Page 1

Yalova ve Bursa’ya alternatif yollar 9’da

ÇOCUKLAR BU FIRSATI KAÇIRMAYIN! 1-15 TeMMUZ 2014

YAZ SPOR OKULLARI BAŞVURULARI BAŞLADI

5 ile 18 yaş aralığındaki tüm çocuklar bu haber sizin için… Büyükşehir’in ücretsiz yaz spor okullarına başvurular başladı. Fırsatı kaçırmayın, tatilinizi spor yaparak geçirin. 27 AYRI BRANŞTA SPOR kocaelİ Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde 27 ayrı branşta kocaeli’nin çocuklarına sunduğu spor yapma imkanı, kocaeli’nin istikbaline en büyük yatırım olarak değerlendiriliyor. Spor okullarında spor yapan çocuklar hem sağlıklı bir bedene kavuşurken, hem de kişiliklerini ve öz güvenlerini artırıyor.

444 11 41’İ ARAYIN Büyükşehİr’İn yaz spor okulları çocuklarımıza kültürel, fizyolojik ve psikolojik kazanımlar sağlıyor. Tatile çıkan öğrenciler boş zamanlarını spor yaparak değerlendiriyor. Böylece sağlıklı gelişmeleri de sağlanıyor. Spor okullarına katılmak isteyenler 444 11 41 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabiliyor. 4-5’Te

QR kodunu akıllı telefonunuzla okutarak gazetemizi internet sitemizden takip edebilirsiniz


BAŞKAN’DAN

1-15 Temuz 2014

3

Başkan Karaosmanoğlu güven tazeledi Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin olağanüstü genel kurulunda Başkan Karaosmanoğlu güven tazeleyerek yeniden birlik başkanlığına seçildi ürk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yurt içi ve yurt dışından birçok delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yeniden TDBB başkanlığına seçildi. 26 ülkeden 1070'in üzerinde üye belediye ile ‘Yerel Yönetimlerde Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı’ amacı doğrultusunda 10 yıldır çalışmalarını sürdüren TDBB’de yeni yönetim kurulu organları da belirlendi.

T

10 FARKLI ÜLKEDEN 200 KATILIMCI TDBB Olağanüstü Genel Kurulu, Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Başkanlığını Birlik Kurucu Başkanı, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi, Kırgızistan Yerel Yönetimler Başkanı, 10 farklı ülkeden 200 belediye başkanı ve meclis üyesi katıldı. Genel Kurul'da divan heyetinin oluşturulması, faaliyet raporunun ve mali raporun sunumu, raporların müzakeresi ve Yönetim Kurulu'nun ibrası ile tüzük tadilinin görüşülmesinin ardından yeni dönemde görev yapacak Başkan ve Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeleri ile Denetleme Kurulu'nun seçimine geçildi. Divan Heyet Başkanlığını Birlik Kurucu Başkanı, İstanbul Milletvekili Erol Kaya yürütürken, heyet üyeleri Azerbaycan Yerel Yönetimler Ajansı Başkanı Birlik Eşbaşkanı Mehdi Selimzadeh ve Bulgaristan Mineranli Bani Belediye Başkan Yardımcısı Musa Çolak oldu. KARAOSMANOĞLU YENİDEN SEÇİLDİ Yapılan seçim sonucu yeni dönemde Türk Dünyası Belediyeler Birliği başkanlığına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yeniden seçildi. Konuşmalar sonrası yapılan toplu fotoğraf çekiminin ardından Türk Dünyası Belediyeler Birliği yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısını Green Park Otel’de gerçekleştirdi. 26 ÜLKEDEN 1078 ÜYE Birlik Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu programda yaptığı konuşmasında toplanma

amaçlarının yeni dönemde görev yapacak Yönetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri, yüksek danışma kurulu üyeleri ile Denetleme Kurulu'nun seçilmesi ve Birlik tüzüğünün tadili olduğunu söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, “26 ülkeden 1078 üyeye sahip olan ve Türk Dilinin konuşulduğu ülkeler, akraba topluluklar ve buralarla coğrafi, tarihi, kültürel ortaklıkları bulunan ülkelerde kent ve kent yönetimi ile ilgili çalışmalar yapmak amacıyla kurulan birliğimiz; büyük bir ailenin parçaları olan bizlerin dayanışması, kardeşlik bağlarının güçlenmesi ve yerel yönetimlerin gelişmesi amacı doğrultusunda, çalışmalarını yürütmektedir. BİRBİRİMİZE SON DERECE BAĞLIYIZ Türk ve İslam dünyası halkları birbirine son derece bağlıdır. Acılarımız, sevinçlerimiz ve gurur duyduğumuz atalarımız ortaktır. Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak, Bizler de faaliyetlerimize bu bilinçle yön veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin Soma şehrinde ve Bosna Hersek'te yaşanan acıların bizleri nasıl kenetlediğine bir kez daha şahit olduk. Ülkemizdeki birçok belediye Bosna için seferber olurken, üyelerimizin bulunduğu tüm coğrafyalardan da Soma için taziye mesajları yağdı. Birçok ülkede anma etkinlikleri düzenlendi. Bayraklar yarıya indirilerek millî yaslar tutuldu. ATALARIMIZIN MİRASINA SAHİP ÇIKIYORUZ Türk Cumhuriyetleri ve Kardeş ülkeler ile aramızdaki bağlar böylesine köklü, dostluğumuz bu kadar güçlü ve ilişkilerimiz son derece yoğun. Binlerce yıl dünyaya huzur,

medeniyet ve barış sunmuş atalarımızın mirasına sahip çıkarak, bizler de geleceğe yönelik olarak barış ve huzurun yeniden tesis edilmesi için üzerimize düşeni eksiksiz olarak yapmaya çalışıyoruz. DÜNYAYA GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİK Milletlerimizin bir araya gelmesi için yaptığımız işlerin büyüklüğü geniş ailemizin büyüklüğünden ileri gelmektedir. Türk dünyası; insana değer verme noktasında farklı coğrafyalar, farklı zamanlar, farklı şahsiyetler olsa da hep aynı hassasiyeti göstermiş ve bütün insanlığa aynı mesajı vermiştir. Bizler, dünyaya gönüller yapmak için gelmiş, devleti yaşatmak için insanı yaşatmayı ölçü edinmiş büyük bir medeniyetin mensuplarıyız. Bütün milletleri ve insanları seviyoruz Bu bakımdan birbirimizle aynıyız ve birbirimize aynayız” diye konuştu. İPEK YOLU’NU YENİDEN CANLANDIRMALIYIZ Başkan Karaosmanoğlu, “Türk dünyasını birbirine yaklaştırarak ilişkilerin geliştirmesi kültürel bağlarımızın güçlendirilmesi ve devam ettirilmesi, atalarımızdan gelen mirasın korunarak genç nesillerimize aktarılması bizim görevimizdir. Birlik çalışmalarımızla, birbirimizden alacağımız kuvvetle iş birliğimizi bir kat daha perçinlemeyi hedefliyoruz. Paylaştığımız ortak coğrafyadaki imkânlardan layığıyla istifade etmek ve karşı karşıya olduğumuz risklerle mücadele etmek için buna ihtiyacımız var. Böylece, halklarımızın refahına ve bölgemizin istikrarına daha fazla katkı yapabileceğimize; dayanışma ve ortaklığımızı pekiştireceğimize inanıyoruz. Ül-

kelerimiz arasındaki ilişkilerin ekonomik, ticari ve kültürel açılardan gelişmesi de önemlidir. Bu amaç için çalışan TİKA, Dış Türkler Başkanlığı, Türk Konseyi, TÜRKPA, TÜRKSOY, Yunus Emre Enstitüsü, TBB ve Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği gibi çok sayıda ulusal ve uluslararası kurumla da işbirliği halindeyiz. Tarihe baktığımızda, İslam Ülkelerinin güçlü ve etkili olduğu dönemlerin, İpek Yolu’nun dünya ticaretinin ana güzergâhı olduğu dönemler olduğunu görüyoruz. İslam Dünyası, küresel ekonominin ve dünya ticaret yollarının dışında kaldığında ise, siyaset ve medeniyet sahasında ağırlığı da azalmıştır. Bu anlamda İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması, ülkelerimizin ekonomik refahının ve siyasi etkinliğinin anahtarıdır” şeklinde konuştu. AYNI HEYECANLA GÖREVE DEVAM EDECEĞİZ Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bizler kuruluşumuzdan bugüne gerçekleştirdiğimiz UYEM eğitim programları ve ziyaretlerle yerel yönetimler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağladık. Yapılan iş birlikleri, düzenlenen organizasyonlar, festivaller ve edebiyat buluşmalarıyla ülkeler arası bağların güçlenmesi için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Osmanlı Arşiv Belgelerinde Avrasya, Selçukludan Cumhuriyete Şehir Yönetimi, Türk Dünyasında Yerel Yönetimler ve Orta Asya’dan Anadolu’ya Şehir ve İnsan gibi eserlerle tarihimize ve engin medeniyetimize ışık tuttuk. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmaların yeni dönem içerisinde de aynı heyecanla devam edeceğine inanıyorum.”


MANŞET

1-15 Temmuz 2014

Büyükşehir’in spor okulları

kişisel gelişime yatırımdır Büyükşehir, yaz spor okullarıyla çocuklarımızı sporun her dalıyla tanıştırırken, geleceğimiz olan gençlerimizin de gelişmesine yatırım yapıyor ocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde 27 ayrı branşta Kocaeli’nin çocuklarına sunduğu spor yapma imkanı, Kocaeli’nin istikbaline en büyük yatırım olarak değerlendiriliyor. Spor okullarında spor yapan çocuklar hem sağlıklı bir bedene kavuşurken, hem de kişiliklerini ve öz güvenlerini artırıyor. Büyükşehir’in spor okullarında Kocaeli’nin geleceği olacak çocuklar yetişiyor.

