Page 1

K.UTB

OD PRVÁKU AŽ K DIPLOMCE KNIHOVNA JE PROSTĚ SKVĚLÝ PARŤÁK ČÍSLO 6 JARO LÉTO 2019

STUDUJTE A VZDĚLÁVEJTE SE S KNIHOVNOU 

| 1

ČASOPIS KNIHOVNY UTB VE ZLÍNĚ


ÚVODNÍK

#REDITELTWEETUJE Knihovna se rozrůstá. Kolegovi Masárovi se narodila dvojčata. Otázkou nicméně zůstává, zda po jejich zítřejším zapíjení naopak nebudeme sčítat ztráty :-)

#REDITELTWEETUJE

Vážení čtenáři, v rukou držíte další číslo časopisu Knihovny UTB, který vám opět přibližuje aktuální dění nejen v knihovně, ale také v dalších oblastech studentského života. Opět vás necháme nakouknout trochu více do „kuchyně“ samotné knihovny, abyste měli možnost poznat, že knihovnická práce není ani trochu šedivá a nudná, nýbrž že vyžaduje velké nasazení a lidé v knihovně se učí stále nové věci. Stejně tak by měla vypadat i knihovna samotná. Měla by poskytovat moderní služby a reagovat na měnící se požadavky čtenářů. Vězte, že se o to stále snažíme a nehodláme na tuto snahu rezignovat. Naším cílem je být místem, které budete navštěvovat často a kde se budete cítit jako doma. K tomu má ostatně přispět i tento časopis. Přeji vám příjemné čtení.

Ondřej Fabián, ředitel knihovny

2 |

Nasloucháme vám! Na velké poradě knihovny vystoupil předseda Studentské komory Akademického senátu UTB Lukáš Koutný s prezentací Knihovna očima studentů. Hodně inspirativních tipů!

#REDITELTWEETUJE Ráno jsem byl ohromen množstvím lidí, kteří se dobývali do knihovny. Teprve potom mi docvaklo, že to jsou studenti, kteří jdou ke mně na výuku :-)

SLEDUJTE @KNIHOVNAUTB NA TWITTERU


Proč jste začali chodit do knihovny? Tipujeme knížky na seminárku, kopírku, počítač. Nebo máte za sebou prohlídku pro prváky a získali jsme vaši přízeň díky individuálním studovnám. Důvody mohly být různé. Spektrum služeb pro studenty je poměrně široké. Zmiňované individuální studovny máme v každém patře knihovny. Jsou tiché, prostorné, dobře vybavené a často obsazené. Hodí se pro samostatnou i skupinovou práci. Když chcete mít jistotu, že pro vás budou k dispozici, rezervujte si je předem. Mimochodem, do jedné ze studoven se právě instalují speciální pomůcky pro studenty se specifickými potřebami, kterým bude primárně určena.

OD PRVÁKU AŽ PO DIPLOMKU KNIHOVNA PRO VŠECHNY. ŠEST DNŮ V TÝDNU, RÁNO I VEČER. ON-LINE SLUŽBY NON-STOP. Připomínáme, že kdykoliv během studia si můžete naším prostřednictvím vypůjčit knížku z jiné knihovny, (a to i ze zahraničí). Ve 3. patře vám svážeme jakýkoliv dokument do kroužkové vazby. A ve 4. patře můžete zůstat od pondělí do čtvrtka o dvě hodiny déle, než je běžná otevírací doba, pokud využijete tzv. pokročilé registrace. Jsme v tom s vámi, i když začne jít do tuhého a přiblíží se státnice a „diplomkový čas“. V tomto období pravidelně pořádáme kurzy zaměřené na vyhledávání v elektronických informačních zdrojích a citování. Také v nich informujeme o pravidlech při odevzdávání závěrečných prací, která jsou daná univerzitou, a o kterých možná nevíte. S tiskem a vazbou diplomky si nemusíte lámat hlavu. V knihovně, resp. nakladatelství, zajišťujeme obojí. Cena je více než příznivá a zahrnuje i poradenský servis.

Pro prvotní orientaci ve službách knihovny využijte naše barevné manuálky, různé barvy pro různé služby. Pokud potřebujete vědět víc, zajděte za knihovníkem u pultu. Poradíme vám také s diplomkama. Nejste na to sami.

| 3


KALENDÁŘ AKCÍ ZLÍNSKÉ JARO, TO JSOU ZAJÍMAVÉ AKCE, MÓDA, DESIGNE, UMĚNÍ, DOBRÁ HUDBA. CHYBĚT NEBUDE ANI TRADIČNÍ MAJÁLES.

FASHION EVENT DOTEK

ZÍSKEJ PRÁCI, O KTEROU STOJÍŠ

V sobotu 13. dubna proběhne v budově bývalého jezuitského konviktu v Olomouci neziskový projekt Fashion Event Dotek. Letos se bude projekt točit nejen kolem módy, ale nově i designu. Během dne budou probíhat přednášky, k vidění budou vystavené práce studentů z módních ateliérů a na konci dne proběhne módní přehlídka. Vrcholem celé akce bude aukce módní kolekce, designových výrobků a fotografií. Výtěžek z módní aukce poputuje na podporu organizace Mamma HELP.

Chceš získat práci, o kterou stojíš a kterou sis vybral? Na kurzu, který pořádá Job Centrum, se dozvíš spoustu zajímavých tipů a triků, jak projít výběrovým řízením jako profík. Pod vedením lektorky si vyzkoušíš, jak správně reagovat na inzerát, aby si tě firma pozvala na pohovor. Zjistíš, jak se na následný pohovor připravit a také si ho vyzkoušíš. Workshop se koná ve čtvrtek 14. března v budově U13 od 9.00. Registrovat se můžeš na jobcentrum.utb.cz.

FESTIVAL SKRZ PRSTY PŘIBLÍŽÍ POJEM FAST LIFE

V KVĚTNU SE OTEVŘE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI

Šestý ročník festivalu Skrz Prsty proběhně 20. března v prostorách Baťova institutu. Letos chce festival poukázat na to, že je třeba trochu zpomalit. Chce přiblížit pojem FAST LIFE a poukázat na hrozby, které jsou s tímto pojmem spojeny. Přijďte debatovat o recyklaci, „zero waste“, bezobalových obchodech a dalších hrozbách, ale také o možných alternativách.

Památník Tomáše Bati patří bezesporu mezi jednu z nejdůležitějších staveb Zlína. Svým významem překračuje hranice České republiky a jedná se o architektonickou a funkcionalistickou ikonu Zlína. Po několika letech úprav a precizní obnovy dostala budova podobu i účel, ke kterému byla od roku 1933 určena. V květnu letošního roku by se měl Památník Tomáše Bati otevřít veřejnosti.

4 |


V SOBOTU 27. 4. TO ROZJEDE „BUSFEST“, FESTIVAL NA PALUBĚ ZLÍNSKÝCH TROLEJBUSŮ. VÝBORNÁ ATMOSFÉRA JE ZARUČENA.

NENECHTE SI ANI LETOS UJÍT TRADIČNÍ A PARÁDNÍ ZLÍNSKÝ MAJÁLES. PŘIJĎTE V ÚTERÝ 7. KVĚTNA DO PARKU U BAŤOVY VILY.

Pořádáte akci a chcete, abychom ji uvedli v našem časopise? Napište nám na e-mail: propagace@k.utb.cz

PŘIJĎTE NA ZLIN DESIGN WEEK Týden plný designu, objevování nových talentů a neopakovatelných zážitků proběhne ve Zlíně v prvním květnovém týdnu (3. až 10. květen). Těšit se můžete na výstavy, workshopy, přednášky a širokou nabídku doprovodných akcí. V ulicích města, na hlavním náměstí, ale třeba také ve Zlínském zámku najdete výstavní moduly, instalace designérských studií a dalších vystavovatelů. V letošním roce slaví projekt Zlin Design Week již pátý rok své existence a hlavním tématem, které vás bude provázet celý týden, je [R]EVOLUCE. Tak jako každý rok se můžete těšit na úžasnou Konferenci desing & marketing, kde vystoupí opravdové špičky obou oborů z Česka i zahraničí. Mladí designéři z celého světa poměří kvalitu svých prací v soutěži Best in Design. Součástí programu je také slavnostní vyhlášení této soutěže. Nesmíme zapomenout ani na koncerty, filmová promítání a párty až do rána. Určitě se přijďte podívat, všechno důležité můžete zjistit na webovém portálu zlindesignweek.com.

| 5


NA CO JÍT DO KINA

MY

DUMBO

HELLBOY

Milostný příběh, dramatické události 20. století a zrod architektonického skvostu, brněnské vily Tugendhat.

Letní pohodu rodinky Wilsonů na letním bytě naruší čtveřice vetřelců, kteří vypadají úplně stejně jako Wilsonovi. Ale mají v rukou zbraně.

Hvězdou filmu je Dumbo, malé slůně s nadměrně velkýma ušima. Tento sloník je neobyčejný nejen velkýma ušima, ale také tím, že umí létat.

Temný hrdina Hellboy se vrací, aby se popral s oživlou čarodějnicí Nimue, Královnou krve. Ta chce na svět lidí seslat smrtící morovou ránu.

HLEDÁ SE YETTI

JOHN WICK 3

ALADIN

PREMIÉRA: 18. 4.

PREMIÉRA: 16. 5.

PREMIÉRA: 23. 5.

X-MEN: DARK PHOENIX

Sir Lionel se vydává na americký severozápad objevit Yettiho. Pan Článek je citlivý tvor, který je poslední svého druhu a věří, že Lionel mu může pomoci.

Bývalý profesionální zabiják John Wick se ve třetím dílu musí dát na útěk před ostatními zabijáky, jelikož je na jeho hlavu vypsaná pohádková odměna.

Pohádkový příběh o okouzlujícím zlodějíčkovi Aladinovi, bombastickém džinovi, krásné a cílevědomé princezně Jasmíně a mocném Jafarovi.

Jean Grey získá nesmírné schopnosti, které ale nedokáže pochopit ani ovládat. Jak se zachovají ostatní X-meni?

SKLENĚNÝ POKOJ

PREMIÉRA: 14. 3.

6 |

PREMIÉRA: 28. 3.

PREMIÉRA: 28. 3.

PREMIÉRA: 11. 4.

PREMIÉRA: 6. 6.


ZELENÁ KNIHA PREMIÉRA: 7. 3.

Tony Vallelonga a Dr. Don Shirley. Dva dokonalé protiklady. První je bývalý vyhazovač a ne moc vzdělaný malý podvodník s horkokrevnou povahou, který si poradí v každé šlamastyce. Druhý je slavný černošský klavírista s kultivovaným projevem a pevnými zásadami. Přesto si Dr. Don Tonyho najme jako řidiče a bodyguarda na turné. Aby společně zvládli to, co je čeká, musí si k sobě najít cestu a zapomenout na předsudky, přešlapy i tvrdohlavost. Film je inspirovaný skutečným přátelstvím. Podívejte se na Ameriku 60. let z oken tyrkysového Cadillacu a vychutnejte si herecký koncert a jedinečnou, vtipnou a dojemnou jízdu prostřednictvím této originální komedie.

AVENGERS: ENDGAME

MUŽI V ČERNÉM: GLOBÁLNÍ HROZBA

PREMIÉRA: 25. 4.

PREMIÉRA: 13. 6.

Konečná bitva mezi superhrdiny a Thanosem se blíží. Iron Man ztroskotal ve vesmíru na lodi Strážců galaxie. Ostatní superhrdinové se vyrovnávají s následky Thanosova řádění. Vyhladil polovinu populace Země i celé galaxie. Všechno směřuje k očekávanému finále. Ale jaká k němu povede cesta?

Muži, ale také ženy v černém vždy chránili Zemi před nebezpečím z vesmíru a vždy u toho vypadali dobře. V nejnovějším dobrodružství se tato parta bude muset vypořádat s dosud největším a globálním ohrožením: pobočka v Londýně je doslova přecpaná mimozemšťany. A jeden z nich to hraje na obě strany. Do kina vás zve multikino Golden Apple Cinema. Využijte studentskou slevu na svůj oblíbený film. Po předložení karty studenta koupíte lístky do kina o 30 Kč levněji. Platí od pondělí do pátku.

| 7


PODNIKÁNÍ FIRMY BAŤA V JUGOSLÁVII V UNIVERZITNÍM NAKLADATELSTVÍ VYŠLA NA KONCI ROKU KNIHA HISTORIKA UTB MILANA BALABANA. POPISUJE HISTORII OBUVNICKÉ FIRMY V JUGOSLÁVII OD ZALOŽENÍ PRVNÍ PRODEJNY V ROCE 1919 AŽ DO ZNÁRODNĚNÍ PO DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE. Knihu si můžete zakoupit v univerzitním nakladatelství nebo v knihovně u výpůjčního pultu. Cena je 360 Kč.

M

onografie „Podnikání firmy Baťa v Jugoslávii“ je výsledkem autorova několikaletého bádání v oblasti působení firmy Baťa na území Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, pozdější Jugoslávie. Práce popisuje vývoj podnikaní firmy Baťa v Jugoslávii od vzniku první prodejny v roce 1919, založení sesterské společnosti v roce 1920, do jejího znárodnění po 2. světové válce. Během tohoto období se firma po složitých začátcích rozvinula v největšího výrobce a prodejce obuvi v Jugoslávii. Je vylíčen vznik a stabilizování firmy v Jugoslávii, budování továrny a továrního města v Borovu, pracovní podmínky

8 |

a soukromý život v továrním městě, rozkvět podnikání, období 2. světové války a následné znárodnění v roce 1946. Příchod firmy Baťa měl rozhodující vliv na další rozvoj Vukovaru a cele Východní Slavonie. Společnost, která tam byla založena, představovala hnací sílu rozvoje celého regionu ve 20. století. Dá se říct, že ze všech měst, kde firma Baťa působila, se domovskému Zlínu nejvíce podobala dělnická kolonie v Borovu. Podobně tomu bylo i se statusem, který firma měla v Československu. Nejvíce se mu přiblížilo právě postavení firmy Baťa v Jugoslávii.


CULTUREA PŘEDSTAVÍ ISLAND A MEXIKO Cílovými destinacemi letošního ročníku festivalu Culturea jsou Island a Mexiko. Motto festivalu je „letenku nepotřebuješ“, takže si kufry balit nemusíte. Obě země totiž budete moci poznat první dubnovou sobotu v Baťově Institutu ve Zlíně.

Příběhy cestovatelů to však zdaleka nekončí. Připraveny budou ochutnávky specialit islandské a mexické kuchyně. Další inspiraci pro své vaření budete moci načerpat u live cooking show. Součástí festivalu jsou také rukodělné workshopy, na kterých si můžete Těšit se můžete na tematické zkusit tvorbu tradičV SOBOTU 6. DUBNA SE přednášky k oběma zemím. ních výrobků, které se V BAŤOVĚ INSTITUTU 14|15 KONÁ Doktorka Ludmila Šimečková stanou vzpomínkou SEDMÝ ROČNÍK FESTIVALU přiblíží mexické zdravotnicna den festivalu. Večer tví a Jiří Tkadlčík, nejsilnější proběhne v rytmu CULTUREA. NÁVŠTĚVNÍKŮM muž světa do 105 kilogramů, tance a hudby. Taneční NABÍDNE TEMATICKÉ představí islandský sport. škola Starlight potěší PŘEDNÁŠKY, WORKSHOPY Od Daniely Krchňákové se milovníky latinskoamedozvíte, jaké je to studovat rických tanců workshoA OCHUTNÁVKY SPECIALIT. v Mexiku a Babetta maniaci pem pod vedením vám ukážou, že objet Island na mopedu je hračka. Karolíny Koutné. V tanci budete moci pokračovat Zapomenout nemůžeme ani na přednášku Milana i po workshopu, celý festival svým vystoupením Jána, tuláka na cestách. Nakonec promluví Veru stylově zakončí kapela Mariachi Espuelas. Těšíme s Lukym z Share Happiness o své cestě na Island se na vás v sobotu 6. dubna v Baťově Institutu! obytnou dodávkou. Více informací naleznete na culturea.cz.

INZERCE

| 9


VYUŽIJTE SLUŽEB NAKLADATELSTVÍ NAKLADATELSTVÍ UTB VÁM NABÍZÍ RYCHLÉ, LEVNÉ A SPOLEHLIVÉ SLUŽBY. JEHO SLUŽEB MOHOU VYUŽÍVAT NEJEN AKADEMIČTÍ PRACOVNÍCI, ALE TAKÉ STUDENTI NAPŘÍČ CELOU UNIVERZITOU.

M

ezi služby poskytované nakladatelstvím patří tisk a vazba závěrečných prací, výroba disertačních a habilitačních prací, vazba vlastních studijních materiálů pomocí kroužkové i lepené vazby, výroba vizitek či kalendářů, tisk propagačních letáků a mnoho dalšího. Tisk v nakladatelství je opravdu levný. Černobílou stránku vám vytiskneme za 0,80 Kč. Vyzlacení a vazbu jednoho kusu bakalářky či diplomky nabízíme za 285 Kč včetně vyzlacení hřbetu (cena platí při objednání dvou vazeb). Tisk a vazba jsou běžně hotové za 3 pracovní dny. Pokud nestíháte, je možné si za příplatek zadat expresní vyhotovení. Objednávku tisku a vazby závěrečných prací můžete zadat přes elektronický formulář na webových stránkách nakladatelství, pomocí kterého snadno vyplníte informace k tisku a vazbě vaší práce. Objednávku a platbu můžete uskutečnit osobně v prodejně knihovny v budově U13 (Knihovna UTB, 4. patro). Nakladatelství sídlí v budově Univerzitního centra (U13), dveře č. 166 (za šatnou). Provozní doba nakladatelství je každý den od pondělí do pátku v době 8.30–11.30 a 12.30–15.00. Všechny podrobnosti lze najít na nakladatelstvi.utb.cz/nabidka-sluzeb.

10 |


| 11


KNIŽNÍ TIPY A ROZHOVOR

BARBORA LOSKOTOVÁ

STREET ART

BYZNYS TRIP

Možná si to ani neuvědomíte, ale kreslení po zdi je umělecká forma stará několik tisíciletí. Od jeskynních maleb, přes zprávy vyryté do kamene, až k dávným cestovatelům. Kniha se ovšem zabývá současností, konkrétně street artem, což je druh umění objevující se na veřejných místech.

Byznys trip je knihou ze života. Autoři publikace věří, že všude fungují podobné nebo stejné principy a procesy, všude je to především o lidech, jejich přístupu a také o sdílení firemní vize. Kniha přináší vtipné nahlédnutí pod pokličku firem a zaručeně se u ní pobavíte a najdete se v ní.

12 |

WOODY ALLEN Publikace provádí krok za krokem filmy světově uznávaného režiséra a scénáristy Woodyho Allena. V každém jeho filmu se snaží najít přednosti, ale rovněž nepopřít nedostatky Allenova pojetí životních témat. Čtenář je po celou dobu nabádán k tomu, aby si udělal vlastní úsudek.

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA PRO KAŽDÝ DEN Představte si koupelnu plnou vůní a produktů z přírody, které jsou vyrobeny z bylinek, květů, medu, mléčných produktů, rostlinných olejů a dalších. Autorka v knize přináší spoustu zajímavých receptů a rad na vlastní výrobů podobných produktů.


Zkusíš se charakterizovat v 10 bodech? hloupost. Ta mi přijde neomezená. A rozhodně Charakterizovat se v 10 bodech? Vážně?! Myslím neumím kreslit, což je pro mě především při hraní si, že s určitostí můžu říct, že mám dobré srdce, Activity opravdu dost charakteristické. jen ta huba. Takže jsem upřímná, občas až prosto- PŘIPRAVUJEME SPECIÁLNÍ Pracuješ na zajímavých řeká. Jsem společenská, univerzitních projektech. INDIVIDUÁLNÍ STUDOVNU přátelská a prý hodná. Říká Jeden z nich se zabývá to o mně mamka, tak je to PRO STUDENTY S HENDIKEPEM. nevidomými. Můžeš asi pravda. Mám ráda srannám přiblížit, co v rámci du, černý, možná až morbidní humor. Na druhou tohoto projektu pro studenty chystáte? stranu jsem občas docela cholerická, škodolibá, Chystáme pro ně speciální individuální studovnu tvrdohlavá a dokáže mě naštvat především lidská ve třetím patře knihovny. S počítači a programy,

Bára pracuje v oddělení fondů, kde se věnuje katalogizaci knihovního fondu. Potkat se s ní můžete třeba ve studovně. které jsou těmto studentům určeny. Zvětšovač ZoomText a odečítač Jaws, což je software s hlasovými výstupy. Další speciálním programem je ABBYY FineReader, který používáme pro digitalizaci studijních textů pro studenty. Myslím, že to bude velké lákadlo pro potenciální uchazeče, kteří se kvůli těmto problémům mohou bát studovat. Takže jo, pojďte k nám studovat :-).

Bára má ráda bílé víno – jak jinak, dobré jídlo (to je prý na ní vidět :D), filmy, které ji nutí přemýšlet, když může udělat radost ostatním, praskání bublinkové fólie (to je docela uklidňující) a ranní kafe s kolegy :-).

Kde se vidíš za 15 let? Za 15 let, až udělám kariéru na UTB (haha), se vidím v nějakém domečku v Mikulově. Velká terasa s výhledem na Svatý kopeček, tři ovečky – Berta, Vanda a Matylda, vinný sklípek a kamarádky, které ke mně budou chodit na vinný střik. Já budu pít víno a ony vodu :-).

| 13


KNIHÁŘ: MODERNÍ ZÁPISNÍK KNIH POKUD ČTETE KNIHU ZA KNIHOU, ALE PO ČASE SI NĚKTEROU Z NICH NEVYBAVUJETE, KNIHÁŘ JE PŘESNĚ TO, CO POTŘEBUJETE. TENTO DESIGNOVÝ ZÁPISNÍK ZMĚNÍ VÁŠ ZPŮSOB ČTENÍ A ZAPISOVÁNÍ KNIH.

O

lomoucké Kniholky, to jsou Vladislava Závrská, Kateřina Javorová a Anna Kubalíková. Právě ony vydaly před pár měsíci moderní zápisník na knihy. Mluví o něm jako o zápisníku osobních prožitků s knihou. „Není důležité, co v knize je, ale jak kniha promlouvá do našeho života, proto jsme vytvořily jednoduchý způsob, jak si knihy zapisovat, jak o knihách nově přemýšlet. Chtěly jsme čtenářům poskytnout nástroj, jak knihy nejen číst, ale spolu s každou přečtenou knihou růst“, popisuje Vladislava Závrská. Kniholky věří, že knihy mohou měnit naše životy. Jediné, co k tomu stačí, je číst je jinak. Prostřednictvím metody 4PRO, kterou vymyslely, ukazují jak. 4PRO je zkratka, která v sobě ukrývá Proč, Prožitek, Pro mě přínos a Proměna. Čtenář si pak s každou knihou klade 4 základní

Moderní zápisník knih Knihář je založen na speciální metodě 4PRO (Proč, Prožitek, Pro mě přínos a Proměna). Prostřednictvím této metody je možné s každou přečtenou knihou růst.

14 |


Za projektem Knihář stojí Kniholky. Milují knihy a učení se z nich. Věří, že knihy mohou měnit životy. Stačí je číst jinak. Proto vytvořily chytrý zápisník knih, který si každý majitel hned zamiluje. O celém projektu si můžete přečíst více informací na webu tvujknihar.cz.

otázky, které mu umožňují dobře si knihu zapamatovat a zároveň si také uvědomit, co by v životě chtěl, k jakým menším či větším změnám ho kniha inspiruje. Knihář na sebe výrazně upozorňuje svým designem. Podílela se na něm zlínská designérka Alžběta Surá a inspirovala se v minimalismu. První edice Kniháře se jmenuje Oliva. Kniholky na ní použily speciální papír vyrobený z oliv. Velmi neobvykle také využily šité otevřené vazby, která upoutá pozornost a zároveň potěší, protože zápisník otevřete dokonale, nemusíte nic lámat nebo přehýbat. Užijete si komfortní zápis na ploché dvoustraně. Asi vás nepřekvapí, že také papír uvnitř není obyčejný. Kromě toho, že je eco, disponuje vysokou gramáží a můžete na něho třeba i malovat.

chtějí, mohou s každou knihou růst a být lepší. Metoda zápisu je spojena se zážitkovým učením a je také o seberozvoji člověka.

Kniholky chtěly, aby byl Knihář zážitkem od prvního okamžiku po poslední tečku, kterou v něm Pokud to chcete vyzkoušet, při zapisování uděláte. můžete Knihář objednat na webu projektu tvujknihar.cz nebo ještě Knihář propojuje příběhy knih snadněji ho zakoupit přímo s příběhy jejich čtenářů a když u výpůjčního pultu v knihovně.

Design Kniháře vychází z minimalismu, výrazným prvkem je olivová obálka vyrobená ze skutečných oliv.

| 15


KNIŽNÍ TIPY

Komplexní historie grafického designu od konce 19. století po současnost. Ve dvou svazcích sleduje vývoj od designu plakátů až po další rozvoj v oblasti reklamy, firemní identity.

Tento dlouholetý bestseller poskytuje klinický pohled založený na důkazech, který ukazuje, jak může kvalita ošetřovatelské péče ovlivnit kvalitu výsledků dětského pacienta.

Vodítko pro zvládnutí umění zpracování plastů. Kniha určená k poskytnutí teoretických základů v oblasti inženýrství polymerů: pochopení procesů, použití designového softwaru.

Kniha vás naučí psát vysoce kvalitní a přesvědčivý obchodní plán, sestavit prognózu peněžních toků, rozšířit své podnikání, naplánovat si půjčky a sledovat svůj pokrok.

KNIHOVNIČKA S KVALITNÍ BELETRIÍ V ČEŠTINĚ Ve druhém patře knihovny máme knihovničku beletrie, ve které najdete jak zástupce české literatury, tak přeložená zahraniční díla. Téměř všechny knihy, které se v ní postupně objevují (nyní je zde více než 160 knih), pochází z darů. Knihy je možné si zapůjčit domů na 30 dní.

PRODLOUŽENÁ OTEVÍRACÍ DOBA ČTVRTÉHO PATRA Prodloužená otevírací doba 4. patra od 20.00 do 22.00 platí během semestru od pondělí do čtvrtka. Přístup je studentům umožněn po předchozí registraci, kterou je možné snadno vyřídit u výpůjčního pultu ve 2. patře. Vstup do patra v uvedenou dobu je následně možné provést pomocí studentské kartičky, a to bočním schodištěm.

16 |


Ona je geniální fyzioterapeutka, on je vynikající matematik se spisovatelským talentem. Oni sami se nezměnili. Ale svět kolem nich začal být od jistého okamžiku jiný a podivný.

MEZIKNIHOVNÍ VÝPŮJČNÍ SLUŽBA JE PRO KNIHY I ČLÁNKY

M

Příručka o poslední verzi testovacího frameworku na platformě Java. Na příkladech probírá základy i pokročilá témata. Obsahuje stručný úvod do teorie testování.

Publikace věnovaná soudobým koncepcím, přístupům, metodám a nástrojům rozvoje managementu kvality. Poukazuje na trendy a vazby managementu kvality v podmínkách Průmyslu 4.0.

Kniha popisuje klíčové oblasti řízení neziskových organizací a jejich postavení v ekonomice. Zahrnuje témata jako udržitelnost, finanční řízení nebo marketingové řízení.

PORTÁL IVA TI USNADNÍ PSANÍ ŠKOLNÍCH PRACÍ. OD HLEDÁNÍ VHODNÉ LITERATURY AŽ PO JEJÍ CITOVÁNÍ. KLIKEJ NA IVA.K.UTB.CZ.

eziknihovní výpůjční služba (ve zkratce MVS) se může hodit v situaci, kdy potřebujete knihu, kterou naše knihovna nemá ve své nabídce. V rámci této služby můžete zažádat nejen o odborné knihy, ale také o články z časopisů, sborníky a příspěvky z nich. MVS není možné využít na závěrečné kvalifikační práce, celá čísla časopisů, normy nebo patenty. Pokud se kniha nebo článek nenachází ve fondu Knihovny UTB ani Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, lze je zapůjčit z jiné knihovny v ČR nebo ze zahraničí. Uživatelé mohou zadat 5 požadavků za semestr zdarma, objednávky ze zahraničí jsou vždy zpoplatněny podle ceníku Knihovny UTB. Termín vrácení si stanovuje knihovna, která vlastní daný exemplář. Požadovaný dokument je možné objednat přímo ve čtenářském kontu v katalogu naší knihovny (záložka MVS). Pokud si nevíte rady, poradíme vám na e-mailu mvs@k.utb.cz.

Studujte a citujte pomocí našeho portálu IVA. Obsahuje řadu kurzů z oblasti informační výchovy i dalších příbuzných témat. Využijí ho studenti i vyučující.

| 17


Pracuje se zde s moderními nástroji pro vývoj embedded softwaru jako např. převodníky komunikačních sběrnic, signálovými analyzátory a osciloskopy, systémy pro ladění na cílovém hardwaru, měřicí technikou aj. Můžete se také potkat se stanicemi HIL (Hardware in Loop), na kterých se v ZF vyvíjené produkty mohou odzkoušet v prostředí odpovídajícímu realitě. V budoucnu bude ZF ve Zlíně rozšiřovat své týmy o další zaměstnance, a to i čerstvé absolventy. Pokud máte zájem zjistit více, neváhejte a zastavte se přímo v kanceláři ZF ve Zlíně (budova FAI). Informace naleznete na adrese zf.jobs.cz. Aktuálně hledáme nové kolegy na tyto pozice: SW vývojář (C/C++), SW tester a inženýr SW kvality.

ABSOLVENTI UNIVERZITY SE NEZTRATÍ SPOLEČNOST ZF ZŘÍDILA NOVÉ VÝVOJOVÉ CENTRUM VE ZLÍNĚ, KTERÉ NABÍDLO PRÁCI NĚKOLIKA ABSOLVENTŮM NAŠÍ UNIVERZITY. Možná už jste se na půdě univerzity setkali s bílým logem v modrém poli a nápisem ZF. Toto logo patří společnosti ZF Group, jednomu z největších dodavatelů v oblasti pohonných a bezpečnostních prvků pro automobilový průmysl. Zkratka ZF zastupuje Zahnradfabrik se sídlem v německém Friedrichshafenu. Znalí němčiny tuší, že název znamená „továrna na výrobu ozubených kol“. Nicméně historické označení již dnes natolik nevypovídá o tom, čemu se ZF v současné době věnuje. Zlínský tým se zaměřuje na vývoj a testování softwarového vybavení pro automobilový průmysl, převážně v oblasti dnes natolik zmiňované e-mobility. A s čím se tedy setkáte za dveřmi kanceláře ZF?

18 |

Společnost ZF má více než 230 poboček ve 40 zemích a přes 140 000 zaměstnanců. Její tradice sahá až do roku 1915. V současnosti společnost dodává kompletní řešení v oblasti hnací a podvozkové techniky.


INZERCE

Otevírací doba Kontakty Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Knihovna nám. T. G. Masaryka 5555 760 01 Zlín Po–Čt Pá So Ne

8–20 hodin 8–18 hodin 8–14 hodin zavřeno

Výpůjční pult 2. patro: +420 57 603 8130 Studovna 3. patro: +420 57 603 8131 Studovna Uherské Hradiště: +420 57 603 8071 Obecný e-mail: knihovna@utb.cz Meziknihovní výpůjční služba: mvs@k.utb.cz Citace: citace@k.utb.cz Individuální konzultace: konzultace@k.utb.cz Studovna UH: studovnaUH@k.utb.cz

Platnost 6. čísla časopisu K.UTB je do 30. června 2019. Časopis vydává Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: propagace@k.utb.cz.

| 19


Hledáš pomoc na zvládnutí zkouškového nebo boje o titul? Najdeš ji v Knihovně UTB. Nebo na www.doller.cz.

| 1

Nedatovaný motivační diář

Profile for Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

K.UTB 6 (jaro/léto 2019)  

Prolistujte si šesté číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně

K.UTB 6 (jaro/léto 2019)  

Prolistujte si šesté číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně

Advertisement