Page 1


21

VYBERTE SI SYSTÉM, KTERÝ PRO VÁS BUDE NEJLEPŠÍ

KULOVNICE SE SPODNÍ OVLÁDACÍ PÁKOU

Známá opakovací puška amerického Západu. Pracuje s pákou na spodní straně, za niž se nejprve zatáhne směrem dolů a  pak se vrátí nahoru do uzamčené polohy. Tyto zbraně dnes opět získávají na popularitě díky nové konstrukci nábojů vhodných pro trubicové nábojové schránky pod hlavní.

KULOVNICE S VÁLCOVÝM ZÁVĚREM Mezi lovci daleko nejoblíbenější opakovací systém. Závěr se otvírá zvednutím závěrové kliky vzhůru a  jejím zatažením vzad. Zatlačením závěru dopředu se do komory zasune nový náboj ze zásobníku pod závěrem a  otočením kliky se závěr uzamkne. Válcový závěr je velmi pevný, spolehlivý a  vysoce přesný.

MODERNÍ SPORTOVNÍ PUŠKA Samonabíjecí zbraň ve stylu pušky M16. Má ergonomickou pažbu, odnímatelný zásobník a vzhled vojenské zbraně. K  pohonu mechanismu samonabíjecí funkce slouží tlakové plyny odebírané z  vývrtu hlavně. Firma Armalite vyrobila první exempláře v  60. letech 20. století. Nejedná se o  automatické zbraně (střílející dávkou).

KULOVNICE S POHYBLIVÝM PŘEDPAŽBÍM (PUMPA) Opakovací zbraň, jejíž přezdívka je odvo-

zená od pohybu posuvného předpažbí, jímž se ovládá závěr. Zatažením dozadu dojde k vyhození vystřelené nábojnice, posunutím dopředu se nabije do komory nový náboj a  závěr se uzamkne. Pumpy jsou oblíbené tam, kde jsou samonabíjecí zbraně k  lovu zakázané.

SAMONABÍJECÍ KULOVNICE S ODBĚREM PLYNŮ

Využívá odběru části tlakových plynů z vývrtu hlavně. Po každém stisknutí spouště zbraň sama vytáhne a  vyhodí vystřelenou nábojnici, napne bicí mechanismus, zasune nový náboj do komory a  uzavře a  uzamkne závěr. U  samonabíjecích zbraní odpadá nutnost manipulace se závěrem po každém výstřelu.

JEDNORANOVÁ KULOVNICE Jednoranové kulovnice se musí po každém výstřelu znovu nabíjet. Jednoranové pušky s lůžkovým závěrem se kvůli nabíjení tzv.  „zlamují“. Jiným příkladem je závěr s  padacím blokem, který ovládá krátká páka na spodní straně pouzdra závěru (viz  obr.  ). Jednoranové pušky jsou velmi pevné, spolehlivé a  bezpečné na manipulaci.


62

ZVOLTE SI SPRÁVNOU PUŠKOVOU RÁŽI

Co lovec, to jiný názor na to, která pušková ráže je nejlepší. Většina z nich však nemá pravdu. Proč? Protože většina názorů na náboje se utváří na základě vtípků, historek a vzájemného kopírování a taky špatných rad od neinformovaných kamarádů. Pravda je nepřikrášlená, vždy střízlivá, a někdy i ošklivá. Pokud ji chcete znát, čtěte dál. Následující popsané náboje neudělají ze špatného střelce dobrého, ale můžou pomoct dobrému střelci, aby se stal ještě lepším.

5 4

Drobná zvěř Slabý zpětný ráz a malá finanční náročnost. Malorážkové náboje jsou perfektní volbou pro lov veverek a  králíků. Používají se i  k  lovu škodné na krátkou vzdálenost.

6 7 3 2

1 .22 Long Rifle

8

2 .22 Winchester Magnum Rimfire

Škodná Dlouhý dostřel, plochá dráha střely, vysoce přesné ráže s lehkým zpětným rázem. 4

.223 Remington

5

.220 Swift

6 .22/250 Remington

Škodná a větší zvěř Těžší střely, než mají náboje vyloženě na škodnou, z  nich činí náboje vhodné i  pro lov vysoké. 7

6 mm Remington

8

.257 Roberts

9 .243 Winchester

3 .17 Hornady Magnum Rimfire

1 9

10

11

12 24

13

Velká zvěř – náboje s menším zpětným rázem Jsou dostatečně výkonné na skolení jelena přímo na místě. ­Přitom ještě mají tak malý zpětný ráz, že umožňují vysoce přesnou střelbu. 10 7  ×  57 Mauser

23

11 7 mm-08 Remington 14

12 .308 Winchester

Velká zvěř – všeobecně použitelné náboje Skolí všechno od antilopy po losa. Vynikající ráže. 15 .270 Winchester

Velká zvěř na velké vzdálenosti Tyto náboje mají balistickou kapa­ citu na složení losa nebo jelena na vzdálenost čtyř fotbalových hřišť. Vyžadují stejný potenciál od toho, kdo  s  nimi chce střílet.

16 .280 Remington

18 .300 Weatherby Magnum

17 .338 Winchester Magnum

19 .270 Winchester Short Magnum

14 .30-06 Springfield

20 7 mm Weatherby Magnum

13 6,5 ×  55 mm Swede 22

15 21

16 19

21 .338 Winchester Magnum

20

17 18

Petzalovi favorité

Obrovská nebo nebezpečná zvěř Severní Ameriky Skutečně velké ráže pro lov obrovské zvěře. Varování: zpětný ráz je opravdu silný. 22 .338 Remington Ultra Mag 23 .340 Weatherby 24 .325 Winchester Short Magnum


78

VĚTŠÍ (ČI MENŠÍ) ZVĚTŠENÍ

Čím vyšší je zvětšení vašeho dalekohledu, tím obtížnější je udržet zbraň nepohnutě a tím větší vliv bude mít vlnění vzduchu na viděný obraz. Navíc jsou dalekohledy s velkým zvětšením nešikovné, těžké a drahé. A proto platí, že někdy míň znamená víc. Dnešní dalekohledy s variabilním zvětšením jsou vynikající, protože si můžete nastavit takové, jaké potřebujete. Následuje stručný průvodce, jaké zvětšení použít na jakou zvěř: VE LK Á

79

TOČÍTKO S KRYTKOU, NEBO BEZ NÍ

Kvůli současnému bláznovství okolo „taktických“ věcí je dnes k mání čím dál víc zaměřovacích dalekohledů s točítky bez krytek. Domnívám se, že takové dalekohledy na kulovnici k lovu velké zvěře nepatří. Odstřelovači je potřebují, protože rutinně klikají točítky stranového i výškového seřízení kvůli extrémním vzdálenostem, na které střílejí. Bez krytek však jsou točítka nechráněná a můžou se náhodně otočit nebo poškodit při úderu, jaký by točítko s krytkou přežilo bez úhony.

82

DEJTE SI POZOR NA ZAMLŽENÍ ČOČEK

Jestliže lovíte v opravdu chladném počasí, naučte se zadržet dech v okamžiku, kdy přikládáte zbraň k líci na zamíření. Pokud to neuděláte, můžete si těsně před výstřelem zadýchat čočku okuláru a pak se budete pokoušet mířit skrz mlžný opar. Můžete takto zamlžit i čočky na nejmodernějších dalekohledech potažené vrstvou proti zamlžení. Dovedou totiž odolávat vodním kapkám, ale ne páře z lidského dechu. To platí i o binokulárech.

V RYCHLOSTI

ZV ĚŘ

80 SLEDUJTE TERČ

9× 3× až

Zvíře velikosti jelena se zdá na vzdálenost 360 metrů dost malé. To je důvod, proč byly sestrojeny dalekohledy s variabilním zvětšením. Na obrázcích jsou znázorněna zvířata při devítinásobném zvětšení v  různých vzdálenostech. Při velkém zvětšení je každé hnutí zbraně znát na záměrné osnově.

ne

bo

až 1 0×

NEBE

ZP

E

Č

NÁ ZVĚ

90 m

180 m

270 m

360 m

Ř

81

a

ž

ŠK

O

D NÁ

a

ž

24

×

UMÍSTĚTE ČERVENOU TEČKU NA CÍL

Mířidla s červeným bodem jsou optická mířidla, ale nemají žádné zvětšení. Jedná se vlastně o průhledové kolimátory. Oproti zaměřovacím dalekohledům mají řadu výhod – jsou menší, lehčí a odolnější. Taky s nimi rychleji zamíříte na cíl. Mají neomezenou ohniskovou vzdálenost, což je přímo předurčuje pro těžké kulovnice velkých ráží. Pro zbraň, s níž se bude střílet na vzdálenosti do 180 metrů, ­rozhodně stojí za seriozní úvahu. Jejich hlavní nevýhoda spočívá v tom, že nemají žádné zvětšení. Jestli máte slabší zrak nebo hodláte střílet na velkou vzdálenost, či na malé cíle, potřebujete zaměřovací dalekohled s aspoň minimálním zvětšením.

DALEKOHLED SPRÁVNĚ 83 NAMONTUJTE Mnozí střelci usadí při montáži na zbraň dalekohled do kroužků tak, že svislá nitka záměrného kříže je nakloněná doprava nebo doleva. To je způsobené tím, že když si opřete tvář o pažbu a podíváte se do dalekohledu, vaše hlava je nakloněná. Nesprávně ustavený nitkový kříž způsobí, že podélná osa dalekohledu nesouhlasí s podélnou osou vývrtu hlavně. Střela potom letí jinam, než směřuje dalekohled. Zkontrolujete to velmi snadno. Opřete pušku úplně rovně předpažbím o vhodnou podložku, dejte hlavu až za pažbu a koukněte se skrz dalekohled. Okamžitě poznáte, jestli je nitkový kříž nakloněný či ne. Jestliže ano, opravte to.


VELKÉ BROKY 318 POUŽÍVEJTE

Velké broky jsou účinné do určité vzdálenosti střelby, ale při delší vzdálenosti jsou horší než bezcenné. Pokud na jelence vystřelíte z krátké vzdálenosti, padne na místě mrtvý. Jestli však vystřelíte na vzdálenost, na kterou nejsou životně důležité orgány pokryty pěti nebo šesti broky, potom kus pouze zraníte, ale nedohledáte. Nejlepšími náboji s velkými broky, aspoň podle mých zkušeností, jsou značkové náboje, které jsou plněny tvrdými broky, uloženými v plastovém kontejneru. Takové náboje jsou sice dražší, ale z hlediska lepšího krytí a dostřelu

319

se vyplatí. Dobrý náboj ráže 12 s nábojnicí délky 76 mm a olověnými broky průměru 8,4 mm má výborné krytí do vzdálenosti 35 metrů. Nejlepších výsledků jsem s velkými broky dosáhl s polovičním zahrdlením. Na krátké vzdálenosti standardní brokové náplně s broky průměru 4 mm obsahují víc broků a vytvářejí větší obrazec zásahu. Střílíte­‑li ve velmi hustém porostu, na vzdálenost 20 metrů a míň, vyzkoušejte broky průměru 4 mm. Nejuniverzálnější jsou ovšem náboje s broky velikosti 8,4 mm. Pamatujte však, že bez ohledu na to, jak skvělý obrazec zásahu náboje vytvářejí na vzdálenosti 35 metrů – nebo obecně na maxi­ mální vzdálenosti účinného dostřelu – nemá smysl zkoušet střílet s těmito náboji na větší vzdálenosti. Od určité vzdálenosti střelby náboje s velkými broky velmi rychle – už po několika metrech – ztrácejí na účinnosti.

SOULAD JEDNOTNÉ STŘELY A ZBRANĚ

Jednotné střely je třeba střílet z vhodné hlavně. ZBRANĚ S HLADKOU HLAVNÍ Používejte v nich plno­

rážové jednotné střely nejlépe typu Brenneke (s připojenou těsnicí zátkou) či typu Foster (olověné střely, na obvodu s deformačními žebry). Podkaliberní střely s vodicím kon­ tejnerem jsou určeny k vystřelování z vývrtů s drážkováním. DRÁŽKOVANÉ ZAHRDLENÍ Na podkaliberní střely

s nižší rychlostí (do 490 m/s) a střely typu Brenneke.

DRÁŽKOVANÉ HLAVNĚ Jsou určeny k vystřelování pod­

kaliberních střel a střel typu Brenneke. Stoupání drážkova­ ného vývrtu musí ladit se střelami. Hlavním s mírnějším stoupáním (cca 1 otáčka / 860 mm) odpovídají střely s počá­ teční rychlostí 360–460 m/s. Těm se stoupáním 1 otáčka / 710 mm a míň pak střely s vyšší rychlostí, cca 580–610 m/s.

320

STŘÍLEJTE PŘESNĚJI

Vaše zbraň bude střílet přesněji, pokud u ní uplatníte dvě jednoduché puškařské úpravy. Čtěte! Nejdřív si u puškaře nechte upravit spoušťové ústrojí tak, aby mělo hladký chod a nižší odpor – kolem 16 new­­ tonů. Za druhé, nechte si zvýšit pevnost spojení hlavně a pouzdra závěru doplněním vymezovacího kolíku nebo šroubu. Kolík nebo šroub líp fixuje hlaveň v jejím uložení, omezí vůli a vibrace.

V RYCHLOSTI

321 MIŘTE NA 50 METRŮ Dráhu jednotných střel značně ovlivňuje vítr. Proto je dobré mít zbraň nastřelenu na 50 metrů. Pokud ji nastřelíte na 100 metrů, budete ji mít připravenou ke střelbě jen na daný den, neboť takové nastřelení bude zahrnovat i opravu pro aktuální větrné podmínky.

Profile for Knižní klub

0037235  

0037235  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded