Page 1

Kohalik toit

Kodukandi esindaja Kadri Pau

kadri_pau@hotmail.com 56648135

Maal elamine võib tänapäeval olla üks paras ettevõtmine – talvel oota tunde, et täistuisanud tee lahti lükataks, postkontoris käimiseks kulub terve päev ning kohalikust poest naaberküla taluniku kaupa osta ei ole võimalik. Piirkonna püsima jäämiseks ja arenguks on vajalik, et oleks ettevõtlust ja ettevõtlikkust. Neid on vaja maale uute töökohtade loomiseks ja olemasolevale ressursile lisandväärtuse andmiseks. Lisaks suurtele tootjatele on ka pisikesi, kelle tooraine on pärit oma talust ning kelle teenuste ja toodangu vastu järjest suuremat huvi tuntakse. Olgu siis põhjuseks patriotism, keskkonnateadlik tarbimine või miski muu. KOHALIK TOIT - keda toidab? Mind ennast, kes ma elan maal? Teadlikku tarbijat? Turisti? Kas kohalikku toitu on üldse vaja ja kellele? Mõttekojas arutleme ühiselt nende küsimuste üle ning seda läbi avatud ruumi meetodi.

Mõttekoja juht Ave Tamra

Kadri kogemus ja kokkupuude kohaliku toidu teemaga on pigem tarbijana ja maaelu austajana. Ta peab oluliseks, et igapäevaselt oleks laual eelkõige Eestis kasvatatud ja toodetud toit. Kõik ei pea olema mahepõllumajanduse tulemus, aga võimalusel eelistab seda. Liikumisega Kodukant on Kadri seotud olnud alates  aastast 2005 - algul vabatahtliku üliõpilasena, siis Tartumaa külaliikumise koordinaatorina ning  2007 - 2009 üleriigilise organisatsiooni tegevjuhina. Lapsega koju jäädes  on ta ikka püüdnud sidet säilitada ja  organisatsiooni  põhiliste tegevustega kursis olla. Jaanuarist 2011 on Kadri Tartu Ärinõuandlas mittetulundusühenduste konsultant.

Toimumiskoht: Roosta Puhkeküla ELBIKU (ÖLBÄCK) KÜLA

Elbiku (Ölbäck) on üks 22-st Noarootsi valla külast. Elbiku külas elab 33 inimest. Tee Elbikusse on õige paik looduse nautimiseks. Ka suurelt teelt avaneb imeilus vaade kadakasele rannikule ja Läänemerele. Siinsetes männimetsades on viljakad mustika-, pohla- ja seenealad. Rannikul puhkuse veetmiseks sobib kauni männimetsa ja imelise liivaranna vahetus läheduses asuv Roosta Puhkeküla. Roosta Puhkeküla teeotsast mööda sõites näitab teeviit Tuksi poole. Kahe ristmiku lähedal, Tuksi teest vasakul on Rooslepa kabel ja kalmistu. Rooslepa kabelit on esmakordselt mainitud 1627. aastal. Rooslepa kalmistul asub mõisnik Taube perekonna matusepaik ning eestirootslasest luuletaja Mats Ekmani (1865–1934) ja II maailmasõjas hukkunud Riguldi elanike mälestuskivi. Elbiku on vana eestirootslaste asustusala. Rootslased on asustanud mõningate arvamuste kohaselt Loode-Eesti rannikualasid ja erinevaid saari juba rohkem kui 1000 aastat. Rootslased moodustasid Eestis kaunikesti suletud seltskonna tänu geograafiliste piiridele ja kindlasti ka keelelisele barjäärile. Oma päritolu ja kultuuri väga tähtsaks pidamine oli vaatamata väikesele arvule püsimajäämise aluseks - rootslaste asustusele tegi lõpu teine maailmasõda, kui enamus eestirootslasi oli sunnitud Nõukogude okupatsiooni kartuses Rootsi põgenema.

Maapäevalistele on kontaktisikuks Gelly Danilov umamekk@voruleader.ee 502 8783 Tallinnas, Vene tänaval oli üks koht nimega Kloostri Ait. Aastatel 1995 - 2003 töötas Ave iga päev eesmärgi nimel, et vähemalt ÜKS koht Eestimaa pealinnas pakuks eesti moodi toitu eesti tootjate toorainest. VÄGA TÄHTIS on  mitte unustada  seda,   mis toidukultuuriga kaasas käib: muusika, jutud, mälestused, kombed. Aja lugu. 2004 aastast elab Ave Tamra Võrumaal ning viimaed 3 aastat on MTÜ Võrumaa Partnerluskogu kohaliku (Võrumaa) toidu kaubamärgi UMA MEKK projektijuht.

gelly@roosta.ee 525 6696

Kohalik toit  

Mõttekodade tutvustused

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you