavskej Petržalke tak nájdu zákazníci aktuálne najmodernejší showroom ŠKODA na Slovensku. Do decembra 2015 prejde celá predajná sieť značky ŠKODA zmenami k etablovaniu do nového korporátneho dizajnu značky. utorizovaný predajný a servisný partner ŠKODA, spoločnosť IMPA Bratislava, predstavil prvé predajné a servisné priestory v súlade s novou korporátnou identitou značky na tlačovej konferencii. Zástupcovia spoločnosti predstavili prvé priestory na Slovensku modernizované v súlade s novým showroom konceptom značky ŠKODA. Priestory v bratislavskej Petržalke sú tak aktuálne najmodernejšie na Slovensku. „Nepredávame len autá, náhradné diely a servisné služby, predávame predovšetkým príbeh s dôverou, v ktorom je kúsok z nás. Snažíme sa byť našim klientom nie iba dodávateľom, ale hlavne partnerom a priateľom,“ hovorí Jozef Suroviak, riaditeľ spoločnosti IMPA Bratislava. Modernizácia a prestavba showroomov ŠKODA bude v tomto roku pokračovať ďalšími prevádzkami a ukončí sa do roku 2015 v súlade s globálnou stratégiou značky. „Stále platí, že tie najúžasnejšie veci bývajú spravidla až zarážajúco jednoduché. A preto nadštandardné služby klientom, to je cesta, ktorou kráčame. Za trpezlivosť, ktorú budú mať naši zákazníci počas rekonštrukcie ďalších showroomov siete IMPA, sa im odmeníme novými, atraktívnymi a komfortnými priestormi,“ dodáva Jozef Suroviak. „V rámci neustáleho skvalitňovania služieb zákazníkom prechádzame na nový, moderný koncept predajní. Po uvedení nových modelov

A

6

VIP magazine

v rámci nového sviežeho dizajnového jazyka značky ŠKODA, je redizajn predajní ďalším logickým krokom. Najhustejšia sieť predajných a servisných miest, ktorú má značka ŠKODA na Slovensku, si zaslúži moderné, inovatívne a praktické showroomy. Presne také, aké dnes predstavila spoločnosť IMPA Bratislava,“ povedal Ing. Karel Sklenář, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.Nový koncept predajných a servisných miest sa vyznačuje atraktívnym architektonickým riešením a inovatívnym dizajnom, ktorý v sebe spája jednoduchosť s prepracovanosťou. Ponúkne väčšie a praktickejšie priestory pre prezentáciu novej modelovej palety ŠKODA a zároveň atraktívne a príjemné miesto pre zákazníkov. V nových showroomoch, ktorých výstavba na Slovensku už odštartovala, sa spájajú „Simply Clever“ prvky s modernými technológiami. Vyznačujú sa čistými líniami a veľkorozmernou grafikou, zjemnenou kvalitnými drevenými povrchmi. Showroom je miestom prvého kontaktu zákazníka so značkou ŠKODA a dizajn budovy umocňuje odkaz značky, vytvorený jej produktmi, službami, jej pracovníkmi a reklamou.

Vitajte v IMPA svete unikátnych nových technológií! 

Aktívny príjem vozidla do servisu Buďte pri odovzdaní vozidla do servisu a kontrole karosérie, prevádzkových kvapalín, pneumatík, podvozku, interiéru, výbave vozidla


spolu s našim servisným poradcom. Vidíte aktuálny stav vášho vozidla a o realizácii opravy sa môžete rozhodnúť hneď na mieste alebo kedykoľvek neskôr. Sústruh brzdových kotúčov – novinka, ktorú nemá hocikto Predĺži životnosť kotúčov a ušetrí vám náklady. Keď sú kotúče nové, sú náchylné vzhľadom ku krehkosti materiálu. Pri prudkom zabrzdení sa môže kotúč zvlniť a my vám ho zachránime tým, že zvlnenú plochu vyrovnáme a kotúč sa meniť nemusí. (IMPA Vedomostné okienko: „Ovalita“ – „nekruhovosť“ – u brzdového kotúča znamená vychýlenie z roviny, zvlnenie alebo rôzne hrúbky kotúča po obvode, t.j. ako veľmi brzdy pri brzdení trhajú) IMPA Expres – rozumné a skutočne výhodné Test bŕzd a tlmičov, ovalita bŕzd, rýchle premeranie geometrie, WiFi merač hĺbky dezénu pneumatík. To všetko v čase do 10 minút! Vďaka unikátnej technológii sa všetky údaje a hodnoty automaticky uložia do

protokolu, ktorý je súčasťou servisnej zákazky. Pri meraniach okamžite vidíte nedostatky, tolerancie hodnôt aké na vozidle sú a aké by mali byť podľa odporúčaní výrobcu. A dostanete to všetko pekne „čierne na bielom“. Aj s geometriou Quick Check, pri ktorej bezkontaktné papuče nepoškodia disky vozidla, pretože nedochádza ku kontaktu kov – kov. IMPA Clever Repair – rozumne opravené, rozumne ušetrené Malé preliačiny, škrabance či škody spôsobené odlietajúcimi kamienkami. Malé chybičky krásy – stanú sa rýchlo a my ich vieme dať rýchlo do poriadku za skutočne výhodné ceny. IMPA Clever Repair je tu pre všetky malé poškodenia na aute a v aute: opravy laku, vytlačenie preliačin, opravy čelného skla, vonkajších a vnútorných plastov, poškodenia laku kamienkami. „Ak ste kladivo, všetko vyzerá ako klinec. Ak ste krajčír, za všetkým vidíte ihlu a niť. Ale ak si chcete vybudovať dôveru zákazníka, za všetkým treba vidieť vzťah. A u nás je to presne o vzťahu so zákazníkom, o príbehu, ktorý píšeme spoločne s ním, o budovaní partnerstva,“ dodáva na záver Jozef Suroviak. www.impa.sk VIP magazine

7


bývanie

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Dom

pre auto Usporiadanie obydlí je oddávna svedectvom o aktuálnom životnom štýle ľudstva. O podmienkach, možnostiach, zvykoch a potrebách príslušníkov jednotlivých spoločenských vrstiev, v konkrétnych obdobiach a regiónoch. aráž je takmer neodmysliteľnou súčasťou rodinných domov. Najpreferovanejšie spôsoby riešenia pri jej výstavbe je buď formou súčasti domu alebo samostatne stojaceho objektu. Pri architektonickom návrhu garáže je pre pohodlné parkovanie dôležité dispozičné riešenie a naplánovanie dostatočne veľkej pôdorysnej plochy. Nosné steny murovanej garáže majú mať minimálnu hrúbkou tri tisíc milimetrov. Podlaha v interiéri môže byť bez spádu

G 8

VIP magazine

a podlahových vpustov. Výška prahu by nemala presahovať limit päť centimetrov, nakoľko vyšší by mohol brániť v pohodlnom vjazde a výjazde vozidla. Vetranie garážových priestorov je dôležité najmä z bezpečnostných dôvodov. Prívod vzduchu do garáže má byť zabezpečený v prednej stene pri podlahe a odvod vzduchu v zadnej stene, pod stropom. Príjazd do garáže má zodpovedať požiadavkám normy. Stanovené šírky jazdných pruhov sú pri jednopruhových príjazdoch 2,5


metra a pri dvojpruhových 4,5 metra. Vyrovnávacia rampa, ktorá prekonáva rozdiel výšok medzi vjazdom do garáže a komunikáciou, má mať zdrsnený povrch a sklon rampy nemá presahovať 17 %.

Požiadavky Ak chcete kvalitnú garáž, ktorá vám bude dlhé roky slúžiť k spokojnosti, pri jej výstavbe venujte pozornosť projektu, výberu mate-

riálov a odbornému prevedeniu remeselníckych prác. Požiadavky, ktoré sú v súčasnosti kladené na garážové brány sú vysoké. Garážové brány musia zabezpečiť spoľahlivé, rýchle a komfortné otvorenie a zatvorenie garáže a dôležitá je ich bezpečnosť. Moderná garážová brána má disponovať dokonalým utesnením a má mať dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Podstatná je aj životnosť a spôsob údržby. Sekciové garážové brány patria pre svoj vzhľad a mnohorakosť povrchového prevedenia k najviac používaným typom brán. Rolovacie garážové brány sú úsporným riešením pre uzavretie otvoru z hľadiska priestoru a na trhu je k dispozícii aj široká škála výklopných garážových brán – stačí si len správne vybrať podľa individuálnych potrieb a predstáv. VIP magazine

9


TEXT: PETER PAKŠI, FOTO: PEMAT

Ako vybrat bránu ˇ

Ve㶃mi vhodné sú brány, ktorých výpl㶡 tvoria polyuretánové panely, ktoré sú totožné s panelmi garážových brán. Zákazník si môže vybra㶇 zo širokej škály farieb napríklad imitácie dreva, ako je zlatý dub, orech, mahagón a rôzne iné. Taktiež je tu možnos㶇 striekania panelov pod㶃a vzorkovníka RAL. Okrem výberu farby brány si môže zákazník vybra㶇 celkový dizajn brány. Na výber je zo štyroch možností - kazetový motív, pruhovaný motív, stredový pruh a hladký dizajn. Nezanedbate㶃nou výhodou brány z polyuretánových panelov je

Vonkajšie brány tvoria dizajnovú aj funk㶜nú 㶜as㶇 exteriérovej architektúry, ktorá môže dokonale ladi㶇 s prvkami domu 㶜i firmy. Základným rozhodnutím pri výbere brány je typ otvárania.

V

o všeobecnosti výber brány pozostáva z dvoch hlavných skupín. Krídlová brána pozostáva z dvoch otváraných krídiel. Krídla môžu by㶇 delené symetricky,ale aj asymetricky. Krídlové brány sa dajú ovláda㶇 ru㶜ne a aj s motormi na dia㶃kové ovládanie. Posuvná brána - sa posúva do strany za oplotenie. Posuv môže by㶇 zabezpe㶜ený pomocou ko㶃ajnice, samonosného profilu, alebo teleskopického posuvného systému. Pri výbere je potrebné zváži㶇 priestor potrebný pri otváraní a obsluhe brány.

POSUVNÉ BRÁNY Posuvné brány delíme na samonosné posuvné brány - systém samonosných brán je založený

na prenášaní váhy konštrukcie pomocou Cprofilu. Ten je spojený s konštrukciou brány v jej spodnej 㶜asti. Pohyb brány je prevádzaný pomocou dvoch vozíkov umiestnených mimo otvoru a pripevnených do betónovej pätky. Tá sa vo vä㶜šine prípadov nachádza z vnútornej strany pri múre 㶜i st㶚pe v smere pohybu brány. Brány vedené po ko㶃ajnici sú základným typom posuvných brán. Za㶇aženie konštrukcie brány je cez vodiace kolieska priamo prenášané na omega ko㶃ajnicu upevnenú na základovej betónovej pätke. D㶚žka ko㶃ajnice sa ur㶜uje pod㶃a šírky otvoru, do ktorého je brána osádzaná. Teleskopické posuvné brány - systém umož㶡uje ma㶇 prejazdnú šírku rozdelenú na dve 㶜asti krídla, ktoré sa zasúvajú jedno za druhé. Výhodou tohto systému je posta㶜ujúci krátky priestor

na strane otvárania brány. Sú㶜as㶇ou každej posuvnej brány sú horné 㶜i spodné dorazy. Tie slúžia pre zabezpe㶜enie stability a tuhosti brány v uzatvorenom stave. Presnos㶇 chodu brány je tiež zabezpe㶜ená pomocou horného vedenia, ktoré pozostáva zo silikónových koliesok. Posuvné brány sa dodávajú s manuálnym otváraním, ale vo vä㶜šine dodávok sú dodávané s motorom na dia㶃kové ovládanie typu ACER. Najvä㶜šou výhodou tohto typu brán je vhodnos㶇 umiestnenia do každého terénu ‒ i do svahu.

FARBA A DIZAJN Výpl㶡 všetkých typov brán je rôznorodá. Každý zákazník si vyberá možnos㶇 s 㶜o najvä㶜šou trvácnos㶇ou a bezúdržbovos㶇ou.

bezúdržbovos㶇 a farebná stálos㶇. Brána vyrobená z polyuretanových panelov zaru㶜uje úplné súkromie. A v neposlednom rade, ve㶃ké plus je aj 㶜iasto㶜né odhlu㶜nenie nádvoria od rušnej cesty.

POHODLNÉ OTVÁRANIE Novinkou v ovládaní brány je systém ovládania mobilným telefónom pomocou GSM modulu. Takéto ovládanie funguje na funkcii „prezvonenia vašej brány. Systém hovor odmietne a vykoná danú úlohu. Hlavnou výho-

dou systému je, že si môžete otvori㶇 bránu z ktoréhoko㶃vek miesta na svete, kde je signál pre mobilný telefón. Nemusíte 㶜aka㶇 pred bránou, dokedy sa otvorí, prípadne zavrie. Tento systém taktiež zabezpe㶜uje dokonalú kontrolu a zabezpe㶜enie brány. Pri každom pohybe brány príde SMS správa s textom, ktorá vás informuje o tom, 㶜i je brána zatvorená, alebo otvorená, prípadne, zašle inú informáciu o pohybe brány. Prajeme vám ve㶃a zdaru pri h㶃adaní najvhodnejšej brány, ktorá bude vyhovova㶇 všetkým vaším požiadavkám.

 orydnldvÜuÜrÜ rsrŸŽdq| hoÜïid{ÝÓÌÑïÎÌËËÊÓÎ †nd}q›fndolqndÝÓÒÊÑÒÍÊÑÑË huylvÝÓÒÊÑÏÏÑÒÌË ðpdloÝshpdweudq|ÿshpdweudq|Üvn

zzzÜshpdweudq|Üvn


hŽ—B™‘ˆ Â…Â?ˆ–Ž’Â?™’‡œ d eohvnr}yrg mh srwuheq“ p|volhÂŽ x¡ sul yÂľvwdyeh }†nodgry grpxĂĄ qdnrÂ&#x;nr vd mhgq† r whfkqlfn“ }duldghqlhĂĄ nwru“ soq› yÂľ}qdpq° rfkudqq° ixqnflxĂœsuleol¡xm°frx vd e°unrx vw°sqh vwdĂ° wlfn“ qdsÂ…wlh y dwprvi“uhĂĄ } nwrĂ° u“kr mh dnw›yqd ÂŽdvÂŽ }dfk|w†ydÂŽd vfkrsq† vd qdelÂŽ d¡ qd ĂŠĂŽ nĂĄ suhĂ° wr mh srwuheq“ qds†mdqlh } fxg}lhkr }gurmdĂœ ul suhnurÂŽhq› sudkryhm krgqrw| grfk†g}d n °ghux eohvnxĂœ wrpwr rndplkx uhdjxmh dnĂ° w›yq| eohvnr}yrg y|vodq›p °vwuhwry“kr yÂľerĂ° md vn§u dnr sdv›yq| }ehudÂŽ Ă° dnw›yq| eohvnrĂ° }yrg srvn|wxmh y|ÂŹÂŹlx °uryh¢ eh}shÂŽqrvwlĂœ

΢

tvklyu i#}hupl

„

zlw{ltily ¢ª¥£

pupjphu# wylkz{po r}glho y uhdnÂŽqrp ÂŽdvh vd r}qdÂŽxmh dnr ĂŚlqlĂ° fldÂŽqÂľ suhgvwlkĂĽĂœ hqwr °vwuhwryÂľ yÂľerm vd vs†ð md y|vrnr qdg fku†qhqÂľp remhnwrp v sulfk†ð g}dm°flp kodyqÂľp yÂľermrpĂĄ Ž›p mh }mhgqrwhĂ° qÂľ eohvn sulyhghqÂľ suldpr qd kurw dnw›yqhkr }ehudÂŽdĂœ )dohm mh yhghqÂľ }yrgrp gr x}hp¢rĂ° ydÂŽdĂĄ ngh vd ur}swÂľol gr }hphĂœ wrkr y|soÂľydĂĄ ¡h dnw›yq| eohvnr}yrg eohvn| qhsulÂŽdkxmhĂĄ doh

eh}shÂŽqh vd vsrm› ohq v eohvndpl y sulhvwruh ghƒqrydqrp u†glxvpl rfkudq| d yÂľnrqrp mhgqrwolyÂľfk prghoryĂœ

}#ovk€ uyÂľ dnw›yq| eohvnr}yrg qd oryhqvnx ero lqĂ° ÂŹwdorydqÂľ y urnx ĂŠĂ’Ă’ĂŽ qd yÂľureqrp remhnwh oryhqvnhm udƒh y udwlvodyhĂœ nw›yqh eohvnrĂ° }yrg| v° lqÂŹwdorydq“ qd dgplqlvwudw›yq|fk exĂ°


{l{® p‘Š­ {„—Œ„‘„ o’•™„—‹’™5± mv{v® „•†‹B™ •ˆ‡„Ž†Œˆ {l{®êp‘Š­ê{„—Œ„‘„êo’•™„—‹’™5±êmv{v®ê„•†‹B™ê•ˆ‡„Ž†Œˆ

zgry†fká sulhp|vhoqµfk zgry†fká sulhp|vhoqµfk suhy†g}ndfká suhy†g}ndfká doh doh dm dm qd e|wryµfk d urglqqµfk grprfkÜ uhŽr srxð qde|wryµfkdurglqqµfkgrprfkÜuhŽrsrx𠷛yd® dnw›yqh eohvnr}yrg| eohvnr}yrg| dd }hpqldfh ·›yd® dnw›yqh }hpqldfh v°vwdð y|é srvn|wxm° y|¬¬lx °uryh¢ eh}shŽqrvwl y srð srvn|wxm°y|¬¬lx°uryh¢eh}shŽqrvwlysrð uryqdq› v nodvlfnµpl eohvnr}yrgpl }ehudŽ }ehudŽ dnw›yqhkr dnw›yqhkr eohvnr}yrgx eohvnr}yrgx qdku†g}d qdku†g}d fho° }ehuq° v°vwdyx nrqyhqŽqµfk eohvnrð fho°}ehuq°v°vwdyxnrqyhqŽqµfkeohvnrð }yrgry yµud}qh yµud}qhuhgxnxm°}†vdk|gridv†g|dvwuh¬ð uhgxnxm° }†vdk| gr idv†g| d vwuh¬ð q“kr so†¬®d srvn|wxm° srvn|wxm° }qdŽq° }qdŽq° °vsrux °vsrux }yrgry“kr }yrgry“kr pdð whul†oxá pdwhul†ox qd x}hpqhqlh d prqw†·ð whul†oxápdwhul†oxqdx}hpqhqlhdprqw†·ð q|fk su†f dnw›yqhkr eohvnr}yrgx mh sruryð ·lyrwqrv® ·lyrwqrv®dnw›yqhkreohvnr}yrgxmhsruryð qdwhŸq† vr ·lyrwqrv®rx exgry| pr·qrv® srx·lwld dnr rggldohqµ eohvnr}yrg qdsu›nodg qdsu›nodgsuhvnxslqxremhnwrydoheryryµð suh vnxslqx remhnwry doher yr yµð ex¬qrp survwuhg› w|sl}rydq“ xfk|whqld }ehudŽry suh y¬hwn| w|sl}rydq“xfk|whqld}ehudŽrysuhy¬hwn| w|s| remhnwry d vwulhfk }dfk|w†ydŽh y|krwryhq“ } qhuh}x }duxŽxm° gokrgrer q›}n| }hpqµ rgsru u§}qh v|vw“p| ulh¬hq› dm suh sureohpdwlfn“ u§}qhv|vw“p|ulh¬hq›dmsuhsureohpdwlfn“ srgplhqn| }hpqhqldÜ

hŽ ‡J‡ˆ Ž R‡ˆ•˜ …ˆ–Ž˜± „Ž—B™‘œ …ˆ–Ž’™’‡ •ˆ„Š˜ˆ ™œ–„‘B R–—•ˆ—’™>‹’ ™U…’„ –ŽJ• „Ž’ “„–B™‘œ …ˆ•„:­

tvklyu i#}hupl

„

zlw{ltily ¢ª¡£

i


zariaďujeme

Lada Kovárová, foto: IKEA a archív redakcie

Prírodné

materiály Ak práve zariaďujete domácnosť a túžite po novej dizajnovej koncepcii, obráťte sa na profesionálov. Odborný návrh ponúka nielen nové trendy, ale aj komfort pri užívaní.

oderná bytová architektúra má mnohoraké podoby. Okrem unikátneho dizajnu poskytuje aj vysokú kvalitu vo výbere zariadenia. Všeobecným trendom je odklon od konzumných prvkov a krátkodobých efektov. Preferované sú trvalé hodnoty, vďaka čomu interiéry pôsobia nadčasovo a autenticky. Drevený nábytok v do-

M 14

VIP magazine

mácnosti je v zariaďovaní nielen ekologickým, ale aj nadčasovým riešením. V súčasnej ponuke nábytkových zostáv, popri módnych materiáloch akými sú plast, sklo a kov, nechýba ani drevo. V mnohých domácnostiach má svoje stále miesto – je dominantnou surovinou pri výrobe nábytku, aj keď v novej a inej podobe. Ak túžite do svojho domova vniesť prírodné prvky, upriamte svoju pozornosť na bytové zariadenie z dreva, ktoré je atraktívne pre


svoju farebnosť a pôsobivú textúru. Drevo je nevyčerpateľnou inšpiráciou pre architektonickú a dizajnérsku tvorbu. Nábytok z dreva je príjemný na dotyk aj pohľad a korešponduje s akýmkoľvek štýlom zariadenia. Nespornou devízou dreveného nábytku je možnosť dôkladného vypracovania a bezchybného prevedenia.

Krása dreva

Masív sa v nábytkárstve využíva zriedkavejšie, drevo sa presadzuje skôr v podobe ľahkých materiálov. Zlepením niekoľkých dýh vzniká preglejka, ktorá znáša dobre vlhkostné zmeny. Hrana preglejky je okrem toho výtvarne zaujímavá a pôsobí dekoratívne. Vo svojej priznanej podobe dodáva solitérom charakteristický ráz. Preglejku možno zaujímavo priestorovo tvarovať, čo sa využíva predovšetkým pri výrobe ohýbaného sedacieho nábytku. Lamely sa podobne ako preglejky vyrábajú z vrstveného dreva. Ich dyhy – smer vláken sú orientované rovnakým smerom. Nakoľko sú VIP magazine

15


zariaďujeme

pružné, často sú využívané nielen na výrobu sedacieho nábytku, ale aj roštov do postelí a iných bytových doplnkov. S masívnym drevom pracujú dizajnéri a výrobcovia hlavne pre zvýraznenie určitých detailov – nosné rámy, nohy, stĺpiky. Ideálnou náhradou za masívne drevo sú aglomerované materiály. Najčastejšie drevotriesky s dyhovanou povrchovou úpravou pri ktorých dizajnéri volia často aj dyhy z exotických drevín.

Pečať výnimočnosti Nábytok a bytové doplnky inšpirované minulosťou nemusia byť nutne starožitnosťou. Je možné kombinovať staré osvedčené tvary s modernými prvkami. V súčasnosti sa u mnohých

16

VIP magazine

prejavuje túžba po návrate do starých dobrých čias – do prívetivých priestorov, bez rušivých vplyvov, s mäkkými tvarmi a teplými farbami. Nábytok s tradíciou nevychádza z módy. Má vybudovanú pevnú pozíciu na svojej nestarnúcej kráse, fantázii remeselníkov, ich výrobnom majstrovstve a nostalgickom duchu starých čias. Interiér zariadený s romantickým poňatím je čosi magické a výnimočné. Retro štýl je často nazývaný aj romantickým – evokuje pocity pokoja a spokojnosti. Vracia sa ku klasike, ktorá má korene v sedliackom type nábytku. Rustikálny, koloniálny a vidiecky nábytok nepodlieha módnym trendom. Je vyrobený z masívnych drevín, vo farebných odtieňoch, ktoré pôsobia decentne. Prírodné materiály sú pre človeka najprirodzenejším a najvhodnejším prostredím.


Niečo pre

chalupárov

Patríte medzi vášnivých chalupárov? Skôr než si však začnete vychutnávať pravú pohodu vo vašej chalupe, mali by ste oprášiť jej interiér tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne. k ste milovníci retro dizajnu, chalupu si môžete zútulniť napríklad starobylými prehrávačmi značky Hyundai. Vďaka svojmu prevedeniu jej dodajú príchuť nostalgie a kúzelných dávnych čias. Navyše vám ich ľubozvučné tóny pripravia príjemné a pokojné večery. Vyskúšajte napríklad rádioprijímač Hyundai RC 606, ktorý je štýlovou reinkarnáciou dávnych gramorádií, kedy gramofón nahradil CD prehrávač. V drevenej škatuľke sa skrýva nielen analógový tuner s rozsahom AM/FM, ale aj CD mechanika, ktorú nájdete pod horným odklopným vekom. CD mechanika zvládne prehrávanie vo formátoch MP3 a WMA. Analógový tuner s ru-

A

čičkovým ukazovateľom umožňuje, rovnako ako kedysi, len manuálne vyhľadávanie staníc. Tak si môžete s radosťou vychutnať hľadanie vašej obľúbenej stanice v éteri – cena rádioprijímača je od 92 €.

Elegantný dizajn Jednoduchý a elegantný retro dizajn je jednou z predností gramofónu Hyundai RT 190 SURIP. Tento model v sebe kombinuje prehrávanie gramofónových platní rýchlosťou 33 alebo 45 otáčok za minútu, a možnosť

púšťania hudby cez USB. Samozrejme, nechýba ani rádio s analógovým FM tunerom a manuálnym vyhľadávaním staníc. Funkcia ripovania zas umožní akúkoľvek prehrávanú skladbu uložiť vo formáte MP3 na flash disk. Cena gramofónu je od 82 €. Prehrávače Hyundai dostanete v elektro predajniach DOMOSS, NAY a v internetovom obchode Hej.sk. Viac informácií nájdete na

www.hyundai-electronics.sk VIP magazine

17


sklo - porcelán

Andrea Rozborová, foto: SKLO - PORCELÁN

Výnimočná

krása

Sklo a porcelán prinášajú radosť do našich sŕdc nielen počas stolovania. Rovnako nás tešia aj vtedy, ak nimi dekorujeme domácnosť. Originálne porcelánové predmety predstavujú súčasť atmosféry, pútajú pozornosť svojim pôvabom – vyčaria z domu domov. klo a porcelán sú materiály, ktoré sú zárukou elegancie. Ich vlastnosti sú znásobené najmä v prípadoch, ak sú zo skla a z porcelánu vyrobené originálne dekoratívne predmety. Umelecké výrobky z porcelánu evokujú pocity dokonalosti a výnimočnosti. Sú stále častejším

S 18

VIP magazine

spoločníkom ľudstva v rôznych svojich funkciách, tvaroch, prevedeniach a do domovov vstupujú v čoraz väčšej miere. Prvé stopy o spracovávaní hliny v dejinách ľudstva sú veľmi staré – tvarovateľnosť tohto materiálu si človek uvedomil už pred dvadsaťpäť tisíc rokmi. Dochované kusy starožitného porcelánu z minulých storočí sú unikátnou vzácnosťou. Precízne spracovanie, doko-

nalá výroba a majstrovský dizajn – to je spoločná charakteristika pre exkluzívny porcelán, ktorý patrí medzi najžiadanejší artikel v domácnostiach.

Umelecké zdobenie Umelecké zdobenie porcelánových výrobkov a výrobkov zo skla je realizované mnohými maliarskymi a grafickými technikami


Široký sortiment

a ich kombináciami, v rôznych kompozíciách. Pri zdobení úžitkových a dekoratívnych predmetov sú na umeleckých realizátorov kladené vysoké požiadavky – bezchybné rozlišovanie farieb a odtieňov, tvaru predmetov, nerovností povrchu, maximálna koncentrácia, pozornosť, presnosť, precíznosť, priestorové videnie, tvorivé a praktické myslenie. Množstvo farieb a zložitosť jednotlivých motívov a celkový vzhľad pat-

ria k atribútom, ktoré porcelán robia neopakovateľným. Samozrejme, že k atraktivite prispieva aj šírka sortimentu. Sortiment porcelánových výrobkov je veľkolepý – od množstva úžitkových, po množstvo dekoratívnych predmetov. Svojim spôsobom je každý porcelánový objekt úžasný a jedinečný. Výrobcovia vyrábajú tento artikel s rovnakým úmyslom – vytvoriť u užívateľa pocit šťastia, pohody a dobrej nálady.

Výrobky zo skla a porcelánu disponujú vzácnou vlastnosťou - vedia potešiť, doprajú bohaté estetické zážitky a príjemné chvíle pohody. Chcete si nápadito skrášliť domácnosť? Exkluzívne výrobky zo skla a porcelánu si môžete zakúpiť v predajni SKLO-PORCELÁN, na Zelenej ulici v Bratislave. V jej atraktívnom predajnom mieste, v historickom centre hlavného mesta, si môžete vybrať z množstva štýlových exponátov značky Royal Dux Bohemia Duchcov a mnoho iných. Profesionálny personál predajne disponuje všestrannými odbornými znalosťami a skúsenosťami. Každý zákazník sa môže s dôverou naň obrátiť, pričom na svoje otázky dostane fundované odpovede. Nech sa páči, príďte si vybrať zo širokého sortimentu štýlového skla a porcelánu, doprajte potešenie sebe a svojim blízkym v podobe nezameniteľnej krásy a elegancie.

SKLO – PORCELÁN Zelená ulica 1 - 3, Bratislava tel.: 02/54435510 VIP magazine

19


V modernej bytovej architektúre sa pri zariaďovaní kuchynských priestorov upúšťa od voľne stojacich spotrebičov a prím hrajú najmä tie zabudovateľné. Pri správnom usporiadaní jednotlivých zón kuchynskej linky sa aj vďaka nim kuchyňa mení na komfortné pracovisko.

Interiér jedným ťahom Nové trendy v bytovej architektúre využívajú moderné prvky - čisté línie a vysoko lesklé materiály, ktoré v kombinácii so sklom, drevom a kameňom vytvárajú originálne efekty. Nábytok a doplnky oblých tvarov sú na pohľad jednoduché, no v skutočnosti sú premyslené po najmenší detail.

Text a foto: Magnet Trade

P

rirodzené pocity a príjemnú atmosféru do domácnosti vnášajú prírodné materiály. Najmä drevo, ktoré ľudstvo využíva po stáročia. Drevo v interiéri vytvára nielen prirodzené prostredie, ale vyrovnáva aj vlhkosť, priestor zohreje a udrží v ňom teplo. Unikátny materiál sa navyše ľahko čistí a udržiava. Žiadny iný materiál nie je tak nadčasový ako drevo, ktoré je pri zariaďovaní domácnosti možné použiť od podlahy, až po strop.

Atraktívne podlahy Pri výbere podláh je potrebné dbať na akosť materiálu, jeho životnosť a jednoduchosť údržby. Z estetického hľadiska má podlaha v interiéri plniť zjednocujúcu funkciu. V ponuke spoločnosti MAGNETTRADE nájdete bohatý výber drevených podláh z domácich aj exotických drevín, v rôznych odtieňoch a štruktúrach. Aj drevo s farebnými dezénmi, namorené na šedý, modrý, zelený, lososový či červený odtieň, ktoré dodá

interiéru šarm a štýl. Imitáciou drevenej podlahy je módny laminát, ten nájdete v klasických, aj v rustikálnych dekóroch. Obľúbené laminátové povrchy podlahových krytín dokážu úspešne imitovať mramor, korok alebo kameň, v rôznych štruktúrach. Atraktívne vzory pútajú svojou nápaditosťou. Moderný materiál marmoleum, vyrobený z prírodných materiálov, je nielen vzhľadovo efektný, ale aj príjemný na dotyk. Disponuje ľahkou údržbou a využiť ho môžete

vo všetkých miestnostiach domova. Od kuchyne, cez kúpeľňu a WC, až po spálňu.

Moderné dvere Dvere sú dôležitou súčasťou interiéru. Ich úlohou je oddeliť priestor, zabezpečiť súkromie, tepelne aj zvukovo izolovať a pôsobiť esteticky – významne sa podieľajú na vytvorení atmosféry domova. Pri výbere dverí sú široké možnosti - môžu byť otváravé, posuvné, skladacie, v rôznych materiálových prevedeniach. Od fólie, cez laminát

Aplikácia rôznorodosti a kreativity pri zariaďovaní je v moderných interiéroch stále častejším javom. Ak práve zariaďujete domácnosť a radi by ste ju osviežili novými prvkami, obráťte sa na profesionálov. Odborný návrh prinesie domu či bytu nielen originálnu nápaditosť, ale aj zaujímavé dizajnové koncepcie. Každá domácnosť môže pôsobiť nadčasovo a autenticky, ak je kladený dôraz na kvalitné materiály a estetický súlad.


DVERE

PODLAHY

ŠATNÍKY

SCHODY

KUCHYNE

TERASY

Všetko na jednom mieste pre vaše bývanie a dyhu, až po masív. Masív zútulní interiér, pôsobí luxusne a navyše má vďaka možnosti renovácie neobmedzenú životnosť. Ak dávate prednosť tradičnému dizajnu a jednoduchosti, tieto atribúty získate prostredníctvom dverí s termofóliou. V ponuke spoločnosti MAGNETTRADE nájdete aj dyhované dvere s olejovaným povrchom a atraktívne sklené dvere, v priehľadnom i nepriehľadnom prevedení, alebo s potlačou. Potlač je možné vyhotoviť podľa predlohy alebo podľa vlastného návrhu užívateľa. Sklené dvere s moderným dizajnom

sú elegantným riešením aj presvetlenia interiéru.

Sklo v kuchyni V kuchyni je použitie dreva klasika. Tento prírodný materiál sa čoraz častejšie používa aj v kombinácii s modernými lesklými povrchmi, ktoré sú nielen vzhľadovo zaujímavé, ale zaručia aj zväčšenie a zosvetlenie priestoru. V kuchyniach, ktoré sú zariadené s minimalistickým poňatím, nájdu ideálne uplatnenie sklené zásteny. Sklo pôsobí sviežo a čisto, priestoru dodá nádych noblesy. Zaujímavo pôsobia aj zásteny s modernou potlačou.

V ponuke spoločnosti MAGNETTRADE je k dispozícii veľký výber potlačí podľa predlohy, alebo sa podtlač vyhotoví podľa vlastného návrhu zákazníka s motívom, ktorý si sám navrhne.

Pod jednou strechou Spoločnosť MAGNETTRADE vie, že iba bohatý katalóg nestačí, preto pretvorila veľké obchodné priestory na Hradnej ulici v Bratislave v Devíne, na skutočné Centrum bývania. V predajni nájdete množstvo interiérových dverí, veľký výber podláh, trendové kuchynské zostavy, moderné šatníkové skrine, vstavané šatníky

navrhnuté na mieru a ukážky schodov. Na vzorkách v skutočnej veľkosti je možné overiť si vlastné nápady a poradiť sa so špecialistami. Stačí si dohodnúť stretnutie s architektom a ďalšími odborníkmi, ktorí vám navrhnú optimálne riešenia. Špecializovaný tím si vypočuje vaše požiadavky a na základe konkrétnych predstáv a reálnych finančných možností vytvorí návrhy, z ktorých si vyberiete to najvhodnejšie riešenie. Centrum bývania Devín priamo spolupracuje s poprednými výrobcami, a preto dokáže zabezpečiť aj bezkonkurenčné ceny.

9 výroba nábytku na mieru 9 viac ako dvesto vzoriek dverí 9 drevené a laminátové parkety 9 schody - drevo, sklo, kameň 9 vstavané skrine a šatníky 9 talianske a slovenské kuchynské linky 9 terasy z rôznych materiálov MAGNET TRADE Hradná 10, Bratislava – Devín INFOLINKA: 0948 526 658

MAGNET TRADE Bajkalská 17, Bratislava INFOLINKA: 0918 717 012

MAGNET TRADE Nám. M. R. Štefánika Žilina INFOLINKA: 0918 470 338

www.magnettrade.sk


bývanie

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Príťažlivý

tanec ohňa

Kozuby a pece produkujú povrchové sálavé teplo, ktoré sa v interiéri rozkladá rovnomerne. Nakoľko pri tomto procese nedochádza v priestore k prudkej cirkulácii vzduchu a k víreniu prachových častíc, ľudovo je teplo z kozubov a pecí nazývané aj „zdravé teplo“.

oderné kozuby a pece o svoju pozíciu okrasného architektonického prvku v interiéri neprišli. Naopak, postúpili o priečku vyššie. V súčasných domácnostiach predstavujú spojenie estetiky a účelnosti. Technický pokrok napreduje míľovými krokmi, preto dnešné modely sú unikátnym spojením tradície a nových technológií. Najpoužívanejším materiálom na stavbu kozubov je šamot vo viacerých podobách. V tvare tehál, dosák a tvaroviek, ktoré sú žiaruvzdorné do prevádzkovej teploty 1 300 °C. Rovnako vhodná je aj priemyselne spracovaná hlina s prísadami. Prírodný kameň je síce najstarším stavebným materiálom, no jeho nevýhodou je vysoká objemová hmotnosť a pomerne ťažká opraco-

M 24

VIP magazine


vateľnosť. V praxi je z prírodných kameňov používaný kremeň, živec, žula, vápenec, mramor, dolomit, travertín, pieskovec, bridlica a iné. Klasická tehla je obľúbeným materiálom, no nemôže byť použitá priamo v ohnisku – len mimo žiarovej zóny. Šamotová malta je vhodná na výstavbu interiérových kozubov, no nie je vhodná na výstavbu exteriérových kozubov, nakoľko nie je odolná voči mrazu a vlhkosti. Na výstavbu priameho ohniska je ideálna šamotová malta v kombinácii s vodným sklom. Najmä na tepelnú izoláciu stien kozubov sú využívané tepelnoizolačné dosky – najčastejšie vyrábané z minerálnych vlákien a z mletých expandovaných materiálov. Na obklad kozubov sú maximálne využiteľné keramické obklady.

Teplo domova

Tradičný kozub je vykurovacie teleso, z ktorého sa menšia časť tepla odovzdáva vnútornému vzduchu a väčšia časť tepla sa odovzdáva priamo do telesa. Cez prehriate steny obvodového plášťa kozuba potom teplo prestupuje do miestnosti. Klasické otvorené kozuby bez vložky sú z praktického hľadiska menej efektívne, nakoľko ich účinnosť sa odhaduje na cca 12 – 15 %. Omnoho efektívnejšie sú uzavreté kozuby s vložkou, ktoré dosahujú účinnosť okolo 90 % a navyše sú často využívané aj na prihrievanie vody v ústrednom kúrení alebo bojleri. Tepelnú účinnosť kozubov z hľadiska funkčnosti je možné zvýšiť teplovzdušným alebo teplovodným systémom. Teplovzdušný systém zvyšuje nielen účinnosť kozuba, ale zabezpečuje aj úsporu paliva. Princíp je v zabudovaní teplovzdušnej


bývanie

vložky do dymovej komory, vtedy sa jedná o kozub so vzduchovým výmenníkom tepla. Teplovzdušné vložky, ktoré je možné zabudovať do ohniskovej komory sú finančne náročnejšie. Teplovzdušná vložka môže byť buď jednoplášťová, dvojplášťová alebo kombinovaná. Obvykle oceľová vložka je ukončená sopúchom, ktorý vyúsťuje do dymovodu. Má tvar kazety s dvierkami, ktoré spomaľujú proces horenia. Dvierka sú najčastejšie vyrábané z keramického skla, s minimálnou hrúbkou štyri milimetre. Správne je, ak je z čelnej strany zabezpečený dvojkanálový prísun vzduchu do ohniskovej komory, ako aj dvojkanálový prísun vonkajšieho vzduchu z bočných strán kozuba. Teplovzdušný systém, pracujúci na princípe cirkulácie vzduchu, je možné zabudovať takmer do každého kozuba, a to bez väčších stavebných úprav. Princíp teplovodného systému je v zabudovaní teplovodnej oceľovej vložky do ohniskovej komory. Vložka je obvykle z oceľových rúrok – v tvare radiátora, do ktorých je privádzaná voda. Celý obvod radiátora je vyhrievaný horúcimi plynmi. Prívod vody býva na úrovni ohniska, odvod na úrovni dymovej komory. Na zariadenie je odporúčaná montáž odvzdušňovacieho ventilu a cirkulačného čerpadla, aby sa v prípade intenzívneho kúrenia nenarušil systém.

Kozubové pece Ďalším druhom nielen estetického, ale aj funkčného doplnku interiérov sú kozubové pece. Sú kombináciou kozubu a klasických pecí, pričom nemusia mať vlastný komín. Na ich fungovanie stačí komínový prieduch. Kozubové pece produkujú konvenčné teplo, kto-

26

VIP magazine

ré dokážu dlho udržať naakumulované. Po vyhasnutí ohňa sálajú ešte dvanásť až dvadsaťštyri hodín. Z tohto dôvodu sa považujú za efektívny alternatívny zdroj vykurovania. V ohnisku môžete spaľovať, okrem dreva, aj hnedouhoľné a čiernouhoľné brikety. Z drevín je najvhodnejšie tvrdé drevo, nakoľko dokonale horí a má vysokú výhrevnosť. Je vhodné aj z ekologického hľadiska, ak sa spaľuje vysušené. Čerstvo zoťaté dreviny obsahujú až 30 % vody a s takto vysokou vlhkosťou iskria a praskajú. Vo všeobecnosti najviac iskria a praskajú ihličnany, ktoré majú vysoký obsah živice. Najvhodnejším drevom na spaľovanie sú polená z buku, dubu, hrabu, agátu, javora a iných tvrdých drevín. Mäkké dreviny – topoľ, lipa, breza, osika a iné sa radia medzi menej výhrevné dreviny. Náradie, potrebné pri obsluhe kozubovej pece, sa najčastejšie vyrába zo železa a iných kovov a z nehrdzavejúcej ocele. Moderné súpravy sú obvykle závesné alebo sa predávajú priamo na praktických stojanoch. Na udržiavanie ohňa a vyčistenie zariadenia je potrebný kutáč, prehrabávač a kliešte. Najvyhľadávanejším materiálom na výrobu košov na drevo je prútie, vhodnou alternatívou sú aj kovové debničky. Na aktuálnom trhu sú však k dispozícii aj kozubové pece s plynovou vložkou. Obmurovka je obvykle z kachliarskych keramických kachlíc, s vysokou lesklou glazúrou, ktoré sú vypaľované pri 1 000°C. Vybrať si môžete z mnohých foriem a farieb, pre každý štýl zariadenia. Zanedbateľná nie je ani skutočnosť, že kozubové pece s trvanlivými keramickými povrchmi disponujú aj jednoduchou a praktickou povrchovou údržbou.


Harmonický celok Trendom dizajnu je umenie detailu, umenie vybra a zladi jednotlivé kusy tak, aby vytvorili harmonický celok. Pri zaria ovaní domácnosti je z praktického h adiska dôležité dispozi né riešenie miestnosti

M

a funk nos zariadenia.

oderné vstavané skrine pôsobia ako prirodzená sú as interiéru. Z estetického h adiska ani nie je potrebné uvedomova si ich objem, nako ko dizajn je tak nápaditý a individuálny, že prirodzene zapadnú do každého interiéru. Nepôsobia ažkopádne, hoci disponujú dostato nou šírkou, d žkou i výškou. Dobre navrhnuté úložné priestory v domácnosti dokážu vyrieši problémy s ukladaním vecí a ušetria množstvo metrov štvorcových obytnej plochy. Dvere sú dôležitým praktickým aj estetickým prvkom každej domácnosti. Z funk ného h adiska majú zvýši vzduchotesnos , vodotesnos a nepriezvu nos vnútorného priestoru príbytku. Z h adiska dizajnu je dobré dba na súrodos interiéru, ktorú je možné zabezpe i výberom dverí v jednotnom štýle. Kuchy a je srdcom domácnosti. Výrobcovia moderných kuchynských liniek sa okrem atraktívneho dizajnu predhá ajú aj s inovatívnymi a efektnými riešeniami oh adom ich využite nosti. Ak chcete linku peknú aj praktickú, dbajte nielen na tvar zostavy, ale aj na jej vnútorné vybavenie a vyberajte u profesionálov.

FOTO: SHARO

PROFESIONÁLNE RIEŠENIA Spolo nos SHARO.SK ponúka komplexné riešenia v oblasti návrhu, dodávky a montáže kuchynských liniek, interiérových a exteriérových dverí, vstavaných skrí a šatníkov vyrobených na mieru. Vkusne, zaujímavo a pod a konkrétnych predstáv klientov sú odborníkmi zaria ované domácnosti z kvalitných materiálov. V aka profesionálom sa sny menia na realitu v priebehu nieko kých týžd ov. Široký sortiment dáva zákazníkovi takmer neobmedzené množstvo možností výberu. Konkrétne realizácie s obrazovým materiálom si môžete prezrie na stránkach spolo nosti www.sharo.sk.


NÁBYTOK NA MIERU VSTAVANÉ SKRINE A ŠATNÍKY

KUCHYNSKÉ LINKY

ŠIROKÁ PONUKA – VSTAVANÉ SKRINE A ŠATNÍKY, KUCHYNSKÉ LINKY, INTERIÉROVÉ A EXTERIÉROVÉ DVERE

Tel.: 0948 099 099, E-mail: sharo@sharo.sk

www.sharo.sk


domácnosť

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Závan z Provensálska

Moderný dizajn

Francúzske savoir vivre – umenie žiť sa vyznačuje ľahkosťou bytia a láskou k vynikajúcej kuchyni, čo zosobňuje nová kolekcia od Villeroy & Boch Artesano Provencal, ktorá je dokonalou kombináciou umeleckej ľahkosti a výraznej formy. Nezvyčajný dekor maľovala známa belgická umelkyňa Isabelle de Borchgrave. Motívom sú pelargónie v žiarivo oranžovo-červenej farbe, kvety ruží vo fialovom odtieni a rozmarínovo-zelený okraj. Kolekciu dostanete v exkluzívnej predajni Potten & Pannen – Staněk v bratislavskom CENTRALe. www.pottenpannen.sk

Mnohí z nás si potrpia na pekné stolovanie, na príťažlivý jedálenský servis a dekorácie na stole. Moderné kávové a čajové súpravy značky Villeroy & Boch vytvoria tú pravú atmosféru. Množstvo ďalšieho atraktívneho úžitkového aj dekoračného porcelánu rôznych značiek a v rôznych cenových reláciách nájdete v e-shope www.vasekuchyne.sk.

Aj pre jemné sklo

Špeciálne pranie

Voľne stojaca umývačka Hotpoint LFD 11M132 OCX EU disponuje jemným programom SKLO na jemné umývanie pri nízkych teplotách. Umývačka s kapacitou 14 súprav riadu, spotrebou 9 litrov vody a energetickou triedou A+++ navyše ponúka systém Zone Wash, ktorý umožňuje výber koša a prináša úsporu aj v prípade, že umývačka nie je celkom zaplnená. Odporúčaná maloobchodná cena je 729 €. www.hotpoint.cz

Práčky Hotpoint Aqualtis AQ114D 697D EU/B v energetickej triede A+++ sú vybavené špeciálnym programom na pranie peria. Program citlivo vyperie pri 30 °C a 1200 otáčkach odstreďovania až 3,5 kg náplne bez toho, aby došlo k poškodeniu peria. Obliečky, drobné prikrývky a uteráky môžete vyprať pomocou programu Bed & Bath. www.hotpoint.cz

30

VIP magazine


Čistý vzduch V klimatizáciách LG má filter 3M Multi Protection výrazne lepšie bakteriostatické a antialergické vlastnosti vďaka novým použitým technológiám. Jedna z látok bola vyvinutá z kimchi – tradičného kórejského jedla, ktoré obsahuje špeciálne laktobacily, odpudzujúce baktérie. Spoločnosť LG okrem toho vyvinula aj novú aktívnu látku na odpudenie alergénov. Nové technológie zachytávajú mikroskopické nečistoty a chránia spotrebiteľa pred prachovými časticami, ktoré môžu prenášať baktérie, vírusy a nepríjemné pachy. www.lge.sk

Pozor, pohov – nad drezom Ak v malej kuchyni potrebujete využiť aj obyčajne „hluchý“ priestor, oceníte batériu Kludi Bingo Star s bajonetovým uchytením pre podokennú montáž. Pri zatvorenom okne stojí a verne slúži, ak však potrebujete okno otvoriť a batériu ako žriedlo vody práve nepotrebujete, stačí ju zľahka povytiahnuť a dať poležiačky. Vtedy stačí priestor medzi linkou a dolnou hranou okna len 3 cm, pri batérii s multiprípojkou cca 3,5 cm. Renomovaný výrobca kuchynských batérií Kludi myslí v kuchyni na každý detail a vie, že práve finesy hodné majstrov robia z jeho batérií hviezdy kuchyne. www.kludi.sk

Šikovný pomocník Multifunkčný kuchynský mixér Orava RM-251 je hviezdou kuchyne v okamihu, ako sa pustíte do prípravy krémových polievok, nátierok, omáčok, šalátových dresingov, domácej majonézy, šľahačky či kokteilov. Suroviny dokážu pod jeho „kuratelou“ meniť konzistenciu tak, aby podčiarkli lahodnosť výsledného jedla a symbiózu kulinárskych pôžitkov. Pracuje precízne a s príkonom 500 W pomixuje, poseká či vyšľahá všetko, čo mu ponúknete na spracovanie. Okrem tyčového mixéra je súčasťou balenia aj nádoba na mixovanie a sekanie, nádoba na šľahanie s odmerkou a metlička na šľahanie. Kúpite za 25,90 € v e-shope www.orava.eu.

Farebné krásavice Potrebujete prevariť vodu na kávu, čaj, alebo zaliať instantnú polievku či kašu? Verná pomocníčka, varná kanvica, to zvládne za pár sekúnd. Už sme si na ňu zvykli a automaticky po nej siahame doma, aj v kancelárii – stala sa samozrejmosťou. Varná kanvica Orava VK-3217 v atraktívnych farebných vyhotoveniach však svojou krásou vyrazí dych a zaručene si ju všimnete. Postavená na kuchynskej linke sa stane dizajnovou dominantou. Je vyrobená z antikora, naraz prevarí až 1,7 litra vody a má praktické vyberateľné sitko na filtrovanie prevarenej vody. Kanvica v červenom, modrom, bielom a klasickom striebornom vyhotovení môže byť vaša za 22,90 €, dostanete v e-shope www.orava.eu.

VIP magazine

31


kuchyňa

Kristína Tomšíková, foto: KLUDI a archív redakcie

Sólo

pre KVALITU

V modernom bytovom dizajnérstve nebýva zvykom vytvárať dizajn pre dizajn. V praxi sú požadované mäkké tvary a jednoduché línie, v kombinácii s maximálnou účelnosťou. Vo svete kuchýň sú obzvlášť preferované praktické aj estetické riešenia, ktoré vytvárajú harmóniu kvality a výnimočného vzhľadu.

krem chrómu, niklu a ocele je to najmä antikoro, ktoré má v modernej kuchyni takmer neobmedzené možnosti uplatnenia. Atraktívne kuchynské drezy a batérie z kovových materiálov sú „in“ nielen z pohľadu nadštandardných estetických dôvodov, ale najmä z dôvodu dobrej účelnosti.

O

VYSOKÁ ODOLNOSŤ Keramické drezy sú ekologické, nakoľko sú vyrábané z prírodných surovín. Sú pevné v teple i v chlade a odolné voči náhlym alebo prudkým zmenám teplôt. Keramický materiál je maximálne imúnny proti nárazu či poškriabaniu a ľahko sa čistí, aj udržiava. Navyše, disponuje vysokou odolnosťou voči agresívnym čistidlám a chemikáliám.

ORIGINÁLNE POVRCHY Antikoro odoláva korózii, čo je vo svete kuchýň vítané. Tento spoločník do „každého počasia“ má aj mnoho ďalších vynikajúcich vlastností. Antikoro je pevné, ohňovzdorné, má nízku hmotnosť a dlhú životnosť. Taktiež odoláva agresívnemu prostrediu a neoxiduje ani pri vysokých teplotách. Popri výborných úžitkových vlastnostiach je aj dizajnovo zaujímavým doplnkom, či už s lešteným alebo brúseným povrchom.

32

VIP magazine

NOVÉ MATERIÁLY Novinkou vo svete materiálov na výrobu kuchynských drezov sú kompozitové materiály, napríklad zlúčeniny akrylu a žuly, ktoré disponujú dlhou životnosťou pri maximálnej odolnosti a vysokej hygiene. Kompozitové materiály sú vnímané ako aktuálna špička moderných pokrokových výrobných technológií, ktoré produkujú takzvané kameninové drezy.


.

JEDNODUCHÉ UMÝVANIE Na slovenský trh prichádza novinka Pur DuoPower, najsilnejší prípravok v čistení aj ťažko odstrániteľných a zaschnutých zvyškov jedla, od spoločnosti Henkel. Vďaka účinnému zloženiu pomáha ušetriť vodu počas umývacích cyklov. Prispieva nielen k znižovaniu nákladov, ale aj k ochrane životného prostredia. Navyše, prítomné enzýmy, pôsobiace pri nižších teplotách do 60° C, patria k prírodným zložkám, sú ekologicky odbúrateľné, podporujú jednoduchšie čistenie odpadových vôd. Nový Pur DuoPower je k dispozícii v štyroch variantoch – Lemon s osviežujúcou vôňou citrónu, Apple s vôňou jabĺk, Herbs&Mint s príjemnou vôňou stredomorských byliniek a Grapefruit&Cherry s jemne sladkastou vôňou čerešní a grepov.

OKAMŽITÝ ÚČINOK

TVAROVÁ ČISTOTA Minimalizmus má v súčasnom modernom interiérovom dizajne kuchýň popredné postavenie. Je obľúbený najmä z dôvodu tvarovej čistoty a priamočiarosti. Vďaka svojej elegantnej harmónii línií a zdanlivej jednoduchosti je uplatňovaný aj vo svete moderných kuchynských drezov. Originálne minimalistické riešenia vzbudzujú stále väčší záujem a pozornosť.

Najnovšie inovácie Somat Gel Caps spájajú všetky výhody multifunkčných tabliet s výhodami gélu pre neprekonateľný lesk. Jedna praktická gélová kapsula Somat prináša desať funkcií a vlastností – čistič, oplachovač, soľ, lesk nerezového riadu, ochrana skla a dekóru, posilňovač umývacej sily na škvrny od škrobu a ochrana pred vodným kameňom. Nové kapsuly Somat Gel Caps majú kompletne gélovú formu, rozpúšťajú sa v priebehu dvoch minút a účinkujú okamžite, preto sú vhodné aj pre krátke programy. Výhodou je aj praktická forma kapsule, bez nutnosti rozbaľovania pred použitím. www.henkel.sk

VIP magazine

33


gastro

Kristina Tomšíková, foto: archív redakcie

Šťava z ovocia a zeleniny dodá viac živín ako plody v celku. Je jednoduchšie vypiť' lahodnú šťavu, než konzumovať veľké množstvo ovocia a zeleniny.

Jablká a čerešne Jablká podporujú správnu funkciu ľadvín a pomáhajú pri zažívacích ťažkostiach. Čerešne sú dobrým zdrojom draslíka, ktorý pomáha udržovať pravidelný rytmus srdca a zdravú pokožku.

Marhule a hrušky Vďaka vysokému obsahu karoténu majú marhule omladzujúci efekt, posilňujú pokožku, vlasy a nechty. Hrušky obsahujú vitamín C, organické kyseliny, triesloviny, flavanoidy, glykosidy, draslík, stopy jódu a malé množstvo vitamínu P.

Jahody a melón Jahody sú bohatým zdrojom vitamínu C, podporujú metabolizmus, vylučovanie, pôsobia proti vzniku močových a žlčových kameňov. Melón je bohatý predovšetkým na lykopén, betakarotén a citrulín, pomáha aj vysušenej a citlivej pleti.

šťavy

Čerstvé

omaranče sú výborným zdrojom vitamínu C, obsahujú tiamín, folát a pektín, ktorý môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Grapefruity zvyšujú obranyschopnosť organizmu, pôsobia protizápalovo a antimykoticky. Zlepšujú krvný obeh, látkovú výmenu a upravujú hladinu cukru v krvi.

P 34

VIP magazine

Ananás a kiwi

Ananás pôsobí protizápalovo, uvoľňuje svalstvo a obsahuje enzýmy, ktoré uľahčujú tráveniu. Kiwi obsahuje až 1mg vitamínu C v 1g, v kombinácií s horčíkom, podporuje látkovú výmenu, spevňuje žily, posilňuje imunitný systém a zlepšuje videnie.

Mrkva a zeler Mrkva je zdrojom betakaroténu a rastlinných foriem vitamínu A. Zeler pôsobí detoxikačne, obsahuje látky, ktoré odpudzujú baktérie a plesne. Obsahuje vitamín C, A, B, E a K, z minerálnych látok draslík, vápnik, sodík, horčík, fosfor, železo a jód.

Paradajky a repa Paradajky posilňujú bunkovú štruktúru a srdce. Odstraňujú poruchy trávenia, zápchu a odvodňujú. Červená repa prospieva cievam, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, odstraňuje zápchu a zvyšuje tvorbu červených krviniek.

www.eujuicers.com


gastro

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Umenie na etiketách vín Ženy a víno sú nevyčerpateľnou inšpiráciou pre umelcov. A práve toto spojenie sprevádza vína nového ročníka z radu Vitis Galéria spoločnosti Vitis Pezinok. Vína s novými etiketami, ktoré boli v októbri minulého roku predstavené na vernisáži Vitis Galéria, sú už v obchodoch. Etikety sú dielami víťazných autorov súťaže pre

Frankovka modrá rosé Toto ružové víno očarí milovníkov tohto nápoja nielen príťažlivou farbou, ale aj ovocnou vôňou a sviežou chuťou. Chuť mu dodáva vyvážený pomer kyselín a trieslovín, lahodnú vôňu zase bobuľové ovocie ako čerešne, višne a maliny. Frankovka modrá rosé sa výborne hodí k čerstvým šalátom, jedlám z hydiny, ale tiež k údenému alebo tmavému mäsu. Etiketu Frankovky modrej rosé bude po celý rok zdobiť etiketa študentky 4. ročníka VŠVU Nicole Kolekovej. Siluety žien, ktoré vyobrazila, pripomínajú samotnej autorke fľaše vína.

36

VIP magazine

mladých umelcov, ktorú pravidelne organizuje Vitis Pezinok. Tá sa uskutočnila už po štvrtýkrát a nosnou témou ročníka bola žena a víno. Víťazné diela budú zdobiť etikety ružových, červených a bielych vín z radu Vitis Galéria. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré ulahodia nielen vašim chuťovým bunkám, ale aj očiam.

Cabernet Sauvignon Cabernet Sauvignon je jedným z najušľachtilejších predstaviteľov červených vín. Na prvý pohľad zaujme elegantnou červenou farbou. V intenzívnej vôni bobuľového ovocia objavíte najmä vôňu zrelých čiernych ríbezlí. Zrením získava harmonický nádych dymu a čokolády. Vhodne doplní jedlá z tmavého mäsa ako je divina či hovädzie. Etiketu Cabernetu Sauvignon bude po celý rok zdobiť etiketa absolventa VŠVU Mgr. art. Milana Rubického, ktorý znázornil zamyslenú ženu pri pohári červeného vína.

Rizling rýnsky Rizling rýnsky je víno bohatej chuti a iskrivej žltozelenej farby. Vyniká sviežou arómou, s ľahkými tónmi lipového kvetu. Chuťou je korenisté, zvýraznené pikantnou kyslou príchuťou. V chuti nájdete zrelé grepy, ananás, kôru limetky a sladké hrozno. Príjemne doplní pokrmy z bravčového mäsa alebo pečenej hydiny, ale tiež sladkovodné ryby a zeleninové špeciality. Etiketu Rizlingu rýnskeho bude po celý rok zdobiť etiketa študentky 2. ročníka VŠVU Mariany Lujzy Palugovej, ktorá pripomína tvorbu slávneho Pabla Picassa.


OSVIEŽUJÚCI ČAJ s citrónovou trávou

Slováci majú

PORIADNY VRÚBOK

Ako sa vraví u našich susedov v Čechách, na Slovensku máme poriadny vrúbok! Dostali sa k nám totiž nové čipsy Lay’s Max, ktoré sa môžu pochváliť najväčším a najchutnejším vrúbkovaním. Nové čipsy sú na trhu dostupné od marca v troch príchutiach a doprajú tak Slovákom ešte výraznejšiu chuť, extrémne hlboké vrúbkovanie a hlavne kvalitu skutočných zemiakov. Na trh sa práve dostáva novinka v podobe čipsov Lay’s Max s extrémne hlbokým vrúbkovaním. Rovnako, ako všetky čipsy Lay’s, sú aj nové Lay’s Max vyrobené so skutočných zemiakov a sú opäť výnimočné. Novinka je totiž vďaka svojmu extrémne hlbokému vrúbkovaniu ešte chutnejšia, chrumkavejšia a to až v troch príchutiach. Môžeme si teda užiť viac klasickej slanej príchute pre všetkých klasikov. Pre fanúšikov rôznorodosti prichádza plná chuť papriky. A gurmánov poteší maximálna chuť syra s jarnou cibuľkou. Fanúšikovia čipsov, ktorí sú pripravení laysnúť si viac sa teda opäť majú na čo tešiť a vychutnať si poriadny vrúbok!

Starajte sa ozrak svýživovými doplnkami OCUVITE založenými na vedeckých poznatkoch ®

Omega 3 mastné kyseliny – DHA DHA je dôležitá pre udržanie dobrého zraku. Je ju možné získaþ zo stravy alebo zvýživových doplnkov.

Luteín azeaxanthin Tieto karoténoidy sa nachádzajú vcentrálnej đasti sietnice zodpovedajúcej za ostré videnie.

Antioxidanty – vitamíny C, E azinok Prispievajú kochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

s Omega 3

L _lel Zefbdea

OCU/SK/54/02/2014 /02/2014

EY^hWdW phWak pWbe [d| dW l[Z[YaY^ fepdWjaeY^

www.ocuvite.sk divízia Valeant Slovakia s.r.o., LogiBox, MokráĈ záhon 4, 821 04 Bratislava, www.bausch.sk , www.valeant.eu, Tel.: +421 2 3233 4900, Fax: +421 2 3233 4920

Hitom bylinných čajov je citrónová tráva, z ktorej sa pripravuje veľmi osviežujúci čaj. Má výraznú citrónovú chuť a vôňu. Citrónová tráva neobsahuje kofeín, takže je vhodná aj pre deti. Táto bylina sa často používa aj do rôznych čajových zmesí, napr. so zeleným a čiernym čajom, prípadne zázvorom. Citrónová tráva má antibakteriálne a upokojujúce účinky. Priaznivo pôsobí na organizmus pri dlhodobej psychickej záťaži a zlepšuje trávenie. V Thajsku je citrónová tráva tiež dôležitou súčasťou typických jedál národnej kuchyne.

Nechajte sa zlákať neopakovateľnou chuťou exotických korenín, ktoré voňajú po tajomstvách orientu. Na to sú ako stvorené najnovšie prémiové čaje MISTRAL SPICY TEA, a na osvieženie vyskúšajte citrónovú trávu z Thajska v čaji MISTRAL SPICY TEA LEMON TWIST, je to výnimočná zmes sviežich bylín a korenia bez umelých aróm. Citrónovú trávu z Thajska harmonicky dopĺňa organický jemne pálivý zázvor. www.spicytea.sk

Pohyb, príroda a zdravá strava osviežia zrak a zdolajú jarnú únavu Tak ako sa počas jarných mesiacov príroda prebúdza zo zimného spánku, mnohí ľudia zas v tomto období trpia pocitom malátnosti, vyčerpanosti. Asi každý z  nás pozná pojem jarná únava. Je to pocit fyzickej a  psychickej únavy, ktorý sa dostavuje ako dôsledok dlhých chladných mesiacov strávených v prekúrených priestoroch. Čo by sme mali robiť preto, aby sme sa tejto únavy čo najrýchlejšie zbavili? Veľmi dôležitý je pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý povzbudí náš krvný obeh, pomôže telu zbaviť sa škodlivín ale aj stresu, úzkosti a zlej nálady. Väčšina z nás trávi deň v kancelárii, v aute a  večer pred televízorom. Nedostatok pohybu je v súčasnosti – žiaľ – normou, a pritom nedostatok pohybu a  slabá fyzická kondícia sú rovnako nebezpečné ako fajčenie! Fyzická aktivita upravuje krvný tlak, posilňuje srdce, pľúca, imunitný systém, odbúrava stres a zlú náladu, prispieva k pocitu pohody a spokojnosti. Popri fyzickej aktivite by sme nemali zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín /2-3 l denne/ vo forme bylinkových čajov , napríklad žihľavový celkovo prečistí organizmus, púpavový odľahčí tráviaci trakt. Vhodné sú aj

čerstvé ovocné a zeleninové šťavy a nesladené minerálky. Podľa odborníkov by sme sa mali jarnej únave brániť aktívne – vhodným jedlom a pohybom. Postačí striedme stravovanie, ktoré pomôže odľahčiť náš organizmus po zimnom hodovaní. Odporúčajú sa napríklad jablká, ktoré majú vysoký obsah vlákniny a pektínu, kyslá kapusta, či nelúpaná ryža. Pri jedle by sme mali umožniť našim očiam pokochať sa sviežou farbou zeleniny a ovocia. Tepelnou úpravou sa v nich ničia dôležité látky, preto je lepšie konzumovať zeleninu v  prirodzenom, surovom stave, prípadne krátko podusenú. Len takto si zachová dostatok výživných látok. Akákoľvek zelená, oranžová, či žltá zelenina, napríklad kel, brokolica, alebo paprika, obsahuje dve nesmierne dôležité látky pre oči - luteín a zeaxantín. Organizmus si ich nevie vyrobiť a preto ich musí dostať zo stravy. Nie je jednoduché sledovať každodenne zloženie životosprávy. Ak máte pocit, že váš organizmus nedostáva dostatočné množstvo živín, zvážte užívanie výživových doplnkov, ktoré ponúkajú vyvážené množstvo pre zdravie očí potrebných látok. Jedným z nich môže byť napríklad aj Ocuvite® Complete.


gastro

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Exotické

pochutiny

andarínky obsahujú veľké množstvo výživných látok – vitamín C, provitamín A, bioflavonoidy, pektíny a cukry. Z minerálnych látok je v nich najmä draslík, vápnik, fosfor, horčík a zinok. Banány okrem energie poskytujú vitamín B, C, E, draslík, železo a proteín tryptoflán, ktorý telo dokáže premeniť na serotonín. Pomaranče sú azda najobľúbe-

M 38

VIP magazine

nejšími citrusovými plodmi. Približne dva pomaranče denne poskytnú telu potrebnú dávku vitamínu C. Z minerálnych látok je v nich obsiahnutý draslík, vápnik a horčík. Vláknina, ktorú obsahujú pomaranče vo významnom množstve – dva plody obsahujú asi polovicu dennej odporúčanej dávky, reguluje činnosť čriev, predchádza zápche a má význam v prevencii pred niektorými

Viacero druhov južného ovocia je vo vlastnom prirodzenom hygienickom balení – v šupke, ktorá ho ochraňuje pred nečistotou. V jarných mesiacoch, keď na trhu nie je dostatok ovocia z Európy, je vhodné deficit vitamínov, minerálov a vlákniny nahradiť ovocím, ktoré je dovážané z južných krajín. formami rakoviny. Grapefruit pre svoju horkastú chuť patrí medzi gurmánske pochúťky. Plody sú bohaté na provitamín A, vi-


tamín C, B1, B2, B6 a kyselinu listovú. Z minerálnych látok ovocie obsahuje najmä draslík, vápnik a horčík. Prírodné flavonoidy uľahčujú trávenie, čistia organizmus a posilňujú imunitu. Pektín redukuje hladinu cholesterolu v krvi – v črevách zachytáva škodlivé látky, tuky a cholesterol. Horčiny obsiahnuté v dužine podporujú trávenie. Čerstvé plody obsahujú aj kyselinu salicylovú, ktorá pomáha rozpúšťať anorganický vápnik, usádzajúci sa v chrupavkách kĺbov. Grapefruit a šťava z týchto plodov je vhodným pokrmom na raňajky. Aj napriek horkej chuti sa však neodporúča sladiť, pretože v kombinácii s cukrom v žalúdku kvasí. VIP magazine

39


gastro

Sladkokyslé plody Kivi obsahuje mnoho biologicky hodnotných látok – okrem vitamínu C je bohaté aj na vitamín B1, B2, E a karotén. Obsah vitamínu C je v ňom vyšší ako v citrusových plodoch. Z minerálnych látok kivi obsahuje najmä vápnik, železo, fosfor, sodík a horčík. Vďaka pomerne vysokému obsahu vlákniny majú plody preventívne účinky aj proti vzniku niektorých druhov rakoviny. Mango je na rozdiel

40

VIP magazine

od kivi viac sladké, ako kyslasté. Obsahuje vitamíny A, B, C, E a je bohaté na betakarotén. Z minerálov si zaslúži pozornosť draslík, ale aj vápnik, horčík, sodík, fosfor a železo. Ananás má lahodnú šťavnatú sladkokyslú chuť a výraznú vôňu. Obsahuje množstvo cenných látok – najmä vitamín C. Má vysoký obsah enzýmov, najmä bromelínu, ktoré zlepšujú trávenie, urýchľujú spa-

ľovanie tukov a zabraňujú tvorbe tukového tkaniva. Z minerálnych látok sa v ananásovom plode nachádza najmä draslík, vápnik, horčík a fosfor. Čerstvý ananás je vhodné kombinovať so živočíšnou bielkovinou – ryby, hydina, syr... pre jeho silne tráviaci enzým. Konzumácia ananásu má na organizmus blahodarné účinky, pomáha pri črevných poruchách a zmierňuje zápaly.


Hitom hairstylistov je

Správna starostlivosť

VYSOKÝ LESK

O ÚSMEV

Už desiaty rok je značka TONI&GUY oficiálnym partnerom prestížneho týždňa módy London Fashion Week. V zákulisí príprav prehliadok pre hlavných britských dizajnérov sa pravidelne tvoria aj nové horúce trendy v vlasového stylingu. Vyskúšajte kaderníkmi obľúbené sérum pre vysoký lesk vlasov či silne tužiaci lak z radu GLAMOUR. Dodajú dokonalú záverečnú bodku každému účesu. Kúpite v DM Drogérii. www.hairmeetwardrobe.com Sérum pre vysoký lesk vlasov je obľúbené pri úprave účesov modeliek v zákulisí módnych prehliadok. Hitom tohtoročnej sezóny jar/leto je najmä zdravý lesk vlasov, ktorý so sérom zaručene dosiahnete. Hydratačný sprej na vlasy pre lesk a jemnosť vlasov tiež oživí váš účes zdravým leskom. Sprej aplikujte na vyfénované vlasy a prečešte. Pre zvýšenie lesku vlasov môžete sprej aplikovať na vlasy v predklone tak, aby ľahko viseli dole, a vyfénovať len studeným vzduchom. Silne tužiaci lak na vlasy udrží vaše vlasy v požadovanom tvare celý deň bez pocitu zlepených vlasov. Vytvorí na vašich vlasoch anti-statickú ochranu a ochráni vlasy aj proti vlhkosti.

PROFESIONÁLNA ČISTOTA

Umývanie zubov by malo patriť medzi základné hygienické návyky. O svoj úsmev by sme sa mali starať automaticky bez toho, aby sme na to museli myslieť. Staráme sa však o svoje zuby správne a dostatočne? Dalo by sa o tom polemizovať aj napriek faktu, že väčšina z nás sa podľa vlastného názoru stará o svoj chrup zodpovedne. K tradičným receptom na belší úsmev toto leto pribúda bielenie modrou penou. Na trhu sa totiž objavila novinka od značky Signal – zubná pasta Signal White Now Gold, ktorá je vyzbrojená trojnásobnou bieliacou silou bluelight technológie.Tá zaručuje rozdiely viditeľné už po jednom použití. Novinka Signal White Now Gold je navyše šetrná k zubom a ďasnám a ponúka zubom ochranu fluoridovej pasty. Je teda vhodná na každodenné používanie. Zaručene biely úsmev si tak vďaka „zlatu“ od značky Signal môže užiť každý bez návštevy zubára.

Naša súťaž: Ak chceme, aby naše o«i boli zdravé, mali by sme dodržiavaë zásady zdravého životného štýlu – teda vyváženú životosprávu, dostatok pohybu a nefaj«ië. Obzvlášë dobré je dbaë na prísun kyseliny dokozahexaénovej (DHA), ktorá je ako látka skupiny omega-3 mastných kyselín obsiahnutá v rybách. Omega - 3 mastné kyseliny majú ochranný ú«inok na cievy, prispievajú k stabilizácii a k poklesu hodnôt krvného tlaku a hladiny tukov v krvi. Ukázalo sa, že nedostatok týchto mastných kyselín má negatívny ú«inok aj na zrak.

NAPÍŠTE NÁM, ÿO ZNAMENÁ SKRATKA DHA. ODPOVEDE ODMENÍME DVE SPRÁVNE ODPOVE ZDRAVÝ ZRAK. BALÍÿKOM PRE ZDR Účinný odstraňovač vodného kameňa z umývačiek riadov a z práčok PROFESSIONAL kvalitne odstráni usadený vodný kameň z výhrevných článkov a vnútorných častí spotrebičov. Navyše, hygienicky odstráni aj zvyšky prostriedkov, ktoré bežne spôsobujú zápach. Je odporúčaný používať raz mesačne, v programe pri 60 stupňoch, bez bielizne či riadu. Doporučená maloobchodná cena balenia jedného vrecka je 2,49 EUR, balenie s dvanástimi vreckami stojí 13,99 EUR. www.hotpoint.cz

L _lel Zefbdea

EY^hWdW phWak pWbe [d| dW l[Z[YaY^ fepdWjaeY^

VIP magazine

41


gastro

Justin Topoľský, foto: Desana Dudášová

Nôž ako symbol života a umenia Úžasné ženy rodia úžasné deti. A to je prípad úžasnej našej dámy pani Evy Bolečkovej, a jej syna p. Pavla Varšáyiho, úspešného podnikateľa z dediny Vlky, ktorá je vzdialená 20 km od Bratislavy. voju kariéru začal brúsením a upravovaním nožov, a tým starým vracal život. Nože používa v prírode, na rybačke a vie oceniť dobrý nôž, ktorý nemusí po každom použitím ostriť.

S

OD HISTÓRIE PO SÚČASNOSŤ Nôž je najstarší nástroj človeka, po tisícročia sa menil jeho tvar a materiál, z akého bol nôž vyrobený od obsidiánu bronzu až po nôž z ocele. Účel noža ale svoju pod-

42

VIP magazine

statu nemenil, rezať musel v časoch minulých, ako aj v súčasných. Najčastejšie sa človek stretáva s nožom strojovo vyrobeným v tisícoch kusov na vlas rovnakých, ale s ručne vyrobeným nožom už pomenej, lebo tieto nože s veľkým podielom ručnej práce a umu sa ani nedajú vyrobiť v takom veľkom množstve, tieto nože sa rátajú doslova na kusy. Rozdielne požiadavky na ručne zhotovený nôž sú podľa použitia účelu na konkrétnu činnosť ako lovecké

nože, garbiarske, kuchynské, bojové, zatváracie, zdobené rytinami... Podľa použitia noža sa dáva dôraz na veľkosť, tvar, výbrus ostria, materiál rukoväte, typ ocele, konštrukcie a puzdro by malo tvoriť jeden celok. Ide tu o vyváženie vlastnosti čepele ako tvrdosť, pružnosť, výdrž ostria. Pán Varšányi sa k výrobe dostal pred pár rokmi ako samouk, po naštudovaní výroby noža a jeho konštrukcie výbrusu a zvoleného materiálu začal nože skladať z polotovarov ako zakalená čepeľ. Osadil čepeľ, vyleštil, potom osadil rukoväť, vybrúsil a prvý nôž bol hotový. Ale stále to nebolo ono, tak


zháňal informácie o materiáloch, typoch ocele a zariadil si dielňu, aby mohol čepeľ aj vykovať, zakaliť a dokonale vybrúsiť. Podarilo sa a dnes nože robí kompletne sám a začína ich aj predávať. Miluje nože v archaickom prevedení, na rukoväte používa aj exotické dreviny (EBEN, WENGE) a ďalšie železité dreviny. Z ocele používa

najradšej japonský sendvič (SUMINAGASHI), ktorý aj povrchovo cementuje. Nôž sa dá vyrobiť aj z pružinovej ocele, ale špičkový nôž aj z práškovej ocele ako RWL 34 a momentálne pracuje s vynikajúcou oceľou SUMINAGASHIPM, ktorá sa dá zakaliť na extrémnu tvrdosť s prijateľnými vlastnosťami pružnosti.

Pri všetkej skromnosti, jeho umeleckého diela – nože vlastnia už mnohí biznismeni či lekári a intelektuáli. Proste úspešní ľudia kupujú od úspešných ľudí. Opäť je tu príklad úspešnej rodinnej ságy. Zdraví Justin Topoľský VIP magazine

43


Nová špecializovaná predajňa PHILIPS v Bratislave

re všetkých priaznivcov špičkovej elektroniky je tu skvelá správa. V bratislavskom Poluse sme otvorili novú špecializovanú predajňu Philips. Je jedinečnou svojho druhu v rámci celej Európy. Okrem toho, že v nej nájdete elektrospotrebiče značky Philips na jednom mieste, vám ponúkne produkty, ktoré nebudete mať možnosť kúpiť inde. Jej sortiment tvorí čierna technika, drobné elektrospotrebiče a svietidlá. Na ploche 150 metrov štvorcových je k dispozícii vyškolený personál, ktorý ochotne poradí a odporučí najvhodnejší produkt. Mnohé elektrospotrebiče na vás čakajú za bezkonkurenčné uvádza-

P 44

VIP magazine

cie ceny. Návšteva predajne Philips vás presvedčí, že aj špičkové výrobky môžu byť dostupné za prijateľné ceny a stanú sa vďaka svojmu dizajnu ozdobou vašich domácností. Televízory Philips totiž získali na prestížnej výstave v Mníchove ocenenie iF product design award 2014, čo je jedno z najvyšších ocenení za inovatívny dizajn udeľovaných medzinárodným fórom dizajnu iF z nemeckého Hannoveru. Predajňa Philips bola slávnostne otvorená 7. marca 2014 a nájdete ju na prízemí nákupného centra Polus v Bratislave. Prevádzkovateľom predajne je spoločnosť Electro Expert.


Jedinečná Philips predajňa v Európe

Predajňa Philips, Polus City Center, Bratislava Philips DesignLine Televízor s nadčasovým designom Čo sa stane, keď vaša filozofia dizajnu odporuje vžitým predstavám o televízore? Naša bezrámová sklenená plocha, krásna, či už zapnutá, alebo vypnutá, mení definíciu konceptu televízora na niečo viac než len technológiu, a povyšuje ho na druh umenia.

SmartTV www.philips.sk

3D


naše tipy

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Šperky a

znamenia

Každé zo znamení zverokruhu má niekoľko aspektov, podľa ktorých možno vymedziť vhodnosť šperku s drahými kameňmi pre konkrétneho človeka. Pozrite sa spolu s nami o ktoré skvosty ide. Baran Silnú vôľu a pozitívnu energiu nositeľov tohto znamenia podporuje červený jaspis. Pôsobí priaznivo na obeh krvi, na duševnú činnosť, posilňuje imunitu. Ďalšími vhodnými kameňmi sú rubín, ametyst, diamant, granát, ohnivý opál, hematit, karneol, achát, rodonit, rodochrozit, dumortierit, sodalit a ónyx.

Býk Pre prchkých býkov je vhodný ruženín, ktorý upokojuje srdce, reguluje jeho činnosť a chráni pred trombózou a infarktom. Ďalšie vhodné kamene pre toto znamenie sú aventurín, malachit, achát, smaragd, zafír, zlatý topás, zirkón, citrín, epidot, kunzit a chryzokol.

tiach zažívacieho traktu. Ďalšie vhodné kamene sú horský krištáľ, akvamarín, chalcedón, rutil, karneol, tyrkys, kalcit, chryzokol, jantár a biele perly.

Rak Blíženci Pre týchto individualistov sa hodí citrín, ktorý im napomôže ovládnuť emócie, odstraňuje blokády a napätie. Prostredníctvom imunitného systému oživuje látkovú výmenu a pomáha pri ťažkos-

46

VIP magazine

Citlivým Rakom prospieva aventurín, ktorý pôsobí priaznivo na regeneráciu a harmonizáciu celého organizmu. Potlačuje alergie a akné, znižuje padanie vlasov i tvorbu lupín. Upokojuje myšlienky a pocity. Ďalšie vhodné kamene sú jaspis, adulár, smaragd, dia-


Lev Sebavedomým Levom zodpovedá najtvrdší kameň – diamant. Tento kameň podporuje myslenie, smelosť, silu a nepremožiteľnosť. Stabilizuje celý organizmus, najmä nervovú sústavu a zmyslové orgány. Ďalšie vhodné kamene sú tigrie oko, zlatý topás, rubín, smaragd, granát, krištáľ, rutil, citrín, ametrín, achát, olivín, slnečný kameň a jantár.

Panna Spoľahlivé, inteligentné panny potrebujú viac sebavedomia. Dodá im ho tigrie oko, ktoré spoľahlivo pôsobí proti migrénam. Dobre ladí s ametystom, jaspisom, karneolom, sodalitom, zirkónom, citrínom, olivínom, sugilitom, sodalitom, lazulitom, jantárom a s platinou.

Váhy Šarmantným a diplomatickým váham, ktoré túžia po harmónii a spravodlivosti, pomôže kameň mieru – jadeit. Dodáva ▼

mant, rubín, chalcedón, chryzopras, jadeit, nefrit, mesačný kameň, rodochrozit, opál a biele perly.

VIP magazine

47


naše tipy

vnútorný pokoj, prispieva k radosti zo života. Ďalšie vhodné kamene pre toto znamenie sú perla, zafír, akvamarín, diamant, opál, rubelit, ruženín, epidot, kunzit, magnezit howlit, biele perly, dúhový a mahagónový obsidián.

Škorpión Cieľavedomým a vytrvalým škorpiónom pomáha hematit. Zvyšuje ich vitalitu, pomáha uvoľniť sa. Používa sa pri liečení málokrvnosti a pri veľkých stratách krvi po zraneniach. Ďalšie vhodné kamene sú malachit, rubín, červený jaspis, achát, topás, granát, ametyst, býčie oko, čierny opál, koraly, čierny obsidián, ónyx, záhneda a morión.

Strelec Slobodomyseľným a idealistickým strelcom prospieva lazurit. Ich vlastnosti podporuje, dodáva im silu stáť si za vlastným názorom. Zaháňa depresiu, zmierňuje kŕče a neurózy. Iné vhodné kamene sú lapis lazuli, opál, obsidián, zafír, modrý topás, zirkón, ametyst, chalcedón, chryzopras, zelený aventurín, sugilit, dumortierit, sodalit, tyrkys a chryzokol.

Kozorožec Všetko plánuje s vážnosťou a chladnou hlavou. Aby si pritom ne-

48

VIP magazine

zabudol užívať život, o to sa postará malachit. Učí Kozorožca zmierlivosti a láske, harmonizuje organizmus a zmierňuje zápaly. Ďalšie vhodné kamene sú záhneda, diamant, adulár, jaspis, zafír, turmalín, krištáľ, červený rubín, morión, ametyst, chalcedón, chryzopras, ónyx, mesačný kameň, labradorit, ohnivý opál, lazulit, lazurit, azuromalachit, čierne perly, vločkový obsidián a leopardí jaspis.

Vodnár Tvorivým vodnárom pomáha amazonit otvoriť sa ostatným ľuďom. Ľahko rozvíja priateľstvo a je nenahraditeľný pri aktívnom športovaní. Ďalšie vhodné kamene sú tyrkys, bledomodrý fluorit, opál, svetlomodrý zafír, modrý topás, akvamarín, krištáľ, jaspis, sokolie oko, labradorit, čaroit, lazulit, lazurit, tyrkys, modrý fluorit, modrý kalcit, chryzokol a striebro.

Ryby Empatickým Rybám prospieva ametyst. Podporuje intuitívne mimozmyslové vnímanie a otvára dušu novým myšlienkam a ideálom. Zvyšuje schopnosť koncentrácie. Ďalšie vhodné kamene sú koraly, tyrkys, kunzit, akvamarín, jaspis, olivín, jadeit, mesačný kameň, labradorit, opál, lazulit, lazurit, azurit a biele perly.


Petite Seconde Venom Venom – jed! Púzdro temno čiernej farby a remienok z pravej pytónej kože. Výrazne mužské, nadčasovo sebavedomé. Limitovaná edícia.

Všetky modely hodiniek CIMIER kúpite ONLINE na www.cimier.sk a vo vybraných hodinárstvach. Výhradné zastúpenie pre SR: CIMIER Slovakia, s.r.o. Piešťanská 3 (Business Centrum Aquapolis) 917 01 Trnava, +421 907 77 99 20, info@cimier.sk

E LIN N O né us x lu 1.

tvo árs n i d ho


náš tip

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Zmyselné parfumy Voňavka alebo parfum je extrakt s vysokou koncentráciou vonných látok. Jedná sa o roztok alebo tuhý prípravok z vonných prírodných alebo syntetických látok, ktoré vyvolávajú zmyselné pocity.

arfum je zmes vonných silíc. Podľa koncentrácie vonnej zložky rozoznávame kolínske vody, toaletné vody, toaletný parfum a parfumový extrakt. Parfumový extrakt je voňavka s najvyššou koncentráciou vonných látok. Samotný extrakt obsahuje príliš veľké množstvo vonných látok, preto sa obvykle riedi. Vonné silice je možné riediť aj s prírodnými neutrálnymi olejmi - kokosový olej, jojobový olej a podobne, ktoré sú na predajných pultoch dostupné pod označením vonné oleje.

P

Prírodné esencie Najčastejšie používanými kvetmi na počiatku éry parfumov boli ruže, karafiáty, ľalie, fialky, levandule, orgován a jazmín. Dnes sú

50

VIP magazine

už takéto parfumy vzácnosťou a ich príťažlivosť s dostupnosťou omnoho zložitejších zmesí poklesla. Mnoho parfumov sa skladá z kvetinových esencií, ktoré tvoria kvetinový buket. Pod pojmom zelené parfumy sa skrývajú vône polí a lesov, kvetinových záhonov a vôňa čerstvo pokosenej trávy. Zelené parfumy sú delené do dvoch skupín. Temná zelená je napríklad z machu a papradia. Čistejšia zelená je z listov, tráv a pukov. Zelené parfumy sú neprekonateľné pre svoju sviežosť. Drevitá kategória je labyrintom dymových, zemitých,


ambrových a lesných vôní. Získava sa nielen z papradia, machov, lišajníkov, listov a koreňov, ale aj z dreva. I keď čisto drevité vône sú takmer raritou. Móda nefalšovaného santalového dreva, cédru a papradia patrí skôr minulosti.

Provokatívne vône Okrem širokej škály kvetinových vôní si stále väčšiu popularitu vo svete parfumov získavajú aj vône ovocné. Ovocné vône uspokojujú čuchové bunky svojou bohatou, zrelou, jemnou, ale aj ostrou vôňou. Populárna je vôňa broskýň, sliviek, marhúľ, citrusových plodov

a zvláštnosťou už nie je ani vôňa čiernej ríbezle alebo manga. Tieto esencie sú považované za špičky parfumov, často sú fixované pižmom a ambrou, ako ich stabilizujúci kontrapunkt. Orientálne vône prišli do módy po skončení prvej svetovej vojny a šesťdesiate roky boli svedkom ich opätovného návratu. Ich fascinujúca a čistá vôňa nie je vhodná pre opatrných a nesmelých. Kompozícia extravagantných orientálnych parfumov je väčšinou založená na vlastnostiach a vôňach silných bylín a ešte silnejšieho korenia. Tie vytvárajú prehlušujúcu silu – esencie sú nielen úchvatné, ale aj vitálne a provokatívne. VIP magazine

51


rozhovor

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Štefan Kassay

Neplytvať šťastím, NIET HO PRIVEĽA Štefan Kassay patrí medzi popredných slovenských podnikateľov. Jeho Horalky, či keksíky Mila poznajú nielen celé generácie Slovákov, ale sú úspešné aj v zahraničí. Preto sme sa rozhodli sa ho spýtať na jeho život a vôbec, čo stojí za jeho úspechom

■ Ste spoluvlastníkom spoločnosti I.D.C. Holding, a.s. V čase krízy ste sa rozhodli rozšíriť svoje výrobné kapacity bez štátnej dotácie, či zahraničnej investície. Idete stavať nové integrované závody, kde preinvestujete cez 55 miliónov euro. Nie je to príliš odvážne rozhodnutie na slovenskú firmu? Možno sa to tak javí, všetko sme však prehodnotili a som takého názoru, že je to dobrá investícia. Ukázalo sa totiž, že zvýšiť výrobné kapacity je ne-

52

VIP magazine

vyhnutnosťou. Úspešne expandujeme na zahraničné trhy, kde je dopyt po našich výrobkoch stále väčší a väčší. Už dnes pracujeme na štyri zmeny. Zdá sa, že v krátkom čase ani to nebude stačiť. Nové integrované závody budú mať najnovšie výrobné linky a pribudnú aj nové pracovné miesta. Ako vidno, navzájom to všetko súvisí. Ak si chceme zachovať naše výborné pozície na zahraničných trhoch a aj na Slovensku, a zabezpečiť našim zamestnancom prácu, tak musíme zvýšiť produkciu výrobkov a uspokojiť potreby našich zákazníkov. Na druhej strane vidíme, že situácia nikde nie je jednoduchá. V dnešných časoch je jediná istota, že zmeny sú nevyhnutné. Týka sa to aj nás a tou našou je to, že budú v Seredi nové závody. Zmeny v požiadavkách trhu a teda zmena v podobe nových kapacít a uspokojenie všetkých zákazníkov je zmenou najžiadanejšou. ■ Už dlhodobo razíte kurz spájania vedy a praxe. A tiež kriticky vystupujete voči systému školstva na Slovensku. Prečo? Pred časom som napísal, že podnikateľ bez vedy bude stratený, neuspeje v tej úžasnej konkurencii.

Bez rozpakov poukážem na moju firmu, kde je pokrok evidentný. Za tých 20 rokov od začiatku podnikania ako slovenský holding, vyrábame a rozvíjame na báze slovenského kapitálu, bez zahraničných zdrojov a bez štátnych dotácií. Naše napredovanie zabezpečujeme inováciami a množstvom progresívnych vedecko-technických aplikácií. Pokiaľ ide o znalosti, máme vysoké nároky a očakávame, že noví absolventi univerzít majú zodpovedajúcu úroveň znalostí, ktorými napomôžu rozvoju praxe. Žiaľ, neplatí to vždy. A tak podnik musí zabezpečovať ich doškoľovanie. Keďže moje presvedčenie o nevyhnutnosti integrácie vedy a vzdelávania je jednoznačné, na podporu vedy a vzdelávania som založil nadáciu, ktorá tomuto úsiliu napomáha. ■ Ste známy podnikateľ a vedec. Dá sa povedať, že uplatňujete systém duálnosti nielen vo svojom podniku, ale aj vo svojom profesnom živote? Začínal som ako sústružník a popri sústruhu som študoval. Zmaturoval som a absolvoval prvú vysokú školu. Ako strojný inžinier som začal budovať novinársku kariéru a dal som sa na štúdium žur-


nalistiky. Súčasne som obhajoval vedeckú hodnosť kandidáta ekonomických vied na Technickej univerzite v Bratislave a zároveň absolvoval rigorózne skúšky a stal sa doktorom filozofie na pražskej Karlovej univerzite. Dualistické počínanie som nezradil ani v ďalšej etape života ako dizertant obhajujúci vedeckú hodnosť doktora ekonomických vied a ako inaugurant pedagogicko-vedeckého titulu profesora inžinierstva riadenia priemyslu. Dualistický ťah dopĺňa takmer súčasné ocenenie čestným doktorátom a členstvom v Európskej akadémii vied a umení v Salzburgu. ■ V týchto dňoch vychádza finálny – piaty zväzok pentalógie Podnik a podnikanie, čo je v podstate vaše celoživotné dielo. Čo považujete za hlavný prínos pentalógie? Keď som pred vyše dvadsiatimi rokmi začínal podnikať, tak chýbala odborná literatúra. Nik nevedel, ako sa bude správať slovenská ekonomika v procese kardinálnych premien ekonomického systému a to z prechodu ekonomického systému založenom na plánovaní do trhového systému. Takéto zmeny sa však neudejú zo dňa na deň. Po celé to obdobie sme na prvé miesto kládli uplatnenie znalostí v riadení podnikov s mimoriadnym dôrazom na implementácie inovácií všetkých stupňov do podnikateľských a riadiacich procesov a samozrejme aj produktových inovácií. Pentalógia je kniha z praxe a kniha pre prax. Obsahuje najnovšie vedecké poznatky uznávané vo svete, ale predovšetkým vlastné znalosti postupne získavané a aplikované v podmienkach I.D.C. Holding, a.s. Spolu so skúsenosťami manažmentu a ich kooperácie s výkonnými pracovníkmi sa postupne

podarilo nahradzovať staré technologické postupy novými. Neustále, systematické zdokonaľovanie viedlo k výsledkom, ktoré sú ojedinelé a pomocou ktorých sa podarilo pôvodný regionálny podnik svojimi kvalitami a spôsobilosťou povýšiť na konkurencie schopnú, nadnárodnú korporáciu. ■ Aktívny ste aj na poli ekonomickej diplomacie, kde práve jej predmetom je pentalógia Podnik a podnikanie. Ako prebieha ekonomická diplomacia v praxi? Bol to šťastný nápad, ktorý prenikol do širšieho okruhu nositeľov skvelých nápadov zanietených manažérov a realizátorov. Aktivita na poli ekonomickej diplomacie znamená asi toľko, že treba využiť všetky cesty, ktorými sa meno slovenských produktov môže šíriť rozličnými prostriedkami a „zasiahnuť“ i ďaleké krajiny. Je vynikajúce, že zodpovední manažéri na MZV EZ chápu nevyhnutnosť šírenia dobrého mena autora, podniku a vzájomnej spolupráce. Sieť zastupiteľských úradov vo svete sa tak stala sieťou šírenia efektívnych riešení a nových informácií zacielených na podnikanie. Pomocou našich zastupiteľských úradov prídu na prezentáciu významné osobnosti politického života, vedy a kultúry. Pentalógia Podnik a podnikanie má značné ohlasy. Okrem vystúpení autora a zainteresovaných sa darí rozvíjať aj spoluprácu s vysokými školami a inými edukačnými inštitúciami.

■ Vydavateľstvo SAV VEDA tiež v týchto dňoch vydáva publikáciu s názvom Dva životy. Má viac priblížiť vašu pentalógiu. Čo vás viedlo k tomuto počinu?

Aktuálna potreba. Tým, že pentalógia je predmetom ekonomickej diplomacie bolo potrebné pripraviť aj vhodný materiál, ktorým by som predstavili publikáciu. Uvažoval som najprv nad brožúrou, ale potom som si povedal, že by bola vhodnejšia kniha, ktorá by jednoduchším jazykom ozrejmila problematiku prepájania vedy a praxe, na spôsob spomínanej duálnosti. A aj preto sa volá Dva životy. ■ Napriek svojmu veku ste stále činný a nechystáte sa na dôchodok. Čomu vďačíte za vašu vitálnosť a chuť meniť svet? Nesledujem svoj vek zväčša ani neregistrujem plynutie rokov, ale striehnem si svoj denný režim a jeho dodržiavanie podľa strategického plánu. Sledujem priority, robím to, čo je v danom čase potrebné. Neustále sa vo mne prebúdzajú nové nápady, či alternatívne riešenia organizačných, technických i estetických otázok. Určite má na to vplyv aj môj prísny denný režim. Každé ráno vstávam o tretej hodine a mám dni naplánované presne na polhodinové úseky. Vytrvalosť získaná v športe mi tiež pomáha k tomu, aby som sa nevzdával, keď veci nejdú vždy tak ako by som chcel. Denne behávam a takmer 50 rokov sa venujem cvičeniam s činkami. A hlavne – nepripustím, že sa niečo nedá. Zaujíma ma všetko, čo je nové a staviam si neustále nové plány. Držím sa zásady, že všetko, čo som začal, musím aj dokončiť. Neviem, čo je voľný čas, neviem čo je vek, pretože som tu, mám chuť a výdrž a nevzdychám nad problémami. Tie sú predsa na to, aby sme ich riešili a napomohli tak k lepšiemu životu, k nachádzaniu vzájomného ľudského pochopenia, dobroprajnosti a pocitu šťastia.

VIP magazine

53


knižné novinky Môj smutne slávny život Na!

Kate Manningová

Miroslava Ábelová Mirka Ábelová v druhej básnickej zbierke Na! vo vývoji poetiky nezostáva pri svojom obľúbenom Bukowskom, ale hľadá ďalej. Experimentuje, využíva konceptuálne postupy, čierny humor, iróniu. Forma sa stáva takisto dôležitou ako samotný obsah. Okrem vzťahových tém sa snaží reflektovať aj časť celospoločenského diania, zabŕda do politických i sociálnych tém. Strieľa si zo samej seba, komentuje literárnu scénu. Milovníkov tradičnej poézie asi opäť nepoteší, rovnako ani tých, ktorí sa boja vulgarizmov...

Strhujúci príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami rozpráva o Axie, dcére írskych imigrantov vyrastajúcej v sirotinci, z ktorej sa stala jedna z najbohatších a najkontroverznejších postáv svojich čias. Axie, vyškolená pôrodná asistentka, si s manželom urobí z predaja „lunárnych tabletiek na ženské ťažkosti“ výnosný obchod. Postupne sa vypracuje na vyhľadávanú ženskú lekárku a presťahuje sa z biedneho podnájmu do honosnej rezidencie na Piatej avenue. Jej pomoc vyhľadávajú prominentné i chudobné Newyorčanky, často v tejto oblasti šokujúco nevzdelané...

Zoznam smrti

Iba jeden rok

Frederick Forsyth

Gayle Formanová

Terorista nazývaný Kazateľ úspešne fanatizuje mladých moslimov v zahraničí a podnecuje ich k zabíjaniu. Má však smolu...Vo Virgínii sídli úrad so suchopárnym názvom Servisný úsek technických operácií, známy ako TOSA. Jeho jedinou úlohou je vystopovať, nájsť a zlikvidovať osoby, ktoré predstavujú takú hrozbu pre USA, že sa dostali na krátky dokument známy ako zoznam smrti. TOSA naozaj existuje. Aj zoznam smrti. Teraz naň pribudlo nové meno – Kazateľ. Ten fanatizuje mladých vyznávačov islamu v zahraničí a podnecuje ich zabíjať...

Kým sa dozviete, ako sa príbeh skončí, spomeňte si, ako sa začal

Coriolanus

Najdhšia cesta

William Shakespeare

Nicholas Sparks

Coriolanus mal kritický pohľad na Rimanov, no Shakespeare ním dráždil hlavne svojich anglických súčasníkov. Nádherný Coriolanov príbeh sa končí tragicky, ale jeho posolstvo je živé dodnes – a bude aktuálne vždy a všade, kde zavládne rozčarovanie z politiky. William Shakespeare (1564 – 1616) nebol len veľký dramatik – bude sa o ňom vždy hovoriť aj ako o najväčšom básnikovi divadla. Aj nový slovenský preklad je dielom básnika – hru preložil Ľubomír Feldek. Preklad sa opiera o najlepšie kritické vydanie The Arden Shakespeare.

Najdlhšia cesta sa od ostatných Sparksových kníh odlišuje v tom, že prináša dva ľúbostné príbehy v jednom románe – o manželskom páre a mladej zaľúbenej dvojici, ktorých paralelné príbehy sa dômyselným a prekvapujúcim spôsobom pretínajú. Jeden pár spolu prežil celý život, druhý je na zažiatku vzťahu. Hrdinovia sú z rozličných prostredí a rozličného pôvodu. Ira a Ruth, Sophia a Luke. Dve dvojice, ktoré majú len málo spoločné a ktoré delia od seba roky a skúsenosti. A predsa sa ich životy dojemne pretnú... Je to neuveriteľný príbeh o láske a o sile ľudského ducha.

Pravidlá štíhlosti Bob Harper a Greg Critser Netreba sa čudovať, ak sa vám v záplave zmätočných informácií a rozporuplných rád nepodarí schudnúť alebo si udržať dosiahnutú hmotnosť. Ak sa však vaším poradcom a osobným trénerom stane Bob Harper, tréner superhviezd, konečne zhodíte nadbytočné kilá – bez ohľadu na to, či sa chcete zbaviť dvoch kíl, alebo niekoľkých desiatok. Pravidlá štíhlosti obsahujú dvadsať jednoduchých, nespochybniteľných zásad. Vďaka nim viac nebudete závislí od spracovaných potravín (vrátane presladených a presolených jedál), začnete žiť novým, zdravým...

54

VIP magazine

Romantické, emotívne pokračovanie románu Iba jeden deň. Zvláštny a dojímavý príbeh dvoch úplne rozdielnych a predsa v mnohých veciach podobných mladých ľudí. Rozprávanie o ich dozrievaní, o hľadaní šťastia, lásky a nachádzaní samého seba. Iba jeden deň a Iba jeden rok sú knihy, ktoré vás chytia za srdce. Budete pri nich nielen snívať, uvažovať o osudových stretnutiach, ale aj premýšľať nad tým, nakoľko sme zrkadlom želaní nášho okolia a nakoľko sme to naozaj my sami.

Krtko a nohavičky 3. vydanie (leporelo) Zdeněk Miler Eduard Petiška Pôvabné leporelo o krtkovi, ktorého deti poznajú aj z obľúbeného televízneho seriálu... Krtko veľmi túži po krásných nohavičkách, ktoré budú mať veľké vrecká na jeho poklady. Nevie kde ich zohnať, preto sa pýta svojich kamarátov, kto by mu ich ušil... Deti sa môžu dozvedieť, že plátno sa robí z ľanu, ktorý rastie na lúke. Len sa musí namočiť a potom usušiť. Krtko navštívi bociana, ktorý mu ľan naláme. Nasleduje návšteva u ježka, pavúčikov a mravčekov. Čučoriedky plátno nafarbia...


Žiadostivosť

Sama sebou

J. R. Wardová

Lisa Renee Jonesová

Sedem smrteľných hriechov. Sedem duší, ktoré treba oslobodiť. Nastáva ďalší desivý zápas medzi démonom a Jimom Heronom, padlým anjelom so zatrpknutým srdcom. Neľútostný boj, v ktorom možno stratiť všetko. Isaac Rothe je zbeh zo špeciálnej armádnej jednotky. Za sebou má temnú minulosť a čaká ho ešte pochmúrnejšia budúcnosť. Stáva sa terčom pre vraha – po nedovolenom odchode od tajných jednotiek mu hrozí istá smrť. Napokon sa Isaac zúčastní na nezákonných zápasoch v ringu a skončí preto za mrežami. Jeho osud je teraz v rukách...

Sara stále pátra po záhadnej Rebecce, autorke tajomných erotických denníkov, ktoré ju uchvátili, ale i vystrašili. Mučivo túži uspokojiť požiadavky nového šéfa a čoraz väčšmi sa zamotáva do vášnivého zväzku s búrlivým umelcom Chrisom Meritom. Teraz však Sara musí čeliť aj minulosti a tá ju prenasleduje rovnako neúnavne ako Rebeccin rukopis. Zakotví v bezpečnom náručí milovaného muža a prezradí mu svoje najintímnejšie tajomstvá. Jej najstrašnejšie predstavy sa stanú skutočnosťou. Nie je však pocit bezpečia len ilúziou? Možno sa všetko obráti...

Manželka 22

Rozlúčka s (ne)slobodou

Melanie Gideonová

Dada S. Brezovská

Ako vyzerá manželstvo po dvadsiatich rokoch? Teda aspoň väčšina z nich? Deti v problematickom veku, unavení starnúci rodičia, stereotyp a každodenné starosti, ktoré nikoho nebavia. Manželia akoby si odrazu už nemali čo povedať. Lenže čaká ich ešte druhá polovica života – fakt má vyzerať takto? Alice Bucklová podľa slov svojho manžela vedie „dobrý, zmysluplný, ale trochu nenápadný“ život. Neodmysliteľnú rolu v ňom hrá jej notebook a sociálne siete. Jedného dňa sa v jej e-mailovej schránke objaví internetová štúdia s názvom Manželstvo v 21. storočí s výzvou...

Tridsaťšesťročná Eva má niekoľko týždňov pred svadbou. Rozhodne sa zorganizovať rozlúčku so slobodou a pozve na ňu tri kamarátky z gymnázia, ktoré už celé roky nevidela. Evine obavy, že si nebudú mať čo povedať, sa rýchlo rozplynú, no to, čo malo byť pôvodne odviazanou žúrkou, sa v jednom okamihu zmení na akúsi spoločnú spoveď. Šokujúce odhalenia rúcajú oporné múry Evinho konzervatívneho myslenia a vyplavia napovrch jej utajované zážitky. Stretnutie s priateľkami ju privedie k hĺbkovej inventúre svojho života, po ktorej nezostane kameň na kameni...

Z lásky k Nadii

Uspávač

Sarah Taylorová

Lars Kepler

Sarah Taylorovej sa splnili najhoršie nočné mory. Jej bývalý manžel, moslim Fauzí, uniesol ich štvorročnú dcérku do Líbye. Zúfalá matka celé týždne prosí Fauzího, aby jej vrátil milovanú Nadiu, no pomstychtivý exmanžel je neoblomný. Sarah sa okamžite spojí s vládnymi organizáciami, ktoré by jej mohli pomôcť získať dieťa späť. Keď jej úrady oznámia, že neexistuje legálna cesta, ako dostať dcérku z Líbye domov, lebo Fauzího rodná krajina nepodpísala Haagsky dohovor o právach dieťaťa, delí ju len krôčik od zrútenia. Podľa islamského práva...

V mrazivej štokholmskej noci kráča po železničnom moste mladý muž. Má legionársku chorobu a je silne podchladený. V nemocnici zistia, že Mikael je už sedem rokov vyhlásený za mŕtveho. Pred trinástimi rokmi sa údajne stal jednou z posledných obetí sériového vraha, ktorého zatkol svojský komisár Joona Linna. Jureka Waltera odsúdili a zatvorili na uzavreté oddelenie psychiatrického ústavu. Kde teda žil Mikael celých trinásť rokov? Nečakané svedectvo a prekvapujúca Mikaelova výpoveď vyvolajú obnovenie uzatvoreného prípadu...

Havranie dievča Jerker Eriksson a Ha° kan Axlander Sundquist Akému veľkému utrpeniu môže človek vystaviť druhého človeka, skôr než sám prestane byť človekom a stane sa monštrom? Originálny, brutálny a temný príbeh, recenzentmi označovaný za prelomový titul v žánri krimi, podľa niektorých predurčený dokonca na to, aby sa stal literárnou senzáciou. Román o brutalite, ktorá nás desí. Práva na jeho vydanie kúpili doteraz vydavateľstvá v 35 krajinách vrátane Brazílie, Tchaj-wanu a Japonska. Slovenské vydanie vychádza práve dnes. Kniha spôsobila veľký rozruch aj v samotnom Švédsku, odkiaľ pochádzajú obaja autori. Na jednej strane o nej napísali ako o „hypnoticky fascinujúcej psychoanalýze spracovanej formou kriminálneho románu,“ na strane druhej si vyslúžilo dávku kritiky za to, že je to až príliš drsný a násilný príbeh. Podľa viacerých názorov je Havranie dievča také kruté, ako doteraz žiadny krimi román nebol.

www.ikar.sk www.media-klub.sk www.kniznyweb.sk VIP magazine

55


kultúra

Mária Lešková, foto: archív autorky

Vyrastal na sušenom mlieku a zemiakoch,

DNES JE ÚSPEŠNÝ, SLÁVNY A BOHATÝ Nicholas Sparks – rozprávač príbehov, ktoré nás fascinujú Je jedným z najpredávanejších a najbohatších spisovateľov na svete. Musel však prejsť kus cesty, aby sa dostal na vrchol. Jeho životný príbeh je na samostatný román. Veď posúďte sami. arodil sa do jednoduchých pomerov. Otec študoval, matka bola ženou v domácnosti. Na vysokej nohe rodina rozhodne nežila. Samotný Sparks o svojom detstve hovorí, že vyrastal na sušenom mlieku a zemiakoch. Nikdy sa ale na to nikomu nesťažoval. Práve naopak tvrdí, že mal nádherné detstvo a nič by na ňom nemenil. Už ako malý chlapec vynikal v športe, počas vysokoškolských štúdií bol z neho veľmi úspešný športovec. Nanešťastie prišlo zranenie, kvôli ktorému musel sľubnú športovú kariéru ukončiť. Druhým veľkým snom mladého Nicholasa bolo stať sa spisovateľom. Svoj prvý román napísal v čase, keď sa liečil zo zranenia. Žiaľ, nenašiel sa vydavateľ, ktorý by mu ho vydal. K zármutku z nevydanej knihy sa pridali oveľa horšie veci. Na rodinu sa začala valiť séria nešťastí. Naj-

N

56

VIP magazine

skôr mu tragicky zomrela mama. Mala iba štyridsaťsedem rokov. O niekoľko rokov neskôr odišiel z tohto sveta po autonehode otec. Setra podľahla rakovine. Z celej rodiny zostal Nicholas sám so svojím bratom. Koho by to všetko nepoznamenalo? Napriek rodinnej dráme, alebo možno práve preto, sa neustále pokúšal písať. Neúspešne. Medzitým pracoval ako čašník, realitný maklér, podnikal s ortopedickými pomôckami, bol predajcom výrobkov jednej farmaceutickej firmy. V podnikaní sa mu celkom darilo, finančnými problémami netrpel, ale neustále bol frustrovaný z toho, že sa mu nedarí ako spisovateľovi. Posledným pokusom podľa jeho vlastných slov mal byť jeho román Zápisník jednej lásky. A vyšlo mu to! Na Spark sa na konečne usmialo šťastie. Román sa stal celosvetovo úspešný, nakrútili pod-

Román Najdlhšia cesta vychádza v slovenskom preklade v marci t. r. Rovnomenný film nakrútený podľa knižnej predlohy bude v kinách na budúci rok presne na sviatok zaľúbených – na Valentína. ľa neho film a odvtedy stúpa jeho hviezda k výšinám. Sparks zarobil svoj prvý milión a potom už celkom hladko pribúdali na jeho konto ďalšie milióny dolárov – za vydané knihy a predaj práv na ich filmové spracovanie. Dnes je z neho slávny, úspešný a neskutočne bohatý, podľa magazínu People dokonca najsexi spisovateľ sveta. Jeden z najobľúbenejších a najznámejších rozprávačov príbehov lásky, označovaný tiež ako kráľ ro-


ČO STE MOŽNO NEVEDELI: ných jeho kníh sa tá najnovšia odlišuje mancí, je autorom takmer dvadsiatNajväčšie knižné hity Nicholasa Sparksa: Zápisnik jednej lásky, Správa vo fľaši, Milý John. v tom, že prináša dva ľúbostné príbehy ky románov, pričom všetky sa zaradili Pri písaní románu Správa vo fľaši sa inšpiroval svov jednom románe – o manželskom medzi najlepšie predávané knihy jím otcom. Ten po tragickej smrti svojej milovanej páre a mladej zaľúbenej dvojici, tak podľa New York Times, ako aj manželky písal pre ňu listy a zatvorené vo fľaši ich ktorých paralelné príbehy sa dômyv zahraničných rebríčkoch a boli prehádzal do mora. selným a prekvapujúcim spôsobom ložené do viac ako päťdesiatich jaJeho sfilmované knihy urobili z nádejných hereckých pretínajú. Jeden pár spolu prežil celý zykov. Doposiaľ sa predalo vyše osemtalentov svetové hviezdy – Rachel McAdams, Ryan Gosling (Zápisník jednej lásky), Channing Tatum (Miživot, druhý je na zažiatku vzťahu. Hrdidesiat miliónov výtlačkov jeho kníh. lý John) a pod. novia sú z rozličných prostredí a rozPodľa ôsmich z nich – Bezpečný príOsem filmov nakrútených podľa románov Nicholičného pôvodu. Staršia žena je Rastav, Šťastlivec, Posledná pieseň, Milý lasa Sparksa zarobilo takmer 750 miliónov dolárov. kúšanka, mladšia pochádza zo SloJohn, Noci v Rodanthe, Zápisník jedÚdaje spracované podľa www.boxofficemojo.com venska. Ira a Ruth, Sophia a Luke. Dve nej lásky, Nezabudnuteľná cesta dvojice, ktoré majú len málo spoločné a Správa vo fľaši – nakrútili úspešné filmy. Pýtate sa, v čom spočíva jeho feno- ne, ale aj tragických zvratov. Odzrkadľuje sa a ktoré delia od seba roky a skúsenosti. menálny úspech? Odpoveď je jednoduchá. v nich aj to, čo prežil sám. Pri čítaní Spark- A predsa sa ich životy dojemne pretnú, aby Hrdinovia Sparksových kníh sú ľudia z mäsa sových románov spolu s jeho hrdinami pla- nám pripomenuli, že aj tie najťažšie roza kostí, jeho príbehy sú v podstate naše, pre- čeme, snívame, túžime… a po skončení jed- hodnutia nás môžu priviesť na neobyčajné tože zobrazuje životy obyčajných smrteľní- ného čakáme na ďalší dojímavý príbeh, aby cesty za hranicu zúfalstva a smrti, do najkov, ktorých pozemská púť sa skladá z kaž- rozhojdal naše emócie. Filmového spraco- hlbších zákutí nášho srdca. Najdlhšia cesta dodenných radostí, starostí, ale aj smútku vania sa čoskoro dočká aj najnovší román Ni- je úžasný román, neuveriteľný príbeh o lása utrpenia… Sú plné dramatizmu, lásky, váš- cholasa Sparksa Najdlhšia cesta. Od ostat- ke a o sile ľudského ducha. Nedajte si ho ujsť. VIP magazine

57


rodina

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Prvý

nádych

Najbúrlivejší vývoj dieťaťa je zaznamenaný v prvom roku jeho vývoja, kedy je najviac závislé na pomoci rodičov. Správny prístup k životu a k základom zdravého životného štýlu sa začína u ľudského jedinca tvoriť hneď po pôrode.

ieťa pred narodením je v teplom a mäkkom vodnom prostredí, stočené do klbka. Maternica mu zaisťuje ochranu a istotu, ktorá mu po pôrode chýba. Aj preto by mala prvotná popôrodná starostlivosť o bábätko vychádzať z týchto špecifík. Na nás dospelých je, aby sme pre novorodenca pripravili podmienky, v ktorých sa môže dobre adaptovať.

D

Príchod na svet Počas celej doby tehotenstva sa maternica ženy rozťahuje podľa potrieb dieťaťa. Dieťa v nej môže natiahnuť ruku, nohu, zmeniť polohu, kopať a pritom mu nič nehrozí – nešmykne sa, nespadne. Vždy narazí len na príjemne teplé a mäkké steny svojho pohodlného „obydlia“. O všetko potrebné pre vyvíjajúce sa dieťa je v maternici matky postarané – dokonca aj o kolísanie, ktoré spôsobuje chôdza matky. Do jeho kráľovstva neprenikajú žiadne ostré zvuky, ani svetlo. Dieťa počúva len tlmený šum prúdiacej krvi, zvuky čriev, matkin hlas alebo tlkot

58

VIP magazine


jej srdca. To všetko tvorí základ jeho pamäti. Príroda sa o neho postarala tak, že v tomto období nemusí prijímať potravu, tráviť ani vylučovať – a zrazu je tento stav harmónie narušený príchodom na svet.

Prvé dni života

Počiatočné maternicové sťahy prinášajú neodbytné odkazy, že sa niečo bude diať, že nastáva zmena. Dieťa sa pred samotným pôrodom znepokojí. Prichádzajú zvýšené frekvencie srdečného pulzu a reakcie, ktoré sú totožné s pocitmi bolesti. V takomto rozpoložení prechádza dieťatko úzkymi pôrodnými cestami, aby sa po namáhavom procese prispôsobilo novému prostrediu. Zvládnuť prvý nádych, fyziologické VIP magazine

59


rodina

zmeny, zvýšenú gravitáciu, chladnejšie prostredie, ostré svetlo, hlasné zvuky... To všetko je pre dieťa neľahké. Plač, ktorý považujeme za niečo ako prvé prihlásenie sa na svet, je v skutočnosti prejavom strachu. Zložitosť popôrodnej adaptácie je potvrdená aj úbytkom na váhe novorodenca.

Adaptácia Prvotná starostlivosť o novorodenca po príchode na svet by mala dieťatku zaistiť čo najmenej stresujúci prechod do nového prostredia. Musí sa naučiť samo prijímať potravu, tráviť a absolvovať veľa vecí, ktoré sú pre neho nové a nepoznané. Dieťa sa po pôrode cíti ťažšie – čelí chladnejšiemu prostrediu, ostrému svetlu

60

VIP magazine

a hlasným zvukom. To nie je jednoduché, preto by sme mu mali adaptáciu uľahčiť. Aby dieťa neplakalo a cítilo sa pokojne, zo začiatku sa odporúča pozorovať tri základné faktory – teplotu, svetelnosť a hlasitosť okolitých zvukov. Vzhľadom k tomu, že novorodenec musí prijímať mnoho nových vecí, je dobré zaistiť mu prebaľovanie a kúpanie v aspoň približne rovnakom prostredí, aké nedávno opustilo. Svetelná a zvuková adaptácia prebieha obdobne. Oba zdroje, ktoré k dieťatku prichádzajú, by mali byť tlmené. V opačnom prípade znervóznie a začne sa správať podráždene. Všetko rušivé mu pri adaptácii prekáža – aj dospelý jedinec, ak si chce odpočinúť, uloží sa do tichej miestnosti a vylúči z nej všetko, čo ho rozptyľuje.


Odpočiňte si v Thermal Parku Vrbov atrí k strediskám, v ktorých nebudú rekreanti vyrušovaní hlukom reprodukovanej hudby ani inými rušivými vplyvmi. K silnému pocitu uvoľnenia samozrejme prispieva liečivá voda, ktorou sú bazény napustené. Vyviera z hĺbky 2000 m a obsahuje minerály pôsobiace blahodarne na pohybový a dýchací systém, nervovú sústavu a srdcovo – cievne ústrojenstvo. Teplota vody vyvierajúcej z hlbín zeme dosahuje 59°C. V bazénoch sa udržiava v teplote od 26°C do 38° C. V areáli sa nachádza desať bazénov. Z toho sú štyri detské. K výdatnej relaxácii určite prispeje thajská masáž s rôznymi druhmi masáží. Rodinky s deťmi majú k dispozícii rozsiahle detské ihrisko s atrakciami. Pobyt v stredisku spríjemní rybník nachádzajúci sa v blízkosti areálu, poskytujúci možnosti pre športový rybolov. Chýbať samozrejme nemôže občerstvenie fast foodového aj reštauračného typu. Thermal Park Vrbov má okrem iného výbornú geografickú polohu – vo vzdialenosti 10 až 15 km nájdete mestá Poprad, Kežmarok, Levoča a Spišská Nová Ves. Kúpalisko je otvorené celoročne. Cena vstupu do strediska sa pohybuje od 5 Eur na osobu. www.termalnekupalisko.com

P

VIP magazine

61


relax

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

V znamení relaxu a oddychu

Chateau Herálec Radi relaxujete v spojení s históriou i s prírodou? Túžite po neobyčajných, luxusných zážitkoch alebo ničím nerušenom kľude? Máme pre Vás riešenie. Vychutnajte si príchod jari v znamení oddychu a relaxu v historickom prostredí zámockého hotela Chateau Herálec.

áka vás ponuka stráviť veľkonočný víkend v jednom z najkrajších a najromantickejších zámkov? Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L´OCCITANE vám poskytne nielen únik zo všedných dní, ale i relax a aktívny oddych v zámockom Wellness & SPA by L´OCCITANE, v rámci ktorého je k dispozícii saunový svet, zámocký bazén priamo pod historickými klenbami, vírivka v zámockej veži či fitnes centrum. „Veľkonočné sviatky sú na heráleckom zámku každoročne spájané s nezabudnuteľným kľudom, relaxom a gurmánskym zážitkom nášho šéfkuchára, ktorý pre túto príležitosť pripravil chutné veľkonočné špeciality. Pobyt u nás sa stane nezabudnuteľným zážitkom nielen pre dospelých, ale i pre najmenších. Môžu sa zabaviť pri odhaľovaní pokladu a hľadaní veľkonočného zajačika v nádhernom anglickom zámockom parku z 18. storočia. Na svoje si prídu aj všetci šibači, ktorí sa nezaobídu bez tradičnej veľkonočnej výslužky,“ uviedla Alexandra Kasperová, majiteľka zámku Chateau Herálec. K oslavám jari,

L

62

VIP magazine

v srdci malebnej prírodnej scenérie českej Vysočiny, ktorá je od Bratislavy vzdialená len na skok, neodmysliteľne patria i veľkonočné vajíčka. Tie herálecké sú ručne robené a patria do exkluzívnej kolekcie z umeleckého sklára Antona Štrbáňa.Dokonalý pô-

žitok z každej noci strávenej na zámku ponúka jedinečné „pillow“ menu. Vďaka nemu si doprajete komfortný spánok, ktorý vďaka ponuke veľkonočného balíčka – pobyt na dve noci, si budete môcť predĺžiť o tretiu noc ako pozornosť od majiteľky zámku.


CHATEAU HERÁLEC 5 hviezdičkový boutique hotel Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L´OCCITANE***** je symbolom kvality, luxusu, súkromia a výnimočnosti. Zámok s novogotickými prvkami z 19. storočia je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok ČR a je jedným z najkrajších českých zámkov. Zámocký hotel ponúka luxus päťhviezdičkového štandardu, unikátne designové ubytovanie a exkluzívny servis. Nachádza sa v pomyselnom strede Európy, v srdci českej Vysočiny, v regióne s najväčším výskytom historických pamiatok UNESCO a uprostred takmer nedotknutej prírody českej Vysočiny. Má vynikajúcu polohu s priamym prístupom po diaľnici D1, v dostupnom zázemí medzinárodných letísk v Prahe, v Brne a vo Viedni a tiež s možnosťou pristávania helikoptérou v exteriéri zámku. Boutique hotel Chateau Herálec je určený širokej verejnosti, ktorá vyhľadáva služby na najvyššej úrovni pod jednou strechou, a tiež manažérom a podnikateľom, ktorí môžu prostredníctvom konceptu klubových aktivít rozvíjať na zámku svoje podnikateľské aktivity, tráviť voľný čas v súkromí a podporovať svoj zdravý životný štýl. Chateau Herálec ponúka svojim klientom exkluzívne ubytovacie kapacity vrátane kráľovského a prezidentského apartmánu, priestory pre spoločenské, konferenčné a pracovné stretnutia, športové centrum s golfovým trenažérom, wellness a spa, ktoré sa nachádza v južnom krídle a je prvé svojho typu v Čechách. Reštaurácia, bar s archívnou vínnou pivnicou. Výnimočnú atmosféru priamo na zámku dopĺňa kaplnka sv. Anny s dych berúcim oratóriom. Zámok obklopuje anglický park z 18. storočia a pre tých, ktorí vyhľadávajú aktívny pobyt, radi spoznávajú krásy prírody a chcú z nej načerpať energiu, ponúka prostredníctvom Knihy zážitkov nezabudnuteľné chvíle a adrenalín: jazdu hotelovým kabrioletom, let balónom, let vrtuľníkom, golfový trenažér, aquazorbing, psie záprahy, stavanie iglu, cykloturistiku, tradičný hon a ďalšie aktivity. Pre návštevníkov ponúka zámocký hotel Chateau Herálec zenovú oázu, v ktorej strávia svoj pobyt v absolútnom súkromí a ničím nerušenom kľude. Špecialitou Chateau Herálec je unikátna zbierka značkových francúzskych vín z oblasti Bordeaux, jedna z najväčších zbierok tohto druhu v Čechách a delikátna zámocká gastronómia z výlučne čerstvých lokálnych surovín bez chemických prísad a dochucovadiel.

www.chateauheralec.com

Vedeli ste, že...? • Prvé čokoládové vajce bolo vyrobené v Nemecku v 19. storočí • Zvyk zdobenia vajec pochádza pravdepodobne z 13. storočia a uchoval sa v rôznych podobách až

dodnes. Darované vajíčko má zabezpečiť zdravie po celý rok a dievčatám lásku • Najväčšie veľkonočné čokoládové vajce na svete vyrobili v Argentíne. Bolo vysoké 8 metrov, vážilo 4 tony a pripravovalo ho 27 pekárov

• Vo Švédsku veria, že v tento deň chodia po svete čarodejnice. Deti sa oblečú ako čarodejnice a natrú si tváre na červeno. Potom chodia po domoch a pýtajú sladkosti, podobne ako počas Haloweenu. VIP magazine

63


šport

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

V harmonickom

CELKU

Pohyb vo všeobecnosti znižuje nepriaznivé následky stresu v ľudskom organizme a znižuje hladinu stresového hormónu v tele. Pomáha nielen oslabeným svalom, ale zbavuje telo aj negatívnych stavov – pocitov úzkosti, depresií, únavy, či nespavosti.

J

oga je vzpruhou pre imunitný systém – naučí nás ako dýchať hlbšie a pomalšie, čo zlepšuje funkciu pľúc a vyvoláva relaxáciu tela. Joga pomáha zvýšiť flexibilitu a mobilitu vlastného tela, zväčšovať rozsah pohybu a redukovať pohybové problémy, a to bez ohľadu na individuálne predispozície každého z nás. Jogové pozície precvičujú každý sval v tele, pričom posilňujú telo od hlavy až k pätám. Zároveň pomáhajú uvoľniť svalové napätie a regulovať hmotnosť. Dokonca aj menej intenzívne cviče-

64

VIP magazine


nie spaľuje nadmerné kalórie a prispieva k lepšej kontrole vlastnej váhy. Joga zároveň uprednostňuje zdravé stravovacie návyky, dodáva sebavedomie a zdôrazňuje význam zdravia a pohody.

Posilnenie tela Joga zlepšuje cirkuláciu krvi a v dôsledku rôznych pozícií sa okysličená krv dostáva do všetkých buniek tela. Posilňuje srdce – dokonca aj jednoduchšie jogové cvičenie môže

prostredníctvom zníženia pulzu, zlepšenia výdrže a zväčšenia príjmu kyslíka počas cvičenia priaznivo pôsobiť na celý kardiovaskulárny systém tela. Joga zlepšuje správne držanie tela, ktoré sa odzrkadlí na správnejšom prevedení pozícií a na odstránení problémov chrbtice, krku, končatín a svalov. Stimuluje zdravie – pomáha zamerať pozornosť na súčasnosť, zlepšuje sebareflexiu, stimuluje zdravie nielen tela, ale aj ducha. Dopomáha zlepšiť koordináciu, pamäť a reakcie. VIP magazine

65


služby

Justin Topoľský, foto: Desana Dudášová

úžasná dáma, ktorá miluje pomáhať ľuďom Tak, to sme si už ozrejmili, že úžasný slovenský národ má svojich spokojných ľudí žijúcich aj pri Bratislave a závisť ich asi tak zaujíma, ako mňa všetky show-biz taľafatky. A títo ľudia si našli zaujímavé zamestnanie. Túto dámu vám chcem predstaviť, úžasnú ženu s dobrým srdcom. Pomáha ľuďom a miluje to. Tá dáma je nadšenec v pomoci ľuďom, ktorým chýba viac ako len chuť do jedla.

va Bolečková pracuje so zdravotnými pomôckami viac ako 30 rokov. Začínala v lekárni pod vedením skúsených farmaceutov, kde bola aj výdajňa zdravotných pomôcok. Našla celoživotnú záľubu v práci so zdravotnými pomôckami. Postupom času sa chcela osa-

E 66

VIP magazine

mostatniť, tak si otvorila vlastnú výdajňu zdravotných pomôcok na Dulovom námestí č. 1 v Bratislave, kde pôsobí už desať rokov. Venuje sa rôznym pomôckam, a to: ortopedickým, bandážam na kolená, členky, lakte, zápästia, stehná a lýtka, kompresným pančuchám, inkontinenčným

pomôckam, presným epitézam, obväzovému materiálu, diabetickým pomôckam, pomôckam na vlhké hojenie rán. Samozrejme, aj doplnkového sortimentu pre športovcov, lekárov, na rehabilitáciu, masážne valčeky, loptičky, fit lopty, a pomôcky na relaxáciu.


Špičkoví odborníci ochotne pomáhajú Príjemný personál tvoria tri zamestnankyne. Zodpovedná farmaceutka pani Ľudmila Salkovičová a dve vysokokvalifikované pracovníčky – Mgr. Lucia Balcieraková a Bc. Monika Sýkorová. Všetky tri pracujú s rovnakou vysoko odbornou znalosťou, aby mohli poskytnúť čo najkvalitnejšie služby pre pa-

cientov a špecializovaných dodávateľov. Medzi pracovníkmi vo výdajni sú veľmi dobré medziľudské vzťahy. V prevádzke vládne pohoda, pokoj, vyrovnanosť a veľká chuť do práce a ochota pomáhať pacientom, ktorí to potrebujú. Pani Bolečková si svojich zamestnancov veľmi vysoko váži a je rada, že ich cesty života dali dokopy, a tak vytvorili jeden malý dobrý kolektív.

Čo k tomu dodať? Len jednu historku. Už odmala mala p. Bolečková akúsi lásku k starým ľuďom. Chodila na vedľajšiu lavičku pred ich bytovku a počúvala staršie dámy, teda ich rozhovory o problémoch, ktoré ich trápia. Tak, aby ste vedeli, kedy to v nej začalo. Ďakujem! Justin Topoľský VIP magazine

67


lexikón

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Nepriateľ

zvaný

celulitída

yvolávajúcim faktorom celulitídy je často nadmerné zanášanie tela toxínmi a nedostatok vitamínov a minerálov v organizme. Ďalšími faktormi môžu byť hormonálne poruchy, zlý lymfatický a krvný obeh. Hormonálne poruchy môžu mať pôvod aj v užívaní antikoncepčných piluliek alebo v iných druhoch liekov, užívaných pri endokrinnej liečbe. Nedokonalý krvný a lymfatický obeh má najčastejšie na svedomí sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Lymfa musí v tele prúdiť a odvádzať z neho toxické látky. Nemá však svoju vlastnú pumpu, akú má krvný obeh srdca, preto je potrebné rozprúdiť ju pohybovými aktivi-

V

68

VIP magazine

Celulitída trápi mnohé dievčiny, slečny, aj zrelé ženy. Nevzhľadná jamkovitá koža najmä v oblasti bokov a stehien je ľudovo nazývaná pomarančová koža. Celulitída môže mať dedičný charakter, no častejšími príčinami jej vzniku je nesprávna životospráva. tami. Od bežnej chôdze, cez plávanie, až po rôzne športy. Vhodné sú aj masáže hubkou, kefou alebo špeciálnymi sisalovými rukavicami. Pozitívne výsledky docielite aj pomocou


striedania teplých a studených spŕch. Lymfatický obeh môžete stimulovať aj éterickými olejmi, ktoré si pridáte do masážneho oleja, alebo do kúpeľa. Vhodný je jalovcový, rozmarínový, grapefruitový a mnohé iné éterické oleje. K zlepšeniu prekrvenia môžu pomôcť aj kvalitné krémy s obsahom morských rias. Účinné sú aj odborné ručné masáže alebo lymfatické masáže vykonávané prístrojom.

Celulitída súvisí so ženským hormónom estrogén, preto ňou trpia viac ženy. Nesúvisí priamo s nadváhou, je častým javom

aj u štíhlych žien. Hrbolčeky na koži totiž nie sú tvorené nadbytočnými zásobami tuku, ale sú výsledkom zmien podkožného tukového väziva, v ktorom je zadržiavaná voda. S postupujúcim vekom sú zásoby tuku v podkož▼

Naše tipy

VIP magazine

69


lexikón

nom väzive zreteľnejšie a obvykle sa zväčšujú. Vznikajú hrbolčeky a jamky na povrchu kože, vo vyššom stupni celulitídy sa objavujú opuchy. K vzniku celulitídy prispieva okrem nedostatku pohybu aj stres, fajčenie a strava bohatá na živočíšne bielkoviny, tuky a cukry. Príčinou však môžu byť aj poruchy pečene. U mužov sa škodliviny viac než v tukových tkanivách ukladajú v cievach, vnútorných orgánoch a v korienkoch vlasov, ktoré následne vypadávajú. Pri prečisťovaní organizmu je potrebné vylúčiť z jedálnička najmä cukor, sušienky, torty, čokolády, údeniny, chipsy, instantné výrobky, biele pečivo, kečup, tatársku omáčku a majonézy. Do-

70

VIP magazine

poludnia je vhodné jesť najmä ovocie a následne počas dňa celozrnné pečivo, hydinu, ryby, obilniny, biele jogurty, strukoviny a väčšie množstvo čerstvej zeleniny. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín. Okrem čistej nesýtenej vody pite ovocné a zeleninové šťavy a tiež čaje. Čaj z ostropestreca mariánskeho vhodne podporuje detoxikáciu pečene. Pitný režim si môžete obohatiť aj čajom z chaluhy bublinatej, ktorý vhodne pôsobí na štítnu žľazu a povzbudzuje metabolizmus.


Varte čerstvo a chutne Začala jarná záhradná sezóna a s ňou sa na tanier konečne opäť dostávajú chrumkavé dobroty a bylinky. Siahnite teda po nádstavci na varenie v pare alebo po sitku na korenie a vyčarujte si z čerstvých surovín jedlá rýdzej chuti. Spoločnosť Tchibo predstavuje kolekciu chytrého kuchynského náčinia a bohatú ponuku záhradného nábytku. S ním si za okamih vyčarujete malú útulnú oázu rozmanitých kuchárskych nápadov.

Hrniec z ušľachtilej ocele Vyberateľná vložka so sitkom so sklápacou rukoväťou. S vonkajšou povrchovou úpravou GREBLON® D1. Má stupnicu na vnútornej strane a výlevný okraj. Viacvrstvové sendvičové dno optimálne udržuje teplo. Vhodný na všetky typy sporákov, v rúre až do 180 °C. Objem 5 l. Môže sa umývať v umývačke. Priemer 16 cm. Výška 25 cm.

Krájače na zeleninu, 2 ks Univerzálny krájač a krájač julienne v súprave. Hladká univerzálna čepeľ na prípravu dekoratívnych špirál a ružičiek. Zúbkovaná čepeľ na tenké, nekonečne dlhé rezančeky julienne. S vkladacou nálievkou a držiakom potravín na ochranu prstov. Vhodné do umývačky. Priemer krájača 8 cm. Zelené.

Sitko na korenie Ideálne na korenenie polievok, jedál z jedného hrnca, omáčok aj vareného vína. Ľahko sa plní vďaka veľkému otvoru. Po uvarení pokrmu sa koreniny vďaka sitku ľahko odstránia. Odolné proti teplotám do +230 °C. Vhodné do umývačky. Priemer 7,5 cm. Zo silikónu. Zelené.

Záhradný bar Z kvalitného agátového dreva FSC® 100 %. Predolejovaný, robustný, vhodný do exteriéru. Vonkajšie prvky možno sklopiť dovnútra, v každom dve odkladacie priehradky so zábranou proti vykĺznutiu fliaš. Nožičky možno individuálne výškovo nastaviť. Rozmery otvoreného baru 166 x 108 x 42 cm. Po zatvorení široký 86 cm.

Nadstavec na varenie v pare Pre jednoduchšiu a zdravšiu prípravu pokrmov. Nadstavcom sa hrniec pevne uzavrie. S izolačnými úchytmi a okrajom zabraňujúcim kvapkaniu. Skladací, zo silikónu. Variabilná hĺbka je od 3 do 10 cm. Odolný proti teplotám do +220 °C. Vhodný do umývačky. Zelený.

Multifunkčný sekáčik Kvalitné nože z ušľachtilej ocele. Vhodný na sekanie byliniek, orechov, cibule a zeleniny. Komfortné ovládanie jednou rukou s bezpečnostným mechanizmom. Mixovacia nádoba z odolného plastu, nože a viečko so sypacími otvormi vhodné do umývačky. Bielo-zelený. S protišmykovými silikónovými nožičkami. Výkon 160 W.

www.tchibo.sk VIP magazine

71


náš tip

Bohuslava Hobertová, foto: archív redakcie

Racionálna výživa nie je krátkodobá záležitosť. Má byť trvalá, postavená na vhodnej životnej filozofii a na úcte k zdraviu. Racionálna výživa nemá nič spoločné s nedostatočným príjmom potravín, ani s prejedaním.

V rytme

trendov iét je nespočetné množstvo – a stále pribúdajú ďalšie. Ľudia sa snažia nájsť diétne zostavy, ktoré im zabezpečia štíhlosť do vysokého veku. To, čo sa stalo alfou a omegou prežitia u našich predkov žijúcich v chladných jaskyniach sa stáva príťažou pre človeka moderného, oddávajúceho sa často bezhraničnej konzumácii kalóriami nabitých potravín a vykonávajúceho často minimálnu pohybovú aktivitu. Aj preto existujú odborníkmi na výživu preskúmané diéty, ktoré odporúčajú často známe celebrity pretože sa chcú zviditeľniť, alebo sa im vraj osvedčili, aj keď len na chvíľu... Zaujímavé poznatky o účinkoch toho ktorého typu stravovania na organizmus a zdravie propaguje aj

D

72

VIP magazine

známa diéta podľa krvných skupín, delená strava, bielkovinová diéta a mnohé iné. Každému človeku však vyhovuje iné stravovanie. Tradičná čínska medicína ponúka ako jednu

z foriem celkovej liečby organizmu prepracovaný a po tisícročia overený liečebný systém stravovania, v ktorom každá potravina má vzťah k niektorému alebo viacerým or-


gánom. Vyváženou kombináciou potravín, chutí a farieb jedinec môže dosiahnuť nielen štíhlu postavu, ale aj zlepšenie zdravia a dosiahnutie dlhovekosti. Iný jedálny lístok by mala mať tridsaťročná obézna zimomravá žena a iný päťdesiatročná žena s miernou nadváhou, ktorá po prechode trpí návalmi a nespavosťou. Preto je najvhodnejšie poradiť sa s odborníkmi, ktorý typ stravovania je pre toho – ktorého človeka najvhodnejší.

Pohyb ako liek Ak chce byť človek štíhly a zdravý, okrem prijímania vhodnej stravy sa má aj pravidelne pohybovať - to je všeobecne známy fakt. Ľudský organizmus nie je stavaný na príjem veľkého množstva potravy bez fyzickej aktivity. Telo je prispôsobené na pohyb a ak sa mu nedostáva, jeho kondícia klesá. K aplikácii zdravého životného štýlu stačia krátke prechádzky v prírode, jednoduché cviky vo forme strečingu, pilatesu, jogy, alebo beh či bicyklovanie. Už fyzické aktivity tohto druhu významne prospejú k telesnej aj duševnej prosperite človeka. VIP magazine

73


lexikón

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Príjemne a pohodlne Chodiť na čas patrí k dobrým mravom. Nášmu sebavedomiu isto neprospeje, keď niekam prídeme neskoro kvôli dopravnej zápche, nehode alebo obchádzke, o ktorej sme ani netušili. Ako sa dozvedieť, či treba na ceste rátať s dvojhodinovou rezervou, alebo či postačí pätnásť minút? obrá navigácia pomôže prísť do cieľa bez zbytočného blúdenia – bez plytvania časom a pohonnými hmotami. Moderné navigácie majú oveľa viac praktických funkcií, než iba aktuálnu mapu. Vyberte si takú, ktorá monitoruje aj situáciu na vytýčenej trase a na prípadné komplikácie vodiča nielen upozorní, ale navrhne mu aj alternatívne riešenia.

D

Spoľahlivá navigácia Dnešné novodobé navigácie obsahujú aj sofistikované funkcie, vďaka ktorým sa dostanete z bodu A do bodu B nielen pohodlne a bezpečne, ale aj rýchlejšie. Moderné technológie vedia využívať na optimalizáciu vypočítavanej trasy informácie zhromažďované od miliónov vodičov, vďaka čomu sa môžete vyhnúť dopravnej špičke. Dokážu sledovať vodičský štýl, na základe ktorého navrhnú personalizované trasy, ktoré zodpovedajú individuálnym preferenciám vodiča. Dômyselné funkcie pomôžu nájsť parkovacie miesta bez problémov, mnohí isto ocenia Hands free telefonovanie, ktoré sa dá prepojiť s telefónom. V aute už nie je potrebné myslieť na prídavné slúchadlá a je možné sa cítiť bezpečne, aj keď si šofér či šoférka potrebuje vybaviť za volantom niečo dôležité. Aktuálne je hojne využívaný aj takzvaný cestovný sprievodca, ktorý vodiča zavedie ku všetkým bodom záujmu, bez námahy a bez stresu. Mnohí isto ocenia, že okrem najrýchlejšej, najkratšej a najjednoduchšej trasy, navigácia dokáže nájsť aj trasu najúspornejšiu.

74

VIP magazine


ESSENTIAL GEAR. Vyvinuté v USA. Vyrábané vo Švajčiarsku. Nosené v najdrsnejších podmienkach a kútoch planéty.

www.luminox.sk www.luminox.sk www.luminox.com www.luminox.com

Tel.: 02/4598 73 17 Tel.: 02/4598 17 0905/43373 268 0905/433 268

Vip 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you