Page 1

K.UTB

KNIHOVNA V BARVÁCH A JEDNODUCHÝCH NÁVODECH PROCESTUJTE A OBJEVUJTE S NÁMI BAŤŮV SVĚT

ČÍSLO 3 PODZIM ZIMA 2017 | 1

ČASOPIS KNIHOVNY UTB VE ZLÍNĚ


ÚVODNÍK

#REDITELTWEETUJE V knihovně už je živo. Dezorientovaní lidé se vrhají na regály s knihami. Netřeba zoufat. V knihovně budete brzy jako doma.

#REDITELTWEETUJE Vážení čtenáři, na úvod nového akademického roku vám znovu přinášíme časopis Knihovny UTB, který se pokouší nejen informovat o novinkách, které jsme pro vás přes léto připravili, ale také přinést něco bližšího přímo z „kuchyně“ naší knihovny. Jako vždy se můžete těšit na řadu zajímavých příspěvků o životě na univerzitě, ale i ve Zlíně samotném. Na tomto místě se sluší také poděkovat partnerům, bez jejichž podpory by tento časopis nemohl vycházet. Věřím, že v novém semestru budete po všech stránkách úspěšní a že budete i nadále hojně navštěvovat naši knihovnu. Ta je totiž tím pravým srdcem univerzity, kam chodí studenti nikoliv pouze čerpat informace a vědomosti, ale také se navzájem v příjemném prostředí setkávat. Přeji vám příjemné čtení.

Ondřej Fabián, ředitel knihovny

2 |

Knihovnu dnes navštíví delegace s hejtmanem Čunkem. Posloužím kraji. Vezmu ho prioritně do Knihovničky regionálního rozvoje.

#REDITELTWEETUJE Tak sleduju, že už na to přišli i prváci. Největší pohoda je ve čtvrtém patře v obýváku! Velmi příjemné poležení :-)

SLEDUJTE @KNIHOVNAUTB NA TWITTERU


To, že barvy ovlivňují náladu člověka, je všeobecně známý fakt. Víme to také u nás v knihovně a rozhodně tuto skutečnost nepodceňujeme. Jak možná tušíte, nejradši máme veselé a optimistické barvy, jako jsou oranžová, červená a žlutá. Nechceme, abyste u nás propadali chmurám. Barevné spektrum je ale mnohem širší. A naším přáním je, aby si přišli na své i milovníci zelené, modré nebo třeba růžové. Tak jsme spojili příjemné s užitečným a vyrobili různobarevné letáčky, které informují o našich službách a obsahují návody, jak tyto služby efektivně využívat. Nejen fanoušci zelené se tak dozví, že si u nás mohou půjčit e-knihu nebo prohlédnout závěrečnou práci.

NAŠE SLUŽBY: PŘEHLEDNÉ A PESTRÉ NAUČTE SE VYUŽÍVAT KNIHOVNU NA MAXIMUM. MOŽNÁ ANI NETUŠÍTE, CO VŠE JE MOŽNÉ. Většina letáčků se svým obsahem zaměřuje na využití jedné konkrétní služby. Výjimkou je oranžový Poprvé v knihovně (pro tuto barvu máme prostě slabost), který popisuje prostory knihovny a shrnuje nejdůležitější informace. Podobně laděný je i manuál určený externím uživatelům nebo ten s nabídkou pro absolventy UTB. Všechny spolehlivě najdete na výpůjčním pultu nebo tam, kde jsou potřeba. Například červené s návodem o tom, jak si půjčit knihu, jsou rozmístěné na regálech s knihami. Oceníme, když letáček po použití vrátíte na jeho místo. Proto, aby posloužil dalším uživatelům. A proto, abychom šetřili naše lesy. Mimochodem, jejich elektronickou verzi najdete na webových stránkách knihovny, v části Manuály a návody. Na závěr jen připomínáme, že jsme stále připraveni pomoci i osobně, kdykoliv nás potřebujete.

Manuál k manuálkům: Vezměte příslušný letáček, otevřete jej a postupujte dle pokynů. Když se nedaří, zavřete jej. Na zadní straně se dozvíte, v čem může být problém nebo kde a u koho hledat pomoc.

| 3


KALENDÁŘ AKCÍ PODZIM VE ZLÍNĚ PŘINÁŠÍ MNOHO PŘÍLEŽITOSTÍ, JAK SE ROZVÍJET A NAVAZOVAT NOVÉ VZTAHY. KTEROU Z NICH VYUŽIJETE?

PODZIMNÍ BUSINESS DAYS NA UTB

NAUČTE SE, JAK SI ZÍSKAT PUBLIKUM

Podzimní veletrh pracovních příležitostí pro všechny studenty i absolventy UTB je tady! Přijďte se seznámit se společnostmi, které vás mohou zaměstnat, nabídnout vám odbornou stáž, podklady k vytvoření bakalářské či diplomové práce nebo brigádu při studiu. Na veletrhu, který pořádá Job Centrum UTB, se můžete setkat se zástupci více než 70 firem z celé ČR. Tato akce proběhne v úterý 7. listopadu v prostorách U13 a U15 v čase 9.00 až 15.00.

Nevíte, jak zaujmout? Nejste si jistí, zda vás účastníci dobře pochopili? Chcete se naučit triky, jak se vypořádat s trémou? Přijďte ve čtvrtek 7. prosince na workshop „Public Speaking“, který povede Petra Lípová – specialista HR servisu a tréninkový specialista společnosti Nestlé. Během čtyřhodinového workshopu se dozvíte, jak správně složit váš projev, na co se (ne)soustředit či jak posluchače nenudit, ale naopak si je získat. Registrovat se můžete na jobcentrum.utb.cz.

ROZSVÍCENÍ UNIVERZITNÍHO VÁNOČNÍHO STROMEČKU

PŘIJĎTE NA KURZ SPOLEČENSKÉ ETIKETY

V úterý 5. prosince se již tradičně rozsvítí vánoční stromeček před budovou Fakulty managementu a ekonomiky. Univerzita si ve spolupráci se Studentskou unií připravila pestrý program, ve kterém nebudou chybět hudební vystoupení včetně univerzitního sboru. Na programu jsou také soutěže a aktivity pro děti. Horký svařák a trio čert, Mikuláš a anděl je samozřejmostí!

Interaktivní kurz vybraného chování a stolování pomůže studentům nejen osvojit si gastronomické pojmy a základy stolování, ale také prakticky si vyzkoušet pravidla etikety ve společnosti. Kurz proběhne v Baťově vile 21. listopadu a vyvrcholí slavnostním rautem, kde budou mít účastníci možnost předvést nově nabité poznatky v praxi. Registrace probíhá na jobcentrum.utb.cz.

4 |


NA PÓDIU INTERNATIONAL KARAOKE SE MŮŽE SVÝM ZPĚVEM PŘEDSTAVIT KAŽDÝ. PŘIJĎTE SI ZAZPÍVAT 21. 11. DO BAMBOO.

PREZENTACE DVOU STÁTŮ A JEJICH TRADIČNÍCH JÍDEL, JEDEN VÍTĚZ. ZAŽIJTE JINOU KULTURU 12. 12. NA COUNTRY PRESENTATION.

MEZINÁRODNÍ DEN STUDENSTVA Státní svátek 17. listopadu je připomínkou tragických událostí, které se odehrály v letech 1939 a 1989. Kromě českého státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii je také jediným mezinárodním dnem, který má český původ – Mezinárodním dnem studenstva. Univerzita ve spolupráci se Studentskou unií UTB, zástupci města Zlína a Městským divadlem opět připravila pietní akci, jež bude důstojnou připomínkou odkazu studentů Jana Opletala, Jana Palacha, Jana Zajíce a stovek dalších obětí z řad studenstva. Všichni společně bojovali za svobodu a demokracii. Slova „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď?“ tak opět hlasitě zaznějí.

Pořádáte akci a chcete, abychom ji uvedli v našem časopise? Napište nám na e-mail: propagace@k.utb.cz

Zapojte se v pátek 17. listopadu v 16.00 do průvodu, který začne před budovou rektorátu a bude pokračovat směrem ke zlínskému náměstí. Každá zapálená svíčka je malým a svobodným vítězstvím a také připomínkou těch, na které bychom neměli zapomínat.

| 5


NA CO JÍT DO KINA

THOR: RAGNAROK

PREMIÉRA: 26. 10.

Bůh hromu se vrací! Překoná boj proti Hele i smrtící gladiátorskou soutěž proti Hulkovi? Čeká nás svěží jízda plná akce a humoru.

PŘÍŠERÁKOVI PREMIÉRA: 2. 11.

Wishbonovi nejsou právě šťastná rodinka a chtějí to změnit. Cesta za rodinným štěstím je ale plná úskalí a špičatých zubů. Uspějí?

SUBURBICON: TEMNÉ PŘEDMĚSTÍ PREMIÉRA: 9. 11.

LIGA SPRAVEDLNOSTI PREMIÉRA: 16. 11.

Život jedné navenek dokonalé rodiny se obrátí naruby, když se někdo vloupe do jejich domu.

Batman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg a Flash se spojí v ligu hrdinů, aby nás zachránili před hrozícím nebezpečím.

PREMIÉRA: 21. 12.

NEJTEMNĚJŠÍ HODINA

THE SHAPE OF WATER

S LÁSKOU VINCENT

Po dokončení vysoké školy se skupina zpěvaček Barden Bellas ocitá v reálném světě, kde se dá těžko přežít jen s a cappella zpěvem.

Winston Churchill, nově jmenovaný britský předseda vlády, stojí na počátku druhé světové války před těžkou zkouškou.

Osamělý život Elisy žijící v přísně střežené vládní laboratoři se drasticky změní, když objeví tajný experiment.

Snímek, který vznikl spojením hraného filmu a animace originálních maleb vytvořených podle Vincenta Van Gogha.

LADÍME 3

6 |

PREMIÉRA: 11. 1.

PREMIÉRA: 18. 1.

PREMIÉRA: 25. 1.


VRAŽDA V ORIENT EXPRESSU PREMIÉRA: 9. 11. To, co začalo jako velkolepá jízda napříč Evropou z Instanbulu do Londýna, se rázem mění v jeden z nejnapínavějších a nejvíce strhujících detektivních příběhů. Vražda v Orient expresu vypráví příběh třinácti cizinců, kteří kvůli sněhové závěji uvíznou ve vlaku, kde je každý z nich podezřelý. Naštěstí je jedním z pasažérů také slavný belgický detektiv Hercule Poirot (v podání Johnnyho Deppa), který musí závodit s časem, aby případ rozlousknul dřív, než vrah znovu udeří.

LAJKA

STAR WARS: POSLEDNÍ Z JEDIŮ

PREMIÉRA: 2. 11.

PREMIÉRA: 14. 12.

Fenka Lajka je po svém odchytu násilně přeškolena na průkopnici kosmonautiky. Záhy ji následuje množství dalších zvířat bloudících vesmírem, až nakonec za pomoci černé díry obydlí vzdálenou planetu. Po krátkém harmonickém soužití s místními živočichy k nim však doputuje i první člověk a život zvířat je rázem ohrožen.

Osmý díl Hvězdných válek, který je součástí navazující „sequel“ trilogie, přináší další napínavé pokračování ságy rodu Skywalkerů. Legendární hrdinové galaxie prožívají velké množství zvratů a strhujících dobrodružství, během kterých odhalí prastará tajemství Síly, ale také šokující události z minulosti. Do kina vás zve multikino Golden Apple Cinema. Využijte studentskou slevu na svůj oblíbený film. Po předložení karty studenta koupíte lístky do kina o 30 Kč levněji. Platí od pondělí do pátku.

| 7


PRAXE, KTERÁ DÁVÁ SMYSL CESTOVÁNÍ, AVOLATTÉ I DOBROVOLNICTVÍ PATŘÍ PRÝ MEZI SNY MILLÉNIÁLŮ. ZATÍMCO LATTÉ V AVOKÁDOVÉ SLUPCE OD NÁS NEDOSTANEŠ, S TĚMI DALŠÍMI TI MŮŽEME POMOCT. A KDO? AIESEC, NEJVĚTŠÍ STUDENTY ŘÍZENÁ ORGANIZACE NA SVĚTĚ. Zapoj se mezi nás a poznej spoustu skvělých lidí z různých koutů světa.

P

od tou na první pohled nic neříkající směskou samohlásek se skrývá mezinárodní studentská organizace. Byli jsme založeni po 2. světové válce, pořád ale držíme krok s dobou. Vytváříme pro mladé lidi prostředí, ve kterém mohou nabít zkušenosti, učit se novým věcem, rozvíjet se a získávat potřebné zkušenosti. Před 3 lety jsme v celosvětovém průzkumu zjistili, že velká část mladých lidí chce podnikat. Rozhodli jsme se i proto přizpůsobit naše aktivity a dát studentům a čerstvým absolventům možnost nahlédnout do businessu. Kromě dobrovolnických a profesních stáží tak zprostředkováváme stáže i ve

8 |

start-upech. Vyjet do světa a poznávat nové kultury není jediné, co ti můžeme nabídnout. Získat odvahu jít si za svými sny, pracovní zkušenosti a bandu skvělých lidí potkáš i jako člen. Říkal sis někdy, že bys chtěl být dobrým leaderem? Potom je pro tebe AIESEC skvělou příležitostí, kde si naplnit své cíle. Dobrou zprávou potom je, že stejně jako každý rok i teď rozšiřujeme své řady mladých lidí. Více o nás a našich aktivitách najdete na: aiesec.cz. Tomáš Brothánek


PRAVIDELNÁ PODZIMNÍ DÁVKA FILMŮ… … bez které se zkrátka neobejdete! Ptáte se, o čem nebo hudební duo Light & Love. Celý večer uzavře je vlastně řeč? No přece o Mezinárodním festivalu promítání úvodního snímku festivalu, australského outdoorových filmů, jehož 15. ročník i letos našel filmu Sněhoví nomádi o putování party přátel po cestu do Zlína. Od 9. do 12. listopadu 2017 tak bude středním východě v „modifikovaném“ požárním Golden Apple Cinema a Kulturní institut Altervozidle. Ovšem ani následující dny nebude o kvanativa doslova rájem všech litní program nouze. cestovatelů, dobrodruhů Od pátku do neděle OD 9. DO 12. LISTOPADU BUDE a milovníků přírody. A na se bude v Kulturním co se můžete těšit? institutu Alternativa GOLDEN APPLE CINEMA živě besedovat, a to A KULTURNÍ INSTITUT Celý festival tradičně zahájí vždy od 16.00. A co se ALTERNATIVA RÁJEM VŠECH slavnostní Galavečer, který týká filmů – z bohaté se koná ve čtvrtek 9. listopadu festivalové nabídky si CESTOVATELŮ, DOBRODRUHŮ, od 19.30 v Golden Apple vybere opravdu každý, MILOVNÍKŮ PŘÍRODY. Cinema. Pozvání na něj přijali nicméně doporučujevšichni letošní festivaloví me si v neděli zajít na besedníci Radek Štětkář, Tereza Lányová s Magdasnímek Sloboda pod nákladom od špičkového slolenou Pecníkovou a Kamila Gamalová, kteří pozvenského režiséra Pala Barabáša, který celý letošní vou diváky na své besedy odehrávající se následufestival bude zakončovat. Letos vás tak čeká opět jící festivalové dny. O zpestření Galavečera se pak pořádná dávka filmů. Více informací naleznete na postará skupina Duonimba s rytmy západní Afriky oficiálních stránkách festivatlu outdoorfilms.cz.

INZERCE

| 9


VYCHYTÁVKY, KTERÉ VÁS POTĚŠÍ KNIHOVNA SE SNAŽÍ SVÝM UŽIVATELŮM NEUSTÁLE VYCHÁZET VSTŘÍC, ZPŘÍJEMŇOVAT JIM JEJICH POBYT V PROSTORÁCH KNIHOVNY A NABÍZET NOVÉ SLUŽBY. ANI PODZIM NENÍ VÝJIMKOU.

U

živatelé knihovny se tak mohou od nového zimního semestru těšit např. na originální papírové tašky, které lze zakoupit u výpůjčníh pultu ve 2. patře, nebo na nabíječky pro své mobilní telefony a tablety (zájemci si je mohou zapůjčit u pultu ve druhém a třetím patře knihovny).

Ve 4. patře knihovny je nově umístěna prodejna, která zajišťuje prodej univerzitních publikací, skript a propagačních předmětů univerzity. Prodejna je otevřena vždy od úterý do pátku od 13.00 do 16.00. Nově jsme také prodloužili otevírací dobu 4. patra, kde můžete studovat, pracovat i relaxovat od pondělí do čtvrtku až do 22.00. Přístup do patra je umožněn po předchozí pokročilé registraci, kterou lze provést u výpůjčního pultu ve 2. patře knihovny. Více na www.utb.cz/knihovna/prodlouzena-oteviraci-doba-4-patra. Nakladatelství UTB nabízí výhodné a levné služby pro studenty i akademiky – levný tisk, kroužkovou i lepenou vazbu, tisk a vazbu závěrečných prací, výrobu disertačních a habilitačních prací, výrobu vizitek, kalendářů, tisk propagačních letáků a mnoho dalšího. Podrobnosti lze najít na nakladatelstvi.utb.cz/nabidka-sluzeb/tiskove-a-dalsi-sluzby-nakladatelstvi.

10 |


| 11


KNIŽNÍ TIPY A ROZHOVOR

RADIM VODIČKA IT SPECIALISTA

HACKING: PRAKTICKÝ PRŮVODCE PENETRAČNÍM TESTOVÁNÍM Kniha nabízí čtenáři přímočarý a praktický přístup k penetračnímu testování a seznámí ho s množstvím běžně používaných technik. Autorem je bezpečnostní výzkumník Peter Kim.

12 |

WEB OSTRÝ JAKO BŘITVA

JAN ŠIBÍK: DESET LET

První komplexní česká kniha o webdesignu a návrhu webu od Jana Řezáče je tady. Začátečníkům ukáže cestu, zkušeným doplní mezery a zadavatelům ušetří finance za špatně navržený web. Součástí publikace jsou odkazy na řadu dalších zajímavých zdrojů.

Publikace shrnuje desetiletou práci předního českého reportážního fotografa Jana Šibíka. Pomocí výjimečných fotografií reflektuje témata jako přírodní katastrofy, KLDR, občanská válka na Ukrajině či utečenská vlna, ale také proměnu světa, ke které v uplynulém desetiletí došlo.

JMÉNO RŮŽE Postmoderní historický román, který patří k pokladům světové literatury, nabízí kromě poutavého detektivního příběhu také plastický obraz evropského středověku Italský spisovatel ve svém prvním a zřejmě nejlasvnějším díle Umberto Eco proniká hluboko do tajů teologie, filozofie i středověké politiky.


V knihovně pracuješ krátce. Jaká je tvá náplň správcem sítě na střední škole SPŠP-COP ve Zlíně, práce a čím se liší od té předchozí? Pracuji jako kde jsem měl na starosti síť s cca 300 klasickými správce sítě v knihovně – mám na starosti správu PC. Hlavní rozdíl v mé předchozí a současné práci a rozvoj virtualizační inje v tom, že když je nutné frastruktury, softwarovou doinstalovat nějaký nový SVŮJ VOLNÝ ČAS RÁD TRÁVÍM a hardwarovou podporu program, tak mi odpadá S LIDMI, KTERÉ MÁM RÁD. PAK UŽ obíhání všech počítačů knihovny a individuálních JE TÉMĚŘ JEDNO, CO DĚLÁME. studoven. Občas mám v knihovně, ale stačí tuto také službu u pultu ve stuzměnu provést jen jednou dovně ve 3. patře, zatím jsem ale „knihovníkem na serveru a pak ji rozeslat na jednotlivé tenké v zácviku“ a některé záludnější dotazy raději konklienty. Nevýhodou ale je, že výpadek virtualizace zultuji s kolegy. Před nástupem na UTB jsem byl by se dotknul všech stanic v knihovně.

Radim má v knihovně na starosti softwarovou a hardwarovou podporu. Občas ho také můžete potkat ve studovně u pultu, kde má službu. Zkusíš se charakterizovat v pěti slovech? Ajťak s duší sociálního pracovníka. Jak nejraději trávíš svůj volný čas, jaké jsou tvé zájmy? Rád trávím čas s lidmi, které mám rád (rodina, přátelé), a pak už je téměř jedno, co děláme. Mezi mé hlavní koníčky patří hudba, fotografování, dobrý film nebo dobrá knížka (i když tady mám co dohánět).

Radim má rád nové výzvy a překonávání překážek, světlo na konci tunelu, deset deka od Umberta Eca, když jde práce od ruky, menší průvan (ale ne v peněžence), když je veselo (ale přímo to není nutno) a hlavně když se lidi chovají jako lidi.

Kterou službu knihovny považuješ ze svého pohledu za nejpřínosnější pro studenty? Samozřejmě, že tu mou :-) Ale myslím si, že knihovna nabízí komplexní balík služeb, které mohou studenti využívat a které jim určitě také pomohou. Osobně se mi líbí např. možnost rešeršní služby.

| 13


PROCESTUJTE BAŤŮV SVĚT VE KTERÝCH ZEMÍCH SVĚTA FIRMA BAŤA PODNIKALA? KDE MĚLA VLASTNÍ TOVÁRNY A MĚSTA? KOLIK BYLO PRODEJEN V CIZINĚ? TO VŠE SE SNAŽÍ PŘIBLÍŽIT NOVÝ WEBOVÝ PORTÁL BAŤŮV SVĚT.

O

firmě Baťa založené roku 1894 bylo již napsáno mnohé. Málokdo se však podrobněji věnoval její zahraniční expanzi. Baťův podnik se stal největším výrobcem obuvi v Československu a při svém podnikání daleko překračoval hranice státu. Již od roku 1919 společnost pronikala do zemí Evropy, Ameriky, Afriky či Asie. V roce 1932 Tomáš Baťa rozvíjel vlastní podnikatelské aktivity v 54 zemích světa. Před druhou světovou válkou to bylo 85 různých území a po válce jejich počet překročil stovku. Pracovníci Informačního centra Baťa a Knihovny UTB ve Zlíně na novém webovém portálu „Baťův svět“ (svet.tomasbata.com) nabízí návštěvníkům přehledné informace o podnikání firmy Baťa v jednotlivých zemích světa od založení firmy až do současnosti. Jsou zde představeny

Jednotlivé země světa jsou na portálu rozděleny podle příslušných kontinentů. Návštěvník může k procházení zemí využít také interaktivních map, které jsou součástí portálu.

14 |


Pracovníci centra spravují také portál tomasbata.com, který nabízí zájemcům z Česka i ciziny komplexní a důvěryhodné informace o životě a podnikání Tomáše Bati, o baťovské historii a doplňkové materiály (např. volně dostupnou audioknihu Tomáše Bati Úvahy a projevy).

nejen známé firemní aktivity v evropských zemích, Indii či USA, ale také na mnoha exotických územích jako je Gambie, Madagaskar, Nový Zéland, Portoriko nebo Tahiti. Baťovské podnikání bylo již ve třicátých letech celosvětové a zůstává jím i dnes. Pro svůj záměr si tvůrci portálu celý svět rozdělili na kontinenty a ty pak na jednotlivé země. V nich se snaží, pokud to získané informace dovolují, zmapovat firemní prodejny, sesterské společnosti, tovární výrobu a také tovární města, tzv. malé Zlíny. Text je doplněn zajímavými fotografiemi z celého světa, využity jsou také grafické ilustrace. Předkládané informace se opírají o archivní materiály, odbornou literaturu, dobovou publicistiku a baťovské noviny z několika kontinentů. Portál tak poskytuje řadu unikátních informací, které nebyly doposud známy a v takto ucelené a přehledné podobě jsou poprvé představeny veřejnosti. Portál je vytvářen v české i anglické jazykové mutaci

a je neustále doplňován novými poznatky, které autoři při své činnosti objevují. Využívají při tom také ohlasy přicházející od návštěvníků portálu.

Ukázka doprovodného materiálu z portálu Baťův svět. Fotografie prodejny na Trinidadu, která byla otevřena začátkem třicátých let minulého století.

Procestovat a objevovat Baťův svět z pohodlí vašeho domova můžete na svet.tomasbata.com nebo world.tomasbata.com.

| 15


KNIŽNÍ TIPY

Jo Nesbø a jeho nový román s Harry Holem je tady! Žena je nalezena mrtvá po rande naslepo. Stopy, které zůstaly na jejím těle, ukazují policii, že ji čeká zvlášť nebezpečným vrah.

Publikace popisuje, jež stojí za expandujícím oborem kosmetické dermatologie. Díky novým kapitolám (např. o procesu stárnutí u mužů) vám vrásky ze studia nepřibudou.

Nakoukněte pod pokličku chemie a odhalte spojení mezi základními chemickými principy a jejich aplikací. Nahlížejte na chemické pojmy stejně jako profesionální chemici!

Prozkoumejte v nové publikaci současný stav výrobního průmyslu a zjistěte, co bude zapotřebí k reindustrializaci. Jaký potenciál má Internet of Things či Big Data na nahrazení lidské práce?

PŘIPOJTE SE Z DOMU A VYUZKOUŠEJTE PROXY Hledáte odborné zdroje a potřebujete k nim mít přístup i z pohodlí domova? Řešením je tzv. vzdálený přístup, který vám umožní přistupovat k licencovaným zdrojům také mimo univerzitní síť. Vzdálený přístup si nastavíte na proxy.k.utb.cz.

CHYBÍ VÁM NĚJAKÁ KNIHA V KNIHOVNĚ? Nenašli jste v našem fondu publikaci, o které si myslíte, že bychom ji měli mít a mohla by zajímat také další uživatele? Prostřednictvím formuláře nám můžete navrhnout její nákup. Formulář s návrhem na zakoupení knihy do knihovny naleznete na www.utb.cz/knihovna/ knihy-a-casopisy/navrh-na-zakoupeni-knihy-do-knihovny.

16 |


Cílem publikace je prezentovat znalosti o informačních technologiích v cestovním ruchu, a to jak na straně nabídky, tak také poptávky, a zohlednit nejnovější trendy.

Deset uznávaných expertů připravilo knihu, která nemá svou praktičností a aktuálností poznatků konkurenci. Publikace je určena všem, kdo marketingový výzkum využívají.

Autoři publikace se věnují popisu výzkumných metod, které lze využít v oblasti společenských věd a biomedicíny. Zároveň shrnují postupy, které se probírají na vysokých školách.

POTŘEBUJETE LITERATURU? UDĚLÁME VÁM REŠERŠI

R

ešeršní službu můžete využít v případě, že potřebujete zpracovat přehled českých i zahraničních informačních zdrojů na určité téma. Jedná se o soupis literatury k vybranému tématu, který je vypracován na základě zadaných požadavků (např. oborové zaměření, časové vymezení, jazyk, druhy dokumentů atd.). Rešerše jsou vytvářeny z obsahu vědeckých odborných databází (např. Scopus nebo EBSCO) a katalogů knihoven. U dokumentů vyhledaných z elektronických zdrojů Knihovny UTB lze zajistit také plné texty.

Lisa Eldridge, přední světová vizážistka, odhaluje v nové knize celou historii tohoto uměleckého odvětví. Sleduje jej od úplných počátků až ke špičkovým technologiím.

Stáhněte si do svého mobilu nebo tabletu mKatalog UTB. Aplikace nabízí vyhledávání i čtenářské konto (snadno si prodloužíte knihy přímo v mobilu).

Cena jedné rešerše je 100 Kč a soupis dokumentů má podobu bibliografických záznamů. Hotovou rešerši obdrží uživatel na e-mail obvykle do 14 dnů od objednání. Objednávkový formulář k vypracování rešerše lze najít na www.utb.cz/knihovna/sluzby/ resersni-sluzba.

| 17


Lucia Jančárová si pro svou práci vybrala osoby Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Jedná se o významné osobnosti českého animovaného filmu a loutkové animace. Výtvarnice, scenáristka a režisérka Hermína Týrlová stejně jako filmový režisér, tvůrce loutkových a animovaných filmů Karel Zeman tvořili ve filmových ateliérech ve Zlíně. Hermínu Týrlovou lze označit za první dámu animovaného filmu. Kouzlo jejich filmů (např. Vzpoura hraček nebo Uzel na kapesníku) spočívá v jednoduchosti, souzněním s dětskou fantazií a schopností přiblížit se světu i těch nejmenších diváků. Karel Zeman vytvořil řadu světově vysoce oceňovaných hraných filmů s jedinečnou výtvarnou a trikovou stránkou. Mezi nejznámější patří Vynález zkázy či Cesta do pravěku.

ORIGINÁLNÍ TAPETOVÁ VÝZDOBA VÝZDOBA INDIVIDUÁLNÍCH STUDOVEN VE ČTVRTÉM PATŘE KNIHOVNY SE POJÍ S TVORBOU ZLÍNSKÝCH FILMOVÝCH ATELIÉRŮ. Téma pro tvorbu tapety na stěnu do knihovny bylo zadáno poměrně volně, mělo se pojit s tvorbou zlínských filmových ateliérů. Jako inspiraci jsem si vybrala můj oblíbený film Cesta do pravěku od Karla Zemana. Nechtěla jsem vytvořit pouhou ilustraci k filmu, a tak jsem v obrázku propojila téma filmových dinosaurů a pravěku a současné typické zlínské panoráma, což je pohled na Baťův mrakodrap a Jižní Svahy. Originál obrázku je ručně malovaný, ale mnohonásobně menší (ve velikosti A3). Proto bylo důležité vytvořit co nejvíce detailů, aby své kouzlo neztratil ani jako vytištěná tapeta ve velikosti stěny. K jeho tvorbě jsem použila kombinaci akvarelu, tuše a pastelek, abych docílila odlišných struktur, které by vynikla právě při tak velkém zvětšení. Kateřina Čupová

18 |

Obě autorky jsou studentkami Fakulty multimediálních komunikací, Ateliéru animované tvorby. Jejich výtvory vznikaly pod odborným dohledem Mgr. Lukáše Gregora, Ph.D. a Mgr. Dušana Wolfa.


INZERCE

Otevírací doba Kontakty Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Knihovna nám. T. G. Masaryka 5555 760 01 Zlín Po–Čt Pá So Ne

8–20 hodin 8–18 hodin 8–14 hodin zavřeno

Výpůjční pult 2. patro: +420 57 603 8130 Studovna 3. patro: +420 57 603 8131 Studovna Uherské Hradiště: +420 57 603 8071 Obecný e-mail: knihovna@utb.cz Meziknihovní výpůjční služba: mvs@k.utb.cz Citace: citace@k.utb.cz Studovna Uherské Hradiště: kren@k.utb.cz

Platnost 3. čísla časopisu K.UTB je do 31. ledna 2018. Časopis vydává Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: propagace@k.utb.cz.

| 19


Předobjednejte si barevný diář na www.doller.cz.

#zijsvesny

| 1

K.UTB 3 (podzim/zima 2017)  

Prolistujte si třetí číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

K.UTB 3 (podzim/zima 2017)  

Prolistujte si třetí číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

Advertisement