Page 1

TRT’den Cumhuriyet konseri

BIRIZ BERABERIZ 1-15 KASIM 2014

Kuruluşunun 91. yılında her yıl olduğu gibi bu yıl da Kocaeli’yi Cumhuriyet coşkusu sardı.

Kırmızı beyaz renklere bürünen Kocaeli sokaklarını “Tek devlet, tek millet” sloganlarıyla inleten Kocaelilerin Cumhuriyet sevgisi bir kez daha yüreklere kazındı. 4-7’de


BAŞKAN’DAN

1-15 Kasım 2014

3

Hedeflerimize emin adımlarla yürüyoruz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki el birliği ile çalışacağız. Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak ve 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da emin adımlarla yürüyeceğiz.” umhuriyetimizin 91 yılını kutladığımız bugünlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı içindeyiz. Cumhuriyet, vatanı işgal edilmiş olan bir milletin bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği millî mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin taçlanmasıdır. Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve aziz milletimizin birliğine her zamankinden daha çok ehemmiyet vermekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa

C

dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yâd ediyor, Cumhuriyet Bayramınızı yürekten en kalbi sevgilerimle kutluyorum”

KOCAELİMİZİ ÖN PLANA ÇIKARIYORUZ Bundan 91 yıl önce büyük bir bağımsızlık savaşını kazanarak, aziz milletimiz kendi kendisini idare hakkını elde etmiştir. Bugün burada hem bunun yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz, hem de milletimizin geçmişten geleceğe olan büyük koşusunda Kocaeli olarak

biz de varız diyoruz. Artık ülkelerden ziyade şehirlerin ön plana çıktığı bir dünyada yaşıyoruz. Bizler de Kocaeli olarak bu yarışta en önde olmak istiyoruz. Kocaeli, eşine az rastlanır bir coğrafi konuma, tarihi geçmişe ve doğal güzelliklere sahip. Türkiye’nin sanayi üssü olmasının yanı sıra çevre konusunda da en iddialı kenti… İşte bizler de bu özellikleri vurgulayacak çalışmalarla, kentimizi; güzel Kocaeli’mizi daha da ön plâna çıkartıyoruz. Cumhuriyetimizin 91’inci yılının gururuyla birlikte inşallah bir kez daha öne çıkarıyoruz.

KOŞU KÜLTÜRÜ OLUŞUTURACAĞIZ Ülkemizin ve kentimizin en saygın sporcularının yanı sıra hemşehrilerimizin de yarıştığı cumhuriyet koşusu ile en önemli ve sağlıklı spor dallarından birisi olan koşuyu da hemşehrilerimiz arasında yaygınlaştırmış olacağız. Kültürel, sanatsal ve sportif alanlardaki organizasyonlarımız ile Kocaeli’mizin dünya ile olan bağlantısını geliştirmekte ve insanlar arasındaki dostluğu pekiştirmekte, Kocaeli’mizi bir dünya kenti haline getirmekteyiz. Aynı zamanda kent insanımızın sağlık ve sosyal anlamda da gelişimine katkı sağlamaktayız. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne koşu, en önemli spor dallarından biri olarak önemini her zaman korumuştur. Bunun sebebi de insan sağlığı açısından yürüyüş ile birlikte en faydalı sporlardan birisi olmasıdır. Attığınız her adım, her damla teriniz; sağlığınız için önemli bir katkıdır.


MANŞET

1-15 Kasım 2014

Cumhurİyet için tek yürek Cumhuriyet’in 91. yılını ırk, dil, din ayrımı yapmaksızın tek millet tek bayrak adı altında binlerce Kocaelili kutladı. Sokaklar kırmızı beyaza bürünürken hep bir ağızdan yapılan Cumhuriyet vurgusu bir kez daha yüreklere kazındı. ocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 91. yılını adına yakışır şekilde kutladı. Cumhuriyet coşkusu, Merkez Bankası’ndan Perşembe Pazarı’na kadar uzanan Cumhuriyet Yürüyüşü ve TRT Korosu’nun verdiği konserle doruğa ulaştı. Cumhuriyet yürüyüşüne kent protokolünün yanı sıra Cumhuriyet sevdalısı binlerce vatandaş katıldı.

K

POROTOKOL VATANDAŞ BİRLİKTE Yürüyüşe Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Yardımcıları Feyzullah Okumuş ve Doğan Erol, AK Parti İl Başkanı Mahmut

Civelek, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tuncel, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

10 BİN TÜRK BAYRAĞI Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü, Merkez Bankası önünde mehteran takımının konseriyle başladı. Merkez Bankası’nın önünde toplanan protokol üyeleriyle binlerce kişi, Perşembe Pazarı’na doğru yürüyüşe geçti. Büyükşehir tarafından Cumhuriyet Yürüyüşü’ne katılanlara ve Yürüyüş Yolu boyunca onlara eşlik edenlere 10 bin adet Türk Bayrağı dağıtıldı.

4


MANŞET Cumhuriyet yürüyüşünde

Büyük coşku alilik, Kent Konseyi ile sivil toplum kuruluşlarının da yoğun destek verdiği yürüyüşe güzergah boyunca binlerce vatandaş daha eklendi. Bir çığ gibi büyüyerek devam eden yürüyüşte hep birlikte sallanan Türk bayrakları güzel bir görüntü oluşturdu.

V

KORTEJİ TRT KOROSU KARŞILADI Yürüyüş kortejini Perşembe Pazarı alanında sunucu Derya Kaya ile TRT Korosu karşıladı. 40 kişilik TRT Turkuaz Korosu, şef Ertuğrul Karabulut yönetiminde kahramanlık türküleri söyledi ve şiirler okudu. Protokol üyeleri ve Perşembe Pazarı’nı dolduran binlerce kişi, TRT Korosu’nun söylediği kahramanlık türkülerine ellerindeki Türk Bayraklarını sallayarak coşkuyla eşlik etti.

1-15 Kasım 2014

5


MANŞET

1-15 Kasım 2014

6

Bir olduk, birlik olduk Cumhuriyet için koştuk Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 91. Yılı kutlamaları çerçevesinde Cumhuriyet Koşusu düzenledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Sekapark’ta gerçekleştirilen yarışa toplam 3 bin 300 vatandaş katıldı. Genç yaşlı, binlerce vatandaş yağmura aldırmadan Cumhuriyet için koştu. üyükşehir Belediyesi tarafından iki kategoride düzenlenen yarışın ilk ayağı olan 3 km’lik halk koşusu 09.30’da başladı. Yarışın startını veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ayrıca 41 göğüs numarasıyla koşuda yeri- 3 KM’NİN BİRİNCİLERİ ni aldı. 3 km Halk Koşusu’nda bayanlarda Elif Tozlu, erkeklerde ise Adem Karagöz birinci oldu. Ayrıca erkeklerde HaHALK KOŞUSU İÇİN KAYIT Bu arada yarış öncesinde Büyükşehir Belediyesi, kayıt san Turgut ikinci, Kağıtspor sporcularından Turgay Bayyaptıramayan vatandaşlar için masalar oluşturdu. Vatan- ram ise üçüncü oldu. Bayanlarda ise Yayla Kılıç ikinci, Duydaşlar buradaki görevlilerin yardımıyla başvurularını ya- gu Bayan üçüncülüğü elde etti.

B

parak yarışa katılmaya hak kazandı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü de vatandaşlarla birlikte kayıt masasından başvurusunu yaptı. YAĞMUR ALTINDA 3 km’lik halk koşusu sağanak yağmur altında başladı. Binlerce vatandaş ellerinde Türk bayrakları, üzerlerinde kırmızı beyaz tişörtleriyle ve büyük bir heyecanla koşuya başladı. Halk Koşusu’na 2 bin 550 kişi katıldı.

EN BÜYÜK KAZANIMIMIZ CUMHURİYET Öte yandan Cumhuriyet Koşusu’na katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu vatandaşlara seslenerek Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. Cumhuriyetin en büyük kazanım olduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Atalarımız, dedelerimiz, bizlere bu Cumhuriyeti kazandırabilmek için canlarını, kanlarını ortaya koydu. Cumhuriyetimizi kuran başta Gazi

Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bize düşen ise, en iyi şekilde çalışarak ona sahip çıkmaktır, birlik ve beraberliğimizi korumaktır” dedi. ÖDÜLLERINI BAŞKANIN ELINDEN ALDıLAR 3 km’lik yarışın tamamlanmasının ardından halk koşusunda dereceye giren atletler için ödül töreni düzenlendi. Yarışta erkekler kategorisinde ilk üçe giren sporcular kupa ve madalyalarını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun elinden aldı. Bayanlarda ilke üçe giren sporculara ise kupa ve madalyalarını, Başkan İbrahim Karaosmonoğlu ile Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş verdi.


MANŞET

1-15 Kasım 2014

FarklI ülkelerİn en iyi atletleri Halk Koşusu’nun ardından 10 km’lik sporcu koşusuna geçildi. Bu yarışın startı da yine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından verildi. Koşuda Kocaeli’nin yanı sıra Kenya ve Etiyopya ile çevre illerden çok sayıda atlet yer aldı. 10 km’lik sporcu koşusuna 750 kişi katıldı. KENYA VE ETİYOPYA CUMHURİYET İÇİN KOŞTU 10 km’lik sporcu koşusunda ise Atletizm dünyasının önde gelen ülkelerinden Kenya ve Etiyopya’nın adeta yıldızı parladı. Erkekler kategorisinde birinci Kenyalı atlet Evans Kipligat; bayanlarda ise yine Kenyalı atlet Layesh

Tsige Abebani birinci oldu. Bu kategoride bayanlarda Kenyalı Marine Jelgat Kipchumba ikinci, Antalya’dan Esma Aydemir ise üçüncü oldu. Erkeklerde Etiyopyalı Sualtı Gure Tumbe ikinci, Kenyalı Amos Kibitok ise üçüncülüğü elde etti. 10 km sporcu koşusunda dereceye giren atletler de yine düzenlenen törenle kupa ve madalyalarını protokol üyelerinin elinden aldı. YARIŞ PARKURU 10 km’lik koşunun startı Sekapark Otel önünden verildi. Büyükşehir Belediyesi önünden devam eden koşuda, eski Gölcük yolu takip edilerek Lastik İş Sendikası önünden sahil şeridine dönüldü. Sahil şeridi boyunca iskeleyi takip eden sporular Sekapark alanında koşuyu tamamladı. 3 km’lik halk koşusunun çıkışı da yine Sekapark Oteli önünden verildi. Güzergah; Sekapark alanı dahilinde tur atılarak geçildi ve başlangıç noktasında bitirildi. YARIŞ GÜVENLİĞİNE TİTİZ ÖNLEM Yarış alanında ve yarış parkuru boyunca Büyükşehir Belediyesi’nin donanımlı ambulansları görev yaptı. Sağlık ekibi yarış programı boyunca görev başında bulundu. Ayrıca yarışların güvenliği emniyet görevlilerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ve özel

güvenlik kuvvetleri aracılığıyla sağlandı. Yine yarışların çıkış ve varış bölümlerinin yanı sıra, 10km koşusunun 5. kilometresinde de su istasyonları yer aldı. Yarışta Kocaeli Büyükşehir Belediye Bandosu da seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla Cumhuriyet Coşkusuna renk kattı. VATANDAŞA KIRMIZI BEYAZ TİŞÖRT Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, yarışa katılan tüm vatandaşlara içlerinde kırmızı beyaz tişört, katılım belgesi, kumanya, Türk Bayrağı, su ve Kocaeli 41 Gazetesi’nin olduğu hediyeler dağıttı.

7


HABER

1-15 Kasım 2014

8

Kocaeli bilişim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, uzun çalışmalar ve araştırmalar so Merkezi’ni tamamlama aşamasına getirdi. Tesisin faaliyete geçme ocaeli’nde yaşanan değişimin en güzel ve somut örneği Sekapark. Eski Seka arazisi üzerinde yapılan çalışmayla ortaya yemyeşil, nefes alan bir bölge çıktı. İçerisinde kültür alanının da ayrıldığı Sekapark, şimdi bilime ısınıyor. Eski Seka Fabrika alanı içerisindeki binaların restorasyonu ile dev bir bilim merkezi kuruldu. Merkez, Kağıt Müzesi Sergileme Salonu, atölye, depolama alanları ve meclis salonundan oluşuyor. Ayrıca merkezin yanına yapılacak ek binada restoran, kahve evi ve hediyelik eşya satış dükkanları bulunması planlanıyor.

K

EĞİTİM-GELİŞİM MERKEZİ Bilim Merkezi'nin 6 bin metrekarelik interaktif sergi salonu bulunuyor. Bu salonda ziyaretçiler deney aletlerini kendileri kullanarak sonuçlarını anında gözlemleyebilecek. Bilim Merkezi'ne dönüşen Seka fabrikaları gençlerin gelişmelerine katkı sağlayacak. Bilim Merkezi, çocukların ve gençlerin vakitlerini faydalı çalışmalarla geçirebilecekleri bir eğitim-gelişim merkezi olarak tasarlandı. ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR KEŞFEDİLECEK Bilim eğitim merkezinin genç bilim adamı

ve uzmanlardan oluşacak kalite nun gözetimi altında ve danışma çocukların potansiyelleri keşfed kabiliyetlerini kullanabilecekle sunulacak. Özel yetenekli çocu kendilerine özel programlarla e

ULUSAL VE ULUSLARARASI ÇALIŞMALARA EV SAHİPLİĞİ Y Seka Bilim Merkezi, bilim ve t ilgilenen, ilerlemek, kendisini g isteyen tüm gençlerimiz için bir olacak. Kocaeli bilim merkezind kampları, sertifika programları, ri, bilim adamlarıyla söyleşi saa lı seminerler ve konferanslar ya Merkez, ulusal ve uluslararası k seminerlere ve proje yarışmala hipliği yapacak.

BİLİM MERKEZİ İÇİN ÖNCE OLUŞTURULDU Kocaeli Büyükşehir Belediyes si üzerinde kurduğu Bilim Merk celikle bir altlık oluşturdu. Plajy duğu Bilim ve Teknoloji Kulübü rı bilimle tanıştırdı. 5 yılda 135 tim 6. sınıf öğrencisine ücretsiz


HABER

1-15 Kasım 2014

9

m üssü olacak

sonucunda dünyanın sayılı tesislerinden biri olacak Kocaeli Bilim mesiyle birlikte Kocaeli’nin bilişim üssü olma yolu da açılmış olacak.

aliteli kadrosunışmanlığında, eşfedilecek ve ekleri imkânlar çocuklar burada rla eğitilecek.

İĞİ YAPACAK ve teknolojiyle ini geliştirmek n bir eğitim üssü ezinde bilim mları, halk derslesaatleri, devamar yapılacak. ası kongrelere, malarına ev sa-

NCE ALTLIK

iyesi, Seka araziMerkezi için önPlajyolu’nda kurübü ile çocukla135 bin ilköğreetsiz dizüstü bil-

gisayar dağıttı. Kütüphaneleri, bilgisayar odalarıyla çocukların eğitimlerine önemli katkı sunan 12 adet bilgi evini hizmete açtı. BAŞKAN SIKI TAKİPTE Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da açılış hazırlığı yapan bu dev tesisi sık sık ziyaret ediyor. Çalışmalarla ilgili uzman ekipten bilgi alıyor. Başkan Karaosmanoğlu son olarak geçtiğimiz hafta da merkezde inceleme gezisi yaptı. Gezide kendisine Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal ve Başkan Danışmanı Ömer Polat eşlik etti. “GELECEĞİN BİLİM ADAMLARI YETİŞECEK” Bilim Merkezini Kocaeli'ne bir an önce kazandırmak istediklerini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Genç nesillerimizin bilimi yaşayarak öğrenmesi ve bilime dokunabilmeleri için bu merkezler ülkemiz için çok önemli. Buralar müze gibi olmayacak, çocuklarımız burada bilime yaklaşacak. Geleceğin araştırmacıları burada yetişecek. Yeni buluşları burada görecekler” dedi.

Tarİhİ mİras yaşaTIlIyor Sekapark’ta 1934 yılında temeli atılan İzmit Kağıt Fabrikası, Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yıllarında Endüstri Devrimi’nin etkisi ve devletin iktisadi esaretten kurtuluşunun bir işareti olarak görülmekteydi. Fabrika kurulum aşamasında Mehmet Ali Kağıtçı’nın büyük emekleri vardır. Fabrika 2005 yılında ekonomik ömrünü

tamamlaması dolayısıyla üretimi durdurularak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından SEKA alanının simgesel olarak yaşatılması, dönemsel mimari özellikleri açısından korunması gerekliliği gözetilerek kültür varlığı olarak tescillendi.


iCRAATINİÇİNDEN

1-15 Kasım 2014

10

Seka Dokümantasyon ı d l ı ç a i z e k r e M

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Kağıt Fabrikası’nın tarihi yaşatılsın, zengin arşivinden herkes yararlansın diye dökümantasyon merkezi kurdu.

eka eski Kağıt Fabrikası’nın restore edilmesiyle kurulan Türkiye’nin en büyük kağıt müzesinin arşivinde yer alan bilgi ve belgeler ile fotoğraf ve kitaplar kurulan Seka Dökümantasyon Merkezi’nde araştırmacıların kullanımına sunuldu.

S

10 BİN FOTOĞRAF Seka Kağıt Fabrikası’nın personel lojmanı olarak kullanılan ve Seka Kültür alanı içinde yer alan bina, restore edilerek Seka Kağıt Müzesi Dokümantasyon Merkezi’ne dönüştürüldü. Seka Kağıt Müzesi Dokümantasyon Merkezi’nde SEKA Kağıt Fabrikaları’ndan kalma ve SEKA Kağıt Müzesi koleksiyonuna ait evrak, fotoğraf, dergi, doküman ve multimedya türü materyaller bulunuyor. Kağıt fabrikasından kalan 10 bin civarında fotoğraf orijinal ve dijital haliyle korunuyor. Müzede yönetim sistemi yardımıyla araştırmacılar istedikleri bilgi ve belgeye dijital ortamda kolaylıkla ulaşabiliyor.

8 BİN 873 ADET ESER Dokümantasyon Merkezi içerisinde SEKA Kağıt Fabrikaları Kurucu Müdürü Mehmet Ali Kağıtçı’ya ait eserlerden oluşturulmuş küçük bir Kağıtçılık İhtisas Kütüphanesi de yer alıyor. Kütüphanede; Türkçe, Fransızca, İngilizce ve Almanca dillerinde 4 bin 392 kitap, 4 bin 481 dergi ve belge ile toplam 8 bin 873 adet eser bulunuyor.

ÖZELLİKLERİNE GÖRE Dokümantasyon merkezinde kitap ve dergiler için kütüphane oluşturuldu. Compact raf sistemli arşivde değerli ve korunmaya muhtaç evrak, fotoğraf ve dokümanlar asitsiz gömlek, asitsiz zarf ve asitsiz kutularda künye ve envanter bilgilerine göre muhafaza ediliyor.


iCRAATINİÇİNDEN

derince’ye bir cadde daha kazandırıldı

üyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Derince Kipa AVM yanında yer alan ve Türk Kablo Caddesi olarak bilinen yeni bir yol çalışması yaptı. Yan yol ve sanayi kuruluşları arasında bağlantı

B

sağlayan cadde, Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne de ulaşımı kolaylaştırdı.

465 MeTre UZUNlUĞUNda 465 metre uzunluğundaki cadde altyapı düzenlemesinin ardından sıcak

asfalt dökülerek yenilendi. 6 metre genişliğindeki yola 632 ton binder 440 ton da aşınma asfaltı serildi. Caddeye 2,5 metre genişliğinde kaldırım yapıldı. Kaldırımın bir bölümünde görme engelliler için kabartmalı yol uygulaması gerçekleştirildi.

1-15 Kasım 2014

11

KOCAEL‹’YE 1,5 M‹LYON LALE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kocaeli genelinde 1,5 milyon lale soğanı ekimi için hazırlık çalışmalarını başlattı. Lalelerin yoğun olarak 600 dönüm üzerine kurulu ülkemizin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Sekapark alanında ekilmesi planlanıyor. 15 Kasım’da ekilmeye başlanacak lale soğanlarının nisan ayında açması bekleniyor.

Kartepe Çuhane Deresi Büyükşehir İSU Genel Müdürlüğü, geçmişte kanalizasyonların derelere bağlı olmasından dolayı taşıdığı kirlilik yükü ile çevre ve insan sağlığını tehdit eden yerleşim alanları içerisindeki 50’nin üzerindeki dereyi ıslah etti. Kurum, yatırım programı kapsamında yer alan Arslanbey Çuhane deresinde ıslah çalışmaları başlattı. Derenin, Kartepe ilçesi Arslanbey Atakent Mahallesi’nde bulunan Taçyaprak Konutları alanındaki Şehit Polis Volkan Sabaz Parkı yanından geçen kısmı ıslah ediliyor. Park boyunca yapılacak 400 metrelik ıslah çalışması 460 bin liraya mal olacak.

r o y İ l İ d e h a Isl

9 ayda 3 bin 767 denetim

Yaralı hayvan koruma eğitimi kartları verildi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ev sahipliğinde Orman ve Su İşleri Kocaeli İl Müdürlüğü’nün desteğiyle ‘’Yaralı Hayvan Koruma Görevlisi Kartları‘’ için Sivil Toplum Merkezi (STM)’nde eğitim gerçekleştirildi. Bu yıl eğitimler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı veteriner hekimler tarafından verildi. Eğitim programı sonrasında geçen seneden 47 gönüllü ve bu sene eğitimlere yeni başlayan 53 gönüllüye ‘’Yerel Hayvanları Koruma Görevlisi Kartı’’verildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi halkın sağlığına büyük önem veriyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Zabıta Daire Başkanlığı bünyesindeki denetim ekiplerince ilimizde gıda konusunda faaliyet gösteren işletmelerin teknik ve hijyenik kontrollerine devam ediliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılının ilk 9 ayında 3 bin 767 teknik ve hijyenik denetim gerçekleştirildi.


YAŞAM

1-15 Kasım 2014

12

DEPREME FARKINDALIK OLUfiTURUYORUZ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin depreme farkındalık oluşturmak amacıyla ilkini gerçekleştirdiği Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı’na idareci, akademisyen ve uzmanlar katıldı.

B

üyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü, 17 Ağustos depreminin 15. yıldönümü dolayısıyla bu yıl farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir dizi etkinlik düzenledi. En çarpıcı faaliyetlerden biri de Deprem Slogan Yarışması oldu. Yarışmada dereceye giren beş slogan t-şörtlere basılarak dağıtıldı. Yine sloganlar gönüllülük esasıyla ünlülere okutularak bir kamu spotu oluşturuldu. Bu videoda ulusal kanallarda yayınlanmaya başladı. DEPREM ÇALIŞTAYI Büyükşehir bu kez yine depreme farkındalık oluşturmak amacıyla ilk kez Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Mimarlar ve Mühendisler Odası başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları katıldı. BÜYÜKŞEHİR’İN KATKISI BÜYÜK Çalıştayda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimizde deprem ile ilgili yapılan çalışmalar anlatıldı ve konuyla ilgili hazırlanan kamu spotu izlendi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektör Komsuoğlu,“17 Ağustos 1999 depreminde üniversitede fiziki olarak her şeyimizi kaybettik. 2005 yılında yeni hastanemize taşındık. Büyükşehir belediyemizin bu şehre katkıları çok fazladır. Üniversitenin şimdiki haline gelmesinde hükümetimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkıları çok büyüktür” dedi. BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NA TEŞEKKÜR Doktor olarak 17 Ağustos depreminde yaşanılan sıkıntı ve eksikliklere ilişkin anılarını anlatan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da,”Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karasomanoğlu’na böyle önemli bir konuda çalıştay düzenlemelerinden dolayı teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. “Yaşanan acıların bir daha yaşanmaması için buna yönelik bir projeksiyona ihtiyacımız var’’ diyen Vali Güzeloğlu ise depreme hazırlık konusunda yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı. BİLİMİN GEREĞİ NEYSE ONU YAPIYORUZ ‘’Kocaeli olarak dersimizi’’ aldık diyen Başkan İbrahim Karasomanoğlu, ‘’Yerel yönetim olarak bilime ve tekniğe önem veriyoruz. Belediye olarak bilimin gereği neyse onu yapıyoruz. Çalıştayın ilimize gelecekte bu acıların yaşanmaması için önemli bir bilinç oluşturacağına inanıyorum’’dedi. EĞİTİM, GÖZETİM VE DENETİM Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, depremin etkisini

en aza indirmek için iyi bir planlama ve kentleşmenin gerekliliğine dikkat çekti. Şeker “Toplumun her yaştan her kesimine depremle ilgili eğitim çalışmalarında bulunmalıyız. Eğitim, gözetim ve denetim merkezi hükümet, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yapılır” diye konuştu. AKADEMİSYENLERİN SUNUMU Çalıştayda Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Özkan Çoruk, Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Baki Öztürk, İTÜ Bölge ve Şehir Planlama Bölümü’nden Doç. Dr. Seda Kundak, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ersan Koç tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü de faaliyet sunumu yaptı. Sunumların ardından soru cevap şeklinde çalıştaya devam edildi. HERYIL YAPILMASI PLANLANIYOR Çalıştaya katılanlara Büyükşehir’in deprem sloganı yarışmasında dereceye giren sloganların üzerinde yazılı bulunduğu tişörtlerden hediye edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin deprem gerçeğini tartışmak, farkındalık yaratmak ve 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden geçen 15 yılda yapılan çalışmaları anlatmak amacıyla gerçekleştirilen çalıştayın, her yıl Kocaeli Üniversitesi ve ilgili kurumların katılımıyla yapılması planlanıyor.


HABER

roman çocuklara Demokrasİ ve İnsan Hakları

eğitimi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ‘‘Roman Çocuklarının Eğitim Hayatına Entegrasyonu’’ projesi kapsamında Roman olan ve olmayan çocuklar Demokrasi ve İnsan Hakları eğitimine katılıyor. ocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘‘Kocaeli’nde Roman Çocuklarının Eğitim Hayatına Entegrasyonu’’ projesiyle örnek bir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda Sinan Dereli Ortaokulu’ndaki Roman olan ve olmayan öğrencilere Demokrasi ve İnsan Hakları eğitimi veriliyor. Bir aydır süren eğitimlerde psikolog Deniz Enüm tarafından çocuklara hiçbir gruba ve etnik unsura ayrımcılık yapılmaması gerekliliği aşılanıyor.

K

ÖZEL PROGRAMLAR UYGULANIYOR Proje kapsamında yedi farklı gruba ayrılan öğrencilere psikologlar, kişisel gelişim uzmanları ve yaşam koçları tarafından özel hazırlanan 10'ar saatlik bir eğitim programı uygulanıyor. Eğitim almadan önce çocuklara "temsil sistemleri testi uygulanarak işitsel, görsel, dokunma, öğrenme yöntemlerinden hangisinde daha başarılı olabilecekleri tespit ediliyor. Elde edilen sonuçlara göre çocuklar gruplara ayrılarak ayrı programlara katılıyor. Eğitimlerin organizasyonunu yapan SGM Akademi Yaşam Koçu Gonca Koştu, "Proje kapsamında çocuklara demokrasiyi ve birlikte yaşama kültürünü aşılamaya çalışıyoruz. Ancak bunu geleneksel yöntemler ile tahtanın başına geçerek değil, çocukların içerisinde yer aldığı oyunlar, dramalar, özel programlar ile yapmaya çalışıyoruz" dedi. DEMOKRATİK OKUL ÖRNEĞİ Proje destekçilerinden Roman Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ise “Romanlar ve Roman olmayan çocukların birlikte eğitim gördüğü bu okulumuzda Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin koordinasyonunda, Roman çocukların eğitimde kalmalarına yönelik çok güzel bir proje yürütüyoruz. Burada yapılan eğitimler ve bilinçlendirmeler sonucunda ayrımcılığın hiçbir çeşidinin olmadığı demokratik bir okul kültürü örneği oluşturacağımıza eminim" şeklinde konuştu. Roman çocuklara, ailelerine ve Roman dernek yöneticilerine verilecek eğitimler aralık ayının sonuna kadar devam edecek.

1-15 Kasım 2014

13

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu Roman çocuklarının sosyal yaşama entegrasyonun geleceğin yapılanmasında büyük önemi olduğunu söylüyor.


KOCAELI 14_Layout 1 copy 31.10.2014 15:35 Page 1

KÜLTÜR

1-15 Kasım 2014

14

Büyük ‘Şair’e Büyük alkIŞ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un hayatını konu alan "Şair" isimli oyunu gala programıyla seyirci karşısına çıktı. u yıl sezonu ‘5. Frank’ adlı oyunla açan Şehir Tiyatroları, ‘Yüreğime Kar Yağıyor’ isimli tek kişilik oyunun ardından milli şairimiz M. Akif Ersoy’un hayatını, mücadelelerini ve ideallerini anlatan ‘Şair’ adlı oyunla tiyatro severlerin karşısına çıktı. Oyunu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Kesen ve çok sayıda vatandaş izledi. Oyun sonrası konuşan Okumuş, yaşamıyla örnek bir şahsiyet olan Akif’in tiyatro gösterisiyle canlandırılmasının büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

men yardımcılığını Emel Pala üstleniyor. Bülent Baytar, Serhat Güzel ve Tarık Keskiner’in rol aldığı oyunda dekor ve kostüm tasarımda Mehmet Emin Kaplan, dramaturgda Sevil Koç, ışık tasarımda Fatih Mehmet Haroğlu, müzikte Ali Otyam, ses tasarımda İlker Sevüker, görsel tasarımda M. Serkan Aktü, ışık kumandada Bülent Balcı, ses kumandada Ahmet Tanık, görsel kumandada M. Serkan Aktü, aksesuarda Mustafa Küçük, sahne terzisi Sezai Çakmar, sahne teknisyenleri Hakan Altun, Murat Gün ve Yüksel Kızılcık görev alıyor.

KARAÇORLU YAZDI, SEÇKİN YÖNETTİ

Şehir Tiyatroları bu sezon Yusufçuk, Gişe, Eski Fotoğraflar, Kıl Çadırların Düşü, Beyaz Tay, Kurdele Ya Da Artı Sonsuz, Çıkmaz Sokak Çocukları gibi eserleri de sahneye koyacak.

B

Mehmet Sait Karaçorlu’nun yazdığı oyunu S. Bora Seçkin yönetiyor. Oyunda yönet-

YEDİ OYUN DAHA SAHNELENECEK

YÜREĞİMİZE KAR YAĞDI Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Yüreğime Kar Yağıyor’’adlı tek kişilik oyunun da gala programını yaptı. SDKM’de düzenlenen Veysel Sami Berikan’ın yönettiği, Mehmet Beyazıt’ın oynadığı ‘’Yüreğime Kar Yağıyor ‘’ isimli oyun bir adamın sahnede öykülerini anlatmasını içeriyor. Yalnız bir hayat yaşayan insanın yalnızlıkla örtülen mutsuzluğunun sahnelendiği oyun, salondaki seyircilerin duygu dolu dakikalar yaşamasına neden oldu.


KOCAELI 15_Layout 1 copy 31.10.2014 15:21 Page 1

sPOR

1-15 Kasım 2014

15

Tuba Yenen’li milliler Balkan şampiyonu oldu 16. Balkan Karate Şampiyonası Makendonya’da yapıldı. Ohrid kentinin ev sahipliğini yaptığı 16’ncısı düzenlenen organizasyonda ülkemizi Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü sporcusu Tuba Yenen Yakan’ın da yer aldığı büyük bayanlar milli takımımız temsil etti. Balkan Karate Federasyonları Birliği’ne (KFB) üye ülkelerden 9'unun yer aldığı şampiyonada 88 kadın, 113 erkek sporcu mücadele etti.

BAKAN KILIÇ TEBRİK ETTİ Biljana Spor Salonu’nda yapılan şampiyonada Türkiye’nin altın madalyaları kumite 68 kiloda Merve Çoban, +68 kiloda Meltem Hocaoğlu ile Büşra Tosun, Tuba Yakan, Buse Avcu ve Meltem Hocaoğlu’ndan oluşan milli takımımızdan geldi. Takım halinde Balkan şampiyonu olan bayan millileri, müsabakanın ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç arayarak tebrik etti.

Büyükşehirli halterciler şov yaptı

B

Boksörler, beş altın iki gümüşle döndü

K

ocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu boksörler geçtiğimiz yıl uygulamaya geçirilen grup müsabakaların ilki olan Uşak’ta adeta gövde gösterisi yaptı. Yedi boksörle grup müsabakalarına katılan mavi beyazlı boksörler, beş altın, iki gümüş

madalya kazanarak, turnuvanın en başarılı takımı oldu.

23 İLDEN, 80 SPORCU KATILDI Zorlu geçen müsabakalar sonucunda 49 kiloda Talha Aktürkoğlu, 52 kiloda Murat Mut, 56 kiloda Kadem Topçu, 60 ki-

loda Mehmet Topçakan, 69 kiloda Hasan Ozan altın madalya kazandı. 75 kiloda Burhan Akçay ile 81 kiloda Ömer Dinçer gümüş madalya kazandı. 10 sıkletin yedisinde final oynayan mavi beyazlılar beş altın, iki gümüş madalya alarak takım halinde ise birinci oldu.

üyükler Ferdi Türkiye Halter Şampiyonası Ankara Altınpark Akarsu Spor Salonu’nda 27 ilden 89 erkek ve 65 bayan olmak üzere toplam 154 sporcunun katılımı ile yapıldı. Kazakistan'da yapılacak Dünya Şampiyonası öncesi son müsabaka olma özelliğini taşıyan turnuvada, Büyükşehirli Halterciler bir Türkiye şampiyonluğu, bir de Türkiye ikinciliği kazandı. Koparmada 120 kilo kaldıran Halil İbrahim İnce, silkmede 140 kilo

kaldırırken toplamda 260 kilo kaldırdı.

AYHAN’DAN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU Belindeki rahatsızlık nedeniyle son kaldırışları yapmayan Halil İbrahim İnce, 306 kilo kaldıran Sadrettin Gedik’in ardından Türkiye ikincisi oldu. +105 kiloda podyuma çıkan Büyükşehir Belediye Kağıtspor’un bir diğer haltercisi Şaban Ayhan silkmede 166, koparmada 124, toplamda ise 324 kilo kaldırarak Türkiye şampiyonu oldu.

Atletler, son etaplarda hız kesmiyor Atletizm Federasyonu tarafından ilki Konya’da olmak üzere sırasıyla Batman, Antalya, Samsun ve Erzurum’da yapılan kros liginin son etabı ise Antalya’da gerçekleşti. Kağıtspor kulübü genç erkek kros takımı, altıncı kademe yarışları sonunda, üçüncülükteki yerini koruyarak final kademesi öncesi puan farkını 24’e yükseltti. Aldığı puanla büyük bir avantaj sağlayan mavi beyazlı atletler, 22 Kasım’da İstanbul’da, 30 Kasım’da ise Kuşadası’nda yapılacak yarışlar sonrasında, kürsü için yarışacak.

İKİ SPORCU BALKAN ŞAMPİYONASINDA Öte yandan Antalya’da yapılan yarışlarda Balkan kros şampiyo-

Amatör haftasında, karatecilerden Madalya Yağmuru ∂ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ile ortaklaşa Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında, Çayırova’da Karate turnuvası yapıldı. Turnuvaya Kocaeli genelinden 150 karateci katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübü ise turnuvaya, alt yapısında yer alan 46 sporcuyla katıldı. Şampiyonada 15’i altın, 9’u gümüş, 16’sı bronz olmak üzere toplam 40 madalya kazanan mavi beyazlı karateciler, madalyalarını düzenlenen törenle aldı.

nası seçmeleri de yapıldı. Seçmelerde başarılı olan iki Büyükşehirli sporcu Balkan şampiyonasına katılma hakkını elde etti. Yarışlarda, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu genç erkeklerde dördüncü olan Ferhat Bozkurt ile 23 yaş altı erkeklerde üçüncü olan Sönmez Dağ 8 Kasım Cumartesi günü Darıca’da yapılacak Balkan Kros şampiyonasında milli takım adına yarışacak.

1-15 Kasım 2014 Sayı: 89 kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol sorumlu Müdür Mehmet Baydemir Fotoğraflar/arşiv Nurdoğan Sevencan/Rafiye Usta tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr - 41@kocaeli.bel.tr Grafik - Tasarım: Göksel Dülger Baskı: ‹hlâs Gazetecİlİk a.Ş. Merkez Mahallesi 29 ekim caddesi İhlas Plaza No: 11 a/41 34197 Yenibosna-Bahçelievler/ ‹staNBUl tel: 0 212 454 30 00


KIRKBİR 89. SAYI 1-15 KASIM  

KIRKBİR 89. SAYI 1-15 KASIM

Advertisement