Page 1

K.UTB SÁM SOBĚ KNIHOVNÍKEM NA SAMOOBSLUŽNÉM ZAŘÍZENÍ VYHLEDÁVEJTE JEDNODUŠE S PORTÁLEM XERXES

ČÍSLO 2 JARO LÉTO 2017 | 1

ČASOPIS KNIHOVNY UTB VE ZLÍNĚ


ÚVODNÍK

#REDITELTWEETUJE Jsem přizván na jednání Stavební komise. Že by chtěli knihovnu přebudovat na aquapark? Dnes už je možné úplně všechno :-)

#REDITELTWEETUJE Vážení čtenáři, po velmi pozitivním ohlasu na první číslo časopisu Knihovny UTB přicházíme s jeho pokračováním. Odezva od studentů, ale i zájem partnerů o zveřejnění příspěvků v časopise, nás příjemně překvapil. I v tomto čísle naleznete řadu užitečných informací o službách knihovny a dozvíte se více o některých zaměstnancích. Zároveň ale přinášíme informace také o dalším dění ve Zlíně. Věříme, že nám zachováte přízeň i v roce 2017 a že knihovna bude nejen místem, kde budete nacházet podporu při plnění studijních povinností, ale i příjemným místem určeným k oddechu. Stejně jako loni pro vás chystáme řadu odborných, vzdělávacích a kulturních akcí. Sledujte proto veškeré komunikační kanály knihovny, včetně tohoto časopisu. Přeji vám příjemné čtení.

Ondřej Fabián, ředitel knihovny

2 |

Dnes má prý svátek Doubravka a taky Fabián. Že bysme dnes v knihovně v rámci oslav odpouštěli pokuty? Co vy na to?

#REDITELTWEETUJE Celý víkend jsem bloumal v jesenických mlhách. Jsem nabit novou energií a nápady. Podřízení mě dnes nebudou mít rádi :-)

SLEDUJTE @KNIHOVNAUTB NA TWITTERU


Samoobslužné zařízení, které umí půjčovat a vracet knihy, prodlužovat výpůjční dobu i kasírovat pokuty, na vás čeká hned při příchodu do knihovny. Najdete ho vedle turniketů. Poznávacím znamením jsou dva světelné proužky a elegantní černá barva. Je tiché, rychlé a spolehlivé. Na dotykové obrazovce jen vyberete příslušnou funkci a následujete pokyny. Vracení i půjčování je extrémně rychlé, protože vkládáte větší množství knih najednou (výška otvoru je téměř 18 cm). Pro placení poplatků můžete použít mince i bankovky. Pokud nemáte přesnou částku, nebojte, přeplatek vám automat vrátí. A když budete chtít, můžete si nechat vytisknout stvrzenku.

ZKUSTE BÝT SÁM SOBĚ KNIHOVNÍKEM NECHCE SE VÁM STÁT V ŘADĚ U VÝPŮJČNÍHO PULTU? JSTE RÁDI SAMOSTATNÍ? OBSLUŽTE SE SAMI! Již nějaký ten pátek máte v knihovně možnost vracet knihy i mimo otevírací dobu a půjčovat si sami, bez asistence knihovníka. Slouží k tomu dvě samoobslužná zařízení, jejichž smyslem je šetřit váš čas a usnadnit vám kontrolu nad čtenářským kontem. Práce s nimi není nijak složitá. Pokud v knihovně zvládáte tisknout nebo skenovat, téměř jistě vám jejich obsluha nebude činit potíže. Pro vracení ani nepotřebujete čipovou kartu. Jen do příslušného otvoru vložíte knihy, které už nepotřebujete, a s čistým kontem odcházíte. Půjčování, prodlužování, příp. placení poplatků může být složitější. S tím by vám ale měl pomoct růžový letáček s návodem. A v neposlední řadě je tu také knihovník! Pro případ, že vám něco nepůjde. Pro případ, že se něco porouchá. Pro případ, že nemáte rádi stroje. Nebo prostě jen tak.

Automat na vracení najdete za šatnou v přízemí. Můžete jej využít, když je knihovna zavřená. Do budovy Univerzitního centra vás recepční vpustí každý den od 6.00 do 22.00, včetně nedělí a svátků.

| 3


KALENDÁŘ AKCÍ JARO VE ZLÍNĚ BUDE PŘEDEVŠÍM VE ZNAMENÍ MÓDY, UMĚNÍ A DOBRÉ HUDBY. CHYBĚT NEBUDE ANI TRADIČNÍ MAJÁLES.

FASHION EVENT DOTEK

CULTUREA – LETENKU NEPOTŘEBUJEŠ

V sobotu 25. března proběhne v Káznici v Brně neziskový projekt Fashion Event Dotek. Letošní rok je manifestem za mladou módu a týmovou práci, které jsou v současnosti nepostradatelné pro celou módní scénu. V průběhu jednoho dne se návštěvníci seznámí s českou i zahraniční tvorbou. Součástí je charitativní online dražba kolekce 13 modelů od studentů Ateliéru designu oděvu UTB ve Zlíně. Výtěžek poputuje do organizace Mamma HELP, která poskytuje pomoc ženám s rakovinou prsu.

Culturea se uskuteční 6. až 7. dubna v budovách Baťova institutu. Můžete se těšit na bohatý program, který letos zprostředkuje atmosféru Egypta a Řecka. A co vše cestovní festival nabídne? Budou ochutnávky řeckých a egyptských specialit, zajímavé přednášky, praktické workshopy, diskuze nebo vystoupení tanečních souborů s tradičními tanci obou zemí. Skvělý program pro všechny věkové kategorie. A co je nejlepší? Letenku nepotřebujete a přesto s Cultureou procestujete svět!

NAPLÁNUJTE SI SVOU BUDOUCNOST NA VELETRHU IKARIÉRA

ZAŽIJTE FASHION INSIGHT NA FASHION POINTU

Veletrh pracovních příležitostí se bude opět konat v prostorách Fakulty aplikované informatiky ve středu 5. dubna. Na akci maji studenti jedinečnou možnost nastartovat kariéru a potkat se s předními zaměstnavateli z Česke republiky a zlínského regionu. S personalisty mohou konzultovat své životopisy, dohodnout se na odborné praxi, stáži či brigádě, ale také tématu své závěrečné práce.

Druhý ročník módního projektu Fashion Point se uskuteční v sobotu 11. března v Baťově Institutu. Cílem letošního tématu Fashion Insight je nechat nás díky interaktivním přednáškám nahlédnout pod pokličku výroby oděvů, od návrhů až po přehlídky. Chybět nebude ani market s lokálními značkami, chillzóna a fashion show studentů ADO. Zažijte módu na vlastní kůži!

4 |


V PÁTEK 21. 4. TO ROZJEDE „BUSFEST“, FESTIVAL NA PALUBĚ ZLÍNSKÝCH TROLEJBUSŮ. VÝBORNÁ ATMOSFÉRA ZARUČENA.

ZLIN DESIGN WEEK TAKÉ LETOS PROBĚHNE ZLÍNSKÝ MAJÁLES A BUDE SUPER. PŘIJĎTE V ÚTERÝ 2. 5. DO PARKU NAPROTI BAŤOVĚ VILE.

Zlín se opět stane městem designu! Poslední dubnový týden (24. až 30. duben) bude již potřetí patřit projektu Zlin Design Week. Těšit se můžete na výstavy, workshopy, přednášky a širokou nabídku doprovodných akcí. Po celém městě uvidíte výstavní moduly, instalace designérských studií a dalších vystavovatelů. Kdo zatouží po rozšíření obzorů, přijde si na své na Konferenci design & marketing plné špiček obou oborů z Česka i zahraničí. Mladí designéři z celého světa poměří kvalitu svých prací v soutěži Best in Design, dříve známou jako Talent designu. Součástí programu bude slavnostní vyhlášení této soutěže nebo výstava nejlepších prací.

Pořádáte akci a chcete, abychom ji uvedli v našem časopise? Napište nám na e-mail: propagace@k.utb.cz

Celou akci připravují studenti Fakulty multimediálních komunikací, zastřešujícím tématem je Omezení, které se promítne do celého projektu. Zjistěte víc na zlindesignweek.com nebo na našich sociálních sítích.

| 5


NA CO JÍT DO KINA

JOHN WICK 2

KRÁSKA A ZVÍŘE

PREMIÉRA: 23. 2.

PREMIÉRA: 16. 3.

STRÁŽCI VESMÍRU

LOUPEŽ VE VELKÉM STYLU

John Wick se znovu vrací do akce. Nové chvaty, nový čtyřnohý mazlíček i noví nepřátelé. A k tomu starý známý kolega a cesta do Říma.

Nové zpracování animované klasiky. Kráska se vydává na zámek, ve kterém číhá děsivý tvor. Je ale opravdu tak nebezpečný, jak o něm lidé tvrdí?

Pět obyčejných středoškoláků objeví své výjimečné schopnosti. Musí zachránit planetu a čelit čarodějnici Ritě i mimozemské hrozbě.

Hvězdně obsazená trojice postarších kamarádů se rozhodne vykrást banku, která je připravila o jejich životní úspory.

ZAHRADNICTVÍ: RODINNÝ PŘÍTEL

PIRÁTI Z KARIBIKU 5

WONDER WOMAN

JÁ, PADOUCH 3

První část trilogie Zahradnictví, odehrávající se na pozadí válečných let v naší zemi, je příběhem lásky, která nesměla být naplněna.

Jack a Will se postaví novému nepříteli, Salazarovi, který se dokázal dostat z Bermudského trojúhelníku a snaží se zničit všechny piráty.

Film o amazonské princezně a válečnici Dianě, která přichází z domovského ostrova Themyscira zabránit válce a zachránit svět.

PREMIÉRA: 27. 4.

6 |

PREMIÉRA: 25. 5.

PREMIÉRA: 6. 4.

PREMIÉRA: 1. 6.

PREMIÉRA: 20. 4.

PREMIÉRA: 29. 6.

Gru, jeho tři malé uličnice a parta Mimoňů se vrací. Musí se postavit bývalé dětské hvězdě, ze které se stal superpadouch jménem Balthazar Bratt.


RYCHLE A ZBĚSILE 8 PREMIÉRA: 13. 4. Kultovní série se v dubnu znovu vrátí na filmová plátna s osmým pokračováním. Nebudou chybět nabušené káry, akční scény, obří exploze ani vnadné krasavice. Prostě nic, na co jste byli zvyklí. Těšit se také můžete na hvězdné obsazení v čele s nestárnoucím triem akčních plešounů Vin Dieselem, Dwayne Johnsonem a Jasonem Stathamem. Něco ale bude přeci jen jinak. Něco, co byste nečekali. Vážně rodina drží neochvějně pohromadě? Proti týmu bude stát velmi schopná a nebezpečná hackerka, ale překvapivě také jeden z jeho členů. Chcete zjistit, o koho se jedná? Tak si nenechte ujít další akční jízdu.

MASARYK

ÚKRYT V ZOO

PREMIÉRA: 9. 3.

PREMIÉRA: 30. 3.

Životopisný film věnovaný osudům československého velvyslance a pozdějšího ministra zahraničí Jana Masaryka, který byl znám svým bohémským stylem života. V jeho srdci bojovala nespoustanost a extravagance s povinností a morálkou diplomata. Brilantní řečník a milovník života v sobě skrýval ovšem také temnou stránku a mnoho tajemství.

Snímek je vystavěn na skutečném příběhu Antoniny Zabinské, manželky ředitele zoologické zahrady ve Varšavě, která vymyslela nebezpečný a odvážný plán a zachránila tak přes 300 lidských životů. Po napadení Polska nacistickou armádou v roce 1939 se zahrada ocitá v troskách, stává se ale úkrytem pro židovské uprchlíky z městského getta. Do kina vás zve multikino Golden Apple Cinema. Využijte studentskou slevu na svůj oblíbený film. Po předložení karty studenta koupíte lístky do kina o 30 Kč levněji. Platí od pondělí do pátku.

| 7


PARTA NADŠENCŮ, KTERÁ POMÁHÁ PRO STUDENTY Z BUDDY SYSTEM ZLÍN ZNAMENÁ SLOVO POMÁHAT TO SAMÉ, CO BÝT. SNAŽÍ SE ZE VŠECH SIL, ABY ŽIVOT VE ZLÍNĚ NEBYL PRO ZAHRANIČNÍ STUDENTY JEN O ŠKOLE, ALE ABY TAKÉ POZNALI MĚSTO A NAŠLI SI PŘÁTELE I MEZI ČESKÝMI STUDENTY. V minulém semestru nám všem byla velkou odměnou Vánoční rozlučková párty v bílém.

P

tal se vás někdy někdo na směr, nebo potřeboval vaši pomoc? Byl ten někdo zahraniční student? Že ne? Tak to je právě naše zásluha. Buddy System přispívá svou troškou ke snaze Mezinárodního oddělení a pomáhá zahraničním studentům přijíždějícím na univerzitu ulehčit začlenění do české kultury – protože upřímně řečeno, ta je hodně odlišná. Začátek nového semestru znamená pro všechny „buddíky“ rušné období, do Zlína se sjíždějí studenti ze všech koutů světa a nám začínají povinnosti. Vše odstartuje akcí Welcome Week a následuje semestr plný nejrůznějších událostí, například osvědčený

8 |

koncept Country Presentation, při kterém se na pódiu utkají vždy dva rozdílné státy a snaží se přesvědčit o krásách své země. Řada akcí je určena nejen pro zahraniční studenty. Buddy System Zlín je už několik let součástí Erasmus Student Network, se kterou spolupracuje na množství projektů a společných cílů. Za odměnu „buddíci“ cestují po různých akcích a zemích a reprezentují tak nás i svou univerzitu. Více o nás a našich projektech najdete na: buddysystem.utb.cz. Lenka Sivá


PORTÁL TOMASBATA.COM V NOVÉM DESIGNU Pracovníci Informačního centra Baťa ve spolupráci zvýrazněny nové obory, které postupně přibývaly se zaměstnanci knihovny přepracovali a aktualizov Baťově podnikatelské činnosti. Na několika mísvali webový portál tomasbata.com. Portál nabízí tech si uživatelé mohou rovněž zobrazit rozsáhlejší zájemcům z Česka i ciziny komplexní a důvěrydoplňující a vysvětlující informace. Pro efektivnější hodné informace o životě a podnikání zlínského komunikaci s laickou i odbornou veřejností byla rodáka a světového podnizřízena rubrika Otázky katele Tomáše Bati, o vývoji a odpovědi, kde mají CÍLEM REDESIGNU WEBOVÉHO firmy Baťa aj. Návštěvníci na návštěvníci portálu PORTÁLU TOMASBATA.COM webovém portálu naleznou možnost pokládat své BYL VIZUÁLNĚ JEDNODUCHÝ, kromě základních informací dotazy přímo pracovfotogalerii, volně dostupnou níkům Informačního PŘEHLEDNÝ A INTERAKTIVNÍ audioknihu Tomáše Bati centra Baťa. Upravený WEBOVÝ PORTÁL, KTERÝ BUDE (Úvahy a projevy) i neustále portál tomasbata.com PŘÍVĚTIVÝ TAKÉ PRO UŽIVATELE doplňovanou bibliografii je optimalizován pro knižních a časopiseckých použití na mobilních MOBILNÍCH ZAŘÍZENÍ. titulů na baťovská témata. zařízeních. Výsledkem Nově byla vytvořena sekce Životopis, v níž jsou by měl být uživatelsky přívětivější, interaktivní přehledně a chronologicky seřazeny klíčové udáa moderní portál. V nejbližší době bude spuštěn losti ze života Tomáše Bati a rozvoje firmy Baťa. portál Baťův svět, kde zájemci naleznou základní Pro lepší orientaci v textu jsou tučným písmem informace o podnikání firmy Baťa v jednotlivých vyznačeny klíčové principy podnikání a barevně státech celého světa.

INZERCE

| 9


STUDUJTE BEZ STRESU ŠÍLÍTE ZE SVÉ DIPLOMKY ČI BAKALÁŘKY? TÁPETE V CITACÍCH? SUŽUJE VÁS NEDOSTATEK LITERATURY? CHCETE SE ZDOKONALIT V PRÁCI S INFORMACEMI? PORADÍME VÁM JAK NA TO.

U

ž jste slyšeli o portálu IVA? Pokud ne, tak byste si měli přečíst následující řádky. Portál IVA totiž nabízí přehledné a srozumitelné kurzy, které vás provedou světem informací. Zjistíte, kde všude lze najít relevantní informace, jak správně vyhledávat v licencovaných i volně dostupných zdrojích, jak používat katalog knihovny, jak citovat a odkazovat na citace nebo psát závěrečné práce. Portál spravuje knihovna a najdete ho na webových stránkách iva.k.utb.cz. Věděli jste, že existuje manuál pro psaní závěrečné práce? Pokud si nejste jistí, jak pracovat se šablonou pro diplomky, zkuste se do něj podívat. Dozvíte se, jak správně popisovat obrázky, jak formátovat vzorečky, jak zapisovat citace apod. Manuál je součástí Směrnice rektora č. 20/2016 o jednotné úpravě závěrečných prací, kterou naleznete na www.utb.cz/o-univerzite/smernice-rektora.

Směrnice také stanovuje povinnost odevzdávat závěrečné kvalifikační práce ve formátu PDF/A, který je vhodný pro archivaci. Knihovna pro vás připravila jednoduchý popis kroků, jak při ukládání dokumentu do tohoto formátu postupovat. Návod je umístěn na webových stránkách knihovny v části Manuály a návody, která je dostupná přímo přes domovskou stránku.

10 |


Sni. Rozvíjej se. Žij své sny.

www.doller.cz

| 11


KNIŽNÍ TIPY A ROZHOVOR

MILAN BALABAN BAŤOVY DĚJINY

TOMÁŠ BAŤA, ŽIVOT A PRÁCE HOSPODÁŘSKÉHO BUDITELE Prvorepublikový ekonom, právník, politik a přítel Tomáše Bati František X. Hodáč čtenáři předkládá za využití cenných informací a pramenů obraz osobnosti a podnikání Tomáše Bati.

12 |

TOVÁRNÍ MĚSTA BAŤOVA KONCERNU

SPORY O BAŤŮV ODKAZ

Rozsáhlá kniha mapuje ekonomickou a sociální dimenzi baťovského podnikání v době jeho dynamické zahraniční expanze (od počátku 30. let 20. století). Expanze je sledována v devíti evropských zemích, v nichž bylo založeno šestnáct továrních měst.

Autor v knize podrobně popisuje poválečné znárodňovací procesy v evropských zemích Východního bloku, věnuje se také ale soudním sporům mezi Tomášem Baťou juniorem a Janem A. Baťou o vlastnictví podniku po druhé světové válce.

HERR DIREKTOR A TI DRUZÍ Pomocí dobových materiálů a archivních pramenů autoři věrně zachycují silný životní příběh Albrechta Miesbacha, který v letech 1940–1945 zastával funkci ředitele Baťových závodů, ale také sledují historii města Zlína i Baťovy firmy v době nacistické okupace.


Pocházíš z Bosny. Co tě přivedlo do Česka a ke chtěl věnovat hospodářským dějinám, proto jsem studiu historie firmy Baťa? Do České republiky zvolil lákavou post-doktorandskou nabídku z UTB, jsem se dostal díky studiu. Od Univerzity Palackékde zkoumám baťovské dějiny. ho v Olomouci jsem získal stipendium k absolvování INDIE JE ÚPLNĚ JINÝ SVĚT. BYDLET V minulém roce jsi magisterského studia absolvoval služební V TAKOVÉM VELKOMĚSTĚ, JAKÝM cestu do Indie. Mohl a potom jsem pokračoval JE KALKATA, BYL VELKÝ ZÁŽITEK. doktorátem v Brně na bys nám přiblížit, jak Masarykově univerzitě. tento zajímavý výjezd Následně jsem se na několik roků vrátil do Bosny, probíhal a s jakými pocity ses vracel zpátky? kde jsem pracoval na univerzitě v Banja Luce jako Na přelomu listopadu a prosince jsem strávil odborný asistent katedry historie. Nadále jsem se čtyři týdny badáním v podnikovém archivu firmy

Milan se během návštěvy Indie setkal s vedením tamní společnosti Baťa. Na fotografii vlevo stojí u modelu továrny v Batanagaru.

Milan má rád českou gramatiku :-), balkánskou kuchyni (čevapi, burek s masem), pivo, elektronický docházkový systém v práci, sledování basketbalových zápasů a dovolenou u moře.

Baťa v Batanagaru u Kalkaty. Firma Baťa v Indii působila od počátku třicátých let a můj výzkum nám pomůže nejenom lépe porozumět vývoji firmy Baťa v Indii, ale také v jiných jihoasijských zemích (Malajsie, Indonésie, Thajsko, Vietnam), neboť hodně archiválií pojednává o baťovském podnikání v těchto státech. Indie je úplně jiný svět. Bydlet několik týdnů v obrovském velkoměstě, jakým je Kalkata, kde žije přes 15 milionů lidí, byl opravdu zážitek. Tamní zvyky, pálivé jídlo, kultura a vůbec fungovaní země s takovým množstvím obyvatel, mě silně poznamenalo. Jak nejraději trávíš svůj volný čas? S rodinou (mám dvouletého a pětiletého syna), hraji basketbal a rád plavu.

| 13


VYHLEDÁVEJTE S KNIHOVNOU KNIHOVNA POSKYTUJE PŘÍSTUP K ŘADĚ PRESTIŽNÍCH ELEKTRONICKÝCH ZDROJŮ A DOPROVODNÝCH SLUŽEB. ALE JAK SE V TÉTO NABÍDCE VYZNAT? NÁSLEDUJÍCÍ ŘÁDKY VÁM POMOHOU.

L

icencované databáze, elektronické knihy či elektronické časopisy jsou informační zdroje, které obsahují relevantní a důvěryhodné informace. Právě takové informace by se měly ve vašich seminárních či závěrečných pracích objevovat. U materiálů z volně dostupného internetu si nikdy nemůžete být úplně jistí, jaké informace v sobě ukrývají. Přistupovat k licencovaným zdrojům můžete přes webové stránky knihovny a záložku E-zdroje. Nejjednodušší možností, jak snadno prohledat veškeré elektronické zdroje, které knihovna zpřístupňuje, je portál XERXES. Pavel je specialistou na elektronické informační zdroje dostupné na UTB. Pokud potřebujete poradit, obraťte se na něj. Také vám může vytvořit řešerši (soupis vyhledaných zdrojů) k zadanému tématu.

14 |


Specializované databáze obsahují tisíce odborných článků z celého světa ze všech vědních oborů. Portál XERXES vám pomůže prohledat veškeré zdroje a dokumenty, které knihovna zpřístupňuje. Využít ho mohou všichni uživatelé z řad studentů, pedagogů i vědeckých pracovníků univerzity.

Portál XERXES umožňuje prohledávat veškeré elektronické zdroje knihovny najednou (katalog knihovny, portál závěrečných prací a více než sto specializovaných databází) a následně pracovat s výsledky. Prostřednictvím tzv. fasetů lze zpřesnit výsledky vyhledávání tak, aby odpovídaly skutečným potřebám daného uživatele (např. typ dokumentu či časové rozmezí). Vyhledané dokumenty je možné uložit do schránky a vytvořit si tak vlastní kolekci dokumentů, kterou lze exportovat do dalších nástrojů či zaslat na e-mail. Ze seznamu vyhledaných dokumentů si uživatel může vybrat ten, který ho nejvíce zajímá, a stáhnout si jeho plný text. Podrobný záznam dokumentu nabízí základní bibliografické údaje, citaci dokumentu podle normy ČSN ISO 690, abstrakt či metriky sloužící pro hodnocení výsledků vědy a výzkumu (systém PlumX). Tyto metriky přináší uživateli informace o využití a dopadu konkrétní publikace.

Přístup do portálu lze najít přes domovskou stránku webových stránek knihovny. Využít můžete také přímý odkaz, který má podobu portal.k.utb.cz.

