Page 1


Marisa Lupato

papuošalai idėjos • technika • gamyba

Iš italų kalbos vertė Greta Margevičienė


Aistra, kuri niekada neišeina iš mados kas įdomiau ir originaliau jas pasiga­ minti patiems. Šioje knygoje supažindinsime jus su skirtingomis papuošalų gamybos tech­ nikomis. Jūs išmoksite dirbti ir su pir­ marūšėmis medžiagomis – sidabru, ir paprastomis – popieriumi, tradicinė­ mis – variu ir oda, bei naujoviškomis: dažytu veltiniu ir vilna, derva, polysh­ rinku, modelinu. Be to, pasiūlysime ir nemažą stilių įvairovę: rafinuotą Swa­ rovski® kristalų, labiau tradicišką su etniniu prieskoniu, neįprastą – lipdukų ant rūbų, naujovišką – lydyto stiklo la­ šelių. Šiais laikais vyrauja minimalisti­ nis papuošalų stilius, tačiau tai nereiš­ kia, kad jie stokoja žavesio ar spindesio. Nuotraukų ir detalaus aprašymo dėka jūs žingsnis po žingsnio pereisite įvai­ riausias papuošalų gaminimo fazes.

Įrankiai ir medžiagos

Kurti daiktus namams ir žmogui – menas, kurį žmonės puoselėjo nuo civi­ lizacijos susikūrimo pradžios ir šimtme­ čius jį tobulino. Tai tapo labai aktualu pastaraisiais metais, kai pajutome ma­ lonumą „kurti“ daiktus savo rankomis. Visais istoriniais laikais žmonės mėgo puoštis, tuo įsitikinome atradę pirami­ des ar etruskų nekropolius, tapybą, o galiausiai fotografiją, kuri įamžino ant­ rojo tūkstantmečio įvykius. Papuošalai liudija apie žmogaus kelią, jo kultūrą, so­cia­linį statusą, amatininkų meistriš­ kumą ir tam tikrų medžiagų vertę. Apyrankėms, kaklo papuošalams, auskarams ir keramikai įkvėpimo buvo semiamasi iš religijos ir gamtos: pakan­ ka prisiminti Peru papuošalus, kuriuos įkvėpė jų dievybės arba šiltų atspalvių afrikietiškus dirbinius, kurie primena dykūmų smėlį. Šiais laikais gaminti papuo­ šalus patiems tapo iš tiesų visai paprasta, nes parduotuvėse galima nusipirkti begales tam skirtų priedų. Stiklo karoliukų ar nuosta­ biausių formų, spalvų ir dydžių Swarovski® kristalų. Žinoma, ne­ reikėtų apsiriboti vien perkamomis papuošalų gamybos detalėmis, kur

5


Pagrindiniai metodai


Užsegimai Egzistuoja nemažai vė­ rinių ir apyrankių užsegi­ mų – nuo paprasčiausių ir tradicinių, naudojamų jau antikos laikais, iki moder­ nių šiais laikais naudoja­ mų užsegimų.

tą dalį. Pirmiausiai ant siūlo užmaukite du spaus­ tukus ir tik tada perver­ kite per užsegimo auselę, padarę kilputę siūlą vėl perverkite per tuos pačius du spaustukus. Suforma­ vę reikiamą kilpelės ilgį suspauskite spaustukus Spaustukai Turbūt labiausiai šis pincetu. užsegimas yra paplitęs tarp papuošalų veriamų Kilputės ant plieninių ir nailoninių siūlų. Ant siūlo užmauki­ Šis užsegimo būdas te vieną spaustuką, tada idealiai tinka torsiono sti­ karoliuką ir vėl spaustuką. liaus vėriniams. Suimkite visus vėrinio siūlus į vieną ir juos visus pritvirtinki­ te prie vienos metalinės, apie 6 mm pločio vielytės. Ant jos užmaukite detalę siūlams paslėpti.

1

2 Ant metalinės vielytės

Pagrindiniai metodai

užmaukite žiedelį skirtą užsegimui.

8

Tada suformavę iš siūlo auselę uždėkite spaustuką. Pincetu plokščiais galais užspauskite spaustukus, o likusią siūlo dalį nukirp­ kite. Tokiu pačiu principu turėtumėte vadovautis ir darydami užsegimui skir­

3

Pincetu, kurio galai apvalūs, sulenkite vielytę taip, kad ji taptų apvalios formos ir ant jos liktų pri­ kabintas žiedelis užsegi­ mui, jei reikia, nukirpkite likusią vielytės dalį.

Dviem pincetais pra­ plėskite užsegimui skirtą žiedelį (stenkitės nesuga­ dinti žiedelio skersmens), įmaukite karabiną užsegi­ mui ir pincetu vėl jį užda­ rykite.


Spaustukų slapukai (kepurėlės)

1 Jie naudojami sujungti du siūlus ir

paslėpti jų galus. Turi ir žiedelį, ant ku­ rio galima kabinti užsegimą ar norimą pakabuką. Jie būna skirtingų dydžių, priklausomai nuo to, kokio storio siū­ lus reikės paslėpti. Uždėkite reikiamo dydžio spaustuką ir jį užtvirtinkite pin­ cetu.

2 Paslėpkite spaustuką ant jo užmovę

slapuką, tačiau dar neužspauskite. Pri­ taikykite tos pačios spalvos žiedelį, o ant jo – užsegimą. Norėdami užkabinti pakabuką, laikykitės to paties principo, kaip gamindami užsegimą.

Juostelių spaustukai

1Pasirinkite reikiamo dydžio spaustuką, užmauki­

te jį ant juostelės galo ir pincetu su plokščiais galais jį užspauskite. kite jį ant užsegimo, užsegimą galite naudoti kokį tik norite. Kitą pusę pasiruoškite lygiai taip pat kaip ir pirmąją.

Pagrindiniai metodai

2 Atverkite žiedelį ir užmau­

9


Žiedas su karoliukais apsuktais vielyte (narvelyje) Reikės: 1mm storio vienos gijos sidabro spalvos metalinės vielytės / 3–4 didelių stiklinių karoliukų, skirtingos spalvos nei pasirinkti mažesni / rigelio / tinkančio dydžio žiedo pavyzdžiui / pinceto apvaliais galais / gnyplių.

1 Gnyplėmis atkirpkite 1m ilgio vielos gabalą.

2 Užmaukite pavyzdinį

Pagrindiniai metodai

žiedą ant rigelio ir

10

3 Užverkite ant vielytės vieną perlą ir apsukite jį vielyte du pilnus ratus. Tada ant kitos vielytės užverkite kitą karoliuką ir apvyniokite taip pat kaip ir pirmąjį.

nustatykite būsimo žiedo dydį. Tada ant reikiamos Užverkite trečiąjį padalos apvyniokite tris ratelius sidabrinės vielytės. karoliuką, gerai užtvirtindami ant žiedo Užveržkite abu galus. pagrindo.

4


5 Likusią vielos dalį

Pagrindiniai metodai

gražiai apvyniokite aplink karolius po vieną kartą. Galiuką tvarkingai paslėpkite, jei per ilgas – nukirpkite. Karoliukus galite išlankstyti taip, kaip jums labiausiai patinka.

11


Karoliukų vėrimas ant T formos smeigtukų Antkakliui su pakabuku reikės: juodos kaučiukinės juostelės su užsegimu / 4 T formos ilgų sidabrinių smeigtukų / 32 šviesiai ir tamsiai žalios spalvos pusiau kristalinių karoliukų / vieno pagrindo su keturiomis aselėmis pakabinimui / gnyplių. Apyrankei reikės: grandinėlės / trumpų smeigtukų / šviesiai ir tamsiai žalios spalvos pusiau kristalinių karoliukų / vieno užsegimo. Žiedui reikės: rigelio / sidabrinės vielytės / šviesiai ir tamsiai žalios spalvos pusiau kristalinių karoliukų / trumpų smeigtukų.

1 Ant kiekvieno ilgo

smeigtuko suverkite po aštuonis karoliukus, derinkite atspalvius, tuomet rezultatas bus dar nuostabesnis.

2 Pincetu užlenkite

likusį smeigtuko galą, kad būtų auselė, tačiau visiškai jos neužveržkite.

3 Kiekvieną suvertą

smeigtuką prikabinkite prie norimo pagrindo ir pincetu galutinai užspauskite auseles.

Pagrindiniai metodai

4 Norėdami papuošti

12

karoliukais apyrankę, turėtumėte vadovautis tuo pačiu principu kaip ir gamindami vėrinį, tačiau naudokite trumpus smeigtukus ir ant jų verkite tik po vieną karoliuką. Sekite po vieną karoliuką į kiekvieną norimą grandinės narelį, karoliukų skaičius priklauso nuo jūsų fantazijos.


papuošalų komplektą, pasidarykite ir žiedą. Paimkite sidabro vielutę ir keturis kartus apsukite ją aplink rigelį, pasirinkę reikiamą dydį. Abu vielutės galus užlenkite

padarydami auseles. Pasiruoškite dešimt karoliukų užvertų ant atskirų trumpų smeigtukų, juos užverkite ant auselių taip pat, kaip darėte su apyranke.

Pagrindiniai metodai

5 Jei norite turėti visą

13


Juvelyrinė sagė

Pagrindiniai metodai

Reikės: vieno ovalaus bronzinės spalvos filigrano / 1 apvalios sagės užsegimo, jo skersmuo turėtų būti truputėlį mažesnis nei paties filigrano / 1 ilgo bronzinio T formos smeigtuko / 1 trumpo bronzos spalvos smeigtuko su apvalia galvute / vieno mažo kryželio formos filigrano / nailoninio siūlo / rausvo stiklo karoliukų: 5 kristalų, 11 vidutinio dydžio lygiu paviršiumi ir 5 mažų matinių / pinceto apvaliais galais / gnyplių.

14

1 Pritvirtinkite siūlą

prie vidinės filigrano pusės ir ištraukite į išorę, kad jis atsidurtų ties centru. Įverkite

du vidutinio dydžio karoliukus ir jais uždenkite vieną ar du filigrano lankus einančius nuo centro.

Tada užtvirtinkite siūlą už filigrano krašto. Įverkite dar vieną karoliuką ir jį taip pat pritvirtinkite.


2 Tada ant siūlo

suverkite dar du karoliukus ir siūlą užtvirtinkite prie filigrano centro. Tą patį pakartokite ir priešingoje filigrano pusėje. Nepamirškite pritvirtinti siūlo prie apatinės filigrano dalies.

3 Dabar įverkite

keturis mažus matinius karoliukus ir juos tvirtinkite skersai filigrano, nepamirškite užtvirtinti jų kitoje pusėje. Sagę užbaikite ant siūlo suvėrę tris kristalus ir juos pritvirtinę skersai matinių karoliukų. Likusią siūlo dalį gerai prikabinkite vidinėje filigrano pusėje.

4 Paruoškite kabančią

jų neužspauskite. Ant mažojo filigrano vienos auselės užverkite T formos smeigtuko auselę, o ant priešingos pusės – smeigtuko su apvalia galvute. Pincetu užspauskite auseles.

5 Paskutinis laisvas

žiedelis skirtas pritvirtinti prie sagės. Baigdami pincetu prie sagės apatinės dalies pritvirtinkite užsegimą, jis paslėps visus siūlus.

Pagrindiniai metodai

dalį. Ant smeigtuko su apvalia galvute užmaukite vieną kristalą, o ant T formos smeigtuko – po vieną visų trijų rūšių karoliukų mažėjančia tvarka. Likusius smeigtukų galus užlenkite padarydami kilpeles, tačiau galutinai

15


Vielyčių sukimo metodas Norint pagaminti kaklo papuošalą reikės: antkaklio / 1 vielyčių suktuko / metalinės sidabro spalvos vielytės 0,3 mm skersmens / žalios spalvos metalinės vielytės 0,6 mm skersmens / 5 ilgų, pasidabruotų T formos smeigtukų / 5 ryškiai žalios spalvos karoliukų / pinceto / gnyplių.

1 Įverkite sidabrinį

Pagrindiniai metodai

siūlą į vielyčių suktuką, atsargiai užlenkite vielytės galą ant strypo, užspauskite konteinerį, kad užfiksuotų siūlą. Viena ranka paėmę už storosios suktuko dalies sukite jį, kad ant siaurosios dalies imtų suktis spiralė, susukite 10 cm. Laikas nuo laiko pataisykite sukamą spiralę, suglausdami ar išlygindami nelygumus.

16

2 Nupjaukite vielytę iš

abiejų spiralės pusių ir atsargiai ją nutraukite nuo strypo. Tada į suktuką įverkite žalios spalvos metalinę vielytę.

3 Užvyniokite apie

3–4 mm ilgio žalios spalvos spiralės, tada ant žalio siūlo užmaukite sidabro spalvos spiralę ir visą užvyniokite ant strypo, kai vėl prasidės žalios spalvos vielytė, vėl iš jos susukite 3–4 mm pločio spiralę. Nupjaukite abu žalios vielytės galus – ir viršuje, ir apačioje – atsargiai numaukite nuo strypo.


smeigtuko užmaukite vieną žalios spalvos karoliuką, užverkite jį ant susuktų vielyčių.

5 Likusią vielytės

dalį pincetu užlenkite padarydami auselę, tačiau jos galutinai neužveržkite (jei lieka

per ilgas smeigtuko galas, nugnybkite jį). Taip pat pagaminkite penkias spirales, tačiau vieną padarykite ilgesnę už likusias keturias. Sukabinkite jas taip, kad ilgoji būtų per vidurį. Užmovę aseles ant antkaklio, pincetu jas užveržkite.

Pagrindiniai metodai

4 Ant T formos

17


Profile for knygos.lt

Papuošalai. Idėjos. Technika. Gamyba  

Papuošalai. Idėjos. Technika. Gamyba ištrauka

Papuošalai. Idėjos. Technika. Gamyba  

Papuošalai. Idėjos. Technika. Gamyba ištrauka

Profile for knygos.lt
Advertisement