K

LİDERLİK VE ÖZGÜVEN Büyükşehir Belediyesi yaz spor okulları ve gençlik kamplarıyla Kocaelili çocuklarımızın liderlik, özgüven ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi, grup içerisinde iletişimi ve ekip çalışmasını güçlendirmeyi sağlamayı amaçlıyor. Kocaelili çocuklarımıza sunulan bu fırsat onların birçok yeni arkadaş edinmesini, takım ruhunu öğrenmesini, centilmence spor yapmayı kavramasını sağlıyor. Çocuklarımızın kişiliğini şekillendiren yaz spor okulları aynı zamanda Kocaeli’nin geleceğine bir yatırım olarak da değerlendiriliyor. AİLELER GÜVENLE GÖNDERİYOR Büyükşehir’in yaz spor okulları çocuklarımıza kültürel, fizyolojik ve psikolojik kazanımlar sağlıyor. Tatile çıkan öğrenciler boş zamanlarını spor yaparak değerlendiriyor. Böylece sağlıklı gelişmeleri de sağlanıyor. Aileler de çocuklarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaz spor okullarına güvenle gönderiyor. Spor yapan çocuklarımız aynı zamanda düşünme, hissetme, çevreyle uyum sağlama, kendisine güvenme, disiplin, strateji geliştirme gibi özellikler de kazanıyor.

4


MANŞET

1-15 Temmuz 2014

5

Yaz Spor okullarI’na görkemli açılış 27 branşta organize edilen Yaz Spor Okulları, düzenlenen törenle açıldı. ocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından bu yıl 27 branşta organize edilen Yaz Spor Okulları, düzenlenen törenle açıldı. 27 AYRI BRANŞ Yaz Spor Okulları’nda bu yıl atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, binicilik, bisiklet, boks, buz sporları, cimnastik, eskrim, futbol, squash, güreş, halk oyunları, hentbol, hokey, izcilik, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, tekvando, tenis, voleybol, yelken ve yüzme olmak üzere 27 ayrı branş bulunuyor.

K

HAFTANIN HER GÜNÜ SPOR Yaz spor kursları haftanın her günü çocuklara spor keyfi yaşatacak. Yaz spor kurslarına katılan 5-18 yaş arasındaki tüm çocuklar yaz tatilini en iyi şekilde ve dolu dolu geçirme imkanı bulacak. BAŞVURULAR ALINMAYA BAŞLANDI Ücretsiz yaz spor kursları için başvuru süresi başladı. Kurs başvuru formlarına Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi olan HYPERLINK "http://www.kocaeli.bel.tr" www.kocaeli.bel.tr. ile Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nün koceli.gsb.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Buradan indirilen başvuru formunun doldurularak, ilgili kurs merkezine, ders saatleri içinde getirilmesi gerekiyor. Başvuru formları ayrıca yaz spor kurslarının gerçekleştirildiği tesislerden de alınabiliyor. Kursların başvuru süresi sezon bitimine kadar devam edecek. TİT RAPORU GEREKLİ Öte yandan yaz spor kurslarına katılacak çocuklardan sağlık raporu istenecek. Yüzme branşı için ise sağlık raporunun yanı sıra tit (Tam idrar tahlili) raporu alınacak. Yüzme branşı öğrencileri ayrıca kursa gelirken yanlarında bone bulunduracak. YAS SPOR OKULU TESİSLERİ KBB Sporcu Eğitim Merkezi ve Atış Poligonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atletizm Pisti Gebze Stadı Atletizm Pisti Körfez Olimpiyat Gençlik Merkezi Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu

Derince Spor Salonu Körfez Atatürk Lisesi Çayırova Spor Salonu Atatürk Spor Salonu 50. Yıl Spor Salonu Gebze Spor Salonu Karamürsel Atatürk Spor Salonu Gölcük 17 Ağustos Spor Salonu Fuar içi Atlı Spor Kulübü Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi Seka Sporcu Eğitim Merkezi Gebze Stadı Boks Salonu Olimpik Buz Sporları Salonu KBB Jimnastik salonu 17 Ağustos Stadı Yahya Kaptan Barkın Halı Sahası Gölcük 17 Ağustos Spor Salonu Gebze Stadı Güreş Salonu KBB Halk Oyunları Salonu Hasan Gemici Spor Salonu Derince Spor Salonu Gebze Stadı Judo Salonu Gölcük Ghs İlçe Müdürlüğü (Akademi Kul. Kortu) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Yelken Kulübü Ghsim Yüzme Havuzu (6-14 Ücretli) K.B.B. Spor Müdürlüğü Yüzme Havuzu (7-14 Ücretsiz) K.B.B. Plajyolu Yüzme Havuzu (7-14 Ücretsiz)


HABER

1-15 Temuz 2014

6

Kocaeli’nin yangın güvenliği emin ellerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi şehirde insan yoğunluğu çok olan tüm yapıların yangın güvenlik sistemlerini kontrol ediyor. ocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan denetim ekipleri, şehirdeki tüm tesis ve işletmelerin yangın güvenliği tedbirlerini denetliyor. Çeşitli mühendislik ve itfaiyecilik dallarından teknik personellerden oluşturulan ekip sitemlerin ve ekipmanların işlevselliğini kontrol ediyor. Yangın güvenliğinin sağlanmasına ve sürdürülmesine ilişkin denetim süreci, öncelikle proje aşamasından başlayıp, tesisin/işletmenin açılış safhasındaki ruhsatlandırma işlemleri sırasında verilen uygunluk raporu ile devam ediyor. Tesis ve işletmelerin ruhsat alarak faaliyete geçmesinin ardından ise rutin olarak denetim yapılarak, yangın emniyet tedbirlerinin aktif olup-olmadığı kontrol ediliyor.

K

İLK SAĞLIK TESİSLERİ DENETLENİYOR Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğünce yapılan yıllık denetim planına göre, 2014 yılı denetimlerine hastane, poliklinik ve rehabilitasyon merkezlerinden oluşan sağlık tesislerinden start verildi. Sağlık tesislerinden sonra sırasıyla şuralarda denetleme yapılacak: Konaklama tesisleri (otel, pansiyon, öğrenci yurdu).Toplanma ve Ticaret Amaçlı Tesisler (Alışveriş merkezi, pasaj, çarşı, düğün salonu, spor salonu, sinema, tiyatro vb.). Eğitim Tesisleri (her türlü okul, dershane, kurs, anaokulu, kreş, çocuk kulübü vb.). Endüstriyel Tesisler (Her türlü endüstriyel üretim yapan tesisi). Depolama Tesisleri (Lojistik tesisleri, tank çiftliği, depo, antrepo, liman, katlı/açık otopark). Akaryakıt ve LPG İstasyonları. EĞİTİM VE TATBİKAT ÖNEMLİ Denetimlerde; açılıştaki rapor verme esnasında aldırılan tedbirlerin, güncel olarak aktif olup-olmadığı ve düzenli biçimde yaptırılması gereken bakım-ölçüm işlemlerinin yapılıp-yapılmadığı kontrol edi-

Bilgilendirici ve eğitsel yaklaşım uygulanıyor. Belirlenen eksikler varsa, tamamlanması için makul süreler veriliyor. Tanınan süre sonunda eksikliklerini gidermeyen işyerleri hakkında yasal işlem başlatılıyor. ENVANTER KAYITLARINA GÖRE DENETİM YAPILIYOR

liyor. Yeni yasal düzenlemeler gereğince eklenmesi gereken tedbirler de aldırılıyor. Tesis ve işletmelerde yapılan denetimlerde, fiziki tedbirlerin yanında, çalışan personelin işyerindeki mevcut yangın tedbirlerinin neler olduğu ve bu tedbirlerin nasıl faaliyete geçirebileceği konusunda bilgi sahibi olup olmadığına da dikkat ediliyor. Personelin acil durum ortaya çıkma-

sı halinde ne yapması gerektiği konusunda eğitilmiş olması ve tatbikatlarla bu eğitimleri pekiştirmiş olması da isteniyor. DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİYOR Denetim amacıyla tesis ve işletmelere gerçekleştirilen ziyarette öncelikle ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriliyor.

Bu denetimlerin sağlıklı biçimde yürütülebilmesine azami derecede önem veren itfaiye denetim ekipleri, 2013 yılında hummalı bir çalışma ile Kocaeli’nin denetim kapsamına alınacak tesislerinin envanterini çıkarttı. Bu envanter çalışması, itfaiye arşiviyle birlikte ilçe belediyelerinin, ticaret, sanayi ve esnaf-sanatkar odalarının, organize sanayi bölge müdürlüklerinin arşivleri de eş zamanlı olarak taranarak gerçekleştirildi. Bu çalışmanın sonunda her bir tesise özel kimlik takip dosyaları açıldı. Bu dosyalar, tesis ve işletmelerin yer aldığı ilçelerin adlarını taşıyan özel arşiv dolaplarına yerleştirildi. Bu arşivin sürekli güncellenmesi de sağlanıyor.


HABER

1-15 Temuz 2014

Türkiye’ye örnek olacak merkezin temeli atıldı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Koruma Şirketler Gurubu, işbirliği ile yapılacak olan Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi’nin temeli atıldı. oruma Şirketler Gurubu’nun sahipleri Vefa İbrahim Aracı, Şükrü Kemal Aracı, Zümran Aracı ve Ayşe Aracı’nın inşa ettirecekleri ‘Semahat Aracı Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi’nin’ temel atma töreni gerçekleşti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Koruma Şirketler Gurubu işbirliği ile yapılacak olan merkez Umuttepe mevkii KOÜ yerleşkesi içinde yer alıyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak faaliyet gösterecek olan tesis; ölümcül rahatsızlığı bulunmayan sürekli bakıma ihtiyacı olan yaşlı hastaların yaşamlarını konforlu ve huzurlu bir şekilde sürdürmelerine olanak sağlayacak.Tesise Aracı kardeşlerin annesi Semahat Aracı’nın adı verildi.

rı, kafeterya, yemekhane, okuma ve dinlenme odaları bulunacak. Tesis yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olacak. TIBBİ DESTEKLİ OLACAK KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu törendeki konuşmasında; “ Türkiye’de 5, 5 milyon yaşlı nüfus var. Kocaeli’ne de bunun büyük bir kısmı düşüyor. Burası yaşlı bakım evi, huzur evi değil. Buranın en önemli özelliği tıbbi destekli bir bakım evi olacak. Bu projeyi son derece önemseyerek yaptık. Yapıldıktan sonra işlevsel bir şekilde sürdürülmesi için büyük çaba göstereceğiz” dedi. C BLOĞUN TEMELİ ATILDI

K

YOĞUN KATILIM Semahat Aracı Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi’nin KOÜ Umuttepe Kampüsü Yerleşkesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen temel atma törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İl

Bakım merkezinin protokolü Başkan Karaosmanoğlu, rektör Komşuoğlu ve Vefa İbrahim Aracı arasında imzalanmıştı.

Jandarma Komutanı Jandarma Albay Birol Şimşek, eski Sağlık Bakanı Kazım Dinç, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Dr. İbrahim Kahraman, il protokolü ve çok sayıda davetli katıldı. BENZERSİZ TESİS Umuttepe mevkii KOÜ yerleşkesi içerisinde 6 kat üzerine inşa edilecek olan tesisin 12 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak. Tesis, Danışma ve Yürütme Kurulu’nda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Dr. İbrahim Kahraman, aileden ise İbrahim Aracı ve Şükrü Kemal Aracı bulunuyor. Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi’nin yoğun bir çalışmayla kısa sürede tamamlan-

ması planlanıyor. ÖRNEK OLACAK Aracı ailesi tarafından yapılan ve Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak faaliyet gösterecek olan tesisin; inşaat sırasında gerekli olan imar, iskan ve diğer tüm izinleri ile hizmetler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sunulacak. Tıbbi desteğe ihtiyacı olan, evde bakılması mümkün olmayan yaşlıların bakımının sağlanacağı tesis modern koşullarıyla Türkiye’de örnek teşkil edecek. 180 YATAK KAPASİTELİ Tesis bilinen huzur evlerinden farklı olacak. 180 yataklı olacak merkezde, rehabilitasyon ve muayene, fizik tedavi ve rehabilitasyon havuzu, dinlenme, doktor, hemşire odaları, sosyal alanla-

Koruma Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı, İzmitli iş adamı Vefa İbrahim Aracı da “Projeyi duyunca gerçekten heyecanlandım. Ocak ayı sonunda bu protokolü yaptıktan sonra proje için çalışmalara başladık. Üç bölümden oluşan bu tesisin A, B bloğunun temeli döküldü, hep birlikte C bloğun betonunu atacağız. Annemizi manen burada yaşatacağız” şeklinde konuştu. HAYIRLI EVLAT OLMAK Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık törende yaptığı konuşmasında “Bizim kültürümüzde hayırlı evlat kelimesi çok önemli bir kelimedir. Hayırlı evlat ana-babasına sağlığında hizmet eden, onların bakımı için gayret gösteren insana denir. Hayırlı evlat olmak için anne babayla bizzat ilgilenmek gerek. Hayırlı evlat olmanın bir özelliği de anne babanın adını yaşatacak kalıcı eserler bırakmak. Anne babasının ismini yaşatarak onların amel defterinin kıyamete kadar kapanmaması için gösterdiği gayretten dolayı Aracı ailesini tebrik ediyorum” dedi. Başkan Karaosmanoğlu da böyle bir tesisin Kocaeli’ye kazdırılmasının önemli olduğunu ifade ederek, yaşlılarımızın bu tesiste rahata kavuşacağını dile getirdi.

7


YAŞAM

1-15 Temmuz 2014

8

Yalova ve Bursa’ya


YAŞAM

1-15 Temmuz 2014

9

a alternatif yollar laşım çileye dönüşmesin, özellikle de bayramlar gibi trafiğin en yoğun olduğu dönemlerde kazalar insan hayatını tehdit etmesin diye Büyükşehir Belediyesi alternatifli düşünüyor. Bu kapsamda şehirlerarası ulaşımın en yoğun olduğu Yalova ve Bursa güzergahına da alternatif yollar oluşturuluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yol yenileme çalışmalarını sürdürürken alternatif ulaşımda kullanılan güzergahlar da konforlu hale getiriliyor. Özellikle bayram tatillerinde yoğunlaşan D-

U

130 trafiğine takılmamak için tercih edilen bu yollar yolculara rahat bir nefes aldırıyor. Karamürsel’in köylerinden güneye uzanan köy yolları Bursa ve Yalova’ya ulaşımda alternatif güzergah oluyor. Büyükşehir Belediyesi bu yollarda bakım ve genişletme çalışmaları yapıyor. ÜÇ KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA Fen İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler Karamürsel- İznik sınırında bulunan SametlerValideköprü -Altınova bölgelerini birbirine bağlayan yolda genişletme çalışmaları yapıyor.

3 kilometre uzunluğa sahip olan yol soğuk asfaltla kaplanacak. KOMŞU İLLERE ALTERNATİF ULAŞIM Yol kesiminde stabilize dolgu ve genişletme çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların ardından yol genişliği 7 metre olacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekiplerce köylere konforlu ulaşım için yapılan yol çalışmaları komşu illere ulaşımda da sıkça kullanılan alternatif bir güzergah olacak.


KÜLTÜR

1-15 Temmuz 2014

10

Karamürsel Dereköy'de temizleme çalışmaları devam ediyor.

Gölcük Halıdere sahil düzenlemesi

Ulaşlı plajı da halka açıldı Gölcük Ulaşlı Sahili

Gölcük Ulaşlı Plajına soyunma kabinleri ve duş yerleri yapıldı.


a ı

KÜLTÜR

SIra Dereköy’De Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi’nde yeni bir noktayı daha plaj olarak halka kazandırdı. Karamürsel Altınkemer ve Ereğli plajlarının ardından Ulaşlı sahili de halkın kullanımına açıldı. Gölcük Halıdere ve Karamürsel Dereköy’de de sahil çalışmasına start verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük’te incelemelerde bulundu. Ulaşlı, Halıdere ve Karamürsel Dereköy’de devam eden çalışmaları inceleyen Başkan Karaosmanoğlu, kısa sürede tüm sahil şeridinin halka açılacağını söyledi.

VaTaNDaŞLarLa Bİr araya GeLDİ İlk olarak Ulaşlı’yı gezen Başkan Karaosmanoğlu yapılan düzenlemeden herkesin yararlanacağını söyledi. Daha sonra Halıdere’ye geçen Başkan Karaosmanoğlu, vatandaşlarla bir araya geldi. Halıdere sahilinin tamamlanmasının ardından çok daha güzel görüntüye bürüneceğini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, yapılan her hizmetin halkın mutluluğu için olduğunu vurguladı.

Bİr aN öNCe TaMaMLaNSIN Başkan Karaosmanoğlu’nun bir sonraki durağı ise Karamürsel Dereköy oldu. Dereköy’deki sahil çalışmasının da bir an önce tamamlanması talimatını veren Başkan Karaosmanoğlu, “Depremden sonra denize küsen halkımızı tekrar Körfezimizle barıştırdık. Odak noktamız İzmit Körfezimizin temiz-

lenmesi, atıkların Körfeze verilmemesi ve halkımızın stres atacağı mekânların oluşturulması oldu. Çok şükür bunu büyük ölçüde başardık” dedi.

yeNİ Bİr PLaJ DaHa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, göreve geldiği 2004 yılından bu yana 23 sahil parkı ve plajı halkın kullanımına sundu. Yaptığı temizleme çalışmalarıyla Karamürsel Altınkemer Plajı’na mavi bayrak kazandıran yine bu bölgede Ereğli sahilini de plaj olarak kullanıma açan Büyükşehir bu kez Ulaşlı sahili için kolları sıvadı.

ULaŞLI TaMaM SIra HaLIDere’De Gölcük Ulaşlı Sahili’nde askeri kamp yanında bin 500 metrekarelik alan üzerine 100 metre uzunluğunda plaj oluşturuldu. Çalışma kapsamında soyunma kabinleri, duş yerleri, voleybol sahası, güneşlenme alanları yapıldı. Ramazan ayı itibariyle faaliyete geçen plaj halk tarafından kullanılmaya başlandı. Büyükşehir Belediyesi bir kilometre uzunluğundaki Gölcük Halıdere sahilinde de hummalı bir çalışma başlattı. Bu alana da yürüyüş yolları, parklar, kamelyalar yapılıyor.

Dereköy’e De HeM SaHİL ParkI HeM PLaJ Karamürsel Dereköy sahilinde de Büyükşehir tarafından 3 kilometrelik bir sahil bandı oluşturuluyor. Kısım kısım plaj alanları da yapılması planlanan sahil şeridinde yürüyüş yolları, spor alanları, parklar ve kamelyalar yer alacak.

1-15 Temmuz 2014

11


KÜLTÜR

1-15 Temmuz 2014

12

Geleneksel Türk bu merkezde yaş Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk süsleme sanatını Kocaeli’de yaşatacak olan eğitim merkezinin açılışını gerçekleştirdi. ültürel değerlere önem veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçmişten günümüze ulaşan sanat değerlerini topluma yaymak için yeni bir çalışma gerekleştirdi. Sekapark Kültür Evleri alanında Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi oluşturdu. Merkezde 4 ve 8 yıllık eğitimlerle hat, çini, ebru, tezhip ve kat’ı gibi süsleme sanatlarının uygulamalı olarak eğitimi verilecek. Merkez bu sanatları geleceğe taşıyacak pek çok sanatçı yetiştirecek.

K

HER YIL 40 BİN KİŞİ EĞİTİM ALIYOR Merkezin açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. Açılışa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca, Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın eşi Hanife Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eşi Behiye Karaosmanoğlu, Başkan Danışmanı Nermin Tol, Hattat ve ebru sanatçısı Fuat Başar ile vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın “Büyükşehir olarak birçok hizmete imza atıyoruz. Kültüre, sanata ve eğitime de çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın yıllık bütçesi 100 milyon lira. Bu bütçelerle buradaki kurs merkezlerimizde hizmet veriliyor. KO-MEK’te senede 40 bin kursiyerimiz 170’in üzerindeki branşta eğitim alıyor” dedi. SÜSLEME SANATI HAYAT BULACAK Kocaeli’de her üç günde bir hizmet gerçekleştiğini ifade eden Genel Sekreter Büyükakın “Bugün eskiden beri devam eden güzel bir hizmeti güzel bir mekanda yapmak için buradayız. Geleneksel sanatlarımızın sevenlerine böyle bir hizmet sunmak bizim için bir başka gurur vesilesi. Türk süsleme sanatı burada hayat bulacak. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

SANATA İLGİDE İSTANBUL’DAN ÖNDEYİZ Hattat ve ebru sanatçısı Fuat Başar açılıştaki konuşmasında “Kocaeli sanata olan ilgi açısından İstanbul’dan bir adım önde. Bunu iltifat olsun diye söylemiyorum. Yavan ilgidense dolu dolu, gözden kaçırılmayacak ilgi her zaman makbuldür” dedi. ZİHNİMİ DİNLENDİRYORUM Süsleme sanatı kurslarına katıldığını belirten Sevim Topaca da “Benim katıldığım tezhip, minyatür, kat’ı hepsini kapsayan bir kurs. Tarihe ilgim var bu sanatlar bu yönüyle de ilgi çekiyor. Çok keyif alarak geliyorum. Kafamı boşaltıyorum. Ciddi anlamda zihnimi dinlendiriyorum. Bayanlar çeşitli kurslara gidebilirler. Artık, kurs yok ki nereye gideyim deme şansımız yok. Hem Halk Eğitim Merkezleri


KÜLTÜR

k Sanatları şatılacak

hem de KO-MEK’te çok çeşitli kurslar var” şeklinde konuştu. 80 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİLİYOR Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’na bağlı bulunan Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümü 2004 yılında Hat, Tezhip ve Ebru bölümleriyle eğitime başladı. Daha sonra Kat’ı, Minyatür ve Çini bölümleri açılarak eğitime devam edildi. Bu bölümlere her yıl yetenek sınavıyla öğrenci alınıyor. Hat Bölümünün eğitim süresi 6 yıl olup, Tezhip, Ebru, Kat’ı, Minyatür, Çini Bölümlerinin eğitim süresi ise 4 yıl. Hat Bölümünde 30,Tezhip Bölümünde10, Ebru Bölümünde 20, Çini Bölümünde 5, Kat’ı ve Minyatür Bölümünde ise 15 olmak üzere toplam 80 öğrenciye eğitim veriliyor..

1-15 Temmuz 2014

13


KÜLTÜR

1-15 Temuz 2014

14

Roman çocuklar tİYatRocu oldu Roman çocuklar, tiyatrocu gençlerle birlikte Boyacı Yaşar isimli oyunda yeteneklerini sergiledi

ocaeli Büyükşehir Belediyesi, Romanlar Federasyonu ve Mehmet Sinan Dereli İlkokulu ortaklığında Avrupa Birliği fonuyla desteklenen "Kocaeli'de Roman Çocukların Eğitim Hayatına Entegrasyonu Projesi" devam ediyor. Proje kapsamında Ersin Çakmak’ın yazdığı ve Kamil Kaplan’ın yönettiği, Roman mahallelerinden çocuklar ile tiyatrocu gençlerin ortak bir çatı altında oynadığı "Boyacı Yaşar" isimli tiyatro oyunu Mehmet Sinan Dereli İlkokulu’nun idareci, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla sahnelendi. Etkinlikte Romanlar Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ile Serdar Roman Derneği yöneticileri de hazır bulundu.

K

SES GETİRECEK PROJE Sahnelenen Boyacı Yaşar isimli tiyatro oyununda konuşan Romanlar Federasyonu Başkanı Ahmet

Çokyaşar, ‘’Projemiz Türkiye’de ses getiriyor. Sahnelenen tiyatro oyunu insan hakları, demokrasi ve birlikte yaşama bilinci gibi kavramlara atıf yaparak, Romanların toplumda yaşadığı sorunlara vurgu

yapıyor. Bu oyunu geniş kitlelere sahneleyip birlikte yaşama bilincinin önemini vurgulamalıyız‘’ dedi. BİRLİKTE OYNADILAR Proje kapsamında sahnelenen

oyunun fikir danışmanı Mustafa Kemal Kuttekin, ‘’Roman Tiyatro Kulübü olarak AB projesinde tiyatroyu gördüğümüz anda bu olaya el attık ve Roman mahallelerinde yaptığımız çalışmalar ile yetenekli kardeşlerimizi tespit ederek, tiyatrocu kardeşlerimizle entegre edip, birlikte güzel bir oyun ortaya çıkarmalarına vesile olduk. Projeye emek veren herkese tek tek teşekkür ediyorum’’ ifadesini kullandı.


sPOR

1-15 Temmuz 2014

15

AvcIlAr ve AtIcIlAr şenlikte buluştu

ocaeli Büyükşehir Belediyesi Çenesuyu Mevkiindeki Atış Poligonu’nda Avcılık ve Atıcılık Şenliği düzenledi. 90 sporcunun katıldığı ve çekişmeli anlara sahne olan yarışları vatandaşlarla birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da izledi.

