Page 1

90 ’ıncı yılında da AYNI

COŞKU Ayrıntılar 12-13’te

İki yaka birleşti

11’de

1-15 KASIM 2013

kez Türkiye’ye ilk

Avrupa’dan

ROMAN

ÖDÜLÜ QR kodunu akıllı telefonunuzla okutarak gazetemizi internet sitemizden takip edebilirsiniz

Başkan Karaosmanoğlu ödülü Avrupa Konseyi Kongre Başkanı Herwig Van Staa’nın elinden aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim, istihdam, konut, sağlık ve spor alanında Romanlara yönelik yaptığı çalışmalara Avrupa’dan iki önemli ödül geldi. Büyükşehir, Avrupa kıtasında Roman dostu kentlere verilen tek ödül olma özelliği taşıyan Dosta! Avrupa Konseyi Roman Ödülü’nü Türkiye’ye ilk kez kazandırırken Kocaeli'de Roman Çocukların Eğitim Hayatına Entegrasyonu’ konulu projesi de AB’den 97 bin Euro’luk hibe aldı. 4-7’de


BAŞKAN’DAN

1-15 Kasım 2013

3

Biz olmayı başardık Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Roman vatandaşlarımızın eğitim, istihdam, barınma gibi sorunlarına kalıcı çözüm bulacak ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Ötekileştirilen bir topluluğun, bizden olduğunu gösterdik. Biz, aldığımız ödülle birlikte biz olmayı başardığımızı gösterdik”

oman vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız çalışmalarla, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel İdareler Meclisi tarafından, DOSTA Konsey Ödülü’ne layık görüldük. Öncelikle, bizi bu onura layık gören meclise teşekkürlerimi sunuyorum. Avrupa Konseyi’nin Romanların yaşam standartlarını geliştirmek için başlattığı bu çabayı, ülkem ve şehrim adına kutluyorum.

R

NE OLURSAN OL GEL Biz Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin,tüm insanlığı kucaklayan mesajlarıyla büyürüz. Mevlana, Ne olursan ol gene gel; diyerek, ayrımcılığı reddetmeyi öğretirken, Yunus Emre, Yaratılanı Yaradan'dan dolayı sev; diyerek insanlık ortak paydasındaki eşitliğimize dikkat çeker. Dünya üzerinde pek çok millet ve etnik grup yaşıyor. Bunların her birinin ayrı kültürel öğeleri, bu yaşadığımız dünyaya kattıkları değerler var. Bu nedenle her toplumun bu özeliklerini, bu değerlerini gelecek nesillere aktarması ve dünyaya ayrı bir renk katmasını vazgeçilmez bir gereklilik olarak görüyoruz. ROMANLAR BÜYÜK BİR ZENGİNLİK Ben yerel bir siyasetçiyim. Ömrümün üçte biri siyaset sahnesinde geçti. Yeryüzündeki bütün renklerin, yeryüzünün güzelliği için vazgeçilmez olduğunu bilir ve gereklerini yaparım. Kanaatimce bu renklerin en özeli Romanlardır. Romanlar yer yüzünün ve insanlık aleminin en özel renklerinden biri. Hindistan’dan başlayan Roman yolculuğu, dünyanın çok farklı coğrafyalarında, çok farklı medeniyetlerle birlikte devam ediyor. Ülkemizde yaşayan Romanlar bizim için büyük bir zenginlik. ÖTEKİLEŞTİRMEMEK İÇİN Özellikle Roman müzikleri; büyük şehirlerden Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar, dillerimizdedir, gönüllerimizdedir. Ülkemizdeki Roman müziklerinin büyük çoğunluğu neşelidir. Romanlar Türkiye’de, dünyadaki

bir çok yerde olduklarından daha mutludur. Yine de yaşam koşullarındaki radikal değişimler, ülkemizdeki Roman vatandaşlarımızı da olumsuz etkilemektedir. Barınma, Ayrımcılık, Roman Kültürünün Devamı, Eğitim ve Sağlık İmkanları, Toplumsal Entegrasyon gibi konularda hassasiyetle çalışmamız gerekiyor. Bu konularda ciddiyetle çalışıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak, hükümetimizin rehberliğinde, şehrimizde yaşayan Romanların kendilerini ‘öteki’ hissetmemesi; daha da önemlisi “öteki” olmaması için yapısal projeler geliştiriyor, uyguluyoruz. YARATILANI YARADANDAN DOLAYI SEVMELİYİZ Farklı ülkelerde Romanların karşılaştığı problemleri, geliştirilen çözümleri ve yapılan yanlışları da dikkatle takip ediyoruz. Yeryüzüne anlam katan bu özel rengin korunması ve geleceğe taşınması için hepimize çok görev düşüyor. Romanların dertlerinin insanlığın derdi olduğuna inanıyor, bu duyarlıkla çözüm bulmamız gerektiğini düşünüyorum. Yaratılışta eşitliğimizin farkında olmalı; Yaratılanı, Yaradan'dan dolayı ayrımsız sevmeliyiz. ROMANLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR Türkiye’mizde ve özellikle de Kocaeli’mizde Roman hemşehrilerimize yönelik olarak pek çok uygulamayı hayata geçirdik. Roman çocuklara yönelik açtığımız bilgi evleri, gençlere yönelik meslek kursları, düzenlediğimiz uluslararası Roman festivalleri, Hıdrellez etkinlikleri, çalıştaylar, konferanslar, konutlarının ve mahallelerinin rehabilitasyonu ve daha neler neler… Bütün bunları, bizim kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan Roman hemşehrilerimin daha rahat ve huzurlu bir hayat sürmesi için gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızın, Avrupa Konseyi Roman ve Göçebe Forumu Ve Avrupa Şehirler İttifakı tarafından da takdir edilmesi çalışma hevesimizi artırdı, bizleri mutlu etti.


MANŞET

1-15 Kasım 2013

4

Büyükşehir’e Avrupa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa kıtasında Roman dostu kentlere verilen tek ödül özelliğini taşıyan ‘Dosta Avrupa Konseyi Roman Ödülü’ne layık görüldü.

Başkan Karaosmanoğlu, Avrupa Konseyi Meclis Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

üyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği hizmetlerinin yansımalarını uluslararası alanda da görüyor. Daha önce birçok alanda önemli ödüller alan Büyükşehir, bu başarılarına bir yenisini daha ekledi. Büyükşehir Belediyesi’ne bu kez Avrupa Konseyi üyesi olan 47 ülke arasından ve Avrupa Konseyi – Yerel ve Bölgesel İdareler Meclisi tarafından her iki yılda bir düzenlenen “Dosta Konsey Ödülü” verildi.

B

AVRUPA’DA TEK ÜLKE Büyükşehir Belediyesi, kendi alanında Avrupa’da tek olma özelliği taşıyan bu ödüle Roman hakları ve kültürü farkındalığının arttırılması yoluyla Romanlara karşı geliştirilen toplumsal önyargılara karşı medya, eğitim gibi yollarla savaştığı, Romanların barınma, istihdam, eğitim, sağlık alanındaki sosyal haklarına etkin erişim sağladığı; kültürlerarası, etkileşimi, toplumsal yaşamdaki farklılı-

ğı, aktif demokratik ve karar alma mekanizmalarına katılımı desteklediği için layık görüldü. FRANSA’DA ÖDÜL TÖRENİ DOSTA! Konsey Ödül töreni, Avrupa Konsey Merkezi olan Fransa’nın

Strazburg kentinde gerçekleştirildi. Tören, Avrupa Konseyi Roman ve Göçmenler Direktörlüğü ve Avrupa Şehirler ittifakı tarafından ortak olarak düzenlendi. Törene Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Başkan Danışmanı Ömer Polat katıldı. Başkan Karaosmanoğlu Türkiye’ye ilk kez verilen Dosta Konsey ödülünü Avrupa Konseyi Kongre Başkanı Herwig Van Staa, sertifikasını da Başkan Yardımcısı John Warmishan’ın elinden aldı. Avrupalı parlamenterlerin hazır bulunduğu törende Avrupa Türkiye Milli Heyet Başkanı Gaye Doğanoğlu da yer aldı. Başkan Karaosmanoğlu’nu kutlayanlar arasında Türk devletler de vardı. Başkan Karaosmanoğlu, Avrupa Konseyi Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Kocaeli’de Romanlara yönelik yapılan çalışmaları anlattı. Ödül daha önce; Belgrat, Madrid Otonomi Bölgesi, Londra, Jyväskylä (Finlandiya) tarafından alınmıştı.


MANŞET

1-15 Kasım 2013

5

Konseyi Roman Ödülü Projedeki faaliyetlerden bazıları

AB’denRomanprojesine

97BİnEuRohİBE Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği (AB) hibe fonlarını kente kazandırmaya devam ediyor. Büyükşehir’in Basın Yayın Halka İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü ‘Kocaeli'de Roman Çocuklarının Eğitim Hayatına Entegrasyonu’ konulu projesine 97 bin Euro’luk hibe kazandı. Çalışma, 700 proje arasından 31 proje arasına girmeyi başardı.

∂ Macaristan ortağı Avrupa Roman Hakları Merkezi'ne çalışma ziyaretleri düzenlenecek. ∂ Federasyon bünyesinde Roman Hakları Merkezi kurulacak ve personele eğitimler verilecek. ∂ İlimizdeki Romanlar üzerine akademisyenler tarafından sosyolojik bir araştırma yapılacak. ∂ Zafer Ortaokulu bünyesinde Roman ve Roman olmayan ailelere demokrasi ve birlikte yaşama üzerine eğitimler verilecek. ∂ 200 roman çocuğunun eğitim gördüğü Zafer Ortaokulu’nda çeşitli seminerler, toplantılar ve programlar yapılacak ∂ Roman tiyatrosu ve orkestrasının gösterileri organize edilecek. ∂ Kısa film hazırlanacak. ∂ Roman sorunları ulusal konferansı düzenlenecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Zafer Ortaokulu ve Macaristan Roman Hakları Merkezi projede ortak olarak yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi ise projeye 10 bin Euroluk katkı saylayacak. 18 ay boyunca Kocaeli'de uygulanacak olan proje kapsamında kentte Roman çocuklarının eğitim hayatından uzaklaşmasını önlemek amacıyla bir dizi faaliyetler organize edilecek.

Roman Eylem Planı ∂ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hükümetin Roman açılımına katkı sunacak yeni bir çalışma daha hayata geçirdi. Büyükşehir ve Roman dernekleri tarafından yapılan Roman çalıştayının ardından Romanlar ve Akraba Gruplar Taslak Eylem Planı oluşturuldu. Planda 2015 yılına kadar yapılacak çalışmalarla Romanların eğitim, istihdam, konut gibi sosyal sıkıntılarına çözüm bulunması sağlanacak.


MANŞET

1-15 Kasım 2013

6

Roman dünyasında Demir toplarken nasır tutan ellere kalem tutmayı, çöplerden karton ayıklayan annelere okuma yazmayı öğreten, işsizlikten yakınan babalara meslek edindiren, çıplak sokaklarda dilenen küçük çocuklar için parlak bir gelecek hazırlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, projeleriyle Roman dünyasında yeni bir dönem açtı.

M Ü Ş Ü N Ö D

ocaeli Büyükşehir Belediyesi, Roman Dernekleri Federasyonu işbirliğiyle Kocaeli’ndeki Roman vatandaşların eğitim seviyesinin yükseltilmesi ile birlikte işsizliğin yavaş yavaş önüne geçilmesi, yaşam alanlarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla Türkiye’ye öncü olacak organizasyon ve etkinliklere imza atıyor.

K

ÖNCE EĞİTİM Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’ndeki Roman çocuklarını eğitimli, ne yaptığını bilen bireyler olarak yetiştirmek, geleceğin profesörü, mühendisi, öğretmeni yapmak hedefiyle eğitime yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Her İlçeye Bilgi Evi” projesi ile çocuklara okuldaki eğitimlerine ek olarak hiçbir ücret ödemeden destekleyici eğitimler veriyor. 12 bilgi evinden ikisi Roman vatandaşların yoğun olduğu Tavşantepe Kireçocakları ve Serdar mahallelerinde açıldı. Toplamda 797 Roman öğrenciye ulaşılarak eğitimlerden yararlanması sağlandı.

Polis-Roman el ele

ROMAN VELİLERE DE EĞİTİM Roman ev hanımlarına okuma-yazma eğitimi veriliyor. Dört aylık eğitimini başarıyla tamamlayan bayanlara okur-yazarlık belgesi veriliyor. Her ay, 13 öğrenci ve 3 yetişkin olmak üzere 16 kişi gurur tablosu için belirleniyor. Öğrenciler ile ebeveynler arasındaki iletişimin kuvvetlenmesi, sağlıklı iletişim kurulması, çocuklarının eğitimleri ile daha yakından ve doğru bir şekilde ilgilenilmesi ve bu yaklaşımın kazandırılmasına yönelik seminerler düzenleniyor.

K

ocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle Emniyet Müdürlüğü’nün 167. kuruluş yıldönümü ile de ilişkili olarak bilgi evlerinde eğitim alan 167 Roman öğrenciyle özel bir çalışma yürütüldü. “İyi bir polis nasıl olur? “ sorusunun cevabını çocukların özel dikilen polis kıyafetleri eşliğinde hem öğrenmeleri hem de uygulamaları sağlandı. Bu çalışma ile eğitime aktif katılımları sağlanan öğrencilere öğrendikleri davranış ve tutumları pekiştirme imkanı sunuldu.

KOMEK ile meslek sahibi oldular Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, işsiz Roman vatandaşları meslek edindirmek amacıyla Kocaeli Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KOMEK)’nın Kireçocakları, Körfez ve Kuruçeşme kurs merkezlerinde yetişkinlere yönelik; okuma-yazma, düz dikiş makineci yetiştirme ve ev ve kurum temizliği eğitimi veriyor. Bu eğitimler ile roman vatandaşlara, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalı kalifiye çalışan olma imkanı sunuluyor. Bu güne kadar İŞKUR ile yapılan işbirliği sonunda 305 roman vatandaş mesleki eğitim aldı. Bu yıl Roman mahallesinde faaliyet gösteren Mariaanne KO-MEK Kurs Merkezinde Evde Çocuk Bakımı, İngilizce, Alüminyum Kabartma, Şiş Örücülüğü, Ev ve Kurum Temizliği, Okuma Yazma, Kur’an-ı Kerim Okuma, Giyim, İğne Oyası, Tiyatro branşlarında toplam 536 kursiyer eğitim alıyor.


MANŞET

1-15 Kasım 2013

7

ROMAN ETKİNLİĞİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK

ROMAN FESTİVALİ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu işbirliğiyle üç yıldır Roman Festivali düzenliyor. Kocaelilerin Roman vatandaşlarla kaynaştığı etkinlikte Roman kültürü ta-

Hıdırellez ateşi Roman Festivali’nde Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşup dileklerin gerçekleştiğine inanılan ve baharın müjdecisi olan Hıdırellez için her yıl ateş yakılıyor. Kocaeli’nde gelenekler canlanıyor. Hıdırellez’in ertesi sabahı Dilek Sabahı ritüeli gerçekleştiriliyor. Roman genç kızlar bir gece önce yazdıkları dileklerini Sekapark sahilinden denize atıyor.

Bir Enstrüman BİN ROMAN

nıtılıyor. 1.Roman Festivali Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılmış. Efsanevi grup Gypsy Queens – Kings, Balkan müziğinin dünyaca ünlü besteci ve yorumcusu Goran

Bregoviç, Kibariye ve Ciguli Kocaelililerle buluşmuştu. Türkiye Roman Starını Arıyor yarışmasıyla müziğe doğuştan yeteneği olduğu bilinen gençlerin seslerinin tescillenmesi sağlandı.

Spora ve sporcuya destek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Roman gençlerini spora teşvik etmek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda Türkiye’nin ilk Roman spor kulübü olan Selanikspor Kulübü’ne Serdar Mahallesi’nde bir tesis açtı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dini bayramlarda da Romanları Kocaelilerle bir araya getiren etkinliklere imza atıyor. Geçtiğimiz yıl Antikkapı Restaurant’ta Romanlara iftar yemeği veren Büyükşehir, Atatürk Spor Salonu’nda da yine Romanlar için bayramlaşma programı gerçekleştirmişti. Ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek Roman İlahi Grubu da Kocaeli’de kuruldu.

1. Roman Festivali’nde Roman federasyonları işbirliğiyle ‘Roman açılımı’ kapsamında dev bir projeye daha imza atılmıştı. Bir Enstrüman Bin Roman projesi kapsamında 1000 çocuktan oluşan keman orkestrası kuruldu. 73 çift nikah masasına oturdu.

Türkiye’nin ilk Roman Mehteran Takımı Emrah Savcı – Müzisyen- Başkanımızın romanlar tarafından samimiyetine ve güvenilirliliğine inanıyoruz. Roman vatandaşları olarak başkanımızdan memnunuz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarıyla kurulmuş olan Türkiye'de tek olan sadece romanlardan oluşan Mehter Grubu’nun bir üyesiyim. Türkiye'nin farklı yerlerinde bile bu Mehter grubu konuşulurken şehrimizde pek tanınmıyoruz. Bu konu üzerinde daha fazla halkımızın bizim yanımızda olmasını istiyoruz.


HABER

1-15 Kasım 2013

8

Ulaşımda 7 yeni

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, trafik keşmekeşine son vermek için ulaşımın tıkanan bölgelerinde köprülü kavşak çalışması gerçekleştiriyor. Devam eden 7 köprülü kavşak ile ulaşımda yeni dönüm noktaları açılıyor.

Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı (Bittiğinde)

İZMİT’İN DOĞUSUNDA İKİ YAKA BİRLEŞECEK

Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı çalışmaları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Yahya Kaptan’da inşa ettiği köprü kavşak tüm hızıyla tamamlanıyor. İkinci şeritte köprünün oturtulacağı ayakların yapımı gerçekleşiyor. Çalışmada bir yandan da yan yollar düzenleniyor. Yenişehir Mahallesi yönündeki köprünün tırmanma bölümü blok betonlarla oluşturulmaya başlandı.

IŞIKLARDA BEKLEMEK YOK D-130’u kullanarak otoyola girmek isteyen başta ağır vasıtalı araçlar olmak üzere Yahya Kaptan, Yenişehir, Şirinevler, Tavşantepe ve Yeşilova’ya giden araçların yoğunlaştırdığı Yahya Kaptan Kavşağı köprülü kavşakla rahatlatılacak. Kavşakla D-605 köprü üzerinden transit hale gelirken Yahya Kaptan ve Yenişehir Mahallesi’ne yan yollar üzerinden köprü altından geçişler olacak. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik ışıklarında bekleme sonucu yoğunlaşan bölgede köprüyle birlikte rahatlama yaşanacak.

250 METRE KÖPRÜ D-605 karayolu üzerinde yapılacak projede yer alacak köprü 250 metre uzunluğunda olacak. Köprü geçişi 2x2 şeritli olarak yapılıyor. Köprünün yan yolları da 2 şeritli olarak düzenlenecek. Projede yan yollarla birlikte toplam 900 metre yol yapılmış olacak. Köprünün altından geçen Yahya Kaptan-Yenişehir bağlantısı 2x2 şeritli yapılacak. Yol genişliği kavşak kollarında 7 buçuk metre ile 9 metre, anayolda 23 metre olacak şekilde projelendirildi.


HABER

1-15 Kasım 2013

9

i dönüm noktası

n n

Sanayi trafiğine çözüm D Darıca Aşıroğlu Köprülü Kavşağı (Bittiğinde)

arıca Aşıroğlu Köprülü Kavşağı, D-100 Karayolu üzerinde Çayırova İlçesi güneyinde, Aşıroğlu Caddesi ile Ankara Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alıyor. Proje alanı çevresinde genellikle sanayi tesisleri bulunuyor. Ayrıca inşaatı devam etmekte olan Marmaray hattı ve bu kapsamda yapılacak olan “Osmangazi İstasyonu”’ da proje alanının yaklaşık 250 m güneyinde yer alıyor.

sağlanacak. 31 metre genişliğe sahip olacak kavşağın tünel bölümü 140 metre dal çık olarak yapılacak. Kavşak projesinde yeni yapılacak yollarda 27 bin 500 ton sıcak asfalt malzeme kullanılacak. Kavşakta ayrıca 14 bin 750 metrekare parke 5 bin 500 metre bordür döşenecek.

Kartepe Suadiye Köprülü Kavşağı

Kartepe’de yüksek güvenlik

Kartepe Suadiye Köprülü Kavşağı ve Bağlantı Yolu, Suadiye ve bölgesindeki sanayi kuruluşlarının ağır tonajlı araçlarının güvenli ulaşımını ve her geçen gün gelişen Kartepe turizmine katkı sağlamak amacı ile planlandı. Mevcut yol genişletme çalışmalarına paralel köprü, Kartepe trafiğini yüksek güvenlikli hale getirecek. Proje kapsamında 3 adet köprü ile birlikte bin 600 metre uzunluğunda yol imalatı yapılacak.

KUZEY-GÜNEY YÖNLÜ ULAŞIM Proje kapsamında, Aşıroğlu Caddesi ve Ankara Caddesi kesişiminde yapılacak bir altgeçit ile D-100 Karayolu transit hale getirilecek. Çift yön çalışan yan yollar da tek yöne çevrilerek altgeçit üzerinde düzenlenecek kavşakla yerel trafik yönetilecek ve kuzey-güney yönlü geçişler

Aşıroğlu Tüneli

Hızlı trenin böldüğü yolu bağlayacak

37

Körfez Petkim Kavşağı

köprü ve köprülü kavşak

Diğer yandan Karayolları Genel Müdürlüğü kontrolünde iki farklı noktada köprülü kavşak çalışması da gerçekleştiriliyor. Derince Sopalı Askeri Hastanesi ve Körfez Döküm Kavşakları’nın yapımı hızla sürüyor. Körfez Pet-

kim Kavşağı’nın yapımı ise ilçe belediyesi tarafından tamamlandı. 2004’ten bu yana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 30 adet köprü ve köprülü kavşak sayısı yeni yapılanlarla birlikte 37’ye yükselecek.

Derince Askeriye Hastanesi Kavşağı

Körfez Döküm Kavşağı

Darıca Okulyolu

Darıca Okul Yolu Caddesi Köprülü Kavşağı ise Marmaray CR3 Hattı (hızlı tren) güzergahının bölmüş olduğu Darıca’ya bağlı Sıra Sögütler ile Köşklü ma-

hallelerini birbirine bağlayacak. Toplam uzunluğu bin 876 metre olan köprülü kavşağa 100 cm çapında 2 bin 770 metre fore kazıklar çakılacak.


HABER

1-15 Kasım 2013

10

Artık klas oldular Dünyanın her yerinde geçerli olan EN 287-1 Standart Belgesi’ne sahip olmak için KLAS sınavına giren 81 KOMEK kaynakçılık kursiyerinden 54’ü başarılı oldu. ocaeli Büyükşehir Belediyesi KOMEK kursiyerlerini sadece meslek sahibi yapmakla kalmıyor. İş sahibi olabilmeleri için de tüm kapıları aralıyor. Bu kapılardan biri KOMEK kaynakçılık kursiyerlerine açıldı. Büyükşehir Seka, Gölcük ve Dilovası kaynak atölyelerinde eğitim gören kursiyerlerini meslek sahibi yapmakla kalmadı, dünyanın her yerinde işe girebilmelerini sağlayacak olan EN 287-1 Standart Belgesi’ne sa-

K

hip olmaları için sınav açtı. 54 KURSİYER BAŞARILI OLDU Kursiyerler Uluslararası Klaslama Belgelendirme ve Uygunluk Değerlendirme kuruluşu olan Türk Loydu Vakfı tarafından verilen ve dünyada geçerliliği olan EN 287-1 Standart Belgesi’ni alabilmek için vakıf yetkilileri ve usta öğreticilerinin nezaretinde sınava girdi. Ön elemeyi geçen 81 gazaltı kaynakçılık kursiyerinden 54’ü sınavı başarıyla tamamladı.

