Page 1

březen 3/2014

MAGAZÍN


MVK

Masarykova veřejná knihovna Vsetín Dolní náměstí 1356 755 01 Vsetín tel.: 575 755 141 email: mvk@mvk.cz http://www.mvk.cz http://www.facebook. com/mvk.vsetin

Turistické informační centrum Vsetín Dolní náměstí 1356 755 01 Vsetín tel.: 575 755 111 ic.vsetin@mvk.cz http://vsetin.mic.cz http://www.facebook. com/ic.vsetin

knihovna Dolní náměstí a turistické informační centrum pondělí - pátek 10:00 - 18:00 středa 08:00 - 18:00 sobota 09:00 - 12:00 turistické informační centrum + půjčovna 2. patro

městské pobočky Luh, Rokytnice pondělí, středa 10:00 - 12:00 13:00 - 17:00 úterý, pátek 10:00 - 12:00 13:00 - 16:00 čtvrtek, sobota zavřeno


k přečtení. Čtení nás v březnu bude provázet na každém kroku. Kromě čtení dětem v knihovně nás čeká čtení také v nemocnici a v Charitě. Pro seniory (ale nejen pro ně) je připravena také ochutnávka trénování paměti, pokračuje kurz Má kniha života, pokračuje angličtina i VU3V.

ÚVODNÍK

Po letošní zimě, (která ani moc zimou nebyla), se už všichni těšíme na jaro, na sluníčko a více světla, na pobyt venku. Pro chvíle, kdy nám ještě březnové počasí nedovolí být venku celé dny, tu máme bohatou nabídku knihovny. Březen je tradičně vnímán jako měsíc spojený s knihou, se "BřEZEN MěSíC KNIHY čtenářstvím, s knihovnami. Proto JE DNES MěSíCEM čTENÁřů i naše březnová nabídka je To je tradice, které se držíme" opravdu bohatá a věřím, že si z ní vyberou jak děti, tak dospělí Těšit se můžete i na školení včetně seniorů. Pro děti je připraveno plno práce s tablety. zábavy zejména o jarních prázdninách – a to na Více se dozvíte uvnitř všech dětských půjčovnách i v K klubu: Děti si zpravodaje. Těšíme se na vás mohou hrát, poslouchat čtené slovo i tvořit. jak v půjčovnách, tak také na Rodiče a prarodiče, pokud nemáte na jarní akcích, které pro vás prázdniny žádný plán, přijďte s dětmi do připravujeme. knihovny, pobavíte se i vy! Samozřejmostí je nabídka čtvrtečních besed – témata jsou pestrá Krásný březen a zajímavá: Co v archivu nenajdete – střípky z a nezapomeňte, že čtení sluší vsetínské historie , Asistovaná reprodukce, každému... a dvě literární besedy – se vsetínskou rodačkou Michaelou Veteškovou a Pavlem Rankovem, Helena Gajdušková jehož román „Matky“ vřele doporučuji


PŘEČTĚTE SI, CO NÁS ZAUJALO Pravidelně VÁm doporučujeme knihy, které jsme četli, a které nÁs zaujaly. Nechte se zlÁkat některými z našich tipů. Dnes doporučuje Lidka holbíkovÁ a věrka pelcovÁ. VíCE RECENZí NAJDETE NA WEBOVýCH STRÁNKÁCH KNIHOVNY v rubrice "čteme a doporučujeme".

Róziny dcery Útěk z tÁbora 14 Zdenka Becker Blaine Harden Příběh o slovenské rodině Bukovských, jejíž členy osud odvál do různých koutů světa. Na začátku příběhu se setkáváme se sestrami Bukovskými - Josefou a Rózou a potom je kniha věnována rodině Rózy. Róza má tři dcery - Iris, Jasmínu a nejmladší Kamilu, a myslí si, že je to trest, že mít syny by bylo daleko jednodušší. Do domácnosti Bukovských se dostane ještě Eva, nejlepší kamarádka Jasmíny. Matka od dcer vyžaduje příliš, nikdy je nepochválí, neobejme, až na nejmladší Kamilu. Později zatahuje všechny dcery do svých intrik a mezi sestrami vzniká velká propast. Hodně věcí v rodině ovlivní i socialismus a rodina se pomalu rozpadá. Kniha není zrovna veselým čtením a nekončí happyendem, ale i přesto stojí za to si ji přečíst.

Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. A uprchnout je nemožné. Nebo téměř nemožné, jak dokazuje Sinův příběh. Sin se v táboře narodil... - takto je kniha uvedena na obálce a vy se do tohoto strhujícího příběhu začtete jako do napínavé detektivky. Sinův život v táboře, jeho útěk, následná adaptace na normální život, která s sebou nese psychické problémy - to vše je prokládáno výkladem o reáliích ze života obyvatel KLDR, o politické situaci země i o jejích vztazích se sousedními zeměmi. Není to rozhodně lehké čtení, ale je zajímavé, strhující, děsivé. Těžce budete chápat, že se podobné hrůzy na světě dějí a že se jedná opravdu o skutečnost a ne o fikci.

DOPORUČUJE ludmila holbíkovÁ DOPORUČUJE Věra pelcovÁ


NOVÉ KNIHY

Pokud není kniha dostupná v půjčovně, můžete si ji snadno zarezervovat.

stanislava peckovÁ Felix Baumgartner aristokratky Vesmírný skokan Pro okolí jsou to studentky, manažerky, matky. Jen s tím rozdílem, že mají hezky znějící rodné příjmení, které je ostatním povědomé z dějepisu. Kinský, Dobrzenský, Schwarzenberg, Czernin… Ještě před čtvrt stoletím by se příslušnice poslední generace českých šlechtických rodů ke svému původu nemohly hlásit. Stejně jako jejich rodiče nebo prarodiče by je čekala buď komunistická perzekuce, nebo odchod z vlasti. Ať už žijí v Praze nebo Vídni, osud českých zemí jim není lhostejný. Podobně silný pocit odpovědnosti si uchovávají i aristokratky, které žijí v Čechách.

Svět má nového hrdinu. Dne 14. října 2012 vyrazil Rakušan Felix Baumgartner svým seskokem ze stratosféry dech celému světu. Muž rychlejší než zvuk ve své knize poprvé líčí to, co nemohly ukázat televizní záběry: obavy ze selhání, kdy měl dojem, že neobstojí tváří v tvář výzvám, boj o návrat do týmu, svou dobrodružnou cestu vzhůru a lekce, kterých se mu během ní dostalo.

miloš macourek, kÁja saudek muriel a andělé Album Muriel a andělé je bezpochyby nejdůležitějším komiksem české historie. Nikdy předtím ani potom zde nevzniklo dílo, které by bylo svou progresivitou a výtvarnou kvalitou zcela srovnatelné s tím nejzajímavějším, co se právě dělo v komiksově vyspělých zemích. Kdyby album vyšlo na konci 60. let, kdy bylo dokončeno, vývoj domácího komiksu by se jistě vyvíjel jinou cestou.


čtení sluší každému březen měsíc čtenÁřů

Březen je již tradičně (po měsíci knihy či měsíci internetu) měsícem čtenářů. Chtěli bychom se zaměřit hodně na čtení ve všech podobách, ale také poděkovat našim návštěvníkům a čtenářům za jejich přízeň a ty nejvěrnější odměnit. Proto budou oceněny tři "čtenářské rodiny", které si v roce 2013 vypůjčily nejvíce knih, ale také nejčastěji využívají služeb knihovny. Letošní Březen měsíc čtenářů má motto "Hrabalovský rok v knihovnách", protože letos si připomínáme 100. výročí od narození spisovatele Bohumila Hrabala. I naše knihovna věnuje Bohumilu Hrabalovi jeden březnový den (28.3.), kdy si připomeneme jeho tvorbu v knižní i filmové podobě. Vaše znalosti si budete moci ověřit v přichystaném kvízu nebo nám pomůžete při stavbě komínu z knížek. Součástí Hrabalovského dne v knihovně bude i vyhodnocení nejlepší čtenářské rodiny. Na děti nezapomínáme ani během jarních prázdnin. V dětských půjčovnách je pro ně


připraven program. Dětská knihovna na Dolním náměstí připravuje na 5. března oslavu svého prvního roku v nových prostorách. Můžete se zapojit do soutěže o název a logo dětské knihovny. Do března také patří Týden čtení od 10. do 14. března. Nebudeme číst pouze studentům v knihovně, ale také ve vsetínské nemocnici na dětském oddělení a LDN nebo v Charitě. Čtení sluší každému! Můžete se těšit na 20 minut hlasitého čtení s dětskou knihou. Dětem ze škol zpestří den Kapřík Metlík s Janem Opatřilem (24.3.). Uvítáme, když nám dáte vědět, co můžeme změnit – prostředí, fondy, služby, sebe... Líbí se nám, když společně s vámi i dalšími organizacemi podpoříme četbu a čtenářství. Akce v celé republice probíhají za podpory SKIP.

zajímavé tipy V KNIHOVNĚ

FESTIVAL LITERÁRNÍ JARO VE VSETÍNĚ, který knihovna spolupořádá s Masarykovým gymnáziem Vsetín, začne v březnu. Těšte se na zvýšenou jarní dávku literárních akcí (více v březnových akcích). NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ AUTOŘI JURÁŠA I letos byli vyhodnoceni nejúspěšnější autoři dětské literární soutěže O poklad strýca Juráša „Nejmoudřejší je číslo" v kategorii próza, poezie či komiks. Na prvních místech se umístili: Jaroslav Kotrla, Ela Pazdírková, Jan Čablík, Lukáš Koňařík, Ondřej Polách, Michal Gerža, Markéta Hurtová, Tereza Phamová, Alžběta Fialová, Jakub Krhovják, Patrik Machala. Kompletní seznam oceněných najdete na webu knihovny (www.mvk.cz). LOVCI PEREL HOLKY, KLUCI, ULOVTE SI PERLU! Celorepubliková, celoroční hra o nejaktivnějšího dětského čtenáře. Čtenář si vybírá knížku s označením „Toto je perlorodka“. Dostane ke každé knížce hrací kartu a možnost získat body v podobě „skutečných“ perel. Jednu perlu získá čtenář za správné vyplnění karty a další může získat za splnění nepovinných úkolů.


OSOBNOST MĚSÍCE otakar švec Otakar Švec již od dětství rád navštěvoval plzeňské loutkové divadlo, kde mj. působil i Josef Skupa (autor Spejbla a Hurvínka). Později vystudoval Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou a Institut technologie stavby elektrických strojů. Po vojně pracoval jako projektant ve Škodě Plzeň a již zde se začal loutkovým divadlem více zabývat. Když se roku 1961 se přestěhoval za prací do Vsetína (až do důchodu působil v MEZu Vsetín), zapojil se ihned do loutkové scény Divadla "Z". Po zrušení divadla založili s manželkou Libuší vlastní loutkářský kroužek při ZK MEZ Vsetín – Kohútek. Roku 1978 vznikla na Vsetíně nová loutková scéna. Otakar Švec se stal jejím vedoucím a byl jím až do roku 1985, roku 1986 odešel do důchodu. Divadelní soubor Kohútek vedl Otakar Švec od jeho založení v roce 1971 až do roku 2004. Kromě principálských povinností se věnoval hlavně režii a scénografii. Pro Kohútek napsal řadu her a uskutečnil rovněž tři veřejné výstavy svých loutek. Byl členem předsednictva Svazu amatérských loutkářů. Spolu s manželkou, která se také na činnosti loutkového divadla podílela, získali Cenu města Vsetína za rok 2006 za více než čtyřicetiletou obětavou práci v oboru loutkového divadla. Zdroj:

Databáze českého amatérského divadla [online]. 2005 [cit. 2014-02-18]. Dostupné z: http:// www.amaterskedivadlo.cz/main.php? data=osobnost&id=5387

loutkÁŘ * 25. březen 1924 Plzeň


čtvrtky v knihovně CO V ARCHÍVU NENAJDETE V. čtvrtek 6. března, 17:00 hodin, společenský sál knihovny Po turistických i odbojových stezkách s potomky magistra Karla Puszkailera, Bohuslava Kořenského a MUDr. Adolfa Bártka. Večerem provede Jana Rokytová JAK SE Z ROZHLASOVÉ REPORTÉRKY STALA „POHÁDKÁŘKA" čtvrtek 13. března, 17:00 hodin, společenský sál knihovny Setkání s redaktorkou Českého rozhlasu a autorkou pohádek Michaelou Veteškovou, rodačkou ze Vsetína. Probíhá v rámci festivalu Literární jaro 2014 ASISTOVANÁ REPRODUKCE VČERA, DNES A ZÍTRA čtvrtek 20. března, 17:00 hodin, společenský sál knihovny Přednáška proběhne ve spolupráci s Klinikou reprodukční medicíny Zlín - IVF Czech Republic. Partner: NF pro rozvoj vsetínské porodnice Přednáší MUDr. Milan Kovalčik PAVOL RANKOV čtvrtek 27. března, 17:00 hodin, společenský sál knihovny Pavol Rankov patří k nejúspěšnějším slovenským spisovatelům. Jeho romány Stalo se prvního září a Matky znají dobře i čeští čtenáři. Večerem s autorským čtením provází Pavel Kotrla Probíhá v rámci festivalu Literární jaro 2014


Březen V KNIHOVNě CESTOPISNÁ BESEDA S ALOISEM ŠTRBÍKEM úterý 4. března, 15.00 hodin, společenský sál - "zvuková knihovna" setkání ve zvukové knihovně, tentokrát na téma Vídeň TÝDEN ČTENÍ ANEB ČTENÍ SLUŠÍ KAŽDÉMU ČTEME PRO RADOST K klub pondělí 10. března, 10:00 hodin, Současná česká literatura středa 12. března, 10:00 hodin, Co se čte na základní škole - se vsetínskými osobnostmi pátek 14. března, 10:00 hodin, Čteme v anglickém jazyce s rodilou mluvčí ČTEME V NEMOCNICI A CHARITĚ úterý 11. března, středa 12. a čtvrtek 13. března PRÁZDNINOVÁ KNIHOVNA ROKYTNICE - 5. března od 10 do 12 hodin puzzle, kvízy, hlavolamy, deskové hry DOLNÍ NÁMĚSTÍ - SLAVTE S NÁMI 1. výročí nově otevřené dětské půjčovny 5. března od 10 do 18 hodin Kolo štěstí, soutěž o název a logo dětské knihovny, minigolf,... LUH - 4. března od 10 do 12 hodin Tvořivá dílna - zvířátka z chlupatého drátku pro menší děti; kreslení 3D ruky pro starší děti MOZKOCVIČNA - DÁ SE PAMĚŤ TRÉNOVAT? úterý 11. března, 16:00 hodin, společenský sál knihovny nové trendy v trénování paměti informace také na www.trenovanipameti.cz lektorka PhDr. Helena Gajdušková


BřEZEN v knihovně 20 MINUT S DĚTSKOU KNIHOU hlasité čtení dětem úterý 11. března, 15:00 hodin dětská půjčovna Dolní náměstí úterý 25. března, 15:00, dětská knihovna Rokytnice Zveme veřejnost. TVOŘIVÁ DÍLNA U MOUCHY CC čtvrtek 13. března, 16:00 hodin, K klub Děti ze Základní umělecké školy Vsetín tvoří pro děti na dětském oddělení vsetínské nemocnice JSI NA TAHU! Postřehové a motorické hry středa 19. března, 14:30 hodin, K klub Host Jarda Česnek HRABALOVSKÝ DEN V KNIHOVNĚ A OCENĚNÍ NEJLEPŠÍ ČTENÁŘSKÉ RODINY pátek 28. března, 10:00 - 18:00 hodin VODAFONE AKADEMIE ZAČÍNÁME S TABLETEM čtvrtek 20. března 10:00 - 16:00, počítačová učebna „SENSEN - SENZAČNÍ SENIOR" co je to tablet, jaké jsou typy, výuka práce s dotykovým displejem, email - konfigurace a používání Tablet k výuce bude zapůjčen Kontaktní osoba - podrobné informace Mgr. Kateřina Janošková, tel.: 575 755 136, e-mail: kjanoskova@mvk.cz VU3V - KURZ ŽIVOT A DÍLO MICHELANGELA BUONARROTI (5.3., 19.3.) KURZ "MÁ KNIHA ŽIVOTA (12.3., 26.3.)


Připravujeme na duben - Kabelkový jarmark - Valašské Velikonoce

Použité obrázky: Sayane, Město Vsetín, 3bdrvv, Roudeeed2fdirm, michellis13, Archiv MVK

© MASARYKOVA VEŘEJNÁ KNIHOVNA VSETÍN březen 2014

Magazín na měsíc březen  
Magazín na měsíc březen  

Tipy, novinky a akce ze vsetínské knihovny na měsíc březen

Advertisement