Page 1

Kocaeli’ye yeni deniz filosu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımı filosunu yeniliyor. Ekonomik ömrünü tamamlamış ya da yakıt maliyetleri yüksek olan deniz otobüslerinin yerine tasarruflu yeni araçlar alınacak. 12-13’te Bakan’da’an Başkan a m ağaçlandır’de -7 6  tı bera

NEREDEN NEREYE Bakan Eroğlu:

1-15 ARALIK 2014

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nün yapacağı Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi’nin temel atma töreninde bir araya geldi. Gün boyu Büyükşehir’in yatırımlarını gezen Bakan Eroğlu, Kocaeli’ndeki değişimi “Türkiye’ye örnek bir kent. Nereden nereye geldi” sözleriyle özetledi.

23 MİLYON LİRALIK 7 MÜJDE DAHA Bakan Eroğlu mevcut hükümetin 13 yılda Kocaeli’ye 13 milyar lira yatırım yaptığını vurguladı. “Bakanlık olarak 2015 yılı içinde 23,3 milyon liralık yedi yatırım daha yapacağız”dedi. 4-5’te

19. Arıtma Tesisi Dilovası’na yapılıyor 8-9’da


BAŞKAN’DAN

1-15 Aralık 2014

3

Çok ÇalIştIk Çok ÇalIşacağIz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Nasıl daha güzel, daha temiz, daha yaşanılır bir Kocaeli olur? sorusuna cevabımızı göreve geldiğimizde verdik: Çalışınca oluyor dedik... Çok çalıştık, çok çalışacağız. Çünkü hemşehrilerimiz bunu hak ediyor.”

epinizin bildiği gibi bundan 10 yıl önce Kocaeli, havası kirli, puslu nefes alırken zorlanılan gri renkliydi. Yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarıyla ve gerçekleştirdiğimiz sıkı denetimlerle bugün artık, Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden birine sahip olduk. Dile kolay 6 milyondan fazla ağaç diktik. Bundan 10 yıl önce bırakın kıyısında oturup bir çay yudumlamayı, pis kokudan yanından geçerken burnumuzu tıkadığımız İzmit Körfezi bugün neşe içerisinde bize gülümsüyor. Eskiden tek bir canlının dahi yaşayamadığı Körfezi’mizde bugün 70’ten fazla balık ve canlı türü yaşıyor. Yunus balıkları neşe içerisinde deniz otobüslerimizle yine yarış ediyor. Bırakın içinde yüzmeyi, kıyısından geçmek bile sağlık riski taşırken; bugün İzmit Körfezi’nde uluslararası yüzme yarışları düzenliyoruz. Plajlarımızda uluslararası temiz denizin simgesi olan Mavi Bayraklar gururla dalgalanıyor. Değerli hemşehrilerim, bu gurur hepimizin. Bu sizlerin eseridir!

hektar tarım alanı sulanacak.

H

ARITMADA REKOR ORAN Bugünlere kolay ulaşmadık. En başta Al-

KOCAELİ SAHİLLERİ DAHA YAŞANILIR Mavi Bayraklarla donattığımız Kocaeli sahilleri her geçen gün daha temiz, daha cazibeli ve daha yaşanılır oluyor… Ünlü şair Charles Baudelaire, İnsan ve Deniz şiirinde: Sen, hür adam, seveceksin denizi her zaman; Deniz aynandır senin, kendini seyredersin, der. İşte sahillerimiz 10 yıldır verdiğimiz çevre temizliği mücadelemiz sayesinde bugün insanların kendini seyrederken zevk alabileceği bir temizliğe ulaştı.

lah’ın yardımıyla yola çıktık. Plân projelerimizi hazırladık ve çalışmaya başladık… Dev arıtma tesislerini inşa edip, hayata geçirdik. Köylere kadar arıtma tesisleri inşa ettik. Bugün Kocaeli’mizde denize bırakılan atık suların % 99’u arıtılıyor. Bu oran aynı zamanda bir rekordur. Ülkemizde bu oranda arıtmaya sahip başka bir kent yok. Bununla ne kadar gurur duysak azdır. TEMİZ HAVA TEMİZ ÇEVRE Kocaeli Büyükşehir Belediye’mizin Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi ile Devlet Su İşleri’nin dere ıslahları ve göletinin temellerini de attık. Böylece bölgemizin çok önemli ihtiyaçlarını daha gidermiş olacağız. Marka Şehir Kocaeli’mizin en önemli ilçelerinden Dilovası’nda inşa edeceğimiz Atık Su Arıtma Tesisi,çevre konusunda en hassas olduğumuz Dilovası bölgemizdeki atık suları arıtarak Körfez’in ve çevrenin kirlenmesinin önüne geçecek. Dilovası atık su arıtma tesisimiz, 333 bin kişilik bir nüfusa hizmet edecek potansiyeliyle Dilderesi’nin yanında; İleri azot fosfor arıtma teknolojisi ile günlük 40 bin m³ atık suyu arıtacak. Kocaeli’mize, temiz su, temiz hava, temiz çevre sağlayacak. DSİ’nin yapacağı dere ıslahları ile hem taşkınlara karşı önlem alınacak, hem de çevre konusundaki tehditler ortadan kalkacak. İnşa edilecek gölet ile 111

10 YIL ÖNCESİ İÇ AÇIÇI DEĞİL Bundan 10 yıl önce şairin Aynamız olarak tanımladığı denize baktığımızda, göreceğimiz tablo, sizlerin de hatırlayacağı gibi, pek içi açıcı değildi: Kapkara bir gökyüzü, sanayi ve gemi atıklarının mesken tuttuğu bir Körfez, billur rengini, mis gibi kokusunu hatta balıkların bile terk ettiği bir Körfez’le karşı karşıyaydık. 10 yıl önce kavurucu sıcaklarda serinlemeyi bırakın, ailemizle, arkadaşlarımızla Körfez’e nazır oturup sohbet etmek bile mümkün değildi. Çünkü Körfez’in yanından geçerken pis kokusundan burnumuzu kapatıyorduk. GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ Göreve geldiğimizde bu ayıbı kapatmak, denizlerimizi aynamız kılabilmek için bismillah diyerek kolları sıvadık, çalışmalara başladık. Scada sistemimizle, havadan ve denizden düzenlediğimiz denetlemelerle, atık su arıtma tesislerimizle, Körfez eski billur rengine, balıklar yuvalarına kavuştu. Elhamdülillah, bugün bizler yemyeşil sahil parklarımızda, en güzel sohbetleri ediyor, denizi izleyerek huzurlu vakit geçiriyoruz. Yanından bile yürüyemediğimiz Körfezin Mavi Bayrağı var. Bir diğer Mavi Bayrağımız da Kandıra Cebeci Sahili’nde. Amacımız tüm sahillerimizin Mavi Bayraklarla donatılması ve Kocaeli’mizin hem hayat standartlarının hem de turizm potansiyelinin yükselmesi. Bunun için elimizden geldiğince, gece gündüz çalışıyoruz, çalışacağımızdan da şüpheniz olmasın.


MANŞET

1-15 Aralık 2014

4

Bakan Eroğlu:

kocaeli’ye

13 milyar liralık

yatIrIm

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tören ve bir dizi ziyaret için geldiği Kocaeli’nde bu zamana kadar yapılan yatırımları kamuoyuyla paylaştı. Bakan Eroğlu, mevcut hükümetin 13 yılda Kocaeli’ye 13 milyar lira yatırım yaptığını vurgularken bakanlık olarak yeni yılda yapılacak 23,3 milyon liralık yedi yatırımın da müjdesini verdi. rman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kocaeli ziyaretinde Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da eşlik etti. Bakan Eroğlu, toplantıda Kocaeli’ye bu zamana kadar yapılan ve yapılacak olan yatırımları açıkladı. Kocaeli’ye her gelişinde müjdeler verdiğini vurgulayan Bakan Eroğlu “Kocaeli’ye bir önceki gelişim olan 15 Mart’ta 8 müjde vermiştim. Verdiğim müjdelerin çoğu tamamlandı. Üçü devam ediyor. Onların da temellerini şimdi atıyoruz. Ayrıca tabiat parkıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bugün 23,3 milyon liralık 7 müjde veriyoruz. DSİ’nin de burada yatırımları var. 22.129 milyon metreküp depolama kapasiteli tesisler ile 5 bin 590 dekar araziyi sulamayı hedefliyoruz. Bunlardan biri Karamürsel Tepeköy, diğeri ise İnebeyli sulama alanı olacak”dedi.

O

DERE ISLAHINDA ESTETİĞİ ÖN PLANA ALDIK “Buraya eli boş gelmek olmazdı”diyen Bakan Eroğlu “Yıllardır hasretle beklenen Dilderesi inşaatının temelini atıyoruz. Orada tarihi köprü olan Mimar Sinan Köprüsü’nün de ayaklarını tahkim edeceğiz. Orayı muhteşem bir alan haline getireceğiz. Kocaeli Gölcük Hisarderesi’ni de ıslah edeceğiz. Dereleri ıslah ederken estetiği ön planla tutuyoruz. Karamürsel Tepeköy Göleti’nin de temelini atacağız. Bu da bin 110 hektar alanın sulanmasına yönelik bir çalışmadır. Bu üç çalışma 26 milyon liraya mal olacak” bilgisini verdi. 3 MİLYON 314 BİN AĞAÇ DAHA “Orman Genel Müdürlüğü’nün de beş müjdesi olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu şöyle devam etti: 2014 yılında 8 bin 920 dekar alanda ağaçlandırma çalışması ya-

102 mesire alanı

pılarak 2 milyon 314 bin fidan dikilecek. Büyükşehir Belediyesi de 1 milyon ağaç dikecek. Biz de bunun 500 binini bakanlık olarak karşılayacağız. Ayrıca buradaki fidanlıklarda 1 milyon 550 bin adet fidan üretilecek. ÇİFTÇİYE KREDİ VE AKÇAOVA BAL ORMANI Bizim Kocaeli’de arıcılığı geliştirme gibi bir çabamız da var. Organik bal üretmek istiyoruz. Kandıra Akçaova’da Pınarlı köyünde bin 245 dekar alanda Akçaova bal ormanını oluşturacağız. Burada şifalı bitkiler var. Burada üretilen balların Akçaova balı diye markalaşmasını destekleyeceğiz. 2014 yılında orman köylerinde 88 aileye 1milyon 191 bin lira ferdi kredi vereceğiz. Gelir getirecek türler için de destek vereceğiz. 23 köyde 813 dekar alanda 14 bin 532 adet ceviz, 8 bin 892 adet badem olmak üzere toplam 24 bin 809 adet gelir getirecek türde ağaçlandırma yapacağız. Kırsal alandaki vatandaşımızın gelir seviyesini arttırmak istiyoruz. Hak sahipliğini de kurayla belirleyeceğiz. Tüm masrafları biz karşılayacağız” YENİ BARAJLAR GELİYOR Kocaeli’nde 20 ayda 50 milyon liralık 15 adet müjde verdiklerine dikkat çeken Bakan Eroğlu şu bilgilere de yer verdi “İnsanların refah seviyesi arttıkça su ihtiyacı da artıyor. Bir kişi günde 50 litre su kullanırken şimdi 250 litre kullanıyor. Bu sene kuraklığa rağmen Büyükşehir Belediye’mizin çalışmaları sayesinde kuraklık atlatıldı. Gelecekte nüfus da artacağı için Ballıkayalar projemizi hayata geçiriyoruz. Mudurnu’da şu anda dev bir baraj inşa ediyoruz. Sapanca’yı da buradan besleyeceğiz. İhsaniye barajımızın projeleri tamamlandı. İhale aşamasına geldi. Avcıdere barajımızın da projeleri devam ediyor. Bu projeyi de 2015 yılı içerisinde tamamlayacağız”

129 km yürüyüş yolu

23 sahil parkı ve plaj

Bin km’lik 102 trekking parkuru


MANŞET

1-15 Aralık 2014

5

Namazgah Barajı

“Kocaeli’ye büyük önem veriyoruz” akan Eroğlu Kocaeli’ye hükümetin ayrı bir önem verdiğini söyledi. “Burası Türkiye’nin sanayi ve ticaret merkezi. 13 yılda hükümetimiz Kocaeli’ye 13 milyar lira yatırım yapmış. Biz de bakanlık olarak 25 bin 500 dekar alanda sulama yapmışız. 18 milyon 600 bin yeni fidanı da toprakla buluşturmuşuz. Bir bal ormanı, altı adet de dere ıslahı yapmışız. Akmeşe barajı ve sulamasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Dört tane gölet yapmaya karar verdik. Kartepe Madendere Göleti sulaması da olmak üzere üç gölet projemiz daha var”diye konuştu. Bakan Eroğlu şunları kaydetti:

B

TÜRKİYE’NİN EN FAZLA MESİRE ALANI BURADA

100 km’lik bölünmüş yol

7 bin 311 derslik

Kocaeli ağaçlandırma konusunda rekor kıran bir şehir. Şu anada kadar Kocaeli’nde 18 milyon 600 bin yeni fidanı toprakla buluşturduk. Özellikle Türkiye’de en çok mesire alanına sahip il Kocaeli’dir. 102 mesire alanı, üç şehir ormanı kuruldu bu bölgede. 7 adet tabiat parkı ile bir tane yaban hayatını geliştirme sahası oluşturuyoruz. 11 adet otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk. Burada deniz otomotik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. Havacılık meteoroloji gözlem istasyonunu da Cengiz Topel Havaalanı’nda kurduk” BAKANLIKLARIN KOCAELİ’DEKİ YATIRIMLARI

14 bin 594 konut

Diğer bakanlıkların da Kocaeli’nde güzel çalışmalar yaptığını anlatan Bakan Eroğlu “Sağlık Bakanlığı 19 sağlık tesisini kaba inşaat olarak devralıp tamamladı. 60 adet yeni tesisle birlikte 463 milyon liralık yatırım yaptı. Milli Eğitim Bakanlığımız 7 bin 311 tane yeni derslik inşa etti. Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi bünyesinde 31 adet yeni araştırma merkezi ve yüksek okul kuruldu. Ulaştırma Bakanlığı da burada adeta destan yazdı. 59 km bölünmüş yol varken 100 km bölünmüş yol inşa etti. Gıda sektöründe Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız çiftçilerimize 195 milyon liralık karşılıksız zirai destek verdi. TOKİ de 16 projeyi tamamladı. 12 projeyi de yüzde 90’ın üzerinde gerçekleştirdi. 14 bin 594 konut inşa etti” dedi.

18 milyon yeni fidan

60 yeni tesis

18 arıtma tesisi


MANŞET

1-15 Aralık 2014

6

BAkAn Eroğlu:

Hayvan barınağı AvrupA’da tek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı Kandıra’daki Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili “Dünyada sayılı tesislerden biri. Türkiye’ye model olan tesisin Avrupa’da ise örneği yok” dedi. KANDIRA’DAKİ MODERN TESİS Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Kocaeli’ndeki ilk ziyaret durağı Büyükşehir Belediyesi tarafından üç ay önce hizmete açılan Kandıra’daki Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi oldu. Gezide Bakan Eroğlu’na Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Tahir Büyükakın eşlik etti.

TÜRKİYE’NİN EN MÜKEMMELİ Tesisi gezen Bakan Eroğlu “ Burada örnek bir hayvan barınağını gördük. Dışarıdan bakan insanlara burada termal bir tesis varmış izlenimi uyandırıyor. Tesis Kandıra taşıyla döşenmiş. Modern cihazlarla donatılmış. Bu tesisler 2002 öncesinde hastanelerde yoktu. Bu tesisin Avrupa’da örneği yok. Orada hastalıklı hayvanlar uyutulur. Yani öldürülür. Biz de böyle bir anlayış yok. Bizim kültürümüzde onların da yaşama hakkı var. O anlamda da bu tesis dünyanın sayılı tesislerinden biridir. Türkiye’de birkaç hayvan barınağı kurduk. Ama burası en mükemmeli”dedi.

SAHİPLENDİRME PROJESİNE DESTEK Bakan Eroğlu sahiplendirme projesine destek vermek amacıyla barınaktaki yavru bir köpeği de sahiplendi. Bakan Eroğlu köpeğinin adını da Pişmaniye koydu.

MODERN TESİS Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kandıra’da 175 dönüm üzerine 1000 metrekare kapalı alanda inşa edildi. 90 kulübe bulunan merkezde şu an 300 hayvan bakılıyor. Tesiste 5veteriner hekim ve16 personel çalışıyor. Hayvanların bakımı, ameliyatları, aşı ve kısırlaştırma işlemleri de modern şartlarda son teknolojik ürünler kullanılarak gerçekleştiriliyor.


