Page 11

VÝŽIVA ♥

REVOLUČNÝ SPÔSOB ODŠŤAVOVANIA Šťavy z ovocia a zeleniny z domácej záhrady vás nabijú energiou. Zvlášť šetrné odšťavovanie s maximom šťavy a minimom „odpadu“ vám zabezpečia nízkootáčkové, hriadeľové odšťavovače. Šťavu nezískavajú odstreďovaním, ale lisovaním. Novinka medzi šnekovými odšťavovačmi Orava OS-150 predstavuje revolučný spôsob domáceho odšťavovania. Má príkon len 150 W, disponuje praktickým dvojfázovým sitkom s rozdielne veľkými otvormi a reverzným chodom motora. Jednoducho sa obsluhuje a ľahko čistí. Dužina pri odšťavovaní sa ukladá do osobitného litrového zásobníka. Stačí ju odtiaľ vybrať a použiť na prípravu ďalších pochúťok – na krémové polievky, omáčky, karbonátky, placky alebo sladké múčniky. Model kúpite v značkových predajniach Orava alebo v e-shope www.orava.eu za 159 €.

základnou zložkou mnohých lahodných miešaných nápojov. Karotén obsahuje žlté farbivo, ktoré sa počas pitia mrkvovej šťavy dostáva aj do kože a sfarbuje ju do žlta. Je to len prechodný, neškodný jav, ktorý po čase samovoľne mizne. Priaznivý vplyv surovej mrkvovej šťavy je zrejmý aj na kožné, žalúdočné a očné problémy. Mrkvovú šťavu je možné kombinovať aj so šťavami z inej zeleniny. Brokolica je bohatá zvlášť na vitamín C, vitamíny skupiny B, E a provitamín A. Jej protirakovinový účinok sa pripisuje enzýmom a stopovému prvku – selénu, ktoré brokolica vo vysokej miere obsahuje.

MIEŠANÉ ŠŤAVY Mrkva, zeler, petržlen a špenát sú bohaté na draslík. Tieto zeleniny sú zásadotvorné, preto rýchlo neutralizujú prekyslenie žalúdočnej šťavy, ako aj celého organizmu - odstraňujú jednu z hlavných príčin vzniku civilizačných chorôb. Petržlen obsahuje aj vápnik, fosfor, horčík, mangán a vitamín C. V kombinácii s mrkvovou šťavou, alebo v zmesi so šalátovou, špenátovou a zelerovou šťavou napomáha liečiť obličkové problémy, očné choroby a menštruačné poruchy. Napriek tomu, že červená repa obsahuje len malé množstvo železa, je pokladaná za výborný krvotvorný prostriedok. Obsahuje provitamín A a vitamíny skupiny B. Z minerálnych látok, okrem železa, obsahuje aj draslík, horčík, síru a fosfor. Zbavuje organizmus toxických látok, je účinným prostriedkom proti anémii, vysokému krvnému tlaku, reumatizmu a klimakterickým ťažkostiam. Výborne chutí v kombinácii s inými šťavami. ♥

KANVICA NA CESTY Na cestách za letnými zážitkami vám energiu dodá káva uvarená v cestovnej varnej kanvici Orava VK-2050. Ľahučká a skladná - nájde si miesto v batožine, aby spríjemnila rána rozvoniavajúcou kávou a čas o piatej dúškom čaju z čerstvo natrhaných byliniek. Ak vás prepadne hlad, stačí si v kanvici prevariť vodu a zaliať vrecúško polievky, alebo si pochutnať na kaši či pudingu. Kanvica je chránená proti prehriatiu, automaticky sa vypína, má príkon 1 000 W a objem 0,5 litra. V cestovnom sete ju dostanete spolu s dvoma plastovými šálkami, s dvoma plastovými lyžičkami a praktickým zásobníkom. Model VK-2050 zakúpite v značkových predajniach Orava alebo v e-shope www.orava.eu za 19,90 €.

rodina a zdravie

11

Rolka 7 8 2013  
Rolka 7 8 2013  
Advertisement