Page 1

9 GÜNDE

B‹N

480 Z‹YARETÇ‹

İstikrar sürüyor 1-15 HAZİRAN 2014

Yine birinciyiz

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük kitap fuarı unvanını kazanan Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl da zirveyi kimseye bırakmadı. 480 bin ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük kitap fuarı oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı, Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını kitapseverlere dokuz gün süresince açık tuttu.

400 etkinlik, 350 yayınevi, 29 sahaf ve 50 STK’nın yer aldığı fuarın açılışına Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanı Fikri Işık katıldı. 4-9’da

QR kodunu akıllı telefonunuzla okutarak gazetemizi internet sitemizden takip edebilirsiniz


BAŞKAN’DAN

1-15 Haziran 2014

3

Bu gurur Kocaeli’nin ok değil. Bundan 6 yıl önce Kocaeli’ne bir fidan dikmiştik. Bu fidan artık büyüdü. Çiçeğe durdu ve meyvelerini toplamaya başladık. Kitap fuarımız her sene yüz binlerce okuruyla buluşup, bütün bir yılın kültür birikimi olan meyvelerini kitapseverlere ikram ediyor. OKUDUKLARIMIZA BORÇLUYUZ Bizler ilk emri “oku” olan büyük bir medeniyetin mensuplarıyız. Atalarımız binlerce yıl dünyaya yön verdi. Çok büyük medeniyetler inşa etti. Onların dünya tarihine sağladıkları bu katkı, Bağdat, Kahire, İstanbul, Endülüs, Buhara, Semerkant ve Şam kütüphanelerindeki kitapların eseridir. Bugün insana dair ne biliyorsak,hayata dair ne öğrendiysek, bir kısmını yaşadıklarımıza, bir kısmını da okuduklarımıza borçluyuz. OKUMA ALIŞKANLIĞINI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ Bütün fikirlerin, ideolojilerin, düşünürlerin insanın ve insanlığın gelişimi üzerinde ittifak ettiği tek bir nokta var: Okumak! Ufkumuzu genişletmek için, kendimizi tanımak için başka hayatları öğrenmek için dünyayı ve yaşadığımız çevreyi tanımak için bilgi birikimini hafızamıza nakşetmek için yapılacak en güçlü yol: Yazmak ve okumaktır! Dünyaya ilimde, teknolojide, siyasette yön verenlerin dünyaya rota çizenlerin maharetleri, kudretleri buradan geliyor. Gelişmiş ülkelerde mazeretsiz, bahanesiz bir şekilde, metroda, evde, otobüste, parkta okuyorlar. İnşallah bizde de bu alışkanlığı yaygınlaştıracağız. Bunun gayretindeyiz. Çünkü medeniyet, dünyayı yorumlama biçimidir. Ve medeniyet zengin ruhlarla, fethedilmiş gönüllerle, insanlık için çalışan

Ç

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Kocaeli Kitap Fuarı’nı gerek Kocaeli gerekse çevre illerin katılımıyla bu yıl da Türkiye’nin zirvesine taşıdık. Bu fuar artık Türkiye’nin kültür hazinesi olarak anılmaya başladı. Bu gurur bizlerin, Kocaeli halkının...

akıllarla inşa edilir. SAĞLAM VE ÇÖKMEZ KÖPRÜLER Tarih bize bunu söylüyor. Medeniyetin yolu; kitaplardan ve bilgilerden geçiyor. Bunun için kitap dünyası ile hemşehrilerimiz arasında köprüler kurmak gerek. Sağlam, çökmez köprüler. Kocaeli Kitap Fuarı ile biz bunu hedefledik. Çok şükür başardık. Geçtiğimiz yıllarda fuarımız için, “Kâğıttan dünyaların keşfi” demiştik. Bu yıl ise hep beraber kitapların dünyasına daldık.

Keşfettiğimiz dünyalar her yıl artıyor. Yeni hayatlar, yeni iklimler, yeni dünyalar ile tanışıyoruz. Bu yıl fuarımızda 350 yayınevi stant açtı. Her düşünceden, her renkten, her anlayıştan yüz binlerce kitap okuruyla buluştu. Ayrıca 400 etkinlik ve imza günü gerçekleşti. 120 konferans ve söyleşi ile yazarlar ile okurları arasında bilgi ve duygu köprüleri kuruldu. HERKESE ULAŞIYOR Katılımcı yayınevi ve sivil toplum örgü-

tü sayısı her geçen yıl artıyor. Ziyaretçi sayımız katlanıyor. Altıncı yılında ikinci kez ülkemizin en büyük kitap fuarıyız. Fuarımızın marka değeri çok yüksek, ticari hacmi geniş, entelektüel açıdan çok zengin. Üniversiteliler, liseliler, emekliler, işçiler, mühendisler öğretmenler, veliler… Fuarımız herkese ulaşıyor, herkes için mutlaka bir kapı açıyor. KİTAPLAR SOMA’YA Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdik. Oluşturduğumuz kitap kumbarasıyla, Roman mahallemizdeki bir okulun kütüphanesini kurmayı hedefledik. Ancak Soma’da yaşadığımız maden faciasından dolayı bu yardım kampanyamızın rotasını buraya çevirdik. Bir nebze de olsa yaralarını saralım istedik. Öte yandan sahaflarımızın hazırladıkları ve nadir eserlerden oluşan bir müzayede de Kitap Fuarımızda yaşanan ilklerden birisi oldu. Bizim bir iddiamız var: Siyasette, toplumda, sokakta bütün vatandaşlarımızı kapsayacak, onların gönlüne temas edecek hizmetlerde bulunmak. Kocaeli Kitap Fuarı ile bunu gerçekleştirdiğimizi görmek bizi mutlu ediyor. Şimdi gayretimiz bu fuarı her yıl daha ileriye taşımak olacak. Çünkü okuyan, değer üreten Kocaeli daha fazlasını hak ediyor.


MANŞET

1-15 Haziran 2014

4

YINE ZIRVEDE B‹N

480 Z‹YARETÇ‹

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük kitap fuarı unvanını kazanan Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl da zirveyi kimseye bırakmadı. 480 bin ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük kitap fuarı ünvanını korudu. karşılanması bizi mutlu ediyor. Bu fuarda her renk, her düşünce var. Ön yargısız bir şekilde herkes davet edildi” diye konuştu. KİTAP FUARINI ÖNEMSİYORUM Soma’da yaşanan maden patlamasında yaşamını yitirenlere başsağlığı dileyen Vali Ercan Topaca da Türkiye’de bir daha böyle acıların yaşamamasını dilediklerini kaydetti. “Kitap fuarı okumak için eşsiz bir olanak sağlıyor. Bir insana en güzel hediye kitaptır. Bunu yaygınlaştıralım. Kitap fuarını önemsiyorum, burada bulunmak ve kitap almak beni çok mutlu ediyor.” diye konuştu.

ocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı, Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını kitapseverlere dokuz gün süresince açık tuttu. 400 etkinlik, 350 yayınevi, 29 sahaf ve 50 STK’nın yer aldığı fuarın açılışına Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İl Müftüsü Mehmet Sön-

K

mezoğlu ve il protokolü katıldı. ALMASSANIZ DA BAKIN Fuarın onur konuğu olan Rasim Özdenören yaptığı açılış konuşmasında okumanın önemini anlattı. Kitapların çok ayrı yönlerinin olduğunu ifade eden Özdenören, “Bir kitabın kokusu çok farklı bir hazdır. Sanal alemin kitapları aynı keyfi vermiyor. Satın alınan bir kitabın verdiği hazzı sanal alemdeki hiçbir kitap ile değişmem. Bir işportacı tavsiyesi olan ‘almasanız da bakın’ demeyi ihmal etmek

istemiyorum. Çünkü baktınız mı mutlaka bir gün alacaksınız” dedi. GÜÇLÜ OLACAKSAK OKUMALIYIZ Hayatı kitap olarak görmek gerektiğini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Baktığımız her bir insan başlı başına bir kitap. Her şey bize çok şey anlatıyor. Bugün ülkemizin gereken noktada olmamasının en büyük nedeni okuma ve yazmayı ihmal etmekten kaynaklanıyor. Eğer güçlü bir toplum olacaksak okuyup yazmalıyız. Kitap fuarımızın her yıl daha büyük coşku ve ilgi ile

TÜBİTAK ÇALIŞMA BAŞLATTI Soma’da yaşamını yitirenlere başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileyen Bakan Fikri Işık, “Giden canları geri getirmemiz mümkün değil. Bu tip kazaların tekrarlanmaması için nasıl tedbirler almalıyız? Bunun üzerine çalışmalıyız. TÜBİTAK’ta yoğun bir çalışma yaptık. İş sağlığı ve güvenliğinde bilim ve teknolojinin daha fazla kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Allahın verdiği aklın sistematik yapısının ürünü olan fikirleri ortaya koymalıyız. Üretimde teknolojinin daha fazla kullanılması gerekiyor. İş kazalarının minimize etmek için TÜBİTAK ile çalışma başlattık” dedi. Başkan Karaosmanoğlu konuşmaların ardından katılım ve desteklerinden dolayı Bakan Işık’a, Bakan da yazar Özdenören’e plaket takdim etti. 350 YAYINEVİ, 400 ETKİNLİK, 30 SAHAF Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Radyo 7 desteğiyle düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı dokuz gün süresince açık kaldı. 400 etkinlik, 120 söyleşi, 230 imza gününün düzenlediği fuara 30 sahaf ile 55 sivil toplum kuruluşu da katkı sundu.


MANŞET

NERMİN BEZMEN’E KURT SEYİT VE ŞURA ÖDÜLÜ Kocaeli Kitap Fuarı, ilk gününde önemli konukları ağırladı. Kocaeli Üniversitesi’nde yapılan bir ankette üniversite öğrencileri Nermin Bezmen’in kaleme aldığı, ‘’Kurt Seyit ve Şura’’ romanını TV’ye en iyi uyarlanan roman seçti. Nermin Bezmen’e ‘’TV’ye Uyarlanan En İyi Roman Ödülü’’ takdim edildi. Fuarda okurlarıyla buluşan Bezmen, bir de söyleşi gerçekleştirdi.

KİTAPLAR SOMA’YA KAMPANYASI

Ünlü yazar Yavuz Bahadıroğlu da kumbaraya kitap attı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Proje kapsamında bu yıl Soma da meydana gelen maden kazası nedeniyle “Kitaplar Soma’ya” adlı kampanya başlattı. Fuar alanında kurulan kumbaraya ilk günden itibaren Kocaelili kitapseverler büyük ilgi gösterdi. Fuar boyunca toplanan binlerce kitap Soma da kurulacak olan Kütüphane için Manisa’ya gönderilecek.

ÇİN’DEN KOCAELİ’NE KAĞIDIN ÖYKÜSÜ Fuar kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ‘’Çalışınca Oluyor’’ kitabını imzaladı. Büyükşehir’in yayınları arasında yer alan Prof. Dr. Emre Dölen’in kaleme aldığı ‘’Çin’den Kocaeli’ne Kağıdın Öyküsü’’ kitabının tanıtımı da yapıldı.

RADYO 7, FUARDAN CANLI YAYIN YAPTI 6. Kocaeli Kitap Fuarı’na destek veren Radyo 7 gerek fuar alanı içerisinde kurduğu stantta gerekse canlı yayın aracıyla fuar ziyaretçilerini konuk etti. Fuarın atmosferini ve vatandaşların düşüncelerini canlı yayın programlarıyla aktardı.

1-15 Haziran 2014

5


MANŞET

1-15 Haziran 2014

6

Seçkin yazarlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 6. Kocaeli Kitap Fuarı’nda adeta yazarlar geçidi yaşandı. Fuarda dokuz gün süresince birçok yayınevi imza günü programları düzenlerken seçkin yazarlar da söyleşileriyle okurlarının karşısına çıktı.

Gerçek edebiyat tam demokrasidir

Fuarın her geçen yıl geliştiğini görüyorum

“Konuşmaya ihtiyacımız var”

Bir hafta okuldan kovuldum

Ahmet Ümit- Gerçek edebiyat tam bir demokrasidir. İyi edebiyat okura söz hakkı veren eserlerdir. Bu şu demek, ‘Ben yazıyorum ama bunları yorumlamak okurum senin aklına muhtaç.’ İşte bu söz gerçek demokrasinin temelidir. Edebiyat kişiyi kendi ruhunda bir yolculuğa çıkarıyor.

Enver Aysever- Entellektüel çeşitlilik açısından bu fuarı önemli buluyorum. Her geldiğim yıl da biraz daha geliştiğini görüyorum. Yazar esarete boyun eğmez. Özgür olmalıdır. Yenilikçi olmayan bir yapıt kaybolur. Okumadan yazarlık olmaz.

Balçiçek İlter- Herkesin kendisini yargılamayacağı biriyle konuşmaya ihtiyacı var. Bu memleketin de bugün buna ihtiyacı var. Medya insan hayatını çok etkiliyor. Yine de medyaya ihtiyaç var.

Kadir Mısıroğlu- Bugün gördüğüm ilginin davamızın bulunduğu yeri göstermesinden dolayı çok mutluyum. 1948’de orta mektepteydim. Bize okutulan tarih kitaplarına farklı söylemlerde bulunduğum için bir hafta okuldan kovuldum, bana kimse selam vermedi.

Kocaeli Kitap Fuarı’nı önemsiyorum Ayşe Kulin- Kitap okumayan toplumlarda olayları kavrama eksikliği oluyor. Kitap okuyanların insan sevgisi gelişiyor. Empati kabiliyeti gelişiyor. Ben Kocaeli Kitap Fuarı’nı önemsiyorum ve başladığından beri her sene katılıyorum.

Bir meclis bir devleti ortadan kaldırdı Mustafa Armağan- Meclis Osmanlı Devletini lav etti. Dünyada ilk kez bir hükümet bir devleti yıktı. Düşünün ki medeni kanunu İsviçre’den aldık. Bunun yabancı olmadığı “Türk” olduğu söylendi. Bunun neresi Türk ya da Türk’e ait. Bunun hukuk devrimiyle bir ilgisi yok. Devrim yeni bir şeyler yapmaktır.

Okumayan bir milletin iki yakası bir araya gelmez Üstün Dökmen- Okumak için iki eli bir araya gelmeyen bir milletin iki yakası da bir araya gelmez. Yeteri kadar okusak, Melih Cevdet gibi Yaşar Kemal gibi birinci sınıf yazarları ıskalamayız.

Buraya koşarak geliyorum Kahraman Tazeoğlu- Buraya her yıl koşarak geliyorum. İmzalarımızın da katlanarak artması bizi şevklendiriyor ve daha fazla çalışmak için sorumluluk yüklüyor. Kültüre, edebiyata, yazara verilen önem bence gelecek nesiller açısından çok önemli.

Sosyal medya sınırları kaldırdı Murat Menteş- Dünyanın çağdan çağa anlamı değişiyor. Bugün sosyal medyayla birlikte dünyada sınırlar kalktı. Buradan dünyanın diğer ucuyla iletişim kurabiliyoruz. Uçaklarla en uzak mesafe 15 saate düştü. Bazı ülkeler vize de istemiyor.

Işık aydınlıktakilere verilmez Sunay Akın- Benim size verecek bir şeyim yok. Işık aydınlıktakilere verilmez. Işık karanlıkta, gölgede kalmışlara verilir. Bizi ancak kitap kurtaracaktır. Bizi demokrasiye götürecek tek yol okumaktır.

Türkiye olma mücadelesi

Gülerek hayata direnmeliyiz

Ahmet Taşgetiren- Türkiye’nin Türkiye olma mücadelesi artarak devam etmelidir. Türkiye gücünü ne kadar fonksiyonel hale getirirse pazarlık gücü de artar.

Mine Sota- Dünyanın bizi güldürmeye niyeti yok. Gülerek hayata direnmeliyiz. Biz gülmeyi acı çekerek öğrendik. Mutluluk güldükten sonra açığa çıkıyor.


MANŞET

1-15 Haziran 2014

geçidi İnsani diplomasiyi kullanan tek kuruluş İHH’dır Bülent Yıldırım- İslam dünyası bir şey bilmez’ diyen batı son dönemde değişmeye başladı. Batının vicdan sahibi entelektüelleri bizimle ilgili kitaplar çıkarmaya başladı. İnsani diplomasi kavramını dünyada kullanan tek kuruluş İHH’dır.

Kardeş katli siyasi açıdan doğruydu Yavuz Bahadıroğlu -Bizler bugün de devlet mi evlat mı sorusunun cevabıyla karşı karşıya kaldık. Bu ülkenin Kürdü de Türkü de ‘ben çocuğumu askere göndermiyorum’ demedi. Osmanlı da devletin sürdürülebilirliği için evlatlarını feda etti.

Kitap dünyasında buluşmak çok keyifli Zahide Yetiş- İki senedir bu fuara geliyorum. Bu atmosferi yaşamaya gelen insanlarla kitap dünyasında buluşmak çok keyifli. Kocaeli okuyucusu da çok özel. Çünkü sadece kitap almakla kalmıyor, takip de ediyor.

“Köşe yazarlığı diye bir meslek yok” Candaş Tolga- Bir konunun uzmanı olur, uzmanlık alanına giren o konuyu bir köşe yazısı ile değerlendirir. Ama biz de durum farklı. Köşe yazarlığı diye bir meslek yok.

Allah en iyi bilen kılavuzdur Patates kafa olursun! Yalvaç Ural- Çocuklar cips türü yiyecekler yediği için aklında bilgileri tutamıyor. Sağlıklı büyümüyor. Annem de sadece yemeklerin patateslerini yediğim zaman çok yersen patates kafa olursun derdi.

Beş vaktin secdesi ile yaşayalım Senai Demirci- Beş vaktin secdesi ile yaşayan insan zamanı Allah’ın istediği şekilde akıtan insandır. Efendimiz, veda hutbesinin sonunda işte şimdi vakit Allah’ın dilediğince akmaya başladı’ der. Bu büyük bir davanın final cümlesidir.

Uğur Koşar- Bir şeyi çok istiyorsak, zihin bunun hemen olmasını istiyor. Kulun şöyle demesi lazım; Allah’ım ben bu işin nasıl olacağını bilmiyorum. Bir yola girdim ve seni bu yolda vekil ediyorum. Çünkü Allah en iyi bilen kılavuzdur”

Türk’ün kurtulmasını isteyen Allah o kadroyu gönderdi Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir- Milli Mücadele Mustafa Kemal Atatürk, Ali Fuat Cebesoy, Kazım Karabekir, Refet Bele ve Rauf Orbay gibi beş inanmış yüreğin başlattığı bir mücadeledir. Türk’ün kurtulmasını isteyen Allah o kadroyu gönderdi.

Kadınlar güzel şeyler duymak ister Aşkım Kapışmak- Allah kadınla erkeği farklı yaratmış. Kadının beyni erkekten daha büyük yaratılmış ve beyninin her yerini kullanabiliyor. Erkeğin beyninin iki tarafı aynı anda çalışmıyor. Kadınlar güzel şeyler duymak ister.

Sanatçı aydın olmalı Nihat Doğan- Sanatçının fikri güzel olursa halk da onu bir yerlere taşıyor. Sanatçı aydın olmalı. Biz dünyanın bir ucundaki kardeşimize yardım edebilecek kadar büyük bir vicdana sahibiz .

7


MANŞET

1-15 Haziran 2014

8

Özgürlükler fuarı Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl da farklı görüşlere sahip birçok yazarı Kocaelilerle buluştururken farklı kesimlere hitap eden yayınevlerini de kitap severlerle bir araya getirdi. Demokratik bir ortamda gerçekleşen fuar bu şekliyle geçen yıllardaki “Özgürlükler Fuarı” unvanını bir kez daha ortaya koymuş oldu. ürkiye’de zirveye oturma hedefine çok kısa sürede ulaşan Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl; Akçağ Yayınları/İzdiham Yayınları, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Büyükdoğu Yayınları, Doğan Kitap, İnkılab Yayın, National Geographic, NTV Yayınları, Semerkand Yayınları, İş Bankası Yayınları, Kaynak Yayınları, Radyo 7, TİMAŞ/Sufi Yayınları, TÜBİTAK Yayınları, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Yapa Yayınları gibi 350 yayınevine ev sahipliği yaptı. YAYINEVLERİ MEMNUN AYRILDI Bu yıl altıncı kez kapılarını kitapseverlere açan “Kocaeli Kitap Fuarı” 350 yayınevi 400 etkinlik ve yüzlerce söyleşi ile Türkiye’nin en iyi kitap fuarı olma özelliğini devam ettirdi. Günde ortalama 50-60 bin kişinin ziyaret ettiği kitap fuarında görev yapan yayınevleri halkın ilgisinden ve organizasyondan memnun olduklarını kaydettiler. Türkiye’nin önde gelen yayınevleri Kocaeli Kitap Fuarının artık kendisini kabul ettirdiğini ve en önemli fuarlardan biri haline geldiğini belirttiler.

T

EPSİLON YAYINEVİ ”ÇOK MEMNUNUZ” Nuri Çardak- Kocaeli Kitap Fuarını diğer fuarlara göre gayet başarılı buluyoruz.. İmza günlerine, konferanslara insanların yoğun ilgisi var. İnsanların kitaba aç olduğunu düşünüyorum yoksa bu kadar insan gelmezdi. Fuarın 6. yılında bu kadar aşama kat etmesi çok iyi. Memnunuz. Okuyucu ilgisi çok iyi. YAPI KREDİ YAYINLARI”BURADA OLMAKTAN MUTLUYUZ” Burada olmaktan mutluyuz. İlgiden çok mutluyuz. Fuara gelen katılımcılar çok iyi. Dört dörtlük bence. Her kesimden insan geliyor. Kitaba ilgi yüksek. Altı yıldır buradayız. Bu fuar için kullanacağım kötü bir söz yok. Güvenlik amirinden Ali beye kadar herkes çok iyi çalışıyor. İmza günleri, etkinlikler çok iyi dizayn edilmiş. Fuar karışmadan insanlar söyleşileri de izleyebiliyorlar. İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI ”ORGANİZASYON ÇOK İYİ” Hasan Aksoy- Büyük bir ilgi gördük fuarda. Kocaeli de bu kadar çok katılımcı beklemiyordum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çok iyi çalışmış. İyi bir reklam kampanyası gördüm. Ulaşım çok iyi insanlar buraya kolay gelebiliyor. İyi bir organizasyon olmuş.

DERGÂH YAYINEVİ “GÜZEL BİR ETKİNLİK” Yavuz Oruç- Hayatımızda göremeyeceğimiz birçok yazar gördük burada. Birçok eseri tanıma fırsatı bulduk. Kitaplara olan ilgiyi burada gördük. Bizim için güzel bir etkinlik oldu. Kitaplara ilgi fazlaydı. Hafta içi öğrenciler buraya öğretmenleriyle birlikte geldiler. Kitaplarımızı tanıttık. Şiir dinletileri, söyleşiler, yazarların kitap imzalama etkinlik-

leri oldu. Yayınevi olarak Kocaeli kitap fuarı çok güzel bir organizasyon devamını bekliyoruz. ÇAĞRI YAYINLARI “İSTENİLEN KİTAP BULUNABİLİYOR” Mehmet Akif Kurt- Fuar mekânı çok güzel aydınlık. Hafta sonları özellikle çok kalabalık oldu. Ulaşım ve yemek servisi çok iyiydi. Kitapevlerinin yerleşim planları da çok iyiydi. Alan çok fe-

rah insanlar güzel bir şekilde gezdi. Aradıkları kitapları rahatça bulabildi. ARADIĞIMIZ TÜM KİTAPLAR BURADA Ufuk Çalışkan “ Fuar çok güzel geniş ve ferah. Kızımla birlikte geldim. Aradığımız tüm kitaplar var. 70’li, 80’li yılların dergileri, dahi var sahaflarda. Benim için İzmit’te böyle bir fuarın olması çok değerli. Kızım okumayı çok seviyor. Fuara gelmek için çok ısrar ediyordu getirdim. “


MANŞET

1-15 Haziran 2014

9

Nadide eserler sahibini buldu ocaeli Kitap Fuarı kapsamında fuarda stant açan 29 sahaf, geleneksel müzayedesini gerçekleştirdi. Nadide eserlerin yer aldığı müzayedeye kitap kurtlarının ilgisi de yoğun oldu.

K

BİZİM İÇİN SOMA DA BİR, SOMALİ DE BİR

ASIRLIK ESERLER Yaklaşık 250 adet eser, 5 ile100 lira arasında başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. İçlerinde edebi eserlerin ve baskı değeri bulunan kitapların satıldığı müzayede açık artırma usulüyle yapıldı. Asırlık kitapların da bulunduğu nadide eserlerin arasında; klasik eserler, seçkin besteler, yabancı dillerdeki kitaplar, Türk ve yabancı yazarların eserleri yer aldı.

OSMANLI VE CUMHURİYET TARİHİ ESERLERİ Sahaflar Derneği Başkan Yardımcısı Tolga Gürocak, Türkiye de birçok kitap fuarına katıldıklarını belirterek Kocaeli Kitap Fuarında gördükleri ilgi ve alakandan çok memnun olduklarını ifade etti. Sahafların ülkenin kültür hayatına önemli katkısı vardır diyen Gürocak, 22 yıldır sahaflık yaptığını her yıl Kocaeli Kitap Fuarına geldiklerini, bu yıl da 29 sahafla fuarda yer aldıklarını belirtti. BURADA HERTÜRDEN KİTAP VAR Şükrü Aracı Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Özgür Atasayan(13), aradığı birçok kitabı fuarda bulduğunu, yapılan etkinliklere ka-

tılarak sevdikleri yazarlarla tanışma fırsatı bulduğunu söyledi. Atasayan, ‘’Burada her türden kitap bulunabiliyor. Sevdiğiniz yazarlarla tanışarak onlara kitap imzalatabiliyorsunuz, bu çok güzel bir şey. Soma için kurulan kitap kumbarası da çok iyi düşünülmüş. Faciada yakınlarını kaybeden çocuklar, kitap okuyarak özlem ve mutsuzluklarını giderebilir’’ şeklinde konuştu. İSTEDİĞİM KİTAPLARI BULABİLDİM Nadide Koleji 7. Sınıf öğrencisi Esra Güleryüz de, ‘’İstediğim bir kitabı birçok kitapçıda aramama rağmen bulamamıştım, ama burada yayınevinden bulabildim. Bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyum’’ ifadesini kullandı.

Fuarda zevkli yarışma

6. Kocaeli Kitap Fuarı’nı beşinci gününde, ilimizdeki lise ve ortaokullardan binlerce öğrenci ziyaret etti. Kocaeli Kitap Fuarı’na gelen öğrenciler sahaflardaki tarihi kitapları, eski dergi ve gazeteleri, bir dönemin reklam afişlerini, tedavülden kalkan para ve pulları, dö-

KOGET(Kocaeli Gençlik Toplulukları Platformu), 6. Kocaeli Kitap Fuarı’nda hareketli ve farklı bir yarışmayla yer aldı. Söylenen standı en kısa sürede bulan yarışmacılara 20 TL değerinde fuarda kullanacakları hediye çeki, 100 TL değerinde dil okulları indirim çeki, ismi yazılı tabak ve tişört ödül olarak verildi.

nemin mp3’ü olan gramofon ve plakları merakla inceledi. Gölcük İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Somalili kız öğrenciler ise, ‘’Bizim için Soma da bir, Somali de bir’’ sloganıyla Soma’da kurulması planlanan kütüphane için konulan kumbaraya kitap attı.

Çocukların şaşkınlığı

Minik yazarlar kitaplarını imzaladı Kocaeli Kitap Fuarı’nda 6 yaşındaki Kayra Yılmaz ve 9 yaşındaki Mina Kozan kitaplarını imzaladı. Minik yazarlar oldukça fazla ilgi gördü. “İçimde Kocaman Bir Hayat Var” adlı kitabıyla okuyucuyla buluşan minik Kayra, Kocaeli Kitap Fuarı ile aynı yaşta. 3 yaşından bu yana aforizmaları babası ta-

rafından not edilen Kayra, fuarda ilgi odağı oldu. Bir diğer minik yazar 9 yaşındaki Mina Kozandı. “Mini Masallar” serisinin ilk kitabı Kardan Adam Ailesi adlı kitabını imzalayan Mina, doğa sevgisini anlattığı kitabını kendisi yazdı. Şiirde yazan Mina bir de şiir kitabı yazmayı düşünüyor.

Kitap Fuarı’nda çocuklara masal atölyesi

Fuarda çocuklara Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından Masal Atölyesi düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Çelebi Öncü'nün nezaretinde yapılan atölyeye fuara gelen çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Babası Koray Eray(41)’ın elinden tutup, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 6. Kocaeli Kitap Fuarı’nın yolunu tutan 9 yaşındaki Uluç Ege de sahafları dolaşırken gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Plaklara şaşkınlıkla bakan, daktiloyu görünce evdeki bilgisayar klavyesi gözünde canlanan Uluç Ege’ya babası yardımcı oldu.

Kürtçe eserler de Kitap Fuarı’nda Kitap Fuarında Kürt edebiyatçı Roni War mahlaslı yazar okurlarıyla buluştu. Eserlerini Kürtçe olarak yazan yazarın 19 eseri bulunuyor. Ava Ya-

yınları standında imza programı yapan yazar, Kocaeli kitap fuarına bu yıl ilk kez katılıyor olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.


HABER

1-15 Haziran 2014

10

İzmit Kent 5. Etap’ta mutluluK KurasI Büyükşehir Belediyesi Kent Konut’un sosyal konut projelerinden biri olan 28 Haziran Mahallesi’nde inşa edilen İzmit Kent 5. Etap’ta daire belirleme kurası çekildi. olphin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 494 daireyi kapsayan kurada ilk çekilişi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu gerçekleştirdi. Çekilişte Burak Emre Alp, 5. blokta 8. kat ve 62 numaralı dairenin sahibi oldu.

D

AİLEMİZ BÜYÜYOR Kent Konut Genel Müdürü Yalçın Özön ‘’Bir başka projemizin de sonuna gelmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kent Konut olarak büyük bir aileyiz ve büyümeye devam ediyoruz. Sizleri de ailemize katmış olmanın gururunu yaşıyoruz, hepimize hayırlı uğurlu olsun’’ dedi ÖNCELİĞİMİZ İNSAN Başkan Karaosmanoğlu da ‘’ Kent Konut kar amacı olmayan sizleri ev sahibi yapmak için çalışan belediyemize bağlı bir şirket. Bizler vatandaşlarımızın daha güzel evlerde ve en önemlisi depreme dayanıklı dairelerde yaşamaları için çalışıyoruz. Kentimize yaşam alanları inşa ediyoruz. Bu kura çekimi sonrasında 394 aile daha ev sahibi olacak. Hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’’ diye konuştu. MODERN YAŞAM MERKEZİ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konut tarafından 28 Haziran Mahallesi’nde yapılan İzmit Kent 5.Etap’ın içinde 1+1 ve 2+1 olmak üzere 494 daire, iki adet çocuk oyun grubu, iki adet çardak, basketbol sahası, açık otopark ve yeşil alan bulunuyor.


iCRAATINİÇİNDEN

Tembelova KavşağI Trafİğİ raHaTlaTTI

1-15 Haziran 2014

11

Olimpik Yüzme Havuzu hızla yükseliyor ocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sporun alt yapısına yönelik başlattığı tesisleşme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu çerçevede yüzme branşına büyük önem veren Büyükşehir, Gebze’de Olimpik Yüzme Havuzu’nun inşaatına devam ediyor. Tesisin en kısa zamanda gençlere kazandırılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tesis tamamlandığında geleceğin altın kulaçlarına armağan edilecek. Tesisin içinde bir adet 2 metre derinliğinde 25x50 ölçülerinde olimpik havuz, 1.60 metre derinliğinde 16x25 ölçülerinde ısınma havuzu ve 4.50x11.00 ebadında bir de çocuk havuzu bulunacak. Tesisin olimpik yüzme havuzu bölümüne 750 seyirci kapasiteli tribün yapılacak.

K

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi şehirdeki ulaşımın rahatlaması için çalışmalarını sürdürüyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerince Gebze Organize Sanayi Bölgesi kuzey yan yolunda trafiği rahatlatacak olan kavşak çalışması tamamlandı. Kavşak genişletilerek dönüşler kolaylaştırıldı, böylece Tembelova Kavşağı adıyla bilinen

bölgede trafik büyük ölçüde rahatladı. 5 BİN 200 TON ASFALT Yaklaşık olarak 700 metre çalışma alanı olan bölgede 5 bin 200 ton asfalt kullanıldı. Kavşak ve yan yollarda bordür çalışmaları yapılırken, trafik akışı ise ışıklarla düzenlenecek. Kavşak sanayi bölgesi trafiğinin TEM otoyoluna katılımını kolaylaştırdı.

Heyelan bölgelerine müdahale

ZÜBEYDE HANIM’DA ASFALTLAMA ÇALIfiMASI

İzmit bölgesinde dolmuş ve otobüs güzergahında bulunan Zübeyde Hanım Caddesi’nde asfaltlama çalışmaları sürürüyor. Yürütülen çalışmalarda bin 400 metre uzunluğundaki caddeye bin 800 ton asfalt döküldü. Turan Güneş Caddesi’ni Gündoğdu Kalıcı Konutları’na ve Cephanelik Spor Tesisleri’ne bağlayan yolda çizgi çalışmaları ve işaretleme çalışmaları da yapılacak.

Sekapark uçurtma tepesi capcanlı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, Kartepe İlçesi Kartepe Caddesi’nde meydana gelen heyelan bölgesine müdahale etti. Bölgede yer altı sularının birikmesi ve yağışların

ardından biriken sular yol alt tabakalarının kaymasına, yol gövdesinin bir kısmının akmasına neden olmuştu. Fen İşleri ekiplerince temizlenen bölgeye bin 500 ton taş dolgu yapılarak, bölge emniyete alındı.

ekapark uçurtma tepesinde güzel havayı fırsat bilen Ford Otosan Ortaokulu öğrencileri birbirinden değişik ve rengarenk uçurtmalarını uçurdu. Öğretmenleriyle birlikte Sekapark uçurtma tepesinde uçurtmalarını uçuran 80 öğrenci birbirleriyle adeta yarıştı. Güzel havayı fırsat bilen Ford Otosan öğrencileri uçurtmalarıyla sınav öncesi stres attı.

S


YAŞAM

1-15 Haziran 2014

12

Gebze Sekapark Gebze’nin en büyük parkı özelliğini taşıyan 370 bin metrekare alana sahip Tatlıkuyu Vadisi Mesire Alanı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katıldığı törenle vatandaşın hizmetine açıldı. esire alanında gerçekleştirilen programa Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar katıldı. Gelen misafirlere çeşitli ikramların gerçekleştirildiği tanıtım programı piknik havasında geçti.

yu Vadisi Mesire Alanı açılışında Konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ‘’ Göreve geldiğimizden bu yana söylediğimiz bütün vaatleri gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Sizler de bunları görüp bizi destekliyorsunuz. Tatlıkuyu Vadisi Gebze’mize hayırlı olsun.Güle Güle kullanın.Burası artık sizin’’ dedi.

VAADLERİMİZİN HEPSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise ‘’ Gebze halkı her zaman en iyisini hak ediyor. Buraya ilk geldiğimizde bomboş bir araziydi. Park ve Bahçeler dairemizin yoğun

M

Gebze’nin Sekapark’ı olarak adlandırılan Tatlıku-

BURASI GEBZEMİZE HEDİYEMİZ

çalışmaları sonucunda bu güzel mesire alanını Gebze’mize kazandırdık. Burası Gebze halkımıza hediyemizdir. Ama bundan sonrası sizlere emanet . Sizler buraya geleceksiniz ve iyi bakacaksınız” diye konuştu.

370 BİN METREKARE ALAN TÜBİTAK ve D-130 Karayolu arasında bulunan 370 bin metrekarelik vadi, Gebze’nin Sekapark’ı olarak adlandırılıyor. Vadinin bir ucu Ahmet Pembegüllü Caddesi’ne diğer ucu da Eskihisar Feribot Yolu’na uzanıyor. Gebze’nin güneyinde yer alan vadiye, yeni yapılan Dr. Zeki Acar Caddesi üzerinden ulaşılabiliyor.


YAŞAM

1-15 Haziran 2014

rk’ına kavuştu PİKNİK SEFASI ∂ Parkın ortasında bir de spor komplesi yer alıyor. Futbol, basketbol ve tenis sahalarının yer aldığı kompleks, piknikten sonra enerji harcamak için vazgeçilmez bir yer olacak. Kamelyalarla donatılan parkta barbeküler de bulunuyor. Vatandaşlar mangal sefası yapabilecek. Park 24 saat hizmet verecek. Parktan vatandaşların gece de faydalanabilmeleri için 6 projektörlü 28 adet aydınlatma direği dikildi.

OYUN ALANLARI Parkın içerinde oyun kompleksleri de yer alıyor. Dev parkta yürüyüş yolları yaş gruplarına göre çocuk oyun alanları bulunuyor. Parka ayrıca engelli oyun grubu ve spor aletleri de kuruldu. Parkta dinlenme alanları da yer alıyor. Parkta bir de etkinlik alanı bulunuyor. Anfi şeklindeki etkinlik alanı konser tiyatro gibi aktivitelerin gerçekleşmesini sağlayacak. Parkın dört ayrı yerinde 75’er araçlık otopark da yer alıyor.

13


HABER

1-15 Haziran 2014

14

EngElsİz EğlEncE üyükşehir Belediyesi tarafından beşincisi düzenlenen Engelsiz Eğlence Şenliği’nde sosyal sorumluluk başlıkları ön plana çıktı. Engelsiz Kulaçlar ve Cemil Meriç Engel Tanımayan Başarı ödüllerinin verildiği şenlikte mektuplaşan çocuklar birbirleriyle ilk kez sahnede tanışarak hediyeleşti. Sekapark’ta düzenlenen 5. Engelsiz Eğlence Şenliği’ne Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın da katıldı. “Benim de engelli bir oğlum var. Engelli aileleri en iyi ben anlarım’’ diyen Büyükakın, “Engellilerimizin hayatlarının daha iyi koşullarda olmasını ve eğitimlerini yapmalarını belediyeler olarak sağlamalıyız. Engelli çocukları olan ailelerin psikolojik rehabilitasyonunu da güçlendireceğiz”şeklinde konuştu.

B

MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU Engelsiz Kulaçlar Madalya Töreni’nde özel sporcular, yüzmede Türkiye birincisi Varol Vesilica, Havvanur Sarıboğa, Güllü Saylan, Ayşenur Bahar Çeliköy, Firuzan Akkuş, Metecan Meriç, Berkan Dağ, Boran Koç, İsmail Yılmaz, Faruk Yılmaz, Ömer Yılmaz, Furkan Ulaşlı, Volkan Altınışık, Enes Bulut, Ayberk Bektaş, Cağı Gürkan, madalyalarını Genel Sekreter Yardımcısı Büyükakın’dan aldı. Engel Tanımayan Başarılar Ödül Töreni’nde 5 yıldır Türkiye Halter birincisi olan Cihan Dura ve Gözlerim Konuşur adlı şiir kitabı bulunan Sena Sezgin’e plaketlerini yine Genel Sekreter Yardımcısı Büyükakın verdi. MEKTUP ARKADAŞLARI HEDİYELEŞTİ Mektup Arkadaşım Projesi kapsamında biri engelli diğeri engelsiz olan mektup arkadaşları ilk kez birbirlerini 5. Engelsiz Eğlence Şenliği’nde tanıma fırsatı buldu. Birbirlerine hediye veren mektup arkadaşları mektuplar vasıtasıyla kurdukları bir ömür boyu sürecek dostluğun temellerini attı. Mektup koçları vasıtasıyla mektuplaşan çocuklar ilk kez karşılaşmanın heyecanını yaşadı. 5. Engelsiz Eğlence Şenliği’nde tanışan mektup arkadaşları duygusal anlar yaşadı. Yapılan ödül törenlerinin ardından şenlik yemek ikramı ile son buldu.


sPOR

1-15 Haziran 2014

15

KağıtsporluBoksörler tam gaz A Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu boksörler tüm şubelerinde olduğu gibi Kartepe’deki Şirinsulhiye boks salonunda da çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

lt yapıya büyük önem veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübü, tüm branşlarda çalışmalarını alt yapı ağırlıklı olarak sürdürüyor. Kartepe, Başiskele, İzmit ve Gebze şubelerinde yüze yakın boksörle hazırlıklarını sürdüren mavi beyazlı boksörler geleceğini inşa ediyor.

BOKS ŞUBESİ, ŞİRİNSULHİYE’DE

Alt yapısında gelecek vaad eden bir çok boksör bulunduran mavi beyazlılar, milli takımlar düzeyinde başarılı antrenörleri de kadrosunda barındırıyor. Geçtiğimiz aylarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kartepe’nin Şirinsulhi’ye beldesinde

yaptırılan spor kompleksinde yer alan Boks spor salonunda çalışmalarına başlayan mavi beyazlı boksörler, oldukça güzel imkanlardan yararlanıyor. Antrenörler Ali Çelikiz, İsmail Çelikiz, Cihan Başaran nezaretinde çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu Boksörler bu yıl da alt yapıdan başarılı yetenekleri üst yapıya çıkarmayı planlıyor.

Buzda renkli kapanış Hokeyciler, Gençler Liginde ikinci oldu Sekiz takımın katılımıyla gerçekleşen ve 7 hafta süren 2013-2014 sezonu Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Gençler Ligi oynanan final maçlarıyla tamamlandı. Ankara'da gerçekleşen play-off müsabakalarında Büyükşehir Belediyesi Ankara, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor, Erzurum Gençlikspor ve Boğaziçi Patenajspor takımları karşı karşıya geldi. Kağıtspor, Erzurum temsilcisi, Gençlik Spor Kulübüne 5-1 yenilerek ligi ikinci olarak tamamladı.

Karatecilerden, iki Türkiye Üçüncülüğü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Olimpik Buz Sporları Tesisi yıl sonu kapanış etkinliğini düzenlediği törenle gerçekleştirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Olimpik Buz Sporları Salonu’nda gerçekleşen kapanış törenine çok sayıda sporcu velisi katılırken, minik öğrencilerin buzdaki figürleri seyircilerden büyük alkış

Kocaeli Judo Karması, ikinci oldu

aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Buz antrenörleri Simge Ceylan, Enes Yaşar, Orkun Akarsu ve Yeşim Aydın İsaoğlu nezaretinde 110 öğrenciyle gösterilerini sunan öğrenciler, törende sırayla sahne aldı. Gösterilerin ardından temel eğitim alan 110 öğrenci tören sonrası sertifikalarını antrenörlerin elinden aldı.

∂ Samsun'un ev sahipliğinde gerçekleştirilen 16 ilden 102 erkek 101 bayan toplam 203 sporcunun katıldığı Judo Anadolu Yıldızlar Ligi finallerinde Kağıtspor kulübünün sporcularının yer aldığı Kocaeli Karması erkeklerde Türkiye ikincisi oldu. Samsun Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nda yapılan müsabakalarda erkeklerden üç birincilik, iki üçüncülük geldi.

Haziran ayında İzmir’de yapılacak 12. Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası seçmesi niteliği taşıyan, Türkiye Takımlar Karate Şampiyonası, Bartın’da yapıldı. Türkiye’nin 30 ilinden 116 kulüp, 204 takım, 266’sı kadın 744 karateci tatamiye çıktı. Ömer Tepesi Spor Salonu’nda yapılan müsabakalarda Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor takımı büyük erkeklerde ve büyük bayanlarda Türkiye üçüncüsü oldu.

1-15 Haziran 2014 Sayı: 79 kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol sorumlu Müdür Mehmet Baydemir Fotoğraflar/arşiv Nurdoğan Sevencan/Rafiye Usta tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr - 41@kocaeli.bel.tr Grafik - Tasarım: Göksel Dülger Baskı: ‹hlâs Gazetecİlİk a.Ş. Merkez Mahallesi 29 ekim caddesi İhlas Plaza No: 11 a/41 34197 Yenibosna-Bahçelievler/ ‹staNBUl tel: 0 212 454 30 00


KIRKBİR 79. Sayı 1-15 Haziran 2014  

KIRKBİR 79. Sayı 1-15 Haziran 2014

Advertisement