K

MADALYA TÖREN‹ DÜZENLEND‹

Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri hizmetlerle her zaman sporun ve sporcunun yanında olduklarını söyledi. Bu şenliğin bir spor etkinliği olduğunu kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, “Bugün güzel ve keyifli bir yarış izliyoruz. Bu zor bir spor dalıdır. Dikkat ister. Buraya gelerek, şenliğimize katılan tüm sporculara teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

MADALYA TÖRENİ DÜZENLENDİ Avcılık ve Atıcılık Şenliği, Avcı Başı, Trap Büyük Erkek/Bayan, Trap Genç Erkek/Bayan, Trap Veteran, Skeet Büyük Erkek, Skeet Genç Erkek ve Skeet Veteran kategorilerinde gerçekleştirildi. Tüm gün süren yarışların ardından kategorilerinde dereceye giren sporculara düzenlenen törenlerle protokol üyeleri tarafından madalyaları verildi. Ayrıca dereceye giren sporcular; avcı botu, oto buzdolabı, av yeleği ve pantolonu, termal içlik, termos ve bisiklet gibi hediyelerle ödüllendirildi.

Büyükşehirli koşuculardan 2 gümüş madalya İzmir’de yapılan Genç Erkekler Atletizm Türkiye Şampiyonası’nda Kağıtsporlu Turgay Bayram kazandığı dereceyle ABD’de düzenlenecek şampiyonaya katılmaya hak kazandı. Turgay Bayram 3000 metre engellide 9.08’lik derecesiyle ikinci olarak gümüş madalya aldı. Bayram bu derecesiyle 22-27 Temmuz 2014 tarihlerinde ABD EUGENE’de yapılacak olan Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’nda yarışma hakkı elde etti. BİR GÜMÜŞ DE SİNAN TATLI’DAN Şampiyonada 800 metrede 1.53’lük derecesiyle gümüş madalya alan Sinan Tatlı da Yunanistan’a gidecek. Sinan Tatlı 5-6 Temmuz’da Yunanistan’ın Serres şehrinde yapılacak olan Balkan Şampiyonası’nda yarışma listesine alındı.

Kağıtsporlu güreşçi Antep’te gümüşü kaptı Gaziantep’te düzenlenen ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden yaklaşık 800 sporcunun katılımıyla gerçekleşen 11-13 Yaş Minik Erkekler Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası sona erdi. Gaziantep Şahinbey Spor Salonu’nda yapılan ve güreş severlerin yoğun ilgi gösterdiği şampiyonada Kağıtsporlu güreşçilerden 29 kiloda Musa Tankus Tür-

kiye ikincisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. İki gün boyunca kalite seviyesi yüksek mücadelelere sahne olan Minikler Türkiye Şampiyonası’nda mindere çıkan güreşçiler, ileriki yıllarda ay-yıldızlı mayo ile mücadele edebilmek için ter döktü. Müsabakaları tribünlerden takip eden sporseverlerin heyecan dolu saatler yaşadı.

Fransa’dan Kocaeli’ye şampiyonluk

Fransa’nın Aubagne şehrinde yapılan 23 Yaş Altı Akdeniz Şampiyonası’nda pistte 10.000 metrede yarışan Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu atletlerden Şeref Dirli 30.47’lik derecesiyle tüm rakiplerini geride bırakarak şampiyon oldu. Altın madalya kazanan genç sporcu aldığı bu başarılı sonuçla milli takım antrenörlerini de çok sevindirdi.

MİLLİ TAKIMI, ZAFERE TAŞIDI Romanya’nın Vatra Dornei şehrinde yapılan Balkan Dağ Koşusunda da milli takım adına genç erkeklerde mücadele eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu krosçulardan Turgay Bayram ikinci, Fırat Pişket ise üçüncü oldu. Büyükşehirli krosçuların aldıkları bu başarılarla takım halinde ise milli takımımız Balkan Şampiyonu oldu.

1-15 Temmuz 2014 Sayı: 81 kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol sorumlu Müdür Mehmet Baydemir Fotoğraflar/arşiv Nurdoğan Sevencan/Rafiye Usta tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr - 41@kocaeli.bel.tr Grafik - Tasarım: Göksel Dülger Baskı: ‹hlâs Gazetecİlİk a.Ş. Merkez Mahallesi 29 ekim caddesi İhlas Plaza No: 11 a/41 34197 Yenibosna-Bahçelievler/ ‹staNBUl tel: 0 212 454 30 00


KIRKBİR 81. Sayı 1-15 Temmuz  

KIRKBİR 81. Sayı 1-15 Temmuz

Advertisement