Page 28

♥ DUŠEVNÉ ZDRAVIE

Ak sme rozčúlení, nerobme dôležité rozhodnutia

Čo je

hnev?

Súčasťou obrany nášho tela je hnev, podobne ako bolesť. Pretože môže ublížiť, zanechať trvalé jazvy, ba i zabiť, treba s ním narábať opatrne.

AKO SA ZVYČAJNE HNEVÁME? Zúrivo kráčame z izby do izby. Trieskame dvermi. Chvejeme sa na celom tele. Máme červenú tvár a vypúlené oči. Kopeme do všetkého, čo nám príde do cesty. Zhadzujeme veci zo stola. Kričíme, až nám navierajú žily.

Hnev kvôli maličkostiam prejde rýchlo. Je to bežný citový prejav, ale nie iba osobná záležitosť. Prenáša sa na ostatných. Niekedy i malé rozčúlenie, urážka alebo reakcia v afekte, a v nevhodnom momente, môže narušiť priateľské či partnerské vzťahy.

Mohli by sme menovať i ďalšie prejavy zlosti. Človek sa v takejto situácia občas ocitne. Vytočí vás dieťa, rozčúlia na úrade, z obchodu donesiete pokazený tovar, po piatich minútach prania posteľnej bielizne vypovie poslušnosť pračka, nezvýšili vám plat, syn prišiel domov až nad ránom... No, povedzte, koho by to nevyviedlo z rovnováhy? Ak všetko zvládate s rozvahou a pokojom, klobúk dolu.

Hocijako sa snažíme ukryť ho, vždy nás prezradí výraz na tvári. Nemusíme pri tom povedať ani jediné slovo. Dlhý prenikavý pohľad a silnejšie stiahnuté pery sú veľavravné a prezradia nás. Zvyčajne sa stiahneme do ústrania a trucujeme.

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

28

HNEV MÔŽE VIESŤ K NÁSILIU

rodina a zdravie

TICHÝ HNEV

AGRESÍVNY HNEV Prejavuje sa aj u detí. Stačí, aby sa kvôli nie-

Rolka 7 8 2013  
Rolka 7 8 2013  
Advertisement