Page 26

♥ ZDRAVIE

Strašiak menom cholesterol

Čo o ňom

vieme Cholesterol je látka podobná tuku a ľudský organizmus si ho vytvára sám. Nachádza sa aj v potravinách živočíšneho pôvodu, v tuku, mäse vajíčkach a mlieku.

M

ožno si položíme otázku, prečo si ho organizmus vytvára, keď nám škodí? Vysoký cholesterol sa totiž stáva strašiakom. Väčšina z nás užíva lieky práve na jeho zníženie, pretože až 70 percent ľudí má zvýšené hodnoty. Cholesterol však potrebujeme, je pre nás veľmi dôležitý, ale len v tom správnom množstve. Tvoria sa z neho niektoré hormóny, žlčové kyseliny a je základnou zložkou bunkových membrán. Telo si cholesterol vytvára v pečeni, alebo ho získava potravou. Problém vzniká vo chvíli, keď sa ho v krvi nahromadí nadbytok.

AKÉ HODNOTY SÚ SPRÁVNE?

na by preto mala byť čo najnižšia, od 2,6 do 3 mmol/l. Keď je cholesterolu v krvi mnoho, ukladá sa na steny ciev, tie sa postupne zužujú, strácajú pružnosť a upchávajú sa. Vysoká hladina cholesterolu v krvi naznačuje, že v cievach sa deje niečo zlé a nebezpečné, čo môže spôsobiť srdcový infarkt, krvácanie do mozgu alebo angínu pektoris. Dobrý cholesterol je pre naše zdravie veľmi dôležitý, preto by jeho hladina mala byť vyššia než 1,3 mmol/l. Ak poznáme hodnoty obidvoch cholesterolov, presne vieme, čo máme robiť, čo jesť a čomu sa naopak vyhnúť.

AKO SA ZBAVIŤ ZLÉHO CHOLESTEROLU?

Hladina alebo koncentrácia cholesterolu v krvi sa zisťuje krvným testom. Výsledok môže byť známy hneď alebo po niekoľkých dňoch, záleží od vybavenia lekára. Štatistiky však hovoria, že až 80 percent ľudí by si nenechalo vo vlastnom záujme hladinu cholesterolu zistiť, nebyť povinných lekárskych prehliadok. Tie sú však až vo vyššom veku, ale zvýšenú hladinu môžu mať už mladí ľudia od 35 rokov a vôbec to netušia. Zistené hodnoty tzv. celkového cholesterolu by nemali presiahnuť 5,0 mmol/l.

Existuje mnoho potravín, ktoré sú chutné a zároveň znižujú cholesterol. Pozor, hladinu zlého cholesterolu v krvi si nezvyšujeme len nevhodnou stravou. Ovplyvňuje ho aj naša lenivosť, teda nedostatok pohybu, fajčenie a stres. Ak vylúčime všetky tuky, chýbajúce množstvo si organizmus i tak vyrobí sám. Odporučené denné maximum je 300 mg cholesterolu, pri zvýšených hodnotách nie viac než 200 mg. Dôležité je kombinovať potraviny s vyšším obsahom cholesterolu s potravinami bohatými na vlákninu, ktoré ho pomáhajú vstrebať.

PREČO JE DOBRÉ POZNAŤ DOBRÝ I ZLÝ CHOLESTEROL?

VHODNÉ POTRAVINY

Platí, že najviac cholesterolu je v tom, čo nám najviac chutí. Radšej však zabudnime na hraPoznáme dva druhy cholesterolu. Ten nolky, chipsy, krémové torty a zákusky, lacné tzv. zlý spôsobuje problémy a jeho hladi- keksy, majonézové šaláty, údeniny, paštéty,

26

rodina a zdravie

Rolka 7 8 2013  
Rolka 7 8 2013  
Advertisement