Page 18

♥ Z BABIČKINEJ TRUHLICE

kel a lahodný enivoňavý Fzdravý,

Fenikel sladký (florentský) je stredomorská voňavá, chutná a výživná zelenina a súčasne aj korenie. Feniklová hľuza obsahuje až 90% vody, ale má aj vysoký obsah minerálov – najmä sodíka, draslíka a železa aj vitamínov – predovšetkým C a E a provitamín A.

F

enikel pochádza z juhozápadnej Ázie a do Európy ho priviezli prvé obchodné karavány. Rastlina sa rozšírila do Stredomoria a odtiaľ do celej Európy. Rimania verili, že rastlina podporuje vytrvalosť a posilňuje zrak a stredovekí duchovní tvrdili, že je jednou z deviatich svätých bylín, používaných pri prevencii proti nemociam. Semená feniklu v kľúčovej dierke mali obydlie ochrániť pred zlými duchmi.

FENIKEL V KUCHYNI Fenikel je skutočne obrovský zdroj látok, ktoré ovplyvňujú trávenie a chudokrvnosť, uľa-

18

rodina a zdravie

vujú pri bolestiach brucha a posilňujú chuť do jedla. Ale aj dnes sa nájdu takí, ktorí si ho nedôverčivo obzerajú, hoci na našom trhu je už zopár rokov. Semienka fenikla sú oveľa známejšie aj využívanejšie ako hľuzy. Majú zelenkavý nádych a dosahujú veľkosti až jedného centimetra. Ochucujeme nimi jedlá, pridávame do doma pečeného chlebíka, do jablčného koláča, rastlinných jedál a omáčok, ak ich základom sú paradajky. Pri varení a pečení najviac používajú fenikel Španieli. V kuchyni však používame najmä hľuzy. Sladkastá chuť feniklových stoniek pripomína aníz a vynikne predovšetkým v marinádach, polievkach a šalátoch. Vejárovité

listy využijeme na ochutenie zeleninových jedál. Mali by sme si vybrať takú hľuzu, ktorá má bielu farbu bez nažltlých či tmavých škvŕn. V miestach, kde sa dostala hľuza pri raste na svetlo je zelená, a tieto kúsky chutia horko. Lepšiu chuť tiež majú menšie hľuzy. O čerstvosti feniklu svedčí stav lístkov na stonkách.

PODPORUJE ZDRAVIE Zo semien feniklu robíme čaj (2-3 lyžičky rozdrvených semien necháme luhovať desať až pätnásť minút v šálke horúcej vody), ktorý príjemné vonia a je známy i svojimi účinkami na osvieženie dychu. Po celé stáročia sa

Rolka 7 8 2013  
Rolka 7 8 2013  
Advertisement