Page 1

PAMIĘCI RAM

CO I JAK…


OGÓLNIE NA TEMAT PAMIĘCI RAM Pamięć RAM jest bardzo istotnym i jednym z podstawowych podzespołów komputerowych, jest to rodzaj pamięci cyfrowej, w której są przechowywane aktualnie programy oraz wszystkie związane z tymi programami dane i wyniki pracy. Jest to układ zbudowany z elektronicznych elementów, które mają zdolność zapamiętywania swojego stanu. Do każdego jednego bitu informacji potrzebny jest jeden układ.

Pamięć RAM jest to pamięć krótkotrwała, to znaczy, że wszystkie dane na niej zapisane znikają przy wyłączeniu zasilania w komputerze:


Pamięć RAM możemy podzielić na dwa rodzaje - statyczne i dynamiczne. Pamięci statyczne w porównaniu do pamięci dynamicznych są o wiele bardziej szybsze a dodatkowo nie wymagają odświeżania. Wykorzystują do pamięci przerzutniki. Niestety są dość drogie. Pamięć dynamiczna potrzebuje dość częstego odświerzania ponieważ charakteryzuje się niskim poborem mocy co w efekcie prowadzi do samorzutnego rozładowania się komórek.

Pamięć RAM jest objęta licencją co powoduje, że każdy producent układów tego typu musi wykupić u Intela pozwolenie. Sumy te są niebagatelne. Stąd też różne firmy zaczęły pracować nad produktami konkurencyjnymi.

Rozwój modułów pamięci używanych w komputerach PC: DIP - 1981 rok SIPP - 1983 rok SIMM (30-pinowe) - 1994 rok SIMM (72-pinowe) - 1996 rok DIMM SDR SDRAM - 1997 rok RIMM RAMBUS - 1999 rok DIMM DDR - 1999 rok DIMM DDR2 - 2003 rok DIMM DDR3 - 2007 rok W większości komputerów sprzedawanych na dzień dzisiejszy, zainstalowana jest pamięć operacyjna DDR3. Ciekawostka: Firma Micron ogłosiła, że dostarczyła pierwsze próbki inżynieryjne pamięci DDR4 swoim partnerom i jak twierdzi, jest już gotowa na standard DDR4, który ma się pojawić w 2013 roku. DDR4 ma być wydajniejsze a zarazem bardziej energooszczędne.


Pamięć RAM odgrywa dużą rolę dla grafików komputerowych, graczy, serwerowni oraz entuzjastów overclockingu. Ma ona duże znaczenie dla wydajności komputera - im więcej pamięci zainstalujemy w komputerze, tym więcej programów będziemy mogli uruchamiać w tym samym czasie, co pozwoli pracować efektywniej.

Warto pamiętać, że aby móc w pełni wykorzystać pamięci 4 GB lub więcej, trzeba mieć nie tylko płytę główną, która obsłuży taką ilość RAM-u i 64-bitowy procesor. Konieczna jest także instalacja 64-bitowego systemu operacyjnego. W innym wypadku do dyspozycji będziemy mieć tylko nieco ponad 3 GB pamięci (około 3,2 GB), ponieważ 32-bitowy system obsługuje do 4 GB przestrzeni adresowej, więc jest to dla niego absolutne maksimum. Warto mieć podstawową wiedzę na temat pamięci RAM, aby nie przepłacać za moduły RAM, których możliwości będą się po prostu marnować. Dobór pamięci wedle zasady „byle było jej dużo” i nie zwracanie uwagi na jej pozostałe parametry można porównać do sytuacji, gdy posiadamy samochód z pięciobiegową skrzynią biegów, ale wykorzystujemy tylko cztery. Można i tak, ale dlaczego nie wykorzystać pełni możliwości posiadanego przez nas sprzętu?


Dzisiejsze pamięci RAM są bardzo wydajne i mają również możliwość overclockingu (podkręcania tj. zwiększenia ich wydajności poprzez zwiększenie taktowania i napięcia). Oczywiście nie powinno się przystępować do overclockingu swojego sprzętu gdy się nic na ten temat nie wie. Bardzo łatwo można po prostu spalić swój komputer. Przy podkręcaniu swojego komputera należy pamiętać o dodatkowym chłodzeniu. Najczęściej używa się dodatkowych wentylatorów:

ale w przypadku gdy mamy doczynienia z ekstremalnym overclockingiem można pokusić się na chłodzenie cieczą które jest efektywniejsze:

Do chłodzenia używa się także ciekłego azotu ale w przypadku pamięci RAM temperatury nie są aż tak duże jak przy procesorach, więc chłodzenie RAM'u wodą czy powietrzem w zupełności wystarcza.

e-podręcznik "Pamięć RAM"  
e-podręcznik "Pamięć RAM"  

e-podręcznik o pamięci RAM

Advertisement