Page 1


PAGALVOKITE, KIEK DAIKTŲ IŠ TIESŲ REIKIA JŪSŲ NAMUOSE

„BŪTINIAUSIŲ“ DAIKTŲ KIEKIS PRIKLAUSO NUO INDIVIDUALIŲ KIEKVIENO ŽMOGAUS POREIKIŲ, TODĖL BEATODAIRIŠKAS DAIKTŲ ATSISAKYMAS NĖRA TINKAMIAUSIAS SPRENDIMAS. Daugelis iš mūsų turbūt esame susidūrę su situacija, kai turėdami galybę daiktų reikiamo nerandame. Impulsyvūs pirkiniai seniai dulka stalčiuose. Turėdami per daug daiktų švaistome savo brangų laiką ir pinigus, neefektyviai išnaudojame naudingą namų plotą. Tinkamai įvertinę „būtiniausių“ daiktų kiekį bei laikydamiesi namų tvarkymo taisyklių, kurios padeda neprisipirkti to, ko nereikia, žymiai sumažinsime vietos, laiko ir pinigų švaistymą. Pastaruoju metu dažnai tenka girdėti apie „minimalistinį“ požiūrį į mus supančią aplinką, kai „reikalingų“ daiktų kiekis apribojamas būtiniausiais poreikiais. Tačiau ši knyga nėra apie „minimalistinį“ gyvenimo būdą. Dėl pernelyg aktyvių pastangų riboti „reikalingų“ daiktų kiekį gali nukentėti gyvenimo patogumas. Tad reikia rimtai įvertinti, kiek ir kokių daiktų Jums iš tiesų reikia. Tvarkingai naudodami daiktus neabejotinai pagerinsite savo gyvenimo kokybę. Kartu imkimės šios svarbios užduoties.


SUVOKDAMI „BŪTINIAUSIŲ“ DAIKTŲ KIEKĮ ŽYMIAI PAGERINSITE SAVO GYVENIMO KOKYBĘ Jeigu jaučiate, kad sunkiai sekasi tvarkytis namuose, galbūt tiesiog nežinote, kiek daiktų jums iš tikrųjų reikia. Manau, sutiksite, kad, pavyzdžiui, apatiniai ir kojinės, lėkštės, iš kurių valgome, yra būtiniausi daiktai. „Kasdien skalbiant turbūt pakaktų keturių vienetų būtiniausių drabužių.“ „Kojines mūvite kasdien, todėl kiekvieną naują sezoną vieną porą senų kojinių išmeskite ir nusipirkite vieną naują.“ Suvokdami daiktų paskirtį, suprasdami, kaip jais naudojatės, ir laikydamiesi tam tikrų principų viską pradėsite vertinti kitomis akimis. Nereikės nieko stumdyti iš vieno kampo į kitą, išvengsite kankinamo namų tvarkymosi, o maisto gaminimas ir namų ruoša taps kur kas sklandesnė nei anksčiau. Jeigu siekiate tokio gyvenimo, tuomet tiesiausias kelias į sėkmę – įvertinti „reikalingų“ daiktų kiekį savo namuose.

Pirmiausia pasižvalgykime po eksperčių namus, kuriuose gyvena panašios šeimos kaip ir Jūsų


Antrame aukšte esantis kambarys. Visas būtiniausias odos priežiūros ir makiažo priemones laikau medinėje dėžutėje po stalu.

4


do

ER

hi

SP

1

EK

s Yo

Nuosavas namas: svetainė, valgomasis, virtuvė, miegamasis

e

m Fu

m ik

Gyvena viena

o

YOSHIDOME FUMIKO pavyzdys

43 metai

katinas

Kadangi jau daug metų dirbu darbą, susijusį su drabužiais, didžiausią dėmesį kreipiu į laisvos vietos, daiktų spalvų ir kiekio balansą. Galiausiai supratau, jog laikantis principo „kiekvieno daikto po 2“ ir „ne daugiau kaip 3 spalvos“ mano namai atrodys kur kas tvarkingesni ir bus patogiau naudotis įvairiais daiktais.

Gyvendama tėvų namuose buvau netvarkingiausio kambario šeimininkė. Nors daug metų dirbu darbą, susijusį su drabužių parduotuvių interjero dizainu, mano namai buvo tarsi antroje vietoje. Prieš ketverius metus tėvų padovanotoje žemėje pasistačiau naują 62,7 m² namą, palaipsniui pasikeitė tvarkymosi įpročiai. Kol statė namą, nusprendžiau kai kuriuos vidaus apdailos darbus atlikti pati. Ne tik sutaupiau remontui skirtų pinigų, bet ir įsimylėjau naujus namus, juk savo rankomis atlikau vidaus apdailos darbus. Norėjau, kad namai taptų patogūs gyventi, todėl teko iš naujo įvertinti būtiniausių daiktų kiekį. Pirmiausia išmečiau daiktus, kurių nenaudojau daugiau nei vienus metus. Tuomet atsikračiau įvairių smulkių interjero detalių, papuošimų, dekoracijų ir kitų namų interjero smulkmenų. Daugumą mažmožių buvau impulsyviai nusipirkusi, o naujuose namuose niekaip nesugalvojau, kur juos galėčiau pasidėti. Tuo metu pagalvojau, kodėl gi nepritaikius darbe atrastų principų. Kas man labiausiai patinka? Peržvelgusi turimus drabužius ir daiktus suvokiau, kad man labiausiai patinka trys spalvos – balta, rusvai gelsva ir mėlyna! Nuo to laiko nusprendžiau visuomet pirkti tik vienos iš minėtų spalvų daiktus. Vadovaujantis šiuo principu seni daiktai ir nauji pirkiniai tarpusavyje „nesipyks“, o namai atrodys tvarkingi. Mano namai yra ta vieta, kurioje labiausiai pailsiu nuo visų darbų, jaučiuosi patogiai, o reikalingi daiktai yra tinkamoje vietoje. Tačiau neabejoju, kad ateityje reikės stengtis tramdyti savo norus ir neprisipirkti savo mėgstamų virtuvės indų bei priemonių, skirtų interjero detalėms kurti. 5


Atskiras kiekvieną dieną naudojamiems įrankiams skirtas virtuvės kampas leidžia mažiau vaikščioti Kiekvieną dieną ir praktiškai kiekvienam valgiui gaminti naudojami virtuvės rakandai laikomi vienoje vietoje šalia šaldytuvo, tiesiai už maisto gaminimo stalo.

Svečiams skirti indai

Pakabinami virtuvės rakandai taip pat po du vienetus Kiekvieną dieną naudojami indai

Atrodys kur kas gražiau, jeigu vietoj daugybės įrankių ant virtuvės sienelės sukabinsite po du vienetus. Taip pat virtuvė atrodys tvarkingiau, jeigu maisto produktus laikysite vienodo dydžio, gali būti didelis ir mažas, bei dizaino induose po du vienetus.

Naudoju dvi rūšis būtiniausių šaldytuvui valyti skirtų priemonių. Valymo priemones perpilu į vienodas talpyklas ir visuomet laikau padėjusi ant šaldytuvo viršaus.

Šaldytuve maistą esu suskirsčiusi į dvi rūšis Kairėje – greitai gendantys maisto produktai. Kiaušiniai ir mėsos gaminiai lengviausiai pasiekiamoje šaldytuvo vietoje, t. y. centre. Šiuos produktus esu sudėjusi į plastikines dėžutės, nes jas vėliau galima lengvai išvalyti, o šaldytuvas ilgiau išlieka švarus. Kitus maisto produktus esu išdėliojusi pagal galiojimo laiką ir naudojimo dažnį. Dešinėje – į medines dėžutes sudėti pagardai ir padažai. 6


Yoshidome Fumiko namuose gyvena viena

˙ VIRTUVE Mėgstamus virtuvės indus renkuosi atsakingai ir vadovaujuosi principu „1 rūšies indų po 2“. Vienas skirtas man, o kitas – svečiui. Dirbu visą darbo dieną, nesu pati geriausia maisto gaminimo specialistė. Vėlai vakare parėjusi po darbų ir būdama pavargusi stengiuosi, kad maisto gaminimo procesas teiktų malonumą ir būtų kuo paprastesnis. Noriu, kad „virtuvės rakandai būtų išdėlioti patogiai ir juos būtų galima iš karto surasti“. Dažniausiai gaminu makaronus, mėsainius bei kitus vakarietiškos virtuvės patiekalus, todėl dideles lėkštes laikau sudėjusi po dvi atviroje indų lentynoje. Tokiu būdu jas galima greitai išimti ir vėl padėti į vietą. Visų virtuvės indų turiu po du, iš kurių vienas yra skirtas artimam svečiui. Šio principo laikausi, nes tiek pati, tiek svečias jaustųsi truputį nepatogiai, jeigu tas pats patiekalas būtų patiektas skirtinguose induose. Pačios sudarytos taisyklės padeda palaikyti tvarką namuose, o tai mane labiausiai motyvuoja ir suteikia entuziazmo jomis vadovautis.

Ryžių dubenėliai ir mažos lėkštutės, kurių skersmuo 10 cm, kiekvienas komplektas po du vienetus Vakarienei naudojami ryžių dubenėliai, o užkandžiams skirtos mažos lėkštutės. Šiems indams sudėti skirti du pinti krepšiai, kurie yra padėti už maisto gaminimo stalo. Kasdien keičiamos 5 staltiesės.

Valgiams skirti 9 rūšių indai po du vienetus Aukščiausioje lentynoje sudėti maži virtuviniai indai sriubai, viduryje – dubenėliai makaronų arba donburi tipo patiekalams. Išskyrus dideles lėkštes, kiekvienos rūšies indai sudėti vienas ant kito po du vienetus. Vizualiai labai patogu, kai reikia greitai surasti norimą lėkštę ar dubenėlį.

Svečiams skirti mano mėgstami dviejų rūšių padėkliukai taip pat po du vienetus. Servetėlės ir gražios pašluostės laikomos kartu su kitais svečiams skirtais daiktais. 7


PRIEŠKAMBARIS „1 batų rūšys, neskaičiuojant guminių, bet ne daugiau

nei 16 porų“, tiek batų pakanka visiems metų laikams.

Pagrindinės batų spintelės dydis 85x60x40 cm. Į šią spintelę puikiausiai sutelpa 16 porų 24 cm dydžio batų. Šalia spintelės yra sudėti ilgaauliai, guminiai batai, skėtis ir avalynės priežiūros priemonės.

Darbo reikalais dažnai tenka lankytis pas klientus, tad batai yra viena iš mano darbo priemonių. Dėl šios priežasties negaliu itin smarkiai sumažinti jų skaičiaus, tačiau esu nusprendusi avėti tris batų rūšis, kurios dera prie mano aprangos stiliaus. Balti, rusvai geltoni ir mėlyni batai pirmiausia dera prie mano drabužių pagal spalvą. Mokasinai ir sportbačiai skirti kasdieniam vaikščiojimui. Kiti batai yra labiau pritaikyti avėti išskirtinėmis progomis ir yra priderinti prie elegantiškų drabužių. Ant kiekvieno batų krepšio esu pritvirtinusi etiketes su aprašu, todėl rytais, kai dažniausiai skubama, labai patogu greitai išsirinkti norimus batus. Mokasinai minkštose dėžutėse

1

26x19x11 cm minkšta medžiaginė dėžė kaip tik reikiamo dydžio. Dėžutės formą galima truputį pakoreguoti, todėl džiaugiuosi, kad nereikia sulenkti batų.

2 Sportbačiai medžiaginėse dėžutėse

3

29x14x14 cm Natural kitchen & medžiaginė dėžutė yra kaip tik reikiamo dydžio. Apačioje ant vaškinio popieriaus esu užklijavusi juodus popieriukus, jie atstoja etiketę, kurioje nurodyta batų rūšis ir spalva.

Išskirtinėms progoms skirti batai lengviau pasirenkami, kai batų galiukai atsukti į priekį Spintelės viršuje sudėti kasdieniniam naudojimui, o apačioje išskirtinėms progoms skirti batai. Juos laikau atsukusi ne kulnais, bet pirštų galiukais į priekį, nes lengviau pasirinkti. 8


Yoshidome Fumiko namuose gyvena viena

DARBO VIETA Meistrauti namuose skirtos medžiagos ir priemonės sudėtos

1 dėžėje, todėl labai patogu visas išsiimti iš karto.

Dešinėje – darbo vieta yra šalia įėjimo į valgomąjį. Vinys, metaliniai įrankiai, vielos ir kitos medžiagos sudėtos į atskiras dėžutes, kurios laikomos stalčiuje. Kairėje – baltoje spintelėje – sandėliuoju tinkavimo ir dažymo priemones bei įrankius.

Dalis valgomojo yra skirta įvairiems meistravimo darbams namuose. Čia sudėti medienos pjaustiniai, dažai ir t. t. Nors dauguma daiktų užima nemažai vietos, tačiau stengiuosi juos laikyti kompaktiškai sudėtus vienoje vietoje po ranka. Sandėliavimui naudoju medines, plastikines ir kitokias dėžes. Esu sau pasižadėjusi turėti tik tiek daiktų, kiek telpa mano atrinktose dėžutėse. Žinau, kad jeigu nesilaikyčiau šio principo, daiktų neišvengiamai po truputį daugėtų. Kadangi mano darbo zona yra valgomajame, turiu palaikyti idealią tvarką. Kitu atveju, nei pati galėčiau ramiai valgyti, nei draugų pasikviesčiau į namus. Visgi kažkaip pavyksta susitvarkyti su šiais iššūkiais.

Staliaus įrankiai metalinėje dėžutėje

Vinys ir varžtai yra suskirstyti į 6 dėžutes

Dažai laikomi 4 plastikinėse dėžėse po 100 jenų (apie 1 EUR)

Plaktukas ir liniuotė naudojami retkarčiais, tad pakanka turėti po vieną daiktą. Metalinė dėžutė pakabinta šalia stalo, todėl patogu pasiekti sėdint.

Turiu iš anksto atrinkusi šešias vinių ir varžtų rūšis, kurias naudoju įvairioms namų interjero detalėms gaminti. Perku tik tiek reikalingų priemonių, kiek gali sutilpti į dėžutes. Tarp dėžučių palikti tarpeliai, kad būtų jas patogu išsiimti.

Plastikinėse dėžėse telpa po dvi dažų skardines. Todėl pakanka turėti keturias dėžes su skirtingų spalvų dažais. Po du didelius, vidutinius ir mažus teptukus sustatyta metalinėje skardinėje.

9


Kūno rankšluostis ir veido rankšluostis. Kiekvienos rūšies rankšluosčių yra po 4 vienetus, jie skirti visai savaitei Skalbiu kas 2–3 dienas, todėl, manau, pakanka turėti kiekvienos rūšies po keturis rankšluosčius. Rankoms nusivalyti skirti du rankšluosčiai sudėti į metalines pintines.

Skalbimo milteliai ir minkštiklis laikomi viršutinėje lentynėlės ant ratukų lentynoje. Pašalinus etiketes nuo įprastinių skalbimo priemonių buteliukų, jie kur kas geriau dera prie vonios interjero. 10


Yoshidome Fumiko namuose gyvena viena

VONIA Rankšluosčiai „atviroje dėžutėje po 1 “, prausimosi priemonės „lentynėlėje ant ratukų“. Patogu, kai daiktai yra greta tos vietos, kur naudojami. Mano namuose vonios kambarys tėra 4,4 m² dydžio. Po kriaukle rankų darbo spintelė su lentyna, taip pat šalimais stovi lentynėlė ant ratukų. Spintelėje laikomos įvairios valymo priemonės ir pan., o lentynėlėje sustatyti šampūnai ir kitos kūno priežiūrai skirtos priemonės. Priešais skalbimo mašiną stovi vonia, šalia kurios esu susidėjusi rankšluosčius. Patogu, kuomet panaudotus rankšluosčius galima sukrauti į skalbinių dėžę, stovinčią ant skalbimo mašinos viršaus. Iš tiesų didžiuojuosi, kad man pavyko tokioje mažoje erdvėje talpiai išdėlioti visas reikalingiausias vonios kambariui skirtas priemones. Skalbimo priemonės ir šampūnas po vieną

Viršuje – lentynėlėje ant ratukų trys dėžutės, kuriose sudėtos skalbimo priemonės, šampūnas ir kondicionierius, vonios druska. Kiekviena rūšis specialiai atskirta, kad nesimaišytų.

Būtiniausios valymo priemonės išpilstytos į tris butelius

Viršuje – kiekvieną dieną naudojamos vonios ir tualeto valymo priemonės supilstytos į vienodus butelius ir pakabintos ant spintelės viduryje sumontuoto skersinio. Pelėsio šalinimo ir kitos gana retai naudojamos priemonės laikomos atskirai surūšiuotos dviejose plastikinėse dėžutėse. Dešinėje – ant Seria butelių pakabintos etiketės. 11


Spalvotose dėžėse esu susidėjusi šalikus, šalius, diržus ir pan., skirstau pagal rūšis. Kiekvienos rūšies stengiuosi turėti ne daugiau kaip 3 daiktus.

D

C A 12

B


Yoshidome Fumiko namuose gyvena viena

SPINTA Daug drabužių skirti darbui, todėl negaliu iš karto žymiai sumažinti jų skaičiaus. Vadovaujuosi principu „3 spalvos ir ne daugiau kaip 5 kiekvienos rūšies drabužiai“.

Didelė dalis mano drabužių yra tiesiogiai skirti darbui. Kiekvieną sezoną iš naujo peržiūriu savo garderobą, kurio nemažą dalį sudaro universalūs marškiniai. Esu nusprendusi drabužiams skirti 25 pakabas. Kaip ir namų interjerui, sau taip pat stengiuosi pirkti trijų spalvų drabužius: baltus, gelsvai rudus ir mėlynus. Drabužius stengiuosi laikyti sudėtus tiek pagal spalvas, tiek pagal paskirtį. Palaidines ir kelnes, apatinius sulanksčiusi sudedu į tam skirtus krepšius ar dėžes, bet stengiuosi laikytis taisyklės, kad kiekvienos rūšies ne daugiau kaip 5 vienetai. Jeigu ir toliau pavyks laikytis šio principo, manau, pakaks esamos spintos.

3,6 m² sieninėje spintoje telpa visas mano garderobas

PALAIDINĖS

KELNĖS

5 vnt.

5 vnt.

Mano stiliui būtina detalė. Vienoje dėžėje laikau 5 skirtingų spalvų daiktus.

A

B

C

D

Beveik kiekvieną dieną dėviu kelnes, todėl man reikalingi 5 vienetai. Kelnes sulenkiu per pusę, suvynioju bei padedu kišenėlėmis į viršų.

EINANT Į MIESTĄ REIKALINGI DAIKTAI MAŽI DAIKTAI tik tiek, kiek telpa metaliniuose dubenėliuose Dešinėje – veido kaukė, kairėje – purškalas nuo įsielektrinimo, apačioje – vienkartinės nosinės. Šiuos smulkius daiktus laikau vienoje vietoje. Einant į miestą nereikia lakstyti po namus ir ieškoti, kur kas padėta.

kiekvienam metų laikui skirti 1–2 daiktai Dažnai naudojamų akinių ir laikrodžių turiu po 2. 13


ĮSIGYKITE

KNYGĄ DABAR

Profile for knygos.lt

Japoniskas tvarkymosi menas praktiskai  

Knygos Japoniskas tvarkymosi menas praktiskai istrauka

Japoniskas tvarkymosi menas praktiskai  

Knygos Japoniskas tvarkymosi menas praktiskai istrauka

Profile for knygos.lt
Advertisement