Page 1

moderný životný ŠT Ý L TÉMA ČÍSLA

BÝVANIE OBRAZY NA ZEMI

PORCELÁN S MODROU KRVOU

V ROVNOVÁHE

Oslava americko-

-slovenských chutí

2,50 €


Úspešný reprezentačný

večer

Stalo sa už tradíciou, že Asociácia kožušníkov Slovenska svojim reprezentačným večerom v krásnych priestoroch historického hotela SAS RADISSON CARLTON každoročne otvára nastupujúcu Zimnú sezónu a demonštruje nielen výsledky práce slovenských kožušníkov, ale aj kvalitu a jedinečnosť kožušinových materiálov a nové módne trendy. oderátorom, v poradí už jedenásteho Gala večera AKS, bol Mgr. Roman Juraško – moderátor TV Markíza a hviezdami večera boli pani Marianna Ďurianová – tvár krásy kožušín, svetová topmodelka Viera Schotterová a renomovaný artista pán Carlo Jozef, vystúpujúci aj v slávnom Cirque du Solei.

M

MÓDNE TRENDY 2013/2014 Kožušina je prírodným a historickým dedičstvom, v rukách módnych návrhárov predstavuje materiál originálny, jemný, inšpiratívny, vizuálne ohromujúci a neopakovateľný. Kožušinové odevy sú naďalej vyrábané ručne a len za pomoci remeselných a výrobných zručnosti, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu.

TREND NOVÝ PRÍRODNÝ Predstavuje protiváhu k rýchlemu tempu moderného života a je poctou našej zemi a všadeprítomnej prírody, ktorá sa stáva východiskovým bodom k hľadaniu zdravia a rovnováhy našich životov. Textilné pleteniny a španielsky velúr sú najobľúbenejšou voľbou v tejto kategórii. Farby sú tajomná temná paleta farieb od čokoládovej po zemitú hnedú, oranžovú, béžovú, šedú, vždy v kombinácii s lemami, manžetami, goliermi a kapucňami.

TREND MODERNÝ VINTAGE Predstavuje rafinovanú aktualizáciu uplynulých sezón a vyznačuje sa jemnou tichou eleganciou a ženskosťou. Je inšpirovaný módou slávnych značiek z éry štyridsiatych a päťdesiatych rokov. Farby tohto štýlu sú luxusné – farba šampanského, maslovo-mliečna, ťavia, veľmi jemná bledoružová, svetlo fialova, tabakovo hnedá a dymová šedá, ale aj odvážne a neobvyklé kombinácie farieb. K najdominantnejším trendom patrí spájanie kožušín s kožou, alebo so zvieracou potlačou.

TREND GALAKTICKEJ NÁLADY Tretí trend nás zavedie ďaleko do vzdialenej galaxie, kde jeden futuristický svetový poriadok spája historické a kultúrne vplyvy na vytvorenie módnej bojovníčky. V ostrom kontraste sa spája high-tech vízia budúcnosti s organickým štýlom, ktorý bol inšpirovaný prírodou. Dôraz sa kladie na prísnu geometriu. Farbami pre tieto kreácie sú predovšetkým odtiene bohatej šedej, metalickej bronzovej, tmavo fialovej až čiernej. Púštne planéty inšpirujú farebnosť v tmavých a svetlých odtieňoch minerálov, zliatin, zamrznutej vody a rozžeraveného železa.


summary

03 Úspešný reprezentačný večer Stalo sa už tradíciou, že Asociácia kožušníkov Slovenska svojim reprezentačným večerom otvára nastupujúcu Zimnú sezónu.

16 Porcelán s modrou krvou Luxusný porcelán s cibuľovým dekórom ukrýva v sebe čaro tradícií.

06 Komfortné bývanie

18 Nadčasový evergreen

V modernom stavebníctve spadá otázka orientácie domu a presklených plôch pod solárnu architektúru. Výrazne prispieva k znižovaniu energetických nákladov.

V modernom bytovom dizajnérstve je textil využívaný najmä na dekoratívne účely.

10 Prvý dojem

22 Obrazy na zemi Koberce prinášajú do interiéru nielen úžitok, ale aj pohodovú atmosféru.

Oplotenie domov desiatky rokov slúži na ohraničenie pozemkov, no popri tejto základnej úlohe má prirodzene plniť aj dôležitú ochrannú funkciu majetku...

12 Ako vybrať bránu Vonkajšie brány tvoria dizajnovú aj funkčnú časť exteriérovej architektúry, ktorá môže dokonale ladiť s prvkami domu či firmy.

32 Romantický večer Sekt sa od nepamäti spája s radosťou a s pozitívnymi pocitmi. Je súčasťou príjemných udalostí, zbližuje ľudí a otvára dvere fantázii.

34 Plody fenikla sú zelené, zelenožlté alebo hnedasté – silne voňajú, chutia príjemne korenisto až sladkasto...

28 Luxusné pohodlie

36

Luxusné kožené sedačky a postele za skvelé ceny nájdete v predajni R2Design.

Večer, ktorý bol nielen príjemný a prekvapivý, ale aj poučný, no hlavne zážitkový.

Ak chceme, aby naše oči boli zdravé, mali by sme dodržiavať zásady zdravého životného štýlu – teda vyváženú životosprávu, dostatok pohybu a nefajčiť. Obzvlášť dobré je dbať na prísun kyseliny dokozahexaénovej (DHA), ktorá je ako látka skupiny omega-3 mastných kyselín obsiahnutá v rybách. Omega3 mastné kyseliny majú ochranný účinok na cievy, prispievajú k stabilizácii a k poklesu hodnôt krvného tlaku a hladiny tukov v krvi. Ukázalo sa, že nedostatok týchto mastných kyselín má negatívny účinok aj na zrak. Napíšte nám, čo znamená skratka DHA. Dve správne odpovede odmeníme balíčkom pre zdravý zrak.

VIP magazine

Elegantne jednoduchý alebo extravagantný, štýlovo rovný alebo oblúkový. Je viacero možností ako môže barový pult v modernej kuchyni pôsobiť.

Korenina aj liečivo

NAŠA SÚŤAŽ

4

30 Rýchle občerstvenie

Oslava u Matyšáka v Pezinku


moderný životný ŠT Ý L Mesačník VIP magazine MODERNÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL Ročník VI. Registračné číslo: MK SR EV 3810/09, ISSN 1338-029X Dátum vydania: III/2014 Vydavateľ: GK Invest, s. r. o. IČO 35 928 425 Desiata ulica č. 16 831 01 Bratislava tel./fax: 02/54 77 19 56

64 Pre dámy aj pánov 40 Čaj o piatej

Najväčšia sieť kníhkupectiev Panta Rhei pôsobí na slovenskom trhu už 22 rokov.

Podľa ľudovej čínskej báje čaj objavil čínsky cisár Šen-nung pred päť tisíc rokmi.

46 V rovnováhe Na ľudskú imunitu vplýva množstvo faktorov – od zdravej výživy, cez pohyb na čerstvom vzduchu, až po psychickú pohodu...

66 Úprava stravy dokáže zázraky Prečo sme čoraz tučnejší, unavenejší, smutnejší a chorí? Prečo sa prejedáme? O odpovede na tieto otázky sa pokúsili autori knihy Moderné paleo.

68 Vietor do plachiet

V minulosti zlato, striebro a iné drahé kovy slúžili najmä ako všeobecne akceptovaný výmenný prostriedok – platidlo.

Nadačný fond PLAVÁČEK ako aj jeho občianske združenie sú na Slovensku už dobre známe. Prinášame reportáž z 3. ročník slávnostného benefičného galavečera.

Koncom decembra sa konala luxusná módna prehliadka.

60 Nechajte sa inšpirovať

72 IMPA v novom šate Sieť spoločností IMPA odštartovala svoju cestu v roku 1997, vo svojej prvej pobočke v Dolnom Kubíne...

Kniha Lekcie madam Chic je užitočnou príručkou, ktorá zábavným a pôvabným spôsobom poslúži každému, kto chce svoj život osviežiť parížskou nonšalantnosťou.

74 V ohrození 62 Knižné novinky

Generálna riaditeľka: Mgr. art. Gabriela Zorgovská Tel.: 0907 719 510 E-mail: info@printovemedia.sk Redaktor-manažér: Andrea Rozborová Tel.: 0908 192 738 E-mail: redakcia@printovemedia.sk

50 V znamení noblesy 54 Večer s nádychom luxusu

www.printovemedia.sk

Na Slovensku sa ročne diagnostikuje viac ako tritisíc tristo prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Liečba tohto druhu rakoviny býva úspešná, ale ľudia prichádzajú na vyšetrenia často neskoro.

Šéfredaktorka: PhDr. Oľga Kašová Zástupkyňa šéfredaktorky: Mgr. Oľga Antošíková Redakčná rada: Mgr. Tatiana Kasalová Alexandra Farkašová Markéta Ježíková Helena Marekovičová Daniela Paculíková Lucia Kašová Veronika Dugová Magdaléna Gondolová Grafická úprava: Akad. mal. Barbara Neumannová COVEFOTO: Peter Justin Topoľský Tlač: Merkantil, spol. s r. o. Distribúcia: Mediaprint Kapa Predplatné: Mediaprint Kapa Pressegrosso, a. s. Vajnorská 137, Bratislava Infolinka: 0800/188 826 E-mail: predplatne@abompkapa.sk Písomné podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov, ani za prípadné vzniknuté škody.

VIP magazine

5


bývanie

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Komfortné

BÝ VANIE

V modernom stavebníctve spadá otázka orientácie domu a presklených plôch pod solárnu architektúru, ktorá výrazne prispieva k znižovaniu energetických nákladov na prevádzku domu. užne orientované okná a tepelná ochrana proti prehrievaniu budov významne prispejú nielen k energetickým, ale aj finančným úsporám za prevádzkové náklady domu. Je dôležité, aby prirodzené tepelné zisky cez deň boli väčšie, ako straty v noci. Ideálnou voľbou je aj regulovateľné vetranie podľa aktuálnych potrieb. Mechanická výmena vzduchu, spojená s odbúraním škodlivín vo vnútornom prostredí, zabezpečí vetranie s minimálnymi energetickými stratami, ak je riešená so spätným získavaním tepla z odvádzaného vzduchu a je podporená dostatočnou vzduchotesnosťou obvodového plášťa.

J

6

VIP magazine

Koruna domu Strešná krytina je hlavnou hydroizolačnou vrstvou v skladbe strešného plášťa. Pre jej správnu voľbu sú dôležité poznatky o klimatických pomeroch lokality, v ktorej sa výstav-

ba domu realizuje, nosnosť konštrukcií a sklon strešných rovín. Šikmé strechy sa podľa zostavy strešného plášťa delia na jednoplášťové, dvojplášťové a viacplášťové. Ide o počet plášťov, ktoré oddeľujú chrá-


nené vnútorné prostredie od vonkajšieho prostredia. Medzi stredné a ťažké strešné krytiny patrí betónová strešná krytina, ktorá sa vyrába z portlanského cementu, piesku, vody a prímesí. Keramická pálená krytina je rovnako odolná voči mrazu, chemickým vplyvom a účinkom UV žiarenia – obsahuje hlinu a íl. Bridlicová krytina je finančne náročnejšia ako betónová a keramická krytina, no vý-

robcovia obvykle udávajú dĺžku jej životnosti okolo sto rokov. Vláknitocementová krytina je známejšia pod názvom eternit. Eternitové šablóny sú vyrábané v rôznych tvaroch, majú nižšiu hmotnosť, sú z nevodivého a nehorľavého materiálu. Medzi ľahké strešné krytiny sa radí asfaltový šindeľ. Oceľové strešné krytiny sa vyrábajú aj v pásoch. Plastové krytiny obvykle imitujú drevený šindeľ,

bridlicu alebo keramickú škridlu. Sklenené škridly sa používajú hlavne za účelom presvetlenia niektorých častí strechy. Polykarbonátové škridle je možné použiť na strechu akéhokoľvek sklonu. Výrobcovia strešných krytín obvykle ponúkajú komplexné strešné systémy, aj s doplnkovým sortimentom, čím zaručujú tvarovú, materiálovú a farebnú kompatibilitu strechy ako celku. VIP magazine

7


hŽ—B™‘ˆ Â…Â?ˆ–Ž’Â?™’‡œ d eohvnr}yrg mh srwuheq“ p|volhÂŽ x¡ sul yÂľvwdyeh }†nodgry grpxĂĄ qdnrÂ&#x;nr vd mhgq† r whfkqlfn“ }duldghqlhĂĄ nwru“ soq› yÂľ}qdpq° rfkudqq° ixqnflxĂœsuleol¡xm°frx vd e°unrx vw°sqh vwdĂ° wlfn“ qdsÂ…wlh y dwprvi“uhĂĄ } nwrĂ° u“kr mh dnw›yqd ÂŽdvÂŽ }dfk|w†ydÂŽd vfkrsq† vd qdelÂŽ d¡ qd ĂŠĂŽ nĂĄ suhĂ° wr mh srwuheq“ qds†mdqlh } fxg}lhkr }gurmdĂœ ul suhnurÂŽhq› sudkryhm krgqrw| grfk†g}d n °ghux eohvnxĂœ wrpwr rndplkx uhdjxmh dnĂ° w›yq| eohvnr}yrg y|vodq›p °vwuhwry“kr yÂľerĂ° md vn§u dnr sdv›yq| }ehudÂŽ Ă° dnw›yq| eohvnrĂ° }yrg srvn|wxmh y|ÂŹÂŹlx °uryh¢ eh}shÂŽqrvwlĂœ

΢

tvklyu i#}hupl

„

zlw{ltily ¢ª¥£

pupjphu# wylkz{po r}glho y uhdnÂŽqrp ÂŽdvh vd r}qdÂŽxmh dnr ĂŚlqlĂ° fldÂŽqÂľ suhgvwlkĂĽĂœ hqwr °vwuhwryÂľ yÂľerm vd vs†ð md y|vrnr qdg fku†qhqÂľp remhnwrp v sulfk†ð g}dm°flp kodyqÂľp yÂľermrpĂĄ Ž›p mh }mhgqrwhĂ° qÂľ eohvn sulyhghqÂľ suldpr qd kurw dnw›yqhkr }ehudÂŽdĂœ )dohm mh yhghqÂľ }yrgrp gr x}hp¢rĂ° ydÂŽdĂĄ ngh vd ur}swÂľol gr }hphĂœ wrkr y|soÂľydĂĄ ¡h dnw›yq| eohvnr}yrg eohvn| qhsulÂŽdkxmhĂĄ doh

eh}shÂŽqh vd vsrm› ohq v eohvndpl y sulhvwruh ghƒqrydqrp u†glxvpl rfkudq| d yÂľnrqrp mhgqrwolyÂľfk prghoryĂœ

}#ovk€ uyÂľ dnw›yq| eohvnr}yrg qd oryhqvnx ero lqĂ° ÂŹwdorydqÂľ y urnx ĂŠĂ’Ă’ĂŽ qd yÂľureqrp remhnwh oryhqvnhm udƒh y udwlvodyhĂœ nw›yqh eohvnrĂ° }yrg| v° lqÂŹwdorydq“ qd dgplqlvwudw›yq|fk exĂ°


{l{® p‘Š­ {„—Œ„‘„ o’•™„—‹’™5± mv{v® „•†‹B™ •ˆ‡„Ž†Œˆ {l{®êp‘Š­ê{„—Œ„‘„êo’•™„—‹’™5±êmv{v®ê„•†‹B™ê•ˆ‡„Ž†Œˆ

zgry†fká sulhp|vhoqµfk zgry†fká sulhp|vhoqµfk suhy†g}ndfká suhy†g}ndfká doh doh dm dm qd e|wryµfk d urglqqµfk grprfkÜ uhŽr srxð qde|wryµfkdurglqqµfkgrprfkÜuhŽrsrx𠷛yd® dnw›yqh eohvnr}yrg| eohvnr}yrg| dd }hpqldfh ·›yd® dnw›yqh }hpqldfh v°vwdð y|é srvn|wxm° y|¬¬lx °uryh¢ eh}shŽqrvwl y srð srvn|wxm°y|¬¬lx°uryh¢eh}shŽqrvwlysrð uryqdq› v nodvlfnµpl eohvnr}yrgpl }ehudŽ }ehudŽ dnw›yqhkr dnw›yqhkr eohvnr}yrgx eohvnr}yrgx qdku†g}d qdku†g}d fho° }ehuq° v°vwdyx nrqyhqŽqµfk eohvnrð fho°}ehuq°v°vwdyxnrqyhqŽqµfkeohvnrð }yrgry yµud}qh yµud}qhuhgxnxm°}†vdk|gridv†g|dvwuh¬ð uhgxnxm° }†vdk| gr idv†g| d vwuh¬ð q“kr so†¬®d srvn|wxm° srvn|wxm° }qdŽq° }qdŽq° °vsrux °vsrux }yrgry“kr }yrgry“kr pdð whul†oxá pdwhul†ox qd x}hpqhqlh d prqw†·ð whul†oxápdwhul†oxqdx}hpqhqlhdprqw†·ð q|fk su†f dnw›yqhkr eohvnr}yrgx mh sruryð ·lyrwqrv® ·lyrwqrv®dnw›yqhkreohvnr}yrgxmhsruryð qdwhŸq† vr ·lyrwqrv®rx exgry| pr·qrv® srx·lwld dnr rggldohqµ eohvnr}yrg qdsu›nodg qdsu›nodgsuhvnxslqxremhnwrydoheryryµð suh vnxslqx remhnwry doher yr yµð ex¬qrp survwuhg› w|sl}rydq“ xfk|whqld }ehudŽry suh y¬hwn| w|sl}rydq“xfk|whqld}ehudŽrysuhy¬hwn| w|s| remhnwry d vwulhfk }dfk|w†ydŽh y|krwryhq“ } qhuh}x }duxŽxm° gokrgrer q›}n| }hpqµ rgsru u§}qh v|vw“p| ulh¬hq› dm suh sureohpdwlfn“ u§}qhv|vw“p|ulh¬hq›dmsuhsureohpdwlfn“ srgplhqn| }hpqhqldÜ

hŽ ‡J‡ˆ Ž R‡ˆ•˜ …ˆ–Ž˜± „Ž—B™‘œ …ˆ–Ž’™’‡ •ˆ„Š˜ˆ ™œ–„‘B R–—•ˆ—’™>‹’ ™U…’„ –ŽJ• „Ž’ “„–B™‘œ …ˆ•„:­

tvklyu i#}hupl

„

zlw{ltily ¢ª¡£

i


exteriér

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

PRV Ý

dojem Oplotenie domov desiatky rokov slúži na ohraničenie pozemkov, no popri tejto základnej úlohe má prirodzene plniť aj dôležitú ochrannú funkciu majetku. Neznamená to však, že by samotný plot nemal byť aj esteticky hodnotnou ozdobou vášho exteriéru.

plotenie každého domu sa vyníma už z diaľky a prezrádza čo – to o svojich majiteľoch, ich štýle a celkovej architektúre nehnuteľnosti. Pred samotnou výstavbou najskôr zvážte, či vám vyhovuje priehľadné, polopriehľadné alebo nepriehľadné oplotenie. Pri rozhodovaní sa je podstatné, či chcete mať kontakt s ulicou a susedmi alebo uprednostňujete súkromie. Z architektonického hľadiska budete mať pri priehľadnom oplotení vzhľadovo pozemok väčší, pri polopriehľadnom sa budú otvorené a uza-

O 10

VIP magazine

vreté časti striedať a pri nepriehľadnom sa priestor definitívne uzavrie. Tomuto rozhodnutiu prispôsobte i výšku plota. Ak chcete len symbolickú zábranu alebo skôr okrasu, určite postačí 50 – 60 cm. Za štandard sa považuje 150 – 180 cm. V tomto rozmedzí je aj najširšia ponuka prefabrikátov na trhu. Ak chcete mať mohutnú ochrannú, aj pohľadovú bariéru, vaše oplotenie by malo dosahovať okolo 200 a viac centimetrov. Oplotenie spolu s novostavbou sa povoľuje a schvaľuje v rámci stavebného konania a ko-

lauduje pri záverečnej kolaudácii. Ak plot realizujete samostatne, stačí ohlásenie stavby na príslušnom stavebnom úrade, ku ktorému pripojíte základné údaje, ktorými sú: miesto a druh stavby, rozsah, účel a technický opis. Pri plánovaní oplotenia, okrem dôležitých bezpečnostných a technických parametrov, nezabudnite vopred určiť, či má vstupná brána spolu s oplotením tvoriť jeden kompaktný celok, alebo sa má stať samostatným, výrazným, kontrastným prvkom. Do návrhu nezabudnite zakomponovať výklenok pre odpa-


dové nádoby, miesto na umiestnenie plynomeru, elektromeru a poštovej schránky.

Pre ochranu aj ozdobu Každý plot je taký pevný, aká pevná je jeho najslabšia časť. Vzhľadom na účel použitia je potrebné pri výstavbe oplotenia dbať na pevnosť a stabilitu materiálov. Keď že oplotenie sa nachádza pod „holým nebom“, musí byť odolné voči prenikavému slnečnému žiareniu, silným nárazovým vetrom, dažďom ale aj snehom a tuhým mra-

zom. Za týmto účelom sa vo všeobecnosti často používa drevo, kov, drôt, plast, kameň, tehly, tvárnice, betón a iné materiály. Aktuálnym trendom v praxi sú ich kombinácie. Podmurovka a stĺpiky oplotenia zväčša bývajú z muriva, tehál, kameňa, tvaroviek alebo betónu a výplň môže tvoriť drevo, plast alebo kov. Veľmi efektný je murovaný plot z nepravidelných lámavých materiálov akými sú bridlica, andezit alebo pieskovec. Obľúbené sú aj plotové tvarovky imitujúce žulu, kameň alebo iný prírodný materiál. Spolu s tehlami, prefabrikátmi

a betónom sa zvyknú stavať s naozaj pevnými základmi. Ak chcete skutočne masívne múry, môžete použiť neopracované prírodné kamene, ktoré ukladáte vedľa seba a škáry vypĺňate maltou. Vzbudzujú netradične zaujímavý dojem. Drevo je klasika. Môžete ním vytvoriť mohutné oplotenie z masívu alebo z guľatín, ale tiež ľahkú, vzdušnú verziu zábrany z drevených lamiel. Odborníci v tomto prípade odporúčajú stĺpiky z iného materiálu, nakoľko drevené, zapustené do zeme, pomerne rýchlo zahnívajú. V praxi menej využívané, no esteticky atraktívne, sú ploty z prútia alebo bambusu. Bežný, vlnitý drôt je tiež možné použiť na dekoratívne účely oplotenia, nakoľko je priehľadný. Jeho výhodou je dostupná cena a pomerne rýchle zhotovenie. Kovové oplotenia sú rozmanité. Od jemných ozdobných kovaných prvkov, akými sú špirály, mriežky a iné umelecké vyjadrenia, až po celokovové ploty s novými modernými tvarmi. Tu si môžete vybrať z mnohých možností povrchových úprav. Od pieskovania cez zinkovanie až po polyuretánový nástrekový systém. Stále častejšie vyhľadávané sú aj rôzne konštrukčné prvky oplotenia z PVC, ktoré rozširujú variabilitu a poskytujú nové možnosti technickej realizácie. Špeciálnou kategóriou sú živé ploty. Vytvoríte ich z kríkov alebo stromov, ktoré buď necháte voľne rásť alebo ich strihaním tvarujete. Obľúbené sú tuje, tisy, borievky, cyprušteky, jalovce, vtáčí zob, zlatý dážď a mnoho iných. VIP magazine

11


A Vonkajšie brány tvoria dizajnovú aj funk nú as exteriérovej architektúry, ktorá môže dokonale ladi s prvkami domu i firmy. Základným rozhodnutím pri výbere brány je typ otvárania.

V

o všeobecnosti výber brány pozostáva z dvoch hlavných skupín. Krídlová brána pozostáva z dvoch otváraných krídiel. Krídla môžu by delené symetricky,ale aj asymetricky. Krídlové brány sa dajú ovláda ru ne a aj s motormi na dia kové ovládanie. Posuvná brána - sa posúva do strany za oplotenie. Posuv môže by zabezpe ený pomocou ko ajnice, samonosného profilu, alebo teleskopického posuvného systému. Pri výbere je potrebné zváži priestor potrebný pri otváraní a obsluhe brány.

P O S U V N … B R ¡ N Y Posuvné brány delíme na samonosné posuvné brány - systém samonosných brán je založený

na prenášaní váhy konštrukcie pomocou Cprofilu. Ten je spojený s konštrukciou brány v jej spodnej asti. Pohyb brány je prevádzaný pomocou dvoch vozíkov umiestnených mimo otvoru a pripevnených do betónovej pätky. Tá sa vo vä šine prípadov nachádza z vnútornej strany pri múre i st pe v smere pohybu brány. Brány vedené po ko ajnici sú základným typom posuvných brán. Za aženie konštrukcie brány je cez vodiace kolieska priamo prenášané na omega ko ajnicu upevnenú na základovej betónovej pätke. D žka ko ajnice sa ur uje pod a šírky otvoru, do ktorého je brána osádzaná. Teleskopické posuvné brány - systém umož uje ma prejazdnú šírku rozdelenú na dve asti krídla, ktoré sa zasúvajú jedno za druhé. Výhodou tohto systému je posta ujúci krátky priestor

na strane otvárania brány. Sú as ou každej posuvnej brány sú horné i spodné dorazy. Tie slúžia pre zabezpe enie stability a tuhosti brány v uzatvorenom stave. Presnos chodu brány je tiež zabezpe ená pomocou horného vedenia, ktoré pozostáva zo silikónových koliesok. Posuvné brány sa dodávajú s manuálnym otváraním, ale vo vä šine dodávok sú dodávané s motorom na dia kové ovládanie typu ACER. Najvä šou výhodou tohto typu brán je vhodnos umiestnenia do každého terénu ‒ i do svahu.

F A R B A A D IZ A J N Výpl všetkých typov brán je rôznorodá. Každý zákazník si vyberá možnos s o najvä šou trvácnos ou a bezúdržbovos ou.


TEXT: PETER PAKŠI, FOTO: PEMAT

Ve mi vhodné sú brány, ktorých výpl tvoria polyuretánové panely, ktoré sú totožné s panelmi garážových brán. Zákazník si môže vybra zo širokej škály farieb napríklad imitácie dreva, ako je zlatý dub, orech, mahagón a rôzne iné. Taktiež je tu možnos striekania panelov pod a vzorkovníka RAL. Okrem výberu farby brány si môže zákazník vybra celkový dizajn brány. Na výber je zo štyroch možností - kazetový motív, pruhovaný motív, stredový pruh a hladký dizajn. Nezanedbate nou výhodou brány z polyuretánových panelov je

bezúdržbovos a farebná stálos . Brána vyrobená z polyuretanových panelov zaru uje úplné súkromie. A v neposlednom rade, ve ké plus je aj iasto né odhlu nenie nádvoria od rušnej cesty.

POHODLNÉ OTVÁRANIE Novinkou v ovládaní brány je systém ovládania mobilným telefónom pomocou GSM modulu. Takéto ovládanie funguje na funkcii „prezvonenia vašej brány. Systém hovor odmietne a vykoná danú úlohu. Hlavnou výho-

dou systému je, že si môžete otvori bránu z ktoréhoko vek miesta na svete, kde je signál pre mobilný telefón. Nemusíte aka pred bránou, dokedy sa otvorí, prípadne zavrie. Tento systém taktiež zabezpe uje dokonalú kontrolu a zabezpe enie brány. Pri každom pohybe brány príde SMS správa s textom, ktorá vás informuje o tom, i je brána zatvorená, alebo otvorená, prípadne, zašle inú informáciu o pohybe brány. Prajeme vám ve a zdaru pri h adaní najvhodnejšej brány, ktorá bude vyhovova všetkým vaším požiadavkám.

 orydnld vÜuÜrÜ rsrŸŽdq| hoÜïid{Ý ÓÌÑïÎÌ ËË ÊÓÎ †nd}q›fnd olqndÝ ÓÒÊÑ ÒÍÊ ÑÑË huylvÝ ÓÒÊÑ ÏÏÑ ÒÌË ðpdloÝ shpdweudq|ÿshpdweudq|Üvn

zzzÜshpdweudq|Üvn


domácnosť

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Katalytické lampy Ak chcete mať v domácnosti čistý a zároveň voňavý vzduch, bez nepríjemných pachov a baktérií, túto požiadavku poľahky dosiahnete použitím francúzskych katalytických lámp Lampe Berger, ktoré sú nielen praktické, ale aj vzhľadovo efektné. Vybrať si môžete z mnohých vôní, tvarov a farieb v e-shope na www.vasekuchyne.sk.

Perfektná súhra Kuchynské nástroje majú byť všestranné a odolné. Značka Zwilling J.A.Henckels je známa najmä vďaka prémiovým kuchynským nožom, no v jej ponuke nájdete aj nožnice, príbory, hrnce a iné kuchynské pomôcky. Kvalita výrobkov je overená stáročiami – viac ako 280 rokov Zwilling kladie dôraz na funkčnosť a remeselné spracovanie zo špičkových materiálov. www.pottenpannen.sk

Šetrné pranie Ovládanie práčky iba jedným tlačidlom Push & Wash nie je jedinou výhodou modelu INNEX v energetickej triede A+++. Práčka disponuje štrnástimi pracími cyklami pre osem kilogramov bielizne – vrátane antialergického programu, špeciálnej starostlivosti o športové oblečenie a obuv. Navyše disponuje aj programami pre účinné odstraňovanie škvŕn a zápachu. Pre čierne odevy, ktoré sú náchylné k vyblednutiu je určený špeciálny cyklus, ktorý okrem kratšej dĺžky prania využíva aj šetrnejšie pohyby bubna. www.indesit.cz

14

VIP magazine

My Style Zo spolupráce lifestylovej značky Esprit a Kludi vzišla séria kuchynských batérií Esprit home kitchen fixtures. Z troch rôznych modelov v ponuke oku lahodí najmä batéria My Style. Má pracovný rádius 360 stupňov, ergonomicky tvarovaný držiak perlátora umožňuje pevné uchytenie a praktickú manipuláciu s výtokom. Vďaka ECO perlátoru ušetríte okolo 40 % použitej vody. Batérie dostanete za 430 €, predáva www.kludi.sk.


Komfort na dosah Generačná kúpeľňa je synonymom vysokých nárokov a komfortu pre rôzne vekové kategórie. K pohodliu patrí aj sprcha na úrovni podlahy – sprchový žliabok Advantix Vario, od spoločnosti Viega, ponúka flexibilitu pri riešení odvodnenia. Dá sa skrátiť na milimeter presne a stačí len niekoľko úkonov, aby sa žliabok prispôsobil konkrétnej situácii na mieste realizácie. www.viega.cz

V štýle secesie Dokonalá hudba a krásne tvary ladia. Ak milujete oboje a očarúva vás obdobie secesie, retro rádio Orava RR-60 si zamilujete. Funguje ako rádio, gramofón s reproduktorom zabudovaným do štýlovej kovovej ozvučnice v tvare trúby, ako kvalitný CD/MP3 prehrávač aj so zabudovaným USB konektorom a navyše dokáže reprodukovať zvuk aj z externého audio zdroja, ktorým môže byť tablet, počítač, mobil alebo MP3/MP4 prehrávač. LCD monitor na ovládacom paneli prehľadne poskytne dostatok informácií. V ponuke nájdete dvanásť modelov. Orava RR-60 môže byť vaše za 399 €, kúpite v e-shope www.orava.eu.

Vyspelé technológie

Aktívna zábava

Klimatizačné zariadenie LG Titan Big ponúka vynikajúci chladiaci výkon. Vďaka veľkému ventilátoru Skew Fan poskytuje rýchle a výkonné chladenie. Funkcia 4-Way Swing rovnomerne rozdeľuje vzduch rôznymi smermi. Klimatizácia zároveň ponúka vyspelú technológiu čistenia vzduchu – systém Plasmaster Smoke Away, ktorý kombinuje účinný filter 3M Micro Protection s technológiou LG Plasmaster. www.lge.sk

Smart TV Orava umožňuje okrem pasívneho oddychu pred televízorom aj aktívne sa zapájať do komunikácie na sociálnych sieťach, telefonovať s blízkymi cez Skype, pozerať videá na YouTube, či prezerať si obsah z internetu priamo na veľkoplošnej obrazovke TV prijímača. Super Slim LED televízor so vstavaným DVB-T tunerom, LAN pripojením a funkciou Wi-Fi Ready je predurčený na to, aby sa aj vďaka možnosti prepojenia s hernou konzolou, či využitiu hier na internete, stal zdrojom zábavy pre malých aj veľkých. Vysoký kontrast, nízka odozva, energetická trieda A, automatické ladenie, rodičovský zámok, menu v slovenčine a tisíc stránkový teletext sú samozrejmosťou. V ponuke nájdete s uhlopriečkou 32, 42, 47 a 50 palcov. www.orava.eu

VIP magazine

15


sklo - porcelán

Andrea Rozborová, foto: SKLO - PORCELÁN

Porcelán

s modrou krvou Luxusný porcelán s cibuľovým dekórom ukrýva v sebe čaro tradícií. Či je určený na pitie osviežujúcich nápojov, či na servírovanie lahodných pokrmov alebo efektné dekoratívne účely, svojou nezameniteľnou krásou sprostredkuje výnimočné zážitky. minulosti bola výzdoba porcelánu cibuľového vzoru realizovaná za použitia oceľových dosiek a ručne boli dopĺňané len drobnosti. V roku 1895 bola prosperujúca porcelánka v českom Dubí predaná novému majiteľovi, ktorý ju rozšíril a okrem porcelánu zaviedol aj výrobu ob-

V 16

VIP magazine

kladačiek a kachľových pecí. Rozkvet a prílev nových špecialistov priniesol rok 1925, po skončení druhej svetovej vojny sa továreň vrátila späť do českých rúk - pod vedením J. Šimka začala opäť s výrobou porcelánu. Nová éra v produkcii porcelánu s cibuľovým vzorom nastala v roku 1955, keď

závod začal spolupracovať s viedenskou firmou Thun – Hohenstein.

Motívy a techniky Centrálnym motívom cibuľového dekóru sa stal kvet astry na stonke a pivonky vinúce sa okolo bambusovej tyče, ale aj kom-


Centrálnym motívom porcelánu s cibuľovým dekórom sa stal kvet astry na stonke a pivonky vinúce sa okolo bambusovej tyče, ako aj kompozície z broskýň a granátových jabĺk.

pozície z broskýň a granátových jabĺk. Špecifické vzory českého porcelánu s námetmi cibuľových vzorov sú neustále zdokonaľované a inovované. Súčasná ponuka zodpovedá aktuálnym požiadavkám moderného životného štýlu – právom nesie názov porcelán s modrou krvou. Biely podklad s modrými kvetmi, ovocím, zvieratkami a inými námetmi je známy na celom svete už takmer

tristo rokov. Výrobca neustále progresívne zveľaďuje svoje kolekcie a hľadá nové výrazové cesty – známa je originálna technika maľby kobaltom pod glazúru porcelánu. Vďaka technológii podglazúrovanej dekorácie sú výrobky ekologicky neškodné, odolné voči všetkým druhom čistiacich prostriedkov a vhodné aj do mikrovlnných rúr. Množstvo tvarov, motívov a výnimočný vzhľad patria k atribútom, ktoré porcelán s cibuľovým vzorom robia neopakovateľným. K atraktivite prispieva aj šírka sortimentu, ktorá je veľkolepá. Od váz a hodín, cez dekoračné produkty, až po kompletné kávové, čajové a obedové súpravy.

Biely podklad s modrými kvetmi, ovocím, zvieratkami a inými atraktívnymi námetmi je známy na celom svete už takmer tristo rokov. Výrobca neustále progresívne zveľaďuje svoje kolekcie a hľadá nové výrazové cesty.

Bratislavy disponuje všestrannými odbornými znalosťami a skúsenosťami. Každý zákazník sa môže s dôverou naň obrátiť, pričom na svoje otázky dostane fundované odpovede. Nech sa páči, príďte si vybrať zo širokého sortimentu štýlového skla a porcelánu, doprajte sebe a svojim blízkym potešenie v podobe nezameniteľnej krásy a elegancie.

SKLO – PORCELÁN Kvalifikovaný výber Profesionálny personál predajne SKLO – PORCELÁN na Zelenej ulici v historickom centre

Zelená ulica 1 - 3, Bratislava tel.: 02/54435510 VIP magazine

17


zariaďujeme

Bohuslava Hobertová, foto: DEKORIA, IKEA a archív redakcie

NADČASOVevergreen Ý V modernom bytovom dizajnérstve je textil využívaný najmä na dekoratívne účely. V domácnosti plní dôležitú estetickú funkciu – v správnej forme príbytku dodá nezameniteľný pocit útulnosti. omácnosti našich starých mám prekypovali textilom. Vyšívané dečky, obrusy, záclony, závesy a vankúšiky od pradávna plnili dôležitú dekoratívnu funkciu interiérov. V súčasnosti je textil v domácnosti síce redukovaný, no v správnej miere interiéru dodá šarm a pocit zázemia. V modernom poňatí bytového dizajnu je schopný plniť praktickú aj estetickú úlohu.

D

Atmosféra K príjemnej atmosfére – nielen v spoločenskej zóne domácnosti, ale aj v spálni

18

VIP magazine


Trendy súčasnosti odzrkadľujú mnohé aspekty života. Prostredníctvom trendov sa v bytovom dizajne prejavuje kultúra aj životný štýl spoločnosti. Tie aktuálne sa radi obzerajú za tradíciami a zároveň myslia na budúcnosť s modernými prvkami – preferujú vzdušnosť a zdanlivú jednoduchosť.

a v iných miestnostiach, dopomôže správny výber tkanín. Pri výbere textilu je potrebné prihliadať na celkový dizajn priestoru tak, aby splnil nielen funkčný, ale aj dekoračný účel. Z praktického hľadiska je potrebné pri tkaninách posudzovať kvalitu, stálofarebnosť, hmotnosť a jednoduchosť údržby. Z estetického najmä štruktúru, vzor

a farebné zladenie látky s okolím. Každá jednotlivá textília má svoje špecifické vlastnosti. Dominantnými textíliami v domácnosti sú okrem obrusov a dekoratívnych vankúšikov aj záclony a závesy. Ich hlavnou úlohou je doplniť, dotvoriť a podčiarknuť celkový vzhľad miestnosti. Pri dekorácii okien záclonami a závesmi je dôležité

vedieť, že na malom okne veľký vzor nevynikne. Pocit zoštíhlenia dosiahnete záclonami a závesmi, ktoré disponujú vertikálnymi pruhmi. Vodorovné pruhy prispievajú k optickému zníženiu miestnosti. Menej ideálne proporcie okna pomôže vyladiť aj vhodne zvolená šírka a dĺžka závesu, ale aj závesný mechanizmus. VIP magazine

19


a i c k kole


Sedacia súprava sa nedá kúpiť z katalógu. Do sedacej súpravy si treba sadnúť.

2014

V predajni kožených sedacích súprav Eurosofa vás nezavalia len množstvom katalógov, ktoré je nutné si prelistovať, ale ste donútený sadnúť si a na vlastnej koži vyskúšať či vám ponúkaný model sadne. Dostanete dostatočný priestor, aby sedačku vyberal váš chrbát a nielen oko. Na plochách viac ako 1000 m2 sú rozmiestnené výlučne kožené sedacie súpravy a samozrejmosťou je aj veľké parkovisko.

PREDAJŇA BRATISLAVA: R1 centrum, Rožňavská 1 tel.: 02 / 443 71 338 e-mail: info@eurosofa.sk

PREDAJŇA BANSKÁ BYSTRICA: RADVAŇ PARK, Zvolenská cesta 30 A tel.: 048 / 416 36 76 e-mail: bb@eurosofa.sk

otváracie hodiny: Po - Ne 900 - 1900

www.eurosofa.sk


zariaďujeme

OBR A Z Y

zemi

NA

izajn interiéru s kobercami je vyjadrením individuálneho štýlu a imidžu. Z praktického hľadiska je dôležitá orientácia na kvalitné materiály, aby slúžili k dlhodobej spokojnosti. Textilné podlahoviny sú obľúbené najmä z dôvodu príjemného došľapu. Z pohľadu úžitkovosti sú preferované najmä pre nízku odnímateľnosť tepla a zdokonalenie nepriezvučnosti interiéru. Voľba zo širokej škály modelov je osobnou záležitosťou, ktorá podlieha konkrétnym predstavám, kritériám a vkusu každého jednotlivca.

D

Dlhá cesta Všetky veci majú svoju históriu – aj koberce. Od svojho vzniku po dnešnú podobu prešli dlhou cestou. Spočiatku boli vešané na

22

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

VIP magazine

Koberce prinášajú do interiéru nielen úžitok, ale aj pohodovú atmosféru. V domácnosti plnia funkciu zjednocujúceho prvku – priestor zútulnia, oživia a dodajú mu nádych výnimočnosti.


že koberce izolujú teplo a šetria náklady na vykurovanie. Ich kvalita sa posudzuje podľa odolnosti a životnosti. Koberce sú vyrábané zo živočíšnych, rastlinných a syntetických vlákien. Vlnené vlákna sú elastické a rozťažné. Z rastlinných vlákien sa na výrobu kobercov často používajú vlákna z plodov kokosových paliem, sisalu, juty, ľanu, konope, morskej trávy a mnoho iných. Zo syntetických vlákien je to najmä polyamid, polyakryl, polyester a polypropylén.

Originálny pôvab V modernom dizajnérstve sa koberce v interiéroch využívajú najmä doplnkovo. Obvykle plnia funkciu originálnych dekoratívnych prvkov. Žiadané sú hlavne kvalitné modely s vysokým vlasom, ktoré sú pre interiér výrazným estetickým prínosom. Módne trendy výrazne ovplyvňujú tvary, veľkosť, farebnosť a vzorkovitosť súčasných kobercov. Kvalita a univerzálnosť prináša do príbytkov nielen úžitok, ale aj krásu. Celoplošné kladenie ▼

steny, ako okrasné dekorácie, kočovníci ich používali ako prikrývky a vytvárali z nich stany. Až o mnoho rokov neskôr sa tento artikel začal používať na pokrývanie podláh. Predpokladá sa, že prvé koberce sa začali tkať v Ázii pred niekoľkými tisícročiami a do Európy prišli v šestnástom storočí. V tomto období boli používané najmä v honosných šľachtických sídlach spolu s ozdobnými vankúšmi a okennými závesmi takmer výlučne na dekoráciu interiérov. Dnes vieme,

VIP magazine

23


zariaďujeme

kobercov je vo všeobecnosti na ústupe. Vyhľadávané sú najmä menšie, dekoratívne modely, ktoré miestnostiam dodajú iskru a šmrnc. Najznámejšie druhy kobercov sú vpichované, velúrované, uzlíkové, vtkávané, všívané a mnohé iné. Najdrahšie modely z prírodných materiálov sú spracovávané ručne. Väčšina moderných textilných podlahovín disponuje an-

24

VIP magazine

tistatickou úpravou. Pri výrobe sú často používané technológie, ktoré bránia nečistotám preniknúť do vnútra materiálu.

Údržba Sú dva základné spôsoby údržby kobercov suché a mokré. Suché aj mokré čistenie je možné realizovať rôznymi modernými vy-

sávačmi. Moderné výrobky tohto druhu sú vysoko výkonné, disponujú mnohými prídavnými funkciami. Frekvencia údržby kobercov je individuálna – pri jej posudzovaní je dôležitá lokalita, exteriérová poloha domu či bytu, interiérové podmienky a množstvo iných špecifických faktorov – od intenzity vetrania, až po počet členov v domácnosti.


E

US

N

IG

ES

:D TO FO

HO

Pocit bezpečia 26-27.indd 26

6/8/13 7:52:18 PM


TREZORY A TREZOROVÁ TECHNIKA

www.wertheim.sk 26-27.indd 27

6/8/13 7:52:31 PM


Luxusné pohodlie Luxusné kožené seda ky a postele za skvelé

ceny nájdete v predajni R2Design.

K

ožené sedacie súpravy, kožené postele, kožené kreslá a taburetky sú vyrobené z originál talianskej hovädzej kože. Náš sortiment tvorí aj alší moderný nábytok a konferen né stolíky. Sme priamym importérom, a preto si môžeme dovoli ponúknu svojim zákazníkom produkty vysokej kva-lity za ve mi prijate né


ceny. Prísne si vyberáme našich dodávate ov ‒ výrobcov, pri om prvoradý dôraz vždy kladieme na kvalitu produktov, ich exkluzívnos a design.

EXKLUZÍVNY SORTIMENT Exkluzívne ponúkame produkty svetových výrobcov v modernom štýle ITALY DESIGN. Našim

zákazníkom poskytujeme komplexné služby od poradenstva a návrhu, cez výber materiálov a jednotlivých modelov, až po samotnú dodávku. Našim cie om je vcíti sa do myslenia zákazníka, snaži sa tak pochopi jeho predstavy, o akávania a premeni ich na skuto nos . Veríme, že kúpou kvalitného produktu od R2Design sa splnia vaše sny o modernom bývaní.

Vzorková predaj a: F. Madvu II., Prievidza 971 01 PO ‒ PIA: 10.00 - 18.00 hod SOBOTA: 10.00 - 12.00 hod Infolinka: 0917 884 281 e-mail: info@nasedacky.sk web: www.nasedacky.sk, www.r2design.sk


kuchyňa

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

RÝCHLE občerstvenie Elegantne jednoduchý alebo extravagantný, štýlovo rovný alebo oblúkový. Je viacero možností ako môže barový pult v modernej kuchyni pôsobiť. tvorená kuchyňa je súčasťou moderného životného štýlu a trendom aktuálnej bytovej architektúry. Barové sedenie je typickou súčasťou otvorenej kuchyne v štýlovom interiéri, pričom súčasne plní dve funkcie. Priestor rozdeľuje a zároveň spája. Elegantne oddeľuje kuchynský priestor určený na prípravu jedál od ostatného obytného priestoru v domácnosti.

O

Vzdušnosť Pri zariaďovaní kuchýň s minimalistickým poňatím je zámerne kladený dôraz na zachovanie voľného priestoru a vzdušnosti. Štýl podčiarkuje a vyzdvihuje originálne dispozičné riešenia, ako aj praktické vybave-

30

VIP magazine

nie, medzi ktoré barové sedenie v kuchynskej zóne domu a bytu bezpochyby patrí. Moderný barový pult môže disponovať šírkou len okolo tridsať až štyridsať centimetrov, nakoľko prioritne slúži na rýchle alebo len občasné občerstvenie. Doska pohodlného barového pultu by však mala vyčnie-

vať nad jeho zvislou stenou minimálne dvadsať centimetrov, aby bol pod ňou dostatočný priestor.

Praktické zásady Pri barovom sedení je dobré počítať s pevným stupienkom na podoprenie nôh buď


na stoličke, alebo v spodnej časti konštrukcie barového pultu. Na barovú stoličku postačí priestor hlboký okolo tridsaťpäť centimetrov. Obvyklá výška barového pultu je okolo sto a viac centimetrov, preto barová stolička by mala byť vo výške cca sedemdesiat až osemdesiatpäť centimetrov.

Vzdialenosť medzi sedacou plochou stoličky a doskou barového pultu má byť okolo tridsať centimetrov. Najbežnejšími materiálmi na aktuálnom trhu, z ktorých sú barové pulty vyrábané, sú MDF a HDF dosky, drevo a kov. Menej častým, nie však úplne neobvyklým materiálom, je prírodný

a umelý kameň alebo špeciálne tvrdené sklo. Z hľadiska dizajnu je väčšina týchto módnych solitérov pre atraktívne kuchyne na rovnocennej estetickej úrovni. VIP magazine

31


gastro

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Romantický

večer

Sekt sa od nepamäti spája s radosťou a s pozitívnymi pocitmi. Je súčasťou príjemných udalostí, zbližuje ľudí a otvára dvere fantázie dokorán. Je prirodzene spojený s chvíľkami pohody, či už si dáte pohárik sektu so svojím partnerom, alebo si chcete posedieť v príjemnej priateľskej atmosfére so známymi.

HUBERT passion Ak chcete k večeri vyskúšať niečo nové, máme pre vás tip na miešaný nápoj. K jeho príprave budete potrebovať: 3 cl jahodové pyré, 1 cl peach likér, 1 cl limetová šťava, ľad a Hubert Club ružový. Postup: Do šejkra nalejeme jahodové pyré, peach likér, limetovú šťavu a ľad, premiešame. Celý obsah prelejeme do podávacieho pohára. Dolejeme Hubert Club ružový.

HUBERT de Luxe rosé HUBERT L’Original rosé brut Hubert L’Original rosé brut je suché šumivé víno, ktoré vzniklo metódou druhotného kvasenia vína vo fľašiach. Základom kupáže sektu Hubert L’Original rosé brut sú mimoriadne kvalitné vína – Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Rulandské modré, ktoré formujú jeho jemný ovocný buket, dlhotrvajúce jemné perlenie a sviežu chuť. Páni ocenia chuť suchšieho vína, dámy zase inklinujú k jeho farbe. Jeho elegantná tmavá fľaša a umelecky vykrojená etiketa dodajú večeru nádych luxusu a výnimočnosti. Priemerná predajná cena je 5,99 Eur.

32

VIP magazine

Hubert de Luxe rosé má lahodnú chuť lesného ovocia a jedinečnú arómu, ktoré vás prenesú naspäť do slnečného leta. Za svoju elegantnú ružovú farbu vďačí odrode Tramín červený. Tramín červený je jedna z mála aromatických odrôd, ktoré dokážu dať vínu aj trochu prirodzeného farbiva. Vďaka tomu umožňuje výrobu pravého aromatického ružového sektu. Hubert de Luxe rosé sa výborne hodí k jemným zákuskom s ovocím, ako sú ovocný košík s pudingom a lesným ovocím, ovocné rezy, cheesecake alebo hriešne dobrá vanilková zmrzlina s horúcimi malinami. Priemerná predajná cena je 5,99 Eur.


Srdiečka pre zamilovaných Doba prípravy asi 40 minút, doba pečenia asi 30 minút, doba odležania asi 40 minút, vystačí asi na 14 porcií. Prísady na cesto: 240 ml vody, 60 g masla, štipka soli, 1 PL cukru, 1 balíček Vanilínového cukru Dr.Oetker, 160 g hladkej múky a 4 vajcia. Prísady na náplň: 100 g zmesi lesných plodov (mrazenej), 60 g práškového cukru, 250 g polotučného tvarohu, 250 g bieleho jogurtu, 250 ml smotany na šľahanie a 2 balíčky Smeta-fixu Dr.Oetker. Na posypanie1 zarovnaná PL práškového cukru. Ešte potrebujeme: plech na pečenie, papier na pečenie a cukrárske vrecko s rezanou trubičkou Ø 1 cm a hladkou trubičkou Ø 1 cm. PRÍPRAVA Na prípravu cesta prevaríme v hrnci vodu, maslo, soľ, cukor a vanilínový cukor. Odstavíme zo sporáka, pridáme múku a vymiešame do hladkého cesta, ktoré sa nelepí na okraj hrnca. Vložíme do misy a do vychladnutého cesta zapracujeme elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni vajcia. Cesto naplníme do cukrárskeho vrecka s rezanou trubičkou a na plechu vyloženom papierom na pečenie tvoríme srdiečka, Ø asi 8 cm. Vložíme do predhriatej rúry a pečieme. Elektrická rúra 190°C, teplovzdušná rúra 170°C a plynová rúra stupeň 3. Doba pečenia asi 30 minút, prvých pätnásť minút rúru neotvárame. Srdiečka necháme vychladnúť a pozdĺžne rozkrojíme. Na prípravu náplne prepasírujeme cez sitko rozmrazené lesné plody, pridáme práškový cukor, tvaroh, jogurt a premiešame. Smotanu na šľahanie ušľaháme so Smeta-fixom elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni dotuha a vmiešame do ovocnej zmesi. Náplňou naplníme cukrárske vrecko s hladkou trubičkou. Srdiečka naplníme a uložíme na 40 minút do chladničky a pred podávaním jemne posypeme práškovým cukrom. 

Kakaovo-perníkové muffiny Doba prípravy asi 40 minút, vystačí: na 20 porcií. Prísady na cesto: 50 g kakaa, 240 ml horúcej vody, 115 g zmäknutého masla, 150 g cukru, 1 balíček Vanilínového cukru Dr.Oetker, 2 vajcia, 175 g hladkej múky a 1/2 balíčka Kypriaceho prášku do perníka Dr.Oetker. Na ozdobenie: 1 balenie Fondánu Dr.Oetker a Perličky strieborné Dr.Oetker. Ešte potrebujeme: plech na muffiny, papierové košíčky, elektrický ručný šľahač, formičky a farebnú stužku. PRÍPRAVA Na prípravu cesta dôkladne rozmiešame kakao v horúcej vode a necháme pri izbovej teplote vychladnúť. V mise vyšľaháme elektrickým ručným šľahačom na strednom stupni zmäknuté maslo s cukrom a vanilínovým cukrom. Postupne pridávame po jednom vajcia a vyšľaháme dohladka. Prisypeme múku s kypriacim práškom do perníka a na záver pridáme už pripravenú kakaovú zmes. Cesto vyšľaháme elektrickým ručným šľahačom na strednom stupni dohladka. Do formy na muffiny vložíme papierové košíčky a naplníme ich asi do 2/3 cestom. Vložíme do predhriatej rúry a pečieme. Elektrická rúra 170 °C, teplovzdušná rúra 150 °C a plynová rúra stupeň 2. Doba pečenia asi 20 minút. Po upečení vyberieme košíčky z formy na muffiny a necháme vychladnúť. Na ozdobenie pocukrujeme dosku práškovým cukrom a fondán rozvaľkáme na obdĺžnik s dĺžkou rolády a hrúbkou asi 2 – 3 mm. Pomocou formičiek (napr. kvetinky, hviezdičky, srdiečka) povykrajujeme ľubovoľné tvary a umiestnime ich na muffiny. Fondán k cestu prilepíme tubičkou. Z fondánu vytvoríme ružičky. Postup na tvorbu ružičiek – fondán vyvaľkáme na plát hrubý asi 3 mm a okrúhlou formičkou vykrajujeme kolieska. Okraje koliesok sploštíme/stenčíme oblou stranou lyžice. Tým dosiahneme prirodzenejší efekt okvetných lístkov. Jedno koliesko zrolujeme (bude tvoriť stred ružičky). Zvyšné kolieska pevne pritlačíme okolo stredu ružičky (vytvoríme tak okvetné plátky). Na jednu ružičku použijeme približne 5 okvetných plátkov. Hotové ružičky necháme stuhnúť pri izbovej teplote (asi 30 minút). Spodnú štvrtinu môžeme odrezať pomocou ostrého noža, aby ružička na torte lepšie sedela. Ružičky prilepíme k torte pomocou bielej tubičky alebo jej miernym navlhčením vodou. Muffiny dozdobíme striebornými perličkami, ktoré k cestu tiež prilepíme pomocou bielej tubičky a nakoniec okolo papierového košíčka uviažeme stužku.

VIP magazine

33


lexikón

Niva Svetlá, foto: archív redakcie

Plody fenikla sú zelené, zelenožlté alebo hnedasté – silne voňajú, chutia príjemne korenisto až sladkasto. Oddávna sa tvrdí, že fenikel zohrieva a uvádza do pohybu pečeň, slezinu, žalúdok a močový mechúr.

Korenina aj liečivo

enikel je dvojročná a viacročná bylina. Stonka dorastá do výšky jedného až dvoch metrov. Listy sú štyrikrát delené, súkvetie je veľké a bohaté. Žlté kvety sú zostavené do plochých okolíkov. Fenikel kvitne v júli a v auguste. Divo rastie v južnej Európe, jeho domovinou je Stredomorie. Pestovanie je rozšírené najmä vo Francúzsku, Taliansku, Indii a v Japonsku. Vyžaduje si teplejšie oblasti, s dlhým suchým a teplým letom.

F

34

VIP magazine


Účinné zložky Zvlášť účinnou zložkou feniklu je silica, ktorá obsahuje anetol, fenchón a ďalšie sprievodné látky. V silici sladkoplodých odrôd sa horký fenchón nevyskytuje. V nažkách sú aj tukové zložky, proteíny, vitamín C, E a draslík. Pestuje sa pre plody, ktoré sa používajú ako liečivo a korenina. Fenikel je v našich končinách známy najmä ako súčasť čajovej zmesi pre dojčatá. Jeho zložky majú skvelý vplyv na trávenie. Fenikel tvorí tiež zložku čajovín pre dojčiace matky. Fe-

nikel je výborným korením a súčasťou niektorých likérov a cukrárenských výrobkov. Fenikel stopkový patrí skôr medzi zeleninu. Svojím vzhľadom pripomína bielu cibuľu, na ktorej rastú steblá kôpru. Pre využitie v kuchyni sa používa ako príloha k mäsitým jedlám, na prípravu rôznych šalátov – má všetky vlastnosti feniklu obyčajného. Je vhodnou prísadou pri nakladaní uhoriek, cvikle a inej zeleniny. Koláče ochutené sušeným feniklom považujú mnohí gurmáni za delikatesu. VIP magazine

35


gastro

Justin Topolský, foto: Matúš Paločko

Oslava

americko-slovenských chutí u Matyšáka v Pezinku ečer, ktorý bol nielen príjemným a prekvapivým, ale aj poučným, no hlavne zážitkovým. Pretože Tibor Samaranský, šéfkuchár u Matyšáka v Pezinku, sa so svojimi kolegami rozhodol, že vykúzli správnu atmosféru, ktorá bude evokovať tak trochu americký Deň vďakyvzdania, tak trochu vianočnú atmosféru, či už slovenskú

V 36

VIP magazine

alebo americkú, ale hlavne spojenie úžasných priateľov a dobrej zábavy. K tej zábave patrili ukážkové prípravy jedál či už rôzne rybie pochúťky, alebo pečená morka s plnkou. Polievku, na ktorú nemôžem zabudnúť, ale tak trochu inak a takzvané „krupoto“, ktoré vyvolá chuť rizota, ale s krúpami. Plejáda chutí pokračovala ďalšími

prekvapivými ukážkami zo siedmich pôsobivých chodov. Márne ste si povedali, že tu už končím a vzapätí prišlo opäť niečo výnimočné. Dorazili sme sa dezertom, kde na tanieri nebola len jedna chuťová výzva, ale hneď tri. A keď k tomu pridáte výbornú náladu samého majiteľa, pána Matyšáka a jeho vtipy, ktoré korunovali večer, nikto ne-


môže povedať, že tento večer nesplnil očakávania. Rád moderujem práve takéto akcie, pri ktorých nielen kultivovaný tím šéf-

kuchárov a ich spolupracovníkov ukáže to najlepšie čo vedia, ale aj komunikácia medzi publikom a javiskom, tj. moderátorom

a iných, ktorí sa snažia o vytvorenie dobrej nálady je zapečatená naozajstnou radosťou z takejto super párty. VIP magazine

37


J& J OSTROÎOVIâ

vína najvyššej kvality darčekové balenia vín archívne vína vína na zákazku degustácie v tufovej pivnici školenia a pobyty na Tokaji zemplínska kuchyňa ubytovanie vo vinárstve 

inárstvo Ostrožovič pôsobí na slovenskom TOKAJI od roku 1990. Obhospodaruje 55 ha vlastných rodivých tokajských vinohradov systémom integrovanej produkcie. Široký sortiment a množstvo medailí z celého sveta ponúka škálu výberu vysoko ocenených kvalitných vín a darčekových balení. Okrem vín firma ponúka „Cesty za vínom“. V 8 hektárovom areáli plnom zelene nájdete Tokajský dom s vínnou sálou, ktorá má kapacitu 50 osôb a ponúka možnosti ochutnať výbornú zemplínsku kuchyňu, snúbenú s kvalitnými vínami. Je plne ozvučená s možnosťou usporiadania školení, teambuildingov alebo osláv. Prechádzka chodbami v klasickej tokajskej pivnici 13 metrov pod Tokajským domom a ochutnávka vín sa stane nezabudnuteľným zážitkom. Firma ponúka aj ubytovanie pre 40 osôb priamo vo vinárstve v plne vybavených štýlových izbách. Pozrite si unikátnu virtuálnu prehliadku vinárstva na www.ostrozovic.sk

V

38

VIP magazine

Jaroslav Ostrožovič – J&J Ostrožovič Nižná 233, 076 82 Veľká Tŕňa, Slovensko odbyt vína: +421 908 996 040, odbyt@ostrozovic.sk, relax na Tokaji: +421 908 996 042, marketing@ostrozovic.sk

www.ostrozovic.sk/eshop


ZLAT O Z JERUZALEMA

FINGER LAKES USA najväčšia charitatívna vinárska súťaž na svete

T O K A J C U V É E , S L A M O V É , 2 0 11

www.ostrozovic.sk/eshop

DOBYLI SME BUDAPEŠŤ


gastro

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Čaj aj patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete. Niekoľko šálok čaju denne môže organizmu dodať viacero živín – vápnik, zinok, magnézium, kyselinu listovú, vitamín B1, B2 a B6, ako aj draslík, ktorý napo-

Č 40

VIP magazine

o piatej Podľa ľudovej čínskej báje čaj objavil čínsky cisár Šen-nung pred päť tisíc rokmi. Cisár, ktorý bol podľa príbehu zároveň aj zakladateľom čínskej medicíny. Na jednej z ciest mu vraj pri varení vody padli do kotlíka listy čajovníka, vďaka čomu zistil, že výluh má skvelú chuť. Iná báj hovorí, že lekárske účinky čajovníka skúšal zámerne. máha udržiavať v tele rovnováhu tekutín. Mnohí trpia predsudkom, že príprava sypaného čaju je náročná. Trvá síce trochu dlhšie, ako keď si vriacou vodou zalejete vrecúško čaju zo škatuľky, ale za tú skvelú chuť to stojí. Vo vrecúškach je zväčša len čajový prach, ktorý zďaleka nedosahuje kvalitu sypaného čaju – zrolované čajové lístky, kúsky ovocia a kvety.

Prírodné osvieženie Zelený čaj má vďaka vyššiemu obsahu trieslovín a aromatických látok silnejšie účinky ako čaj čierny. Od čierneho čaju sa okrem zmyslových vlastností – vzhľad a akosť nápoja, odlišuje aj výrobným postupom. Čaje obsahujú rôzne látky, ktoré ovplyvňujú ich farbu, vôňu a chuť. Obsahujú teín, triesloviny, chlorofyl a aromatické látky. Biely čaj sa


jových vrecúšok. Čaj sa vyrába z čajových listov, ktoré v priebehu spracovania neprešli procesom vädnutia a fermentáciou. Väčšina kvalitných nápojov z čaju má významne osviežujúce účinky. Mnohé čaje pôsobia priaznivo na organizmus aj v prípade, ak je človek vystavovaný vysokému pracovnému výkonu alebo dlhodobej psychickej záťaži. Liečebné účinky majú najmä by-

linkové čaje – z čerstvých aj sušených plodov. Známy a populárny je čaj šípkový, žihľavový, lipový, mätový, kamilkový, repíkový, šalviový, medovkový, bazový a mnoho iných. Zdraviu prospešné sú aj ovocné čaje, ktoré obsahujú vitamín C a dobre hasia smäd. Sú vhodné najmä pre deti, pretože neobsahujú kofeín a iné povzbudzujúce látky. Chutia tak teplé, ako aj ▼

vyrába z pupeňov a horných lístkov plodov, ktoré neprechádzajú mechanickým spracovaním, ani oxidáciou. Tento lahodný mok je takmer bezfarebný a pokladá sa za nápoj gurmánov. Spracovanie čaju trvá približne týždeň. Výrazný rozdiel v jeho kvalite je medzi ručným spracovaním a plne mechanizovanou výrobnou metódou, ktorou vzniká drvený substrát vhodný do ča-

VIP magazine

41


gastro

chladené. Najznámejšie sú ovocné čaje z jabĺk, ostružín, čučoriedok, malín, borievok, ríbezlí, jahôd, čerešní, broskýň a stále populárnejšími sa stávajú aj čaje z exotického ovocia – z manga, ananásu, kiwi, maracuji, papáje, guarany a z mnohých iných plodov. Zmesi ovocných čajov sú často obohatené o klinčeky, škoricu a mandle, o pomarančovú a citrónovú kôru a o mnoho iných prvkov.

42

VIP magazine

Pre lahodnú chuť Zelený čaj je charakteristický svojou ľahkou a sviežou chuťou. Zalievajte ho chladnejšou vodou s teplotou do 80 °C, nálev lúhujte približne dve minúty. Biely čaj sa vyznačuje jemnejšou a sladšou chuťou – zalievajte ho vodou s teplotou cca 85 °C. Odporúčaná doba lúhovania je dve až tri minúty. Olong je svojim stupňom oxidácie prechodom medzi zeleným a čiernym čajom, má sa

zalievať vodou s teplotou okolo 90 °C. Prvý nálev lúhujte veľmi krátko, okolo jednej minúty. Čierny čaj má plnšiu chuť, silnejšiu vôňu a obsahuje viac kofeínu ako ostatné menej oxidované čaje. Čierny čaj je vhodné zalievať vodou s teplotou cca 100 °C a lúhovať ho tri až päť minút. Bylinné a ovocné čaje sa obvykle zalievajú vodou teplou okolo 90 °C a odporúčaná doba lúhovania je individuálna – najčastejšie do desať minút.


ÿisté prírodné produkty

JedineĀná kombinácia ŽPANAX GINSENG+GINKGO BILOBA+MAGNÉZIUM

Prírodná éínska medicína

GOLDEN - ZLATÉ PASTILKY Bolesť v krku Kašeľ Upchatý nos

Golden produkty žiadajte vo Vašej lékárni

Svieži dych Priedušky Hlasivky

ÚĀinky:

Pôsobí proti stresu, pri rekonvalescencii Znižuje únavu Spomaluje proces stárnutia Zvyšuje koncentráciu a prekrvenie konĀatín Znižuje hladinu cholesterolu Zlepšuje pamäř

Upchatý nos Svieži dych Někdy je mé zpívání pěkně náročné, často i dva koncerty denne. Když mám pocit, že to mé hlasivky neutáhnou, vzpomenu si na Zlaté pastilky. Jejich účinek je skoro okamžitý. Jsem narozena ve znamení Berana a jako taková, co si sama nevyzkouším, tomu nevěřím.

Na jednej strane som rád, že veľa koncertujeme, ale zároveň s tým prichádza veľká záťaž na organizmus a pochopiteľne u mňa najmä na hlasivky. Našťastie som už dávnejšie, vďaka mojej profesorke spevu, objavil pre mňa zázračné GOLDEN – ZLATÉ PASTILKY... Tieto pastilky každý deň zachraňujú môj svet, ktorý mám tak rád a to je svet spevu -

Z vlastní zkušenosti vám proto DOPORUČUJI, vyzkoušejte Zlaté pastilky na bolest v krku a hlasivky - a uvidíte.

A toto vôbec neberte ako reklamu, ale ako fakt a preto pastilky ODPORÚČAM všetkým, ktorí chcú mať svoj hlas a hrdlo v úplnom poriadku.

Lucie Bílá

Váš Kuly (DESMOD)

Bolesť v krku

Priedušky www.zlatepastilky.sk

ZDRAVÝM JEDLOM si chránime zrak L _lel Zefbdea

EY^hWdW phWak pWbe [d| dW l[Z[YaY^ fepdWjaeY^

Tuniak, vajíčka, kapusta, cesnak, čučoriedky patria k skupine potravín, ktoré podľa viacerých štúdií majú na zrak pozitívny vplyv. Mrkvičku si s dobrým videním spájajú aj deti. Podobných „očných“ potravín je viac, treba len o nich vedieť, zaraďovať ich pravidelne do svojho jedálnička. To však ešte neznamená, že do konca života budete mať jastrabí zrak a žiadne ťažkosti s očami.

Starajte sa o zrak s výživovými doplnkami OCUVITE založenými na vedeckých poznatkoch ®

Tým, že ľudský vek sa predlžuje, naše oči potrebujú čoraz viac starostlivosti na udržanie si dobrého zraku a na ochranu pred rizikami jeho porušenia. Pod dobrou starostlivosťou rozumieme najmä výživu, ktorú oči potrebujú. Dodávame im ju stravou. Napríklad mrkva obsahuje karotenoidy, ktoré posilňujú zrak a zabezpečujú, aby sietnica oka fungovala správne. Aj vaječný žĺtok pomáha zraku, lebo obsahuje luteín, lecitín, cysteín a ďalšie aminokyseliny, ktoré chránia zrak. Konzumáciou cesnaku a cibule dostávame do organizmu síru, ktorá je potrebná na tvorbu antioxidantov a tie sú prospešné aj očiam. Na výživu a ochranu sietnice oka potrebujeme i látky luteín a zeaxantín, ktoré sú bohato zastúpené v listovej zelenine. Chránia sietnicu oka aj pred poškodením, ktoré spôsobuje ultrafialové žiarenie. Orechy, semená, olivový olej, ryby z chladných morí, najmä sardinky, treska, makrela alebo tuniak sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, z nich zvlášť DHA (kyselina dokosahexaenová) vyživuje sietnicu, zachováva dobrý zrak. Makula, ktorá je zodpovedná za ostré videnie, potrebuje výživu pravidelne a nie vždy sa podarí získať ju stravou v potrebnom množstve. Či už spomínané karotenoidy a z nich luteín a zeaxantín, alebo vitamíny C a E, ktoré tvoria nepostrádateľnú súčasť antioxidačného systému tiež stopové prvky zinok a selén. Vo vyššom veku sa často zanedbáva zloženie stravy, nie je dostatočne vyvážená, seniori obmedzujú pohyb, majú problémy s trávením a tieto skutočnosti napomáhajú aj k zhoršeniu zraku. Nie je jednoduché sledovať každodenne zloženie životosprávy. Ak máte pocit, že váš organizmus nedostáva dostatočné množstvo živín, zvážte užívanie výživových doplnkov, ktoré ponúkajú vyvážené množstvo pre zdravie očí potrebných látok. Jedným z nich môže byť napríklad aj Ocuvite® Complete.

Omega 3 mastné kyseliny – DHA DHA je dôležitá pre udržanie dobrého zraku. Je ju možné získaþ zo stravy alebo z výživových doplnkov.

Luteín a zeaxanthin Tieto karoténoidy sa nachádzajú v centrálnej đasti sietnice zodpovedajúcej za ostré videnie.

Antioxidanty – vitamíny C, E a zinok Prispievajú k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

s Omega 3

www.ocuvite.sk


Oslava slovenského kumštu a kulinárstva v Libanone

Úžasný úspech slovenského umenia módy Äi kulinárstva bol zapeÄatený obrovskou akciou v Bejrúte - Libanone, v novembri, pod záštitou jeho excelencie veñvyslanca v Libanone Ivana Surkoša a jeho manželky ðubice.

Text: Justin Topolský, Foto: Desana Dudášová

I

niciatívny pár, ktorý propaguje Slovensko v zahraničí s veľkou verbou, dokázal naplniť sálu najlepšej univerzity v Ázii - Americkej univerzity v Bejrúte do posledného miestečka. Okolo osemsto ľudí malo možnosť osláviť umenie Slovákov, ktoré bolo prezentované módnou prehliadkou, hudobným vstupom českého kvarteta J. Svobodu a mal som česť túto akciu moderovať v angličtine, dá sa povedať po celý večer. Publikum výborne reagovalo a hlavne nebolo zaťažené žiadnou animozitou voči nám Slovákom i Čechom, čomu pomohla určite

i krása našich modeliek a šikovná réžia pod taktovkou pani Helenky Verešovej. Úžasné modelky, ktoré pochádzali či už zo Slovenska, alebo z Bejrútu navodili atmosféru, v ktorej sa mi moderovalo výborne. Po akcii, ktorá mala veľký úspech a na ktorej okrem manželov Surkošovcov boli prítomní aj český veľvyslanec s manželkou a množstvo veľvyslancov z iných krajín, sme dostali to najlepšie ohodnotenie. Ľubica Surkošová sa vyjadrila, že diplomatický zbor im dal čistú jedničku a povedal, že akcie ktoré sa usporadúvajú v Bej-

rúte, robí slovenská ambasáda ako jedny z najlepších. Po skončení tejto veľkej prezentácie a oslavy Slovenska boli všetci hostia pozvaní na kulinársky zážitok, ktorého súčasťou bola ochutnávka svetovo ocenených kozích syrov zo spoločnosti Kozí Vŕšok. Kvalitu tohto syra ocenila aj smotánka bejrútskej vyššej spoločnosti. Majiteľ Kozieho Vŕška, pán Gračka, mal možnosť sám vidieť, že v konkurencii iných svetových syrov ich kozí syr bol naozaj chutný a vychválený. Bolo príjemné pre mňa ako moderátora tohto úžasného večera a pozorovateľa v tomto

meste, o ktorom som sníval už od detstva, viď film Lietajúci Clipper, ktorý mi toto mesto priblížil. A v konečnom dôsledku sa mi vďaka veľvyslaneckému páru Surkošovcov splnil môj dávny detský sen. Je dobré, keď Slováci v zahraničí nemyslia iba na seba, ale aj na celý svoj národ. Je dobré keď sa prezentujú ako skvelá európska krajina, ktorá aj napriek svojej malej rozlohe ponúka širokú škálu vecí, ktoré našu krajinu neponižujú, ale posúvajú vyššie. Tu je slovenská hrdosť na mieste. Bol som rád jej súčasťou. G Justin Topolský


lexikón

Bohuslava Hobertová, foto: archív redakcie

Na vývoj ľudskej imunity vplýva množstvo faktorov – od zdravej výživy, cez pohyb na čerstvom vzduchu, až po psychickú pohodu. Takmer neviditeľný, životne dôležitý, skloňovaný najmä v chrípkovom období vo všetkých pádoch – imunitný systém.

V ROVNOVÁHE udské telo je sústavne vystavované mnohým vplyvom, ktoré za určitých okolností dokážu spôsobiť ochorenia. Vďaka tomu sme si postupne vyvinuli zložitý systém obrany voči miliónom potenciálne škodlivých organizmov a činiteľov, ktoré by mohli kedykoľvek napadnúť naše telo. Oslabenej imunite sa pripisujú časté ochorenia infekčnej povahy, hlavne ochorenia dýchacích ciest a zápalové ochorenia.

Ľ

Čo je imunita? Imunita človeka sa vyvíja po celý jeho život. V každej jeho časti sú potrebné iné opatrenia ako imunitu čo najviac podporiť. Hlavným znakom imunitného systému je to, že sa môže adaptovať a že si môže pamätať a rozpoznávať „sám seba“ – za normálnych podmienok nezasahuje proti vlastným zdravým

46

VIP magazine


tkanivám. Schopnosť odolávať najmä škodlivým vonkajším činiteľom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť, a vtedy je reč o prirodzenej – vrodenej imunite, alebo ju získať a vtedy hovoríme o získanej imunite. O porušenej imunite sa najčastejšie uvažuje vtedy, ak sa bežné infekcie, najčastejšie dýchacích ciest, pri primeranej liečbe nedarí zvládnuť tak, ako vo väčšine prípadov rovnakého ochorenia. Infekty majú zdĺhavý priebeh, bez inej zjavnej príčiny, alebo sú veľmi časté. Jedinec s dobrou imunitou by nemal prekonať viac ako tri banálne infekcie do roka. K nutnosti vyšetriť stav imunity nabáda aj ťažký priebeh infekčného ochorenia.

Prospešné zásady ▼

Najčastejšími prejavmi chrípky je únava, horúčka, pocit zimy, bolesť hlavy, kĺbov, VIP magazine

47


lexikón

hrdla, kašeľ, upchatý nos a nechutenstvo. Takémuto ochoreniu sa túži vyhnúť snáď každý. Obvykle nás chrípka zastihne vždy nepripravených a vykoľají z bežného života často na dlhšiu dobu. Pritom posilniť svoje telo a výrazne zvýšiť šancu, že sa chrípke vyhnete, sa dá. Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kýchaním alebo smrkaním. Čisté ruky znižujú šancu, že si k ochoreniu dopomôžete sami prenosom z vlastných rúk do ústnej dutiny, alebo do očí. Preto preventívna zásada číslo jeden znie – umývajte si často ruky. Zásada číslo dva sa dá zhrnúť tiež do jednej vety – jedzte zdravé potraviny bohaté na vitamín C a E. Čo znamená jesť dostatok ovocia a zeleniny. Vitamíny obsiahnuté v týchto potravinách zvyšujú obranyschopnosť ľudského tela. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu

48

VIP magazine

E – slnečnicové jadierka, olivy, mrkva ... vitamínu C – citrusové plody, brokolica, paprika a iné. Treťou zásadou, ako sa prevenciou ubrániť chrípke je cvičenie. Pravidelným cvičením sa znižuje stres a posilňuje imu-

nitný systém. Pohyb zabezpečí nielen dobrú fyzickú kondíciu, ale aj dobrú náladu. Športové aktivity podporujú aj zdravý plnohodnotný spánok, ktorý je dôležitý na to, aby organizmus načerpal nové sily a bol odolnejší.


šperky

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

V znamení noblesy V minulosti zlato, striebro a iné drahé kovy slúžili najmä ako všeobecne akceptovaný výmenný prostriedok – platidlo. V súčasnosti sú vo vysokej miere tieto pôsobivé trblietavé kovy využívané na skrášľovanie ľudských zovňajškov. o zobrazením šperkov sa stretávame na nástenných maľbách v jaskyniach a na plastikách už na území Mezopotámie. Tvorcovia prvých ozdôb využívali predmety, ktoré boli voľne dostupné v prírode a dali sa ľahko opracovať - kosti, kamienky, lastúry a perie vtákov. Dnes sú šperky v prevažnej miere vyrábané z drahých kovov, kde dominuje zlato. Invenční návrhári a výrobcovia ponúkajú bohatú škálu atraktívnych klenotov, ktoré zaujmú nápadom, prevedením a výsledným efektom.

S 50

VIP magazine


Zlato je žltý, vysoko lesklý, mäkký, na vzduchu stály kov. Je zo všetkých kovov najkujnejší a má aj najväčšiu ťažnosť. Z jedného kilogramu zlata je možné vytiahnuť drôtik dlhý tri kilometre. Zlato má svoj názov odvodený z pojmu ranné svitanie, zora - aurora. Odhaduje sa, že v zemskej kôre je 0,005 gramov zlata na tonu horniny. Najčastejšie sa vyskytuje v rýdzej

podobe vo forme plieškov, vláskov alebo zrniek. Najväčšie, stodvanásť kilogramov ťažké balvany zlata, vydali povestné náleziská v Klondiku. Obsah zlata sa udáva v ‰ alebo v karátoch. Karátové označenie znamená, že v dvadsiatich štyroch dieloch zliatiny je štrnásť dielov zlata a desať dielov iného kovu. Základné zloženie zlatej zliatiny tvorí zlato so striebrom a meďou. Zloženie ovplyv▼

Trblietavé klenoty

VIP magazine

51


šperky

ňuje nielen pevnosť výrobku, ale aj jeho tvrdosť a farbu. Pri výrobe zliatin sa zafarbenie kovu mení. Odtiene šperkov zo zliatin zlata môžu byť sfarbené do žlta, zelena, ružova alebo červena. Biela zliatina môže obsahovať aj paládium, mangán, železo a obmedzené množstvo niklu. Obvyklá rýdzosť zlata

52

VIP magazine

pri šperkoch je 585/1000 a 750/1000. Na súčasnom trhu sú bežne dostupné aj klenoty z napodobenín zlata, ktoré sa nazývajú dublé a plaké. Základom dublé je zliatina medi, na ktorej je na povrchu navalcovaný povlak zlata. Pri plaké je povrchová vrstva zlata nanášaná galvanicky.


Petite Seconde Venom Venom – jed! Púzdro temno čiernej farby a remienok z pravej pytónej kože. Výrazne mužské, nadčasovo sebavedomé. Limitovaná edícia.

Všetky modely hodiniek CIMIER kúpite ONLINE na www.cimier.sk a vo vybraných hodinárstvach. Výhradné zastúpenie pre SR: CIMIER Slovakia, s.r.o. Piešťanská 3 (Business Centrum Aquapolis) 917 01 Trnava, +421 907 77 99 20, info@cimier.sk

E LIN N O né us x lu 1.

tvo árs n i d ho


módna prehliadka

VEČER S NÁDYCHOM

luxusu

oncom decembra sa konala luxusná módna prehliadka v štýlovom bratislavskom plaza clube pod názvom Diamant Luxury night. Bola to veľkolepá show, plná luxusu, módy, diamantov, hudby a tanca. Exkluzívny program, spojený s módnou prehliadkou, pripravila modelingová a hostesingová agentúra Amilen. Moderátorkou večera bola známa herečka Karin Haydu, ktorá vytvorila skvelú atmosféru a pozitívnu náladu. Na módnej prehliadke sa odprezentovali popredné módne značky ako Velisnolis, Style concept, La Femme, St. valentino,

K

MODELY FANTASTIC FLOWER

54

VIP magazine


TOPÁNKY GIANMARCO LORENZI

Fantastic flower, Eliseo. V programe sme si mali možnosť vypočuť hudobné zoskupenie jazz quartet so speváčkou Katarínou Suchoňovou, ktorá úspešne odštartovala celú show. Pre pozvaných hostí bol pripravený orginálny diamantový prípitok, ktorý zabezpečila spoločnosť DIC. Vo veľkolepom programe mali hostia možnosť vidieť aj vlasovú show v podaní majstra sveta v účesoch Seana Kasumoviča. Módna prehliadka bola zložená z viacerých kolekcií, kde predvádzali aj známe tváre zo showbiznisu, ako muzikálová herečka a speváčka členka Radošínskeho naivného

KARIN HAYDU S ORGANIZÁTORKAMI Z AGENTÚRY AMILEN

VIP magazine

55


módna prehliadka

SPEVÁČKA KATARÍNA IVANKOVÁ

NORA HAMAR DUCKÁ, MODERÁTORKA TV JOJ

SPEVÁČKA KATARÍNA SUCHOŇOVÁ

divadla Katarína Ivanková, speváčka Lera Salmanová, redaktorka top star Nora Hamar Ducká, herečka Kristína Mečko, tanečnicka Natália Glosíková, moderátorka Barbora Rakovská, moderátorka Kristína Kormuthová, redaktorka top star Alexandra Orviska, modelka Denisa Pasečiaková... Krásne a okúzľujúce modelky z agentúry Amilen ako doplnky 56

VIP magazine

MODERÁTORKA VEČERA KARIN HAYDU

predviedli elegantné šperky od Carismy. Známe tváre odprezentovali luxusné topánky Pietro di Martini, kvalitné kabelky Coccinelle a drahé diamanty. O vizáž sa postarali značky ako Max Faktor a salón Pod Hradom. Celý event dopadol veľmi úspešne, hostia boli spokojní a zabávali sa až do rána v Plaza Clube.


58_59_VIP_14_02_Kaleidoskop_Orvisky

2/23/14

5:34 PM

Stránka 58

kaleidoskop Regeneračná obnovujúca maska Intenzívna výživa pre jemnosť a lesk, to sú zásadné benefity špeciálnej obnovujúcej masky TONI&GUY. Výživná receptúra preniká hlboko do vlasových vlákien pre ich rozsiahlu obnovu. Chráni a obnovuje štruktúru vlasu do hĺbky. Kúpite v sieti DM Drogérií. Doporučená maloobchodná cena je 9,99 EUR

Hĺbkovo vyživujúca maska Hĺbková výživa pre zvýšenie lesku a intenzity farby. Špeciálna receptúra preniká do vlasového vlákna pre maximálnu hydratáciu a dlhotrvajúcu jemnosť. Je vhodná pre prírodné hnedé i farbené vlasy. Kúpite v sieti DM Drogérií. Doporučená maloobchodná cena je 9,99 EUR.

Velvet Smooth Express Pedi

ČAJOVÁ DELIKATESA

so 100% zázvorom z Nigérie Zázvor je známy ako malý zázrak na veľké neduhy. Organizmus príjemne zahrieva a zmierňuje žalúdočné nevoľnosti. Posilňuje imunitu, pomáha zmierňovať príznaky chrípky a nachladnutia. V Indii a v Číne sa zázvor používa už viac ako tri tisícročia. Využívali ho aj v starovekom Ríme, kde bol jedným z najdrahších korení. Dnes sa zázvor pestuje v tropických a subtropických častiach Ázie, Strednej Ameriky a Afriky. Ak obľubujete prenikavú chuť zázvoru, je pre vás ako stvorený čaj MISTRAL SPICY TEA PURE GINGER so 100 %-ným zázvorom z Nigérie. Jeho jedinečné zloženie obsahuje zázvor v tej najčistejšej podobe bez akýchkoľvek aróm či prísad. Tento druh zázvoru je známy tým, že jeho chuť je ostrá, mierne sladká so stopami citrónovej vône. Dôrazná chuť a lahodná aróma je synonymom dokonalého gurmánskeho čajového zážitku. Zatvorte oči a nechajte sa rozpáliť jeho nezameniteľnou chuťou. Ideálny pre zaneprázdnených: Vďaka MISTRAL SPICY TEA PURE GINGER s čistým zázvorom si odteraz už môžete kedykoľvek pripraviť svoj obľúbený zázvorový čaj a netrápiť sa so zháňaním zázvoru po obchodoch či jeho strúhaním. Maloobchodná odporúčaná cena: 2,49 EUR www.spicytea.sk

Pamätať si dôležité životné okamihy

je na nezaplatenie Pri problémoch s pamäťou, je tu ACUTIL – výživový doplnok, ktorý svojou unikátnou kombináciou látok prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu, psychiky a nervového systému. Špeciálne zloženie – nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, Ginkgo biloba extrakt, fosfatidylserín, kyselina listová a vitamíny E a B12 v kombinácií s pamäťovými aktivitami prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu, a tým napomáha udržiavať dobrú pamäť a psychickú energiu.

Elektrický pilník od Scholl na nohy má povrch valčeka s mikrogranulami – pre jemné odstránenie kože bez toho, aby chodidlo ostalo príliš citlivé. Smooth nepoužíva ostré žiletky, je opatrný pri odstraňovaní tvrdej kože. Balenie Velvet Smooth Express Pedi obsahuje elektrický odstraňovač, štyri AA batérie, valček s mikrogranulami a ochranný kryt. Odporučená maloobchodná cena je 39, 99 €.

58

VIP magazine

Výživový doplnok ACUTIL je vhodný pre všetky vekové kategórie, pre ľudí, ktorí bývajú často vystavení stresovým situáciám. Získate ho bez predpisu vo svojej lekárni. ACUTIL sa nesmie užívať v prípade precitlivenosti na niektorú zo zložiek prípravku.


STAŇTE SA LÍDROM SVOJHO ŽIVOTA 300 minút, ktoré Vám zmenia život. Žiadne triky, finty, skratky... 300 minút skutočného osobnostného rozvoja Vo vnútri každého človeka sa ukrýva veľký potenciál, ktorý dokáže naplniť všetky životné očakávania. Žiaľ často sa stane, že tento potenciál ostane “navždy“ ukrytý vo vnútri. Človek podľahne presvedčeniu, že jednoducho nemal dostatok šťastia. Môžete to zmeniť? Existuje rozhodujúci faktor?

Čo sa na seminári dozviete? Ako udržiavať svoje odhodlanie uspieť “živé“. Ako vnímať odmietnutie “prijať či neprijať“. Ako motivovať samého seba.

Čo získate? Každý získa presne to, čo v tejto chvíli získať potrebuje a chce.

Pre koho je seminár určený? Pre tých, ktorí hľadajú spôsob ako posunúť svoje vnútorné hranice. Pre tých, ktorí zažili sklamanie z neúspechu, ale chcú ísť ďalej. Pre tých, ktorí potrebujú novú výzvu.

Ako bude seminár prebiehať? Budete mať možnosť sledovať, aktívne sa zapájať, či prakticky vyskúšať dostupné spôsoby, ako dostať svoje predstavy a myšlienky do reálneho života.

Veríte svojej intuícii? Čo Vás priviedlo až sem? Som veľmi rád, že Vás zaujal práve tento seminár. Moje meno je Igor Orviský, som otvorený a optimisticky naladený človek, plný neutíchajúceho entuziazmu. Pôsobím ako mentor v rôznych spoločnostiach, venujem sa koučingu, prednášam a organizujem semináre pre verejnosť. Som autorom knihy EMOČNÝ LABYRINT, ktorej cieľom je podporiť skutočnú originalitu človeka. Budem 300 minút Vašim sprievodcom vo svete osobnostného rozvoja. Kedy: 5.4.2013 Kde: Hotel Tatra v Bratislave, Nám. 1. mája č. 5 9:20 prezentácia 9:30 seminár 14:30 voľná diskusia. Počas seminára je prestávka s občerstvením Rezervujte si svoje miesto už dnes na čísle 0907 719 510 Cena: 29,- € Minúta tohto seminára Vás v prepočte nestojí ani cent. Seminár vedie Igor Orviský.

www.vasciel.eu


kultúra

Mária Lešková, foto: archív autorky

Nechajte sa inšpirovať

MADAM CHIC Naučte sa vychutnávať dobré jedlo, a pritom si neodopierať, rozumne a elegantne sa obliekať, a mať v šatníku len desať kúskov oblečenia, primerane sa upraviť, ale pôsobiť ako nenamaľovaná – jednoducho žiť ako Francúzka. Kniha Lekcie madam Chic je užitočnou príručkou, ktorá zábavným a pôvabným spôsobom poslúži každému, kto chce svoj aktívny a moderný život osviežiť parížskou nonšalantnosťou.

Prečítajte si ukážku z knihy: Osloboďte sa od starých zvykov a zaveďte si šatník s desiatimi položkami Počas pobytu v Paríži som pozorovala krásy desaťkusového šatníka. Všimla som si, že všetci Francúzi, s ktorými som sa pravidelne stretávala (najmä profesori, predavači a priatelia ako rodina Bohemienne a, pravdaže, rodina Chic), so železnou pravidelnosťou nosili tie isté šaty – sebavedome a s veľkou gráciou. V Amerike by sa človek hanbil obliecť si dvakrát za týždeň to isté, a už vôbec nie trikrát! Vo Francúzsku to však nikoho netrápi. Naopak, robia tak všetci! Začala som si to všímať aj vo francúzskych filmoch. Kým ženské postavy v amerických filmoch ukážkovo menia oblečenie v štýle seriálu Sex v meste, vo francúzskych filmoch často vidíte hlavnú ženskú postavu v tom istom oblečení najmenej dvakrát za celý film. S týmto by ste sa v americkom filme nikdy nestretli – ibaže by režisér chcel zdôrazniť, že postava je chudobná alebo nešťastná. To všetko ma priviedlo k zamysleniu. Medzi šatníkmi vo Francúzsku a tými v Amerike bol diametrálny rozdiel. Doma som videla dosť – šatníky mojich kamarátok, rodiny aj tie v televíznych reality šou o ľuďoch, čo si všetko odkladajú – a všimla som si alarmujúcu skutočnosť: Američania majú skrine prepchaté oblečením. Máme toľko šiat! Je to dobre? Sme šťastní? Sme spokojní so všetkým, čo máme v skriniach? Aká je kvalita šiat, ktoré si kupujeme? A najdôležitejšie: prečo každé ráno stojíme pred plnou skriňou a sťažujeme sa, že si nemáme čo obliecť? Keď som sa vrátila do Ameriky, pokúsila som sa založiť si šatník iba s desiatimi kusmi oblečenia. To, čo pre mňa spočiatku predstavo-

60

VIP magazine

valo experiment (a priznávam, pustila som sa doň dosť neochotne), sa stalo významným prelomom. Mnohých ľudí by predstava skrine s desiatimi položkami odradila a nemám im to za zlé. Zredukovať veľký obsah skrine iba na niekoľko kusov sa môže zdať drastické, ale verte mi, je celkom užitočné skúsiť si to, aj keď len na týždeň. Naučíte sa veľa o sebe a svojom štýle, aj o tom, čo ešte váš šatník potrebuje, prečo nenosíte svoje najkrajšie veci (stále mám v sebe potrebu uchrániť si najkrajšie kúsky na neskoršie) a ako sa chcete ako človek prezentovať.

Definícia desaťkusového šatníka Neplašte sa. Nemusíte to brať doslovne. Pamätajte si, že rodina Chic nepatrila k tým, čo si robia ťažkú hlavu pre životný štýl – určite nie pre diéty alebo telesné cvičenie a už vôbec nie pre oblečenie. Vyberte si teda to, čo vám vyhovuje. Hlavný zmysel poloprázdnej skrine je oslobodiť sa od prepchatého šatníka a šiat, ktoré sú nekvalitné, zle vám sedia alebo ich nenosíte. Vaším konečným cieľom je vytvoriť si šatník, ktorý budete mať radi, v ktorom každý kus oblečenia bude vyjadrovať to, čím ste, a urobiť oblečeniu priestor na dýchanie tým, že eliminujete neporiadok. Váš šatník by mal pozostávať z desiatich základných kúskov, plusmínus zopár ďalších, nepatrí však medzi ne vrchné oblečenie (kabáty, bundy, saká), šaty na rôzne príležitosti (koktailové, večerné, denné šaty na špeciálne príležitosti), doplnky (šatky, rukavice, klobúky, šály), topánky a to, čomu hovorím spodné šatstvo – tričká, tielka a spodničky, ktoré nosíte vo viacerých vrstvách alebo pod pulóver či sako (zistila som, že ich treba zopár mať, aby som sa vyhla častému praniu a predĺžila životnosť napríklad kašmírových pulóvrov). Desaťkusový šatník treba každú sezónu prehodnotiť a niektoré položky vymeniť. Ak budete tento experiment robiť napríklad v lete,


nebudete mať v desiatich položkách zahrnuté tri kašmírové pulóvre. Tie môžu ísť do skladovacieho priestoru a namiesto nich vytiahnete troje letné šaty alebo hocičo iné, čo vám vyhovuje.

Odstráňte zo skrine všetko nepotrebné Aby ste si mohli vybrať desať položiek, musíte najprv zo šatníka vyhodiť tie nepotrebné. Je veľmi dôležité fyzicky skriňu vyčistiť, aby ste v nej napokon mali iba tých desať kúskov (plus ďalšie, o ktorých som hovorila predtým). Najľahšie je povedať si, že počas experimentu budete nosiť iba desať položiek, ale ostatné veci si necháte v skrini len tak „pre prípad“ alebo preto, lebo ste leniví a neviete, kam by ste tie veci dali. To, aby ste sa prebytočných vecí zbavili alebo ich odložili niekam inam, je však veľmi dôležité a zabráni vám to podvádzať. Keď som sa ja pustila do svojej skrine, vzala som to vážne a vyhodila som sedemdesiat percent jej obsahu. Pre mňa to bol nevídaný úspech. Ale bolo to ľahké, lebo som si dala záležať na zhodnotení každého kusa oblečenia. Všetko som hodila na posteľ, potom som brala veci do ruky jednu po druhej a pri každej som si položila zopár kľúčových otázok, ktoré mi pomohli pohnúť sa ďalej.

Otázky na zhodnotenie obsahu skrine Páči sa mi to ešte? V mnohých prípadoch som si niečo nechávala len preto, lebo ma to stálo veľa peňazí, a nie preto, lebo sa mi to páčilo. Nosím to? Mala som veľa šiat, ktoré som vôbec nenosila. Niektoré dokonca vyše dvoch rokov! Vedela som, že si ich už neoblečiem, ale z nejakého dôvodu som sa ich nevedela vzdať. Sedí mi to? Ľudia priberajú alebo chudnú, majú deti, starnú... Telo sa skrátka mení. Je preto dôležité nezapierať pred sebou aktuálny tvar vlastného tela. Oblečte sa podľa toho, ako vyzeráte teraz. Nie podľa toho, ako ste vyzerali kedysi alebo ako by ste si želali vyzerať. Vyjadruje tento kus oblečenia to, čím som? Toto je veľmi silná otázka a v mojom prípade bolo väčšinou odpoveďou rezolútne NIE! Odkladala som si blúzky a sukne, ktoré som si nakúpila, keď som mala dvadsať rokov (našla som dokonca niekoľko dievčenských šatočiek – fuj!). Odvtedy sa však veľa zmenilo. Teraz som manželka a matka. Mám oveľa vycibrenejší a náročnejší vkus. Tie šaty sa pre moje nové ja nehodili. Uvedomujem si, že možno nie ste pripravení hneď na prvý raz všetko vyhodiť. Nič sa nedeje. Keď vyčleníte kusy, o ktorých viete, že ich už nechcete, navrhujem vám uložiť ostatné, ktoré nie sú medzi vybranými desiatimi, do vriec alebo škatule a dať ich do inej izby alebo garáže. Jednoducho ich nemajte na očiach. Časom prídete na to, že prejde aj celý rok, a vy si na ne ani nespomeniete. Vtedy pochopíte, že vám už nebudú chýbať.

Ako vybrať svojich desať kúskov Keď ste sa zbavili nepotrebných vecí, je načase vytvoriť si svoju kolekciu. Tá bude vyjadrením toho, kto ste, kde bývate a aký život vediete. Advokátka na Manhattane určite bude mať celkom iný šatník ako domáca pani v Atlante. Myslite na to, z čoho zvyčajne pozostáva váš denný program. Zasadnutia výboru? Schôdze rodičovského združenia? Práca doma? Jazda na bicykli? Takisto musíte vziať do úvahy aktuálnu sezónu (sneh, vytrvalý dážď, horúce slnko?) a, pravdaže, aj svoj štýl a osobnosť (najnovšia móda, klasický minimalizmus, bohémka?). Ja som si svojich desať kusov vybrala tak, aby vyhovovali mojej aktuálnej životnej situácii: som matka s dvoma malými deťmi, ale rada sa pekne obliekam, takže väčšinou mám v šatníku ležérne športové oblečenie s elegantným nádychom. Bývam v Južnej Kalifornii, kde je aj v zime mier-

ne počasie. Celé dni trávim najmä starostlivosťou o domácnosť a deti, chodím na detské akcie, píšem a chodím na prechádzky. Výber mojich desiatich položiek teda odráža môj životný štýl. Uvádzam niekoľko príkladov desaťkúskového šatníka. Každú položku tohto výberu šiat možno zladiť s niečím iným, takže mám veľké možnosti vytvárania kombinácií, čo je pre každý malý šatník predpoklad číslo jeden.

Vzorový šatník na jar/leto Tyrkysový hodvábny top Priesvitná blúzka telovej farby Námornícke tričko s modrými a bielymi pruhmi Béžový pulóver s výstrihom ku krku Ľahké čierne nohavice so záhybmi v páse Čierne šortky s vysokým pásom, ušité na mieru Zelená sukňa so strihom do A Úzka sukňa zelenohnedej farby Biele alebo tmavomodré džínsy

Vzorový šatník na jeseň/zimu 3 kašmírové pulóvre béžovej, smotanovej a čiernej farby 3 hodvábne blúzky 1 biela blúzka na gombičky Tmavé vlnené nohavice ušité na mieru Čierna vlnená sukňa Čierne úzke alebo rovné džínsy VIP magazine

61


knižné novinky Most snov

Machiavelli radí mamám

Lesley Downerová

Suzanne Evansová

Po krutej občianskej vojne sa Japonsko rýchlo mení na modernú krajinu s rikšami, železnicou a dievčenskými školami. Dcéry z prostých rodín sa môžu vydať za mužov z vyšších vrstiev a zdá sa, že stará nenávisť medzi severom a juhom je zažehnaná. Láska Taky a Nobu však dokazuje opak. Taka pochádza z mocného južanského klanu Sacumov, jej otec generál Kitaoka stojí na čele vlády, jej milovaný Nobu patrí naopak k severnému klanu Aizuov, ktorý Sacumovia v občianskej vojne zmasakrovali. Láska Taky a Nobua je pre obe rodiny nemysliteľná a musia ju tajiť...

Čo keby som vám povedala, že vaše deti – áno, vaše deti, tie, ktoré práve skáču po posteliach, trieskajú dverami, trúsia cereálie po dlážke, hádajú sa, fňukajú, vrieskajú, bijú alebo sa inak pokúšajú navzájom prizabiť – by sa mohli správať slušne? Túto možnosť ponúka Suzanne Evansová zúfalým matkám na základe vlastných skúseností. Ako matka štyroch detí, z toho jedného nevlastného a jedného s Downovým syndrómom, v ťažkej chvíli náhodou vzala do ruky dielo talianskeho politika, historika a spisovateľa zo 16. storočia Niccola Machiavelliho Knieža...

Atentát na Kennedyho – Koniec Camelotu

Bez dcéry neodídem (3. vydanie) Betty Mahmoody & William Hoffer

Bill O´Reilly a Martin Dugard V januári 1961, počas eskalujúcej studenej vojny, skladá v Bielom dome prezidentskú prísahu John Fitzgerald Kennedy. Začína sa tak boj za zastavenie prenikania komunizmu. Na prezidenta USA číhajú vážne ťažkosti, osamelosť, zvádzajú ho zradné lákadlá. Jeho krásna mladá manželka Jackie si len ťažko zvyká na život pod ustavičnou kontrolou. Napriek osobným a politickým prešľapom Kennedyho popularita narastá. Postupne sa však rozširuje aj okruh prezidentových nepriateľov – patrí k nim...

Keď si bystrá a energická Američanka Betty brala v najkrajších rokoch života svojho ošetrujúceho lekára, nelákala ju vidina blahobytu na výslní miestnej spoločenskej smotánky. A už vonkoncom sa nedala zviesť iránskym pôvodom svojho partnera. Úprimne ho ľúbila a ani tri roky romantického vzťahu k tomuto amerikanizovanému Iráncovi jej nenaznačili, akú trpkú príchuť bude mať pre ňu moslimský svet, keď ho zakúsi na vlastnej koži. Na konci dovolenky v Teheráne v manželovej rodine zistí, že ju spolu s jej päťročnou dcérkou čaká netušené a absurdné poddanstvo...

Hrana pokušenia

Láska ako prekážka

Eve Berlinová

Robert Bryndza

Mischa Kennonová je perfekcionistka – pri riadení svojho tetovacieho salóna, písaní erotických poviedok, udržiavaní dokonale nalakovaných nechtov či platinových vlasov, a najmä pri organizovaní vlastného života. Hoci je pekná a muži o ňu prejavujú záujem, má dosť dôvodov udržiavať si od nich odstup. Poučená osudom svojej matky sa nedala vlákať do vzťahov, ktoré sa napokon vždy končia slzami, a mužov využíva len ako hračky na rozptýlenie vo voľných chvíľach. Keď však na zásnubnom večierku svojej kamarátky Dylan a Aleca stretne zelenookého Íra...

Voľné pokračovanie príbehu Coco Pinchardovej

Diéta 5:2 – 100 receptov na pôstne dni Angela Dowdenová Diéta 5:2 už ovládla celý svet. Oproti ostatným diétam má výhodu v tom, že obmedzovať sa budete iba 2 dni v týždni. Ak prijmete v tieto dni iba 500 alebo 600 kalórií, schudnete a budete sa cítiť úžasne. Zvyšok týždňa sa môžete stravovať normálne, zájsť si do reštaurácie, dokonca aj veselo maškrtiť. Ako však má vyzerať vaša strava v pôstne dni? Ak vás už omrzeli omelety a šunkové šaláty a máte chuť na niečo rýchle, ľahké a chutné, táto kniha vám určite pomôže. Prináša vyše 100 receptov na tie správne jedlá.

62

VIP magazine

Coco prežíva úspešné obdobie svojej spisovateľskej kariéry a jej vzťah so sexy Adamom silnie každým dňom. Dokonca začnú spomínať aj svadbu! No odrazu, deň predtým, ako sa k nej má Adam nasťahovať, sa s ňou bez akéhokoľvek vysvetlenia rozíde... Coco to nedá a po neúnavnom pátraní zistí príčinu rozchodu. Adam sa topí vo veľkých problémoch a potrebuje jej pomoc. Zničí Adamova nerozvážnosť ich budúcnosť? Alebo sa ich príbeh skončí rozprávkovým „a žili spolu šťastne, až kým nezomreli“?

Monster High 3 – Kde je svorka, tam je cesta Lisi Harrisonová Clawdeen Wolfová eso amatérskeho dizajnu vlastnoručne ušité šaty a čižmičky od Louboutina za pätami sa jej vláči svorka bratov, ale špicových šestnásť už asi oslávi bez frajera 

Clawdeen odjakživa tajne škrípala zubami v tieni šiestich súrodencov a úžasných kamošiek, aj preto chce na svojom veľkom žúre konečne naplno zažiariť. Lenže keď obrazovky dobyje Príšera od susedov, celá rodina Wolfovcov musí...


Dvojčatá

Posteľ z kostí

Saskia Sarginsonová

Patricia Cornwellová

Isolte a Viola sú dvojčatá. Ako deti sú nerozlučné, no v dospelosti sa od seba vzdialia. Z Isolte sa stane úspešná redaktorka módneho časopisu. Žije s priateľom fotografom vo svojom londýnskom byte. Viola sa utápa v zúfalstve a jej zdravie nebezpečne ohrozuje anorexia. Ako sa odvíjal osud dvojčiat, kým sa dostali na také odlišné životné cesty? Vyrastali bez otca na samote v suffolských lesoch, bez vymožeností modernej civilizácie, ale aj bez jej obmedzení – slobodné, veselé, s bujnou fantáziou. Našli si tu kamarátov, dvojčatá Johna a Michaela...

Aj v ďalšom románe Patricie Cornwellovej Posteľ z kostí sa objavuje populárna hlavná hrdinka Kay Scarpettová spolu s Marinom, Bentonom a Lucy. Doktorka sa cíti zradená a opustená, takúto ju jej čitatelia ešte nepoznajú. V kanadskej divočine, ďaleko od civilizácie, zmizne pri vykopávkach slávna archeologička. Jediný dôkaz, že sa jej niečo stalo, putuje tisícky kilometrov na juh k forenznej patologičke doktorke Kay Scarpettovej a ona netuší prečo. Udalosti nadobúdajú závratnú rýchlosť a objaví sa ďalšia mŕtva žena. Doktorka Scarpettová vyloví v bostonskom...

Zlodejka kníh (2. vydanie)

Beznádejná

Markus Zusak

Colleen Hooverová

Liesel Memingerová prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov – aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy. Na všetko, čo vnímavá Liesel prežíva, však dopadá tieň Adolfa Hitlera, ktorý vládne Nemecku a nepochybne aj srdciam väčšiny jeho obyvateľov...

Strhujúci príbeh dvoch mladých ľudí s ničivou minulosťou, ktorí sa vydajú na cestu objavovania života, lásky a dôvery. Sky začne chodiť do školy až krátko pred osemnástymi narodeninami, dovtedy ju doma vyučovala adoptívna matka Karen. Spolužiaci ju však prijímajú nepriateľsky. Okrem jedného čudáka, geja a mormóna. A okrem pekného chlapca Holdera, ktorý sa jej akosi pričasto pletie do života. Holder je beznádejný prípad a Sky vie, že by sa s ním nemala stretávať. Ale ako, keď spolu chodia do školy a on sa o ňu zaujíma až priveľmi?

Šesť rokov

Dublin Street

Harlan Coben

Samantha Youngová

Je to príbeh o hĺbke a vášni stratenej lásky, ale aj o tajomstvách a klamstvách, ktoré ju obklopujú. Muž zaslepený láskou zistí, že sa stal súčasťou starostlivo vykonštruovanej fikcie a v ohrození je nielen jeho život. Pred šiestimi rokmi sa zúfalý Jake Fisher prizeral, ako si Natalie, jeho životná láska, berie iného muža. Šesť rokov skrýval svoje zlomené srdce a venoval sa kariére univerzitného profesora. Šesť rokov dodržiaval sľub, že manželov nechá na pokoji, a šesť rokov ho ťažili mučivé sny o Natalinom živote s Toddom. Ale ani dlhých šesť rokov nedokázalo zmeniť jeho city...

Jocelyn Butlerová sa roky skrývala pred vlastnou minulosťou. Teraz nastal čas odhaliť pred svetom trpké tajomstvá. Joss, ako ju všetci familiárne volajú, sa rozhodne ujsť pred spomienkami na tragické udalosti a presťahuje sa zo Spojených štátov do Škótska. Keďže sa tvrdohlavo vyhýba blízkym vzťahom, nikto netuší, aký veľký žiaľ v sebe dusí a ako musí dennodenne bojovať so svojimi démonmi. Samotársky život jej dokonale vyhovuje – kým sa nenasťahuje do nového bytu na Dublin Street a nespozná Bradena, ktorý otrasie jej zdanlivo nedobytným svetom...

Zabudnuté slovenské rozprávky Adela Banášová Každý pozná príbeh Janka Hraška alebo rozprávku Soľ nad zlato. Tie voľakedy dávno zozbieral a spísal Pavol Dobšinský. Rozprávky, ktoré vám prinášame v tejto knihe, mali, naopak, smolu, že sa našli len nedávno na istom salaši. Ten salaš sa má zbúrať. Keby sa salaš nebúral, tento starý zaprášený zväzok zabudnutých rozprávok z rokov 1787 až 1789 by sa nikdy nenašiel. A vy by ste sa nikdy nedozvedeli, že medzi nami žijú bryndzovníci... Populárna rozhlasová a televízna moderátorka Adela Banášová je známa svojím nadhľadom, schopnosťou pohotovo glosovať a zmyslom pre humor. To zúročila aj pri písaní Zabudnutých slovenských rozprávok, ktoré vznikli pred desaťročím ako darček najbližším. Teraz sa dočkali vydania a pobavia nielen detských čitateľov, ale aj dospelých.

www.ikar.sk www.media-klub.sk www.kniznyweb.sk VIP magazine

63


kultúra

Valentínske knižné inšpirácie

N

ajväčšia sieť kníhkupectiev Panta Rhei pôsobí na slovenskom knižnom trhu už 22 rokov. Spoločnosť má vo svojom portfóliu okrem knižných titulov aj audioknihy, diáre, kalendáre, pohľadnice a iný doplnkový sortiment. Panta Rhei pre svojich zákazníkov pravidelne pripravuje prezentácie kníh s autogramiádami domácich i zahraničných autorov. Každoročne udeľuje ocenenia Panta Rhei Awards za najpredávanejšie knihy a najúspešnejším autorom roka v sieti kníhkupectiev Panta Rhei. Súčasťou 13 kníhkupectiev sú štýlové kaviarne Café Dias, v ktorých sa podáva káva Dias – zmes 100% arabík špeciálne pražená pre tieto kaviarne. Vo vybraných predajniach nájdu zákazníci aj zaujímavé inšpirácie DaVINCI – polotovary a dekoračné predmety na zhotovenie darčekov pre blízkych či doplnkov do domácností. Okrem kamenných pobočiek prevádzkuje aj internetový predaj kníh.

64

VIP magazine

Rozmýšľate nad vhodným darčekom pre svojich najbližších na sviatok zamilovaných a milovaných, inšpirujte sa výberom úspešných knižných noviniek a aktuálnych bestsellerov siete kníhkupectiev Panta Rhei, ktorými určite spravíte radosť. Kniha je totiž darčekom, ku ktorému sa čitateľ vráti, rozosmeje, rozcíti, poradí a pri jej čítaní si vaša milovaná či milovaný na vás vždy spomenie. Viac na www.pantarhei.sk

Darček pre dámy? Nemusí ísť vždy o romantiku... Podarujte dáme vášho srdca skutočne knihu, ktorú si zamiluje. Prevláda klišé, že sviatok svätého Valentína musí ísť vždy ruka v ruke so sladkými zamilovanými románmi. Nemusí to tak vždy byť! Vyznáva zdravý životný štýl? Alebo má rada skutočné príbehy? Rada varí a pečie? Nech sa páči:


• Návod na prežitie pre ženu, autor: Igor Bukovský, vydáva: Ambulancia klinickej výživy • Dublin Street, autor: SamanthaYoung, vydáva: Ikar • Trpela som potichu, autori: Marika Lacik, Rolo Osvald, vydáva: Evitapress • Sladkosti, od ktorých sa nepriberá 2, autor: Emma a Ema Tekelyové, vydáva: Liga za kvalitu života • Radšej nikdy, autor: J. A. Redmerská, vydáva: Ikar • Moderné paleo, autor: Miroslav Karpaty, Diana Uríčková, vydáva: Ikar • Zlatokopka, autor: Lucia Sasková, vydáva: Slovenský Spisovateľ • Netrápte sa pre maličkosti, autor: Richard Carlson, vydáva: EastoneBooks • Vodka, duša, kaviár, autor: Boris Filan, vydáva: Slovart • Harmónia zdravia, krásy a vitality, autor: Antónia Mačingová, vydáva: OTA

Páni majú radi napätie, detektívky, ale aj motivačnú literatúru S týmito knihami trafíte klinec po hlavičke! Či už zvolíte príbehy založené na skutočnosti alebo návod na zlepšenie životného štýlu, budete hviezdou a darujete to, čo má váš drahý najradšej:

• Mafiáni, autori: Gustáv Murín, vydáva: Marenčin PT • Krycie meno Bežec, autor: Peter Tóth, vydáva: Dixit • Telo ako posilňovňa, autor: MarkLauren, vydáva: TimyPartners • Polícia, autor: JoNesbo, vydáva: Ikar • Neobyčajné putovanie fakíra uviaznutého v skrini z IKEA, autor: RomainPuértolas, vydáva: FortunaLibri • Naservírujte si víťazstvo, autor: NovakDjokovič, vydáva: Timy-Partners • Vojnové 40. roky, autor: Juraj Šebo, vydáva: Marenčin PT • Dva hrby ťavy, autor: Martin Mojžiš, vydáva: W Press • Vlk z WallStreet, autor: JordanBelfort, vydáva: VisionPaperbacks • Atentát na Kennedyho – Koniec Camelotu, autori: Bill O´Reilly, Martin Dugard, vydáva: Ikar

www.pantarhei.sk www.facebook.com/pantarhei.sk

SÚŤAŽ – KUPÓN Vážené čitateľky a čitatelia, pošlite nám na adresu redakcie vystrihnutý kupón a zaradíme vás do zlosovania o tri knižky. VIP magazine

65


štíhla línia

Mária Lešková, foto: archív redakcie

Úprava stravy dokáže Prečo sme čoraz tučnejší, unavenejší, smutnejší a chorí? Prečo sa prejedáme? Prečo naše tak premyslene vytvorené telá nedokážu signalizovať, že už máme dosť? Prečo pribúdajú civilizačné ochorenia akými sú cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak, chronické zápalové ochorenia, atď? Prečo neustále skúšame nové a nové diéty? O odpovede na tieto otázky sa pokúsili autori knihy Moderné paleo.

rincíp stravovania podľa paleo búra od základov to, čo nám bolo doteraz vnucované a prezentované ako to najzdravšie. Padajú s ním médiami a potravinárskymi koncernami prezentované mýty a spolu s nimi aj niektoré odporúčania vo výživovej pyramíde. Na akom princípe paleo funguje? Stravovanie sa podľa princípov paleo má množstvo merateľných pozitívnych prínosov. Nielen estetických, ku ktorým patrí napríklad dosiahnutie ideálnej hmotnosti, alebo pekná pleť, ale najmä dlhodobých zdravotných. Nízkosacharidová strava s výrazne obmedzeným obsahom problematických látok a s vysokým podielom zeleniny zohráva významnú úlohu pri prevencii aj liečbe chronických civilizačných ochorení, kam patrí napríklad cukrovka, reumatické ťažkosti, srdcovocievne

P

66

VIP magazine

zázraky

ochorenia, poruchy trávenia, onkologické ochorenia, alergie, poruchy imunity, duševné ochorenia (depresie). Ďalšou nespornou výhodou tejto stravy je jej samoregulačná schopnosť. Už po niekoľkých dňoch alebo týždňoch sa mení vnímanie a manažment hladu, keďže nedochádza k prudkým výkyvom hladiny krvného cukru. Postupne sa menia aj chute – telo si pri optimálne zloženej strave obnoví spoľahlivé signalizačné mechanizmy, čiže dokáže pomocou chuti signalizovať nedostatok alebo prebytok konkrétnych živín. Takýmto spôsobom je preto možné individuálne si vytvoriť jedálniček zodpovedajúci špecifickým potrebám organizmu.

Základné a ľahko pochopiteľné princípy stravovania podľa paleo: • vylúčenie jednoduchých cukrov zo stravy (cukor, cukrovinky, biela múka, škroby) • vylúčenie aj zložitejších cukrov vo forme obilnín a strukovín (okrem sacharidov sú to zdroje mnohých problematických látok, napr. Glutén, fytáty)


Moderné paleo: Optimálne zloženie stravy

Kniha Moderné paleo nediktuje čitateľom, čo majú jesť. Vysvetľuje, ako a prečo veci fungujú, a je preto skôr nástrojom k tomu, aby sa každý sám, a na základe faktov rozhodol, čo si položí na tanier.

• vylúčenie alebo obmedzenie potravín, ktoré prešli priemyselným spracovaním • základ stravy by mala tvoriť zelenina v akejkoľvek konzumovanej forme – surová, varená, dusená, pečená a grilovaná – a to približne 50 percent hmotnosti stravy • mäso ideálne pochádzajúce z voľného či farmárského chovu, pričom sa nevyhýbame mastným mäsám nakoľko zdrojom energie sú prevažne tuky (pri vylúčení sacharidov) • vajíčka, orechy a nasýtené tuky (čisté maslo, masť, z olejov kokosový a olivový)

zelenina (akákoľvek, ideálne dopestovaná lokálne) bielkoviny živočíšneho pôvodu (mäso, ryby, vajíčka) stabilné tuky (vrátane tuku obsiahnutého v mäse, vajíčkach, syroch) ovocie (lokálne a sezónne, hlavne bobuľové) orechy koreniny a doplnky

• ak nemáme prejavy intolerancie potravín, či chronické zápalové choroby, tak aj fermentované produkty z mlieka – jogurty či vyzreté syry. Základné princípy paleo stravovania sú podložené neodškriepiteľnými výsledkami nutričnej analýzy. Aby sme pochopili súvislosti, je potrebné vedieť aj niečo o ľudskom metabolizme. Skúsime si to jednoducho vysvetliť. Bežná populácia konzumujúca podstatne viac ako 150g cukru denne (sacharidové jedlá nie sú len sladkosti, ale tiež cestoviny, pizza, zemiaky...), funguje na veľmi nevýhodnom sacharidovom metabolizme, kde dochádza k sústavnému kolísaniu medzi hladinou cukru v krvi a produkovanom inzulíne. Ak sa zníži príjem cukru pod 150 g denne, nastupuje po vyčerpaní zásob cukru v tele tukový metabolizmus, kedy človek môže čerpať potrebnú energiu z dodaných ale aj zásobných tukov. Pri znížení príjmu sacharidov dlhodobo pod 50 g denne, nastupuje úsporný metabolizmus, kedy za zdroje energie slúžia takzvané ketolátky, čo je považované za výhodný a úsporný typ zabezpečenia energie bez výkyvov hladiny cukru v krvi. VIP magazine

67


kultúra

Roberto Leca, foto: Ľudmila Krieschová, Michal Meliš

ORCHESTER DETÍ A MLÁDEŽE HARMÓNIA, KDE SÚ MEDZI ČLENMI TALENTOVANÉ DETI, KTORÉ PLAVÁČEK PODPORUJE

3. ročník

slávnostného benefičného galavečera

Vietor do plachiet adačný fond PLAVÁČEK ako aj jeho občianske združenie sú na Slovensku už dobre známe. Od roku 2010, kedy sa rozšírilo pôsobenie tejto významnej charitatívnej organizácie na Slovensko, jej predstavitelia zorganizovali už niekoľko podujatí na podporu talentovaných detí zo sociálne znevýhodnených skupín. To je hlavným poslaním PLAVÁČKA – pomáhať deťom a mládeži zo sociálne slabších rodín a detských domovov, ktoré majú schopnosti a talent, ale nemajú možnosti

N

68

VIP magazine

NA JAVISKU PLAVÁČIKOVIA PRIJÍMALI DARCOVSKÉ ŠEKY OD ŠTEDRÝCH MECENÁŠOV A SPONZOROV.


PATRÓNI A ZAKLADATELIA PLAVÁČKA DEANA A JURAJ JAKUBISKOVCI

na ich rozvoj. Zakladateľmi PLAVÁČKA sú manželia Deana a Juraj Jakubiskovci. Za projektom spolu s nimi stoja dvaja mladí producenti, konatelia umeleckej agentúry LECA production, Andrej Antonio Leca a Roberto Leca. Dňa 2. februára 2014 o 20.00 hodine bol na obrazovkách DVOJKY RTVS odvysielaný záznam z 3. ročníka slávnostného benefičného gala večera Vietor do plachiet. Podujatie sa konalo v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bra-

tislave, kde počas dvojhodinového galaprogramu vystúpili mnohí Plaváčikovia, teda deti vedené a podporované touto organizáciou, po boku významných osobností umeleckej scény ako Robo GRIGOROV, Jana KOCIANOVÁ, Laci STRIKE & Street dance academy, Otokar KLEIN, Adam ĎURICA a ďalší. Ako exkluzívny hosť v programe vystúpila ruská operná diva ELENA OBRAZTSOVA, a tiež hosť z Talianska – spevák Gianluca CAPOZZI.

TALENTOVANÁ KRISTÍNKA PREDVIEDLA NA DOSKÁCH DIVADLA P.O. HVIEZDOSLAVA SVOJE HERECKÉ ZRUČNOSTI.

OBĽÚBENÁ HEREČKA A SPEVÁČKA MÁJA VELŠICOVÁ SI NENECHALA UJSŤ GALAVEČER, KTORÝ ZORGANIZOVALI JEJ PRIATELIA A KOLEGOVIA Z LECA PRODUCTION.

Ako po minulé roky ani tentokrát nechýbala módna prehliadka úspešných žien, reprezentujúcich spoločenský, vedecký, podnikateľský a kultúrny život na Slovensku. Dámy sa predstavili v netradičnej úlohe modeliek a predviedli sa tak v modeloch od módnych návrhárok Jany Pištejovej, Moniky Lacekovej, Slavomíry Vlasovej, Jany Kuzmovej, Ivany Marmare, La Rena a Emy Klein. Záštitu nad benefičným gala večerom prevzal prezident SR J.E. Ivan Gašparovič ▼

NA MÓDNEJ PREHLIADKE SA PREDVIEDLO 14 ÚSPEŠNÝCH DÁM, MEDZI KTORÝMI BOLA ZNÁMA FILMOVÁ A DIVADELNÁ HEREČKA MILKA ZIMKOVÁ ČI VÝTVARNÍČKA IVETT AXAMITOVÁ, PODNIKATEĽKA V OBLASTI VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOV IVANNA ČANDOVÁ, KONATEĽKA REALITNEJ AGENTÚRY ZUZANA PINTEROVÁ A INÉ VÝZNAMNÉ DÁMY

VIP magazine

69


kultúra

V PROGRAME VYSTÚPIL MLADÝ TALENTOVANÝ SPEVÁK RICCO ŠARKOZI, KTORÉHO TANCOM DOPREVÁDZAL TALENTOVANÝ TANEČNÍK JARKO.

MEDZI DIVÁKMI V SÁLE BOLO MNOŽSTVO ZNÁMYCH TVÁRI. NA FOTO ZĽAVA: HEREČKA JANA VALOCKÁ, SPOLUORGANIZÁTOR ROBERTO LECA, SPEVÁČKA MONIKA STANISLAVOVÁ, HERCI PŘEMEK BOUBLÍK, KARIN OLASOVÁ A PRODUCENT ANDREJ LECA

a spolu s ním tiež primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. „Sme veľmi šťastní, že sa podarilo tak úspešne zrealizovať 3. ročník benefičného galavečera Vietor do plachiet. Počas ročnej prípravy bolo

70

VIP magazine

PLAVÁČKA SVOJIM VYSTÚPENÍM PODPORILA VÝBORNÁ SPEVÁČKA, LEGENDA SLOVENSKEJ POP MUSIC JANA KOCIANOVÁ.

množstvo bariér, ktoré sme museli prekonať, ale len cieľavedomým ľuďom patrí svet, preto sme sa nevzdali a dnes môžeme povedať: Vďaka za každú skúsenosť, a vďaka zato, že sa to podarilo.

Pre naše talentované deti to bola veľká satisfakcia. Veď kedy inokedy by stáli na doskách, ktoré znamenajú svet, po boku takého množstva významných osobností, ich starších kolegov, ktorí sú im


ADAM ĎURICA SO SVOJOU KAPELOU A ZA DOPROVODU HERCA PAVLA PLEVČÍKA

vzorom. Neuveriteľné sa stalo skutočným, a síce sa nám podarilo zrealizovať účasť a vystúpenie madam Eleny Obraztsovej, azda najslávnejšej ruskej opernej divy. Táto dáma prišla bez nároku na honorár, našla si čas a bola úžasná. Zožala veľký aplauz a pre mnohých hostí v sále či pri televíznych obrazov-

SYMPATIZANTI A PODPOROVATELIA PLAVÁČKA – JUDR. FISCHER A ING. HOLJENČÍK S RODINOU

kách bolo veľkým zážitkom ju vidieť a počuť. Rovnako skvelí boli všetci účinkujúci. A naši Plaváčikovia sa predviedli najlepšie ako vedeli, pristupovali k tomu s veľkým rešpektom a zodpovednosťou a to bolo vo výsledku vidieť. Výborné výkony, príjemná atmosféra a emócie – v tomto duchu sa niesol

celý večer. A čo je dôležité, bolo cítiť človečinu.“ – vyjadril svoje pocity jeden z organizátorov Andrej A. Leca. Podporiť môžete aj Vy zaslaním prázdnej SMS na číslo 880 v sieti všetkých mobilných operátorov. Cena spätnej SMS je 2 Eurá. Zbierame spolu pre šťastie detí.

VIP magazine

71


IMPA

v novom šate

Predajná a servisná sieť IMPA

IMPA príbeh Sieť spoločností IMPA odštartovala svoju cestu v roku 1997, vo svojej prvej pobočke v Dolnom Kubíne. Dôležitým vo vývoji firmy bol rok 2000, kedy vznikla druhá pobočka v Liptovskom Mikuláši. Po čase bola situácia v oboch predajných miestach stabilizovaná, obom sa darilo a majitelia sa preto začali obzerať po ďalších obchodných príležitostiach. V roku 2004 IMPA zakúpila pozemok v bratislavskej Petržalke a o necelé dva roky sa začalo predávať aj tu, v pobočke, ktorá sa časom stala najúspešnejšou spomedzi všetkých na Slovensku. Predajné miesta v Šamoríne a Žiari nad Hronom pribudli v roku 2006. Za ten čas, čo je IMPA na Slovensku, sa z nej stala úspešná spoločnosť, dnes najväčší predajca automobilov značky Škoda. Do portfólia pribudli aj ďalšie značky koncernu VW a autá značky Hyundai, k predaju pribudol aj servis a široká ponuka popredajných služieb. Rodina IMPA sa minulý rok rozrástla o ďalšieho člena. 1. októbra začala fungovať pobočka v Žiline, ktorá by sa mala asi najviac podobať na pobočku v Bratislave. Hovorí Jozef Suroviak, riaditeľ spoločnosti IMPA Bratislava: „Veľký dôraz chceme v Žiline klásť na kvalitu popredajných služieb. V tomto regióne je množstvo firemných klientov s flotilou vozidiel. V novootvorenej pobočke sme už koncom minulého roka začali prijímať nových ľudí, už teraz je tam umiestnených 15 náhradných vozidiel, ktoré sú našim zákazníkom k dispozícii.“ „Pre každú spoločnosť je prevádzkovanie autoparku pomerne významnou nákladovou položkou. Preto jednou z hlavných úloh človeka, ktorý zodpovedá za správu vozidlového parku firmy, je udržiavať tieto náklady na primeranej úrovni. Nepochybne dôležitým parametrom je práve parameter kvality, či už sa jedná o kvalitu práce alebo rozsah poskytovaných služieb. Spoločne vždy vieme nájsť riešenia, pri ktorých prestanú byť prevádzkové náklady na vozový park pre našich flotilových partnerov doslova nočnou morou.“, hovorí Jozef Suroviak. Fleet centrum IMPA Bratislava poskytuje služby svojim flotilovým partnerom už od roku 2012.

72

VIP magazine

IMPA Bratislava a.s., Panónska cesta 23, 851 04 Bratislava IMPA Šamorín, s.r.o., Bratislavská cesta 75, 931 01 Šamorín IMPA Dolný Kubín, s.r.o., Janoškova 2278, 026 01 Dolný Kubín IMPA Liptovský Mikuláš, s.r.o., ul. 1. mája 3528, 031 04 Liptovský Mikuláš IMPA Žiar nad Hronom, s.r.o., Priemyselná č. 1, 965 01 Ladomerská Vieska IMPA Žilina, s.r.o., Pri rieke 795/3, 010 01 Žilina

V čom je IMPA iná? Medzi novinkami nemožno nespomenúť rozšírenie bratislavskej pobočky IMPA. Po získaní stavebného povolenia v Petržalke pribudnú veľké parkoviská, nový showroom, veľká klampiareň a lakovňa. Spolu s už existujúcimi priestormi bude pobočka IMPA Bratislava pôsobiť na jednom ucelenom hektári, čo je unikátne. „Chceli by sme sa týmto krokom priblížiť k našim klientom. Nové priestory budú súčasťou celého areálu a mali by priniesť skvalitnenie a zrýchlenie našich služieb.,“ povedal Jozef Suroviak.

Aké doplnkové služby považujú v sieti IMPA za samozrejmosť: bezplatné call centrum, vďaka ktorému sa zákazník môže spojiť s ktoroukoľvek prevádzkou predajnej a servisnej siete IMPA – Bratislava, Šamorín, Žiar nad Hronom, Žilina, Dolný Kubín a Liptovský Mikuláš v Bratislave je IMPA so svojimi servisnými službami zákazníkom k dispozícii od skorého rána do neskorého večera, od 6 h. do 22 h. aktívny príjem vozidiel do servisu formou mobilnej aplikácie „Check in“, kedy priamo do tabletu servisný poradca vkladá údaje o vozidle, napr. počet najazdených kilometrov, vonkajšie poškodenia vozidla a zapisuje požiadavky zákazníka priamo pri vozidle. Skráti sa tým čas preberania vozidla do servisu. program ekonomicky výhodných servisných služieb pre fyzické osoby veľkou devízou sú služby náhradnej mobility – široký vozidlový park náhradných vozidiel (100), odvoz – dovoz zákazníka resp. vozidla, aby sme im šetrili čas a zabezpečili ich mobilitu v čase, keď majú vozidlo u nás v servise


 newsletter IMPA eNews, ktorý vydávame pre všetkých zaregistrovaných zákazníkov, a ktorý obsahuje novinky, výhodné ponuky a rôzne aktuálne informácie

IMPA v novom „šate“ Rok 2013 bol rokom značky ŠKODA, ktorá predstavila rekordný počet nových alebo faceliftovaných modelov. Spoločným menovateľom všetkých nových modelov je nový, jednotný dizajnový jazyk značky ŠKODA, s ktorým súvisí zmena loga značky aj celkovej Corporate Identity (CI). Spoločnosť ŠKODA AUTO spustila na Slovensku modernizáciu predajnej siete podľa globálneho showroom konceptu, ktorý sa vyznačuje atraktívnym architektonickým riešením a inovatívnym dizajnom a tiež v súlade s novou korporátnou identitou značky. Slovensko je jednou z prvých krajín, kde pilotný projekt modernizácie siete štartuje. Do apríla 2015 prejde celá predajná sieť značky ŠKODA zmenami k etablovaniu do nového korporátneho dizajnu. Ako prvý na Slovensku prešiel rebrandingom a od začiatku roka 2014 víta v novom korporátnom „šate“ ŠKODA showroom IMPA v bratislavskej Petržalke. Nový „šat“ je presne taký, ako sú aj modely ŠKODA – svieži, moderný, inovatívny a praktický... A samozrejme v tomto roku budú po Bratislave nasledovať aj ostatné prevádzky ŠKODA siete IMPA. „..stále platí, že tie najúžasnejšie veci bývajú spravidla až zarážajúco jednoduché...:) A preto nadštandardné služby klientom, to je cesta, ktorou kráčame... Za trpezlivosť, ktorú budú mať s nami naši zákazníci počas rekonštrukcie, sa im odmeníme novými atraktívnymi priestormi našich autosalónov ŠKODA.“, dodáva na záver Jozef Suroviak.

IMPA stále niečím prekvapí IMPA stále napreduje. Pred koncom minulého roka sa rozlúčila so svojim starým webom. Všetky informácie o sieti IMPA, službách, produktoch a novinkách nájdu zákazníci výlučne v novom, sviežom dizajne www.impa.sk. Nová stránka

je modernejšia, umožňuje rýchlejšiu navigáciu, prináša prehľadnejší obsah a mnohé atraktívne novinky. „Nová stránka je navrhnutá v modernom dizajne, so zjednodušeným vyhľadávaním jednotlivých služieb, ktoré ako sieť autorizovaných servisov a predajcov vozidiel poskytujeme...“, hovorí Jozef Suroviak. „S novým dizajnom stránky sme spustili aj niekoľko nových sekcií, ako je napríklad možnosť registrácie pripomienky STK / EK. Bezplatnou SMS alebo emailom, podľa toho, ktorú formu si zákazník vyberie, ho v časovom predstihu 14 dní upozorníme na koniec platnosti technickej, resp. emisnej kontroly“, dopĺňa Bc. Suroviak. „A pre novú sekciu E-SHOP sme zvolili úvodné slovo v duchu: Nezáleží na tom, ako dlho ste s Vašim automobilom. Dôležité sú pre Vás spomienky na všetko príjemné, čo ste spolu prežili. Vďaka originálnym dielcom a príslušenstvu zostáva Váš automobil po celú dobu svojho životného cyklu na rovnakej úrovni, ako keď zišiel z výrobnej linky. Navyše so sortimentom lifestylového oblečenia budete držať krok s dobou...“, dodáva. „Hlavné posolstvo novej internetovej stránky vychádza z filozofie siete IMPA: Meníme zajtrajšok, pretože zajtrajšok začína už dnes... Technické riešenie s atraktívnym dizajnom zodpovedá dlhodobo budovanému corporate image siete spoločností IMPA“, dodáva na záver Jozef Suroviak.

IMPA Who else? „Za každou značkou sa skrýva silný príbeh. A za každým príbehom stoja ľudia. Ďakujeme, že už 17 rokov spolu s nami píšu naši zákazníci príbeh „značky“ IMPA. Všetko sa časom mení, neustále. Ľudia, ich predstavy, ich potreby, naša konkurencia a aj my. Snažíme sa byť našim zákazníkom nie iba dodávateľom, ale hlavne partnerom a priateľom. Preto sme si pre tento rok zvolili heslo, ktoré bude sprevádzať všetky naše aktivity a kampane: „nenechajte si nič nakukať a presvedčte sa sami...“ Tešíme sa na ďalšie roky dôvery našich zákazníkov... Ďakujeme!“, dodáva na záver Jozef Suroviak. VIP magazine

73


lexikón

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

V ohrození Na Slovensku sa ročne diagnostikuje viac ako tritisíc tristo prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Liečba tohto druhu rakoviny býva úspešná, ale ľudia prichádzajú na vyšetrenia často neskoro. prvom štádiu rakoviny hrubého čreva a konečníka je vyliečenie pacienta takmer stopercentné, ale lekári v tomto štádiu zistia len 15 percent ochorení. Diagnózu určia väčšinou v druhom štádiu a to 20 až 30 percent a v treťom štádiu 30 až 40 percent. Vo štvrtom, pokročilom štádiu ochorenia, prichádza až 20 percent ľudí. Pritom každý poistenec nad 50 rokov má nárok na jednu preventívnu prehliadku konečníka a hrubého čreva raz za desať rokov.

V

PREVENCIA Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik rakoviny hrubého čreva a konečníka. Za niektoré nemôžeme – dedičnosť, vek a prostredie. Iné však môžeme ovplyvniť, aby sme ochoreniu predišli. Neodporúča sa konzumovať veľa živočíšnych tukov, ani mäso pripravované na tuku pri vysokých teplotách, ani vysoký príjem kalórií. Črevám neprospieva sedavý spôsob života. Nedostatok pohybu môže viesť k chronickej zápche, vzniku hemoroidov a dlhodobo môže zvyšovať riziko rakoviny čriev.

74

VIP magazine


Vip  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you