Page 1

K.UTB NETRADIČNÍ KNIHOVNA NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH POUŽÍVEJTE EFEKTIVNĚ NÁŠ KNIHOVNÍ KATALOG

ČÍSLO 4 JARO LÉTO 2018 | 1

ČASOPIS KNIHOVNY UTB VE ZLÍNĚ


ÚVODNÍK

#REDITELTWEETUJE Berte to jako dárek k Valentýnu nebo prostě k novému semestru, ale ve druhém patře si nově můžete půjčovat i kvalitní beletrii v češtině. Příjemné počtení přeju!

#REDITELTWEETUJE Vážení čtenáři, s novým semestrem vám opět přinášíme řadu zajímavostí z naší knihovny, ale i univerzity a dalších zlínských institucí. Věříme, že knihovna pro vás bude i nadále místem, kde budete nacházet odpovědi na vaše otázky a kde budete rádi trávit svůj čas. Usilovně na tom pracujeme a jsme rádi, že v nedávném hodnocení studijního prostředí na univerzitě jsme dopadli velmi pozitivně. To nás nejen těší, ale také zavazuje k další práci. V minulém semestru jsme pro vás prodloužili otevírací dobu, nyní zase přinášíme pro milovníky knih novinku v podobě půjčování kvalitní beletrie v češtině. Věříme, že knihovna může přispět nejen k vašim studijním úspěchům, ale i k všeobecné pohodě. Přeji vám příjemné čtení a hodně úspěchů v novém semestru.

Ondřej Fabián, ředitel knihovny

2 |

Uvažovali jsme o tom, že v knihovně uděláme projekci olympijského hokeje. Ale když se dívám na vývoj našeho zápasu s Koreou, tak jsem rád, že jsme to neudělali :-)

#REDITELTWEETUJE Máte-li zrovna jarní prázdniny, vemte k nám i své potomky. Jistě se u nás také zabaví. Knihovna jede nonstop :-)

SLEDUJTE @KNIHOVNAUTB NA TWITTERU


Věděli jste, že 14. února jsme v knihovně slavili mezinárodní den darování knih? Chtěli jste slavit s námi? Nezoufejte, sledujte nás na sítích a příští rok už tuhle akci nepropásnete. Taky jsme vloni řešili menší havárii v kanceláři a málem jsme byli bez kuchyňky. A čas od času pro vás máme na pultu sladké dobroty. Jen občas. Víme, že přemíra cukru tělu neprospívá. Pořádáme různé akce nebo soutěže. Radíme vám s psaním závěrečných prací, učíme vás vyhledávat. Máme rádi módu nebo dobrou kávu. Zkrátka v knihovně to žije. A pokud chcete vědět, o čem život v knihovně je, nebo ještě líp, pokud chcete žít s námi, sledujte nás, komunikujte, sdílejte.

KNIHOVNA NETRADIČNĚ: SLEDUJTE NÁS NEPROMEŠKEJTE ZAJÍMAVÉ AKCE. POBAVTE SE, KDYŽ VÁM NENÍ VESELO. BUĎTE V OBRAZE. Někdy jsou to jen takové střípky z dění v knihovně, o které se s vámi chceme podělit. Jindy ukazujeme knížky, které stojí za přečtení a které byste neměli nechat bez povšimnutí. Nebo místa v knihovně, o kterých možná nevíte. Mimochodem, ve 4. patře už máme víc než jedno umělecké dílo. Někdy vás chceme upozornit na to, co se děje v okolí a myslíme si, že byste o tom měli vědět. Protože univerzita je plná zajímavých lidí, kteří dělají zajímavé věci. Někdy vás chceme prostě jen pobavit nebo vám zpříjemnit den. A pro ty nejšikovnější z vás občas máme i super vstupenky. Nechceme vás držet v knihovně, rádi vám dopřejeme i jiné kulturní zážitky. Ty si ale musíte zasloužit a mít i trochu štěstí. A máme velkou radost, když s námi komunikujete. Facebook, Twitter, Instagram… Ať už vám nic neunikne.

Děkujeme, že jste s námi, že je vás tolik a že nám píšete vaše postřehy, komentáře, hodnocení. Vážíme si každého z vás i každého vašeho slova nebo reakce. Protože to, co děláme, chceme dělat dobře.

| 3


KALENDÁŘ AKCÍ JARNÍ ZLÍN BUDE OPĚT NABÍTÝ ZAJÍMAVÝMI AKCEMI, DESIGNEM, UMĚNÍM A DOBROU HUDBOU. A CHYBĚT NESMÍ MAJÁLES.

V DUBNU SE ROZJEDE FESTIVAL BUSFEST

KABELKOVÝ VELETRH POMŮŽE DOBRÉ VĚCI

V pátek 20. dubna se rozjede Busfest, hudební festival na palubě jedoucích zlínských trolejbusů. Festival startuje na točně trolejbusů u Sportovní haly ve Zlíně, odkud vyjedou tři festivalové trolejbusy. V každém z nich na vás budou čekat výborní interpreti. Celkem se jedou tři kola, takže se nemusíte bát, že byste některého z interpretů nestihli. Výborná atmosféra na tomto ujetém a multižánrovém festivalu je zaručena. Hudbu na kolech následně vystřidá afterparty.

Univerzita se letos připojuje k dobročinné akci Kabelkový veletrh. Přineste své kabelky, které vás už nebaví, ale někomu dalšímu mohou udělat radost, do šatny v budově U13, a to v období od 26. března do 5. dubna. Dobročinná akce následně vyvrcholí veletrhem, který se koná 16. dubna v Městském divadle ve Zlíně, kde se budou kabelky vybrané na sběrných místech prodávat za velmi příjemné ceny. Výtěžek bude věnován neziskové organizaci Naděje Zlín.

BLÍŽÍ SE SLAVNOSTNÍ GALAVEČER NAŠÍ UNIVERZITY

ZLÍN OPĚT OŽIJE DESIGNEM, CHYSTÁ SE ZLIN DESIGN WEEK

Galavečer je večer plný talentu, radosti a uznání. V tento večer se oceňují vynikající studenti univerzity. Studenti, kteří jsou úspěšní ve studiu, ale také v mimoškolní práci. Studenti zasluhující obdiv, uznání a respekt za jejich studijní výsledky a aktivity mimo univerzitu budou oceněni v úterý 17. dubna od 20.00, kdy proběhne v budově rektorátu na U13 slavnostní vyhlášení.

Zlín se na začátku května stane už počtvrté městem designu. Ve dnech 4. až 11. května pro vás budou připraveny výstavy, workshopy zaměřené na design a marketing či jarní kino. Součástí projektu je Konference design & marketing, kde se setkáte s předními českými a zahraničními designéry. Podrobný program a veškeré informace naleznete na zlindesignweek.com.

4 |


NENECHTE SI UJÍT TRADIČNÍ A JAKO VŽDY PARÁDNÍ MAJÁLES. PŘIJĎTE VE STŘEDU 2. KVĚTNA DO PARKU U BAŤOVY VILY.

CESTUJTE S FESTIVALEM CULTUREA

V PÁTEK 27. DUBNA POŘÁDÁ PROJEKT NĚMÁ TVÁŘ AKCI ÚTULKOVÉ JARO. OSLAVTE JARO S ČTYŘNOHÝMI KAMARÁDY Z ÚTULKU.

Festival Culturea je určen všem, kteří rádi objevují nová místa, rádi poznávají cizí kultury a zvyky, tradice či kuchyně. S Cultureou procestujete svět, aniž byste potřebovali letenku.

Pořádáte akci a chcete, abychom ji uvedli v našem časopise? Napište nám na e-mail: propagace@k.utb.cz

Všechno důležité se odehraje v sobotu 7. dubna prostorách Zlínského zámku. Další festivalové informace a podrobnosti o programu můžete zjistit na culturea.cz.

V letošním roce můžete probádat dvě velmi odlišné země ze dvou různých konců světa, Norsko a Nepál. O zkušenostech z natáčení a fotografování v Nepálu si připravil přednášku Martin Čech, úspěšný kameraman, dokumentarista a držitel Českého lva. O Norsku popovídá Michael Stanovský, cestovatel a novinář. Těší se na vás také Vikingové, kteří ukáží něco ze svých tradičních řemesel i umění boje. V dílně bude nachystán kurz pletení a výroby tradičních nepálských náramků. Zájemci si mohou zacvičit jógu. A něco dobrého vám připraví nepálští kuchaři ze zlínské restaurace Makalu.

| 5


NA CO JÍT DO KINA

BATALIVES: BAŤOVSKÉ ŽIVOTY PREMIÉRA: 5. 4.

Dokument o životě v baťovských městech, která vznikala po celém světě podle svého zlínského vzoru.

HASTRMAN PREMIÉRA: 19. 4.

Romantický thriller je příběhem o jedné lásce, vášni a krajině opředený prvky romantismu. Vznikl na motivy románu Miloše Urbana.

6 |

ZTRATILI JSME STALINA

FAKJŮ PANE UČITELI 3

RAMPAGE: NIČITELÉ

Velký vůdce Josef Stalin padl. Nad jeho mrtvolou propuká naprostá panika a tragikomický boj o nástupnictví.

Zeki Müller se jako učitel–samouk vrací a musí svou třídu v čele se Chantal, Zeynep, Dangerem a Burakem připravit na maturitu.

Mezi primatologem a inteligentním gorilím samcem Georgem existuje pevné pouto. Nevydařený genetický experiment vše změní.

AVENGERS: INFINITY WAR

TICHÉ MÍSTO PREMIÉRA: 24. 5.

SOLO: STAR WARS STORY

Příběh o tom, jak je klid a ticho základní podmínkou k přežití čtyřčlenné rodiny. Jakýkoliv hlasitější zvuk probouzí zlo a začíná teror.

Novinka ze světa Hvězdných válek nás zavede do mládí Hana Sola. Doby, kdy se potkává s Chewbaccou a Lando Calrissianem.

PREMIÉRA: 5. 4.

PREMIÉRA: 3. 5.

Megalomanská bitva superhrdinů je zde. Avengers musí porazit mocného Thanose dřív, než zničí celý vesmír.

PREMIÉRA: 12. 4.

PREMIÉRA: 12. 4.

PREMIÉRA: 24. 5.


DEBBIE A JEJÍ PARŤAČKY PREMIÉRA: 7. 6. Dannyho parťáci, ale v ženském provedení. Sestra Dannyho Oceana Debbie má vlastní pohotové a inteligentní parťačky, se kterými se rozhodne ukrást extrémně drahý náhrdelník na módním plese v neworském Metropolitním muzeu. Můžete se těšit na promyšlenou loupež a hvězdné obsazení v čele se Sandrou Bullock, Anne Hathaway, Cate Blanchett, Rihannou, Sarah Paulson či Helen Bonham Carter. Majitele galerie a hlavního záporaka si střihne Damian Lewis.

DEADPOOL 2

JURSKÝ SVĚT: ZÁNIK ŘÍŠE

PREMIÉRA: 17. 15.

PREMIÉRA: 21. 6.

Nekompromisní a ukecaný antihrdina Deadpool je zpět a opět se máte na co těšit. Tentokrát se vedle něj představí jeho superhrdinovský tým, aby se utkali se superžoldákem Cablem, který pochází z budoucnosti a patří k největším drsňákům, a žoldačkou Domino. Chybět nebude originální humor a množství akčních a divokých scén.

Dinosaurům zřejmě nikdy nebude konec. Život se nedá zkrotit, život si najde cestu. Vrací se všichni staří známí a s nimi také nové druhy, které jsou ještě děsivější. Na ostrově Isla Nublar má dojít k ničivému výbuchu sopky. Začíná tak záchranná mise. Kromě nových druhů dinosaurů se fanoušci dočkají také návratu doktora Malcolma. Do kina vás zve multikino Golden Apple Cinema. Využijte studentskou slevu na svůj oblíbený film. Po předložení karty studenta koupíte lístky do kina o 30 Kč levněji. Platí od pondělí do pátku.

| 7


PORADENSKÉ CENTRUM NA UTB UVAŽUJETE O STUDIU NA NAŠÍ UNIVERZITĚ, ALE MÁTE OBAVY KVŮLI SVÉMU POSTIŽENÍ ČI ZNEVÝHODNĚNÍ? NEBOJTE SE STUDOVAT S HANDICAPEM. CENTRUM POMÁHÁ STUDENTŮM SE SPECIFICKÝMI POTŘEBAMI NAPŘÍČ VŠEMI ŠESTI FAKULTAMI UTB. S dotazy se můžete obrátit na koordinátora Centra pro studenty se specifickými potřebami, Gabrielu Vojtěškovou

P

oradenské centrum na UTB ve Zlíně pomáhá studentům se specifickými potřebami na všech fakultách univerzity. V současné době poskytuje služby téměř padesáti studentům se sluchovým, zrakovým a tělesným postižením, studentům s poruchami učení, s psychickým či somatickým onemocněním. Možná uvažujete o studiu na naší univerzitě, ale máte obavy kvůli svému handicapu. V takovém případě vám centrum může nabídnout: konzultaci před výběrem studijního oboru (aby obor byl slučitelný s konkrétním typem postižení), modifikaci přijímacího řízení a adaptaci studia, bezbari-

8 |

érový přístup do všech budov, studijní asistenci, přepisovatelský servis, speciálně pedagogické a psychologické poradenství, diagnostiku specifických poruch učení, digitalizované studijní materiály a brzy také studovnu v prostorách knihovny, která bude vybavena speciálním vybavením a asistivními technologiemi. Gabrielu Vojtěškovou, koordinátora centra, můžete kontaktovat na e-mailu vojteskova@utb.cz nebo telefonním čísle 576 032 262. Konzultační hodiny probíhají v úterý (8.00–12.00, místnost 157 / budova U13) a pátek (9.00–14:00, místnost 418 / budova U11).


AKCE AKADEMICKÉ PORADNY A JOB CENTRA Na půdě univerzity se koná každý měsíc spousta (vždy ve středu od 13.00 v budově U11, učebna 418). zajímavých kurzů, akcí a zážitkových workshopů, V letním semestru se každé úterý potkává skupikteré vám přinesou spoustu zajímavých informací na osobního rozvoje a sebepoznání (kurz se koná a pomohou vám ve vašem studentském, osobním od 12.00 v budově U11, učebna 333). Skupina je i profesním životě. Některé z těchto akcí se také určena studentům a pracovníkům UTB, kteří chtějí zaměřují na problematiku rozvinout své sociální studia a života s handicapem. dovednosti, prohloubit AKADEMICKÁ PORADNA A JOB znalost sebe sama, poCENTRUM UTB POŘÁDAJÍ KAŽDÝ V pondělí 9. dubna proběhne sunout se v dosahování MĚSÍC ŘADU ZAJÍMAVÝCH od 14.00 hodin kurz Terapie svých osobních cílů či zrakového postižení, kde bupečovat o svou psyKURZŮ A ZÁŽITKOVÝCH dou jeho účastníci seznámeni chickou kondici. ÚčastWORKSHOPŮ, KTERÉ VÁM s důsledky zrakového postiníci kurzu zde mohou POSKYTNOU SPOUSTU žení, zrakovou hygienou nebo také nalézt pomoct při možnostmi terapie zrakového řešení osobních, vztaZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ. postižení v jednotlivých věkohových, partnerských i vých fázích. Součástí kurzu budou ukázky různých rodinných problémů. Setkání probíhají zážitkovou cvičení a technik, speciálních pomůcek či tyfloformou s využitím psychoterapeutických technik a grafiky. Pravidelně probíhá kurz znakového jazyka interakčních her. Na tento i další kurzy a worksho(každé úterý od 17.00 hodin v budově U13, učebna py je možné se registrovat přes portál Job Centra 550) nebo setkání účastníků kurzu Cesta k souladu UTB jobcentrum.utb.cz.

INZERCE

| 9


TISKOVÉ SLUŽBY NAKLADATELSTVÍ NAKLADATELSTVÍ UTB NABÍZÍ RYCHLÉ, LEVNÉ A SPOLEHLIVÉ SLUŽBY. JEHO SLUŽEB MOHOU VYUŽÍVAT NEJEN AKADEMIČTÍ PRACOVNÍCI, ALE TAKÉ STUDENTI NAPŘÍČ UNIVERZITOU.

N

akladatelství UTB nabízí všem zájemcům výhodné a levné služby spojené s tiskem a vazbou závěrečných prací, výrobou disertačních a habilitačních prací, vazbou vlastních studijních materiálů pomocí kroužkové i lepené vazby, výrobou vizitek či kalendářů, tiskem propagačních letáků a mnoho dalšího. Vlastní studijní materiály (např. skripta či přednášky) si můžete také nechat levně vytisknout (černobílou stránku vám vytiskneme za 0,80 Kč). Vyzlacení a vazbu jednoho kusu bakalářky či diplomky nabízíme již za 270 Kč včetně vyzlacení hřbetu (cena platí při objednání dvou vazeb). Objednávku tisku a vazby závěrečných prací můžete zadat přes elektronický formulář na webových stránkách nakladatelství, pomocí kterého snadno vyplníte informace k tisku a vazbě vaší práce. Objednávku a platbu můžete uskutečnit osobně v prodejně skript v budově U13 (Knihovna UTB, 4. patro). Nakladatelství od začátku letošního roku sídlí nově v budově Univerzitního centra (U13), dveře č. 166 (za šatnou). Provozní doba nakladatelství je každý den od pondělí do pátku v době 8.30–11.30 a 12.30–15.00. Všechny podrobnosti lze najít na nakladatelstvi.utb.cz/nabidka-sluzeb.

10 |


| 11


KNIŽNÍ TIPY A ROZHOVOR

IVETA HOLOUBKOVÁ

DĚJINY AFRIKY

CÉZANNŮV ŽIVOT

RATOLEST A VAVŘÍN

Vývoj afrického kontinentu a všech jeho států a regionů, zvláštnosti a odlišnosti i vztah ke zbytku světa. To vše a mnohem více popisuje publikace, která je určena všem zájemcům o minulost, přítomnost i možnou budoucnost tohoto kontinentu. Seznamte se s Afrikou i jeji dosud málo známou historií.

Perruchot popisuje ve svém životopisném románu život a osudy francouzského malíře Paula Cézanneho. Umělce, který svým přístupem k umění předběhl svou dobu a bez něhož by se moderní výtvarné umění vyvíjelo zcela jinak. Autor popisuje také umělcovo přátelství se Zolou.

V knize jsou vybrány krátké Čapkovy medailónky našich i světových osobností působících ve vědě či kultuře. Portréty se týkají hlavně lidské stránky jednotlivých osobností. Karel Čapek se věnuje postavám časů minulých, ale především svým současníkům z různých generačních vrstev.

12 |

COCO CHANEL Coco Chanel alias Gabrielle Chanelová byla nejvlivnější módní návrhářkou 20. století, která se z chudých poměrů dokázala propracovat k jedinečnému společenskému úspěchu. Životopis této moderní ženy popisuje její novátorský a osobitý návrhářský styl i její pozoruhodný život.


Pracuješ v univerzitním nakladatelství. Mohla je také prodejna skript a reklamních předmětů, bys nám přiblížit, z čeho se skládá tvá pracovní která sídlí ve čtvrtém patře knihovny. Právě tam náplň? Mým úkolem je především přijímání zakábude možné objednávat výrobu závěrečných zek na výrobu závěrečných prácí. Kromě toho mám na prací. Každá fakulta má starosti noviny a časopisy SLUŽBY VE STUDOVNĚ JSOU MÁ specifické požadavky na nejen u nás v knihovně, OBLÍBENÁ ČINNOST. MÁM RÁDA formální vzhled desek a já ale zajišťuji objednávky mohu studentům pomoct KONTAKT SE STUDENTY. a distribuci pro celou unisprávně vyplnit objednávverzitu. Mívám také služby ku, zodpovědět jejich dotazy a upozornit je na ve 3. patře ve studovně, to je má oblíbená činnost, případné chyby. Podle zkušeností si myslím, že protože mám ráda kontakt se studenty. Moje studenti tuto pomoc vítají. Součástí nakladatelství práce je hodně různorodá a to mě baví.

Ivetu můžete potkat ve studovně či v prodejně skript a reklamních předmětů, kde mimo jiné přijímá zakázky na výrobu závěrečných prací. Víme, že jsi velmi aktivní člověk. Jak nejraději trávíš svůj volný čas? Chodím plavat, mám taneční hodiny, snažím se zdokonalovat v angličtině, zkouším svahilštinu. Spolupracuji s občanským sdružením Bez mámy působícím v Tanzánii. Já se podílím na projektu, který podporuje seniory a albínskou komunitu. A místo televize čtu knihy.

Iveta má ráda pivo a brambůrky, vůni čerstvě posečené trávy (pozor, ne „trávy“ :-)), hudbu, tanec, slunce, moře, cestování, staré lidi, sázení kytek na zahradě, impresionismus a když se na sebe usmíváme.

Mimo svých vlastních máš také adoptované děti. Mohla bys nám o nich něco povědět? Ano, mám tři vlastní děti a v Tanzánii mám dva adoptované sirotky – albínskou holčičku Janeth a Ismaila, který je HIV pozitivní. Tady ve Zlíně jsem si „adoptovala“ jednoho studenta z Ghany. Jeho maminka bohužel zemřela, tak já jsem náhradní... „Maminkáááááá!!! How are you???“

| 13


CO VŠECHNO UMÍ NÁŠ KATALOG POMOCÍ NAŠEHO KATALOGU MŮŽETE NAJÍT VŠECHNY DOKUMENTY, KTERÉ JSOU ULOŽENÉ V KNIHOVNĚ. JAK V KATALOGU VYHLEDÁVAT A JAK JEJ EFEKTIVNĚ VYUŽÍVAT PRO SVOU PRÁCI?

K

romě knih, časopisů a novin můžete v katalogu vyhledávat také některé e-knihy, e-časopisy a závěrečné práce obhájené před rokem 2005. Další elektronické zdroje jsou pak dostupné přes portál XERXES, novější závěrečné práce naleznete v Digitální knihovně. Katalog je veřejně dostupný na katalog.k.utb.cz. Registrovaní čtenáři se mohou do katalogu přihlásit a využívat své čtenářské konto. Základní funkcí katalogu je vyhledávání knih, ověření jejich dostupnosti a zjištění lokace ve fondu knihovny. Do pole pro vyhledávání můžete zadat např. název knihy, autora, ISBN nebo klíčové slovo. Výsledky vyhledávání si můžete libovolně seřadit abecedně nebo chronologicky podle autora, názvu nebo roku. S lepší orientací vám mohou pomoci náhledy obálek knih,

Mobilní aplikace mKatalog nabízí plnohodnotný katalog (najde dokument, zobrazí jeho dostupnost a ukáže ho v regále) a také čtenářské konto (přehled výpůjček, rezervací a možnost prodlužování).

14 |


V případě, že si nevíte rady s půjčováním, prodlužováním či rezervováním knih, využijte naše jednoduché letáčky s návody ke konkrétním službám. Najdete je na pultu ve druhém a třetím patře nebo webových stránkách knihovny. Jakýkoliv dotaz vám rádi zodpovíme také osobně.

které se u jednotlivých záznamů zobrazují. U požadované knihy je následně důležité zjistit, zda je k dispozici a kde ji hledat. S hledáním vám pomůže také tlačítko „Ukázat v regále“. Po kliknutí se zobrazí mapa s vyznačením regálu a přesného místa, kde se dokument nachází. Knihy ze 2. patra si můžete vypůjčit na 30 dnů, knihy ze studovny lze studovat pouze v rámci knihovny. Knihy s označením „Na 30 dnů – sklad“ si lze půjčit domů, ale je třeba je dopředu rezervovat. Ze skladu se knihy expedují ve všední dny do 16.00, k vyzvednutí jsou na pultu ve 2. patře. Knihu, kterou má některý vyučující jako dlouhodobou výpůjčku, lze po zadání rezervace v katalogu zpřístupnit v rámci studovny po dobu pěti dnů. Každou vypůjčenou knihu si lze 2× prodloužit přes své čtenářské konto (prodlužování není možné, pokud je na knihu vytvořena rezervace jiným uživatelem). Ve svém čtenářském kontu vidíte přehled výpůjček a datum vrácení, vlastní rezervace na dokumenty či přehled pokut a poplatků. V případě, že má čtenář zájem o knihu, která

se nenachází v naší nabídce, je možné ji přes čtenářské konto objednat z jiné knihovny prostřednictvím služby MVS neboli meziknihovní výpůjční služby.

Základní rozhraní katalogu nabízí jednoduché vyhledávání s volbou konkrétního pole pro vyhledávání (např. název či autor) a báze (např. knihy, periodika, e-knihy)

Uživatel má také možnost sledovat pomocí služby „Novinky ve fondu“ měsíční přehled novinek podle oboru, který ho zajímá.

| 15


KNIŽNÍ TIPY

Emma a Jane. Minulost a přítomnost. Dvě ženy, které se neznají, chtějí začít nový život. Obě si vyhlédnou úchvatný a tajemný dům ve Folgate Street, který své nájemníky vždy změní.

Praktický pohled na to, jak se stát úspěšným manažerem kvality schopným dělat rozhodnutí, který se zaměřuje na zlepšování kvality lidí, procesů, výrobků i pracovního prostředí.

Kniha propojuje teorii, praxi a případové studie a poskytuje základ pro studium řízení lidských zdrojů. Zabývá se všemi klíčovými tématy, které by měli budoucí manažeři ovládat.

Dvousvazkové dílo se zabývá různými aspekty chemie a biologických funkcí, vlivem technologií a důležitými fytochemikáliemi ve více než třiceti druzích ovoce a zeleniny.

NASTAVTE SI BEZDRÁTOVOU SÍŤ WI-FI V knihovně můžete využívat bezdrátovou síť eduroam. Abyste mohli bezdrátové připojení využívat, musíte si nejprve nastavit přístupové heslo, které si jednoduše nastavíte/změníte prostřednictvím formuláře na adrese wifi.utb.cz.

VYHLEDÁVEJTE PLNÉ TEXTY LÉPE POMOCÍ FULL TEXT FINDERU Knihovna chystá novinku v možnosti propojení na plné texty dokumentů přímo ze záznamů obsažených v databázích, katalozích či vyhledávačích. Dosud používaná technologie SFX bude nahrazena službou Full Text Finder. Uživatel tak bude moct i nadále jednoduše dohledávat plné texty v elektronických zdrojích dostupných v Knihovně UTB.

16 |


Druhý díl originálního anatomického atlasu se zabývá oblastmi hlavy a krku, vnitřními orgány a neuroanatomií a obsahuje množství jedinečných ilustrací a fotografií.

Publikace popisuje základy moderní kryptografie, která je klíčovou oblastí ochrany dat a jejich celistvosti před neoprávněnou manipulací a odcizením.

V publikaci je popsáno formování lidské civilizace jako vzájemně provázaný vývoj filozofie, přírodovědy a techniky. Čtenář tak může poznávat komplexní svět kolem sebe.

STUDUJTE A CITUJTE POMOCÍ NAŠEHO PORTÁLU IVA

P

ortál IVA je portál informační výchovy pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, který připravila Knihovna UTB. Má sloužit především studentům a vyučujícím jako kvalitní zdroj informací a materiálů z oblasti informační výchovy i příbuzných témat. Tento portál obsahuje řadu kurzů, které vám pomohou s vyhledáváním na internetu, v odborných licencovaných zdrojích či zdrojích šedé literatury. Najdete zde také přehledný kurz týkající se rešeršní činnosti, základní rozcestník zdrojů pro studenty prvních ročníků a kurz o citacích a citování, popř. kreativních technikách učení. Portál obsahuje také několik tutoriálů týkajících se služeb knihovny. Vyučující si veškeré materiály mohou stáhnout a používat je ve své výuce.

Učebnice reklamy, která patří k těm nejoblíbenějším, nabízí pohled na vývoj reklamy doma i ve světě. Zabývá se etickou stránkou reklamy i tím, co v ní funguje a co nikoliv.

Stáhněte si do svého mobilu nebo tabletu mKatalog UTB. Aplikace nabízí vyhledávání i čtenářské konto (snadno si prodloužíte knihy přímo v mobilu).

Portál IVA je dostupný na adrese iva.k.utb.cz.

| 17


Věnuj se raději oborům, které v budoucnu využiješ v praxi. Nezapomeň na odměnu, která by vždy měla následovat po úspěšném splnění, jinak si mozek nezvykne na nový způsob chování. Při jasném stanovení cílů vzrůstá dle řady studií produktivita až o čtvrtinu. Pocit kontroly nad situací pak snižuje hladinu stresu a zvyšuje pocit štěstí. Plány neměj pouze v hlavě, ale před sebou každý den, díky takové vizualizaci je pak závazek silnější a pomáhá ti tříbit své cíle. S tím pomůže například český motivační diář DOLLER, který je díky svým originálním funkcím ideálním partnerem k sebemotivaci. Motivační diář DOLLER je kouč, ne dráb. Pomůže udržet tvoje plány na jednom místě a využívat čas efektivněji.

ZVLÁDNI CELÝ SEMESTR S PŘEHLEDEM POKUD CHCEŠ ZVLÁDNOUT CELÝ SEMESTR A ZKOUŠKY V POHODĚ A KLIDU, JE NUTNÉ SI VŠE PLÁNOVAT. JAK NA TO? Zda se ti studijní cíle povede splnit, by mělo být jasné už ve chvíli, kdy je formuluješ. Pokud si nastavíš své cíle realisticky, snáze jich dosáhneš a nepřijde pak zklamání, že se ti je nedaří naplnit. Každý měsíc si stanov dílčí cíl a jdi za ním s co nejvyšším odhodláním. Perfektně zvládnout cvičení, napsat test z konkrétního předmětu na nejlepší známku, nechybět ani na jedné přednášce – na konci měsíce si udělej vyhodnocení a důkladně promysli, proč se ti některé cíle nepodařilo splnit. Ty pak přesuň do dalšího měsíce a věnuj se jim na 110 procent. Stanov si zároveň cíle, které ti pomohou a které skutečně využiješ. Není nutné excelovat v nepovinném předmětu, který absolvuješ jen kvůli kreditům.

18 |

Motivační diář DOLLER můžeš mít stále u sebe díky jeho optimální velikosti 210 × 135 mm. Je to originální diář, který je vyroben ve Zlíně a vytištěn na ekologicky šetrném papíru s certifikací FSC. www.doller.cz | cena 399 Kč


KNIHOVNIČKA S KVALITNÍ BELETRIÍ V ČEŠTINĚ Ve druhém patře knihovny máme novou knihovničku s kvalitní beletrií v češtině (najdete v ní kousky jak z české literatury, tak také přeložená zahraniční díla). Všechny knihy, které se v ní postupně objeví (už teď jich je víc než 100), pochází z darů. Knihovničku najdete ve 2. patře hned u vchodu do knihovny. mů Knihy si můžete půjčovat domů (klasicky na 30 dní). #knihovnaUTB #UžMámeTakéBeletrii INZERCE

Otevírací doba Kontakty Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Knihovna nám. T. G. Masaryka 5555 760 01 Zlín Po–Čt Pá So Ne

8–20 hodin 8–18 hodin 8–14 hodin zavřeno

Výpůjční pult 2. patro: +420 57 603 8130 Studovna 3. patro: +420 57 603 8131 Studovna Uherské Hradiště: +420 57 603 8071 Obecný e-mail: knihovna@utb.cz Meziknihovní výpůjční služba: mvs@k.utb.cz Citace: citace@k.utb.cz Studovna Uherské Hradiště: kren@k.utb.cz

Platnost 4. čísla časopisu K.UTB je do 30. června 2018. Časopis vydává Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: propagace@k.utb.cz.

| 19


| 1

K.UTB 4 (jaro/léto 2018)  

Prolistujte si čtvrté číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

K.UTB 4 (jaro/léto 2018)  

Prolistujte si čtvrté číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

Advertisement