Page 1

moderný životný ŠT Ý L TÉMA ČÍSLA

ZARIAĎUJEME DOMÁCNOSŤ NA POHODLÍ ZÁLEŽÍ

VITIS VINIFERA VIANOČNÉ INŠPIRÁCIE

NÁPOJ AKO LIEK

Krása nie je vecou náhody

2,50 €

11 / 2013


Navrhnuté pre rekordné načasovanie.

Teplomer

ERA-200DB-1AVER Digitálny kompas, teplomer, stopky 1/100 s: nové ERA – 200DB. Prevratná technológia pre vaše zápästie – výrazný design, dokonalé prevedenie.

EDIFICE nosia trojnásobní svetoví šampióni, tím Red Bull Racing.

www.edifice-watches.eu Zoznam predajcov nájdete na

www.casio-watch.sk

Digitálny kompas


|‘ŒŽ5—‘ˆ ‹˜–Œˆ “ˆ•Œˆ ˆ “•ˆ –™’˜ O—•˜Ž—R•˜ „ ™„–—‘’–—Œ ‘„ ™U•’…˜ “5“ˆ•’™U†‹ “„“I‘’™ „ ™„‘ŽRO’™ „›Œ5‘ˆ ™‹’‡‘>­ tˆ‡Œ ˆ‹’ ‘„‡JˆWŒ—ˆOŒˆ †‹„•„Ž—ˆ•Œ–—Œ†Ž> ™„–—‘’–—Œ “„—•B “•˜W‘’–P± ™U‹•ˆ™‘’–P „ “‘Œ™’–P­

u›urgq“ pdwhul†o| u›urgq“pdwhul†o| M

aximálne hrejivé páperové paplóny a vankúše sa skladajú z páperovej zložky a obalu. Ideálnou páperovou zložkou, z domácej hydiny je husie perie. Veľká rozmanitosť peria je daná tým, že rôzne plemená husí produkujú aj rôzne druhy a akosti peria. Samotná kvalita peria je podmienená anatomickými vlastnosťami, biologickým zložením a miestom výskytu hydiny.

mv{v® klzpnu ov|zl

Œ–—ˆ‘Œˆ “ˆ•Œ„ Vankúše z peria sa odporúčajú čistiť každých päť až osem rokov. Paplóny stačí čistiť každých desať rokov, nakoľko tie slúžia ako prikrývka. Renomovaná spoločnosť ALMATEX perie nielen čistí, ale vankúše a paplóny s tohto prírodného materiálu aj vyrába. A to výlučne z nového, kvalitného peria, z vodnej hydiny. V predajni na Ostredkovej ulici v Bratislave si môžete dať vyhotoviť výrob-

ky rôznych rozmerov, náplní a cenových relácií. Cena sa odvíja od kvality páperovej náplne. Vybrať si môžete od štandardných, cez polopáperové, až po luxusné. Moderná technológia šitia zaručuje nepáranie stehov a nepresúvanie náplne vo výrobkoch. Vankúše a paplóny tohto typu sú vyhotovené zo stopercentne prírodných materiálov, zaručujú maximálny komfort a najmä znášanlivosť pri používaní.


summary

16 Sviatočné stolovanie 03 Prírodné materiály

Vianočné a novoročné zvyky ovplyvňujú sviatočné stolovanie.

Unikátne husie perie je pre svoju štruktúru a vlastnosti na výrobu páperových paplónov a vankúšov maximálne vhodné.

18 Vianočné inšpirácie

06 Vyberáme dom

Vianoce sú jedinečným časom v roku, ktorý trávime s rodinou a priateľmi. Vyzdobte si domácnosť originálnymi doplnkami, vytvorte nezameniteľnú sviatočnú atmosféru.

Pri plánovaní kúpy nehnuteľnosti sa niekedy stane, že celé mesiace listujete v časopisoch, surfujete na internete, chodíte po obhliadkach a svoj vysnívaný dom nie a nie nájsť...

20 Kríza je zvládnuteľný stav

08 Aktívne bleskozvody

Česká spoločnosť Gumotex sa napriek kríze dokázala udržať na vrchole. Patrí k osvedčeným výrobcom, ktorého si vážia zákazníci aj zamestnanci.

Na bleskozvod je potrebné myslieť už pri výstavbe základov domu, nakoľko sa jedná o technické zariadenie, ktoré plní významnú ochrannú funkciu.

22 Teplo domova

10 Ochrana pred povodňami

Teplo domova je pojem, pod ktorým si väčšina ľudí predstaví čaro rodinného zázemia. Útulnú atmosféru však dotvárajú aj ďalšie okolnosti, ktoré ku komfortu bývania prispievajú rovnakou mierou.

Zmeny klímy a rozširovanie hraníc miest vedú k vzniku preplnených a prehriatych veľkomiest. K následkom patria okrem iného aj vznik povodňových katastrof.

12 Svieži dizajn V súčasnej bytovej architektúre je preferovaný dizajn, ktorý prekypuje nápaditosťou, vie byť žiarivý a dôvtipný. K exkluzívnym interiérom patria aj atraktívne dvere.

13 Sklenené roletové systémy Z moderne ponímaného riešenia interiéru si sotva možno odmyslieť sklené dvere, prípadne mnohé presklené plochy...

4

VIP magazine

26 Kúpeľňová symfónia Pre moderného človeka sa stal každodenný kontakt s vodou bežnou záležitosťou. Popri starostlivosti o zovňajšok však pobyt v esteticky dokonalej kúpeľni môže poskytnúť aj vzácne chvíle pohody.

28 Sauna centrum Infrasauny, ktoré sa v slovenských domácnostiach stále viac presadzujú, ponúkajú mnoho výhod. Predovšetkým je to teplota, ktorá má na ľudský organizmus množstvo pozitívnych účinkov.

32 Moderná kuchyňa Návrh vybavenia kuchyne má vychádzať z konkrétneho priestoru – jeho veľkosti, rozmerov stien, rozmiestnenia okien, dverí, radiátorov, rozvodov vody a elektriny.

34 Vitis vinifera Pred viac ako tritisíc rokmi pred našim letopočtom pestovali Egypťania vinič a vyrábali z hrozna vzácny nápoj, ktorý smeli piť len členovia faraónskych dynastií.

38 Na výžive záleží Hoci je ovos jednou z najstarších obilnín, ktorú od pradávna pestovali naši predkovia, v súčasnosti je v našich jedálnych lístkoch pomerne málo preferovaný.

41 Esenciálne kyseliny pre oči O význame esenciálnych polynenasýtených mastných kyselín sa hovorí najmä v súvislosti so srdcovo-cievnymi ochoreniami...

42 Víno máme naozaj v krvi... Produkcia vína vedená tradičnými spôsobmi, ako sú ručný zber hrozna do malých bedničiek, šetrné spracovanie, samozrejme fermentácia s použitím vlastných kvasiniek, zrenie v dubových sudoch.

46 Nápoj ako liek Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob, ako nahradiť nedostatok vitamínov, enzýmov, minerálnych látok a stopových prvkov v organizme je konzumácia čerstvých štiav.


moderný životný ŠT Ý L Mesačník VIP magazine MODERNÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL Ročník V. Registračné číslo: MK SR EV 3810/09 ISSN 1338-029X

64 Filmové ocenenie C(us)todians 50 Partnerské vzťahy Ľudia, ktorí žijú v rozhádanom manželstve či vzťahu, majú približne o tretinu väčšiu šancu, že ich postihne srdcová choroba, alebo zástava srdca v dôsledku infarktu, než ľudia, ktorí žijú v harmónii.

52 Biznis potrebuje viac žien Rozhovor s úspešnou manažérkou Máriou Džundovou obchodnou a marketingovou riaditeľkou nadnárodnej firmy TNT Express na Slovensku.

54 Krása nie je vecou náhody Krása nie je vecou náhody – je nielen životným krédom, ale aj názvom novej knihy Marty Gejdošovej.

58 Študujte v zahraničí! „Študujte v zahraničí, spoznávajte iné kultúry a Európu, využite ponúkané možnosti!“, vyzvali mladých ľudí Samuel Abrahám a Katarína Brychtová, ambasádori kampane Európsky rok občanov 2013.

60 Herial Ladies Club Talkshow s celosvetovo uznávanou opernou speváčkou Jolanou Fogašovou, zaujímavé besedy zo sveta zdravia, krásy a životného štýlu a správne namiešaný mix módy, kultúry a špičkovej gastronómie.

Už po piatykrát udelila Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci EU-OSHA filmovú cenu za najlepší dokumentárny film súvisiaci s prácou.

65 Vitis galéria sa inšpirovala ženou Vo víne je ukrytá nielen pravda, ale aj umenie. Spoločnosť Vitis Pezinok organizuje už štvrtý rok originálny projekt.

66 Veda, pomáha zlepšovať život Bez mnohých vedeckých objavov v oblasti chemického priemyslu a farmácie si dnes už vôbec nedokážeme predstaviť život.

68 Knižné novinky 70 Koncept cestovného ruchu Najpríťažlivejšou turistickou oblasťou Slovenska je tatranský región, ktorý zahŕňa Tatry a severný Spiš.

72 Sprievodné javy jesene Ak vám tečie z nosa, čo je prirodzene nepríjemné, tešte sa aspoň zo skutočnosti, že s najväčšou pravdepodobnosťou chrípku nedostanete.

74 Na pohodlí záleží Súčasné sedacie súpravy, pohovky, kreslá a stoličky sú nábytkom od ktorého sa právom očakáva pohodlie.

Vydavateľ: GK Invest, s. r. o. IČO 35 928 425 Desiata ulica č. 16 831 01 Bratislava tel./fax: 02/54 77 19 56

www.printovemedia.sk Generálna riaditeľka: Mgr. art. Gabriela Zorgovská Tel.: 0907 719 510 E-mail: info@printovemedia.sk Redaktor-manažér: Andrea Rozborová Tel.: 0908 192 738 E-mail: redakcia@printovemedia.sk Šéfredaktorka: PhDr. Oľga Kašová Zástupkyňa šéfredaktorky: Mgr. Oľga Antošíková Redakčná rada: Mgr. Tatiana Kasalová Alexandra Farkašová Markéta Ježíková Helena Marekovičová Daniela Paculíková Lucia Kašová Veronika Dugová Magdaléna Gondolová Grafická úprava: Akad. mal. Barbara Neumannová Dátum vydania: november 2013 Tlač: Merkantil, spol. s r. o. Distribúcia: Mediaprint Kapa Predplatné: Mediaprint Kapa Pressegrosso, a. s. Vajnorská 137, Bratislava Infolinka: 0800/188 826 E-mail: predplatne@abompkapa.sk Písomné podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov, ani za prípadné vzniknuté škody.

VIP magazine

5


bývanie

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Vyberáme DOM Pri plánovaní kúpy nehnuteľnosti sa niekedy stane, že celé mesiace listujete v časopisoch, surfujete na internete, chodíte po obhliadkach a svoj vysnívaný dom nie a nie nájsť. A potom sa náhodou vychystáte na výlet a zrazu vám padne do oka. ri hľadaní domu či chalupy „z druhej ruky“ je vhodné okrem volania srdca zohľadňovať aj vecné pripomienky rozumu. Pri výbere objektu je dôležité vychádzať zo skutočností, ktorých súčasťou sú aj vaše fyzické a finančné možnosti, dominantné záľuby a životné potreby. Preto si stanovte priority, ktoré sa budú vzťahovať na prostredie aj na samotnú stavbu – jej veľkosť, dostupnosť a technický stav. Na chalupe býva

P 6

VIP magazine

spravidla najatraktívnejšie práve to, čím sa líši od mestského bytu – ticho, súkromie a kontakt s prírodou. Niekto miluje turistiku, iný lyžovanie, iný zasa pobyt pri vode alebo obrábanie záhradky. Snažte sa zvoliť si miesto, ktoré poskytuje čo najviac možností práve pre

vaše obľúbené aktivity. Do úvahy berte nielen veľkosť pozemku, ale aj jeho charakter – vlhkosť a kvalitu pôdy. Všimnime si aj osadenie chalupy v teréne, vzhľad a stav objektu, dispozičné riešenie, stavebnú dokumentáciu, ktorá by mala pozostávať z pôvodné-


ho projektu, stavebného povolenia, kolaudačného výmeru a následných opráv.

Odborné zhodnotenie Ak vás objekt na prvom rande zaujal, ďalšie stretnutie by sa malo odohrať za prítomnosti prizvaného odborníka, ktorý vykoná komplexnú analýzu. Jej výsledkom má byť zhodnotenie technických, dispozičných a architektonických parametrov domu, ako aj posúdenie konštrukčných vlastností z hľadiska statiky, vnútorných rozvodov, požiarnej bezpečnosti a tepelnotechnických vlastností. Všimnúť si treba aj konštrukčné a tvarové

riešenie strechy. Technické chyby krytiny sa spravidla odhalia už pri prehliadke prostredníctvom zatečených miest na konštrukcii krovu, podlahe podkrovia, na stropných podhľadoch a podobne. Pozornosť si zaslúžia aj steny. Praskliny na obvodových stenách by mohli svedčiť o nesprávnom založení stavby. Zlá alebo poškodená hydroizolácia proti zemnej vlhkosti a pozemnej vode zdravotnému stavu objektu tiež veľmi neprospieva. V jej dôsledku vlhnú konštrukcie a neraz dochádza aj k zaplavovaniu priestorov pod úrovňou terénu. Zrážková voda sa môže akumulovať a následne vzlínať do

nadzemných murív aj kvôli nesprávne aplikovanému obkladu vonkajšieho sokla. Nedostatočná tepelná izolácia podstrešných priestorov zvykne zapríčiniť poškodenie fasády a muriva obvodových stien, v zimnom období únik tepla a pri topení snehu aj zatekanie. Podceniť neradno ani rozvody vnútorných inštalácií, najmä rozvody vedené pod povrchom stien, stropov či podláh. Pri kúpe nehnuteľnosti by ste mali byť informovaní aj o všetkých technických zariadeniach slúžiacich na zásobovanie pitnou a úžitkovou vodou, ako aj o zariadeniach na likvidáciu a čistenie odpadov. VIP magazine

7


hŽ—B™‘ˆ Â…Â?ˆ–Ž’Â?™’‡œ d eohvnr}yrg mh srwuheq“ p|volhÂŽ x¡ sul yÂľvwdyeh }†nodgry grpxĂĄ qdnrÂ&#x;nr vd mhgq† r whfkqlfn“ }duldghqlhĂĄ nwru“ soq› yÂľ}qdpq° rfkudqq° ixqnflxĂœsuleol¡xm°frx vd e°unrx vw°sqh vwdĂ° wlfn“ qdsÂ…wlh y dwprvi“uhĂĄ } nwrĂ° u“kr mh dnw›yqd ÂŽdvÂŽ }dfk|w†ydÂŽd vfkrsq† vd qdelÂŽ d¡ qd ĂŠĂŽ nĂĄ suhĂ° wr mh srwuheq“ qds†mdqlh } fxg}lhkr }gurmdĂœ ul suhnurÂŽhq› sudkryhm krgqrw| grfk†g}d n °ghux eohvnxĂœ wrpwr rndplkx uhdjxmh dnĂ° w›yq| eohvnr}yrg y|vodq›p °vwuhwry“kr yÂľerĂ° md vn§u dnr sdv›yq| }ehudÂŽ Ă° dnw›yq| eohvnrĂ° }yrg srvn|wxmh y|ÂŹÂŹlx °uryh¢ eh}shÂŽqrvwlĂœ

΢

tvklyu i#}hupl

„

zlw{ltily ¢ª¥£

pupjphu# wylkz{po r}glho y uhdnÂŽqrp ÂŽdvh vd r}qdÂŽxmh dnr ĂŚlqlĂ° fldÂŽqÂľ suhgvwlkĂĽĂœ hqwr °vwuhwryÂľ yÂľerm vd vs†ð md y|vrnr qdg fku†qhqÂľp remhnwrp v sulfk†ð g}dm°flp kodyqÂľp yÂľermrpĂĄ Ž›p mh }mhgqrwhĂ° qÂľ eohvn sulyhghqÂľ suldpr qd kurw dnw›yqhkr }ehudÂŽdĂœ )dohm mh yhghqÂľ }yrgrp gr x}hp¢rĂ° ydÂŽdĂĄ ngh vd ur}swÂľol gr }hphĂœ wrkr y|soÂľydĂĄ ¡h dnw›yq| eohvnr}yrg eohvn| qhsulÂŽdkxmhĂĄ doh

eh}shÂŽqh vd vsrm› ohq v eohvndpl y sulhvwruh ghƒqrydqrp u†glxvpl rfkudq| d yÂľnrqrp mhgqrwolyÂľfk prghoryĂœ

}#ovk€ uyÂľ dnw›yq| eohvnr}yrg qd oryhqvnx ero lqĂ° ÂŹwdorydqÂľ y urnx ĂŠĂ’Ă’ĂŽ qd yÂľureqrp remhnwh oryhqvnhm udƒh y udwlvodyhĂœ nw›yqh eohvnrĂ° }yrg| v° lqÂŹwdorydq“ qd dgplqlvwudw›yq|fk exĂ°


{l{® p‘Š­ {„—Œ„‘„ o’•™„—‹’™5± mv{v® „•†‹B™ •ˆ‡„Ž†Œˆ {l{®êp‘Š­ê{„—Œ„‘„êo’•™„—‹’™5±êmv{v®ê„•†‹B™ê•ˆ‡„Ž†Œˆ

zgry†fká sulhp|vhoqµfk zgry†fká sulhp|vhoqµfk suhy†g}ndfká suhy†g}ndfká doh doh dm dm qd e|wryµfk d urglqqµfk grprfkÜ uhŽr srxð qde|wryµfkdurglqqµfkgrprfkÜuhŽrsrx𠷛yd® dnw›yqh eohvnr}yrg| eohvnr}yrg| dd }hpqldfh ·›yd® dnw›yqh }hpqldfh v°vwdð y|é srvn|wxm° y|¬¬lx °uryh¢ eh}shŽqrvwl y srð srvn|wxm°y|¬¬lx°uryh¢eh}shŽqrvwlysrð uryqdq› v nodvlfnµpl eohvnr}yrgpl }ehudŽ }ehudŽ dnw›yqhkr dnw›yqhkr eohvnr}yrgx eohvnr}yrgx qdku†g}d qdku†g}d fho° }ehuq° v°vwdyx nrqyhqŽqµfk eohvnrð fho°}ehuq°v°vwdyxnrqyhqŽqµfkeohvnrð }yrgry yµud}qh yµud}qhuhgxnxm°}†vdk|gridv†g|dvwuh¬ð uhgxnxm° }†vdk| gr idv†g| d vwuh¬ð q“kr so†¬®d srvn|wxm° srvn|wxm° }qdŽq° }qdŽq° °vsrux °vsrux }yrgry“kr }yrgry“kr pdð whul†oxá pdwhul†ox qd x}hpqhqlh d prqw†·ð whul†oxápdwhul†oxqdx}hpqhqlhdprqw†·ð q|fk su†f dnw›yqhkr eohvnr}yrgx mh sruryð ·lyrwqrv® ·lyrwqrv®dnw›yqhkreohvnr}yrgxmhsruryð qdwhŸq† vr ·lyrwqrv®rx exgry| pr·qrv® srx·lwld dnr rggldohqµ eohvnr}yrg qdsu›nodg qdsu›nodgsuhvnxslqxremhnwrydoheryryµð suh vnxslqx remhnwry doher yr yµð ex¬qrp survwuhg› w|sl}rydq“ xfk|whqld }ehudŽry suh y¬hwn| w|sl}rydq“xfk|whqld}ehudŽrysuhy¬hwn| w|s| remhnwry d vwulhfk }dfk|w†ydŽh y|krwryhq“ } qhuh}x }duxŽxm° gokrgrer q›}n| }hpqµ rgsru u§}qh v|vw“p| ulh¬hq› dm suh sureohpdwlfn“ u§}qhv|vw“p|ulh¬hq›dmsuhsureohpdwlfn“ srgplhqn| }hpqhqldÜ

hŽ ‡J‡ˆ Ž R‡ˆ•˜ …ˆ–Ž˜± „Ž—B™‘œ …ˆ–Ž’™’‡ •ˆ„Š˜ˆ ™œ–„‘B R–—•ˆ—’™>‹’ ™U…’„ –ŽJ• „Ž’ “„–B™‘œ …ˆ•„:­

tvklyu i#}hupl

„

zlw{ltily ¢ª¡£

i


interiér

Andrea Rozborová, foto: JAP, SAPELI a archív redakcie

Svieži

dizajn

V súčasnej bytovej architektúre je preferovaný dizajn, ktorý prekypuje nápaditosťou, vie byť žiarivý a dôvtipný. Ku interiérom, ktoré chcú znamenať viac než len miestnosti k prebývaniu, patria aj atraktívne dvere. ytváranie oddelených priestorov v obydliach sa stalo sprievodným javom vývoja civilizácie. Priestory sa začali postupne účelne rozčleňovať a ich počet zvyšovať, pri čom nenahradi-

V 10

VIP magazine

teľnú úlohu zohrávajú dvere. Dvere v domácnosti plnia funkciu komunikačných uzlov a sú ideálnym sprostredkovateľom na zabezpečenie súkromia. Na scéne sa objavujú nové, nápadité interiérové dvere

– ich prevedenia sú čoraz rafinovanejšie. Po unifikovaných a nezaujímavých dverách na aktuálnom trhu už niet ani stopy. K dispozícii je bohatý výber modelov, tvarov, materiálov a dezénov, ktoré domácnostiam dodávajú novodobý imidž. Pri zariaďovaní je vhodné každej miestnosti venovať rovnakú pozornosť – s rovnakou kreativitou a trpezlivosťou jej vdychovať svieži vzhľad a osobitý ráz.


Kolorit prostredia Rozmiestnenie dverí v domácnosti má korešpondovať s jej dispozičným riešením. Jedná sa o základnú požiadavku – logickú schému, potrebnú pre komfortné fungovanie osôb v dome a byte. Z praktického hľadiska je nutné, aby umiestnenie a počet interiérových dverí nebránil v účelnosti zariadenia miestností. Týmto princípom sú nadradené požiadavky technických noriem, ktoré zo-

hľadňujú najmä bezpečnosť. Ideálne je, ak sa umiestnenie dverí riadi aj kompozičnými zákonitosťami a ak interiérové dvere prispejú k vyššej estetickej úrovni domácnosti. V súčasnosti sa pri výrobe interiérových dverí kladie dôraz na splnenie funkčných aj estetických nárokov modernej doby. V ponuke interiérových dverí s moderným dizajnom je možné nájsť presklenia aj v podobe vertikálnych alebo horizontálnych pásov. Z prak-

tického hľadiska je sklo používané obvykle tam, kde je potrebný prienik svetla a je nutné minimalizovať optické delenie priestoru. Dizajnovo atraktívne sú celosklenené interiérové dvere z tvrdeného skla, z matovaného skla, alebo so sieťotlačou. VIP magazine

11


interiér

Priehľadné plochy miestnostiam dodajú atraktivitu a pocit vzdušnosti. Sklenené posuvné systémy a dvere z kaleného bezpečnostného skla sprostredkujú v interiéri nielen originálne vizuálne efekty, ale aj maximum bezpečia. Navyše, doprajú aj bezproblémovú údržbu sklenenej plochy a umožňujú dizajnovo zladiť interiér do jednotného celku.

Osobitý ráz Interiérové dvere sú dôležitým dizajnovým prvkom domácnosti, no oplatí sa nezabúdať aj na ich funkčnosť. Aj v tomto roku pokra-

12

VIP magazine

čuje trend nastúpený z minulého obdobia – výrobcovia kladú dôraz na kvalitu, odolnosť a bezpečnosť interiérových dverí, nakoľko tento artikel je stále pod väčším drobno-

hľadom užívateľov. Moderné posuvné dvere dodajú interiéru pocit voľnosti a vzdušnosti. Sú hojne využívané hlavne v menších priestoroch, nakoľko prispievajú k vizuálnemu zväčšeniu miestností, ale aj k ich účelnosti. Posuvné dvere je možné zasúvať buď voľne do strán, alebo do zásteny. Vzhľadovo interiér ozvláštnia a v mnohých prípadoch sú výhodnejšie aj z bezpečnostného hľadiska. Posuvné systémy sú vítaným architektonickým prvkom v domácnosti aj v prípade, ak je potrebné veľké miestnosti opticky rozdeliť. Neodporúčajú sa však tam, kde je nutné priestor odhlučniť a uzamykať. Ak si zvolíte zasúvacie dvere s výplňou, vybrať si môžete laminát, zrkadlo, sklo a iné. Aktuálnym hitom vo svete interiérových dverí je grafosklo – moderný systém celosklenených prvkov so zalaminovanou digitálnou tlačou alebo s textíliami.


Sklenené roletové systémy

rauvolet vetro-line RAUVOLET vetro-line – fascinujúce sklo | Z moderne ponímaného riešenia kuchyne si sotva možno odmyslieť sklené dvere, prípadne mnohé presklené plochy. Vďaka sklenému roletkovému systému RAUVOLET vetro-line ponúka spoločnosť REHAU v tejto oblasti jedinečné riešenie. Sklenený roletový systém spája praktické vlastnosti moderných skrinkových roletových systémov s ušľachtilými povrchmi z pravého skla.

Výhody Rauvolet vetro-line

 k dispozícii je kazetový modul pripravený na zabudovanie so štandardnými rozmermi systémové príslušenstvo (lizéna, úchytkový profil a vodiaca koľajnička) v hliníkovej úprave bezpečnostné sklo odoláva väčšiemu zaťaženiu, povrch sa nepoškriabe na požiadanie možno dodať iné rozmery a povrchové úpravy

Byť „in“ vďaka Rehau V podobe RAUVOLET vetro-line ponúka REHAU systém sklených roliet, ktorý spája dizajnový aspekt pravého skla s výhodami roletových systémov na báze polymérov.

Lákavé zasúvanie – bezpečnostné sklo Jednoduché zabudovanie systému a vynikajúce chodové vlastnosti hovoria samé za seba. S lamelami širokými 50 mm z jednovrstvového bezpečnostného skla vytvorí RAUVOLET vetro-line harmonické a plošné čelo. Bezpečnostné sklo odoláva väčšiemu zaťaženiu, nepoškriabe sa a upúta svojim pôsobivým priesvitným vzhľadom a výraznou rovinnosťou.

Povrchová úprava „satinato“ Inovatívny systém sklenených roletiek Rauvolet Vetro-line sa dodáva v setoch, ktoré sú dostupné v dvoch štandardných šírkach 600 a 900 mm a v dvoch výškach 1000 a 1500 mm. Na výber sú dekory Satinato, Satinato black a Optiwhite.

RAUVOLET vetro-line je k dispozícii ako hotový kazetový systém C-Box v dekoroch „Satinato“, „Satinato Black“ a „Satinato Optiwhite“.


E

US

N

IG

ES

:D TO FO

HO

Pocit bezpečia 26-27.indd 26

6/8/13 7:52:18 PM


TREZORY A TREZOROVÁ TECHNIKA

www.wertheim.sk 26-27.indd 27

6/8/13 7:52:31 PM


domácnosť

Svetlana Paceltová, foto: Potten & Pannen – Staněk, DEKORIA a archív redakcie

Sviatočné stolovanie V Belgicku sa na štedrý deň pečie špeciálny chlieb, ktorý má tvar jahniatka a na Cypre sa hneď ráno konzumuje vianočná Vasilisova torta, v ktorej každý hľadá zapečenú mincu, aby mal celý nasledujúci rok šťastie. V Dánsku sa zasa v ryžovom nákype hľadá zapečená mandľa a vo Francúzsku sa do sviatočnej torty zapeká malá figúrka. Íri po štedrovečernej večeri dajú na stôl chlieb s mliekom a na dôkaz pohostinnosti nechajú pootvorené dvere pre hosťa. 16

VIP magazine

ky“. Dnes je súčasťou štedrovečernej večere vyprážaná ryba so zemiakovým šalátom a množstvo iných dobrôt. Tradične sa v predvianočnom období na Slovensku pečú vianočné maškrty rozvoniavajúce vanilkou, škoricou a medom – od medovníkov a zázvorníkov, cez vianočky a koláče, až po vianočné čajové pečivo.

odľa slovenských zvykov a tradícií bola kedysi štedrovečerná večera skromná a jednoduchá. Na začiatku sa jedla oblátka s medom pre sladký a dobrý život, potom kapustnica alebo hríbová, šošovicová či hrachová polievka. Na záver sa jedli „perky“ s lekvárom alebo „pupá-

P

Zvyky a tradície Štedrý večer bol vždy opradený rúškom tajomstiev a vianočných povier. V slovenských rodinách na vianočnom stole bol prestretý párny počet tanierov a jeden tanier a príbor bol pripravený navyše, pre náhodného hosťa. Podľa starých vianočných


zvykov sa pod obrus štedrovečerného stola dávajú šupiny z kapra alebo peniaze, aby rodina mala v budúcom roku dostatok financií. Štedrej večeri predchádza spoločná modlitba, po ktorej gazdiná namočí do medu strúčik cesnaku a urobí ním krížik na čelo všetkým prítomným. Gazda rozkrojí najkrajšie jablko a každému dá z neho kúsok, aby rodina bola zdravá, súdržná a celistvá po celý rok ako to jablko. Do rohov

miestnosti sa hádžu orechy a pri každom hode si hádžuci želá splnenie svojho via-

nočného priania. V slovenských rodinách dodržiavajúcich tradície, sa štedrovečerné hodovanie začína jedením oblátky s medom, prípitkom a kapustnicou – niekde šošovicovou alebo hrachovou polievkou, pretože strukoviny symbolizujú blahobyt. Od štedrovečerného stola sa nesmie počas večere vstávať, všetko jedlo má byť pripravené buď na stole, alebo v jeho bezprostrednej blízkosti. VIP magazine

17


bytové doplnky

Andrea Rozborová, foto: DEKORIA

Štýlovú lampu Atena s oválnou základňou, ktorá je dekorovaná starovekým ornamentom v striebornej farbe zakúpite v e-shope www.dekoria.sk za cenu 85,71 € v rôznych rozmeroch.

Zrkadlo Lion v masívnom minimalistickom ráme, v strieborno – zlatej farbe s patinou je vhodné do moderných interiérov a loftov. V rozmeroch 48 x 48 cm ho dostanete v cene od 68,92 €.

Využite možnosť šitia na mieru, nechajte si vyhotoviť elegantné návleky na stoličky, ktoré z vašich stoličiek počas sviatkov vytvoria krásny doplnok vianočnej pohody od 31,56 €.

Vianočné inšpirácie

Vianoce sú jedinečným časom v roku, ktorý trávime s rodinou a priateľmi. Vyzdobte si domácnosť originálnymi doplnkami zo širokej ponuky internetového obchodu www.dekoria.sk, doprajte radosť a potešenie z krásna sebe aj svojim blízkym v podobe nezameniteľnej sviatočnej atmosféry.

Tridsaťšesť alebo tridsaťdva centimetrov vysoký biely keramický svietnik v štýle vintage s imitáciou popraskania, ktorý je vhodný na sviečky okrúhleho aj štvorcového tvaru dostanete od 19,98 €.

18

VIP magazine

Na zdôraznenie jedinečnosti vianočnej atmosféry je ideálna kolekcia Christmas s troma druhmi tkanín: žakárová tkanina so vzorom tkaným striebornou alebo zlatou niťou, satén s tradičnými vianočnými motívmi a naturálne tkaniny v škandinávskom štýle.

Keramické hrnčeky s objemom tristo mililitrov zo série X-mas so sviatočnými motívmi dostanete v e-schope www.dekoria.sk od 4,63 € v rôznych farbách.


ŠITIE NA MIERU CEZ INTERNET BEZPLATNÉ VZORKY Využite jedinečnú možnosť, vyberte si textílie, ktorých vzorky vám budú bezplatne zaslané na vašu korešpodenčnú adresu.

ZÁCLONY

PREHOZY

RÍMSKE ROLETY

POŤAHY NA SEDAČKY Z IKEA

VANKÚŠE

OBRUSY

NÁVLEKY NA STOLIČKY

ZÁVESY

www.dekoria.sk

TRUHLICE


rozhovor

Ivana Nitrianska, foto: archív autorky

Kríza Česká spoločnosť Gumotex sa napriek kríze dokázala udržať na vrchole. Patrí k osvedčeným výrobcom, ktorého si vážia zákazníci aj zamestnanci.

■ V portfóliu spoločnosti Gumotex majú významné postavenie matrace. Prečo je to tak? Jan Vimr: Gumotex od roku 1952, resp. 1956 vyrába matrace tou istou technológiou. Sú jeho kľúčovým produktom a technologicky predstavujú špičku na trhu. Počet reklamácii sa blíži k nule, čo je dôkazom, že

20

VIP magazine

je zvládnuteľná vec


Tomáš Bičák: Za dva roky (minulý a nasledujúci) hovoríme o sume, ktorá presiahne štvrť miliardy českých korún. S tým je spojený aj vznik nových pracovných miest, čomu sa určite potešia ľudia v našom kraji.

NA NAŠE OTÁZKY ODPOVEDAL OBCHODNÝ RIADITEĽ SPOLOČNOSTI GUMOTEX TOMÁŠ BIČÁK A RIADITEĽ DIVÍZIE MATRACOV JAN VIMR

■ Ako si predstavujete Gumotex v najbližšom čase? Čo by ste radi dosiahli? Tomáš Bičák: Navonok sú dve kategórie, ktoré tvoria tvár Gumotexu – matrace a lode. Potom nasledujú rescue systémy. Night Control je samostatný projekt. Gumotex je dostatočne diferencovaný, aby dokázal vyhovieť čo najväčšiemu počtu požiadaviek trhu. Z hľadiska lodí je to jednoduché – chceme zdvojnásobiť predaj. Loď by mala zostať vlajkovým produktom Gumotexu, pretože vytvára úsmev. Jan Vimr: Gumotex je z minulosti výrazne technicky zameraná firma. Cieľom je teda napredovať, vytvárať to, čo tu chýba, aby mohli byť zákazníci spokojní.

V týchto dňoch oznámili ekonómovia EÚ koniec hospodárskej krízy. Ale podľa čísel sa zdá, že vy ste ju prežili v plnom finančnom zdraví. Čomu podľa vás vďačíte za to, že ste neklesali, ale naopak vytvárali nové pracovné miesta, rozširovali portfólio a aktuálne investujete nemalé sumy peňazí? Jan Vimr: Myslím si, že ide hlavne o to, že nie sme špecializovaní iba na jeden segment, produkt. Darilo sa člnom a matracom, Gumotex má niekoľko nôh, na ktorých stojí a musím zaklopať, že keď jedna dostáva zabrať, tie ostatné kráčajú. To je to, čo nás nad vodou drží už 60 rokov. ■

si našu prácu robíme dobre. Len nedávno sme v obchodnom centre Polus v Bratislave otvorili predajňu Night Control, kde si zákazníci môžu kúpiť európsku novinku – matrac s USS, s unikátnym spacím systémom, ktorý disponuje nastaviteľnou tuhosťou. Je to ďalší krok, ktorým potvrdzujeme, že sa

zákazníci na nás môžu spoľahnúť a vždy dostanú to najlepšie, čo im trh môže ponúknuť. Na akej úrovni sa pohybujú investície spoločnosti Gumotex do nových technológii? ■

■ Nedávno ste sa predstavili na Paddle Expo. Ako ho hodnotíte? Tomáš Bičák: Pozitívne. Redizajn, ktorý pozostával zo zmeny loga, z nových farieb, štýlu, materiálov, to všetko vytvorilo jeden celok, za čo bol Gumotex chválený ako firma, ktorá urobila posun k mladšiemu a dynamickejšiemu štýlu. Zároveň sa ukázalo, že Gumotex bol jednou z mála firiem, ktorá rástla, hoci trh stagnuje.

VIP magazine

21


interiér

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Te p l o

domova

Teplo domova je pojem, pod ktorým si väčšina ľudí predstaví čaro rodinného zázemia. Tento hrejivý pocit vytvárajú najmä ľudia, naši blízki. Útulnú atmosféru v domácnosti však dotvárajú aj mnohé ďalšie okolnosti, ktoré ku komfortu bývania prispievajú rovnakou mierou. ndividuálny pocit tepla či zimy nezávisí len od reálnej teploty v interiéri. Je ovplyvňovaný mnohými ďalšími faktormi, akými je vlhkosť a prúdenie vzduchu, druhy podláh, nábytkov a materiálov, farebné riešenia miestností a mnoho iných. Ide o súhrn viacerých skutočností, ktoré v určitom pomere, pre konkrétne typy ľudí, predstavujú tepelnú pohodu aj zo psychologického hľadiska. Niekto vo svete farieb preferuje kombináciu tónu v tóne, niekomu sa páči ostrý kontrast. Teplé farby vychádzajú z farieb ohňa – patria do nich odtiene žltej, oranžovej, červenej a hnedej. Sú väčšinovo považované za hravé a povzbudzujúce farby. Medzi studené sa radia odtiene modrej, zelenej, tyrkysovej a sivej – často dostávajú prívlastky čisté alebo svieže. Existuje rôzne delenie farieb – primárne, sekundárne, terciárne, ďalej delenie na svetlé a tmavé, aktívne a pasívne, ľahké a ťažké. Farby je možné hodnotiť aj porovnávaním ich základných vlastností – porovnávaním ich tónu, svetlosti a sýtosti.

I

22

VIP magazine


uv} wyl}kยrh nhs}upov ยง iyh{pzsh}h


SantʼAgostino - Luxor

Mramor – synonymum luxusu

Mramor bol vždy synonymom elegancie, luxusu a úspechu. Jeho vzhľad s jemným žilkovaním je tak charakteristický, že si ho nespletie naozaj nikto. Po stáročia pretrvávajúca obľuba tohto materiálu bola podnetom pre špičkových dizajnérov svetoznámych keramičiek. Imitácia mramoru v podobe obkladov a dlažieb sa stala svetovým trendom. V ponuke je široká škála farieb a vzorov, jednotlivé série sú doplnené množstvom dekórov. Práve pre tieto vlastnosti si ho vyberajú do svojich interiérov úspešní ľudia.

www.arion.doss.sk

Na Veľký diel 10 Žilina – Solinky

Tel.: 041-5624189 Mobil: 0903 524 520


Mirage - Jewels

Mirage - Jewels


interiér

Kristína Tomšíková, foto: Villeroy & Boch, Laufen a archív redakcie

K Ú P E Ľ Ň OVÁ

symfónia Pre moderného človeka sa stal každodenný kontakt s vodou bežnou záležitosťou. Popri starostlivosti o zovňajšok však pobyt v esteticky dokonalej kúpeľni môže poskytnúť aj vzácne chvíle pohody, kedy organizmus načerpá novú energiu a zregeneruje nielen telo, ale aj myseľ. oderné dlaždice a obkladačky, okrem účelnosti a bezpečnosti, zohrávajú významnú úlohu v celkovej vizuálnej úrovni interiéru. Z pohľadu dizajnu sú súčasné dlažby a obklady umeleckými dielami, ktoré vytvárajú atraktívne

M 26

VIP magazine

prostredie. Na aktuálnom trhu sú k dispozícii mnohé kolekcie dlažieb a obkladov, do ktorých svetoví dizajnéri vdýchli osobité tvary, originálne farby a štýlové lesklé i matné povrchové úpravy. Nadčasové modely rôznych materiálov a formátov sú

spojením príťažlivého dizajnu a maximálneho komfortu.

Sila prostredia Vo svete podlahových krytín je prednosťou dlažby dlhá životnosť, jednoduchá údržba


a výborná odolnosť voči vode. Z bezpečnostných dôvodov sú do hygienických a komunikačných priestorov domov a bytov odporúčané najmä gresové dlažby, s protišmykovou úpravou a vyššou oteruvzdornosťou. Kúpeľňovú dlažbu si môžete vybrať buď glazovanú alebo neglazovanú. Dlaždice môžu byť s reliéfnym povrchom, ktoré sa používajú najmä do komunikačných priestorov alebo na schodiská, alebo leštené do pololesku či do vysokého lesku. Kvalita kúpeľňových dlaždíc je udávaná koeficientom hĺbkového opotrebovania, ktorý vyjadruje celkovú povrchovú odolnosť materiálu.

Obvyklá hrúbka dlaždíc je osem až dvanásť milimetrov. Súčasným trendom je používanie rektifikovanej dlažby väčších formátov. Hojne sú vyhľadávané štýlové teplé a pastelové farby, ale aj prenikavé a studené odtiene. Stále preferovanejšími sa stávajú v moderných interiéroch dlaždice, ktoré vizuálne pripomínajú prírodný kameň, kožu, kov alebo drevo. Hitom súčasnosti je napríklad keramická dlažba, ktorá vzhľadovo pôsobí ako drevené parkety. Kvalitné obkladačky sa z technického hľadiska vyznačujú dobrou pevnosťou a jednoduchou údržbou. V poslednom ob-

dobí klasický červený črep obkladov je čoraz viac nahrádzaný črepom bielym. Z dizajnérskeho hľadiska sú na súčasnom trhu k dispozícii obklady, ktoré pôsobia luxusne, elegantne aj extravagantne. Z hľadiska povrchovej úpravy sú vo svete obkladov trendom štruktúrované povrchy, často vzhľadovo inšpirované efektnými textilnými vzormi. Aktuálne sa jednofarebné podklady oživujú originálnymi geometrickými alebo kvetinovými vzormi. In sú keramické obklady s imitáciou kovu, kože, kameňa alebo dreva. Vo farebnosti sú hitom takzvané lomené farby s blýskavými efektmi. VIP magazine

27


z„˜‘„ †ˆ‘—•˜ qiudvdxq|á nwru“ vd y voryhqvnµfk grp†fqrvwldfk vw†oh yldf suhvdg}xm°á srq°ndm° pqrkr yµkrgÜ uhgry¬hwnµp mh wr whsorwd rnror ¬hv®ghvldwlfk vwxs¢ryá nwru† p† qd Ÿxgvnµ rujdql}pxv pqr·vwyr sr}lw›yq|fk °Žlqnry ð xyrŸ¢xmh whorá srp†kd }edyl® vd q†pdk| d vwuhvxá p† nodgqµ yso|y qd nduglrydvnxo†uq| v|vw“p d qd soh®á qdy|¬h mh ykrgq† dm suh rvre|á nwru“ vd olhŽld v nuyqµp wodnrp doher ®d·nr }q†¬dm° y|vrn° whsorwx y nodvlfnhm vdxqhÜ

)

¥¢

mv{v® thyptl

do¬rx yµkrgrx lqiudv†xq mh suhgry¬hwnµp fhqry† grvwxsð qrv®Ü §·h vl lfk }drevwdud® qdr}dm nd·gµá Žl x· gr grpx doher gr e|wxÜ qiudvdxqd vd suhg†yd sulsudyhq† y srgvwdwh dnr vnodgdŽndÜ hm vwdyed wuy† suleol·qh wulgvd® d· ¬w|ulgð vd® plq°w ôy }†ylvorvwl qd yhŸnrvwl prghoxõ d srgŸd lq¬wuxnfl› mx }yo†gqh

tvklyu i#}hupl

„

uv}ltily ¢ª¡£


}rvwdylÂŽ sudnwlfn| nd¡gÂľĂœ wdŽ› q†mvÂŽ grpd srwuheqÂľ sulhvwru Ă´qdmphqÂŹld lqiudvdxqd p† ur}phu Ă?Ă? { Ă‘ĂŒ { ĂŠĂ?Ă“ fpĂľ d }deh}shÂŽlÂŽ su›yrg hohnwulfn“kr su°gx Ă´eh¡q“ sulsrmhqlh grp†fqrvw› Ă‹ĂŒĂ“ mh suh lqiudvdxq| °soqh rswlĂ° p†oq|ĂľĂœ srorÂŽqrvÂŽ dulph{ vd suhgdmrp lqiudv†xq }drehu† x¡ pqrkr urnry d x¡ rg vdp“kr }dÂŽldwnx yhqxmh }y¾hq° sr}ruqrvÂŽ yÂľehux guhydĂĄ mhkr }dÂŽlvÂŽrydqlx d odnrydqlxĂœ uhyr srfk†g}d } ndqdgvnÂľfk ohvryĂĄ ngh mh ÂŽd¡hq“ fhorvyhwryr }q†p|pl vsrorÂŽqrvÂŽdplĂĄ nwru“ v° ÂŹslÂŽnrx yr vyrmrp reruhĂœ sudfrydqÂľ pdwhul†o wdn y|qln† suyrwulhgqrx nydolwrxĂœ u°end guhĂ° yhq“kr sdqhox lqiudv†xq dulph{ grvdkxmh krgq§w yldf dnr Ă? fpĂœ

pyvr wvu|rh hqwr urn yÂŹdn dulph{ sulfk†g}d dm v qrylqnrx y srgreh ur}›uhqld srqxn| i›qvn|fk v†xq wdnĂĄ de| vl prkro y|eudÂŽ qdr}dm nd¡gÂľ ploryq›n y|vrnÂľfk whso§wĂœ rq°ndq“ i›qvnh vdxq| v° y|u†edq“ y hphfnx } wrkr qdmnydolwqhmÂŹlhkr guhyd vhyhuvn“kr vpuhnx d lfk vwdyed qlh mh wdn q†urÂŽq† dnr y su›sdgh v†xq qd plhuxĂœ hÂ?¡h v° wlhwr vdxq| y|u†edq“ v“ulryrĂĄ lfk fhqd mh u†gryr ql¡ld dnr x dw|slfnÂľfk v†xq qd plhux d p§¡h vl lfk wdn whud} gryrolÂŽ x¡ qdr}dm nd¡gÂľĂœ fk kodyqrx yÂľkrgrx mh y|vrn† yq°wruq† whsorwd d¡ ĂŠĂ“ĂŽ vwxs¢ry ho}ld d yq°wruq† yoknrvÂŽ srk|exm°fd vd rnror Ă‘Ă“ Ä•Ăœ Â?dnd wrpx vd p§¡x ur}wldkqxÂŽ sÂĽu| d grfk†g}d nx nrpsoh{qhm ghwr{ln†fll rujdql}pxĂœ gsru°ŽdqÂľ f|noxv v° dvsr¢ wul q†yÂŹwhy| vdxq| y¡g| qdvohgrydq“ uÂľfko|p rfkodghq›p d srnrmqrx uhod{†flrxĂĄ nhg| vd whor srpdo| srvwxsqh rfkodg}xmhĂœ nydolw†fk lqiudv†xq d i›qvn|fk v†xq dulph{ vd g† qdmohsÂŹlh suhvyhgÂŽlÂŽ sul rvreqhm q†yÂŹwhyh y dxqd fhqwuhĂĄ nwru“ eror vo†yqrvwqh rwyruhq“ ÂŹslÂŽnryrx voryhqvnrx uhsuh}hqwdqwnrx y eldworqh qdvwdvl|rx x}plqĂœ ldf lqirup†fl› qd

zzzĂœpdulph{Ăœvn

Anastasiya KuzminovĂĄ odporĂşÄ?a infrasaunu od MARIMEXU

www.marimex.skÂĽÂŁ tvklyu i#}hupl

„

uv}ltily ¢ª¥£


domácnosť

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Kludi Ambra Vyspelé technológie Medzi spotrebiteľmi vzrastá záujem o energeticky úsporné pračky v energetickej triede A + +. Rastúce ceny energií sa prejavili aj v záujme o modely značky LG Electronics, ktoré sú vybavené unikátnymi technológiami – patentovaným motorom LG Direct Drive TM a technológiou šiestich pohybov 6 Motion. Viac informácií o technologicky vyspelých výrobkoch pre domácnosť sa dozviete na www.lge.sk

Kráľovnou kúpeľní sa stáva voľne stojaca vaňa, v ktorej môžete kedykoľvek spočinúť. A k nej je ako stvorená jednopáková stojančeková vaňová a sprchová batéria Kludi Amba. Jej zmyselná, ladná krása snúbiaca sa s modernou technológiou je pastvou pre oči. Ako robustný sochársky artefakt pobáda k dotyku a navodzuje chuť len tak si ju zapnúť a nechať sa omývať vodou zabudnutia a relaxu. Vďaka zabudovanému Kludi s-pointer perlátoru nateká voda do vane takmer nehlučne. www.kludi.sk

Čas na lahodný nápoj Nemecká porcelánka Villeroy & Boch rozšírila svoj úspešný koncept Coffee Club o dve nové farby – nevädzu a vanilku. Silný modrý tón a teplý žltý odtieň možno použiť samostatne alebo v kombinácii so štyrmi základnými odtieňmi. Kolekcia okrem piatich veľkostí šálok a troch podšálok pozostáva aj z antikorových lyžičiek s dekoratívnym farebným akcentom, z nádob na kávu, podnosov a papierových obrúskov. V ponuke v predajni Potten & Pannen – Staněk, od 11,60 €. www.pottenpannen.sk

Moderný celok Hotpoint predstavuje novinku – drezy a batérie vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, odolných proti extrémnym teplotám, korózii, usadzovaniu nečistôt a poškriabaniu, so zabezpečením maximálnej antibakteriálnej ochrany. Dokonalé estetické zladenie drezov s varnými doskami a príslušenstvom prispeje k čistému vzhľadu každej kuchyne. Tri dizajnové rady – Luce, Newstyle a Newstyle Base dostanete v rôznych farebných prevedeniach a rozmeroch. www.hotpoint.cz

30

VIP magazine


Dokonalý pôžitok Pre náročných konzumentov vína je určená nová séria skla pod názvom Purismo z dielne Villeroy & Boch. Na servírovanie vína z celého sveta sú určené dva druhy pohárov na červené víno a dva druhy na biele, vyrobené z vysokokvalitného krištáľu. Atraktívnemu minimalistickému dizajnu zodpovedajú aj karafy z ručne fúkaného skla. Kolekciu dopĺňajú ďalšie špecializované poháre – na pivo, vodu, koňak, grapu, šumivé a dezertné vína. V cene od 10,60 € dostanete v predajni Potten & Pannen – Staněk, v obchodnom dome Central v Bratislave.

S nádychom secesie Dokonalá hudba a krásne tvary spolu ladia. Ak milujete oboje a očarúva vás obdobie secesie, retrorádio Orava RR-60 si okamžite zamilujete. Funguje ako rádio, gramofón s reproduktorom zabudovaným do štýlovej kovovej ozvučnice v tvare trúby, ako CD/MP3 prehrávač aj so zabudovaným USB konektorom a navyše dokáže reprodukovať zvuk aj z externého audiozdroja, ktorým môže byť tablet, počítač, mobil alebo MP3/MP4 prehrávač. Ladenie rádia je manuálne, LCD monitor na ovládacom paneli RR-60 vám prehľadne a jednoducho poskytne dostatok informácií pri manipulácii. Gramofón je vybavený funkciou AutoStop a môžete na ňom prehrávať hity z LP platní, z malých singlových platní aj zo starých bakelitových platní. Retrodádio bude vaše za 399 € v e-shope www.orava.eu

Verne uchované spomienky Radosť z pečenia Multifunkčná rúra Hotpoint Openspace je unikátna svojimi rozmermi a možnosťou flexibilného využitia vnútorného priestoru. Pri zachovaní vonkajších rozmerov 60 cm výška, 60 cm šírka, má vnútorný objem 77 litrov, teda o 32 % viac oproti klasickým rúram. Zaujímavý dizajn dokresľuje netradične poňatý panel dotykového ovládania s moderným displejom. www.hotpoint.sk

Digitálny fotorámik Orava DPF-7B uchová vaše spomienky natrvalo, bezpečne a vo vysokej kvalite – 18 cm LCD monitor. Model prehráva v štandardnej kvalite fotky, video, aj hudbu, ktorú si vypočujete zo vstavaných reproduktorov fotorámika alebo zo slúchadiel, ktoré môžete do fotorámika vsunúť. Z fotiek a hudby si tak môžete namixovať originálnu prezentáciu. Digitálne dáta si na fotorámiku pozeráte z USB kľúča alebo SD či MMC karty fotoaparátu. Bonusom zariadenia sú hodiny, kalendár a budík. Orava DPF-7B kúpite za 38,90 € v e-shope www.orava.eu

VIP magazine

31


zariaďujeme

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Moderná

kuchyňa

Návrh vybavenia kuchyne má vychádzať z konkrétneho priestoru – jeho veľkosti, rozmerov stien, rozmiestnenia okien, dverí, radiátorov, rozvodov vody a elektriny. k máme k dispozícii dostatočne veľký priestor, môžeme si vo svojej kuchyni dovoliť kuchynskú zostavu v tvare U, ktorú je možné ideálne kombinovať s barovým pultom pre potreby rýchleho občerstvenia. Menšie kuchyne môžu byť usporiadané do tvaru L alebo vybavené linkou, ktorú tvorí lineárna zostava na jednej či dvoch protiľahlých stenách.

A

Usporiadanie Usporiadanie hlavných funkčných častí kuchynskej zostavy by malo byť z praktických dôvodov

32

VIP magazine

v poradí chladnička, odkladacia a pracovná plocha, umývacie centrum, hlavná pracovná plocha medzi drezom a varnou doskou - varné centrum. Pri zariaďovaní kuchyne je dôležité vyvarovať sa zbytočne veľkým vzdialenostiam medzi jednotlivými funkčnými časťami. Drez by sa nemal nachádzať ďaleko od varnej platne a podobne. Výrobcovia ponúkajú široký sortiment drezov, na ktorých nezostávajú ryhy po kuchynských nástro-

joch, ani stopy, ktoré zanechávajú stekajúce kvapky vody. Pracovná doska musí byť odolná proti teplu, kyselinám, poškriabaniu a zafarbeniu potravinami. Kamenné dosky – žula a mramor a moderné materiály – corian, polyston a iné zmesi prírodného kameňa so živicou nemajú póry a umožňujú akékoľvek tvarovanie. Pracovnú plochu kuchynskej linky optimálne osvetlíte priamym svetlom, ktoré je vhodné upevniť zospodu horných skriniek.


Dôležité detaily Výhodou značkových kuchýň je, že aj tie najmenšie detaily sú v nich obvykle dobre premyslené. Rôzne vysokí ľudia potrebujú rôzne pracovné výšky. Výška kuchynskej linky sa reguluje nastave-

ním výšky sokla a soklových nožičiek alebo výškou korpusu spodných skriniek, prípadne vložením dištančnej lišty medzi pracovnú dosku a spodnú skrinku. Horné skrinky kuchynskej linky je nutné umiestniť do takej výšky, aby bola dos-

tupná aj najvrchnejšia polica. Výšku udáva vzdialenosť medzi pracovnou doskou a dnom hornej skrinky, obvykle je to okolo päťdesiat a viac centimetrov. Klasické spodné skrinky s dvierkami dnes často nahrádzajú hlboké kontajnerové zásuvky s komfortnou šírkou od deväťdesiat do stodvadsať centimetrov. Spotrebiče, akými je rúra alebo mikrovlnka, je ideálne zabudovať nad sebou, do výšky potrebnej na manipuláciu bez zohýbania – cca šesťdesiat až deväťdesiat centimetrov od podlahy. Odpadový kôš je vhodné umiestniť do drezovej skrinky, upevnený na dvierkach spodnej skrinky je maximálne praktický – pri otváraní sa vytočí spolu s dvierkami, pričom poklop zostáva v skrinke.


gastro

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Vitis

vinifera Pred viac ako tritisíc rokmi pred našim letopočtom pestovali Egypťania vinič a vyrábali z hrozna vzácny nápoj, ktorý smeli piť len členovia faraónskych dynastií. inič hroznorodý patrí medzi najstaršie rastliny – vedci sa domnievajú, že Vitis vinifera – vinič hroznorodý, pochádza z údolia riek Eufrat a Tigris. Vinič hroznorodý je lianovitá rastlina, určená na produkciu hrozna. Plodmi sú bobule s vysokým obsahom cukru,

V 34

VIP magazine


ktoré sa buď konzumujú ako ovocie, alebo sa spracujú na víno a iné nápoje. Víno sa vyrába alkoholovým kvasením vylisovanej šťavy z plodov viniča hroznorodého. Delí sa na prírodné a upravované, podľa farby na biele, červené a ružové. Podľa obsahu cukru sa tiché vína členia na suché, polosuché, polosladké a sladké.

Miešané nápoje

Z vína je možné pripraviť aj originálne miešané nápoje. Na ich prípravu používajte len kvalitné potraviny a ingrediencie. Nádoby na miešanie musia byť čisté, podobne ako poháre. Teplota všetkých pridaných ingrediencií by mala byť rovnaká. Miešané nápoje pripravované s vínom sa len ochladzujú – nepridáva sa do nich ľad, aby víno nebolo riedke, čím by sa narušila jeho pôvodná chuť. Miešané nápoje je možné pripravovať v džbáne alebo v miešacom pohári. Z vína je možné pripraviť aj teplé nápoje – vari najrozšírenejším nápojom tohto druhu je varené biele alebo červené víno s klinčekmi, škoricou, cukrom a citrónovou kôrou. VIP magazine

35


gastro

Viete, že ... Vedci zistili, že víno likviduje baktérie žijúce v ústnej dutine. Podľa ich štúdie obsahuje červené aj biele víno zložky, ktoré zabíjajú mikroorganizmy v ústach. Zaujímavé je, že antibakteriálne účinky nie sú spôsobené výškou pH alebo obsahom alkoholu, ale organickými zložkami, ktoré nápoj obsahuje. Aj výlisky hrozna – jeho zostatková hmota, má antibakteriálne účinky, ktoré je možné využívať aj v zdra-

36

VIP magazine

votníctve. Z vína je možné pripraviť aj liečivé výluhy – nálevy, odvary a maceráty. Typickým príkladom je rozmarínový výluh, ktorý je možné pripraviť maceráciou sušeného listu rozmarínu vo víne. Rozmarínový macerát poslúži najmä pri problémoch s nízkym krvným tlakom. Na prečistenie pečene sú odporúčané maceráty z vína a z listov kopytníka alebo z vína a z koreňov špargle.


gastro

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Na výžive záleží

vos by mal byť pre svoje blahodarné účinky na organizmus na poprednom mieste medzi konzumovanými obilninami. Je jedinečný z hľadiska obsahu zdraviu-

O 38

VIP magazine

prospešných látok – znižuje hladinu cholesterolu v krvi a chráni organizmus pred mnohými civilizačnými chorobami. Je vhodný aj pre diabetikov, pre ľudí trpiacimi chorobami obličiek,

Hoci je ovos jednou z najstarších obilnín, ktorú od pradávna pestovali naši predkovia, v súčasnosti je v našich jedálnych lístkoch pomerne málo preferovaný. Pritom je z neho možné pripraviť množstvo chutných pokrmov, ktoré človeku dodajú vitalitu. pre deti, seniorov a športovcov. V zrne ovsa sú životne nevyhnutné bielkoviny, sú zásobárňou vlákniny, vitamínov, minerálov a prírodných antioxidantov – výdatne podporujú obranyschopnosť organizmu. V kuchyni je najznámejšie použitie ovsených vločiek, z ktorých


Viete, že V ovse sa nachádza dva až štyrikrát viac tukov, ako v iných obilninách, ktoré majú vysokú kvalitu a preventívne účinky nasrdcovo-cievne choroby. Škrob vo vnútri

sa pripravujú chutné kaše, omelety, polievky, placky a koláče. Jedlá z ovsených vločiek sú vďaka obsahu vlákniny ľahko stráviteľné a vhodné aj pri diétach.

zrna sa štiepi na glukózu, ktorá poskytuje nevyhnutnú energiu pre nervový systém. Vlákniny je v ovse rovnaké množstvo ako v ryži a o dve tretiny viac ako v pšenici. Ovos má zo všetkých obilnín najvyšší obsah vitamínov skupiny B, má najviac vitamínu B1, ktorý priaznivo vplýva na nervový systém a duševný výkon. Vitamín E lieči zápaly, zmierňuje únavu, kŕče a urýchľuje hojenie rán. Horčíka je v ovse trikrát viac ako v iných obilninách, draslíka dvakrát viac a kremíka desaťkrát viac ako v pšenici. Vápnik je spolu s fosforom zodpovedný za pevné kosti, zuby a spolu s horčíkom kontroluje pravidelnú činnosť srdca, zmierňuje tiež nespavosť. Železo je nevyhnutné pre život – je potrebné k tvorbe hemoglobínu, zvyšuje imunitu, VIP magazine

39


gastro

odstraňuje únavu, pokožke navracia tonus a bráni vzniku anémii. Fosfor je dôležitý pre reguláciu srdcovej činnosti a obličiek – je zdrojom energie. Zmierňuje bolesti pri zápaloch kĺbov, udržuje zdravé ďasná a zuby. Horčík je protistresová látka, udržuje zdravé srdce, zmierňuje žalúdočné ťažkosti a draslík pomáha jasne myslieť.

40

VIP magazine

Naše tipy Pri žalúdočnom a črevnom katare, ochoreniach žlčníka a obličiek, pri odtučňovacích kúrach je odporúčané konzumovať hustý odvar z ovsených vločiek. Odvar z ovsených zŕn, získaný povarením ovsa vo vode, podporuje činnosť obličiek, odstraňuje nespavosť, je prostriedkom proti nechutenstvu, obe-

zite, únave, hnačke a pomáha aj pri poruchách štítnej žľazy. Odvar z ovsených zŕn s medom a citrónom je odporúčaný na regeneráciu pečene. Pri poruchách krvného obehu, pri reumatizme, pri ekzémoch nervového pôvodu a nervových problémoch je odporúčaný ovsený kúpeľ, ktorý sa pripravuje z prevarenej ovsenej slamy a ovsa.


Esenciálne kyseliny pre oči O význame esenciálnych polynenasýtených mastných kyselín, známych ako omega3 a omega-6 mastné kyseliny sa hovorí najmä v súvislosti so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

L _lel Zefbdea

EY^hWdW phWak pWbe [d| dW l[Z[YaY^ fepdWjaeY^

ú to mastné kyseliny, ktoré si naše telo nevie samo vytvoriť, preto ich musíme prijímať v potrave. Najmä omega-3 mastné kyseliny DHA (kyselina dokozahexaenová), ktorých zdrojom sú jednak rastlinné oleje, orechy, semená a podobne, ale predovšetkým ryby a rybí tuk, hrajú veľmi dôležitú úlohu v prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Znižujú zrážavosť krvi, majú protizápalové účinky, zlepšujú funkciu srdca, znižujú hladinu tzv. zlého LDL cholesterolu v krvi, ktorý sa podieľa na tvorbe aterosklerotických plátov v cievach. Majú teda veľmi pozitívny komplexný vplyv. Oko je jediný orgán, kde možno viditeľne pozorovať cievne zmeny, takže z očí možno „vyčítať“ nielen to, či je človek zamilovaný alebo smutný... Ak máte cievy upchané cholesterolom, tak ten istý cholesterol je strašiakom aj pre cievy v oku a zhoršuje zrak. Zanesené cievne steny potom neprepúšťajú ani iné prospešné látky, ktoré chcete svojim očiam dodať, či už v potrave alebo v podobe výživových doplnkov. Zdravie očí je teda o dôvod viac, prečo dbať na to, čo jeme. Tieto kyseliny vo väčšom množstve nájdeme v rybách a kôrovcoch, tofu, mandliach, vlašských orechoch a v niektorých rastlinných olejoch, napríklad ľanovom či repkovom.

S

Starajte sa ozrak svýživovými®doplnkami OCUVITE založenými na vedeckých poznatkoch TERAZ S

ZWhú[aec

Omega 3 mastné kyseliny – DHA DHA je dôležitá pre udržanie dobrého zraku. Je ju možné získaþ zo stravy alebo zvýživových doplnkov.

Luteín azeaxanthin ČO BY SME MALI MAŤ ČASTEJŠIE NA TANIERI Až 1,8 gramu omega-3 kyselín obsahuje napríklad 100 gramov lososa, 1,4 gramu má sardinka s kosťou, samozrejme, v 100 gramoch, 1,2 gramu má nakladaný atlantický sleď, 1 gram nájdete v 100 gramoch atlantickej makrely, 0,7 gramu je v 100 gramoch tuniaka bieleho, treska má v 100 gramoch asi 0,4 gramy týchto kyselín. V ustrici je asi 0,5 gramu a v hrebenatke 0,3 gramu.

Tieto karoténoidy sa nachádzajú vcentrálnej đasti sietnice zodpovedajúcej za ostré videnie.

Antioxidanty – vitamíny C, E azinok Prispievajú kochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

www.ocuvite.sk


Víno máme naozaj

v krvi ...

inárstvo Blaho hospodári na 11 ha vlastných vinohradov v malokarpatskej vinohradníckej oblasti, presnejšie v trnavskom vinohradníckom rajóne, obec Zeleneč a vinohradnícky hon Pri Kríži. Zameriava sa na produkciu kvalitných odrodových vín z modrých muštových odrôd – celkovo je vysadených 17 modrých a dve biele odrody. V sortimente sa nachádzajú nemecké krížence – Acolon, Cabernet Dorsa, Dornfelder, slovenské odrody sú zastúpené šľachtencami Dunaj, Hron, Váh, Nitria, Rimava, Rudava, To-

V

42

VIP magazine

rysa a Rosa. Takisto sa vo vinici pestujú aj tradičné odrody ako sú Modrý portugal, Svätovavrinecké, Rulandské modré a skladbu dopĺňa Alibernet, Zweigeltrebe a exotický Syrah.

VINÁRSTVO BLAHO – ZELENEČ PO – PIA: 8:00 – 18:00 

Hlavná 40 919 21 Zeleneč tel. č.: 0905 489 009 0908 470 533 0908 307 351 e-mail: blaho@blaho.sk vinarstvo@blaho.sk 

Produkcia vína je vedená tradičnými spôsobmi, ako sú ručný zber hrozna do malých bedničiek, šetrné spracovanie (odstopkovanie, lisovanie, nakvášanie), samozrejme fermentácia s použitím vlastných kvasiniek, zrenie v dubových sudoch. Vína zrejú v sudoch podľa odrody rozlične dlhý čas, od troch do 14 mesiacov, následne sú fľašované. Priamo vo vinárstve v Zeleneči si môžete objednať ochutnávku (s možnosťou ubytovania) s rôznymi špecialitami – jedlá z diviny, zabíjačku, pečenú kačku, hus, lokše, štrúdle...


Vinotéka

Blaho – Bratislava

re zákazníkov z okolia Bratislavy máme otvorenú firemnú vinotéku na Trnavskej ulici 39/A, (medzi III vežami a Kauflandom). Vo vinotéke ponúkame kompletný sortiment vinárstva Blaho, tiež vína od týchto vinárov: Vinotéka Dobrý Pocit – Ružindol, Terra Parna – Suchá nad Parnou, Šintavan s.r.o. – Šintava, Vinárstvo Ko-

P

peček – Skalica, Vintop Karkó – Búč. Okrem vín u nás nájdete aj iné dobroty – domáce údeniny, kvalitné syry, výborné čokolády. Pravidelne organizujeme ochutnávky, kde môžete prechutnať široký sortiment kvalitných odrodových a značkových slovenských vín. Kapacita vinotéky je 20 miest. Srdečne Vás pozývame na pohárik či dva...

Informácie ohľadne ochutnávok nájdete na www.blaho.sk alebo tel. č. 0908 470 533.

VINOTÉKA BLAHO PO – PIA: 10:00 – 20:00 Trnavská 39/A 83104 Bratislava 

VIP magazine

43


gastro

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Na š e t i p y Kvalita je najlepší rece p t.

Kalendár plný lahodných múčnikov Kalendár je celoročným spoločníkom a neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Ak patríte medzi milovníkov sladkých dobrôt a zároveň hľadáte dekoráciu do vašej kuchyne, Dr.Oetker má pre vás skvelý tip. Kalendár „Pečieme s láskou“ na rok 2014 je plný originálnych receptov a krásnych fotografií, ktoré vám spríjemnia každý mesiac. Súčasťou kalendára je aj rozšírená sada 24 samolepiek, vďaka ktorým si dôležité dátumy a dohodnuté termíny určite ustrážite. Na jeho stránkach nájdete aj pranostiky a miesto pre vaše poznámky. Kalendár Pečieme s láskou je možné si zakúpiť prostredníctvom e-shopu na www.oetker.sk v cene 3,29 EUR + poštovné a balné.

Pečieme s láskou 9 Plech na pečenie koláčov patrí do výbavy každej gazdinky. Táto klasická pomôcka nechýba v žiadnej domácnosti a využiť sa dá na prípravu sladkých dobrôt od výmyslu sveta. Dr.Oetker sa vo svojom deviatom diele knihy receptov Pečieme s láskou vracia ku klasike – k pečeniu na plechu, ktoré je plné inšpiratívnych nápadov na originálne rezy, koláče či rolády. 52 osvedčených receptov, rozdelených do štyroch kapitol, vás určite presvedčí, že na plechu sa dajú upiecť jedinečné a netradičné múčniky, ktorými potešíte svojich blízkych. V knihe nájdete kapitoly Z letnej záhradky, Z jesennej záhradky, Zo sveta orechov a čokolády a S chuťou exotiky. Všetky recepty boli starostlivo vyskúšané v Skúšobnej kuchyni Dr.Oetker a napísané tak, aby sa podarili i tým, ktorí s pečením iba začínajú. Recepty sú doplnené o fotografie, ktorým pri listovaní knihy len ťažko odoláte. Knihu Pečieme s láskou 9 je možné si zakúpiť prostredníctvom e-shopu na www.eshop.oetker.sk v cene 5,99 EUR + poštovné a balné. V e-shope Dr.Oetker nájdete aj ďalšie produkty z edície Pečieme s láskou.

Doprajte si niečo výnimočné Radi si pomaškrtíte na jemných a ľahkých dezertoch, no pri každodenných povinnostiach si neviete nájsť čas na ich prípravu? Nové prémiové dezerty od Dr.Oetker vás zlákajú svojou neodolateľnou chuťou a prekvapia jednoduchou prípravou. Stačí si len vybrať, či dáte prednosť Panna Cotte, ľahkému smotanovému dezertu s pravou vanilkou, alebo si vás podmaní Dessert Chocolat, krémový čokoládový dezert so 60% prvotriedneho kakaa. Panna Cotta je dezert vyrobený podľa talianskeho originálu. Obsahuje extrakt z vanilkového struku a 12,6% smotanového prášku, ktorý je zárukou skvelého výsledku. Stačí pridať 0,25 l mlieka, 0,25 l smotany a uvariť ako puding. Po približne dvoch hodinách v chladničke dezert už len vyklopíte z misky a môžete servírovať. Maloobchodná odporúčaná cena je 0,89 Eur. Čokoládový dezert s intenzívnou chuťou a lahodnou krémovou konzistenciou sa priam rozplýva na jazyku. Obsahuje 60% prvotriedneho kakaa a kúsky horkej čokolády, ktoré robia z Dessert Chocolat skutočnú delikatesu. Na to, aby ste ho zvládli pripraviť, nemusíte byť ani profesionálnym cukrárom. Uvaríte ho ako puding z 0,4 l plnotučného mlieka a voilą. Maloobchodná odporúčaná cena je 0,89 Eur. Viac informácií nájdete na www.oetker.sk.

44

VIP magazine


Odštartujte jeseň s novou

DELI ARAŠIDOVOU

PEČENIE HROU

Lúče zubatého slniečka a stále častejšie zamračené dni nám naznačujú, že jesenné dni sú v plnom prúde. Ponúkame vám tip, ako s úsmevom na tvári preplávať každodennými povinnosťami! Vyskúšajte novú DELI Arašidovú a berte život s nadhľadom!

DELI vám pomôže povzniesť sa nad melanchóliu farebných jesenných dní. Či už máte v práci veľa povinností, ste na výlete alebo len hľadáte drobné potešenie, DELI je tá pravá tyčinka, ktorá vám pomôže prekonať všetky ťažkosti dňa a brať život s nadhľadom. Najnovšie je široká škála rozmanitých chutí doplnená obľúbenými arašidmi. Nová DELI Arašidová je čokoládová tyčinka s jemnou konzistenciou a skvelou chuťou. Od septembra patrí DELI Arašidová natrvalo do rodiny čokoládových tyčiniek DELI. Jemnú chuť karamelu a arašidov si môžete vychutnávať po celý rok! Určite ju neprehliadnete ani v obchode vďaka odlišnému obalu arašidovej farby. ORION DELI za odporúčanú maloobchodnú cenu (35g) je 0,35 EUR. Obľúbenú tyčinku DELI nájdete aj na Facebooku. Neváhajte a pridajte sa medzi jej obľúbencov i vy – www.facebook.com/deliczsk

Ak máte doma šikovných pomocníkov, ktorí si s radosťou pripravia vlastné dobroty, zapojte ich do pečenia s formičkami od Lékué, ktoré nápadne pripomínajú hračky. Pomocou šiestich silikónových foriem si upečte dobroty v tvare leva, hrocha, či opičky. Súčasťou balenia v cene 26 € je aj praktický silikónový Decopen – moderná alternatíva klasického cukrárskeho vrecúška na polevu. Zakúpite v e-shope www.vasekuchyne.sk.

Darujte pod stromček chvíle pohody pri šálke obľúbenej kávy a čaju

Zimný raj s chuťou jablka a škorice

Radostné, čarovné a láskyplné. Iba jediné sviatky v roku majú toľko prívlastkov – VIANOCE. Okrem sviatočnej atmosféry sú spojené aj s tradičným obdarúvaním blízkych. Aj vy si každý rok lámete hlavu nad tým ako potešiť svojich milovaných? Máme pre Vás skvelý tip, ktorým urobíte radosť či už priateľom, starým rodičom alebo kolegyni v práci – špeciálne edície darčekových balení čajov a kávy so šálkou alebo čajníkom poteší každého a spríjemní hrejivú atmosféru Vianoc. Darčeková kazeta obľúbenej kávy so šálkou Darujte mamám, kamarátkam či priateľovi pod stromček chvíle pohody s ich obľúbenou kávou Extra špeciál so šálkou. Zrná 100% arabiky ponúkajú vyváženú chuť plnú harmónie. Darčeková kazeta exkluzívnych wellness čajov Pre milovníkov wellness čajov pripravila značka Popradský čaj Medzi telom a dušou výber šiestich exkluzívnych kombinácií bylín a ovocia pre každú chvíľu dňa. V tomto darčeku potešíte čajmi ako Prílev energie, Pozitívna myseľ, Šálka imunity, Relax a uvoľnenie, Sladké sny a Večná mladosť.

Prvé vločky snehu a chladný vzduch za oknami nám zvestujú príchod Vianoc. Ich neodmysliteľnou súčasťou je typická vôňa jablka a škorice. Nechajte sa pohltiť prichádzajúcim obdobím a ochutnajte limitovanú verziu tyčinky Margot s chuťou jablka a škorice. Nebojte sa, neopakovateľná chuť tyčinky vás prenesie do raja i počas zimných chumelíc. Vďaka vašej obľúbenej tyčinke premeníte každý deň na oázu pokoja a odpočinku.

Margot a zima Máte pochybnosti, či táto kombinácia môže fungovať? A predsa áno! Tyčinka Margot od značky ORION vás prenesie do raja i počas chladných zimných dní. Vymeňte obdobie typické predvianočným zhonom, či stresom z nákupu darčekov za chvíľku, ktorú si vychutnáte samy pre seba. Zahryznite sa do novej tyčinky Margot, jednej z najobľúbenejších na trhu a budete sa cítiť ako v raji! Výrazný žltohnedý obal novej Margot dokonale obohacuje typický modrý obal s palmami a zapadajúcim slnkom.

VIP magazine

45


gastro

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Nápoj

ako liek

Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob, ako nahradiť nedostatok vitamínov, enzýmov, minerálnych látok a stopových prvkov v organizme je konzumácia čerstvých zeleninových štiav. ajbohatším zdrojom provitamínu A – karoténu je surová mrkva. Obsahuje aj hodne vitamínu B, C, D, E a K. Z minerálnych látok obsahuje organicky viazaný vápnik, horčík, železo, fosfor, kremík a síru. Mrkvová šťava je účinným prostriedkom prevencie chorôb – zvyšuje odolnosť organizmu. Je základnou zložkou mnohých miešaných nápo-

N 46

VIP magazine

jov. Priaznivý vplyv surovej mrkvovej šťavy je zrejmý aj na kožné, žalúdočné a očné problémy. Mrkvovú šťavu je možné kombinovať aj so šťavami z inej zeleniny. Brokolica je bohatá zvlášť na vitamín C, vitamíny skupiny B, E a provitamín A. Jej protirakovinový účinok sa pripisuje enzýmom a stopovému prvku – selénu, ktoré brokolica vo vysokej miere obsahuje.

MIEŠANÉ ŠŤAVY Mrkva, zeler, petržlen a špenát sú bohaté na draslík. Tieto zeleniny sú zásadotvorné, preto rýchlo neutralizujú prekyslenie žalúdočnej šťavy, ako aj celého organizmu – odstraňujú jednu z hlavných príčin vzniku civilizačných chorôb. Petržlen obsahuje aj vápnik, fosfor, horčík, mangán a vitamín C. V kombinácii s mrkvovou šťavou, alebo


v zmesi so šalátovou, špenátovou a zelerovou šťavou napomáha liečiť obličkové problémy, očné choroby a menštruačné poruchy. Napriek tomu, že červená repa obsahuje len malé množstvo železa, je pokladaná za výborný krvotvorný prostriedok. Obsahuje provitamín A a vitamíny skupiny B. Z minerálnych látok, okrem železa, obsahuje aj draslík, horčík, síru a fosfor. Zbavuje organizmus toxických látok, je účinným prostriedkom proti anémii, vysokému krvnému tlaku, reumatizmu a klimakterickým ťažkostiam. Výborne chutí v kombinácii s inými šťavami. Šťava zo zemiakov obsahuje škrob, sacharidy, bielkoviny a vlákninu, ktorá podporuje trávenie. No aj na vitamíny je zemiak bohatý – obsahuje vitamín C, B1, B2, B3 a B6. Z minerálov a stopových prvkov sú to predovšetkým vápnik, síra, horčík, draslík, jód a železo. Zelené listy listovej zeleniny sú extrémne bohaté na chlorofyl, železo a iné minerály. Hlávkový šalát, žerucha, kel, čakanka, rímsky šalát, červený a zelený listový šalát sú pre ľudské telo výborným zdrojom oxidujúcich enzýmov.


48

VIP magazine


VPS – Vinohradníctvo

PAVELKA A SYN s.r.o. Šenkvická 14/L 902 01 Pezinok tel.: 033 645 10 64 mail: vino@pavelkavino.sk web: www.pavelkavino.sk

VIP magazine

49


lexikón

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Partnerské vzťahy Ľudia, ktorí žijú v rozhádanom manželstve či vzťahu, majú približne o tretinu väčšiu šancu, že ich postihne srdcová choroba, alebo zástava srdca v dôsledku infarktu, než ľudia, ktorí žijú v harmónii. dborníkmi bolo mnoho rokov sledovaných niekoľko tisíc ľudí. Výskum poukázal na súvislosť medzi hádkami a srdcovými chorobami. Konflikty poškodzujú srdce niekoľkými spôsobmi – od výkyvov tepu a krvného tlaku, cez problémy so zrážanlivosťou krvi, až po zníženie imunity. Výsledky výskumu o rozhádaných vzťahoch a manželstvách ukázali zaujímavú skutočnosť vo vzťahoch medzi mužmi a ženami. Mnohí sa

O

50

VIP magazine


Pocity osamelosti

domnievajú, že vzťahy ovplyvňujú ženy viac než mužov, ale nie je to pravda – na zdravie mužov mali rozhádané vzťahy rovnaký dopad ako na ženy. Hádky, okrem toho, že spôsobujú

zmeny v srdcovom tepe, v krvnom tlaku a v celkovom imunitnom systéme človeka, zvyšujú aj náklonnosť k depresiám a k znižovaniu sebavedomia u oboch pohlaví.

Z výskumov tiež vyplynulo, že viac než tretina dospelých ľudí sa cíti osamelo. Týmto pocitom trpia najčastejšie ľudia po štyridsiatke. Opakom generácie osamelých štyridsiatnikov sú tínedžeri a ľudia nad päťdesiat rokov, ktorí tieto pocity majú zriedkavejšie. Prieskum potvrdil, že smútok z osamelosti sa viac vyhýba veriacim ľuďom a ženám – bez ohľadu na vek. Naopak, samotu radi a dobrovoľne vyhľadávajú ľudia po zlých skúsenostiach v partnerskom vzťahu a ľudia, ktorí sú dlhodobo pracovne vyťažení a v zamestnaní intenzívne komunikujú s množstvom ľudí.

L _lel Zefbdea

EY^hWdW phWak pWbe [d| dW l[Z[YaY^ fepdWjaeY^

IjWhW`j[ iW e phWa i l _lelc_ ZefbdaWc_ OCUVITE pWbe [dc_ dW l[Z[YaY^ fepdWjaeY^

®

Ec[]W ) cWijdƒ aoi[b_do Å :>7 :>7`[ZŽb[ _j|fh[kZh Wd_[ZeXhƒ^ephWak$ :>7 `[ ZŽb[ _j| fh[ kZh Wd_[ ZeXhƒ^e phWak$ @[ `k ce dƒ p‡iaWþ pe ijhWlo Wb[Xe p l _lelY^ Zefbdael$

Bkj[‡d W p[WnWdj^_d J_[je aWhejƒde_Zo iW dWY^|ZpW`‘ l Y[djh|bd[` đWij_ i_[jd_Y[ peZfel[ZW`‘Y[` pW eijhƒ l_Z[d_[$ đWij_i_[jd_Y[peZfel[ZW`‘Y[`pWeijhƒl_Z[d_[$

7dj_en_ZWdjo Å l_jWc‡do 9" ; W p_dea Fh_if_[lW`‘ a eY^hWd[ Xkd_[a fh[Z en_ZWj‡ldoc ijh[iec$

www.ocuvite.sk

TERAZ S

ZWhú[aec


rozhovor

Zuzana Sadivová, foto: archív autorky

Úspešná manažérka Mária Džundová je už vyše 11 rokov obchodnou a marketingovou riaditeľkou nadnárodnej firmy TNT Express na Slovensku. Predtým pracovala osem rokov na rôznych pozíciách v oblasti marketingu a obchodu. Mimo iného aj ako riaditeľka pre ČR a SR v spoločnosti Kimberly-Clark. Vyštudovala STU v Košiciach a neskôr rozšírila svoje vzdelanie na Warvick Business School. Miluje ázijskú kultúru, cestovanie a jej hobby je marketingová komunikácia, v ktorej stále objavuje niečo nové.

Mária Džundová patrí ku generácii, ktorá po zmenách v roku 1989 „naskočila“ ako prvá do úplne novej, manažérskej funkcie. Za vyše dvadsať rokov prešla viacerými manažérskymi pozíciami v medzinárodných firmách. Nás zaujímalo, čo by poradila ženám, ktoré chcú uspieť vo svete biznisu.

■ Dlhé roky sa pohybujete v biznis sfére. Čo považujete za nutnú zmenu v tejto oblasti? Ak niečo dokáže zmeniť svet biznisu, tak je to viac žien vo vrcholových pozíciách. Muži totiž (neodpustím si generalizovanie) hľadajú okamžité víťazstvo. Ženy vedia byť trpezlivé a myslieť strategicky. Domnievam sa, že tieto schopnosti v kombinácii s tvrdou prácou, sú tým správnym oživením, ktoré svet biznisu potrebuje. Aj napriek svojej šikovnosti to majú ženy v biznise i dnes veľmi ťažké. Dôvod je prozaický, muži si na pohovoroch vyberajú automaticky mužov, lebo majú spoločné „vzorce zmýšľania“. Preto presadzujem kvóty žien v politike a vo firmách. Bez zrnka feminizmu, jednoducho chcem, aby mali ženy rovnaké šance ako muži.

Dnes ste úspešná manažérka s dlhoročnými skúsenosťami. Aké boli vaše začiatky? Môj pracovný štart sa spája so zmenami rokov 1989/1990. Svojím spôsobom sa moja generácia považuje za „obeť“ týchto razantných zmien, na ktoré sme neboli pripravení. Ako čerstvá inžinierka som sa ocitla v skupine ľudí, ktorých zrazu nikto nepotreboval. Pre ilustráciu uvediem bývalý podnik ZPA Prešov. V čase jeho krachu malo z vtedajších 5000 zamestnancov až 40% inžinierske vzdelanie. Najrozumnejším riešením preto bolo ostať tri roky na materskej dovolenke. Tento čas som, okrem starostlivosti o dcéru, využila aj na štúdium v tom čase úplne nového odboru – marketingu a takisto ekonómie a anglického jazyka. Mojou „bibliou“ sa počas štúdia stal vôbec prvý česko-slovenský výtlačok od Kottlera. ■

52

VIP magazine

Biznis potrebuje viac žien

■ Čo bolo z vášho pohľadu vo vašej kariére odrazovým mostíkom? Po ukončení materskej dovolenky som sa začala obzerať po novej práci. V tom čase bol dopyt po obchodných zástupcoch a ja som dokázala uspieť v ťažkom konkurze. Stala som sa marketingovým špecialistom a obchodným zástupcom pre pivovary na východnom Slovensku. I napriek občasným slzám, ktoré som si vždy schovávala na doma, bola táto dvojročná skúsenosť dobrým odrazovým mostíkom pre ďalší posun v mojej biznis kariére. ■ Ako sa vaša kariéra vyvíjala ďalej? Prišla zaujímavá ponuka od jednej americkej spoločnosti a ja som sa stala riaditeľkou predaja pre Slovensko, a neskôr aj pre Českú republiku. Táto škola amerického biznisu mi dala asi najviac v celej mojej kariére. Ako jediná žena vo firme na manažérskej pozícii som musela neustále dokazovať, že som výrazne lepšia ako moji kolegovia. Podmienky pritom boli neľahké. Vyplývajúc z filozofie nášho šéfa, žena na manažérskej pozícii si nemohla dovoliť investovať čas do výchovy dieťaťa. Neraz mi toto svoje tvrdenie okorenil večerným te-

lefonátom zadávajúcim úlohu s očakávaným riešením hneď ráno. Muži mali napríklad i možnosť odviezť manželku s dieťaťom k lekárovi, ja som také výhody nemala. Naučila som sa ale zdolávať tieto prekážky a vo firme som ostala päť rokov. Pri odchode som bola služobne najstaršia.

■ Existuje recept na úspech? Poznáte jeho prísady? Práca, práca a ešte raz práca. Niekedy tvrdá a vyčerpávajúca, ale bez vydretých hodín venovaných klientovi a firme to jednoducho nejde. A ešte štipka šťastia k tomu. Citát: „Šťastie praje pripraveným“, je skutočne pravdivý. ■ Aká je vaša rada ženám, ktoré chcú uspieť v biznise? Mladým ženám a študentkám, ktoré majú ambície uplatniť sa v tejto oblasti, radím naozaj tvrdo pracovať. Iba tak sa môžete dostať do pozície lídra. Kvalitný líder myslí vždy tímovo, no zároveň nerobí kompromisy. Vaše rozhodnutia by mali v každom kroku posúvať firmu a jednotlivých členov tímu dopredu. Ak sa budete držať tohto princípu, získate si okrem úspechu aj rešpekt v celej brandži.


Petite Seconde Venom Venom – jed! Púzdro temno čiernej farby a remienok z pravej pytónej kože. Výrazne mužské, nadčasovo sebavedomé. Limitovaná edícia.

Všetky modely hodiniek CIMIER kúpite ONLINE na www.cimier.sk a vo vybraných hodinárstvach. Výhradné zastúpenie pre SR: CIMIER Slovakia, s.r.o. Piešťanská 3 (Business Centrum Aquapolis) 917 01 Trnava, +421 907 77 99 20, info@cimier.sk

E LIN N O né us x lu 1.

tvo árs n i d ho


kultúra

Gabriela Zorgovská, foto: archív redakcie

Krása

nie je vecou náhody

Krása nie je vecou náhody – je nielen životným krédom, ale aj názvom novej knihy Marty Gejdošovej. raktická príručka pre ženy, ktoré chcú byť krásne každý deň. Takto by sa dala jednou vetou charakterizovať v poradí už druhá kniha Marty Gejdošovej. Ide o výnimočnú a jedinečnú knihu na slovenskom knižnom trhu. Je to nielen praktická príručka užitočných rád a ukážok pri líčení a úprave vlasov, ale je aj pomôckou pri rozhodovaní sa pre zmenu vizáže. Nenájdete tu všeobecné témy alebo teórie ale veľmi konkrétne rady a odporúčania ako riešiť problémy v starostlivosti o svoj vzhľad. Zaujíma-

P

54

VIP magazine

vosťou je, že modelkami Marty Gejdošovej v knihe nie sú krásne mladé dievčatá s bezchybnou pleťou, ale obyčajné ženy – zákazníčky štúdia SHARMANT so svojimi

chybičkami a nedokonalosťami. Bežné ženy, ktoré robí Marta Gejdošová krásnymi. Pretože krása nie je vecou náhody, kráse treba občas aj pomôcť.


Každá žena môže byť krásna

V knihe nájde praktické rady a ukážky pri líčení, návody a odporúčania ako sa starať o pleť a vlasy, odpovede na najčastejšie otázky, s ktorým sa pri práci autorka stretáva. Tipy a triky pri líčení nie sú všeobecné, ale veľmi podrobné, aj s postupom tvorby líčenia. Kniha je určená všetkým čitateľkám, ktoré sa chcú starať o svoj vzhľad a byť atraktívne, ale inšpiráciu v nej nájdu i odborníci z oblasti krásy. Autorka v knihe opisuje aj osobné vzťahy s každou zákazníčkou, lebo pri svojej zaujímavej práci sa stretáva s rôznymi ľuďmi a vznikajú tak príjemné pracovné, ale aj krásne priateľské vzťahy. Má rada situácie, pri ktorých sa vytvárajú dobré vzťahy a veľakrát aj vtipné scény. Má rada humor a pozitívne naladených ľudí. Sama hovorí: „Robím prácu, ktorú milujem a robím ju zo srdca“. Každá tvár, pleť, či vlasy sú iné, preto pri práci vždy postupuje individuálne a s istou dávkou psychológie. Jej cieľom je upraviť každú dámu tak, aby sa cítila dobre a sebaisto. Marta Gejdošová hovorí: „Každá žena môže byť krásna. Nie sú škaredé ženy, iba neupravené. Nezaoberajte sa svojimi nedostatkami ale vyzdvihnite svoje klady. Pri mojej praxi mám možnosť vidieť, že nielen dokonalá tvár sa dá krásne upraviť. Dokonalosť každej z nás je v tom, čo vyžarujeme.“ Renomovaná odborníčka ukáže, ako sa každá žena môže stať krásnou vďaka zmene imidžu – úpravou vlasov a líčenia. Rady, odporúčania a postupy sú konkrétne, lebo vychádzajú zo skúseností a praxe autorky. Odborný výklad a podrobný popis krokov sprevádza bohatá fotodokumentácia, VIP magazine

55


kultúra

s viac ako 350 fotografiami. Každá žena chce byť krásna a šarmantná. Ale krása nie je vždy len vecou náhody. Pre svoju krásu musíte urobiť trošku viac, a preto by táto kniha nemala chýbať vo vašej knižnici.

Vydarený krst 3. 10. 2013 sa konal krst knihy Marty Gejdošovej „Krása nie je vecou náhody“. Kto v ten večer prišiel, neoľutoval. Program sa niesol v duchu krásy, pôvabu a ľudskosti. Nečudo. Vizážistka Marta Gejdošová je povestná nielen svojou profesionalitou, precíznosťou, zmyslom pre krásu ale aj snahou po-

56

VIP magazine

máhať dobrým veciam. Profesionálne zvládnutý program, ktorý moderovala redaktorka TV Markíza Andrea Paulínyová, bol doplnený famóznym vystúpením gitarového dua Entre Cordes, hostí očarovala svojim spevom, vždy krásna, Marcela Molnárová, ktorá sa predstavila aj v úlohe modelky. Módna prehliadka návrhárky Zuzany Bottkovej bola skvelou inšpiráciou pre nadchádzajúcu spoločenskú sezónu. Jej osviežením bolo, že modely nepredviedli profesionálne modelky, ale obyčajné a predsa krásne klientky štúdia SHARMANT. Program vyvrcholil Bodypainting Fashion Show, prvou

pod autorskou taktovkou Marty Gejdošovej, ktorej ambíciou je urobiť z nej tradíciu. Hostia si pochutili na fantastických špecialitách a famóznom víne z vinárstva PEREG. Aj samotný krst bol výnimočný. Knihu najskôr „pričaroval“ známy iluzionista Peter Šesták, potom ju čarovným práškom a prameňom vlasov pokrstili speváčka Marcela Molnárová a moderátor Miloš Bubán. Celý večer mal aj charitatívny rozmer – výťažok z akcie autorka venovala občianskemu združeniu Europacolon Slovensko, ktoré bojuje proti rakovine hrubého čreva. Dar prebral zakladateľ združenia moderátor Patrik Herman.


Lebo každý deň je unikátnym...

TIP na štýlový vianočný darček od

TONI&GUY ...preto prináša Happy Foto personalizovaný fotokalendár pre každého, kto si cenné chvíle svojho života nechce nechať ujsť. Jedinečný kalendár s fotografiami poslúži nielen na vlastné potešenie, ale aj ako vynikajúci darček pre vašich blízkych. Forma kalendára pritom môže byť rôzna – nástenná, stolová ako aj plánovacia, takže vyhoviete každému, kto potrebuje mať na pamäti presný dátum. Výroba vlastného fotokalendára je veľmi jednoduchá – stačí si stiahnuť program HF Designer, ktorý vás už bude presne navigovať. Ak patríte medzi kreatívnejších jedincov, isto sa vám zapáči, že pri výrobe fotokalendára máte takmer neobmedzené možnosti, pričom taktiež môžete pridávať rôzne vizuálne efekty. Ak bude kalendár hotový, iba ho pošlete prostredníctvom internetu do tlačiarní Happy Foto. Viac informácií ako aj program HF Designer nájdete na www.happyfoto.sk

Čas vianočného obdarovávania sa nezadržateľne blíži a vy si opäť lámete hlavu, čím prekvapiť svojich blízkych? Je vaša priateľka, sestra či mama módna maniačka a z domu nevyjde, kým nie je dokonale upravená? Tak presne pre ne sú ideálnou voľbou vianočné sety vlasovej kozmetiky pre starostlivosť a styling od TONI&GUY. Kúpiť ich môžete od novembra exkluzívne v sieti DM Drogérií. HairMeetWardrobe TONI&GUY je filozofia zrodená z lásky k vlasom a móde a z presvedčenia, že image netvorí len oblečenie, ale ide o celkový dojem. Značka zrodená v kaderníckych salónoch, zdokonaľovaná v zákulisí London Fashion Week prináša limitovanú edíciu darčekových balení, ktorými môžete svojich najbližších obdarovať štýlovo. Vianočný set – starostlivosť o farbené a poškodené vlasy Narušené vlasy vyžadujú špeciálnu pozornosť a prevenciu ďalšieho poškodenia. Šampón a kondicionér pre poškodené vlasy TONI&GUY vlasové vlákna revitalizuje, a tým pomáha obnoviť poškodené vlasy a zvýšiť ich lesk. Vianočný set – trendy styling pre korunu krásy Značka prémiovej vlasovej kozmetiky TONI&GUY pripravila pre vás špeciálnu limitovanú edíciu vianočného balenia. V elegantnom darčekovom balení nájdete kombináciu najobľúbenejších stylingových prípravkov, ktoré zvolili zákazníčky; Sea Salt Sprej s morskou soľou z kolekcie Casual, s ktorým vytvoríte objem aj tým najjemnejším vlasom, či stredne tužiaci lak na vlasy z kolekcie Classic.

DLHOTRVAJÚCA SVIEŽOSŤ Po minuloročnom predstavení Persil Duo-Caps, ktoré sa stali držiteľom ocenenia „Novinka roku 2013“ v súťaži Voľba spotrebiteľov 2013, teraz prichádzajú v novej vylepšenej podobe. Persil Duo-Caps nielenže odstránia najodolnejšie škvrny, rozžiaria farby a zabránia ich vyblednutiu, ale vďaka inovovanému zloženiu dodajú bielizni aj dlhotrvajúcu sviežosť.

Persil Duo-Caps s trojitou silou sú dvojkomorové kapsuly, ktoré ponúkajú moderné riešenia prania. Jedna z komôr kapsuly obsahuje posilňovač žiarivých a jasných farieb, ktorý dodá bielizni dokonalú čistotu. Súčasťou druhej komory je tekutý odstraňovač škvŕn s povrchovo aktívnymi látkami pre odstránenie aj tých najodolnejších škvŕn. Sú k dispozícii vo variantoch na bielu a stálofarebnú bielizeň: Persil Expert Duo-Caps na farebnú bielizeň a Persil Expert Color Duo-Caps. Novinkou je Persil Expert Color Duo-Caps Freshness by Silan na farebnú bielizeň, so sviežosťou aviváže. Nové gélové kapsuly Persil Duo-Caps sú v ponuke v rôznych veľkostiach balení, s nasledujúcimi maloobchodnými odporúčanými cenami: 6,29 € (15 ks), 11,99 € (32 ks), 14,49 € (40 ks), 16,99 € (48 ks), 19,99 € (56 ks) a 21,49 € (64 ks).

www.henkel.sk VIP magazine

57


„Študujte v zahraničí, spoznávajte iné kultúry a Európu, využite ponúkané možnosti!“, vyzvali mladých ľudí Samuel Abrahám a Katarína Brychtová, ambasádori kampane Európsky rok občanov 2013

Ambasádorka pre Európsky rok občanov 2013 Katarína Brychtová ocenila, že aj jej dnes už dospelé deti sa mohli zúčastniť programu Erasmus.

tudijné pobyty v zahraničí, pracovné príležitosti v Európskej únii a bohatý sprievodný program boli počas troch dní pripravené pre mladých ľudí v košickom Kulturparku ako súčasť aktivity Mládež v pohybe, ktorá je iniciatívou Európskej únie. Jej cieľom je podporovať aktivity smerujúce k zvyšovaniu vzdelanosti a zamestnanosti mladých ľudí prostredníctvom využívania vzdelávacích aktivít a neformálneho vzdelávania pre všetkých mladých ľudí v Európe.

Š

Košické podujatie Medzi osobnosťami, ktoré sa zúčastnili na košickom podujatí, bol aj známy politológ a rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií BISLA Samuel Abrahám, ambasádor Európskeho roka občanov 2013, ktorý uviedol tému „Mladí ľudia a Európska únia“. Zdôraznil dôležitosť europtimizmu ako skutočnú perspektívu pre mladú generáciu. Okrem možností kontaktovať sa priamo s dvanástimi organizáciami, ponúkajúcich pracovné a študijné príležitosti, sa návštevníci mohli zúčastniť aj na rozhovoroch s eurokomisárom Marošom Šefčovičom, či ambasádorkou kampane pre Európsky rok občanov 2013 Katarínou Brychtovou, ako aj s generálnym riaditeľom EK pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Janon Truszczyńskim. „Sme radi, že sa toto podujatie už druhýkrát uskutočnilo na Slovensku. Považujem za úspech, že mladí ľudia sa o problémy zamestnanosti a študijných pobytov zaujímajú,“ povedal na úvod stretnutia s mla-

58

VIP magazine

Medzi osobnosťami, ktoré sa zúčastnili na košickom podujatí, bol aj známy politológ a rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií BISLA Samuel Abrahám

Študujte

v zahraničí!

dými v Košiciach. Ambasádorka pre Európsky rok občanov 2013 Katarína Brychtová ocenila, že napríklad aj jej dospelé deti sa mohli zúčastniť programu Erasmus. „My sme si to v ich veku nedokázali ani predstaviť. Je skvelé, že dnešní mladí ľudia

tieto možnosti majú a dokážu ich aj využiť,“ povedala. Eurokomisár Maroš Šefčovič vyjadril presvedčenie, že takéto programy pre mladých ľudí, obyvateľov EÚ sú potrebné. „Práve oni sú budúcnosťou spojenej Európy,“ zdôraznil.


Rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií Samuel Abrahám, ambasádor Európskeho roka občanov 2013, zaujal prednáškou „Mladí ľudia a Európska únia“. Zdôraznil dôležitosť europtimizmu ako skutočnej perspektívy pre mladú generáciu.

Eurokomisár Maroš Šefčovič, ambasádorka kampane pre Európsky rok občanov 2013 Katarína Brychtová, a generálny riaditeľ Európskej komisie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Jan Truszczyńskim.

VIP magazine

59


kultúra

Text a foto: Herial, s.r.o.

Herial Ladies Club Talkshow s celosvetovou uznávanou opernou speváčkou Jolanou Fogašovou, zaujímavé besedy na najaktuálnejšie otázky zo sveta zdravia, krásy a životného štýlu a správne namiešaný mix módy, kultúry a špičkovej gastronómie. Už po 23. krát sa uskutočnil obľúbený Herial Ladies Club za účasti viac ako dvesto dám. Tentokrát opäť v nádherných priestoroch Reduta Café. spešné a uznávané Slovenky sa stretli na jesennom Herial Ladies Clube, ktorý sa tento raz niesol v znamení krásy a zdravia. Harmónia a skvelé rodinné zázemie sú dozaista veľmi dôležité aj pre hlavného hosťa klubu, opernú speváčku Jolanu Fogašovú. Operná diva si zaspomínala na svoje najväčšie úspechy, nezabudla však povedať, že najväčší úspech pre ňu predstavujú deti a milujúci manžel. Po úprimnom rozhovore zaplnili krásny priestor historickej Reduty známe melódie v interpretácii opernej hviezdy. Medzi hosťami nechýbali speváčka Zdenka Predná, Mirka Partlová, Lucia Lužinská, Mária Čírová, Lucia Sipo-

Ú 60

VIP magazine

sová, bankárka Elena Kohútiková, herečka Eva Sakalová, Danica Jurčová, Jana Lieskovská, moderátorky Katka Brychtová, Hanka Rapantová, Norika Beňačková, výtvarník Daniel Bidelnica a mnohí ďalší. Po nezabudnuteľnom zážitku zo zlatého hlasu Jolany Fogašovej sa hostia spoločne s generálnym riaditeľom značky Pierre Fabre, Romanom Dušilom a MUDr. Máriou Petrášovou, dermatologičkou z kliniky estetickej medicíny Dermapoint venovali témam


NORA BEŇAČKOVÁ

MÁRIA ČÍROVÁ

PREZIDENTKA LIGY PROTI RAKOVINE EVA SIRACKÁ

LUCIA LUŽINSKÁ A MIRKA PARTLOVÁ

JOLANA FOGAŠOVÁ

GENERÁLNY RIADITEĽ PIERRE FABRE, ROMAN DUŠIL

VZÁCNI HOSTIA Šarmantná manažérka Bratislavských hudobných slávností Izabela Pažitková predstavila aj v mene Slovenskej filharmónie lákavý hudobný program jubilejného 50. ročníka BHS, ktorý bude vyvrcholením slovenskej scény vážnej hudby. Zuzana Romrová, generálna riaditeľka spoločnosti GlaxoSmithKline, ktorá sa ▼

krásy, ktoré sú blízke azda každej žene. Dokonalá pleť však ide ruka v ruke so zdravím. Práve značka Avène žne celosvetové úspechy vďaka výnimočnej unikátnosti na trhu, momentálne Pierre Fabre Dermo-Cométique prichádza s prvou biotechnologickou aktívnou látkou I-modulia®. Dámy mali možnosť vyskúšať si krémy a zázračné prípravky, ale aj využiť individuálne konzultácie.

VIP magazine

61


kultúra

DANICA JURČOVÁ

CESTOVATEĽ A ODBORNÍK NA ZDRAVÚ VÝŽIVU ANDREJ MAŤKO

MÓDNA PREHLIADKA GOLFPLAC

HANA RAPANTOVÁ, DANIEL BIDELNICA A TAMARA HERIBANOVÁ

dlhodobo zaoberá pomocou chorým a bezvládnym, rozprávala o prístupe k spoločenskej zodpovednosti a etickému podnikaniu. Riaditeľ VITAMIX a VITARIAN.sk Andrej Maťko ukončil prvý blok pútavých rozhovorov zaujímavosťami zo sveta zdravej výživy. Skúsený cestovateľ a vydavateľ porozprával dámam o živej strave, plnej vitamínov a energie. Jednoduchá cesta k vitalite je na dosah, zelenina a ovocie sa dá prostredníctvom špeciálne vyvinutých mixérov pretransformovať do lahodných pochúťok, ktoré organizmus nabijú dôležitými vitamínmi, avšak nezaťažia trávenie. Na živých mixovaných jedlách a koktejloch z Vitamix si pochutili všetci počas rautu. Kto mal chuť na tradičné, ale dokonalou chuťou unikátne jedlá, si zvolil kulinárske špeciality reštaurácie REDUTA. Hostia sa potešili aj novej vínnej značke

62

VIP magazine

REYA, vína bohov. Príťažlivosť sladkého života bola zhmotnená vo výbornej káve Goppion Caffe či obľúbených nápojoch spoločnosti McCarter. Keďže bolo počasie aj napriek neskoršiemu jesennému termínu príjemne teplé, mnohé dámy mali možnosť obdivovať a vyskúšať si bezpečné autá s nezameniteľným dizajnom firmy Citroën. S Martinou Lomenovou zo spoločnosti RETIA hostia zacítili silu vôní Talianska, ktoré sú zastúpené v línii Ritualia, za ktorej vznikom stojí taliansky lekárnik Lodovico Paglieri. Na záver stretnutia sa všetci potešili z dynamickej módnej prehliadky športového oblečenia, ktoré pod hlavičkou GOLFPLAC predstavila majiteľka Mária Chlupisová. Štýlové športové oblečenie do voza i do koča bolo dozaista pre mnohých obrovskou inšpiráciou na nastávajúce zimné mesiace.


Už neviete, čo máte jesť? Ani sa Vám nedivíme! Stravovať sa zdravo je niekedy zložité. Informácií o zdravej životospráve je neúrekom, no akosi im nerozumieme, alebo si v navzájom protirečia. Kto sa v tom má vyznať? Ak ste doposiaľ nenašli kvalitný prameň, z ktorého čerpať odpovede na otázky zdravia, je tu pre vás dozaista nový portál o zdraví Vitarian.sk. Na tomto portáli nájdete najnovšie a vedecky overené informácie o zdraví z celého sveta. Budete sa čudovať, o akých skutočnostiach ste doteraz ani netušili! Tak na príklad:

Vedeli ste, že sladké, mastné a slané jedlá spôsobujú závislosť? Výrobky, ktoré kupujete, sú vyrobené tak, aby ste ich nemohli prestať jesť! Nemôžete za to, že Vám alebo Vašim deťom nezdravá strava tak enormne chutí – je za tým „program“ v ľudskom mozgu, ktorý potravinárske koncerny poznajú a ktorý dokonale využívajú!

Vedeli ste, že nie sme otrokmi našich génov? Najnovšie výskumy odhalili tajomstvo „epigenetiky“, ktorá vracia zdravie a vitalitu do našich rúk! Vďaka zdravému životnému štýlu Vás obezita, ochorenia srdca, či dokonca rakovina, môžu nadobro obísť – a to aj v prípade, že nimi trpeli Vaši predchodcovia!

Viete, prečo sú nezdravé potraviny vlastne nezdravé? Odhalíme Vám výskumy odborníkov zo zahraničia, ktorí Vám navyše definitívne spravia jasno v tom, čím zásobiť telo, aby bolo zdravé a čo naopak nechať bokom pri nákupoch pre Vašu domácnosť!

Chcete vedieť viac? Nepýtajte sa viac susedy. Navštívte naš nový portál!

Portál o zdraví, ktorý Vás zorientuje. Pre lepšie telesné a duševné zdravie a z neho plynúcej radosti zo života.


kultúra

Film C(us)todians si z Lipska odniesol filmové ocenenie Zdravé pracoviská Už po piatykrát udelila Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci EU-OSHA filmovú cenu za najlepší dokumentárny film súvisiaci s prácou. filmovú cenu Zdravé pracoviská za rok 2013 sa na Medzinárodnom festivale dokumentárnych a animovaných filmov v Lipsku – DOK Lipsko uchádzalo 2 240 dokumentov zo 114 krajín. Cenu si odniesol brazílsky filmový tvorca AlyMuritiba za film C(us)todians, ktorý zachytáva každodenný život v brazílskom väzení z pohľadu dozorcov, pričom zobrazuje náročné pracovné prostredie a vyvoláva diskusiu o psychologických rizikách na pracovisku, ktoré sú témou nasledujúcej kampane agentúry EU-OSHA Zdravé pracoviská 2014 – 2015. Porota pri ocenení filmu uviedla: „Nebezpečný, nepredvídateľný, stresujúci a neistý, tvorca filmu je taký blízky postavám, že poskytuje skutočný pocit spolupatričnosti, pohľad zasvätenca na snahu riadiť náročné a potenciálne výbušné pracovné prostredie. Dozorcovia a strážcovia sú nedostatočne ohodnotení, majú nedostatok zdrojov a sú prepracovaní, neustále riešia problémy. Ako film napreduje prostredníctvom svojej všímavosti, jedinečného prístupu k svojim postavám, stresujúcim zvukom a palete farieb, kto-

O

64

VIP magazine

Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci

ré zodpovedajú odtieňom sivej vnútri väzenia, stáva sa hlavný protagonista „anjelom strážnym“, ktorý nás sprevádza.“

Zdravé pracoviská Toto filmové ocenenie založili v roku 2009 angažovaní a nároční filmoví tvorcovia s cieľom podporiť význam zdravia a bezpečnosti na pracovisku v celej Európe a vytvoriť ukážkové dokumentárne filmy, ktoré sa zameriavajú na ľudskú bytosť v meniacom sa pracovnom svete. Osem nominovaných filmov, ktoré boli prijaté od filmových tvorcov z celého sveta, aj v rámci tohto ročníka pokrývali rôzne témy súvisiace s prácou s cieľom poukázať na význam bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku. Tieto filmy z takých odlišných krajín, ako sú Taliansko, Švédsko, Izrael a Nepál, sa snažili riešiť témy ako napríklad migrujúci pracovníci, pracovné podmienky v supermarketoch, vnútorná správa o investičnom bankovníctve a pracovníci tovární.


Vitis Galéria sa inšpirovala

ženou

Vo víne je ukrytá nielen pravda, ale aj umenie. Spoločnosť Vitis Pezinok, tradičný výrobca tichých vín na Slovensku, to potvrdzuje už štvrtý rok prostredníctvom originálneho projektu – súťaže Vitis Galéria.

Víťazný návrh študentky 4. ročníka VŠVU Nicole Kolekovej v hnedých tónoch bude po celý rok zdobiť ružové vína z radu Vitis Galéria.

Návrh absolventa VŠVU Mgr. art. Milana Rubického zvíťazil v súťaži Vitis Galéria už po druhýkrát s návrhom etikety pre červené vína.

Témou tohtoročnej súťaže, na ktorej Vitis Pezinok spolupracuje s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a Slovenskou národnou galériou, bolo spojenie žena a víno, ktoré sú večným zdrojom inšpirácie umelcov. Tri víťazné diela budú zdobiť etikety nového ročníka vín z radu Vitis Galéria. Kompletnú zbierku súťažných diel môžete teraz obdivovať v Galérii insitného umenia SNG v Pezinku.

Atraktívny námet Ženy sú odjakživa nevyčerpateľnou inšpiráciou pre umelcov. Možno, alebo práve preto, bol výborný štvrtý ročník s názvom „Žena a víno“ rekordným v počte prihlásených súťažiacich a ich diel. Komisia mala náročnú úlohu vybrať zo 71 návrhov od 52 umelcov najlepších troch. Kurátor výstavy, doc. Mgr. Dávid Čársky poukázal na mimoriadne silný ročník nielen z hľadiska počtu prihlásených, ale najmä kvality: „Atraktívny námet a mnoho súťažiacich vygenerovali aj adekvátny počet návrhov vysokej kvality. Tieto posudzovala odborná komisia a posunula ich do druhého kola“. Z množstva návrhov vybrala odborná komisia napokon tri diela mladých a talentovaných slovenských umelcov – Nicole Kolekovej, Mgr. art. Milana Rubického a Mariany Lujzy Palugovej: „Trio víťazných návrhov muselo spĺňať aj ďalšie kritérium, jednotlivé autorské prejavy mali byť výrazne odlišné, nie je totiž účelom súťaže vytvoriť kompaktnú sériu jednotného „štýlu“, práve naopak, žiadaná je rôznorodosť“, dodáva Dávid Čársky.

Mariana Lujza Palugová, študentka 2. ročníka VŠVU a jej víťazný návrh pre biele vína, ktorý oslovil najmä svojou farebnosťou a veselosťou. VIP magazine

65


Najstaršia známa firemná fotografia z roku 1863 zobrazuje pracovníkov závodu v meste Barmen blízko mostu Heckinghauser. Na fotografii je Heinrich Ritter (pravdepodobne vpravo), prvý obchodný cestujúci zamestnaný zakladateľom spoločnosti Friedrichom Bayerom seniorom.

Zakladateľ spoločnosti FRIEDRICH BAYER

Veda,

ktorá pomáha zlepšovať život 150 rokov objavov a inovácií Bez mnohých vedeckých objavov v oblasti chemického priemyslu a farmácie, si dnes už vôbec nedokážeme predstaviť život. Či už ide o výrobky z plastov, textílie s obsahom syntetických vlákien alebo bežné lieky na bolesti hlavy, všetky tieto veci predstavujú riešenie našich každodenných potrieb a my ich vnímame ako úplnú samozrejmosť. Príliš sa nezamýšľame nad tým, odkiaľ sa vzali ani nad tým, že všetky tieto vymoženosti má ľudstvo k dispozícii ešte len zopár desiatok rokov. Zakladateľ spoločnosti JOHANN FRIEDRICH WESKOTT a každým z veľkých vynálezov, ktoré menia náš svet a náš život k lepšiemu, nájdeme obrovskú dávku nadšenia, invencie a tiež spletité životné príbehy. Inak to nebolo ani počas 150-ročnej histórie spoločnosti Bayer, ktorá je dnes jednou zo svetovo najvýznamnejších spoločností na poli zdravotnej starostlivosti, poľnohospodárstva a high-tech materiálov. Svoje okrúhle, 150. výročie, spoločnosť oslavuje práve tento rok.

Z

Prudký rozvoj spoločnosti Celý príbeh sa začal priateľstvom dvoch mužov, Fridricha Bayera a Johana Friedricha Weskotta, ktorí v domácich podmienkach na kuchynskom sporáku vyvinuli farbivo fuksín. Práve tento objav sa stal v roku 1863 základom vzniku ich spoločnosti. Veľmi rýchlo sa dostavili úspechy, ktoré viedli k rozširovaniu výroby a expanzii firmy z Nemecka do zahraničia. Už koncom 19. storočia sa Bayer

66

VIP magazine

zaradil medzi najvýznamnejšie firmy na trhu s liečivami. Dopomohla im k tomu najmä výroba Aspirínu, ktorý dodnes patrí k najpredávanejším liekom. Nasledovali ďalšie objavy a patenty v oblasti antibiotík, liekov proti bolesti, lieku na spavú chorobu a neskôr liek na maláriu. Kontinuálne sa rozvíjal aj ich „corebiznis“ v chemickej oblasti. Polyuretány a polykarbonáty vyvinuté práve spoločnosťou Bayer dnes majú široké využitie, napríklad pri výrobe automobilových súčiastok a sedadiel, poťahov, TV prijímačov, topánok, plastických platobných kariet a mnohých iných vecí. Spoločnosť sa podpísala aj pod vývoj viacerých insekticídov, prípravkov na ošetrovania a ochranu rastlín a podobne. V odevnom a textilnom priemysle našlo uplatnenie vlákno Dralon, ktoré sa po-


Vpravo: sídlo spoločnosti, v strede: domov Friedricha Bayera seniora (cca 1870)

Syntetické vlákno Dralon predstavuje revolúciu vo svete módy. V roku 1959 sa objavilo na obálke časopisu „Silberfaden“.

Výroba fenacetínu v Elberfelde (1888)

Športová hala farmaceutickej dielne v budove E 25 v závode v Leverkusene, používaná na „fyzický výcvik“ 220 žien a dievčat, ktoré tam pracovali. užíva od 60-tych rokov. V súčasnosti sa využíva hlavne na výrobu diek, ktoré si zachovávajú mäkkosť, formu a vzhľad bez vzniku žmolkov.

Spoločensky zodpovedný prístup Požiarna brigáda spoločnosti v Elberfelde (cca 1897)

Sterilné plnenie penicilínu v špeciálnom farmaceutickom závode v budove E 39 v Leverkusene (1960).

Neobyčajne pokrokový duch spoločnosti sa premietol aj do ich ďalších aktivít, ktorých cieľom bolo zvýšiť lojalitu zamestnancov, čo prispelo k celkovému zlepšeniu životných podmienok ľudí v oblastiach, kde pôsobili. Už v roku 1873 spoločnosť zriadila unikátny zabezpečovací dôchodkový fond pre zamestnancov, o pár rokov neskôr založili požiarny zbor. Postarali sa tiež o zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a rozvoj vzdelania. Založili najväčšiu chemickú knižnicu v západnej Európe, školské a vzdelávacie zariadenia, či športový klub. Dnes asi málokto vie, že za vznikom známeho futbalového klubu Bayer Leverkusen boli zamestnanci spoločnosti Bayer, ktorí hľadali možnosti športového vyžitia počas voľného času. V tom období nefungovali žiadne športové kluby, tak si založili vlastný. Spoločnosti vždy záležalo aj na ekológii a ochrane životného prostredia. Napríklad, v roku 1963 začalo v závode Leverkusene jazdiť prvé auto na meranie kvality vzduchu. Za zmienku stojí aj technológia Tower Biology určená na biologickú úpravu odpadovej vody, ktorá je výsledkom jedného z mnohých ekologických projektov spoločnosti. „Neexistuje veľa spoločností, ktoré sa môžu pochváliť 150 ročnou históriou. Cez vedu pomáhame zlepšovať ľuďom život a sme na to hrdí,“ hovorí Frank Held, generálny riaditeľ spoločnosti Bayer pre SR a ČR. Čo začalo ako malá, ale inovačná továreň na výrobu farbív, je dnes nadnárodnou spoločnosťou zamestnávajúcou viac ako 110-tisíc ľudí. Firma do inovácií a výskumu každoročne investuje viac ako tri miliardy eur. VIP magazine

67


knižné novinky Pálenie mostov

Dáma

Ján Babarík

František Švantner

V novele Pálenie mostov autor dramaticky zaplieta osudy dvoch bratov. Antonovi, sršiacemu humorom a obrovskou chuťou do života, postaví osud do cesty zdanlivo neprekonateľnú prekážku, jeho mladší brat Ondrej doháňa, o čo život obral brata. Ožení sa s mladou novinárkou Magdou a stáva sa zaťom vplyvného zbohatlíka. Počas víkendu na drevenici v kysuckých horách však Magda záhadne zmizne. Doslova sa po nej zľahne zem a z banálneho príbehu jednej lásky sa stáva dráma. Proti zúfalému Ondrejovi sa postaví nielen polícia a podsvetie, ale aj nový, dovtedy nepoznaný nepriateľ.

František Švantner je autor, ktorého prózy patria k tomu najlepšiemu, čo slovenská literatúra ponúka. V prípade Dámy ide o texty, ktoré sú schopné osloviť i súčasného čitateľa. Zbierka obsahuje poviedky z poslednej fázy autorovej tvorby, v ktorých autor nastoľuje existenciálne situácie moderného človeka. Ide už o trpkú podobu modernej doby, zaťaženú skúsenosťou druhej svetovej vojny. Výraz už adekvátne nie je „lyrický“, všetko sa sústreďuje na presné vykreslenie situácie a zachytenie myšlienok. Zbierku autor už zostaviť nestihol – ide o dodatočný edičný projekt autorovho monografistu Jána Števčeka z roku 1966.

Striptíz duší

Láska neumiera

Adriana Macháčová

Michal Baňanka

Čím sa meria láska? Množstvom spomienok? Množstvom utajovanej bolesti? Ktovie... Soňa sa od manželovej tragickej smrti nevie zbaviť pút minulosti. Straší ju stuha zo smútočného venca od neznámej ženy a snaží sa vypátrať pravdu. Eva zisťuje, že na život v rušnej Bratislave nie je vôbec pripravená. Po romániku so šarmantným a prelietavým Edom si ešte viac uvedomuje svoju osamelosť. Klaudii nezáväzný flirt skomplikuje vzťah nielen s manželom, ale aj s najlepšou priateľkou. Trápení jej pribúda rovnako rýchlo ako nechcených tajomstiev...

Zamilovaný Dávid sekerou zabije milenca svojej ženy. Paradoxne preto, aby ju ochránil pred samoľúbym surovcom. Týmto sa však príbeh zďaleka nekončí. Autorovi sa podarilo vykresliť niekoľko ľudských osudov natoľko nabitých emóciami, až sa zdajú neuveriteľné... Omyl. Autor vychádzal zo skutočných udalostí. Michal Baňanka debutoval románom Uši železnej opony. O zaradení jeho novely do edície Príbehy z kabelky hovorí: „Najskôr ma to prekvapilo, no keď som si uvedomil, že sa dostanem do mnohých ženských kabeliek, prebehla mnou šteklivá radosť...“

Moja cesta Čas lovcov

Jozef Vajda

Tess Gerritsenová

„Ak sa v ťažkých situáciách naučíme vidieť príležitosti na osobný rast, náš život sa zázračne zmení,“ vraví herec Jozef Vajda. Jemu sa to podarilo v období, keď mu bolo najťažšie, keď prišiel o rodinné zázemie a zároveň o celý majetok. Ocitol sa vo vzduchoprázdne, v ktorom sa nebolo o čo zachytiť. Vtedy mu podal pomocnú ruku brat Marián. Autor ponúka čitateľom praktický návod na vytvorenie harmonického životného štýlu, ktorý je založený na vedomom prežívaní každej chvíle...

Teddy Clock prežil krvavý masaker už dva razy. V štrnástich rokoch zostal nažive ako jediný z pestúnskej rodiny, ktorá sa ho ujala. Chlapca postihnutého ťažkou traumou nemajú kam umiestniť – až kým sa do vyšetrovania prípadu viacnásobnej vraždy nezapojí bostonská detektívka Jane Rizzoliová. Rozhodnutá za každú cenu zachrániť chlapca pred hroziacim nebezpečenstvom zisťuje, že zdanlivá zhoda okolností je v skutočnosti súčasťou rafinovaného plánu neľútostného zabijaka...

68

VIP magazine

Biblia

Ľudské telo

Pri príležitosti 1 150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie pripravilo vydavateľstvo Ikar v spolupráci so Spolkom svätého Vojtecha v Trnave nové vydanie Biblie. Poctu vierozvestom vyjadrilo svojimi ilustráciami jedenásť významných slovenských a českých autorov. 110 farebných ilustrácií, inšpirovaných biblickými príbehmi, vytvorili špeciálne pre toto vydanie. Kniha obsahuje kompletný preklad Starého a Nového zákona. Doslov napísal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

– detská encyklopédia Detská encyklopédia Ľudské telo vám odhalí všetko, čo potrebujete vedieť o ľudskom tele. Vezme vás na vizuálnu prehliadku ľudského organizmu. Vďaka nej zistíte, aké procesy prebiehajú v žalúdku, pod chrastou či vnútri čriev. Dozviete sa, koľko kilometrov precestujú vaše krvinky, prečo sa vám čká a prečo pri údere do zadnej časti ohnutého lakťa pocítite bolestivé brnenie. Dočítate sa, ktorý orgán je najväčší, ktorá kosť najmenšia a ktorý sval najsilnejší...


Skočný príliv Posledná polnoc v Pivonke

Len niekoľko centimetrov od smrti Cilla a Rof Börjlindovci

Denisa Fulmeková

Nové fantastické severské krimi

Ucelený príbeh viacerých ľudských osudov napísaný formou poviedkového cyklu. Postavy prózy stretávame uprostred rozohranej životnej partie v nevábnom sídliskovom podniku, ktorý je nielen spojovacím článkom celej knihy, ale aj miestom, kde sa občas rozuzľujú túžby po osobnom šťastí. Posledná polnoc v Pivonke predstavuje skvelé príbehy ľudských vášní plné napätia, dramatických situácií, ale i sarkastického humoru.

Byť „priklincovaný“ na sedačke, mať chuť ignorovať čas a možno aj povinnosti, to je z uhla pohľadu mnohých čitateľov tá správna kniha, kvôli ktorej sa oplatí byť hore do neskorej noci a na záver povedať: fenomenálne! Ku knižkám tohto typu určite patrí krimi triler Skočný príliv. Už pred uvedením na trh vyvolal román zaslúženú pozornosť a práva na jeho vydanie sa predali do viac ako dvadsiatich krajín vrátane Slovenska.

Harlekýn

Neviditeľný strážca

Martin Jurík

Dolores Redondová

Psychotriler s prvkami hororu

Kto a prečo rituálne zabíja mladé dievčatá?

Súkromný detektív Adrián uteká pred svojou minulosťou, postupne stráca zmysel života. Až prípad záhadnej Alice, nespútanej a živelnej dievčiny pohybujúcej sa v najvyšších kruhoch spoločenskej smotánky v ňom opäť rozprúdi krv. Sledovanie mladej, príťažlivej speváčky zmení Adriánovi život. Čoraz viac sa zamotáva do udalostí a odkrýva tienisté stránky slovenského šoubiznisu. Nečakaný záver vyúsťuje do odhalenia, ktoré prekvapí, no zároveň čitateľa prinúti hľadať vysvetlenia...

Detektívka, ktoré rozhodne zaujme. Je pútavá, originálna, miestami až desivá aj vďaka spisovateľke Dolores Redondovej, ktorá je vynikajúcou rozprávačkou. Neviditeľný strážca sa prvý raz objavil na medzinárodnom knižnom veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom v roku 2011 a hneď zaujal. Práva na vydanie okamžite kúpili nemecké, francúzske, holandské a brazílske vydavateľstvá. Doteraz boli práva predané do 15 krajín a už sa pripravuje filmová adaptácia románu. Teraz vychádza v slovenskom preklade.

Strážkyňa krvi

Špinavé peniaze

Tessa Grattonová

Ken Rijock

Pre Mab Prowdovú sú čary rovnako prirodzené ako dýchanie. Život bez nich si nevie ani len predstaviť, hoci to znamená pravidelne si ubližovať, aby získala dosť krvi na mágiu. Býva uprostred divej prírody, ďaleko od mestského ruchu, a už v mladom veku má zodpovednú úlohu starať sa ako budúca diakonka o rozvetvenú rodinu krvavých čarodejníkov. Jej pokojný život sa však náhle zmení, keď sa rozhodne preskúmať tajomstvo ruží v záhrade.Will Sanger, poznačený náhlou smrťou milovaného brata, sa rozhoduje, čo ďalej po skončení strednej školy...

Zoznámte sa s Kenom Rijockom, veteránom vietnamskej vojny, právnikom, ktorý si rád občas zašnupe a popritom perie špinavé peniaze vo veľkom. V osemdesiatych rokoch figuroval v Miami ako spojka medzi kolumbijskými a domácimi drogovými kartelmi, ktoré zaplavovali ulice amerických miest kokaínom. Každý piatok nasadal s obitým kufríkom plným tisícok dolárov na lietadlo smerujúce do daňového raja v Karibiku. Rijock zhruba za desať rokov prepral vyše dvesto miliónov dolárov. A pritom takmer celý čas miloval policajtku a žil s ňou pod jednou strechou...

Carrie Stephen King Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Nepeknú, neobľúbenú, zakríknutú stredoškoláčku ešte aj doma priam terorizuje fanaticky nábožná matka. Carrie si však jedného dňa uvedomí svoje mimoriadne vrodené schopnosti, ktorých rozsah sama sotva tuší. Je telekinetička – silou vôle pohybuje predmetmi. A keď ju na školskom majálese opäť surovo ponížia, jej pomste nič nestojí v ceste. Autor do deja jedného zo svojich najznámejších trilerov vkladá spomienky či výstrižky z tlače a vytvára tak mozaikový obraz života aj vnútorného sveta nešťastnej Carrie. Podľa románu nakrútil režisér Brian De Palma roku 1976 rovnomenný film, ktorý dodnes mnohí pokladajú za najlepšiu kingovskú filmovú adaptáciu. V súčasnosti sa do kín dostáva nové moderné spracovanie tohto slávneho hororu s vynikajúcou americkou herečkou Julianne Moorovou v úlohe matky.

www.ikar.sk www.media-klub.sk www.kniznyweb.sk VIP magazine

69


cestovanie

Oľga Antošíková, foto: archív autorky

Ojedinelý koncept cestovného

ruchu

Najpríťažlivejšou turistickou oblasťou Slovenska je tatranský región, ktorý zahŕňa Tatry a Severný Spiš. Počet turistov je v oboch oblastiach približne rovnaký. Tatry sú zaujímavé prírodnou scenériou, možnosťami turistiky, lyžovania a Spiš zas zaujme kaštieľmi, kláštormi, hradmi, múzeami, pamiatkami ľudovej architektúry a krásou prírody pozorovanej aj z plte na Dunajci. očet zahraničných, ale i domácich návštevníkov na Severnom Spiši sa pohybuje vyše 500 000 ročne. Hlavným lákadlom je plavba na plti na hraničnej rieke Dunajec a Staroľubovniansky hrad. Pred rokom pribudla neďaleko hradu (5 km) nová turistická zaujímavosť Nestville Park. Expozícia tradičných remesiel a liehovarníctva zachytáva spôsob života ľudí v tomto regióne od 12. storočia. Sofistikovaný a do detailov premyslený Park ohromí aj rozhľadených zahraničných návštevníkov. Honosí sa zozbieranými artefaktmi o liehovarníctve v regióne, o tradíciách predkov, typickým materiálom na výstavbu (podtatranský pieskovec, smrek, jedľa), umeleckou prácou v interiéroch, ktorá je tak isto príznačná pre región Severného Spiša. Celá prehliadka Nestville Parku sa končí pod najväčším viac ako 6-metrovým vyrezávaným obrazom v Európe.

P

70

VIP magazine


Expozícia je otvorená od júla 2012 a majestátnymi vyrezávanými bránami prešlo už viac ako 42 000 návštevníkov. Najväčší záujem o novinku majú domáci návštevníci (72,5 %). 11 500 zahraničných návštevníkov netvoria len turisti z Poľska a Čiech, ale 5 % zahraničných turistov pochádza z USA, Japonska, Ruska. Návštevníci Nestville Parku na jednom mieste spoznávajú, aká je história a vznik Severného Spiša, ako tu obyvatelia žili, ako sa živili, aké remeslá rozvíjali a to od 12. storočia n.l. Súčasťou histórie regiónu je aj výroba pálenky, pri ktorej sa spotrebovalo zvyšné obilie, ktoré dopestovali obyvatelia. V neďalekej Starej Ľubovni bol objavený najstarší zachovaný liehovar na Slovensku. Bol súčasťou podhradia. V samotnom Hniezdnom, kde sa buduje nová turistická atrakcia, v 19.storočí bolo až 110 majiteľov medených nádob na pálenie liehu, čo je vzhľadom k počtu domov (cca 200) zaujímavý pomer. Celá expozícia je rozdelená na prehliadkovú časť a časť venovanú predaju výrobkov od miestnych umelcov a artefaktom o produkcii najstaršieho liehovaru na Slovensku, dôkazom, listinám o histórii a vzniku Severného Spiša. Sprievodcovia najprv turistov prevádzajú cez Park. Návštevníkom predstavujú postupy a tradície pri spracovaní obilia od 12. storočia. Súčasťou prehliadky sú

aj ukážky remesiel, ktoré sa rozvíjali pri spracovaní obilia, práve na jeho ďalšie využitie. Na záver expozície prichádzajú návštevníci do degustačnej miestnosti. Je skvostným dielom miestnych rezbárov. Je tu umiestnený najväčší drevený rezbársky obraz Európy. Prehliadka miestnosti je spojená s prekvapením. Každý návštevník nad 18 rokov môže ochutnať prvú slovenskú whisky. Nestville Park bojuje o pozornosť aj akciami, ktoré v areáli ponúka. Veľkolepé otvorenie v júni 2012 s Jeanom Claude Van Damme striedali podujatia s regionálnym rozmerom, folklórny, country festival, deň otvorených dverí s Petrom Jandom. V týchto dňoch sa ukončuje súťaž vo vyrezávaní tekvíc a v decembri bude Nestville Park dýchať vianočnou náladou. V areáli bude umiestnený vyrezávaný drevený betlehem na viac ako sto ročnom rebriniaku od mladých rezbárov s biblickým príbehom, ktorý sa odohráva z každej strany tohto diela. A veľké prekvapenie sa pripravuje v podobe netradičného stromčeka. V Hniezdnom prinášajú ojedinelý koncept cestovného ruchu pre Slovensko. Stvárnenie tradícií v modernom spracovaní zaujme aj náročného zahraničného či domáceho turistu. Podujatia zároveň prinášajú oživenie aj pre regionálnu kultúru. VIP magazine

71


lexikón

Bohuslava Hobertová, foto: archív redakcie

Sprievodné javy

jesene

Ak vám tečie z nosa, čo je prirodzene nepríjemné, tešte sa aspoň zo skutočnosti, že s najväčšou pravdepodobnosťou chrípku nedostanete. Pri chrípke sa objavuje skôr suchý kašeľ, nádcha len výnimočne.

ádcha obvykle nepatrí k závažným ochoreniam, ktoré jedinca ohrozujú na živote. Ak dostaneme nádchu na začiatku vírusovej sezóny, môže sa váš imunitný systém náležite nabudiť a donútiť k tomu, aby

N 72

VIP magazine

ste sa v zimnom období chránili pred závažnejším ochorením. Niektorí vedci tvrdia, že nádcha prispieva k určitej ochrane tela – práve naštartovaním imunitného systému, a tým, že prečisťuje organizmus, keď hlieny

odchádzajú von z tela. Aj keď nádcha zvyčajne nie je nebezpečné ochorenie a do týždňa väčšinou odznieva, neznamená to, že ju máte podceňovať. Určite by ste mali viac oddychovať, čo najviac spať, zvýšiť prísun vitamínov


a tekutín, najmä bylinkových čajov – šalvia, lipa, repík a kamilky. Je dôležité nešíriť nákazu v akútnom štádiu, keďže pri každom kýchnutí sa do okolia prenášajú milióny vírusov vo forme kvapôčok.

PREJAVY Nádcha je zápal nosnej sliznice, väčšinou vírusového pôvodu. Človeku tečie z nosa, nemôže dobre dýchať, slzia mu oči. Môže mať mierne zvýšenú teplotu a pocit únavy. Vtedy pomôžu nosné

kvapky, vitamín C a voľnopredajné lieky proti nachladnutiu. Treba meniť vreckovky, ostať doma v teple, aby ste sa vyhli komplikáciám. U dospelých sa komplikácie objavujú zriedka, skôr malým deťom môže hroziť zápal stredného ucha, ak vírus oslabí nosnú sliznicu. Niekedy sa môže bakteriálna infekcia rozšíriť do nosných dutín, zvlášť pri nedostatočnom smrkaní. V prípade dlhodobejšieho pretrvávania stavu a bolestí je potrebné navštíviť lekára. VIP magazine

73


relax

Ria Angelová, foto: archív redakcie

Na pohodlí

záleží

Súčasné sedacie súpravy, pohovky, kreslá a stoličky sú nábytkom od ktorého sa právom očakáva pohodlie. Praktické sú sedacie súpravy, ktoré v sebe ukrývajú úložný priestor, ďalším bonusom, ktorý mnohé sedacie súpravy ponúkajú je možnosť ich rozkladania a skladania. hodná sedacia súprava by mala umožniť sedenie, pri ktorom sú na zemi celé chodidlá a zároveň chrbát má dostatočnú oporu. Niekto uprednostňuje posedenie na tvrdšom podklade, iný sa rád zaborí do niečoho mäkučkého a obklopí sa pritom aj množstvom vankúšov. Niekomu sa páči sedieť rovno, inému zasa pri relaxe vyhovuje ležiaca poloha. Polohovací mechanizmus, obvykle kovový, zabezpečuje rôzne možnosti polohovania nôh aj chrbta. Variabilné systémy ponúkajú reguláciu výšky opierok. Dá sa na nich voliť hĺbka sedacieho dielu, či jednotlivé sedacie moduly ľubovoľne presúvať a spájať. Poťah sedačky je tým, čo nám zvyčajne udrie do očí ako prvé. Aktuálne je populárna koža aj textilné poťahy. Najkvalitnejšie materiály sú tvarovo stále a odolné voči vysedeniu a vyťahaniu. Dobrým tipom sú rôzne snímateľné poťahy, ktoré sa na sedaciu súpravu ľahko navliekajú a pritom na nej dobre držia.

V

74

VIP magazine


Váš domov je dôverné miesto. Je to prejav Vašej osobnosti, jedinečnosti, Vás. Doprajte svojmu domovu atmosféru nábytku CasaMia a vytvorte si svoj osobný priestor, ktorý zaplníte nezabudnuteľnými zážitkami, emóciami a príbehmi. Pretože sny si treba plniť. CasaMia - tvorcovia atmosféry

www.casamia.sk rožňavská 1

E vipnovember2013  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you