Page 1

K.UTB

NOVINKY V KNIHOVNĚ PRO VĚTŠÍ POHODLÍ A RELAX

ČÍSLO 5 PODZIM ZIMA 2018

SEZNAMTE SE S KNIHOVNOU, JEJÍMI SLUŽBAMI A TÍM, CO VÁM NABÍZÍ 

| 1

ČASOPIS KNIHOVNY UTB VE ZLÍNĚ


ÚVODNÍK

#REDITELTWEETUJE Tak jsem po čase zase zpátky. Kvůli GDPR vám sice nemůžu prozradit své jméno, věk, pohlaví, číslo bot ani jméno svého oblíbeného restaurantu, ale myslím, že podle hashtagu mě jistě identifikujete.

#REDITELTWEETUJE

Vážení čtenáři, pomalu se nám rozbíhá nový akademický rok a knihovna vám chce opět představit své novinky a služby prostřednictvím nového čísla našeho časopisu. Ten má, kromě obligátních informací z prostředí univerzity a dalších zlínských institucí, představit knihovnu ve všech jejich rovinách a vyvrátit roky zaběhnuté klišé, že knihovna je pouze zašedlé místo, kde se půjčují knihy. Jak už je naším dobrým zvykem, přes prázdniny jsme pro vás přichystali znovu řadu inovací a nových služeb. Sluší se u nás přivítat také studenty prvních ročníků. Našim velkým přáním a cílem je, aby se z knihovny stalo místo, kde budete rádi trávit svůj čas, a to jak nad studijními povinnostmi, tak v rámci svého volného času a relaxace. Přeji vám příjemné čtení.

Ondřej Fabián, ředitel knihovny

2 |

Dnes jsem Ing. Janulíkovi na poradě vyhrožoval, že když nezprovozní do vánoc nový katalog knihovny, tak nepůjde na štěpánský pochod. Zabralo to. Zítra to prý bude hotové.

#REDITELTWEETUJE Ráno jsem viděl v bufetu spoustu unavených studentů. Po otevření knihovny zoufale klopýtali do 4. patra. Nové vaky dnes nejspíš projdou řádnou zatěžkávací zkouškou :-)

SLEDUJTE @KNIHOVNAUTB NA TWITTERU


Pokud máte rádi naši knihovnu, v tomto semestru si ji zamilujete ještě víc. Pokud ji ještě neznáte, je nejvyšší čas se seznámit. Naše knihovna rozhodně není nudné místo. Připravili jsme pro vás fůru bezvadných novinek. Tak třeba relax v knihovním obýváku dostal úplně nový rozměr. V první řadě tam najdete zbrusu nové sedací vaky. Jsou krásné, barevné, pohodlné. Jednoduše super je náš/váš „knihobufet“. Chladící box u individuálek je plný čerstvých salátů, wrapů, dezertů, taky je v něm něco na pití. Vyřešíte tak lehký oběd, svačinu nebo chuť na něco sladkého. Penízky za jídlo vhodíte do kasičky vedle boxu. My o vaší poctivosti nepochybujeme.

PODZIMNÍ NOVINKY V KNIHOVNĚ POHODLNÉ SEZENÍ, KVALITNÍ JÍDLO, RYCHLEJŠÍ POČÍTAČE, DOBRÉ KNIHY A MNOHEM VÍCE. Hodně důležitou součástí knihovny je její počítačové vybavení. Nebudeme si nic namlouvat. Když PC neběží, jak má, může to pro studenta znamenat katastrofu. Abychom šetřili váš čas i nervy, vyměnili jsme přes léto PC kompletně ve všech patrech. Jsou modernější, rychlejší a spolehlivější. A určitě se bude hodit i nový knižní skener pro skenování knih ve 3. patře. Uvědomujeme si, že někteří z vás se nejen při studiu, ale i v běžném životě musí vyrovnávat s řadou překážek. A standardní počítač nestačí. V knihovně jsme delší dobu přemýšleli, hledali řešení, a výsledkem bude studovna pro studenty s tzv. specifickými potřebami. Studovna bude ve 3. patře a během zimy ji vybavíme speciálním vybavením. Abychom nezapomněli, chystáme také nový katalog, aby hledání těch správných knih bylo jednodušší.

Podzim v knihovně je plný novinek pro kvalitnější odpočinek a snazší studium. Za sedací vaky děkujeme společnosti Vsquared s. r. o. Za náš/váš „knihobufet“ děkujeme KMZ a Barty's food.

| 3


KALENDÁŘ AKCÍ PODZIM VE ZLÍNĚ ROZHODNĚ NEZNAMENÁ NUDU. PŘINÁŠÍ SPOUSTU PŘÍLEŽITOSTÍ BAVIT SE, VZDĚLÁVAT SE I SEZNAMOVAT SE.

SEBEPOZNÁNÍM PROTI STRESU

NAJDI PRÁCI, KTEROU SI VYBEREŠ TY SÁM

V úterý 13. listopadu se v budově U18 koná kurz posílení psychické odolnosti. Pomocí hloubkové diagnostiky osobnosti se můžete dozvědět více o svých osobnostních charakteristikách, získat podněty pro svůj seberozvoj a lépe poznat svou osobnost. Kurz vám pomůže identifikovat oblasti, které vám pomáhají odolat každodennímu stresu a které naopak činí osobnost náchylnou k různým onemocněním. Registrace a podrobnosti naleznete na jobcentrum.utb.cz.

Chceš získat práci, o kterou stojíš a kterou sis vybral? Na kurzu, který pořádá Job Centrum, se dozvíš spoustu zajímavých tipů a triků, jak projít výběrovým řízením jako profík. Pod vedením lektorky si vyzkoušíš, jak správně reagovat na inzerát, aby si tě firma pozvala na pohovor. Zjistíš, jak se na následný pohovor připravit a také si ho vyzkoušíš. Workshop se koná ve čtvrtek 29. listopadu v budově U18 od 9.00. Registrovat se můžeš na jobcentrum.utb.cz.

SPRÁVNÝ STUDENT UTB BĚŽÍ PIVNÍ SPIRÁLU

LISTOPADOVÝ MEZINÁRODNÍ DEN STUDENSTVA

Všichni milovníci tekutého zlata by měli zbystřit, neboť v pátek 30. října změří své síly odvážní pivopijci, kteří se pokusí zvítězit v jubilejním 25. ročníku a zapsat se do dějin této legendární události. Pivní spirála zlínskými ulicemi startuje v 17.30 v restauraci U Ševce. Heslo letošního ročníku je „Dva a půl piva aneb lepší pivo v žaludku, nežli voda v plicích“.

V sobotu 17. listopadu si studenti UTB společně připomenou odkaz Jana Opletala, Jana Palacha, Jana Zajíce i stovek dalších obětí z řad studentstva, kteří bojovali za svobodu a demokracii a na které bychom neměli zapomínat. Součástí pietní akce je průvod městem od budovy rektorátu ke zlínskému náměstí a doprovodný program. Heslo „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď? tak opět hlasitě zazní.

4 |


V REKONSTRUOVANÉM OBCHODNÍM DOMĚ PRIOR OTEVÍRÁ 9. 11. SVOU POBOČKU KNIHKUPECTVÍ DOBROVSKÝ.

V ÚTERÝ 4. 12. SE JIŽ TRADIČNĚ PŘED BUDOVOU U2 ROZSVÍTÍ UNIVERZITNÍ VÁNOČNÍ STROMEČEK.

VELETRH BUSINESS DAYS Podzimní veletrh pracovních příležitostí pro všechny studenty i absolventy UTB je opět tady. Chcete si najít vysněné povolání nebo objevit nové možnosti pracovního uplatnění, získat téma pro svou bakalářskou, diplomovou nebo disertační práci, získat odbornou stáž nebo se dozvědět, jak úspěšně projít výběrovým řízením? Navštivte Veletrh pracovních příležitostí Business Days 2018, který se koná 13. listopadu od 9.00 do 15.00 v Kongresovém a univerzitním centru Zlín. Veletrh pracovních příležitostí pořádá Job Centrum UTB ve spolupráci se Studentskou unií UTB. Jeho cílem je zprostředkovat osobní kontakt mezi studenty a absolventy naší univerzity a firmami, tedy potenciálními zaměstnavateli. V loňském roce na veletrhu vystavovalo 74 firem a navštívilo jej přes 1 700 studentů a absolventů.

Pořádáte akci a chcete, abychom ji uvedli v našem časopise? Napište nám na e-mail: propagace@k.utb.cz

Všechno důležité, podrobnosti o programu i seznam vystavujících firem můžete zjistit na webovém portálu businessdays.utb.cz.

| 5


NA CO JÍT DO KINA

DÍVKA V PAVOUČÍ SÍTI PREMIÉRA: 8. 11.

Lisbeth Salanderová se vrací v novém příběhu dračího tetování. Filmová adaptace bestselleru Davida Lagercrantze.

AQUAMAN PREMIÉRA: 13. 12.

Aquaman, napůl člověk, napůl obyvatel bájné Atlantidy. Příběh ze světa sedmi moří o původu Arthura Curryho i jeho cestě stát se králem.

6 |

GRINCH

VDOVY

Zelený chlupatec a nenapravitelný bručoun Grinch nemá rád všechno a všechny a ze všeho nejvíc Vánoce. Tak se je rozhodne zničit.

Příběh čtyř žen, které nemají zdánlivě nic společného. Jen mrtvé manžely a dluhy, které po nich a jejich trestné činnosti zůstaly. Musí tak bojovat o přežití.

MARY POPPINS SE VRACÍ

ŽENY V BĚHU

PREMIÉRA: 8. 11.

PREMIÉRA: 20. 12.

Londýn, třicátá léta minulého století, období ekonomické krize. A tajemná chůva Mary Poppins a její kouzelné schopnosti.

PREMIÉRA: 29. 11.

CARAVAGGIO – DUŠE A KREV PREMIÉRA: 5. 12.

Dokumentarní film o životním příběhu Michelangela Merisiho, mistra světla a temnoty, který byl znám jako Caravaggio.

PREMIÉRA: 31. 1.

TICHO PŘED BOUŘÍ

Eva, matka tří dcer, se rozhodne zaběhnout maraton a vytvořit rodinnou štafetu. Musí se ale vypořádat s řadou zábavných komplikací a překážek.

Karen se snaží přimět svého bývalého manžela Bakera, aby zabil jejího současného násilnického manžela. A tím přinese bouři.

PREMIÉRA: 31. 1.


TEN, KDO TĚ MILOVAL PREMIÉRA: 8. 11. Komediálně laděná rodinná detektivka s předvánoční atmosférou z prostředí lázeňského města, Karlových Varů. Nový film na motivy knihy Marie Poledňákové je plný napětí, sympatických postav, ale také humoru a ironie. Vanda Kalinová přijde o svého manžela, elitního vyšetřovale. Snaží se udržet rodinu pohromadě a zvládnout předvánoční shon, zároveň ale v manželových věcech narazí na dokumenty, které z ní, jejich dvou synů a tchýně udělají amatérské detektivy.

FANTASTICKÁ ZVÍŘATA: GRINDELWALDOVY ZLOČINY PREMIÉRA: 15. 11.

Americkému kouzelnickému kongresu se za pomoci Mloka Scamandera podařilo zajmout mocného černokněžníka Grindelwalda. Ten ale unikne a začíná shromažďovat své stoupence. Albus Brumbál se spojí se svým bývalým studentem Mlokem a pokusí se mu v tom zabránit.

ROBIN HOOD PREMIÉRA: 29. 11.

Nové, moderní a vzrušující zpracování zbojníka, který bohatým bral a chudým dával a náramně to uměl s lukem. Robin Hood se vrací z křižáckých výprav a se svým přítelem Malým Johnem rozpoutá vzpouru, ve které bojuje proti zkorumpované anglické vládě. Příběh o tom, jak se Robin Hood stal legendou, kterou známe dnes. Do kina vás zve multikino Golden Apple Cinema. Využijte studentskou slevu na svůj oblíbený film. Po předložení karty studenta koupíte lístky do kina o 30 Kč levněji. Platí od pondělí do pátku.

| 7


BAŤA LÉTÁ Z OTROKOVIC UNIVERZITNÍ KNIHOVNA, TA NENÍ JEN O PŮJČOVÁNÍ KNIH. PRACOVNÍCI INFORMAČNÍHO CENTRA BAŤA KROMĚ JINÉHO PÍŠÍ PUBLIKACE, V NICHŽ VEŘEJNOST SEZNAMUJÍ S DOPOSUD MÁLO ZNÁMÝMI SKUTEČNOSTMI Z VÝVOJE FIRMY BAŤA. Knihu si můžete zakoupit v univerzitním nakladatelství nebo v knihovně u výpůjčního pultu. Cena je 99 Kč.

L

etos v září vydalo univerzitní nakladatelství knihu „Baťa létá z Otrokovic“, která rekapituluje baťovské letecké mezikontinentální obchodní cesty z let 1931–1938. Každá z osmi cest byla ve své době unikátem. Využití soukromých letadel pro obchodní účely nebylo obvyklé, neboť letectví bylo stále v počátcích a patřilo mezi rizikové způsoby dopravy. Baťovští piloti a manažeři museli na svých cestách překonávat klimatické překážky, ale také kulturní odlišnosti. Často se vydávali nad dosud neprozkoumané úseky pouští a pralesů a stávali se tak průkopníky při hledání nových

8 |

cest. Při prodeji firemního zboží většinou cestovali na sever Afriky, odtud na Blízký východ do Indie, kde firma měla svou největší mimoevropskou továrnu v Batanagaru. Některé expedice létaly i nad africkými pralesy či nad americkým kontinentem. Kniha svému čtenáři nabízí také řadu ilustrací, map a fotografií. V závěrečné pasáži se pak nachází drobné medailonky pilotů a mechaniků, kteří se těchto unikátních leteckých výprav zúčastnili.


PODZIMNÍ NÁŠUP FILMŮ JE TADY! Nevíte, co s dlouhými listopadovými večery? A co Následující dny se pak festivalový kolotoč roztočí takhle zajít třeba do kina? Od 9. do 14. listopadu naplno. Např. od soboty do pondělí se v Kulturním budete mít skvělou příležitost, jelikož právě v tento institutu Alternativa vždy od 16.00 hodin postupně čas bude v Golden Apple Cinema a Kulturním instipředstaví tři festivaloví besedníci. A výběr témat tutu Alternativa probíhat už 16. ročník Mezinárodje i tento rok skutečně zajímavý. V sobotu 10. 11. se ního festivalu outdoorových Ondřej Fojtík rozpovídá filmů. A s čím letos do Zlína o úžasném světě OD 9. DO 14. LISTOPADU BUDE přijel? horských kol, v neděli V GOLDEN APPLE CINEMA 11. 11. pak Jakub Janča A KULTURNÍM INSTITUTU Celý festival tradičně zahájí představí Manťáky.cz: slavnostní Galavečer, který se Indie Rickshow ALTERNATIVA PROBÍHAT UŽ bude konat v pátek 9. 11. od a v pondělí 12. 11. 16. ROČNÍK MEZINÁRODNÍ 19.30 hodin v Golden Apple zakončí besednický FESTIVAL OUTDOOROVÝCH Cinema. V rámci něho se blok Jakub Frank povímůžete těšit rovnou na čtyři dáním o Nepálu. A co FILMŮ. A JE Z ČEHO VYBÍRAT! filmy s názvy Divoký led, se týká filmů, z boha10 nejtěžších lezeckých tras za 6 dní, My jsme ti té festivalové nabídky si vybere opravdu každý, tuláci: Norsko a Bezpečnost na třetím místě. nicméně určitě doporučujeme zajít ve středu na Součástí večera bude také Pole Art vystoupení zakončovací film letošního ročníku s názvem v provedení Sportstudia Sky Gym Zlín a hudební Elbrus, který vás vezme na skialpinistickou duo Filip Vítů a Markéta Vodičková. výpravu na severní Kavkaz a jeho legendární horu.

INZERCE

3. 4. 2019

| 9


CO VÁM NABÍZÍ NAKLADATELSTVÍ NAKLADATELSTVÍ UTB VÁM NABÍZÍ RYCHLÉ, LEVNÉ A SPOLEHLIVÉ SLUŽBY. JEHO SLUŽEB MOHOU VYUŽÍVAT NEJEN AKADEMIČTÍ PRACOVNÍCI, ALE TAKÉ STUDENTI NAPŘÍČ CELOU UNIVERZITOU.

M

ezi služby poskytované nakladatelství patří tisk a vazba závěrečných prací, výroba disertačních a habilitačních prací, vazba vlastních studijních materiálů pomocí kroužkové i lepené vazby, výroba vizitek či kalendářů, tisk propagačních letáků a mnoho dalšího. Tisk v nakladatelství je opravdu levný. Černobílou stránku vám vytiskneme za 0,80 Kč. Vyzlacení a vazbu jednoho kusu bakalářky či diplomky nabízíme za 270 Kč včetně vyzlacení hřbetu (cena platí při objednání dvou vazeb). Tisk a vazba jsou běžně hotové za 3 pracovní dny. Pokud nestíháte, je možné si za příplatek zadat expresní vyhotovení. Objednávku tisku a vazby závěrečných prací můžete zadat přes elektronický formulář na webových stránkách nakladatelství, pomocí kterého snadno vyplníte informace k tisku a vazbě vaší práce. Objednávku a platbu můžete uskutečnit osobně v prodejně knihovny v budově U13 (Knihovna UTB, 4. patro). Nakladatelství sídlí v budově Univerzitního centra (U13), dveře č. 166 (za šatnou). Provozní doba nakladatelství je každý den od pondělí do pátku v době 8.30–11.30 a 12.30–15.00. Všechny podrobnosti lze najít na nakladatelstvi.utb.cz/nabidka-sluzeb.

10 |


Předplaťte si nebo darujte výhodné vánoční předplatné a zúčastněte se tak soutěže o hodnotné ceny. Roční předplatné 690,- Kč Studentské předplatné 590,- Kč + zasílání v pdf. Sleva 15 % na e-shopu nakladatelství Host. Každý měsíc soutež o ceny.

casopis.hostbrno.cz

| 11


KNIŽNÍ TIPY A ROZHOVOR

SVĚTLANA HRABINOVÁ

100 VĚCÍ, KTERÉ BY MĚL KAŽDÝ DESIGNÉR VĚDĚT O LIDECH Publikace odkrývá mnoho poznatků z psychologie, lidského chování, čtení nebo marketingu a nabízí každému grafikovi, webovému návrháři nebo třeba architektovi řadu důležitých a praktických rad.

12 |

KONEC PROKRASTINACE

OPUŠTĚNÁ SPOLEČNOST

Kniha o prokrastinaci, chorobném odkládání důležitých povinností a úkolů. Autor vychází z nejnovějších výzkumů světových univerzit a pokouší se odpovědět na otázky, které si jednou za čas klade každý z nás. Jak být produktivnější? Jak neodkládat věci na později? Jak využívat čas efektivněji?

Česká cesta od vzniku samostatné republiky po současnost, od Masaryka po Babiše. Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt a vítěz ceny Magnesia Litera 2018, svým kritickým pohledem zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu.

INFORMACE: HISTORIE, TEORIE, ZÁPLAVA Celosvětově uznávaná publikace popisuje pojem informace a vše, co s ním souvisí. Čtivý výklad plný zajímavostí přibližuje historii a hlavní aspekty informačního věku, kde informace představují to, co nás obklopuje.


Jak dlouho pracuješ v knihovně a proč sis spousta zajímavých věcí, projektů a že se tu pořád vybrala zrovna naši Alma mater? I když jsem stuněco děje. A taky, že jsou tu skvělí a šikovní lidé. dovala informační vědu a knihovnictví, tak jsem Tak jsem šla a jsem tady už třetím rokem. nikdy v knihovně pracovat nechtěla. Potřebuji ve své U NÁS V KNIHOVNĚ SE DĚLÁ Co je náplní tvé práce? Nepráci nové impulzy, hledat SPOUSTA ZAJÍMAVÝCH PROJEKTŮ. dávno jsi obhájila doktosi výzvy, neustále se učit rát. Pomáhá ti vzdělání ve a dělat něco nového. V kla- POŘÁD SE TU NĚCO DĚJE. tvé profesi? Doktorát jsem sické „knihovničině“ bych studovala v Bratislavě na se utrápila. Když se ale naskytla možnost jít do Univerzitě Komenského a točil se kolem testování Zlína do univerzitní knihovny, tak jsem nad tím ani použitelnosti mobilních webových sídel v prostředlouho nepřemýšlela. Věděla jsem, že se tady dělá dí knihoven. Vzdělání je v tomto směru důležité,

Světlana je vedoucí služeb a má na starosti propagaci, marketingové aktivity a zlepšování uživatelských rozhraní u knihovních systémů. protože je to oblast, která se neustále vyvíjí. Webovky, použitelnost, mobilní kontext, to jsou věci, které mě baví, zajímají a kterým se věnuji i v knihovně. Jsem v podstatě UX designér. Snažím se zlepšovat uživatelská rozhraní u systémů a webových služeb. Na starosti mám také různé propagační aktivity, marketing a sociální sítě.

Světlana má ráda barevné a veselé ponožky, burger a hranolky z Chelsea Pub, pizzu, severskou krimi, přípravu nových čísel časopisu K.UTB :-), medvídka Paddingtona, Hru o trůny, valašskou přírodu a když si lidé umí vážit maličkostí, co život dal.

Jak trávíš svůj volný čas? Vím, že jsi velká milovnice fotbalu. Věnuješ se mu i aktivně? Fotbal jsem hrávala, byla jsem v bráně, ale teď už si jen občas kopnu a spíš se na něj ráda podívám v televizi. Nejradši jsem u nás na Valašsku s mýma kočičkama, ráda čtu, jezdím a chodím na výlety. Mám ráda chvilky s mou oblíbenou hudbou nebo seriálem. A občas strašně ráda jen tak jsem :-).

| 13


KNIHOVNA JAKO SKVĚLÝ PARŤÁK KNIHOVNA NENÍ POUZE MÍSTEM S VELKOU KONCENTRACÍ KNIH, SKRIPT, POČÍTAČŮ NEBO TISKÁREN. NABÍZÍ ŘADU DALŠÍCH A ZAJÍMAVÝCH SLUŽEB, KTERÉ Z NÍ DĚLAJÍ SKVĚLÉHO PARŤÁKA.

K

nihovna UTB je největší odbornou knihovnou ve Zlínském kraji. V jejím fondu se nachází zhruba 133 tisíc knih, na dvě stovky titulů tištěných novin a časopisů, nebo veškerá produkce elektronických kvalifikačních prací studentů univerzity. Zpřístupňuje také téměř stovku vědeckých databází, jejichž obsah tvoří tisíce článků z prestižních vědeckých časopisů a e-knihy. Knihovna poskytuje také řadu školení a konzultací. Paleta poskytovaných služeb je opravdu široká. Knihovna se snaží svým uživatelům neustále vycházet vstříc a nabízet tak nové služby a zpříjemňovat jim jejich pobyt v prostorách knihovny. Základní službou jsou bezesporu výpůjční služby. K těm patří také např. meziknihovní výpůjční služba, prostřednictvím které si může uživatel vypůjčit knihu, jež v knihovně není k dispozici, z jiné

Venku je ošklivo, máte toho moc do školy, nestíháte a podléháte stresu. Nebo prostě potřebujete pohodu... Ve čtvrtém patře na vás čeká terapie v podobě našich antistresových omalovánek a samozřejmě kupa pastelek.

14 |


V případě, že si nevíte rady s některou z našich služeb (např. půjčování, prodlužování, rezervace knih, tisk, kopírování nebo skenování), využijte naše jednoduché letáčky s návody ke konkrétním službám. Najdete je na pultu ve druhém a třetím patře nebo webových stránkách knihovny.

knihovny v ČR nebo v zahraničí. K odborným zdrojům je možné přistupovat i z domova, a to pomocí vzdáleného přístupu. Knihovna ráda pomůže také s používáním citačních manažerů, které umožní snadnější tvorbu citací. Zájemcům jsou k dispozici rovněž individuální konzultace s knihovníkem. V případě, že uživatel potřebuje pomoc s přehledem informačních zdrojů k zadanému tématu, je možné využít rešeršní službu. Klid na učení nabízí individuální studovny, které je možné si předem rezervovat. Tisk, skenování, kopírování, kroužková vazba nebo internet a připojení k Wi-Fi jsou v knihovně samozřejmostí. V nakladatelství je možnost tisku a vazby závěrečných prací. Ve třetím patře na uživatele čeká knižní skener, který pomůže a zrychlí skenování knih nebo skript, a počítač určený pro přístup k normám. U pultu ve druhém a třetím patře je možné si zapůjčit kabel k internetu, myši, sluchátka, nabíječky pro mobilní telefony a tablety, myši nebo externí vypalovačky. Maminky určitě ocení dětský koutek, všichni pak určitě relaxační prostory ve 4. patře,

Knihovna má spoustu vychytávek. které jsou místem pro setkávání, Knižní skener, moderní počítačové odpočinek a relaxaci. Na základě vybavení nebo tašky a košíky pokročilé registrace je možné na knihy. Sledujte ji na Facebooku toto patro navštěvovat během nebo Instagramu a buďte v obraze. týdne až do 22.00. Služby knihovny mohou využívat studenti a zaměstnanci univerzity, ale také široká veřejnost nebo absolventi univerzity. Přijďte k nám a uvidíte sami.

| 15


KNIŽNÍ TIPY

Morous Ove. Přišel o ženu, o práci. Je samozvaným strážcem pořádku. Nebaví ho žít a rozhodne se pro sebevraždu. V té chvíli ale pozná nové sousedy. A vše je najednou jinak.

Bohatě ilustrovaný průvodce zobrazující vývoj módních trendů a inovací v oblasti módy v průběhu více než tří tisíc let. Obsahuje vše, co je třeba vědět o změně módy a stylu.

Autoři v knize ukazují dnešní sociální, mobilní a digitální populaci studentů, jak marketing přináší hodnotu a jak na ni firmy při vytváření vztahů se zákazníky spoléhají.

Kniha slouží jako komplexní zdroj o post-fermentačních a destilačních technologiích aplikovaných na víno, pivo, ocet a destiláty v rámci jejich širokého spektra.

KNIHOVNIČKA LITTLE FREE LIBRARY V obýváku ve 4. patře najdete knihovničku Little Free Library. Knihy z této knihovničky si můžete pročítat přímo u nás na gauči, nebo je vyměnit za vlastní knihy (skripta se nepočítají). Na své si přijdou i milovníci hraní. Knihovnička obsahuje i pár kousků společenských her.

NOVĚ ZAKOUPENÉ TIŠTĚNÉ A ELEKTRONICKÉ KNIHY Z projektu Podpora rozvoje studijního prostředí jsme do knihovny zakoupili nové elektronické knihy. Jedná se o tituly z produkce vydavatelství Elsevier, Emerald, EBSCO, Taylor & Francis a Wiley. Z prostředků Mezinárodního oddělení na podporu internacionalizace jsme zakoupili i řadu tištěných zahraničních knih. Knihy mohou využívat studenti napříč UTB.

16 |


Kniha se zabývá aspekty předškolního vzdělávání. Řeší aktuální problémy, propojuje teoretické a praktické poznatky. Kapitoly jsou doplněny příklady a případovými studiemi.

JAK SI SNADNO PROHLÉDNOUT ZÁVĚREČNÉ PRÁCE

P

Kniha popisuje základní metody a nástroje podnikových financí. Zaměřuje se na příklady z běžného života. Seznamuje se způsobem rozhodování o financování podniku.

Kniha popisuje proces výroby výstřiků z termoplastů. Zabývá se požadavky, které jsou kladeny na výstřik, technologickými parametry, designem, hodnocením jakosti, vadami výstřiků atd.

Publikace plná praktických rad a citlivého provázení pečujících profesí při poskytování paliativní péče u dětí. Knihu užije ve své praxi každý, kdo pečuje o těžce nemocné.

PORTÁL IVA TI USNADNÍ PSANÍ ŠKOLNÍCH PRACÍ. OD HLEDÁNÍ VHODNÉ LITERATURY AŽ PO JEJÍ CITOVÁNÍ. KLIKEJ NA IVA.K.UTB.CZ.

íšete seminárku nebo závěrečnou práci a potřebujete nahlédnout do závěrečných prací, které už byly na naší univerzitě obhájené? Knihovna vám v tom pomůže. Závěrečné práce obhájené před rokem 2005 jsou uloženy fyzicky ve skladu a je možné si je přes katalog katalog.k.utb.cz objednat (udělat si na ně rezervaci). Následně jsou k dispozici ve studovně ve 3. patře k prezenčnímu studiu. Závěrečné práce obhájené po roce 2005 jsou dostupné pouze elektronicky v digitální knihovně digilib.k.utb.cz. Můžete je vyhledávat podle fakulty, autora, vedoucího práce, předmětu, data odevzdání atd. Většina prací je volně dostupná, tyto práce jsou k dispozici bez omezení. Některé práce jsou dostupné pouze v rámci univerzity, k jejich prohlížení se musíte přihlásit. U prací si můžete stáhnout plný text v PDF, posudek vedoucího i oponenta. Pokud má práce přílohy, jsou k dispozici v komprimovaném souboru (zip).

Studujte a citujte pomocí našeho portálu IVA. Obsahuje řadu kurzů z oblasti informační výchovy i dalších příbuzných témat. Využijí ho studenti i vyučující.

| 17


Nejlepší věci vznikají bez limitů a omezení. Nápomocný ti může být třeba diář DOLLER. Nic nepřikazuje, začít s ním můžeš kdykoli, třeba klidně dnes. Cokoli je pro tebe důležité, zaznamenáš jednoduše tak, jak to vyhovuje tobě. Skvělé je pak vidět, čeho všeho jsi dosáhl nebo co je třeba ještě udělat. Diář je originálem stejně jako ty. Jestli chceš osobního kouče, staň se jím sám prostřednictvím Dolleru. Dá to práci, ale ta tě přece čeká do konce života, a ten snad nechceš nechávat na někom jiném? Proč si nezačít plnit sny hned teď a mít věci ve svých rukou? Tužka, papír, plán můžou být prvním krokem. Všichni toužíme žít svůj život a dělat něco, co nás baví. Jdi do toho! Žij své sny!

ZMĚN SVÉ SNY V REALITU ŠKOLA, PŘÁTELÉ, VZTAH, RODINA, ZÁJMY. JE TOHO TOLIK NA SEDM DNÍ V TÝDNU, CO CHCEME ZVLÁDNOUT. ALE JAK NA TO... Žít svůj život a plnit si své sny není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Máš chuť, cíl a odvahu jej naplňovat? V tom případě máš napůl vyhráno stát se koučem vlastního života. Přidej k tomu trochu organizace a plánování a máš hotovo. Že nevíš, jak na to? Tak si to napiš nebo nakresli! Zaznamenej si vše, co udělá tvůj život takovým, jakým ho chceš mít. Jdi krok po kroku, ať máš ze splněných úkolů radost. A neboj se výzev! Není přece nic, co by tě limitovalo. Zvládnout zkoušky i přátele se dá, aniž bys něco z toho šidil. Už pouhé sepsání myšlenek vede k jejich realizaci, to je dokázáno. Neboj se toho! Termíny, povinnosti, zábava, vše bude pro tebe jednodušší.

18 |

Originální motivační diář DOLLER je vyráběn ve Zlíně a vytištěn na ekologicky šetrném papíře s certifikací FSC. Optimalizace jeho velikosti (210 × 135 mm) umožňuje mít jej stále u sebe. www.doller.cz | cena 449 Kč


INZERCE

Otevírací doba Kontakty Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Knihovna nám. T. G. Masaryka 5555 760 01 Zlín Po–Čt Pá So Ne

8–20 hodin 8–18 hodin 8–14 hodin zavřeno

Výpůjční pult 2. patro: +420 57 603 8130 Studovna 3. patro: +420 57 603 8131 Studovna Uherské Hradiště: +420 57 603 8071 Obecný e-mail: knihovna@utb.cz Meziknihovní výpůjční služba: mvs@k.utb.cz Citace: citace@k.utb.cz Studovna UH: studovnaUH@k.utb.cz

Platnost 4. čísla časopisu K.UTB je do 31. ledna 2019. Časopis vydává Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: propagace@k.utb.cz.

| 19


CHCEŠ TISKNOUT LEVNĚJI NEŽ V KNIHOVNĚ? NAKLADATELSTVÍ UTB NABÍZÍ LEVNÝ TISK: ZA ČERNOBÍLOU STRÁNKU TAM ZAPLATÍŠ POUZE 0,80 KČ!

NAKLADATELSTVÍ UTB UNIVERZITNÍ CENTRUM U13 DVEŘE Č. 166 (ZA ŠATNOU)

PONDĚLÍ—PÁTEK 8.30 —11.30, 12.30 —15.00 + 420 57 603 2044 | NAKLADATELSTVI.UTB.CZ

| 1

K.UTB 5 (podzim/zima 2018)  

Prolistujte si páté číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně

K.UTB 5 (podzim/zima 2018)  

Prolistujte si páté číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně

Advertisement