Page 1

KOCAELI 1 en son 2_Layout 1 copy 30.04.2014 17:54 Page 1

1-15 Mayıs 2014

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bir 23 Nisan’da daha bayramı bayram gibi yaşatan Uluslararası Çocuk Şenliği düzenledi. Büyükşehir, Uluslararası Fuar Merkezi’nde dört gün gerçekleştirdiği dev programla dünya çocuklarına kucak açarken bi’dünya eğlenceyi de Kocaelilerin ayağına getirdi. SAYFA 4-11’de

BAfiKAN TATAR‹STAN’A ÇIKARMA YAPTI 14’TE

Başlıyor

SAYFA 2’de


BAŞKAN’DAN

1-15 Mayıs 2014

3

Dünyayı kucakladık 23

Nisan, bizim için “Ulusal” egemenlik bayramıdır. Yani, ülkemizin halkımız tarafından yönetildiğini anlatır. Aynı zamanda, “Uluslararası” bir çocuk bayramıdır. Dünyanın tüm çocuklarına bu bayramda kucak açar, bayram sevincimizi dünyanın bütün çocuklarıyla paylaşırız. 23 Nisan’ı dünyanın bütün çocuklarına ülkemizin kurucusu Atatürk hediye etti. Atalarımız, barış dolu bir dünya için mücadele ettiler. Bize ve tüm dünyaya çok önemli bir şey öğrettiler. 23 NİSAN BÜYÜKLERİN DE BAYRAMIDIR 23 Nisan; hiç bir çocuk gözyaşı dökmesin diye çalışmaktır. 23 Nisan, hiçbir çocuğun üzülmediği, korkmadığı bir dünya kurma çabasıdır. Bakın size bir şey anlatayım. Biz ülkemizi kurarken çok insan kaybettik. Çok acılar çektik. Binlerce çocuğumuz öksüz ve yetim kaldı. 23 Nisan bizim için tüm çocukları koruyacağız demektir. Çocuklarımızı asla kimsesiz bırakmayacağız demektir! Bunun için 23 Nisan çocukların bayramı olduğu kadar, biz büyükler için de bayramdır.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Bu yıl da bir 23 Nisan’ı neşeyle bi’dünya eğlenceyle ve anıyla geride bıraktık. Çocuklarımızın yüzündeki tebessüm emeklerimizin karşılığını aldığımızın göstergesi oldu. GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ Hayatımızın neşe kaynağı çocuklardır. Onlar, aynı zamanda insanın dünyaya bırakacağı en değerli mirastır. Siz çocuklar, masum ve rengârenk dünyanızla dünyamıza tertemiz bir ışıltı yayıyorsunuz. Bayraklar, coğrafyalar, kültürler, diller değişse de çocuk, her yerde çocuktur. Aralarındaki tek fark, bizim onlara sunduğumuz hayatlardır. Bütün çocukların güldüğü, bütün çocukların el ele oyunlar oynadığı, güzel bir dünya için çalışıyoruz. HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞSÜN DİYE Hangi yetişkin henüz çocukken dünya haritasındaki ülkelere, çeşit çeşit bayraklara hayranlıkla bakmamıştır? Hangi çocuk atlasın üzerinde parmağını gezdire gezdire kıtalar, okyanuslar arasında hayaller kurmamıştır?

Bugün burada bir devletin resmi töreninden çok daha fazlası için kardeşliğimiz için, dünyanın tüm renkleri için ve çocuklukta kurulan hayallerin gerçeğe dönüşmesi için bir araya geldik. Bir kırmızı bisiklet, turuncu bir süs balığı, pembe bir uçan balon ya da bembeyaz papatyalar…. Bir çocuğu nasıl da mutlu etmeye yeterse… Fas’tan, Estonya’dan, Pakistan’dan, Romanya’dan daha nice uzaklardan ve yakınlardan gelmiş yavrularımız sizin güzel yüzlerinizde gördüğümüz gülücükler de İşte bizi öyle mutlu ediyor. BARIŞ MANÇO’YU ANDIK Bu sene bu mutluluğu bize 6’ncı kez yaşattığınız için her birinize tekrar ve tekrar teşekkür ediyorum. Baharda geldiniz, Kocaeli’mize de bahar getirdiniz. Ülkemizin en büyük çocuk fuarı olan Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarımız bu

sene 41 ülkeden gelen 1000’den fazla yavrumuzla göz kamaştırdı. Bu sene de dopdolu, harika eğlenceler yapıldı. Spor müsabakalarından tiyatro gösterilerine, konserlerden atölye faaliyetlerine, tam dört gün boyunca doyasıya eğlendik. Fuarımızın bu seneki teması, çocukların Barış Abisi Rahmetli Barış Manço oldu. Kendisini, saygı ve özlemle anmak istiyorum. Barış Manço, Japonya’dan Amerika’ya, Bosna’dan Filistin’e kadar yüzlerce ülkede çocukların başını okşamış, onlara şarkılar yazmıştır. Bugün burada olsa hiç şüphe yok ki bizimle gurur duyardı. Aferin çocuklar deyip, hepinizi şampiyon ilan ederdi. Sevgili çocuklar, dünyanın bütün çocukları; bizler de sizinle gurur duyuyoruz. Türkiye’den, Kocaeli’mizden barış ve sevinç dolu, umut ve kardeşlik dolu bir dünya kurma çabamızı, bir kez daha ilan ediyoruz. İyi ki varsınız.


MANŞET

1-15 Mayıs 2014

4

Bi’dünya eğlendik Kocaelili çocuklar bu yıl da 23 Nisan’ı dolu dizgin yaşadı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nde Kocaelilere bol eğlenceli zengin bir program sundu. Barış Manço temalı Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nı 4 günde 227 bin kişi ziyaret etti.

ocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali bu yıl da 30.000 metrekare kapalı alana sahip Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Festival kapsamında Türkiye’de ilk olan ve bu yıl üçüncü kez düzenlenen ‘Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı kuruldu. KORTEJLE BAŞLADI 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, 4 ülkeden 1000 çocuğun katılımıyla yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Dünya çocukları Nuh Çimento İlköğretim Okulu önünden başlayıp kent merkezi üzerinden

K

Asker çocuklar çiçeklerle karşılandı İl Jandarma Komutanlığı’nın da destek verdiği programda asker kıyafetleri giyen kız ve erkek çocuklar protokolü kapıda çiçeklerle karşıladı. Protokol ardından tek tek stantları gezdi. Stant görevlilerinden bilgi aldı. Çocukların neşesine ortak oldu. Başkan Karaosmanoğlu ailelerle de fotoğraf çektirdi.

Lübnanlı çocuklardan İstiklal Marşı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğlence ve Eğitim Fuarı’na katılan gruplardan Lübnan heyeti okuduğu İstiklal Marşı ile dikkat çekti. Fuar kapsamında Büyükşehir’in önünde gerçekleşen etkinlikte Lübnanlı çocuklar İstiklal Marşı’nı söyledi.

yaptıkları yürüyüşü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde noktaladı. Yoğun ilgi gösterilen korteji Kocaelililer el sallayarak selamlarken dünya çocukları da kendi ülkelerine özgü oyunları oynayarak doyasıya eğlendi. İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan okunduğu etkinlikte Swezland grubu gösterisi de büyük beğeni topladı.

MUHTEŞEM GALA Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı muhteşem bir galayla Kocaelilere ve dünya çocuklarına üçüncü kez kapılarını açtı. Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen gala programına Vali Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gala programı 41 ülkeden 1000 çocuğun danslarını sergilemesiyle başladı. Farklı kıyafetleri ve güler yüzleriyle performanslarını sahneleyen çocuklar adeta büyük bir gökkuşağı oluşturdu. Büyük bir coşkuya sahne olan gala programında salonu dolduran binlerce vatandaş kurulan farklı etkinliklerin yer aldığı 28 adet stantta çocuklarını eğlendirme fırsatı buldu.


MANŞET

1-15 Mayıs 2014

5

Bütün dünyanın çocuklarına kucak açıyoruz aşkan İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada “Dünyanın dört bir yanında yaşamın ne kadar güzel bir şey olduğunu göstermek için Kocaeli’ne gelen dünyanın en güzel çocukları hoş geldiniz. 23 Nisan bizim için ulusal egemenlik bayramıdır. Aynı zamanda uluslararası bir çocuk bayramıdır. Bütün dünyanın çocuklarına kucak açıyoruz. Bayram sevincini bütün dünyanın güzel çocuklarıyla birlikte kutluyoruz” dedi. Başkan Karaosmanoğlu bu güzel bayramı bize gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armağan ettiğini de belirtti. Bu yıl ki fuarın Barış Manço temalı olduğunu hatırlattı.

B

BEST FM SERDAR GÖKALP’LE YAYINDA

SADECE BİZİM BAYRAMIMIZ DEĞİL Dünyanın dört bir köşesinden hepiniz hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Vali Topaca da “23 Nisan sadece bizim çocuklarımızın bayramı değil, tüm dünyanın çocuklarının bayramıdır. Biz her şeyini paylaşan, yardımlaşan ve hiç esirgemeyen bir milletiz. 23 Nisan’ı da dünya çocuklarıyla paylaşarak, dünyanın huzuruna, sevgiye katkı yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Best FM’in sevilen programcısı Serdar Gökalp de “Serdar Yayında” isimli programını Best Express Canlı yayın aracından gerçekleştirdi.

HER ÜLKEDEN BARIŞ MANÇO KOROSUNA BİR ÇOCUK Etkinliklerin dolu dizgin devam ettiği fuarda 250 kişilik Barış Manço Korosu da muhteşem bir konser verdi. Her ülkeden bir çocuk da koronun arasına katılarak şarkılara eşlik etti. Koro, Barış Manço’nun “Yaz Dostum, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Dağlar Dağlar” gibi çok sevilen parçalarını protokol ve vatandaşlarla birlikte söyledi.

Manço ailesine plaket Programın sonunda Başkan Karaosmanoğlu galaya katılan Barış Manço’nun eşi Lale Manço ve oğlu Batıkan Manço’ya desteklerinden dolayı plaket takdim etti. Lale Manço da Barış Manço anısına etkinliklerin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bence Barış Manço diyenlere ödülleri verildi Fuarda kısa film, enstrüman, müzik ve taklit dalında düzenlenen “Bence Barış Manço” Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Birinciler Paris Disneyland gezisi, mansiyonlar dizüstü bilgisayar, 50 öğrenci de Anadolujetle Ankara gezisi ödülünün sahibi oldu.


MANŞET

1-15 Mayıs 2014

6

Büyük şovlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin altıncısını düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamında açılan Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı muhteşem etkinliklere sahne oldu.

Moroccan Sirki

BÜYÜLEDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin şenlik kapsamında fuara davet ettiği dünyaca ünlü grup Moroccan Sirki çocuklara unutamayacakları büyük bir gösteri sundu. 8 kişilik Fas ekibinden oluşan sirk, birbirinden zor akrobasi hareketini büyük bir profesyonellikle sergiledi. Gösteriyi çocuklarla aileleriyle birlikte izledi. Grup çocukları da gösteriye zaman zaman dahil etti. Grubun gösterileri arasında jimnastik, akrobasi şovları ve ateş dansı yer aldı. Güzel bir kareografiyle yaklaşık bir saatlik gösteri sunan grup uzun süre alkışlandı.

Fuara köpük balon şov damga vurdu

Yetenek Sizsiniz grupları 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın üçüncü gününe Yetenek Sizsiniz yarışmasının finalistleri damgasını vurdu. Sahnede yaptıkları illüzyon gösterisiyle binlerce kişinin

gözleri önünde bir saati, bir kutunun içine sokan Kıvanç ve Burak izleyenleri hayretler içinde bıraktı. Gösterinin sonunda herkes birbirine aynı soruyu soruyordu; ‘’O saat o kutunun içine nasıl girdi?’’

ZÜLFİKAR İLE HÜSEYİN GÜLDÜRDÜ İlk olarak sahne alan ve üç ayrı gösteri sunan Zülfikar ve Hüseyin, izleyenlere kahkaha dolu anlar yaşattı. Oyunlarına alanda kendilerini izleyen seyircileri de katan sevilen ikili, müzikler eşliğinde yaptıkları taklitlerle de dikkat çekti.

GRUP MİKADO’DAN ZOR HAREKETLER Sahneye ikinci olarak gelen Grup Mikado’nun genç elemanları da, güç dolu ve zaman zaman tehlikeli hareketleriyle yürekli ağızlara getirdi. Tehlikeli akrobasi hareketlerini kolaylıkla ve başarıyla yapan Grup Mikado üyeleri, izleyenlerin takdirini kazandı.

SEVİMLİ JONGLÖR EDDİE Etkinliklerden biri de yabancı gösteri gurubu dünyaca ünlü Peb Bou Bubble Şov oldu. Köpüklerden balonlar çıkaran iki usta muhteşem bir gösteri sergiledi. Binlerce kişinin izlediği şovun sit-com tadında olması da gösteriye ayrı bir tat kattı. Gösterilerinde renkli ışıkları kullanarak şovlarına görsel hareketlilik katan iki balon ustası büyük beğeni topladı.

v

Yetenek Sizsiniz yarışmasının finalistlerinden Jonglör Eddie ise sevimli hareketleri, güleryüzü ve yaptığı akrobasi hareketleriyle herkesin sevgisini kazandı. Salonu dolduranlara Türkçe seslenen Jonglör Eddie, kendisini izleyen çocukları da zaman zaman sahneye aldı.

KIVANÇ İLE BURAK HAYRETE DÜŞÜRDÜ

ANADOLU ATEfi‹ KIVILCIM HALK DANSLARI

Mustafa Erdoğan’ın yönettiği Anadolu Ateşi Kıvılcım Halk Dansları Topluluğu, izleyenleri adeta büyüledi. 7-14 yaş çocuklardan oluşan 80 kişilik grup güzel oyunlarını başarıyla sergiledi. Çocuklar Türkiye’nin her yöresinden oyunlar oynadı.

Gecede son olarak illüzyon gösterileriyle Kıvanç ve Burak sahne aldı. İnteraktif gösterileriyle dikkat çeken ve salondaki seyircileri sahneye alarak oyunlarını birlikte sergileyen Kıvanç ile Burak, izleyenlerin çözmekte zorlandığı oyunları başarıyla gerçekleştirdi. Kıvanç ile Burak’ın sahneden sergilediği gösterinin bir bölümüne Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş da katıldı.


MANŞET

1-15 Mayıs 2014

7

sInIrsIz eğlence BAŞKAn OLACAK ÇOCUKLAR Kocaeli Büyükşehir Belediyesi düzenlediği Uluslararası Çocuk Festivali Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı dört gün boyunca farklı etkinlik ve aktivitelerle çocuk-

larla buluştu. 7’den 70’e herkesin fuar süresince takip ettiği önemli etkinliklerden biri de bu yılın Barış Manço temasına uygun olarak düzenlenen “Başkan Ola-

Zeytin ve Limon ilk kez Kocaeli’de sahne aldı

cak Çocuk” programı oldu. Çocuklar belediye başkanı olsalar bir kente neler yapabileceklerini “büyümüş de küçülmüşler” dedirten ifadelerle açıkladı.

Calliou Kasabası kuruldu Geçtiğimiz yıl fuarda Keloğlan Masalları Köyü kuran Büyükşehir bu kez çocukları Calliou’nun dünyasına götürdü. Binlerce çocuk kurulan Calliou Kasabası’nda çizgi film kahramanı Calliou, ailesi ve onun eşyalarına dokunup fotoğraf çektirmek için adeta birbiriyle yarıştı.

Fuarda çocukların sevdiği çizgi film karakterleri Zeytin ve Limon da güzel bir oyun sahneledi. İlk kez Büyükşehir’in çocuk şenliğinde sahne alan oyunu izleyen binlerce çocuk, Zeytin ile Limon’un şarkılarına da eşlik etti.

Sihirbazlık Şov Çocukların en çok dikkatini çeken stantların arasında kukla gösterisi ile sihirbazlık şovları yer aldı. Kuklaların gösterisini heyecanla izleyen ve çalan müzikler eşliğinde onlarla dans eden çocuklar, sihirbazlık gösterilerini ise heyecan ve merakla izledi. Sihirbazların yaptıkları gösterileri dikkatle takip eden çocuklar, sahneye gelerek sihirbazlık oyunlarına birebir eşlik etti.

Keloğlan’dan

muhteşem

Konser

Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda çocuklar masallarını dinleyerek uyudukları, ekranlardan tanıyıp sevdikleri Keloğlan ile bir araya geldi. Tiyatro oyuncularından oluşan Keloğlan animasyon ekibi büyük sahnede muhteşem bir konser verdi. Alanı dolduran binlerce çocuk Keloğlan şarkılarını hep birlikte söylerken masal kahramanlarının sahneledikleri oyunu da büyük beğeniyle izledi.

Kuklalarla Dans Kukla şov da ilgi çeken etkinlerin arasında yer aldı. Tahta oyuncakların dünyasını tanıyan çocuklar, hem eğlendi, hem de bu sanatın inceliklerini öğrendi. Çocuklar kuklaların şarkı ve danslarına da eşlik etti.


MANŞET

1-15 Mayıs 2014

8

Çocuk dünyas

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çocuk E birbirinden farklı ve eğlenceli stantta 7 fe çıkardı. Çocuklar eğlenirken öğrend

BARIŞ MANÇO MÜZESİ Büyükşehir Belediyesi bu yıl ki fuarın ana temasını çocukların çok sevdiği Barış Manço olarak belirledi. Bu kapsamda Manço adına yarışmalar düzenlendi ve onun eşyalarının yer aldığı bir sergi açıldı. Bu tür festivallerin Barış Manço’nun gelecek nesillere aktarılması ve anlatılması açısından önemine değinen Lale Manço, Barış Manço Müzesi’nde sergilenen eserlerle ilgili de bilgi verdi. Lale Manço, müzede Barış Manço’nun filmlerde, programlarda ve konserlerinde giydiği kıyafetlerin, takıların ve çekilen fotoğrafların olduğunu vurguladı.

LANGIRT KEYFİ

23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nı gezenler özellikle bir stant önünde farklı bir heyecan yaşadı. Kısa süre önce Diyarbakır’da öldürülen ve yaklaşık 40 yıl sonra Anadolu’da ilk kez görülen leoparın tahnitini görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Özellikle küçük çocuklar kocaman dişleri ve heybetli görünüşüyle cam fanusun içinde sergilenen Anadolu Leoparı’nı şaşkınlıkla seyretti. Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı yetkilileri açtıkları stantta çeşitli hayvanların tahnitlerini sergilerken kurt, yaban kedisi, dağ keçisi, maymun, leylek, tavşan ve akbaba gibi doldurulmuş hayvanlar dikkatle incelendi.

ANADOLU LEOPARI’NA YOĞUN İLGİ

DÜNYA OYUNCAK MÜZESİ Bu yıl da farklı ülkelerden çocukların getirdiği oyuncaklar festivale gelen kişiler için sergilendi. Her sene 41 ülke çocuğunun yanlarında getirdiği oyuncakların sergilendiği müze, her ülkenin kendi kültür ve yaşayışını yansıtması ile dikkat çekti.

DAN ENGELLİ ÇOCUKLARM ANS MUHTEŞEM PERFOR Şenliğe katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zihinsel Engelliler Müdürlüğü Mehteran Takımı, dinleyenleri coşturdu. Mehter marşlarını başarıyla söyleyen engelli çocukların yanı sıra 32 yaşındaki zihinsel engelli Sinan Şahin de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgievleri standında yağlı boya resim yaparak hünerlerini sergiledi.

7 BİN BONCUK 3 BİN BALON

150 kilogram seramik hamuru meraklı ellerini bekledi, ellerini çömlekçi Nihat Usta’ya teslim eden 800 minik kendi çömleğini imal etti, 7 bin çocuğun şenlikli boncuğu oldu, 15 kilogram cam boru miniklerin nefesiyle biçim kazandı, günde 3 bin balon bir hayal kahramanına dönüştü, 240 çocuğun kendisine ait kuklası oldu, bin 300 çiçek minik ellerden gelen toprakla kendisine hayat buldu, 12 bin çocuk yeni diş fırçasına sahip oldu.

FENERBAHÇE ÇOCUK KULÜBÜ ÇİÇEK DİKTİLER ÇÖMLEK YAPTILAR Önünde uzun kuyrukların oluştuğu atölyeler, çocukların isteklerini yerine getirebilmek için adeta zamanla yarıştı. Öyle ki; etkinlik boyunca bin 200 çocuk kendi uçurtmasını yaptı, ortalama 10 bin 800 çocuğun yüzü bin bir renge boyandı, 2 bin çocuğun saçına kuaför eli değdi, 3 bin çocuk kendi takısını yapma imkanı buldu.


MANŞET

1-15 Mayıs 2014

9

sInI keşfettİk

k Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda kurduğu 7’den 70’e herkesi çocuk dünyasını keşndi, aileleri de onların keyfine ortak oldu.

HÇE

İLK UÇUŞ DENEYİMİ Çocuklar, Anadolu Jet’in kurduğu uçuş simülatöründe pilotluk eğitimi de aldı. Çocuklar uzman pilotlar eşliğinde Atatürk Havaalanı’na iniş yaptı. Pilot koltuğuna oturan çocuklar, göklerde süzülmenin heyecanını yaşadı

Fuarda bu yılın şampiyonu olan Fenerbahçe Çocuk Kulübü de çocukların eğlenceli vakit geçirebilecekleri aktiviteler yaptı. Spor sevgisini çocuklarda kazandırmak için şişme oyun grupları, karaoke yarışmaları, mini basketbol ve futbol etkinlikleri gerçekleştirildi. Dünya çocuklarının bir araya geldiği fuarda Bulgaristan’dan gelen ekip ile Türk çocukların canlı langırt oyunu dikkat çekti.

R R

ZİRVEYE ÇIKTILAR

ın aela odi ma zü in eli au.

AKUT ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor İzcilik Kulübü’nün kurduğu stantlara gelen çocuklar, duvar tırmanma ve arama kurtarma tatbikatlarında büyük heyecan yaşadı.

ÇOCUK KOMANDOLAR Fuar alanında stant açan İl Jandarma Komutanlığı, kurduğu stantta çocuklara mini komando eğitimi verdi. Engelleri başarıyla aşan çocuklara Minik Komando sertifikası verildi.

KO-MEK RÜZGARI KO-MEK fuarda açtığı oyuncak bez bebek, kuaförlük, yüz boyama, takı tasarımı, kum boyama, objelerin dili, patates baskı ve kağıt perspektif stantlarıyla çocuklara eğlenceli anlar yaşattı. Çocuklar için açılan ve ücretsiz hizmet veren stantlarda miniklere hediyeler verildi.

CANLI HEYKELLER R İTFAİYECİ ÇOCUKLA YANGINA SU SIKTI Büyükşehir İtfaiyesi Daire Başkanlığı da fuarda stant açarak çocukları hem bilgilendirdi hem de eğlendirdi. Burada afetleri önleme ve afet anında yapılması gerekenleri öğrenen çocuklar, itfaiyecilik kıyafetleriyle temsili yangına da müdahale etti.

Fuarın dikkat çeken çalışmalarından birisi de Canlı Heykeller ve Gezici Kukla Atölyesi oldu. Canlı Heykeller ile bol bol fotoğraf çektiren çocuklar ve büyükler, Gezici Kukla Atölyesi’nin gösterileriyle de eğlendi.

ÇOCUK TİYATROSU Lambanın Sihri Hezarfen’in fikri isimli tiyatro oyunu da çocuklarla buluşan etkinliklerden biri oldu.


MANŞET

İzmit’e yeni bir bakış

Tuana 2.Etap

K

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konut yeni projeleriyle fark yaratmaya devam ediyor. Kocaeli’de konut alanında adeta bir miladı başlatan Kent Konut yeni projesi Tuana 2. Etap’ı satışa sundu. ent Konut, İzmit Bağçeşme’de yapımı devam eden ve bölgenin daha şimdiden emlak değerini arttıran Tuana Evleri’nin ikinci etabı da görücüye çıktı. İzmit'e yeni ve farklı bir proje kazandıran "TUANA EVLERİ" projesinin 2. Etabında D blokların satışına başlandı. Proje kapsamında 3 blok 210 daire satışa sunuldu.

FARKLI DAİRE TİPLERİ Proje içerisinde 102, 115, 119, 125, 128, 151, 160 ve 163 m²'den oluşan 8 farklı daire tipi yer alıyor. Fiyatlar seçilen daireye göre peşin indirimi ile 157.500 TL 341.100 TL arasında değişiyor. Daireler istenilen dairenin seçilebildiği, nokta satış yöntemi ile satılıyor. Daire bedelinin %25'i peşinat olarak alınıp, kalan bedel ise anlaşmalı bankalardan kredilendiriliyor.

SOSYAL DONATILAR Proje peyzajıyla dikkat çekiyor. Her yerde yeşillin farklı bir tonunu göreceğiniz proje içinde sosyal tesis, süs havuzu, çocuk oyun alanları, dinlenme alanları, acık ve kapalı otopark yer alıyor.

1-15 Mayıs 2014

10


MANŞET

Fırsatı yın! a m r ı ç ka

İzmit Tuana 1. Etap İzmit Bağçeşme’de yapımı devam eden Tuana 1. Etap, modern mimarisi ve sosyal donatılarıyla dikkat ekiyor. 9 blok 663 konut için Kocaeli’ye yeni, farklı bir proje özelliği ve peyzajıyla dikkat çeken Tuna Evleri 50 metrekare ile 334 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1, 3+1, 3+1 dubleks, 4+1, 4+1 dubleks dairelerden oluşuyor.

1-15 Mayıs 2014

11

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent Konut, Kocaelileri prestij projelerde buluşturuyor. Birçok projeyi Kocaeli’ye kazandıran Kent Konut’un yine konut alanına farklı bir anlayış getiren dev projeleri yeni fırsatlarla halka sunuluyor. Büyükşehir iştiraki Kent Konut proje satışlarında da cazip seçenek ve kampanyalarıyla dikkat çekiyor. Kent Konut, Yuvacık Doğa Evleri, Ayışığı ve Çınarlıkent Konutları’ndan ev sahibi olmak isteyenlere yüzde 25’lik peşinatın sadece yüzde birini hemen almak kaydıyla geri kalanını ev tesliminde tahsis ediyor. Kent Konut’un satışı devam eden projeleri;

Başiskele Yuvacık Doğa Evleri Başiskele İlçesi Yuvacık mevkiinde yapılan Doğa Evleri 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan 6 blok 154 daire bulunuyor. 2+1 daireler 78 metre kare, 3+1 daireler ise 115 metre kare olarak inşa ediliyor. 64 bin TL ile 119 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılan projenin 2014 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor.

Derince Çınarlıkent Evleri

Karamürsel Gazanferkent Konutları Karamürsel’in Dereköy Mevkii’nde inşa edilen ve merkeze 7,5 kilometre mesafede bulunan Gazanferkent, yarı olimpik yüzme havuzu, çocuk oyun parkı, tenis kortu, futbol sahası, basketbol sahası, geniş otoparkıyla ve görülmeye değer körfez manzarasıyla yaşama değer katıyor. Gazanferkent Konakları’nda 2+1, 3+1 normal kat dairelerin yanında 3+1 ve 4+1 bahçe ve çatı dubleks daireler de mevcut. Proje 13 blok toplamda 144 daireden oluşuyor.

İzmit Yıldızkent Konutları Derince Çınarlı Mahallesi’nde 37 bin 938 metrekarelik alanda hayata geçirilecek olan projede 56.28 metrekarelik 1+1 (51 adet) 83.24 metrekarelik 2+1 (487 adet), 123.92 metrekarelik 3+1 (24 adet) daire tipleri bulunuyor. Projede zemin kat dairelerin 45 adedi engelliler için ayrıldı. Dairelerin peşin satış fiyatları 55 bin ile 121 bin lira arasında değişiyor.

Kent Konut’un prestij projesi arasında yer alan Yıldız Konutları 656 daire, 30 işyeri ve bir marketten oluşuyor. 1+1 den 4+1’e kadar değişik m²’lere sahip dairelerin yer aldığı projenin tamamına yakını satılmış durumda.

İzmit Kent 5. Etap Kent Konut tarafından eski İstanbul yolu üzerinde yapılacak olan İzmitkent 5. Etap’ta 1+1 ve 2+1’den oluşan farklı metrekarelerde daireler yer aıyor. 5. Etap’ta 8 blok ve 494 daireden oluşacak projede 387 daire satışa çıkarılmıştı. 2090 kişinin başvurduğu proje için hak sahipliği kurası çekilmiş ve 387 kişi daireleri almaya hak kazanmıştı.

Gebze Kirazpınar Konutları

İzmit Ayışığı Evleri Yıldız Konutlarının örnek dairesinin bulunduğu alanda yapılacak olan Ayışığı Evleri toplam 2 blok 72 daireden oluşuyor. Projede 1+1,2+1,3+1 ve dubleks olan farklı metrekarelerde daire seçenekleri bulunuyor, daire fiyatları 62 bin TL ile 281 bin TL arasında değişiyor.

Gebze Kirazpınar’da yapılan Kirazpınar Konutları’nda çalışmalar büyük oranda tamamlandı. 3 blok 215 daireden oluşan Kirazpınar Konutları için Büyükşehir, yeni fırsatlar sunuyor. Yapımı halen devam eden konutların 540 gün içerisinde teslim edilmesi planlanıyor. 1+0 – 39m2 ve 44 bin TL’den başlayan daire fiyatları 3+1 – 120m2 ve 167 bin TL arasında değişiyor.

Yeniköy Kirazlıkent Konutları Kirazlıbahçe mevkiinde bulunan Kirazlıkent Konutları, E tipi 2+1 77 metrekare dairelerden oluşuyor. Toplam 17 blok ve 442 daireden oluşan projede 34 bahçe kat, 68 zemin kat ve 340 normal kat bulunuyor. Daire belirleme kura çekilişi yapılmış, bahçe katlar 51 bin 480, zemin katlar 55 bin 40 ve normal katlar da 59 bin 960 TL’den satılmıştı.


YAŞAM

1-15 Mayıs 2014

12

Mektup Arkadaşımla

engelsiz dostluklar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şubesi’nin Engelsiz Arkadaşım Projesi ile engeller aşılarak dostluk köprüleri kuruluyor ocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Mektup Arkadaşım Projesi ile engelli ve engelli olmayan ilköğretim öğrencileri arasında ömür boyu sürecek bir dostluğun temelleri atılıyor. Birbirlerini tanımayan ilköğretim okulu öğrencileri arasında mektuplaşarak oluşturulan arkadaşlıkla, engellilere karşı süre gelen davranış kalıpları ve önyargıların ortadan kalkması amaçlanıyor.

K

ENGELSİZ EĞLENCE ŞENLİĞİNDE TANIŞACAKLAR 2013 yılında başlayan proje kapsamında, 18 bin 359 engel-

li birey arasından seçilenler rehber öğretmenler ve özel eğitim öğretmenleri tarafından belirlenen yaşıtlarıyla eşleştirildi. Mektuplarla dostluk kuran engelli ve engelsiz çocuklar, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’nda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Engelsiz Eğlence Şenliği’nde birbirlerini tanıma fırsatı bulacaklar. Engelsiz Eğlence Şenliği’nde sahne üzerinde tanışacak çocuklar, özel olarak belirlenmiş hediyeleri birbirlerine verecek. Resmi anlamda son bulan proje ile ömür boyu sürecek engelsiz arkadaşlığın temelleri atılacak.


YAŞAM

1-15 Nisan 2014

13

Sokak hayvanlarIna

TAM DONANIMLI BAKIM MERKEZI

kandıra’da sokak hayvanları için oluşturulan bakım merkezi ve doğal yaşam alanı tamamlandı

ocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra’da modern bir hayvan bakım merkezi oluşturdu. 10 yapıdan ve serbest dolaşım alanlarından oluşan Sokak Hayvanları Bakım Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı kentin bir parçası olan sokak hayvanlarına hizmet verecek. Sokak hayvanlarının tedavi ve rehabilite edileceği bakım merkezi ve doğal yaşam alanında pek çok ünite yer alıyor. Sokaklarda başıboş gezen yaralı ve bakıma muhtaç hay-

K

vanlar için oluşturulan bu merkez, hayvanlar için her türlü şarta sahip.

adet uyuz ünitesi, 1 adet işçi binası, 1 adet de kafeterya binası yer alıyor.

170 DÖNÜM ALAN ÜZERİNE KURULU Tam donanımlı olarak hizmet verecek olan bakım merkezi Kandıra’da F Tipi Cezaevi’ne yakın bir bölgede 170 dönüm alan üzerine kuruldu. Yaralı ve bakıma muhtaç hayvanlar bu merkezde iyileştirilecek. Kompleks halindeki yapının içerisinde 3 adet postoperatif (ameliyat sonrası binası), 1 adet ameliyathane, 1 adet karantina, 1

20 ADET MÜŞAHEDE ODASI Karantina ünitesi, 20 adet müşahede odası, mama odası ve bulaşıkhaneden oluşurken, uyuz ünitesi, mama odası ve gezinti bahçelerinden oluşuyor. Merkezde ayrıca işçi binası, personel odaları, soyunma odaları, duş ve tuvaletler, yemekhane, mekanik odası, malzeme odaları ve çamaşırhaneler de bulunuyor. Merkezde birer adet de konferans

salonu ve kafeterya yer alıyor. SAĞLIK BİRİMLERİ Ameliyat sonrası bina ise bulaşıkhane, mama odası, müşahede odaları ve bahçe gezinme alanlarından oluşuyor. Bina içerisinde zeminler ve duvarlara seramik kaplama yapıldı. Ameliyathanede ise ilk kabul, 40 adet müşahede kısmı, troller, mama, veteriner hekim, röntgen, yıkama ve kurutma, ecza ve operasyon odaları bulunuyor. Merkezde hayvanların yazın serinlemeleri için küçük su havuzları da yer alıyor.


YAŞAM

1-15 Mayıs 2014

14

CUMHURBAŞKANLIĞI KÖŞKÜ’NDE Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Nurgalieviç Minnihanov, “Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti” açılışı için davet ettiği Başkan Karaosmanoğlu ve beraberindeki heyeti Kazan Kremlin’deki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde ağırladı.

Başkan Karaosmanoğlu’nu Cumhurbaşkanı kabul etti.

Başkan Karaosmanoğlu Tataristan’a çıkarma yaptı ürk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Nurgalieviç Minnihanov’un daveti üzerine gittiği Kazan’da başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Tataristan Başbakanı İldar Halikov ve bakanlıklarla önemli görüşmelerde bulundu. KARŞILIKLI HEDİYELEŞME Başkan Karaosmanoğlu’nu Tataristan’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Minnihanov, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Minnihanov, “Bizler hepimiz kardeşiz. Biz Tataristan olarak 2014 yılında kendi insanımızın kültürünü tüm Türk dünyasına tanıtmaya çalışacağız” dedi. Sunulan iyi niyet dileklerinin ardından, Cumhurbaşkanı Minnnhanov ve Türk heyetindekiler günün anısına birbirine karşılıklı hediye sundu. CUMHURBAŞKANLIĞI RESEPSİYONU Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Minnihanov, Kazan Kremlin’de Türk heyeti onuruna resepsiyon verdi. Resepsiyonda Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden Ömer Polat ile Arif Usta, Kırım Tatar Federasyonu Başkanı İbrahim Vefa Arıca ve Avrasya Yayıncılar Birliği Başkanı İsmail Kahraman da yer aldı. BAŞBAKANLIKTA SICAK GÖRÜŞME Başkan Karaosmanoğlu’nun Kazan’da bir diğer önemli görüşmesi de Başbakan Halikov ile oldu. Tataristan Başbakanı ile açılış töreni öncesinde makamında görüşen Başkan Karaosmanoğlu, kendileriyle her türlü

T

fikir alışverişine açık olduklarını söyledi. Başbakan Halikov da Türk sanayicilerinin ülkelerinde yaptığı yatırımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği yatırımların devam etmesi temennisinde bulundu. BELEDİYELER BİRLİĞİ TOPLANTISI Başkan Karaosmanoğlu’nun temasları Tataristan Belediyeler Birliği ile devam etti. Birlik Başkanı Minsagit Şakirov ile Başkan Karaosmanoğlu’nun başkanlığında birliğe üye belediye başkanlarıyla değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Tataristan’ın Türkiye’deki yetkili temsilcisi Aidar Gaşigullin, Tataristan Baulı Belediye Başkanı Albert Habibullin, Layeş Belediye Başkanı Mihail Afanasyev, Alekseyevsk Belediye Başkanı Vladimir Kozonkov, Spas İlçe Belediye Başkanı Kamil Nugayev, Teleçe İlçe belediye Başkanı İldus Zarıpov, Kazan Belediyesi Başkan Yardımcısı Lüdmila Andreyeva ve Aktanış İlçe Belediye Başkanı Ramil Harbiyev hazır bulundu. Toplantıda ülkeler arasındaki işbirliğine dikkat çekildi. TATARİSTAN BAKANLIKLARLA GÖRÜŞME Tataristan’da görüşme trafiği oldukça yoğun süren Başkan Karaosmanoğlu bakanların da konuğu oldu. Karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı görüşmelerde Başkan Karaosmanoğlu bakanları Kocaeli’ye davet eti. KAZAN KÜLTÜR BAŞKENTİ Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin resmi açılışı, Kazan Devlet Opera ve Balesi Salonu’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılışın Tatar Türkleri’nin ünlü şairi Aabdulla Tukay´ın 128. doğum gününde yapılması da törene ayrı bir anlam kattı. Açılış törenine; Tataristan Cumhurbaşka-

nı Rustam Nurgalieviç Minnihanov, Başbakan İldar Halikov, Kırım Başbakan Yardımcısı Lenur İslâmov, Tataristan Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Deniz Ersöz, Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov, Türkiye’nin   Kazan Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci Gündoğan, Türk Dünyası ülkelerinden gelen diğer üst düzey yetkililer ve çok sayıda davetli katıldı. BAŞKAN “BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR” Başkan Karaosmanoğlu törende yaptığı konuşmada “Dayanışmayla, ortak akılla muhabbetle yol alıyoruz. Her bir şehrimiz kendi tecrübelerini ortaya koyuyor. Böylece muazzam bir ortak akıl inşa edebiliyoruz. Türk Dünyası Belediyeler Birliği bu haliyle, “Birlikten kuvvet doğar” sözünü tam anlamıyla karşılıyor. Türk Dünyası Belediyeler Birliği, temeli son derece sağlam olan duvarın örülmesinde, çok büyük bir misyon üstleniyor”dedi. Türk dünyasından farklı dans topluluklarının muhteşem performanslarının sahnelendiği gece Kazan’ın 2014 Kültür Başkentliği ilan edilmesiyle sona erdi. İLK TÜRK HEYET Kocaeli Gebze’den önemli sanayi kuruluşlarının da faaliyet gösterdiği Tataristan’da Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli heyeti büyük ilgi gördü. Belediyeler birliği  heyeti ünlü şair Abdullah Turkay’ın doğduğu köye giden tek Türk heyeti  oldu. Başkan Karaosmanoğlu burada şeref defterini de imzaladı.


SPOR

1-15 Mayıs 2014

15

Minik Elif Avrupa yolunda

Büyükşehirli sporcular buzda coştu

M

Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından Erzurum'da düzenlenen "Short Track Türkiye Şampiyonası" 11 kulüpten 61 sporcunun katılımıyla yapıldı. Palandöken Buz Pateni Salonu'nda organize edilen şampiyonaya, Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu Hız Patenciler ise 15 sporcu ile katıldı. Büyükler, gençler ve minikler kategorilerinde düzenlenen müsabakalarda, mavi beyazlı hız patenciler 9 altın 11 gümüş 11 bronz olmak üzere toplam 31 madalya kazanarak bir rekora imza attı.

inik bayanlarda bu yıl Türkiye şampiyonluğunu kazanan Kağıtspor kulübünün milli sporcusu Elif Sarıca, Avrupa Okullar Satranç şampiyonasına hazırlanıyor. Satranç Federasyonluğu tarafından Antalya’nın Kemer ilçesinde gerçekleştirilen Küçükler Ulusal Takım Kampında yer alan Elif Sarıca çalışmalarını milli takım antrenörleri nezdinde yoğun bir şekilde sürdürüyor. 7 - 8 yaş kategorisinde yer alan 41 sporcu arasında yer alan Kağıtspor’un gelecek vadeden umudu Elif Sarıca, 16 - 27 Haziran tarihleri arasında Yunanistan’da yapılacak olan Avrupa Okullar Satranç Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek.

Kandıra Spor Okulları çocukların ikinci adresi oldu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projeleri arasında yer alan ve sporu tabana yaymak amacıyla hayata geçirilen Spor Okulları 12 ilçede ve 52 spor tesisindeki faaliyetleri ile göz dolduruyor. Geleceğin sporcularının yetiştiği Spor Okulları’nın gözde merkezleri arasında yer alan Kandıra’da da faali-

yetler aralıksız sürüyor. Uzman spor eğitmenleri gözetiminde verilen spor derslerine 125 öğrenci katılıyor. Çocuklar haftanın iki günü Kandıra Lisesi’nin spor salonunda eğlenceli atletizm, cimnastik, masa tenisi, futbol, satranç, hentbol, voleybol ve basketbol olmak üzere toplam 8 ayrı branşta eğitim alıyor.

AtletleRden türkiye ikinciliği

M

ersin’de yapılan 16 Yaş Altı Kulüplerarası Atletizm Ligi eleme müsabakalarında Kağıtspor’un atletizm takımı 22 takım arasında Türkiye üçüncüsü olmayı başardı. Şampiyonada uzun atlamada Hüseyin Ocak, cirit at-

mada Ali Deniz Sekmeç ve 4 X100 metre bayrakta Yavuz Tomak, Yağız Arslan, Yener Aras ve Kamuran Özen dörtlüsünden oluşan bayrak takımı birinci oldu. 1500 metrede Erdem Öz ve 800 metrede Yener Aras, Türkiye ikincisi olurken,100 metrede Yavuz Tomak ve üç adım

atlamada Hüseyin Ocak Türkiye üçüncüsü olarak topladıkları 241 puanla takım halinde Eskişehir’de yapılan finallere katıldı. Final müsabakalarında da başarılı olan Kağıtsporlu atletler, şampiyonluk parolasıyla çıktıkları turnuvada Türkiye ikincisi olmayı başardı.

Rumi oyunlarında, Büyükşehirli Aras ikinci oldu Spor Genel Müdürlüğü tarafından her yıl Konya’da düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılan 4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları sona erdi. 31 ülkeden katılan sporcular, atletizm, badminton, bisiklet, jimnastik, halter, güreş, eskrim, masa tenisi,

tenis, karate, tekvando, satranç ve yüzme dallarında kıyasıya mücadele etti. Spor oyunlarına Atletizm branşında katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor’un gelecek vadeden başarılı atleti Yener Aras ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

1-15 Mayıs 2014 Sayı: 77 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol Sorumlu Müdür Mehmet Baydemir Fotoğraflar/arşiv Nurdoğan Sevencan/Rafiye Usta tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr - 41@kocaeli.bel.tr Grafik - Tasarım: Göksel Dülger Baskı: ‹hLâS GazetecİLİK a.Ş. Merkez Mahallesi 29 ekim caddesi İhlas Plaza No: 11 a/41 34197 Yenibosna-Bahçelievler/ ‹StaNBUL tel: 0 212 454 30 00


KIRKBİR 77. Sayı 1-15 Mayıs 2014  

KIRKBİR 77. Sayı 1-15 Mayıs 2014

Advertisement