Na portálu XERXES je dostupný také kompletní seznam databází s jejich stručnými charakteristikami a přímými odkazy.

Vyhledávání je možné jak z univerzitní sítě, tak z pohodlí domova. Stačí si nastavit tzv. vzdálený přístup na proxy.k.utb.cz.

Podrobný záznam dokumentu v portálu XERXES obohacený o metriky PlumX a především citaci dokumentu generovanou nástrojem CitacePRO.

| 15


KNIŽNÍ TIPY

Designéři využívají ke své tvorbě a řešení problémů designérské myšlení. Autoři úspěšné knihy v ní představují designérské myšlení jako nástroj k vytvoření smysluplného života i budování kariéry.

Co vše ovlivnilo vývoj designu? Disciplíny a druhy designu v průběhu let, jejich změny a význam. První systematické zhodnocení dějin moderního designu v českých zemích v jedné knize.

Kompletní série obsahující bestseller Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a jeho dvojí pokračování, Podivné město a Knihovna duší, nabízí opravdový čtenářský zážitek.

Autorky ve své knize představují obsahový marketing. Kvalitní a zajímavý obsah je klíčem k úspěchu v každé marketingové kampani. Publikace obsahuje užitečné nástroje, ale také případové studie.

REZERVACE INDIVIDUÁLNÍCH STUDOVEN Nemáte doma nebo na koleji klid na učení? Individuální studovna v naší knihovně je pro vás ideálním řešením. Můžete si ji rezervovat od pondělí do pátku. Poplatek je 40 Kč za hodinu. Podrobnosti získáte na www.utb.cz/ knihovna/sluzby/rezervace-studoven.

INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACE S KNIHOVNÍKEM Při individuální konzultaci s knihovníkem se budete společně věnovat tématu, které potřebujete. Především vaší bakalářské a diplomové práci (správná hloubka tématu, anotace a klíčová slova, stylizace textu, rešeršní strategie či volba vhodného informačního zdroje). Více informací naleznete na www.utb.cz/knihovna/ sluzby/individualni-konzultace-s-knihovnikem.

16 |


Kniha objasňuje problematiku robotiky. Klade důraz na praktické využití nejnovějších poznatků v praxi. Podrobně se zabývá především otázkami orientace, rychlosti a kinematiky.

Bioprinting a nanotechnologie v tkáňovém inženýrství jsou hlavní témata publikace, která také popisuje výhody spojení 3D tisku a nanotechnologie a uvádí tipy pro výběr vhodného materiálu.

Kolektivní monografie sdružuje přední autory v oblasti předškolního vzdělávání a péče. Jedná se o průvodce hlavními filozofiemi a teoriemi, které formovaly přístupy k učení malých dětí.

VYZKOUŠEJTE MEZIKNIHOVNÍ VÝPŮJČNÍ SLUŽBU

M

eziknihovní výpůjční službu (zkráceně MVS) můžete využít v případě, že si chcete půjčit knihu, kterou knihovna nemá ve své nabídce. V rámci MVS můžete žádat nejen odborné knihy, ale také články z časopisů, sborníky a příspěvky v nich. MVS ovšem nelze využít na závěrečné kvalifikační práce, celá čísla časopisů, normy či patenty. Knihy či články, které nejsou ve fondu Knihovny UTB ani Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, lze zapůjčit z jiné knihovny v ČR nebo v zahraničí. Uživatel má možnost využít 5 požadavků za semestr zdarma, objednávky ze zahraničí jsou vždy zpoplatněny podle ceníku Knihovny UTB. Termín výpůjčky si stanovuje půjčující knihovna. Požadovaný dokument si objednáte ze svého čtenářského konta v katalogu naší knihovny (volba MVS). Pokud si nevíte rady, poradíme vám na e-mailu mvs@k.utb.cz, nebo navštivte naše webové stránky www.utb.cz/ knihovna/sluzby/meziknihovni-vypujcni-sluzba-pro-jednotlivce.

Autorka vymezuje obecnou psychologii a uvádí základní metody určené pro hodnocení různých psychických projevů a funkcí. Vychází z poznání, že lidská psychika má také orgánový základ.

Stáhněte si do svého mobilu nebo tabletu mKatalog UTB. Aplikace nabízí vyhledávání i čtenářské konto (snadno si prodloužíte knihy přímo v mobilu).

| 17


Hledáte dostupné bydlení ve Zlíně? Chcete se dobře najíst za přiměřené ceny? Budete trávit ve městě jen pár měsíců nebo prázdniny a nemáte kam hlavu složit? Blíží se vám státnice a potřebujete catering? Na všechny otázky je jednoduché řešení – Koleje a menza ve Zlíně. V rámci ubytování máte k dispozici např. denní tisk, prádelnu, kolárnu či internet. V menze naleznete tradiční pokrmy tuzemské a mezinárodní kuchyně nebo pizzy. Všechna jídla jsou připravována z kvalitních surovin a za dostupné ceny. Součástí nabídky je také zajištění cateringu na nejrůznějších akcích (rauty, konference nebo občerstvení na státní závěrečné zkoušky). Více informací na www.kmz.utb.cz.

ZÁKLADEM ÚSPĚCHU JE DOBRÁ STRAVA PŘEDSTAVUJEME VÁM KOLEJE A MENZU VE ZLÍNĚ, ALE TAKÉ GREEN COLU JAKO VÝSLEDEK ÚSPĚŠNÉHO STUDIJNÍHO POBYTU NA ERASMU. Většina lidí vnímá Erasmus jako změnu od všedního studijního života a odpočinek. Nicméně je dobré tento čas využít také pro hledání inspirace. Právě to byl hlavní důvod, proč jsem na Erasmus odjel a vyplatilo se. Vždy jsem se zajímal o složení potravin a nápojů a nelíbilo se mi, jaké hrůzy jsou v nich kolikrát obsaženy. Proto, když jsem jednoho slunečného kyperského dne zahlédl v regálu Green Colu, bylo jasno. „Nápoj bez cukru, konzervantů a kalorií, slazený stévií? To musí být také u nás!“ řekl jsem si. Po téměř roce vyčerpávajících jednání a cestách do zahraničí si můžete i vy vychutnat Green Colu u nás v Česku, dokonce i na UTB ve Zlíně. Více se dozvíte na greencola.cz. Lukáš Kunovský

18 |

Nápoj Green Cola (500 ml) je nyní dostupný v menzách a bufetech na UTB ve Zlíně za 23,50 Kč. Najdete ho ale také v obchodech TERNO, Jednota a dalších.


INZERCE

Otevírací doba Kontakty Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Knihovna nám. T. G. Masaryka 5555 760 01 Zlín

Výpůjční pult 2. patro: +420 57 603 8130 Studovna 3. patro: +420 57 603 8131 Studovna Uherské Hradiště: +420 57 603 8071

Po–Čt Pá So Ne

Obecný e-mail: knihovna@utb.cz Meziknihovní výpůjční služba: mvs@k.utb.cz Citace: citace@k.utb.cz Studovna Uherské Hradiště: kren@k.utb.cz

8–20 hodin 8–18 hodin 8–14 hodin zavřeno

Platnost 2. čísla časopisu K.UTB je do 30. června 2017. Časopis vydává Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: propagace@k.utb.cz.

| 19


ÚSPĚŠNÁ A PERSPEKTIVNÍ VÝROBNÍ FIRMA PLASTIKÁŘSKÁ VÝROBA DLOUHOLETÁ TRADICE MODERNÍ TECHNOLOGIE Vyrábíme: SPURO® - obalové materiály z EPE TUBEX® - izolační materiály z EPE Plastové desky a profily HDPE trubky a mikrotrubičky RETROX® - reflexní našívací a nažehlovací materiály

UPLATNĚTE SVÉ VZDĚLÁNÍ U NÁS!

SPUR a.s. | třída Tomáše Bati 299 | Louky | 763 02 Zlín tel. 577 601 201 | mail: spur@spur.cz

www.spur.cz

| 1

K.UTB 2 (jaro/léto 2017)  

Prolistujte si druhé číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

K.UTB 2 (jaro/léto 2017)  

Prolistujte si druhé číslo časopisu Knihovny UTB ve Zlíně.

Advertisement