Page 1

UNUTMADIK UNUTTURMUYORUZ... Büyükşehir’den öğrencilere 27 bin 109 TABLET daha... 1-15 AĞUSTOS 2014

Her zaman

GOZDE

11’de

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çevre seferberliği ile 50 yıl öncesinin temiz kentine geri dönen Kocaeli mavi bayraklı İzmit Körfezi ve Kandıra sahilleriyle tatilcilerin yeni gözdesi haline geldi. 4-7’de

QR kodunu akıllı telefonunuzla okutarak gazetemizi internet sitemizden takip edebilirsiniz


BAŞKAN’DAN

1-15 Ağustos 2014

i y ’ i l e a c ko

yükseltmeye devamedeceğiz kocaeliBüyükşehirBelediyeBaşkanıİbrahim karaosmanoğlu: “Göreve  geldiğimizde bir yol haritası belirlemiştik. Hedef çizgimizden hiç dışarıya çıkmadık. Bu doğru yol da bizi bugünkü Kocaeliliyle kucaklaştırdı. Yeni projelerle adım adım Kocaeli’yi yükseltmeye dünya şehirleri arasına sokmaya gayret edeceğiz.” enizle insanımızı yani iki sevgiliyi kavuşturduk, halkımızı yeşil ve maviyle buluşturduk. Şehri adeta yoğun bakıma aldık. Bir zamanlar yanından geçilemeyen sahillerimizi pırıl pırıl plajlara dönüştürdük. Körfezin solgun yüzünü gülümsettik. Yaptığımız arıtma tesisleri ile İzmit Körfezi’nde arıtılan atık su miktarını yüzde 99’lara çıkarmayı başardık. Başarımız uluslararası arenada da takdir gördü. Karamürsel’deki Altınkemer Plajı’mız ve Kandıra Cebeci Sahilimiz mavi bayrakla taçlandı. Bu güzellik artık çevre yatırımlarımızla pekişiyor. Artık şehrin her köşesinde; insanlarımızı kucaklayan yeşil alanlarımız, parklarımız var. Güzeli ve güzelliği seven vatandaşlarımız arzu ettiler, biz de bu güzellikleri şehrimize kazandırdık. Şehrimizin de, insanımızın da, bizim de yüzümüz gülüyor. Kocaeli’de milyonlarca çiçek açıyor. İnsanımızın mutluluğunu görüyoruz, biz de mutluyuz. KÖRFEZ İNCİ BİR GERDANLIK GİBİ Körfezimiz gittikçe temizleniyor, canlı sayısı artıyor. Tertemiz borulardan içme suyumuzu gönül rahatlığıyla içiyoruz. Derelerimiz bir saatli bomba gibi hayatımızı tehdit etmiyor. Her yağmurda su baskını korkusu yaşamıyoruz. Yüz binlerce ton çamur Körfez’e karışmıyor, denizimizi kirletmiyor.

D

Körfez’in inci bir gerdanlık gibi süslediği, bize göre şehirlerin en güzelinde yaşıyoruz. Ve bu kentin her gün yeni bir güzelliğini birlikte keşfediyoruz. Artık Kocaelili olduğumuz için kendimizi şanslı hissediyoruz. BİR TURİZM ŞEHRİ Artık durağan, isli, puslu bir sanayi kenti algısı yıkıldı. Kocaeli, tarihinde yeni bir sayfa açtık. Artık Kocaeli dendiğinde, insanların aklına doğal güzellikleri geliyor. Yeşili geliyor, tarihi değerlerini koruyan, onları gelecek nesillere aktaran bir turizm kenti geliyor. BAŞARILARI BİRLİKTE PAYLAŞTIK Kocaeli’miz gerek ulusal ölçekte, gerekse uluslararası ölçekte pek çok etkinlik ve organizasyonla gündeme geldi. Çalışmaları ile adını duyurdu. Şehrimiz adına, bundan sonra da başarıların devam etmesini, Kocaeli'nin ufkunun dünyaya açılmasını diliyorum. Şehrimizin refahına, halkımızın mutluluğuna olumlu katkı sağlayacak yepyeni hizmetler üretmek öncelikli hedefimiz olmaya devam edecek. Bu yönde atılan her türlü adımı, tasarlanan projeleri destekleyeceğiz. Göreve geldiğimiz günden bu yana pek çok büyük başarıyı beraber paylaştık. Sizlere yeni imkânlar sunmak ve her türlü katkı için çalışmaya hazırız. Bugüne nasıl birlikte geldiysek, daha fazlasını da inşallah hep birlikte başaracağız.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, vatandaşlarla denize girdi.

3


MANŞET

1-15 Ağustos 2014

4

Karamürsel Altınkemer Kumsalı

İ l e a c Turizmde Ko

adım adım ilerliyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çevre seferberliği ile 50 yıl öncesinin temiz kentine geri dönen Kocaeli gerek mavi bayraklı İzmit Körfezi gerek pırıl pırıl Kandıra sahilleriyle tatilcilerin yeni gözdesi haline geldi. ocaeli, binlerce yıllık tarihiyle, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmasıyla, dünya kültür mirasının çok önemli kavşak noktalarından birinde bulunuyor. Türkiye’nin deniziyle Kandıra’da yaz turizmine, karıyla Kartepe’de kış turizmine açılan penceresi. Dört mevsimi birden yaşayan ve her mevsimde doyumsuz tatlar sunan bir kent. Adı yıllarca sanayiyle birlikte anılmış, bu nedenle de varlığından haberdar bile olunamayan güzellikleri hep arka planda kalmış. Uzun yıllar sadece sanayiyle anılan ve endüstriyel kirliliğiyle öne çıkan Kocaeli, şimdi ise kabuk değiştirmenin heyecanını yaşıyor. Kocaeli artık arka planda değil, çevre yatırımlarıyla Türkiye’nin örnek aldığı bir kent. Şehrin her köşesinde; insanları kucaklayan yeşil alanlar, parklar var. İşin mutfağında ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi.

K

ÇEVRE SEFERBERLİĞİ

katı atıkları topluyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, göreve geldiği günden bu yana İzmit Körfezi’yle verdiği mücadeleyle biliniyor. Çevresinde 15 milyon nüfuslu İstanbul gibi mega kentin yanı sıra, Kocaeli ve Bursa gibi büyük sanayi kentlerinin bulunduğu İzmit Körfezi son yıllarda büründüğü siyah renginden kurtulmayı başardı.

KÖRFEZ YENİDEN HAYAT BULDU

Deniz uçağı Türkiye’de bir ilk.

ARITMA YÜZDE 99

DENİZ DENETİM UÇAĞI

17 arıtma tesisiyle İzmit Körfezi’nde arıtılan atıksu miktarı yüzde 20’lerden 99’lara çıktı. Sadece Gebze’de devreye alınan 67 milyon liralık arıtma tesisi 670 bin nüfusun evsel ve sanayi atığını arıtıyor. Kötü kokusu ve kirliliği ile anılan İzmit Körfezi ise yapılan arıtma tesisleri ile mavi günlerine geri döndü. Marmara’nın incisi ünvanını tekrar kazandı.

İzmit Körfezi’nin eski güzelliğine kavuşmasında büyük rol oynayan çalışmalardan biri de Türkiye’de ilk kez kullanın deniz denetim uçağı. 2007 yılından bu yana hizmette olan kontrol uçağı adeta Körfez’in kalkanı oldu. Denizi kirletenlere göz açtırmıyor. Diğer yandan deniz süpürgeleri ile denetim tekneleri her gün düzenli olarak denizin üzerindeki

Körfez, 70’e yakın canlı türüyle akvaryum gibi.

Gebze Atıksu Arıtma Tesisi

Körfez’de bugün yunuslar yüzüyor. Deniz altında da artık bir hayat var. Tüm yapılan bu çalışmalar sonunda Kocaeli mavi, yaşam dolu denizine yeniden kavuştu. 30’un üstünde balık türü, 70’e yakın deniz canlısı yeniden Körfez’e döndü. Bir zamanlar yanından bile geçilemeyen Körfez, şimdi pırıl pırıl. ULUSLARARASI SPOR ORGANİZASYONLARI Körfez su sporları ve etkinliklerle sürekli gülümsemeye başladı. Denizdeki canlılık birçok spor organizasyonunu da beraberinde getirdi. İzmit Körfezi’nde 5 yıldır Uluslararası Yüzme Yarışları, Offshore Yarışları ve Balkan Yelken Şampiyonası gibi spor organizasyonları yapılıyor.


MANŞET

1-15 Ağustos 2014

5

ZAFER

TACI:

Mavi

Bayrak luslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği 32 kritere uyan Büyükşehir’in hizmete açtığı Karamürsel Altınkemer Halk Plajı üç yıl, Kandıra Cebeci Halk Paljı da iki yıl üst üste Mavi Bayrak ile onurlandırıldı. Mavi Bayrak almak için yüzme suyu kalitesi, deniz suyu analizlerinin ilanı ile çevre eğitimi ve bilgilendirme gibi kriterlere uygunluk aranıyor. 23 HALK PLAJI Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli genelinde toplam 28 bin metrekarelik 23 kumsal alan oluşturdu. Tam 20 bin metreküp kum nakliyle oluşturulan kumsalları Kocaeli sakinlerinin, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sundu. Yaz sezonu boyunca bir milyondan fazla günübirlik turistin ziyaret ettiği Kocaeli plajlarının toplam uzunluğu 70 kilometreyi buluyor. Babalı, Dikili, Tuzağzı, Cebeci, Kefken, Kovanağzı, Kumcağız, Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı sahilleri ile Körfez Kirazlıyalı, Başiskele, Kavaklı, İhsaniye, Karamürsel, Dereköy, Ereğli, Ulaşlı, Halıdere, Derince, Yarımca, Tavşancıl sahilleri deniz ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenlerin uğrak yerleri oldu. YENİ PLAJLAR OLUŞTURULUYOR Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi’nde yeni bir noktayı daha plaj olarak halka kazandırdı. Karamürsel Altınkemer ve Ereğli plajlarının ardından Ulaşlı sahili de halkın kullanımına açıldı. Gölcük Halıdere ve Karamürsel Dereköy’de de sahil çalışmasına start verildi. DEREKÖY’E DE HEM SAHİL PARKI HEM PLAJ Karamürsel Dereköy sahilinde Büyükşehir tarafından 3 ki-

Cebeci Plajı

U

Karamürsel Dereköy’de temizleme çalışmaları devam ediyor.

lometrelik bir sahil bandı oluşturuluyor. Kısım kısım plaj alanları da yapılması planlanan sahil şeridinde yürüyüş yolları, spor alanları, parklar ve kamelyalar yer alacak. BİRİ DE KEFKEN’E Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Kerpe Paşaağzı’ndaki çalışmayla birlikte Kefken sahiline de el attı. Atıl halde bekleyen sahil yapılan çalışmayla halk plajı şeklinde düzenlenerek, halkın hizmetine sunulacak. Kefken Limanı olarak bilinen bölgede yürütülen çalışma ile denizdeki kaya parçaları temizlendi. Şu ana kadar sahile Cebeci’den getirilen 2 bin 500 metreküp kum döküldü. Proje kapsamında yaklaşık 200 metre yürüyüş yolu, aydınlatma, soyunma kabinleri ve kameriyeler yapılacak. Alanda bitkilendirme çalışması da yapılacak. DİLOVASI’NA BİLE PLAJ YAPTIK Kocaeli’nin her yerinde denize girilebildiğini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İnanması zor ama sanayi kirliliğiyle bilinen Dilovası’na bile plaj yaptık. Yarın orada yüzersem kimse şaşırmasın. Rüyalarımız gerçeğe dönüşüyor. Çalışınca oluyor. İnandık ve başardık. İnanıyorum ki bundan sonra Mavi Bayrak hiç inmeyecek. Diğer ilçelerimiz için de Mavi Bayrak başvurusunda bulunacağız ve göndere çekeceğiz” dedi.

Gölcük Ulaşlı Sahili

Altınkemer Sahili

Gölcük Ulaşlı sahiline soyunma kabinleri ve duş yerleri yapıldı.

Kefken de plaj oluyor.


MANŞET

1-15 Ağustos 2014

6

Ulaşımı rahatlatan projeler Gebze Eskihisar Sahil Yolu

Başiskele Sahil Yolu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’yi bir sahil cennetine çevirmek için çok yönlü bir çalışma gerçekleştirdi. Bunlardan biri de sahillere kolay ulaşım için yapılan hamleler oldu. İzmit Körfezi ve Kocaeli’nin Karadeniz sahillerine ulaşım da artık daha konforlu. üyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin çalışmaları kapsamında İzmit Körfezi’nin Karamürsel’den Gebze’ye sahil şeridi yenilendi. Yollar duble oldu. Diğer taraftan Büyükşehir özellikle dar ve bozuk olan Kandıra sahil yollarında yaptığı iyileştirmeyle adından bir kez daha söz ettirdi. Yapılan çalışmalarla gerek şehir ve ilçe merkezinden gerekse de köylerden Kandıra sahillerine ulaşım kolaylaştı. DÜNYANIN 4. BÜYÜK KÖPRÜSÜ İzmit Körfezi’ni dünyanın da gündemine taşıyan bir diğer proje ise hükümetin vizyon projelerden biri olarak yapımını hızla sürdürdüğü İzmit Körfez Geçişi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 vizyonunda yer alan Ulaşım Master Planı ve Lojistik Master Planı’nda önemli bir yer tutan İzmit Körfez Köprüsü, bağlantı yollarıyla birlikte 403 kilometreyi bulan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun en önemli bölümünü oluşturuyor. İzmit Körfezi'ni asma köprüyle geçecek İzmit Körfez Köprüsü, toplam 2 bin 682 metre uzunluğuyla kendi sınıfında dünyanın dördüncü büyük köprüsü olacak. İstanbul-İzmir arasında karayolu ulaşımını 3,5 saate düşürecek Gebze-Orhangaziİzmir Otoyolu Projesi tamamlandığında, Kocaeli’nin içinden geçen D-100 Karayolu’na göre mesafe 95 kilometre kısalacak. Bu kapsamda 8-10 saatlik ulaşım süresi 3-3,5 saate inecek. Körfez Geçişini geçtiğimiz günlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da Kocaeli heyetiyle birlikte inceledi.

B

Ulaşlı Sahil Yolu

Kıncıllı Kerpe Yolu

Kovanağzı Sahil Yolu

Kerpe Sahil Yolu

İhsaniye Sahil Yolu

Karamürsel Sahil Yolu


Can kurtarmak için MANŞET

1-15 Ağustos 2014

7

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra sahillerinde verdiği cankurtaranlık hizmeti ile bugüne kadar onlarca kişi hayata yeniden tutundu. Boğulma vakalarınınsa ekibin görev yapmadığı alan ya da saatlerde olması birimin önemini gözler önüne seriyor. oğulma olaylarına karşı tam donanımlı ekipman ve 245 cankurtaranla Kandıra ve Karamürsel sahillerinde hizmet veren Kocaeli İtfaiye Daire Başkanlığı Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM)’in yanında Büyükşehir Ambulansı’nda hizmet veren Acil Tıp Teknisyenleri(ATT) de sudan çıkarılan kazazedeleri hayata döndürmek için canla başla çalışıyor. ATT’ler boğulma olaylarının dışında çeşitli küçük yaralanmalarda da vatandaşlara hizmet veriyor. 163 KİŞİ KURTARILDI Kandıra’da 8 sahil bölgesinde hizmet

B

veren KOSKEM’e bağlı cankurtaranlar geçen hafta içerisinde 28 kişiyi kurtardı. Olayların 18’i Cebeci’de, 9’u Kumcağız’da, 1’i de Karamürsel Altınkemer sahilinde gerçekleşti. Ramazan ayında 65 vatandaş olmak üzere bugüne kadar toplam 163 kişi boğulmaktan kurtarıldı. CAN SİMİTLERİNİ GEREKSİZ KULANMAYIN Sahillerdeki can simitlerinin gereksiz yere kullanılmaması uyarısında bulunan KOSKEM, vatandaşlardan cankurtaran olmayan yerlerde denize girmemelerini istedi.


HABER

1-15 Ağustos 2014

8

Kent bayram Kent Bayramlaşması’nda konuşan Bakan Fikri Işık, “Bayramların insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi.

Kent Bayramlaşması siyasi p temsilcilerini birlik ve berabe çatısı altında topladı.

Başkan Karaosmanoğlu, 21. Kent Bayramlaşması’nda vatandaşların sıkıntılarını da dinledi.

ocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli, Kocaeli Kent Konseyi işbirliği ile geleneksel olarak 2004 yılından bu yana düzenlenen kent bayramlaşmasının 21’incisi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bayramlaşmada başta barış olmak üzere birlik, beraberlik, kardeşlik yardımlaşma duygularının bayramları anlamlı kılan güzellikler olduğuna vurgu yapıldı. Bayram vesilesiyle bir araya gelen Kocaelililer birbirleri ile kucaklaşarak bayramlaştı.

K

21. KENT BAYRAMLAŞMASI

Bayramlaşma merasimine gelen vatandaşlara çeşitli yiyecekler ikram edildi.

Bu bayram 21’inci kez düzenlenen Kent Bayramlaşması renkli bir şekilde gerçekleşti. Bayramlaşma programına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekilleri Nihat Ergün, İlyas Şeker ve Zeki Aygün, Mehmet Ali Okur, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcıları Gökmen Mengüç, Doğan Erol, Kent Konseyi Başkanı Halil

İbrahim Kahraman, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri kanaat önderleri; Erkan Nigiz, İsmet Kaya, Nasut Kayalı, Erten Kalelioğlu, Erol Köse,Yunus Coşkun, Kezban Saner, Muzaffer Girgin, Vahap Atlı, Yüksel Başer, Hayrettin Çetinkaya, Orhan Atabay, Mehmet Kanapara, Turan Sarı, İsmail Kalkandelen ve vatandaşlar katıldı.

KÜRESEL VİCDANLARIN HAREKETE GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ Kent Bayramlaşması’nda konuşan Bakan Fikri Işık, “Bayramların insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi. Kent ve bayramın medeniyetin iki önemli kavramı olduğunu ifade eden Bakan Işık “Kentin olmadığı yerde medeniyet olmuyor. Kentlerin yaşanabilir olması her birimizin en önemli önceliği. Bayram da bizim kültürümüzde çok farklı bir yere sahip. Bayramlar birbirimizin bir arada yaşaması için çok güzel fırsatlardır. Bugün maalesef önemli kentlerimiz bombardıman altında. Kudüs zulüm içinde. Şam adeta yıkılmış bir şehir haline geldi. Pek çok şehrimiz harabeye döndü. Bu bayram vesilesiyle bir daha böyle

a d a ş

Z

o K ü k K d b k


HABER

1-15 Ağustos 2014

mlaştı Bayramlaşmaya gelen çocuklara, Osmanlı şerbetçisi kıyafetiyle, şerbet ikram edildi.

asi parti eraberlik dı.

acıların yaşanmamsı için hem İslam dünyasının hem de küresel vicdanın artık harekete geçmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. ZULÜM ASLA PAYİDAR OLMAZ Bayramların sevinç günümüz olduğunu ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, bu sevinçle ülkemizde kentimizde bayramın kutlandığını söyledi. Başkan Karaosmanoğlu Gazze’deki zulme dikkat çekerek: “Kalbimizi yaralayan bir bakıma insanlığın onurunu ortadan kaldıran haksızlıklar var. Zulüm var.

t

Böyle bir durumda içimiz kan ağlıyor. Üzülüyoruz. Ama bütün dünya şunu bilsin. Bu zulme, bu dökülen mazlum kanına sessiz kalanlar da en az bu zalimler kadar gelecekte hesap verecekler. Zulüm asla payidar olmaz. Bir gün gelecek bu zulmü yapanlar hesap verecek” dedi.

Kocaeli ili mülki amirleri, gelen vatandaşlarla bayramlaştı.

BAYRAMLAR BİZİM İNSANLIK İMTİHANIMIZDIR Vali Ercan Topaca da konuşmasında “İnşallah bu bayram ülkemize hayırlar getirir. Ramazan her yönüyle birbirimize daha çok yaklaştığımız bir aydır” şeklinde konuştu. Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Kahraman, da bayramın kardeşlik ve huzur getirmesi temennisinde bulunarak bayramın selamlaşmak hatırlaşmak için bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiğini ifade etti. Halil İbrahim Kahraman “Bayramlar bizim insanlık imtihanımızdır” dedi. HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

21. Kent Bayramlaşması programı, her yıl olduğu gibi hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi. Öte yandan müzik dinletisi ile başlayan törende ikram olarak çikolata ve kolonya sunuldu. Bayramlaşmanın ardından 2000 kişilik etli pilav, ayran, tatlı, çay, su ve pişmaniye ikramı da yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

9


YAŞAM

1-15 Ağustos 2014

10

Tavşanlı’ya modern köy meydanı ebze’nin Tavşanlı Köyü’nde yaptırılan ve modern mimarisiyle dikkat çeken Tavşanlı Köyü Camii’nin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan köy meydanı ve çevre düzenlemesi de tamamlanarak, düzenlenen bir tanıtım programıyla vatandaşların hizmetine sunuldu. Tanıtım programına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Tavşanlı Köyü sakinleri katıldı. Tavşanlı Köyü Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Sadık Güvenç, 2006 yılında yapımına başlanarak hizmete giren cami ile Büyükşehir tarafından yaptırılan köy meydanı ve çevre düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

G

Programın ardından Gebze Belediyesi tarafından iftar yemeği verildi. KÖYLERİMİZ AVRUPA STANDARTLARINDA Gebze’nin Tavşanlı Köyü’nde yapımı tamamlanan cami, Büyükşehir tarafından düzenlemesi yapılan köy meydanı ve çevre düzenlemesiyle örnek bir projeye imza atıldı. Tanıtım programı öncesinde caminin içini gezen Bakan Işık, Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu, görkemli yapının mimari özelliklerini dikkatle inceledi ve emeği geçenleri tebrik etti. Tanıtım programında bir konuşma yapan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Cami son derece modern bir cami ve köy meydanımız da çok güzel oldu. Söz verdiğimiz gibi köylerimizi Avrupa standartlarına taşıyacak, hatta geçecek güzellikte. Köyümüze

hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi. Programa katılan Gebze Belediye Başkanı Köşker, ‘’Camimiz ve meydanımız köyümüze hayırlı uğurlu olsun. Hizmetlerimiz hız kesmeden devam edecek’’ ifadesini kullandı. Öte yandan programda hazır bulunan Kocaeli Valisi Ercan Topaca da, ‘’Çok güzel bir eser, köyümüze hayırlı olsun’’ dileklerini iletti BAKAN IŞIK: BİZİM KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR Tavşanlı’daki tanıtım programına katılan Bakan Işık, ‘’Bizim kültürümüzde kent merkezleri camilerdir. Tavşanlı Köyü Camii de bu köyün merkezi konumunda. Cami ve meydanımız vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Tavşanlı Köyü gün geçtikçe gelişiyor’’ şeklinde konuştu. Tanıtım programının ardından protokol üyeleriyle Tavşanlı Köyü sakinleri ve vatandaşlar, birlikte iftar yaptı.


iCRAATINİÇİNDEN

1-15 Ağustos 2014

11

İSU, Darıca’da dereleri temizledi ocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Darıca ilçesinden geçen Nene Hatun ve Pirireis derelerinin ıslahını gerçekleştirdi. Memişoğlu Deresi ile birlikte üç derenin yağışların getirdiği kum, çakıl, çamur gibi çeşitli malzemelerle dolması üzerine belirli periyotlarla yapılan temizleme çalışmalarına bir süre önce başlandı. İSU Darıca Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan temizleme çalışmalarında yerleşim alanları ile fabrikaların arasından geçen derelerden onlarca kamyon malzeme çıkartıldı. Çıkartılan malzemeler deponi alanlarına gönderildi.

K

Büyükşehir’den

27 BİN 109 tablet daha... Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yeni eğitim döneminde altıncı kez 6. sınıf öğrencilerine tablet verecek. Eğitime verdiği büyük katkılarla Kocaeli’ndeki öğrencileri başarıya teşvik eden Büyükşehir Belediyesi,

önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde toplam 27 bin 109 ortaokul öğrencisine ücretsiz tablet bilgisayar dağıtacak. Büyükşehir ilk 3 yılda 81 bin diz üstü bilgisayar, son iki yılda da 54 bin 476 tablet bilgisayar dağıtmıştı.

Büyükşehir’den 19 okula basketbol sahası Eğitime katkı amacıyla 2004 yılından bu yana ‘Potasız Okul Kalmasın’ projesi kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bahçesi müsait olan okullara basketbol sahası yapıyor. Bugüne kadar 246 açık basketbol ve voleybol sahasını okullara kazandıran Büyükşehir Belediyesi, bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir proje kapsamında 19 okula daha spor sahası yapmak için kolları sıvadı.

YIğIlCa aRIlaRI Kocaeli’de bal yapacak

Derince Piri Reis Caddesi asfaltlandı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentteki yolların altyapılarını elden geçirerek, yenilmeye devam ediyor. Çalışmalarını Derince’de sürdüren Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, Piri Reis Caddesi’nde asfaltlama çalışması yaptı. Derince Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne ulaşımda da kullanılan yol,

Körfez ve Derince ilçelerini de birbirine bağlıyor. Kaşkaldere Vadisi’nin içinden geçen cadde, Körfez’deki devamı olan Hamit Kaplan Bulvarı’na bağlanıyor. Çalışmada bin 150 metre uzunluğundaki Piri Reis Caddesi’ne 3 bin ton asfalt serildi. İki gidiş iki geliş olmak üzere dört şeritli yola 2 bin metrekare kaldırım parkesi döşendi.

ocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin daha kaliteli ve verimli ürün elde etmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Düzce Yığılca ilçesinde DAGEM tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda bölgeye özel ırk olarak geliştirilen Yığılca arısının Kocaeli’ye entegre edilmesi için uygulamalar yapılıyor. Bal verimi bakımından oldukça iyi bir ırk olan Yığılca arısı, arıcılıkla uğraşan çiftçilere temin edildi. Kartepe’nin kestane ve ıhlamur yoğunluğu olan bölgesine yerleştirilen 100 çerçeve (10 kovan) arı kolonisinin Kocaeli’de bal üretim kapasiteleri gözlemlenecek.

K


YAŞAM

1-15 Ağustos 2014

12

Kocaeli depreme 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin vurduğu Kocaeli, depremi unutmadı unutturmadı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı, Valilik, Kocaeli Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle hazırladığı erken acil müdahale programıyla her an deprem olacakmış gibi tedbirli davranıyor. Ağustos 1999 Marmara Depreminde yaşanan yıkım ve acı günlerin bir daha yaşanmaması ve deprem bilincinin artırılmasına yönelik Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Afet ve Acil Durum yönetimi Başkanlığı ile yapılan protokolle Yerel Deprem Kayıt ağı Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’ni kurdu. Protokol ile veri paylaşımı, deprem verilerinin değerlendirilmesi, deprem istasyonu kurulması, yer seçimi gibi çalışmalar yapıldı.

17

2015 SONUNA KADAR 41 OLACAK Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerinin farklı zeminlerine konuşlandırdığı 25 adet Deprem kayıt istasyonları ve Sismolojik İzleme Merkezi’nde kurulu bulanan büyük televizyon ekranları ve uluslararası kullanılan gelişmiş yazılım programlarıyla yerel ve ulusal deprem aktivitelerini izleyebiliyor. İlimizdeki en küçük deprem hareketleri dahi takip edilerek depremlerin yerleşim alanlarına etkisi ölçülüyor. Yapılan ölçümlerle stratejik öneme sahip binaların deprem riskleri ile Kocaeli deprem tehlike haritası mikro ölçekte güncelleniyor. Deprem kayıt istasyonu sayısının 2015 yılı sonuna kadar 41’e çıkarılması hedefleniyor.

Afet Kaçış Yolları yapıldı.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK YENİ BİR PROJE Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, Kocaeli Valiliği, TÜBİTAK ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle Sismolojik İzleme Merkezi’nin aynı zamanda ilimiz için afet ve acil müdahale sistemi olarak çalışmasına yönelik proje hazırlık çalışması yürütüyor. Proje tamamlandığında olası ilimizi etkileyen depremlerde hasarın büyük olduğu yerler anında belirlenerek acil yardım ve arama kurtarma ekiplerinin yönlendirilmesi sağlanacak. İlimizde hasar yaratacak depremler merkez tarafından anında üretilen sms mesajlarıyla İlgili kurum kuruluş ve kişiler bilgilendirilecek. Deprem tehlike haritalarının güncellenmesine yönelik mevcut istasyon verileri de değerlendirilerek 40 farklı noktada (spac,masw,remi) derin jeofizik ölçümler yapılacak.Türkiye’de ilk defa bir Yerel Yönetim acil müdahale sistemini hayata geçirmiş olacak ve örnek alınacak.

İvme ölçer

KAFKOM kuruldu.


YAŞAM

1-15 Ağustos 2014

13

e HAZIR KITA... Gölcük Kavaklı Sahili (17 Ağustos depreminden sonra)

Gölcük Kavaklı Sahili (bugünkü hali)

Unutmadık, unutturmuyoruz üyükşehir Belediyesi, bu yıl da depremin 15. yıldönümünü bir dizi etkinlikle anacak. 15-16 Ağustos tarihlerinde yürüyüş yolu Fevziye camii mevkiinde stant kurulacak. 15 Ağustos Cuma namazı çıkışında, Kızılay’a kan bağışı yapan kişilere verilecek kupon karşılığında kurulan stantta tişört, ilkyardım çantası gibi ekipman dağıtımları yapılacak. Oda stantları ve Kızılay Kan bağış çadırı kurulacak. Yine stantta akademik düzeyde katılımla söyleşi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği liseler arası deprem slogan yarışmasında kazananlara ödülleri verilecek. Dereceye giren sloganlar ülke çapında tanınan, ünlü kişilere söyletilerek bir kamu spotu oluşturma çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında; Selda Alkor, Fenerbahçe Spor Kulübü futbolcuları, Selin Demiratar, Onur Tuna ile çalışmalar tamamlandı. Diğer ünlü kişiler ile çalışmalar devam ediyor. DEPREM GERÇEĞİ VE KENTLEŞME ÇALIŞTAYI Büyük Marmara Depreminin 15.yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaeli Üniversitesi, Odalar, Sivil Toplam Kuruluşları ve kendi bölümünde dünya çapında isim yapmış hocaların katılımıyla 23 Ekim Perşembe günü DEPREM GERÇEĞİ VE KENTLEŞME çalıştayı Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleştirilecek. Yapılacak olan kamu spotunun bu çalıştaya yetiştirilmesi düşünülüyor.

B

Deprem Eğitimi ve Simulasyon Merkezi

?

Evin ne kadar

SAĞLAM K

ocaeli Büyükşehir Belediyesi, deprem tedbirlerine yönelik çalışmalarını sürdürürken yaşanılan sokağın, evinizin hatta işyerinizin zemin sağlamlığını bir tıkla öğrenebilecek sistem geliştirdi. Uzun süren bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulan bu sistem ile Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesi www.kocaeli.bel.tr adresinde oluşturulan linke giriş yapan herkes zemin sağlamlığı, deprem riski gibi bilgilerini sorgulayabiliyor.

HARİTALAR OLUŞTURULDU

Deprem istasyonu

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin vurduğu Kocaeli’nde o günkü yıkımın bir daha yaşanmaması için depreme yönelik çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Beledi-

yesi, yeni bir hizmeti daha vatandaşa sundu. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan ve TÜBİTAK ile yürütülen Kocaeli İli için Zemin Sınıflaması ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi kapsamında jeolojik, joefizik ve jeoteknik ölçümler yapıldı. Konusunda deneyimli uzmanların yaptığı ölçümler ile zemin, deprem ve tehlike verilerini kapsayan haritalar oluşturuldu. UZUN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA Uzun süren bilimsel çalışmalardan sonra elde edilen veriler Büyükşehir İmar ve Şehircilik ile Strateji Geliştirme Daire Başkanlıklarının ortak çalışmaları ile coğrafi bilgi sistemine aktarıldı. Böylece mevcut imar planları ve kent haritası üzerine birleştirilerek vatandaşların arazi ve hanelerinin üzerinde bulundukları zemin sınıflarının görüntülenmesi sağlandı. Bilimsel çalışmalarla oluşturulan sistem ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sayfasındaki http://apps.kocaeli.bel.tr/zemindeprem adresinde yayınlanmaya başladı. ZEMİN SINIFI, DEPREM TEHLİKESİ Bu adresi tıklayan vatandaşlar ilk olarak kendi bulunduğu ilçeyi, sokağı, mahallesini ve kapı numarasını girerek Kocaeli Zemin ve Deprem haritalarına ulaşabiliyor. Böylece vatandaşlar kendi oturdukları evin adreslerini girerek zeminlerinin yapısını, deprem tehlikesini, zemin sınıfını öğrenebiliyor. Linkte üç farklı harita internet sitesinde sorgulanabiliyor. Bu haritalar Kocaeli ili Deprem Tehlike, Zemin Sınıfları ve Jeoloji haritalarından oluşuyor. Vatandaşlar bu sistem sayesinde yaşadığı evin zeminin sağlam olup olmadığı, zeminin hangi tür kayaç olduğu gibi bilgileri rahatlıkla öğrenebiliyor. Vatandaşlar daha ayrıntılı bilgiyi ise Büyükşehir’in Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü’nden alabiliyor.


SPOR

1-15 Ağustos 2014

14

Kartepe’ye de spor KompleKsİ

ocaeli Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından Kartepe Şirinsulhiye Köyü’ne yapılan spor kompleksi, tanıtım programıyla hizmete girdi. 6 dönüm alan üzerine kurulan spor kompleksinin tanıtım programının ardından Kartepe Belediyesi vatandaşlara iftar yemeği ikram etti.

K

İNSANIMIZ HERŞEYİN İYİSİNE LAYIK Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Biz şuna inanıyoruz. Bizim insanımız her şeyin en iyisine layıktır. Köylerimizi, şehirlerimizi ne kadar güzelleştirirsek o kadar mutlu oluyoruz” dedi. EN GÜZEL HİZMET GENÇLİĞE YAPILAN Spor tesislerini severek yaptıklarını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Hizmetlerin en güzeli doğrudan doğruya gençlere yaptığımız hizmetlerdir. Gençlerimizi hayata iyi hazırlamamız lazım. Gençlerimizin ahlaklı, güzel insanlar olarak hayata hazırlanmaları en önemli görevimizdir. Biz bu tesisleri yaparak çocuklarımızın iyi yetişmesini sağlıyoruz. Onlar da ileride daha güzelini yapacaklar. Çocuklarımıza bilgisayar veriyoruz. Onlar geleceğin mühendisleri olacaklar” şeklinde konuştu. ÜZÜLMEZ’DEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de konuşmasında tesisi Kartepe’ye kazandırmasından dolayı Büyükşehir’e teşekkür etti. Üzülmez, “Biz buralarda büyüdük. Bizim de spor alanlarına ihtiyacımız vardı. Boş bir meydan bulduğumuz zaman spor yapmak için kendimizi şanslı görürdük. Bugünün çocukları bu tür modern alanlarda spor yapma imkanı bulabiliyor” dedi. Yağmura rağmen yoğun bir katılımın olduğu programda vatandaşlara iftar yemeği ikram edildi.

GÜNÜN HER SAATİ KULLANILACAK Spor tesisi, toplam 6 bin metrekare alana kuruldu. Futbol, basketbol ve voleybol sahasını bünyesinde bulunduran tesiste ayrıca muhtarlık binası, amatör sporların yapılabileceği spor salonu, çocuk oyun grubu, fitness aletleri yer alıyor. 425 ağaç ve 650 adet çalı ile yeşillendirilen tesis, aydınlatma sistemi yapılarak günün her saati kullanıma hazır hale getirildi.


Minik Elif’in hedefi Dünya Şampiyonası sPOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor’un 7 yaşındaki Türkiye şampiyonu ve Avrupa dördüncüsü satranççısı Elif Sarıca, şimdiki hedefini Dünya şampiyonasına katılmak olarak belirledi

ocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübü, satranç branşında kazandığı derecelerle, Türkiye’nin örnek kulübü olmaya devam ediyor. Bünyesinde bir çok başarılı satranççıyı bulunduran Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübü, yeni minik şampiyonlar çıkarmaya da devam ediyor. Can Baylav’ın ardından Avrupa’da yeni bir derece de 7 yaşındaki minik Elif Sarıca’dan geldi. Bir tesadüf sonucu Can Baylav’ın gazetelerde çıkan röportajını okuyarak satranç sporuna başlayan minik Elif, Can’ın yolunda hızla ilerliyor. ¥ Elif biraz kendinden bahseder misin bize? 2 Mart 2007 yılında Kandıra’da doğdum. Aslen Kandıralıyız. Babam Faruk Sarıca benim de okuduğum, Yarbay Refik Cesur İlkokulunda Müdür yardımcısı, annem Saadet Sarıca ise Doktor Ferdi Koçal ilkokulunda Matematik öğretmeni olarak görev yapıyor. Dört kardeşiz. Ailemi çok seviyorum. İzmit’te oturuyoruz. Ağabeyim Sait de kulübümüzün satranç takımında yer alıyor. Birlikte kulübe gelip gidiyoruz. ¥ Satrança nasıl başladın Elif? Sait ağabeyim zaten Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübünde satranç sporuna gidiyordu. Babamla da evde sık sık satranç oynarlardı. Ben de her ikisini izlemekten keyif alırdım. Sait ağabeyim iki yıl üst üste il birincisi oldu. Ağabeyim madalyaları eve getirmeye başlayınca ben de eve kupa getireceğim diye kendi kendime söz verdim. Bir gün kulübümüzün başarılı sporcularından Can Baylav’ın gazetede çıkan röportajını babamla birlikte okuduk. Şampiyonluğun öyküsünü anlatıyordu. Çok etkilendim ve ilgimi çekti. Babama, ben de satranç oynamak istiyorum dedim. Beni de Büyükşehir kulübüne yazdırır mısın dedim. Babam da bu kararıma sıcak bakarak, beni kulübümüze getirip kaydettirdi. ¥ Kağıtspor kulübüne geldikten sonra neler yaşadın? Annem ve babamın desteğiyle Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübüne gelmeye başladım. 6 yaşında olduğum için benimle yaşıt başka bir sporcu yoktu. Ana sınıfında kategorimde tektim. Yaşıtım olmadığı için kendimden büyük arkadaşlarla oynuyordum. İlk olarak kulübümüzde Fahrettin Özten hocamız benimle çok ilgilendi. Ona büyük teşekkür ediyorum. Daha sonra özel turnuvalara katılmaya başladım. Çeşitli illerde yapılan turnuvalar benim için çok faydalı geçti. Özellikle İstanbul’da katıldığım, İş Bankasının turnuvasında beşte beş yaparak derece elde ettim. Daha sonra Kocaeli’deki şampiyonaya katıldım. Burada da altı maçtan, altısını da kazarak Kocaeli şampiyonu oldum. TÜRKİYE ŞAMPİYONU ¥ Kocaeli şampiyonluğunun ardından Türkiye Şampiyonasında neler yaşadın? Kocaeli Şampiyonu olduktan sonra, Antalya’da yapılan Türkiye şampiyonasına katıldım. Şampiyona öncesi kulübümüzün antrenörlerinden Tar-

1-15 Ağustos 2014

15

K

kan Küçümenler ve Hakan Erdoğan’la sıkı bir hazırlık dönemi geçirdik. Antrenörlerimizle ikili çalışmalarımız benim gelişmemde büyük rol oynadı. İlk kez Türkiye şampiyonasına katılmamdan dolayı burada çok heyecanlıydım. İlk maçtan sonra antrenörlerimin de desteğiyle bu heyecanımı da yendim. Türkiye şampiyonasında dokuz maç oynadık. Yedi maçta galip geldim. İki maçta ise berabere kaldım. Hiç yenilmeyerek 7 yaş grubunda Türkiye şampiyonu oldum. Bir zamanlar gazetelerden okuduğum ve örnek aldığım Can Baylav’ın ardından kulübümüze Türkiye şampiyonluğu kazandıran ikinci sporcu oldum. Çok mutlu oldum. ¥ Türkiye Şampiyonu olduktan sonra Milli Takım sürecine girdin ve Avrupa Şampiyonasına katıldın. Bizimle bu süreci paylaşır mısın? Türkiye Şampiyonu olduktan sonra milli takım havuzuna seçildim. Ve Milli takım kampına davet edildim. Burada hazırlık çalışmalarımız oldu. Türkiye’nin en iyi satranççıları ile bir araya geldik. Yunanistan’da yapılan Avrupa Okullar arası şampiyonasına katıldık. İlk kez yabancı sporcularla bir araya geldim. Yine çok heyecanlıydım. Şampiyonaya yine gitmeden önce hocalarım tarafından bana özel dersler verildi. Şampiyonada İsrailli, Yunanlı ve Rus rakiplerimi yendim. Ancak Azeri ve Türk rakiplerime yenilmemden dolayı Avrupa dördüncüsü olabildim. ¥ Bundan sonraki hedeflerin neler Elif? İçime kapanık bir çocuktum. Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor ailesine katıldıktan sonra, daha sosyal bir çocuk oldum. Arkadaş ilişkilerim gelişti. Bundan sonra ise kulübümün başarısı için daha çok çalışacağım ve dünya şampiyonasına katılmak için mücadele edeceğim. ¥ Son olarak neler söylemek istersin Elif? Başta satranç sporuna büyük önem veren ve bize hep destek olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere kulüp başkanımız Fahrettin Kandemir’e, sorumlu yöneticimiz ve bizimle hep ilgilenen İslam Yücel’e, hocalarımıza ve aileme bana verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Minik Elif babasıyla

1-15 Ağustos 2014 Sayı: 83 kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol sorumlu Müdür Mehmet Baydemir Fotoğraflar/arşiv Nurdoğan Sevencan/Rafiye Usta tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr - 41@kocaeli.bel.tr Grafik - Tasarım: Göksel Dülger Baskı: ‹hlâs Gazetecİlİk a.Ş. Merkez Mahallesi 29 ekim caddesi İhlas Plaza No: 11 a/41 34197 Yenibosna-Bahçelievler/ ‹staNBUl tel: 0 212 454 30 00


KIRKBİR 83. sayı 1-15 Ağustos 2014  

KIRKBİR 83. sayı 1-15 Ağustos 2014

Advertisement