MANŞET

1-15 Aralık 2014

7

Bakan’dan ilk ağaçlandırma beratı Başkan’a Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ağaçlandırma konusundaki üstün çabalarından dolayı ağaçlandırma beratı takdim etti.

O

rman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin İSU kanalıyla yaptığı yatırımların temel atma töreni ve bir dizi ziyaret için geldiği Kocaeli’de Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na övgüler yağdırdı. Başkan Karaosmanoğlu’nun Kocaeli’nde ağaçlandırma konusunda yaptığı çalışmaların Türkiye’ye örnek olduğu vurgusunda bulunan Bakan Eroğlu “Biz de bu üstün çalışmaları takdir edelim istedik. Kendisi adına bakanlık olarak üstün hizmetlerini belgeleyen

ağaçlandırma beraatı yaptırdık. Tarihinde ilk kez bir belediye başkanına böyle bir belge sunuyoruz. Bu beratı büyük bir onurla sunuyorum. Onun bu çalışmaları umarım diğer belediyelere de örnek olur”dedi. Başkan Karaosmanoğlu da “Bu belge bana doping olacak” sözleriyle Bakan Erdoğlu’na teşekkürlerini sundu.

tında şu sözler yer aldı “Büyükşehir Belediye Başkanlığının açık alanların ağaçlandırılması, yol kenarlarının ağaçlandırılması, Sekapark’ı olmak üzere çok sayıda park ve mesire alanları tesis etmesi dolayısıyla işbu berat, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na takdim edilmiştir”

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI DOYAYISIYLA

BERATIN 12 GEREKÇESİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu imzasını taşıyan ağaçlandırma bera-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ağaçlandırma beratının hak edilme gerekçelerini de bir tablo halinde Başkan

Karaosmanoğlu’na sundu. Gerekçede şunlar yer aldı “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 2004-2014 yılları arasındaki 10 yıl içinde 6 milyon 294 bin fidan dikilmiştir. ∂ Otoban kenarları ve D-100 kenarına 2 milyon 100 bin adet ∂ Mesire alanlarına 850 bin adet ∂ Parklara 2 milyon 350 bin adet ∂ Baraj alanlarına 544 bin adet ∂ Diğer ağaçlandırma alanlarına 450 bin adet dikilmiştir. ∂ Kocaeli sınırları içerisindeki otoban kenarları, D-100 Karayolu, Kandıra yolu, Gölcük-Karamürsel ilçe yollarının tamamı ağaçlandırılmıştır. ∂ Toplam yeşil alan miktarı 500 bin metrekareden 17 milyon 898 bin 782 metrekareye, kişi başına düşen yeşil alan miktarı 0,37 metrekareden 11 metrekareye çıkarılmıştır. ∂ 21 adet mesire alanı tesis edilmiştir. ∂ 85 adet park tesis edilmiştir. 43 adet kavşak düzenlemesi yapılmıştır. ∂ 15 adet engelli parkı tesis edilmiştir. ∂ 2010 yılından bu yana Bakanlığımızca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz tahsil edilen fidan miktarı 400 bin adettir.”


MANŞET

1-15 Aralık 2014

8

Dilovası’na 60 mily Büyükşehir İSU Genel Müdürlüğü’nün önemli yatırımlarından olan 60 milyon liraya mal olacak Dilovası İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Dil Deresi Islahı, Gölcük Hisardere ve Karamürsel Tepeköy Göleti’nin temelleri iki bakanın katılımıyla atıldı. ilovası’nda düzenlenen temel atma törenine, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekilleri Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Doç Dr.Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Bakan Veysel Eroğlu “Bugün temellerini atacağımız beş proje, gerçekten kentin ihtiyacı olan yatırımlardı. Buradaki İleri Atık Su Arıtma Tesisi’nde elde edilecek gri sular sanayi kuruluşları tarafından kullanılacak. Kocaeli’nin eski halini en iyi bilenlerden biriyim. İzmit Körfez’indeki kirliliği biliyorum. Şimdi nereden nereye geldi” dedi. Yaz aylarındaki kuraklığa rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlarına su sıkıntısı yaşatmamasının büyük bir başarı olduğunu belirten Bakan Eroğlu, Kocaeli’nde 2060 yılına kadar su sıkıntısı yaşatmayacak olan Karamürsel- İhsaniye ve Hacıdere barajlarının yapılmasına karar verdiklerini müjdeledi. TEK KALEMDE 60 MİLYONLUK YATIRIM Dilovası’nın eskiden en sorunlu yer olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Şu anda nüfusuna göre en fala hizmeti alan ilçe Dilovası oldu. En çok su kayıp kaçak oranına Dilovası sahipti. Şu anda en az olan ilçe oldu. Bu Dilovası’na yaptığımız yatırımın en önemli göstergesi. Sadece Büyükşehir Belediyesi 60 milyon lira ile bir kalemde yatırım yapıyor. Kocaeli her geçen gün büyüyen bir kent. Bugün toplamda 86 milyon liralık 5 tesisin temelini atacağız. Dilovası’nda yaptığımız yatırımların sadece başlıklarını söyleyeyim. Dilovası spor salonu, İşkur ilçe binası, ilkokulu, devlet hastanesi ek binası, Endüstri meslek lisesi, Polisan spor salonu, Eynerce Kavşağı projesi. Eynerce Kavşağı ihale aşamasına geldi. Dilovası İmam hatip Lisesi’nin inşaatı bitmek üzere” şeklinde konuştu. EYNERCE KAVŞAĞI İHALE AŞAMASINDA Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Dilovası ve sanayinin atıklarını buraya getirerek kentin önemli bir sorununa çözüm buluyoruz. Dilovası çevre sorunlarıyla anılıyordu. Dilderesi ıslahı ve Eynerce kavşağının bitmesiyle Dilovası çevre sorunlarıyla değil, çevresinin güzelliği ile anılacak. Dilovası’nda çevre sorunları her geçen gün giderek azalıyor.Hükümetimiz, sanayicilerimiz ve kamu kurumlarımızla çok güzel

D

Bakan Fikri Işık

Temel atma törenine katılan Bakan Eroğlu, Bakan Işık ile Başkan Karaosmanoğlu diğer yetkililerle birlikte temel harcını başlattı.

