__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Co je pot? Teplota lidského těla je nastavena na 37 °C. Když je horko nebo děláme Už sis něco namátaky zapnul chlazení? havého, teplota těla se zvyšuje. Protože je potřeba ji snížit, vytváří tělo kapičky vody, které tělo ochlazují. A to je právě pot!

Co je horečka? Když se nám zvýší teplota a máme horečku, jde o reakci těla na to, že jsme chytili nějakou nemoc. Lékař Jéminkote, nás prohlédne a stanoví s tebou nepotřebujeme ani topení! diagnózu. Potom nám předepíše léky, abychom se zase uzdravili.

16


Co je mikrob? Mikrobi jsou tvorové, kteří jsou tak malí, že je pouhým okem nelze spatřit! Jsou všude a neúnavně se snaží proniknout do našeho těla. Jakmile Naštěstí se proti ochabne obranný nim umíme mechanismus, bránit… zaútočíme!

Co jsou viry a bakterie? Viry a bakterie patří mezi mikroby. Některé bakterie jsou užitečné – například nám pomáhají při trávení. Jiné jsou zdrojem nákaz a nemocí, jako třeba bolení v krku nebo zánětu ucha… Viry nás začnou trápit, až když se dostanou do některé buňky v těle (například virus chřipky nebo zarděnek). 17


Co jsou měkkýši? Měkkýši mají měkké tělo, které je většinou chráněno nějakou schránkou, jako třeba mušlí, škeblí či ulitou. Domov mají zpravidla ve vodě. Výjimkou jsou hlemýždi a slimáci, kteří si dobyli místo na pevnině!

Co jsou obojživelníci? Žáby, čolci a mloci jsou obojživelníci. V dospělosti sice žijí na pevnině, ale potřebují vlhkost vodního prostředí. Dospělí jedinci mají plíce a dýchají normální vzduch. Mláďata vyrůstají ve vodě a dýchají vodu jako ryby!

44


Co je jed? Jed je látka, kterou vytvářejí některá zvířata za účelem své obrany či získávání potravy. Jedovatí nebývají jenom hadi, ale také některé ryby, například ostnatec, či měkkýši, jako třeba medúza!

Co jsou šupiny? Šupiny najdeme na nohách některých ptáků, na kůži ryb a plazů a dokonce i na ocasech některých savců. Tyto rohovité destičky mohou mít různý tvar a tloušťku. Jejich úloha je jasně daná – slouží jako ochrana!

45


Co je botanika?

Botanika je označení vědy, která zkoumá rostliny. Když navštívíme botanickou zahradu, najdeme tam různé rostliny – běžné i vzácné. Některé pocházejí z velkých dálek. Jiné se vyskytují zřídka či vypadají velice podivně!

Kdo je zahradník?

Zahradník se stará o rostliny, a to od výsevu až po sklizeň. Je to odborník na pěstování zeleniny, drobného ovoce (jako například jahod či černého rybízu) a malých stromů a keřů. 76


Co je výsev?

Jako výsev se označuje činnost, kdy se dávají semínka do země, aby tam vzklíčila a staly se z nich rostliny. Před setím je nutné půdu připravit – zrýt. Semena je možné sít ručně nebo za pomoci zemědělských strojů.

Kdo je zahradní architekt? Zahradníci se starají o zahrady a udržují je. Zahradní architekti navrhují, jak budou zahrady nakonec vypadat!

77


Co je rovník? Rovník je pomyslná čára, která rozděluje Zemi na dvě poloviny: severní a jižní polokouli. Země na rovníku nebo v jeho blízkosti mají jenom jedno roční období. Jsou tu vysoké teploty a často tu prší!

Co je obratník? Další pomyslná čára, vlastně hned dvě! Obratníky rozdělují zemské polokoule. Země, kterými obratník prochází, se vyznačují tropickým podnebím. Je zde velké teplo a střídá se období sucha a dešťů.

88


Co je savana? Savana je krajina v Africe. Tvoří ji rozlehlé pláně porostlé trávou a stromy. Voda se zde vyskytuje poskromnu. Ve volné přírodě tu žijí pakoně, žirafy, antilopy i sloni!

Co je tropický les? Pro koho může být teplé a vlhké klima rovníkových oblastí vůbec prospěšné? Pro přírodu! Stromy tu jsou velmi vysoké – jako by zde příroda žila v několika patrech. Dole pod stromy je šero, nahoře jejich vrcholky naopak prostupuje světlo a žije tu spousta zvířat! 89

Profile for Knižní klub

0037043  

0037043  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded