Page 29

DUŠEVNÉ ZDRAVIE ♥

čomu medzi súrodencami alebo spolužiakmi pohádali a ak tam nie je niekto, kto im schladí hlavy, môže ich rozhnevať do zúrivosti. Hnev, ktorý nevie dieťa ovládať, zvyčajne vedie k vandalizmu. Príkladom je správanie sa časti mládeže na futbalových zápasoch. Agresívny hnev nie je zriedkavý ani v partnerských a rodinných vzťahoch.

HNEV, KTORÝ BOLÍ Niekto kričí, iný rozbíja alebo vulgárne nadáva. Horšie je, ak hnevom slovne urážame tak, že zasiahneme veľmi citlivé miesto druhej osoby. Po čase to oľutujeme, ale môže byť neskoro.

JEDOVATÝ HNEV Je typický pre starších, ufrflaných ľudí. Ustavične sa im niečo nepáči a hnevajú sa na celý svet, hundrú, sú podráždení, ale neublížia. Bez hnevu nedokážu povedať ani dobrú noc alebo dobrú chuť. Je to množstvo reakcií na jedinú situáciu v hneve a zlosti ... Ak takýto stav trvá dlhšie, náš organizmus sa dostáva do pohotovostného stavu a následkom môže byť bolesť hlavy,

búšenie srdca a pri vyššom krvnom tlaku aj infarkt. Dlhodobý hnev nemusí mať až takéto zdravotné dôsledky, ale ničí vzťahy, priateľstvá, vedie k samote, zatrpknutosti a nenávisti. Ak ho nedokážeme ovládať, môže viesť k násiliu a agresivite. Aby sme sa hnevu vyhli, poradíme, ako ho „udržať na uzde“. ♥ Vzdiaľme sa od veci, osoby či situácie, ktorá nás rozčúlila. ♥ Povieme si, že nevybuchneme. ♥ Pozornosť obráťme iným smerom, začnime niečo robiť. ♥ Doprajme si niečo, čo máme radi: relaxujme, sprchujme sa, počúvajme hudbu. ♥ Energiu si vybime športom, vychádzkou do prírody. ♥ Zatelefonujme priateľke alebo hovorme nahlas sami so sebou. ♥ Plačme, alebo sa smejme, podľa situácie. Hlavne si však pamätajme, že keď sme rozčúlení, nerobíme žiadne dôležité rozhodnutia. Keď sa upokojíme, všetko bude vyzerať úplne inak.

ČO SA ROBÍ V NAŠOM TELE PRI HNEVE? zvyšuje sa pulzová frekvencia zrýchľuje sa dýchanie a dochádza k väčšiemu prívodu kyslíka ♥ zvyšuje sa hladina adrenalínu v krvi, čo má za následok rýchlejšie reakcie ♥ rozširujú sa zorničky ♥ spomaľuje sa trávenie ♥ zvyšuje sa kyslosť žalúdočných štiav ♥ zvyšuje sa hladina cukru v krvi ♥ zvyšuje sa krvný tlak ♥ napínajú sa svaly ♥ ♥

(red.) ♥

Zbavte sa stresu v Gino Paradise Bešeňová Až potrebujete zabudnúť na množstvo pracovných povinností a túžite po kvapke adrenalínu, navštívte Gino Paradise Bešeňová. Stredisko pripravilo na letnú sezónu niekoľko príťažlivých atrakcií. Na prvom mieste je novootvorená adrenalínová zóna s 30 metrov vysokou toboganovou vežou a panoramatickým výhľadom na celý areál. Z veže vedie až šesť toboganov z celkovou dĺžkou 1 kilometer. Návštevníci určite ocenia zjazd rýchlostnými zjazdovkami alebo najdlhším toboganom na Slovensku. Netradičné zážitky prinesie jazda na tobogane so špeciálnymi svetelnými a zvukovými efektami. Výstavba novej zábavno-adrenalínovej zóny si vyžiadala investíciu 9 mil. Eur.

Areál sa rozšíril až o takmer 50 %. Gino Paradise Bešeňová ponúka tak isto bazén s umelým vlnobitím, ktorý evokuje atmosféru mora a morského príboja. V súčasnosti je pre všetkých hostí k dispozícii 8 vonkajších bazénov s geotermálnou vodou, 2 plavecké bazény (veľký a malý), 5 relaxačných bazénov a 1 neplavecký dopadový bazén. Návštevníci tu nájdu nový rodinný vodný raj s hradom, šmýkačkami a vodnými delami. Cena vstupu do zariadenia sa pohybuje od 7 Eur na osobu. V areáli je možnosť komfortného ubytovania a tiež množstvo reštaurácii a barov.

www.ginoparadise.sk rodina a zdravie

29

Rolka 7 8 2013  
Advertisement