Page 1

1

Stvoření na této s tránce mají doza jista původ v p ohádkách, které Wal ters slýchal j ako malý chlapec. — RB

Orknejské ostrovy

Shetlandské ostrovy

6. Trow

ký o ceá n

4. Nuckelavee

Severní moře

Sk

tla

ots

nts

ko

5. Lochneská příšera

A

R=R

Dvě takovéto příšery pronásledovaly naši loď. Vyly při tom tak strašlivě, že nám vstávaly hrůzou vlasy na hlavě. Se Zeleným mužem je třeba jednat uctivě. Není vždy tak dobře naložený, jak si lidé myslí.

1. Dobhar-Chú Zde jsme míjeli obra, který se pustil do stavby chodníku přes moře – a byl to nezapomenutelný pohled.

7. Zelený muž

2. Finn McCool

8. Mořské panny uvězněné na souši

Severní I rs ko

Irské m o ř e 12. Velšský drak

IRSKO Jeden skřítek mi ukázal zlato v kořenech stromu. Strom jsem si označil, ale když jsem se na místo vrátil, stejné znamení měly i všechny stromy okolo.

SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

3. Leprechaun

9. Gog a Magog

Keltské moře

Velká Británie a Irsko

Wales Anglie

10. Cornwallský pisky 11. Knucker Mého druhého důstojníka svedli piskyové z cesty. Probral se uprostřed bažiny!

Lamanšský

v i l ů pr

12 CC_Atlas of Monster

1 Top - Black Cyan Magenta Yellow


1

Velká Británie a Irsko

R=R

Děsivá a tajuplná stvoření ostrovů, jež byly mým domovem, mě strašila už od dětství ve snech. Jestliže takovéto bytosti žijí za humny, s jakými stvořeními se setkám v dalekých krajích? 1. Dobhar-Chú

– Tento irský vodní pes se dokáže pohybovat po souši, ale i po moři. Číhá na lidskou kořist. Když narazí na stopu, pronásleduje svou oběť třeba na kraj světa.

2. Finn McCool – Finn McCool je irský obr, jemuž v žilách koluje krev starodávných bojovníků. Vypráví se o něm příběh, jak slavně vyzrál na skotského obra Benandonnera.

3. Leprechaun – Tito irští skřítci nosí červeno-zelené oblečky s koženou ševcovskou zástěrou. Ukrývají poklady a dokážou plnit tajná přání. Ale pozor, velmi rádi si z nás lidí tropí šprýmy! 4. Nuckelavee – Děsivé stvoření

z Orknejských ostrovů. Připomíná koně a jezdce v jedné osobě. Nemá však kůži ani srst, povrch jeho těla tvoří živé maso.

5. Lochneská příšera – Proslulá obluda

žije ve vodách skotského jezera Loch Ness. Poprvé ji spatřil svatý Kolumbán v roce 565 n. l. Lochneská příšera má prý zavalité tělo a dlouhý hadí krk.

11.

6. Trow – Trowové pocházejí

z ostrovů na severu Británie. Jsou podobní skandinávským trollům, jen jsou o něco menší a jsou světloplaší. Milují hudbu a mají spadeno zvláště na houslisty – když nějakého lapí, musí jim hrát v jejich brlozích.

7. Zelený muž – Lesní přízrak

oděný v listech a popínavých rostlinách. V Británii je znám také jako Zelený Jiří, Svatý muž nebo Jakub v zeleném.

8. Mořské panny – Půvabná stvoření

obývající jezera v oblasti Peak District. Mají rozmanité zázračné schopnosti. Některé dávají nesmrtelnost, jiné lidem naopak životy berou.

9. Gog a Magog – Tito dva obři ochraňují Londýn. Traduje se, že je přemohl vojevůdce Brutus, spoutal je řetězy a přinutil, aby městu sloužili. 10. Cornwallský pisky – Piskyové

nebo také pixieové jsou potvůrky se zrzavými vlasy a špičatýma ušima. Kradou koně a nutí je běhat v kruhu, čímž vznikají tajemné kruhy v obilí nebo v trávě. Když do takového kruhu vstoupíte oběma nohama, stanete se jejich zajatcem.

12. Velšský drak – Červený drak je

symbolem Walesu. V 5. století se tu podle pověsti král Vortigern pokoušel postavit hrad, ale pokaždé v noci rozestavěná stavba spadla. Příčinu králi vyjevil chlapec jménem Merlin: Pod zemí totiž spolu bojovali dva draci, červený a bílý. Nakonec červený drak bílého porazil.

Dál už tu zůstávat nemohu. Zamířím se svou lodí dál, neboť toužím prozkoumat všechny kouty světa a zaznamenat podivuhodné bytosti, které v nich žijí. Za tím účelem jsem si pořídil množství pergamenu – ale sežehl jej zvláštní oheň! Z popela vystoupily opět ty podivné znaky, které zde zaznamenávám:

NEVYDAVEJ SE NA CESTU

rové žijí v jezírkách, kterým se proto přezdívá „dračí díry“. Jednoho obzvlášť strašlivého knuckera žijícího u Lyminsteru přemohl místní chasník Jim Pulk pomocí otráveného sussexského pudingu.

8.

12.

1.

3.

5.

Irský obr Finn McCool chtěl ztrestat skotského obra Benandonnera. Aby se k němu dostal, začal stavět chodník přes moře. Pak ale zjistil, že silou Benandonnera neporazí, a místo přímého boje se uchýlil ke lsti. Ustrojil se, jako by byl dítě, a Benandonner se musel ptát: „Jestli je takhle velké dítě, kolik asi měří otec?“ Zalekl se, a tak Ir McCool na Skota Benandonnera vyzrál. Obrův chodník je k vidění v hrabství Antrim v Severním Irsku.

Naše loď Drak vyplula ze Southamptonu druhého dne měsíce července léta Páně 1563. Jsem si jist, že nás čekají mnohé divy.

11. Knucker – Vodní draci knucke-

4.

Příběh Obrova chodníku

2.

tě si urči s r e t l a W tní y zvláš t e ž , — myslel menají! a n z o c ně aré obrazce dem, st o Mim cho í, že otvrzuj p y m a n tečně záz 563 sku 1 e c n e vyplula 2. červ amptonu h t u o S třila ze rak. Pa D m e n é — RB loď jm rsovi? e t l a W vskutku

6.

V dnešních časech jsou svědectví o spatření lochneské příšery četnější než kdy dříve. Lidé zkrátka vždycky chtěli a stále chtějí věřit v nadpřirozeno! — RB

CC_Atlas of Monster

9.

10. 7.

13 1 Top - Black Cyan Magenta Yellow


Před napřaženou rukou Hoka Braze naše loď jen tak tak unikla…

V = V

9. Dame Blanche

5. Hok Braz 8. Cheval Mallet

S touto čarovnou dámou jsem protančil celé hodiny!

FRANCIE

Jižní Evropa

Biskajský záliv

7. Tarask

1. Cuegle

6. L

ou C a

rcolh ANDO

RRA

PORTUGA

LSKO

ŠPANĚLSKO Od Moury jsme získali měšec zlaťáků!

3. Comte Arnau

2. El Zangarrón

4. Moura Encantada

Jedné bouřlivé noci jsme zahlédli Comte Arnaua zahaleného v plamenech.

18 CC_Atlas of Monster

1 Bottom - Black Cyan Magenta Yellow


19. Golem

NĚMECKO

ČESKÁ REPUBLIKA

17. Aufhocker

NS E V O

SL S RAKOU

LICHTENŠTEJNSKO

10. Butatschcun-Ilgs

ŠVÝ

SK R A C

KO MAĎARSKO

18. Tatzelwurm

O 11. Krampus

Od jednoho poutníka jsem zakoupil vzácnou kost z této bytosti!

SLO

SK N I V

O

CH

12. Tarantasio

20. Garabonciá a Zomok

OR

VA

TS

KO

BOSNA A HERCEGOVINA

MO

NA

KO

Žebro Tarantasia naleznete v kostele San Bassiano v Pizzighettone.

Jad

SAN MARINO

SRBSKO

Tenhle podivný tvor vydává tak nepříjemné kvílení, že jsme si marně zacpávali uši.

21. Bukavac

er

sk

ém oř e 13. Ústa

ČERNÁ HORA

KOSOVO

pravdy

Korsika (Francie)

Ty

W=Z

KO

Sardinie (Itálie)

VATIKÁN

én

sk

ITÁ

ém oř e

LIE

ALBÁNIE

14. Skylla

Jón

ské

Tyto dvě mořské obludy mě připravily o tři  dobré muže – Catesbyho, Joinera a Talbota.

Messinská úžina

ře o m ní m e z o d e ř t S

moř

e

15. Pettenedda

rh

Sicílie (Itálie)

14. Charybda

16. Acadine MALTA

19 CC_Atlas of Monster

1 Bottom - Black Cyan Magenta Yellow


Jižní Evropa V krajinách jižní Evropy a ve zrádných vodách tamních moří jsme se setkali s mnoha roztodivnými tvory a příšerami. Do mých záznamů přibývaly nové přírůstky bezmála každý den. 1. Cuegle – Tento tvor má tři planoucí oči

a tři ruce bez dlaní a bez prstů. Vyskytuje se ve španělské Kantábrii. Na ochranu před touto příšerou tu dávají matky dětem do kolébky snítky cesmíny, protože ji Cuegle nesnáší.

2. El Zangarrón – Ve vesnici Sanzoles del Vino

ve španělské provincii Zamora pořádají obyvatelé každý rok na počest tohoto obra maškarní průvod.

3. Comte Arnau – Hrabě Arnau byl krutý

a nelítostný vládce svých poddaných. Za trest musí až do skonání světa cválat na svém koni, pronásledovaný démony v psí podobě. Za bouřlivých nocí lze prokletého jezdce spatřit, jak se řítí krajem a šlehají z něj plameny.

4. Moura Encantada –

Tyto bytosti žijící v Portugalsku vypadají 3. jako svůdné ženy, avšak od pasu dolů mají hadí ocas. Hlídají poklady a čekají na člověka, který je vysvobodí z jejich zakletí.

5. Hok Braz – Tento nenasytný obr pocházející z francouzské Bretaně získal své jméno podle dlouhé ruky zakončené hákem. Údajně dokáže pozřít celou třístěžňovou galeonu a ještě nemá dost! 6. Lou Carcolh – Tato nebezpečná obluda žije

v jeskyních jihozápadní Francie. Má ulitu jako šnek a slizká chapadla, kterými loví své lidské oběti.

7. Tarask – V Provence v jižní Francii žijí

zvláštní draci zvaní taraskové. Vypadají zpola jako zvíře a zpola jako ryba.

8. Cheval Mallet – Ve Francii se vypráví, že

tohoto krásného, ale nebezpečného koně lze spatřit jen za bezměsíčných nocí. A když se někdo nechá zlákat a vyšvihne se na jeho hřbet, přízrak vyrazí tryskem jako vítr a než vyjde slunce, svého jezdce ucválá nebo ušlape k smrti.

1.

16.

ravdu Zdá se, že Walters op vanými věřil, že se s popiso ně je tvory setkal. Skuteč anebo si viděl na vlastní oči, otože je to jen namlouval, pr — RB zkrátka vidět chtěl?

9. Dame Blanche – Bílá paní patří

do francouzského folkloru. Tyto půvabné přízraky lákají poutníky k tanci. Pokud jim vyhovíte, zatančí si s vámi a zmizí. Kdo se jim však vzepře, toho pořádně potrápí s pomocí svých spřátelených nočních tvorů, jako jsou sovy, divoké kočky či trpaslíci.

13.

8.

10. Butatsch-cun-Ilgs – 9.

V alpském jezeře Lüschersee ve Švýcarsku žije obluda, která vypadá jako kus masa, či spíše jako obrovský kravský bachor. Má stovky očí, kterými ráda pomrkává.

5.

11. Krampus – Napůl koza, napůl čert… Chodí krajem v období Vánoc a do velkého pytle sbírá zlobivé děti.

12. Tarantasio – Tento drak žil kdysi dávno

v italském jezeře Gerundo. Trápil obyvatele v širokém okolí tak dlouho, až jezero vysušili a draka zabili.

15.

13. Ústa pravdy – Strašlivou kamennou tvář

starodávného božstva s otevřenými ústy najdete v Římě. Ukousne ruku každému, kdo nedávno lhal!

11.

14. Skylla a Charybda – Dvě nebezpečné mořské obludy od dávných časů ohrožují mořeplavce v Messinské úžině, oddělující Itálii a Sicílii. Námořníci musí volit ze dvou zel a rozhodnout se, kolem které z oblud proplují.

15. Pettenedda – Stařena jménem Pettenedda žije

na Sardinii na dně studní a vyznačuje se zacuchanými vlasy. Děti, které do studně spadnou, drží v zajetí a nechává se od nich česat.

16. Acadine – Zázračná sicilská kašna Acadine dokáže rozeznat pravdu a lež. Když do ní vhodíte popsaný papír a on bude plavat na hladině, je pravdivé vše, co je na něm napsáno. Pokud papír klesne ke dnu, je na něm napsána lež.

2.

17.

17. Aufhocker – Žije v německých hvozdech

a přepadává poutníky. Obvykle své oběti skočí na záda a rozsápe jí hrdlo. Přezdívá se mu také „Skokan“ a bere na sebe podobu psa, koně nebo i člověka.

20 CC_Atlas of Monster

1 Top - Black Cyan Magenta Yellow


20. Garabonciá a Zomok – Garabonciové jsou

18. Tatzelwurm – Tato příšera má podobu

10.

obřího šupinatého draka s kočičí hlavou. Měří až dva metry, má jedovatý dech a žije ve skalních průrvách.

slavní maďarští kouzelníci. Dokážou si ochočit a osedlat draky zomoky, jejichž mávání křídel rozpoutává bouře.

19. Golem – Golem patří do židovské mytologie. Je stvořen z hlíny a ožívá díky šému s magickým zaklínadlem. Nejslavnější golem byl stvořen v Čechách, ve městě Praze.

21. Bukavac – Šestinohá příšera se zatočenými

Strávili jsme v těchto zemích více než tři měsíce a procestovali jsme je křížem krážem. Nyní míříme k řeckým ostrovům.

18.

19.

tí se 20. stole u k t á č o ém p Na írodopisn ř p m é k s v v Žene objevila institutu e kosti fotografi by to a. Mohla m r u w l e z je t Ta rou zmiňu e t k , t s o být k lasu? e svém at v s r e t l fie a W é fotogra n ě n í m z ě Krom dný důkaz pro to žá e. — RB neexistuj

14.

rohy žije převážně ve vodě. Než své oběti zardousí, vydává křik, při němž tuhne krev v žilách. „Buka“ znamená chorvatsky hluk.

Sotva jsme unikli nástrahám Skylly, objevila se zčistajasna na palubě hromádka mořských chaluh. Než je Hal hodil přes palubu, stačil jsem si všimnout, že tvoří záhadné obrazce. Vypadaly asi takto:

VRAT SE DOMU Už to nejspíš nebude náhoda. Zatím ale netuším, co tyto vzkazy znamenají.

7.

6.

Tajuplná stvoření v příbězích jižní Evropy Tyto příběhy mi vyprávěli vesměs staří lidé, obyvatelé těchto zemí. Zaznamenal jsem je, aby neupadly v zapomnění.

Marta a Tarask Draka Taraska zkrotila podle vyprávění pamětníků svatá Marta. Vlídně k němu mluvila a zcela krotkému tvorovi pak navlékla kolem krku svůj pás. Místní obyvatelé draka ze strachu zabili, ale svého činu vzápětí litovali, protože zvíře nekladlo žádný odpor. Na památku proto dali svému městečku nové jméno Tarascon a každý rok si draka připomínají průvodem, v němž nosí dračí figurínu.

Pražský Golem V Praze jsem viděl slavného golema. Uhnětl jej z hlíny vltavských břehů učený rabi Löw a oživil ho magickým šémem. Golem měl bránit židovské město a také to činil. Jenomže potom se nešťastně zamiloval, a když ho vyvolená odmítla, začal být nebezpečný. Rabi mu proto šém odebral a Golemovo tělo leží na půdě synagogy a čeká, až bude opět třeba jeho služeb a někdo jej znovu oživí.

Skylla a Charybda

20. 12.

21.

Walters očivid ně viděl ukry té vzkazy všude kolem sebe! A proč vlastn ě připisuje ztrátu tří mu žů Skylle a Charybdě? Ve škole se zřej mě učil o dobrod ružstvích řeck ého hrdiny Odysse a, který muse l těmto obludám čelit. Walter s se přitom vůbe c nezmiňuje, jakého nebezp ečí byl vlastn ě svědkem. — RB

Skylla bývala půvabnou vodní nymfou, ale závistivá čarodějnice ji proměnila v odpornou mořskou příšeru s mnoha chapadly a s několika hlavami. Charybda zase trpí neukojitelnou žízní a polyká obrovská množství vody, kterou pak chrlí zpět do moře, takže kolem ní vzniká smrtonosný vír.

4.

21 CC_Atlas of Monster

1 Top - Black Cyan Magenta Yellow


an k první Anglič Pokud vím, ta du Země vstoupil na pů 1600 slunce v roce o íh íc ej áz o ch vy m Adams. Tent ia ll Wi se al s a jmenov í, že Corneliu ř text však tvrd Japonska témě do ul pl do s Walter řit, e. Lze tomu vě ív dř et  l 40 o  ý výmysl? — RB st pu ha bo o  e nebo jd

RUSK

2. Nuppeppo¯

O

ČÍNA 3. Tenjoname V noci jsme ze svých příbytků slyšeli, jak vysoko nad námi Tenjoname hoduje.

1. Akkorokamui

4. Cho¯chinobake

e ř o m é k s n o Jap

J A P O N S K O

6. Kuzuryu¯

ý oc eán

7. Kappa

JA

P

8. Oni

Tich

O

N

S

K

O

Kuchařův syn Hal nabídl této stvůře okurku, a tak nás všechny zachránil.

5. Ryu¯jin

9. Jinmenju Já i mí muži jsme ochutnali ovoce tohoto stromu. Prý nám zajistí dlouhověkost.

10. Namazu

E=E 32 CC_Atlas of Monster

1 Bottom - Black Cyan Magenta Yellow


Japonsko

9.

8.

Na těchto ostrovech sídlí mnoho děsivých tvorů. A jako by nestačili ti, kteří už 9. Jinmenju – Stromy jinmenju plodí ovoce existují, obživnout podobné lidským tvářím. Toto ovoce dokáže může také každý před- dokonce i mluvit, ale většinou se z větví jen šibalsky Když se rozesměje příliš, spadne na zem mět v domácnosti, po- uculuje. a někdo je může sníst. kud je na světě sto let. 10. Namazu –Velká ryba, která přivolává V Japonsku jsou zkrátka podivuhodné zemětřesení. Většinou ji bůh Kashima drží pod bytosti, kam se podíváte. Souhrnné ozna- velkým kamenem, ale když nedává pozor, Namazu mrskne ocasem a mořské dno i souš se otřesou. čení pro většinu z nich je „jókai“.

2. Nuppeppo¯ – Pokud v Japonsku v nějaké zapadlé

Jsme už velmi dlouho na cestách a nadmíru daleko od rodných břehů… a mě stále pronásledují tatáž podivná znamení. Když jsem zapisoval poznatky z těchto ostrovů, náhle jako by mi pero v ruce obživlo a samo napsalo toto:

3. Tenjoname – „Olizovači stropů“ neboli Tenjoname

PROC SE NAM VWPIRAS PRESTAN PSAT

4. Cho¯chinobake – Malované lampiony s jedním

Skutečně, pero psalo zcela mimo moji vůli, a pak záhadně zmizelo. Nepochybně jsou za tím místní nadpřirozené bytosti, jókaiové.

1. Akkorokamui – Rudá podmořská příšera se podobá

10.

obrovské chobotnici. Strašlivě zapáchá a stahuje rybářské lodě i s rybáři ke dnu. Useknutá chapadla jí znovu dorůstají. Lidé rodu Ainu v severním Japonsku o ní vyprávějí nepřeberně legend.

uličce či na tichém, zastrčeném místě spatříte neforemný knedlíkovitý přízrak, který páchne jako zkažené maso, vězte, že je to Nuppeppo ¯. Ale nebojte se ho, je neškodný.

jsou věrní svému jménu. Číhají v temných koutech lidských příbytků, a když všichni odejdou, olizují stropy. Zůstávají po nich temné šmouhy.

3.

okem a vyplazeným jazykem mají svou duši. Skuteční cho ¯ chinobake lidem neškodí, avšak někdy na sebe jejich podobu berou zlí duchové onryo ¯, a pak je třeba mít se na pozoru.

5. Ryu¯jin – Tvorové nazývaní ryu¯ se podobají

evropským drakům, ale stejně jako čínští lungové mají dobrotivou povahu. Ryu ¯jin je mořský ryu ¯, žije v korálovém paláci a pomocí dvou kouzelných drahokamů ovládá příliv a odliv.

4. 2.

6.

5.

Walters věřil, že jeho pero ovládli tajemní jó kaiové. Myslím, že to jasn ě vypovídá o jeho narušené m duševním zdraví. — RB

6. Kuzuryu¯ – Tento devítihlavý ryu¯ se

od ostatních liší tím, že kdysi býval zlý – vyžadoval, aby mu lidé obětovali mladé dívky. Nakonec jej přemohl jistý svatý muž a dnes je Kuzuryu ¯ považován za ochranné božstvo.

7. Kappa – Kappa je něco jako japonský vodník. Má hlavu opice, želví krunýř a v lebce zvláštní prohlubeň s elixírem, který jí dodává nesmírnou sílu. Kdo chce kolem ní projít, musí s ní zápasit, jinak ho nepustí dál. A má obrovskou slabost pro okurky. 8. Oni – Tito obrovští děsiví a mocní démoni

mívají modrou či rudou kůži, rohy a velké zahnuté tesáky. Přinášejí do příbytků lidí nemoci a neštěstí, ovšem někdy se jejich figurkami zdobí střechy chrámů, aby odháněly jiné zlé duchy.

E=E

1.

Jak porazit kappu

7.

Hluboce se ukloňte. Kappy velice dbají na bonton a budou vám chtít úklonu oplatit. V tu chvíli se ale vylije kouzelný elixír z prohlubně v jejich lebce a ony ztratí svou nadpozemskou sílu.

33 CC_Atlas of Monster

1 Bottom - Black Cyan Magenta Yellow


N HO

DU

RA

2. El Hombre Caimán

S

Připluli jsme do těchto míst den po svátku sv. Štěpána, a tak jsme El Hombré Caimána propásli.

NIKARAGUA KOS

TAR

IKA

PANAMA

1. Shtabai

KOL UMB IE

gie ytolo á m á k Mays bohat i m l je ve ztodivné na ro příšery bájné htabaiů, ě s e včetn hž se zd , c o ni iňuje m z s r Walte smického k či o odýla krok mapy í z o h dc z pře — RB

VENEZUELA

Francouzská Guyana (Francie)

GUYANA SURINAM

4. Yacumama

EKVÁDOR

3. Madremonte

PERU

Při plavbě proti proudu řeky jsme Yacumamu vylákali nad hladinu troubením na lasturu.

5. Minata-Karaia

BRAZÍLIE Statečný Hal na tohoto obra vyšplhal a natrhal ovoce, které na něm roste.

BOL ÍVIE 8. Huallepen

RA

GU

AY

10. Piranu

AR

GE

NT

INA

PA

URUGUAY

6. Igpupiara

CHILE

n á e c o ý h c i T

9. Tigre Capiango

Atlantský oceán

7. El Cuero

M=M

Falklandské ostrovy (Spojené království)

Jižní Amerika

50 CC_Atlas of Monster

1 Top - Black Cyan Magenta Yellow


Jižní Amerika Nejdříve jsme si razili cestu neprostupnými jihoamerickými pralesy a potkávali při tom nejrůznější havěť, od malinkých jedovatých žabiček po úctyhodná obří stvoření zachycená v mé mapě. Dál na jih jsme putovali podél horských úbočí a i zde nás čekala řada velice pozoruhodných setkání – možná ještě o něco zvláštnějších než na jiných kontinentech. 1. Shtabai – Shtabaiové jsou démoni vystupující v bájesloví středoamerických Mayů. Žijí v jeskyních a dokážou na sebe brát různé podoby, včetně lidské.

2. El Hombre Caimán (Kajmaní muž) – Jak

naznačuje jméno, tento tvor je zčásti člověk a zčásti kajman. Kdysi býval obyčejným rybářem, ale krutá hra osudu jej připravila o lidské tělo. Každý rok v den svatého Štěpána vychází z ústraní a loví lidi.

3. Madremonte – Nesmiřitelná ochránkyně lesů, hor a jejich obyvatel. Má podobu ženy s planoucíma očima a se dvěma tesáky a bývá ověnčena listy a květinami. Žije v severních oblastech jihoamerického kontinentu a běda tomu, kdo v jejím teritoriu škodí přírodě! 4. Yacumama – Obří vodní had a strážný duch řeky Amazonky. Má děsivě žhnoucí oči a jeho kůže hraje všemi barvami. Někdy se objevuje v podobě supaylancha neboli „přízračné loďky“. Svou obrovskou tlamou polyká říční vodu i se vším živým, co v ní plave. 5. Minata-Karaia – Tento kmen obrů,

převyšujících nejvyšší stromová patra džungle, putuje brazilskými pralesy. Obři mají na temeni zvláštní otvor a jím vyluzují zvuk podobný pohvizdování. Z podpaždí jim roste lahodné ovoce, například

10.

M=M

Možn všec á, že z e h tvor děsivýc atla ů v tom h su b t ycho o měli m n s tres ejvíc b e á t t u b Madr emon ohyně te. — RB

3.

kokosové ořechy, a když dostanou hlad, jednoduše ořech utrhnou, rozbijí si ho o hlavu a snědí.

6. Igpupiara – Mořští tvorové s tuleními hlavami,

lidskými těly a rybími ocasy. Brázdí vody podél atlantského pobřeží a lákají lidi do svých tenat.

7. El Cuero – Velká krvežíznivá kravská kůže,

která pluje po hladině jihoamerických řek. Její oběti si většinou až v poslední chvíli před útokem všimnou, že jsou pozorováni párem malých očí na stopkách. Vzápětí se El Cuero vymrští, rychlostí blesku oběť ovine a ohlodá na kost. Potom odpočívá na břehu a vypadá jako zcela neškodná zvířecí kůže rozložená na slunci, aby oschla.

4.

8.

8. Huallepen – Nestvůra s hlavou telete, tělem

ovce a rybími ploutvemi. Žije v jezerech a vodních nádržích v odlehlých andských oblastech.

9. Tigre Capiango – Tento přízrak se chová podobně jako evropský vlkodlak, bere však na sebe podobu jaguára. Kouzelníci se často halí do kůží velkých koček a pomocí zaříkadel se proměňují v Tigre Capiangy. Nejčastěji je potkáte ve vnitrozemí na jihu kontinentu. 10. Piranu – Strašidelná ryba s koňskou hlavou a vypoulenýma očima. Obývá vodní toky ve vnitrozemí. Útočí na lodě a námořníky stahuje pod hladinu. Pomocí mečů a mačet jsme si prosekávali cestu pralesem a snažili se uniknout mimořádně zlovolnému Tigre Capiangovi. Podařilo se. Ale v jednu chvíli jsem uprostřed bujné pralesní vegetace ve spleti lián spatřil znamení, kterých se tak děsím:

9. 5.

6.

UW BRWY BUDE POWDE

it, rozlušt y s i p á se n Včera Snažím pěšně. s ú e n m í dobný ale zat tala po s o d m e znám js , které y k a n Z se vzkaz. áčrtků, n h c ý v h rso lístcíc h z Walte c ý v o j y v ča ku. Teď objevil ého šál m ě n d m, že na ji o to u b y h c o — RB už nep ravdu! p   l a k í  ř Walters

7.

2. 1.

51 CC_Atlas of Monster

1 Top - Black Cyan Magenta Yellow

Profile for Knižní klub

0039419  

0039419  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded