Page 1

K.UTB

MODERNÍ KNIHOVNA PŘEVLÉKÁME DO NOVÉHO KABÁTKU ČÍSLO 7 PODZIM ZIMA 2019

KATALOG KNIHOVNY A PORTÁL IVA MAJÍ NOVÝ COOL VZHLED 

| 1

ČASOPIS KNIHOVNY UTB VE ZLÍNĚ


ÚVODNÍK

#REDITELTWEETUJE Tak a teď mi bude zase Twitter knihovny nějakou dobu říkat pane… Aspoň někdo, jak by jistě trefně poznamenal toho času nepřítomný kolega Vodička.

#REDITELTWEETUJE

Vážení čtenáři, jak už se stalo dobrým zvykem, připravili jsme pro vás se začátkem nového semestru další číslo časopisu. A protože jsme o prázdninách rozhodně nezaháleli, tak v něm najdete řadu novinek, které knihovna během letních měsíců přichystala. Nejdůležitější změnou je zcela nový knihovní systém, jehož architekt se vám představí v tradičním rozhovoru. Ale nezůstali jsme pouze u této novinky. Ve 4. patře knihovny jsme pro vás připravili rozšíření relaxační zóny a u pultů přibyly terminály pro platby jak bankovními, tak studentskými kartami. Dále jsme aktualizovali portál informační výchovy IVA a připravili řadu dalších vylepšení. Naším hlavním cílem přitom zůstává být srdcem univerzity a sloužit všem skupinám uživatelů. Přeji vám příjemné čtení.

Ondřej Fabián, ředitel knihovny

2 |

Můj dlouholetý šéf prof. Sáha získal významné ocenění od Senátu PČR. Nepochybně oprávněně. Byl to občas tvrdý šéf, ale hlavně díky němu můžete chodit do knihovny v takové podobě, v jaké ji znáte.

#REDITELTWEETUJE Dnes jsme měli vzácnou návštěvu. Byl u nás ředitel @ustredkaVUT. Myslel jsem si, že se jde konečně podívat na pořádnou knihovnu, ale jeho nejvíc zaujal kávovar a obsah lednice v mojí kanceláři…

SLEDUJTE @KNIHOVNAUTB NA TWITTERU


V off-line světě si u nás od podzimu můžete užít nový relaxační koutek s pohodlným sezením. Parádní novinky pro vás ale máme i v on-line prostoru. Od základů jsme změnili knihovní katalog a lepší kabátek dostal informační portál IVA. Nové rozhraní katalogu je přehlednější, intuitivnější a běží jak na počítači, tak na mobilu nebo tabletu. Obsahuje spoustu vychytávek a malých drobností, které vám nepochybně ulehčí práci a vyhledávání. Můžete se těšit třeba na našeptávání během zadávání dotazu, rychlé informace o dostupnosti dokumentu v seznamu výsledků (zelená ikona – Dostupné, červená ikona – Vypůjčeno) a snadnou orientaci v detailním zobrazení.

INFOSLUŽBY V NOVÉM KABÁTKU NAŠE KNIHOVNA JE ZASE O NĚCO KRÁSNĚJŠÍ A SLUŽBY JSOU „VYCHYTANĚJŠÍ“ . Jistě budete souhlasit s tím, že i tolik oblíbený informační portál IVA potřeboval změnu. Stále v něm najdete všechny kurzy, které vám usnadní orientaci ve světě informací, zlepšili jsme ale jeho dostupnost. Kurzy si můžete zobrazit doma i ve škole, na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Podmínkou je samozřejmě přístup k internetu. IVA je určena především studentům a vyučujícím jako zdroj informací a materiálů z oblasti informační výchovy a dalších příbuzných témat. Zároveň zde najdete videotutoriály o službách knihovny. Portál slouží také jako informační a vzdělávací platforma, prostřednictvím které jsou k dispozici veškeré prezentace z workshopů a školení, které pořádáme. Myslíme si, že infoslužby v novém kabátku jsou opravdu vychytané. Přesvědčte se o tom sami na našem webu.

Knihovní katalog i IVA jsou barevnější, přehlednější a dostupnější. Knihy najdete snadno a rychle. IVA vás naučí citovat a provede vás knihovnou. Napište nám, jak se vám líbí: informacnivychova@k.utb.cz.

| 3


KALENDÁŘ AKCÍ PODZIM VE ZLÍNĚ PŘINÁŠÍ SPOUSTU PŘÍLEŽITOSTÍ, JAK SE ZABAVIT, NAVÁZAT NOVÉ VZTAHY A ROZVÍJET SE. STAČÍ SI VYBRAT.

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

MODERNÍ ETIKETA A PRVNÍ DOJEM

Ve dnech 1. až 14. listopadu probíhá veřejná sbírka ke Dni válečných veteránů. Připněte si vlčí mák jako symbol úcty k válečným veteránům. Poděkujete tak a uctíte ty, kteří bojovali za naši svobodu a demokracii. Podpoříte natáčení a uchování vzpomínek válečných veteránů, kteří pomalu odcházejí. Aby jejich jedinečné příběhy neodešly s nimi. Jedno ze sbírkových míst, kde bude možné si vlčí máky pořídit, bude umístěno přímo v naší knihovně u výpůjčního pultu.

Workshop o tom, jak důležitý je prvním dojem a jak zásadní je budování dobrých a dlouhodobých vztahů. Účastníci se dozví, jak se moderní etiketa vyvíjí v čase, jak se správně chovat, jak se obléct, jak jednat či jak si osvojit vhodné návyky. Součástí budou praktické příklady i nácvik vzorových situací. Worskhop proběhne 27. listopadu od 13.00 v budově U13 v 5. patře pod vedením lektora Daniela Šmída. Registrovat se na akci můžeš na jobcentrum.utb.cz.

UTKEJ SE O PIVNÍ TRŮN V LEGENDÁRNÍ PÍVNÍ SPIRÁLE

STARTUP WEEKEND PROBĚHNE POPRVÉ VE ZLÍNĚ

Každý správný student UTB běží pivní spirálu. Tentokrát milovníci tekutého zlata a opilého běhu poběží již 26. ročník. Kdo zvítězí a zapíše se do dějin této legendární události, se dozvíme v úterý 5. listopadu. Stačí vytvořit tým o třech lidech (aspoň jeden člen musí být dívka) a vydat se na cestu po 10 zlínských hospůdkách (pouze pomocí vlastních nohou nebo MHD). Tak pivu a běhu zdar!

Během 22. až 24. listopadu se koná první Startup Weekend ve Zlíně. V průběhu 54 hodin máte jedinečnou příležitost pro rozjezd technologické novinky. Je jedno, jestli jste ajťák, markeťák nebo grafik. Máte nápad na produkt nebo službu, která by lidem usnadnila život? Na Startup Weekendu sestavíte tým a a můžete ho společně přivést na svět. Mrkněte na bit.ly/startupweekendzlin.

4 |


V PÁTEK 8. 11. PROBĚHNE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA FAKULTĚ MULTIMEDIÁLNÍCH KOMUNIKACÍ. SLEDUJTE WEB FMK.UTB.CZ.

V ÚTERÝ 3. 12. SE JIŽ TRADIČNĚ PŘED BUDOVOU U2 ROZSVÍTÍ UNIVERZITNÍ VÁNOČNÍ STROMEČEK. NENECHTE SI TO UJÍT.

Pořádáte akci a chcete, abychom ji uvedli v našem časopise? Napište nám na e-mail: propagace@k.utb.cz

UNIVERZITNÍ OSLAVY 17. LISTOPADU Třicet let svobody U TeBe v srdci, to je označení univerzitních oslav 30. výročí Sametové revoluce. Pojďte si připomenout události 17. listopadu 1989, zavzpomínat na osobnosti roku 1989 a ponořit se do atmosféry doby s přímými účastníky demonstrací a stávek ve Zlíně. Jak totiž řekl Václav Havel: „Na nikoho, kdo za naši dnešní svobodu tak či onak zaplatil, by nemělo být zapomenuto.“ Ve čtvrtek 14. listopadu je v budově U18 od 10.00 naplánována panelová diskuze s někdejšími studenty Fakulty technologické, členy tzv. stávkového výboru. V Univerzitním centru U13 proběhne od 15.00 vernisáž prací studentů Ateliéru grafického designu a digitálního designu FMK UTB k 30. výročí Sametové revoluce. V 16.30 vyrazí vzpomínkový průvod studentů, zaměstnanců UTB a veřejnosti k budově Fakulty technologické. Po krátké vzpomínkové akci bude průvod ukončen u Obchodního domu, kde bude odhalena lavička Václava Havla. Celý den zakončí od 20.00 videomapping na novou univerzitní budovu U18.

| 5


NA CO JÍT DO KINA

ŽENSKÁ NA VRCHOLU PREMIÉRA: 7. 11.

Ve sněhem zapadané Samotě se nudit nebudete. Zimní romantická komedie o tom, že láska přemůže i bod mrazu.

VALHALLA: ŘÍŠE BOHŮ

PREMIÉRA: 28. 11.

Výpravná fantasy o severských bájích a mýtech o Valhalle, kde za doprovodu valkýr přichází padlí bojovníci.

6 |

BITVA U MIDWAY

LAST CHRISTMAS

Válečný velkofilm s hvězdným obsazením líčí jednu z rozhodujících námořních bitev druhé světové války, bitvu u Midway v roce 1942.

Spojení hereckého umu Emilie Clarke, oscarové scenáristky Emmy Thompson a nadčasových písniček George Michaela.

STAR WARS: VZESTUP SKYWALKERA

MIZEROVÉ NAVŽDY

CHARLIEHO ANDÍLCI

Společně až do smrti. Třetí a poslední společná jízda. Mizerové v podání Willa Smithe a Martina Lawrence jsou zpátky.

Jsou tři. Neviditelné, nerozdělitelné, nezastavitelné. Nová generace Andílků a tajemný Charles Townsend jsou tu!

PREMIÉRA: 7. 11.

PREMIÉRA: 19. 12.

Strhující závěr stěžejní Ságy Skywalkerů a zrod nových legend v epické výpravě do předaleké galaxie.

PREMIÉRA: 28. 11.

PREMIÉRA: 16. 1.

BÍLÁ JAKO PADLÝ SNÍH

PREMIÉRA: 28. 11.

Claire je mladá a krásná, na což její nevlastní matka Maud žárlí. Tak moc, že naplánuje její vraždu. Jak tohle dopadne?

PREMIÉRA: 23. 1.


LE MANS '66 PREMIÉRA: 14. 11. Legendární příběh o souboji mezi Fordem a Ferrarim v závodu 24 hodin Le Mans ve Francii v roce 1966. Konstruktér aut Carroll Shelby, vítěz nejtěžšího závodu na světě 24 hodin Le Mans, kterému znemožní další závodění srdeční vada, a britský šampión a vynikající zkušební jezdec Ken Miles postaví pro automobilku Ford revoluční závodní auto Ford GT40. Tento dokonalý závodní vůz má zvítězit nad Enzem Ferrarim. Henry Ford II. se chce Ferrarimu pomstít, protože odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company. Nebude to ale lehké. Vozy Ferrari vítězí na okruhu v Le Mans nepřetržitě od roku 1960. Vynalézavý Shelby, nesnesitelně arogantní Miles a jejich malý tým jsou odhodláni zvítězit. Musí ale převálcovat neporazitelné Ferrari, fyzické zákony i vlastní osobní démony a limity.

DOKTOR SPÁNEK

VÝJIMEČNÍ

PREMIÉRA: 14. 11.

PREMIÉRA: 28. 11.

Doktor Spánek od Stephena Kinga navazuje na film Osvícení. V hotelu Overlook se před 40 lety udály hrůzné události, se kterými se dnes již dospělý Dan Torrance snaží vyrovnat. Potká ale mladou a odvážnou dívku Abru, která má unikátní mimosmyslové schopnosti. Cítí, že Dan jí může pomoct, protože má podobné nadání jako ona.

Film plný naděje a humoru od tvůrců úspěšných komedií Nedotknutelní a Dokud nás svatba nerozdělí. Bruno a Malik žijí ve světě autistických dětí a mladistvých. Jejich neotřelý přístup k výchově ale vzbudí pozornost státních úřadů a hrozí, že jejich program bude zrušen. Nezbývá, než úřady přesvědčit, že jejich práce má smysl. Do kina vás zve multikino Golden Apple Cinema. Využijte studentskou slevu na svůj oblíbený film. Po předložení karty studenta koupíte lístky do kina o 30 Kč levněji. Platí od pondělí do pátku.

| 7


RELAXUJTE V KNIHOVNĚ BĚHEM LETOŠNÍHO LÉTA JSME SI DALI OPRAVDU ZÁLEŽET, ABY VÁM U NÁS BYLO DOBŘE. MŮŽETE SI TAK UŽÍVAT NAPŘÍKLAD NOVÉHO RELAXAČNÍHO KOUTKU S POHODLNÝM SEZENÍM A ORIGINÁLNÍ „KNIHOSTĚNOU“ VE 4. PATŘE KNIHOVNY. Nové veselé sedačky, pohodlná křesílka, stolečky, knihostěna. To vše najdete v našem novém relaxačním koutku ve 4. patře.

P

řijďte si do naší knihovny odpočinout. Pro větší pohodlí a odpočinek jsme ve 4. patře rozšířili relaxační prostory. Záleží nám totiž na tom, aby se vám u nás dobře nejen studovalo, ale také odpočívalo. Nový relaxační koutek je vybaven dvěma veselými a útulnými sedačkami, ale také pohodlnými křesílky. Najdete tu také malé stolečky a spoustu odkládacího prostoru. Prostor nového relaxačního koutku je doplněn o originální „knihostěnu“, která je zasazena do prostoru mezi sedačkami. Knihostěna je vytvořena z 211 knih, 4 kazet, 3 VHS a 2 CD.

8 |

Jedná se o vyřazené exempláře z fondu naší knihovny. Výsledné dílo proto dostalo vypovídající název Excluded (česky vyřazeno). Během léta ji společně vytvořily zaměstnanci knihovny. Čtvrté patro a jeho relaxační prostory jsou od minulého akademického roku přístupné také mimo běžnou otevírací dobu knihovny, a to po celý týden (pondělí až čtvrtek 20.00 – 22.00, pátek 18.00 – 22.00, sobota 14.00 – 18.00 a neděle 8.00 – 18.00). Pro přístup do patra si stačí vyřídit pokročilou registraci u výpůjčního pultu ve 2. patře. Získáte tak ještě mnohem více prostoru na studium, práci i relax v univerzitní knihovně.


NEVÍŠ, CO S VEČEREM? BĚŽ DO KINA! Brzo se stmívá, venku se dlouho být nedá, protože Od soboty do pondělí obsadí Kulturní institut je zima… Ideální čas naladit se na podzimní filAlternativa festivaloví besedníci a vždy od 16.00 se mové večery! Od 1. do 6. listopadu 2019 k tomu s tebou podělí o zážitky ze svých cest. V sobotu budeš mít tu nejlepší příležitost, protože se do se potkáš s Milanem Cahou, který se rozpovídá Zlína opět vrací Mezinárodní festival outdoorových o svých indonéských návratech. V neděli si určitě filmů. A co si pro tebe tento zajdi na besedu s Moni17. ročník připravil? Tradice se kou Benešovou. Přiblíží OD 1. DO 6. LISTOPADU BUDE mají dodržovat, a proto i letos ti, jaké to je vydat se celý festival zahájí slavnostní sama na Pacifickou GOLDEN APPLE CINEMA galavečer, který se bude konat hřebenovku, 4 300 km A KULTURNÍ INSTITUT v pátek 1. 11. od 19.30 v Golden dlouhý trek z Mexika ALTERNATIVA RÁJEM VŠECH Apple Cinema. V rámci něj ti do Kanady. No a v ponpromítneme film s názvem dělí se zastav pokecat CESTOVATELŮ, DOBRODRUHŮ Cesta jako žádná ze sta. Dva s Romanem Horynou A MILOVNÍKŮ PŘÍRODY. dlouhotelí kamarádi Lukáš o jeho nezapomenutes Tomášem si zopakovali lých zážitcích při stopoeuroasijskou pouť cestovatelských legend, pánů vání z Ruska do Kyrgystánu. A co ty filmy? Neboj, Hanzelky a Zikmunda. Kulturní vložku obstará z bohaté festivalové nabídky si určitě vybereš. My Taneční studio Orientální tance Jana a Eliška určitě doporučujeme zajít na snímek s názvem Éra Lajdová se svým hudebním vystoupením. NásleduAdama Ondry, který ti tohoto fenomenálního lezce jící dny už se program rozjede na plné obrátky. přiblíží zase o něco víc. Mrkni na outdoorfilms.cz.

INZERCE

| 9


CO VÁM NABÍZÍ NAKLADATELSTVÍ NAKLADATELSTVÍ UTB VÁM NABÍZÍ RYCHLÉ, LEVNÉ A SPOLEHLIVÉ SLUŽBY. JEHO SLUŽEB MOHOU VYUŽÍVAT NEJEN AKADEMIČTÍ PRACOVNÍCI, ALE TAKÉ STUDENTI NAPŘÍČ CELOU UNIVERZITOU.

M

ezi služby poskytované nakladatelstvím patří tisk a vazba závěrečných prací, výroba disertačních a habilitačních prací, vazba vlastních studijních materiálů pomocí kroužkové i lepené vazby, výroba univerzitních vizitek (česká, anglická a dvojjazyčná varianta) či kalendářů, tisk propagačních letáků, ale také výroba placek (buttonů) ve formě připínacího špendlíku, magnetu nebo klíčenky s otvírákem. Tisk v nakladatelství je opravdu levný. Černobílou stránku vám vytiskneme za 0,80 Kč. Vyzlacení a vazbu jednoho kusu bakalářky či diplomky nabízíme za 285 Kč včetně vyzlacení hřbetu (cena platí při objednání dvou vazeb). Tisk a vazba jsou běžně hotové za 3 pracovní dny. Pokud nestíháte, je možné si za příplatek zadat expresní vyhotovení. Objednávku tisku a vazby závěrečných prací můžete zadat přes elektronický formulář na webových stránkách nakladatelství, pomocí kterého snadno vyplníte informace k tisku a vazbě vaší práce. Objednávku a platbu můžete uskutečnit osobně v prodejně knihovny v budově U13 (Knihovna UTB, 4. patro). Nakladatelství sídlí v budově Univerzitního centra (U13), dveře č. 166 (za šatnou). Provozní doba nakladatelství je každý den od pondělí do pátku v době 8.30–11.30 a 12.30–15.00. Všechny podrobnosti lze najít na nakladatelstvi.utb.cz/nabidka-sluzeb.

10 |


CHCEŠ TISKNOUT LEVNĚJI NEŽ V KNIHOVNĚ? NAKLADATELSTVÍ UTB NABÍZÍ LEVNÝ TISK: ZA ČERNOBÍLOU STRÁNKU TAM ZAPLATÍŠ POUZE 0,80 KČ!

NAKLADATELSTVÍ UTB UNIVERZITNÍ CENTRUM U13 DVEŘE Č. 166 (ZA ŠATNOU)

PONDĚLÍ—PÁTEK 8.30 —11.30, 12.30 —15.00 + 420 57 603 2044 | NAKLADATELSTVI.UTB.CZ

| 11


KNIŽNÍ TIPY A ROZHOVOR

DAVID JANULÍK

GETTING TO KNOW ARCGIS

ROŽNOVSKÝ PIVOVAR

ArcGIS je geografický informační systém určený pro práci s prostorovými daty a mapami. Publikace obsahuje podrobného průvodce, jak s tímto systémem pracovat a ovládat jeho nástroje. Součástí je několik cvičení, které pomohou vysvětlit, ovládat a používat systém a jeho funkce.

Motto knihy říká, že kdo se rožnovského piva napije, tomu se do žil zdraví a síla nalije. Spisovatel Richard Sobotka popisuje historii a počátky rožnovského pivovaru od roku 1712, kdy jej nechal postavit Karel Jindřich z Žerotína, majitel rožnovského panství, až do současnosti.

12 |

1001 TIPŮ A TRIKŮ PRO PHP

VAŘÍME PIVO: PODROBNÝ PRŮVODCE

Publikace nabízí více než tisíc tipů a triků pro nejrůznější oblasti programování v PHP. Seznámí vás s řadou krátkých postupů, jak efektivně pracovat s knihovnami a frameworky, zpracovávat obrázky, využívat regulární výrazy nebo jak pracovat s databázemi.

Pokud vás láká představa, že si doma vyrobíte vánoční pivo nebo pohár svařeného vína, tak je tato knížka určena právě vám. Jedná se o průvodce celoroční domácí výrobou nápojů, popisuje výrobní procesy a nutné vybavení, které budete potřebovat.


Nedávno jsi rozjel náš nový knihovní systém první fáze změny knihovního systému, a to, když KOHA. Mohl bys ho blíže představit? jsme spustili nové rozhraní katalogu pro uživatele Je to otevřený integrovaný knihovní systém, naší knihovny. Změna knihovního systému, kerou který vznikl na Novém Zéjsme provedli před otevřelandu. Jedná se o systém ním knihovny na konci I PO LETECH MĚ PRÁCE STÁLE s otevřeným a volně šiřitel- BAVÍ. VŽDY MĚ LÁKALO PRACOVAT srpna, už pro uživatele ným kódem, takže se stal nebyla viditelná. oblíbeným po celém světě. S DATABÁZOVÝMI SYSTÉMY. Získal silnou komunitu a ta Víme o tobě, že jsi doktor ho dál vylepšuje. Naše knihovna je jednou z prvpivních věd. Už jsi jako doktor tímto lahodným ních akademických knihoven v ČR, která na tento a zlatavým mokem někdy někoho zachraňoval? knihovní systém přešla. Začátkem roku proběhla K narozeninám jsem dostal od kolegů poukaz na

David je správcem knihovního systému. Občas ho ale můžete potkat také ve studovně nebo v některé ze zlínských hospůdek. Na pivu. absolvování kurzu v Rožnovských pivních lázních a takto jsem získal ten titul. Jsem toho názoru, že tento nápoj je pro naše zdraví prospěšný (samozřejmě v rozumné míře). A tak vlastně „pomáhám“ každému, s kým jdu na pivo :-).

David má rád dobré pivo a jídlo, společnost příjemných a veselých lidí, procházky přírodou, projížďky na kole, dobrý film, praskání bublinkové folie, když technika a systémy fungují, když o víkendu může zůstat déle v posteli.

V knihovně pracuješ už 19 let. Co tě k této práci přivedlo? Baví tě i po tolika letech? K této práci mě přivedla asi i náhoda. V době, kdy jsem hledal zaměstnání, zrovna hledali IT technika do knihovny FT a FAME ve Zlíně (těsně před vznikem UTB). A vždy mě lákalo vrtat se v informačním databázovém systému a pohybovat se v oblasti informačních technologií, kde se stále děje něco nového. Práce mě baví pořád, i když někdy je těch změn a novinek najednou poměrně dost. A někdy nás ta technika zlobí.

| 13


AKADEMICKÁ PORADNA NA UTB AKADEMICKÁ PORADNA POMÁHÁ STUDENTŮM SE SPECIFICKÝMI POTŘEBAMI A SOUČASNĚ NABÍZÍ PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ VŠEM STUDENTŮM I ZAMĚSTNANCŮM UTB.

A

kademická poradna na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně zahrnuje Centrum pro studenty se specifickými potřebami a Psychologickou poradnu pro všechny studenty a zaměstnance univerzity. Centrum pro studenty se specifickými potřebami zajišťuje přístup ke vzdělání podporuje studenty/uchazeče s různým typem postižení jak během přijímacího řízení, tak v průběhu celého studia. Studijní podmínky jsou vyrovnávány podle typu postižení studenta: zrakové, sluchové, pohybové postižení, poruchy učení či další onemocnění. Studenti mohou využívat časové kompenzace, osobní a studijní asistence, mají k dispozici přepisovatelský a tlumočnický servis, organizační a režijní opatření, zpracování studijní literatury, podporu v oblasti cizích jazyků, výpůjčky speciálního softwaru

Pracovníky Centra pro studenty se specifickými potřebami najdete v budově U18 v místnostech 117 a 121 (v přízemí). Můžete využít telefonní kontakt 576 032 262 nebo e-mail spcentrum@utb.cz.

14 |


Speciální studovna ve 3. patře knihovny nabízí kompenzační pomůcky a programové vybavení, které ulehčí práci se studijními materiály. Je vybavena dvěma počítači se stolními skenery a stolní lupou s hlasovým výstupem. Studovnu si lze rezervovat na e-mailu mojestudovna@k.utb.cz.

a notebooků. Centrum nabízí pomoc při zajištění odborné praxe nebo zprostředkování studijního pobytu v zahraničí. Psychologická poradna poskytuje odborné poradenství při řešení problémů, závažných rozhodnutí i pomoc v krizových situacích. Poradenství je určeno všem studentům a pracovníkům UTB (či jejich rodinným příslušníkům). Bezplatné, nezávislé, důvěrné a nestranné služby poskytuje v češtině nebo v angličtině zejména v těchto oblastech: studijní potíže, vztahové problémy, osobní problémy, somatické obtíže, výchovné a výukové problémy dětí, osobnostní rozvoj, profesní diagnostika, interkulturní poradenství (pro vyjíždějící a přijíždějící studenty). V rámci profesní diagnostiky je studentům nabídnuto poradenství v oblasti kariéry. V případě zájmu o konzultace v poradně napište na poradnat@utb.cz nebo poradnak@utb.cz, s profesní diagnostikou vám poradíme na profeska@utb.cz.

kají s nějakým druhem omezení. Pro studenty se specifickými potřebami připravila ve 3. patře speciální studovnu s kompenzačními pomůckami a programovým vybavením, které ulehčí práci se studijními Knihovna UTB se snaží vycházet materiály. Zároveň digitalizuje vstříc nejen běžným uživatevybrané knižní tituly a vytváří lům, ale také těm, kteří se potý- speciální webináře.

Psychologická poradna sídlí v budově U11 v místnosti č. 418 (4. patro). Konzultace lze sjednat na telefonním čísle 576 032 019 v době konzultačních hodin.

| 15


KNIŽNÍ TIPY

Hlavním tématem publikace je investiční rozhodování, dlouhodobé financování podniku a dlouhodobý management. Kniha obsahuje řešené i neřešené příklady.

Rozsáhlá kniha s více než 1 100 reprodukcemi nejvýznamnějších uměleckých děl nabízí přehled umělecké kultury celého světa. Je doplněna chronologickými přehledy.

Autorský tým lékařů představuje gynekologii v širších souvislostech jako multidisciplinární obor a poukazuje na aktuální stav. Cílem autorů je zdůraznit fakta a souvislosti.

Komplexní pohled na sociální psychologii jako celek sestavený ze zásadních témat v šedesáti kapitolách. Kniha popisuje principy a metody sociální psychologie v teorii i praxi.

REZERVACE INDIVIDUÁLNÍCH STUDOVEN Chceš mít klid na studium a práci? Individuální studovny jsou ideálním řešením. Rezervaci vyřídíš během chvilky. Stačí se zastavit u pultu nebo napsat na mojestudovna@k.utb.cz a za 40 Kč získáš hodinovou oázu klidu na učení, schůzku nebo týmovou práci.

BEZHOTOVOSTNÍ PLATBY V KNIHOVNĚ Koncem října byly v knihovně zprovozněny platební terminály, pomocí kterých je možné platit kreditní kartou, a to ve 2. a 4. patře knihovny. V knihovně i nakladatelství bude zároveň možné platit prostřednictvím studentských kartiček. Ve druhém a čtvrtém patře knihovny si studenti budou moct tyto kartičky také dobíjet.

16 |


Nepostradatelný referenční zdroj pro studenty, vědce a výzkumníky pracující v oblasti vzdělávání v oblasti umění a designu. Zkoumá historické a současné umění na celém světě.

KŘÍŽEM KRÁŽEM PO KNIHOVNĚ S VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKOU

Dvě knihy v jedné: Social Media Marketing a Instagram Marketing. Stanovte si cíle pro vaši značku a dominujte na šesti největších platformách sociálních médií na světovém internetu.

Bohatá kompilace skutečných případů digitalizace. Cílem publikace sdílení poznatků z první ruky od uznávaných organizací a zefektivnění digitalizace.

Skutečný příběh nejnebezpečnější knihovny na světe. Čtrnáctiletá Dita, jedna z vězněných v Osvětimi, je tajnou knihovnicí a strážkyní malé, ale přesto více než cenné sbírky knih.

PORTÁL IVA TI USNADNÍ PSANÍ ŠKOLNÍCH PRACÍ. OD HLEDÁNÍ VHODNÉ LITERATURY AŽ PO JEJÍ CITOVÁNÍ. KLIKEJ NA IVA.K.UTB.CZ.

U

ž žádné zbloudilé duše, už žádné bludičky. Od teď už se v naší knihovně prostě neztratíte. Spustili jsme zbrusu novou 360° virtuální prohlídku knihovny, která je dostupná pod odkazem knihovna.utb.cz/virtualni-prohlidka. Pomocí 360° fotografií je možné objevovat celou knihovnu (vstup do knihovny a atrium, všechna patra a individuální studovny ve 4. patře) a její součásti (prostory nakladatelství v přízemí budovy U13 a studovna v Uherském Hradišti). Prohlídka obsahuje krátké informační tabulky, ze kterých lze přecházet na zajímavé informační body (některé z nich obsahují také fotografie).

Studujte a citujte pomocí našeho portálu IVA. Obsahuje řadu kurzů z oblasti informační výchovy i dalších příbuzných témat. Využijí ho studenti i vyučující.

Celá virtuální prohlídka je vytvořena tak, aby usnadnila uživatelům orientaci v knihovně a seznámila je s hlavními částmi univerzitní knihovny.

| 17


foto: Jaromír Chudárek

Veřejnosti je Památník nadále otevřen ve středy, pátky, víkendy a o státních svátcích. Komentované prohlídky začínají v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a poslední v 16.00. Start prohlídek je vždy v infopointu (vedlejší budova gymnázia, nám. T. G. Masaryka 2734). Na tomto kontaktním místě lze zakoupit vstupenky, propagační předměty a k dispozici jsou zdarma tiskoviny a brožury. Nově zde můžete pořídit knihu TESTAMENT – MANIFEST Památník Tomáše Bati. Výhledově by se zde měly pořádat drobné akce pro veřejnost. Bude se jednat o besedy s pamětníky či odborné konference s význačnými osobnostmi. Veškeré novinky a zajímavosti sledujte na Facebooku a Instagramu nebo na webu www.pamatnikbata.eu.

PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI, KLENOT ZLÍNA JEDNÁ SE O NEJVÝZNAMNĚJŠÍ FUNKCIONALISTICKOU STAVBU ZLÍNA, KTERÁ JE PO PRECIZNÍ OBNOVĚ ZNOVU OTEVŘENA. Architekt F. L. Gahura promítl do konceptu této mimořádné budovy zvláštnosti Tomáše Bati, a to velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus a prostotu. Všechny atributy zlínské architektonické ikony zachoval i autor rekonstrukce Památníku architekt Petr Všetečka. O výjimečnosti architektonické dominanty města Zlína svědčí nejen časté návštěvy slavných osobností a významných person, ale také to, že nedávno získala dvě prestižní ocenění od odborné veřejnosti. Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro obdržel autor projektu Ing. arch. Všetečka a statutární město Zlín. Cena Opera Historica byla udělena Správou Pražského hradu a hejtmanem Zlínského kraje.

18 |

foto: BoysPlayNice

Budova ze skla, betonu a kovu je unikátní v každé denní době a za každého ročního období. Symbolickým středobodem vnitřního prostoru Památníku je maketa Baťova letounu Junkers F13.


Tvoříme budoucnost automobilového průmyslu Přidej se k ZF ZF je mezinárodní technologická společnost, která dodává systémy pohonného ústrojí a prvků aktivní i pasivní bezpečnosti pro osobní auta, užitkové vozy i průmyslovou technologii. ZF neustále zdokonaluje své systémy a soustředí se na vývoj nové generace mobility (autonomní řízení, e-Mobilita). V roce 2018 dosáhla společnost obratu ve výši 36,9 mld. € a každoročně investuje více než 6 % svého prodeje do výzkumu a vývoje.

Pracuj pro ZF v České republice Kde nás najdete: Plzeň, Klášterec nad Ohří, Žatec, Staňkov, Frýdlant, Stará Boleslav, Jablonec nad Nisou, Zlín. Své znalosti můžete uplatnit v oblastech: Elektrotechnika a elektronika, Výrobní inženýrství, Strojírenství, Systémový vývoj a testování, a další. Sledujte náš web a najděte si své místo!

Vývojová centra • vývoj a testování SW / HW • diagnostika a kalibrace systémů • konstrukce a výpočty • mechatronika • IT

Výrobní závody • výrobní technologie • elektrotechnika • procesní inženýrství • logistika, kvalita, nákup

Podepište se s námi na vozy, které jezdí po celém světě! Lídr pro automobilový průmysl Kompletní zaškolení a možnost karierního růstu Práce s moderními zařízeními a technologiemi Spolupráce na mezinárodních projektech Stabilní zaměstnavatel Zajímavý balíček benefitů

Vehicle Motion Control

Integrated Safety

Automated Driving

e-Mobility

My jsme na spolupráci připraveni, co TY? Životopis můžete zaslat na zf@teamio.eu nebo navštivte naše webové stránky.

ZF.JOBS.CZ

INZERCE

Otevírací doba Kontakty Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Knihovna nám. T. G. Masaryka 5555 760 01 Zlín Po–Čt Pá So Ne

8–20 hodin 8–18 hodin 8–14 hodin zavřeno

Výpůjční pult 2. patro: +420 57 603 8130 Studovna 3. patro: +420 57 603 8131 Studovna Uherské Hradiště: +420 57 603 8071 Obecný e-mail: knihovna@utb.cz Meziknihovní výpůjční služba: mvs@k.utb.cz Citace: citace@k.utb.cz Individuální konzultace: konzultace@k.utb.cz Studovna UH: studovnaUH@k.utb.cz

Platnost 7. čísla časopisu K.UTB je do 31. ledna 2020. Časopis vydává Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: propagace@k.utb.cz.

| 19


Sni. Rozvíjej se. Žij své sny.

www.doller.cz

| 1

Profile for Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

K.UTB 7 (podzim/zima 2019)  

Prolistujte si sedmé číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně

K.UTB 7 (podzim/zima 2019)  

Prolistujte si sedmé číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně