Page 1

K.UTB ODPOČÍVEJTE V KNIHOVNĚ STUDUJTE SNADNO S PORTÁLEM IVA

SOUTĚŽ O TŘI BALÍČKY CEN

ČÍSLO 1 PODZIM ZIMA 2016 | 1

ČASOPIS KNIHOVNY UTB VE ZLÍNĚ


ÚVODNÍK

#REDITELTWEETUJE V knihovně je hezky. Mgr. Šohaj z veřejných zakázek si k nám přestěhoval celý kancl. Symbolicky do relaxační místnosti :-)

#REDITELTWEETUJE Vážení čtenáři, právě držíte v rukou první číslo časopisu Knhovny UTB, který by vám měl přinést informace z knihovny, ale také přehled dění na univerzitě a v dalších zlínských institucích. Knihovna je srdcem univerzity a neslouží pouze ke studiu. Snažíme se, aby nabízela kromě nezbytných informačních zdrojů a služeb také přívětivé prostory pro setkávání a odpočinek. Naším přáním je, aby studenti knihovnu využívali od prvního ročníku na univerzitě a zůstali našimi čtenáři i po úspěšném ukončení studia. Proto se snažíme být nejen seriózní akademickou knihovnou, ale i zábavnou, otevřenou institucí. O tom vás ostatně chce přesvědčit i tento časopis. Přeji vám nejen pohodové čtení, ale také úspěšné studium a příjemně strávený čas v naší knihovně.

Ondřej Fabián, ředitel knihovny

2 |

Vyhlášení nej knihoven v kraji. Jasně vítězíme, neb jsme jediná VŠ knihovna v kraji. Proto tu kategorii ani nevyhlašují :-)

#REDITELTWEETUJE Knihovníci nosí jako dary knihy. Exkurze ze Slovenska místo toho přinesla borovičku, čímž evidentně velmi zabodovala :-)

SLEDUJTE @KNIHOVNAUTB NA TWITTERU


Prostory 4. patra knihovny nyní ozvláštňuje také jedno moderní umělecké dílo. Jedná se o rozsáhlou malbu zlínského umělce Martina Čady s názvem Stories. Zajímavé je nejen svou nezvyklou velikostí (176 × 750 cm), ale zejména tím, že při její realizaci byly jako podkladový materiál použity vyřazené knihy z fondu knihovny. S velkým počtem zastaralých a nepoužívaných knih se potýká prakticky každá knihovna a takovýmto využitím dostaly podle slov autora zcela nový život. Pro úplnost dodejme, že Martin Čada je zaměstnancem Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a je považován za jednoho z nejnadějnějších mladých výtvarných umělců v ČR.

PŘIJĎTE SI DO KNIHOVNY ODPOČINOUT UŽ JSTE UNAVENÍ Z HODIN PROSEZENÝCH U POČÍTAČE? KLÍŽÍ SE VÁM OČI NAD STRÁNKAMI KNIH? Knihovna není pouze místem s velkou koncentrací knih, skript, počítačů nebo tiskáren. Její další významnou funkcí je nabídnout studentům místo pro setkávání, odpočinek a relaxaci. K těmto účelům slouží hlavně prostory ve 4. patře. Právě tato plocha je vybavena pohodlnými sedačkami, sedacími vaky a dalšími prvky, které slouží k odpočinku našich čtenářů. Pro tyto prostory se vžilo pojmenování „obývák“ a ve 4. patře jsou k dispozici hned dva. Relax je zde možno proložit dobrou kávou či čokoládou z automatu, popřípadě výběrem správného časopisu nebo knihy z Little Free Library. Větší z obou obýváků je od zbytku patra oddělen stěnou, na níž je umístěna pozoruhodná malba, která vznikla za použití vyřazených knih. Celý prostor vyzařuje příjemnou atmosférou a jste v něm vždy vítáni.

V obýváku najdete i Little Free Library. Knížky z této knihovničky si můžete pročítat přímo u nás na gauči, nebo je vyměnit za vlastní knihy (skripta se nepočítají). A klidně jich přineste víc, ať se zase zaplní.

| 3


KALENDÁŘ AKCÍ ANI NA PODZIM NEBUDE VE ZLÍNĚ NUDA. PŮJDETE LETOS NA PIVNÍ SPIRÁLU, DO KINA NEBO UDĚLÁTE NĚCO PRO SVOJI KARIÉRU?

SKEČNOTING PRO KAŽDÉHO

MEZINÁRODNÍ DEN STUDENTSTVA

Sketchnoting je skvělá náhrada klasických textových poznámek. Tato metoda se hodí pro každého, kdo studuje a chodí pravidelně na přednášky, kdo pracuje a chodí na pracovní porady, pro toho, kdo si píše vlastní deník nebo pro kreativce, kteří si pravidelně zaznamenávají své nápady. Na workshopu, který se koná 4. listopadu, se seznámíte se základy sketchnotingu a principy vizuálního myšlení. Pomocí praktických příkladů si vytvoříte vlastní vizuální jazyk, postačí vám jen bílý papír a tužka.

V odkazu Jana Opletala, Jana Palacha, Jana Zajíce a stovek dalších obětí z řad studentstva, pokračují studenti UTB i letos. Ve středu 16. listopadu si společně připomenou ty, kteří bojovali za svobodu a demokracii a na které bychom neměli zapomínat. Heslo „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď.“ se prolíná celým večerem. Součástí akce je průvod městem zakončený proslovy studentů a pana rektora. Připraven je také doprovodný program včetně hudebních vystoupení, svařáku a promítání.

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMŮ

SPRÁVNÝ STUDENT UTB BĚŽÍ SPIRÁLU A NENECHÁ SE SEMLÍT

Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové či cestopisné. Ve Zlíně se festival koná od 17. října do 6. listopadu. Předprodej vstupenek je v Golden Apple Cinema. Informace najdete na webu outdoorfilms.cz.

V úterý 8. listopadu opět změří své síly odvážní pivopijci, kteří se pokusí zdolat pivní cestu na bájný Pivolymp. Zlínopolis tradičně zaplaví vlna zlatavého moku a boj o nekonečnou čest a slávu. Zapsat se mezi bohy však může pouze jeden tým složený z gladiátorů a sparťanek, který musí porazit nejen soupeře, ale i svou vůli a únavu v této nelítostné bitvě.

4 |


V PÁTEK 18. 11. POŘÁDÁ JOB CENTRUM UTB OD 9.30 DO 12.30 WORKSHOP „BUDOVÁNÍ OSOBNÍ ZNAČKY NA TRHU PRÁCE“.

BUSINESS DAYS PŘESNĚ NA MIKULÁŠE, TEDY 6. 12., SE PŘED BUDOVOU U2 ROZSVÍTÍ UNIVERZITNÍ VÁNOČNÍ STROMEČEK.

Pořádáte akci a chcete, abychom ji uvedli v našem časopise? Napište nám na e-mail: propagace@k.utb.cz

Chcete si najít vysněné budoucí povolání, objevit nové možnosti pracovního uplatnění, získat zajímavé téma diplomové či bakalářské práce, dozvědět se, jak úspěšně projít výběrovým řízením, seznámit se s požadavky kladenými na uchazeče o zaměstnání? Navštivte Veletrh pracovních příležitostí Business Days 2016, který se koná 1. listopadu od 9.00 do 15.00 v nové budově Fakulty technologické (U15) na Vavrečkově ulici. Veletrh pracovních příležitostí na UTB ve Zlíně je pořádán Job Centrem UTB, ve spolupráci se Studentskou unií UTB. Cílem veletrhu je zprostředkovat osobní kontakt mezi studenty a absolventy UTB a firmami – potenciálními zaměstnavateli. Na Business Days 2015 vystavovalo 60 firem a navštívilo jej přes 1 700 studentů a absolventů UTB. Vše potřebné naleznete na webu businessdays.utb.cz.

| 5


NA CO JÍT DO KINA

DOCTOR STRANGE

SNOWDEN PREMIÉRA: 10. 11.

MANŽEL NA HODINU

ASSASSIN’S CREED

Film o Dr. Stephenu Strangeovi, neurochirurgovi, jehož život se změní po strašlivé dopravní nehodě, která mu paralyzuje ruce.

Životopisný film o Snowdenovi, informátorovi, který novinářům poskytl dokumenty o sledovacích aktivitách americké NSA či britské GCH.

Milanův vztah k doktorce Elišce se slibně vyvíjí a svatbě nestojí nic v cestě. Kromě jedné malé drobnosti – Milan je stále ženatý.

Callum Lynch díky revoluční technologii odhaluje ve své DNA genetické vzpomínky svého prapředka Aguilara.

VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ

VŠECHNO NEBO NIC

LA LA LAND

XXX

PREMIÉRA: 19. 1.

PREMIÉRA: 19. 1.

Trvalo 1 700 let, než byla postavena... Co se snažili udržet za ní? Epický historický film o velké bitvě za záchranu lidstva.

Český Deník Bridget Jonesové? Linda a Vanda jsou pohledné třicítky a kamarádky, kterým život zamotá hned několik mužů.

Ctižádostivá herečka Mia servíruje kávu mezi konkurzy filmových hvězd, zatímco jazzový hudebník Sebastian si musí vystačit s hraním na klavír v barech.

Xander Cage nebyl takový hlupák, aby se na Bora Bora nechal zabít, jak nám jeden agent v Nové dimenzi tvrdil. Naopak držel hubu a zmizel.

PREMIÉRA: 27. 10.

PREMIÉRA: 5. 1.

6 |

PREMIÉRA: 12. 1.

PREMIÉRA: 21. 12.

PREMIÉRA: 29. 12.


ROGUE ONE STAR WARS STORY PREMIÉRA: 15. 12. Lucasfilm uvede v prosinci do kin první ze samostatných Star Wars filmů – Rogue One: Star Wars Story. V době války se zformuje skupina nepravděpodobných hrdinů, která se vydá na nebezpečnou misi – chce ukrást plány k Hvězdě smrti, nejničivější zbraně Impéria. Tento klíčový okamžik na časové ose Star Wars dá dohromady úplně obyčejné lidi, kteří se rozhodnou dělat neobyčejné věci. A tím se stanou součástí něčeho mnohem většího, než jsou oni sami.

PREMIÉRA: 10. 11.

PŘÍCHOZÍ

FANTASTICKÁ ZVÍŘATA A KDE JE NAJÍT

Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu (v čele s odbornicí na lingvistiku Louise Banksovou) s cílem zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Banksová se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi.

Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku?

PREMIÉRA: 17. 11.

Do kina vás zve multikino Golden Apple Cinema. Využijte studentskou slevu na svůj oblíbený film. Po předložení karty studenta koupíte lístky do kina o 30 Kč levněji. Platí od pondělí do pátku.

| 7


STUDENTSKÁ UNIE JE TADY PRO TEBE POSLÁNÍM STUDENTSKÉ UNIE UTB JE DĚLAT ŽIVOT VE ZLÍNĚ JEŠTĚ PŘÍJEMNĚJŠÍ JAK PRO STUDENTY A ZAMĚSTNANCE UTB, TAK I PRO VEŘEJNOST. MÁME PŘIBLIŽNĚ ČTYŘICET ČLENŮ A PŘIPRAVUJEME PRO VÁS JEDNY Z NEJVĚTŠÍCH AKCÍ VE ZLÍNĚ. Celoroční práci pro Studentskou unii je třeba vyvážit pořádným oddychem, raději uprostřed lesů.

O

bjevili jste už Průvodce prváka? Slyšeli jste o Vítání prváků? To vše je práce Studentské unie. Děláme toho ale mnohem víc. Další z akcí, kterou pro vás chystáme, jsou oslavy Mezinárodního dne studentstva. Heslo „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď“ se prolíná celým večerem. Společně si připomínáme povstání studentů z let 1939 a 1989, bez kterých by to možná dnes nebylo takové, jaké to je. Součástí je i průvod městem zakončený proslovy studentů a pana rektora. Letošní oslavy proběhnou 16. listopadu, kdy se můžete těšit na bohatý doprovodný program včetně muziky a svařáku, zakončený tematickým

8 |

promítáním. Jedno z dalších příjemných setkání je společné rozsvícení univerzitního vánočního stromečku. Hlavní myšlenkou programu je spojení studentů a zaměstnanců s jejich rodinami. Tento večer tradičně přichází Mikuláš a bývá připravena spousta aktivit jak pro děti, tak i pro studenty. Nechybí ani notná dávka kultury v podání několika hudebních vystoupení a promítání pohádky, to vše zpříjemněné občerstvením. Takže na 6. prosince už máte program, potkáme se před budovou U2. Více o nás a projektech najdete na: su.utb.cz. Denisa Velešíková


INFOCENTRUM BAŤA

BAŤŮV ŽIVOT A PRÁCE

Informační centrum Baťa je součástí Knihovny UTB, Knihu Tomáš Baťa – Život a dílo hospodářského pro niž se snaží získávat veškerou literaturu, která buditele, jež obsahuje spoustu nových, dosud nevychází v České republice i ve světě a týká se baťovpublikovaných informací o legendárním podnikaského působení. Centrum mapuje všechny rozsáhlé teli Tomáši Baťovi, vydala Univerzita Tomáše Bati Baťovy aktivity – v podnikání, vzdělávání, kultuře, ve Zlíně ve svém Informačním centru Baťa. Autor zdravotnictví, veřejné správě knihy, F. X. Hodáč, a dalších oblastech. Od roku žil od roku 1939 ve TEXT KNIHY BYL DOKONČEN JIŽ 2008 pracovníci centra také seZlíně, kde založil a řídil V ROCE 1943, ALE TÉHOŽ ROKU stavují přehled publikací ponárodohospodářské JEJÍ AUTOR NEČEKANĚ ZEMŘEL, jednávajících o Tomáši Baťovi. oddělení Studijního V součanosti evidují přes tisíc ústavu Baťových A TAK ZŮSTALO DÍLO SKRYTO. titulů knih, brožur a sborníků závodů. Krátce byl TEPRVE NYNÍ SE DOSTÁVÁ DO ve více než dvaceti jazycích. také členem dozorčí RUKOU VŠEM, KDO SE ZAJÍMAJÍ rady společnosti Baťa. Centrum dále spravuje portál Pracoval na rozsáhlé O BAŤOVSKÉ OBDOBÍ. tomasbata.com, který nabízí monografii o Tomáši zájemcům z Česka i ze zahraničí komplexní a důBaťovi, ale dílo nestihl do své smrti dokončit. Při věryhodné informace o baťovské historii a doplňkosvé práci využíval archivní materiály, vzpomínky vé materiály. K jeho úkolům patří i poskytování pamětníků, či vlastní zážitky ze setkání s Baťou. odborných informací a zodpovídání dotazů odborZaznamenal cenné, dnes již mnohdy nedostupné né i laické veřejnosti. informace.

INZERCE

| 9


SOUTĚŽ O TŘI BALÍČKY CEN ZASOUTĚŽTE SI O BALÍK CEN OD NAŠICH PARTNERŮ. STAČÍ UHODNOUT (NEBO TO JÍT DO KNIHOVNY ZJISTIT) ODPOVĚĎ NA NAŠI OTÁZKU.

U

ž jste se byli podívat v našem obýváku ve 4. patře knihovny? Pokud jste se mu až dosud vyhýbali, možná vám dnes poskytneme dobrý důvod ho jít omrknout. Velký obývák totiž zdobí nepřehlédnutelné umělecké dílo Martina Čady, které je celé vyrobené z knih. A naše soutěžní otázka zní:

Z kolika knih je vyroben obraz v obýváku knihovny? Svoji odpověď nám do 15. 1. 2017 napište na e-mail: propagace@k.utb.cz. Vybereme 3 výherce podle následujícího klíče (X = celkový počet soutěžících se správnou odpovědí): •      •    • 

X/2: Dva volňásky do Golden Apple Cinema, motivační diář Doller, kuponové předplatné do Městského divadla ve Zlíně, dvě vstupenky na filharmonii (1. 2. 2017 Muzikál, muzikál, muzikál!) X/3: Dva volňásky do Golden Apple Cinema, kuponové předplatné do Městského divadla ve Zlíně, dvě vstupenky na filharmonii (23. 3. 2017 Jarní koncert) X-5: Dva volňásky do Golden Apple Cinema, dvě vstupenky na filharmonii   (27. 4. 2017, Taneční inspirace)

4 2 9 2 4 9 3 7 8 5 2 1 9 6 7 9 5 8 2 1 8 6 3 4 9 3 6 10 |

6 3 5 1 9 5 3 4 2 5

2

9 4 8

9 2 8 6 4 9 1 6 2

7 2 1 2 1 8 7 7 9 2 5

4 5


1į*13"76+&.&

| 11 www.divadlozlin.cz


KNIŽNÍ TIPY A ROZHOVOR

ANNA JANÍKOVÁ VĚDA A VÝZKUM

PLANNING AND DIGITAL IMPLEMENTING LIBRARIES RESOURCE DISCOVERY TOOLS Tato publikace se zaměřuje na všechny IN ACADEMIC aspekty a dopady LIBRARIES digitalizace v dnešních

PIRÁTSTVÍ: BOJE O DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ OD GUTENBERGA PO GATESE

OTEVŘENÝ PŘÍSTUP K VĚDECKÝM INFORMACÍM: SOUČASNÝ STAV

Tato publikace je určena knihovníkům a akademickým pracovníkům, kteří chtějí zjistit, jak vyhodnotit, vybrat a nakonec implementovat výzkumné metody.

Kapitoly z dějin pirátství a jejich analýza. Od Cervantese po Steva Wozniaka, od Marie Callasové k Windows, od nechvalně proslulé ulice Grub Street ke Googlu.

Kniha si klade za cíl zmapovat situaci v ČR a ve světě, představit dosažené cíle, úspěšné počiny i záměry, o které usiluje česká a světová komunita otevřeného přístupu.

12 |

knihovnách. Od sociálních k technickým problémům. Obsahuje kapitoly o rostoucím významu knihovníka, čtenářských zkušeností, katalogizace, vyhledávačů, práva a věnuje se také budoucnosti knihoven.


Jaké je to být knihovníkem? Bylo to vždycky tvé žila v Belgii a po návratu do ČR nastoupila na UTB. vysněné povolání, nebo jsi chtěla dělat něco Psaní mi už zůstalo jen jako koníček. Teď už bych akčnějšího (ne že by tvá práce nebyla akční až neměnila. Ale přiznávám, že v klasické knihovně až)? Nepovažuji se tak dobych pracovat nemohla. cela za knihovníka, lepší DĚLÁM NĚCO DŮLEŽITÉHO A O TO Nestačilo by mi to. Orienvýraz je informační pracovtuji se na podporu vědy ník. Ovšem k práci v kni- MÁM POTOM VĚTŠÍ RADOST a výzkumu, což patří mezi hovně jsem neměla daleko. Z DOBŘE ODVEDENÉ PRÁCE. prioritní činnosti celé Maminka, ač později stuuniverzity. Spadá pod to dovala na FAMU scenáristiku, má střední knihovobsáhlé množství aktivit, od vykazování výsledků, nickou. Podědila jsem po ní i to psaní, zvažovala komunikace se zahraničními databázemi, vytvájsem, že bych šla na žurnalistiku. Pak jsem tři roky ření identifikátorů, až po samotné konzultace

Anna se v knihovně věnuje řadě věcí. Pracuje s kolegy v oddělení vědy a výzkumu a pomáhá s meziknihovní výpůjční službou. s akademickými pracovníky. A tohle je opravdu jen malý drobek. Dělám něco důležitého a o to mám potom větší radost z dobře odvedené práce. Pravidelně jezdíme na konference a workshopy a to je pro mě velmi motivační. Do toho ještě sama studuji VŠ.

Anna má ráda svého vedoucího Pavla Holíka a ředitele Ondru Fabiána :-D, vůni letního deště, svou kolekci „Melissek“, vyhrané závody s koněm, sibiřky na spaní, tapiocu v BubbleTea, večery u dobré komedie.

Jezdíš do práce autem? A přemýšlela jsi někdy, že bys dojela na koni? (Ano, narážím na jeden z tvých největších koníčků.) Ano, autem. S koněm by to bylo složitější. V podzemních garážích je nízký strop, Hradská je placená a do knihovny bych ho nedostala kvůli turniketům. Člověk musí volit to, co je reálné. Co si myslíš, že je nejužitečnější služba v knihovně? Internet ;-)

| 13


STUDUJTE S KNIHOVNOU SEMINÁRKY, BAKALÁŘKA, DIPLOMKA… POŘÁD MUSÍTE NĚCO PSÁT. JENŽE JAK NA TO? TEXT PRÁCE MUSÍTE ZVLÁDNOUT SAMI. NA CITACE ALE SAMI NEJSTE. KNIHOVNA VÁM V TÉTO OBLASTI NABÍZÍ ŘADU SLUŽEB.

Z

působ, jakým se na vysoké škole píší odborné práce, se většinou poměrně výrazně liší od způsobu, jakým jste byli zvyklí psát na střední škole. V tomto ohledu bývá velkým „strašákem“ především citování použité literatury. Tato oblast je problematická také pro studenty kombinovaných forem studia, kteří už často školním lavicím odvykli. Milí „kombiňáci“, víme, že školu musíte zvládat současně s prací, péčí o rodinu apod. Právě v takových chvílích je čas poradit se s knihovnou. V první řadě doporučujeme navštívit naše webové stránky o citacích. Není těžké je najít. Portál IVA usnadní psaní školních prací. Od hledání vhodné literatury až po její citování.

CITAČNÍ TAHÁK Elektronická publikace: TVŮRCE. Název publikace [typ nosiče]. Vydání (pokud je jiné než první). Místo vydání: Vydavatel, datum vydání [cit. RRRR-MM-DD]. Identifikátor (ISBN, pokud známe). Dostupnost. Webová stránka: Název webové stránky. In: (volitelná předložka) Název webu [online]. Sídlo provozovatele webu: Provozovatel webu, Rok (event. rozsah let) [cit. RRRR-MM-DD]. Dostupnost. Příspěvek na webu: TVŮRCE PŘÍSPĚVKU. Název příspěvku. In: (povinná předložka) Název webu [online]. Sídlo provozovatele webu: Provozovatel webu , Datum publikování [cit. RRRR-MM-DD]. Dostupnost. Článek v e-časopisu: TVŮRCE ČLÁNKU. Název článku. Název časopisu [online]. Sídlo vydavatele: Vydavatel, Datum publikování, Ročník časopisu, Číslo časopisu, Rozsah stran článku [cit. RRRR-MM-DD]. Identifikátor (ISSN časopisu nebo DOI článku). Dostupnost. Legislativní dokument z webu: Název zákona (včetně jeho čísla ve Sbírce zákonů), ve znění pozdějších předpisů (pokud prošel úpravami). In: Název webu [online]. [cit. RRRR-MM-DD]. Dostupnost.

14 |


Napsat dobrý text je samo o sobě dost těžká věc. A to nemluvíme o formátování, nastavení stylů atp. Nekomplikujte si to, k tomu všemu, ještě s citacemi. Využijte vše, co vám knihovna nabízí. Založte si účet v CitacePRO, mrkněte do IVY, konzultujte. A citování bude hračka. ZÁPISNÍK KNIHOVNICE

OPRAVA CITACÍ V DIPLOMCE

ZDROJ: INTERNET

Odkazujeme na ně hned na úvodní stránce webu knihovny, v části Poprvé v knihovně. Dozvíte se tam více o službách, které v souvislosti s citacemi nabízíme. Tou nejužitečnější je určitě citační manažer CitacePRO. Jde o nadstavbový nástroj generátoru citací Citace.com, který většina z vás zná. Nástroj CitacePRO v sobě také obsahuje generátor, ale je propracovanější a nabízí více funkcí. Pokud o citacích slyšíte úplně poprvé, velmi vám doporučujeme, abyste si osvojili základní principy pro tvorbu citací, které najdete na portálu informační výchovy IVA. K dispozici jsou tam hned dva kurzy. První kurz je opravdu hodně podrobný. Měl by poskytnout odpověď na jakoukoliv otázku související s citováním. Druhý kurz je tvořen prezentacemi a videonávody. Je méně obsáhlý a více názorný. Vychází z předpokladu, že nepotřebujete být odborníky na citování. Potřebuje jen rychle získat základní vhled do problematiky. Nebo prostě jen vidět, jak konkrétně citovat určitý druh dokumentu.

Tuto část byste neměli podceňovat. V případě generátorem vytvořených citací totiž platí, že výsledná citace bude správná jen do té míry, do jaké budou správné údaje, do generátoru vložené.

Kamila je knihovnice a „citační poradkyně“. Můžete jí napsat, když si nějakou citací nejste jistí. Určitě najde řešení.

Každý rok také pořádáme citační workshopy. A v nouzi nejvyšší jsou tu placené privátní konzultace.

| 15


KNIŽNÍ TIPY

Kniha se věnuje popisu základních postupů velmi širokého a obsáhlého oboru webového, resp. interakčního designu a uvádí praktické postupy navrhování webových sídel a aplikací.

Skečnouting je moderní a zábavný způsob vytváření poznámek pomocí textu, obrázků, typografie a symbolů. Hodí se pro každého, kdo chodí na přednášky, porady, nebo si zapisuje nápady.

Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. A minulost nechce zůstat tam, kam patří.

Kniha obsahuje komplexní a praktický návod pro rozvoj digitální marketingové strategie a představuje klíčové faktory úspěchu. Uvádí případové studie špičkových zahraničních firem.

ZPŘÍSTUPNĚNÍ DLOUHODOBÝCH VÝPŮJČEK Potřebujete knihu, kterou má některý vyučující jako dlouhodobou výpůjčku? Naše nová služba vám ji zpřístupní. Požadavek se zadává do katalogu knihovny (ve fondu nesmí být další exempláře), zpřístupněna je prezenčně ve studovně po dobu pěti pracovních dnů.

NACHYSTÁME VÁM KNIHY NA OBJEDNÁVKU Studujete dálkově nebo prostě jen nemáte čas hledat knížky v regálech? Připravili jsme pro vás placenou službu chystání knih na objednávku. Stačí vyplnit formulář a knihovník vám knížky vyhledá a odloží do doby, než si je budete moci vyzvednout. Poplatek je 15 Kč za jednu knihu. Formulář najdete na: utb.cz/knihovna/sluzby/chystani-knih

16 |


SOUBORNÝ KATALOG ZLÍNSKÝCH KNIHOVEN

S

ouborný katalog zlínských knihoven, který najdete na knihovnyzlin.cz, sdílí na jednom místě veškeré informace o dokumentech, které mají zapojené knihovny ve svém fondu. Kromě Knihovny UTB se projektu účastní Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Lékařská knihovna Nemocnice Tomáše Bati, Odborná knihovna Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, Knihovna Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Státní okresní archiv Zlín.

Stáhněte si do svého mobilu nebo tabletu mKatalog UTB. Aplikace nabízí vyhledávání i čtenářské konto (snadno si prodloužíte knihy přímo v mobilu).

Cílem projektu je jednotný přístup pro uživatele ke všem dostupným informačním zdrojům knihoven, zvýšení povědomí o knihovnických institucích a zvýšení jejich využívanosti a v neposlední řadě propojení a spolupráce knihovnických institucí města Zlín.

Kniha objasňuje rané a předškolní vzdělávání v širším pohledu na životní etapu dětství. Propojuje poznatky z pedagogiky, psychologie, sociologie či pedagogické praxe a legislativy.

Publikace, která je jedinečná svým pokrytím, obsahuje více než 50 000 jasně a zřetelně vysvětlených hesel, doplněných o vysvětlující diagramy z široké škály oblastí a vědních oborů.

Monografie popisuje moderní koncept logistiky a její postavení v prostředí řízení dodavatelských systémů. Obsahuje teoretická východiska i praktické postupy a doporučené metodiky.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz ve své knize spojuje současné problémy Evropy s projektem jednotné měny. Sám nabízí řešení, jak evropskou integraci zachránit.

| 17


Kuráž k založení mé malé oděvní značky mi dalo právě studium na Fakultě Managementu a Ekonomiky. Původně to byl malý protest proti nekvalitní, beztvaré moderní konfekci „Made in China“. Naše modely inspirované módou 50. let jsou perfektně padnoucí a podtrhnou krásu ženské postavy. Femme Fatale Dress, to není jen obyčejná retro móda. K módě přistupujeme férově, a proto nevyužíváme asijských fabrik a levné pracovní síly. Naše šaty šijí zkušené české krejčové z českých látek. Věříme, že náš produkt probudí v každé ženě onu pověstnou Femme Fatale. Již brzy se můžete těšit na web a e-shop, který naleznete na: femmefataledress.com. Silvie Kaprálová

PODPORUJEME TALENTY NA UNIVERZITĚ JSME RÁDI, ŽE SE STUDIUM NA UTB STÁVÁ ODRAZOVÝM MŮSTKEM ÚSPĚŠNÉHO PODNIKÁNÍ. TYTO DVĚ FIRMY NÁM OBZVLÁŠŤ PADLY DO OKA. Doller je nedatovaný moderní nástroj seberozvoje, který ti díky svým originálním funkcím poslouží i jako organizovaný pomocník při sebemotivaci. Zaznamenávej si všechny důležité schůzky, ale také si ujasni a naplánuj každodenní práci ke splnění tvých cílů a snů. Díky zavedenému systému řízení time-managementu budeš využívat svůj čas efektivně. Doller se nesnaží být dalším nástrojem, který tě k něčemu svazuje, ale naopak se snaží tě osvobodit, povzbudit a posílit. Neříká ti, co vše musíš udělat, ale co bys mohl udělat, aby sis splnil své cíle a sny. Řada studií prokazuje, že produktivita práce při stanovení cílů vzrůstá o 10 až 25 %, tak neváhej, nakresli si to a #zijsvesny. Honza Emler

18 |

Motivační diář Doller nyní zakoupíte i v knihovně, u hlavního pultu ve 2. patře. Cena: 399 Kč Rozměr: 210 × 135 mm Gramáž papíru: 90g/m2


INZERCE

Otevírací doba Kontakty Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Knihovna nám. T. G. Masaryka 5555 760 01 Zlín

Výpůjční pult 2. patro: +420 57 603 8130 Studovna 3. patro: +420 57 603 8131 Studovna Uherské Hradiště: +420 57 603 8071

Po–Čt Pá So Ne

Obecný e-mail: knihovna@utb.cz Meziknihovní výpůjční služba: mvs@k.utb.cz Citace: citace@k.utb.cz Studovna Uherské Hradiště: kren@k.utb.cz

8–20 hodin 8–18 hodin 8–14 hodin zavřeno

Platnost 1. čísla časopisu K.UTB je do 31. ledna 2017. Časopis vydává Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: propagace@k.utb.cz.

| 19


ÚSPĚŠNÁ A PERSPEKTIVNÍ VÝROBNÍ FIRMA PLASTIKÁŘSKÁ VÝROBA DLOUHOLETÁ TRADICE MODERNÍ TECHNOLOGIE VYRÁBÍME: SPURO® - obalové materiály z EPE TUBEX® - izolační materiály z EPE Plastové desky a profily HDPE trubky a mikrotrubičky RETROX® - reflexní našívací a nažehlovací materiály

UPLATNĚTE SVÉ VZDĚLÁNÍ U NÁS!

SPUR a.s. | třída Tomáše Bati 299, Louky, 763 02 Zlín tel. 577 601 201 | mail: spur@spur.cz | www.spur.cz

| 1

K.UTB 1 (podzim/zima 2016)  

Prolistujte první číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

K.UTB 1 (podzim/zima 2016)  

Prolistujte první číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

Advertisement