Yeni bir iş imkanı Statümüz bile değişti Önder Demirli- Ben mesleğimi yapıyorum. Bu belgeyi almak için sınav öncesinde kaynak konusunda kendimizi çok geliştirdik. Bu belge iş hayatımızda çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu sertifika ile iş yerinde statümüz bir kademe yukarı çıktı. Belgeli kaynakçı olduğumuz için kalitemiz de, bize olan bakış açısı da değişti.

imizi iğ d il b r le y e ş ir B sanıyormuşuz Ömer Suat Üzüm- KOMEK kurslarında birçok şey öğrendik. Biz bir şeyler bildiğimizi sanıyormuşuz. Meğerse bilmiyormuşuz. İş hayatına kör, kulaktan dolma bilgilerle atılmışız. Şimdi sertifikamız da var. Bu sertifikayı almak için işimizi çok güzel öğrendik, tecrübe ettik. Sertifikamızla daha iyi işler yapacağımıza inanıyorum.

Hasan Göktaş Ticarethanem var. KOMEK’e tavsiye üzerine geldim. Bir de uluslararası sertifika aldım. Kendim için ve arkadaşlarım için bu sertifikayı yeni bir iş imkanı olarak görüyorum. Farklı bir sektörde ticaret yapmamama rağmen bu kursa katıldım. Çevremdeki herkese de tavsiye ediyorum.


iCRAATINİÇİNDEN

İki yaka birleşti

ocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi arkasındaki sahil parkı ile 3340 araçlık otoparkı birbirine bağlayan köprünün yapımını tamamladı. İki bölgeyi birbirinden ayıran Sarı Dere’nin üzerine çelik köprü yapılarak bağlantı sağlandı.

K

Yaya geçişi için tasarlanan köprü sahil boyunca bisiklet binme ve yürüyüş yapma olanağı sağlıyor. NAİLA’DAN SEKAPARK’A YÜRÜYÜŞ Yayalar bu köprü üzerinden Naila’dan başlayarak Sekapark’a kadar yürüme olanağı buluyor. Çelik

1-15 Kasım 2013

11

Hatalı araç parkına Mobil EDS

malzemeden yapılan köprü yay şeklinde iki ana çelik gövdeden oluşuyor. Çelik halatlarla desteklenen köprü 6 metre genişliğe 50 metre uzunluğuna sahip. Yürüyüş yolu güzergahına dikilen 300’den fazla çınar ağacı da projenin çevreselliğini gözler önüne seriyor.

Ulaşımda trafiğin akışı, güvenliği ve düzenlenmesi amacıyla ileri teknolojilerden faydalanan Büyükşehir Belediyesi, hatalı araç parklanmasına Mobil eDS sistemiyle geçit vermiyor. Bu yeni sisteme göre şehir merkezindeki park ihlalleri seyyar eDS aracıyla takip ediliyor. Park ihlali yapan araçları tekrar aynı yerde tespit eden seyyar eDS, araçlara park cezası uyguluyor

13 BİN kişi

Kocaeli’yi tanıdı Gebze’de projeleresıkıtakip Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kurban Bayramı’nda da çalışmalarına ara vermeden devam etti. Kurban Bayramı tatilinin ilk gününden itibaren hız kesmeyen Başkan Karaosmanoğlu, Gebze’de yapımı devam eden projeleri yerinde inceledi. aK

Parti Gebze İlçe Başkanı cemalettin Kaflı ile Fen İşleri Daire Başkanı Mustafa altay’ın eşlik ettiği Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli halkına gece gündüz demeden, tatil mefhumu gözetmeden, 7 gün 24 saat hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

İznik Yolu genişletiliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel-İznik yolunu yeniliyor. Yolun bin 300 metrelik bölümünde çalışma yapılıyor. Yolun keskin virajlı tehlikeli bölümleri gidiş gelişi rahatlatacak şekilde genişletildi. Kazılarla genişletilen yol 5 bin metreküp taş duvar ile güçlendirildi. Karamürsel’den İznik’e kestirme ulaşım sağlayan yolda genişletme ve bakım çalışmaları yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’de yaşayan vatandaşlara yaşadıkları kentin kültürel mekânlarını tanıtmak, hiç görmedikleri yerleri gezdirmek ve hayata geçirilen hizmetleri yakından görmele-

Kartepe’de köy yolları OTOBAN GiBi

rini sağlamak için hayata geçirdiği Göz-Gör Projesi’nden 2012 Nisan ayından bu yana 13 bin kişi yararlandı. Bu süre zarfında haftanın altı günü 12 ilçeyi kapsayan 300 gezi düzenlendi. Büyükşehir, Kartepe’nin Pazarçayırı ve Sultaniye grup köy yollarında asfalt yama çalışması yaptı. Bu kapsamda köy geçişleri birer kilometre sıcak asfaltla kaplandı. 14 kilometrelik grup köy yoluna 6 bin ton sıcak asfalt yama yapıldı. Pazarçayırı ve Sultaniye grup köy yolu Kocaeli’yi Sakarya Pamukova bölgesine bağlayan önemli bir güzergah olma özelliğini de taşıyor.


YAŞAM

1-15 Kasım 2013

12

Kocaeli 90’ıncı yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yılı dolayısıyla bir dizi kutlama etkinliği düzenledi. Kocaeli tarihinde ilk kez Cumhuriyet koşusu yapılırken coşku binlerin katılımıyla yapılan Cumhuriyet yürüyüşü ve konserle doruğa çıktı.

ocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 90. yıla anlam katan Cumhuriyet Koşusu’na 2 bin 823 kişi katıldı. Koşuda Kocaeli’nin yanı sıra Fas, Tunus ve Etopya ile çevre illerden çok sayıda atlet yer aldı. Uluslararası boyuttaki yarışta Türk milli atletler, yabancı rakipleriyle buluşma imkanı yakaladı. Yarış aynı zamanda 17 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek Büyük Avrasya Maratonu öncesinde profesyonel atletler için önemli bir hazırlık oldu. Halk koşusunda ise 7’den 70’e her vatandaşı görmek mümkün oldu. 41 NUMARA İLE İki kategoride gerçekleştirilen yarışın Sekapark alanı içerisinde yapılan 3 km’lik halk koşusu kısmına 2 bin 47, Büyükşehir Belediyesi önünden başlayıp Belde A.Ş’ye oradan da Sekapark’a kadar devam eden 10 km’lik yarış kısmına ise 776 atlet katıldı. 3km’lik koşuya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da 41 göğüs numarası ile katıldı. Milletvekili İlyas Şeker, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, belediye başkanları da koşuya katılanlar arasındaydı. STARTI BAŞKAN VERDİ Sekapark önünden başlayan yarışların startını Başkan Karaosmanoğlu verdi. Yarışa engelli atlet Hüseyin Yıldız da katıldı ve 10 km’lik parkuru alkışlar arasında tamamladı. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu Yıldız’a katılım madalyasını vererek başarısından dolayı kutladı. İKİ KATEGORİDE İki kategoride gerçekleştirilen yarışın 3 kilometrelik halk koşusunda ipi bayanlarda Sümmeye Erol, erkeklerde ise Furhan Boğahan göğüsledi. 10 km’lik koşunun birincisi bayanlarda Sanem Çağlar, erkeklerde de Faslı atlet Youssef Kamali oldu. ÖDÜLLER VERİLDİ İki kategoride derece ve ödüllendirme ayrı ayrı yapıldı. İlk 10’a giren koşuculara para ödülü, ilk 3 dereceye giren koşuculara ise ayrıca dercesine göre; 1birinci, ikincilik ve üçüncülük madalyası verildi. YAŞIYORSAK CUMHURİYETE BORÇLUYUZ Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, yarış öncesinde tüm Kocaeli halkının Cumhuriyet Bayramını kutladı. Cumhuriyet ve demokrasi konusuna vurgu yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Yaşıyorsak, bunu Cumhuriyet ve demokrasiye borçluyuz. Demokrasimizi güçlendirmek için üzerimize düşen her görevi yapmak zorundayız” dedi.

K


YAŞAM

1-15 Kasım 2013

13

Cumhuriyet’e KOŞTU

7 BİN VATANDAŞLA Cumhuriyet yürüşüyü üyükşehir, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına özel Cumhuriyet Yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe Vali Ercan Topaca, Kocaeli

B

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kent protokolü ve sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı yaklaşık 7 bin kişi katıldı. Antikkapı Restaurant

önünden başlayan 4 kilometrelik parkur Başiskele Naila Kafe’de son buldu. Yürüyüşe Büyükşehir Bandosu ve Paramotor gösterisi de renk kattı.


YAŞAM

1-15 Kasım 2013

14

konser

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Bayramı coşkusu Cumhuriyet konseriyle doruğa çıktı. Başkan Karaosmanoğlu Atatürk’ün sevdiği şarkıların da seslendirildiği gecede yaşları 90 olan Kocaelilerle pasta kesti. SDKM’de gerçekleştirilen konserde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Cumhuriyetin bir devletin özgürlüğünü yansıttığını dile getirerek “Üzerinde yaşadığımız vatan toprağımız için, bağımsızlığımız için binlerce şehit verdik. Şu anda özgürce yaşıyorsak kanlarını döken şehitlerimize, gazilerimize borçluyuz. Cumhuriyetimizi şimdi de bizler koruyoruz. Bizim de bu bilinçle ülkemizi korumamız, birlik olmamız lazım.“ ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Pastası Konser sonunda sahnede Cumhuriyet Pastası kesildi. Başkan Karaosmanoğlu, Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yılı olması dolayısıyla yaşları 90 olan Kocaelililer ile birlikte pastayı kesti. Vatandaşlar konser sonunda memleketim şarkısını birlikte söylerken ay yıldızlı bayrakların dalgalandığı muhteşem görüntü hafızalara kazındı.

ATATÜRK’ÜN SEVDİĞİ PARÇALAR Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Cumhuriyet konserinde Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı eğitmenleri 20 kişilik orkestra eşliğinde Türk Sanat ve Türk Halk Müziği eserlerini seslendirdi. Doğudan batıya kuzeyden güneye tüm bölgeleri kapsayan eserlerin icra edildiği konserde Atatürk’ün sevdiği şarkılar da söylendi. Konservatuvar halk dansları eğitmenlerinin koreografileri de geceye renk kattı.


sPOR

1-15 Kasım 2013

15

Kağıtspor’da Akademik

DÖNEM Türkiye’nin en büyük amatör spor kulübü olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü’nde ünlü spor bilimleri uzmanı Prof. Dr. Turgay Biçer’in eğitmenliğinde akademik dönem başladı. Artık aylık periyotlarla her branşta eğitimler düzenlenecek. porda başarıların devamı ve artması için oluşturulan Kağıtspor Akademi’nin yapacağı çalışmalar SDKM düzenlenen programla tanıtıldı. Programda konuşan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, sporun sağlık için yapılması gerektiğini ifade etti. Başkan Karaosmanoğlu, “Ben yaşıma uygun olarak yürüyüş sporu yapıyorum. Zinde olmak ve sağlıklı kalmak için spor gerekli. Spor insana güç ve enerji verir” dedi. AYNI DİLİ KONUŞTURACAK Yönetim bilimleri doktoru ve spor bilimleri uzmanı Prof. Dr. Turgay Biçer de konuşmasında spor yapan insanların sağlıklı insanlar olduğunu söyledi. Biçer, “Spor yapılmadığı zaman hastaneler dolup taşıyor. Sağlığa ciddi miktarda para harcanıyor. Sporda değiştirmek istediğimiz bir şey var. Son yıllarda ahlak konusunda sporda erozyon var. Sporu gerçek kimliğine dönüştürmemiz gerekiyor. Çocukların hayatında önemli rol oynayan bir karakter vardır. O da antrenördür. Bu yüzden antrenörler bizim için çok önemli. Antrenör, sporcu ve veli aynı dili konuşmalı. Kağıtspor Akademi bize aynı dili ko-

S

nuşturacak.” şeklinde konuştu. 37 BİN SPORCUYU KAPSIYOR Kağıtspor Eğitim komisyonu tarafından hazırlanan "KAĞITSPOR AKADEMİ" projesi 28 branştaki 78 antrenör ve 37.038 sporcuyu kapsıyor. Yönetim bilimleri doktoru ve spor bilimleri uzmanı Prof. Dr. Turgay Biçer ve ekibince aylık periyotlarla antrenör ve sporculara yönelik eğitimler düzenlenecek. Proje üç aşamadan oluşuyor. Birincisi ve ana çalışma konusu sporculara yönelik psikolojik beceri ve tutum geliştirme çalışması. İkincisi, antrenörlerin yetkinliklerini geliştirmesi. Üçüncüsü de sporcu ailelerine yönelik çalışmalar…Projeyle sporcuların spor ahlakı ve felsefesi doğrultusunda üst düzey tutum ve tavır göstermeleri, takımdaşlık olgusunu kazanmaları ve Kağıtspor camiasında başarı çıtasının yükseltilmesi hedefleniyor.

9 Yaş Türkiye Satranç Şampiyonu Can Balyam, Başkan Karaosmanoğlu’na ve Turgay Biçer’e desteklerinden dolayı çiçek takdim etti.

Turgay Biçer kimdir?

Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden 1984 yılında mezun olan Biçer, 2000 yılında Spor Bilimleri alanlarındaki çalışmaları ile Spor Yönetim Bilimleri Doçenti, 2007 ‘de Profesör ünvanını aldı. Ümit Milli Futbol takım ile mentorluğa başlayan Biçer, Galatasaray (UEFA Kupası) , Fenerbahçe, Trabzonspor, Denizlispor, Kocaelispor, Sivasspor , Efes Pilsen Basketbol, Ülkerspor Basketbol ,Voleybol Milli Bayan, Tenis Milli, Yelken Milli Takımlarının yanı sıra 2000-2005 yıllarında ( 2002 Dünya Kupası ve 2003 Konfederasyon Kupası) A Milli Futbol Takımı’nın, 2004 Atina Olimpiyatlarındaki milli sporcularımızın ve çeşitli alanlardaki sporcuların mentorluğunu ve danışmanlığını yaptı.

1-15 Kasım 2013 Sayı: 65 kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol sorumlu Müdür Mehmet Baydemir Fotoğraflar/arşiv Nurdoğan Sevencan/Rafiye Usta tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr - 41@kocaeli.bel.tr Grafik - Tasarım: Göksel Dülger Baskı: ‹hlâs Gazetecİlİk a.Ş. Merkez Mahallesi 29 ekim caddesi İhlas Plaza No: 11 a/41 34197 Yenibosna-Bahçelievler/ ‹staNBUl tel: 0 212 454 30 00


kirkbirgazetesi65sayi  
Advertisement