Bakan Eroğlu, bu projede hizmeti geçen, Başkan ve ekibine teşekkür etti.

işlere imza atıyoruz” dedi. Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli’ye müjdelerle gelen Bakan Eroğlu’na teşekkür etti. İLK KOCAELİ UYGULADI Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kullar Atık Su Arıtma Tesisi’ni de gezdi. Türkiye’nin su fakiri bir ülke olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, “Suyu tasarruflu kullanmak ve suyun geri dönüşümünü sağlamak için bu çalışmanın yapılmasına karar verildi. İlk olarak bu kararımızı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

hayata geçirdi. Çok önemsediğimiz bir çalışma olduğu için Büyükşehir ve İSU’ya teşekkür ediyorum. Ayrıca Sapanca gölünden su alan fabrikalara da bu yılın sonuna kadar süre verdik. Bu uyarımızı dikkate alan sanayiciler gri su kullanımı için çalışmalarını başlattı. Sapanca gölünü özellikle gözetim altına aldık ve koruyacağız” dedi. İKİ PROJENİN TEMELİ ATILDI 44,8 milyon lira olan Dilovası İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi projesiyle bir

adet atık su arıtma tesisi, bir adet atık su geri kazanım tesisi, 2 adet atık su terfi merkezi ve 814 metre dere ıslahı yapılacak. Arıtma tesisi dil deresi yanında 48 dönüm arazi üzerinde yapılacak. Gebze Kuzey Bölgesi ve Dilovası’nın atık sularının Dilovası Arıtma Tesisi’ne aktaracak olan proje ise 15,6 milyon liraya mal olacak. Proje ile 28,5 kilometre kanalizasyon, kolektör ve terfi hattı ile bir adet atık su terfi merkezi inşa edilecek ve kanalizasyon hatları imal edilecek.


MANŞET

1-15 Aralık 2014

9

yon liralık yatırım “Gri Su Türkiye’ye örnek bİr proje” Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kullar Atık Su Arıtma Tesisi Geri Kazanım Ünitesi’ni inceleyerek “Atık suların sanayide kullanılacak olması çok güzel bir örnek. Bu proje Türkiye’ye de model olacak” dedi rman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ilk olarak atıksu arıtma tesislerinden arıtılan suların sanayide kullanılmasını sağlayan Kullar Atıksu Arıtma Tesisi Geri Kazanım Ünitesini inceledi. Bakan Eroğlu, ”Bu tesis Türkiye’ye örnektir. Burada Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve ona bağlı İSU Genel Müdürlüğü böyle bir projeye öncülük yaptığı için hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem de İSU Genel Müdürümüzü kutluyorum” dedi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün ve AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek’in de hazır bulunduğu inceleme turunda İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, tesis hakkında Bakan Eroğlu’na bilgi verdi. GÜZEL BİR ÖRNEK Tesisin atıksu arıtma tesisinden çıkış suyu, kum filtre ve ultraviyole ışınları ünitelerini inceleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, atıksuların geri kazandırılarak sanayide kullanılmasının güzel bir örnek olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu, şunları kaydetti, “Atıksuların arıtma tesislerinden arıtıldıktan sonra ultraviyole ışınlarından geçirilerek sanayide ve sulamada kullanacak hale getirilmesi mümkün.Biz, Türkiye’de en azından su kaynaklarının opti-

O

mum kullanmak için filitrasyon ve ultraviyole ışınları ile dezenfeksiyondan sonra sanayide kullanmanın yolunu açtık. Kocaeli de buna çok güzel bir örnek. Burada arıtılan sular kum filtresinden geçirilmesi, klorlanması ve ultraviyole ışınlarından sonra fabrikalara sevk ediliyor. Dolayısıyla çok büyük faydası var. Suyun geri kazanımı sağlanmış oluyor. Suyu hem kirletmeden kurtarıyor hem de sanayide ihtiyaç olan yerde kullanıyoruz.” BÜYÜKŞEHİR’İ KUTLUYORUM Geri Kazanım Ünitesinin Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı,”Biz Sapanca’dan su alan fabrikalara belirli bir süre verdik. Belirli bir kottan aşağıya indiği zaman su alamayacaklar. Bunun için genelge yayınladık. Bazı fabrikalarda şu an atıksularını arıtarak oradan kullanma yolunu tercih ettiler. Bu tesis Türkiye’ye örnek bir çalışma. Geri kazanıma çok güzel bir örnek. Ama, sanayi olmayan yerlerde arıtılan atıksuların sulamada kullanılmasını planlayarak çalışmalara başladık. Ergene ve Akarçay havzalarında, Konya’da hatta Kıbrıs’ta çalışmalara başladık. Bu gerçekten Türkiye’de önemli bir adım. Burada Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve ona bağlı İSU Genel Müdürlüğü’nü böyle bir projeye öncülük yaptığı için hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem de İSU Genel Müdürümüzü kutluyorum.”dedi.

Bakan Veysel Eroğlu, tesislerde inceleme yaparak, yetkililerden bilgi aldı.


HABER

1-15 Aralık 2014

10

Hurdanızı getirin borcunuzu bitirin Büyükşehir Belediyesi’ne modeli 1990 ve öncesine ait araçlarını getirenler motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, faizi, vergi cezaları ve 28 Şubat 2009 tarihine kadar tescil plakasına kesilen para cezalarından muaf tutuluyor.

urdaya ayrılabilecek duruma gelmiş, 1990 yılı ve öncesine ait olan araçlar çevrede görüntü ve hava kirliliği oluşturmasının yanında trafik kaza riski yüksek olduğundan insan yaşamını büyük ölçüde tehdit ediyor. Bu tehlikenin önüne geçebilmek için oluşturulan yasa kapsamında hurdalar toplanıyor ve araç sahibi de bunun karşılığında arabasının değerini geçebilen borçlardan kurtuluyor.

H

SON GÜN 31 ARALIK 30 Mart yerel seçimlerinin ardından büyükşehirlerde İl Özel İdarelerinin kapatılmasıyla birlikte hurda kapsamına giren eski araçları teslim alma görevi Büyükşehir Belediyelerine devredildi. 1990 yılı ve öncesine ait her türlü otomobil, minibüs, kamyonet, panel van, kamyon, otobüs, çekici, motorlu karavan, arazi taşıtları, motosiklet ve benzeri araçları yeni düzenleme kapsamında artık Büyükşehir Belediyesi teslim alıyor. Kanun 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olduğundan vergi, muayene ve trafik cezaları bulunan ve bundan kurtulmak isteyen vatandaşların müracaatlarını hızlandırmaları gerekiyor. TESLİM ALMA BELGESİ Araçlarını teslim etmek isteyen vatandaşların ilk olarak herhangi bir trafik tescil kuruluşuna müracaat etmesi gerekiyor. Trafik tescil bürosundan alacağı form ile araçlarını Büyükşehir Belediyesi’ne teslim eden vatandaşlar buradan kendilerine verilen teslim alma belgesini trafik tescil bürosuna götürerek hurdaya ayırma işlemini tamamlamış oluyor. MKEK’E GERİ DÖNÜŞÜME Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim alınan araçlar Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na gönderilerek geri dönüşüme kazandırılıyor. Seka Fabrika sahası ve Fen İşleri Solaklar Şantiyesi alanında yapılan araç tesliminin sayısı 100’ü geçti.


iCRAATINİÇİNDEN

1-15 Aralık 2014

11

Büyükşehir’e restorasyon Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalardan ötürü bir ödül daha aldı. Seka Birinci Kağıt Fabrikası’nın aslına uygun bir şekilde restore edilmesi Tarihi Ketler Birliği (TKB) tarafından ödüllendirildi.

uygulama ödülü

K

entsel, arkeolojik ve doğal değerlerin yaşatılması için yerel yönetimleri özendirme ve koruma bilinci oluşturma amacıyla 13 yıldır düzenlenen “tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışması” ödülleri antalya eXPO Center’da düzenlenen yaPeX Restorasyon fuarında verildi. törende Metin sözen Büyük Ödülü, Jüri Özel Ödülü, Uygulama Ödülü, Proje ve süreklilik Ödülleri ile Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seka Kağıt Fabrikası restorasyonu ile uygulama ödülüne layık görüldü. tKB encümeninin incelemeleri sonucunda, üye belediyelerin kültürel mirası ile tarihi kent dokularını koruma-yaşatma amaçlı toplam 50 proje ve uygulamalarına ödül verildi. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl da sırrı Paşa Konağı restorasyonundan ödül almıştı. SEKA KÂĞIT FABRİKASI, KÂĞIT VE BİLİM MÜZESİ PROJESİ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Cumhuriyetin ilk sanayi tesislerinden olan ve yaklaşık 10 yıldır atıl durumda bulunan seKa Kâğıt Fabrikası’nı restore etti. Restorasyon fabrikanın karakterini koruyarak gerçekleştirildi. yenileme sürecinde, yapıdaki niteliksiz eklentiler kaldırılarak, halkın engelsiz kullanımına yönelik düzenlemeler yapıldı. sanayi işlevi dolayısıyla deniz ve tren yolu ile bağlantısı halen kolay ulaşılabilir olan yapı, hem İzmit halkı, hem de kentin ziyaretçileri açısından cazibe merkezi oluşturacak bir konumda. Projenin sekapark içindeki rekreasyon mekânlarıyla bütünleşmesi de amaçlanıyor.

“Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” ödülleri Antalya EXPO Center’da düzenlenen YAPEX Restorasyon fuarında verildi.

Köseköy’de iki cadde yenilendi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Köseköy’de yer alan ve birbirine bağlanan Nazım Demirci ile Barbaros Hayrettin Paşa caddelerinde yenileme çalışması yaptı. 20 km uzunluğundaki Nazım Demirci Caddesi ile bin 200 metre uzunluğundaki Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi’ne toplam 10 bin 400 ton sıcak asfalt serildi. Caddelerdeki çalışmada kaldırımlara bin 200 metrekare parke, 5 bin metre bordür döşendi. Caddelerde bin 500 metre de yağmur suyu çalışması gerçekleştirildi. BaşİsKele VataN CaDDesİ yeNİleNDİ Başiskele bölgesinde çalışmalarını yoğunlaştıran Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri Vatan Caddesi’nde yol yenileme çalışması yaptı. 800 metre uzunluğundaki cadde beton yol haline getirildi. Kaldırımlarda 3 bin 200 metrekare parke, bin 600 metre de bordür kullanıldı.

ÇayIrova’da ağaÇlandIrma Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Çayırova Çağdaşkent Mesire ve rekreasyon alanı 2 etap ağaçlandırma çalışmalarıyla genişletiliyor. Mesire alanının çalışma yapılan bölümüne, iklim şartlarına uyum sağlayabilen toplam 128 bin adet farklı türede ağaç dikiliyor. alanda ağaçlandırmanın yanı sıra damlama sulama sitemi de kuruluyor. toplam 700 dönüm alana sahip olan mesire alanında yaklaşık 200 bin ağaç yer alıyor.


Deniz ulaşımında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, otobüslerin yüksek maliyeti dolayısıyla deniz ulaşımında revizyona gitme kararı aldı. Bundan sonra yakıt tasarrufu sağlayan deniz araçları ile yolcu taşımacılığı yapılacak.

YENİ DÖNEM zmit Körfezi 10 yıl önce Kocaelililer için ulaşım alternatifi olmak yerine sadece bir manzaradan ibaretti. Kent halkı denize ve deniz ulaşımına olmaması gerektiği kadar uzaktı. Sadece bir iki hatta, güven vermeyen vapurlarla, yer yer gerçekleştirilen cılız seferler, Kocaelilileri denize yakınlaştırmak yerine daha da uzaklaştırıyordu. 2004 yılı ile birlikte ise bu kötü süreç değişmeye başladı.

deniz otobüslerinin devreye girmesiyle, bugün İzmit Körfezi büyük bir deniz filosunu ağırlar hale geldi. Büyükşehir deniz ulaşımında kışın beş hatta 100 sefer, yaz döneminde ise toplamda 120 sefer yapıyor. İzmit-GölcükD.Dere-H.Dere-Ulaşlı-Ereğli-K.MürselHereke-Yarımca-T.Çiftlik- Derince olmak üzere toplam 11 iskeleye sefer yapılmakta olup yaz aylarında Büyükada turu için Darıca iskelesinden de ek olarak sefer gerçekleştiriliyor.

FİLO YILDAN YILA BÜYÜDÜ

GÜVENLİ YOLCULUK

Önce özel sektöre ait tekneler, ardından yenilenen vapurlar ve son olarak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önemli hizmetleri arasında yer alan

İ

deniz ulaşımında diğer bir öncelik ise güvenli yolculuğun sağlanması. Bu amaçla, vapurlarda ve deniz otobüslerinde modern teknoloji kullanılıyor. Kent Kart ile desteklenen sistem engellilerin kullanımına da imkan tanıyor. YENİ ARAÇLAR Büyükşehir Belediyesi, daha kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde 2015 yılında deniz ulaşımında yenilenme sürecine girecek. Seferlerde bir azalma söz konusu olmazken daha tasarruflu olması nedeniyle deniz otobüslerinin yerine deniz araçları devreye sokulacak.


YAŞAM

On ayda 549 bİn 594 kİşİ kullandı

onforlu, ekonomik ve hızlı hizmet verme hedefiyle yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, yeni iskeleler ve modernize edilen bekleme solanlarıyla deniz ulaşımına olan ilgiyi arttırdı. Toplu Taşıma Daire Başkanlığı Deniz Ulaşım Şube Mü-

K

1-15 Aralık 2014

dürlüğü bu yılın ilk 10 ayında deniz ulaşımında 549 bin 594 kişinin taşındığını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi deniz ulaşımında her yaz olduğu gibi bu yıl da ek seferler ve turlarla vatandaştan yine büyük ilgi gördü. Körfez’de Cuma ve Cumartesi akşamları yapı-

lan Mehtap turlarıyla 2 bin 846 kişi taşındı. Pazar günleri yapılan İstanbul Büyükada turuna da 3 bin 331 kişi katıldı. Ayrıca Büyükşehir, sivil toplum kuruluşu, okul gibi kurumların özel gezi taleplerine de karşılık vererek bu kapsamda 3 bin 406 yolcunun taşınmasını sağladı.

Deniz ulaşımında kış tarifesi uygulanıyor

HAFTA İÇİ

HAFTA SOnU

13

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü’ne bağlı deniz ulaşımında 27 Ekim tarihinden bu yana kış tarifesi uygulanıyor.


HABER

1-15 Aralık 2014

14

Sağlık için spor yap Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile sporseverler, diyabet hastalığına dikkat çekmek için Derince Çınarlıdere’de yürüdü. iyabet Farkındalık Haftası’nda gerçekleşen yürüyüşte sporseverler ‘Obeziteye hayır’, ‘fazla kilonu at, sağlığına can kat’, ‘diyabeti durduralım’ ve ‘sağlıklı beslen sağlıklı yaşa’ gibi dövizler taşıdı.

D

DİYABET İÇİN YÜRÜDÜLER Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kocaeli Devlet Hastanesi diyabete dikkat çekmek için sağlıklı yaşam yürüyüşü gerçekleştirdi. 5. Kocaeli Diyabet ve Doğa Yürüyüşü, Derince Çınarlıdere Mesire Alanı’nda düzenlendi. Her yıl geleneksel hale getirilen yürüyüşe Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri

BÜYÜKfiEH‹R OBEZ‹TEYE SAVAfi AÇTI

Hasan Aydınlık ile çok sayıda spor tutkunu katıldı. SAĞLIKLI İNSANLAR, SAĞLIKLI KENTLER Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Büyükşehir olarak, sağlıklı insanlar sağlıklı şehirlerde yaşar anlayışıyla hareket ediyoruz. Kentimizi spor alanları ve yürüyüş yollarıyla donatıyoruz. Sağlıklı kalmak isteyen herkesi haftanın üç günü gerçekleştirdiğimiz yürüyüşlere davet ediyoruz’’ ifadesini kullandı. “SAĞLIKLI KALMAK İÇİN SPOR YAPIN” Kocaeli’nde herkesin spor yapmasını istediklerini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Sağlıklı kalmak istiyorsanız mutlaka spor yapın. Yürüyüş bunların içinde en kolayı ve en faydalısıdır’’ dedi.

∂ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı 2014 yılının ilk on ayında 157 seansta 9 bin 772 kişinin katılım gösterdiği obezite ve güvenli gıda tüketimi eğitimi düzenledi. Dengeli beslenme ve hareketli yaşam tarzının sağlığımız açısından önemine dikkat çekilen seminerlerde bilinçli beslenme ve kaliteli yaşam ile ilgili broşür ve kitapçıklar da dağıtıldı.


sPOR

1-15 Aralık 2014

15

Judocular Bakü‘den dereceyle döndü

büyükşehir komşuda madalya bIrakmadI Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu Judocular, Azerbaycan Judo Federasyonu’nun daveti üzerine Türk milli judo takımı ile birlikte ortak kamp yapmak için Bakü’ye gitti. Büyükşehirli judo antrenörü Haluk Bayraktar nezaretinde Bakü’de çalışmalarını sürdüren Mavi Beyazlı judocular, burada yapılan çalışmaların ardından yapılan turnuvada dereceler elde etti. 48 kiloda Tuğçe Beder turnuvada birinci olurken, 60 kiloda Kadircan Çelik ise üçüncü oldu. Müsabakaların ardından dereceye giren judoculara madalyaları verildi.

udo Federasyonu tarafından minik yaştaki sporcuların gelişmesine katkı sağlamak amacıyla iller arasında yapılan müsabakalar tüm hızıyla devam ediyor. Sakarya’nın Arifiye ilçesinde ilk kez düzenlenen Arifiye Judo Kaymakamlık Kupası’nda, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor’un alt yapısındaki judocular, adeta madalya şov yaptı. Yaklaşık 500 sporcunun katıldığı iller arası Kaymakamlık Kupası Judo Turnuvası; Süper Minik, Minik, Yıldız, Ümitler kategorilerinde yapıldı.

J

80 MADALYA İLE KOCAELİ’YE DÖNDÜLER Arifiye Öğretmen Lisesi Spor Salonu’nda gerçekleşen Judo Şöleni’ne Sakarya ev sahipliği yaparken, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Düzce ve Bilecik’ten sporcular katıldı. Şampiyonaya 160 judocuyla katılan Kağıtspor, turnuva sonunda 23 birincilik, 25 ikincilik, 32 üçüncülük olmak üzere toplam 80 madalya kazandı.

Karateciler, üç madalya ile döndü Müsabakaların ardından dereceye giren judoculara madalyaları düzenlenen törenle verildi.

Satrançta şampiyonluk gururu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üç yıldır devam ettirdiği Doğru Hamlede Buluşalım Projesi’yle son yıllarda satrançta hızla yükselişe geçen Kocaeli, başarıları da art arda elde ediyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen ADA AVM Atatürk'ü Anma Satranç turnuvası yapılan mücadelelerle sona erdi. ADA Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilen turnuva iki gün boyunca satranç ustalarının gövde gösterisine sahne oldu. İki kategoride 1300 UKD üstü ve 1300 UKD altı düzenlenen turnuvaya 98 sporcu katıldı. Yıldızlar Türkiye ikinciliği bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor’un başarılı satranççılarından Efe Mert Kılıç, 1300 ELO/UKD ve üstü kategorisinde birinci olmayı başardı. Aynı kategoride Kılıç’ın ardından Emre Gök ikinci, Harun Vardar ise üçüncü oldu.

masa tenisçiler zirve peşinde Masa Tenisi Bayanlar Süper Ligi’ndeki temsilcimiz Kağıtspor, zirve mücadelesini sürdürüyor. İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü etap müsabakalarını Adana’da yapan mavi beyazlı masa tenisçiler, oynadığı üç karşılaşmayı da kazandı. Bir maç eksiği bulunan bayan masa tenisçiler Adana’da yapılan

karşılaşmalarda sırasıyla İstanbul Veteran Masa Tenisi kulübünü, Ankaragücü’nü ve İzmir Büyükşehir Belediyespor’u 4-0’lık skorlarla yendi. Ligde onbir galibiyet, bir mağlubiyet ile dördüncü sırada bulunan Büyükşehirli Masa tenisçiler, Yalova’da yapılan ikinci etap müsabakalarından da beş galibiyetle döndü.

Türkiye Karate Federasyonu’nun faaliyet takviminde yer alan ve Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün desteğiyle organize edilen Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Şampiyonası sona erdi. Samsun Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda gerçekleşen şampiyonada 52 ilden 1200 sporcu, 33 dalda dereceye girebilmek için mücadele etti. Şampiyonaya 17 sporcu ile katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu karateciler üç üçüncülük ile döndü. Şampiyonada 21 yaş altı bayanlarda 68 kiloda Nurbanu Çelik ile Sinemgül Şahin Türkiye üçüncüsü olurken, 21 yaş altı erkeklerde Tayfun Yıldız’da üçüncü olan bir başka isim oldu.

1-15 Aralık 2014 Sayı: 91 kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol sorumlu Müdür Mehmet Baydemir Fotoğraflar/arşiv Nurdoğan Sevencan tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr - 41@kocaeli.bel.tr Grafik - Tasarım: Göksel Dülger Baskı: ‹hlâs Gazetecİlİk a.Ş. Merkez Mahallesi 29 ekim caddesi İhlas Plaza No: 11 a/41 34197 Yenibosna-Bahçelievler/ ‹staNBUl tel: 0 212 454 30 00


KIRKBİR SAYI 91-1 15 Aralık  

KIRKBİR SAYI 91-1 15 Aralık

Advertisement