Page 1

info knihovna 3.číslo * 24.09.2010

Úvod

Novinky

Tipy

Bleskovky


nové technologie

Na začátek tohoto akademického roku pro vás chystáme mnoho technických novinek. Sledujte pravidelně novinky na webu nebo se staňte našimi fanoušky na Facebooku.

DSpace

Nová digitální knihovna elektronických kvalifikačních prací, kde jsou uložené práce od roku 2006. V DSpace jsou uloženy nejen záznamy a plné texty prací, ale i posudky vedoucího a oponenta. Zpřístupnění kvalifikačních prací univerzity v systému DSpace přináší mnoho výhod. Tou nejvíce praktickou je velmi rychlé vyhledávání nejen podle klíčových slov, autorů nebo názvu dokumentu, ale zejména v plném textu. Druhým způsobem, jak požadovanou práci vyhledat je procházení záznamů. Vedle tradičních seznamů podle fakult, ústavů, názvů a autorů je k dispozici i seznam vedoucích prací. Student si před výběrem vedoucího své kvalifikační práce může prohlédnout již obhájené práce, které vedl. http://dspace.knihovna.utb.cz/

služba BX

Knihovna UTB je první knihovnou v ČR, která vám nabízí službu pro doporučování vědecké literatury. Jedná se o moderní referenční službu, která generuje doporučení na další informační prameny na základě analýzy využití odborných článků v akademické komunitě po celém světě. Tato doporučení se zobrazují u konkrétních článků v systému SFX.

Úvod

Novinky

Tipy

Bleskovky


čtenářské konto

Do svého čtenářského konta se můžete přihlásit přes katalog knihovny na adrese http://aleph.utb.cz. ID čtenáře najdete v pravém dolním rohu své studentské karty (uvedeno je i na ISIC), heslo je vaše rodné číslo bez lomítka. Ve čtenářském kontě naleznete přehled všech výpůjček, můžete provádět rezervace, prodlužovat své výpůjčky, měnit osobní údaje a mnoho dalšího.

profily SDI

Služba SDI znamená adresné zasílání informací o nových publikacích k zadanému dotazu a navazuje na vyhledávání dokumentů v katalogu. Postup je následující: Přihlaste se do svého čtenářského konta a proveďte vyhledávání. Následně se zobrazí seznam záznamů. Pokud jste spokojeni s výsledky svého dotazu, můžete si aktivovat Požadavek SDI, jehož záložka je umístěna v horní části obrazovky nad seznamem. Vyplněním formuláře se přihlásíte k odběru novinek ke svému dotazu. Doporučujeme zvolit zasílání emailem ve formě citace.

badges

Na pultu ve 2. patře si můžete koupit placky: reading badges od Guerrilla Readers nebo placky Knihovny UTB.

Úvod

Novinky

Tipy

Bleskovky


souborná tematická bibliografie mapa fondu, Tomáše Bati nové přírůstky

Na titulní straně našeho katalogu nově najdete odkazy na tematickou mapu fondu a nové přírůstky ve fondu. Z 24 katgorií si vyberete obor či oblast, která vás zajímá a po kliknutí získáte seznam tematicky odpovídajících publikací. Tematická mapa odpovídá na otázku, jaké dokumenty z určitého oboru knihovna vlastní nebo zpřístupňuje. Na stejném principu fungují i přírůstkové seznamy, opět si můžete nechat zobrazit novinky v dané kategorii v konkrétním měsíci.

hesla do sítě Novell

Máte problém s přihlášením do Novellu? Zapomněli jste své heslo? Řešením může být změna hesla na Portálu UTB. http://portal.utb.cz/ Systém vám po zadání rodného čísla vygeneruje nové heslo a zašle na váš soukromý email.

nástěnka a plochy na PC

Připomínáme, že je v knihovně k dispozici nástěnka na plakáty i inzerci. Akceptujeme pouze plakáty do velikosti A3. Letáky k rozebrání můžete nechat na přistaveném vozíku. Zároveň stále platí možnost objednat si reklamu na plochách PC v knihovně (bližší informace získáte na emailu biernatova@knihovna.utb.cz). Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Knihovna http://web.knihovna.utb.cz Tel: +420 576 038 130 http://twitter.com/knihovnautb Fax: +420 576 034 911 http://www.facebook.com/knihovnautb Mail: knihovna@utb.cz

Úvod

Novinky

Tipy

Bleskovky

Info knihovna - září 2010  

Newsletter Knihovny UTB, 3. číslo

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you